OBSAH : VII.A.) Nastavení tisku str. 12 VII.A.1.) Doporučená tiskárna str. 12 VII.A.2.) Nastavení účtu str. 12 VII.A.3.) Proforma účty str.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "OBSAH : VII.A.) Nastavení tisku str. 12 VII.A.1.) Doporučená tiskárna str. 12 VII.A.2.) Nastavení účtu str. 12 VII.A.3.) Proforma účty str."

Transkript

1 1 StarGURMAN restaurační programové zařízení Změny vyhrazeny - ( program StarGurman je neustále rozšiřován a proto mohou být rozdíly mezi skutečností a tímto manuálem) I. Úvod Děkujeme Vám za zakoupení nebo Váš zájem o program StarGURMAN, který je určen pro gastronomická zařízení všech typů. Program StarGurman pomůže při zpracování dat Vašeho provozu. Bude užitečný nejen pro zkvalitnění služeb Vašim zákazníkům, ale především pro přehled o všech pohybech a činnostech, která se ve Vašich střediscích dějí. Program StarGURMAN má velmi jednoduché ovládání POKLADNY. Proto je každý číšník či servírka schopen, po úvodním seznámením s programem, pracovat samostatně. Po Vás, uživateli datových výstupů, vyžadujeme určitou znalost práce s počítačem ostatně jako většina dnešních zařízení. Nemusíte se však obávat, že práci nezvládnete, programem StarGURMAN Vás bude provázet několik druhů nápovědy. Budete potřebovat pouze částečné znalosti operačního systému, jeho ovládání a princip. Doporučujeme přečíst si Základní uživatelský manuál operačního systému! OBSAH : I.) Úvod str. 1 II.) Moduly systému StarGurmán str. 3 III.) Potřebná konfigurace Vašeho počítače str. 4 IV.) Než začnete s programem pracovat str. 4 V.) Instalace Programu str. 5 VI.) Registrace ostré verze programu Star Gurmán str. 9 VII.) Průvodce jednotlivými částmi programu str. 12 VII.A.) Nastavení tisku str. 12 VII.A.1.) Doporučená tiskárna str. 12 VII.A.2.) Nastavení účtu str. 12 VII.A.3.) Proforma účty str. 14 VII.B.) Nastavení systému str. 14 VII.B.1.) Základní nastavení systému str. 14 VII.B.2.) Zabezpečení systému str. 16 VII.B.3.) Pokladna str. 18 VII.B.4.) Nastavení sítě a středisek str. 19 VII.B.5.) Detaily tisku str. 22 VII.B.6.) Nastavení slev str. 22 VII.C.) Editor zboží str. 24 VII.C.1.) Sekce soubor str. 24 VII.C.1.-a.) Načíst soubor str. 25

2 VII.C.1.-b.) Vložit databázi str. 25 VII.C.1.-c.) Import str. 26 VII.C.1.-d.) Export zboží do CSV str. 26 VII.C.1.-e.) Konec str. 26 VII.C.2.) Sekce Editace str. 27 VII.C.2.-a.) Vložit nové zboží str. 27 VII.C.2.-b.) Odebrat zboží str. 28 VII.C.2.-c.) Vytvořit kopii zboží str. 28 VII.C.2.-d.) Vytvořit kopie zboží s koeficientem str. 28 VII.C.2.-e.) Editovat zboží str. 28 VII.C.2.-f.) Editovat str. 28 VII.C.3.) Sekce Zobrazení str. 28 VII.C.4.) Sekce Hledání str. 28 VII.C.5.) Sekce Nástroje str. 30 VII.C.5.-a.) Kontrola integrity dat str. 30 VII.C.5.-b.) Editace skupin str. 31 VII.C.5.-c.) Editor čárkového kódu str. 31 VII.C.5.-d.) Programovatelná klávesnice str. 31 VII.C.5.-e.) Editor surovin str. 32 VII.D.) Modul Konvertor Norem str. 32 VII.E.) Modul Přehled Tržeb str. 32 VII.F.) Modul Přehled Spotřeby str. 35 VII.G.) Modul Pokladna str. 37 VIII.) Program Star Kuchařka str. 44 IX.) Program Star Archiv str. 46 X.) Speciální Moduly Clubový systém str. 50 Ceník systému Star Gurmán str II. Moduly systému StarGURMAN: 1. POKLADNA slouží především pro personál, k evidenci stolů, tisku bonů do kuchyně, pokladních dokladů, rozdělování účtů, apod. 2. EDITOR DAT je určen k zápisu základních databázových vstupů, např. jídelníček, suroviny, normy jídel, 3. PŘEHLED - slouží k uzávěrce tržeb, evidenci tržeb, jejich TRŽEB prohlížení a zpracování tisku. 4. PŘEHLED slouží k uzávěrce spotřeby surovin, evidenci spotřeby, SPOTŘEBY jejímu prohlížení a zpracování. 5. NASTAVENÍ zde jsou nastaveny všechny základní parametry systému SYSTÉMU StarGURMAN. Např. síťové prostředky, typy slev, apod.

3 6. NASTAVENÍ zde se nastavují tiskové parametry. Např. TISKU odkud kam se má tisknout, druh tiskové šablony, typ tiskárny, 7. KONVERZE tuto část využijí pouze zákazníci, kteří NOREM přecházejí z verze 2.2. Slouží ke konverzi dat z verze 2. na verzi 3. 3 Programy plně kompatibilní s programem StarGURMAN: ( jejich DEMO verze jsou součástí distribuce ) 1. StarKUCHAŘKA program pro vedení, zápis a editaci kuchařských norem. Vytvořené normy můžete jednoduchým způsobem ukládat do programu StarGURMAN. Ve své plné verzi obsahuje již cca 1500 kompletně zpracovaných receptur. 2. StarARCHIV plně síťový produkt, sloužící k archivaci dat. A to nejen u programu StarGURMAN, ale všech dat, která najdete na své síti nebo na svém domácím počítači. 3. Clubový systém - tento modul, po instalaci, identifikuje jednotlivé hosty dle typu a přiděluje jim přednastavené typy slev. Modul je možné využít i pro vlastní personál, vlastní zaměstnance nebo pro malé závodní stravování. Tento modul může využívat technologie bezkontaktních karet Mifare. 4. Star Sklad - skladový systém muže pracovat jak odděleně od programu StarGURMAN, tak jako plně provázaný s programem. Dávkový přenos vám může opět ušetřit mnoho práce s vedením jednotlivých skladů.

4 III. Potřebná konfigurace Vašeho počítače: Minimální: 4 Počítač s procesorem PENTIUM II nebo ostatní, systémy WINDOWS 98, 150MB volného prostoru na pevném disku. Doporučená: Počítač s procesorem PENTIUM II 350 Hz nebo vyšším, 64MB RAM, systém WINDOWS ME, XPH, NT 5, 250 MB na pevném disku. Volba systému, na kterém je program provozován ovlivňuje hlavně rychlosti výpočtů. Podle našeho testu dosahuje nejlepších výsledků WINDOWS ME. Doporučujeme! IV. Než začnete s programem StarGURMAN pracovat: Před započetím práce byste měli pozorně přečíst příručku, která bude Vaším komplexním průvodcem při práci. Tomuto dokumentu je třeba věnovat pozornost, protože by měl odpovědět na všechny Vaše otázky. Pokud jste již s podobným typem programu pracovali, nebudete překvapeni složitostí některých úkonů. Chybám se vyvarujete pomocí: - Uživatelské příručky, která obsahuje návod k práci případně i řešené příklady - Kontextová nápověda přímo v programu Doufáme, že naleznete odpovědi na Vaše dotazy a přejeme mnoho úspěchů při používání našeho softwaru.

5 V. Instalace programu StarGURMAN do počítače: 5 Instalace do programu StarGURMAN je jednoduchá. Aby však nenastaly žádné komplikace, doporučujeme přečíst si pozorně tuto kapitolu! Systém StarGURMAN je šířen po internetu a jeho nejnovější verze najdete v sekci Stažení demoverze na Registrovaní uživatelé jej naleznou na stránkách registrovaného uživatele. Jen výjimečně je tento produkt zasílán na CD a to vzhledem k jeho neustálému vývoji. Ve všech případech je instalace programu částí souboru setup.exe, který se poté, co jste jej např. stáhli z internetu spustí tak, že na něj dvakrát poklepete pravým tlačítkem myši. Po kliknutí se objeví první okno průvodce instalací, které Vás informuje o verzi instalování produktu a dává Vám vybrat klikněte na ANO. Další krok průvodce instalací, který Vás informuje o typu StarGURMAN release klikněte na další.

6 Objeví se okno Licenční ujednání, které Vás informuje o licenčních podmínkách programu StarGURMAN klikněte na souhlasím s podmínkami licenčího ujednání pokud kliknete na nesouhlasím s podmínkami licenčního ujednání, instalace bude ukončena. 6 Klikněte na další informační okno znovu kliknout na další. Zvolte cílovou složku zvolte složku adresáře, do kterého má být program StarGURMAN nainstalován a klikněte na další. Program Vám implicitně nabízí C:\program Files\PaSCom. Doporučujeme instalaci do této složky.

7 7 Objeví se okno vyberte součásti zaškrtněte součásti, které mají být nainstalovány a pro pokračování klikněte na další. Při prvotní instalaci demoverze ponechte všechna políčka zaškrtnutá, jako úplnou instalaci. Pokud jste se již stali registrovaným uživatelem a užíváte některé moduly, nesmíte si přeinstalovat datové soubory, popřípadě programy StarARCHIV a StarKUCHAŘKA. Objeví se nabídka Start, vyberte složku, která určuje kam mají nebo nemají být umístěni zástupci programu StarGURMAN a klikněte na tlačítko další.

8 Vyberte další úlohy, které mají být vykonány v průběhu instalování programu StarGURMAN, který umožňuje vytvořit ikony na ploše nebo nastavení programu StarARCHIV na spuštění při startu. Klikněte na další. 8 Objeví se Instalace připravena zde se ještě můžete vrátit a změnit původní nastavené parametry, poté klikněte na další. Instalace bude zahájena. Po ukončení instalace Vás bude program StarGurman informovat o úspěšném ukončení. Klikněte na dokončit.

9 9 Tímto jste úspěšně ukončili instalaci programu StarGURMAN se všemi jeho součástmi. Systém StarGURMAN ve své demoverzi umožňuje otevření tří stolů a vedení padesáti položek. Instalovanou demoverzi využijete i při registraci ostré verze. Doporučujeme restartovat počítač. VI. Registrace ostré verze: Verzi instalujete programem StarGURMAN, pokud máte v sekci Vyber program zvýrazněnu ikonu StarGURMAN 3.0. V pravém okně Informace najdete v dolní části tlačítko DEMO, klikněte na DEMO a připojte svůj počítač k internetu. Pokud počítač, na který chcete instalovat program StarGURMAN není přímo připojen k internetu, proveďte registraci z jakéhokoli počítače připojeného na internet. Zde na stránkách http: //parent.cz v sekci Software, v části registrace ostré verze můžete provést stejnou registraci jako přímo z programu StarGURMAN. Spustí se Vám Internet Explorer a naše stránka stránka registrace systému StarGURMAN 3.0. Klikněte na vyplnění registrace karty. Na této stránce musíte vyplnit všechny údaje označené červenou hvězdičkou. POZOR: Nezapomeňte své HESLO! Po úspěšném ukončení registrace se můžete přihlásit do Vaší sekce registrovaného uživatele systému StarGURMAN. Zde Vám nabízíme sériové číslo Vaší instalace programu StarGURMAN.

10 10 Pokud nepracujete na počítači, který je připojen k Interntu, musíte sériové číslo opsat z instalované demoverze a ručně přidat do okénka Přidat sériové číslo. Na Vaši ovou adresu bude doručena zálohovací faktura, kterou je nutné zaplatit. Poté, opět na Vaši ovou adresu, obdržíte upozornění, že si můžete stáhnout licenční klíč pro Vámi zaplacenou instalaci/ instalace. Klíč si stáhnete z demoverze. Pokud je počítač připojen k Internetu, klikněte na tlačítko Stažení licenčních klíčů z Internetu. Instalace proběhne automaticky.

11 11 Není-li počítač připojen k Internetu, stáhnete si licenční klíč tlačítkem Stáhnout licenční soubory pro všechny platné klíče z vašich registrovaných stránek a uložíte si jej na disketu. Soubor se jmenuje licence.exe a má 64KB. Disketu přeneste na počítač-če, které máte registrovány a instalujte program mechanicky tím, že na něj poklepete. Při příštím otevření systému StarGURMAN se Vám již objeví registrovaná verze. V okně Informace změnilo tlačítko podobu na Přihlásit. Klikněte na přihlásit, objeví se okno Identifikace kam napíšete přihlašovací jméno ADMIN, heslo nevyplňujte a klikněte na přihlásit. Právě jste se poprvé přihlásili jako registrovaný uživatel systému StarGURMAN a jste přihlášeni jako administrátor.

12 VII. Průvodce jednotlivými částmi systému StarGURMAN: V této části Vás podrobně provedeme nastavením systému StarGURMAN a jeho uživatelskými možnostmi. 12 VII.A. Nastavení tisku V kapitole Vás důkladně seznámíme s nastavením tisku a jednotlivými sestavami, protože nastavení této sekce je důležité pro chod celého programu. Pokud v prvotní fázi nechcete nastavit tisk, můžete tuto kapitolu přeskočit. VII.A1. Doporučená tiskárna: Star SP 212 Pro tuto tiskárnu dodáváme vlastní ovladač posprinter s podpůrnými šablonami XXX-42C. VII. A2. Nastavení účtu Zde můžete použít výchozí účet, kde nastavíte tiskárnu dle instalovaného driveru, námi doporučenou šablonu 42C. Potom klikněte na Přidat v rámečku Místa určení tisku pro Nastavení provedete ve všech tiskových sestavách stejným způsobem.

13 Vytvoření vlastní sestavy: 13 Pokud chcete vytvořit vlastní sestavu, proveďte to takto: (Tento postup můžete použít ve všech tiskových sestavách) klikněte na Nová, napište Zkušební, kliknutím a vysvícením této položky přejdete na přidání do tiskové sestavy. V položce tiskárna se Vám objeví všechny nainstalované tiskárny. My doporučujeme ovladač Posprinter.exe. Pak vyberte typ sestavy např. V tržbách, komf-42c. VII.A3. Proforma účty Pokud chcete instalovat proforma účty (nastavují se vždy v sestavě účet ) Vytvořte novou sestavu, která se bude jmenovat proforma. Vyberte tiskárnu, dle předchozího odstavce, a šablonu. Ta je pro proforma účet soupiska nebo námi doporučená Soup-42C. Tím máte všechny parametry pro tisk nastaveny.

14 14 VII. B. Nastavení systému V této sekci Vám vysvětlíme nastavení systému. Pozor čtěte pozorně, chybné nastavení může způsobit kolaps systému! VII. B1. Základní nastavení V rámečku Nastavení pracoviště v horním editačním okně napište název pracoviště, na kterém je počítač umístěn. Např. vinárna, restaurace, kancelář, provozní, atd. V druhém prefix čísla účtu můžete oddělit pro svoji kontrolu ještě prefixem čísla účtu. Tzn. že napíšete např. res, vin, bar, apod. Použijte třímístná slova! V části číslo účtu tlačítkem vynulovat můžete po zkušebních tiscích začít účty opět od nuly. Rámeček - Používání účtenky zde povolíte tisk proforma účtů. To je předtisk účtenky pro hosta před tím, než mu vydáte účtenku jako daňový doklad. Pokud tuto funkci chcete užívat, klikněte na Povolit proforma účty. Vyberte tiskovou sestavu, kterou jste si vytvořili v nastavení tisku a nazvali proforma. Rámeček Daň z přidané hodnoty zde jen zaškrtněte, zda jste nebo nejste plátci DPH.

15 15 Rámeček Revize systému Účetní uzávěrka vynulovat toto tlačítko používáte vždy, když máte pocit, že v tržbách a spotřebě máte již zbytečně mnoho dat, která neužíváte. Program provede archivaci tržeb a spotřeby a vynuluje data na počáteční stav. Tato operace se většinou provádí po uzavření účetního období většinou jednou ročně. Svá data nijak neztratíte, můžete je volně načítat v modulu tržby a dál s nimi pracovat. V každém případě doporučujeme, aby jste svá data pravidelně archivovali programem StarARCHIV, který je součástí Vaší instalace. Kontrola a reindexace dat toto tlačítko provede zběžnou kontrolu dat. Tuto funkci použijte v případě, že máte pomalý přístup k datům nebo máte v datech nezjištěnou chybu. Např. po pádu systému. Správa licenčních klíčů po kliknutí na toto tlačítko vidíte své sériové číslo, můžete on-line stahovat licenční klíče z Internetu i nové verze programu StarGURMAN.

16 VII. B2. Zabezpečení systému Rámeček zabezpečení pokladny Zakázat systémové klávesy zaškrtnutím tohoto pole zabezpečíte program StarGURMAN tak, že z modulu pokladna nejdou spouštět jiné programy. Pozor v systému NT nemusí fungovat! 16 Vyžadovat práva pro uzavření po zaškrtnutí tohoto pole nemůže číšník opustit modul Pokladna bez toho, že zná heslo. Spouštět při startu počítač zaškrtnutím tohoto pole bude modul Pokladna pro číšníky spuštěn automaticky vždy po startu počítače. Povolit minimalizaci pokladny po zaškrtnutí je možné Pokladnu minimalizovat v okně u Windows. Doporučení: pro počítač (terminál) doporučujeme nastavit zabezpečení Pokladny tak, jak je uvedeno na obrázku. V ostatních případech navrhujeme okna nezaškrtávat. Rámeček Administrace uživatelů v tomto rámečku nastavujete (přidáváte, odebíráte nebo editujete) jednotlivé uživatele. Po kliknutí na tlačítko Přidat uživatele se Vám objeví okno Editace uživatelů, kde vyplníte všechny tři přihlašovací údaje. Zaškrtnutím nastavíte oprávnění, která pro editovanou osobu chcete.

17 17 Doporučení: pro sebe vytvořte dvě osoby se všemi oprávněními a různými hesly. Hesla si pamatujte! Jednotlivá oprávnění jsou zřejmá z jejich popisů. Příklad nastavení: číšník povoleno pouze (o), ve specifických případech i (t) Provozní (o), (c), (t), (C), (T), (S), (E), VII. B3. Pokladna Rámeček Rozšířené volby Pokladny Rámeček automatické uzavření účtů (jednotlivý systém)- zaškrtnutím této volby můžete program StarGURMAN začít používat jako klasickou pokladnu. Tzn. že nebudete moci využívat otevřených stolů, všechny výhody počítání tržeb, norem a spotřeby Vám zůstávají. Tento systém se používá ve fast-foodech, bufetech, prodejních stáncích, trafikách, prodejnách potravin, apod. Rámeček Spuštění externího programu z Pokladny číšník nemá možnost opustit modul Pokladna, ale mi chceme, aby mohl pracovat ještě v jiném programu např. brát rezervace, vypisovat faktury, To mu umožníme tak, že tlačítkem Přidat načteme exe.soubor toho dotyčného programu. Implicitně se přidává program rezervace.

18 18 VII. B4. Síť a střediska V této části nastavujete síťové funkce, služby a střediska počítače. POZOR Pokud nerozumíte síťovému nastavení, raději toto ponechte odborníkovi. Pozorně čtěte návod. Rámeček Identifikační číslo v tomto rámečku můžete zadat libovolné číslo, které chcete přidělit počítači v síti. Počítač je tímto číslem jednoznačně identifikován. Pokud máte v síti nastaveny dvě stejná čísla, mohou být přenosy dat chybné.

19 19 Rámeček Funkce tohoto počítače program StarGURMAN je připraven tak, aby plnil několik síťových a nesíťových funkcí. Nezávislá stanice pokud používáte toto nastavení, stanice není připojena k síti a pracuje jako plně nezávislá. Pracovní stanice síť je již nastavena. Tato stanice pouze prostředky serveru využívá, její funkce je plně nezávislá. Např. při spuštění si Pokladna načte nová data na svůj harddisk a dál pracuje se svými lokálními daty. Toto nastavení je nejčastějším v síti, je nejbezpečnější a zároveň velmi komfortní. Serverová stanice takto nastavený počítač poskytuje své prostředky (data) všem ostatním pracujícím stanicím v síti. Nejčastěji se toto používá v kanceláři, tzn. že se nejedná o skutečnou serverovou stanici, tak jak je v IT Technologiích myšleno. Jako server se tedy tento počítač s pracovní stanicí chová pouze v systému StarGURMAN. Je dokonce možné, mít v síti nastaveny dvě serverové stanice. Např. v kanceláři majitele a provozního. Terminál při tomto nastavení terminál (počítač) plně sdílí prostředky serveru a není žádný způsobem nezávislým. Toto nastavení doporučujeme tam, kde je nutné mít na jednom středisku více počítačů Pokladen. Např. na diskotékách, velkých barech, nebo v případě hotelu. Zde je totiž recepce a provozní propojen jako server a terminál. V těchto případech je toto nastavení velmi obvyklé. Unikátní možností systému StarGURMAN je, že v síti jsou jak pracovní stanice využívající prostředky jednoho serveru, tak terminály plně pracující v závislém režimu druhého serveru. A je dokonce možné sdílet data jedné serverové stanice. Tuto možnost

20 ocení firmy, které vlastní např. penzion, hotel s barem, restaurací, recepcí a provozní kanceláří. V těchto případech je nasazení systému StarGURMAN ideální. 20 Systém StarGURMAN umožňuje ještě další možnosti jak pracovat s více počítači, které jsou od sebe hodně vzdáleny a propojení standartizovanými sítěmi by bylo finančně velmi náročné. Jednou z možností je vytvoření jedné nezávislé stanice u majitele doma nebo v kanceláři a neomezený počet lokálních středisek, která svá data předávájí na různých médiích. Další unikátní možností systému StarGURMAN je propojení různých lokálních středisek po síti Internetu a to bez nutnosti mít pevného připojení k Internetu. K využití této možnosti je nutné nastavení přímo od firmy PaSCom. Rámeček Seznam okolních počítačů v tomto rámečku po kliknutí na tlačítko Najít počítače Vám systém StarGURMAN prohledá síť a najde všechny síťové prostředky, které systém využívá a určí jejich funkce. Pokud tuto funkci využíváte ze serverové stanice, dvakrát klikněte na Síťový prostředek. Tím můžete nastavení počítače měnit. Rámeček Lokální střediska tato funkce je využívána při práci se vzdálenými lokálními středisky po disketě nebo ZIP. Funkce jednotlivých tlačítek je zřejmá. VII. B5. Detaily tisku V tomto okně nastavujete firemní údaje nutné pro tisk. V části náhled se zabrazuje to, co bude zobrazeno v tiskové hlavičce účtu. DOPORUČENÍ: využijte všech tiskových oken. Některé druhy tiskáren, při nevyužití některého z tiskových oken, způsobí rozhození tisku.

21 21 VII.B6. Nastavení slev Tato sekce umožňuje vytvoření a přesnou definici různých slev. Slevy nastavujete v různé době s mnohými omezeními, tak abyste měli co nejširší možnosti nastavení. POZOR: v této sekce jsou všechny rámečky mezi sebou plně provázány. Rámeček Seznam dostupných slev v tomto rámečku, stisknutím tlačítka Insert, můžete přidat novou slevu. V prvním sloupci (název slevy) zadáte název slevy, který bude používat Pokladna. V druhém sloupci (sleva %) napíšete číselně slevu, kterou chcete poskytovat např. 10%. Ve sloupci Automaticky nastavujete zda bude sleva poskytnuta automaticky bez účasti personálu (toto se využívá v happy hour ). Ve sloupci Heslo můžete nastavit nutnost použití hesla při uplatnění slevy. Používá se proti zneužití v případě, že majitel využívá pro svou osobní potřebu 100% slevy.

22 22 Rámeček Platnost slevy dle doby pokud najedete myší na šedá pole, v levé rohu rámečku se Vám na svislé ose objeví všechny dny v týdnu a na ose vodorovné jednotlivé hodiny dne, rozdělené po třiceti minutách. Pokud jsou jednotlivá políčka zbarvená červeně, znamená to, že v tomto dnu a hodině bude sleva poskytnuta. Pokud chcete slevu v určitých hodinách nepovolit, stačí pravým tlačítkem myši přejet po některé ze sekcí. Pokud chcete zakázat celé dny nebo hodiny, přejeďte po svislé nebo vodorovné ose stlačeným pravým tlačítkem myši. Rámeček Platnost slev ve skupinách a podskupinách zde nastavujete maximální slevu pro jednotlivé skupiny a podskupiny, které jste před tím v editoru dat nastavili. Ve sloupci skupiny a podskupiny můžete zadat, na které skupiny a podskupiny zboží se budou u slevy vztahovat a na které ne. Ve sloupci Omezení můžete nastavit kolik je maximální možná sleva v % na uvedenou skupinu. Např. ve sleva personál máte slevu nastavenu na personální jídla 50%. Vy můžete určit, že se tato sleva například nevztahuje na minutková jídla, ale jen na hotová jídla. Pro každý typ slevy jsou parametry určovány samostatně tak, že možnost nastavení je velmi široká. Důležité: program StarGURMAN umožňuje jako jeden z mála v editoru jídel nastavení mínusové položky. POZOR: je potřeba tyto mínusové položky mít v samostatné skupině a zásadně na ně neuplatňovat slevu.

23 23 VII. C. Editor dat Editor dat slouží k evidenci všech tří nutných databází a to Editor zboží To je vše, co prodáváte např. jídlo, nápoje, cigarety, ale i lyže. Editor surovin to je vše, co nakupujete s jednotkovými a kalkulačními cenami. Editor norem Kde máte možnost z jednotlivých surovin složit jídlo či výrobek. VII. C1. Sekce Soubor Sekce obsahuje tyto složky: VIII. C1-a. Načíst databázi z F3 VIII. C1-b. Uložit databázi na F2 VIII. C1-c. Import zboží do kuchařky VIII. C1-d. Export zboží do CSV VIII. C1-e. Tisk zboží zatím nevyužíváno VIII. C1-f. Konec Alt +F4

24 VII. C1-a. Načíst databázi V této funkci můžete načítat data z jiných serverů nebo prohlížet data středisek. Načtení dat ze středisek: Lokální střediska - označena jako,,disk. - data jsou uložena na místním (lokálním) disku - mohou sloužit jako zálohy dat nebo vzdálenou synchronizaci klientů (dle Nastavení/ síť) Vzdálená střediska - ve sloupci umístění je název počítače - data jsou uložena na vzdáleném počítači Místní data - výchozí data tohoto počítače Popis funkcí se objeví, pokud najedete na tlačítko Funkce myší a chvilku počkáte. 24 VII. C1-b. Uložit databázi Tato funkce umožňuje uložení serverových dat do jednotlivých lokálních středisek v síti. Uložení dat do středisek: Lokální střediska - označena jako,,disk - data jsou uložena na místním lokálním disku - mohou sloužit jako zálohy dat nebo pro synchronizaci klientů (dle Nastavení/ síť) Vzdálená střediska - ve sloupci umístění je název počítače - data jsou uložena ve vzdáleném počítači

25 Místní data - výchozí data tohoto počítače 25 Popis funkcí se objeví, pokud najedete na tlačítko Funkce myší a chvilku počkáte. VII. C1-c. Import Tato funkce umožňuje, pokud máte zakoupenu naší databázi Kuchařky, import dat, tak, aby jste nemuseli vytvářet normy jídel sami, ale mohli je používat již hotové. Normy můžete ve svém editoru plně přizpůsobovat Vašim potřebám, doplňovat suroviny a měnit jejich váhu. VII. C1-d. Export zboží do CSV Tato funkce slouží k vyexportování dat editoru zboží v textovém formátu. Vyexportovaná data můžete ve většině textových editorů např.ms Word nebo Acrobat zpětně načíst a dále s daty pracovat jako s textem. VII. C1-e. Konec Ukončení funkcí editoru dat

26 VII. C2. Sekce Editace Tato sekce obsahuje tyto složky: - vložit nové zboží - odebrat zboží - vytvořit kopii zboží - vytvořit kopie s koeficientem - editovat zboží - editace normy 26 VII. C2. a. Vložit nové zboží Tato položka může vytvořit zboží.v prvním sloupci vložte databázový kód, který jste přiřadili jednotlivým položkám (zboží). DOPORUČENÍ: Pro Vaši přehlednost zvolte první dvě čísla kódu jako druh zboží a druhá dvě čísla ponechte jako pořadová. Druhý sloupec název zboží, zde napište název prodávaného zboží. Třetí sloupec cena, vyplňte prodejní cenu zboží. Čtvrtý sloupec DPH, tento sloupec se objevuje jen pokud jste v nastavení zadali, že jste plátci DPH. Jestliže jste plátci DPH, kliknutím vyberte daňovou skupinu.

27 27 Pátý sloupec skupina, v tomto sloupci můžete vybrat buď samostatnou skupinu tak, že jednou kliknete pravým tlačítkem myši na určeném poli. Druhá možnost je dvojkliknutím, kdy se Vám zobrazí tabulka Editace zboží. V této tabulce určujete skupiny i podskupiny, současně s editací norem pro daný druh zboží. V Editaci normy můžete vytvořit normu daného zboží (jídla) tak, aby sestavy modulu Spotřeba odpovídali skutečnosti. Tlačítkem Insert suroviny přidáváte a vybíráte. Tlačítkem Delete mažete. Jistě oceníte možnost importu norem ze StarKUCHAŘKY. Pokud jste si tuto databázi zakoupili, jednou klikněte na tlačítko Import normy, kde můžete vybrat normu, kterou chcete použít. Pak klikněte na tlačítko Normu použít a Recept. V dolní části norem je jednoduchý kalkulátor, který Vám sděluje doporučenou cenu, aktuální marži a zisk z aktuální ceny. Správné vyplnění těchto databází Vás bude v tiskových sestavách také správně informovat o výsledku Vašeho hospodaření. VII. C2. b. Odebrat zboží Tato položka zboží odebírá před definitivním odstranění zboží. VII. C2. c. Vytvořit kopii zboží Položka kompletně zkopíruje zboží. Může být použita u podobných položek, kde nechcete vypisovat celý řádek. VII. C2. d. Vytvořit kopie s koeficientem Unikátní položka systému StarGURMAN, která umožňuje vytvořit dělení a rozdělení jídel přesně dle Vašich potřeb. V tabulce Kopírování s koeficientem máte pět editačních polí. První pole Prefix názvu, určujete, co se objeví před původním názvem zboží. Druhé pole Sufix kódu, určujete, jaký znak (*,+,-, ) bude třeba zadat před názvem kopírovaného kódu. Tzn. že pro původní kód 1016 se sufixem * bude nový kód * Třetí pole Koeficient ceny, znamená, že např. poloviční porce jídla nemusí být přesně padesát procent slevy. Cenu v procentech si určujete sami. Čtvrté pole Koeficient normy, v tomto poli opět určujete v procentech převod normy. Tzn. že poloviční porce jídla nemusí být padesát procent normy.

28 28 Páté pole slouží pouze ke zvýraznění bonu do kuchyně. Kuchař tak vidí a může si přečíst, že jídlo např. svíčková na smetaně je na dva talíře a ne pouze poloviční porce. VII. C2. e. Editovat zboží Tato funkce urychluje práci. Označte položku v editoru zboží tím, že stisknete tlačítko Control a myší označte jednotlivé položky. Můžete zadat najednou společná nastavení např. skupiny, podskupiny a DPH. Toto ušetří práci zejména těm, kteří přecházejí z verze 2.2 na verzi 3. VII. C2. f. Editace Této položce jsme se již věnovali v části Vložení nového zboží v bodě VIII. C2.a. VII. C. 3. Zobrazení Zde můžete filtrovat: - dle části názvu - dle typu zboží - bez filtru Máte také možnost zobrazovat sloupce dle: - kódu - názvu zboží - ceny - DPH - Skupiny - Podskupiny - Normy Nebo zobrazit vše VII. C4. Hledání Lze vyhledávat pouze dle názvu v tabulce

29 29

30 VII. C5. Nástroje Tato sekce slouží k tvorbě speciálního nastavení nebo speciálních funkcí. 30 VII. C5. a. Kontrola integrity dat Slouží ke kontrole správnosti datových souborů v editoru dat. Po spuštění této funkce Vás program bude informovat o provedení integrity a o stavu, ve kterém databázi našel. Pokud jsou nalezeny chybné údaje nebo údaje, které nejsou identifikovatelné, program Vás o tom informuje a zeptá se na postup. Důležité: tuto funkci používejte vždy, když vytvoříte např. nové normy, Je to proto, aby ostatní moduly v systému StarGURMAN mohli pracovat se správnými daty. VII. C5. b. Editace skupin V tomto nastavení můžete definovat jednotlivé zbožní skupiny, podskupiny, Funkce je velmi důležitá, určuje, zda bude k editačním skupinám tištěn bon. Důležitou funkcí nastavení je také to, na jaké místo bude bon tištěn. Např. z jednoho střediska jsou objednány položky dvou středisek. Často se to stává u piva. To znamená, že položka může být vytištěna na kterékoli tiskárně v systému.

31 31 VII. C5. c. Editor čárových kódů Funkce umožňuje přiřazení čárových kódů k jednotlivým prodávaným položkám zboží. Čárový kód může být Váš vlastní jakéhokoli druhu, nebo již vytvořený. Typickým příkladem jsou vinotéky. V takovém množství vín se špatně orientuje, proto k jednotlivým druhům přiřadíme čárové kódy. Na nových lahvích již jsou a tam, kde chybí je nechte dodat. Použití kódů je rozšířeno také v bufetech a záleží jen na provozovateli, zda je bude používat. VII. C5. d. Programovatelná klávesnice Číselné zrychlení práce při zadávání jednotlivých položek. K nejpoužívanějším položkám přiřaďte klávesovou zkratku a číšník nemusí psát na klávesnici celý kód např. 1012, ale stačí je písmeno P (pivo).

32 VII. C5. e. Editor surovin Editor surovin je opět jednou z databází systému StarGURMAN, kterou získáte předpřipravenu a její ovládání je velmi jednoduché. Klávesou Insert vkládáte nové suroviny a tlačítkem Delete mažete. V jednotlivých sloupcích určujete: - kód zboží - název zboží - jednotku zboží vždy používejte základní jednotky (l, kg, ks). 32 V posledním sloupci určujete kalkulační cenu suroviny. Kalkulační cena je průměrná cena za nákup zboží plus Vámi stanovený koeficient většinou je to deset až dvacet procent. VII. D. Konvertor norem Po kliknutí na ikonu Konvertor norem se automaticky spustí konvertor, který nalezne data verze 2.2 a určí do jakého adresáře mají být konvertovány. Máte možnost výběru: kompletní konverze automatické konverze - tu doporučujeme manuální konverze zde určujete, která data mají být převedena a která ne. Konverze je určena pouze zkušeným uživatelům a není ji třeba používat. VII. E. Přehled tržeb Přehled tržeb slouží k zpracování výstupních dat Vašich provozů. V přehledu můžete vidět tržby jednotlivých středisek, jednotlivé kódy, stoly, skupiny. Skupiny Vám ukazují rozložení podle výčepu, kuchyně apod. Přehled tržeb Vám podává informace o všech dosavadních uzavřených tržbách. Je možné se vracet do archivovaných tržeb. V prvním okně jsou zobrazeny tři sloupce, obsahující seznam uzavřených tržeb. Klikněte na horní tlačítko Neodvedené tržby - zobrazí se Vám neodvedené tržby střediska, které jste načetli. Určení střediska proveďte při prvotním nastavení v dolním řádku, kde je rámeček Prohledat síť a lokální data. Používáte-li jen jeden počítač, vše se zobrazí na tomto lokálním počítači. Pokud používáte síť, klikněte na tlačítko Prohledat síť objeví se všechny dostupné počítače. Neodvedené tržby budou znázorněny po kliknutí na síťové středisko. Potom klikněte na lištu, která zpracuje a také zobrazí tržby od poslední uzávěrky. Nejprve podle kódů. V dolní části okna tržeb je rámeček - Druh zobrazení. Záložka je rozdělena podle skupin (kuchyně, výčep, nájmy, couvere, obaly, atd.) Pokud kliknete např. na kuchyni, záložka se rozbalí do dalších podskupin. Tak tržby můžete zobrazit až do jednotlivých specialit. Je možné tržby vytisknout.

Univerzální rezervační systém. Uživatelská příručka

Univerzální rezervační systém. Uživatelská příručka Univerzální rezervační systém Uživatelská příručka Obsah I. Instalace... 3 II. První spuštění aplikace... 4 III. Hlavní okno aplikace... 5 IV. Nastavení aplikace... 6 1. Přidání místností... 6 2. Uživatelské

Více

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Úvod k instalaci Tato instalační příručka je určena uživatelům objednávkového modulu Offline VetShop verze 3.4. Obsah 1. Instalace modulu Offline VetShop...

Více

Manuál QPos Pokladna V1.18.1

Manuál QPos Pokladna V1.18.1 Manuál QPos Pokladna V1.18.1 OBSAH Obsah 1. QPOS dotyková pokladna... 3 2. Jak číst tento manuál... 4 2.1. Čím začít?... 4 2.2. Členění kapitol... 4 2.3. Speciální text... 4 3. První spuštění... 5 3.1.

Více

Postup přechodu na podporované prostředí. Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy

Postup přechodu na podporované prostředí. Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy Postup přechodu na podporované prostředí Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy Obsah Zálohování BankKlienta... 3 Přihlášení do BankKlienta... 3 Kontrola verze

Více

Nový způsob práce s průběžnou klasifikací lze nastavit pouze tehdy, je-li průběžná klasifikace v evidenčním pololetí a školním roce prázdná.

Nový způsob práce s průběžnou klasifikací lze nastavit pouze tehdy, je-li průběžná klasifikace v evidenčním pololetí a školním roce prázdná. Průběžná klasifikace Nová verze modulu Klasifikace žáků přináší novinky především v práci s průběžnou klasifikací. Pro zadání průběžné klasifikace ve třídě doposud existovaly 3 funkce Průběžná klasifikace,

Více

Návod pro použití Plug-in SMS Operátor

Návod pro použití Plug-in SMS Operátor Verze: 1.06 Strana: 1 / 17 Návod pro použití Plug-in SMS Operátor 1. Co to je Plug-in modul SMS Operátor? Plug-in modul (zásuvkový modul) do aplikace MS Outlook slouží k rozšíření možností aplikace MS

Více

PROFI TDi s.r.o. 696 37, Želetice 40 www.profi-tdi.cz info@profi-tdi.cz. Návod k používání systému OTDI.CZ

PROFI TDi s.r.o. 696 37, Želetice 40 www.profi-tdi.cz info@profi-tdi.cz. Návod k používání systému OTDI.CZ Návod k používání systému OTDI.CZ Vážený kliente. Děkujeme za projevený zájem o náš on-line systém evidence kontrol, určený speciálně pro účely dozorů staveb. Systém OTDI.CZ nabízí svým uživatelům zejména:

Více

2HCS Fakturace 3 - přechod na rok 2008 - - změna snížené sazby DPH na 9% - - převod dat z předchozího roku -

2HCS Fakturace 3 - přechod na rok 2008 - - změna snížené sazby DPH na 9% - - převod dat z předchozího roku - 2HCS Fakturace 3 - přechod na rok 2008 - - změna snížené sazby DPH na 9% - - převod dat z předchozího roku - Autor: Tomáš Halász - 776 052 219 pro verzi: 3.5.100 a novější 2H C.S. s.r.o. dne: 22.12.2007

Více

PRACUJEME S TSRM. Modul Samoobsluha

PRACUJEME S TSRM. Modul Samoobsluha PRACUJEME S TSRM Modul Samoobsluha V této kapitole Tato kapitola obsahuje následující témata: Téma Na straně Přehled kapitoly 6-1 Užití modulu Samoobsluha 6-2 Přihlášení k systému 6-3 Hlavní nabídka TSRM

Více

2HCS Fakturace 3 - modul Banka -

2HCS Fakturace 3 - modul Banka - 2HCS Fakturace 3 - modul Banka - Autor: Tomáš Halász 2H C.S. s.r.o. Dukelská 691/5, 742 21 Kopřivnice Email: info@faktury.cz Web: www.faktury.cz pro verzi: dne: 3.7.23 a novější 01.09.2010 1/16 Obsah Úvod...3

Více

Program. Uživatelská příručka. Milan Hradecký

Program. Uživatelská příručka. Milan Hradecký Program Uživatelská příručka Milan Hradecký 2 ÚVOD : Program skladové evidence "SKLAD500" zahrnuje v sobě možnost zápisu příjmu a výdeje až do 99 druhů skladů (Sklady materiálů, zboží, potovarů, vlastních

Více

Informační systém pro Ocenění odškodňování újem na zdraví ztížení společenského uplatnění (ZSU)

Informační systém pro Ocenění odškodňování újem na zdraví ztížení společenského uplatnění (ZSU) Informační systém pro Ocenění odškodňování újem na zdraví ztížení společenského uplatnění (ZSU) Přihlášení do aplikace Pro vstup do aplikace zadejte přihlašovací jméno a heslo, které jste obdrželi. Pokud

Více

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu sq Program ZK EANPRINT verze 1.20 Uživatelská dokumentace programu Úvod Základní vlastnosti programu Jednoduchost ovládání - umožňuje obsluhu i málo zkušeným uživatelům bez nutnosti většího zaškolování.

Více

Instalace a nastavení PDFCreatoru

Instalace a nastavení PDFCreatoru Instalace a nastavení PDFCreatoru Program Komunikátor dokáže převést libovolnou tiskovou sestavu do formátu PDF. Aby však mohla tato funkce spolehlivě fungovat, musí být na počítači nainstalován program

Více

Průvodce převodem dat z programu Medicus 2 do programu Medicus Komfort

Průvodce převodem dat z programu Medicus 2 do programu Medicus Komfort Průvodce převodem dat z programu Medicus 2 do programu Medicus Komfort 1. O převodu V tomto průvodci vás krok za krokem seznámíme s postupem, jak převést data ze stávajícího programu Medicus 2 (dále jen

Více

Postup instalace přídavného modulu pro Aktuální zůstatky (CBA) v programu MultiCash KB (MCC)

Postup instalace přídavného modulu pro Aktuální zůstatky (CBA) v programu MultiCash KB (MCC) Postup instalace přídavného modulu pro Aktuální zůstatky (CBA) v programu MultiCash KB (MCC) 1/6 1. Instalace modulu Na internetových stránkách KB na adrese http://www.mojebanka.cz v sekci Stáhněte si

Více

Reinstalace programu

Reinstalace programu Reinstalace programu 0 Reinstalace programu AMICUS Před reinstalací programu AMICUS si připravte licenční list programu, zálohovací médium odpovídající kapacity (nejlépe flash disk nebo externí disk) a

Více

Registrace Jak mám postupovat hned po registraci? Kde a jak si nastavím, že jsem plátce DPH?

Registrace Jak mám postupovat hned po registraci? Kde a jak si nastavím, že jsem plátce DPH? Manuál k HELIOS One Podnikatel Obsah Registrace... 3 Jak mám postupovat hned po registraci?... 3 Kde a jak si nastavím, že jsem plátce DPH?... 3 Jak si založím další firmu?... 4 Jsem podnikatel. Jak vytvořím

Více

ČSOB Business Connector instalační příručka

ČSOB Business Connector instalační příručka ČSOB Business Connector instalační příručka Obsah 1 Úvod... 2 2 Získání komerčního serverového certifikátu... 2 2.1 Vytvoření žádosti o certifikát v počítači... 2 2.2 Instalace certifikátu na počítač...

Více

J2 sklad a cenovky. Ovládání programu. Program spustíte pomocí ikony J2 sklad na ploše počítače.

J2 sklad a cenovky. Ovládání programu. Program spustíte pomocí ikony J2 sklad na ploše počítače. J2 sklad a cenovky Program spustíte pomocí ikony J2 sklad na ploše počítače. Objeví se ovládací menu programu. První krok je přihlášení. Klikněte na žlutý klíč a zadejte heslo a klikněte na tlačítko OK.

Více

Návod k aplikaci DPH Kontrol

Návod k aplikaci DPH Kontrol Návod k aplikaci DPH Kontrol Obsah I. O aplikaci... 2 II. Jak používat DPH Kontrol... 3 1. Kontrola spolehlivosti plátců DPH... 3 2. Kontrola zveřejněných účtů... 5 III. Další práce s databází záznamů...

Více

Návod na instalaci a použití programu

Návod na instalaci a použití programu Návod na instalaci a použití programu Minimální konfigurace: Pro zajištění funkčnosti a správné činnosti SW E-mentor je potřeba software požívat na PC s následujícími minimálními parametry: procesor Core

Více

CUZAK. Uživatelská příručka. Verze 2.0 2014

CUZAK. Uživatelská příručka. Verze 2.0 2014 CUZAK Uživatelská příručka Verze 2.0 2014 Copyright 2014 Altair Software s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Všechna práva vyhrazena. Všechna informace, jež jsou publikována na v tomto dokumentu, jsou chráněna

Více

Pracovní výkazy. návod k použití. Internetová aplikace Pracovní výkazy slouží k zadávání pracovních výkazů od zaměstnanců a externích pracovníků.

Pracovní výkazy. návod k použití. Internetová aplikace Pracovní výkazy slouží k zadávání pracovních výkazů od zaměstnanců a externích pracovníků. 1 Popis aplikace Pracovní výkazy návod k použití Internetová aplikace Pracovní výkazy slouží k zadávání pracovních výkazů od zaměstnanců a externích pracovníků. 2 Technické požadavky klienta Internetový

Více

Jednoduchý návod k použití programu Vinotéka 2007, v 2.2.1

Jednoduchý návod k použití programu Vinotéka 2007, v 2.2.1 Jednoduchý návod k použití programu Vinotéka 2007, v 2.2.1 Demeter Jurista 2007 16.12.2007 Obsah Obsah... 2 Instalace programu... 3 Spuštění programu... 3 Popis hlavního panelu... 4 Menu... 4 Panel Vinotéka...

Více

Technologické postupy práce s aktovkou IS MPP

Technologické postupy práce s aktovkou IS MPP Technologické postupy práce s aktovkou IS MPP Modul plánování a přezkoumávání, verze 1.20 vypracovala společnost ASD Software, s.r.o. dokument ze dne 27. 3. 2013, verze 1.01 Technologické postupy práce

Více

Uživatelská příručka

Uživatelská příručka B2B CENTRUM a.s. 3.2011 Obsah Začínáme... 3 Přihlášení a zapomenuté heslo... 3 Vytvoření uživatele... 3 Editace osobních údajů... 5 Vkládání souborů... 6 Elektronický podpis... 8 Stavební deník... 11 Identifikační

Více

Postup instalace síťové verze Mount Blue

Postup instalace síťové verze Mount Blue Postup instalace síťové verze Mount Blue Instalace na serveru 1. Stáhněte si instalační balíček pro server ze stránek Mount Blue na adrese: http://www.mountblue.cz/download/mountblue-server-setup.exe 2.

Více

Instalace a první spuštění Programu Job Abacus Pro

Instalace a první spuštění Programu Job Abacus Pro Instalace a první spuštění Programu Job Abacus Pro Pro chod programu je nutné mít nainstalované databázové úložiště, které je připraveno v instalačním balíčku GAMP, který si stáhnete z našich webových

Více

Instalace a první spuštění programu. www.zoner.cz

Instalace a první spuštění programu. www.zoner.cz Instalace a první spuštění programu www.zoner.cz CZ Průvodce instalací Z nabídky instalačního CD vyberte Zoner Photo Studio 13 v požadované jazykové verzi * a klikněte na položku Instalace programu. Pokud

Více

Instalace programu ProVIS

Instalace programu ProVIS Instalace programu ProVIS Tento program umožňuje instalovat program ProVIS. Umožňuje vybrat, kam se bude instalovat, a jednotlivé součásti instalace. Instalace probíhá v několika krocích. Každý krok má

Více

Profesis on-line 20.1.2015. Obrázky v prezentaci byly upraveny pro potřeby prezentace.

Profesis on-line 20.1.2015. Obrázky v prezentaci byly upraveny pro potřeby prezentace. Profesis on-line 20.1.2015 Obrázky v prezentaci byly upraveny pro potřeby prezentace. Adresa systému: www.profesis.cz Údaje nutné pro přihlášení: - přihlašovací jméno: sedmimístné číslo autorizace (včetně

Více

Registr práv a povinností

Registr práv a povinností Registr práv a povinností Doporučené postupy a nastavení internetového prohlížeče pro práci v aplikaci AIS RPP Doporučené postupy a nastavení internetového prohlížeče pro práci v aplikaci AIS RPP v4.0

Více

BALÍKONOŠ.CZ NÁVOD. 1. Obsah. 2. Aktivace účtu

BALÍKONOŠ.CZ NÁVOD. 1. Obsah. 2. Aktivace účtu BALÍKONOŠ.CZ NÁVOD 1. Obsah 1. Obsah... 1 2. Aktivace účtu... 1 3. První přihlášení... 2 4. Práce se zásilkami... 2 4.1. Vkládání zásilek... 2 4.2. Editace zásilek... 3 4.3. Uzavírání dávek... 4 4.4. Tisk

Více

Postupy práce se šablonami IS MPP

Postupy práce se šablonami IS MPP Postupy práce se šablonami IS MPP Modul plánování a přezkoumávání, verze 1.20 vypracovala společnost ASD Software, s.r.o. dokument ze dne 27. 3. 2013, verze 1.01 Postupy práce se šablonami IS MPP Modul

Více

APS mini.ed programová nadstavba pro základní vyhodnocení docházky. Příručka uživatele verze 2.2.0.6

APS mini.ed programová nadstavba pro základní vyhodnocení docházky. Příručka uživatele verze 2.2.0.6 APS mini.ed programová nadstavba pro základní vyhodnocení docházky Příručka uživatele verze 2.2.0.6 APS mini.ed Příručka uživatele Obsah Obsah... 2 Instalace a konfigurace programu... 3 Popis programu...

Více

První kroky po instalaci programu. Nastavení údajů k provozovně

První kroky po instalaci programu. Nastavení údajů k provozovně První kroky po instalaci programu Po instalaci programu je potřeba stáhnout ceník. Stahování ceníku vyvoláte kliknutím na tlačítko Stáhnout ceník", nebo stiskem kláves Alt + S - je samozřejmě potřeba,

Více

SOFTWARE 5P. Instalace. SOFTWARE 5P pro advokátní praxi 2010. Oldřich Florian

SOFTWARE 5P. Instalace. SOFTWARE 5P pro advokátní praxi 2010. Oldřich Florian SOFTWARE 5P Instalace SOFTWARE 5P pro advokátní praxi 2010 Oldřich Florian 2010 Instalace Stránka 1 z 16 Obsah Instalace Runtime Access 2010... 2 Instalace klienta (programu)... 3 Instalace databáze...

Více

Reliance 3 design OBSAH

Reliance 3 design OBSAH Reliance 3 design Obsah OBSAH 1. První kroky... 3 1.1 Úvod... 3 1.2 Založení nového projektu... 4 1.3 Tvorba projektu... 6 1.3.1 Správce stanic definice stanic, proměnných, stavových hlášení a komunikačních

Více

Manuál pro mobilní aplikaci Patron-Pro. verze pro operační systém Symbian

Manuál pro mobilní aplikaci Patron-Pro. verze pro operační systém Symbian Manuál pro mobilní aplikaci Patron-Pro verze pro operační systém Symbian 1 1. Popis Aplikace je určena pro mobilní telefony NOKIA s operačním Symbian a vybavené technologií NFC. Slouží pro správu identifikačních

Více

Manuál k programu KaraokeEditor

Manuál k programu KaraokeEditor Manuál k programu KaraokeEditor Co je KaraokeEditor? Program slouží pro editaci tagů v hudebních souborech formátu mp3. Tagy jsou doprovodné informace o písni, uložené přímo v mp3. Aplikace umí pracovat

Více

Up & Down opce. Manuál. Obsah

Up & Down opce. Manuál. Obsah Up & Down opce Manuál Obsah 1 Přihlášení do platformy... 2 2 Rozhraní platformy... 4 2.1 Změna modulu z Forex na Opce... 4 2.2 Market Watch... 5 2.3 Up-Down Opce... 9 2.4 Okno Obchodního portfólia... 11

Více

PTV MAP&GUIDE INTERNET V2 USNADNĚNÝ PŘECHOD

PTV MAP&GUIDE INTERNET V2 USNADNĚNÝ PŘECHOD PTV MAP&GUIDE INTERNET V2 USNADNĚNÝ PŘECHOD Obsah Obsah 1 PTV Map&Guide internet V2 Co je nového?... 3 1.1 Změna licenčních modelů... 3 1.1.1 Kmenoví zákazníci 3 1.1.2 Noví zákazníci 4 1.2 Nástroj pro

Více

Uživatelská příručka

Uživatelská příručka Uživatelská příručka XENIA - systém pro zpracování dokumentů Verze manuálu: 1.0 Verze systému XENIA: 2.30 YDS s.r.o. http://yds.cz http://xenia.cz 2 Obsah Obsah... 3 Předmluva... 5 1. Elektronická archivace...

Více

2HCS Fakturace 3 - přechod na nový rok 2012 - - převod dat do nového roku - - změna sazby DPH -

2HCS Fakturace 3 - přechod na nový rok 2012 - - převod dat do nového roku - - změna sazby DPH - 2HCS Fakturace 3 - přechod na nový rok 2012 - - převod dat do nového roku - - změna sazby DPH - Autor: Tomáš Halász pro verzi: 3.7.245 a novější 2H C.S. s.r.o. dne: 28.12.2011 Dukelská 691/5, 742 21 Kopřivnice

Více

Tiskový manažer - Printman

Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer je program, který je součástí programu Praktik. Používá se v případě, pokud máte připojenou tiskárnu přes USB port (nebo vaše tiskárna není v seznamu podporovaných

Více

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 6. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 6. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28. Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT Kurz MS Excel kurz 6 1 Obsah Kontingenční tabulky... 3 Zdroj dat... 3 Příprava dat... 3 Vytvoření kontingenční tabulky... 3 Možnosti v poli Hodnoty... 7 Aktualizace

Více

Návod pro SMS Operátor off-line klient

Návod pro SMS Operátor off-line klient Verze: 1.10 Strana: 1 / 1 Návod pro SMS Operátor off-line klient 1. Co je to off-line klient SMS Operátor Off-line klient SMS Operátor je aplikace k systému SMS Operátor pro posílání SMS, která umožňuje:

Více

RDS Rapid Data Systém

RDS Rapid Data Systém Návod na obsluhu pokladních a objednávkových terminálů RDS Rapid Data Systém Úvod RDS (Rapid Data Systém) je parametrický systém pokladních a objednávkových terminálů. Jednotlivé terminály mají programově

Více

Návod na obsluhu softwaru Amobile Sale objednávkový a prodejní software pro PDA a tablety s OS Android.

Návod na obsluhu softwaru Amobile Sale objednávkový a prodejní software pro PDA a tablety s OS Android. Návod na obsluhu softwaru Amobile Sale objednávkový a prodejní software pro PDA a tablety s OS Android. Úvod popis funkcí softwaru. Nový doklad Ceník Kontakty Doklady Nastavení Reporty Import Export Přihlášení

Více

UniLog-D. v1.01 návod k obsluze software. Strana 1

UniLog-D. v1.01 návod k obsluze software. Strana 1 UniLog-D v1.01 návod k obsluze software Strana 1 UniLog-D je PC program, který slouží k přípravě karty pro záznam událostí aplikací přístroje M-BOX, dále pak k prohlížení, vyhodnocení a exportům zaznamenaných

Více

Středisko MLM Znovu. Uživatelská příručka

Středisko MLM Znovu. Uživatelská příručka Středisko MLM Znovu Uživatelská příručka Znovu s.r.o. 2008 1 Vstup do programu Ke vstupu do programu Středisko je třeba zadat uživatelské jméno a heslo. Před zobrazením pracovní plochy programu se mohou

Více

Elektronické výpisy v BankKlientovi

Elektronické výpisy v BankKlientovi Elektronické výpisy v BankKlientovi Nastavení oprávnění pro změnu parametru účtu Nově Vám v BankKlientu přibylo oprávnění pro změnu parametru účtu. Toto oprávnění Vám dává možnost měnit nastavení účtu

Více

APS Administrator.GS

APS Administrator.GS APS Administrator.GS Grafická nadstavba pro vizualizaci systémů APS (rozšiřující programový modul pro APS Administrator) Instalační a uživatelská příručka 2004 2015,TECH FASS s.r.o., www.techfass.cz, techfass@techfass.cz

Více

Archiv elektronických dokumentů Zela

Archiv elektronických dokumentů Zela Archiv elektronických dokumentů Zela Instalace po rozbalení servisního balíčku 38 se automaticky spustí instalační program, který nainstaluje potřebné moduly pro provoz archivu dokumentů. Tyto moduly je

Více

CGMesky. Rozšiřující služba

CGMesky. Rozšiřující služba CGMesky Rozšiřující služba Návod Dokumentace Poslední aktualizace: 15.7.2015 CGMesky Služba CGMesky umožňuje odesílat textové SMS zprávy přímo z prostředí Vašeho programu. Rychle a efektivně můžete informovat

Více

eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) w w w. n e s s. c o m

eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) w w w. n e s s. c o m eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) Příprava Při instalaci elišky doporučujeme nemít spuštěné žádné další programy. Pro instalaci elišky je třeba mít administrátorská práva na daném počítači.

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro editaci ŽS. Verze 1.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro editaci ŽS. Verze 1. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM Manuál pro editaci ŽS Verze 1.0 2012 AutoCont CZ a.s. Veškerá práva vyhrazena. Tento dokument

Více

Výpisy Výsledek zpracování

Výpisy Výsledek zpracování Výpisy Výsledek zpracování Tlačítka (formát(rrrrmm)) a pro zadaný stát. Zobrazí výsledky měsíčního zpracování zadaného období Vytiskne výsledky. Prodejci - provize Třídění se provádí klepnutím na záhlaví

Více

OBSAH. 48 Příručka ON-LINE KUPEG úvěrová pojišťovna, a.s. www.kupeg.cz

OBSAH. 48 Příručka ON-LINE KUPEG úvěrová pojišťovna, a.s. www.kupeg.cz DODATEK č. 1 20.1.2012 OBSAH OBSAH... 48 C. PRÁCE SE SYSTÉMEM... 49 C.1 ÚVODNÍ OBRAZOVKA PO PŘIHLÁŠENÍ... 49 C.2 NASTAVENÍ VLASTNÍCH ÚDAJŮ... 50 a. Nastavení Uživatele... 50 b. Nastavení Systému... 51

Více

Registr 200x. Registr smluv 200x. Příručka uživatele. Stanislav Matz Tel. 777 046 086 e-mail: info@matz.cz w-stránky: www.matz.

Registr 200x. Registr smluv 200x. Příručka uživatele. Stanislav Matz Tel. 777 046 086 e-mail: info@matz.cz w-stránky: www.matz. Registr smluv 200x Příručka uživatele Stanislav Matz Tel. 777 046 086 e-mail: info@matz.cz w-stránky: www.matz.cz - 1 - Registr smluv 1. Stručný popis programu Program je určen pro Správy a údržby silnic

Více

Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN RESEARCH / DATA

Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN RESEARCH / DATA Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN RESEARCH / DATA Modul FADN RESEARCH je určen pro odborníky z oblasti zemědělské ekonomiky. Modul neomezuje uživatele pouze na předpřipravené

Více

Migrace na aplikaci Outlook 2010

Migrace na aplikaci Outlook 2010 V tomto průvodci Microsoft Aplikace Microsoft Outlook 2010 vypadá velmi odlišně od aplikace Outlook 2003, a proto jsme vytvořili tohoto průvodce, který vám pomůže se s ní rychle seznámit. Dozvíte se o

Více

Manuál k ovládání aplikace INFOwin.

Manuál k ovládání aplikace INFOwin. Manuál k ovládání aplikace INFOwin. Základní práce s formuláři je ve všech modulech totožná. Vybereme tedy například formulář Pokladní kniha korunová na kterém si funkce ukážeme. Po zápisech se lze pohybovat

Více

Úvod. Popis a funkce programu HESLO.

Úvod. Popis a funkce programu HESLO. Úvod Popis a funkce programu HESLO. Program HESLO Vám umožňuje mít všechna Vaše hesla do emailových serverů, bankovnictví a jiné důležité údaje (PIN, PUK apod.) pod jedním přístupovým heslem, v jednom

Více

E-BILLING UŽIVATELSKÝ MANUÁL. Platí od 08.2012. www.dhlfreight.cz 840 111 308

E-BILLING UŽIVATELSKÝ MANUÁL. Platí od 08.2012. www.dhlfreight.cz 840 111 308 E-BILLING UŽIVATELSKÝ MANUÁL Platí od 08.2012 www.dhlfreight.cz 840 111 308 Obsah 1. E-BILLING 1.1 Úvod... 3 2. Registrační proces 2.1 Registrace do DHL E-BILLING... 4 2.2 Postup registrace do DHL E-BILLING...

Více

Redakční systém Joomla. Prokop Zelený

Redakční systém Joomla. Prokop Zelený Redakční systém Joomla Prokop Zelený 1 Co jsou to red. systémy? Redakční systémy (anglicky Content Management System - CMS) jsou webové aplikace používané pro snadnou správu obsahu stránek. Hlavním cílem

Více

Ovládání Open Office.org Calc Ukládání dokumentu : Levým tlačítkem myši kliknete v menu na Soubor a pak na Uložit jako.

Ovládání Open Office.org Calc Ukládání dokumentu : Levým tlačítkem myši kliknete v menu na Soubor a pak na Uložit jako. Ukládání dokumentu : Levým tlačítkem myši kliknete v menu na Soubor a pak na Uložit jako. Otevře se tabulka, v které si najdete místo adresář, pomocí malé šedočerné šipky (jako na obrázku), do kterého

Více

1 Příručka používání Google Apps

1 Příručka používání Google Apps 1 Příručka používání Google Apps Tento manuál vznikl pro účel seznámení se základní funkčností balíku Google Apps a má za úkol Vás seznámit s principy používání jednotlivých služeb (Gmail, Kalendáře, Disk).

Více

Program SeleCAD. pro AutoCAD LT a FULL. Instalace a registrace programu

Program SeleCAD. pro AutoCAD LT a FULL. Instalace a registrace programu Program SeleCAD pro AutoCAD LT a FULL Instalace a registrace programu Obsah : Instalace programu SeleCAD 3 AutoCAD plná verze AutoCAD LT Uvolnění aplikace s programu AutoCAD 5 Zobrazení panelu nástrojů

Více

Rozvodnice design verze 3.1

Rozvodnice design verze 3.1 Rozvodnice design verze 3.1 (rozvodnice Opale, Pragma a Kaedra) Leden 2007 1 Úvod Program Rozvodnice design je určen pro rychlý návrh a specifikaci rozvodnic MiniOpale, MiniPragma, Pragma a Kaedra Popis

Více

Zpracoval Datum Verze Popis změn

Zpracoval Datum Verze Popis změn Uživatelský manuál Zpracoval Datum Verze Popis změn Grant Avakjan 29.09.2010 1.0 Vytvoření manuálu Grant Avakjan 14.10.2010 2.0 Aktualizace dokumentu Aleš Danda 2. 8. 2011 2.1 Aktualizace dokumentu popis

Více

Příručka SAP Business One 2007A, 8.8

Příručka SAP Business One 2007A, 8.8 Příručka SAP Business One 2007A, 8.8 Add-On Přiznání k DPH Verze dokumentu: 1.6 - RM 1.11.2010 Od verze SBO: 2007A SP00 PL46, 8.8 PL00 INFORIS s.r.o. Filipovská 73 tel: (+420) 381 257 133 CZ - 390 01 Tábor

Více

Návod pro práci s aplikací

Návod pro práci s aplikací Návod pro práci s aplikací NASTAVENÍ FAKTURACÍ...1 NASTAVENÍ FAKTURAČNÍCH ÚDA JŮ...1 Texty - doklady...1 Fakturační řady Ostatní volby...1 Logo Razítko dokladu...2 NASTAVENÍ DALŠÍCH ÚDA JŮ (SEZNAMŮ HODNOT)...2

Více

Dentist+ nové generace. Začínáme s programem

Dentist+ nové generace. Začínáme s programem Dentist+ nové generace Začínáme s programem SAKURA Software s.r.o. Zlín, 2009 Úvod Tato příručka je pojata jako jednoduchý návod pro využití základních funkcí programu. Kompletní příručku naleznete v nápovědě

Více

Edu-learning pro školy

Edu-learning pro školy Edu-learning pro školy ONLINE VARIANTA Příručka pro instalaci a správu EDU 2000 s.r.o. Počítačové vzdělávání a testování Oldřichova 49 128 00 Praha 2 www.edu2000.cz info@edu2000.cz www.edu-learning.cz

Více

DOKUMENTACE REDAKČNÍHO SYSTÉMU PINYA

DOKUMENTACE REDAKČNÍHO SYSTÉMU PINYA DOKUMENTACE REDAKČNÍHO SYSTÉMU PINYA Obsah Obsah... 4 Pinya CMS... 5 Přihlášení do systému... 6 Položky v menu administrace... 7 Uživatelé... 8 Správa uživatelů... 8 Nový uživatel... 9 Role... 10 Vytvoření

Více

Program. Uživatelská příručka. Milan Hradecký

Program. Uživatelská příručka. Milan Hradecký Program Uživatelská příručka Milan Hradecký 2 ÚVOD : Program skladové evidence "Konsignační skaldy" zahrnuje v sobě možnost zápisu příjmu a výdeje až do 99 druhů skladů ma př. zboží od různých dodavatelů,

Více

2HCS Fakturace 3 - přechod na nový rok - - převod dat do nového roku -

2HCS Fakturace 3 - přechod na nový rok - - převod dat do nového roku - 2HCS Fakturace 3 - přechod na nový rok - - převod dat do nového roku - Autor: Tomáš Halász pro verzi: 3.6.201 a novější 2H C.S. s.r.o. dne: 29.12.2008 Dukelská 691/5, 742 21 Kopřivnice Email: info@faktury.cz

Více

WORKWATCH ON-LINE EVIDENCE PRÁCE A ZAKÁZEK

WORKWATCH ON-LINE EVIDENCE PRÁCE A ZAKÁZEK WORKWATCH ON-LINE EVIDENCE PRÁCE A ZAKÁZEK Systém WorkWatch je určen pro malé a střední firmy, které se zabývají službami nebo zakázkovou výrobou. Zajistí dokonalý přehled o všech zakázkách a jejich rozpracovanosti.

Více

Uživatelský manuál aplikace. Dental MAXweb

Uživatelský manuál aplikace. Dental MAXweb Uživatelský manuál aplikace Dental MAXweb Obsah Obsah... 2 1. Základní operace... 3 1.1. Přihlášení do aplikace... 3 1.2. Odhlášení z aplikace... 3 1.3. Náhled aplikace v jiné úrovni... 3 1.4. Změna barevné

Více

Nápověda aplikace Patron-Pro

Nápověda aplikace Patron-Pro Nápověda aplikace Patron-Pro 1. Popis aplikace Aplikace Patron-Pro slouží k zobrazení souboru zálohy mobilní aplikace Patron-Pro se záznamy o povolených kartách. Dále umožňuje tyto záznamy editovat, vytvářet

Více

PhD. Milan Klement, Ph.D. Použití systému studijní agendy STAG

PhD. Milan Klement, Ph.D. Použití systému studijní agendy STAG Příručka pro použití systému studijní agendy STAG na PdF UP Určeno pro koordinátory STAGu kateder Část 3: Zapisování známek do STAGu a generování zkušebních katalogů Vypracoval: PhDr. Milan Klement, Ph.D.

Více

CUZAK. Uživatelská příručka. Verze 2.0 2015

CUZAK. Uživatelská příručka. Verze 2.0 2015 CUZAK Uživatelská příručka Verze 2.0 2015 Copyright 2015 Altair CUZAK s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Všechna práva vyhrazena. Všechna informace, jež jsou publikována na v tomto dokumentu, jsou chráněna

Více

Převod na nový školní rok

Převod na nový školní rok Převod na nový školní rok Funkce pro převod na nový školní je součástí systému SAS od jeho počátku. Umožňuje převést třídy a žáky ze školního roku, který končí, do dalšího školního roku. Před tím, než

Více

WinZápočet 7.4. Uživatelská příručka. Program pro zápočet let odborné praxe. 2009 Petr Janda

WinZápočet 7.4. Uživatelská příručka. Program pro zápočet let odborné praxe. 2009 Petr Janda WinZápočet 7.4 Program pro zápočet let odborné praxe Uživatelská příručka 009 Petr Janda Obsah. Popis programu strana.. Úvod strana.. Základní vlastnosti programu strana. Instalace programu strana 4..

Více

Informační manuál PŘIPOJENÍ K WIFI ČZU (zaměstnanci)

Informační manuál PŘIPOJENÍ K WIFI ČZU (zaměstnanci) Informační manuál PŘIPOJENÍ K WIFI ČZU (zaměstnanci) ODBOR INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ Středisko správy HW a SW 1 Nastavení hesla v Intranetu Po přihlášení do intranetu klikněte na Personália

Více

IPFW. Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu. verze 1.1

IPFW. Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu. verze 1.1 IPFW Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu verze 1.1 Popis aplikace Aplikace IPFW (IP Firewall) je určen k řízení placeného připojení k Internetu ve spojení s elektronickým mincovníkem

Více

Návod k instalaci S O L U T I O N S

Návod k instalaci S O L U T I O N S Návod k instalaci SOLUTIONS Návod k instalaci Hasičská 53 700 30 Ostrava-Hrabůvka www.techis.eu www.elvac.eu +420 597 407 507 Obchod: +420 597 407 511 obchod@techis.eu Podpora: +420 597 407 507 support@techis.eu

Více

Snadné podvojné účetnictví

Snadné podvojné účetnictví Snadné podvojné účetnictví Ver.: 3.xx Milan Hradecký Úvodem : Program je určen pro malé a střední neziskové organizace a umožňuje snadné zpracování účetních dokladů a způsob zápisu připomíná spíše zápis

Více

Popis modulu... 2. Přístup k modulu... 2. Popis rozhraní... 2. Práce s rozhraním... 3. Selektor událostí... 3. Události na zařízení...

Popis modulu... 2. Přístup k modulu... 2. Popis rozhraní... 2. Práce s rozhraním... 3. Selektor událostí... 3. Události na zařízení... Modul Události Obsah Popis modulu... 2 Přístup k modulu... 2 Popis rozhraní... 2 Práce s rozhraním... 3 Selektor událostí... 3 Události na zařízení... 3 Události na vstupu zařízení... 3 Události v rozhraní...

Více

EVIDENCE DOCHÁZKY SE ČTEČKOU INTAGRAL. příručka uživatele

EVIDENCE DOCHÁZKY SE ČTEČKOU INTAGRAL. příručka uživatele EVIDENCE DOCHÁZKY SE ČTEČKOU INTAGRAL příručka uživatele Obsah 1. Úvod 2. Instalace čtečky 3. Instalace programu 4. Nastavení programu 4.1. Nastavení směny 4.2. Nastavení přesčasů 4.3. Nastavení výjimek

Více