Návod na instalaci IGO8 do PDA. IGO8 v

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Návod na instalaci IGO8 do PDA. IGO8 v.8.3.4. 117940"

Transkript

1 Návod na instalaci IGO8 do PDA. IGO8 v Stažený soubor rozbalíme přímo na SD kartu (nevytváříme žádnou složku). Tímto rozbalením se nám automaticky vytvoří složka IGO8 na kartě. Ve složce IGO8 je samotná navigace. Před spuštěním samotné navigace řádně zkontrolujeme, zda-li v zařízení nezůstaly zbytky starších verzí nebo samotná starší verze celá. Vše odinstalujeme - odstraníme. Pokud jsme měli v zařízení již nainstalovanou v minulosti nějakou verzi IGO, odinstalujeme ji. To provedeme tak, že si spustíme např. Průzkumníka a najdeme v zařízení složku Program Files\IGO8, zde nalezneme "uninstall.exe" spustíme a vyčkáme potvrzovací dialog, že bylo vše odinstalováno. Pokud jsme nepoužívali instalovanou verzi, musíme ji odebrat ručně. To spočívá ve smazání složky "Program Files\IGO8", smazání zástupce v Nabídce Start, která je ve složce Windows\Nabídka Start\Programy (Windows\StartMenu\Programs) a editaci registrů. Bez editace a ručního smazání klíče IGO nelze instalovat novou verzi. Pro editaci registrů použijeme program, který to umí (není součástí OS) např. TotalCommander, PHM Regedit, RescoExplorer... Klíč v registrech, který musíme odstranit je "[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\iGO8]" označíme zde IGO8 a smažeme. Klíč "[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\iGO8]" již tedy neexistuje, můžeme spustit igo8. Spuštění igo8 v zařízení s interní pamětí nebo jiným úložištěm. Postup je zcela stejný jako v předcházejícím odstavci s jedním rozdílem. Před spuštěním igo8.exe, se podíváme na kartu. Je tam ve složce IGO8 mimo jiné také SYS.TXT. SYS.TXT - Slouží pro nastavení standardního rozlišení, ale lze jej použít i pro jakékoli jiné. Jen s tím rozdílem, že budeme muset přepsat jen jeden řádek v SYS.TXT. Otevřeme tedy ten SYS.TXT a najdeme hodnotu app. Zde jsou ukázky nastavení jednotlivých SYS.TXT pro různá zařízení. A teď k úpravě SYS.TXT [folders] app="%sdcard%/igo8" toto slouží právě k zadání názvu Vaší SD karty. Místo %SDCARD% vložíme např. Storage card nebo Internal Storage nebo MassStorage a podobně. Podle názvu karty nebo interního úložiště. Měl by to být stejný název, jako jej vidíte v průzkumníku. Je třeba si to vyzkoušet. HTC Touch Diamond (Touch Pro) - igo na interní paměti - app="internal Storage/iGO8" Samsung Omnia CZ SW - igo na interní paměti - app="moje úložiště/igo8" Samsung Omnia EN SW - igo na interní paměti - app="my storage/igo8" MIO A (v interní paměti) - app="mio Recovery/iGO8" MIO A (na SD kartě) - app="storage Card/iGO8" Typická cesta pro igo8 na SD karte - app="%sdcard%/igo8" Tyto úpravy SYS.TXT provádíme vždy ještě před prvním spuštěním igo8. Pro ty z Vás, kdo mají lokalizované OS ve svých zařízeních, mohou nastat komplikace při spuštění. Zejména pokud budete používat např. MapChanger, 3DCARS a jiné. Ve většině případů jsou tímto problémem "postiženi" uživatelé, kteří mají lokalizován svůj OS do ČEŠTINY. Výrobce bohužel zvolil nešťastný krok a SD kartu přeložil jako Paměťová karta. Bohužel.

2 Řešení: Bohužel na těchto zařízeních kde je tak nelogicky přeložen OS je jediná možnost jak si ulehčit život změnit název SD karty v OS - v registrech IGO neumí česky a tak parametr "Paměťová karta" je pro ní nesmysl. Řešení je jednoduché, ale musím Vás upozornit, je nutný drobný zásah do registrů v PDA. Je třeba změnit název SD karty na Storage card. Změnit to lze pouze editací registrů. Pro editaci registrů doporučuji nástroj pro PC "CERegeditor". 2 Je zdarma a v pohodlí velkého PC přes USB a ActiveSync se dílo zdaří. Po spuštění programu CERegEditor kliknete na první ikonu v menu "Make connection..." pak se zobrazí všechny registry co jsou dostupné v PDA. Je třeba nejdříve odemknout zámek, který tam má OS. To provedete v Menu - Tools - Unlock registry pak je možná samotná editace. Pak už jen najdeme klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\SDMemory] a pak parametr "Folder", de je hodnota Paměťová karta, tu upravíme na Storage Card. To byla změna pro samotný Windows Mobile (Windows Phone) Dále bude asi vhodné upravit podobný klíč pro IGO Najdeme klíč [HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\iGO8] a v něm je hodnota "AppDir" a tam je parametr Paměťová karta, tu upravíme na Storage Card. Může tam ještě být i jiná nebo další hodnota"sdcardpath" a tam je také parametr Paměťová karta, tu opět upravíme na Storage Card. Doporučuji tento název, protože to bude pak lepší v dalších možnostech IGO. Když se změní název, je nutné restartovat PDA a pak již v samotném PDA v průzkumníku musí jít vidět karta jako Storage Card. Musím Váš ještě upozornit, že změnou názvu karty způsobí pravděpodobně nefunkčnost programů, které se instalovaly instalačním programem na SD kartu. To lze vyřešit jen opětovnou instalací programu. Řešil jsem to již takto hodněkrát, na všech PDA, které jsou takto lokalizovány. Nevím proč to výrobci zrovna tak nešikovně přeloží... bohužel. Samozřejmě ke stejnému výsledku se dostaneme také, když použijeme na registry jiný nástroj např. RegEdit pro PPC nebo Total Commander pro PPC. To byla jen ukázka něčeho pohodlného ve "velkém PC" P.S. Před těmito kroky doporučuji provést kompletní zálohu Vašeho PDA

3 Otáčení displeje. Verze IGO už nemá problémy s otáčením orientace přímo v IGO. Výjimka je samozřejmě u zcela nových zařízeních jako je např. Diamond 2, TouchPRO 2, HD2. Orientaci displeje u těchto zařízení otočíme přímo úpravou v SYS.TXT. 3 [interface] resolution_dir="400_240" [rawdisplay] class="landscape" screen_x=800 screen_y=480 nebo [interface] resolution_dir="240_400" [rawdisplay] class="portrait" screen_x=480 screen_y=800 Tyto úpravy jsou pro zařízení s rozlišením displeje 800x480 (480x800). otočení na šířku (landscape) je možné také s orientací tlačítek vlevo nebo vpravo. To dosílíme parametrem class="landscape" nebo class="rlandscape", při čemž parametr "landscape" je pro orientaci s tlačítky vpravo a parametr "rlandscape" zase s tlačítky vlevo.

4 Možné problémy: V IGO8 nikdy a nikde v menu nezapínáme animaci čehokoli, způsobuje to pád aplikace nebo chybové hlášení v průběhu navigování nebo při ukončování. Různá zařízení mají různě pojmenovány názvy SD karet, proto je nutné na to myslet a zobrazí se-li v průběhu startu IGO chybové hlášení, že program nemůže najít SD kartu, je to způsobeno nesprávným názvem karty nebo jiného Storage. Tuto úpravu provedeme v SYS.TXT. 4 a) Pokud IGO vždy už běží bez problému a my začneme experimentovat, doporučuji si vyvářet zálohu svého nastavení. Tu provedeme v samotném IGO, ale rychlejší a pohodlnější je nespouštět IGO a udělat stejnou věc. Veškeré nastavení celého programu včetně nastavení položek ve skinech, oblíbených, vlastních POI (ne ty KML stažené ze serveru poi.cz), všechno to se ukládá do složky SAVE, která je ve složce IGO8 na SD kartě. Tento adresář doporučuji uchovat v PC nebo i jako kopii někde na jiném místě na SD kartě, samozřejmě ji jinak pojmenujeme. Pokud nastanou nějaké problémy, které před tím nebyly, můžeme celou tuto složku IGO8\SAVE smazat a nahradit ji naší ze zálohy. Nikdy nepoužíváme přepsat soubory, protože můžou tam být navíc ještě jiné, které tam nebyly. Takže přejdeme do IGO8\SAVE a složku SAVE smažeme, pak se podíváme kde jsme si nechali onu zálohu celé složky a vrátíme ji na původní místo. Pokud ani to nepomůže, tak složku SAVE ze složky IGO8 úplně smažeme a spustíme IGO. Najde nám zcela nově a čistě bez žádného nastavení. Je to takový stav nouze, abychom zjistili jestli je problém opravdu někde v nastavení nebo jinde. Pokud ani tohle nepomůže, pak je každá rada drahá J a zkusíme se zeptat někde na fóru někoho co s tím. Jestli myslíte na mě, tak já to nevím J. Toto je jen malá rada, jak zjistit kde je problém, jestli v SAVE (to znamená něco je špatně nastaveno) nebo v samotných datech Data.zip atd. Drobné úpravy v SYS.TXT Změna velikosti navigační šipky [map] 3dcarsizemin=4000 3dcarsizemax=7000 3dcarsizemul=22000 ;toto je příklad celkem malé šipky Změna velikosti fontu pro názvy ulic na mapě ve 3D [3d_config] roadsign_lines_per_screen=15 ;toto je příklad pro větší písmo - čím větší je číslo, tím jsou fonty menší (ne, není to překlep) Změna velikosti fontu pro názvy ulic na mapě ve 2D [interface] mapfontscale=150 ;toto je příklad pro větší písmo - čím větší je číslo, tím jsou fonty větší (zase to není překlep)

5 Změna navigační šipky za zcela jinou (není to klasická šipka, ani 3D auto, je to zcela něco jiného) [3D] car_day="car_blaupunkt.mdl" car_night="car_blaupunkt.mdl" 5 Vypnutí zapnutí funkce, kdy při průjezdu kruh. objezdem se oddálí pohled a kamera stojí [roundaboutcam] enabled=0 ; nyní bude kamera projíždět s námi i přes kruh. objezd centery=50 Při problémech na některých zařízeních, kde se zobrazuje po spuštění nebo ukončení IGO nesprávně lišta ve Windows (Nabídka Start) [debug] hide_win_taskbar=1 ;vyzkoušet hodnoty 0 nebo 1 Zde si ještě uvedeme několik příkladů SYS.TXT Základní SYS.TXT, který bude fungovat na všech zařízeních. [folders] app="%sdcard%/igo8" [interface] show_exit=1 [map] 2dheadup=1 [debug] skip_eula=1 [rawdisplay] driver="gdi" S tímto SYS.TXT bychom neměli mít problém nainstalovat a spustit IGO8 na jakémkoli zařízení. je al epouze takový základní a některé věci bude nutné upravit dodatečně. Nicméně, v balíčcích stažených z MIO-TREO fóra, jsou již SYS.TXT dostatečně upraveny pro jednotlivou kategorii zařízení.

6 NIKDY neměníme obsah samotného Data.zipu. Když budete chtít používat některý z vylepšení a jejich autor nebo návod na instalaci, Vás bude navádět ať stažené soubory vložíte např. do DATA.ZIP, zvažte to. DATA.ZIP je připraven pro používání základních funkcí IGO8 a je součástí dané verze. Poškozením nebo nesprávnou konfigurací obsahu archívu DATA.ZIP může dojít k narušení stability samotného programu. Pokud budeme chtít nějak vylepšit IGO a dohrát např. lepší RealGreen (zeleň 3D terénu), který je v data.zip a to ve třech souborech (dayheightcolormap.bmp, nightheightcolormap.bmp a psyheightcolormap.bmp), tak ty nové soubory, které jsem někde stáhli nebudeme cpát do data.zipu. K těmto účelům slouží složka v adresáři UI_IGO8, která má stejnou adresářovou strukturu jako data.zip a IGO z něj načítá obsah, pokud tam nějaké je, přednostně než stejné soubory v data.zipu. Zůstane nám tak data.zip stejný originální, ale požadovanou změnu jsme provedli. Stejnou funkci má složka GFX, která je taky již obsažena v data.zipu. Jsou v ní naše mráčky, slunce atd tím, že tam je, IGO nenačítá původní obrázky oblohy z data.zipu, ale právě ze složky GFX. Náš data.zip bude tak ušetřen nějakých nesprávných zásahů, chybách při kompresi atd Když Vás omrzí nějaká přidaná grafická úprava, jednoduše ji smažete z UI_IGO8 a program bude opět načítat patřičné soubor z DATA.ZIPu. Ještě se vrátím k samotné složce UI_IGO8 co je v adresáři IGO8. Obsah této složky je, mimo těch třech zmiňovaných souborů se zelení pro 3D, také ikony a onrázky pro POI. Obrázky jsem některé našel na webu, některé tvořil nebo upravoval ve spolupráci s uživatelem diskusního fóra MIO-TREO uživatel Lakva. Tyto obrázky jsou pro výběr ikony POI v IGO. Pokud si všimnete po instalaci IGO a spuštění čisté verze (bez složky SAVE) tak u všech POI, které již v IGO jsou, ikony jsou přiřazené. Kromě ikonek pro POI ve formátu KML. U těchto POI žádné ikony nejsou. Je to uděláno záměrně, aby si každý nastavil svou vlastní ikonu pro KML POI. Samozřejmě lze měnit ikonky i u ostatních poi a je z čeho vybírat. Obrázků je tam cca GFX Složka GFX umístěná v rrotu složky IGO8 na SD kartě slouží pro zobrazování denní a noční oblohy počas navigace. Kdo nemá zájem o žádné mráčky ve dne nebo boční oblohu, ať smaže složky "Gfx, Gfx_vga, Gfx1, Gfx2". Kdo chce používat tyto změny, má k dispozici 4 resp. 3 druhy obrázků. Všechny typyobloh jou ve složkách Gfx_..., složka se vždy musí jmenovat GFX a lze teda pužít jen jednu. Já jsem tam dal čtyři, každý si může vybrat. Základ je, jedna složka GFX a v nastavení IGO nastavit denní schéma s názvem "Standard SKY DEN" a pro noční schéma "Standard SKY NOC". Pokud budeme chtít použít jinou, tak vždy GFX přejmenujeme na jiný, libovolný název a tu jinou zase na GFX. Jen ve složce GFX_VGA jsou mnohem větší obrázky pro VGA zařízení s HD displejem. Nedoporučuji je používat na PDA se 64MB RAM. Jsou dost náročné na paměť. Na stroji se 128MB a více, už je to v pořádku. Složka GFX co je použita jako výchozí je pro max. rozlišení 480x272. To vše co jsme si řekli jsou takové obecné záležitosti a měl by je znát každý uživatel, samozřejmě ne nazpaměť, ale právě proto tento dokument vznikl, aby se mohl člověk podívat a snad i něco najít.

7 Spuštění IGO8 bez instalace 7 Důvod, proč používat instalovanou verzi nebo neinstalovanou, může být několik. To zde nebudeme rozebírat. Každá má své plus i mínus. osobně do svého PDA vždy IGO instaluji, ale je na každém co mu vyhovuje. To, co je zde popsáno výše, platí obecně o obou verzích. Samozřejmě vrchní část dokumentu patří jen instalované verzi, ale to snad každý chápe.pro používání neinstalované verze budeme potřebovat stejný obsah celé verze IGO8. V tom není žádná změna. Obsah staženého ZIPu rozbalíme na SD kartu nebo jiné Strorage. Protože nebudeme instalovat, tak ihned po rozbalení si stažený ZIP dobře schováme v PC, kdyby náhodou.máme opět na kartě dvě složky 2577 a IGO8. Složku 2577 můžeme ihned a v klidu smazat.ve složce IGO8 můžeme také provést čistku a to konkrétně soubory igo.bmp, igotoday16.bmp, igotoday32.bmp, igotoday64.bmp, application.dat, Igotoday.dll + BTOnOff.exe, btswitch.exe tyto soubor y označeny červeně můžeme smazat, jsou důležité pro samotnou instalaci. Soubory označené zeleně, můžeme smazat ikdyž instalujeme, ale můžou se hodit a to jak pro instalovanou verzi tak pro neinstalovanou verzi. tyto dva EXE soubory slouží k zapínání a vypínání Bluetooth a to přímo z IGO. tyto funkce umí používat skiny Dimka všechny dostupné verze pro IGO 8.3.X a také skin Gurjon - všechny dostupné verze pro IGO 8.3.X. Takže pokud budu mít zájem tyto funkce využívat nechám EXE soubory tam kde jsou a v případě instalace je po instalačním procesu překopírujeme do složky Program Files\Igo8\ odtud si je oba skiny umí spustit. Pokud budeme používat neinstalovanou verzi, necháme je tam kde jsou. Pokud se už v této chvíli rozhodnu, že nebudu tuto funkci nikdy potřebovat a Bluetooth si spouštím sám a jiným způsobem, můžeme je také smazat. No a k samotné přípravě spuštění neinstalované verze je to vše. Důležité je to, a to snad ještě důležitější než při instalované verzti, je, abychom měli 100% jistotu, že v zařízení nejsou žádné stopy po nějaké jiné, starší verzi IGO 6 8, protože údaje o skutečnosti IGO8 jsou i v registrech OS. proto by se nemuselo IGO korektně spustit a hlásilo by chybu. Takže si řádně zkontrolujeme obsah složky \Program Files\ jestli tam není ještě zbytek IGO8 a registry OS. viz. začátek tohoto dokumentu. Pokud tomu tak není a nikde ani stopa po IGO, můžeme restartovat pro jistotu zařízení. Všechyn tyto úpravy a odstranění souborů je důležité zejména v odstranění složky 2577, která když bude na SD kartě, tak po restartu zařízení by okamžitě najel instalátor. Takže složku 2577 smazat, stále se bavíme o používání neinstalované verze. Po restartu OS spustíme Průzkumníka a přejdeme do složky IGO8 na SD kartě a můžeme spustit soubor igo8.exe IGO 8 se začne spouštět. Od této chvíle se bude program chovat stejně jako by byl nainstalován. Nenechte se zmást, ale když budeme používat neinstalovanou verzi, údaje v registrech se budou přidávat také. Takže pokud budu v budoucnu chtít použít novou verzi IGO, tak si musím starou verzi odinstalovat manuálně a sám, žádný uninstal nebude. Uninstal není nic jiného než smazání zástupce v Nabídce Start a smazání právě těch registrů "[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\iGO8]". Pokud budu tedy používat instalovanou verzi, přesunu se v průzkumníku do složky Program Files\Igo8 kde se nachází uninstall.exe, který se o to postará.

8 Samozřejmě že instalovaná verze nám vytvoří sama zástupce na ToDay a do Nabídky Start, tak neinstalovaná to samozřejmě neudělá. Musíme si poradit sami. S vytvořením zástupce do Nabídky Start to bude jednoduché. Vytvořit zástupce umí i obyčejný průzkumník. Ti, kteří to zvládají hravě sami, nemusí číst následující odstavec. Spustíme Průzkumníka a přejdeme do složky, kde se nachází igo8.exe. Tam na tento soubor dlouze klikneme, to znamená tapneme stylusem na igo8.exe a držíme stylus tak dlouho, dokud se neobjeví nabídka, kde zvolíme kopírovat. 8 Teď máme soubor igo8.exe ve schránce a přejdeme zase v průzkumníku do složky v zařízení \Windows\Nabídka Start\Programy (pro majitele anglických Windows, to nemusím překládat) v tomto umístění \Windows\Nabídka Start\Programy zvolíme dole vpravo Nabídka Upravit Vložit zástupce Nyní máme v Nabídce Start již zástupce, odkud již budeme pohodlně spouštět z Nabídky Start. Takto vytvořeného zástupce můžeme potom pomocí SPB Mobile Shell přesunout do místa pro rychlejší přístup nebo pomocí TouchFLO si jej přidat do rychlejší volby. Pokud budeme chtít vytvořit zástupce přímo na ToDay, tak k tomu už budeme potřebovat software, který to umí, např. WisBar a podobné.

9 Takto vytvořit zástupce doporučuji i těm, kteří používají instalovanou verzi. Instalátor nám ho sice vytvoří a dokonce pojmenuje Nav N Go 8 ale při vytažení SD karty u přístroje a znovu zasunutí, se už tento zástupce nevytoří, tak tomu přejdeme tím, že po instalaci smažeme onen vytvořený zástupce instalátorem a vložíme na stejné místo našeho zástupce, samozřejmě postup je stejný jen zástupce budeme vytvářet ze složky Program Files\Igo8 ne z SD karty. 9 Rozdíl mezi instalovanou a neinstalovanou verzí, co se týče funkčnosti je zcela stejný. Rozdíl je jak jsem již zmiňoval v zástupci, že jej v neinstalované verzi neudělá nikdo za nás. Taky ušetříme v neinstalované verzi cca 8MB na SD kartě a cca 8MB v paměti přístroje. Také zaleží jak rychlou máme SD kartu. Protože skoro žádná SD karta není rychlejší než ROM v paměti přístroje, bude IGO spuštěné z Program Files\Igo8 o něco rychleji spuštěno, rozdíle je ale velmi nepatrný. Zbytek funkcí je potom již využíván z SD karty, takže bude stejný. Samotný start IGO8 je samozřejmě závislý na množství údajů a dat, které máme v IGO připraveny. Ať už se jedná o soubory s mapovými podklady (.fbl) a soubory s POI s příponou.poi nebo s příponou.kml, čím víc jich tam bude, tím bude start pomalejší. Pro srovnání start na zařízení se procesorem 528MHz a se 128MB RAM bude od kliknutí na zástupce spuštěný z Program Files\Igo8 a se mšemi dostupnými mapovými soubory celé EU trvat cca 35sec. Na stejném zařízení, kde budou ale mapy jen CZ, SK, PL bude start trvat cca 25sec. Samozřejmě také záleží, jak je na tom náš systém přímo ve Windows. Pokud máme problémy s instalací programů, systém je nestabilní a podobně, měli bychom zvážit hardware reset a dát tak systém dohromady.

10 Který soubor kam patří a jak se vlastně instaluje? 10 MAPY POI Rozbalený soubor s koncovkou "fbl" nakopírujte na SD kartu, konkrétně do \igo8\content\map Rozbalený soubor s koncovkou "poi" nakopírujte na SD kartu, konkrétně do \igo8\content\poi POI ve formátu KML Rozbalený soubor s koncovkou "kml" nakopírujte na SD kartu, konkrétně do \igo8\content\userdata\poi\ (pokud složka nebo celá cesta neexistuje, vytvořte ji)

11 3D Budovy Rozbalený soubor s koncovkou "3dl" nakopírujte na SD kartu, konkrétně do \igo8\content\building 11 3D TERÉN Rozbalený soubor s koncovkou "dem" nakopirujte na SD kartu, konkrétně do \igo8\content\dem Hlasy Soubory ZIP (nerozablujeme) nakopírujeme do složky na SD kartu, konkrétně do \igo8\content\voice\ RADARY Berte prosím na vědomí, že použití informací o umístěných radarech je například ve Švýcarsku zakázané Ze serveru poi.cz stáhneme TXT soubor, který zkopírujeme na SD kartu, konkrétně do \igo8\igo8\content\speedcam (před samotným zkopírováním na SD kartu doporučuji, celý obsah složky \igo8\igo8\content\speedcam VYMAZAT a do takto prázdné složky vložit stažený soubor speedcameras.txt a spustit IGO. Po prvním spuštění může start trvat o trochu déle, po úspěšném startu a ukončení programu, smažte TXT soubor.) NÁZVY ULIC SKINY Rozbalený soubor s koncovkou ph nakopírujte na SD kartu, konkrétně do \igo8\content\phoneme Stažený ZIP soubor (nerozbalujeme) nakopírujeme na SD kartu, konkrétně do \igo8\content\skin Přípony souborů v jednotlivých složkách adresáře content buildings => koncovka 3dl, 3dc dem => koncovka dem lang => koncovka zip poi => koncovka poi scheme => koncovka zip skin => koncovka zip speedcam => koncovka txt, spud, spdb voice => koncovka zip map => koncovka fbl

12 Existuje mnoho doplňků, které najdete na internetu, které slouží k nějakému tomu vylepšení. Ve většině případů jde o vylepšení vzhledu. 12 Doufám, že se Vám tyto drobné rady budou hodit. Těch věcí je daleko více, ale s tímto návodem, by si měl poradit i méně zkušený uživatel. Snad jen registry by mohly být problém, ale určitě k tomu požádejte někoho, kdo má více zkušeností nebo se obraťte s dotazem na diskusním fóru. Není nic na tom, když se člověk zeptá. Nikdo nemůže znát všechno :) Tak šťastnou cestu. MIO-TREO tým

13 Tento dokument byl vytvořen pro pomoc a návod majitelům navigačního software IGO8, který byl legálně zakoupen u autorizovaného prodejce a jejich majitelé také vlastní licenci. 13

Návod na stahování souborů z internetu

Návod na stahování souborů z internetu Návod na stahování souborů z internetu Přidány nové návody Chyby při otevírání odkazů (chybné hlášení o smazání souborů). Přehrávání hudby, nastavení přehrávače. Obsah Návod na stahování souborů z internetu...

Více

JDE TO!...1 ZÁKLADNÍ INFORMACE O POČÍTAČÍCH...3 POČÍTAČ A JEHO KOMPONENTY (HARDWARE NEBOLI ŽELEZO )...3 SOFTWARE: PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ POČÍTAČE,

JDE TO!...1 ZÁKLADNÍ INFORMACE O POČÍTAČÍCH...3 POČÍTAČ A JEHO KOMPONENTY (HARDWARE NEBOLI ŽELEZO )...3 SOFTWARE: PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ POČÍTAČE, Jde to! 1 JDE TO!...1 ZÁKLADNÍ INFORMACE O POČÍTAČÍCH...3 POČÍTAČ A JEHO KOMPONENTY (HARDWARE NEBOLI ŽELEZO )...3 SOFTWARE: PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ POČÍTAČE, APLIKACE...15 PRAKTICKÉ TIPY NA KONEC...27 MICROSOFT

Více

Základy práce v operačním systému Windows 7. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v operačním systému Windows 7. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v operačním systému Windows 7 Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Operační systém MS Windows 7... 3 2. Základní pojmy OS... 4 3. Popis

Více

Učebnice MS Word 2007 Průvodce k tutoriálům

Učebnice MS Word 2007 Průvodce k tutoriálům Video-office s.r.o. Učebnice MS Word 2007 Průvodce k tutoriálům Čeněk Kras Video-office s.r.o. www.video-office.cz strana: 1/154 Úvod Vážení čtenáři, vítám vás v učebnici aplikace Microsoft Word 2007.

Více

Pracujeme s terminálem Sun Ray na LDF MZLU v Brně. příručka uživatele

Pracujeme s terminálem Sun Ray na LDF MZLU v Brně. příručka uživatele Pracujeme s terminálem Sun Ray na LDF MZLU v Brně příručka uživatele autor: Hanuš Vavrčík (vavrcik@mendelu.cz) poslední revize: 2008-11-21 (po 1. korektuře) Autor nenese odpovědnost za ztrátu dat, ani

Více

TRIFID 2012 STANDARD

TRIFID 2012 STANDARD TRIFID 2012 STANDARD Instalace a nastavení Výpočetní systém pro obchod (c) 2011 TRIFID Software, Vysoké Mýto Rokycanova 114, tel./fax 465 424 587, www.trifid-sw.cz Příručka obsahuje popis instalace a nastavení

Více

TRIFID 2014 STANDARD

TRIFID 2014 STANDARD TRIFID 2014 STANDARD Instalace a nastavení Výpočetní systém pro obchod (c) 2014 TRIFID Software, Vysoké Mýto Rokycanova 114, tel./fax 465 424 587, www.trifid-sw.cz Příručka obsahuje popis instalace a nastavení

Více

Používání počítače a správa souborů

Používání počítače a správa souborů Používání počítače a správa souborů Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Obsah Začáníme... 3 Zapnutí počítače... 3 Vypnutí počítače... 4 Restart

Více

Vzděláváním k úspěšnému zemědělskému a potravinářskému podniku. Výpočetní technika ve vztahu k základní a pokročilé IT komunikaci

Vzděláváním k úspěšnému zemědělskému a potravinářskému podniku. Výpočetní technika ve vztahu k základní a pokročilé IT komunikaci Vzdělávací materiály k projekt: 13/018/1310b/120/000171 Vzděláváním k úspěšnému zemědělskému a potravinářskému podniku kurz: Výpočetní technika ve vztahu k základní a pokročilé IT komunikaci TENTO PROJEKT

Více

Základy práce v textovém editoru Microsoft Word. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v textovém editoru Microsoft Word. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v textovém editoru Microsoft Word Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Vzhled a ovládání aplikace Word 2010... 3 2. Vytvoření a uložení

Více

Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 2: POUŽÍVÁNÍ PC. Studijní opora

Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 2: POUŽÍVÁNÍ PC. Studijní opora Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 2: POUŽÍVÁNÍ PC Studijní opora Název projektu: Zkvalitňujeme cestu k poznání Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.02/01.0143 POUŽÍVÁNÍ

Více

1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky. 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace

1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky. 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace 1 2 Obsah 1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace 3. LEKCE: Nakupujeme bezpečně na Internetu 4. LEKCE:

Více

Obsah Projekt PQ Report...3 Součásti projektu PQ Report...3 Administrace...4 Uživatelé, skupiny a jejich práva...4 Jazyky...

Obsah Projekt PQ Report...3 Součásti projektu PQ Report...3 Administrace...4 Uživatelé, skupiny a jejich práva...4 Jazyky... Manuál PQ Report Obsah Projekt PQ Report...3 Součásti projektu PQ Report...3 Administrace...4 Uživatelé, skupiny a jejich práva...4 Jazyky...5 Databáze a nastavení...6 ION Data...7 Časové a datové řady,

Více

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Vytvořeno v rámci projektu Dotkněte se inspirace Registrační číslo: CZ.1.0.7./1.3.00/51.0046 Autoři: Ludmila Klatovská Petr Kofroň Lenka Mandryszová

Více

Release AreaGuard Neo 1.0. Základní dokument 1.1. Změna názvu dokumentu na Nápověda, popsány nové funkce aplikace přidané v aktuální verzi

Release AreaGuard Neo 1.0. Základní dokument 1.1. Změna názvu dokumentu na Nápověda, popsány nové funkce aplikace přidané v aktuální verzi 1. Informace o dokumentu Název: Nápověda AreaGuard Neo Soubor: Napoveda_AGNeo.pdf 1.1. Revize nápovědy Verze Změny Release AreaGuard Neo 1.0. Základní dokument 1.1 1.1. Změna názvu dokumentu na Nápověda,

Více

GEUS 14.0. základní příručka uživatele programu. GEUS ware s.r.o.

GEUS 14.0. základní příručka uživatele programu. GEUS ware s.r.o. GEUS 14.0 základní příručka uživatele programu GEUS ware s.r.o. Toto je základní příručka programu GEUS verze 14.0. Obsahuje popis instalace programu a hlavní změny proti předchozí verzi programu. Obsah

Více

Informační a komunikační technologie

Informační a komunikační technologie Informační a komunikační technologie Obsah : GRAFICKÉ UŽIVATELSKÉ ROZHRANÍ WINDOWS... 2 1. Význam využití Windows... 2 2. Verze Windows není Windows jako Windosws... 3 3. Technické požadavky na provozování

Více

MandrakeLinux 9.2. Instalace a jemný úvod do systému

MandrakeLinux 9.2. Instalace a jemný úvod do systému MandrakeLinux 9.2 Instalace a jemný úvod do systému MandrakeLinux 9.2: Instalace a jemný úvod do systému Napsal: Ivan Bíbr, s využitím materiálů firmy MandrakeSoft S.A.,Francie. Odborná korektura: Michal

Více

Uživatelská příručka. www.aponia.com

Uživatelská příručka. www.aponia.com Uživatelská příručka www.aponia.com 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 5 1.1. PODPOROVANÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY...5 1.2. POŽADAVKY NA HARDWARE...5 2. INSTALACE... 6 2.1. INSTALACE PŘES APONIA WIZARD...6 2.2. INSTALACE

Více

BE-ON-ROAD 3.9 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

BE-ON-ROAD 3.9 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA BE-ON-ROAD 3.9 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA i 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 3 1.1. PODPOROVANÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY... 3 1.2. POŽADAVKY NA HARDWARE... 3 2. INSTALACE... 4 2.1. INSTALACE PŘES BE-ON-ROAD WIZARD... 4 2.2.

Více

Autor: Karel Klatovský

Autor: Karel Klatovský Autor: Karel Klatovský Tato příručka byla vytvořena v rámci programu Partneři ve vzdělávání společnosti Microsoft. 2 Obsah 1. Úvod... 4 1.1. Systémové požadavky... 4 1.2. Instalace... 5 1.3. Windows LiveID...

Více

Pracovní skripta PC KURZ DLE SYLABU ECDL. informatika pro veřejnou správu 2

Pracovní skripta PC KURZ DLE SYLABU ECDL. informatika pro veřejnou správu 2 EURÓPSKA ÚNIA EURÓPSKY FOND REGIONÁLNEHO ROZVOJA SPOLOČNE BEZ HRANÍC Pracovní skripta PC KURZ DLE SYLABU ECDL informatika pro veřejnou správu 2 Realizováno v rámci projektu Akademie přeshraničního vzdělávání

Více

Planimetrie. Verze 1.63 pro MS Office XP 2003. Manuál k ovládání programu

Planimetrie. Verze 1.63 pro MS Office XP 2003. Manuál k ovládání programu Planimetrie Verze 1.63 pro MS Office XP 2003 Manuál k ovládání programu 1 Obsah: 1. Obecná charakteristika programu... 3 2. Instalace a spuštění... 3 2.1 Instalace programu... 3 2.2 Spuštění programu...

Více

Kam chceme Uživatelská příručka pro učitele

Kam chceme Uživatelská příručka pro učitele INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Kam chceme Uživatelská příručka pro učitele Kolektiv autorů Příručka byla vypracována ve spolupráci s Jednotou školských informatiků. Název: Autor: Vydavatel: Vydání: Kam

Více

Obsah 1 WORD... 5. 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5. 1.2 Práce s textem... 5. 1.3 Formátování ve Wordu... 7. 1.3.1 Formátování písma...

Obsah 1 WORD... 5. 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5. 1.2 Práce s textem... 5. 1.3 Formátování ve Wordu... 7. 1.3.1 Formátování písma... [Zadejte text.] Obsah 1 WORD... 5 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5 1.2 Práce s textem... 5 1.3 Formátování ve Wordu... 7 1.3.1 Formátování písma... 7 1.3.2 Formátování odstavce... 8 1.4 Odrážky a číslování...

Více

BE-ON-ROAD UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

BE-ON-ROAD UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA BE-ON-ROAD UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA i 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 4 1.1. PODPOROVANÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY... 4 1.2. POŽADAVKY NA HARDWARE... 4 2. INSTALACE... 5 2.1. INSTALACE PŘES BE-ON-ROAD WIZARD... 5 2.2. INSTALACE

Více

Základy uživatelských programů (začátečníci)

Základy uživatelských programů (začátečníci) Základy uživatelských programů (začátečníci) Jiří Barilla, Lukáš Heller Jindřich Jelínek, Pavel Simr Květuše Sýkorová ZÁKLADY UŽIVATELSKÝCH PROGRAMŮ (ZAČÁTEČNÍCI) Jiří Barilla, Lukáš Heller, Jindřich Jelínek,

Více

Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office PowerPoint 2010

Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office PowerPoint 2010 Naučme se víc... Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office PowerPoint 2010 Autoři: Jiří Chytil, Karel Klatovský Průvodce novinkami pro školy k aplikaci Microsoft Office PowerPoint 2010 Tato

Více

MS Excel 97. Mgr. Jiří Pech

MS Excel 97. Mgr. Jiří Pech MS Excel 97 Mgr. Jiří Pech 1 Obsah Obsah......2 1. Úvod...4 2. Úvod do programu Excel...5 2.1. Co je to vlastně Excel...5 2.1.1. Co je to tabulkový kalkulátor?...5 2.2. Co potřebujeme pro práci s Excelem?...5

Více

Doporučená nastavení Microsoft Exchange Serveru 2010

Doporučená nastavení Microsoft Exchange Serveru 2010 Doporučená nastavení Microsoft Exchange Serveru 2010 Autoři: Martin Pavlis Microsoft MVP, IT Senior konzultant KPCS CZ, s.r.o. Miroslav Knotek Microsoft MVP, IT Senior konzultant KPCS CZ, s.r.o. www.microsoft.cz/exchange/2010

Více