Navigátor pro Android Manuál MapFactor s.r.o.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Navigátor pro Android Manuál. 2015... MapFactor s.r.o."

Transkript

1 Navigátor pro Android Manuál

2 I Navigator pro Android Obsah 0 Část I Úvod 4 Část II Instalace Navigátoru 6 1 Instalace aplikace... Navigátor 6 2 Instalace map... 7 Část III Práce s Navigátorem 14 1 Zadání cíle cesty Adresa / PSČ Zajímavá místa... - POI a importy 18 Nejbližší POI Oblíbené Hledání na Internetu Navigace Část IV Ovládání mapy 34 Část V Hlavní menu Navigátoru 38 Část VI Oblíbená místa 40 1 Přidávání oblíbených... míst 40 2 Použití oblíbených... bodů 41 Část VII Odometr 44 Část VIII Routing - hledání optimální cesty 48 Část IX Noční mód 52 Část X Komunikace TCP/IP 54 Část XI Uložení a přehrávání projeté cesty 56 Část XII Sdílení bodů a tras 58 Část XIII Nastavení 64 1 Komunikace Navigace Alarm (Scout) Mapa Aplikace Část XIV Import 79

3 Obsah Část XV Změna barev v mapě Index II 88 0 II

4 Část I

5 Úvod 1 4 Úvod Navigátor je určen pro jednoduchou navigaci ode dveří ke dveřím ve většině evropských zemí nebo v USA, Kanadě a dalších zemích. Program existuje ve čtyřech variantách: - Navigator pro mobilní zařízení s operačním systémem Android 2.3 / 3 / 4 / 5. - Navigator pro mobilní zařízení s operačním systémem Windows Phone 8.1 a Windows 10 Mobile. - PC Navigátor je určen pro počítače s operačním systémem Windows XP / Vista / Windows 7 / Windows 8 (notebooky, TabletPC, CarPC, UMPC a podobné). - Pocket Navigátor je určen pro PDA s operačním systémem Pocket PC 2003 nebo novějším, Windows Mobile 5 nebo 6 a WindowsCE.NET 4.2; 5 nebo 6.

6 Část II

7 Instalace Navigátoru 2 6 Instalace Navigátoru Instalace je rozdělena na 2 části: program a mapová data. Jsou 2 typy map: 1) Mapy zdarma - mapy z Open Street Maps projektu. 2) Placené mapy - placené mapy jsou vhodnější pro navigaci a mají více funkcí (například verze pro kamiony = TRUCK, řazení do jízdních pruhů, zobrazování dálničních cedulí, 3D ikony významných budov, TMC-dopravní informace...). 2.1 Instalace aplikace Navigátor Navigátor můžete nainstalovat přímo z Google play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mapfactor.navigator Po dokončení instalace stáhněte mapy OSM nebo si kupte mapy TomTom. Zobrazí se hlavní menu instalace. Zde si můžete vybrat, které mapy chcete nainstalovat. Při prvním startu uvidíte obrazovku s rychlým nastavením jazyka a jednotek. Jazyk a jednotky se automaticky berou z nastavení vašeho mobilního zařízení. Takže ve většině případů je vše správně nastaveno a stačí stisknout tlačítko Spustit Navigátor.

8 7 2.2 Navigator pro Android Instalace map Spusťte Navigátor. Na první obrazovce si vyberte, které mapy chcete používat. V horní části obrazovky je tlačítko pro OpenStreetMaps, v dolní pro TomTom mapy. Když nejsou požadované mapy nainstalovány, zobrazí se okno:

9 Instalace Navigátoru 8 Vyberte jestli chcete mapy pro osobní auto nebo pro velké auto jako je karavan, nakladák, kamion = Truck. Vyberte kontinent.

10 9 Navigator pro Android Vyberte například celou Evropu nebo některý evropský stát a stiskněte tlačítko KOUPIT. Nyní můžete pokračovat v nákupu nebo jít k pokladně.

11 Instalace Navigátoru Pokud stisknete tlačítko K pokladně, vyberte způsob placení a pokračujte podle instrukcí na obrazovce. Stahování map Vyberte, kam se mají mapy nainstalovat, jestli do vnitřní paměti nebo na SD kartu. 10

12 11 Navigator pro Android Zobrazí se seznam zakoupených map: Můžete ihned stáhnout vše, nebo si vybrat pro stahování jen část map. Vyberte jazyk pro hlasovou navigaci, rychlostní radary... Když jste spokojeni s výběrem, klikněte na Stáhnout.

13 Instalace Navigátoru Po konci stahování stiskněte tlačítko KONEC. Mapy lze stáhnout i později Klikněte na tlačítko Správa map v hlavním menu A pak klikněte na Stáhnout mapy. 12

14 Část III

15 Práce s Navigátorem 3 14 Práce s Navigátorem Používání Navigátoru během jízdy může být nebezpečné a je na vlastní nebezpečí. Připravte si tedy, prosím, cestu před jízdou a pak pouze sledujte instrukce. 3.1 Zadání cíle cesty Cíl cesty lze zadat několika způsoby: z mapy, z výsledků hledání nebo z vašich oblíbených míst. Z mapy Klikněte do mapy, kam chcete umístit cíl cesty. Zobrazí se následující menu: Klikněte na ikonu Zadat cíl. Z menu Hledat Klikněte na tlačítko Menu. Klikněte na Hledat. Hledat můžete v několika typech databází: Adresa a PSČ, POI (Zajímavá místa), Oblíbené a Nejbližší.

16 15 Navigator pro Android Vyberte řádek od kterého chcete adresu měnit (stát, město,ulice). Pokud je na následující obrazovce již zadán nějaký text (z předchozího hledání), tak začněte rovnou psát. Starý text se přepíše. Cíl také můžete vybrat z posledně nalezených výsledků hledání nebo z importovaných dat.

17 Práce s Navigátorem Kliknutím na Naviguj se vypočítá vaše cesta a spustí se navigace. 16

18 Navigator pro Android Adresa / PSČ Vyberte stát Zadejte jméno obce nebo regionu nebo PSČ. Navigátor automaticky dohledává nejbližší jména vámi zadanému textu a řadí je do seznamu. Vyberte hledané jméno. Zadejte jméno ulice. Nebo můžete zadat CENTRUM pro zobrazení středu města. Vyberte hledané jméno ulice. Zadejte číslo domu nebo vyberte rozsah, v kterém se číslo nachází. Když neznáte číslo domu, vyberte Cokoliv. Když vyberete položku Cokoliv, tak můžete hledat křižovatky s danou ulicí. Automaticky se zobrazí jména křižujících ulic. Zobrazí se obrazovka, která ukazuje výsledek hledání a možnosti co s ním můžete udělat.

19 Práce s Navigátorem 18 Nejčastěji se používá tlačítko Naviguj - vaše cesta bude vypočítána a spustí se navigace. Další možnosti práce s výsledkem hledání jsou: - Zadat výsledek jako start - Zadat výsledek jako průjezdní bod - Zadat výsledek jako cíl - Přidat výsledek k vašim oblíbeným bodům - Nebo výsledek zobrazit na mapě Historie posledně hledaných adres je zobrazena v dolní části displeje Zajímavá místa - POI a importy Když chcete jet k nějakému zajímavému bodu z databáze nebo z vašich importů, klikněte na tabulku POI (zajímavá místa).

20 19 Navigator pro Android Můžete místo hledat podle jména, adresy nebo nejbližší kolem vaší polohy, u vašeho cíle nebo kolem trasy. Hledání podle jména nebo adresy: V prvním kroku vyberte stát. V druhém vyberte město, oblast nebo PSČ v kterém chcete POI hledat. Nebo můžete vybrat COKOLIV a pak se POI hledá v celém státě. Ve 3 kroku vybetere typ hledaného POI. POI jsou seskupeny do 6 kategorií.

21 Práce s Navigátorem Vyberte typ bodu, který hledáte. Pokud chcete hledat ve všech typech, klikněte na Cokoliv. Zadejte jméno bodu, který hledáte. Navigátor automaticky dohledává nejbližší jména vámi zadanému textu a řadí je do seznamu. Ikona na levé straně zobrazuje typ bodu. Vyberte hledané jméno. Zobrazí se obrazovka, která ukazuje výsledek hledání a možnosti co s ním můžete udělat. 20

22 21 Navigator pro Android Nejčastěji se používá tlačítko Naviguj - vaše cesta bude vypočítána a spustí se navigace. Další možnosti práce s výsledkem hledání jsou: - Zadat výsledek jako start - Zadat výsledek jako průjezdní bod - Zadat výsledek jako cíl - Přidat výsledek k vašim oblíbeným bodům - Nebo výsledek zobrazit na mapě Nejbližší POI Klikněte v Hledání na tabulku POI (zajímavá místa). Zde můžete hledat nejbližší zajímavá místa - POI podle několika kritérií: Kolem středu mapy - hledá nejbližší POI kolem středu aktuálně zobrazené mapy Kolem aktuální GPS pozice - hledá nejbližší POI kolem vaší aktuální polohy Kolem cíle - hledá nejbližší POI kolem zadaného cíle vaší cesty Kolem trasy - hledá nejbližší POI kolem naplanované trasy Vyberte si jednu z možností hledání.

23 Práce s Navigátorem Nyní mužete vybrat typ POI, který hledáte, nebo můžete hledat ve všech typech (Cokoliv). POI jsou seskupeny do 6 skupin. Nyní vidíte nejbližší POI se vzdálenostmi k nim. 22

24 23 Navigator pro Android Ikona vedle vzdálenosti k bodu ukazuje, že je nalezené místo přímo na vaší trase. Na následující obrazovce vyberte jak se nalezený bod má použít. Nejčastěji se používá tlačítko Naviguj - vaše cesta bude vypočítána a spustí se navigace. Další možnosti práce s výsledkem hledání jsou: - Zadat výsledek jako start - Zadat výsledek jako průjezdní bod - Zadat výsledek jako cíl - Přidat výsledek k vašim oblíbeným bodům - Nebo výsledek zobrazit na mapě

25 Práce s Navigátorem Oblíbené Zde můžete hledat ve vašich zadaných oblíbených bodech nebo v uložených trasách. Vybetre si příslušnou kategorii a v ní pak váš bod nebo trasu. Zobrazí se obrazovka, která ukazuje jméno vybraného bodu a možnosti co s ním můžete udělat. 24

26 25 Navigator pro Android Nejčastěji se používá tlačítko Naviguj - vaše cesta bude vypočítána a spustí se navigace. Další možnosti práce s výsledkem hledání jsou: - Zadat výsledek jako start - Zadat výsledek jako průjezdní bod - Zadat výsledek jako cíl - Přidat výsledek k vašim oblíbeným bodům - Nebo výsledek zobrazit na mapě Oblíbené trasy se ukládají v hlavním Menu / Info o trase / Body cesty Hledání na Internetu Pokud má váš smartphone nebo navigace připojení do internetu uvidíte v hledání tab Google.

27 Práce s Navigátorem 26 Pokud adresu nenajdete pomocí zabudovaných databazí v Navigatoru, můžete zkusit vyhledání adresy přes Google. Kliknutím na tlačítko vedle nápisu Hledat: můžete omezit oblast pro hledání.

28 Navigator pro Android Navigace Po nalezení vašeho cíle a kliknutí na Naviguj jste přešli do navigačního módu. Vaše cesta je zvýrazněná na mapě. Uvidíte podobnou obrazovku jako je Instrukce o následujícím manévru je zobrazena v navigačním řádku v dolní části obrazovky. Pokud máte v cestě zadán průjezdní bod zobrazí se následující seznam bodů cesty:

29 Práce s Navigátorem 28 Zde můžete odškrtnout (po levé straně), průjezdní body, kterými při této jízdě nechcete projíždět. V pravém dolním rohu je ikona pro přepnutí z navigačního módu na náhled části trasy před autem. Dalším stisknutím přepnete na náhledu zbytku trasy do cíle a dalším stisknutím se vrátíte zpět do navigačního módu. Asistent jízdních pruhů Na hlavních silnicích je casto zobrazen Asistent jízdních pruhů, který zobrazuje do kterých jízdních pruhu se máte zaradit aby spávné odbocení. Správné jízdní pruhy jsou zobrazeny zeleně, ostatní jsou preškrtnuty červeně. Pokud odbočíte z vypočtené trasy, Navigátor automaticky přepočítá vaši cestu. Kliknutím na šipku blížícího se manévru se zobrazí itinerář vaší cesty. Itinerář lze také zobrazit kliknutím na tlačítko Menu pak Cesta a potom na Itinerář.

30 29 Navigator pro Android Zde vidíte navigační instrukce k celé vaší cestě a vzdálenosti k nim. Kliknutím na manévr se dostanete do menu, kde můžete příslušný úsek zobrazit na mapě, zakázat pro routing nebo přidat k oblíbeným místům. Po kliknutí do informačních panelů v dolní části obrazovky můžete změnit počet zobrazovaných panelů a nastavit co se má v příslušném panelu zobrazovat. Nastavit lze: - Vzdálenost do cíle - Čas do cíle - odhad za jak dlouho dojedete do cíle - Čas v cíli - odhad v kolik hodin dojedete do cíle - Čas do manévru - odhad za jak dlouho dojedete k nejbližšímu manévru - Nadmořská výška - aktuální informace z GPS - Rychlost - aktuální informace z GPS - Azimut - aktuální informace z GPS - Počet satelitů - aktuální informace z GPS - Souřadnice, - aktuální informace z GPS - GPS Čas - aktuální informace z GPS - Čas - z nastavení v zařízení - Datum - z nastavení v zařízení - Čas k nejbližšímu waypointu - odhad za jak dlouho dojedete k nejbližšímu waypointu - Vzdálenost k nejbližšímu waypointu - Maximální povolená rychlost Objížďka Dlouhým kliknutím do mapy se zobrazí nabídka:

31 Práce s Navigátorem Zadejte kde má začít zakázaný úsek původní trasy: 30

32 31 Navigator pro Android Zadejte jak dlouhý má být zakázaný úsek původní trasy:

33 Práce s Navigátorem 32

34 Část IV

35 Ovládání mapy 4 34 Ovládání mapy Po kliknutí do mapy se zobrazí následující lišta: Jednotlivé funkce se vztahují k bodu kam jste do mapy klikli: - Zadá bod na mapě jako start. - Zadá bod na mapě jako průjezdní bod. Pokud kliknete na již existující průjezdní bod tak se ikona změní na. Pokud na ni kliknete smažete vybraný průjezdní bod. - Zadá bod na mapě jako cíl. - zobrazí informace o objektu, na který jste klikli. - Přidá bod na mapě do vašich oblíbených bodů. -Editace parametrů nebo zablokování vybraného úseku silnice. - Zablokuje úsek silnice na který jste klikli pro hledání trasy (například rozkopaná silnice). Zablokovaná silnice je v mapě zvýrazněna fialovou barvou. Odblokovat ji lze opětovným kliknutím na ni a vybrání ikony U standardní verze se dá editovat průměrná rychlost a povolená rychlost, u TRUCK verze průměrná rychlost, povolená rychlost, nosnost, maximální výška... Opravené parametry se ukládají do souboru link_params.xml v adresáři C:\Documents and Settings\[user name]\application data\navigator\10.0\. Překopírováním tohoto souboru do jiného Navigatoru, který ma stejnou verzi map přenesete vaše opravy. Hledání optimální trasy (routing) využívá tyto atributy. Nejčastěji je tato funkce používána ve verzi TRUCK pro opravu hodnot nosnosti mostů nebo výšky podjezdů. -hledání nejbližších POI

36 35 Navigator pro Android Kliknutím do mapy dvěma prsty najednou můžete měřit vzdálenost. V Nastavení - Mapa - Jazyk v mapě můžete měnit jazyk textů v mapě (Praha / Prague...).

37 Ovládání mapy 36

38 Část V

39 Hlavní menu Navigátoru 5 Hlavní menu Navigátoru Kliknutím na tlačítko Menu se dostanete do hlavního menu Navigátoru. 38

40 Část VI

41 Oblíbená místa 6 Oblíbená místa Pro vytvoření vlastní databáze míst použijte funkci Oblíbené. Tyto body umožňují rychlý přístup například k častým cílům cest. Oblíbené body lze zadat dvěma způsoby; z mapy nebo z výsledků hledání. 6.1 Přidávání oblíbených míst Přidávání oblíbených míst z mapy Klikněte do mapy na místo, které chcete přidat do oblíbených bodů a vyberte. Zadejte jméno bodu a klikněte na OK. Přidávání oblíbených míst z výsledků hledání (z menu Najdi a Naviguj) Když naleznete objekt: Adresa, POI (Zajímavá místa) a Nejbližší zobrazí se následující dialog: Klikněte na Přidat k oblíbeným. 40

42 Navigator pro Android Použití oblíbených bodů Oblíbené body lze použít pro rychlý přístup například k častým cílům cest. Z hlavního menu vyberte Oblíbené. Zobrazí se seznam všech bodů ve vybrané skupině. Klikněte na hledaný bod. Zobrazí se obrazovka, která ukazuje jméno vybraného bodu a možnosti co s ním můžete udělat.

43 Oblíbená místa Nejčastěji se používá tlačítko Naviguj - vaše cesta bude vypočítána a spustí se navigace. 42

44 Část VII

45 Odometr 7 44 Odometr Odometr je užitečný hlavně pro sledování ujetých vzdáleností, pro soukromé a služební cesty, pro náhradu cestovného a podobně. Z Hlavním menu / Nástroje klikněte na ikonu Odometr. Zobrazí se tabulka s aktuálním stavem všech počítadel. Přepínání mezi služební a soukromou jízdou je pod počítadly. V daný okamžik lze používat jen jedno počítadlo není možné najednou zaznamenávat služební i soukromé kilometry. Pokud chcete vynulovat některé počítadlo, vyberte řádek s tímto počítadlem a stiskněte tlačítko Vynulovat.

46 45 Navigator pro Android

47 Odometr 46

48 Část VIII

49 Routing - hledání optimální cesty 8 Routing - hledání optimální cesty V Navigátoru je možno hledat optimální cestu bez spouštění navigace. Body cesty (start, cíl, průjezdní body) můžete zadat stejně jako při zadávání cíle cesty. Pro přehled bodů cesty klikněte v hlavním menu na tlačítko Info o trase. Smazat vše - smaže všechny body Zpáteční - obrátí pořadí bodů pro cestu zpět Pokud kliknete na některý bod cesty, zobrazí se menu: 48

50 49 Navigator pro Android Smazat - smaže vybraný bod Ukázat na mapě - zobrazí vybraný bod na mapě Přidat k oblíbeným - uloží vybraný bod k oblíbeným místům Pořadí průjezdních bodů lze přesouvat tak že na daný bod klikněte. Z menu vyberte Přesunout. Pokud máte zadány všechny body cesty, klikněte v Hlavním menu / Nástroje na Vypočítat cestu. Cesta bude zvýrazněna na mapě. Pro zobrazení itineráře klikněte v Hlavním menu na Info o trase a pak na Itinerář.

51 Routing - hledání optimální cesty V itineráři jsou zobrazeny všechny instrukce pro celou cestu. Kliknutím na zobrazený úsek se dostanete do následujícího menu: Zobrazit na mapě - zobrazí vybraný manévr na mapě. 50

52 Část IX

53 Noční mód 9 52 Noční mód V Navigátoru lze přepínat mezi denním a nočním módem zobrazení mapy na displeji. Noční mód při jízdě v noci neoslňuje řidiče. Přepínání mezi módy je v Hlavním menu / Nastavení / Noční mód

54 Část X

55 Komunikace TCP/IP Komunikace TCP/IP Pokud používáte Navigátor na zařízení, které má připojení do internetu, můžete řidiči na dálku zadávat nový cíl cesty nebo s ním komunikovat pomocí textových zpráv. Vzdálenou komunikaci (TCP/IP) lze také použít pro integraci Navigatoru do jiného softwaru. Seznam příkazů či intentů najdete na Pomocí intentů lze vytvářet linky na webových stránkách, na které když kliknete, tak se rovnou otevře Navigátor a na mapě zobrazí místo uložené v linku. Nebo můžete sdílet své oblíbené body a trasy pomocí u.

56 Část XI

57 Uložení a přehrávání projeté cesty Uložení a přehrávání projeté cesty V Navigátoru je možné ukládat během jízdy data z GPS do souboru. Později tyto data můžete přehrávat. Ukládání cesty na začátku jízdy klikněte v Hlavním menu na Nástroje a pak na Ukládání/Přehrávání/Správa GPS souborů. Zadejte jméno souboru. Pokud nechcete vyplňovat jméno, můžete použít automaticky předvyplněné jméno, které obsahuje aktuální datum a čas. Klikněte na OK. GPS data se teď začnou ukládat do souboru. Pro ukončení ukládání dat klikněte na Zastavit záznam jízdy. Přehrávání projeté cesty Klikněte na Ukládání/Přehrávání/Správa GPS souborů v Hlavním menu / Nástroje. Zobrazí se seznam všech uložených cest. Vyberte si cestu a klikněte na OK.

58 Část XII

59 Sdílení bodů a tras 12 Sdílení bodů a tras V Oblíbených bodech vyberte jeden bod a z menu zadejte Sdílet jako GPX. Otevře se okno v kterém si můžete vybrat svého ového klienta. 58

60 59 Navigator pro Android V něm se automaticky vytvoří nová zpráva s připojeným souborem GPX.

61 Sdílení bodů a tras Zadejte ovou adresu, komu chcete bod poslat a případně do zprávy napište popis o co jde. Odešlete . Obdobně jde poslat uloženou trasu ve formátu NMEA nebo GPS. V menu Nástroje - Ukládání/Přehrávání/Správa GPS souborů vyberte příslušný soubor a ze zobrazeného menu vyberte Sdílet. Přijetí u se sdíleným GPX souborem. Otevřete a klikněte na přílohu GPX. Zobrazí se okno s výběrem aplikací co můžou pracovat s GPX souborem. Vyberte Navigator. 60

62 61 Navigator pro Android Zobrazí se seznam bodů případně tras uložených v GPX souboru. Vyberte body, které chcete naimportovat.

63 Sdílení bodů a tras A klikněte na tlačítko Import. 62

64 Část XIII

65 Nastavení 13 Nastavení Nastavení Navigátoru je v Hlavním menu /Nastavení. 64

66 65 Navigator pro Android

67 Nastavení 66

68 67 Navigator pro Android Pokročilé nastavení.

69 Nastavení 68

70 Navigator pro Android Komunikace TCPIP server beží na portu Navigace Menu pro nastavení navigace:

71 Nastavení 70 Zaškrtněte Autozoom zapnutí automatického zoomování při navigaci. Autozoom udržuje detailní pohled, když se blížíte k manévru. Zaškrtněte 3D pro přepínání mezi 2D a 3D zobrazením mapy při navigaci. Zaškrtněte Detailní navigace zapnutí detailní navigace. Detailní navigace říká více manévrů než normální navigace. Klikněte na tlačítko Profil vozidla pro nastavení typu auta, které používáte: - Osobní auto - Pěší - najde trasu pro chodce. - Cyklista - Nákladní auto - Ve standardní verzi toto nastavení ovlivňuje pouze rychlost jízdy vozidla. Ve verzi TRUCK jsou pro výpočet trasy brány do úvahy omezení pro nákladní auta jako jsou výšky podjezdů nebo nosnosti mostů, délka vozidla. Abyste si ve verzi TRUCK mohli definovat přesné rozměry vašeho nákladního vozidla, klikněte na Přidat nové. Pak zadejte jméno vašeho vozidla, typ vozidla a jeho rozměry a váhu. - Autobus - Ve standardní verzi toto nastavení ovlivňuje pouze rychlost jízdy vozidla. Ve verzi TRUCK jsou pro výpočet trasy brány do úvahy omezení pro velká vozidla jako jsou výšky podjezdů nebo nosnosti mostů, délka vozidla.

72 71 Navigator pro Android

73 Nastavení Pokud chcete zakázat průjezd placenými silnicemi, mýtem, nebo některými typy silnic jako jsou dálnice, trajekty...přidejte nové vozidlo. Klikněte na Přidat nové, zadejte jméno vozidla, vyberte příslušný typ vozidla. Dále můžete upravit maximalni rychlost jakou jezdíte. V posledním kroku můžete odškrtnout kategorie silnic po kterých nechcete jezdit. 72

74 73 Navigator pro Android Mýtné povoleno - povoluje / zakazuje používat silnice s mýtným pri hledání optimální trasy. Poznámka - když zakážete silnice s mýtným může být vaše cesta výrazně delší, nebo dokonce nebude možné ji vypočítat. Poplatky povoleny - povoluje / zakazuje používat silnice s poplatky pri hledání optimální trasy. Silnice s poplatky se vyznacují povinností zakoupit a vylepit známku. Napríklad v Ceské republice je povinné si zakoupit a vylepit dálnicní známku, pokud chcete používat dálnice. Poznámka - když zakážete silnice s poplatky může být vaše cesta výrazně delší, nebo dokonce nebude možné ji vypočítat. Projíždet placeným centrem - povoluje / zakazuje průjezd placenými cetry velkých měst. Poznámka - když zakážete některé typy silnic může být vaše cesta výrazně delší, nebo dokonce nebude možné ji vypočítat. Kliknutím do pravé části řádku můžete změnit průměrné rychlosti na dané kategorii silnice a také můžete změnit preferenci používání této kategorie.

75 Nastavení Alarm (Scout) Pokud jste si naimportovali nějakou bodovou databázi (například rychlostní radary) nebo podobná databáze byla již předinstalována v tomto programu, pak můžete použít funkci Alarm, která vás varuje zvukem, když se přiblížíte k naimportovaným objektům. Varování lze nastavit na 100, 500 a 1000 metrů před objektem. Kliknutím na příslušnou ikonu zapnete nebo vypnete varování v příslušné vzdálenosti. Vypnutím všech vzdáleností je také vypnuta funkce Alarmu.

76 75 Navigator pro Android Zdroj dat - zde si můžete vybrat, na který z naimportovaných souborů budete dostávat zvukové varování. Import bodů se dělá pomocí speciálního programu diggerqt.exe, který je na instalačním DVD, nebo přímo v programu MapExplorer viz Import. Další funkce je Varování o překročení maximální povolené rychlosti. Můžete si nastavit při jak velkém překročení rychlosti budete varováni zvukovým signálem.

77 Nastavení 13.4 Mapa Barvy v mapě - zde můžete měnit barevné nastavení mapy. Typy POI - zde si můžete vypnout zobrazování některých skupin zajímavých míst na mapě (POI) Projekce - změna mapové projekce 13.5 Aplikace V tomto menu lze nastavit obecné vlastnosti Navigátoru. 76

78 77 Navigator pro Android

79 Část XIV

80 79 14 Navigator pro Android Import Pro Navigator můžete dělat import linií, ploch a bodových databází pomocí programu MapExplorer. Import zahájíte spuštěním průvodce nastavení z hlavního menu Soubor / Import dat - nastavení. Nebo pomocí programu diggerqt.exe. Nový import - zaškrtněte tuto položku, chcete-li importovat novou databázi. Dále zadejte jméno, pod kterým bude nastavení uloženo. Upravit existující import - zaškrtněte tuto položku, chcete-li upravit nastavení již existujícího importu. Nyní klikněte na tlačítko Další>. Specifikace zdroje dat

81 Import 80 V menu Typ Ovladače zvolte typ databáze, kterou budete chtít importovat. Pokud typ databáze není v menu uveden, zkuste import přes ODBC ovladače. Do Map Exploreru můžete importovat z běžných souborů jako je DBase databáze (DBF), Microsoft Access nebo Excel, Mapinfo (MIF/MID), Arcinfo (SHP). Linie a plochy lze importovat pouze z formátů Mapinfo (MIF/MID) a Arcinfo (SHP). Máte-li vybrán typ ovladače, klikněte na tlačítko Nový ovladač..., abyste vybrali databázi nebo ODBC ovladač. Když máte vybránu databázi, spodní část tohoto dialogu zobrazuje detaily o stavu připojení, včetně jména tabulky databáze, typu ovladače a zdali se Map Explorer úspěšně s databází spojil. Pokud chcete připojit jinou databázi, nebo chcete editovat ODBC připojení, klikněte na tlačítko Vlastnosti... Klikněte na tlačítko Další>. Umístění do souřadnic

82 81 Navigator pro Android Aby se data správně umístila do mapy, je nutné Map Exploreru říci, jaké polohové informace vaše databáze obsahuje. Z menu Souřadný systém vyberte souřadný sytém, který máte ve vaší databázi. Pokud máte adresy s PSČ, můžete vybrat i poštovní směrovací čísla k určení polohy. V tomto případě nejdříve musíte vybrat pro který stát import provádíte. Po výběru souřadného systému, musíte určit, které sloupce obsahují polohové informace. Klikněte na tlačítko Další>. Ikony pro zobrazení bodů

83 Import 82 Tento dialog vám umožňuje specifikovat, jak budou vaše data zobrazena na mapě. Chcete-li zobrazit všechna data jednou ikonou, zaškrtněte Jedna ikona pro všechny záznamy. Pak, stisknutím tlačítka Vyber ikonu, vyberte ikonu, kterou chcete body zobrazit. Hodně ikon můžete najít v adresáři, kam jste Map Explorer nainstalovali (typicky C:\Program Files\Navigator7\Map Explorer\picts\24x24\). Pokud chcete zobrazit data různými ikonami v závislosti na jednom atributu vaší databáze, vyberte v menu Sloupec zdrojové tabulky databázový sloupec, podle kterého budete přiřazovat ikony. Map Explorer automaticky vyplní tabulku unikátními hodnotami vybraného atributu. Dialog se změní následovně:

84 83 Navigator pro Android Kliknutím na tlačítko Přidat řádek přidáte řádek, do kterého definujete databázový atribut (Hodnota) a jemu odpovídající ikonu. Tento postup opakujte pro každý atribut, který chcete zobrazit. Pomocí hodnot Minimální a Maximální měřítko můžete nastavit rozsah měřítek, ve kterých se budou ikony zobrazovat (nezávisle na tom, zda jste použili pro zobrazení vašich bodů jednu nebo více ikon). Poznámka. Při importu velkého množství dat je důležité nastavit Maximální měřítko na rozumnou nízkou hodnotu, aby se zabránilo velkému zpomalení Map Exploreru při zobrazování celé mapy. Klikněte na tlačítko Další>. Databázové sloupce

85 Import 84 V tomto dialogu můžete vybrat, které sloupce budou zobrazeny v Mapě (jako popiska u ikony), zobrazeny v Tabulce (v Uživatelských objektech). Pro zobrazení v tabulce můžete přejmenovat jména sloupců. Pokud budete chtít editovat databázový obsah některého sloupce, zaškrtněte u něj Editovat. Sloupce se v tabulce v Uživatelských objektech zobrazí v pořadí jako v tomto dialogu. Pro změnu pořadí vybraného sloupce použijte tlačítka Nahoru a Dolů. Klikněte na tlačítko Další>. Přehled nastavení importu

86 85 Navigator pro Android Dialog zobrazuje nastavení importu. Pokud chcete něco změnit, tak klikejte na tlačítko <Back, až se zobrazí dialog, v němž chcete změnu udělat. Zaškrtnutím volby Importovat databázi ihned bude import proveden ihned. Pokud tato volba zůstane nezaškrtnuta, bude import odložen na pozdější dobu. Klikněte na Uložit nastavení importu, aby jste mohli příště importovat data bez průvodce importu. Klikněte na tlačítko Dokončit.

87 Import 86 Poslední dialog ukazuje průběh importu, vypisuje body, které se nepodařilo umístit, nebo které byly z importu vynechány podle nastavení. Výsledný soubor zkopírujte do vašeho zařízení do adresáře navigator/data.

88 Část XV

89 Změna barev v mapě 15 Změna barev v mapě V hlavním menu - Mapa - Barvy v mapě vyberte Editovat barevné schéma. Vyberte schéma které chcete editovat. 88

90 89 Navigator pro Android

91 Změna barev v mapě 90

92 91 Navigator pro Android

93 Změna barev v mapě 92

94 93 Navigator pro Android

Navigátor pro Android Manuál. 2013... MapFactor s.r.o.

Navigátor pro Android Manuál. 2013... MapFactor s.r.o. Navigátor pro Android Manuál I Navigator pro Android Obsah 0 Část I Úvod 4 Část II Instalace Navigátoru 6 1 Instalace aplikace... Navigátor 6 2 Instalace map... 6 Část III Práce s Navigátorem 14 1 Zadání

Více

Navigátor 10 Manuál. 2010... MapFactor s.r.o.

Navigátor 10 Manuál. 2010... MapFactor s.r.o. Navigátor 10 Manuál I Navigator 10 Obsah 0 Část I Úvod 4 Část II Instalace Pocket Navigátoru 6 1 Přehled... 6 Instalace aplikace... Pocket Navigátor 6 Instalace map... 11 Část III Instalace PC Navigátoru

Více

Navigátor 12 Manuál. 2012... MapFactor s.r.o.

Navigátor 12 Manuál. 2012... MapFactor s.r.o. Navigátor 12 Manuál I Navigator 12 Obsah 0 Část I Úvod 4 Část II Instalace Pocket Navigátoru 6 1 Přehled... 6 Instalace aplikace... Pocket Navigátor 6 Instalace map... 13 Část III Instalace PC Navigátoru

Více

Navigátor 11 Manuál. 2011... MapFactor s.r.o.

Navigátor 11 Manuál. 2011... MapFactor s.r.o. Navigátor 11 Manuál I Navigator 11 Obsah 0 Část I Úvod 4 Část II Instalace Pocket Navigátoru 6 1 Přehled... 6 Instalace aplikace... Pocket Navigátor 6 Instalace map... 13 Část III Instalace PC Navigátoru

Více

Pocket Navigátor 8 Manuál. 2008... MapFactor s.r.o.

Pocket Navigátor 8 Manuál. 2008... MapFactor s.r.o. Pocket Navigátor 8 Manuál I Navigator 8 Obsah 0 Část I Úvod 4 Část II Instalace Pocket Navigátoru 8 6 1 Přehled... 6 Instalace aplikace... Navigátor 8 6 Instalace map... 11 Část III Instalace PC Navigátoru

Více

Uživatelský Manuál Actis 7 WiFi. 2015... MapFactor s.r.o.

Uživatelský Manuál Actis 7 WiFi. 2015... MapFactor s.r.o. Uživatelský Manuál 2 1 Úvod Děkujeme, že jste si zakoupili navigaci Actis 7 wifi - Actis 7 wifi uživatelský manuál slouží k Vašemu pohodlí a bezpečnosti při užívání tohoto produktu. - Před manipulací s

Více

Vaše uživatelský manuál GARMIN MAPFACTOR NAVIGATOR 10 http://cs.yourpdfguides.com/dref/2737040

Vaše uživatelský manuál GARMIN MAPFACTOR NAVIGATOR 10 http://cs.yourpdfguides.com/dref/2737040 Můžete si přečíst doporučení v uživatelské příručce, technickém průvodci, nebo průvodci instalací pro GARMIN MAPFACTOR NAVIGATOR 10. Zjistíte si odpovědi na všechny vaše otázky, týkající se v uživatelské

Více

Map Explorer. 2011... MapFactor s.r.o.

Map Explorer. 2011... MapFactor s.r.o. Map Explorer I Manuál Map Explorer Obsah 0 4 Část I Úvod 1 Instalace software... 4 2 První spuštění... 4 3 Otevření mapy... 7 4 Ukončení programu... 8 Část II Práce s Map Explorerem 1 Přehled 10... 10

Více

BE-ON-ROAD 3.9 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

BE-ON-ROAD 3.9 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA BE-ON-ROAD 3.9 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA i 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 3 1.1. PODPOROVANÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY... 3 1.2. POŽADAVKY NA HARDWARE... 3 2. INSTALACE... 4 2.1. INSTALACE PŘES BE-ON-ROAD WIZARD... 4 2.2.

Více

Uživatelská příručka. www.aponia.com

Uživatelská příručka. www.aponia.com Uživatelská příručka www.aponia.com 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 5 1.1. PODPOROVANÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY...5 1.2. POŽADAVKY NA HARDWARE...5 2. INSTALACE... 6 2.1. INSTALACE PŘES APONIA WIZARD...6 2.2. INSTALACE

Více

BE-ON-ROAD UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

BE-ON-ROAD UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA BE-ON-ROAD UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA i 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 4 1.1. PODPOROVANÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY... 4 1.2. POŽADAVKY NA HARDWARE... 4 2. INSTALACE... 5 2.1. INSTALACE PŘES BE-ON-ROAD WIZARD... 5 2.2. INSTALACE

Více

Navigační software. Navitel Navigator. Uživatelská příručka

Navigační software. Navitel Navigator. Uživatelská příručka Navigační software Navitel Navigator Uživatelská příručka 2011, NAVITEL s.r.o. Všechna práva vyhrazena. 2007 Join-Stock Company CNT. Všechna práva vyhrazena. Obsah této Uživatelské příručky stejně jako

Více

Návod k obsluze Alpine Navigation

Návod k obsluze Alpine Navigation Návod k obsluze Alpine Navigation Navigační software pro systém Alpine INE-W987D/X800D-U/X800D Čeština Leden 2014, verze 1.0 Děkujeme, že jste si vybrali automobilový navigační systém Alpine INE-W987D/X800D-U/X800D.

Více

MioMap Uživatelská příručka

MioMap Uživatelská příručka MioMap Uživatelská příručka Revize: R00 (2009/06) Zřeknutí se práv Technické údaje a dokumentace mohou být kdykoliv bez předchozího upozornění změněny. Společnost Mio Technology neručí za případné chyby

Více

Návod k obsluze Nav N Go igo 8

Návod k obsluze Nav N Go igo 8 Návod k obsluze Nav N Go igo 8 Navigační software pro systém PDA Čeština Duben 2008, verze 1.1 Poznámka k autorským právům Produkt a informace v této příručce se mohou změnit bez předchozího upozornění.

Více

Referenční příručka pro zařízení TomTom Start řady 20

Referenční příručka pro zařízení TomTom Start řady 20 Referenční příručka pro zařízení TomTom Start řady 20 Obsah Obsah balení 6 Obsah balení... 6 Přečtěte si jako první 7 Instalace do automobilu... 7 Zapnutí a vypnutí... 7 Nastavení... 7 Příjem signálu GPS...

Více

Návod k obsluze NX404E

Návod k obsluze NX404E Návod k obsluze NX404E Čeština Děkujeme, že jste si vybrali automobilový navigační systém Clarion NX404. Začněte používat systém Clarion NX404 ihned. Tento dokument obsahuje podrobný popis navigačního

Více

igo PRIMO Upozornění!

igo PRIMO Upozornění! igo PRIMO Používání navigačního software a aktualizace mapových podkladů Upozornění! Do 30ti dnů od prvního spuštění navigace v modelu NX502E, NX302E, NX702E nebo NZ502E si můžete bezplatně stáhnout ze

Více

Uživatelský manuál. Dynavix Navigace. pro zařízení s OS Android

Uživatelský manuál. Dynavix Navigace. pro zařízení s OS Android Uživatelský manuál Dynavix Navigace pro zařízení s OS Android Obsah: Spuštění Nastavení první trasy Pohled řidiče (náhled) Trasa Zobrazení celé trasy Objížďka a přepočet trasy Simulace a plánování trasy

Více

TomTom Via včetně držáku Easy Click. Kabel USB. USB nabíječka do auta. Instalační leták. Obsah balení

TomTom Via včetně držáku Easy Click. Kabel USB. USB nabíječka do auta. Instalační leták. Obsah balení TomTom Via 1. Obsah balení Obsah balení TomTom Via včetně držáku Easy Click Kabel USB USB nabíječka do auta Instalační leták 2 2. Přečtěte si jako první Přečtěte jako si první Montáž zařízení do vozidla

Více

Uživatelská příručka. Nejkompletnější navigační řešení GPS

Uživatelská příručka. Nejkompletnější navigační řešení GPS Uživatelská příručka Uživatelská příručka Nejkompletnější navigační řešení GPS 1 Verze 1.3 Leden 2008 Copyright 1993-2008 ROUTE 66. Všechna práva vyhrazena. ROUTE 66 a logo ROUTE 66 jsou registrované obchodní

Více

Uživatelská příručka. Sygic GPS Navigation. v3 (Mobile) 2011 Sygic, a.s. Všechna práva vyhrazena.

Uživatelská příručka. Sygic GPS Navigation. v3 (Mobile) 2011 Sygic, a.s. Všechna práva vyhrazena. Uživatelská příručka Sygic GPS Navigation v3 (Mobile) 2011 Sygic, a.s. Všechna práva vyhrazena. I. Začínáme...2 Zadávání adresy...4 Turn by Turn navigace...8 Vyhledávání GPS pozice...9 II. Plánování trasy...

Více

Pokud chcete zjistit, co je součástí vašeho výrobku, podívejte se do seznamu umístěného na obalu výrobku, ve kterém je uveden obsah krabice.

Pokud chcete zjistit, co je součástí vašeho výrobku, podívejte se do seznamu umístěného na obalu výrobku, ve kterém je uveden obsah krabice. TomTom Via 1. Obsah balení Obsah balení TomTom Via včetně držáku Easy Click Kabel USB USB nabíječka do vozidla nebo přijímač informací o dopravní situaci RDS-TMC, v závislosti na výrobku Pokud chcete zjistit,

Více

Uživatelský manuál Čeština

Uživatelský manuál Čeština Verze 1.0 Uživatelský manuál Čeština Děkujeme, že jste si vybrali výrobek od a-rival. Velmi dobrá volba! Doufáme, že si Váši novou sportovní navigaci užijete a budete s ní plně spokojeni. V případě jakýchkoliv

Více

Návod k obsluze. Navigační systém Volvo Sensus Connected Touch. Navigační software. Český návod Listopad 2013, ver. 2.0

Návod k obsluze. Navigační systém Volvo Sensus Connected Touch. Navigační software. Český návod Listopad 2013, ver. 2.0 Návod k obsluze Navigační systém Volvo Sensus Connected Touch Navigační software Český návod Listopad 2013, ver. 2.0 Děkujeme Vám, že jste si jako svou navigaci zvolili navigační systém Sensus Connected

Více

Manuál programu SendMails

Manuál programu SendMails Strana I Manuál programu SendMails Part I O programu SendMails 1 1 Instalace... 2 2 Registrace... 2 3 Kontakt... 3 Part II Práce s programem 3 1 Způsob... zasílání zpráv 5 Přes SMTP server... 5 Kde získat

Více

TomTom GO Mobile app Referenční příručka

TomTom GO Mobile app Referenční příručka TomTom GO Mobile app Referenční příručka Obsah Vítejte v navigaci se společností TomTom 5 Co je nového 6 Novinky v této verzi... 6 Start 8 Spuštění aplikace... 8 Jazyk... 8 Odesílání informací společnosti

Více

dēzl řada 570 Návod k obsluze Březen 2015 Vytištěno v České republice 190-01804-00_0A

dēzl řada 570 Návod k obsluze Březen 2015 Vytištěno v České republice 190-01804-00_0A dēzl řada 570 Návod k obsluze Březen 2015 Vytištěno v České republice 190-01804-00_0A Všechna práva vyhrazena. Tento návod k obsluze je chráněn autorskými právy a bez písemného souhlasu společnosti Garmin

Více

DATABOX. C O N T A C T P r o f e s s i o n a l 5. Uživatelská příručka

DATABOX. C O N T A C T P r o f e s s i o n a l 5. Uživatelská příručka DATABOX C O N T A C T P r o f e s s i o n a l 5 Uživatelská příručka Vážení uživatelé, děkujeme za váš zájem o program firmy SYSTEGRA. Chcete-li si program vyzkoušet, můžete jej z tohoto CD nainstalovat

Více

ROUTE 66 Navigate 8 Uživatelská příručka

ROUTE 66 Navigate 8 Uživatelská příručka 1 Copyright 1993-2008 ROUTE 66. Všechna práva vyhrazena. ROUTE 66 a logo ROUTE 66 jsou registrované obchodní značky. Data copyright NAVTEQ B.V. DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Žádná část této příručky nesmí být rozmnožována,

Více