Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být..."

Transkript

1 Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

2 Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů na dobrou náladu, pohodu a bohaté zážitky. Věříme, že vám informace obsažené v brožurce pomohou s orientací v destinaci, upozorní vás na důležitá národní specifika, seznámí s kulturními odlišnostmi a maximálně tak přispějí k plnohodnotnému prožití vaší dovolené. Pokud se vám během vašeho pobytu naskytne příležitost pořídit zajímavou momentku či zaranžovat jedinečnou scénku před objektivem fotoaparátu, a tuto fotografii nám po skončení zájezdu zašlete, můžete získat první cenu v naší foto soutěži a na příští dovolenou tak jet s CK ALEX úplně zdarma. Podmínky soutěže najdete v katalogu. V průběhu celého zájezdu vám budou k dispozici naši delegáti, průvodci a další odborný personál, který rád zodpoví vaše případné dotazy. Přejeme vám krásnou dovolenou. Vaše cestovní kancelář ALEX....léto jak má být... 1.

3 > ODBAVENÍ, DOPRAVA Na zavazadla připevněte visačku s adresou, a přejděte k odbavovací přepážce. Zde předáte k přepravě zavazadla maximálně 15 kg na jedno zavazadlo (kontrolní útržky Vám budou vlepeny na palubní lístky) a obdržíte palubní lístek s číslem Vašeho místa v letadle. Dále projdete pouze s palubním zavazadlem (rozměry tohoto zavazadla by neměly přesáhnout 55 x 40 x 20 cm a jeho váha by neměla být vyšší než 5 kg) ke kontrole, kde předložíte pas a palubní lístek. Občané ČR cestující do Egyptské arabské republiky musí mít platný pas minimálně 6 měsíců od data vstupu do Egypta. Již není možné vycestovat do Egypta na takzvaný rychlo pas! Děti musí cestovat na svůj vlastní pas. Na palubu letadla budete uvedeni v dostatečném předstihu zaměstnanci servisu letadla. Před průchodem egyptskou celnicí je někdy zapotřebí u egyptských celních orgánů deklarovat videokameru nebo profesionální fotoaparát. V případě, že tak neučiníte, bude na Vás vymáháno zaplacení cla. Informujte se u Vašeho delegáta. Stejně tak je nutno deklarovat vyšší dovážené obnosy valut (nad 1000 USD), vyhnete se tak problémům při jejich případném dovozu zpět. Bez cla je možné vyvézt do Egypta například 200 cigaret, 1 l tvrdého alkoholu. V souladu s mezinárodními bezpečnostními pravidly nesmí cestující vozit zbraně (nože, pistole apod.) ve svých kabinových zavazadlech ani u sebe. Nebezpečné předměty, jako jsou výbušniny, jedovaté plyny, hořlavé tekutiny apod. není dovoleno dávat do kabinových ani odbavených zavazadel. 2.

4 Protože elektronické přístroje mohou narušit bezpečný provoz letadla, žádáme Vás, abyste nepoužívali na palubě letadla přístroje vybavené anténou (mobilní telefony, dálkově ovládané hračky), přenosné počítače, CD přehrávače apod. Videokamery, walkmany a počítačové hry se nesmí používat během startu a při přistání, pokud svítí nápis připoutejte se"! Prosíme, abyste se ve vlastním zájmu vždy podřídili pokynům palubního personálu. Delegáti naší cestovní kanceláře Vás budou očekávat na letišti v Hurghadě. Vyzvednete si zavazadla a půjdete k připraveným autobusům, které budou stát na letišti před letištní halou. Po příjezdu do Vašeho pobytového místa budete ubytováni (je třeba počítat s tím, že v některých případech budete muset počkat, než budou Vaše pokoje uklizené a kompletně připravené k Vašemu ubytování, čemuž se nelze při střídání turnusů vyhnout, děkujeme za pochopení). Součástí výbavy na pokojích je ložní prádlo a ručníky. Prosíme Vás, ručníky ani lůžkoviny z pokojů neberte na pláž. Základní informace obdržíte od delegáta na úvodní informační schůzce a dozvíte se, co Vás zajímá, včetně užitečných rad a doporučení. Další podrobnosti, včetně úředních hodin delegáta, se můžete dozvědět z informačních tabulí umístěných v každém ubytovacím zařízení a z informačních knih naší cestovní kanceláře. Nezapomeňte také na změnu času, v Egyptě platí východoevropský čas, časový posun je plus 3.

5 1 hodina oproti středoevropskému. > LÉKAŘ Pro cestování do Egypta nepotřebujete žádné očkování. V letních měsících by neměly chybět v zavazadlech preventivní léky proti nachlazení (nejčastější onemocnění cizinců příčinou bývají velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí nebo klimatizace hotelů či autobusů) a léků proti střevním obtížím. Je naprosto nezbytné vyhnout se koupání v Nilu a vůbec v jakékoliv sladké vodě, neboť hrozí bilharzióza. Nedoporučuje se konzumace syrové zeleniny a neloupaného ovoce, bez obav lze jíst všechna jídla, která prošla tepelnou úpravou. Voda z vodovodní sítě je pitná, ale silně chlorovaná, takže se nedoporučuje dětem a osobám se žaludečními či trávicími potížemi. Lékárny jsou otevřeny od do hod. a od do hod., základní lékařské ošetření vyjde zhruba na 50 LE. > TELEFONOVÁNÍ Telefonovat je možné z veřejných telefonů, z hotelů, kaváren či kiosků. Mezistátní telefonní hovory zprostředkovávají pobočky společnosti Telecommucations 4.

6 Office, kde lze podat i telegram. Kromě toho nabízejí hotely přímé telefonní spojení do celého světa, účtují si však vyšší poplatky než veřejní provozovatelé. Směrová volba pro Egypt je 0020, do České republiky z Egypta se volá přes 00420, dále městská volba bez nuly a konkrétní číslo. Pro mobilní telefony platí to samé, pro provoz je nutné nechat si ho před příletem aktivovat přes mobilního operátora. 1 minuta hovoru z Egypta do Evropy stojí v hotelech cca 19 LE. > POŠTA Dopisy a pohlednice se doporučuje odesílat z hotelu. Známky dostanete většinou v prodejnách pohlednic. Poštovní známky pro letecké zásilky do ciziny jsou modré, pro vnitroegyptské zásilky červené. Poštovní známka do Evropy stojí 1,50 LE. > ELEKTRICKÝ PROUD V Egyptě je stejná voltáž jako u nás. Zásuvky jsou však odlišné a pro místní Schuko" je třeba mít redukci. V případě potřeby ji lze v obchodech běžně koupit. 5. > PENÍZE, BANKY A SMĚNÁRNY Peněžní jednotkou je egyptská libra zkráceně LE, která se dělí na 100 piastrů. V egyptské arabštině se libra nazývá ginéh a piastr kirš.

7 1 USD = 6,25 LE 1 EURO = 7,39 LE 1 LE = cca 4,- Kč Cestovní šeky se přijímají všude, naproti tomu eurošeky jen v některých bankách na letišti a ve velkých hotelech. Banky jsou otevřené od 9.00 do hod., některé z nich až do hod. Směnárny mají ve většině hotelech nepřetržitý provoz. V turistických střediscích se taktéž nachází bankomaty. > KRÁDEŽE Z důvodu možnosti odcizení cenných věcí, dokumentů a fotografických a filmovacích přístrojů se doporučuje pronajmout si trezor hned po příjezdu do hotelu na hotelové recepci. > BAKŠIŠ V hotelech i v restauracích je obvyklé spropitné ve výši % účtované ceny. Rovněž při poskytnutí jakékoliv sebemenší služby se očekává bakšiš. To se týká nejen restaurací, majitelů lodí, řidičů autobusů, ale i hlídačů v mešitách, chrámech a jiných památkách. Toto spropitné se může pohybovat ve výši 0,50-2,00 EUR. Dětem, které žebrají, bychom však peníze dávat neměli, jako náhrada za ně jsou velmi oblíbené propisovací tužky. Tímto způsobem odměňo- 6.

8 vání dostávají mnozí egypťané zdroj dalších příjmů, což je pro ně vzhledem k jejich nízkým příjmům životně důležité. > MÍSTNÍ ZVYKLOSTI Egypt je rájem fotografů, platí tu však některá psaná i nepsaná pravidla. Nesmí se fotografovat vojenské objekty, mosty ani přístavy. Ve většině chrámů a muzeí se sice fotografovat nebo natáčet smí, ale jen za zvláštní poplatek a bez použití blesku. Když chcete fotografovat místní obyvatele, měli byste je požádat o dovolení. Vhodné gesto či malé spropitné překonají všechny jazykové bariéry. V Egyptě je státním náboženstvím islám, proto je tu omezena nabídka alkoholu. Mezinárodní hotely, velké restaurace a některé vybrané obchody vedou egyptské víno a domácí pivo. Egypt je suvenýrovým rájem. O ceně se podle orientálního zvyku smlouvá. Je to hra, jejímž základním pravidlem je trpělivost. Všechno ostatní je otázka obchodního talentu. Mezi klasické suvenýry patří měděné a mosazné zboží, podnosy s orientálními rytinami, ručně tkané koberce s krásnými geometrickými vzory, kožené zboží všeho druhu z velbloudí a buvolí kůže, egyptské oblečení, jako je galábíje (mužská košile až na zem), bavlněná trička s hieroglyfy. 7.

9 > PŮJČOVNY AUT Zastoupení všech velkých mezinárodních půjčoven automobilů, jako jsou Avis, Budget a Hertz, najdeme ve všech velkých hotelech a na letišti. Automobily se půjčují osobám starším 26 let, které vlastní mezinárodní řidičský průkaz. Poplatky za nájem automobilu jsou podstatně vyšší než u nás. Podrobnější informace u delegáta. > TAXI Taxi je možné objednat si přes recepci. Pouliční taxi (i minibusy) sbírají klienty během jízdy, takže je běžné dělit se o taxi i s jinými pasažéry. Můžeme stavět i obsazené vozy. Cenu je vhodné domluvit si předem, jinak bude řidič žádat přemrštěnou částku. Někdy je vhodné (hlavně v Káhiře) vzít si při odchodu z hotelu kartičku s adresou hotelu v arabštině, neboť většina taxikářů komunikuje pouze arabsky. > SLUNCE V případě, že zapomenete opalovací krém či olej doma, lze je v místě běžně koupit. V prvních dnech je lepší se prud- 8.

10 kému slunci vyhýbat a používat krémy s vyšším faktorem. I když to často vypadá, že slunce nepálí, je velmi silné a můžete se velmi rychle spálit. Ujišťujeme Vás, že pozvolným a systematickým opalováním dosáhnete kýžené barvy pleti a vyvarujete se bolestivých spálenin. > MOŘE, PLÁŽE O podmořském světě v Egyptě se říká, že je jedním z nejhezčích na světě. Pláže jsou zde písčité, často hned po pár metrech ve vodě začínají korálové útesy, kde se hemží tisíce různobarevých ryb, slunce se odráží od korálů a ruší spánek chobotnic. Nezapomeňte si vzít masku a šnorchl, rozhodně se nebudete nudit. Doporučujeme obuv do vody a podvodní fotoaparát. > OBCHODY V turistických letoviscích se obchodníci orientují podle poptávky. Supermarkety bývají otevřené nepřetržitě od rána do pozdních večerních hodin, ostatní obchody například se suvenýry, oblečením apod. mívají zavřeno během poledních hodin. Zde jsou orientační ceny některého základního zboží v LE: chléb 0,5 kg 1,75 rajčata 1 kg 2 houska / bageta 1,5 okurky 1 kg 2 máslo 1 kg 8 papriky 1 kg 3 sušenky 2-5 jablka 1 kg 7 9.

11 vejce 1 ks 0,3 pomeranče 1 kg 2,5 sýr 1 kg 10 pivo 5 jogurt 1 ks 0,7 coca-cola 2,5 káva 2,5 džus 1 l 4 čokoláda 2 víno 1 l 40 cukr 1 kg 2 alkohol 2 cl. 50 čaj 100 sáč. 7 voda 1/5 l 1,5 med 1/2 kg 8 mléko 1 litr 2,5 > GEOGRAFIE, HISTORIE, ZAJÍMAVOSTI Egypt leží ve východní část Sahary při březích Středozemního a Rudého moře. Sousedí s Libyí, Súdánem a Israelem. Celková rozloha Egypta je km 2 (z toho 6 % Sinaj). V současné době zde žije více jak 70 miliónů obyvatel, většinou egyptští Arabové. Hlavním městem je Káhira (cca 20 milionů obyvatel), druhým největším městem je Alexandrie (přes 3 miliony lidí). Úředním jazykem je arabština, ale lze se domluvit anglicky. Nejznámější řekou je Nil s délkou toku km, která ústí do Středozemního moře. Vzniká soutokem Bílého Nilu (vytéká z Viktoriina jezera) a Modrého Nilu (vytéká z etiopských hor). Rozděluje Egypt na 2 části: západní, kterou pokrývá Libyjská poušť a východní, kterou pokrývá Arabská poušť. Na horním toku byla vybudována Asuánská přehrada, která vytvořila Násirovo jezero. Nejvyšší horou je sv. Kateřina na Sinaji s m. n. m. Staří Egypťané nazývali svou zem Kemet, neboli černá zem". Černá zem byla orná půda, úrodné bahno, které naplavoval Nil každým rokem, když se rozvodnil z břehů. Nil, 10.

12 řeka, která protíná největší poušť na zemi Saharu ve směru od rovníkové Afriky ke Středozemnímu moři, a podél které vznikla a rozvinula se nejstarší civilizace světa. Kolem r př. n. l. hledaly domorodé národy, které bojovaly o přežití, útočiště v údolí Nilu, které nabízelo pohodlnější životní podmínky. Tak se začaly vyvíjet první městské aglomerace, které se soustřeďovaly především na severu a jihu. Tyto dvě skupiny osadníků se vyvíjely odlišně a nezávisle a brzy byla tato oblast nazývána Horním a Dolním Egyptem". Život v těchto prvních komunitách nemohl pokračovat bez řádu a formy společenské organizace, a tak vznikla úloha náčelníka, který se během času stal králem-faraónem. Ten zajišťoval existenci svého lidu, organizoval jeho práci a chránil jej proti nepřátelům zvenčí. Ke sjednocení obou států došlo poprvé okolo r př. n. l. králem Menejem, a tím začíná historie Egypta. Během následujících let se na trůně vystřídalo 31 faraónských dynastií kolik bylo faraónů, už se nepodaří přesně zjistit. Mezi nejznámější stavby z této doby patří první postavená pyramida v egyptských dějinách, stupňovitá Džóserova pyramida v Sakkáře a 3 velké pyramidy v Gíze Chepsovy, Chefrénovy a Mikerínovy, které symbolicky chrání sfinga. Během Střední říše ( př. n. l.) začíná vzestup Théb (Karnaku a Luxoru), které se staly jedním z nejslavnějších měst starověku. Později dochází k budování skalních hrobek na Západním břehu Nilu v Údolí králů a královen, ke stavbě stupňovitého chrámu královny Hatšepsowet a krátké 11.

13 vládě faraona Tutanchamóna, kterého proslavil tzv. Zlatý poklad, nalezený v jeho hrobce v Údolí králů. Éra slavných dějin egypské říše je zakončena Pozdní dobou ( př. n. l.), kdy se v Egyptě vystřídali nůbijští a perští vládci. Tažením Alexandra Velikého k Nilu v r. 332 př. n. l. začíná epocha řecko-římská, která trvala téměř let. Později se stal Egypt římskou provincií a v 7. st. n. l., kdy došlo ke vzniku a vzestupu islámu, padl Egypt do rukou arabských oddílů. Arabové přinesli do Egypta své náboženství, kulturu a jazyk. Během 500 let se zde vystřídaly různé arabské dynastie a v r n. l. se vlády ujímá válečník Saladin, který přijal titul sultána a založil dynastii Ajjubidovců. Období jeho vlády je nejslavnější dobou egyptské historie ve středověku. Během křižáckých tažení opevňuje město stavbou citadely a městských hradeb, které se zachovaly dodnes, a tvoří jedno z nejnavštěvovanějších míst Káhiry. Na obranu města najal armádu tureckých žoldnéřů, Mamluků, kteří se v r n. l. chopili moci a vládli po dvě a půl století. Za jejich panování se stal Egypt vedoucí vojenskou silou a středem islámské arabské kultury, umění a architektury. V hlavním městě byly postaveny nádherné stavby a mešity. V této době se Káhira stává jedním z nejkrásnějších měst arabského Orientu. V období od r n. l. byl Egypt pohlcen Osmanskou říší. V r v Egyptě přistál Napoleon a porazil vojsko Mamluků (kteří se opět chopili moci) ve slavné bitvě u pyramid. V tom samém roce bylo ale francouzské loďstvo poraženo anglickým loď- 12.

14 13. stvem pod vedením admirála Nelsona, i když trvalo ještě další 3 roky, než Napoleon kapituloval. V každém případě se Napoleon zasloužil o znovuobjevení starého Egypta, neboť s sebou do země přivedl velkou skupinu učenců, kteří vytvořili ojedinělou historickou studii země. V r n. l. využil zmatku a anarchie po odchodu Napoleona vojenský důstojník albánského původu Muhammad Alí, chopil se moci a zahájil obrovský projekt modernizace Egypta. Pozval do země experty z Evropy, zakládá školy, vybudoval moderně vyzbrojenou armádu a zavedl pěstování bavlny. Hospodářský vzestup pokračoval i za vlády jeho synů a nástupců, v r n. l. dochází k otevření Suezského průplavu. Celá tato modernizace měla ale za následek obrovský zahraniční dluh, země se dostala do hospodářských potíží a byla nucena prodat rozhodující část akcií Velké Británii. V zemi proto rostla nespokojenost, která vyústila ve vojenskou vzpouru. Vláda požádala Brity o vojenskou pomoc ALEXANDRIE KÁHIRA Nil SUEZ HURGHADA KARNAK ESNA ABU SIMBEL EDFU LUXOR KOM OMBO ASUÁN SHARM EL SHEIK a Egypt se tak dostal pod britský protektorát. V r n. l. dochází po odmítnutí požadavku o nezávislost k lidové vzpouře a Velká Británie tak byla nucena požadavkům Egypťanů ustoupit. V r n. l. se vlády ujímá král Fuad I. a vzniká království Egypt.

15 V r n. l. dochází k nekrvavému vojenskému puči, vedeném plukovníkem Násirem a byl Egypt prohlášen republikou. Násir byl jmenován prezidentem. V zahraniční politice se přiklonil k Sovětskému Svazu. Vyvlastnil a znárodnil Suezský kanál a takto získaný příjem použil na stavbu Velké Asuánské přehrady. Po jeho smrti nastoupil prezident Anwar al-sadat, který zavedl domácí politiku liberálního typu a zahraniční politiku těsnějších vztahů se Západem a Spojenými státy. Sadat byl zavražděn v r a po něm nastoupil generál Husní Mubarak. Egypt leží v suchém subtropickém pásmu severní Afriky. Tomu odpovídá suché pouštní počasí s mírnou zimou a žhavým létem. Letní průměrná teplota vzduchu je 32 C, na jihu země až 40 C, průměrná teplota moře je 26 C. Často vane suchý a horký pouštní vítr samsín, který s sebou přináší velké množství jemného písku. Nejvíce srážek spadne v období od listopadu do dubna v deltě Nilu a na pobřeží Středozemního moře. Sinajský poloostrov, jehož rozloha činí téměř km 2, se rozkládá mezi zálivem Akabským a Suezským v Rudém moři a je jednou z nejznámějších a zároveň nejčarovnějších pouští na naší zeměkouli. Zde se rozkládá velkolepý svět hor jižního Sinaje se svými malebně rozeklanými tvary různých barev a forem, které jsou tvořeny žulou, porfyrem, rulou a jinými vyvřelými horninami. Jako přirozený most mezi Asií a Afrikou byl severní Sinaj odedávna důležitou obchodní a vojenskou cestou, zatímco jeho jižní část byla pro své přírodní bohatství pro mnohé dobyvatele vytouženým cílem. Světově proslulým se však Sinaj stal teprve díky druhé knize Mojžíšově, která líčí exodus Izraelců z Egypta. Vrcholným 14.

16 okamžikem dlouholetého bloudění Izraelců Sinajským poloostrovem bylo zvěstování desatera na hoře Sinaj, která je ztotožňována s Mojžíšovou horou vysokou m, u jejíhož úpatí se nachází klášter svaté Kateřiny. Zde se nachází trnitý keř, u kterého Bůh předal Mojžíšovi desky s Desaterem přikázání. Většinu domácích i zahraničních turistů nejvíce přitahuje fantastický svět hor a podmořských zázraků, jimiž vynikají korálové útesy jižního Sinaje, a který můžeme spatřit na pobřeží Akabského zálivu. Mezi nejznámější turistická střediska, rozkládající se podél 180 km dlouhého pobřeží zálivu, patří především Sharm El Sheik, Nuwajba, Dahab a Tába. Všechna mají krásné zátoky ke koupání, nádherná místa k potápění, hotely a potápěčské školy. V těsné blízkosti Sharm El Sheiku se nachází Ras Muhammad, nejproslulejší potápěčské místo Sinajského poloostrova. Rudé moře je zálivem" Indického oceánu dlouhým km. V příkrém rozporu se svým jménem je však ve skutečnosti inkoustově modré, při pobřeží střídavě azurové a tyrkysové. Jeho název snad pochází od druhu mořské řasy, která vodu místy zbarvuje červeně nebo od červených měkkýšů, kteří místy pokrývají ve velkém množství mořské dno a ze kterých se ve starověku získával purpur. Do Rudého moře neústí žádná řeka. Vlivem horkého klimatu se voda rychle odpařuje. Není proto divu, že Rudé moře patří mezi nejslanější na světě salinita tu dosahuje hodnot okolo 40 promile. Za skutečný ráj potapěčů se považuje pobřeží Akabského zálivu. Tato oblast vešla do povědomí milovníků podmořského života nádhernými korálovými útesy. Odborníci tvrdí, že Ras Muhammad na nejjižnějším cípu Sinaje je nejkrásnějším podmořským parkem na světě. 15.

17 > VÝLETY Naše cestovní kancelář pro Vás připravila zajímavé fakultativní výlety. Další podrobnosti, včetně termínů a cen, se dozvíte z nástěnek a od našeho delegáta. 1. Káhira Celodenní výlet do hlavního města s návštěvou nejzajímavějších památek v Káhiře a okolí. Každý, kdo navštíví Egypt poprvé by si neměl nechat ujít pyramidy v Gíze, dnes ležících na předměstí Káhiry. K pyramidám neodmyslitelně patří tajemná socha Sfingy. Mnoho artefaktů, nalezených v Egyptě je dnes umístěno v Egyptologickém muzeu, které je rovněž zahrnuto v programu výletu. Mezi nejznámější exponáty patří Zlatý poklad Tutanchamonovy hrobky. Dále navštívíte výrobny papyru a parfémů. Návrat do hotelu je plánován ve večerních hodinách. 2. Luxor Během tohoto celodenního výletu navštívíte památky v údolí Nilu. Můžete obdivovat starobylé chrámy v Luxoru a Karnaku na východním břehu řeky, na západním pak thébské město mrtvých, slavné Údolí králů a královen. Prohlídka končí návštěvou chrámu královny Hatšepsut a Memnonových kolosů. 3. Lodní výlet na ostrov Giftun Pro všechny milovníky potápění je připraven odpolední výlet lodí na ostrov Giftun. Neboť nádhera korálových útesů se skrývá jen kousek pod hladinou, postačí Vám šnorchl a potápěčské brýle. Během plavby zastavuje loď na dvou místech, kde budete mít příležitost obdivovat podmořský svět Rudého moře. 16.

18 4. Safari Odpolední výlet pro ty, kdož chtějí poznat z Egypta ještě kousek víc. Jeepy Vás provezou pouští do beduínské vesnice, kde budete mít možnost nahlédnout do tradičního způsobu života místních obyvatel. Ti odvážnější z vás mohou vyzkoušet jízdu na velbloudu. Pro všechny pak bude připravena tradiční večeře, při které nebude chybět ani beduínská zábava při tanci a zpěvu. Cestou zpět se zastavíte v poušti, kde si budete moci vychutnat západ slunce. CK ALEX si vyhrazuje právo na změny nabídky a program výletů. Vyhrazujeme si právo na změny termínů výletů, zejména lodních, v případě nepříznivého počasí. Při nedostatečném počtu klientů mohou být některé výlety i zrušeny (peníze za výlety zaplacené na místě, Vám vrátí delegát, pokud jste výlet platili před odjezdem v Čechách, pošleme Vám je poštou na Vaši adresu.) VYHRAJTE ZÁJEZD! A jak? Je to snadné stačí, když budete hodně fotit a po návratu z Vaší dovolené nám zašlete nějaké fotografie. S některými fotografiemi našich klientů už jste se mohli setkat na stránkách našeho katalogu nebo na internetu. A navíc cena v podobě zájezdu je jistě lákavá. Bližší informace najdete v katalogu a na internetu 17.

19 18.

20 Velvyslanectví České republiky v Káhiře 4, Dokki Street, Giza, Egypt, Tel.: , Fax: : CK Alex, s.r.o. Písnická 2, Praha 4 Informace, rezervace tel.: (+420) e mail:

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů

Více

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů

Více

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů

Více

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů

Více

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů

Více

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být...

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného týmu našich specialistů

Více

Vítejte v Egyptě. Egypt země plná tajemství, Egypt v kostce. záhad a mystiky, země rozpáleného

Vítejte v Egyptě. Egypt země plná tajemství, Egypt v kostce. záhad a mystiky, země rozpáleného Vítejte v Egyptě. 183 Egypt země plná tajemství, záhad a mystiky, země rozpáleného pouštního písku a životadárného Nilu, země faraónů a pyramid, z jejichž vrcholků dosáhnete až ke hvězdám. Naleznete zde

Více

2009.ancora.cz www EGYPT

2009.ancora.cz www EGYPT 2009 EGYPT Vážení zákazníci, milí přátelé, dovolte nám, abychom poděkovali za Vaši dosavadní přízeň i za to, že při výběru své letní dovolené 2009 zvažujete využít nabídky cestovní kanceláře ANCORA. Podlehnout

Více

Katalog zájezdů. léto 2013. SLEva až 20 % SPECIaLISTa. na Tunisko NOvINKa - Egypt. o Vás a Vaše děti NEJLEPŠÍ FIRST MINUTE CENY. v tunisku jako doma

Katalog zájezdů. léto 2013. SLEva až 20 % SPECIaLISTa. na Tunisko NOvINKa - Egypt. o Vás a Vaše děti NEJLEPŠÍ FIRST MINUTE CENY. v tunisku jako doma www.you-travel.cz : 257 314 800 v tunisku jako doma Katalog zájezdů léto 2013 FIRST MINUTE 1 dítě zdarma NEJLEPŠÍ FIRST MINUTE CENY SLEva až 20 % SPECIaLISTa na Tunisko NOvINKa - Egypt STaRáME SE o Vás

Více

Egypt 2004. Egypt, Egyptská arabská republika, arabsky Gumhúríjat Misr al-arabíja stát v sveverovýchodní

Egypt 2004. Egypt, Egyptská arabská republika, arabsky Gumhúríjat Misr al-arabíja stát v sveverovýchodní Page 1 of 28 Egypt 2004 Termín: srpen 2004 (CK FIRO Tour) Tento rok jsme po loňském Thajsku chtěli vzít děti na trochu úspornější dovolenou, na které by ale měli možnost vidět i něco trochu exotičtějšího,

Více

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... ITÁLIE. Ischia

Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... ITÁLIE. Ischia Vysmáté léto s Alexem...léto jak má být... ITÁLIE Ischia Vážení klienti, prosím přijměte tuto brožuru jako výraz našeho poděkování za to, že jste se rozhodli letošní dovolenou strávit v péči zkušeného

Více

MALTA &ŠPANĚLSKO MALLORCA. www.ancora.cz

MALTA &ŠPANĚLSKO MALLORCA. www.ancora.cz MALTA ŠPANĚLSKO MALTA &ŠPANĚLSKO MALLORCA www.ancora.cz Vážení zákazníci, milí přátelé, dovolte nám, abychom poděkovali za Vaši dosavadní přízeň i za to, že při výběru své letní dovolené 2008 zvažujete

Více

Léto 2014. Djerba Tunisko Egypt Turecko Rhodos Kréta Kypr www.readygo.cz

Léto 2014. Djerba Tunisko Egypt Turecko Rhodos Kréta Kypr www.readygo.cz Léto 2014 Djerba Tunisko Egypt Turecko Rhodos Kréta Kypr www.readygo.cz Vážení klienti a příznivci cestování, rádi Vás vítáme na katalogových stránkách společnosti ReadyGo, s.r.o. Jsme cestovní kancelář

Více

KATALOG ZÁJEZDŮ. léto 2015 Staráme se o Vás a Vaše děti. výhodné first minute ceny novinka: seniorské pobyty V TUNISKU JAKO DOMA

KATALOG ZÁJEZDŮ. léto 2015 Staráme se o Vás a Vaše děti. výhodné first minute ceny novinka: seniorské pobyty V TUNISKU JAKO DOMA www.you-travel.cz : 257 315 200 KATALOG ZÁJEZDŮ léto 2015 Staráme se o Vás a Vaše děti V TUNISKU JAKO DOMA výhodné first minute ceny novinka: seniorské pobyty Bizerte Mateur TUNIS Jendouba HAMMAMET NABUL

Více

Zájezdy pro seniory Madarsko Turecko. Váš specialista na dovolenou již od roku 1992 BULHARSKO 2015. 24. sezóna. Cestovní kancelár STEFANNY

Zájezdy pro seniory Madarsko Turecko. Váš specialista na dovolenou již od roku 1992 BULHARSKO 2015. 24. sezóna. Cestovní kancelár STEFANNY Zájezdy pro seniory Madarsko Turecko 24. sezóna Tradice - spolehlivost - kvalita Cestovní kancelár BULHARSKO 2015 STEFANNY www.stefanny.cz 2 5 Kvalita a spolehlivost Zkušenosti a tradice Slevy za rychlé

Více

Základní informace o CK V.T.T., neboli Venus Trade and Tours.

Základní informace o CK V.T.T., neboli Venus Trade and Tours. 1 Základní informace o CK V.T.T., neboli Venus Trade and Tours. Co vlastně znamená V.T.T.? V.- Venus - Venuše, tedy Afrodita, bohyně krásy a lásky T.- Trade - neboli obchod, živnost, řemeslo T.- Tours

Více

Obsah. Mallorca Aparthotel Funtazie klub Blau Mediterraneo Club aaa str. 13. Ibiza Hotel Funtazie klub Club Galeon Cartago aaa str.

Obsah. Mallorca Aparthotel Funtazie klub Blau Mediterraneo Club aaa str. 13. Ibiza Hotel Funtazie klub Club Galeon Cartago aaa str. Obsah Mallorca Aparthotel Funtazie klub Blau Mediterraneo Club aaa str. 13 Ibiza Hotel Funtazie klub Club Galeon Cartago aaa str. 14 Gran Canaria Hotel Funtazie klub Paradise Lago Taurito aaab str. 14

Více

20 let zkušeností, 20 let důvěry...

20 let zkušeností, 20 let důvěry... Léto 2014 20 let zkušeností, 20 let důvěry... Vážení klienti a milí obchní přátelé, úvem bychom Vám chtěli co nejsrdečněji pěkovat za projevenou důvěru při výběru letní dovolené s naší cestovní kanceláří,

Více

Léto. cestovní kancelář. bulharsko. turecko. letecky z Pardubic. www.leteckyzpardubic.cz

Léto. cestovní kancelář. bulharsko. turecko. letecky z Pardubic. www.leteckyzpardubic.cz cestovní kancelář bulharsko Léto 2013 turecko letecky z Pardubic www.leteckyzpardubic.cz Vážení a milí přátelé, jsme potěšeni, že právě držíte v rukou nový katalog cestovní kanceláře VVV TOUR CZ 1, na

Více

ŘECKO. Doklady, vstupní formality. Řecko - základní údaje

ŘECKO. Doklady, vstupní formality. Řecko - základní údaje ŘECKO Řecko - základní údaje Název: Řecká republika ( je členskou zemí Evropské unie) Poloha: jihovýchodní Evropa Sousední státy: Albánie, Makedonie, Bulharsko,Turecko Nejvyšší bod: Mytikas (2917 m n.

Více

LÉTO 2015 ŘECKO TURECKO BULHARSKO ŠPANĚLSKO ITÁLIE EGYPT TUNISKO. VOLEJTE ZDARMA 800 220 800 REZERVACE ON-LINE www.itsbilla.

LÉTO 2015 ŘECKO TURECKO BULHARSKO ŠPANĚLSKO ITÁLIE EGYPT TUNISKO. VOLEJTE ZDARMA 800 220 800 REZERVACE ON-LINE www.itsbilla. LÉTO 2015 ŘECKO TURECKO BULHARSKO ŠPANĚLSKO ITÁLIE EGYPT TUNISKO VOLEJTE ZDARMA 800 220 800 REZERVACE ON-LINE www.itsbilla.cz LETECKÉ ZÁJEZDY Pohodlná rezervace VOLEJTE ZDARMA REZERVACE ON-LINE 800 220

Více

POKYNY NA CESTU A PRAKTICKÉ RADY

POKYNY NA CESTU A PRAKTICKÉ RADY POKYNY NA CESTU A PRAKTICKÉ RADY Pokyny odesíláme nejpozději 7 dnů před realizací zájezdu na uvedenou kontaktní adresu poštou, e-mailem nebo jsou ke stažení pohodlně na našich webových stránkách www.vtt.cz

Více

Bezpečnostní opatření Upozornění Délka zájezdu Přeprava zvířat Vlastní doprava

Bezpečnostní opatření Upozornění Délka zájezdu Přeprava zvířat Vlastní doprava DŮLEŽITÉ INFORMACE Doporučujeme pečlivé přečtení následujících informací a upozornění, které by měly napomoci k vašemu bezproblémovému pobytu a zabránit případným nedorozuměním při porovnání reality s

Více

Španělsko - informace o zemi

Španělsko - informace o zemi Španělsko - informace o zemi Oficiální název: Španělské království Hlavní město: Madrid - 3,2 miliónu obyvatel Rozloha: 504.782 km 2 Počet obyvatel: 46,66 mil Oficiální jazyk: španělština Měna: Začátkem

Více

cestovní kancelář Léto bulharsko letecky z Pardubic a Prahy turecko www.leteckyzpardubic.cz

cestovní kancelář Léto bulharsko letecky z Pardubic a Prahy turecko www.leteckyzpardubic.cz cestovní kancelář bulharsko ŘECKO turecko Léto 2014 letecky z Pardubic a Prahy www.leteckyzpardubic.cz Vážení a milí přátelé, dámy a pánové, právě držíte v rukou katalog cestovní kanceláře VVV TOUR CZ1

Více

Kuba souhrnné informace

Kuba souhrnné informace Informace byly převzaty z různých stránek (Čedok, Lonely Planet) a mírně doplněny o naše zkušenosti 12/2007 Kuba Pokusili jsme se sestavit souhrnné informace, viděné nezávislými horolezci/cestovateli,

Více

Léto 2012 BULHARSKO. letecky z Pardubic. www.vvvtour.com

Léto 2012 BULHARSKO. letecky z Pardubic. www.vvvtour.com Léto 2012 BULHARSKO letecky z Pardubic www.vvvtour.com 29 ÚVOD, POJIŠTĚNÍ, REZERVACE A PRODEJ VÁŽENÍ A MILÍ ZÁKAZNÍCI, vítáme Vás na stránkách katalogu cestovní kanceláře VVV TOUR CZ I a představujeme

Více

Řecko 2012 SANTORINI IOS CHALKIDIKI RHODOS LESBOS KRÉTA KOS POPRVÉ LETECKY Z OSTRAVY. www.charis.cz

Řecko 2012 SANTORINI IOS CHALKIDIKI RHODOS LESBOS KRÉTA KOS POPRVÉ LETECKY Z OSTRAVY. www.charis.cz Řecko 2012 POPRVÉ LETECKY Z OSTRAVY SANTORINI & IOS CHALKIDIKI RHODOS LESBOS KRÉTA KOS www.charis.cz Vážení a milí příznivci cestování, dovolte mi, abych Vám představil náš nový katalog pro letní sezonu

Více

Rakousko. Dovolená na míru v Rakousku

Rakousko. Dovolená na míru v Rakousku Rakousko Hlavní město: Vídeň - (Wien) 1 616 240 obyvatel Jazyky: němčina (98%) Náboženství: katolíci (78%), protestanti (5%) Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů Dovolená na míru v Rakousku Rakousko je pohostinná

Více

Kréta / Rhodos / Kos / Zakynthos / Mallorca. Léto 2013. Cestovní kancelář. konečné ceny!

Kréta / Rhodos / Kos / Zakynthos / Mallorca. Léto 2013. Cestovní kancelář. konečné ceny! Kréta / Rhodos / Kos / Zakynthos / Mallorca Léto 2013 Cestovní kancelář konečné ceny! MyPlanet Léto 2013 KRÉTA... 10 Georgioupolis Resort...12 Rethymno Mare Royal... 13 Rethymno Mare...14 Magda... 15 Dolphin

Více