Expedice Taurida květen/červen 2012 ZO ČSOP Hořepník Prostějov

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Expedice Taurida květen/červen 2012 ZO ČSOP Hořepník Prostějov"

Transkript

1 Expedice Taurida květen/červen 2012 ZO ČSOP Hořepník Prostějov

2 Předběžné informace o krymské Expedici Termín expedice je nebo Pevné datum stanovíme do konce února. Odjezd z Prostějova od Ekocentra Iris Husovo nám.67. Je domluven autobus se dvěma řidiči. Obsadíme maximálně 30. míst, některá sedadla se odšroubují, aby bylo víc místa na zavazadla. Autobus se zvolil proto, aby bylo zajištěno pohodlí na cestě, a lépe se uložila zavazadla. Počet účastníků je také proto vyšší, aby vyšla solidní cena za dopravu. Jídlo bereme sebou, s možností něco si přikoupit v místních obchodech. Spíme ve stanech v místech zakončení exkurzí. Pro nás středoevropany atraktivně téměř vždy na břehu moře. Kempy využijeme snad jen na jižním pobřeží. Voda v moři na jihu bude už dostatečně teplá na koupání. Vzhledem na vyšší počet účastníků bude nutno dodržovat jistá pravidla, aby nedošlo ke zdržování ostatních. Jsme botanická expedice. Všichni budeme jeden tým, včetně řidičů. Památky ano, ale jen na co narazíme po cestě. Herbářové položky jen v omezeném množství. Rusové jsou nevyzpytatelní, bez dozoru nás na některá místa nepustí a vše hlídají přímo v terénu. Nepřeji si žádné potíže kvůli sběrům místních chráněných rostlin. Platíme jen cenu za dopravu, parkovné a dálniční poplatky. K tomu drobné náklady vznikající při organizaci výpravy. (telefon, mapy a pod.) Cena zájezdu by byla odhadem něco málo přes 5. tis na účastníka. Vybírat zálohu 5100 Kč budu v polovině dubna. (zaplacení zálohy dopravci) Při větším počtu zájemců budou mít v prvé řadě přednost členové ZO Hořepník,dále spolupracovníci a účastníci minulých expedic, potom botanici co se chtějí přidat. Momentálně ke konci roku nabízím asi 12 volných míst s tím, že se někteří z dosavadních zájemců konečně konkrétně vyjádří. Požaduji dobrý zdravotní stav každého účastníka. Bude to fyzicky náročné, protože budeme pořád v pohybu.

3 Hlavní místa exkurzí

4 Výběr terénů k exkurzím. Pokud tedy budete chtít účastnit expedice po přečtení úvodní části... Studoval jsem terény a byl jsem překvapen jaká úžasná místa jsou tam možná ke zhlédnutí. Také květena je kupodivu asi z 50% odlišná, ale jen některé rody u nás neznáme. Je tam asi okolo 130 endemitních druhů, převážně ale vzniklých v geologicky nedávné době, kdy se poloostrov izoloval od pevniny. Třetihorních endemitních reliktů je pouze několik, a to převážně mezi dřevinami. Květena je namíchána z Balkánu, oblasti Kavkazu a Pontu. Stepní květena je oproti stepím na Donu o něco ochuzena, přesto se z prostoru Kubáně namigrovalo dost druhů. Jsou zde dva typy stepí kavylová a pelyňková. K tomu zasolená jezera se solončaky okolo. Hradba krymských hor vytvořila hráz studeným severním a západním větrům. Jižní část je prakticky součást východního submediteránu. Sice je ochuzenější o některé středomořské druhy, ale naopak jsou zde kupodivu kytky, které rostou na samém jihu Řecka a v Turecku. Lidská civilizace na Krymu zde existuje několik tisíc let. Co se sem z jihu zavleklo a co je původní nikdo již pořádně neodhadne. Botanici o tom docela polemizují. Nástin trasy. 1 a 2 den Chtěl bych se zastavit u Lvova na lokalitě s výskytem Carex obtusata, protože u Plumlova pečujeme o dvě její populace. Zatím nevím přesně kde to místo je. Takže s malou zastávku u Lvova pojedeme den a část noci 1500 km. Zastavíme se až na levém břehu Dněpru za Chersonem. Jsou tam nížinné mokřady na okraji stepi s vodními makrofyty. Potom se přesuneme na Aleškovské písky. V okolí jsou stepní druhy, které na Krymu nejsou. Kdysi podobné písky byly i u Vracova ještě než se zalesnily borovicemi. Je to jak malá Sahara a s pětimetrovými dunami. Vznikla po roce 1830 neúměrnou pastvou dobytka. Takové podobné místo je v Evropě snad jen ve Španělsku. Za SSSR zde bylo cvičiště pro letecké bombardování. Nyní je to přírodní rezervace. Zastávka tak na pět hodin. Potom pojedeme dál na Krym, po cestě budeme dělat nějaké zastávky na průzkum stepní vegetace a slanisek. Pozdě odpoledne budeme už za Černomorskoje, je to stepní enkláva na břehu moře. Tam budeme nocovat. Třetí den se podíváme po stepi a vyrazíme na Sevastopol, který jen projedeme a dojedeme na mys Fiolent. Tam bude asi deseti-kilometrový okruh po skalách. Potom budeme pokračovat jak nám čas dovolí do okolí Hončarne, kde se snad podaří navštívit nejlepší místní orchidejové lokality. Místo na nocleh u moře zatím hledám, pravděpodobně na mysu před městem Foros.

5 Aleškovské písky

6 Pobřeží okolí západního Krymu moře - step

7 (Astragalus tauricus) - эндем Крыма

8 Mys Fiolet

9 Mys Fiolet

10 Od mysu Fiolet na jih

11 Čtvrtý den se podíváme za Jaltu na botanickou zahradu Nikita a rezervaci na mysu Martyan. Osada Nikita je světoznámou botanickou zahradou. Byla založena v roce 1812 ruským zahradníkem švédského původu Stevena s podporou gubernátora území Novorossijsk A. de Richelieu. Na počátku XIX století byly vytvořeny okolo jižního pobřeží parky. Šlechtici byli vyzváni, aby vozili rostliny a semena ze zahraničí. Vznikla i zahrada pro studium vlastností místních druhů a pro testování vlivu místního prostředí na exotické druhy, dovezených z dálky. Placený vstup je v horní části parku. V celé botanické zahradě je možno najít rostliny z celého světa. Hojnost květin a cizokrajných dřevin je po celém areálu zahrady. Duby jsou z oblasti Středozemního moře, bambusovým háj z Číny, sekvojovec obrovský ze Severní Ameriky. Mnoho původní krymské flory např. jako jedovatý tis, pistácie tupolistnatá. Jeden ze stromů pistácie je oficiálně nejstarší strom na Krymu. Jeho věk - více než 1500 let! Obvod kmene u paty cm, výška stromu - 10 metrů. V růžové zahradě parku je unikátní sbírka 2000 druhů růží, kvetou téměř po celý rok. Cesta po svahu dolů vede k nižší části Parku - nejstarší části botanické zahrady. Stromy jsou zde zasazené téměř 200 let. Existuje zde velké množství teplomilných dřevin - palmy, kaki, banánovníky a mnoho dalších stromů. Pozoruhodná je velká sbírka kaktusů. Na počátku XIX století, se mys Martyan, se stal součástí nově vzniklé botanické zahrady. Navzdory tomu, že pracovníci botanické zahrady jeden a půl století pečlivě střeží nejvzácnější druhy rostlin, lesní porosty jižního pobřeží jsou stále předmětem neustálého ničení. V roce 1973 bylo toto území vyhlášeno rezervací celostátního významu "Cape Martyan." Jeho celková rozloha je 240 ha, z toho 120 má na přilehlé pobřeží Černého moře. To je nejmenší Národní přírodní rezervace na Ukrajině, ale na jeho území se nachází 537 druhů rostlin, z kterých je jedna pětina všech druhů rostoucích na Krymu, 38 druhů rostlin uvedených v Červené knize Ukrajiny a 6 zařazených v mezinárodní úmluvě o ochraně rostlin. Reliéf rezervace oplývá četnými roklemi, stržemi a terasami. Pod vlivem vln se vytvořily římsy a útesy pobřežních svahů, pobřežní terasy, kamenné hráze, sutě, ostrovy a podvodní jeskynní dutiny. Moře zde vytvořilo dlouhé oblázkové pláže. Návštěva rezervace je možná pouze organizovanými prohlídkami. Vstup do areálu pro neorganizované skupiny je zakázán. Nocujeme na místě u moře.

12 Comperia comperiana

13 Nikita botanická zahrada

14 mys Martyan

15 Pátý den Krymská přírodní rezervace Během Velké vlastenecké války byly na území rezervace těžké boje, během níž utrpěla příroda značné škody. Po válce byla rezervace nejen místem ochrany cenných druhů rostlin a živočichů, ale také jedním z předních výzkumných center pro studium přírody. Na ploše 6,5 ha zůstal neporušený bez zásahový les bez lesního obhospodařování. Celkem tu v současné době roste 1165 druhů rostlin, je nalezeno 39 druhů savců a 160 druhů ptáků. V lese můžete najít obrovské stromy: dub, tis, olše. V údolí Ulu-Uzen roste nejsilnější lípa, která dosahuje obvodu 6,5 m. V rámci rezervace je zde památný pravoslavný klášter svatého Kosmy a Damiána. Vedle něj ze země vyvěrá léčivý pramen Savluh-Su, voda je nasycena ionty stříbra, draslíku, hořčíku, manganu. Klášter byl založen v roce Když se v roce 1923 podepsal dekret o zřízení Krymské přírodní rezervace, byl klášter zavřen. K jeho znovuotevření došlo v roce Tato rezervace představuje rozmanitost přírody krymských hor. Obrovská náhorní plošina s květnatými loukami se zde střídá s malými údolími, ponuré vrcholky a strmé útesy vytváří cestu k hlubokým roklím a hlučným vodopádům. Mezi nimi je nejznámější vodopád Golovkinsky, jehož výška je 12 metrů. Vodopád je pojmenován po svém objeviteli slavném vědci N.A. Golovkinsky ( ). Na západ od průsmyku Chuchelskogo jsou husté bukové lesy. Vystupují po svazích nejvyšší hory na Krymu - Roman-Kosh (1545 m). Nad hlubokou roklí řeky Dong je druhý a třetí nejvyšší vrchol na Krymu - Demir-Hapu (1540 metrů) a Kemal Egrek (1528 m). Vstup do Krymské přírodní rezervace může být jen po předchozí domluvě s ředitelstvím. Nocujeme v horách.

16 Masiv Roman-Kosh

17 Pedicularis sibthorpii

18 Šestý den Pohoří Chater-Dag Pohoří Chater-Dag (v překladu z Tatarštiny "hora-stan") je jednou z nejkrásnějších částí krymských hor. Na místě Krymu ve velmi dávných dobách bylo dno oceánu. Když nastalo před 130 mil. let geologické vyzvedávání Krymských hor, tento proces byl nerovnoměrný. Některé regiony rostly rychleji, jiné pomaleji. Výsledek nejrozsáhlejšího zdvihu, Chater-Dag má z jihu na sever na deset kilometrů, od východu na západ pět. Od roku 1980 horská část Chater-Dag je chráněná krajinná oblast. Vrcholová část pohoří je rozdělena do dvou plošin. Horní plošina je oddělena od spodní strmým srázem. Výška oblasti Dolní plošiny se pohybuje od metrů nad mořem, Horní plošina se nachází v nadmořské výšce 1300 metrů. Zde je nejvyšší bod Chater-Dag a pátý největší vrchol Krymu Eklizi- Burun, jeho výška je 1527 metrů. Mimořádně krásná hora se nachází na severovýchodním cípu plošiny - vrchol Ankar Burun, jehož výška je 1459 metrů. Na plošinách Chater-Dag vytváří rozmanitost terénu krasové jevy. Na území masivu se nachází asi 135 různých závrtů s komíny a s jeskyněmi. Flora Chater-Dag představuje 520 druhů rostlin, z nichž 57 je zdejších endemických, Horní a Dolní plošina jsou téměř bez stromů, ale v těchto místech se nachází květnaté louky s orchidejemi i jinými vzácnými rostlinami. Jedinečná je i fauna v Chater-Dag s více než 100 druhů savců. Spát by jsme měli u moře za Aluštou.

19 Pohled na Chater-Dag

20 Horní plošina

21 Sedmý den Karadag Na severo-východě od Sudak je sopečné pohoří Karadag (v překladu z Tatarštiny Černá hora) Přírodní rezervace je unikátní komplex biotopů na vyvřelých horninách. Byla založena na území Karadag v r Zdejší prastarý vulkán začal činnost v době Jury (150mil. let) jako podmořská sopka. Opakovanými výbuchy a vyzdvižením celého Krymu nad moře se tvořil reliéf Karadag. Na poměrně malé ploše přiléhají blízko k sobě hřebeny, údolí, hluboké rokle a útesy nad mořem. Je plný mineralogického bohatství. Je tady asi 100 různých minerálů. Některé z nich polodrahokamy jako karneol, ametyst, achát, chrysopras, opál a jaspis. Pohoří Karadag obsahuje obrovské množství magnetovce, který je v těchto místech příčinou magnetické anomálie. Sopečná činnost tu ustala před 50 mil.lety. Přírodní rezervace Karadag má jako všude na na Krymu opakující se rys - na poměrně malé ploše (cca 2500 ha) kombinaci stepi, lesů a biotopů jižního pobřeží. Flóra rezervace zahrnuje více než tisíc druhů rostlin, z toho 74 endemitních druhů. Karadag bohatý na zástupce fauny. Je obývaný 35 druhy savců, 215 druhy ptáků, 12 druhy obojživelníků a plazů, a více než 2300 druhů bezobratlých. V pobřežních vodách žije asi 1000 druhů živočichů. 82 druhů zástupců fauny Karadag jsou zaznamenané jako ohrožené. Jeden z nejznámějších přírodních zajímavostí Karadag je Zlatá brána. To je skála v podobě obrovského oblouku. Jméno je dané od barvy skály - lišejníků pokrývající jeho povrch. Díky nim skála osvětlené sluncem září zlatě. Rezervace zde zahrnuje i mořské pobřeží a je zde na místě bývalé biologické stanice muzeum přírody včetně minerálů, mořské akvárium s téměř všemi obyvateli Černého moře a delfinárium. V současné době lze Karadag navštívit pouze formou nahlášené placená exkurze. Nocujeme u moře

22 Karadag od východu

23 Terén Karadag

24 Zlatá brána

25 Osmý den Přírodní rezervace Opuksky Unikátní kus přírody - Přírodní rezervace Opuksky se nachází na jižním konci poloostrova Kerč, v blízkosti vesnice Marevka, Vyaznikovo a Borisovka. Je to jedna z nejmladších rezervací na Ukrajině. Byla založena v roce 1998 a chrání více jak dvacet krajinných a přírodních prvků na ploše o rozloze více než 1500 hektarů. Růžové skály, zlomy krasové plošiny, písečné přesypy, oblasti panenské stepi a další. Zvláště nádherné skály se nachází čtyři kilometry od břehu Skalní lodě. Jde o skupinu čtyř skal, které byly ještě ve starověku spojeny s pevninou. Nyní jsou tyto ostrovy útočištěm mořských ptáků. Na území rezervace Opuksky je jedním z nejvyšších bodů Kerčského poloostrova kopec Opuk (184 m n.m). V části rezervace je jezero Opuk Koyashskoe. Nachází se v kráteru dávno vyhaslé bahenní sopky. Jezero má obrovské zásoby vzácného léčivého bahna. V rezervaci a pobřežních vodách se vyskytuje mnoho druhů zvířat uvedených v Červené knize Ukrajiny. Mezi nimi tuleň středomořský, drop velký, drop malý, jeseter, losos. Celkový počet druhů ryb v této oblasti je asi 90. V pobřežních útesech žije více než 60 druhů ptáků. Flora rezervace obsahuje 423 druhů vyšších rostlin. Uvádí se bohaté populace orchidejí. Území je v popředí zájmu archeologů. Na konci III - začátek II tisíciletí př. n.l. zde bylo město Kimmerik. Celkem bylo nalezeno v blízkosti rezervace na více než 30 starých archeologických lokalit. Bahenní sopky Kerčský poloostrov je bohatý na neobvyklé formy reliéfu vzniklých jako důsledek sopečné činnosti. Bahenní sopky jsou tvořeny tlakem plynu pod zemí. Erupce plynů na povrch vyvrhuje kameny a hlínu smíchanou s vodou a olejem. Složení vulkanického bahna tvoří oxid křemičitý, oxid hlinitý, hematit, vápník, hořčík. Bahna jsou často využívány k léčebným účelům. Bahenní sopky jsou obecně malé. Je pravidlem, že vyčnívají nad zemí jen pár metrů. V některých případech je jejich výška 50 metrů, nejvyšší bahenní sopka Dzhau Tepe má výšku 119 metrů. Sopka Dzhau Tepe se nachází v blízkosti obce Vulkanovka, kam se dostaneme po silnici z vesnice Lenin, která se nachází u dálnice Kerch - Theodosius. Nocujeme u Kazantip.

26 Přírodní rezervace Opuksky, v pozadí slané jezero.

27 Přírodní rezervace Opuksky

28 Skály - lodě

29 Devátý den Poloostrov Kazantip V roce 1998 byly na poloostrově Kazantip založena přírodní rezervace. Jeho rozloha je 450 hektarů, z toho 56 hektarů tvoří pobřežní vody Azovského moře. Relativně malém prostoru představuje různé typy reliéfu a půd, a tím vytváří celou škálu biotopů pro řadu rostlin a živočichů. Velmi cenná je pobřežní vegetace a panenská step, kde roste mnoho vzácných tulipánů. Velké množstvím xerofytů a xeromezofytů (60%), stejně jako efemerů (10%). Převládají vytrvalé trávy Středomoří a Blízkého východu. Velké množství stepních druhů (65%), vzácná rostlinné společenstva, skalní petrofyta s dřevinami (10%), písečné pláže (5%) svědčí o unikátní floře komplexu bývalého korálového útesu. Na území roste 16 druhů vzácných a ohrožených rostlin: 12 z nich je endemických a reliktních, 13 v Červené knize Ukrajiny, 4 taxony (Asparagus litoralis), (Thymus dzevanovsky), (Alyssum calycocarpum), (Dianthus lanceolatus) jsou uvedeny v evropských seznamech chráněných rostlin. Nocujeme u Azovského moře na severu

30 Kazantip (tady asi budeme stanovat)

31 Step na Kazantip

32 Desátý den Biosférická rezervace Askania-Nova Biosférická rezervace Askania-Nova - nejstarší rezervace Ukrajiny, založil ji na konci XIX století německý kolonista Friedrich Eduardovich Faltz-Fein. Skládá se s plochy panenské kavylové a kostřavové stepi, zoologického parku a dendroparku. Vyhrazené stepi si zachovaly přirozený ráz na ploše hektarů. Roste zde 478 druhů bylin, které tvoří celou řadu rostlinných společenstev. Je zde mnoho stepních geofytů tulipánů, kosatců apod. Některé stepní druhy jsou zde na hranici rozšíření a na Krymu už nerostou. Velmi cenná je mokřadní deprese o velikosti 4x6 km s obrovskou diverzitou vodních makrofyt. Uvádí se zde 368 druhů, 8 v červeném seznamu UA. Ramsarský mokřad mezinárodního významu.

33 Askania-Nova dendropark

34 Askania-Nova dendropark

35 Askania-Nova zoopark kůň Převalského (IUCN)

36 Phlomis scythia

37 Askania-Nova step

38 Askania-Nova jarní step Tulipa scythia

39 S Askania-Nova vyrazíme na noc, jedenáctý den budeme přejíždět Zakarpatskou Ukrajinu, po cestě budeme zastavovat na lokalitách při cestě. (necháme si poradit) Dvanáctý den Užhorod a Slovensko, dále přes Poprad a Žilinu (Sivá Brada, Rojkov, ) Příjezd do Prostějova k večeru.

Biosferické rezervace

Biosferické rezervace Biosferické rezervace Biospheres reservation of UNESCO Libuše Všetečková Bakalářská práce 2006 Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Fakulta Technologická Ráda bych touto cestou poděkovala vedoucímu bakalářské

Více

č íslo 1 roč ník 5 únor 2007

č íslo 1 roč ník 5 únor 2007 č íslo 1 roč ník 5 únor 2007 h l a v n í t é m a : G E O D I V E R Z I T A Nechme planetu pět minut odpočívat! Sítě geoparků Posthornická krajina plná překvapení Půl tisíce let říčních úprav Dětský domov

Více

Sešit pro laboratorní práci z biologie

Sešit pro laboratorní práci z biologie Sešit pro laboratorní práci z biologie téma: Chráněné krajinné oblasti v ČR autor: Mgr. Alena Hyánková vytvořeno při realizaci projektu: Inovace školního vzdělávacího programu biologie a chemie registrační

Více

Fakulta sportovních studií

Fakulta sportovních studií MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ Fakulta sportovních studií Katedra atletiky, plavání a sportů v přírodě Analýza potenciálu rozvoje cykloturistiky v oblasti Krušné hory Bakalářská práce Vedoucí bakalářské

Více

Výukové listy nejen pro střední školy

Výukové listy nejen pro střední školy Výukové listy nejen pro střední školy Kameny Hory Podnebí Voda 1 Voda 2 Trávy a květiny 1 Trávy a květiny 2 Trávy a květiny 3 Stromy 1 Stromy 2 Chráněná příroda 1 Chráněná příroda 2 Krajina 1 Krajina 2

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA KATEDRA GEOGRAFIE. Stanislav Petr

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA KATEDRA GEOGRAFIE. Stanislav Petr UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA KATEDRA GEOGRAFIE Stanislav Petr Vymezení, specifika a současné problémy tropických deštných lesů Bakalářská práce Zásady pro vypracování: Cílem práce

Více

PŘÍPADOVÁ STUDIE: GEOPARK ČESKÝ RÁJ...3 PŘÍPADOVÁ STUDIE: VÝZNAČNÉ GEOLOGICKÉ ÚTVARY JAKO PŘEDMĚT ZÁJMU OCHRANY PŘÍRODY...23 PŘÍPADOVÁ STUDIE: PAMĚŤ

PŘÍPADOVÁ STUDIE: GEOPARK ČESKÝ RÁJ...3 PŘÍPADOVÁ STUDIE: VÝZNAČNÉ GEOLOGICKÉ ÚTVARY JAKO PŘEDMĚT ZÁJMU OCHRANY PŘÍRODY...23 PŘÍPADOVÁ STUDIE: PAMĚŤ PŘÍPADOVÁ STUDIE: GEOPARK ČESKÝ RÁJ...3 PŘÍPADOVÁ STUDIE: VÝZNAČNÉ GEOLOGICKÉ ÚTVARY JAKO PŘEDMĚT ZÁJMU OCHRANY PŘÍRODY...23 PŘÍPADOVÁ STUDIE: PAMĚŤ KRAJINY A KONTINUÁLNÍ EKOSYSTÉMY V SEVERNÍCH ČECHÁCH...28

Více

CZ.1.07/2.4.00/12.0066

CZ.1.07/2.4.00/12.0066 UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA KATEDRA GEOGRAFIE KOMPLEXNÍ GEOGRAFICKÁ EXKURZE JIŽNÍ ČECHY 7. 5. 11. 5. 2012 Sborník referátů Podpora sítě GEONET - sítě pro vědeckou a vzdělávací

Více

PODYJSKÉ LISTÍ. Vážení čtenáři, SLOVO ÚVODEM Sledování návštěvnosti v NP Podyjí v roce 2006 INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ

PODYJSKÉ LISTÍ. Vážení čtenáři, SLOVO ÚVODEM Sledování návštěvnosti v NP Podyjí v roce 2006 INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ PODYJSKÉ INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ LISTÍ PODYJSKÉ LISTÍ ROČNÍK 7 3 2006 SLOVO ÚVODEM Sledování návštěvnosti v NP Podyjí v roce 2006 Vážení čtenáři, pokud patříte k těm, kteří rádi

Více

PODYJSKÉ LISTÍ. Národní park Podyjí součást sítě chráněných území Evropy

PODYJSKÉ LISTÍ. Národní park Podyjí součást sítě chráněných území Evropy PODYJSKÉ INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ LISTÍ PODYJSKÉ LISTÍ ROČNÍK 1 22000 SLOVO ÚVODEM Vážení čtenáři, v souvislosti s rozhodováním našich zákonodárných sborů ve věci dalšího osudu

Více

KULTURNÍ DĚDICTVÍ )) Cena: 39 Kč. listopad 2014 / DUHA 1

KULTURNÍ DĚDICTVÍ )) Cena: 39 Kč. listopad 2014 / DUHA 1 KULTURNÍ DĚDICTVÍ )) DUHA ZAJÍMAVOSTI A KRÁSY ČÍNY / ČTVRTLETNÍK LISTOPAD 2014 Cena: 39 Kč listopad 2014 / DUHA 1 (( KULTURNÍ DĚDICTVÍ O CRI Čínský rozhlas pro zahraničí (CRI) je státní rozhlasovou stanicí,

Více

ČASOPIS O PŘÍRODĚ A OCHRANĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

ČASOPIS O PŘÍRODĚ A OCHRANĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ n ČERVEN 2013 n VYDÁVÁ OBČANSKÉ SDRUŽENÍ CENTRUM ENVIRONMENTÁLNÍCH STUDIÍ n ROČNÍK 34 n CENA 45 Kč ČASOPIS O PŘÍRODĚ A OCHRANĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ TEXT A FOTO: ŠÁRKA NOVÁKOVÁ VE STŘEDOČESKÉM KRAJI PROBÍHÁ

Více

2/ Biodiverzita a priority ochrany přírody

2/ Biodiverzita a priority ochrany přírody 2/ Biodiverzita a priority ochrany přírody 13 Když přijde řeč na přírodní hodnoty zasluhující ochranu, v moderněji zaměřených publikacích se většinou dozvídáme, že naším hlavním cílem je chránit biodiverzitu

Více

NATURA 2000, Mariánskolázeňsko

NATURA 2000, Mariánskolázeňsko NATURA 2000, Mariánskolázeňsko Studijní opora k akci č. 2.2 Exkurze NATURA 2000 v rámci projektu č. CZ.1.07/1.3.05/03.0030 Název projektu: Zeměpis v nové perspektivě aneb tudy cesta vede Celkový počet

Více

Pavel Nováček Letem pestrobarevným světem 4 Amerika

Pavel Nováček Letem pestrobarevným světem 4 Amerika 4 AMERIKA Amerika má rozlohu 42,5 milionů km 2 a rozkládá se, podobně jako Afrika, na severní i jižní polokouli. Ve 35 státech žije něco přes 910 milionů obyvatel. První lidé přišli do Ameriky z Asie přes

Více

Obsah čísla. Další novinky k projektu Jednotný informační a komunikační systém ochrany přírody v NUTS II Moravskslezsko (2010 2013)

Obsah čísla. Další novinky k projektu Jednotný informační a komunikační systém ochrany přírody v NUTS II Moravskslezsko (2010 2013) campanula 1/2013 1 Vážení a milí čtenáři, uplynul další rok našeho života i života našich hor. Rok v životě člověka je relativně dlouhý, v životě hor je to jen okamžik, který ale může mnohé změnit k horšímu.

Více

pf 2009 Obsah cestování kultura, zábava...

pf 2009 Obsah cestování kultura, zábava... obsah, novinky 1 cestování kultura, zábava... Obsah Anglie tak trochu jinak 2 Španělské sídlo Nového světa z průvodce Rough Guides 4 Pozor na palmového kraba 6 Národní park The Cairngorms 8 Výlety po jižní

Více

KONCEPCE ROZVOJE CESTOVNÍHO RUCHU V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

KONCEPCE ROZVOJE CESTOVNÍHO RUCHU V ČESKÉM ŠVÝCARSKU KONCEPCE ROZVOJE CESTOVNÍHO RUCHU V ČESKÉM ŠVÝCARSKU B. Zadavatel: České Švýcarsko, o.p.s. Zpracovatel: DHV CR, spol. s r.o. listopad 2005 Obsah 1. Základní profil a vymezení řešeného území... 6 1.1. Poloha

Více

Natura 2000. v kontinentální oblasti

Natura 2000. v kontinentální oblasti v kontinentální oblasti Evropská komise Generální ředitelství pro životní prostředí Autor: Kerstin Sundseth, Ecosystems LTD, Brusel Šéfredaktorka: Susanne Wegefelt, Evropská komise, útvar pro přírodu a

Více

ČASOPIS O PŘÍRODĚ A OCHRANĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

ČASOPIS O PŘÍRODĚ A OCHRANĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ n 12/2011-1/2012n VYDÁVÁ OBČANSKÉ SDRUŽENÍ CENTRUM ENVIRONMENTÁLNÍCH STUDIÍ n ROČNÍK 32 n CENA 40 Kč ČASOPIS O PŘÍRODĚ A OCHRANĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ PRAŽSKÉ LESY INFORMUJÍ Pražské lesy se nacházejí především

Více

Životní prostředí. na Opavsku. Příručka ochránce životního prostředí

Životní prostředí. na Opavsku. Příručka ochránce životního prostředí Životní prostředí na Opavsku Příručka ochránce životního prostředí Opavská radnice Hláska na Horním náměstí Na vydání této publikace se významně podíleli nebo ji podpořili: Moravskoslezský kraj Statutární

Více

Kolem Světa 2014 28.3. - 21.4.2014. splňte si svůj životní sen...

Kolem Světa 2014 28.3. - 21.4.2014. splňte si svůj životní sen... W W W. C E S T Y K O L E M S V E T A. C Z INT Cesta Trave l Kolem Světa 2014 28.3. - 21.4.2014 BARBADOS GALAPÁGY KOSTARIKA SAN FRANCISCO HAVAJSKÉ OSTROVY BORA BORA NOVÝ ZÉLAND AUSTRÁLIE HONGKONG & MACAO

Více

Jak může vlastník, úředník a ochranář najít společnou řeč?

Jak může vlastník, úředník a ochranář najít společnou řeč? Jak může vlastník, úředník a ochranář najít společnou řeč? POZEMKOVÉ SPOLKY Český svaz ochránců přírody 2009 Pozemkové spolky partner vlastníků, obcí a úřadů Obsah Pozemkové spolky partner vlastníků, obcí

Více

Naše milá, 2/2008 zpravodaj chráněné krajinné oblasti. Třicet pět let ochrany Beskyd. Ten, který pamatuje nejvíc...

Naše milá, 2/2008 zpravodaj chráněné krajinné oblasti. Třicet pět let ochrany Beskyd. Ten, který pamatuje nejvíc... 2/2008 zpravodaj chráněné krajinné oblasti Třicet pět let ochrany Beskyd Ten, který pamatuje nejvíc... Činnost Správy kolem roku ustavení 1973 CHKO v běhu času historické fotografie rudolfa jandy Rok 2007

Více

Observatoř Milešovka. kolem nás co to je

Observatoř Milešovka. kolem nás co to je Observatoř Milešovka věda 29 kolem nás co to je Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i., (ÚFA) se zabývá výzkumem atmosféry Země v celém jejím rozsahu od přízemní vrstvy až po magnetosféru a výzkumem jejího

Více

Regionální učebnice pro 2. 9. třídy základní školy Střední Krkonoše a Podkrkonoší

Regionální učebnice pro 2. 9. třídy základní školy Střední Krkonoše a Podkrkonoší Regionální učebnice pro 2. 9. třídy základní školy Střední Krkonoše a Podkrkonoší C M Y K Úvodní slovo autora Milí žáci, jsem rád, že máte možnost listovat v regionální učebnici našeho kraje. Jde o první

Více

ročník XI/ číslo 4 Zima 2004

ročník XI/ číslo 4 Zima 2004 ročník XI/ číslo 4 Zima 2004 Moudivláček lužní (Remiz pendulinus) Z OBSAHU Akce ČSO v roce 2005............. 2 Z Evropského festivalu ptactva..... 3 Výsledky akce Pták roku 2004...... 4 Pták roku 2005

Více

Španělsko - informace o zemi

Španělsko - informace o zemi Španělsko - informace o zemi Oficiální název: Španělské království Hlavní město: Madrid - 3,2 miliónu obyvatel Rozloha: 504.782 km 2 Počet obyvatel: 46,66 mil Oficiální jazyk: španělština Měna: Začátkem

Více

ČESKÉ ŠVÝCARSKO ZPRAVODAJ SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU ČESKÉ ŠVÝCARSKO

ČESKÉ ŠVÝCARSKO ZPRAVODAJ SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU ČESKÉ ŠVÝCARSKO ČESKÉ ŠVÝCARSKO ZPRAVODAJ SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU ČESKÉ ŠVÝCARSKO Hřensko Listopad 2010 9. ročník 2/2010 Z OBSAHU: S Václavem Cílkem o povodních a skalách... 2 Povodeň a Dolský mlýn...3 Záchrana genofondu

Více

Podpora biodiverzity. na Českomoravské vrchovině

Podpora biodiverzity. na Českomoravské vrchovině Podpora biodiverzity na Českomoravské vrchovině Právě tento název nesla dvouletá kampaň základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kněžice (ČSOP Kněžice). Našemu občanskému sdružení se podařilo

Více