Název originálu: The Case of the Confirmed Bachelor První vydání: Silhouette Books Přeložil: Pavel Dufek Odpovědný redaktor: Ladislav Dvořák

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Název originálu: The Case of the Confirmed Bachelor První vydání: Silhouette Books Přeložil: Pavel Dufek Odpovědný redaktor: Ladislav Dvořák"

Transkript

1

2 Název originálu: The Case of the Confirmed Bachelor První vydání: Silhouette Books Přeložil: Pavel Dufek Odpovědný redaktor: Ladislav Dvořák 1992 by Diana Palmer Harlequin Publishers, s.r.o., Praha 1993 Všechna práva vyhrazena, včetně práva na reprodukci celého díla nebo jeho částí v jakékoliv podobě. Tato kniha je vydána po dohodě s Harlequin Enterprises, B. V. Všechny postavy v této knize jsou fiktivní. Jakákoliv podobnost se skutečnými osobami, žijícími či zesnulými, je zcela náhodná. Znak firmy Harlequin i znaky všech edičních řad jsou chráněny ochrannou známkou. Sazba: Sdružení MAC, Praha Vytiskl: Elsnerdruck, SRN CENA 29,90 Kč ISBN

3

4 KAPITOLA PRVNÍ Byl to takový líný den na konci jara. Nick Reed to už nemohl vydržet. Práce v detektivní kanceláři Dana Lassitera byla zpočátku vzrušující a bavila ho. Jenže při pohledu z okna vedoucího do parku na něj doléhala touha se toulat. Pozoroval elegantní ženu procházející se s chundelatým psíkem a usmál se, protože mu připomněla Tabby, Tabithu Harveyovou. Nepokojně se zavrtěl v křesle. V posledních měsících se vědomě bránil tomu, aby na ni myslel. Byla to černá kapitola jeho života. Přihodilo se to, když se sestrou zavítali po delší době služebně do Washingtonu, kde pořád ještě vlastnili dům, ve kterém žili v dětství. Bylo akorát před Novým rokem a Tabby bydlela v sousedství. S Helen byly nerozlučné kamarádky. Všichni byli pozváni na večírek. Nick si toho večera všiml, že ho Tabby sleduje s nebývalým zájmem. Několikrát si zašla dolít z bowle a on zrovna tak. Tabby však nevěděla, že punč byl silně říznutý alkoholem. Zatlačila Nicka do kouta v prázdné místnosti a začala ho líbat. Ještě si vybavoval, jak byla ohnivá. Několik vteřin líbání vášnivě opětoval. Pak ji zarazil a žádal vysvětlení. Zmateně vysvětlovala, že ví, proč přijel z takové dálky jenom kvůli ní, aby ji viděl. A také prý ví, 6 případ přesvědčeného starého mládence že už se chce konečně usadit. Budou spolu šťastní, říkala zasněně a omámená alkoholem se usmívala. Nick neměl ponětí, kde na to přišla. Jestli na ni někdy myslel jako na ženu, je to už spousta let. Její zpověď ho zaskočila. Byl v šoku a měl zlost. Řekl něco ostrého a sarkastického a ona utekla. Vrátil se s Helen domů a sbalil se k odjezdu. Nikdy Helen přesně neřekl, co se stalo, ale dovedl si představit, že Tabby jí to vyklopila. Od té doby se s Tabby neviděl a neslyšel. Ne že by ho nemrzelo, co jí řekl, ale nezmohl se na omluvu. Mračil se nad takovými vzpomínkami. Do toho na dveře kanceláře zaklepala a bez vyzvání vešla Helen. Tak co, nechal sis to projít hlavou? zeptala se nedočkavě. Hněvivě na ni pohlédl a otočil se v křesle. Blonďaté vlasy mu ve světle zářily jako zlato. Tmavé oči mu jiskřily. Ano.

5 Uděláš to? zeptala se s úsměvem a odhrnula si vlasy z obličeje. Nechal jsem si to projít hlavou a neudělám to, objasnil. Zachmuřila se. Nicku, prosím! Ne, řekl pevně. Budeš si ty informace muset sehnat jinak. Košile je bližší než kabát, nemyslíš? naléhala Helen s nadějí. Jsem jediná ségra, kterou máš. Nicku, musíš mi pomoct! Ani náhodou, řekl lhostejně. Pomyslela si, jak by mu slušelo, kdyby visel na dlouhém provaze. To by pak ovšem zůstala na světě sama. Vlastně by jí zbyl ještě Harold, s nímž byla zasnoubená. Seš v naší detektivní kanceláři jedinej, kdo dělal agenta FBI, připomněla mu. Máš kontakty na správnejch místech. Stačí, když zvedneš zadek a sluchátko, trvala na svém. A upřela na něj velké hnědé oči zasazené do uličnického obličeje zarámovaného dlouhými, rovnými hnědými vlasy. Až na ty jeho blonďaté vlasy si byli velmi podobní. Měli stejnou vzdorovitou bradu, stejně elegantní nos, stejně živé tmavé oči. Nick však byl mnohem víc introvertní a tajnůstkářský. Byl takový celý život, už když spolu vyrůstali ve Washingtonu, kde potom ona chodila na vysokou a on pracoval u FBI. Za ta léta hodně cestoval a ona ho nevídala celé měsíce, někdy i roky, než dostal nabídku od Richarda Dana Lassitera. Seznámili se při řešení jednoho případu krátce předtím, než Dana, tehdy texaského jezdce, rozstříleli na kusy. Jakmile si Lassiter založil vlastní, soukromou detektivní kancelář, přetáhl Nicka od FBI a ten s sebou přivedl Helen. Díky dvěma ročníkům na vysoké ekonomické měla proti konkurenci výhodu. Přihnala se z Washingtonu s nadšením, že bude s bratrem. Rodiče byli již nějakou dobu po smrti, a tak jí dělalo dobře mít posledního člena rodiny nablízku. Ze začátku jí Tabitha Harveyová moc scházela, protože se kamarádily odmalička. Ještě si dopisovaly, jenom si Tabby dávala pozor, aby se nezeptala, jak se daří Nickovi. Její vzpomínky na Helenina bratra byly bolestné. Ne, opakoval. Nebudu kvůli tobě volat FBI. Zakřenila se. Tak to na tebe povím. Co? Žes byl s tou nádhernou blondýnkou, když jsi měl pro Dana dělat vočko. 8 případ přesvědčeného starého mládence Klidně běž a řekni mu to. Byla to moje informátorka. Ve službě s holkama nelaškuju.

6 Ale jinak s holkama laškuješ, co? zvážněla. Ty ženy nikdy nebereš vážně. Pokrčil rameny. Netroufám si. Já nejsem stvořenej pro fajfku, bačkory a děcka. Mám rád cestování a nebezpečnou práci a pak taky příležitostně hezkou blondýnku, pokud zrovna nedělám vočko. Škoda, povzdechla si a usmála se na něj. Ve svatebním by ti to slušelo. Kdo by si mě vzal? Měla co dělat, aby udržela jazyk za zuby a nezmínila se o Tabby. Jednou to udělala a málem vyskočil do stropu. Neviděl Tabby od Silvestra, kdy jel s Helen zkontrolovat dům po rodičích v malém washingtonském předměstí Torrington. Tabbyin otec dva roky předtím zemřel, ale ona se neodstěhovala. Její dům stál hned vedle Reedových. Nick se s Helen nikdy nebavil o tom, co se mezi ním a Tabby toho večera přihodilo, ale při každé zmínce o ní se naježil. Nájemníci z tátova domu se odstěhovali, řekla náhle. Nemůžu tam teď letět a postarat se o to. Nemohl bys ty? Rysy v obličeji mu ztuhly. A proč nemůžeš ty? Protože se nemůžu uvolnit, řekla podrážděně. Ale ty jo. Beztak si máš vybrat dovolenou. Mohl bys zabít dvě mouchy jednou ranou. To bych snad moh, odpověděl neochotně a oči mu na okamžik potemněly. Potom se zadíval sestře přes rameno a prudce nadzdvihl obočí. Hele, šéf přichází. Radši vypadni, než z tebe udělá další čárku v seznamu nezaměstnanejch. Jdi se vycpat, ty nádivo! Nějaké problémy? zeptal se Dan, když si oba prohlédl. Ani v nejmenším, šéfe, ujistila ho. Jenom jsme probírali jídlo. Dobře. A co vyšetřování případu Smart? Zašklebila se. Potřebuju jednu informaci, ale nemůžu ji vydolovat, řekla mrzutě. Nemůžu sehnat nikoho, kdo by mi řekl něco o práci Kerryho Smarta pro FBI. Tos nepoprosila bratra? Ten má přeci v FBI kontakty. Právě proto bych z něj nejradši udělala nádivku, řekla sladce. Nechce tam zavolat. Já mu to nařídit nemůžu. Nick si minulost u FBI nechává pro sebe. Nikdy o ní nemluví. Možná už s nimi nechce mít nic společného. Asi. No nic, doplahočím se za Adamsem. Ten tam míval pár přátel. Fajn. Jak se vede Tess a miminku?

7 Má se výborně. Ale malý vůbec nechce spát. Doktor říká, že to jednou dožene. Aspoň máme další společnou činnost hlídat dítě. Dyť vám to dělá radost. To určitě. V životě bych se vzdal čehokoliv, jenom ne své rodiny. A to jste byl zatvrzelej starej mládenec. Zakroutila hlavou. I silný jedinci v manželství změknou. Bacha, ať nezůstaneš přespočetná, varoval ji. Já ne, šéfe. Chci bejt ještě cennější než Nick. Jestli mě pustíte na pár dnů dělat u FBI, abych měla kontakty, až je budu potřebovat*. zvýšila hlas, aby to Nick nepřeslechl. Ale nezabralo to. Jen se jí výsměšně uklonil a vycouval ze dveří. Sestra nesestra, je to bojovník za zrovnoprávnění žen. Ať mají stejnou šanci. Tak jsem si ho vychovala, kysele se usmála nad svým osudem. Však já mu to povím. Ani nápad! Neumíte si představit, co tudle nakecal Haroldovi o tom, co jsem udělala, když mi byly dva roky. Musíte se postarat, aby se s Haroldem nevídal moc často. To říká Harold taky. Helen si přála, aby měla víc času a mohla sem tam zajít k Tess a za mimčem. Ale co byla Tess vdaná za Dana a měli spolu dítě, už k sobě neměly tak blízko. Občas si zašly na oběd, avšak Tess se teď víc kamarádila s Kit. Helen se vypravila za Adamsem, který měl opravdu na FBI nějaký kontakt. Zatelefonoval a informace, kterou potřebovala, byla na světě. Rychlá práce. Díky, řekla nadšeně. Odkašlal si. Jestli tě Harold nevezme na pizzu, koupím ti pivo, nabídl se. Jen tak, rozumíš, já vím, že seš zadaná. Usmála se. Byl sympatický. Velký a statný, trochu břichatý, ale jinak hezký. Díky, Adamsi, řekla upřímně. Někdy příště. Jistě, souhlasil ochotně. Zazubil se a vyšel ze dveří. Vždycky vypadal vyrovnaný. Helen ho trošku přišlo líto, ale byl to typ člověka, který se k lidem přimkne a už se neodpoutá. Z takového závazku měla strach. Tedy s každým, jenom ne s Haroldem. Tak co, o čem sis povídala s Adamsem? ozval se jí za zády Nick, sotva vyšla ze dveří. Zalapala po dechu a pak se zasmála. Neslyšela jsem tě. Jasně, že ne, řekl samolibě. Od toho jsem soukromej detektiv. Jsme cvičený, abysme za lidma slídili bez povšimnutí. Fakt? usmála se. To jsem nevěděla.

8 Cos tam dělala? Odráželas Adamse? Ne! Já ho mám ráda. Jistě. Já taky. Ale je to klíště. Jak si ho jednou pustíš k tělu, máš co dělat, aby ses ho zbavila. To ho pak musíš nakopnout, aby dal pokoj a vodprejsk. Vyprskla smíchy. Ty zvíře! A nemám pravdu? Ale jinak to není špatnej frajer. Však ty taky ne. Teda občas. Máš, cos potřebovala? Přikývla. Ale ne tvojí zásluhou. Lhostejně pokrčil rameny. Není špatný učit tě samostatnosti. Nebudu tady věčně. Tón, jakým to řekl, ji znepokojil. Nicku spustila. Neboj, neumírám, uklidňoval ji, když viděl, jak se zatvářila, a usmál se. Chci říct, že mě to táhne pryč. Asi brzo vypadnu. Zase tě láká se toulat? zeptala se laskavě. Přikývl. Na stejným místě se nudím. Tak jeď domů. Vem si dovolenou, odpočiň si. Do Washingtonu? Panenky se mu rozšířily. To nemyslíš vážně! Však tam najdeš cestu. Je to tichá ulice. Žádný překupníci drog, žádný přestřelky. Klid a mír. A tvoje kamarádka Tabby hned vedle, řekl ledově. Tabby chodí s moc hezkým historikem z fakulty. Oddechla si, když mu zamrkala víčka. Myslím, že je to vážný. Tak se před ní nebudeš muset schovávat. Když jsme tam byli začátkem roku, s nikým nechodila. Znělo to, jako by ji podezíral ze lži. To bylo tenkrát. Za pár měsíců se může ledacos změnit. Tabby je pětadvacet. Je na čase, aby se vdala a měla děti. Je usazená a má dobrou práci. Na to neodpověděl. Tvářil se jako štvaná zvěř. Jako by ho hnali do chomoutu. Cítil se tak. Proto změnil téma. Obstaral ti Adams tu informaci? zeptal se znovu. Ano. Musela jsem ji zjistit, abych svůj případ mohla dotáhnout do konce. Dan se mě zrovna ptal, jak jsem s tím daleko. Klient potřebuje zákulisní informace. Doufá, že mu to pomůže u soudu. Aha. Prsty jí přejel po nose. Asi ti nedošlo, že mám pádnej důvod, proč s lidma, který znám z FBI, nechci mluvit. Zvědavě ho zkoumala. Její bratr měl obličej vymodelovaný jako od umělce. Vysoké lícní kosti, rovný nos a dokonale vytvarovaná mužská ústa. Co koukáš? Neodpovědělas mi.

9 Zamyslela jsem se nad tím, jakej seš fešák. Vypadáš přesně jako táta. Není divu, že ženský vyhrožujou, že skočej z okna, jestli jim dáš kopačky. Nikdy o době, kdys byl u FBI, nemluvíš. A já nevím proč. Myslela jsem, že ti to chybí. Někdy jo, přiznal. Ale jenom někdy. Jenže nikdy není dobrý otvírat starý rány. Občas krvácej. Ano, přitakala nepřítomně. Je to tak. Pod se mnou něco zakousnout a při tom si popovídáme o tom, co uděláme s barákem. Už mě unavuje ho pronajímat. Jsou s tím těžkosti. Chci si s tebou promluvit o tom, že bysme ho prodali. Prodat naše dědictví? vybuchla. Povzdechl si. Tušil jsem, že budeš takle reagovat. Tak pod. Dáme si něco k snědku. Hádat se můžeme nad jídlem. Zavedl ji do pěkné restaurace, kde podávali mořské speciality. Počítala s nějakým hamburgrem, a tak se ve dveřích zarazila, nervózně si prohlédla svou starou černou sukni a černobíle kostkovanou halenku, rozpuštěné a neupravené vlasy. Co je? zeptal se netrpělivě. Nicku, na takovýdle místo nejsem oblečená. Nemůžeme jít někam, kde není tak draho? Cože? Do nějakýho automatu. Umělá hmota, papírový pytlíky, pěnový kelímky a tak. V žádným případě. Pod. Vzal ji za ruku a táhl ji dovnitř. Odkašlal si a velmi elegantně ji usadil ke stolu. Doufám, že zas tolik po pizze nešílíš. Tady ji nepodávaj. Usmála se. Jestli chceš znát pravdu, už nám s Haroldem malinko leze krkem, vylezla s barvou ven. Posadil se proti ní. Na stole hořela červená svíčka ve skleněné trubičce. Tohle světlo dělalo místnost ještě útulnější, stejně jako nevtíravá klasická hudba linoucí se z reproduktorů. Mám rád obsluhu, řekl. Staromódní obsluhu a dobrý jídlo. Tady maj obojí. Ještě nedomluvil, když se po jeho boku objevila štíhlá blondýna a podávala jim jídelní lístky. Zatímco si vybírali, dlouze si prohlížela Nickův obličej. Díky, Jean, řekl přívětivě. Usmála se na něj, vrhla závistivý pohled na Helen a šla po svých. Líbíš se jí.

10 Já vím. Ona mně taky. Ale to je všechno, dodal a na Helenin zvídavý pohled odpověděl vážným výrazem. Přestaň dělat dohazovačku. Jenom lidem komplikuješ život. Znělo to neuvěřitelně hořce. Nechceš mi něco říct? zeptala se tiše. Dyž sme byli naposledy doma, dávalas mě na tý silvestrovský oslavě dohromady s Tabby. Nezmínila ses mi, žes jí nakukala, že jsem letěl celou cestu z Houstonu jen proto, abych si ji odved. Při tom tónu ji zaplavil pocit viny. Netušila jsem, že vám to ublíží. Měla nějakej bláznívej dojem, že se moje city změnily a chci s ní navázat vztah, přerušil ji a tvářil se vyčítavě. Nebyl jsem na to připravenej, a reagoval jsem trochu přehnaně. Rozbrečela se. Tvář se mu ještě zpřísnila. Za celý léta, co Tabby známe, jsem ji nikdy neviděl brečet. Fakticky mě to vzalo. Helen znala Nicka moc dobře, aby věděla, co přišlo potom. Byls na ni tvrdý, co? vytušila. Už jsem ti řek, že sem na to nebyl připravenej. Chvíli mi vyprávěla o nějakým novým nálezu, kterej studovali v antropologii, a vzápětí odbočila k budoucnosti. Ten punč byl stříknutej, řekla. Já to nevěděla a nalila jsem jí dva pohárky. Konečně mi došlo, že je nadrátovaná, ale ty náhlý citový výlevy mě vyvedly z rovnováhy. Dal si ruce do kapes a byl celý nesvůj. Zpanikařil jsem. Tabby je kouzelná holka, ale není to můj typ. A kdo je? provokovala. Jako by z tebe promlouval zkušenej ženáč, a ne zatvrzelej starej mládenec. Mohl bys dopadnout mnohem hůř než s Tabby. Ona by mohla dopadnout mnohem líp než se mnou, odporoval. Nešetřím na chaloupku s laťkovým plotem. Chci se vydat na plavbu kolem světa. Byla by to taková výzkumná výprava. Do tý doby budu dělat detektiva, i když mě to začíná unavovat. Tabby je badatelka, věděls to? Zkoumala starověké záhady. To antropologové dělaj. Odhalujou případ přesvědčeného starého mládence 15 kultury starověkejch civilizací a jak se tenkrát pracovalo. Žádná mumie stará dva tisíce let se nejspíš v sarkofágu neposadí a nevytáhne na ni pistoli, namítal. To asi ne, připustila. Ale vyhrabávání pravdy je pro vás dva společný. Vztekle se drbal za krkem. Nechtěl jsem jí tak ublížit, řekl zprudka. Řek jsem jí ošklivý věci.

11 To už je za náma. Teď někoho má a vypadá to vážně, tak se nemusíš bát nějakejch komplikací, až se budeš rozhodovat, co s tátovým domem. Snad ne, uznal, ale stejně se netěšil, až Tabby zase uvidí. To, jak se k ní choval, ho znervózňovalo. A ona také nebude radostí bez sebe, až se s ním potká. Stejně jako Nick i ona litovala, že se neovládla. Ztráta hrdosti ji ranila zrovna tolik jako Nickova ostrá slova a ani jí by nebylo milé oživovat nepříjemné vzpomínky. To bude v pořádku, řekla Helen jemně. To říkáš vždycky. A co když ne? Proboha, uvažuj optimisticky. Kup si letenku a už ať seš ve Washingtonu. Asi to udělám. Ale pořád budu mít pochybnosti. Dva dny nato byl Nick s Lassiterovým požehnáním na cestě do starého domova v Torringtonu. Nic se tam nezměnilo, pomyslel si, když tudy projížděl v najatém autě. Duby sice poněkud zestárly, ostatně tak jako on sám, ale ulice byla klidná, stejně jako lidé, kteří v ní bydleli. Bezděky přelétl zrakem přes plochou čelní stěnu domu z červených cihel, v němž s Helen vyrůstali. Kolem dokola kvetly keře, svída krvavá. Třešně už odkvetly a měly malé zelené plody. Počasí bylo příjemné, bylo teplo, ale ne horko. Až dosud si neuvědomoval, jak je unavený Nakonec to byl nejspíš dobrý nápad, aby si vzal tuhle dovolenou, ačkoliv se jí bránil jako lev. Byl pátek, ale ne doba, kdy lidé odjíždějí, a tak nepředpokládal, že by se před domem potkal s Tabby. V mysli ji však měl před sebou: dlouhé hnědé vlasy do půli zad a velikánské tmavé oči, které ho sledovaly, kdykoliv ho zahlédla cestou ze školy. Byla vysoká, velmi štíhlá, bez viditelných křivek. To se nezměnilo. Vlasy měla v těchto dnech svázané do drdolu. Přehnaně se nelíčila a oblékala se stylově, ovšem ne sexy. Tělo měla stejně štíhlé jako v dospívání, takže by se do ní žádný muž nezamiloval, ledaže by ji měl rád. Ubohá Tabby. Přišlo mu jí líto a měl zlost na Helen, že tenkrát na Silvestra naaranžovala jejich setkání a nakukala Tabby, že na ní Nickovi záleží. Trochu ano, ale spíš tak nějak, jako by patřila do rodiny. Aspoň si tak vždycky vysvětloval svůj postoj. Nikdy se nezdálo, že by s ním chtěla mít tělesný styk. Až do onoho Silvestra. Snad ji ten kolega, co s ním chodí, miluje a udělá ji šťastnou. Život v podkroví, to nebylo nic pro Nicka. Už myslel na to, jak si podá žádost o místo v Interpolu nebo celního inspektora v karibské oblasti. Žít nezajímavě by pro něj bylo totéž, jako nežít vůbec. Zajel k domu a nějakou dobu seděl a díval se na něj. Domov. Nikdy nepřemýšlel o tom, co to pro člověka znamená, když se má kam vrátit. Bylo

12 to zvláštní. On, takový tulák a milovník svobody, se najednou cítil báječně, když stál před vlastním domem. Vlastnictví pro něj bylo něčím novým, stejně jako pocit prázdnoty, který měl od vánoční dovolené. Samotu nikdy dřív nezakusil. Bylo mu divné, proč by měl mít najednou pocit, jako by promarnil život, když ho měl tak bohatý a vzrušující. Jen co odemkl přední dveře a odnesl dovnitř zavazadlo, zhluboka se nadechl vůně dřeva, fermeže a osvěžovače vzduchu. Každý týden sem chodila uklízečka, aby dům udržovala. Pečlivě byly uchovávány věci po rodičích zůstaly přesně tak, jako když byli Nick a Helen ještě děti. Nic se tu nezměnilo. Vůně ani zařízení. To mu dodávalo pocit bezpečí a jistoty. Až při pohledu na zábradlí podél schodiště vedoucího ke třem ložnicím v patře se zamračil. Dlouhými prsty nepřítomně hladil staré dřevo. Celý dům i se zařízením měl v úmyslu prodat, ale nyní už o tom nebyl přesvědčen. Jak se den chýlil ke konci, byl si tím stále méně jistý. Posluhovačka zapnula elektřinu, takže lednice i kamna byly v provozu. Našel kávovar a vyrazil dokoupit zásoby. Vrátil se akorát ve chvíli, kdy vedle zaparkovalo malé modré auto. Zastavil se na schodech, paží svíral dva pytlíky s potravinami a díval se, jak žena vystupuje z vozu. Ona na něj nepohlédla ani jednou. Přešla ke vchodu, odemkla klíčem, který měla připravený v ruce, a zmizela z dohledu. Tabby. Chvíli za ní hleděl bez hnutí. Nezměnila se. Nic jiného ani nečekal. Ale nyní měl při pohledu na ni úplně jiný pocit, a to ho zmátlo. Nedovedl přesně určit, v čem ten rozdíl spočívá. Zašel dovnitř, uvařil si kafe a potom si k večeři osmažil biftek a namíchal salát. Při jídle přemítal o Tabbyině nezájmu o jeho přítomnost. Vždyť si musela všimnout, že má před domem auto, a zahlédnout ho, jak vchází do dveří. Ale nepodívala se jeho směrem ani na něj nepromluvila. Najednou z toho byl sklíčený a ještě víc litoval bariéry, kterou mezi nimi na Nový rok postavil. Byli dávní kamarádi. Skoro jedna rodina. Bylo by to hezké, posedět s Tabby a poklábosit o starých časech, kdy si všichni hrávali společně. Ale nepočítal s tím, že by se s ním Tabby ještě chtěla bavit. Jakmile dojedl a umyl nádobí, posadil se do obýváku s detektivkou. Televize nešla. Ani mu to nevadilo. Však už té zábavy bylo až moc kanály s nekonečným programem a výběr z desítek pořadů. To neustálé bombardování mu někdy lezlo na nervy, tak prostě televizi vypnul a raději si četl. Není nic lepšího než dobrá kniha, pomyslel si. Byl zcela ponořen do četby, když u dveří zadrnčel zvonek. Plný zvědavosti šel otevřít. Stála tam Tabby s vážnou tváří, vlasy úhledně smotané do drdolu, brýle posazené na špičku nosu, v obličeji výraz napětí a strachu. Měla na sobě šaty

13 a bílou blůzku, v kterých ji viděl vystupovat z auta. Bylo devět večer a ještě se nepřevlékla do domácího oblečení. Ahoj, pozdravil ji. Hned se mu ulevilo a pousmál se. Tabby úsměv neopětovala. Ruce měla složené na prsou. Neobtěžovala bych tě, spustila škrobeně, ale žádného jiného detektiva neznám. To je dílo prozřetelnosti, že jsi zrovna dnes přijel domů. Vážně? Proč? Polkla. Jsem podezřelá z krádeže. Dolní ret se jí chvěl, ale za okamžik se ovládla. Dokonce hrdě zvedla hlavu. Nic jsem nevzala a oficiálně mě ani neobvinili, ale jenom já jsem měla přístup k té věci, která zmizela. Je to vázička s klínovým nápisem z doby Sumerské říše. Myslí si, že jsem ji ukradla. DRUHÁ KAPITOLA Nick zvědavostí zdvihl obočí. Ty, a zloděj? Vždyť tys přece v šestnácti šla o dva bloky dál, jen abys vrátila starýmu Forbesovi dolar, kerej ztratil. Lidi se za devět let tolik nezměněj. Zdálo se, že se uvolnila. Díky za důvěru, ale já potřebuju důkaz, že jsem to neudělala. Jestli se ve městě pár dnů zdržíš, chci si tě najmout, abys mě očistil. Najmout? Má ty dobroto! zabručel. Tabby, ty si mě přece nemusíš najímat, abych pro tebe něco udělal. Je to kšeft, řekla pevně. A já nejsem chudák. Nemusím se dovolávat našeho starého kamarádství. Ani nevíš, jak to zní nedůtklivě. Pod dál a pověz mi o tom něco. Já ne, to nemůžu, odmítla a rozhlížela se kolem, jako by za každou záclonou někdo koukal. Proč ne? Už je docela pozdě a ty jsi doma sám. To myslíš vážně? Nejsme přece pod parou, řekl a přísně se na ni zahleděl. Já ne! A byla bych ráda, kdybys na to zapomněl. Byla jsem opilá.

14 To rozhodně, souhlasil. Nikdy dřív jsem tě takovou neviděl. Spadla ti maska. Už se to nikdy nestane. Doufám, že jsem ti tím nezpůsobila nesnáze. Ani ne. Tak poď přece dovnitř. Já skoro nikdy nespím se ženskejma v šatech. Tváře jí ještě víc zčervenaly. Přestaň s tím! Pokrčil rameny. Když myslíš. Zkřížil ruce na prsou. Košili měl u krku rozepnutou, takže mu byly vidět husté světlé chlupy. Zdálo se, jako by to Tabby rozrušilo, protože hned odvrátila zrak. Myslela jsem, kdybys měl čas, že bychom se sešli na obědě a já bych ti doplnila informace. Povzdechl si s předstíranou rezignací. To snad není nutný. Sáhl za sebe a rozsvítil baterku. Potom ji doprovodil dolů a usadil na schody, sedl si vedle ní a řekl: Tak, tady jsme na světle, aby všichni sousedi viděli, že nejsme nahatý. Je to tak lepší? Nicku! zuřila. Nebuď tak staromódní. Copak žiješ ve středověku? Někdo z nás musí, jinak civilizace přestane existovat. Nevšiml sis, kam to spěje v naší společnosti? Kdo by si nevšim? Drogy, pohlavní nemoci, ulice plné lidí bez střechy nad hlavou, profesionální zabijáci. Zakroutila hlavou. Většina lidí o starém Římě neví. Možná bys měla začít nosit tógu, abys přilákala pozornost. Ty se nikdy nezměníš. Určitě jo. Já bych příšerně smrděl, kdybych nosil pořád stejný hadry. Bylo to jako za starých časů, když Nick dělal vtipy a ona se popadala za břicho. Teď ale šlo o její bezúhonnost a budoucnost v zaměstnání. Vzal ji za bradu a natočil jí hlavu tak, aby si viděli do očí. Přetvářka skončila, když ji vyzval: Tabby, pověz mi o tom něco. Vytrhla se mu ze sevření, které ji vyrušovalo z klidu. Jde o starověký kus sumerského hliněného nádobí, který jsem ukazovala svým studentům při přednáškách o Sumerské říši. Byl to unikát s klínovým nápisem. V tom se nevyznám. Už je to pěknejch let, co jsem měl na vejšce západní civilizaci. Klínopis byla vymoženost sumerské kultury, o jeden stupeň výš než obrázkové písmo, vysvětlila. V klínopisu představuje každý znak ve tvaru klínu jednu slabiku. Existují tisíce sumerských nápisů na destičkách z pálené hlíny. Ale tenhle nápis, pokračovala, nebyl na destičce, ale na vázičce, dokonale dochovaný a starý přes pět tisíc let. Naklonila se dopředu. Nicku,

15 fakulta za ni zaplatila majlant. Byl to nejsenzačnější nález, jaký jsem kdy viděla, vzácný a naprosto nenahraditelný. Směla jsem ho používat jako vizuální pomůcku v jedné třídě. Nikoho nenapadlo, že by se to mohlo ztratit. Stálo to tisíce dolarů Jenom jedna vázička? Ano. Byl na mém stole. Měla jsem mít konzultaci s jednou studentkou v učebně a pak jsem měla vázičku vrátit na místo a zamknout. Nebyla jsem pryč déle než pět minut, a když jsem se vrátila, už tam nebyla. Kolem nikdo jiný nebyl a já teď nemůžu dokázat, že jsem ji nevzala. Může se za tebe zaručit ta studentka? Samozřejmě, ale ne, pokud jde o tu vázičku. Neviděla ji. Zahvízdl. Žádný svědci? Zavrtěla hlavou. Ani jeden. A mohl mít někdo motiv to ukrást? Takový nález by znamenal bohatství, ale jenom pro sběratele, připustila. Většina studentů v tom vidí prostě malou kuriozitu. Jenom pár zaměstnanců fakulty znalo skutečnou hodnotu. Třeba Daniel. Daniel? To je můj kolega. Daniel Myers. My chodíme spolu. Je čestný, dodala rychle. Je moc poctivý na to, aby něco ukradl. Většina zlodějů budí zdání poctivosti, řekl cynicky. Ale nenasytnost je přemůže. Nicku, to není fér, protestovala. Vždyť Daniela ani neznáš. To ne, řekl a měl vztek, že toho člověka hájí. Kdo to vůbec byl, tenhle kolega? Pátral po jejím pohledu. Řekni mi něco o Danielovi. Je moc sympatický. Rozvedený, má jednoho syna, skoro dospívajícího. Bydlí v centru Washingtonu. Neptal jsem se na jeho minulost. Chtěl jsem, abys mi řekla něco o něm. Je vysoký, štíhlý a velmi inteligentní. Milujete? Neklidně si poposedla. Myslím, že nemusíš vědět o mém osobním životě. Jenom o zaměstnání. Povzdechl si. No, nemáš nikoho, kdo by na tebe dával pozor. Když jsi dospívala, vždycky jsem ho na tebe dával já. To bylo tenkrát. Teď mi je dvacet pět. Nepotřebuju, aby se o mě někdo staral. Kromě toho, jsi jenom o pět let starší než já. O šest, skoro. Daniel si mě chce vzít. A co z toho budeš mít, jestli tě Daniel nemiluje? Vezmeš ten případ? zeptala se, aby rychle změnila téma.

16 Jistě. Ale Daniel by mi radši neměl lízt do cesty. To nebude, ujistila ho, ale s nevyslovenou výhradou. Napadlo ji, že by se Danielovi Nick nezamlouval. Horší bylo, že Nickovi se už teď nezamlouval Daniel. Bude to choulostivá situace, ale Tabby se již nyní třásla strachy. Potřebovala někoho na své straně. A kdo by to měl být jiný než Nick, podle jeho sestry jeden z nejlepších detektivů na světě. Rád bych se zejtra přijel podívat, kde pracuješ. Zítra je sobota, vykoktala ze sebe. Mně nezáleží na posluchačích. Daniel mě chtěl vzít na nákup Daniel si může koupit oblek někdy jindy. Nechce kupovat oblek, ale zásnubní prsten! Přimhouřil víčka. Tahle myšlenka mu vůbec neseděla. To bude muset počkat. Já se ve městě zdržím jenom do příštího pátku. Večer mu zavolám. Dobře. Vstala, uhladila si sukni a Nick se postavil vedle ní. Tvářil se ustaraně. Copak tě tvý kolegové vůbec neznaj? Ale jistě. Přesto to vypadá zle. Moje kancelář byla v tu dobu zamčená. A nikdo jiný klíč nemá. To je hřebíček do rakve, pomyslel si, ale nahlas to neřekl. Snaž se být klidná. Vymotáme se z toho. Tak jo. Díky, Nicku, řekla, aniž na něj pohlédla. Není zač. Ráno se pro tebe stavím kolem osmý. Není to moc brzo? Zavrtěla hlavou. Vždycky vstávám za svítání. Jako za starejch časů, připomněl si. Doufám, že nemáš v plánu tak jako za starejch časů taky lízt po okapový rouře do okna ložnice. Zalapala po dechu. To bylo jenom párkrát. A navíc to byla Helenina ložnice! Bylas taková divoška. Postrach v baseballu, nejzuřivější obránce ve fotbale a takýs dobře šplhala po stromech. Dnes vypadáš skoro jako tenkrát. Ušklíbla se. To vím taky. Ať jím, co chci, nemůžu přibrat ani kilo. Počkej ve středním věku. To už bude za pár let, řekla s mírným úsměvem. Ano. Za pár. Běž se vyspat. Ty taky. Dobrou noc. Jak se mu vrátila sentimentální nálada, pozoroval ji, dokud nezmizela ve dveřích. Staré časy. Myslel na teplé letní večery, kdy si vodil známé domů, všichni sedávali v křesílkách na trávníku a sledovali Helen a Tabby, které

17 byly o několik let mladší, a chytaly v trávě světlušky. Představoval si, že Tabby bude jednou pozorovat, jak totéž dělají její děti. Nechtěl na to myslet. Zašel zpátky do domu, snažil se vrátit k detektivce, jenže ho na ni přešla chuť. Odložil ji proto a šel si lehnout. O několik hodin dřív než obvykle. Když se ráno přesně v osm pro Tabby stavil, byla oblečena do květované sukně a bílé pletené halenky. On toho na sobě neměl o moc víc kalhoty a červenou pletenou košili. Musíš si pořád takle motat vlasy? Už hezky dlouho jsem je neviděl rozpuštěný, prohodil. Bylo by mi horko na krk, řekla uhýbavě. Rozpouštím si je jenom na noc. Pro Daniela? zeptal se uštěpačně. Pojedeme tvým autem, nebo mým? zeptala se, aby se vyhnula odpovědi. Určitě mým. Mám rád dost místa pro hlavu. Sedadlo se dá spustit dolů. Nemůžu řídit vleže na zádech. Pod. Vedl ji k velkému sedanu, který si najal, a pomohl jí nasednout. Naváděj mě. Už dlouho jsem tady nejezdil. Ne zas tak dlouho. Odešel jsi, až když jsi skončil u FBI. To je teprve čtyři roky. Někdy mi to připadá jako věčnost. Houston je asi podstatně jiný, co? Jedině když je zaplavenej. Jinak je to samej beton, ocel a dlažba. Tak jako v každým jiným městě. Je to takovej Washington s línou výslovností. Zasmála se. Řekla bych, že většina měst je stejných. Já jsem moc necestovala. A když, tak do míst, která na dnešní zvyklosti vypadají strašně primitivně. Za vykopávkama, ne? Přesně tak. Před pár lety jsem jela na Custerovo bojiště v Montaně pomáhat archeologům a jiným antropologům identifikovat ostatky. Pak jsem měla práci v Arizoně v troskách Hohokam a jednou jsem letěla do Georgie, kde se vykopával srub z osmnáctého století. To musí bejt vzrušující. Pro tebe ne. Ale pro mě je to první a poslední. Chci bádat v místech, která obývali domorodci v Austrálii, a v ruinách, které se začínají vykopávat v Řecku a Římě. Taky chci jet na Machu Picchu v Peru a na trosky staveb Mayů, Toltéků a Olméků v Mexiku a dalších středoamerických zemích. Oči

18 jí jiskřily vzrušením. Chci jet do Afriky a do Cíny Ach, Nicku, na vyřešení čeká hromada tajemství! Zíral na ni. Mluvíš jako detektiv. Vlastně jím tak trochu jsem. Já pátrám po stopách v minulosti a ty zase v přítomnosti. Obojí je to zkoumání. Obrátil pozornost k silnici. Jak se to vezme. Krátce si ho prohlédla. Ty nekouříš? Helen říkala, že jsi přestal. Už je to pět neděl. Byl jsem nervózní, když nás jednou Lassiter požádal, abysme mu pomohli a přestali. Jeho přiměla Tess, aby s tím skoncoval. Představ si ho, jak s ním točí ženská. Pochybuju, že s ním točí. Nejspíš ji má rád a chce, aby byla šťastná. A když nebude kouřit, bude žít déle. Všichni nakonec umřeme. Někerý o trošku dřív, ale nikdo nemáme moc na vybranou. Zákon entropie. Nadzdvihl obočí. Cože? Tak to nazývají vědci zákon entropie. To znamená, že všechno stárne a umírá. Pokud se na to budeme dívat vědecky, ušklíbl se. Narovnala si brýle. Nemusíš být tak uštěpačný. Tady zahni. Zajel na parkoviště a vůz postavil na jedno z míst vyhrazených pro návštěvníky. Tady? Nemáš nálepku, která opravňuje tady parkovat. Když budeš parkovat na místě vyhrazeném pro studenty, odtáhnou ti auto. To by se ti nelíbilo. Není to moje auto, připomněl. Najal sis ho. Musel by sis ho vyzvednout. Odkašlal si, vystoupil a pomohl jí z vozu. Pamatuješ, jaks ty otvírala mně, když jsem si zlomil nohu? Každej den s mě vozila do práce a zpátky domů. To jsem byla hodná, co? Ach, ty zlaté staré časy Tulák Nick. Ty asi jednou skončíš někde v přestřelce se špióny a připíchnou tě na zeď nebo něco takového. Krásná vyhlídka. To je od tebe moc milý. Kabinet mám v prvním patře. Vedla ho k velké cihlové budově, kolem vrátnice a nahoru po schodech vedoucích ke katedrám dějin a sociologie. Já sídlím támhle na konci chodby. Historici mají tohle křídlo. Katedra sociologie je poměrně malá, ale nabízíme zajímavé kursy. Antropologie je sociologie, poznamenal. Sám jsem ji měl krátkou dobu na vejšce. Sociologie a právo jdou ruku v ruce, víš?

19 Jistě, přitakala a odemkla kabinet. Vedle je biologická laboratoř. Jsou tu jenom dočasně, než jim upraví jejich místnosti. Mají tady hady, dodala a otřásla se. Chodbou s vysokým stropem se rozlehl vřískot. To je jeden z nich? zeptal se. Hadi nevřískají. Ne, tohle je Pal. Kdo? Nebo co? Pal je chybějící článek. Tak mu tady říkáme. Je to Australopithecus insidiosus. To je řecky? Latinsky, opravila ho. Pal je na opici příliš chytrý. Musíme ho zamykat. Rád trhá skripta. A když někde necháš ležet klíče v jeho dosahu, už se s nimi nesetkáš. On není v kleci? Obvykle je. Ale otvírá si zámek. Dala se do smíchu. Posledně když utekl, byla zrovna v aule porada správce a členů předsednictva. Pal tam přiběhl a začal přítomné zasypávat zbytky stravy. No to muselo na hosty zapůsobit báječně! Na hosty? Byl tam senátor z Marylandu. Za to jsme nedostali finanční prostředky potřebné na nový výzkumný projekt. To mě ani nepřekvapuje. Čistě ze zvědavosti: co ste to chtěli zkoumat? Oči se jí rozjasnily. Sociální chování primátů. Nick vyprskl smíchy. Tak se mi zdá, že si ho užijete dost i bez finančních prostředků. Přesně to řekl náš předseda. Tady. Otevřela dveře do skromného kabinetu, kde byl stůl, židle a knihovna přecpaná příručkami. Na stole ležely hromady papírů. Jako skoro každý jiný jsem poradce fakulty. Ve volném čase přednáším antropologii. Stál a hleděl na ni pln zvědavosti. Tys měla vždycky hlavu otevřenou. Někdy jsem z tebe míval hrůzu. Ať jsem znal cokoliv, tys věděla víc. Otevřená hlava může být pro mladou dívku prokletí, řekla s příchutí hořkosti a dodala: Ale zase to vydrží mnohem déle než svůdná postava a hezká tvářička. Na tobě není nic špatnýho. Až na to, že potřebuješ vykrmit. No, jednou přiberu. Tak tady ta vázička ležela, než zmizela. Ukázala na prostředek stolu. Kdy zmizela? Včera odpoledne. Přikývl a vytáhl z kapsy kožené pouzdro. Zatím si chvíli čti nebo vyřiď nějakej telefonát, než si tady něco udělám. Co budeš dělat?

20 Podívám se na otisky prstů a na nějaký stopy, to je jasný. Byl od tý doby u tohodle stolu ještě někdo jinej? Zavrtěla hlavou. Dobře. To nám to trochu usnadňuje. Kladla mu ještě další otázky, avšak on byl ponořen do vyšetřování a zahloubán. Pokrčila rameny a nechala ho o samotě. O několik minut později se napřímil, mrzutý, že nenašel otisky prstů. Stůl měl drsný povrch, takže bylo těžké je objevit. Ale na bílém papíře ležel vlásek. Sebral ho pinzetou a uložil do igelitového sáčku. Nebylo toho moc, ale pokud to byl lidský vlas, laboratoř FBI už z něj něco určí. Je úžasné, kolik údajů může jeden vlas poskytnout. Hned to pustil z hlavy, sotva se ve dveřích objevila Tabby. Přejel po ní očima a uvědomil si, že mu dodává pocit, jako by se právě vrátil z dlouhé cesty. Byl to prima pocit. Když byl s ní, neklid ho opouštěl. Našel jsi něco? zeptala se Tabby v naději. Moc ne. Nešlo najít celej otisk prstu Zarazil se, když ve dveřích za Tabby zahlédl vysokého muže s vážnou tváří. To je doktor Daniel Myers, představila příchozího, oblečeného do tmavomodrého obleku s bílou košilí a klasickou kravatou. Na sobotu byl oděn jako kazatel. Nick si hned doplnil obrázek o jeho pedantské osobě. Nick Reed, představil se. Ruku mu nepodal. Ani Daniel, což Nicka trochu rozveselilo. Musíte být diskrétní, upozornil Nicka. Jistě chápete, jak by taková krádež mohla poškodit pověst naší fakulty. Jistě. Stejně tak jsem si vědom toho, jak by to mohlo poznamenat Tabbyinu budoucnost. Tabbyinu? Naše rodiny spolu byly spjaty, co jsme naživu, vysvětlil Nick. To tykání se mi nelíbí, drahá, pronesl doktor Myers a dlouhou paží ovinul Tabby kolem útlých ramen. Nick se jen tak tak udržel, aby po něm neskočil. Bylo neuvěřitelné, jak s ním ten pohled zacloumal. Tabby pro něj byla něco jako sestra. Možná cítil povinnost ji chránit. Strčil igelitový pytlík do kapsy a řekl: Zavezu to do laboratoře. Mám tam kamaráda. A bude v sobotu v práci? Doufám, protože jsem mu večer telefonoval, aby tam na mě počkal. To je od něho hezké, řekla. Vyhodím tě cestou do FBI, nabídl se.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

Dospívání jednoho mladíka

Dospívání jednoho mladíka Dospívání jednoho mladíka Osobité a věrné svědectví o dobrodružstvích, radostech a strastech života jednoho dozrávajícího chlapce (se sklony pro hašteřivost) Jak je zachytil a sepsal André Daim S věnováním

Více

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET ZKOPÍRUJTE IDENTIFIKČNÍ ČÍSLO Z KONTKTNÍHO LISTU ČÍSLO ZEMĚ ČÍSLO STRTOVNÍH O BODU ČÍSLO DRESY JMÉNO TZTELE ČÍSLO DRES PSČ TELEFONNÍ ČÍSLO EU Děti Online II (31/03/2010) JK VYPLNIT TUTO ČÁST DOTZNÍKU Věk

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam.

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam. Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: úvodní biblické příběhy pro děti PoznejBibli Vedoucí skupiny: 1. Příběh Ztracená ovce Lukáš 15,1-7 3 Klíčový verš: Přečti si Lukáš 15,7 Popros

Více

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě?

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Za napětím v manželství bývá často neochota se omluvit.

Více

část šestnáctá Střední vrstva

část šestnáctá Střední vrstva část šestnáctá Střední vrstva Na začátku května se letos hodně oteplilo. Do školy se chodilo v kraťasech a v tričku, což stejně při vyučování nepomohlo. Ve třídě bylo horko a dusno. A když paní učitelka

Více

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého.

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. Pomůcky: pracovní list, DUHA 9/2014 2015. Přivítání Přivítáme se, přeptáme se dětí, jak se jim daří, a rozdáme si pracovní listy

Více

Lekce 12 Kupujeme oblečení a boty

Lekce 12 Kupujeme oblečení a boty Lekce 12 Kupujeme oblečení a boty 12.1 Struktury Potřebuju menší džíny. Vedle náměstí je obchod. Myslím, že.. Musím si je zkusit. Kde si je můžu zkusit? Podívejte se. Líbí se mi. Sluší ti/vám. Jakou máte

Více

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících datum narození: bydliště: pohlaví druh postižení: rodina: postižení v rodině: psycholog, jiný odborník): probírali jste otázku sexuálního

Více

část sedmnáctá Konec?

část sedmnáctá Konec? část sedmnáctá Konec? A bylo to tady. Konec roku. Tedy abychom byli přesní konec školního roku. Poprvé v životě měl k té příležitosti Vojta připravené nové rifle a košili. Byla to zásluha Anežky. Přivezla

Více

M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO

M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO 1 M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO 2 Copyright: Autor: M. M. Cabicar Vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou 2014 ISBN: 978-80-7512-091-5 (epub) 978-80-7512-092-2 (mobipocket) 978-80-7512-093-9 (pdf)

Více

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Název a logo Advent-Orion je ochranná známka zapsaná do rejstříku ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví pod číslem zápisu 198705. Advent-Orion, Praha 2012 Ilustrace

Více

1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE

1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE Test 4 (lekce 10, 11, 12).../ze 100 bodů 1. Poslouchejte text. Zatrhněte, co je/není pravda. 8 bodů 1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE 2. Jana měla špatnou dovolenou. ANO NE 3.

Více

Chemie 8. ročník, FRAUS AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY

Chemie 8. ročník, FRAUS AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY ARENY Učebnice str. 58 Uhlovodíky obsahující v molekulách alespoň jedno benzenové jádro Vlastnosti: zapáchají, jsou jedovaté, mají karcinogenní účinky, hořlavé Benzenové jádro

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi"

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ Rozhodování o domácím mazlíčkovi Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi" Anotace Lekce představuje jednu z možností, jak integrovat zvolené téma do hodiny čtení a propojit práci s textem

Více

Diskriminacebolí! Inclusion Europe. ProEvropubezdiskriminace. Inclusion Europe. Inclusion Europe. Zpráva

Diskriminacebolí! Inclusion Europe. ProEvropubezdiskriminace. Inclusion Europe. Inclusion Europe. Zpráva Inclusion Europe Evropskáasociacelidísmentálním postiženímajejichrodinnýchpříslušníků InclusionEuropezastupujeosoby smentálnímpostiženímajejichrodiny. ČlenskýmiorganizacemiInclusionEurope jsouorganizacesebeobhájcůarodičovské

Více

Základní škola Habartov, Karla Čapka 119, okres Sokolov. Autor: Téma sady: Název výstupu: VY_32_INOVACE_ČJ5-L_13_TO JE JÍZDA 1

Základní škola Habartov, Karla Čapka 119, okres Sokolov. Autor: Téma sady: Název výstupu: VY_32_INOVACE_ČJ5-L_13_TO JE JÍZDA 1 Základní škola Habartov, Karla Čapka 119, okres Sokolov Autor: Téma sady: Dagmar Pospíšilová Český jazyk pro 5. ročník - literatura Název výstupu: VY_32_INOVACE_ČJ5-L_13_TO JE JÍZDA 1 Datum vytvoření:

Více

je kámoška do nepohody. Je neuvěřitelně inteligentní a oddaná svým blízkým přátelům. Taková kamarádka je hotový poklad Violetta na ni nedá dopustit.

je kámoška do nepohody. Je neuvěřitelně inteligentní a oddaná svým blízkým přátelům. Taková kamarádka je hotový poklad Violetta na ni nedá dopustit. nevídaně chytrá dívka se spoustou energie a krásným hlasem, který zdědila po své mámě. Je upřímná, spontánní a romantická a hlavně neobvykle inteligentní. A podobně jako snad každý teenager stále hledá

Více

E: Studenti z 6.G mě učí češtinu každou chvilku. Co byste chtěli slyšet?

E: Studenti z 6.G mě učí češtinu každou chvilku. Co byste chtěli slyšet? ROZHOVOR S ERICOU SHERMAN S: Tak nejdříve nám Eriko o sobě něco řekni. Jak se jmenuješ, kde žiješ a podobně. E: Jmenuji se Erika a jsem z Chicaga, kde jsem vyrůstala na předměstí. Studovala jsem vysokou

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více

Změna života v sedmi dnech. Den druhý OBDIV

Změna života v sedmi dnech. Den druhý OBDIV Změna života v sedmi dnech Den druhý OBDIV 19 Stanislav Šlenc Ráno mě probudili ptáci. Otevřel jsem oči a uviděl nad sebou mezi korunami borovic, které se kolébaly, modrou oblohu zalitou sluncem. Mé včerejší

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA,

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA, FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA, pracovní list Mgr. Michaela Holubová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA 1. Uveďte,

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 %

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Počet odpovědí: 76 Souhrn Uveď své pohlaví Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Uveď třídu 1A 10 13 % 1B 8 11 % 2A 11 15 % 3A 10 13 % 3B 14 19 % 4A 13 17 % 4B 9 12 % Měli by přednášku Sex, AIDS, Vztahy slyšet i

Více

Asertivní komunikace

Asertivní komunikace Asertivní komunikace Kde se vzalo, tu se vzalo Autorem metody tréninku asertivity je Američan Andrew Salter. Své žáky učil spontánním reakcím, přiměřenému projevu emocí a umění stát si za svým. dovednost

Více

Jak se v parku narodil dráček

Jak se v parku narodil dráček Jak se v parku narodil dráček Klárka a Matýsek jsou dobří kamarádi. Nejradši chodí ven do parku. Hrají si s dalšími kamarády na schovku SCHOVKA POD DEKOU, na honěnou HONIČKA SE ZÁCHRANOU nebo si jen tak

Více

DALŠÍ TOMOVA DOBRODRUŽSTVÍ

DALŠÍ TOMOVA DOBRODRUŽSTVÍ DALŠÍ TOMOVA DOBRODRUŽSTVÍ Vypráví: Ursula Marcová Ilustroval: German Frank 1. kapitola: Takový úkol? Maličkost! Tak brzy po ránu všichni bývalí loupežníci ještě spali. Tom už to v posteli nevydržel. Odpovědnost

Více

nemusíte si půjčovat Myslím, abyste byli dobří,

nemusíte si půjčovat Myslím, abyste byli dobří, Nečekám, že budete nemusíte si půjčovat konali dobro. Existuje dělat něco dalšího. Protože nevím, zda můžete, víte? Situace každého je jiná. Proto nenutíme lidi, aby dělali dobré věci, i když je to dobré.

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika 1 2 Taťana Březinová Tanec na paletě Eroika 3 Taťana Březinová, 2007 Eroika, 2007 ISBN 978-80-86337-70-8 4 Taťana Březinová Tanec na paletě 5 6 Poznámka autorky Knihou Tanec na paletě jsem se vyznala ze

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3665 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_366 Jméno autora: Třída/ročník: Mgr. Tomáš Vaculík

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ZŠ SLOVAN slaví 40. výročí ze Slovanu 2013/2014 Třetí číslo k oslavám ZŠ Slovan Pár řádků k zamyšlení..od patnáctileté žákyně naší školy Dětství a dospělost. Co bylo ve škole,

Více

Kristýna Gavurová. Cathrine. Nakladatelství: ProSeries

Kristýna Gavurová. Cathrine. Nakladatelství: ProSeries Kristýna Gavurová Cathrine Nakladatelství: ProSeries Kapitola První S rodiči jsme se minulý týden přistěhovali do Mystic Falls. Začala jsem chodit do místní školy, ale nikdo se se mnou nechce kamarádit.

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

brian's story /1/ psych-out

brian's story /1/ psych-out brian's story /1/ psych-out nemůžu vysvětlit jak jsem strávil léto pokud se nevrátím zpátky mají ti bratři společný pokoj? uklízeli jsme s Timem pokoj když jsem ten časopis našel otec se nikdy nenaučil

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI

KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI Když nemůžeš zůstat doma se svou vlastní rodinou, je stát odpovědný za to, aby o Tebe bylo řádně postaráno a abys měl/a všechny věci, které potřebuješ ke svému životu.

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

ODVAHU! Knížka o přežití. Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice

ODVAHU! Knížka o přežití. Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice Dr. med. Claudia Croos-Müller ODVAHU! Knížka o přežití Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice 12 a ½ cvičení pro okamžitou pomoc pro získání klidu a odvahy V této knize najdeš následující cvičení:

Více

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví KNIHY MAJÍ ZELENOU CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví Naše paní učitelka nám v češtině představila soutěž pro základní školy KNIHY MAJÍ ZELENOU, kde máme za úkol vytvořit reportáž

Více

Teodor Pravický. Tajná služba s.r.o. - Jak vznikla nová služba

Teodor Pravický. Tajná služba s.r.o. - Jak vznikla nová služba Teodor Pravický Tajná služba s.r.o. - Jak vznikla nová služba OBSAH Úvod Kapitola 1 - U Tří Prasátek Kapitola 2 - Renáta Kapitola 3 - Kryštof má novou basu Kapitola 4 - Odstřihnout internet Kapitola 5

Více

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili?

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Ahoj kamarádi, určitě jste přemýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Jestli uvěřili tomu podivnému a podezřelému chlapíkovi a sedli

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

Fantazie a realita Žáci určují, zda je příběh nebo konkrétní informace v něm fantazie nebo realita.

Fantazie a realita Žáci určují, zda je příběh nebo konkrétní informace v něm fantazie nebo realita. Tý 11 Žáci určují, zda je příběh nebo konkrétní informace v něm fantazie nebo realita. 1 2 3 4 5 Řekněte: Tento týden budeme určovat rozdíl mezi tím, co je smyšlené, a tím, co se může opravdu stát. Tomu,

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Zuzana Hauerlandová. Souvětí podřadné IV. shrnutí

Zuzana Hauerlandová. Souvětí podřadné IV. shrnutí Autor: Tematický celek: Učivo (téma): Stručná charakteristika: Zuzana Hauerlandová Syntax Souvětí podřadné IV. shrnutí Materiál má podobu pracovního listu, pomocí něhož si žáci zopakují souhrnné vědomosti

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let KIDSCREEN-27 Dotazník o zdraví pro děti a mládež Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let Page 1 of 5 Dobrý den, Datum: Měsíc Rok Jak se ti daří? Jak se cítíš? Rádi bychom se to od tebe dozvěděli. Přečti

Více

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne PŘÍLOHA č. 1 DOTAZNÍK PRO ŽÁKY Název školy: Třída: Jsem: chlapec - dívka 1. Co podle tebe znamená výraz šikana? a) opakované posmívání a zesměšňování b) bití c) braní a poškozování věcí d) vymáhání věcí

Více

Výprava za pokladem se odkládá. Musíme vypátrat, co to všechno znamená! řekl rázně Jaguár. Kamarádi pak dlouze diskutovali o tom, zda mapka s

Výprava za pokladem se odkládá. Musíme vypátrat, co to všechno znamená! řekl rázně Jaguár. Kamarádi pak dlouze diskutovali o tom, zda mapka s Pak už všichni napjatě čekali, kdy se konečně objeví Laurio a začnou si spolu hrát. Ahoj, kamarádi! pozdravila Laurio, když konečně dorazila na Území kamarádů. Ahoj, Laurio! odpověděli všichni sborově

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 e-mail: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

Čítanka pro 4. Ročník, Nová škola. Psací potřeby, nakopírovaný text, učebnice vlastivědy Nová škola pro 4. ročník

Čítanka pro 4. Ročník, Nová škola. Psací potřeby, nakopírovaný text, učebnice vlastivědy Nová škola pro 4. ročník Registrační číslocz.1.07/1.4.00/21.1257 I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti VY_12_INOVACE_53 Název vzdělávacího materiálu Jak se Mach a Šebestová Jméno

Více

Bible pro děti. představuje. První Velikonoce

Bible pro děti. představuje. První Velikonoce Bible pro děti představuje První Velikonoce Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Janie Forest Upravili: Lyn Doerksen Přeložila: Jana Jersakova Vydala: Bible for Children www.m1914.org BFC PO Box 3 Winnipeg,

Více

Hudba z chatrče. Paulo Coelho. Argo Vánoční povídka

Hudba z chatrče. Paulo Coelho. Argo Vánoční povídka Hudba z chatrče Paulo Coelho coelho2.indd 1 Argo Vánoční povídka coelho2.indd 2 Paulo Coelho coelho2.indd 3 coelho2.indd 4 Paulo Coelho Hudba z chatrče coelho2.indd 5 Argo, 2008 Copyright 2008 by Paulo

Více

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče Druhé město, Brno 2013 Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a

Více

Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu dokázat i

Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu dokázat i Hleděli dva vězni z okna ven, jeden viděl hvězdy, druhý bláto jen. Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu

Více

Kde mohou pracovat lidé s postižením?

Kde mohou pracovat lidé s postižením? Kde mohou pracovat lidé s postižením? 30 Chráněné dílny Lidé s postižením pracují v chráněných dílnách. Většina lidí, kteří pracují v chráněných dílnách jsou lidé s postižením. V chráněné dílně ale také

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Druhy vedlejších vět. Souvětí podřadné

Druhy vedlejších vět. Souvětí podřadné Druhy vedlejších vět Souvětí podřadné Podmětná vyjadřuje podmět věty řídící. Bývá připojena vztažným zájmenem kdo nebo co nebo spojkami že, aby apod., např.: Je pozoruhodné, že se poměrně málo otázek týkalo

Více

Náš duhový deník (Duhovka)

Náš duhový deník (Duhovka) Náš duhový deník (Duhovka) 20. 3. 2013 Dnes nám začala hodina matematiky celkem normálně, ale v průběhu hodiny k nám přišel pan učitel a zeptal se nás, jestli se chceme zúčastnit soutěže Finanční gramotnost

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude.

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude. Leksjon 5 5.1.1. Gjør om til negative konstateringer. To je škola. To není škola. 1. To je kostel. 2. Tohle jsou továrny. 3. To byla nemocnice. 4. Tohleto bude silnice. 5. Tohle jsou čtverce. 6. To byl

Více

Význam ochrany přírody

Význam ochrany přírody Význam ochrany přírody 1. Velký, protože příroda představuje podmínky pro náš život a představuje přirozenou krásu pro náš duševní život. 2. Na světě nejsme sami, žijí s námi i jiné živočišné a rostlinné

Více

Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl

Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl Upozornění pro čtenáře a uživatele této knihy Všechna práva vyhrazena. Žádná část této tištěné či elektronické knihy nesmí být reprodukována

Více

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA úvodní stránka strana - 1 - CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA NĚKTERÁ PROROCTVÍ A NĚKTERÉ OBRAZY se zdůrazněním toho: kým je co pro nás vykonal a co z toho pro nás vyplývá použit... ekumenický a kralický

Více

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq wertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty Terezín uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui setkaní s pamětnicí 28.4.2011 opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

Více

Lekce 5. Str. 38/cv.3

Lekce 5. Str. 38/cv.3 Lekce 5 Komunikační cíl lekce: Studenti se naučí mluvit o vzhledu a osvojí si fráze typické pro popis lidí. Naučí se popisovat a porovnávat oblečení a jeho vlastnosti a vyjádřit, co kdo často nosí nebo

Více

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné.

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné. Každá myšlenka, kterou si naše mysl vytvoří, většinou vytvoří i tu činnost, o které jsme přemýšleli. Všechno, co vyprodukuje naše mysl, chce produkovat i naše tělo. Je to automatický proces, který má většina

Více

TÉMA : drogy. Pocit z besedy Vedoucí besedy S názory vedoucího 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím 4 4 Spíš nesouhlas 5 5 nesouhlas

TÉMA : drogy. Pocit z besedy Vedoucí besedy S názory vedoucího 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím 4 4 Spíš nesouhlas 5 5 nesouhlas TŘÍDA : 8.A / 22 žáků 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím Ano 22 Ano 21 Ano 14 Ne Ne Ne 7 nevím 1 Nevím 1 Beseda byla poučná 6x Dobře vše vysvětlila 7x Byla zajímavá 5x Ví, o čem mluví,

Více

Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace. Název školy: Elena Kolarovská. Období: duben 2012 VY_32_INOVACE_30_ČJ2

Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace. Název školy: Elena Kolarovská. Období: duben 2012 VY_32_INOVACE_30_ČJ2 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2557 Autor: Elena Kolarovská Období: duben 2012 Název: VY_32_INOVACE_30_ČJ2 Vzdělávací

Více

Obránci mlýna (Eckart zur Nieden, překlad: Pavel Mareš) 6. Švestkový koláč

Obránci mlýna (Eckart zur Nieden, překlad: Pavel Mareš) 6. Švestkový koláč 6. Švestkový koláč A určitě mi za to zaplatí? zeptal se Viktor nedůvěřivě. Ale to víš, že jo, odsekla Kristina skoro naštvaně. Řekl to docela jasně. Když budeš pilný, dostaneš padesát kaček. Vykročila

Více

Začátek lidského smutku

Začátek lidského smutku Bible pro děti představuje Začátek lidského smutku Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Byron Unger; Lazarus Upravili: M. Maillot; Tammy S. Přeložila: Martina Penner Vydala: Bible for Children www.m1914.org

Více

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny:

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny: Tělo a stres garant: Radovan Faktor členové expertní skupiny: Martina Miňhová Bára Stoláriková Nikola Žůrková Marek Hanuš Zdeněk Lerch Jan Čížek Michal Kdolský Daniel Punčochář Zdeněk Janoušek Filip Wágner

Více

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 16 TÝDENÍK ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2007 S šipkovanou se jděte vycpat, pane učiteli, my dneska hrajeme radši šikanovanou! To už je tenhle měsíc třetí poznámka. Tady asi pomůže jedině pořádný výprask. Kde

Více

Zájmena - test DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_ST_01-06_CJ-6. autor Jaroslava Staňková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace

Zájmena - test DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_ST_01-06_CJ-6. autor Jaroslava Staňková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Zájmena

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0218CZ. I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské gramotnosti. VY_12_INOVACE_Pap7. Český jazyk. J.

CZ.1.07/1.5.00/34.0218CZ. I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské gramotnosti. VY_12_INOVACE_Pap7. Český jazyk. J. Název školy Gymnázium, Šternberk, Horní nám. 5 Číslo projektu Šablona Označení materiálu CZ.1.07/1.5.00/34.0218CZ. I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské gramotnosti VY_12_INOVACE_Pap7

Více

ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina.

ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina. ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina. Manžel i já vyrážíme učit ve třídách našich dětí, spolu s dalšími skoro padesáti

Více

Řeka s rozpuštěnými vlasy (pohádky pro velké děti a malé rodiče)

Řeka s rozpuštěnými vlasy (pohádky pro velké děti a malé rodiče) Řeka s rozpuštěnými vlasy (pohádky pro velké děti a malé rodiče) H:o)nza Vojtko Malá holčička seděla na schodech a ukusovala maličké kousky kulaté sušenky. Byla to velká sušenka s čokoládovými kousky a

Více

TVOŘIVÉ MYŠLENKY. Žijte odvážně!

TVOŘIVÉ MYŠLENKY. Žijte odvážně! TVOŘIVÉ MYŠLENKY Žijte odvážně! Pardubice 2011 Postupy, které vás posunou dál Věnováno všem, kteří se nebojí žít. ÚVOD Žijeme ve společnosti, která si hraje na jistotu a zabezpečení. Uvěřili jsme, že neustálou

Více

Život na nikoho nečeká

Život na nikoho nečeká Život na nikoho nečeká Pardubice 2012 Nadechni se a skoč uvolni se a vychutnej si tu jedinečnou jízdu životem. Věnováno tobě, protože o nikoho jiného tu nejde. ÚVOD Tak, jako v mých jiných knihách, i zde

Více

SExy styl. Krásná, nebo vyzývavá? H a y l e y D i M a r c o v á

SExy styl. Krásná, nebo vyzývavá? H a y l e y D i M a r c o v á SExy styl Krásná, nebo vyzývavá? H a y l e y D i M a r c o v á Úvod Možná bys o sobě neřekla, že jsi sexy. Možná dokonce ani nechceš být sexy. Ale pokud jsi normální dívka z masa a kostí, vsadím se, že

Více

Říkadla pro celý den. František Hrubín. a taky navečer. Ilustrovala Lucie Lomová

Říkadla pro celý den. František Hrubín. a taky navečer. Ilustrovala Lucie Lomová Říkadla pro celý den František Hrubín Ilustrovala Lucie Lomová a taky navečer Milé děti, milí rodiče, otevíráte výbor básní Františka Hrubína, který patří mezi básníky, jehož děti opravdu milují. Těžko

Více

1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou. 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce a naopak

1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou. 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce a naopak EU 4 24 Slovní druhy neohebné 1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou daleko brzy vesele zítra tam KDY? Kde? JAK? modře tady hned včera smutně 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce

Více

Znovu se zaposlouchala. Všude bylo ticho jako v hrobě. Chuť vykouknout ven byla tak silná, že jí nemohla odolat. Rychle vklouzla pod záclony a

Znovu se zaposlouchala. Všude bylo ticho jako v hrobě. Chuť vykouknout ven byla tak silná, že jí nemohla odolat. Rychle vklouzla pod záclony a Čarodějná hodina Sofie nemohla spát. Škvírou mezi záclonami procházel zářivý paprsek měsíčního světla a dopadal přímo na její polštář. Ostatní děti v sirotčinci už dávno spaly. Sofie zavřela oči a ležela

Více

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v HASIČI VE ŠKOLE Dne 28. 5. 2010 to vypadalo, jakoby v naší škole hořelo. Uslyšeli jsme sirénu, do tříd přišli hasiči v maskách a vyváděli nás ven. Před školou stojí hasičské auto. Co se děje? Snad nehoří?!

Více