Česká televize. Centrum vzdělávacích pořadů. Šéfdramaturgyně: Alena Müllerová. Scénář: Jitka Škápíková. Vzduchoplavec Kráčmera.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Česká televize. Centrum vzdělávacích pořadů. Šéfdramaturgyně: Alena Müllerová. Scénář: Jitka Škápíková. Vzduchoplavec Kráčmera."

Transkript

1 1 Česká televize Centrum vzdělávacích pořadů Šéfdramaturgyně: Šéfproducent: Alena Müllerová Daniel Růžička Scénář: Jitka Škápíková Název pořadu: Vzduchoplavec Kráčmera Nad Zlínskem Stopáž: 16 min. Datum vysílání: 2011 Číslo a datum výroby: /0004 Natáčení: Dramaturg: Olga Janků Kamera: Produkce: Režie: Robert Riedl Ján Novák

2 2 Česká televize Centrum vzdělávacích pořadů VZDUCHOPLAVEC KRÁČMERA Nad Zlínskem Scénář: Jitka Škápíková Dramaturgie Olga Janků Produkce: Robert Riedl Režie: Ján Novák

3 3 Postavy: Tomáš Děda hrabě Josef Seilern ( ) Tomáš Baťa ( ) architekt František Lydie Gahura ( ) Kontakty pro produkci: ZŠ Slušovice, Školní 222, PSČ učitelka Věra Janská mobil , Zoologická zahrada a zámek Lešná Lukovská 112, Zlín Zoo: Zámek: zatím jsem nedomlouvala Obuvnické muzeum Zlín + Baťův mrakodrap Expozice muzea ve vstupu do bývalého průmyslového areálu Svitu, budova č. 1 (u podchodu na náměstí Práce) + skupinové prohlídky bývalé Správní budovy firmy Baťa a.s Mgr. Miroslava Štýbrová naše kontaktní osoba a odborná poradkyně , , Fotky: Spousta fotek Zlína všeho druhu: Pozůstatky Baťovy dálbice Zástřizly jsou dobře dostupné z hlavního silničního tahu Brno - Uherské Hradiště.

4 4 Znělka 1. OBRAZ: exteriér let balónem Tomáš letí, rozhlíží se, kochá se a zároveň listuje v dědově deníku. Tomáš vzhlédne od deníku a libuje si. Podíváme se dolů, letíme zrovna nad přehradou u Slušovic. Tomáš čte dál. Ještě si nestihnul všimnout toho, co už my vidíme: hořák zhasnul a balon podezřele klesá. Překvapení z toho, co se dočetl, vystřídá překvapení z toho, co se děje: Tomáš zjistí, že klesá, už je skoro nad vodou. Zděsí se a začne se honem a překotně snažit zapálit zhaslý hořák. Koš se blíží k vodní hladině, Tomáš si strčí dědův deník pod bundu, aby ho chránil, a ucpe si nos. Stylizovaný pád do vody. Tomáš: (čte) Tu zavál příznivý vítr a před mými zraky se objevily Vizovické a Hostýnské vrchy. Malebný kraj, kterým protéká říčka Dřevnice Tomáš: Hezky si to můj praděda zapsal! Tomáš: Ale vsadil bych se, že tahle přehrada na Dřevnici tehdy ještě nebyla. Tomáš: (pokračuje ve čtení) Avšak nehoda, která mě vzápětí postihla, způsobila, že jsem málem zanevřel na balonářství navždy. (překvapeně vzhlédne od deníku) No ne, dědo?! Tomáš: Zatraceně! To ne! Proč to nehoří? Já nechci! Kde mám sirky? Do vody ne! Pradědečkůůů!

5 5 2. OBRAZ: exteriér u slušovické přehrady Za dostihovou dráhou, směr na obec Hrobice, odbočka vpravo ke hrázi. Tomáš sedí u ohýnku skoro svlečený, suší si mokré oblečení. Vylévá vodu odevšad, vyloví rybku za košilí a hodí ji zpátky do vody Za ním leží převržený balonový koš. S úlevou zjišťuje, že deník přežil. Objeví se děda Děda přisedne k ohníčku za Tomášem a rozpovídá se. Tomáš se obléká a balí si usušené věci. Děda zmizí jako dým nad ohýnkem. Mimo obraz ještě stihne odpovědět: Tomáš si nalistuje v deníku správnou stránku. Tomáš: Člověk by myslel, že ten koš bude plavat, ale ono né No, aspoň že jsem zachránil pradědův deník! Děda: Kapitola sedmdesát pět: Vyhněte se vodním plochám. Co ti to říká, pravnuku? Tomáš: Jsem teprve u kapitoly šedesát devět. Děda: Máš štěstí, Františku, že ses trefil aspoň do přehrady. To já jsem tehdy havaroval do jakéhosi toho Tomáš: Žabníku? Děda: (stranou) No, spíš hnojiště. (Tomášovi) Zařekl jsem se, že do balónu už víckrát nevlezu. Tomáš: Vážně?! A jak to bylo dál? Děda: (MO) Jen si to přečti, vypsal jsem to dopodrobna!

6 6 Tomáš: (čte) Rozhodl jsem se, že se vrátím domů do Vídně jakkoli jinak, jen ne balonem. I vydal jsem se do nejbližší vesnice, která se zove Slušovice. 3a. OBRAZ: exteriér Náměstí ve Slušovicích + DĚTI Tomáš sedí na trávníčku v parčíku u kostela a prohlíží si fotky v deníku. Archivní fotografie konfrontace městečka před sto lety a dnes Přichází k němu skupinka dětí. Chvíli ho obhlíží, pak si dodají odvahy a zeptají se: Tomáš v jednom kuse listuje deníkem. Možná z něj občas vyloví i nějakou tu chaluhu nebo šnečí ulitu. Podíváme se do deníku subjektivním pohledem dětí, které koukají Tomášovi přes rameno. Tomáš s dětmi jdou k dostihové dráze. Za jejich zády se zjeví děda. Nerad se přiznává: Dítě 1: Ahoj, co to máš? Tomáš: Pradědův deník. Dítě 2: Takže seš František Kráčmera. Já jsem si to hned myslel. Dítě 3: Chceš ukázat, jak se to u nás ve Slušovicích změnilo od dob tvého pradědy? Tomáš: To budete hodní. Ale napřed mi pomožte přečíst tohle. Děda píše: (čte) Ve Slušovicích jsem si chtěl... A pak je to rozpitý. (konstatuje bokem) Ještěže jsem to neutopil úplně Dítě 2: Tady se dá přečíst akorát dostihli. Dítě 3: Ne dostihli, ale dostihy! Dítě 1: Jo dostihy! Tak pojď!

7 7 Děda: Je tam napsáno: Ve Slušovicích jsem si chtěl vypůjčit koně, ale dostihli mě. 3b. OBRAZ: exteriér dostihová dráha ve Slušovicích + DĚTI Prohlížíme si dostihovou dráhu a golfové hřiště v ní. Vidíme Tomáše s dětmi na tribuně, jak si ukazují, co na dráze všechno je. Tomáš: (MO) Areál slušovického závodiště vznikl před třiceti lety, v době, kdy bylo na vrcholu slávy místní zemědělské družstvo. Dostihová dráha má jako jediná u nás klopené oblouky, proto se zde dá jezdit velmi rychle. Uvnitř oválu je překážková dráha a malé golfové hřiště. 3c. OBRAZ: exteriér odchod ze Slušovic + DĚTI Tomáš s dětmi na kraji obce Slušovice, u dopravní značky s koncem obce. Tomáš listuje deníkem. Dítě ukáže směr cesty. Všichni vykročí na cestu. Tomáš: Podle pradědečkova deníku bych se teď měl vydat směr Lešná. Dítě 1: To je tudy. Dítě 2: Je tam zoologická zahrada a je to tam super! Tomáš: Je to daleko? Dítě 3: Kousek. Pojď už! 4. OBRAZ: exteriér zoo v Lešné + DĚTI Tomáš s dětmi vcházejí do zoo Lešná. Tomáš: Letní sídlo hrabat Seilernů v Lešné ještě voní novotou zapsal si děda. Zde jsem dostal ten skvělý nápad

8 8 Vstříc jim po cestičce chvátá hrabě Seilern. Seilern vede hosty k zámečku. Tomáš s dětmi následují hraběte. Prostřih na nedalekou hradní zříceninu Lukov. Detaily exteriéru (interiéru?) zámečku v Lešné. Dítě pomůže najít hraběti to pravé slovo: Hrabě odchvátá a Tomáš s dětmi se procházejí lesoparkem a zoologickou zahradou. Sestřih žánrovek a detailů. Obrazovou procházkou po zoo končíme scénu. Seilern: Buďte vítáni, milí mladí přátelé! Nejste první školní výprava, která se chce kochat mými sbírkami! Tomáš: František Kráčmera, dobrý den. Seilern: Hrabě Josef Seilern. Chutě spěšte dál! Seilern: Víte, náš rod před lety pobýval na nedalekém Lukově. Jenže to staré hradní sídlo už dočista vyšlo z módy. A tak jsme si postavili něco novějšího. Rezidenci s veškerým komfortem, ústředním topením, telefonem a elektřinou. Na svou dobu prostě, prostě Dítě 3: Prostě trendy. Seilern: (odtuší) Tak nějak. A teď mě omluvte. Musím jít nakrmit své miláčky! Vy se zatím kochejte, jak je libo! Tomáš (MO) Už před sto lety navštěvovaly výpravy školních dětí zdejší park, skleníky, hřebčín, bažantnici a hlavně přírodopisné muzeum, které zde hrabě založil. Josef Seilern byl totiž významný vědec v oboru ornitologie. Vlastnil největší sbírku ptačích vajec a kolibříků v Evropě, možná i ve světě. Ze svých cest přivezl do Lešné exotické druhy savců a ptáků a tím položil základ dnešní zoologické zahrady.

9 9 Děda zase zmizí. Tomáš nechápavě kouká. Tomáš se obrátí na děti. Děti a Tomáš se rozcházejí každý po svém. Děda: Pravnuku, nemrhej časem a pospěš dál! Pan velkoobuvník už čeká! Tomáš: Velkoobuvník? Dítě 1: Nemyslel on Baťu? Dítě 3: Tak to musíš do Zlína! Tomáš: Jdete se mnou? Dítě 2: Víš co, jdi sám. My bychom se měli vrátit. Dítě 3: Aspoň ti zatím půjdeme dosušit ten balon. 5a. OBRAZ: exteriér Zlín náměstí Tomáš na zlínském náměstí Míru. Tomáš: Zlín se prý původně jmenoval Zlaté jablko", protože tu byla všeho hojnost. A pak se začalo proslýchat, že zde žijí zlí lidé, a tak město dostalo jméno Zlín. Ale údajně to je čirá pomluva. Název Zlín pochází od slova slín, podle místní jílovité hlíny, ze které se dělaly cihly a hrnce. Odpradávna to totiž bylo město hrnčířů - než se před sto lety stalo městem obuvníků. Celkové pohledy na město Zlín. Archivní fotografie, konfrontace s aktuálním stavem- švec, pásová výroba Tomáš zalistuje v deníku. Tomáš: (čte) Jen několik málo let před mým příletem do tohoto kraje, ve stejné době, kdy hrabě Seilern pár kilometrů odtud postavil zámeček v Lešné, založil ve Zlíně Tomáš Baťa svou slavnou továrnu na boty. Švec

10 10 Pohled na areál Baťových závodů v celku a z ptačí perspektivy. vyráběl boty ručně na verpánku, ale Baťa zavedl pásovou výrobu. Inspiraci našel v Americe." 5b. OBRAZ: exteriér Zlín parková zóna Z náměstí Míru se pohybujeme přes sad Svobody kolem zámku na náměstí TGM. Tomáš prochází parkem. V parčíku na náměstí TGM sedí děda obklopen mapami a nákresy. Hledá v mapě, vymýšlí, zakresluje Z protější strany k němu přichází Tomáš Baťa. Děda je nedůvěřivý a kryje své plány tělem. Děda je lehce zmaten a omlouvá se. Ukazuje Baťovi mapy a nákresy. Tomáš: (MO) Byl to rodák ze Zlína, z rodiny chudého ševce. Díky své píli a pracovitosti se vypracoval v jednoho z největších podnikatelů své doby. Jeho myšlenky byly revoluční a i dnes, po sto letech, jsou stále moderní. Baťa: Mohu se podívat, na čem pracuješ, mladý příteli? Děda: Víte, když já bych nechtěl, aby mé nápady a vynálezy použil někdo jaksi bez mého vědomí jestli mi rozumíte Baťa: No dovolte? Já jsem Tomáš Baťa! Copak jsi mě nepoznal? Děda: Á, tak to promiňte Jsem na cestě domů do Vídně a chtěl bych si to putování trochu ulehčit. A tak mě napadlo: co takhle prokopat vodní kanál a pěkně na lodi doplout až do Dunaje?

11 11 Baťa si plán prohlíží a zálibně se usmívá. Děda ukazuje další plány: mapa dálnice, šicí stroj, helikoptéra Baťa si prohlíží obrázek šicího stroje (je na Baťa odchází, děda za ním kouká. Baťa: Kanál, říkáš (začne si notovat valčík na krásném modrém Dunaji) Děda: Nebo si zkonstruovat vlastní helikoptéru! Anebo tady: kdyby se postavila dálnice... Už dlouho se zabývám konstrukcí šlapacího automobilu. Baťa: Ukaž? To mi připadá spíš jako stroj na šití bot! Děda: Myslíte? Ovšem to by se vám mohlo hodit, ne? Víte, jak by vám takový stroj zvýšil obrat? Baťa: Budu o tom uvažovat. Ale s tím kanálem, dálnicí a helikoptérou zajdi za mým nevlastním bratrem Janem Antonínem. To já už za života nestihnu. Tomáš: (MO) A přece Tomáš Baťa toho za život stihl opravdu dost. Dělal vše pro to, aby jeho továrna úspěšně fungovala a aby jeho zaměstnanci mohli dobře a efektivně pracovat. 6a. OBRAZ: exteriér Baťovy závody + další stavby Koláž záběrů na Baťovy stavby: areál továrny, Baťova škola práce, studentské ubytovny, mateřská školka, Baťova nemocnice, závodní knihovna, obuvnické muzeum. Archivní fotografie v konfrontaci se současným stavem. Tomáš: (MO) Začal u vzdělání - založil Baťovu školu práce, pro studenty zajistil ubytování, zaměstnancům sloužila závodní

12 12 mateřská školka, Baťova nemocnice, závodní knihovna, působil tu hudební soubor, sportovní klub SK Baťa, firemní obuvnické muzeum. To patří k nejstarším svého druhu na světě. 6b. OBRAZ: exteriér/interiér Obuvnické muzeum Procházíme expozicí muzea obuvi, prohlížíme si jednotlivé sbírkové předměty. Objeví se Baťa a klidně promluví. Tomáš si prohlíží různé kuriózní boty. Znovu je tu Baťa a osloví Tomáše. Tomáš je v rozpacích. Baťa se na něj přísně podívá. Tomáš: (MO) O takzvané. baťovky, plátěné boty s koženou podešví a špičkou, byl obrovský zájem. Jejich cena vždycky končila na devítku, protože to líp vypadá. A pobočky závodu rostly jako houby po dešti. Baťa: Dokázal jsem lidi motivovat, aby dělali to, co jsem potřeboval. Mí zaměstnanci měli podíl na zisku i ztrátě. Když pracovali dobře, dostali větší výplatu, za chyby však platili z vlastní kapsy. Chtěl jsem mít systém, který funguje spolehlivě jako východ a západ slunce. Tomáš: V tomhle fakt někdy někdo chodil? Boty z peří pštrosa emu a lidských vlasů, které sloužily v Austrálii k rituálním obřadům No to mě podržte Baťa: poslyš, mladíku, když se tak zajímáš o můj podnik, nechtěl bys v něm pracovat? Tomáš: Jako šít boty? Ale to nejde Baťa: Neříkej mi, že to nejde - řekni mi, že to neumíš". Jedno z mých oblíbených hesel.

13 13 Boty se musí nejen dobře vyrobit, ale i dobře prodat. Tomáš se pokouší boty prodávat jako velmi laxní prodavač, potom jako velmi úslužný Tomáš: To je pravda podle hesla Náš zákazník, náš pán. Měl bych tady jedny speciální botky přesně na vaši nožku. Baťa za ním zavolá: Baťa: A ne abys na svých cestách vyprávěl, že ve Zlíně sekají boty jako Baťa cvičky! 7. OBRAZ: exteriér Baťovy domky Tomáš prochází ulicemi Kotěrova a Slovenská a čte si v deníku. Spolu s ním si prohlížíme typické baťovské dělnické domky. Tomáš se rozhlédne. Tomáš: Když jsem přibyl do Zlína, píše děda, Tomáš Baťa zrovna začal stavět pro své dělníky rozkošné malé domečky z červených pálených cihel. Tomáš: To budou ony. Archivní fotografie v konfrontaci se současným stavem. Objeví se architekt Gahura a hrne se k Tomášovi. Tomáš kývne, že jo. Gahura: Vítej, Františku! Tak co, líbí se ti? Gahura: František Lydie Gahura jméno mé. Spolu s přítelem Kotěrou a dalšími architekty jsme se snažili naplnit přání pana starosty:

14 14 vystavět Zlín jako krásné moderní zahradní město plné zeleně. Tomáš: Pana starosty? Gahura: Ty to nevíš? Tomáš Baťa byl také starostou města Zlína. To víš, před sto lety se do Zlína hrnula spousta nových pracovních sil. Jenže kam je ubytovat, že? A tak vznikly čtvrti Zálešná, Lesní čtvrť a Letná. Záviděli nám je i v cizině! Sledujeme jednotlivé domky dělnické kolonie. 8. OBRAZ: exteriér - Lesní hřbitov ve Zlíně Tomáš u Baťova hrobu. Podíváme se na Baťův hrob. Tomáš: Tomáš Baťa. Zahynul při letecké nehodě 12. července Ve svém osobním letadle se chystal odletět do Švýcarska, aby se zúčastnil otevření nové pobočky. Startoval z firemního letiště v Otrokovicích za husté mlhy. Havarovali těsně po startu ještě na pozemku firmy. 9a. OBRAZ: exteriér u Baťova památníku Tomáš stojí u Baťova památníku. Prostřihneme záběry na Baťův kanál, plány dálnice (je na na torzo, které ze stavby zbylo u Zástřizel (viz úvodní mapka) Tomáš: Po smrti Tomáše Bati se podniku ujal jeho nevlastní bratr Jan Antonín. I on měl velké a smělé plány: začal stavět říční průplav i dálnici z Aše až k rumunským hranicím Tomáš: pro vrcholné manažery svého obuvnického impéria zkonstruoval i vlastní helikoptéru, aby se mohli rychle přemisťovat mezi filiálkami po celém světě. Říkalo se jí Baťova stíhačka

15 15 Objeví se děda se svými plány v podpaždí, významně na ně ukáže, jakože to já!, zakření se a zmizí. Tomáš: Jeho plánům ale udělala konec druhá světová válka. 9b. OBRAZ: exteriér/interiér Mrakodrap Exteriér a interiér mrakodrapu. Archivní fotografie v konfrontaci se současným stavem. Tomáš jede výtahem Jedenadvacítce. Tomáš: Některé stavby ale zdobí Zlín dodnes, třeba tenhle Zlínský mrakodrap. 21. správní budova obuvnické firmy byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. A tenhle výtah není obyčejný výtah! Byla to prosklená kancelář šéfa firmy! 9c. OBRAZ: exteriér filmové ateliéry Záběry na filmové ateliéry Kudlov. Archivní fotografie v konfrontaci se současným stavem. V prostřizích doplníme o ukázky Modelů ke slavným filmům, eventuelně reklam. Tomáš se podívá do deníku. Tomáš znovu zalistuje v deníku. Tomáš: (MO) A ještě jedna zajímavost: Jan Antonín Baťa vystavěl také filmové ateliéry, aby v nich mohl točit reklamu na své výrobky. Inspirací mu nebylo nic menšího než Hollywood. Ateliéry Kudlov se později proslavily animovanými filmy Karla Zemana a Hermíny Týrlové. Tomáš: Jenže o tomhle všem už děda nic nepíše, protože v té době byl dávno zpátky ve Vídni. Nojo, jenže jak se tam vlastně dostal?

16 16 Tomáš se podívá na hodinky a zděsí se. Tomáš vykročí na zpáteční cestu. 10. OBRAZ: exteriér - u slušovické přehrady + DĚTI Jsme tam, kde jsme začínali. Tomáš s dětmi sedí u ohníčku. Tomáš se uloží k spánku, děti se odplíží pryč Tomáš: (čte) Naděje, že mé vynálezy spatří světlo světa, byla v nedohlednu, a tak mi nezbývalo, než obout pevné boty ze Zlína a vydat se pěšky hledat svůj balon. Tomáš: No nazdar! Já už taky budu muset! Doufám, že mi ho děcka ve Slušovicích pohlídaly a pěkně vysušily! Dítě 3: Balon máš v pořádku, Františku. Dítě 1: Vysušený, vyspravený. Tomáš: To jste hodní. Ale už je pozdě, skoro tma. Přespím pod širákem vyrazím až zítra. Dítě 2: Tak dobrou. Závěrečná znělka

VY_32_INOVACE_10_ TOMÁŠ BAŤA Autor: Mgr. Světlana Dlabajová Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu:

VY_32_INOVACE_10_ TOMÁŠ BAŤA Autor: Mgr. Světlana Dlabajová Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu: VY_32_INOVACE_10_ TOMÁŠ BAŤA Autor: Mgr. Světlana Dlabajová Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu: Zkvalitnění ICT ve slušovské škole Číslo projektu:cz.1.07/1.4.00/21.2400

Více

Vzduchoplavec Kráčmera. Kráčmera ve městě draka

Vzduchoplavec Kráčmera. Kráčmera ve městě draka Vzduchoplavec Kráčmera Kráčmera ve městě draka Scénář : Mikulík David Hlubuček Petr Glazarová Eliška Korbel Vojtěch Nečesal Patrik Režie: Mikulík David Postavy: Kráčmera Praděda Děti ( Janatová Daniela,

Více

Scénář Kráčmera Krnov. obraz Scéna dialogy 1 Přistání na Cvilíně

Scénář Kráčmera Krnov. obraz Scéna dialogy 1 Přistání na Cvilíně Scénář Kráčmera Krnov obraz Scéna dialogy 1 Přistání na Cvilíně Kráčmera letí balonem a najednou slyší policejní vrtulník. Kráčmera se otočí a vidí jak se k němu rychle přibližuje, rozhodne se uhnout,

Více

být a se v na ten že s on z který mít do o k

být a se v na ten že s on z který mít do o k být a se 1. 2. 3. v na ten 4. 5. 6. že s on 7. 8. 9. z který mít 10. 11. 12. do o k 13. 14. 15. ale i já 16. 17. 18. moci svůj jako 19. 20. 21. za pro tak 22. 23. 24. co po rok 25. 26. 27. oni tento když

Více

1. kapitola (Petra) No, já sama nevím, jak se ta zastávka jmenuje vím jen, že to kousek od Řešovské.

1. kapitola (Petra) No, já sama nevím, jak se ta zastávka jmenuje vím jen, že to kousek od Řešovské. 1. kapitola (Petra) Stojím na chodbě budovy FSV UK a snažím se zorientovat v plánku. Nervózně si přitom pohrávám s propiskou. Náhle za sebou uslyším povědomý hlas: Honzo, kolikrát jsem ti říkal, že nechci,

Více

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání Ale já jsem se chtěla o Jirkovi Hrzánovi dozvědět něco bližšího. Tak jsem o něm začala psát sama. No, sama jak se to vezme. Pročetla jsem dostupné materiály, ale především jsem na něj nechala vzpomínat

Více

Popisy staveb Název budovy: Dům pro seniory SWOT ANALÝZA. Nedávno zrekonstruováno V okolí: - obchody - knihovna - zastávka MHD - přírodní prostředí

Popisy staveb Název budovy: Dům pro seniory SWOT ANALÝZA. Nedávno zrekonstruováno V okolí: - obchody - knihovna - zastávka MHD - přírodní prostředí ZŠ Laštůvkova Mapa Popisy staveb Název budovy: Dům pro seniory Byty pro seniory 12 let Nedávno zrekonstruováno V okolí: - obchody - knihovna - zastávka MHD - přírodní prostředí Rozšíření Hluk ze silnice

Více

ZKOUŠKA Z ČESKÉHO JAZYKA

ZKOUŠKA Z ČESKÉHO JAZYKA ZKOUŠKA Z ČESKÉHO JAZYKA NA ÚROVNI A1 PODLE SERR PRO TRVALÝ POBYT V ČR (MODELOVÁ VERZE) 1 ČÁST I: Čtení s porozuměním Úloha 1: Čtěte a pracujte s texty. Řešte úlohy 1-7. Je to pravda (ano), nebo není to

Více

DAGMAR H. MUELLEROVÁ. Pristávací ˇ dráha volná pro Molly!

DAGMAR H. MUELLEROVÁ. Pristávací ˇ dráha volná pro Molly! DAGMAR H. MUELLEROVÁ Pristávací ˇ dráha volná pro Molly! Title of the original German edition: Vampirinternat Schloss Schauerfels: Landebahn frei für Molly! 2012, EGMONT Verlagsgesellschaften mbh, Schneiderbuch,

Více

[PENÍZE - MANAŽEŘI] 28. října 2007

[PENÍZE - MANAŽEŘI] 28. října 2007 Úvod Zdravím vás všechny a vítám vás. Jsem moc rád, že jste dnes dorazili. Dnes začneme spolu mluvit o penězích. Vím, že je to velice kontroverzní téma. Ne jenom z pohledu lidí mimo církev. Nedávno zveřejnili

Více

Ahoj kamarádi, rok se s rokem sešel a v našem lese je bílo až oči přecházejí. Všechny stromy se oblékly do nadýchaných jiskřivých kabátů, na kterých

Ahoj kamarádi, rok se s rokem sešel a v našem lese je bílo až oči přecházejí. Všechny stromy se oblékly do nadýchaných jiskřivých kabátů, na kterých Ahoj kamarádi, rok se s rokem sešel a v našem lese je bílo až oči přecházejí. Všechny stromy se oblékly do nadýchaných jiskřivých kabátů, na kterých šišky vypadají jako velké hnědé knoflíky. V lese zavládlo

Více

Kde mohou pracovat lidé s postižením?

Kde mohou pracovat lidé s postižením? Kde mohou pracovat lidé s postižením? 30 Chráněné dílny Lidé s postižením pracují v chráněných dílnách. Většina lidí, kteří pracují v chráněných dílnách jsou lidé s postižením. V chráněné dílně ale také

Více

Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky

Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky 2. Lekce klavíru Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky klavíru, svírala noty a snažila se potlačit napjaté chvění, které před lekcemi cítívala. Windy! Pojď dál, pojď dál! Drobná, elegantně oblečená

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

Byl jednou jeden princ. Janči se jmenoval. A ten princ Janči byl chudý. Nebydlel v zámku, ale ve vesnici

Byl jednou jeden princ. Janči se jmenoval. A ten princ Janči byl chudý. Nebydlel v zámku, ale ve vesnici Kašpárek (Vypravěč) Princ Janči Chůva (Babička) Žába Princezna Janička Král Čert Světnice Vesnice Komnata Podhradí Les Přídavné kulisy: studna Smrk Kašpárek nebo vypravěč: Byl jednou jeden princ. Janči

Více

Korpus fikčních narativů

Korpus fikčních narativů 1 Korpus fikčních narativů prózy z 20. let Dvojí domov (1926) Vigilie (1928) Zeměžluč oddíl (1931) Letnice (1932) prózy z 30. let Děravý plášť (1934) Hranice stínu (1935) Modrá a zlatá (1938) Tvář pod

Více

Trik. Pak ses probudil a vzpomněl si, kde jsi.

Trik. Pak ses probudil a vzpomněl si, kde jsi. Část první Trik Trik Ty dvě děti, chlapci, seděly těsně vedle sebe, zmáčknuté k sobě velkými opěrkami starého křesla. Ty jsi byl ten vpravo. Teplo druhého chlapce bylo tak blízké, přesouval pohled od

Více

Hledáte si i během trvání rekvalifikace práci?

Hledáte si i během trvání rekvalifikace práci? Účastnice A: No asi nic moc, protože jsem neměla práci a nikde jsem ji nemohla najít. No doufám, že mi pomůže? Myslíte jako najít práci nebo obecně? No hlavně tu práci, no a pak se budu mít jako celkově

Více

Petra Soukupová. K moři

Petra Soukupová. K moři Petra Soukupová K moři Brno 2011 Petra Soukupová, 2007 Host vydavatelství, s. r. o., 2007, 2011 (elektronické vydání) ISBN 978 80 7294 420 0 Rodičům PETROVY DVĚ ŽENY 1/ Petr a Magda se potkávají Magda

Více

Výtvarná soutěž ŽÍZEŇ ANEB VODA NAD ZLATO. Vím Chci vědět Dozvěděl/a jsem se VÍM CHCI VĚDĚT DOZVĚDĚL/A JSEM SE

Výtvarná soutěž ŽÍZEŇ ANEB VODA NAD ZLATO. Vím Chci vědět Dozvěděl/a jsem se VÍM CHCI VĚDĚT DOZVĚDĚL/A JSEM SE Výtvarná soutěž ŽÍZEŇ ANEB VODA NAD ZLATO Vím Chci vědět Dozvěděl/a jsem se VÍM CHCI VĚDĚT DOZVĚDĚL/A JSEM SE Kvíz k vodě 1. Kolik vody zaujímá povrch planety? a) 61% b) 81% c) 71% 2. Jaký je chemický

Více

Vítám Tě na Červené Lhotě!

Vítám Tě na Červené Lhotě! Vítám Tě na Červené Lhotě! Jmenuju se Anton a jsem tu po staletí už komorníkem. Někteří z mých pánů se sice zpočátku podivovali mým způsobům, ale nakonec všichni pochopili, že na vodním zámku si lepšího

Více

O expozici Pavel Kohout (2014) Vydáno v listopadu 2014 jako 2.publikace vydavatelství Vydavatel: Pavel Kohout (www.kknihy.cz)

O expozici Pavel Kohout (2014) Vydáno v listopadu 2014 jako 2.publikace vydavatelství Vydavatel: Pavel Kohout (www.kknihy.cz) O expozici Pavel Kohout (2014) Vydáno v listopadu 2014 jako 2.publikace vydavatelství Vydavatel: Pavel Kohout (www.kknihy.cz) ISBN: epub: ISBN 978-80-88061-03-8 mobi: ISBN 978-80-88061-04-5 pdf: ISBN 978-80-88061-05-2

Více

Disney Uč se s námi Disney Uč se s námi

Disney Uč se s námi Disney Uč se s námi Milí rodiče, díky knihám ze série Disney Uč se s námi zvládnou vaše děti spoustu učiva mnohem snadněji. Uvnitř této knihy naleznete jasné a přehledně uspořádané úkoly, které vašim dětem pomohou při osvojování

Více

Trasa č. 2. Popis trasy: Délka: 31,22 km Převýšení: 845 m

Trasa č. 2. Popis trasy: Délka: 31,22 km Převýšení: 845 m Trasa č. 2 Janov nad Nisou - Maliník (Bedřichov) - Česká chalupa (Rudolfov) Lidové Sady (Liberec) Ruprechtice (Liberec) Rudolfov - Vodní nádrž Bedřichov Bedřichov Janov nad Nisou Popis trasy: Délka: 31,22

Více

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz František Ber Jak Ježíšek naděloval radost e-kniha Copyright Fragment, 2014 Všechna práva vyhrazena. Žádná část této

Více

z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu.

z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu. z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu. Táhání fotki z albumu. DŮLEŽITÉ: V CELÉM FILMU NENÍ ŽÁDNÝ DIALOG. Jenom

Více

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny?

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Nikdo si mě za celý týden ani nevšiml. Jsem jen další nová studentka na nové škole. Přestoupila jsem z té minulé z toho důvodu, že se

Více

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33 V poslední době se vám velmi daří. Vydali jste novou desku, sbíráte jedno ocenění za druhým a jste uprostřed vyprodaného turné. Co plánujete po jeho zakončení? 1 / 6 Turné se sice blíží ke svému závěru,

Více

Marketing 21. století - jak přilákat nové návštěvníky do regionu, jak je udržet a motivovat je přijet zase. Tomáš Jindříšek

Marketing 21. století - jak přilákat nové návštěvníky do regionu, jak je udržet a motivovat je přijet zase. Tomáš Jindříšek Marketing 21. století - jak přilákat nové návštěvníky do regionu, jak je udržet a motivovat je přijet zase Tomáš Jindříšek Kdo k nám dorazí? Doba zájezdních hostinců je pryč Nečekejme, až si host udělá

Více

Děkuju.-Prosím. Pozdravy : Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Dobrou noc! Dobré ráno! Dobré odpoledne!

Děkuju.-Prosím. Pozdravy : Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Dobrou noc! Dobré ráno! Dobré odpoledne! Sylabus 1.stupeň 2.třída Lekce 1 Co je to? Kolik to stojí? Jak se jmenujete? Jmenuju se.. Poslech CD 01 Děkuju.-Prosím. Pozdravy : Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Dobrou noc! Dobré ráno! Dobré odpoledne! Zájmena

Více

Úkol č. 1: Zadej na internetu ve Wikipedii heslo Valašské muzeum v přírodě do vyhledávače a prohlédni si obrázky lidových staveb ze skanzenu.

Úkol č. 1: Zadej na internetu ve Wikipedii heslo Valašské muzeum v přírodě do vyhledávače a prohlédni si obrázky lidových staveb ze skanzenu. VY_32_INOVACE_08_ZLÍNSKÝ KRAJ ZAJÍMAVOSTI I. _35 Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu: Zkvalitnění ICT ve slušovské škole Číslo projektu:cz.1.07/1.4.00/21.2400

Více

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam.

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam. Šablona č. 7, sada č. 1 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Člověk a jeho svět Člověk a jeho svět Rodina Příbuzenské vztahy v rodině, orientace v čase, život ve městě x vesnici Ročník

Více

Obsah. Co za tím je? 7. Druhá kapitola: Nebyl Ježíš šílenec? 23. Třetí kapitola: Mesiáš. Mohl by to být Ježíš? 31

Obsah. Co za tím je? 7. Druhá kapitola: Nebyl Ježíš šílenec? 23. Třetí kapitola: Mesiáš. Mohl by to být Ježíš? 31 Obsah Úvod Co za tím je? 7 ČÁST PRVNÍ Kdo to ležel v jesličkách? První kapitola: Kdo si ten chlápek myslí, že je? 13 Druhá kapitola: Nebyl Ježíš šílenec? 23 Třetí kapitola: Mesiáš. Mohl by to být Ježíš?

Více

EXTERIÉR NÁKLADOVÉ NÁDRAŽÍ, DEN

EXTERIÉR NÁKLADOVÉ NÁDRAŽÍ, DEN Tomáš, Oliver, Sergej, uniformovaní slovenští policisté (kompars) Tomáš, Sergej a Oliver stojí u starého odstaveného vagónu, jeden z policistů jim ukazuje zmačkaný spací pytel a batoh s několika věcmi.

Více

Zlín (nejenom) na víkend. Bc. Ľudmila Vašková Bc. David Klouda

Zlín (nejenom) na víkend. Bc. Ľudmila Vašková Bc. David Klouda Zlín (nejenom) na víkend Insight Zlín má mnoho atrakcí, a je zajímavý i pro několikadenní pobyty. Turisté však získají představu o tom, co se dá ve Zlíně dělat, až po návštěvě turistického centra Našim

Více

Podívejte se na Měsíc, vypadá jako písmenko D, zavolal Lukáš.

Podívejte se na Měsíc, vypadá jako písmenko D, zavolal Lukáš. Měsíc Do kluků jídlo doslova padalo. Jednak měli hlad jako vlci, ale také se už nemohli dočkat, až začnou pozorovat. Sotva dojedli poslední sousto, poprosili tatínka, aby jim dalekohled vynesl na zahradu.

Více

VII. Vonásek k tabuli. Milan Kocmánek & Leopold Králík. Jak bych ti to vysvětlil, Vašíku, to bylo něco jako váš dnešní školní psycholog!

VII. Vonásek k tabuli. Milan Kocmánek & Leopold Králík. Jak bych ti to vysvětlil, Vašíku, to bylo něco jako váš dnešní školní psycholog! 16 ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2006 Jak bych ti to vysvětlil, Vašíku, to bylo něco jako váš dnešní školní psycholog! No vidíš, Vonásku, a takhle pěkně jsi mě kdysi vytáčel v každé vyučovací hodině! Vonásek

Více

První republika.notebook. January 23, 2014

První republika.notebook. January 23, 2014 VY_32_INOVACE_VL_116 Téma hodiny: První republika Předmět: Vlastivěda Ročník: 5. třída Klíčová slova: demokracie, hospodářský rozmach, vzdělání, Skaut, Sokol, Tomáš Baťa Autor: Mgr. Renata Čuková Podzimková,

Více

HŘIŠTĚ A KOUPALIŠTĚ jako životabudič

HŘIŠTĚ A KOUPALIŠTĚ jako životabudič HŘIŠTĚ A KOUPALIŠTĚ jako životabudič Hřiště a koupaliště nás zaujala pro svou schopnost vytáhnout lidi ze zahrádek a Hřiště a koupaliště nás zaujala pro svou schopnost vytáhnout lidi ze zahrádek a gaučů,

Více

Deník mých kachních let. Září. 10. září

Deník mých kachních let. Září. 10. září Deník mých kachních let Září 10. září Kdybych začínala psát o deset dní dříve, bylo by zrovna 1. září. Den, na který jsem se těšila po několik let pravidelně, protože začínala škola. V novém a voňavém

Více

Rekvizity: - papír formátu A4 s textem - make-up a špinavé oblečení pro Glumy

Rekvizity: - papír formátu A4 s textem - make-up a špinavé oblečení pro Glumy PRODUKČNÍ SCÉNÁŘ název: téma: Prahneme po filmu Reklama na Filmový festival Fakulty informatiky autoři: Jakub Bohoš (422419), Adéla Králová (415324), Jana Ludvíková (359191), Jakub Špiřík (359725) Lokace:

Více

III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Inovace výuky na GSN prostřednictvím ICT

III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Inovace výuky na GSN prostřednictvím ICT Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: Název projektu: Číslo projektu: Autor: Tematická oblast: Název DUMu: Kód: Datum: 5. 4. 2014 Cílová skupina: Klíčová slova: Anotace: III/2 - Inovace

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ A) Téma oborové (= téma OSV č. 1) Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Tematický okruh OSV Dodržujeme základní

Více

Tomáš a Jan Baťovi. K126 Teri Teorie řízení Tomáš Zahradník Lukáš Vojta

Tomáš a Jan Baťovi. K126 Teri Teorie řízení Tomáš Zahradník Lukáš Vojta Tomáš a Jan Baťovi K126 Teri Teorie řízení Tomáš Zahradník Lukáš Vojta Tomáš Baťa - Československý podnikatel vizionář, spoluzakladatel světové obuvnické firmy, starosta Zlína - Narodil se 3.dubna 1876

Více

Zmizelé Košťany. Po stopách starých Košťan

Zmizelé Košťany. Po stopách starých Košťan Po stopách starých Košťan 1. Mírové náměstí dříve Tržní náměstí Zachovaly se jen budovy v pravé části obrázku. obě budovy nalevo byly zbourány v průběhu 50.let 20. století Víte proč? 2. Mírové náměstí

Více

Copyright Eric Kahn Gale, 2011, 2013 Translation Květa Kaláčková, 2013 Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2013 ISBN 978-80-7462-381-3

Copyright Eric Kahn Gale, 2011, 2013 Translation Květa Kaláčková, 2013 Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2013 ISBN 978-80-7462-381-3 Copyright Eric Kahn Gale, 2011, 2013 Translation Květa Kaláčková, 2013 Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2013 ISBN 978-80-7462-381-3 Jak dělat potíže, aniž by ses do nich sám namočil, jak řídit školu a být

Více

Tady byla Britt-Marie

Tady byla Britt-Marie Od autora bestselleru Muž jménem Ove Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté fredrik backman Tady byla Britt-Marie Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Více

VY_32_INOVACE_0618. Zlín a okolí

VY_32_INOVACE_0618. Zlín a okolí Kód vzdělávacího materiálu: Název vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_0618 Zlín a okolí Datum vytvoření: 1. 11. 2013 Jméno aurora: Předmět: Ročník: Anotace způsob použití ve výuce: Ing. Martina Polášková

Více

CZ.1.07/1.4.00/21.1920

CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Reklama, sleva Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_39_14 Tématický celek: Rodina a finance Autor: Mgr. Ivo Šenk Datum

Více

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?...

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... Obsah 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... 5 4. Nechejte si poradit od odborníka... 6 www.anekamickova.cz 1 Zdravím

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

Fantastický Svět Pana Kaňky

Fantastický Svět Pana Kaňky Fantastický Svět Pana Kaňky Adam Nehůdka je chlapec, jenž velmi rád četl knížky. Doma a ve škole se mu nikdy nic nedařilo, a tak byl poslán do Akademie pana Kaňky. Chodili tam chlapci, jejichž jména začínala

Více

VY_32_INOVACE_12_FILMOVÝ FESTIVAL ZLÍN_34

VY_32_INOVACE_12_FILMOVÝ FESTIVAL ZLÍN_34 VY_32_INOVACE_12_FILMOVÝ FESTIVAL ZLÍN_34 Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu: Zkvalitnění ICT ve slušovské škole Číslo projektu:cz.1.07/1.4.00/21.2400 Anotace:

Více

Hry a rošťárny pro kluky a holky

Hry a rošťárny pro kluky a holky Hry a rošťárny pro kluky a holky Vyšlo také v tištěné verzi www.fragment.cz Hry a rošťárny pro kluky a holky e-kniha Vybrala a uspořádala Hana Janoušková Ilustroval Antonín Šplíchal Copyright Fragment,

Více

Dialogový scénář pořadu Vzduchoplavec Kráčmera Nad Zlínskem

Dialogový scénář pořadu Vzduchoplavec Kráčmera Nad Zlínskem 1 Dialogový scénář pořadu Vzduchoplavec Kráčmera Nad Zlínskem Obraz 1 Název Místo František se Charakteristika vyklání z balónu a města Zlín. v ruce má kompas V balonu. a mapu. Pozoruje náměstí Míru ve

Více

1 NA CHALUPU, KAM NECHCI

1 NA CHALUPU, KAM NECHCI 1 NA CHALUPU, KAM NECHCI Za výzo jsem dostal od mámy a Richarda Nintendo. Chtěl jsem ho nechat doma, aby bylo jasný, že si mě za dárek, i když je suprovej, nemůžou koupit. Stejně to vymyslel on, mamka

Více

Samuel van Tongel. Nevinnosti I

Samuel van Tongel. Nevinnosti I Samuel van Tongel Nevinnosti I Studený vítr ochlazoval jinak teplý večer při svitu zapadajícího slunce, jehož barva se měnila při každém mraku, který se na překrásném oranžovo-modrém nebi ocitl. Na stromech

Více

Zvedám mobil a ve sluchátku se ozve jeho hlas. Je tichý a velice pomalý.

Zvedám mobil a ve sluchátku se ozve jeho hlas. Je tichý a velice pomalý. Dnes ráno se mi vstává líp. Hlava mě nebolí a dokonce se mi už ani nemotá. Jsem desátý den po otřesu mozku a stále špatně spím. V nákupním centru nás s dcerou napadl cizí vyšinutý chlap a poranil mi krční

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

T. G. Masaryk. FORMA VZDĚLÁVACÍHO MATERIÁLU pracovní list pro žáka

T. G. Masaryk. FORMA VZDĚLÁVACÍHO MATERIÁLU pracovní list pro žáka T. G. Masaryk AUTOR Mgr. Jana Hrubá OČEKÁVANÝ VÝSTUP na základě přečteného textu stručně charakterizuje osobnost T. G. Masaryka, zjistí některé události týkající se života této významné osobnosti - porozumění

Více

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí.

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. Jenom proto, že je hezky, každý čeká, že budete venku a skotačitˮ nebo tak něco. A když venku netrávíte každou vteřinu, hned

Více

Projektové noviny. Vypravily jsme se s pracovníky Projektových Novin zjistit,co se děje dne 3.3.2005 na projektovém dni ZŠ Masarykova v Kolíně

Projektové noviny. Vypravily jsme se s pracovníky Projektových Novin zjistit,co se děje dne 3.3.2005 na projektovém dni ZŠ Masarykova v Kolíně Projektové noviny Vypravily jsme se s pracovníky Projektových Novin zjistit,co se děje dne 3.3.2005 na projektovém dni ZŠ Masarykova v Kolíně Projektové noviny vám připravily: Jak to všechno začalo? str.

Více

Ježibaba: Čert: Vodník: Princ Král. Kašpárek: Princezna. les, smrk komnata podhradí, smrk. Kašpárek, ježibaba (princezna), vodník, čert

Ježibaba: Čert: Vodník: Princ Král. Kašpárek: Princezna. les, smrk komnata podhradí, smrk. Kašpárek, ježibaba (princezna), vodník, čert Ježibaba Čert Vodník Princ Král Kašpárek Princezna les, smrk komnata podhradí, smrk Kašpárek, ježibaba (princezna), vodník, čert Děti! Taky jste si všimly, že většina pohádek je o krásných princeznách

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

stories stories září architektura Design koncepty od Ateliéru Kunc architects

stories stories září architektura Design koncepty od Ateliéru Kunc architects S T O R I E S září 2014 architektura Design koncepty od Ateliéru Kunc architects 1 PŘEHLED PO HORKÉM A ODPOČINKOVÉM LÉTĚ K VÁM PŘICHÁZÍME S PRVNÍM VYDÁNÍM AKA STORIES, NEWSLETTERU ATELIÉRU KUNC ARCHITECTS.

Více

Téma: životopis žák se orientuje v životopise, vyhledává podstatné informace, pohlíží na

Téma: životopis žák se orientuje v životopise, vyhledává podstatné informace, pohlíží na VY_12_INOVACE_číslo přílohy 1_ČJ_5B_16 Úvodní část seznámení s cílem hodiny: životopis Václava Havla Hlavní část životopis a literární tvorba Václava Havla Závěrečná část zpětná vazba probrané látky Shrnutí

Více

TÝDEN DEN DEN DEN DEN DEN

TÝDEN DEN DEN DEN DEN DEN TÝ 4 určování důležitých informací Když čtenáři určují důležité informace, rozpoznávají, jaký druh textu čtou, a soustředí se na nalezení podstatných myšlenek, událostí nebo detailů v textu. V naučných

Více

Pražský hrad - Daniel Křišík

Pražský hrad - Daniel Křišík Pražský hrad - Daniel Křišík V létě jsem byl s rodiči na Pražském hradě.na hrad jsme dorazili před dvanáctou hodinou,kdy se koná slavnostní výměna stráží.vojáci měli vše perfektně nacvičené,nikdy jsem

Více

JMENUJI SE: To je otisk mé ruky: Baví mě: S čím si rád/a hraju: Namaluj/napiš na každý prst osobu, která ti pomáhá.

JMENUJI SE: To je otisk mé ruky: Baví mě: S čím si rád/a hraju: Namaluj/napiš na každý prst osobu, která ti pomáhá. To jsem JÁ 1I JMENUJI SE: Baví mě: To je otisk mé ruky: S čím si rád/a hraju: Namaluj/napiš na každý prst osobu, která ti pomáhá. 2I Jmenuji se......... a je mi... let. Žiju společně s: Bydlím v: Nejvíc

Více

Školní spoje - 2015/2016 Od 1.9.2015

Školní spoje - 2015/2016 Od 1.9.2015 Zlín - gymnázium T.G.M. spoje vedeny v zastávkových jízdních řádech linky č. 53 U Zámku 6:40 - - Školní 6:42-7:32 Náměstí Míru 6:44 7:29 7:34 Dům umění - příjezd 6:47 7:32 7:37 Školní spoje - 2015/2016

Více

Crrrr. Jeroen jede na kole k babičce. Super, že mě taky pozvali. Nazdar, přesně včas. Ester už je tady taky.

Crrrr. Jeroen jede na kole k babičce. Super, že mě taky pozvali. Nazdar, přesně včas. Ester už je tady taky. Jeroen jede na kole k babičce. Super, že mě taky pozvali. Nazdar, přesně včas. Ester už je tady taky. Ester! Nazdar, Jeroene. Daniel, můj vnuk, bude rád, že tam jedeš s námi. Jedeme přece na statek, kde

Více

KARAMELOVÉ PRAŽSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ

KARAMELOVÉ PRAŽSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ KARAMELOVÉ PRAŽSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ Hurá na Prahu a její věže! Jednoho letního dne se plyšový medvěd Karamel vydal na cestu z Londýna do Prahy. V učebnici vlastivědy četl, že tam mají přesně sto věží. Moc

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV

Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV Ročník: I. Základy společenských věd Vzdělávací oblast: Společenskovědní vzdělávání Vzdělávací obor: Základy

Více

Tematický okruh: Wenig, F. Veselá dobrodružství Kašpárka, Spejbla a Hurvínka

Tematický okruh: Wenig, F. Veselá dobrodružství Kašpárka, Spejbla a Hurvínka VY_12_INOVACE_číslo přílohy 1_ČJ_5B_01 Úvodní část seznámení s cílem hodiny (seznámení s knihou Veselá dobrodružství Kašpárka, Spejbla a Hurvínka Wenig. F. Hlavní část čtení textu s porozuměním, následné

Více

Praxe našich studentů třetích ročníků v šesti firmách v Německu 2015:

Praxe našich studentů třetích ročníků v šesti firmách v Německu 2015: Praxe našich studentů třetích ročníků v šesti firmách v Německu 2015: Bety (Pham Thi Ngoc Bich) ze 3. B, která pracovala ve firmě Alliance Healthcare napsala: Noví přátelé, nové zkušenosti, zlepšení jazyka

Více

Já se taky zpovídám!

Já se taky zpovídám! tonino Lasconi Já se taky zpovídám! Příprava na slavnost svátosti smíření Takže Odkud mám začít? Ilustrace GiUSY capizzi kluci a holky to je kniha pro vás! kniha Já se taky zpovídám! je tady pro vás, kdo

Více

Máme únor, a tak. Orgie.

Máme únor, a tak. Orgie. 50 FOTOVIDEO ÚNOR 2015 PRAXE / Máme únor, a tak Orgie. PETR JAN JURAČKA www.juracka.eu juracka@natur.cuni.cz www.facebook.com/petrjanjuracka Ne, nebudu se na ty fotky koukat. Zaplatit si zájezd do Afriky,

Více

připadám si v tu chvíli a na tom místě zcela nepatřičně

připadám si v tu chvíli a na tom místě zcela nepatřičně Dýchání Petr Mezihorák na rozjezd tma lisuje obrazy zvýrazňuje hrany půlnoční štěkot psa virtuos v oboru ticha připadám si v tu chvíli a na tom místě zcela nepatřičně jako štěkot psa struktura odpoledne

Více

Kaštan zavrtí ocáskem a vděčně Adélce olízne dlaň. Pak vzrušeně zavětří a odběhne do křoví. Křoví se křiví na všechny strany a Kaštan v něm šmejdí

Kaštan zavrtí ocáskem a vděčně Adélce olízne dlaň. Pak vzrušeně zavětří a odběhne do křoví. Křoví se křiví na všechny strany a Kaštan v něm šmejdí 1. Kaštan je pes. Jezevčík. Má dlouhé tělo a krátké nohy. A štěká. Haf, haf, volá na Adélku. Adélka není pes. Adélka je holka. Má dlouhé hnědé vlasy a legračně pihovatý pršáček. Sehne se ke Kaštanovi a

Více

KDYŽ NOVINY TAK PRO VSECHNY!!!

KDYŽ NOVINY TAK PRO VSECHNY!!! Mohli jsme pro vás udělat úplně skvělé školní noviny Spousta krásných barevných polonahých dívek pro pány a plno krásných barevných reklam na neužitečné věci pro dámy. Ale my jsme řekli ne!! KDYŽ NOVINY

Více

Scénář pro videoklip Mariana Verze 0.9.2 (10.7.2004) Používám Marianu verze b, která měří 4:44 minuty.

Scénář pro videoklip Mariana Verze 0.9.2 (10.7.2004) Používám Marianu verze b, která měří 4:44 minuty. Scénář pro videoklip Mariana Verze 0.9.2 (10.7.2004) Používám Marianu verze b, která měří 4:44 minuty. Obsazení: Mariana krásná holka, tmavovlasá (španělský typ), dlouhé bílé šaty, červený šátek (třeba

Více

DRUŽINOVKY. Vypracovala: Lenka Lepíčková. Oddíl Svišti, Modrý kruh

DRUŽINOVKY. Vypracovala: Lenka Lepíčková. Oddíl Svišti, Modrý kruh DRUŽINOVKY Vypracovala: Lenka Lepíčková Oddíl Svišti, Modrý kruh Praha, 2016 Obsah Obsah...2 Úvod...3 1 Spuštění družinovek...4 1.1 Správné místo a čas...4 1.1.1 Škola vs. klubovna...4 1.2 Dohoda s okolím...5

Více

Julinka a její zvířátka Školní mazlíčci

Julinka a její zvířátka Školní mazlíčci Julinka a její zvířátka Školní mazlíčci Vyšlo také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz www.albatrosmedia.cz Rebecca Johnson Julinka a její zvířátka Školní mazlíčci e-kniha Copyright Fragment,

Více

Následovala návštěva autobusového nádraží. Tento projekt město financovalo ze Společného regionálního operačního programu a rozpočtu města Votice.

Následovala návštěva autobusového nádraží. Tento projekt město financovalo ze Společného regionálního operačního programu a rozpočtu města Votice. 1. a 2.10. 2009 se v rámci projektu Vzdělaný venkov uskutečnila odborná exkurze do mikroregionu Džbány-Žebrák. Exkurzi připravily manažerky mikoregionu Nechanicko Jana Pečenková a Urbanické Brázdy Ing.

Více

ZASTÁVKA NÁDRAŽÍ NEMOCNICE BANKA KINO RESTAURACE OBCHOD HOTEL POŠTA LETIŠTĚ PARK ŠKOLA

ZASTÁVKA NÁDRAŽÍ NEMOCNICE BANKA KINO RESTAURACE OBCHOD HOTEL POŠTA LETIŠTĚ PARK ŠKOLA BANKA HOTEL POŠTA NEMOCNICE OBCHOD ŠKOLA NÁDRAŽÍ ZASTÁVKA RESTAURACE KINO PARK LETIŠTĚ KDE? V / VE / NA ŠKOLA, POŠTA...ŠKOLE, POŠTĚ NEMOCNICE, OBCHOD KINO NÁDRAŽÍ LETIŠTĚ...NEMOCNICI, LETIŠTI...OBCHODĚ...KINĚ...NÁDRAŽÍ

Více

To znamená, že jste tlustý ožrala. Odpověděla mi. Ale teď vážně. Pokračovala. Musíte zhubnout, nebo vám začnu předepisovat prášky.

To znamená, že jste tlustý ožrala. Odpověděla mi. Ale teď vážně. Pokračovala. Musíte zhubnout, nebo vám začnu předepisovat prášky. Neviditelnost Tomáš Dušek Byl jsem na kontrole. Našli mi v krvi zbytkový alkohol a špatný cholesterol. Ptal jsem se své doktorky, co to znamená. To znamená, že jste tlustý ožrala. Odpověděla mi. Ale teď

Více

Lubor Ripley Vokrouhlický: ZÁŽITKOVÁ DOVOLENÁ V BAPSKÉ?

Lubor Ripley Vokrouhlický: ZÁŽITKOVÁ DOVOLENÁ V BAPSKÉ? Lubor Ripley Vokrouhlický: ZÁŽITKOVÁ DOVOLENÁ V BAPSKÉ? Svědectví jednoho "(spravedlivě) rozhněvaného mladého muže" z Bapské Svědectví, které stojí za to si připustit k tělu Svědectví, které si nebere

Více

14 16 KH-57-03-297 -CS-C

14 16 KH-57-03-297 -CS-C 14 16 KH-57-03-297-CS-C Vy krásné vlaštovky! Evropská komise Tuto publikaci zpracovalo Generální ředitelství pro životní prostředí. Vychází ve všech úředních jazycích Evropské unie. Publikace je také k

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

Osnova, nadpis. Osnova, nadpis

Osnova, nadpis. Osnova, nadpis Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Komunikační a slohová Osnova, nadpis Tvoření osnovy a nadpisů Ročník 4. Anotace Tento pracovní list

Více

Nebojte, děti, nezapomněl jsem. Na začátku jsme se přeci domluvili, že se pořádně zamyslíte a napíšete, v čem se vaše Česká republika liší od

Nebojte, děti, nezapomněl jsem. Na začátku jsme se přeci domluvili, že se pořádně zamyslíte a napíšete, v čem se vaše Česká republika liší od Nebojte, děti, nezapomněl jsem. Na začátku jsme se přeci domluvili, že se pořádně zamyslíte a napíšete, v čem se vaše Česká republika liší od Ekvádoru? K tomu, co vymyslíte, můžete namalovat i obrázek.

Více

Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková

Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková Každý si pod pojmem cesta ke hvězdám představí něco jiného. Jeden si bude představovat chodník slávy v Los Angeles, další si sní o své cestě ke hvězdám a někdo úplně jiný

Více

Hřebenovka Nízkých Tater: 5 krásných dní nad civilizací

Hřebenovka Nízkých Tater: 5 krásných dní nad civilizací Stránka č. 1 z 5 Hřebenovka Nízkých Tater: 5 krásných dní nad civilizací 10. září 2007 9:31 Jít a dívat se minimálně pět dní na lidskou civilizaci jenom shora! Tenhle nevšední zážitek si můžete dopřát,

Více

Mám ji pozvat? Ta Katčina oslava byla jednou z nejhezčích, na kterých jsem kdy byl. Zábava tam jela plným proudem. Dokonce jsem už pocítil, že mě lidi konečně přijali a už jsem nebyl ten novej. Po tanci

Více

VŠEZNÁLKOVY NOVINY č. 1 Třídy 5.B MILÉ DĚTI, po krásných prázdninách jsou tady zase vaše noviny. Vítáme všechny prvňáčky a doufáme, že se vám naše noviny budou líbit. Můžete se těšit na básničku, křížovku,

Více

ČERNOBÍLÉ IDOLY I JINÍ 2 PRVNÍ DÁMY

ČERNOBÍLÉ IDOLY I JINÍ 2 PRVNÍ DÁMY 6 Adina Mandlová; DIAGNOSA X (1933) Sotva se v kalendáři objevil předešlý text, dostal jsem celou řadu zaručených informací, kde je Adina Mandlová pohřbena. Začal jsem je tedy prověřovat a ukázalo se,

Více

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam FAJN TROCHU OČISTNÉ ANO Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam se chtěl zamyslet nad možnými důsledky. Ve světle její reakce považoval za nutné to probrat detailněji. Nekaz to kouzlo, požádala

Více

POMÓC, OBLUDA!!! Příchod do vesniničky Cilkular: Družina dorazí do malé vesnice jménem Cilkular, která leží u malého rybníčku pod Bílými vrchy:

POMÓC, OBLUDA!!! Příchod do vesniničky Cilkular: Družina dorazí do malé vesnice jménem Cilkular, která leží u malého rybníčku pod Bílými vrchy: POMÓC, OBLUDA!!! Úvod: Toto dobrodružství je určeno pro začínající hráče mezi 1-2 úrovni. Text psaný takto: je určen jen pro PJ. Text psaný takto: je určen pro hráče. Příchod do vesniničky Cilkular: Družina

Více

Co na to řekne...? 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena

Co na to řekne...? 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena Co na to řekne...? 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz všechna práva vyhrazena Znáte nějakou situaci podobnou těm následujícím? chcete udělat něco bláznivého nebo neobvyklého, třeba si obarvit

Více