Česká televize. Centrum vzdělávacích pořadů. Šéfdramaturgyně: Alena Müllerová. Scénář: Jitka Škápíková. Vzduchoplavec Kráčmera.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Česká televize. Centrum vzdělávacích pořadů. Šéfdramaturgyně: Alena Müllerová. Scénář: Jitka Škápíková. Vzduchoplavec Kráčmera."

Transkript

1 1 Česká televize Centrum vzdělávacích pořadů Šéfdramaturgyně: Šéfproducent: Alena Müllerová Daniel Růžička Scénář: Jitka Škápíková Název pořadu: Vzduchoplavec Kráčmera Nad Zlínskem Stopáž: 16 min. Datum vysílání: 2011 Číslo a datum výroby: /0004 Natáčení: Dramaturg: Olga Janků Kamera: Produkce: Režie: Robert Riedl Ján Novák

2 2 Česká televize Centrum vzdělávacích pořadů VZDUCHOPLAVEC KRÁČMERA Nad Zlínskem Scénář: Jitka Škápíková Dramaturgie Olga Janků Produkce: Robert Riedl Režie: Ján Novák

3 3 Postavy: Tomáš Děda hrabě Josef Seilern ( ) Tomáš Baťa ( ) architekt František Lydie Gahura ( ) Kontakty pro produkci: ZŠ Slušovice, Školní 222, PSČ učitelka Věra Janská mobil , Zoologická zahrada a zámek Lešná Lukovská 112, Zlín Zoo: Zámek: zatím jsem nedomlouvala Obuvnické muzeum Zlín + Baťův mrakodrap Expozice muzea ve vstupu do bývalého průmyslového areálu Svitu, budova č. 1 (u podchodu na náměstí Práce) + skupinové prohlídky bývalé Správní budovy firmy Baťa a.s Mgr. Miroslava Štýbrová naše kontaktní osoba a odborná poradkyně , , Fotky: Spousta fotek Zlína všeho druhu: Pozůstatky Baťovy dálbice Zástřizly jsou dobře dostupné z hlavního silničního tahu Brno - Uherské Hradiště.

4 4 Znělka 1. OBRAZ: exteriér let balónem Tomáš letí, rozhlíží se, kochá se a zároveň listuje v dědově deníku. Tomáš vzhlédne od deníku a libuje si. Podíváme se dolů, letíme zrovna nad přehradou u Slušovic. Tomáš čte dál. Ještě si nestihnul všimnout toho, co už my vidíme: hořák zhasnul a balon podezřele klesá. Překvapení z toho, co se dočetl, vystřídá překvapení z toho, co se děje: Tomáš zjistí, že klesá, už je skoro nad vodou. Zděsí se a začne se honem a překotně snažit zapálit zhaslý hořák. Koš se blíží k vodní hladině, Tomáš si strčí dědův deník pod bundu, aby ho chránil, a ucpe si nos. Stylizovaný pád do vody. Tomáš: (čte) Tu zavál příznivý vítr a před mými zraky se objevily Vizovické a Hostýnské vrchy. Malebný kraj, kterým protéká říčka Dřevnice Tomáš: Hezky si to můj praděda zapsal! Tomáš: Ale vsadil bych se, že tahle přehrada na Dřevnici tehdy ještě nebyla. Tomáš: (pokračuje ve čtení) Avšak nehoda, která mě vzápětí postihla, způsobila, že jsem málem zanevřel na balonářství navždy. (překvapeně vzhlédne od deníku) No ne, dědo?! Tomáš: Zatraceně! To ne! Proč to nehoří? Já nechci! Kde mám sirky? Do vody ne! Pradědečkůůů!

5 5 2. OBRAZ: exteriér u slušovické přehrady Za dostihovou dráhou, směr na obec Hrobice, odbočka vpravo ke hrázi. Tomáš sedí u ohýnku skoro svlečený, suší si mokré oblečení. Vylévá vodu odevšad, vyloví rybku za košilí a hodí ji zpátky do vody Za ním leží převržený balonový koš. S úlevou zjišťuje, že deník přežil. Objeví se děda Děda přisedne k ohníčku za Tomášem a rozpovídá se. Tomáš se obléká a balí si usušené věci. Děda zmizí jako dým nad ohýnkem. Mimo obraz ještě stihne odpovědět: Tomáš si nalistuje v deníku správnou stránku. Tomáš: Člověk by myslel, že ten koš bude plavat, ale ono né No, aspoň že jsem zachránil pradědův deník! Děda: Kapitola sedmdesát pět: Vyhněte se vodním plochám. Co ti to říká, pravnuku? Tomáš: Jsem teprve u kapitoly šedesát devět. Děda: Máš štěstí, Františku, že ses trefil aspoň do přehrady. To já jsem tehdy havaroval do jakéhosi toho Tomáš: Žabníku? Děda: (stranou) No, spíš hnojiště. (Tomášovi) Zařekl jsem se, že do balónu už víckrát nevlezu. Tomáš: Vážně?! A jak to bylo dál? Děda: (MO) Jen si to přečti, vypsal jsem to dopodrobna!

6 6 Tomáš: (čte) Rozhodl jsem se, že se vrátím domů do Vídně jakkoli jinak, jen ne balonem. I vydal jsem se do nejbližší vesnice, která se zove Slušovice. 3a. OBRAZ: exteriér Náměstí ve Slušovicích + DĚTI Tomáš sedí na trávníčku v parčíku u kostela a prohlíží si fotky v deníku. Archivní fotografie konfrontace městečka před sto lety a dnes Přichází k němu skupinka dětí. Chvíli ho obhlíží, pak si dodají odvahy a zeptají se: Tomáš v jednom kuse listuje deníkem. Možná z něj občas vyloví i nějakou tu chaluhu nebo šnečí ulitu. Podíváme se do deníku subjektivním pohledem dětí, které koukají Tomášovi přes rameno. Tomáš s dětmi jdou k dostihové dráze. Za jejich zády se zjeví děda. Nerad se přiznává: Dítě 1: Ahoj, co to máš? Tomáš: Pradědův deník. Dítě 2: Takže seš František Kráčmera. Já jsem si to hned myslel. Dítě 3: Chceš ukázat, jak se to u nás ve Slušovicích změnilo od dob tvého pradědy? Tomáš: To budete hodní. Ale napřed mi pomožte přečíst tohle. Děda píše: (čte) Ve Slušovicích jsem si chtěl... A pak je to rozpitý. (konstatuje bokem) Ještěže jsem to neutopil úplně Dítě 2: Tady se dá přečíst akorát dostihli. Dítě 3: Ne dostihli, ale dostihy! Dítě 1: Jo dostihy! Tak pojď!

7 7 Děda: Je tam napsáno: Ve Slušovicích jsem si chtěl vypůjčit koně, ale dostihli mě. 3b. OBRAZ: exteriér dostihová dráha ve Slušovicích + DĚTI Prohlížíme si dostihovou dráhu a golfové hřiště v ní. Vidíme Tomáše s dětmi na tribuně, jak si ukazují, co na dráze všechno je. Tomáš: (MO) Areál slušovického závodiště vznikl před třiceti lety, v době, kdy bylo na vrcholu slávy místní zemědělské družstvo. Dostihová dráha má jako jediná u nás klopené oblouky, proto se zde dá jezdit velmi rychle. Uvnitř oválu je překážková dráha a malé golfové hřiště. 3c. OBRAZ: exteriér odchod ze Slušovic + DĚTI Tomáš s dětmi na kraji obce Slušovice, u dopravní značky s koncem obce. Tomáš listuje deníkem. Dítě ukáže směr cesty. Všichni vykročí na cestu. Tomáš: Podle pradědečkova deníku bych se teď měl vydat směr Lešná. Dítě 1: To je tudy. Dítě 2: Je tam zoologická zahrada a je to tam super! Tomáš: Je to daleko? Dítě 3: Kousek. Pojď už! 4. OBRAZ: exteriér zoo v Lešné + DĚTI Tomáš s dětmi vcházejí do zoo Lešná. Tomáš: Letní sídlo hrabat Seilernů v Lešné ještě voní novotou zapsal si děda. Zde jsem dostal ten skvělý nápad

8 8 Vstříc jim po cestičce chvátá hrabě Seilern. Seilern vede hosty k zámečku. Tomáš s dětmi následují hraběte. Prostřih na nedalekou hradní zříceninu Lukov. Detaily exteriéru (interiéru?) zámečku v Lešné. Dítě pomůže najít hraběti to pravé slovo: Hrabě odchvátá a Tomáš s dětmi se procházejí lesoparkem a zoologickou zahradou. Sestřih žánrovek a detailů. Obrazovou procházkou po zoo končíme scénu. Seilern: Buďte vítáni, milí mladí přátelé! Nejste první školní výprava, která se chce kochat mými sbírkami! Tomáš: František Kráčmera, dobrý den. Seilern: Hrabě Josef Seilern. Chutě spěšte dál! Seilern: Víte, náš rod před lety pobýval na nedalekém Lukově. Jenže to staré hradní sídlo už dočista vyšlo z módy. A tak jsme si postavili něco novějšího. Rezidenci s veškerým komfortem, ústředním topením, telefonem a elektřinou. Na svou dobu prostě, prostě Dítě 3: Prostě trendy. Seilern: (odtuší) Tak nějak. A teď mě omluvte. Musím jít nakrmit své miláčky! Vy se zatím kochejte, jak je libo! Tomáš (MO) Už před sto lety navštěvovaly výpravy školních dětí zdejší park, skleníky, hřebčín, bažantnici a hlavně přírodopisné muzeum, které zde hrabě založil. Josef Seilern byl totiž významný vědec v oboru ornitologie. Vlastnil největší sbírku ptačích vajec a kolibříků v Evropě, možná i ve světě. Ze svých cest přivezl do Lešné exotické druhy savců a ptáků a tím položil základ dnešní zoologické zahrady.

9 9 Děda zase zmizí. Tomáš nechápavě kouká. Tomáš se obrátí na děti. Děti a Tomáš se rozcházejí každý po svém. Děda: Pravnuku, nemrhej časem a pospěš dál! Pan velkoobuvník už čeká! Tomáš: Velkoobuvník? Dítě 1: Nemyslel on Baťu? Dítě 3: Tak to musíš do Zlína! Tomáš: Jdete se mnou? Dítě 2: Víš co, jdi sám. My bychom se měli vrátit. Dítě 3: Aspoň ti zatím půjdeme dosušit ten balon. 5a. OBRAZ: exteriér Zlín náměstí Tomáš na zlínském náměstí Míru. Tomáš: Zlín se prý původně jmenoval Zlaté jablko", protože tu byla všeho hojnost. A pak se začalo proslýchat, že zde žijí zlí lidé, a tak město dostalo jméno Zlín. Ale údajně to je čirá pomluva. Název Zlín pochází od slova slín, podle místní jílovité hlíny, ze které se dělaly cihly a hrnce. Odpradávna to totiž bylo město hrnčířů - než se před sto lety stalo městem obuvníků. Celkové pohledy na město Zlín. Archivní fotografie, konfrontace s aktuálním stavem- švec, pásová výroba Tomáš zalistuje v deníku. Tomáš: (čte) Jen několik málo let před mým příletem do tohoto kraje, ve stejné době, kdy hrabě Seilern pár kilometrů odtud postavil zámeček v Lešné, založil ve Zlíně Tomáš Baťa svou slavnou továrnu na boty. Švec

10 10 Pohled na areál Baťových závodů v celku a z ptačí perspektivy. vyráběl boty ručně na verpánku, ale Baťa zavedl pásovou výrobu. Inspiraci našel v Americe." 5b. OBRAZ: exteriér Zlín parková zóna Z náměstí Míru se pohybujeme přes sad Svobody kolem zámku na náměstí TGM. Tomáš prochází parkem. V parčíku na náměstí TGM sedí děda obklopen mapami a nákresy. Hledá v mapě, vymýšlí, zakresluje Z protější strany k němu přichází Tomáš Baťa. Děda je nedůvěřivý a kryje své plány tělem. Děda je lehce zmaten a omlouvá se. Ukazuje Baťovi mapy a nákresy. Tomáš: (MO) Byl to rodák ze Zlína, z rodiny chudého ševce. Díky své píli a pracovitosti se vypracoval v jednoho z největších podnikatelů své doby. Jeho myšlenky byly revoluční a i dnes, po sto letech, jsou stále moderní. Baťa: Mohu se podívat, na čem pracuješ, mladý příteli? Děda: Víte, když já bych nechtěl, aby mé nápady a vynálezy použil někdo jaksi bez mého vědomí jestli mi rozumíte Baťa: No dovolte? Já jsem Tomáš Baťa! Copak jsi mě nepoznal? Děda: Á, tak to promiňte Jsem na cestě domů do Vídně a chtěl bych si to putování trochu ulehčit. A tak mě napadlo: co takhle prokopat vodní kanál a pěkně na lodi doplout až do Dunaje?

11 11 Baťa si plán prohlíží a zálibně se usmívá. Děda ukazuje další plány: mapa dálnice, šicí stroj, helikoptéra Baťa si prohlíží obrázek šicího stroje (je na Baťa odchází, děda za ním kouká. Baťa: Kanál, říkáš (začne si notovat valčík na krásném modrém Dunaji) Děda: Nebo si zkonstruovat vlastní helikoptéru! Anebo tady: kdyby se postavila dálnice... Už dlouho se zabývám konstrukcí šlapacího automobilu. Baťa: Ukaž? To mi připadá spíš jako stroj na šití bot! Děda: Myslíte? Ovšem to by se vám mohlo hodit, ne? Víte, jak by vám takový stroj zvýšil obrat? Baťa: Budu o tom uvažovat. Ale s tím kanálem, dálnicí a helikoptérou zajdi za mým nevlastním bratrem Janem Antonínem. To já už za života nestihnu. Tomáš: (MO) A přece Tomáš Baťa toho za život stihl opravdu dost. Dělal vše pro to, aby jeho továrna úspěšně fungovala a aby jeho zaměstnanci mohli dobře a efektivně pracovat. 6a. OBRAZ: exteriér Baťovy závody + další stavby Koláž záběrů na Baťovy stavby: areál továrny, Baťova škola práce, studentské ubytovny, mateřská školka, Baťova nemocnice, závodní knihovna, obuvnické muzeum. Archivní fotografie v konfrontaci se současným stavem. Tomáš: (MO) Začal u vzdělání - založil Baťovu školu práce, pro studenty zajistil ubytování, zaměstnancům sloužila závodní

12 12 mateřská školka, Baťova nemocnice, závodní knihovna, působil tu hudební soubor, sportovní klub SK Baťa, firemní obuvnické muzeum. To patří k nejstarším svého druhu na světě. 6b. OBRAZ: exteriér/interiér Obuvnické muzeum Procházíme expozicí muzea obuvi, prohlížíme si jednotlivé sbírkové předměty. Objeví se Baťa a klidně promluví. Tomáš si prohlíží různé kuriózní boty. Znovu je tu Baťa a osloví Tomáše. Tomáš je v rozpacích. Baťa se na něj přísně podívá. Tomáš: (MO) O takzvané. baťovky, plátěné boty s koženou podešví a špičkou, byl obrovský zájem. Jejich cena vždycky končila na devítku, protože to líp vypadá. A pobočky závodu rostly jako houby po dešti. Baťa: Dokázal jsem lidi motivovat, aby dělali to, co jsem potřeboval. Mí zaměstnanci měli podíl na zisku i ztrátě. Když pracovali dobře, dostali větší výplatu, za chyby však platili z vlastní kapsy. Chtěl jsem mít systém, který funguje spolehlivě jako východ a západ slunce. Tomáš: V tomhle fakt někdy někdo chodil? Boty z peří pštrosa emu a lidských vlasů, které sloužily v Austrálii k rituálním obřadům No to mě podržte Baťa: poslyš, mladíku, když se tak zajímáš o můj podnik, nechtěl bys v něm pracovat? Tomáš: Jako šít boty? Ale to nejde Baťa: Neříkej mi, že to nejde - řekni mi, že to neumíš". Jedno z mých oblíbených hesel.

13 13 Boty se musí nejen dobře vyrobit, ale i dobře prodat. Tomáš se pokouší boty prodávat jako velmi laxní prodavač, potom jako velmi úslužný Tomáš: To je pravda podle hesla Náš zákazník, náš pán. Měl bych tady jedny speciální botky přesně na vaši nožku. Baťa za ním zavolá: Baťa: A ne abys na svých cestách vyprávěl, že ve Zlíně sekají boty jako Baťa cvičky! 7. OBRAZ: exteriér Baťovy domky Tomáš prochází ulicemi Kotěrova a Slovenská a čte si v deníku. Spolu s ním si prohlížíme typické baťovské dělnické domky. Tomáš se rozhlédne. Tomáš: Když jsem přibyl do Zlína, píše děda, Tomáš Baťa zrovna začal stavět pro své dělníky rozkošné malé domečky z červených pálených cihel. Tomáš: To budou ony. Archivní fotografie v konfrontaci se současným stavem. Objeví se architekt Gahura a hrne se k Tomášovi. Tomáš kývne, že jo. Gahura: Vítej, Františku! Tak co, líbí se ti? Gahura: František Lydie Gahura jméno mé. Spolu s přítelem Kotěrou a dalšími architekty jsme se snažili naplnit přání pana starosty:

14 14 vystavět Zlín jako krásné moderní zahradní město plné zeleně. Tomáš: Pana starosty? Gahura: Ty to nevíš? Tomáš Baťa byl také starostou města Zlína. To víš, před sto lety se do Zlína hrnula spousta nových pracovních sil. Jenže kam je ubytovat, že? A tak vznikly čtvrti Zálešná, Lesní čtvrť a Letná. Záviděli nám je i v cizině! Sledujeme jednotlivé domky dělnické kolonie. 8. OBRAZ: exteriér - Lesní hřbitov ve Zlíně Tomáš u Baťova hrobu. Podíváme se na Baťův hrob. Tomáš: Tomáš Baťa. Zahynul při letecké nehodě 12. července Ve svém osobním letadle se chystal odletět do Švýcarska, aby se zúčastnil otevření nové pobočky. Startoval z firemního letiště v Otrokovicích za husté mlhy. Havarovali těsně po startu ještě na pozemku firmy. 9a. OBRAZ: exteriér u Baťova památníku Tomáš stojí u Baťova památníku. Prostřihneme záběry na Baťův kanál, plány dálnice (je na na torzo, které ze stavby zbylo u Zástřizel (viz úvodní mapka) Tomáš: Po smrti Tomáše Bati se podniku ujal jeho nevlastní bratr Jan Antonín. I on měl velké a smělé plány: začal stavět říční průplav i dálnici z Aše až k rumunským hranicím Tomáš: pro vrcholné manažery svého obuvnického impéria zkonstruoval i vlastní helikoptéru, aby se mohli rychle přemisťovat mezi filiálkami po celém světě. Říkalo se jí Baťova stíhačka

15 15 Objeví se děda se svými plány v podpaždí, významně na ně ukáže, jakože to já!, zakření se a zmizí. Tomáš: Jeho plánům ale udělala konec druhá světová válka. 9b. OBRAZ: exteriér/interiér Mrakodrap Exteriér a interiér mrakodrapu. Archivní fotografie v konfrontaci se současným stavem. Tomáš jede výtahem Jedenadvacítce. Tomáš: Některé stavby ale zdobí Zlín dodnes, třeba tenhle Zlínský mrakodrap. 21. správní budova obuvnické firmy byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. A tenhle výtah není obyčejný výtah! Byla to prosklená kancelář šéfa firmy! 9c. OBRAZ: exteriér filmové ateliéry Záběry na filmové ateliéry Kudlov. Archivní fotografie v konfrontaci se současným stavem. V prostřizích doplníme o ukázky Modelů ke slavným filmům, eventuelně reklam. Tomáš se podívá do deníku. Tomáš znovu zalistuje v deníku. Tomáš: (MO) A ještě jedna zajímavost: Jan Antonín Baťa vystavěl také filmové ateliéry, aby v nich mohl točit reklamu na své výrobky. Inspirací mu nebylo nic menšího než Hollywood. Ateliéry Kudlov se později proslavily animovanými filmy Karla Zemana a Hermíny Týrlové. Tomáš: Jenže o tomhle všem už děda nic nepíše, protože v té době byl dávno zpátky ve Vídni. Nojo, jenže jak se tam vlastně dostal?

16 16 Tomáš se podívá na hodinky a zděsí se. Tomáš vykročí na zpáteční cestu. 10. OBRAZ: exteriér - u slušovické přehrady + DĚTI Jsme tam, kde jsme začínali. Tomáš s dětmi sedí u ohníčku. Tomáš se uloží k spánku, děti se odplíží pryč Tomáš: (čte) Naděje, že mé vynálezy spatří světlo světa, byla v nedohlednu, a tak mi nezbývalo, než obout pevné boty ze Zlína a vydat se pěšky hledat svůj balon. Tomáš: No nazdar! Já už taky budu muset! Doufám, že mi ho děcka ve Slušovicích pohlídaly a pěkně vysušily! Dítě 3: Balon máš v pořádku, Františku. Dítě 1: Vysušený, vyspravený. Tomáš: To jste hodní. Ale už je pozdě, skoro tma. Přespím pod širákem vyrazím až zítra. Dítě 2: Tak dobrou. Závěrečná znělka

Sborník nejlepších literárních prací

Sborník nejlepších literárních prací Tajuplná Litovel Sborník nejlepších literárních prací O CENU JOSEFA JUNGMANNA 1. ročník 2012 Eva Nováková, 9.A Tajuplná Litovel svou minulost skrývá, odvál ji čas, v jejím nitru však stále přebývá.. Ivana

Více

Commenius v Přerově. 7. číslo, listopad 2012. Školní časopis GJB a SPgŠ Přerov 2

Commenius v Přerově. 7. číslo, listopad 2012. Školní časopis GJB a SPgŠ Přerov 2 Commenius v Přerově Od 17. do 21. dubna mohli žáci naší školy slyšet na chodbách rozhovory v nejrůznějších evropských jazycích. Ti, kteří si takto mluvící jedince prohlédli, aby se ujistili, že opravdu

Více

ÚVOD 04 ZŠ LÁBSKY VILIAM, VAŇHARA MIROSLAV ZLÍN - MÉ MĚSTO A DOPRAVA V NĚM 05 ZŠ ČÍHALOVÁ VERONIKA, NETOPILOVÁ PETRA ZLÍN - MÉ MĚSTO 07

ÚVOD 04 ZŠ LÁBSKY VILIAM, VAŇHARA MIROSLAV ZLÍN - MÉ MĚSTO A DOPRAVA V NĚM 05 ZŠ ČÍHALOVÁ VERONIKA, NETOPILOVÁ PETRA ZLÍN - MÉ MĚSTO 07 1 2009 2 Obsah ÚVOD 04 ZŠ LÁBSKY VILIAM, VAŇHARA MIROSLAV ZLÍN - MÉ MĚSTO A DOPRAVA V NĚM 05 ZŠ ČÍHALOVÁ VERONIKA, NETOPILOVÁ PETRA ZLÍN - MÉ MĚSTO 07 ZŠ MALÍK NIKOLAJ, NOSEK MARTIN BAŤŮV ZLÍN 12 ZŠ KOLÁŘ

Více

Zlín. magazín váš. Každá žena může vypadat krásně, říká návrhářka

Zlín. magazín váš. Každá žena může vypadat krásně, říká návrhářka Měsíčník o vašem měste, o věcech všedních i nevšedních. Zdarma do vaší schránky. květen 2015 magazín váš Zlín Nové domky ve Zlíně Developeři lákají na bydlení v přírodě, ale v dosahu MHD strany 10 a 11

Více

SteinmaSslová. Sedm let smůly je pryč. podzimní. Milena. Grand. Tony Bennett Konečně opět v Praze. Cestovatel Miroslav Zikmund. tatry.

SteinmaSslová. Sedm let smůly je pryč. podzimní. Milena. Grand. Tony Bennett Konečně opět v Praze. Cestovatel Miroslav Zikmund. tatry. Časopis nejen pro ty, kteří překročili padesátku Grand Vysoké tatry Deset let od katastrofy Tony Bennett Konečně opět v Praze Cestovatel Miroslav Zikmund V 95 letech stále tak trochu klukem 6x podzimní

Více

KRAJEM svatého ANTONÍNKA

KRAJEM svatého ANTONÍNKA KRAJEM svatého ANTONÍNKA ČASOPIS OSTROŽSKA A HORŇÁCKA Cena 20 Kč ČERVENEC - SRPEN 2010 VELKÁ NAD VELIČKOU UHERSKÝ OSTROH BLATNICE POD SVATÝM ANTONÍNKEM HLUK BLATNIČKA BORŠICE U BLATNICE OSTROŽSKÁ LHOTA

Více

časopis lorm z.s. ZIMa VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU

časopis lorm z.s. ZIMa VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU 81 2014 časopis lorm z.s. ZIMa VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU Nad dopisy čtenářů Místo mého srdce příběh PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE HLUCHOSLEPé OSOBNOSTI ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Více

Erasmus očima studentů 2

Erasmus očima studentů 2 Erasmus očima studentů 2 Pracovní stáže Úvod Uspořádala: Olga Heclová a Jana Pávková Odborná korektura: Lukáš Andree Náklad: 5 000 ks Dostává se vám do rukou publikace Erasmus očima studentů 2, která je

Více

Texty s láskou autorské texty. Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence.

Texty s láskou autorské texty. Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence. Texty s láskou Texty s láskou autorské texty Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence. Redakce: Jan Bušta, Alena Mikulíková Sazba a design: Jan Bušta Korektury: Alena

Více

1*14. Kristina. Höschlová

1*14. Kristina. Höschlová 1*14 Kristina Höschlová ZDENĚK LUKEŠ BARCELONA na začátek Vlastní cestou s novou aplikací od Allianz Je půlka ledna a v mnoha rodinách se už zase plní popelníky nedopalky cigaret, zase se jí nezdravě,

Více

Zlín. magazín váš. Milan Foukal: Šikovné lidi najdete. Musíte jim ale zaplatit, co si zaslouží

Zlín. magazín váš. Milan Foukal: Šikovné lidi najdete. Musíte jim ale zaplatit, co si zaslouží Měsíčník o vašem městě, o věcech všedních i nevšedních. Zdarma do vaší schránky. červenec 2015 magazín váš Zlín Paneláky Zlínský vynález, který se rozšířil po celém Česku strana 8 Jak na psy Kynoložka

Více

občasný občasník Další úspěch zaznamenalo naše Bezevšeho na 3. ročníku soutěže O nej časopis 2009, pořádané Asociací středoškolských

občasný občasník Další úspěch zaznamenalo naše Bezevšeho na 3. ročníku soutěže O nej časopis 2009, pořádané Asociací středoškolských občasný občasník 26 prosinec 2009 VYDÁVÁ STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA MEDIÁLNÍ GRAFIKY A POLYGRAFIE RUMBURK OCENĚNÍ: Nejlepší časopis středních škol v České republice /2007/ Časopis středních škol v ČR s nejlepším

Více

Dědeček Alexander. Jak dlouho vám tady visí tenhle obraz?, optal se kazatel a ukázal na veliký obraz nad jídelním stolem.

Dědeček Alexander. Jak dlouho vám tady visí tenhle obraz?, optal se kazatel a ukázal na veliký obraz nad jídelním stolem. Dědeček Alexander Chtěl bych zas být se svým strýčkem, vylétnout nad Mont Blanc a v kapse nemít ani frank, chtěl bych zas být se svým strýčkem, držet ho za kabát a s ním se smát... Pamatujete se na francouzký

Více

První seznamovací cesta do Kinshasy

První seznamovací cesta do Kinshasy ÚVOD Dobrý den vážený čtenáři. Rozhodl jsem se podělit se s Vámi o zkušenostech z aktivit pana Juliena v této republice v návaznosti na obchodní jednání s čelními představiteli jednoho hlavního města africké

Více

ČD PRO VÁS 3 / 2015. pro vas. reklamní magazín českých drah 2015 / ROČNÍK 6 / ZDARMA. pan TReNÉR vladimír růžička O TITUL SE JAKO LVI

ČD PRO VÁS 3 / 2015. pro vas. reklamní magazín českých drah 2015 / ROČNÍK 6 / ZDARMA. pan TReNÉR vladimír růžička O TITUL SE JAKO LVI ČD PRO VÁS 3 / 2015 pro vas reklamní magazín českých drah 2015 / ROČNÍK 6 / ZDARMA pan TReNÉR vladimír růžička O TITUL SE PORVEME JAKO LVI již od 9! ČD BUS OSTRAVA KRAKÓW Nejrychlejší spojení do Krakova

Více

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo Příběhy Třetí sféry: Temní mágové Jakub Jiří Rýdlo úvod Toto je teprve moje druhá knížka, tak možná bude obsahovat ještě relativně dost chyb a překlepů. Co je ale hlavní, pokusím se o skutečně kvalitní

Více

2*13 DOROTA NVOTOVÁ TOMÁŠ BALDÝNSKÝ HERE / ISLAND MILAN LASICA

2*13 DOROTA NVOTOVÁ TOMÁŠ BALDÝNSKÝ HERE / ISLAND MILAN LASICA 2*13 DOROTA NVOTOVÁ TOMÁŠ BALDÝNSKÝ MILAN LASICA HERE / ISLAND na začátek Pojištění pro ty, kdo mají rádi permanentky Allianz cestovní pojištění pro opakované výjezdy Stanislav Bernard spolumajitel Rodinného

Více

Bleskáč (naše interview)

Bleskáč (naše interview) Školní krounský ob asník 2 duben/2007 Zprávy z ředitelny Výsledky našich žáků ve vzdělávání dělají v celkovém pohledu celé škole, mně osobně, a věřím, že i všem občanům obce, radost. Výborně reprezentovali

Více

FOXMAG LIFE MAGAZINE. N o 2. Rozhovor Meda Mládková ČESKÁ naděje Daniel Pitín Móda

FOXMAG LIFE MAGAZINE. N o 2. Rozhovor Meda Mládková ČESKÁ naděje Daniel Pitín Móda FOXMAG LIFE MAGAZINE N o 2 Rozhovor Meda Mládková ČESKÁ naděje Daniel Pitín Móda Nejen na vysoké noze Zajímavý projekt TATE MODERN, DOX CENTRUM SOUČASNÉHO UMĚNÍ, VELETRŽNÍ PALÁC osobnost PICASSO EDITORIAL

Více

Kdybych se stal starostou Frenštátu pod Radhoštěm

Kdybych se stal starostou Frenštátu pod Radhoštěm Prázdniny den nultý Vyjdu ze školy a konečně se nadechnu prázdninového vzduchu. Večer si zajdem na večeři a pohár, ať je vysvědčení jakékoliv. Po vysvědčení půjdu na oběd. Jako vždycky asi bude segedínský

Více

COLOURS 2012 V DOLNÍ OBLASTI VÍTKOVIC?

COLOURS 2012 V DOLNÍ OBLASTI VÍTKOVIC? COLOURS 2012 V DOLNÍ OBLASTI VÍTKOVIC? ROČENKA 2012 rozhovory zlata Holušová Jan Světlík ilona Rozehnalová Petr hruška Eva Dřízgová 1 NAVŠTIVTE NÁS NA POBOČCE GE MONEY BANK. Nabízíme bankovní produkty

Více

Gottland. Kdo neskáče, není Čech! Dramatizace Jan Mikulášek a Marek Pivovar S využitím překladu Heleny Stachové

Gottland. Kdo neskáče, není Čech! Dramatizace Jan Mikulášek a Marek Pivovar S využitím překladu Heleny Stachové Mariusz Szczygieł (1966) Gottland Kdo neskáče, není Čech! Dramatizace Jan Mikulášek a Marek Pivovar S využitím překladu Heleny Stachové REŽIE DRAMATURGIE SCÉNA A KOSTÝMY HUDBA A VÝBĚR HUDBY KOREPETICE

Více

výlety Úvodník současnosti Obsah

výlety Úvodník současnosti Obsah Úvodník Jsme na začátku nového roku 2015, a tak mi nejprve dovolte popřát Vám ještě jednou, aby byl krásný, pohodový a úspěšný. Na stránkách našeho časopisu, který vstupuje do třetího ročníku svého vydávání,

Více

1*13 PETRA SOUKUPOVÁ MILAN LASICA PETR SÝKORA JIŘÍ JEŽEK

1*13 PETRA SOUKUPOVÁ MILAN LASICA PETR SÝKORA JIŘÍ JEŽEK 1*13 JIŘÍ JEŽEK PETRA SOUKUPOVÁ PETR SÝKORA MILAN LASICA na začátek Pojištění pro ty, kdo mají rádi permanentky Allianz cestovní pojištění pro opakované výjezdy Stanislav Bernard spolumajitel Rodinného

Více

A je tu podzim. září říjen 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem

A je tu podzim. září říjen 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem A je tu podzim září říjen 2013 Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Jen tak na okraj Po prázdninové pauze Vás opět vítáme u dalšího vydání Clicku. V naší redakci se tentokrát

Více

Začátek redaktorem. Markéta Malá

Začátek redaktorem. Markéta Malá První pocity z prvního dne ve škole byli velmi dobré. Všimla jsem si výmalby některých z tříd. Překvapila mě změna vzhledu u některých z žáků. Dále jsem si všimla televize umístěné v přízemí. Velkou změnou

Více

Jana Moravcová LETÍ, LETÍ ANDĚLÍČEK. Vydala Moravská Bastei MOBA, s. r. o., Brno www.mobaknihy.cz www.facebook.com/moba.cz

Jana Moravcová LETÍ, LETÍ ANDĚLÍČEK. Vydala Moravská Bastei MOBA, s. r. o., Brno www.mobaknihy.cz www.facebook.com/moba.cz Jana Moravcová LETÍ, LETÍ ANDĚLÍČEK Vydala Moravská Bastei MOBA, s. r. o., Brno www.mobaknihy.cz www.facebook.com/moba.cz Jana Moravcová, 2010 Moravská Bastei MOBA, s. r. o., Brno 2010 ISBN 978-80-243-5188-9

Více

pro vás K BOUDĚ MĚ UŽ NIKDO NEUVÁŽE SPOROTIKET EVROPA NA CESTĚ PO MONGOLSKU 8/2012 ročník 3 zdarma reklamní magazín českých drah

pro vás K BOUDĚ MĚ UŽ NIKDO NEUVÁŽE SPOROTIKET EVROPA NA CESTĚ PO MONGOLSKU 8/2012 ročník 3 zdarma reklamní magazín českých drah pro vás reklamní magazín českých drah 8/2012 ročník 3 zdarma exkluzivně VILMA C I BU L KOVÁ K BOUDĚ MĚ UŽ NIKDO NEUVÁŽE DVĚ MLADÉ ŽENY NA CESTĚ PO MONGOLSKU SPOROTIKET EVROPA ZA PÁR EUR DO ZAHRANIČÍ VLAKEM

Více

3/2013 MAGAZÍN ZE ŽIVOTA OBCE HVOZDNÁ

3/2013 MAGAZÍN ZE ŽIVOTA OBCE HVOZDNÁ 3/2013 MAGAZÍN ZE ŽIVOTA OBCE HVOZDNÁ Co jste hasiči, co jste dělali HASIČŮM JSEM OBĚTOVAL VŠE CYKLISTIKA JE MŮJ KŮŇ CESTA DO INDIE JAKO SPLNĚNÝ SEN 2úvodník 2 Člověk mnoho vydrží, má-li cíl Tož demokracii

Více

Zpracovala: Mgr. Petra Holubová

Zpracovala: Mgr. Petra Holubová Zpracovala: Mgr. Petra Holubová Přehled exkurzí I pro letošní rok jsme pro studenty přichystali bohatou škálu různých exkurzí, díky kterým měli možnost strávit den v prostředí pro ně zajímavém. Různorodost

Více