AOS. Úvod. Co je to automatické obchodování? Co si představit pod pojmem automatické obchodování? Co je to MQL?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "AOS. Úvod. Co je to automatické obchodování? Co si představit pod pojmem automatické obchodování? Co je to MQL?"

Transkript

1 AOS Co je to automatické obchodování? Automatické obchodování je soubor způsobů (metod), které poskytují obchodování podporované počítačem (automatické obchodování je soubor metod využívající možnosti výpočetní techniky). Není tím myšleno provádění příkazů skrze počítač a internetové připojení, ale spíše zesnadňující vylepšení, preciznější nebo kompletnější automatika. Díky automatickému obchodování může počítač obchodovat bez osobní přítomnosti obchodníka. Nemusíte stát a čekat, až nastane správná situace, prostě naprogramujete svůj počítač, aby provedl příkazy tak, jak potřebujete, založené na přesných obchodních podmínkách, které jste si vybral/a. Automatické obchodování Vám ušetří čas i peníze. Využijte výhod této přiležitosti. Obchodujte bez emocí automaticky Vysoká frekvence obchodů Šetřete svůj čas nechte počítač pracovat za Vás Využijte výho ve světě čas a výkon znamenají vše Vytvořte si vlastní strategii - bez potřeby znalosti programování Vaše peníze nezůstanou spát Proto doporučím INSTAFOREX... Úvod Co si představit pod pojmem automatické obchodování? Automatické obchodování je soubor metod, využívajících širokých možností výpočetní techniky při činnosti obchodníka. Nikoliv však z pohledu provádění obchodních příkazů, ale pomocí různých vylepšení se snaží udělat obchodování co nejsnazší, nejpřesnější a plně automatické. Automatické obchodování umožňuje počítači zadat přesný obchodní příkaz, který splňuje přesně definované podmínky. Není tak potřeba, aby obchodník pečlivě čekal u počítače na jeho obchodní signál. Právě díky automatickému obchodování může počítač obchodovat sám, bez lidské přítomnosti. Pochopitelně obchodník může celou dobu vývoj na trzích sledovat a být počítačem pouze upozorněn v případě splnění určitých podmínek. Čekáte na překřížení dvou klouzavých průměrů? Využijte automatický obchodní systém. To však není vše. Můžete si vytvořit zcela nové indikátory technické analýzy. V případě, že trávíte mnoho času ručními výpočty technických indikátorů, proč k tomu nevyužít počítač? Proč nevyužít možnosti zakreslit váš indikátor přímo do grafu. Jak se říká, čas jsou peníze. Co je to MQL? MQL je programovací jazyk, který výrazně rozšiřuje možnosti obchodní platformy MT4Trader. MQL je syntakticky velice podobný ostatním programovacím jazykům jako je C a jemu jazyky příbuzné. Tento fakt usnadňuje výuku a činnost profesionálních a amatérských programátorů. Při pečlivé přípravě se lze naučit programovací jazyk MQL již během několika týdnů. Je dokonce možné psát jednoduché (funkční!) obchodní systémy již první den výuky. Pochopitelně složitější obchodní systémy vyžadují hlubší znalosti, ale nic není zadarmo, že?

2 Jak rozpoznat MQL kód? MQL soubory mají dvě možné přípony: MQ4 pro zdrojový kód EX4 pro kompilované programy Existují podstatné rozdíly mezi těmito dvěma soubory. První (mq4) je zdrojový soubor. Ten může být upraven nebo přepracován osobou, která zvládá programování v MQL. Je to zdrojová forma pro program. Druhá přípona (ex4) slouží pro kompilované programy. V této formě je program využíván obchodní platformou, ale tento soubor nemůže být otevřen obchodníkem pro čtení. Komerční obchodní systémy založené na jazyku MQL jsou distribuovány právě v tomto formátu. Přeměna souborů určených pro čtení a úpravu (mq4) na soubory určené pouze pro obchodní platformu (ex4) se nazývá kompilace a bude popsána později. K čemu toto mohu využít? V první řadě pochopitelně pro obchodování. Programy napsané v MQL mohou zlepšit vaše obchodování v mnoha směrech. V MQL lze naprogramovat nespočet nových indikátorů technické analýzy, mnoho automatických skriptů, které usnadní některé činnosti, a v neposlední řadě Automatické obchodní systémy (AOS), které otevírají nové, kontrolují a uzavírají současné pozice. Díky automatickému obchodování nemusíte neustále sledovat graf cenového vývoje. Po splnění předem definovaných podmínek může počítač odeslat obchodní příkaz sám, nebo může o tomto splnění podmínek informovat obchodníka s tím, že případný příkaz obchodník sám potvrdí. Druhy MQL programů Automatické obchodní systémy (Expert Advisors - EA) Automatické obchodní systémy jsou patrně nejzajímavější záležitostí MQL programů. Umožňují najít na trhu optimální vstupní příležitosti (pochopitelně díky předem nastaveným parametrům). Obchodní systém dokáže umístit obchodní příkaz místo samotného obchodníka nebo zobrazit a případně poslat dané informace. Vše záleží pouze na tom, co obchodník opravdu potřebuje a chce. Automatické obchodní systémy programované v jazyku MQL jsou obvykle založeny na indikátorech technické analýzy, ale existuje řada strategií, které mohou být implementovány, aniž by měly něco společného s klasickou technickou analýzou.

3 Například obchodní systém umožňuje počítat korelace mezi dvěma instrumenty, a při změně vzájemných korelací v čase otevírat obchody. MQL dává možnost, aby obchodní systém nalezl předem definované patterny mezi mnoha instrumenty. Je dokonce možné využívat neuronových sítí a jiných sofistikovaných metod analýzy dat. Indikátory Indikátory technické analýzy jsou speciální skripty, které vykreslují objekty indikátorů (linie, tečky, značky atd.) přímo do grafu. Algoritmus vypočítává hodnotu indikátoru v každém časovém okamžiku. Například výpočet klouzavého průměru bere ceny za dané časové období, ceny sečte a vydělí počtem období. V příštím období algoritmus provede to samé, ale výpočet je proveden z dat posunutých o jedno období. Výsledkem je křivka představující hodnoty klouzavého průměru v průběhu času, která je zachycena v grafu. Skripty Skripty jsou programy, které umožňují provádět automaticky jednoduché opakující se operace. Obvykle, když uživatel spustí daný skript, tak skript provede svůj příkaz a ukončí svojí činnost. Skripty fungují jednorázově, a pokud obchodník chce operaci opakovat, musí skript spustit znovu. Skripty mohou například provádět následující operace: Uzavřít všechny (otevřené, ziskové, ztrátové) pozice Provádět výpočty (minimální množství prostředků potřebných k otevření pozice, atd.) Zobrazovat data přímo do grafu Kontrolovat připojení, dostupnost obchodování atd. Konvertovat a ukládat data z grafu Skripty jsou obzvláště vhodné pro běžné operace, které zabírají hodně času. Instalace Většina skriptů napsaných v MQL jsou jednotlivé soubory. Složitější skripty mohou obsahovat více souborů. Tato kapitola rozebírá všechny metody instalace skriptů do platformy. Aby bylo možné začít používat MQL program, bez ohledu na to jestli je to skript, indikátor nebo obchodní systém, je nutné umístit soubor do správné složky obchodní platformy. V našem případě je platforma XTB-Trader umístěna obvykle v adresáři C:\Program Files. Kopírování do adresáře Kopírování MQL souborů do správné složky je nejdůležitější částí instalace. Pokud již chcete kopírovat soubory nějakého MQL programu, nalezeného například na internetových stránkách, pak postupujte následujícím způsobem: Nejprve zkontrolujte jestli MQL soubor má být skript, indikátor nebo automatický obchodní systém. Výše popsané rozdíly vám mohou pomoci při ujasnění o jaký typ MQL programu se jedná. Toto je velice důležité, protože každý typ MQL souboru má svoji vlastní složku v adresáři platformy XTB-Trader. Uložení MQL souboru do špatné složky způsobí nefunkčnost daného programu. Označte soubory, pravým tlačítkem myši vyvolejte nabídku a zvolte možnost Kopírovat. Přejděte do složky, která je pro daný typ MQL programu cílová. Automatické obchodní systémy: tyto MQL soubory vkládejte do složky adresář_platformy\ experts\

4 Indikátory: tento typ MQL souboru vkládejte do následující složky adresář_platformy\experts\indicators. Jedná se o podadresář složky, do které se kopíroval automatický obchodní systém. Skripty: MQL soubory se skripty vkládejte do složky adresář_platformy\experts\scripts.opět se jedná o podadresář složky, do které se vkládal automatický obchodní systém. Jste uživatelem Microsoft Vista/Win7 a máte problém s instalací? Existuje řešení Bohužel systém Microsoft Windows Vista má nastavenou velmi přísnou ochranu proti změnám dat v programových složkách (jako je pávě složka s obchodní platformou). Pokud chcete kopírováním nainstalovat dané MQL soubory musíte požádat správce systému o změnu oprávnění pro celou složku platformy. Je nutné mít povoleno čtení i zápis v rámci celé složky, ve které je umístěna platforma. Pokud jste uživatelem vlastního systému, pak postačí tato práva změnit sám. Instalace MQL souborů s využitím instalačního programu Nejjednodušší způsob, jak instalovat MQL soubory je využití instalačního programu. X-Trade Brokers na svých internetových stránkách poskytuje takový instalační program pro všechny MQL soubory. Uživatel pak může pouze spustit instalační program, řídit se pokyny na obrazovce a MQL soubory se samy nakopírují do správných adresářů. Pokud je obchodní platforma uložena v nestandardním adresáři, pak výběr složky je nutné blíže specifikovat.

5 Spouštění MQL programů Úpravy před spuštěním První záležitostí, kterou je potřeba povolit je užívání MQL programů. Toto můžete upravit v okně Možnosti (Ctrl + O) v kartě Strategie. V případě, že během instalace MQL souborů byly provedeny změny v nastavení je nutné příslušná nastavení znovu zatrhnout, jako v níže uvedeném obrázku: Pro správné fungování MQL programů je třeba změnit výchozí nastavení. Změny v nastavení jsou vyznačeny červeně. Po stisknutí tlačítka OK bude zachováno aktuální nastavení. Důležité upozornění Zvláště opatrní byste měli být při spouštění programu z neznámého zdroje. Bezpečnější je používat skripty z důvěryhodných zdrojů (například z našich internetových stránek). Nastavení vlastností programu Většina MQL programů má vlastnosti, které lze nastavit před vlastním spuštěním. Je velice důležité tyto vlastnosti pochopit a případně zkontrolovat. Některé vlastnosti totiž mohou zcela změnit chování programu. Může se tak stát, že automatický obchodní systém vstoupí do opačné pozice, než naznačují aktuální tržní podmínky. Spuštění programu Každý MQL program je připojen pouze ke grafu (resp. instrumentu), ve kterém byl spuštěn. To znamená, že některé vlastnosti jsou brány přímo z grafu, ke kterému jsou připojeny. To také znamená, že uživatel si může vybrat graf, na kterém MQL program bude fungovat. Je nutné zdůraznit následující dvě záležitosti. Změna z grafu (tj. změna časového rámce grafu) způsobí restartování programu MQL. To je děje automaticky a nelze tomu zabránit. Existují některé skripty, které fungují pouze na aktuálním instrumentu a aktuálním časovém rámci. To znamená, že bez ohledu jaký instrument nebo časový rámec zobrazen, MQL program udělá přesně to, jak je naprogramován. (první důležité upozornění se týká tohoto případu). Automatický Obchodní Systém Automatický obchodní systém lze spustit dvojklikem na danou strategii v oknu Navigátor v podoblasti Strategie.

6 Poté se objeví okno s možnostmi strategie: V tomto oknu jsou dvě záložky: záložka Obecné a záložka Vložit parametry. Nejdůležitější vlastnosti, které musí být před spuštěním strategie nastaveny, jsou onačeny červeným obdélníkem. Uživatel může nastavit, jak moc nezávislou strategii chcete mít. Horní červený rámeček vlevo v oblasti Všeobecné umožňuje volit, zda chcete, aby strategie otevírala pouze Long pozice (dlouhé pozice), Short pozice (krátké pozice) nebo obojí. Toto je užitečné, pokud chce uživatel strategii omezit pouze na jeden směr obchodování. Umožnit obchodování je velice důležité nastavení pro fungování strategie. Pokud je tato volba zaškrtnuta, pak strategie může sama zadávat obchodní

7 příkazy (nový pokyn, zavřít pokyn, upravit stávající pokyn). Možnost Požádat o potvrzení slouží pro manuální potvrzení uživatele při každé akci strategie, která vede k zadání obchodního pokynu. Strategie pak pracuje pouze v pozadí a pouze upozorňuje na obchodní příležitosti. Většina uživatelů tuto možnost nechává vypnutou. Poslední možností, která je velice důležitá pro uživatele komerčních automatických strategií je Umožnit import DLL. Nastavení této možnosti umožňuje strategii používat externí DLL knihovny. Jestliže je již vše nastaveno, strategii spustíte tlačítkem OK. Pokud je všechno v pořádku, tak se v pravém horním rohu daného grafu zobrazí obrázek s úsměvem společně s názvem strategie. Jestliže se místo usměvavého obličeje objeví smutný obličej, pak je obchodní systém spuštěn, ale z nějakých důvodů nemůže obchodovat. Tím důvodem by mohlo být neaktivní Povolit živé obchodování v okně Možnosti, nebo uzavření trhu pro instrumenty na grafu. Jestliže se kromě úsměvu objeví v levém horním rohu grafu křížek, znamená to, že je zapotřebí znovu se obrátit na záložku Strategie v okně Možnosti, popsáno výše. Indikátory Indikátor se spustí dvojitým kliknutím na vybraný indikátor v okně Navigátoru v sekci Vlastní indikátory. Mělo by se objevit následující okno: Jestliže indikátor využívá externí DLL soubory, pak musí být zaškrtnuta volba Povolit import DLL.

8 Karta Vložit parametry ukazuje parametry, které mohou být nastaveny pro vybraný indikátor. Počet parametrů a význam každého z nich záleží na programátorovi, který indikátory kódoval. Například indikátor zobrazený výše v okně má jen jediný parametr periodu, pro kterou je indikátor počítán. Ostatní karty v okně se zabývají vizuálními vlastnostmi indikátoru, a proto je vynecháme. Stisknutím tlačítka OK daný indikátor spustíte. Ten by měl být v tuto chvíli umístěn na grafu. Skripty Program skriptů se spouští naprosto stejně. Dvojklikem na daný skript v okně Navigátor v podnabídce Skripty. Ukončení programu Každý typ programu má svůj vlastní způsob ukončení. Skripty by obvykle měly ukončit svou činnost bez pomoci uživatele. V případě, že se tak nestane je možné skript ukončit vyvoláním nabídky grafu (pravé tlačítko myši) a kliknutím na volbu Odstranit Skript.

9 V případě odstranění indikátorů z grafu musí uživatel odstranit indikátory ze Seznamu ukazatelů grafu. Toho dosáhnete, když pravým tlačítkem myši vyvoláte nabídku a zvolíte Seznam ukazatelů. V okně, které se objeví, uvidíte kompletní seznam zanesených indikátorů v aktivním grafu. Označením daného indikátoru, stisknutím tlačítka Odstranit a poté Zavřít bude vybraný indikátor odebrán.

10 Pro ukončení automatické obchodní strategie existují dvě možnosti: Použitím tísňového tlačítka (Zapnout strategie), které vypne všechny automatické strategie na platformě: Přímím odstraněním strategie po vyvolání nabídky pravým tlačítkem myši z grafu. Automatická obchodní strategie je pak odejmuta z daného grafu.

11 Testování programu Testování Automatické obchodní strategie Důležité upozornění Co je skutečně důležité během testování strategií? Proč je nutné strategie testovat? Odpověď je prostá. Testování dává možnost kontroly, zda všechny předpoklady při tvorbě strategie pracují správně. Zda program automatické obchodní strategie pracuje přesně tak, jak tvůrce původně zamýšlel a zdali se v něm nenacházejí potencionální nebezpečné chyby. V platformě XTB-Trader můžete uplatnit tři stupně testování strategií: Backtesting (Tester strategií) testování na historických datech, některé předpoklady testování jsou popsány níže Testování demo účtu testování na demo účtu s virtuálními penězi Testování reálného účtu testování na reálném účtu, s reálnými penězi, ale s požádáním o potvrzení První test by měl být proveden na základě Testru strategií, protože tento typ testu je hotov během několika minut. Druhým typem testu je nechat fungovat strategii na demo účtu. Tento typ testování je již časově náročnější a zabere i několik týdnů. Jestliže všechno funguje podle původních předpokladů, je již čas na testování reálného účtu, kde strategie pracuje s reálnými transakcemi. Je zde možnost nechat program vždy požádat o potvrzení uživatele a obchody si pouze zaznamenávat nikoliv exekuovat. Potom si již můžeme být jisti, že naše automatická strategie (nebo strategie, kterou chceme teprve použít) je funkční a bezproblémová a může být využívána pro ziskové automatické obchodování. Zpětné testování Zpětné testování (Backtesting) strategie je velmi důležité. Testování na historických datech dává informace, jak by se strategie chovala v historii. To by měl být vždy první krok testování strategie. Zpětné testování by mělo být hotovo během několika sekund. Výsledky by měly být zřejmé. Dobré, profitabilní strategie jsou na první pohled rozpoznatelné a ztrátové strategie (nebo i strategie s chybami) mohou být jednoduše vyřazeny nebo vráceny zpět do fáze programování. V mnoha případech pomáhá testování na historických datech při korekci malých, ale přesto důležitých chyb. V platformě XTB-Trader jsou speciální funkce pro zpětné testování dostupné pod klávesovou kombinací Ctrl+R. Měl by se spustit tzv. Tester strategií. Toto okno má několik možností: 1. Strategie pro výběr automatické obchodní strategie, kterou chcete testovat 2. Symbol nástroj, na kterém bude strategie testována 3. Model typ datového modelování určeného pro testování strategie. Je velmi důležité porozumět každé metodě modelování a jejímu dopadu na testované výsledky. Všechny tři

12 metody modelování budou popsány později. 4. Použít datum umožňuje vybrat časovou periodu, pro kterou bude strategie použita 5. Vizuální zobrazování umožňuje přímo kontrolovat z grafu, jak strategie otevírá a uzavírá pozice během testu historických dat 6. Období umožňuje nastavit volbu časového rámce, na kterém bude strategie testována 7. Vlastnosti strategie toto tlačítko otevírá okno, kde měnit různé parametry strategie. Tyto možnosti budou popsány později 8. Vlastnosti symbolu toto tlačítko ukazuje okno s aktuálními vlastnostmi vybraného symbolu 9. Začátek tímto tlačítkem zahájíte testování Testování demo účtu Testování na demo účtu je založeno na obchodování strategie s virtuálními penězi. Automatickou strategii musíte nechat nějaký čas pracovat. Z funkčního hlediska není mezi testováním reálného a demo účtu žádný rozdíl. Jedinou odlišností je, že neriskujete skutečné peníze. Pokud něco nepracuje nebo pracuje špatně, strategii vypněte a zkontrolujte Deník v okně Terminál. Jakékoli chyby během fungování automatické strategie budou zde zaznamenány. Testování reálného účtu Testování reálného účtu vyžaduje daleko větší obezřetnost, než testování historických dat nebo testování demo účtu. Důvod je pochopitelný zde jsou již zapojeny skutečné peníze. Samozřejmě, že po backtestingu a testování demo účtu si můžeme být téměř stoprocentně jistí, že strategie pracuje správně. Nicméně odpovědný investor by si měl sám zkontrolovat, jestli strategie nedělá něco nepředvídatelného na reálném účtu. Postup je jednoduchý: spusťte strategii a sledujte, zda jsou všechny akcie vykonané strategií provedeny správně. Pokud něco nepracuje správně, otestujte si vše opět na demo účtu. Testování skriptů Testovat skripty spočívá pouze v kontrole, zda skripty pracují správně. Pravidlo testování skriptů říká: jestliže skript pracuje tak jak má a končí dříve než za minutu, můžeme předpokládat, že pracuje správně. Pochopitelně první test skriptu by měl být proveden na demo účtu. To se týká hlavně skriptů, které pracují s obchodními příkazy. Tak přátelé snad je zde dostačující materiál a přeji mnoho zábavy...

Úvodní lekce do MQL. X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka. Průvodce automatickým obchodováním. X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka 1/20

Úvodní lekce do MQL. X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka. Průvodce automatickým obchodováním. X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka 1/20 Úvodní lekce do MQL Průvodce automatickým obchodováním 1/20 Obsah Úvod... 3 Co si představit pod pojmem automatické obchodování?... 3 Co je to MQL?... 3 Jak rozpoznat MQL kód?... 3 K čemu toto lze využít?...

Více

MetaTrader Mobile Uživatelský manuál Operační systém Andorid HIGHSKY.CZ

MetaTrader Mobile Uživatelský manuál Operační systém Andorid HIGHSKY.CZ MetaTrader Mobile Uživatelský manuál Operační systém Andorid HIGHSKY.CZ 1 OBSAH Instalace 3 Přihlášení 4 Trh 5 Symboly 4 Graf 6 Vlastnosti grafu 7 Nový pokyn okamžitá realizace 7 Nový pokyn čekající 8

Více

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC 1. Obsah 1. Obsah... 1 2. Úvod... 1 3. Instalace... 2 4. Vytvoření účtu... 5 5. Pošta... 7 6. Kontakty... 11 7. Informační kanály... 11 8. Nastavení zobrazení... 12 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti

Více

Nastavení Internet Exploreru pro vstup do IS ARGIS

Nastavení Internet Exploreru pro vstup do IS ARGIS Nastavení Internet Exploreru pro vstup do IS ARGIS Obsah: 1. Nastavení Internet Exploreru pro vstup do IS ARGIS... 3 1.1. Postup uživatele při umístění IS ARGIS do zóny důvěryhodných serverů... 3 1.2.

Více

Postup přechodu na podporované prostředí. Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy

Postup přechodu na podporované prostředí. Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy Postup přechodu na podporované prostředí Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy Obsah Zálohování BankKlienta... 3 Přihlášení do BankKlienta... 3 Kontrola verze

Více

Postup instalace přídavného modulu pro Aktuální zůstatky (CBA) v programu MultiCash KB (MCC)

Postup instalace přídavného modulu pro Aktuální zůstatky (CBA) v programu MultiCash KB (MCC) Postup instalace přídavného modulu pro Aktuální zůstatky (CBA) v programu MultiCash KB (MCC) 1/6 1. Instalace modulu Na internetových stránkách KB na adrese http://www.mojebanka.cz v sekci Stáhněte si

Více

T-Mobile Internet. Manager. pro Windows NÁVOD PRO UŽIVATELE

T-Mobile Internet. Manager. pro Windows NÁVOD PRO UŽIVATELE T-Mobile Internet Manager pro Windows NÁVOD PRO UŽIVATELE Obsah 03 Úvod 04 Požadavky na hardware a software 04 Připojení zařízení k počítači 05 Uživatelské rozhraní 05 Výběr sítě 06 Připojení k internetu

Více

Obnova certifikátu. Úvod. Proč obnovit certifikát? Kdy obnovit certifikát? Které certifikáty obnovit? Jak obnovit certifikát na kartě ProID+ esign?

Obnova certifikátu. Úvod. Proč obnovit certifikát? Kdy obnovit certifikát? Které certifikáty obnovit? Jak obnovit certifikát na kartě ProID+ esign? Obnova certifikátu Před vypršením platnosti certifikátů si musí uživatelé ProID+ esign požádat o nový certifikát. Otázky, spojené s obnovou, a postup obnovy certifikátu na kartě ProID+ esign jsou uvedeny

Více

IPFW. Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu. verze 1.1

IPFW. Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu. verze 1.1 IPFW Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu verze 1.1 Popis aplikace Aplikace IPFW (IP Firewall) je určen k řízení placeného připojení k Internetu ve spojení s elektronickým mincovníkem

Více

Certifikační autorita PostSignum

Certifikační autorita PostSignum Certifikační autorita PostSignum Generování klíčů a instalace certifikátu pomocí programu PostSignum Tool Plus na čipové kartě, USB tokenu verze 1.0.0 Uživatelská dokumentace Březen 2010 Strana 1 (celkem

Více

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Verze: 1.0.0 2 Obsah 0 Část I Předmluva 1 Vítejte 3... 3 Část II Instalace 4 Část III Aktivace programu 8 Část IV Obsluha programu 9 1 Menu... 9 Soubor... 9 Otevřít test... 9 Zobrazit

Více

1 Princip fungování Aplikace Šimon. 2 Instalace programu do telefonu

1 Princip fungování Aplikace Šimon. 2 Instalace programu do telefonu 1 Princip fungování Aplikace Šimon Systém Šimon funguje na principu šifrované komunikace datovým tokem po síti Internet. Napsaný text je na telefonu odesílatele zašifrován klíčem adresáta a odeslán. Přístroj

Více

Snadné podvojné účetnictví

Snadné podvojné účetnictví Snadné podvojné účetnictví Ver.: 3.xx Milan Hradecký Úvodem : Program je určen pro malé a střední neziskové organizace a umožňuje snadné zpracování účetních dokladů a způsob zápisu připomíná spíše zápis

Více

Průvodce aplikací. Aplikaci easyeldp spusťte z nabídky Start pomocí ikony KomixFiller, kterou naleznete ve složce Komix.

Průvodce aplikací. Aplikaci easyeldp spusťte z nabídky Start pomocí ikony KomixFiller, kterou naleznete ve složce Komix. Instalace aplikace easyeldp Aplikaci easyeldp je třeba instalovat na počítač, který splňuje příslušné systémové požadavky. Při instalaci postupujte následovně: 1) Spusťte instalaci aplikace easyeldp z

Více

xmobile Operační systém Andorid Uživatelský manuál X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka 1/12

xmobile Operační systém Andorid Uživatelský manuál X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka 1/12 xmobile Operační systém Andorid Uživatelský manuál 1/12 Návod xmobile OS Android Přihlášení... 3 Trh... 3 Symboly... 4 Graf... 5 Vlastnosti grafu... 6 Obchod... 6 Nový pokyn okamžitá realizace... 7 Nový

Více

Dokumentace k produktu IceWarp Notifikační nástroj

Dokumentace k produktu IceWarp Notifikační nástroj Dokumentace k produktu IceWarp Notifikační nástroj Notifikační nástroj umožňuje propojit pracovní stanicí s aplikací IceWarp Web klient. Kromě funkcí pro upozorňování na nové události je pomocí ní možné

Více

Návod pro sledování NETBOX TV na PC

Návod pro sledování NETBOX TV na PC Návod pro sledování NETBOX TV na PC 1. Příprava na instalaci stáhněte si aktuální verzi programu VLC Media Player na domovských stránkách http://www.videolan.org/vlc/ a) pokud si chcete ověřit, zda služba

Více

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Úvod k instalaci Tato instalační příručka je určena uživatelům objednávkového modulu Offline VetShop verze 3.4. Obsah 1. Instalace modulu Offline VetShop...

Více

INSTALAČNÍ POSTUP PRO APLIKACI ELIŠKA 4

INSTALAČNÍ POSTUP PRO APLIKACI ELIŠKA 4 INSTALAČNÍ POSTUP PRO APLIKACI ELIŠKA 4 1. Dříve než spustíte instalaci Vítáme Vás při instalaci nové verze aplikace eliška. Před samotnou instalací, prosím, ověřte, že jsou splněné následující podmínky:

Více

Návod na miniaplikaci meteostanice WANET pro Windows Vista/7/8

Návod na miniaplikaci meteostanice WANET pro Windows Vista/7/8 Návod na miniaplikaci meteostanice WANET pro Windows Vista/7/8 Návod na miniaplikaci meteostanice WANET pro Windows Vista/7/8 Přehledné zobrazení aktuálního počasí Vaší meteostanice na pracovní ploše v

Více

Č í sla slovy 1.3. verze dokumentu: 1.02.141029 vytvořil: Ing. Pavel Randák předmět: Uživatelský manuál vydavatel: Austro-Bohemia, s.r.o.

Č í sla slovy 1.3. verze dokumentu: 1.02.141029 vytvořil: Ing. Pavel Randák předmět: Uživatelský manuál vydavatel: Austro-Bohemia, s.r.o. Austro-Bohemia, s.r.o. Na Hrázi 178/25, 180 00 Praha 8 Č í sla slovy 1.3 verze dokumentu: 1.02.141029 vytvořil: Ing. Pavel Randák předmět: Uživatelský manuál vydavatel: Austro-Bohemia, s.r.o. V tomto uživatelském

Více

Návod pro SMS Operátor off-line klient

Návod pro SMS Operátor off-line klient Verze: 1.10 Strana: 1 / 1 Návod pro SMS Operátor off-line klient 1. Co je to off-line klient SMS Operátor Off-line klient SMS Operátor je aplikace k systému SMS Operátor pro posílání SMS, která umožňuje:

Více

1. Obsah. 2. Úvod. 1. Obsah... 1. 2. Úvod... 1. 3. Přihlášení... 2. 4. Přizpůsobení prostoru... 3. 5. Sdílení fotografií... 5. 6. Moduly...

1. Obsah. 2. Úvod. 1. Obsah... 1. 2. Úvod... 1. 3. Přihlášení... 2. 4. Přizpůsobení prostoru... 3. 5. Sdílení fotografií... 5. 6. Moduly... 1. Obsah 1. Obsah... 1 2. Úvod... 1 3. Přihlášení... 2 4. Přizpůsobení prostoru... 3 5. Sdílení fotografií... 5 6. Moduly... 11 7. Popis některých modulů... 12 8. Rozložení modulů... 14 2. Úvod Vlastní

Více

INISOFT UPDATE - SLUŽBA AUTOMATICKÝCH AKTUALIZACÍ Uživatelská příručka

INISOFT UPDATE - SLUŽBA AUTOMATICKÝCH AKTUALIZACÍ Uživatelská příručka INISOFT UPDATE - SLUŽBA AUTOMATICKÝCH AKTUALIZACÍ Uživatelská příručka Popis funkce Softwarový nástroj INISOFT Update je univerzálním nástrojem pro stahování, údržbu a distribuci programových aktualizací

Více

Začínáme pracovat s tabulkovým procesorem MS Excel

Začínáme pracovat s tabulkovým procesorem MS Excel Začínáme pracovat s tabulkovým procesorem MS Excel Nejtypičtějším představitelem tabulkových procesorů je MS Excel. Je to pokročilý nástroj pro tvorbu jednoduchých i složitých výpočtů a grafů. Program

Více

Přímý kanál. První kroky se službou Přímý kanál

Přímý kanál. První kroky se službou Přímý kanál Přímý kanál První kroky se službou Přímý kanál Obsah Co Vám Přímý kanál nabízí? 3 Instalace aplikace Přímý kanál 4 Popis aplikace 6 První kroky Aktivace aplikace 7 První kroky Odeslání dávky příkazů 10

Více

MetaTrader 4 Builder. X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka. Manuál k základnímu ovládání. X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka 1/26

MetaTrader 4 Builder. X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka. Manuál k základnímu ovládání. X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka 1/26 MetaTrader 4 Builder Manuál k základnímu ovládání 1/26 Obsah Instalace... 3 Licenční ujednání... 7 Základní nastavení... 8 Jazyk... 8 Adresář platformy XTB Trader... 8 Vista/Windows 7 problém s povolením...

Více

ESET NOD32 Antivirus. pro Kerio. Instalace

ESET NOD32 Antivirus. pro Kerio. Instalace ESET NOD32 Antivirus pro Kerio Instalace Obsah 1. Úvod...3 2. Podporované verze...3 ESET NOD32 Antivirus pro Kerio Copyright ESET, spol. s r. o. Eset software spol. s r.o. Classic 7 Business Park Jankovcova

Více

Tiskový manažer - Printman

Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer je program, který je součástí programu Praktik. Používá se v případě, pokud máte připojenou tiskárnu přes USB port (nebo vaše tiskárna není v seznamu podporovaných

Více

Instalace programu OZO. z www stránek či odkazu z e-mailu

Instalace programu OZO. z www stránek či odkazu z e-mailu Instalace programu OZO z www stránek či odkazu z e-mailu První instalaci programu OZO pro rok 2015 si vždy musíte zvolit volbu PLNÁ VERZE PROGRAMU. Upgrade programu OZO 2015 si můžete stahovat až v době,

Více

Návod na provedení upgrade IS Harmonik

Návod na provedení upgrade IS Harmonik Návod na provedení upgrade IS Harmonik Ing. Martin Klinger 4.6.2015 Co je to upgrade IS Harmonik? Upgrade systému představuje soubor technických nebo legislativních změn v ekonomickém softwaru Harmonik,

Více

Instalační manuál pixel-fox

Instalační manuál pixel-fox Instalační manuál pixel-fox Verze 01/2011 V5 (CZ) - Subject to change without notice! Systémové požadavky: Aktuální minimální systémové požadavky pro používání software pixel-fox na vašem PC jsou: - IBM

Více

Záznamník teploty a vlhkosti AX-DT100. Návod k obsluze

Záznamník teploty a vlhkosti AX-DT100. Návod k obsluze Záznamník teploty a vlhkosti AX-DT100 Návod k obsluze Úvod Záznamník teploty a vlhkosti je opatřen velmi přesným teplotním a vlhkostním čidlem. Hlavními přednostmi záznamníku jsou vysoká přesnost, krátká

Více

Návod na nastavení připojení k bezdrátové síti eduroam

Návod na nastavení připojení k bezdrátové síti eduroam Univerzita Pardubice Návod na nastavení připojení k bezdrátové síti eduroam Obsah 1. Nastavení MS Windows XP pro připojení k bezdrátové síti eduroam... 2 2. Instalace certifikátu CESNET CA v prostředí

Více

Návod na Lync webinář

Návod na Lync webinář Návod na Lync webinář 1. Po úspěšné registraci na náš webinář obdržíte do své schránky mail s instrukcemi a přístupovým odkazem k přístupu do webináře. Pro otevření jeho internetové aplikace klikněte na

Více

Demoprojekt Damocles 2404

Demoprojekt Damocles 2404 Vizualizační a řídicí systém kategorie SCADA/HMI Demoprojekt Damocles 2404 (časově omezený demoprojekt pro zařízení Damocles 2404 společnosti HW group s.r.o.) Verze systému: 3.7.1.9 Poslední revize dokumentu:

Více

UŽIVATELSKÝ MANUÁL. pro 485COM FW 2.x (MODBUS)

UŽIVATELSKÝ MANUÁL. pro 485COM FW 2.x (MODBUS) pro 485COM FW 2.x (MODBUS) Obsah Obsah 3 1. Instalace 4 1.1 Podpora operačních systémů 4 1.2 Podpora USB modemů 4 1.3 Instalace USB modemu 4 1.4 Instalace aplikace 4 2. Nastavení 5 2.1 Nastavení jazykové

Více

1 Tabulky Příklad 3 Access 2010

1 Tabulky Příklad 3 Access 2010 TÉMA: Vytvoření tabulky v návrhovém zobrazení Pro společnost Naše zahrada je třeba vytvořit databázi pro evidenci objednávek o konkrétní struktuře tabulek. Do databáze je potřeba ještě přidat tabulku Platby,

Více

Microsoft. Word. Hromadná korespondence. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie

Microsoft. Word. Hromadná korespondence. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Microsoft Word Hromadná korespondence Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Hromadná korespondence Funkce hromadná korespondence umožňuje vytvoření malé databáze (tabulky)

Více

Excel 2007 praktická práce

Excel 2007 praktická práce Excel 2007 praktická práce 1 Excel OP LZZ Tento kurz je financován prostřednictvím výzvy č. 40 Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost z prostředků Evropského sociálního fondu. 2 Excel Cíl kurzu

Více

CUZAK. Instalační příručka. Verze 2.0 2015

CUZAK. Instalační příručka. Verze 2.0 2015 CUZAK Instalační příručka Verze 2.0 2015 Copyright 2015 Altair CUZAK s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Všechna práva vyhrazena. Všechna informace, jež jsou publikována na v tomto dokumentu, jsou chráněna

Více

Archive Player Divar Series. Návod k obsluze

Archive Player Divar Series. Návod k obsluze Archive Player Divar Series cs Návod k obsluze Archive Player Obsah cs 3 Obsah 1 Úvod 4 2 Použití 5 2.1 Spuštění programu 5 2.2 Popis hlavního okna 6 2.3 Tlačítko Otevřít 6 2.4 Pohledy kamery 6 2.5 Tlačítko

Více

Ladibug Software pro vizuální prezentaci Visual Presenter Návod k použití

Ladibug Software pro vizuální prezentaci Visual Presenter Návod k použití Ladibug Software pro vizuální prezentaci Visual Presenter Návod k použití Obsah 1. Úvod... 2 2. Systémové požadavky... 2 3. Instalace Ladibug... 3 4. Připojení... 6 5. Začínáme používat Ladibug... 7 6.

Více

Snadné podvojné účetnictví

Snadné podvojné účetnictví Snadné podvojné účetnictví Ver.: 4.xx Milan Hradecký. Úvodem : Program je určen pro malé a střední neziskové organizace a umožňuje snadné zpracování účetních dokladů a způsob zápisu připomíná spíše zápis

Více

Uživatelská příručka. Čeština

Uživatelská příručka. Čeština Uživatelská příručka 1 Práce se skenerem Tato příručka popisuje používání plochého skeneru dokumentů HP Scanjet 8270 a jeho příslušenství, řešení problémů při instalaci a kontaktování oddělení podpory

Více

051.MT4.v3.28.05.2012. Orientace v Platformě MT4

051.MT4.v3.28.05.2012. Orientace v Platformě MT4 051.MT4.v3.28.05.2012 Orientace v Platformě MT4 OBSAH Následující dokument vás seznámí s podstatnými funkcemi obchodní platformy. Přečtěte si ho prosím a neváhejte nás kontaktovat s jakýmikoliv případnými

Více

Příručka pro klientský certifikát

Příručka pro klientský certifikát Příručka pro klientský certifikát OBSAH 1) Instalace programového vybavení do systému Microsoft Windows 2 1. krok - Průvodce instalací 4 2. krok - Dokončení instalace 5 3. krok - Instalace na PC, který

Více

LAN se používá k prvnímu nastavení Vašeho DVR a když potřebujete nastavit síť na Vašem DVR pro používání po internetu.

LAN se používá k prvnímu nastavení Vašeho DVR a když potřebujete nastavit síť na Vašem DVR pro používání po internetu. Návod Video Viewer 1.9.9 1 Dodávaný licencovaný software Následující stránky popisují nejpoužívanější funkce software Video Viewer. Podrobnosti o softwaru a jeho nastavení, najdete v rozšířené příručce,

Více

.NET Framework verze 3.5... 4 Program pro připojení ke vzdálené ploše (RDC) verze 7.1... 5

.NET Framework verze 3.5... 4 Program pro připojení ke vzdálené ploše (RDC) verze 7.1... 5 Obsah Přístup k serveru ČMIS Kancelář Online... 2 Úvod... 2 Uživatelé s operačním systémem Windows XP musí nainstalovat:... 2 Uživatelé s operačním systémem Windows Vista musí nainstalovat:... 4.NET Framework

Více

eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) w w w. n e s s. c o m

eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) w w w. n e s s. c o m eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) Příprava Při instalaci elišky doporučujeme nemít spuštěné žádné další programy. Pro instalaci elišky je třeba mít administrátorská práva na daném počítači.

Více

Návod na instalaci a použití programu

Návod na instalaci a použití programu Návod na instalaci a použití programu Minimální konfigurace: Pro zajištění funkčnosti a správné činnosti SW E-mentor je potřeba software požívat na PC s následujícími minimálními parametry: procesor Core

Více

STATISTICA 10 Postup instalace plovoucí síťové verze s odpojováním licencí (BNET)

STATISTICA 10 Postup instalace plovoucí síťové verze s odpojováním licencí (BNET) STATISTICA 10 Postup instalace plovoucí síťové verze s odpojováním licencí (BNET) 1. Instalace plovoucí síťové verze zahrnuje dvě části: a) instalace serveru a b) lokální instalace na připojených pracovních

Více

Tato stručná uživatelská příručka vám pomůže začít používat produkt IRIScan TM Mouse 2.

Tato stručná uživatelská příručka vám pomůže začít používat produkt IRIScan TM Mouse 2. Tato stručná uživatelská příručka vám pomůže začít používat produkt IRIScan TM Mouse 2. Popisy uvedené v této příručce jsou založeny na operačních systémech Windows 7 a Mac OS X Mountain Lion. Přečtěte

Více

Nápověda k aplikaci EA Script Engine

Nápověda k aplikaci EA Script Engine Nápověda k aplikaci EA Script Engine Object Consulting s.r.o. 2006 Obsah Nápověda k aplikaci EA Script Engine...1 1. Co je EA Script Engine...2 2. Důležité upozornění pro uživatele aplikace EA Script Engine...3

Více

Svolávací systém Uživatelský manuál

Svolávací systém Uživatelský manuál Uživatelský manuál TTC TELEKOMUNIKACE, s.r.o. Třebohostická 987/5 100 00 Praha 10 tel.: 234 052 111 fax.: 234 052 999 e-mail: ttc@ttc.cz http://www.ttc-telekomunikace.cz Datum vydání: 14. srpna 2013 Číslo

Více

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu sq Program ZK EANPRINT verze 1.20 Uživatelská dokumentace programu Úvod Základní vlastnosti programu Jednoduchost ovládání - umožňuje obsluhu i málo zkušeným uživatelům bez nutnosti většího zaškolování.

Více

2.1.2 V následujícím dialogovém okně zvolte Instalovat ze seznamu či daného umístění. stiskněte tlačítko Další

2.1.2 V následujícím dialogovém okně zvolte Instalovat ze seznamu či daného umístění. stiskněte tlačítko Další Autodiagnostika ROBEKO Diagnostický kabel VAG1 VAGR1 Instalace pro operační systémy Windows 1. Úvod : Před použitím kabelu je nutné nejprve nainstalovat příslušné ovladače v operačním systému Vašeho počítače.

Více

Modul 2. První sada úkolů:

Modul 2. První sada úkolů: Zadání První sada úkolů: Modul 2 Všechny potřebné složky a soubory pro splnění následující sady úkolů se nachází ve složce sada1. 1. Ve složce Ulohy vytvořte čtyři nové složky (podle obrázku) a pojmenujte

Více

Dispatcher PDA Dokumentace

Dispatcher PDA Dokumentace Dispatcher PDA Dokumentace květen 2005 1 Obsah: 1. Základní popis programu 2. Blokové schéma zapojení 3.1. Úvodní obrazovka 3.2. Zahájení jízdy 3.3. Ukončení jízdy 3.4. Záznam o tankování 3.5. Události

Více

Modul 2. Druhá sada úkolů:

Modul 2. Druhá sada úkolů: Zadání Druhá sada úkolů: Modul 2 Všechny potřebné složky a soubory pro splnění následující sady úkolů se nachází ve složce sada2. 1. Ve složce Ulohy vytvořte šest nových složek (podle obrázku) a pojmenujte

Více

Up & Down Opce. Manuál. Obsah

Up & Down Opce. Manuál. Obsah Up & Down Opce Manuál Obsah 1 Přihlášení do platformy... 2 2 Rozhraní platformy... 3 2.1 Změna modulu z Forex na Opce... 3 2.2 Market Watch... 4 2.3 Click & Trade okno... 7 2.4 Okno Obchodního portfolia...

Více

IceWarp Outlook Sync Rychlá příručka

IceWarp Outlook Sync Rychlá příručka IceWarp Mail server 10 IceWarp Outlook Sync Rychlá příručka Verze 10.4 Printed on 20 September, 2011 Instalace Prostudujte si před instalací Na cílové pracovní stanici musí být nainstalovaný program Microsoft

Více

ZÁKLADNÍ POKYNY PRO INSTALACI PROID+ Z INSTALAČNÍHO MÉDIA

ZÁKLADNÍ POKYNY PRO INSTALACI PROID+ Z INSTALAČNÍHO MÉDIA ZÁKLADNÍ POKYNY PRO INSTALACI PROID+ Z INSTALAČNÍHO MÉDIA Vážený zákazníku, máte k dispozici médium, s jehož pomocí můžete na svém systému zprovoznit funkce čipové karty ProID+. Pro správnou funkčnost

Více

Nápověda a postupy. Instalace a aktivace PDF-XChange Viewer Pro. Instalace a aktivace software. Nápověda a postupy. 1 z 9 27.8.

Nápověda a postupy. Instalace a aktivace PDF-XChange Viewer Pro. Instalace a aktivace software. Nápověda a postupy. 1 z 9 27.8. Nápověda a postupy Zde najdete návody a tipy pro práci, které Vám mohou usnadnit práci s produkty PDF-XChange. V případě, že si myslíte, že by zde neměl některý dotaz nebo problematika chybět, napište

Více

Modul Outlook2Money. www.money.cz

Modul Outlook2Money. www.money.cz Modul Outlook2Money www.money.cz 2 Money S5 Outlook2Money Základní popis modulu Modul O2M (Outlook2Money) umožňuje uživatelům evidovat v Money e-mailovou komunikaci vedenou v MS Outlook 2010 ve formě přijatých

Více

Informační manuál PŘIPOJENÍ K WIFI ČZU (zaměstnanci)

Informační manuál PŘIPOJENÍ K WIFI ČZU (zaměstnanci) Informační manuál PŘIPOJENÍ K WIFI ČZU (zaměstnanci) ODBOR INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ Středisko správy HW a SW 1 Nastavení hesla v Intranetu Po přihlášení do intranetu klikněte na Personália

Více

INSTALACE. programu WinDUO. pod Windows 7 / Windows Vista. ČAPEK-WinDUO, s.r.o.

INSTALACE. programu WinDUO. pod Windows 7 / Windows Vista. ČAPEK-WinDUO, s.r.o. ČAPEK-WinDUO, s.r.o. INSTALACE programu WinDUO pod Windows 7 / Windows Vista 1) Instalace programu WinDUO 2) Nastavení práv 3) První spuštění 4) Doporučení 5) Co Vás při instalaci mohlo potkat 6) Archivace

Více

Manuál k programu KaraokeEditor

Manuál k programu KaraokeEditor Manuál k programu KaraokeEditor Co je KaraokeEditor? Program slouží pro editaci tagů v hudebních souborech formátu mp3. Tagy jsou doprovodné informace o písni, uložené přímo v mp3. Aplikace umí pracovat

Více

Typy souborů ve STATISTICA. Tento článek poslouží jako přehled hlavních typů souborů v programu

Typy souborů ve STATISTICA. Tento článek poslouží jako přehled hlavních typů souborů v programu StatSoft Typy souborů ve STATISTICA Tento článek poslouží jako přehled hlavních typů souborů v programu STATISTICA, ukáže Vám jejich možnosti a tím Vám dovolí využívat program efektivněji. Jistě jste již

Více

Doporučené nastavení prohlížeče MS Internet Explorer 7 a vyšší pro Max Homebanking PS s využitím čipové karty

Doporučené nastavení prohlížeče MS Internet Explorer 7 a vyšší pro Max Homebanking PS s využitím čipové karty Doporučené nastavení prohlížeče MS Internet Explorer 7 a vyšší pro Max Homebanking PS s využitím čipové karty Obsah 1. Instalace SecureStore... 2 2. Nastavení Internet Exploreru... 3 3. První přihlášení...

Více

FortiaViewer verze 5.0

FortiaViewer verze 5.0 FortiaViewer verze 5.0 Prohlížeč obrázků formátu BMP a JPG ve složce, který je malý, nevyžaduje instalaci a můžete si jej vypálit do každé složky s fotografiemi na CD nebo DVD Příručka uživatele FORTIA

Více

Návod pro práci s aplikací

Návod pro práci s aplikací Návod pro práci s aplikací NASTAVENÍ FAKTURACÍ...1 NASTAVENÍ FAKTURAČNÍCH ÚDA JŮ...1 Texty - doklady...1 Fakturační řady Ostatní volby...1 Logo Razítko dokladu...2 NASTAVENÍ DALŠÍCH ÚDA JŮ (SEZNAMŮ HODNOT)...2

Více

Příručka progecad Professional 2013

Příručka progecad Professional 2013 6.2 Upravit Obrázek 58: Nabídka Upravit 27. Zpět Upravit Zpět _u z vrátí zpět poslední operaci Tato funkce je jistě známá z mnoha počítačových aplikací, která vrací zpět poslední operaci. Někde je však

Více

Instalační manuál. HelpDesk

Instalační manuál. HelpDesk Instalační manuál HelpDesk 2 HelpDesk Obsah 1. Úvod... 3 2. Softwarové nároky aplikace... 4 3. Instalace... 5 3.1. Instalace PHP... 5 3.2. Instalace HelpDesk... 5 3.3. Instalace Deamon... 5 4. Prvotní

Více

Převod dat z programu STEREO

Převod dat z programu STEREO Převod dat z programu STEREO Tento návod řeší nezbytné kroky, které je nutné provést před, v průběhu a po samotném převodu dat mezi programy Stereo 18 a DUEL 6.1. Jednotlivé kroky na sebe navazují a zajistí

Více

Síťová instalace a registrace pro progecad

Síťová instalace a registrace pro progecad Síťová instalace a registrace pro 1 Obsah 1 Obsah... 1 2 Úvod... 1 3 Jak začít... 2 3.1 Instalace NLM Serveru pro... 2 3.2 Registrace NLM Serveru pro... 2 3.3 Přidávání a aktivace licencí... 2 3.4 Instalace

Více

Software Capture Pro. Začínáme. A-61640_cs

Software Capture Pro. Začínáme. A-61640_cs Software Capture Pro Začínáme A-61640_cs Začínáme se softwarem Kodak Capture Pro Software a Capture Pro Limited Edition Instalace softwaru: Kodak Capture Pro Software a Network Edition... 1 Instalace softwaru:

Více

Messenger. Novell 1.0 UMÍSTĚNÍ DOKUMENTACE K PROGRAMU NOVELL MESSENGER. www.novell.com STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA

Messenger. Novell 1.0 UMÍSTĚNÍ DOKUMENTACE K PROGRAMU NOVELL MESSENGER. www.novell.com STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA Novell Messenger 1.0 STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA www.novell.com Novell Messenger je produkt, který nezávisle na platformě slouží k rychlému zasílání zpráv v podnicích pomocí adresáře Novell e-directory

Více

COMODO Firewall 5.12 - instalace a základní nastavení

COMODO Firewall 5.12 - instalace a základní nastavení COMODO Firewall 5.12 - instalace a základní nastavení Upozornění: Návod je určen pokročilým uživatelům, kteří vědí, co a proč dělají. Ostatní nechť si ponechají dostačující Windows Firewall. Pro pokračování

Více

Jak používat program P-touch Transfer Manager

Jak používat program P-touch Transfer Manager Jak používat program P-touch Transfer Manager Verze 0 CZE Úvod Důležité upozornění Obsah tohoto dokumentu a technické parametry příslušného výrobku podléhají změnám bez předchozího upozornění. Společnost

Více

FIO API PLUS. Verze 1.1.1

FIO API PLUS. Verze 1.1.1 FIO API PLUS Verze 1.1.1 www.fio.cz Verze 29. 5. 2015 OBSAH: 1 FUNKČNÍ POPIS... 2 2 INSTALACE APLIKACE... 2 3 ZÍSKÁNÍ TOKENU... 2 4 PŘIDÁNÍ ÚČTU / TOKENU DO APLIKACE... 3 5 STAŽENÍ DAT... 3 Periodické

Více

Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11

Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11 Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11 RYCHLÝ ÚVODNÍ LIST NOVELL Při instalaci nové verze systému SUSE Linux Enterprise 11 postupujte podle následujících pokynů. Tento dokument obsahuje

Více

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS Word MÍRNĚ POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS Word MÍRNĚ POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS Word MÍRNĚ POKROČILÍ Formátování textu Text formátujeme (určujeme jeho vlastnosti) na pásu karet DOMŮ. U textu můžeme formátovat font, velikost písma, řez, barvu písma, barvu

Více

Konfigurace PPPoE připojení v OS Microsoft Windows Vista

Konfigurace PPPoE připojení v OS Microsoft Windows Vista Konfigurace PPPoE připojení v OS Microsoft Windows Vista Předmluva Tento návod slouží k nastavení připojení k síti Internet prostřednictvím služby Internet ONE, která využívá připojování pomocí protokolu

Více

Ovládání TV platformy a funkce Chytrá TV

Ovládání TV platformy a funkce Chytrá TV Ovládání TV platformy a funkce Chytrá TV Obsah Popis dálkového ovladače...3 Ovládání TV služby...4 1. Informace o pořadu...4 2. Seznam TV kanálů...5 3. Možnosti pořadu...5 4. Programový průvodce...6 5.

Více

WinZápočet 8.4. Uživatelská příručka. Program pro zápočet let odborné praxe. 2015 Petr Janda

WinZápočet 8.4. Uživatelská příručka. Program pro zápočet let odborné praxe. 2015 Petr Janda WinZápočet 8.4 Program pro zápočet let odborné praxe Uživatelská příručka 05 Petr Janda Obsah. Popis programu strana.. Úvod strana.. Základní vlastnosti programu strana. Instalace programu strana 4.. Instalace

Více

Reinstalace programu

Reinstalace programu Reinstalace programu 0 Reinstalace programu AMICUS Před reinstalací programu AMICUS si připravte licenční list programu, zálohovací médium odpovídající kapacity (nejlépe flash disk nebo externí disk) a

Více

7. Enterprise Search Pokročilé funkce vyhledávání v rámci firemních datových zdrojů

7. Enterprise Search Pokročilé funkce vyhledávání v rámci firemních datových zdrojů 7. Enterprise Search Pokročilé funkce vyhledávání v rámci firemních datových zdrojů Verze dokumentu: 1.0 Autor: Jan Lávička, Microsoft Časová náročnost: 30 40 minut 1 Cvičení 1: Vyhledávání informací v

Více

xmobile Mobilní telefony iphone Uživatelský manuál X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka 1/14

xmobile Mobilní telefony iphone Uživatelský manuál X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka 1/14 xmobile Mobilní telefony iphone Uživatelský manuál 1/14 Návod xmobile iphone Přihlášení... 3 Trh... 4 Seznam symbolů... 5 Graf... 6 Vlastnosti grafu... 7 Obchod... 8 Nový pokyn - okamžitý... 9 Nový pokyn

Více

8. OKNA 73. obr. 1 Roletové menu "Okna"

8. OKNA 73. obr. 1 Roletové menu Okna 8. OKNA Obsah 8. OKNA 73 OBSAH 73 8.1 UKLÁDÁNÍ UŽIVATELSKÝCH OKEN 76 8.2 NAČÍTÁNÍ UŽIVATELSKÝCH OKEN 77 8.3 VLASTNOSTI OKEN 77 8.3.1 VLASTNOSTI ZÁLOŽKOVÉHO OKNA 78 8.4 VOLBA OKNA 78 8.5 ZRUŠENÍ OKNA 79

Více

Programovací software ConfigTool. Základní obsluha a postup připojení k zařízení přes USB a GPRS. Verze 2.00

Programovací software ConfigTool. Základní obsluha a postup připojení k zařízení přes USB a GPRS. Verze 2.00 Programovací software ConfigTool Základní obsluha a postup připojení k zařízení přes USB a GPRS Verze 2.00 Vážený zákazníku. Tento stručný uživatelský manuál Vás přehlednou a jednoduchou formou seznámí

Více

Postup instalace účetního softwaru ABRA G2 verze 5.03.11 pro ČSTV na operačním systému Windows XP

Postup instalace účetního softwaru ABRA G2 verze 5.03.11 pro ČSTV na operačním systému Windows XP Postup instalace účetního softwaru ABRA G2 verze 5.03.11 pro ČSTV na operačním systému Windows XP Postup instalace je vyzkoušen na počítači, který má aplikovánu Aktualizaci Service Pack2 a má zapnuty všechny

Více

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů.

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů. Úvodní příručka Microsoft Project 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Panel nástrojů Rychlý přístup Tuto oblast můžete

Více

Popis instalace programu OCEP (DEMOVERZE i ostrá verze)

Popis instalace programu OCEP (DEMOVERZE i ostrá verze) Popis instalace programu OCEP (DEMOVERZE i ostrá verze) Proces instalace probíhá automaticky. V jednotlivých krocích se instalují všechny aktuálně potřebné programy. To se liší podle operačního systému

Více

Návod pro připojení do pevné sítě na kolejích, učebnách a v kancelářích Univerzity Pardubice

Návod pro připojení do pevné sítě na kolejích, učebnách a v kancelářích Univerzity Pardubice Návod pro připojení do pevné sítě na kolejích, učebnách a v kancelářích Univerzity Pardubice Česká verze Verze 1.5 Březen 2010 Informační centrum Univerzita Pardubice Obsah Obsah... 1 Windows XP... 2 Windows

Více