Jedno vlákno nestačí tak jak? 40 /100 Gigabit Ethernet

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jedno vlákno nestačí tak jak? 40 /100 Gigabit Ethernet"

Transkript

1 Jedno vlákno nestačí tak jak? 40 /100 Gigabit Ethernet Bel Stewart s.r.o. Na Bojišti 2 Praha Jan Fulín Roman Pinc Optické komunikace října 2010 Praha

2 Jedno vlákno nestačí tak jak? 40 /100 Gigabit Ethernet Stručný vývoj přenosové rychlosti ke koncovému uživateli První modemy ( 60-tá léta) : 300bit/s Poslední typy modemů : 56kbit/s (90-tá léta používající telekomunikační linku ) : První začátky DSL : (90-tá léta) Současné ADSL: nejčastěji (velmi závisí na délce přípojky od DSLAM) Optické přípojky FTTH : (současnost) 256kbit/s 8Mbit/s 100Mbit/s

3 Jedno vlákno nestačí tak jak? 40 /100 Gigabit Ethernet Za 50 let více než x znásobení přenosové rychlosti. Za posledních 10 let více než 300x znásobení přenosové rychlosti Počet uživatelů Internetu v současnosti 2000mil (360mil rok 2000) cca 5x? Již brzy bude pokryta téměř 1/3 obyvatel planety!

4 Současné požadavky na přenos dat Původní telekomunikační sítě (přenos hlasu) se slučují s datovými sítěmi a vznikají tzv. konvergované sítě, kde nezávis visí na typu přenášených dat Mění se druh přenp enášených informací původně hlas, text => postupně obrázky, video. Zřejmé jsou vysoké požadavky na přenosovoup rychlost s velkým růstem do budoucna Data jsou častěji ukládána na serverech daleko od uživatelu ivatelů a tím se zvyšují nároky na Datacentra a úložné sítě (SAN) Nové výkonném vícejádrové procesory zpracovávaj vají stále většív množstv ství dat.

5 Přenosová rychlost LAN vývoj Ethernetu V současné době více jak 95% LAN sítí založených na Ethernetu Ethernet v praxi: 10 Mbit/s (1990) 10 Mbit/s po vlákně pro Datacentra (1994) 100 Mbit/s (1995) 1 Gbit/s (1998) 10 Gbit/s (2002) 40/100 Gbit/s (2010) 1 TbE plánovaný na rok 2015????

6 Současný Ethernet 40/100Gbit/s Nový standard IEEE 802.3ba schválen letos 17.června 2010 Definuje současně 2 přenosové rychlosti 40Gbit/s a 100Gbit/s 40 Gigabit Ethernet vzdálenost min. 100 m přes p OM3 MMF 40GBASE-SR4 vzdálenost min. 125 m přes p OM4 MMF 40GBASE-SR4 vzdálenost min. 10 km přesp SMF 40GBASE-LR4 100 Gigabit Ethernet vzdálenost min. 100 m přes p OM3 MMF 100GBASE-SR10 vzdálenost min. 125 m přes p OM4 MMF 100GBASE-SR10 vzdálenost min. 10 km přes p SMF 100GBASE-LR4 vzdálenost min. 40 km přes p SMF 100GBASE-ER4

7 Ethernet 40/100Gbit/s přes SM vlákno 40G do vzdálenosti 10km použité 4 vlnové délky na jednom vlákně (v okolí 1310nm) každá vlnová délka (kanál) přenáší 10Gbit/s (40GBASE-LR4) 100G do vzdálenosti 10km nebo 40km použité 4 vlnové délky na jednom vlákně (v okolí 1310nm) každá vlnová délka (kanál) přenáší 25Gbit/s (100GBASE-LR4 nebo 100GBASE-ER4)

8 Použití v datacentrech spíše MM vlákno 40G do vzdálenosti 100m na OM3 (125m na OM4) použití paralelní optiky ( 4+4vlákna) každé po 10Gbit/s 100G do vzdálenosti 100m na OM3 (125m na OM4) použití paralelní optiky ( vláken) každé po 10Gbit/s Požadavky normy na co nejjednodušší a nejrychlejší implementaci s použitím stávajících technologií 10Gbit Ethernetu. Využívá prvky již ověřeného a existujícího 10Gbit/s přenosu

9 Ethernet 40Gbit/s přes MM vlákno 40G do vzdálenosti 100m na OM3 (125m na OM4) použití paralelní optiky (4+4vlákna) každé po 10Gbit/s

10 Ethernet 100Gbit/s přes MM vlákno 100G do vzdálenosti 100m na OM3 (125m na OM4) použití paralelní optiky (10+10 vláken) každé po 10Gbit/s

11 Důvody pro použití paralelní optiky a MM vlákna Požadavky byly na co nejjednodušší a nejrychlejší implementaci s použitím stávajících technologií 10Gbit Ethernetu Využívá již ověř ěřené a existující komponenty VCSEL na 850nm pro 10Gbit/s přenos MM vlákno méně citlivé konektorové spojení než SM vlákno kvůli průměru jádra Ve srovnání přenosu po SM vlákně a MM je u 40G přenosu 3x většív finanční náklad a u 100G přenosu dokonce více než 10x většív na SM Jednoduchost, dostupnost, cena vítězí!

12 Ideální konektor pro paralelní optiku MTP/MPO MTP konektor 12 nebo 24 vláken na jedno zapojení

13 40 / 100 Gbit/s v Datacentru MTP + Plug & Play konektivita

14 Plug & Play konektivita od Huber+Suhner Přímá implementace kazet s napojením MTP konektorů Jednoduché propojení mezi rozvaděči kabelem o průměru 3,5mm / 12vláken Možnost kombinovat libovolně MTP i klasické konektory

15 Plug & Play konektivita od Huber+Suhner MTP Jumpers 12x fibre MTP Fan-out 12x standard connectors MTP Masterline 12x MTP connectors = 144 x fibre

16 Plug & Play konektivita od Huber+Suhner A) MTP Fan-out standard connectors B) MTP Jumpers MTP connectors

17 Plug & Play konektivita od Huber+Suhner

18 Různé varianty propojení optické strukturované kabeláže

19 Nové MM vlákno OM4 OM4 je vlákno s průměrem jádra 50µm a je optimalizováno pro laserové záření. Vlákno OM4 podporuje aplikace Ethernet, Fiber Channel a OIF dovolující přenos 10Gb/s aža na vzdálenost 550m, takže je možné ho použít i na velmi dlouhé trasy v budovách.

20 Nová MM vlákna optimalizovaná na ohyb Podobně jako SM vlákna, tak i MM vlákna se optimalizují, aby neměla ztráty v ohybech při instalaci

21 Nová MM vlákna optimalizovaná na ohyb Huber+Suhner = Bend-Optimized Multimode Fibres

22 Shrnutí Nový standard IEEE 802.3ba definuje 40GbE a 100GbE Pro potřeby kratších tras jako jsou firemní LAN, DataCentra, SAN je mnohem příhodnější a cenově výhodnější paralelní řešení 40GbE a 100GbE po MM vlákně Optimální použití 40/100GbE s pomocí konektoru MPO/MTPMTP Připravené plug & play řešení pro 40/100GbE od Firmy Huber+Suhner Nově definovaný standard OM4 vlákna Nová ohybu odolná MM vlákna OM3 a OM4 Dnešní velká datacentra (Facebook, Google, atd.) by podle vyjádření příslušných firem potřebovala 1TbE nebo dokonce 10TbE již dnes

23 Jedno vlákno nestačí tak jak? Dá se jich tam více!!

Excellence in Connectivity Solutions

Excellence in Connectivity Solutions Excellence in Connectivity Solutions Konektivita v datacentrech Excellence in Connectivity Solutions October 2011 MPO & MTP Connector Technology 2 Technologie MPO & MTP konektorů Excellence in Connectivity

Více

Rozdíl mezi ISDN a IDSL Ú ústředna K koncentrátor pro agregaci a pro připojení k datové síti. Pozn.: Je možné pomocí IDSL vytvořit přípojku ISDN.

Rozdíl mezi ISDN a IDSL Ú ústředna K koncentrátor pro agregaci a pro připojení k datové síti. Pozn.: Je možné pomocí IDSL vytvořit přípojku ISDN. xdsl Technologie xdsl jsou určeny pro uživatelské připojení k datové síti pomocí telefonní přípojky. Zkratka DSL (Digital Subscriber Line) znamené digitální účastnickou přípojku. Dělí se podle typu přenosu

Více

Optické transceivery x Optické trasy

Optické transceivery x Optické trasy RLC Praha a.s. Optické transceivery x Optické trasy Ing. Jaromír Šíma sima@rlc.cz www.rlc.cz RLC Praha a.s. 40Gbit/s a 100Gbit/s Ethernet over fiber 1 Transceiver Transmitter + Receiver = Transceiver Typy

Více

Optické sítě pasivní řešení nejen FTTD/FTTH. MODnet - Areálové sítě a řešení pro Enterprise 2010 Radek Helán, NETWORK GROUP s.r.o.

Optické sítě pasivní řešení nejen FTTD/FTTH. MODnet - Areálové sítě a řešení pro Enterprise 2010 Radek Helán, NETWORK GROUP s.r.o. Optické sítě pasivní řešení nejen FTTD/FTTH MODnet - Areálové sítě a řešení pro Enterprise 2010 Radek Helán, NETWORK GROUP s.r.o. Trendy ve vývoji podnikových sítí Zvyšování rychlosti podnikových páteří

Více

Výhody použití bend-optimised vláken

Výhody použití bend-optimised vláken HUBER+SUHNER Bend-Optimised Data Center Cabling Sales - Solutions 2013 Výhody použití bend-optimised vláken Témata Základy vláknové optiky Co je bend-optimised (optimalizované pro ohyb) vlákno? Jaké jsou

Více

Josef Baloun Systémový inženýr SP tým jobaloun@cisco.com 4.června 2009

Josef Baloun Systémový inženýr SP tým jobaloun@cisco.com 4.června 2009 Carrier Ethernet od GE po 100GE Josef Baloun Systémový inženýr SP tým jobaloun@cisco.com 4.června 2009 1 Agenda 1. Architektura Carrier Ethernet 2. Současný stav a vývoj IP provozu 3. Budoucnost 40GE a

Více

EU-OPVK: VY_32_INOVACE_FIL7 Vojtěch Filip, 2013

EU-OPVK: VY_32_INOVACE_FIL7 Vojtěch Filip, 2013 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Tématický celek Inovace výuky ICT na BPA Název projektu Inovace a individualizace výuky Název materiálu Technické vybavení počítačových sítí Číslo materiálu VY_32_INOVACE_FIL7

Více

IEEE802.3 Ethernet. Ethernet

IEEE802.3 Ethernet. Ethernet IEEE802.3 Ethernet Ethernet 1 Předmět: Téma hodiny: Třída: Počítačové sítě a systémy IEEE802.3 Ethernet část IV. 3. a 4. ročník SŠ technické Autor: Ing. Fales Alexandr Software: SMART Notebook 11.0.583.0

Více

Excellence in Connectivity Solutions

Excellence in Connectivity Solutions MTP kabelážní systémy October 2011 MPO & MTP Connector Technology 2 MTP kabelážní systémy Trendy vysokohustotních kabeláží Požadavky na širší pásma Redukce objemu kabelu a zvýšení proudění vzduchu Vyšší

Více

ODR & EDR Inteligentní řešení datového centra nejen pro FTTH sítě. Bel Stewart Net, s.r.o. Na Bojišti 2 Praha 2 120 00

ODR & EDR Inteligentní řešení datového centra nejen pro FTTH sítě. Bel Stewart Net, s.r.o. Na Bojišti 2 Praha 2 120 00 ODR & EDR Inteligentní řešení datového centra nejen pro FTTH sítě Bel Stewart Net, s.r.o. Na Bojišti 2 Praha 2 120 00 www.belstewartnet.cz www.hubersuhner.com Seminář Sítě FTTx v roce 2009, Brno 12. a

Více

Kroucená dvojlinka. potah. 4 kroucené páry. STP navíc stínění

Kroucená dvojlinka. potah. 4 kroucené páry. STP navíc stínění Fyzická vrstva Kroucená dvojlinka původně telefonní kabel, kroucením sníženo rušení pro sítě začalo používat IBM (Token Ring) nestíněná (Unshielded Twisted Pair, UTP) stíněná (Shielded Twisted Pair, STP)

Více

Systémová řešení Lightband TM TECHNOLOGIE KOMUNIKACE PO OPTICKÝCH KABELECH ZARUČUJÍCÍ INTEGRITU VAŠICH DAT

Systémová řešení Lightband TM TECHNOLOGIE KOMUNIKACE PO OPTICKÝCH KABELECH ZARUČUJÍCÍ INTEGRITU VAŠICH DAT Systémová řešení Lightband TM TECHNOLOGIE KOMUNIKACE PO OPTICKÝCH KABELECH ZARUČUJÍCÍ INTEGRITU VAŠICH DAT Systémy s optimálním výkonem Navržené pro vysokorychlostní protokoly Sídlo firmy - USA Jediným

Více

Název Kapitoly: Přístupové sítě

Název Kapitoly: Přístupové sítě Cvičení: UZST, ČVUT Fakulta DOPRAVNÍ Název Kapitoly: Přístupové sítě Cíle kapitoly: Definice základních pojmů přístupová síť, transportní síť. Klasifikace přístupových sítí, Druhy přístupových sítí Metalické

Více

Kroucená dvojlinka. původně telefonní kabel, pro sítě začalo používat IBM (Token Ring) kroucením sníženo rušení. potah (STP navíc stínění)

Kroucená dvojlinka. původně telefonní kabel, pro sítě začalo používat IBM (Token Ring) kroucením sníženo rušení. potah (STP navíc stínění) Fyzická vrstva Kroucená dvojlinka původně telefonní kabel, pro sítě začalo používat IBM (Token Ring) kroucením sníženo rušení potah (STP navíc stínění) 4 kroucené páry Kroucená dvojlinka dva typy: nestíněná

Více

FTTX - pasivní infrastruktura. František Tejkl 17.09.2014

FTTX - pasivní infrastruktura. František Tejkl 17.09.2014 FTTX - pasivní infrastruktura František Tejkl 17.09.2014 Náplň prezentace Optické vlákno - teorie, struktura a druhy vláken (SM,MM), šíření světla vláknem, přenos opt. signálů Vložný útlum a zpětný odraz

Více

Ethernet. Značení Verze Typy 10 Mb/s 100 Mb/s 1000 Mb/s. Josef J. Horálek, Soňa Neradová IPS1 - Přednáška č.4

Ethernet. Značení Verze Typy 10 Mb/s 100 Mb/s 1000 Mb/s. Josef J. Horálek, Soňa Neradová IPS1 - Přednáška č.4 Přednáška č.4 Ethernet Značení Verze Typy 10 Mb/s 100 Mb/s 1000 Mb/s 10 Base X číslo vyjadřuje přenosovou rychlost v Mb/s BASE označuje typ přenášeného signálu (základní pásmo) Číslo (2, 5,..) vyjadřuje

Více

i4wifi a.s. produktové novinky Listopad 2013

i4wifi a.s. produktové novinky Listopad 2013 i4wifi a.s. produktové novinky Listopad 2013 RouterBoard je dodáván s vyšší licencí L5. Mikrotik: RB2011UiAS-2HnD 5x Gbit LAN, 5x 100 Mbit LAN, SFP, USB, PoE, L5 RouterBoard RB2011UiAS-IN je osazen 5x

Více

Excellence in Connectivity Solutions

Excellence in Connectivity Solutions Excellence in Connectivity Solutions Komunikace Excellence in Connectivity Solutions 00 Month 2011 Title of Presentation 2 Vysokohustotní SAN Management Excellence in Connectivity Solutions 00 Month 2011

Více

OPTICKÉ KABELY V MODERNÍCH DATOVÝCH CENTRECH

OPTICKÉ KABELY V MODERNÍCH DATOVÝCH CENTRECH VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA ELEKTROTECHNIKY A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ ÚSTAV TELEKOMUNIKACÍ FACULTY OF ELECTRICAL ENGINEERING AND COMMUNICATION DEPARTMENT OF TELECOMMUNICATIONS

Více

TE Connectivity Enterprise Networks

TE Connectivity Enterprise Networks TE Connectivity Enterprise Networks Datová centra Trendy a výzvy (IT kabeláž) Ing. Pavel Muzikant Country Manager pro ČR a Slovensko Network Solutions / TE Enterprise Networks AMP NETCONNECT & ADC Krone

Více

Technologie linek na PL. Drátové (koax, TP, UTP, STP, USB) Vláknové (FO MM, SM) Bezdrátové (RR, GSM, GPRS, EDGE, WiFi) Optické (IR sítě)

Technologie linek na PL. Drátové (koax, TP, UTP, STP, USB) Vláknové (FO MM, SM) Bezdrátové (RR, GSM, GPRS, EDGE, WiFi) Optické (IR sítě) Technologie linek na PL Drátové (koax, TP, UTP, STP, USB) Vláknové (FO MM, SM) Bezdrátové (RR, GSM, GPRS, EDGE, WiFi) Optické (IR sítě) Drátové linky > Patří mezi nejstarší média, využívá elektrické vodivosti

Více

Pasivní prvky: kabely

Pasivní prvky: kabely Pasivní prvky: kabely 1 Předmět: Počítačové sítě a systémy Téma hodiny: Pasivní prvky kabely část III. Třída: 3. a 4. ročník SŠ technické Autor: Ing. Fales Alexandr Software: SMART Notebook 11.0.583.0

Více

Přístupové sítě nové generace - NGA. Jiří Vodrážka

Přístupové sítě nové generace - NGA. Jiří Vodrážka Přístupové sítě nové generace - NGA Jiří Vodrážka Definice NGA Co jsou přístupové sítě nové generace? Doporučení Komise 2010/572/EU: kabelové přístupové sítě, které sestávají zcela nebo zčásti z optických

Více

i4wifi a.s. produktové novinky Říjen 2013

i4wifi a.s. produktové novinky Říjen 2013 i4wifi a.s. produktové novinky Říjen 2013 Mikrotik: RB2011UiAS-2HnD 5x Gbit LAN, 5x 100 Mbit LAN, SFP, USB, PoE, L5 RouterBoard RB2011UiAS-IN je osazen 5x Gbit ethernetovými porty, 5x 100 Mbit porty, 1x

Více

Informatika inteligentních domů. Jaroslav Žáček (jaroslav.zacek@osu.cz) Michal Janošek (michal.janosek@osu.cz)

Informatika inteligentních domů. Jaroslav Žáček (jaroslav.zacek@osu.cz) Michal Janošek (michal.janosek@osu.cz) Informatika inteligentních domů Jaroslav Žáček (jaroslav.zacek@osu.cz) Michal Janošek (michal.janosek@osu.cz) Základní rozvody - elektro Obyčejně obsahuje: Rozvaděč s pojistnou skříní/jističe Světelné

Více

Zadávací dokumentace Příloha č. 1 Technická specifikace předmětu plnění Nákup univerzálního kabelážního systému a rozvaděčů pro DC. Obsah...

Zadávací dokumentace Příloha č. 1 Technická specifikace předmětu plnění Nákup univerzálního kabelážního systému a rozvaděčů pro DC. Obsah... Obsah Obsah... 1 1 Předmět zakázky... 2 2 Technická specifikace... 2 2.1 Systém kabelových tras... 2 2.1.1 Systém drátěných kabelových roštů... 2 2.1.2 Systém plastových žlabů... 3 2.2 Popis univerzálního

Více

Projekt Pospolu. Aktivní a pasivní propojovací prvky

Projekt Pospolu. Aktivní a pasivní propojovací prvky Projekt Pospolu Aktivní a pasivní propojovací prvky obor 18-20-M/01 Informační technologie Autorem materiálu a všech jeho částí je Josef Petr. Technické vybavení je tvořené přenosovým médiem (kabelem),

Více

Popis výukového materiálu

Popis výukového materiálu Popis výukového materiálu Číslo šablony III/2 Číslo materiálu VY_32_INOVACE_I.2.14 Autor Předmět, ročník Tematický celek Téma Druh učebního materiálu Anotace (metodický pokyn, časová náročnost, další pomůcky

Více

Navyšování propustnosti a spolehlivosti použitím více komunikačních subsystémů

Navyšování propustnosti a spolehlivosti použitím více komunikačních subsystémů Navyšování propustnosti a spolehlivosti použitím více komunikačních subsystémů Doc. Ing. Jiří Vodrážka, Ph.D. České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnická Katedra telekomunikační techniky

Více

11. Strukturovaná kabeláž

11. Strukturovaná kabeláž 11. Strukturovaná kabeláž Studijní cíl Představíme způsob budování univerzálních rozvodů strukturované kabeláže. Doba nutná k nastudování 1 hodina Strukturovaná kabeláž Pojem strukturovaná kabeláž se pojí

Více

Standard. Standard TIA/EIA 568 C

Standard. Standard TIA/EIA 568 C Standard Standard TIA/EIA 568 C 1 Předmět: Téma hodiny: Třída: Počítačové sítě a systémy Standard TIA/EIA 568 C část I. 3. a 4. ročník SŠ technické Autor: Ing. Fales Alexandr Software: SMART Notebook 11.0.583.0

Více

ID listu: DATA_ETHERNET _002.02 (poslední dvojčíslí označuje verzi listu)

ID listu: DATA_ETHERNET _002.02 (poslední dvojčíslí označuje verzi listu) ID listu: DATA_ETHERNET _002.02 (poslední dvojčíslí označuje verzi listu) Označení služby ETHERNET Stručný popis služby Popis vlastností služby Použitelné technologie Lokalizace služby Podmíněno službami

Více

100G konečně realitou. Co a proč měřit na úrovni 100G

100G konečně realitou. Co a proč měřit na úrovni 100G 100G konečně realitou Co a proč měřit na úrovni 100G Nárůst objemu přenášených dat Jak jsme dosud zvyšovali kapacitu - SDM více vláken, stejná rychlost (ale vyšší celkové náklady na instalaci a správu

Více

Zřízení technologického centra ORP Dobruška

Zřízení technologického centra ORP Dobruška Příloha č. Technická specifikace. části zakázky: Zřízení technologického centra ORP Dobruška položka číslo Popis blade chassis pro servery: provedení do racku kapacita minimálně 8x dvouprocesorový blade

Více

Aktuální dění v optických komunikacích a jejich názorná výuka SEMINÁŘ PRO PEDAGOGY

Aktuální dění v optických komunikacích a jejich názorná výuka SEMINÁŘ PRO PEDAGOGY Aktuální dění v optických komunikacích a jejich názorná výuka SEMINÁŘ PRO PEDAGOGY Praha + Bratislava, 27. 3. + 12. 4. 2012 Martin Hájek, Miroslav Švrček MIKROKOM, s.r.o. martin.hajek@mikrokom.cz miroslav.svrcek@mikrokom.cz

Více

Excellence in Connectivity Solutions

Excellence in Connectivity Solutions Vysokohustotní řešení October 2011 LiSA MTP products 2 Vysokohustotní řešení Základní souhrn Navrženo jako řešení s nejvyšší možnou hustotou Vyvinuto ve Velké Británii pro mobilní trh Boční přístup je

Více

i4wifi a.s. produktové novinky Listopad 2014

i4wifi a.s. produktové novinky Listopad 2014 i4wifi a.s. produktové novinky Listopad 2014 MIKROTIK cap-2n AP/Hotspot 2,4 GHz, 802.11n - vnitřní Zcela nový RouterBoard od Mikrotiku, určený pro hotely, nákupní centra, letiště, ale i pro kanceláře a

Více

IEEE802.3 Ethernet. Ethernet

IEEE802.3 Ethernet. Ethernet IEEE802.3 Ethernet Ethernet 1 Předmět: Téma hodiny: Třída: Počítačové sítě a systémy IEEE802.3 Ethernet část VI. 3. a 4. ročník SŠ technické Autor: Ing. Fales Alexandr Software: SMART Notebook 11.0.583.0

Více

W VLÁKNOVÁ OPTIKA A OPTICKÁ KONFEKCE

W VLÁKNOVÁ OPTIKA A OPTICKÁ KONFEKCE W VLÁKNOVÁ OPTIKA A OPTICKÁ KONFEKCE W UNIVERZÁLNÍ OPTICKÉ KABELY S VOLNOU SEKUNDÁRNÍ OCHRANOU 285 KATEGORIE OM1 VLÁKNO 62,5µm Optický kabel univerzální 4 vlákna, FRNC/LS0H 9004840516395 HSEAIBH046 6132

Více

ÚŘAD PRO OCHRANU HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE ROZHODNUTÍ

ÚŘAD PRO OCHRANU HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE ROZHODNUTÍ *UOHSX0056LHR* UOHSX0056LHR ÚŘAD PRO OCHRANU HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE ROZHODNUTÍ Č. j.: ÚOHS-S505/2012/VZ-17182/2013/523/JPe Brno 10. září 2013 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže příslušný podle 112 odst.

Více

Disperzní parametry SMF optických vláken a tras

Disperzní parametry SMF optických vláken a tras Disperzní parametry SMF optických vláken a tras chromatická disperze CD polarizační vidová disperze PMD zvláště důležité pro rychlosti 10 Gbit/s měření PMD možná kompenzace CD? Disperzní vlastnosti určují

Více

Optická přenosová platforma

Optická přenosová platforma Optická přenosová platforma Nárůst šířky pásma dle potřeby MICROSENS - řešení na bázi vláknové optiky inteligence, spolehlivost, vysoký výkon Optická přenosová platforma Optická přenosová platforma MICROSENS

Více

X.25 Frame Relay. Frame Relay

X.25 Frame Relay. Frame Relay X.25 Frame Relay Frame Relay 1 Předmět: Téma hodiny: Třída: Počítačové sítě a systémy X.25, Frame relay _ 3. a 4. ročník SŠ technické Autor: Ing. Fales Alexandr Software: SMART Notebook 11.0.583.0 Obr.

Více

Informační a komunikační technologie. 3. Počítačové sítě

Informační a komunikační technologie. 3. Počítačové sítě Informační a komunikační technologie 3. Počítačové sítě Studijní obor: Sociální činnost Ročník: 1 1. Základní vlastnosti 2. Technické prostředky 3. Síťová architektura 3.1. Peer-to-peer 3.2. Klient-server

Více

Inovace bakalářského studijního oboru Aplikovaná chemie http://aplchem.upol.cz

Inovace bakalářského studijního oboru Aplikovaná chemie http://aplchem.upol.cz http://aplchem.upol.cz CZ.1.07/2.2.00/15.0247 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Základy práce s počítačovými sítěmi a jejich správou Hardware

Více

i4wifi a.s. produktové novinky Duben 2015

i4wifi a.s. produktové novinky Duben 2015 i4wifi a.s. produktové novinky Duben 2015 MIKROTIK RB941-2nD 32 MB RAM, 650 MHz, 4x LAN, 1x 2,4 GHz, 802.11n, L4 RB941-2nD je o výkonný RouterBoard vhodný do domácnosti a kanceláře. Uvnitř zařízení jsou

Více

Avaya/Lucent. (AT&T) Systimax. PDS a IBM

Avaya/Lucent. (AT&T) Systimax. PDS a IBM Avaya/Lucent (AT&T) Systimax PDS a IBM 1 Standard Avaya/Lucent Předmět: Téma hodiny: Třída: Počítačové sítě a systémy Standard Avaya/Lucent (AT&T) Systimax PDS a IBM 3. a 4. ročník SŠ technické Autor:

Více

PORTY ZLÍNSKÝ KRAJ. Obchodní akademie, Vyšší odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherské Hradiště

PORTY ZLÍNSKÝ KRAJ. Obchodní akademie, Vyšší odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherské Hradiště PORTY Název školy Obchodní akademie, Vyšší odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherské Hradiště Název DUMu Porty Autor Mgr. Igor Osoha Datum 2. 1. 2014 Stupeň atypvzdělávání

Více

Informační a komunikační technologie. 1.7 Počítačové sítě

Informační a komunikační technologie. 1.7 Počítačové sítě Informační a komunikační technologie 1.7 Počítačové sítě Učební obor: Kadeřník, Kuchař - číšník Ročník: 1 1. Základní vlastnosti 2. Technické prostředky 3. Síťová architektura 1. Peer-to-peer 2. Klient-server

Více

Město Litvínov se sídlem Městský úřad Litvínov, náměstí Míru 11, 436 01 Litvínov odbor systémového řízení

Město Litvínov se sídlem Městský úřad Litvínov, náměstí Míru 11, 436 01 Litvínov odbor systémového řízení Město Litvínov se sídlem Městský úřad Litvínov, náměstí Míru 11, 436 01 Litvínov odbor systémového řízení TECHNICKÁ ČÁST ZADÁVACÍ DOKUMENTACE Název veřejné zakázky: Nákup aktivních prvků sítě LAN včetně

Více

Základní komunikační řetězec

Základní komunikační řetězec STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA NA PROSEKU EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND Základní komunikační řetězec PRAHA & EU INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI Podpora kvality výuky informačních a telekomunikačních technologií ITTEL

Více

Excellence in Connectivity Solutions

Excellence in Connectivity Solutions Excellence in Connectivity Solutions Metalická kabeláž Datacentrové aplikace Excellence in Connectivity Solutions 12/09/2014 2 HUBER + SUHNER metalická strukturovaná kabeláž Category 6 UTP Category 6 komponenty

Více

Inovace bakalářského studijního oboru Aplikovaná chemie http://aplchem.upol.cz

Inovace bakalářského studijního oboru Aplikovaná chemie http://aplchem.upol.cz http://aplchem.upol.cz CZ.1.07/2.2.00/15.0247 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Základy práce s počítačovými sítěmi a jejich správou Hardware

Více

Základy počítačových komunikací

Základy počítačových komunikací Informatika 2 Technické prostředky počítačové techniky - 8 Základy počítačových komunikací Přednáší: doc. Ing. Jan Skrbek, Dr. - KIN Přednášky: středa 14 20 15 55 Spojení: e-mail: jan.skrbek@tul.cz 16

Více

i4wifi a.s. produktové novinky Březen 2015

i4wifi a.s. produktové novinky Březen 2015 i4wifi a.s. produktové novinky Březen 2015 TP-LINK USB Rozbočovač se 7 porty USB 3.0 a 2 porty pro nabíjení USB rozbočovač UH720 je skvělou volbou pro rozšíření USB portů počítače pro přenos dat, když

Více

Zabezpečení pasivních optických sítí při aplikaci asymetrických rozbočovačů

Zabezpečení pasivních optických sítí při aplikaci asymetrických rozbočovačů Zabezpečení pasivních optických sítí při aplikaci asymetrických rozbočovačů Pavel Lafata lafatpav@fel.cvut.cz Katedra telekomunikační techniky, FEL, ČVUT v Praze Pasivní optické přístupové sítě PON = Passive

Více

Přenosová média KIV/PD Přenos dat Martin Šimek

Přenosová média KIV/PD Přenos dat Martin Šimek Přenosová média KIV/PD Přenos dat Martin Šimek O čem přednáška je? 2 Frekvence, připomenutí skutečností 3 Úvodní přehled 4 Úvodní přehled 5 6 Frekvenční spektrum elektromagnetických kanálů Základní klasifikace

Více

Produktová prezentace. FT Fiber Tray

Produktová prezentace. FT Fiber Tray Produktová prezentace FT Fiber Tray Fiber Tray - přehled součástí Tělo Dvoudílný systém ukotvení Patchcordové vyvazovací rameno Čelo s adaptery Tělo - vlastnosti Chráněný vstupní bod pro miniflex trubičku

Více

Počítačové sítě 1 Přednáška č.2 Fyzická vrstva

Počítačové sítě 1 Přednáška č.2 Fyzická vrstva Počítačové sítě 1 Přednáška č.2 Fyzická vrstva Osnova Fyzická vrstva v ISO/OSI modelu Standardy fyzické vrstvy Základní principy přenosu signálu Kódování a modulace signálu Měření Strukturovaná kabeláž

Více

Cílem kapitoly je seznámit studenta se síťovými kartami, zapojením síťových karet a jejich charakteristikami.

Cílem kapitoly je seznámit studenta se síťovými kartami, zapojením síťových karet a jejich charakteristikami. Síťové karty Cílem kapitoly je seznámit studenta se síťovými kartami, zapojením síťových karet a jejich charakteristikami. Klíčové pojmy: Síťová karta, ethernet, UTP, MAC, RJ-45. Úvod Síťová karta (Network

Více

Možnosti připojení k internetu

Možnosti připojení k internetu Možnosti připojení k internetu jak se staví komunitní sítě Michal Kratochvíl KIV ZČU - FAV Poskytovatelé připojení (ISP Internet service providers) - charakteristika Komerční společnosti Společnosti s

Více

Přenosová média. rek. Petr Grygárek. 2005 Petr Grygárek, FEI VŠB-TU Ostrava, Počítačové sítě (Bc.) 1

Přenosová média. rek. Petr Grygárek. 2005 Petr Grygárek, FEI VŠB-TU Ostrava, Počítačové sítě (Bc.) 1 Přenosová média Petr Grygárek rek 1 Přenosová média pro počítačové sítě Využíván sériový přenos úspora vedení Metalická Nesymatrické - koaxiální kabel Symetrické - kroucená dvojlinka Optická stíněná, nestíněná

Více

PON (Passive Optical Network)

PON (Passive Optical Network) Ještě před několika lety se o optické síti hovořilo hlavně v souvislosti s výstavbou páteřních spojů. V dnešní době dochází ke dvěma základním momentům, které tento pohled mění: - snížení ceny optických

Více

Připojení k internetu pro domácnosti

Připojení k internetu pro domácnosti Připojení k internetu pro domácnosti V současné době poskytujeme naše služby na 19-ti místech po celé Praze a okolí. Do budoucna je v plánu rozšíření pokrytí internetovým připojením na další území Prahy

Více

evropský sociální fond v ČR Kurzy moderních komunikačních technologií pro pedagogy

evropský sociální fond v ČR Kurzy moderních komunikačních technologií pro pedagogy evropský sociální fond v ČR Kurzy moderních komunikačních technologií pro pedagogy Dovolujeme si pozvat vyučující Vaší školy na sérii vzdělávacích kurzů, kterou jsme připravili za podpory Evropského sociálního

Více

Modem Huawei EchoLife HG 520i

Modem Huawei EchoLife HG 520i Modem Huawei EchoLife HG 0i uvnitř instalační CD Návod ke snadné instalaci Obsah balíčku a televize Zapojení televize Obsah balíčku Rozbalte a zkontrolujte obsah Pro zapojení použijte CD Vložte mě do Obsah

Více

FTTH PON topologie. Ing. Martin Ťupa. 14.03.2014 - Brno. Passive Optical Network EPON = GEPON GPON. martin.tupa@profiber.cz www.profiber.eu.

FTTH PON topologie. Ing. Martin Ťupa. 14.03.2014 - Brno. Passive Optical Network EPON = GEPON GPON. martin.tupa@profiber.cz www.profiber.eu. 14.03.2014 - Brno Ing. Martin Ťupa martin.tupa@profiber.cz www.profiber.eu Passive Optical Network FTTH PON topologie EPON = GEPON GPON Internet Central Office OLT Optical Link Terminal 1490 nm 1310 nm

Více

1. Popis navrhovaných technologií

1. Popis navrhovaných technologií Příloha č. 1 - Specifikace zboží a popis systému 1. Popis navrhovaných technologií Systém CCTV Princip našeho návrhu spočívá ve změně stávajícího analogového systému přenosu a ukládání dat na technologii

Více

Pasivní prvky: zásuvky a konektory

Pasivní prvky: zásuvky a konektory Pasivní prvky: zásuvky a konektory 1 Předmět: Téma hodiny: Třída: Počítačové sítě a systémy Pasivní prvky zásuvky a konektory 3. a 4. ročník SŠ technické Autor: Ing. Fales Alexandr Software: SMART Notebook

Více

Příloha č.2 - Technická specifikace předmětu veřejné zakázky

Příloha č.2 - Technická specifikace předmětu veřejné zakázky Příloha č.2 - Technická specifikace předmětu veřejné zakázky Popis stávajícího řešení u zadavatele Česká centra (dále jen ČC ) provozují 8 fyzických serverů, připojené k local storage. Servery jsou rozděleny

Více

Strukturovaná kabeláž počítačových sítí

Strukturovaná kabeláž počítačových sítí Strukturovaná kabeláž počítačových sítí druhy kabelů (koaxiální kabel, TWIST, optický kabel) přenosové rychlosti ztráty na přenosové cestě Koaxiální kabel Původní, první, počítačové rozvody byly postaveny

Více

Problémy a dilemata malých operátorů při výstavbě optických sítí

Problémy a dilemata malých operátorů při výstavbě optických sítí Optical Fibre Apparatus Problémy a dilemata malých operátorů při výstavbě optických sítí Problémy a dilemata malých operátorů při výstavbě optických sítí Pojmy, dojmy a realita. Co je to penetrace? Co

Více

Průmyslová komunikace. Vladimír Ševčík Siemens

Průmyslová komunikace. Vladimír Ševčík Siemens Průmyslová komunikace Vladimír Ševčík Siemens Použití sběrnic Až 70% úspora místa + 40% úspora nákladů Rozvaděč Rozvaděč Terminal blocks Terminal blocks PROFIBUS Terminla blocks Safety barrier Pohon Instrumentace

Více

PŘÍSTUPY A CENY PŘÍLOHA 1. SMLOUVY o přístupu k infrastruktuře sítě společnosti Telefónica O2 Czech Republic využívající technologie Broadband

PŘÍSTUPY A CENY PŘÍLOHA 1. SMLOUVY o přístupu k infrastruktuře sítě společnosti Telefónica O2 Czech Republic využívající technologie Broadband PŘÍLOHA 1 PŘÍSTUPY A CENY SMLOUVY o přístupu k infrastruktuře sítě společnosti Telefónica O2 Czech Republic využívající technologie Broadband mezi společnostmi Telefónica O2 Czech Republic, a.s. a Poskytovatelem

Více

Soupravy pro měření útlumu optického vlákna přímou metodou

Soupravy pro měření útlumu optického vlákna přímou metodou Jednosměrné měřicí soupravy: Tyto měřící soupravy měří pouze v jednom směru. Pro měření v druhém směru je nutné přemístění. Výhodou těchto souprav je nízká cena. Schéma zapojení těchto měřicích soustav

Více

Struktur. kabeláž shrnutí a opakování

Struktur. kabeláž shrnutí a opakování Struktur. kabeláž shrnutí a opakování 1 Předmět: Téma hodiny: Třída: Počítačové sítě a systémy Shrnutí a opakování strukturované kabeláže 3. a 4. ročník SŠ technické Autor: Ing. Fales Alexandr Software:

Více

i4wifi a.s. produktové novinky Leden 2015

i4wifi a.s. produktové novinky Leden 2015 i4wifi a.s. produktové novinky Leden 2015 UBIQUITI Ubiquiti - ethernetová přepěťová ochrana Přepěťová ochrana na Ethernet do všech instalací venkovních zařízení Ubiquiti. Ušetříte tak peníze za nové zařízení

Více

3.13 Úvod do počítačových sítí

3.13 Úvod do počítačových sítí Název školy Číslo projektu Autor Název šablony Název DUMu Tematická oblast Předmět Druh učebního materiálu Anotace Vybavení, pomůcky Střední průmyslová škola strojnická Vsetín CZ.1.07/1.5.00/34.0483 Ing.

Více

P2P nebo PON? Jaké služby budou nabízené prostřednictvím sítě? Klíčová otázka na kterou si musí odpovědět každý FTTx poskytovatel

P2P nebo PON? Jaké služby budou nabízené prostřednictvím sítě? Klíčová otázka na kterou si musí odpovědět každý FTTx poskytovatel 14.2.2013 Ing. Martin Ťupa martin.tupa@profiber.cz www.profiber.eu P2P nebo PON? Jaké služby budou nabízené prostřednictvím sítě? Klíčová otázka na kterou si musí odpovědět každý FTTx poskytovatel Cílový

Více

1. OBSAH 2. ÚVOD 3. STRUČNÝ POPIS SLABOPROUDÝCH SYSTÉMŮ 4. STRUKTUROVANÁ KABELÁŽ (STK)

1. OBSAH 2. ÚVOD 3. STRUČNÝ POPIS SLABOPROUDÝCH SYSTÉMŮ 4. STRUKTUROVANÁ KABELÁŽ (STK) íobsah 1. OBSAH 2. ÚVOD 3. STRUČNÝ POPIS SLABOPROUDÝCH SYSTÉMŮ 4. STRUKTUROVANÁ KABELÁŽ (STK) 4.1. Obecná specifikace technologie STK 4.2. Topologie STK 4.3. Vnitřní kabelové rozvody 4.3.1. Formáty značení

Více

Wi-Fi aplikace v důlním prostředí. Robert Sztabla

Wi-Fi aplikace v důlním prostředí. Robert Sztabla Robert Sztabla Robert Sztabla Program Páteřní síť Lokalizace objektů Hlasové přenosy Datové přenosy v reálném čase Bezpečnost Shrnutí Páteřní síť Wi-Fi aplikace v důlním prostředí Spolehlivé zasíťování

Více

i4wifi a.s. produktové novinky Říjen 2012

i4wifi a.s. produktové novinky Říjen 2012 i4wifi a.s. produktové novinky Říjen 2012 SECURIFI: Almond - dotykový AP/router, 2x LAN, 1x WAN (2,4GHz, 802.11n) Revoluční dotykový AP/router. Nastavení routeru je nyní opravdu snadné. Přehledné menu

Více

Lokální sítě LAN KIV/PD Přenos dat Martin Šimek

Lokální sítě LAN KIV/PD Přenos dat Martin Šimek Lokální sítě LAN KIV/PD Přenos dat Martin Šimek O čem přednáška je? 2 Model IEEE 802 Sítě typu Ethernet FastEthernet Gigabitový Ethernet 10GE Vznik Ethernetu 3 koncepce vznikla mezi 1974 76 PARC (Xerox)

Více

ID listu: DATA_VPN _001.03 (poslední dvojčíslí označuje verzi listu) Platnost od: 1.4.2013 Označení služby

ID listu: DATA_VPN _001.03 (poslední dvojčíslí označuje verzi listu) Platnost od: 1.4.2013 Označení služby ID listu: DATA_VPN _001.03 (poslední dvojčíslí označuje verzi listu) Platnost od: 1.4.2013 Označení služby IP MPLS VPN Stručný popis služby Popis vlastností služby Použitelné technologie Lokalizace služby

Více

TECHNICKÁ SPECIFIKACE ÚČASTNICKÝCH ROZHRANÍ

TECHNICKÁ SPECIFIKACE ÚČASTNICKÝCH ROZHRANÍ TECHNICKÁ SPECIFIKACE ÚČASTNICKÝCH ROZHRANÍ POSKYTOVANÝCH SPOLEČNOSTÍ OVANET a.s. Datum vydání: 17. prosince 2012 Verze: 3.0-1 - Obsah Úvod... - 3 - Předmět specifikace... - 3 - Koncový bod sítě... - 3

Více

Část 1. Technická specifikace. Posílení ochrany demokratické společnosti proti terorismu a extremismu

Část 1. Technická specifikace. Posílení ochrany demokratické společnosti proti terorismu a extremismu příloha č. 1 k PPR-15689-2/ČJ-2013-990656 Část 1 Technická specifikace Posílení ochrany demokratické společnosti proti terorismu a extremismu Předmět Veřejné zakázky: Řešení pro dodání speciálního SW pro

Více

Platforma Juniper QFabric

Platforma Juniper QFabric Platforma Juniper QFabric Matěj Čenčík (CEN027) Abstrakt: Tématem článku je princip a architektura JuniperQFabric platformy. Klíčová slova: Juniper, QFabric, Platforma, Converged services, non-blocking

Více

RF video jako překryvná služba FTTH

RF video jako překryvná služba FTTH Distribuce TV signálů v sítích FTTH aneb jinak než IPTV Jiří Göllner, PROFiber Networking CZ s.r.o. info@profiber.eu www.profiber.eu RF video jako překryvná služba FTTH P2P (point-to-point) PON (Passive

Více

Obnova signálu aktivní optické sítě na fyzické vrstvě pomocí erbiem dopovaného vláknového zesilovače EDFA a polovodičového zesilovače SOA

Obnova signálu aktivní optické sítě na fyzické vrstvě pomocí erbiem dopovaného vláknového zesilovače EDFA a polovodičového zesilovače SOA PODKLADY PRO PRAKTICKÝ SEMINÁŘ PRO UČITELE VOŠ Obnova signálu aktivní optické sítě na fyzické vrstvě pomocí erbiem dopovaného vláknového zesilovače EDFA a polovodičového zesilovače SOA Ing. Michal Lucki,

Více

EXI. Společná distribuce satelitní MF a IP signálů. Novinka. přes satelitní koaxiální kabel

EXI. Společná distribuce satelitní MF a IP signálů. Novinka. přes satelitní koaxiální kabel EXI Společná distribuce satelitní MF a IP álů přes satelitní koaxiální kabel Novinka Přehled Přehled 2 Úvod 3 EXI 3508 multipřepínač s integrovaným modemem 4 Technická data EXI 3508 5 EXI 01 modem 6 Technická

Více

Kombinovaná čistící metoda CCP

Kombinovaná čistící metoda CCP Kombinovaná čistící metoda CCP Současná situace na telekomunikačním trhu Telekomunikační společnosti investují velký kapitál do FTTH, LAN/WAN sítě, DSL, Internet, VOD (Video on Demand),... Požadavky koncových

Více

Páteřní optická síť kraje Vysočina

Páteřní optická síť kraje Vysočina Páteřní optická síť kraje Vysočina Duben 2007 Petr Pavlinec Basic information on ROWANet Hlavní cíle projektu Výstavba páteřní optické sítě vlastněné a provozované samosprávou Privátní vysokorychlostní

Více

Strukturovaná kabeláž KELine HOME NETWORKING pro bytové a rodinné domy

Strukturovaná kabeláž KELine HOME NETWORKING pro bytové a rodinné domy Strukturovaná kabeláž KELine HOME NETWORKING pro bytové a rodinné domy Plánujete stavět nebo renovovat bytový nebo rodinný dům? Nezapomeňte na kvalitní, dobře dimenzovanou a nadčasovou kabeláž, která je

Více

XD Routing a vstupní I/O systém. Digitální broadcast technologie

XD Routing a vstupní I/O systém. Digitální broadcast technologie Řada 52 XD Routing a vstupní I/O systém Digitální broadcast technologie Design Core XD a Core XC systému Core - Jádro systému 52/XC Core je DHD centrální procesor pro menší a střední mixážní pulty se zpracováním

Více

AKADEMIE VLÁKNOVÉ OPTIKY A OPTICKÝCH KOMUNIKACÍ

AKADEMIE VLÁKNOVÉ OPTIKY A OPTICKÝCH KOMUNIKACÍ Digitální Česko 2.0 - trendy, budoucnost a současnost FTTx sítí (FTTx Fiber to the X) Jan Brouček PROFiber Networking CZ s.r.o. Optické vlákno Jakou má šířku pásma? Primární ochrana akrylát, teflon, polyimid

Více

Metodické vysvětlivky k pololetnímu výkazu o telekomunikačních zařízeních TZ (ČTÚ) 1-02

Metodické vysvětlivky k pololetnímu výkazu o telekomunikačních zařízeních TZ (ČTÚ) 1-02 Metodické vysvětlivky k pololetnímu výkazu o telekomunikačních zařízeních TZ (ČTÚ) 1-02 V oddílech I a II se vykazují ústředny a jejich kapacita podle jejich funkce. Plní-li ústředna více funkcí, je započítána

Více

Požární systémy Schrack Seconet

Požární systémy Schrack Seconet Požární systémy Schrack Seconet Jednoduchý přehled systému ntegral MX & ntegral CX & ntegral BX MX B5 10(16) 10 výstupních relé 230V/3 16 výstupních relé 30V/3 445 mm 600 mm Ma Modulová sběrnice B5 M 16-16

Více

Parametry měřicích přístrojů, kalibrace a měření optických tras?

Parametry měřicích přístrojů, kalibrace a měření optických tras? Parametry měřicích přístrojů, kalibrace a měření optických tras? Kalibrační laboratoř MIKROKOM provádí kalibrace: měřidel optického výkonu zdrojů optického záření měřidel útlumu optických reflektometrů

Více

ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ

ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ Projekt: ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ Téma: MEIII - 2.1.5 Síťové aktivní prvky Obor: Mechanik Elektronik Ročník: 3. Zpracoval(a): Bc. Martin Fojtík Střední průmyslová škola Uherský Brod, 2010 Obsah

Více

Jednoduché propojení rozvaděčů s řídicími systémy budov

Jednoduché propojení rozvaděčů s řídicími systémy budov Jednoduché propojení rozvaděčů s řídicími systémy budov Komunikační systém Acti 9 poskytuje vašim obchodním partnerům úplnou kontrolu nad jejich elektroinstalací 100% Pouze od Schneider Electric exclusive

Více