Zájem o půjčky v eurech roste, domácí banky rozpůjčovaly šest miliard

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Zájem o půjčky v eurech roste, domácí banky rozpůjčovaly šest miliard"

Transkript

1 Monitoring Zájem o půjčky v eurech roste, domácí banky rozpůjčovaly šest miliard V Česku přibývá firem, které financují podnikání půjčkami v cizí měně. Svědčí o tom prudký nárůst eurových úvěrů poskytnutých domácími peněžními ústavy. Podle údajů České národní banky dlužily podniky na konci července v unijní měně bezmála o sedm procent více než loni. Zájem firem o korunové půjčky se přitom oproti loňsku naopak mírně snížil. V pozadí trendu stojí především sázky na silnější korunu. Podíl úvěrů v eurech nám roste. Zejména klienti s eurovými příjmy se více než v minulosti chrání proti předpokládanému budoucímu posílení koruny. Podíl těchto úvěrů se zvyšuje ve všech hlavních oblastech firemního financování, nejvíce je nárůst znát v oblasti projektového financování, kde se podíl eurových úvěrů téměř zdvojnásobil, uvádí Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank. Jelikož se centrální banka zavázala bránit slabší korunu až do roku 2016, zájem o euroúvěry roste především v případě dlouhodobého financování. V delším horizontu se po ukončení intervencí předpokládá obnovení trendu posilování koruny, což by pro dlužníka znamenalo lepší pozici, a tím i úvěr v cizí měně se stává výhodnější, uvádí Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu a dopravy. Podle expertů stojí za rostoucím zájmem o domácí cizoměnové půjčky i stav úvěrového trhu v eurozóně. Podniky, které se v minulosti financovaly ze zahraničí, nyní za situace zadřeného úvěrového kanálu v eurozóně přecházejí raději k lokálním bankám, vysvětluje David Navrátil z České spořitelny. Zájem o úvěry v eurech roste i přes vyšší úroky Zájem o půjčky ve společné měně vzrostl navzdory faktu, že úrok může být o něco vyšší. U klientů z řad firem, které mají tržby v jiné měně, než ve které splácejí úvěr, se může projevit vyšší riziková přirážka kvůli kurzovým pohybům, dodává Kofroň. Zatímco před rokem se úvěry v eurech podílely na celkovém dluhu firem z necelých 18 procent, letos je to už více než 20 procent. Domácí banky aktuálně evidují firemní půjčky v objemu převyšujícím šest miliard eur. Podle odborníků mají být euroúvěry stále dostupnější.

2 Evropská centrální banka v následujících měsících dále uvolní svou měnovou politiku, lze tedy i nadále očekávat zvýšený zájem českých firem o úvěry v zahraničních měnách, uvádí Tomáš Holinka z Moody s. Zdroj: Průměrná mzda v Česku vzrostla na korun Průměrná mzda v Česku se v letošním druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o 583 korun na celkových korun. Nominální růst tak činil 2,3 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 2,1 procenta, informoval Český statistický úřad. Výsledek tak předčil odhady analytiků, kteří očekávali reálný růst mezd zhruba o dvě procenta. Analytici v komentáři k odhadům upozornili, že růst mezd zpomalil ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Důvodem je ovšem především mimořádné vyplácení odměn v prvním čtvrtletí, kdy průměrná mzda stoupla meziročně o 3,3 procenta a po odečtení inflace o 3,1 procenta na korun. Ekonomické oživení je evidentní, a tak si firmy mohou dovolit postupně zvyšovat platy. Rozhodně nejde o jednorázové plošné zvyšování, uvedl k odhadům za druhé čtvrtletí analytik Home Credit Michal Kozub. Stále ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Průměrná mzda v Česku loni ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 297 korun na korun. Růst tak nominálně činil 1,2 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se mzda ovšem snížila o 0,3 procenta.

3 Medián mezd činil ve druhém čtvrtletí korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení, to znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián. Spotřebitelské ceny ve druhém čtvrtletí stouply o 0,2 procenta, objem mezd se zvýšil o tři procenta a počet zaměstnanců o 0,6 procenta. V podnikatelské sféře ČSÚ zaznamenal růst průměrných mezd nominálně o 2,5 procenta a reálně o 2,3 procenta. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda nominálně zvýšila o 1,7 procenta, reálně byla vyšší o 1,5 procenta. Zdroj: Centrální bankéři se těší přílišné důvěře Rozbujelé finanční trhy, ceny aktiv na nebezpečně rekordních hodnotách a i konzervativní investoři natlačení do rizikových investic to jsou vedlejší účinky léčby, kterou finančnímu světu naordinovaly centrální banky v postkrizové realitě. Centrální banky, které svojí politikou pravděpodobně zachránily svět od finančního kolapsu, nyní čelí novým výzvám. Musejí vrátit rozvinuté ekonomiky na dráhu udržitelného růstu i bez dopingu v podobě extrémně levných peněz. Finanční trhy poslední roky těží z toho, že důvěřují centrálním bankám a považují je za nejlepší kamarády. V jistém okamžiku to ale musí být potvrzeno něčím hmatatelným, řekl

4 deníku Financial Times Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce konglomerátu Allianz. Za posledních šest let se sázkou na podporu centrálních bank dalo solidně vydělat. Celosvětový akciový index FTSE All World od března 2009 posílil o 150 procent, americký S&P 500 dokonce o 200 procent. Máme za sebou růst akciových trhů, který se už nemusí opakovat, podotýká Petr Šimčák, investiční ředitel Pioneer Investments. Různé banky, různé pozice Největší centrální banky světa jsou nyní v rozdílných pozicích. Zatímco ECB měnovou politiku ještě více rozvolňuje, Bank of England či americký Fed již přemýšlejí nad načasováním prvního postkrizového zvýšení úrokových sazeb. Největší obavou je, že Fed začne sazby zvyšovat příliš brzy, takže raději vyčká a nakonec začne příliš pozdě, říká Šimčák. Navigovat největší světové ekonomiky do bezpečných vod bude vyžadovat technické dovednosti a dobrý úsudek centrálních bankéřů. S nabobtnanými účetními knihami centrální banky nyní dominují trhům, ze kterých vytlačily privátní sektor. Existuje oprávněná obava, že finanční trhy jsou příliš závislé na centrálních bankách a bez jejich pomoci se zřítí jak domeček z karet. Centrální banky jsou nyní jako sádra, která obalila polámané trhy, pokud tu sádru odstraníme, nevíme, zda se trhy udrží na vlastních nohou bez podpory centrálních bankéřů, řekl Bloombergu John Nugée, bývalý činitel Bank of England. Zdroj:

5 Kvůli sankcím přijdou firmy o 19 miliard na pojistném Podle odhadu státní Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) bude kvůli sankcím výpadek jen v pojištěném vývozu během následujících dvanácti měsíců 19 miliard korun, informovaly o tom Lidové noviny. "Tento odhad se týká období jednoho roku od letošního září," řekla mluvčí EGAP Hana Hikelová. Jde o obchody, které nebude možné uskutečnit kvůli evropským sankcím vůči Rusku, odvetným opatřením a následnému zhoršení hospodářských vztahů. Podle vládního materiálu, který kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) předložil ve čtvrtek jako podklad na sněmovního evropského výboru, by se přímý dopad sankcí mohl týkat zejména takzvaného zboží dvojího užití, tedy výrobků použitelných v civilním i vojenském sektoru. Vláda letos zatím vydala povolení vyvézt tohoto zboží do Ruska v objemu 1,7 miliardy korun, za celý rok by to mohlo být až o miliardu více. Vládní materiál také tvrdí, že je ohroženo 750 pracovních míst v českém průmyslu. Lego zvedlo v prvním pololetí zisk i tržby o více než desetinu Zisk i tržby dánského výrobce hraček Lego v prvním pololetí stouply o více než desetinu, hospodářské výsledky výrazně podpořil úspěch animovaného filmu Lego příběh. Společnost tak předstihla amerického výrobce hraček Mattel a z hlediska zisku i tržeb je pro tuto chvíli největším výrobce hraček na světě, informoval server listu The Wall Street Journal. Čistý zisk se zvýšil o 14 procent na 2,7 miliardy dánských korun (deset miliard korun), zatímco tržby vzrostly o 11 procent na 11,5 miliardy dánských korun (téměř 43 miliard korun). Byly tak o něco vyšší než pololetní tržby Mattelu, známého výrobou panenek Barbie. Lego nyní investuje 1,73 miliardy korun do rozšíření kladenského závodu, ve kterém tak vznikne 600 nových pracovních míst. Firma projekt zahájila loni na podzim, na konci letošního května pro ni vláda schválila investiční pobídku zhruba 46 milionů korun. Francouzský anitmonopolní úřad vyhrál nad Nestlé Švýcarská potravinářská společnost Nestlé ustoupila tlaku francouzských antimonopolních úřadů ohledně výroby kávových kapslí pro své kávovary Nespresso. Firma přistoupila na to, že konkurentům ve Francii i v zahraničí usnadní výrobu neznačkových kapslí, které se dají použít v těchto přístrojích. Vyplývá to z dohody, kterou ve čtvrtek oznámili regulátoři. Společnost Nespresso své konkurenty upozorní s minimálně čtyřměsíčním předstihem na jakékoli technické změny v kávovarech, které mohou kolidovat s dostupnými kapslemi, a pošle jim testovací prototypy. Firma také podle agentury Reuters nebude zákazníky odrazovat od toho, aby používali jiné značky. Nespresso se kvůli kávovým kapslím potýkalo se stále větším tlakem ze strany výrobců levnějších produktů. Na to firma reagovala žalobami a několika pokusy zdokonalit v nedávných letech své kávovary tak, aby v nich byly konkurenční kapsle nepoužitelné, sdělili regulátoři. Zdroj:

6 Evropská centrální banka nečekaně snížila úrokové sazby na nová rekordní minima (zpráva ze ) Evropský trh nečekal, že úrokové sazby budou dále klesat. Přesto šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek oznámil snížení na rekordních 0,05 procenta základní sazby a záporná čísla depozitní sazby. ECB opatřením reaguje na hrozbu deflace. Depozitní sazbu, za niž si u ní krátkodobě ukládají peníze komerční banky, navíc srazila hlouběji do záporného pásma. Banka chce snížením úroků, od nichž se odvíjejí úvěrové náklady v eurozóně, podpořit slábnoucí ekonomiku a zabránit propadu do deflace. Další snížení sazeb finanční trhy už nečekaly, protože šéf ECB Mario Draghi po červnovém posunutí základní sazby na nové minimum a také po přesunu depozitní sazby do záporného pásma řekl, že v sazbách "jsme z praktických hledisek na dolní hranici". Trh naopak čekal, že Draghi pak na následné tiskové konferenci ohlásí nová opatření na podporu ekonomiky eurozóny. ECB se dostala pod silný tlak na takový zákrok, když Draghi minulý měsíc prohlásil, že inflační očekávaní dál klesají a že ECB proti tomu zasáhne "všemi dostupnými nástroji". Meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu klesla na nové pětileté minimum 0,3 procenta. Je už hluboko pod cílovou úrovní dvou procent i pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označuje za "nebezpečnou zónu". Ekonomický růst v zemích eurozóny se navíc v letošním druhém čtvrtletí zastavil vlivem poklesu německé ekonomiky a pokračující stagnace ve Francii. ECB snížila depozitní sazbu na minus 0,2 procenta z minus 0,1 procenta. Rovněž snížila krajní zápůjční sazbu, za niž si od ní komerční banky půjčují nouzové úvěry, na 0,30 procenta. Zdroj:

Ekonomické výhledy. 2014: Spotřebitelům pomůže nulová inflace. EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 24. října 2013

Ekonomické výhledy. 2014: Spotřebitelům pomůže nulová inflace. EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 24. října 2013 EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 24. října 213 Čtvrtletní zpráva a report Ekonomické výhledy 214: Spotřebitelům pomůže nulová inflace Jan Vejmělek (42) 222 8 568 jan_vejmelek@kb.cz Jiří Škop (42) 222 8

Více

CO PŘINESL PRÁVĚ KONČÍCÍ TÝDEN. ZPRÁVA TÝDNE Průmyslová výroba v Evropě roste

CO PŘINESL PRÁVĚ KONČÍCÍ TÝDEN. ZPRÁVA TÝDNE Průmyslová výroba v Evropě roste Sekce průmyslu Odbor ekonomických analýz TÉMA TÝDNE Zpomalování čínské ekonomiky Tento týden zveřejněný růst čínské ekonomiky za první čtvrtletí letošního roku analytiky ani trhy příliš nepřekvapil. Konsenzus

Více

Akciové výhledy. V následujících měsících by na akciové trhy mohla přijít korekce. EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 2. dubna 2015

Akciové výhledy. V následujících měsících by na akciové trhy mohla přijít korekce. EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 2. dubna 2015 EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 2. dubna 215 Akciové trhy Extract from a report Akciové výhledy V následujících měsících by na akciové trhy mohla přijít korekce Josef Němý, CFA (42) 222 8 56 josef_nemy@kb.cz

Více

CO PŘINESL PRÁVĚ KONČÍCÍ TÝDEN ZPRÁVA TÝDNE

CO PŘINESL PRÁVĚ KONČÍCÍ TÝDEN ZPRÁVA TÝDNE Sekce průmyslu Odbor ekonomických analýz TÉMA TÝDNE Příliš silné euro Zatímco odeznívají obavy z možného rozpadu eurozóny, vrací se na evropské finanční trhy důvěra mezinárodních investorů. Vyplývá to

Více

Výrobci počítačů HP se dařilo nad očekávání. AP: Bank of America zaplatí rekordní pokutu 358 miliard korun

Výrobci počítačů HP se dařilo nad očekávání. AP: Bank of America zaplatí rekordní pokutu 358 miliard korun Monitoring 21.8.2014 Výrobci počítačů HP se dařilo nad očekávání Tržby amerického výrobce počítačů Hewlett-Packard ve třetím čtvrtletí firemního finančního roku překvapivě stouply a přerušily šňůru 11

Více

Ekonomický měsíčník LISTOPAD 2003

Ekonomický měsíčník LISTOPAD 2003 Ekonomický měsíčník LISTOPAD 23 ČNB ponechala úrokové sazby beze změny Bankovní rada snížila prognózu inflace. ČNB zmírnila své obavy z růstu retailových úvěrů. Centrální banka neklade překážky emisi dluhopisů

Více

Ministerstvo financí ČR oddělení analýz finančního trhu ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V 1. POLOLETÍ ROKU 2006

Ministerstvo financí ČR oddělení analýz finančního trhu ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V 1. POLOLETÍ ROKU 2006 Ministerstvo financí ČR oddělení analýz finančního trhu ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V 1. POLOLETÍ ROKU 2006 listopad 2006 OBSAH 1. SHRNUTÍ... 3 2. MAKROEKONOMICKÁ SITUACE... 4 3. PROSTŘEDKY POUŽITELNÉ

Více

NEWSLETTER PRÁZDNINOVÉ VYDÁNÍ. Zdravý finanční styl. Obsah BYDLENÍ INVESTICE POJIŠTĚNÍ STÁŘÍ DĚTI CÍLE AKTUALITY

NEWSLETTER PRÁZDNINOVÉ VYDÁNÍ. Zdravý finanční styl. Obsah BYDLENÍ INVESTICE POJIŠTĚNÍ STÁŘÍ DĚTI CÍLE AKTUALITY NEWSLETTER PRÁZDNINOVÉ VYDÁNÍ Zdravý finanční styl BYDLENÍ INVESTICE POJIŠTĚNÍ STÁŘÍ DĚTI CÍLE Obsah DĚTI Stavební spoření pro děti? Raději investiční program. STÁŘÍ Třicátníky čeká důchod 6 500 korun,

Více

ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2011

ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2011 ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2011 červen 2012 OBSAH Shrnutí... 3 1. Makroekonomická situace... 5 2. Prostředky použitelné na finančním trhu... 6 3. Struktura úspor domácností... 7 4. Subjekty

Více

CO PŘINESL PRÁVĚ KONČÍCÍ TÝDEN ZPRÁVA TÝDNE

CO PŘINESL PRÁVĚ KONČÍCÍ TÝDEN ZPRÁVA TÝDNE Sekce průmyslu Odbor ekonomických analýz TÉMA TÝDNE Opatrný optimismus OECD tento týden zlepšila oproti poslední predikci z listopadu 2014 svůj odhad ekonomického růstu řady klíčových ekonomik. Největšího

Více

http://bit.ly/16lfdii www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com

http://bit.ly/16lfdii www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com Elektronický newsletter vydavatelství Economia 14 15. 4. 2013 KOMENTÁŘ Hampl: Ekonomika je utlumená, inflační tlaky nejsou zřetelné Růst spotřebitelských cen je i přes změny nepřímých daní, hlavně daně

Více

Aktuální ekonomický vývoj a hospodářská politika zemí uskupení BRIC a jejich vyhlídky

Aktuální ekonomický vývoj a hospodářská politika zemí uskupení BRIC a jejich vyhlídky Aktuální ekonomický vývoj a hospodářská politika zemí uskupení BRIC a jejich vyhlídky Ing. Marcela Cupalová, Ph.D. Srovnávací studie č. 2.096 listopad 2011 PI 2.096 2 Obsah: ÚVOD... 2 CHARAKTERISTIKA JEDNOTLIVÝCH

Více

ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ

ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ 24 ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ 4 OBSAH 1 SHRNUTÍ 6 2 MAKROEKONOMICKÉ PROSTŘEDÍ 1 2.1 Vývoj světové konjunktury 1 2.2 Globální nerovnováhy a rizika 11 2.3 Domácí makroekonomické

Více

Ekonomika a trhy. Květen 2014 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA. Výnosy dluhopisů zůstávají na nepřirozeně nízkých úrovních...

Ekonomika a trhy. Květen 2014 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA. Výnosy dluhopisů zůstávají na nepřirozeně nízkých úrovních... Květen 2014 1 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA Základní ekonomické ukazatele ČR (meziroční): Období Údaj Poslední změna Inflace 04/2014 0,20 % 0,00 % HDP 1Q/2014 1,20 % 0,00 % Nezaměstnanost 03/2014 8,30 %

Více

Makroekonomická predikce České republiky. Ministerstvo financí Odbor Finanční politika

Makroekonomická predikce České republiky. Ministerstvo financí Odbor Finanční politika vnější prostředí, fiskální politika, měnová politika a finanční sektor, směnné kurzy, strukturální politiky, demografie, pozice v rámci ekonomického cyklu, konjunkturální indikátory, ekonomický výkon,

Více

Kapitálové trhy v týdnu 24.8. 28.8. 2009. Ing. Milan Tomášek 31.8. 2009 ČP INVEST

Kapitálové trhy v týdnu 24.8. 28.8. 2009. Ing. Milan Tomášek 31.8. 2009 ČP INVEST Kapitálové trhy v týdnu 24.8. 28.8. 2009 Ing. Milan Tomášek 31.8. 2009 ČP INVEST Stručně Obama opět nominoval do čela americké centrální banky B. Bernankeho USA: projekce deficitu na dalších 10 let zvýšena

Více

Ekonomika a trhy. Srpen 2015 1 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA AKTUÁLNÍ ČÍSLO PŘINÁŠÍ:

Ekonomika a trhy. Srpen 2015 1 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA AKTUÁLNÍ ČÍSLO PŘINÁŠÍ: Srpen 2015 AKTUÁLNÍ ČÍSLO PŘINÁŠÍ: Jak vidíme svět? Ziskový potenciál je v Evropě větší než v USA Řecká sága pokračuje v mírně pozměněné podobě dál Zvýšení úrokové sazby americkou centrální bankou se blíží

Více

V únorovém čísle. Bankovnictví si přečtete

V únorovém čísle. Bankovnictví si přečtete Elektronický newsletter vydavatelství Economia 10 11. 3. 2013 KOMENTÁŘ Banky, ČNB i burza čelily útoku hackerů Některé tuzemské banky, ČNB i pražská burza čelily 6. března útoku hackerů. Šlo o tzv. DDoS

Více

I. Ekonomický vývoj. 1. Základní tendence makroekonomického vývoje 1

I. Ekonomický vývoj. 1. Základní tendence makroekonomického vývoje 1 I. Ekonomický vývoj 1. Základní tendence makroekonomického vývoje 1 Domácí ekonomika vystoupila ve 2. čtvrtletí 2013 z recese, ve které se nacházela od 4. čtvrtletí 2011. I nadále byla v 1. pololetí 2013

Více

Banking Executive Survey 2014

Banking Executive Survey 2014 Banking Executive Survey 2014 Albánie, Bělorusko, Česká republika, Estonsko, Kosovo, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko kpmg.com/cee KPMG ve střední a

Více

Rok ve znamení refinancování hypoték

Rok ve znamení refinancování hypoték Elektronický newsletter vydavatelství Economia 12 25. 3. 2013 KOMENTÁŘ Rok ve znamení refinancování hypoték Až šest z deseti Čechů, kteří si v minulosti vzali hypotéku, může letos změnit svoji financující

Více

Investiční sborník 2007. finanční server Měšec.cz

Investiční sborník 2007. finanční server Měšec.cz Měšec.cz Investiční sborník 2007 finanční server Měšec.cz Praha, březen 2007 Obsah Obsah... 1 1. Úvod... 2 3. Tituly SPADu v 2006 a 2007... 6 4. Telekomunikace... 9 5. Energetika... 11 5.1 Vývoj cen elektřiny

Více

Státních zakázek přibylo, hlavně ve stavebnictví

Státních zakázek přibylo, hlavně ve stavebnictví 18 www.euro.cz Partner přílohy deník úterý 6. 5. 2014 číslo 1615 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l Kontroverzní miliardy Mezi Prahou a Brnem začíná jezdit rychlovlak ČD Railjet byznys str. 4 Sázka

Více

Liikanenova zpráva a dopady na bankovní trh

Liikanenova zpráva a dopady na bankovní trh Elektronický newsletter vydavatelství Economia 36 8. 10. 2012 KOMENTÁŘ Liikanenova zpráva a dopady na bankovní trh EKONOMIKA Skupina bankovních expertů pod vedením guvernéra finské centrální banky Erkkiho

Více

ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2012

ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2012 ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2012 květen 2013 OBSAH Shrnutí vývoje v roce 2012... 3 1. Makroekonomická situace a vnější vztahy... 5 1.1. Makroekonomická situace... 5 1.2. Devizový trh... 7 2.

Více

ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ

ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ 213 / 214 ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ 213 / 214 ISBN 978-8-87225-52-3 Péče o finanční stabilitu je definována v zákoně o České národní bance (ČNB) č. 6/1993 Sb. ve znění pozdějších

Více

Prováděcí nařízení k zákonu FATCA bylo konečně vydáno

Prováděcí nařízení k zákonu FATCA bylo konečně vydáno Elektronický newsletter vydavatelství Economia 4 28. 1. 2013 KOMENTÁŘ Prováděcí nařízení k zákonu FATCA bylo konečně vydáno Dne 17. ledna 2013 byla ve spolupráci amerického ministerstva financí a americké

Více

Ministerstvo financí ČR. oddělení analýz finančního trhu ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2006

Ministerstvo financí ČR. oddělení analýz finančního trhu ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2006 Ministerstvo financí ČR oddělení analýz finančního trhu ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2006 Květen 2007 OBSAH 1. SHRNUTÍ... 3 2. MAKROEKONOMICKÁ SITUACE... 5 3. PROSTŘEDKY POUŽITELNÉ NA FINANČNÍM

Více

duben 2014 vydává duben Střední 2014 podnikatelský stav ÚSPĚŠNÁ NIKDO NENÍ T AK ÚSP EŠNÝ, ABY NEMOHL BÝT ÚSP EŠNEJŠÍ

duben 2014 vydává duben Střední 2014 podnikatelský stav ÚSPĚŠNÁ NIKDO NENÍ T AK ÚSP EŠNÝ, ABY NEMOHL BÝT ÚSP EŠNEJŠÍ vydává duben Střední 2014 podnikatelský stav F IRMA NIKDO NENÍ T AK ÚSP EŠNÝ, ABY NEMOHL BÝT ÚSP EŠNEJŠÍ V červnu se bude konat Exportní konference 2014 Demografický vývoj žádá rázné činy NSK: účinný nástroj

Více

I. Shrnutí. 1. Prognózy a skutečnost

I. Shrnutí. 1. Prognózy a skutečnost I. Shrnutí 1. Prognózy a skutečnost Veličina II/01 III/01 IV/01 skuteč. progn. skuteč. progn. skuteč. Spotřebitelské ceny r/r, % 4,0 4,0 4,1 4,3 4,6 m/m, % 0,0 0,0 0,1 0,1 0,4 Čistá inflace r/r, % 2,9

Více