Výživové doporučené dávky

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Výživové doporučené dávky"

Transkript

1 Výživové doporučené dávky Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc., emeritní profesor Zahradnické fakulty v Lednici Mendelovy univerzity Brno Telefon Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

2 Optimalizace vysokoškolského studia zahradnických oborů na Zahradnické fakultě v Lednici Reg. č.: CZ.1.07/2.2.00/ Inovovaný předmět Výživa člověka Přednášející: prof. Ing. Karel Kopec, DrSc. Téma přednášky: Doporučené výživové dávky 2 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

3 Základní pojmy Výživové normy (výživové denní dávky, VDD): ověřené potřeby živin a energie vzhledem ke stavu a aktivitě lidí, podle potřeby aktualizované Výživová doporučení: Doporučení režimu stravy pro určité skupiny lidí vykonávající společné aktivity Výživná hodnota: Materiální, fyziologická, psychická a sociální hodnota potravy Výživová situace: Ověřování výživového stavu u určité skupiny obyvatelstva Výživový stav Ověřování, jak působila výživa na zdraví jednotlivce 3 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

4 Výživové doporučené dávky I Systém vypracovávaný nutricionisty v jednotlivých zemích, v souladu s údaji WHO a FAO Doporučené výživové dávky jsou konstruovány tak, aby hradily potřebu základních živin, esenciálních minerálních látek, vitaminů, esenciálních aminokyselin a esenciálních mastných kyselin zdravých osob v populaci. Dále doporučují plnění energetické potřeby Jde o hodnoty průměrné, potřeba jednotlivců se od této hodnoty může lišit. Přihlížejí také k možnostem jejich realizace a ke zvyklostem v jednotlivých zemích. 4 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

5 Výživové doporučené dávky II VDD výživová denní dávka RDA Recommended dietary allovances Populační referenční příjem Population Reference Intake (PRI) Průměrný příjem v populaci = VDD) Average of Population Intake (API) Nejnižší prahový příjem LTI Lowest Treshold Intake 5 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

6 Výživové doporučené dávky III Výživové doporučené dávky (VDD) ( Recommended Dietary Allowances" - RDA) - stanovují množství nutrientů a energie, dostatečné pro zabezpečení zdravého života Definice: Takové množství nutrientů, o kterém bezpečně víme, že pokryje potřeby téměř všech (95 %) zdravých lidí. Hodnota VDD je dána konsensem odborníků na podkladě výsledků epidemiologických a klinických pozorování. Jde o hodnoty, které jsou pro většinu lidí nadbytečné, protože je dávka nadhodnocena o bezpečnostní limit Obvykle jsou VDD vyčísleny pro věkové kategorie, pohlaví, stupeň fyzické aktivity (lehká, středně těžká a těžká fyzická námaha), zvlášť jsou vyčísleny VDD pro těhotné a kojící ženy. 6 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

7 Nová koncepce VDD Pro zdravou populaci se neuvádí doporučená hodnota jedna, ale intervalové rozmezí. Dolní limit představuje nejnižší prahový příjem (The Lowest Treshold Intake), - hodnoty pod ním nejsou pro 95% lidí slučitelné se zdravím Horní limit doporučovaného příjmu konkrétní živiny je označován jako populační referenční příjem (The Population Reference Intake). Tato hodnota odpovídá přibližně klasicky definované VDD. Třetí hodnota, používaná pro nutriční doporučení, je hodnota průměrného příjmu v populaci (The Average of Population Intake). Takto jsou definovány hodnoty také v Evropské unii. 7 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

8 Poznámky k VDD VDD jsou též podkladem výživové a potravinové politiky státu. Proto je schvalují nejen odborníci, ale také státní orgány. VDD byly podrobně specifikovány pro různé kategorie spotřebitelů a pro různé skupiny rozdělené podle věku, pohlaví, z části podle fyziologického stavu (ženy gravidní a kojící) a pracovního zatížení. Dnes je spíše snaha je zjednodušit. Dává se také přednost výživovým doporučením, ve kterých se neudává absolutní doporučené množství, ale doporučený trend. Výživové doporučené dávky bývají většinou pojaty jako tzv. "praktická aproximace optima" a jsou vyjádřeny úrovní "jak snědeno". Doporučené výživové dávky, týkající se základních ukazatelů jsou v dalším uvedeny v tabulce společně s porovnáním s obsahem složek v ovoci a zelenině. 8 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

9 Rozdíly mezi VDD vitaminů (2002) Vitamin Jednotka české znění VDD Mezinárodní znění VDD dospělí děti a mládež A (mg) 0,8 0,5 0,4 B 1 (mg) 1,4 0,8 0,5 B 2 (mg) 1,6 13 0,8 B 5 (mg) 6 B 6 (mg) 2 1,3 0,7 B 12 ( g) 1 1 0,7 kys.listová ( g) C (mg) D ( g) E (mg) 10 H ( g) PP (mg) Prof. Ing. Karel Kopec, 9 DrSc.

10 Výživové dávky a změny nutrientů potravin 10 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

11 Porovnání VDD a jejich obsahu v ovoci a zelenině 11 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

12 Podíl ovoce a zeleniny na plnění základních VDD 12 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

13 Výživové doporučené dávky retinolu Věková kategorie DDD v m.j. Děti do 8 let Děti od 8 let Ženy Muži Těhotné ženy Kojící ženy DDD v ČR stanovena vyhláškou Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

14 Doporučené dávky vitaminu C Věková kategorie DDD v mg Děti do 8 let 40 Děti od 8 let 50 Ženy 60 Muži a těhotné ženy 80 Kojící ženy DDD v ČR stanovená vyhláškou Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

15 Podíl OZ (300 kg/rok) na doporučených dávkách vitaminů 15 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

16 Výživové denní dávky draslíku Děti do 8 let mg Děti od 8 let mg Ženy mg Muži a těhotné ženy mg Kojící ženy mg Zdroje 16 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

17 Výživové denní dávky Fe Molekula proteinu ferritinu, zásobní forma železa, samo o sobě je Fe toxické Děti do 8 let 10 mg Děti od 8 let 15 mg Ženy, ženy těhotné 18 mg Ženy nad 50 let 10 mg Muži 15 mg Muži nad 55 let 10 mg 17 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

18 Podíl OZ na plnění VDD minerálních látek 18 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

19 Nutriční doporučení Čtyři základní úrovně nutričních doporučení: Výživové doporučené dávky jednotlivých živin Doporučení ve formě potravinového spotřebního koše Výživová doporučení zdravé výživy určená laické veřejnosti Výživová doporučení určená jednotlivcům. 19 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

20 Mapa hladu I 20 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

21 Ekologická problematika Produkce potravin je energeticky stále náročnější 21 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

22 22 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

23 Potravinová pyramida - komentář Je názorným výživovým doporučením k propagaci správné výživy poměr potravin v jídelníčku. Neřeší extrémy - není určena např. pro vegetariány, ale pro průměrného konzumenta Představuje bezpečný a přiměřený příjem makro i mikronutrientů Nabízí potravinový koš - možné ekvivalenty s přihlédnutím k věku, fyzické a psychické zátěži. Pyramida objemů denního příjmu: snídaně a dopolední svačina (45 %) - oběd a odpolední svačina (35 %) - večeře (20 %) Rozmanitost - každá potravina dodávat pouze některé živiny (pestrost). Přiměřenost - vyvážit příjem méně vhodných potraviny (cola, párek) nutričně bohatou stravou další dny. Prospěšnost - přírodní nebo lehce zpracované potraviny - méně aditiv (E) ovoce a zelenina. Pitný režim - denní příjem 2-3 litrů nealko nápojů Vyžaduje rozumné posouzení možností 23 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

24 živočišné tuky, sladkosti a alkohol - nejméně žádoucí potraviny, neprospívají zdraví, konzumovat co nejméně; max 5% mléko a mléčné výrobky, vejce, libové maso (drůbeží, ryby) - 25 % ovoce a zelenina - 35 %: zeleninu syrovou jako saláty s olejovou zálivkou, dušenou nebo připravenou v mikrovlnné troubě, ovoce ve 3 5 porcích denně přílohy - potraviny na bázi škrobu: obilniny, celozrnné výrobky, těstoviny, luštěniny, brambory, ořechy a různá semena atd % 24 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

25 . Pyramida tradiční středoevropská (2008) 25 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

26 . Pyramida tradiční latinsko-americká (2008) 26 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

27 . Pyramida výživy přísně paleolitická 27 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

28 Změny spotřební pyramidy Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

29 Změny výživových doporučení Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

30 Vliv reklamy 30 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

31 Zhodnocení potravinových pyramid Postupné zpřesňování znázorněných pyramid vede ke stále se zvyšujícímu podílu ovoce a zeleniny a přihlíží se k novým poznatkům o genetickém základu lidského metabolismu Prosazuje se předpoklad paleodiety, která má teoretické genetické zdůvodnění, ale lze ji dosáhnout pomocí současně dostupných potravinových zdrojů Nepoužitelné je heslo Všechno špatně, zpátky na stromy 31 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

32 Porovnání VDD vitaminů a obsahu v OZ VDD Zelenina Ovoce 32 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

33 Návrh zastoupení potravinových skupin 33 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

34 Výživa jednotlivých skupin obyvatelstva 34 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

35 Obecné zásady racionální výživy Rozmanitost - každá potravina pouze některé živiny (pestrost) Přiměřenost - vyvážit příjem méně vhodných potraviny (cola, párek) nutričně bohatou stravou další dny Prospěšnost - přírodní nebo jen lehce zpracované potraviny méně aditiv ( E) - ovoce, zelenina Pitný režim 35 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

36 Racionální výživa batolat Batole - věk 12 až 36 měsíců. Zpomalen růst, pokles spotřeby energie a bílkovin, tuků. Dodržovat pitný režim, pravidelnost, pestrost Smíšená strava, omezení soli, koření, tuků Důležitá je porce asi 500 ml mateřského mléka Energetická spotřeba batolete (na kg hmotnosti) je nižší než u kojence 36 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

37 Racionální výživa v předškolním a školním věku Jde o období přizpůsobování stravě dospělých Mírně zvýšená spotřeba bílkovin, zvl. živočišných (esenciální aminokyseliny) Vyšší potřeba mikronutrientů vitamíny C, B, D. Porce přiměřené, 5x denně Důležité jsou snídaně, pitný režim a zásady racionální výživy Racionální výživa školních dětí je v podstatě tatáž, Důležité je dodržovat klid (dost času a jídlo, nejíst ve spěchu). 37 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

38 Racionální výživa adolescentů Obtížné období, rodiče zdtácejí kontrolu nad stravováním, riziko nepravidelného a nesprávného stravování, Riziko onemocnění mentální anorexií a bulimií Diferenciace příjmu dle fyzické námahy, sportování, pohlaví Nedostatečná výživa - riziko poruch růstu, vývoje Nadbytečná výživa a nedostatek pohybu - obezita. Dozrávání osobnosti, pomáhat diskusí i ve stravovacím režimu. Riziko obliby tabáku, alkoholu, drog. Platí obecné zásady racionální výživy, pitný režim. 38 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

39 Racionální výživa dospělých Platí obecné zásady racionální výživy a výživová doporučení. Základním vodítkem je potravinová pyramida. Výživa dospělého člověka by měla zohledňovat: pohlaví, práci, stres, časovou omezenost, zásady racionální výživy jako prevence civilizačních nemocí, pohyb, Doporučují se preventivní návštěvy lékaře - vysoký tlak, vysoké hladiny cholesterolu atd. Nutno zohlednit i věk a bazální metabolismus, zdravotní stav jedince atd. 39 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

40 Racionální výživa sportovců Podle charakteru sportu (silový, vytrvalostní) jsou nutné zásoby bílkovin 20 % energetického příjmu u silových sportů, 15 % u vytrvalostních, zásobních látek V případě nutnosti zvýšit i příjem tuků (silové sporty) a poté i karnitinu, aby tuk mohl být optimálně využít. Síla: 20 % energetického příjmu bílkoviny, 35-40% tuky, zbytek sacharidy Vytrvalost: 15 % energetického příjmu bílkoviny, tuky do 25 %, 60 % sacharidy 40 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

41 Racionální výživa v těhotenství Před otěhotněním dodržovat zásady racionální výživy, pitný režim, vyváženost, pestrost, přiměřenost, BMI 20-25, pohybová aktivita V prvním trisemestru Zásady zdravé racionální stravy + 10% (do 1000 kj), pitný režim (2l/den), péče o stolici, preference smíšené stravy, rekreační, neomezující pohybové aktivity. V posledním trisemestru: konečné zvýšení hmotnosti o 8-14 kg; bílkoviny 15%, tuky 30 %, cukry 55%; bez alkoholu, drog, cigaret. Energetická potřeba je individuální, neměla by klesnout pod 2000 kcal/den. Přibližný hmotnostní přírůstek = 0,4 kg/týden v posledních 30. týdnech těhotenství. 41 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

42 Racionální výživa seniorů I let - rané stáří, let vlastní stáří a nad 90 let - dlouhověkost. Snížení příjmu energie a proteinů. Optimum = 130 kj/ kg, bílkovin 1g/kg/den, 60% energetické potřeby by měli zajistit komplexní polysacharidy - rýže, brambory, atd., tuky pokrývají optimum do 25 % energetické potřeby. Ve stáří se projevuje intolerance laktózy, což vede ke snížení příjmu mléka a to má za následek nedostatek vápníku (lomivost kostí). 42 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

43 Racionální výživa seniorů II a) Vyváženost a kompletnost stravy b) Dostatek ovoce, zeleniny (podpora peristaltiky střev, zdroj mikronutrientů - hlavně selen, Fe, vitamíny A, C, E c) NaCl do maxima 7g/den d) Pitný režim min. 1,5 l tekutin e) 5-7 menších porcí, 2 hod. před spaním poslední f) Energetická potřeba muži kJ, od 75 let kJ, ženy kJ, od 75 let kJ Závažná je ztráta pocitu žízně. Dehydratace organismu - závažné metabolické změny i poruchy vědomí. Potřebné denní množství je okolo 2,5 litru Vhodné je střídat různé druhy nápojů (voda, bylinkové čaje, džus, minerální vody). Nutno sledovat složení na obalu. 43 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

44 Výživová doporučení ČR 2004 Současná situace: vysoký, často předčasný výskyt neinfekčních onemocnění syndrom X (ateroskleróza, hypertenze, nádory, obezita, diabetes II. typu, dna, osteoporózy aj.) Zvyšují riziko nemocnosti a úmrtnosti V řadě příčin, které vedou k tomuto stavu, má největší význam nesprávná výživa. Proto výživová doporučení 44 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

45 Výživová doporučení ČR 2004 II upravit příjem energie, dosáhnout rovnováhu mezi příjmem a výdejem snížit příjem tuku pod 30 % energetické hodnoty (u lehce pracujících dospělých cca 70 g/den), max. 35 % dosáhnout podíl nasycených, monoenových a polyenových mastných kyselin větší než 1:1 a menší než 4:>0,6 v celkové dávce tuku, poměru mastných kyselin řady n-6:n-3 maximálně 5:1 a příjmu trans nenasycených mastných kyselin do 2 % energetického příjmu snížit příjem cholesterolu na max. 300 mg za den 45 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

46 Výživová doporučení ČR 2004 III snížit spotřebu cukrů na maximálně 10 % celkové energetické dávky (tzn. u dospělých lehce pracujících cca 60 g na den) snížení spotřeby kuchyňské soli (NaCl) na 5 7 g za den * zvýšit příjem kyseliny askorbové (vitaminu C) na 100 mg/d zvýšit příjem vlákniny na 30 g za den zvýšit příjem dalších ochranných látek jak minerálních, tak vitaminové povahy a dalších přírodních nutrientů, které by zajistily odpovídající antioxidační aktivitu a další ochranné procesy v organizmu (zejména Zn, Se, Ca, J, Cr, karotenů, vitaminu E, ochranných látek obsažených v zelenině, apod.). 46 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

47 Jak toho dosáhnout I snížením podílu živočišných tuků zvýšením spotřeby zeleniny a ovoce včetně ořechů až 600 g, včetně plodin tepelně upravených, přičemž poměr zeleniny a ovoce by měl být cca 2:1 zvýšením spotřeby luštěnin jako bohatého zdroje bílkovin s nízkým obsahem tuku, nízkým glykemickým indexem a vysokým obsahem ochranných látek zvýšením spotřeby celozrnných výrobků z obilovin z důvodů snížení příjmu energie a zvýšení příjmu ochranných látek 47 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

48 Jak toho dosáhnout II zvýšením spotřeby ryb a rybích výrobků, zejména mořských snížením spotřeby živočišných potravin s vysokým podílem tuku snížení spotřeby vajec na cca 200 kusů ročně (4 kusy týdně) zajištěním správného pitného režimu, zejména u dětí a starých osob, tzn. denní příjem minimálně 1,5 až 2 litrů přednostně neslazených cukrem, nejlépe s přirozenou ovocnou složkou. Umírněnou konzumací alkoholických nápojů (u mužů 30 g, u žen 20 g alkoholu 48 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

49 Speciální systémy výživy člověka Přibývá počet stoupenců různých způsobů výživy. Tyto způsoby výživy zahrnují často dietní systémy, které nejsou založeny na vědeckých poznatcích o výživě člověka. Je jich celá řada, některé působí jako placebo, uplatňuje se vliv náboženství, etiky, ekologie, ekonomiky, zdraví. Vycházejí spíše z emocí, filozofického přesvědčení a tradicí, často východních nebo primitivních národů. Někdy označovány jako alternativní (není přesné) Výhodou může být současně požadovaná radikální změna životního stylu (klid, duševní rovnováha, abstinence aj.) 49 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

50 Organická, přírodní strava Mezi alternativní způsoby výživy patří i konzum organických potravin nebo biopotravin, tj. potravin vyprodukovaných tradičními zemědělskými postupy bez použití agrochemikálií. Zákazníci svým zájmem o tyto potraviny vyjadřují především svou podporu bezstresovému a humánnímu chovu hospodářských zvířat a ekologickým formám pěstování zemědělských plodin. Takové výrobky jsou většinou dražší. Neklade se dostatečný důraz na zjišťování, zda je zajištěn optimální přísun všech potřebných živin, na mikrobiologickou kontaminaci a na přirozené toxické složky potravin. 50 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

51 Vegetariánská strava totální vegetariáni = vegani: jen rostlinná strava (chybí - vysokohodnotné bílkoviny, vitamíny B2, B12, riboflavin, vit. D, Ca, Zn, Fe, J, minerálie hůře využitelné. Nevhodné pro děti - poruchy růstu, problémy v těhotenství frutariáni: jen čerstvé nebo sušené ovoce, oříšky, med a olivový olej - lakto-ovo-vegetariáni: rostlinná strava, mléko, mléčné výrobky, vejce může naplňovat VDD při výběru kvalitních surovin. Minerálie nižší využitelnost semivegetariáni: kromě potravin jako lakto-ovovegetariáni přijímají dále určitý druh masa, většinou rybí nebo kuřecí. 51 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

52 Makrobiotická strava Makrobiotika není jen způsob stravování, je to filosofie (rovnováha jin a jang) a výživa je jen jednou složkou. Je založena na starých čínských tradicích, které byly upraveny v 19. až 20. století v Japonsku. Makrobiotický systém výživy má několik stupňů. Nižší stupně jsou svým složením stravy bližší správné výživě, kdežto vyšší stupně mohou vést k podvýživě a poruchám zdraví, zvláště u dětí. Jídelníček je především založen na cereáliích, zelenině, různých čajích, mořských řasách a sójových výrobcích. Makrobiotici se potýkají rovněž s nedostatkem bílkovin, z minerálních látek se jedná o deficit Ca a Fe, vitamínů C a D. Nízký je také příjem vody, zato soli bývá nadbytek. Odmítají použití léků 52 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

53 Stupně makrobiotické výživy STUPEŇ CELO- ZRNNÉ PRO- DUKTY ZELE- NINA PO- LÉVKY ŽIVO- ČIŠNÉ PRO- DUKTY SALÁTY A OVOCE SLAD- KÉ PO- KRMY NÁ- POJE 7 100% střídmě 6 90% 10% střídmě 5 80% 20% střídmě 4 70% 20% 10% střídmě 3 60% 30% 10% střídmě 2 50% 30% 10% 10% - - střídmě 1 40% 30% 10% 20% - - střídmě -1 30% 30% 10% 20% 10% - střídmě -2 20% 30% 10% 25% 10% 5% střídmě -3 10% 30% 10% 30% 15% 5% střídmě 53 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

54 Další speciální diety Dělená strava: postrádá vědecký podklad, vede k omezenému příjmu tuků a sacharidů, k omezenému příjmu potravy na podkladě jednostrannosti, je vyšší obsah vlákniny. Stravování podle krevních skupin: postrádá vědecký základ, nevyvážený příjem makro i mikroutrientů. Stravování podle konstelace hvězd zcela scestný způsob stravování 54 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

55 Minimalizace ztrát nutrientů 55 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

56 Změny nutrientů v potravinovém řetězci Potraviny rostlinného původu Šlechtění rostlin Agrotechnika Výsev, pěstování, hnojení, voda Ochrana rostlin Sklizeň, transport, chlazení Skladování, balení, expedice Potravinářské zpracování Konzervace Kulinářské zpracování Potraviny živočišného původu Plemenářství Zootechnika, chov, ošetřování Léčba veterinárními farmaceutiky Porážka Chlazení, ošetření masa, Balení, značení, expedice Potravinářské zpracování Distribuce Kulinářské zpracování V každé fázi produkce, zpracování a distribuce lze ovlivnit nutriční hodnotu Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

57 Příčiny ztrát nutrientů potravin Předsklizňové a předporážkové faktory Úbytek celkové hmotnosti (dýcháním, výparem) Enzymatické reakce složek vzájemně mezi sebou Reakce složek s vnějšími vlivy (kyslík, železo, měď) Faktory potravinářské technologie Změny vlivem zahřívání (pasterace, sterilace, vaření, pečení, smažení) Pokles obsahu jednotlivých nutrientů Mikrobiální zkáza 57 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

58 Nutriční faktory - nutrienty Energie Voda Základní živiny Minerální látky Vitaminy a vitageny Bioaktivní faktory Senzorická jakost 58 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

59 Změny základních chutí Sladkost (cukry, sladké aminokyseliny) na špičce jazyka. Kyselost (kyseliny, ph) po stranách jazyka Slanost (soli) po stranách jazyka Hořkost zpravidla u kořene jazyka Další znaky chuti: Chuť umami (glutamáty, některé nukleotidy) Trpkost a svíravost (některé fenolické látky) Chuť mýdlovitá (organické deriváty) Významnost: typičnost chuti a zejména harmoničnost 59 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

60 Změny základních vůní Květová vůně Kořenité vůně Ovocné vůně Bylinné vůně Ořechové vůně Karamelové vůně Dřevité vůně Zemité vůně Chemické pachy Štiplavé pachy Oxidativní pachy Mikrobní pachy 60 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

61 Omezení ztrát po sklizni Nástroje: Dosoušení zrnin Chladírenské skladování Řízená atmosféra Rychlé zpracování Antioxidační zákroky Šetrnost metod Zvýšení schopnosti uchování (retence) nutrientů 61 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

62 Bioprodukty, biopotraviny + Méně cizorodých látek + Šetrnost k prostředí + Platí stejná pravidla pro jakost + Ochrana krajiny - Někdy více chorob a škůdců - Někdy horší textura, vzhled - Bio není záruka více nutrientů - Problémy s ekonomikou (cena) - Problémy s udržitelným rozvojem (nevratné odčerpávání živin) 62 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

63 Vliv hnojení dusíkem na kvalitu 63 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

64 Změny nutrientů Obiloviny mlýnské výrobky + trvanlivost - úbytek esenciálních nutrientů 64 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

65 Pokles nutriční hodnoty brambor Šetrná úprava vaření ve slupce, vkládání do vroucí vody, pečení Bramborové hranolky se smažením obohacují o přepálené tuky, akrolein, příliš vysoké teploty snižují obsah termolabilních složek (mj. vitamin C) 65 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

66 Změny nutrientů ovoce a zeleniny Vadnutí změny textury Omezená retence vitaminů Pokles obsahu minerálních, bioaktivních a ochranných složek Změny chutí, vůní a barev 66 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

67 Pokles jakosti salátu 67 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

68 Skladované čerstvé produkty + Jen mírně snížený obsah nutrientů + Delší uchovatelnost + Čerstvost některých druhů i celoročně + Cenová přístupnost - Náročnost na podmínky - Ztráty hmotnosti - Někdy ztráta čerstvosti 68 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

69 Vliv teploty na karotény salátu 69 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

70 Jakost skladovaného květáku Při teplotě 10 C (C), 4 C (B) a 0 C (A) 70 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

71 Retence vitaminu C ve skladovaném zelí 71 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

72 Ztráty hmotnosti skladovaného zelí 72 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

73 Pásma praktické skladovatelnosti N(d) v závislosti na teplotě: A - cibule, B - květák, C - salát 73 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

74 Ztráty skladovaných jablek Rané odrůdy Pozdní odrůdy A celkové ztráty, B- ztráty dýcháním a výparem 74 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

75 Vejce Průměrná hmotnost 60 g ( g), v tom: 6 g bílkovin, ve žloutku až 6 g tuku, v něm značně cholesterolu (0,47g) Bílek: převážně albuminy, vysoce stravitelné (referenční bílkovina). Poměr bílek:žloutek = 3:2 Ve vejci všechny vitaminy (kromě C), 3 x více Na než v mléce, také Cu, Fe, Zn, Mn, F, J, dobře využitelný P Tržní: výběrová, tříděná, chladírenská, mrazená melanž, sušená (celá, bílek, žloutek) Vařením se zvyšuje využitelnost 75 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

76 Ochrana před kontaminací Balené potraviny Ochrana před kyslíkem (balení vakuové nebo v ochranné atmosféře Vhodné pro neúdržné potraviny Chrání před ztrátami nutrientů Nutno vyznačit dobu využitelnosti 76 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

77 OCHRANNÝ VLIV OBALŮ Jakost potravin lze chránit vhodnými obaly, před vnějšími vlivy při dopravě a skladování Současně se z nich vytvářejí manipulační jednotky Využívají se obaly s inertní nebo upravenou atmosférou, případně vakuové balení potravin. Kvalitu a obsah nutrientů ovlivňuje způsob balení: konvenční nebo biodegradabilní materiály semipermeabilní nebo parotěsné obaly ap. 77 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

78 Zmrazená hotová jídla + kompletace + připravené ke konzumaci + nutričně vyvážené + uchovatelné - Dražší - Snížený obsah nutrientů 78 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

79 Zmrazená hotová jídla II 79 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

80 Víno Nutrienty jsou většinou spotřebovány kvasinkami Zachovávají se bioaktivní složky (polyfenoly, např. resveratrol) Zachová se nebo zvyšuje obsah vitaminů skupiny B Obsah alkoholu může působit příznivě Vzniká řada žádoucích aromových složek (buket) 80 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

81 Souhrn a závěry Potraviny jsou biologického původu a proto jejich obsah nutrientů podléhá mnoha změnám Variabilita těchto změn je značná Retence nutrientů se dosahuje už šlechtěním a agrotechnikou, ale i posklizňovou péčí Snahy potravinářského průmyslu a kulinářských technologií stabilizovat nebo zvýšit nutriční hodnotu vedou k mnoha zdokonalením ale i k rizikům Potravinové zdroje čerstvé i různě zpracované a konzervované se vzájemně nutričně doplňují Mnohostranná pestrost stravy zabezpečuje dostatečný přísun nutrientů po celý rok 81 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

82 Hodnotné potraviny na stole Z původní nutriční hodnoty se dostane na stůl jenom 50 až 90% Nutno proto využít nových poznatků o rezervách 82 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

83 Doporučená literatura 1 Pánek, J. a kol: Základy výživy. Praha, 2002 Prugar j. a kol.: Jakost rostlinných produktů. Praha, 2008, v tisku Čermák, B. a kol.: Výživa člověka. ZF JU, České Budějovice, 2002 Ingr, I.: Technologie masa. Skriptum MZLU Brno, Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

84 Doporučená literatura 2 84 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

85 Doporučená literatura 3 85 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

86 Děkuji za pozornost Dotazy: 86 Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.

Racionální výživa. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

Racionální výživa. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Racionální výživa Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Racionální výživa Výživa odpovídající potřebám organismu co do kvality i kvantity Primární prevence řady chorob Vychází z vědeckých poznatků

Více

Racionální výživa. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

Racionální výživa. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Racionální výživa Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Racionální výživa Odpovídá potřebám co do kvality i kvantity Primární prevence Z vědeckých poznatků a zvyklostí jednotlivých zemí Proto jsou

Více

Datum: 19.2.2013 Třída: 8.B www.zdrava-vyziva.net www.wikipedia.cz

Datum: 19.2.2013 Třída: 8.B www.zdrava-vyziva.net www.wikipedia.cz Složka sady Autor Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Předmět Tematický okruh Téma VY_52_INOVACE_Pr.8.14 Michaela Gleichová Člověk a příroda Přírodopis Přírodopis Biologie člověka Zdravá výživa Ročník 8.

Více

Stravování sestry v třísměnném a nepřetržitém provozu. Danuše Hrbková nutriční terapeutka

Stravování sestry v třísměnném a nepřetržitém provozu. Danuše Hrbková nutriční terapeutka Stravování sestry v třísměnném a nepřetržitém provozu Danuše Hrbková nutriční terapeutka Směnný provoz narušení cirkadiánního rytmu dopad na zdraví člověka vyšší riziko koronárního postižení nárůst hladiny

Více

Katedra chemie FP TUL www.kch.tul.cz. Typy výživy

Katedra chemie FP TUL www.kch.tul.cz. Typy výživy Typy výživy 1. Dle energetických nároků (bazální metabolismus, typ práce, teplota okolí) 2. Dle potřeby živin (věk, zaměstnání, pohlaví) 3. Dle stravovacích zvyklostí, tradic, tělesného typu 4. Dle zdravotního

Více

Moderní přístupy k výživě dětí

Moderní přístupy k výživě dětí Moderní přístupy k výživě dětí Výuka VŠCHT Kužela, L. Moderní přístupy v oblasti výživy Převažující pojetí výživy doposud V popředí obava z hladovění Proto pohled spíše z kvantitativního hlediska Je stále

Více

TEXT A VEGETARIÁNSTVÍ

TEXT A VEGETARIÁNSTVÍ TEXT A VEGETARIÁNSTVÍ Vegetariánský způsob stravování patří k nejstarším a nejrozšířenějším z alternativních způsobů stravování. Jedná se o bezmasou stravu. Myšlenka bezmasé stravy sahá hluboko do historie,

Více

Sylabus pro předmět Úvod do nutrice člověka

Sylabus pro předmět Úvod do nutrice člověka Sylabus pro předmět Úvod do nutrice člověka Témata a obsah přednášek a cvičení 1. týden Základní pojmy spojené s lidskou výživou a vlivy ovlivňující výživu člověka. Historie výživy člověka. Vysvětlení

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Diabetes mellitus a stravování

Diabetes mellitus a stravování Diabetes mellitus a stravování Složení stravy Výživová hodnota (nutriční jakost) Energetická hodnota (výtěžnost) 1. Vitaminy 2. Minerální látky 3. Voda 1. Sacharidy 2. Bílkoviny 3. Tuky Rozdíly v diabetické

Více

GDA navigace ve světě živin a kalorií, http://www.gda.cz/data/sharedfiles/brozura_gda.pdf, cit., 26.4. 2011

GDA navigace ve světě živin a kalorií, http://www.gda.cz/data/sharedfiles/brozura_gda.pdf, cit., 26.4. 2011 Předmět Přírodověda Třída 5. Autor Dagmar Šnajdarová Anotace Práce s textem týkající se živin a kalorií v potravinách. Soubor obsahuje 5 stran pro žáky a 4 strany pro učitele s řešením. Očekávaný výstup

Více

Iva Hrnčiříková Fakulta sportovních studií MU VÝŽIVA V ZIMNÍCH SPORTECH - LYŽOVÁNÍ

Iva Hrnčiříková Fakulta sportovních studií MU VÝŽIVA V ZIMNÍCH SPORTECH - LYŽOVÁNÍ Iva Hrnčiříková Fakulta sportovních studií MU VÝŽIVA V ZIMNÍCH SPORTECH - LYŽOVÁNÍ VÝŽIVA Její role nezastupitelná Součástí tréninku Správná aplikace může snížit rizika přinášená specifickým tréninkovým

Více

Dieta porodnická dia ve FNKV. Lucie Nováková, DiS. Lucie.Novakova@fnkv.cz

Dieta porodnická dia ve FNKV. Lucie Nováková, DiS. Lucie.Novakova@fnkv.cz Dieta porodnická dia ve FNKV Lucie Nováková, DiS. Lucie.Novakova@fnkv.cz Obecná výživová doporučení pro těhotné ženy Příjem energie: Navýšení energetického příjmu od 10. týdne těhotenství u žen s převažující

Více

Seznam přednášek - Poradce pro výživu

Seznam přednášek - Poradce pro výživu Seznam přednášek - Poradce pro výživu A B C D ÚVOD 1.Vstupní konzultace 2. Vyplnění formuláře 3. Diagnostika 4. Zjištění zdravotního stavu 5. Kodex výživového poradce 6. Definice činnosti poradce pro výživu

Více

ZNAČENÍ GDA NA OBALECH POTRAVIN. Navigace ve světě živin a kalorií

ZNAČENÍ GDA NA OBALECH POTRAVIN. Navigace ve světě živin a kalorií ZNAČENÍ GDA NA OBALECH POTRAVIN Navigace ve světě živin a kalorií 1 CO JE ZNAČENÍ GDA? Značení GDA je: na první pohled jasná informace o obsahu energie, procenty vyjádřený podíl doporučeného denního množství

Více

Výživa jednotlivých věkových skupin. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

Výživa jednotlivých věkových skupin. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Výživa jednotlivých věkových skupin Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Zásady výživy malých dětí 1 Výlučné kojení zahrnuto také v Chartě práv dítěte (Viz. výživa kojeného a nekojeného kojence) Správně

Více

ZAZNAMNÍK JMÉNO DATUM KONTAKT NA VÝŽIVOVÉHO PORADCE

ZAZNAMNÍK JMÉNO DATUM KONTAKT NA VÝŽIVOVÉHO PORADCE Poradna pro zdravou výživu a odvykání kouření MOJE ZMĚNA ŽIVOTNÍHO STYLU ZAZNAMNÍK JMÉNO DATUM KONTAKT NA VÝŽIVOVÉHO PORADCE Výchozí hmotnost Cílová hmotnost Cíle krátkodobé: 1. měsíc... 2. měsíc... 3.

Více

Název: Zdravý životní styl 2

Název: Zdravý životní styl 2 Název: Zdravý životní styl 2 Výukové materiály Autor: Mgr. Blanka Machová Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: Biologie Ročník: 4. a 5. (2. a 3. vyššího

Více

Hygiena a školní zdravotnictví. Výživa a pitný režim

Hygiena a školní zdravotnictví. Výživa a pitný režim Hygiena a školní zdravotnictví Výživa a pitný režim Diskuse Proč je zdravá výživa důležitá? Jak byste definovali zdravou výživu? Zdravá výživa a populace České republiky. Jakým způsobem vést dítě ke zdravé

Více

Složky potravy a vitamíny

Složky potravy a vitamíny Složky potravy a vitamíny Potrava musí být pestrá a vyvážená. Měla by obsahovat: základní živiny cukry (60%), tuky (25%) a bílkoviny (15%) vodu, minerální látky, vitaminy. Metabolismus: souhrn chemických

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola Zpracoval (tým 1) U Studny, Karviná

Více

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY VE VE VÝŽIVĚ DĚTÍ A SPORTUJÍCÍ MLÁDEŽE. Pavel Suchánek

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY VE VE VÝŽIVĚ DĚTÍ A SPORTUJÍCÍ MLÁDEŽE. Pavel Suchánek NEJČASTĚJŠÍ CHYBY VE VE VÝŽIVĚ DĚTÍ A SPORTUJÍCÍ MLÁDEŽE Pavel Suchánek Jaké jsou výkonnostní požadavky na sportovce? Rychlost, ryclost na větš Akcelerace, výbušnost Síla, vytrvalost Dlouhodobá vysoká

Více

Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu. EU peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512

Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu. EU peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512 Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512 Střední škola ekonomiky, obchodu a služeb SČMSD Benešov, s.r.o. ZDRAVOVĚDA Výživa

Více

ZDRAVÁ ŠKOLNÍ SVAČINA KOLEKTIV AUTORŮ

ZDRAVÁ ŠKOLNÍ SVAČINA KOLEKTIV AUTORŮ ZDRAVÁ ŠKOLNÍ SVAČINA KOLEKTIV AUTORŮ SPOLEČNOST PRO VÝŽIVU HYGIENICKÁ SLUŽBA STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV PROJEKT ZDRAVÁ ŠKOLNÍ SVAČINA TEORETICKÁ VÝCHOVA A PRAKTICKÁ APLIKACE KE SPRÁVNÉMU ŽIVOTNÍMU STYLU,

Více

DIETA ZLÍNSKÝ KRAJ. Odvětví / Vzdělávací oblast -- dle RVP.cz -- Obchodní akademie / Informační technologie

DIETA ZLÍNSKÝ KRAJ. Odvětví / Vzdělávací oblast -- dle RVP.cz -- Obchodní akademie / Informační technologie DIETA Název školy Obchodní akademie, Vyšší odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherské Hradiště Název DUMu VY_32_INOVACE_TEV2118 (Dieta) Autor Mgr. Radek Zimčík Datum 4. 4.

Více

Proč nám chutná Nezdravé?

Proč nám chutná Nezdravé? Proč nám chutná Nezdravé? Česká společnost pro Výživu a vegetariánství stavíme mosty k vegetariánství Každý kdo chce udělat jeden nebo deset kroků směrem ke zdravé výživě Musí jít tou cestou, kterou již

Více

Současné používané metody zjišťování stravovacích zvyklostí. Jejich výtěžnost a možnost použití.

Současné používané metody zjišťování stravovacích zvyklostí. Jejich výtěžnost a možnost použití. Současné používané metody zjišťování stravovacích zvyklostí. Jejich výtěžnost a možnost použití. SOUHRN: Článek shrnuje přehled nejužívanějších metod zjišťování stravovacích zvyklostí, jejich porovnání,

Více

VY_52_INOVACE_02_37.notebook May 21, 2014. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo.

VY_52_INOVACE_02_37.notebook May 21, 2014. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Inovace školství V/2 Inovace

Více

Výživa zdravých a chronicky nemocných dětí v 21.století. Hrstková H.

Výživa zdravých a chronicky nemocných dětí v 21.století. Hrstková H. Výživa zdravých a chronicky nemocných dětí v 21.století Hrstková H. Česká republika přední místo na světě ve výskytu kardiovaskulárních chorob Nejčastější příčina úmrtí Budoucí vývoj zdraví - ovlivňován

Více

Sylabus pro předmět Humánní dietetika

Sylabus pro předmět Humánní dietetika Sylabus pro předmět Humánní dietetika Témata a obsah přednášek a cvičení 1. týden Anatomie a fyziologie trávicího ústrojí člověka se podrobně věnuje anatomii a fyziologii trávicího ústrojí člověka. Studenti

Více

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Vitamíny a minerální látky

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Vitamíny a minerální látky Název školy: Základní škola Dukelských bojovníků a mateřská škola, Dubenec Autor: Mgr. Lucie Baliharová Název: VY_32_INOVACE_20/09_Zdravý životní styl Téma: Vitamíny a minerální látky Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1355

Více

Proč vyrábět nutričně vyvážené potraviny Vliv jednotlivých nutrientů na zdraví

Proč vyrábět nutričně vyvážené potraviny Vliv jednotlivých nutrientů na zdraví Proč vyrábět nutričně vyvážené potraviny Vliv jednotlivých nutrientů na zdraví Proč je strava tolik důležitá? Dostatečný příjem kvalitní stravy je jednou ze základních podmínek života Výživa ovlivňuje

Více

Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014)

Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014) Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014) Správným jídlem lze pozitivně ovlivnit schopnost koncentrace, duševní schopnosti a odolnost vůči stresu. Ing. Tereza

Více

VYHLÁŠKA č. 450/2004 Sb. ze dne 21. července 2004, o označování výživové hodnoty potravin, ve znění vyhlášky č. 330/2009 Sb.

VYHLÁŠKA č. 450/2004 Sb. ze dne 21. července 2004, o označování výživové hodnoty potravin, ve znění vyhlášky č. 330/2009 Sb. VYHLÁŠKA č. 450/2004 Sb. ze dne 21. července 2004, o označování výživové hodnoty potravin, ve znění vyhlášky č. 330/2009 Sb. Změna: 330/2009 Sb. Ministerstvo zdravotnictví stanoví podle 19 odst. 1 písm.

Více

Náhradní mléčná výživa versus kravské mléko Mléko jako zdroj vápníku

Náhradní mléčná výživa versus kravské mléko Mléko jako zdroj vápníku Náhradní mléčná výživa versus kravské mléko Mléko jako zdroj vápníku Mateřské mléko Nejlepší způsob výživy je mateřské mléko složení je přizpůsobeno výživovým potřebám v různých fázích vývoje Složení mateřského

Více

Druhy. a složení potravin. Cvičení č. 1. Vyučující: Martina Bednářová. Druhy a složení potravin cvičení č. 1

Druhy. a složení potravin. Cvičení č. 1. Vyučující: Martina Bednářová. Druhy a složení potravin cvičení č. 1 Druhy Cvičení č. 1 Vyučující: Martina Bednářová a složení potravin 1 2 Požadavky na splnění předmětu Druhy a složení potravin - cvičení 1x za 14 dní, (celkem 7 cvičení) 2x 45 min. (90 min) Absence 1x omluvená

Více

Katedra chemie FP TUL www.kch.tul.cz

Katedra chemie FP TUL www.kch.tul.cz Alternativní směry ve výživě způsob stravování, který je praktikován dlouhodobě a podstatně se liší od obvyklé stravy: a) vegetariánství b) veganská strava c) lakto-ovo vegetariánská strava d) fruktariánská

Více

Pyramida jako nástroj k interpretaci výživových doporučení. Věra Boháčová, DiS. Fórum zdravé výživy

Pyramida jako nástroj k interpretaci výživových doporučení. Věra Boháčová, DiS. Fórum zdravé výživy Pyramida jako nástroj k interpretaci výživových doporučení Věra Boháčová, DiS. Fórum zdravé výživy Výživová doporučení Stravování a režim jednotlivců Stravování a režim skupin Stravování a režim populace

Více

Alternativní výživa. kapitola

Alternativní výživa. kapitola Doporučení Pracovní skupiny dětské gastroenterologie a výživy ČPS pro výživu kojenců a batolat Alternativní výživa 1 Pro lékaře je podstatné se o alternativním způsobu výživy dozvědět a určit faktické

Více

Co je cholesterol? (10R,13R)-10,13-dimethyl-17-(6-methylheptan-2-yl)- 2,3,4,7,8,9,11,12,14,15,16,17- dodecahydro-1h-cyclopenta [a]phenanthren-3-ol

Co je cholesterol? (10R,13R)-10,13-dimethyl-17-(6-methylheptan-2-yl)- 2,3,4,7,8,9,11,12,14,15,16,17- dodecahydro-1h-cyclopenta [a]phenanthren-3-ol Co je cholesterol? - Cholesterol je steroidní látka, kterou lidský organismus potřebuje pro tvorbu hormonů a vitamínu D. - Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných

Více

Jak číst. 500g. Množství. Název výrobku. Trvanlivost. Výrobce/ dovozce. červen 2008. 3 Seznam složek

Jak číst. 500g. Množství. Název výrobku. Trvanlivost. Výrobce/ dovozce. červen 2008. 3 Seznam složek EVROPSKÁ KOMISE Jak číst vločky z rýže a celých pšeničných zrn, obohacené vitamíny (B1, B2, B3, B6, kyselina listová, B12, C) a železem Čistá hmotnost: MINIMÁLNÍ TRVANLIVOST červen 2008 1 2 Množství Název

Více

VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL. 4. 11. 8.2012 Jilemnice

VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL. 4. 11. 8.2012 Jilemnice VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL 4. 11. 8.2012 Jilemnice VÝŽIVA > stejně důleţitá sloţka přípravy jako trénování > výţiva není pouze o svalové tkáni, ale i ostatních tkáních a orgánech > sportovec musí

Více

- Dobrou náladu, chuť se učit a dozvídat se nové a ověřené informace o výživě. Těšíme se na Vás! Za Institut dietologie a výživy,

- Dobrou náladu, chuť se učit a dozvídat se nové a ověřené informace o výživě. Těšíme se na Vás! Za Institut dietologie a výživy, Co si vzít na kurz s sebou? - Notebook (budete počítat jídelníčky v nutričním programu) - Kabelové připojení k internetu na pokojích stojí 100 Kč/den (v učebně, prostorech lobby a restaurace je k dispozici

Více

Diabetes neboli Cukrovka

Diabetes neboli Cukrovka Diabetes mellitus Diabetes neboli Cukrovka Skupina onemocnění s nedostatkem nebo sníženým účinkem hormonu inzulinu Diabetes mellitus 1. typu Diabetes mellitus 2. typu Narušený metabolismus- vstřebávání

Více

Jednotlivá patra pyramidy výživy pro děti

Jednotlivá patra pyramidy výživy pro děti Díl 4. Jednotlivá patra pyramidy výživy pro děti Abychom mohli pyramidu výživy pro děti správně používat, podrobněji se seznámíme s jednotlivými jejími patry. Základna pyramidy Základnu pyramidy tvoří

Více

Chcete jíst zdravěji? Zeptejte se mě jak.

Chcete jíst zdravěji? Zeptejte se mě jak. Chcete jíst zdravěji? Zeptejte se mě jak. Chcete jíst zdravěji? Zeptejte se mě jak. Řada Tesco Healthy Living nabízí širokou škálu výrobků pro podporu zdravého životního stylu. V nabídce najdete různé

Více

DIETNÍ REŽIM HEMODIALYZOVANÝCH

DIETNÍ REŽIM HEMODIALYZOVANÝCH MOŽNOSTI ÚPRAVY DIETNÍHO REŽIMU HEMODIALYZOVANÝCH PACIENTŮ PŘI HOSPITALIZACI Mengerová O. 1, Duchková M. 1, Hanzlíková P. 1, Teplan V. 2 ÚOP 1, KN TC 2 ; IKEM Praha DIETNÍ REŽIM HEMODIALYZOVANÝCH Musí

Více

Falšování potravin. MVDr. Matej Pospiech, Ph.D.

Falšování potravin. MVDr. Matej Pospiech, Ph.D. Falšování potravin MVDr. Matej Pospiech, Ph.D. Mendelova univerzita, 31.10.2013 Obsah přednášky úvod, historie co považujeme za falšování specifika falšování potravin nejčastější způsoby falšování u jednotlivých

Více

Jak nakupovat kvalitní a nutričně hodnotné potraviny?

Jak nakupovat kvalitní a nutričně hodnotné potraviny? Jak nakupovat kvalitní a nutričně hodnotné potraviny? Jak nakupujete potraviny? Zamyslete se, co je vašimi hlavními kritérii při nákupu potravin cena složení výživové údaje přítomnost éček chuť vzhled

Více

Druhy a složení potravin

Druhy a složení potravin Druhy a složení potravin Přednáška 2 Doc. MVDr. Bohuslava Tremlová, Ph.D. Obsah přednášky Složení potravin, energetická a biologická hodnota potravin Význam jednotlivých složek potravin pro výživu Složení

Více

Desatero zdravé výživy. PaedDr. & Mgr. Hana Čechová

Desatero zdravé výživy. PaedDr. & Mgr. Hana Čechová Desatero zdravé výživy PaedDr. & Mgr. Hana Čechová OSNOVA aneb 10 x P 1. Pravidelnost, pestrost, vyváženost stravy 2. Příprava a úprava stravy 3. Příjem - výdej energie 4. Preferujte chutě 5. Přijímejte

Více

EU peníze středním školám

EU peníze středním školám EU peníze středním školám Název projektu Registrační číslo projektu Název aktivity Název vzdělávacího materiálu Číslo vzdělávacího materiálu Jméno autora Název školy Moderní škola CZ.1.07/1.5.00/34.0526

Více

Ústav chemie a analýzy potravin. Doc. Dr. Ing. Marek Doležal

Ústav chemie a analýzy potravin. Doc. Dr. Ing. Marek Doležal Ústav chemie a analýzy potravin Doc. Dr. Ing. Marek Doležal Literatura Velíšek J., Hajšlová J.: Chemie potravin I, Ossis, Tábor, 2009 Velíšek J., Hajšlová J.: Chemie potravin II, Ossis, Tábor, 2009 Ing.

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Mendelova 2. stupeň Základní Předmět Zdravověda Téma /

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř. 17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř. 17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř. 17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Přírodovědné

Více

Přiřazovací úkoly lze provést pomocí barevného odlišení! Kde jsou uvedeny možnosti správnou zatrhni. A

Přiřazovací úkoly lze provést pomocí barevného odlišení! Kde jsou uvedeny možnosti správnou zatrhni. A Přiřazovací úkoly lze provést pomocí barevného odlišení! Kde jsou uvedeny možnosti správnou zatrhni. A 1. Zařaď do správného sloupečku živiny. Shodné termíny napiš vedle sebe na řádek. cukry, stopové prvky,

Více

CUKROVKA /diabetes mellitus/

CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ Řadíme ji mezi neinfekční chronická onemocnění Na jejím vzniku se podílí nezdravý způsob života Významnou úlohu sehrává dědičnost Významným rizikovým

Více

makroelementy, mikroelementy

makroelementy, mikroelementy ESENCIÁLNÍ ANORGANICKÉ (MINERÁLNÍ) LÁTKY makroelementy, mikroelementy MAKROELEMENTY Ca - 70kg/ 1200g Ca 98% kosti - 800 mg/denně, gravidní a kojící ženy o 20% více Obsah Ca v mg/100 g mléko 125 mg jogurt

Více

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi. Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Základní pojmy v oboru výživy a stravování

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi. Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Základní pojmy v oboru výživy a stravování Projekt: MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi Registrační č.: CZ.1.07/1.5.00/34.0903 Operační program: Vzdělávání pro konkurenceschopnost Škola: Hotelová škola, Vyšší odborná škola hotelnictví

Více

Výživa při onkologických onemocněních. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

Výživa při onkologických onemocněních. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Výživa při onkologických onemocněních Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Zásady výživy 1 energeticky bohatá zároveň vysoce biologicky hodnotná zajištěno pestrostí dieta proto: dostatek bílkovin

Více

Vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování

Vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování Vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanoví podle 35 odst. 2, 121 odst. 1 a 123 odst. 5 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním,

Více

Správná životospráva školáka

Správná životospráva školáka Správná životospráva školáka Co je správná životospráva Správná životospráva zahrnuje dostatečnou pohybovou aktivitu a vyvážený pestrý jídelníček. Kvalitní strava je v dětském věku velice důležitá k zajištění

Více

CÍL 11: ZDRAVĚJŠÍ ŽIVOTNÍ STYL DO ROKU 2015 BY SI LIDÉ V CELÉ SPOLEČNOSTI MĚLI OSVOJIT ZDRAVĚJŠÍ ŽIVOTNÍ STYL

CÍL 11: ZDRAVĚJŠÍ ŽIVOTNÍ STYL DO ROKU 2015 BY SI LIDÉ V CELÉ SPOLEČNOSTI MĚLI OSVOJIT ZDRAVĚJŠÍ ŽIVOTNÍ STYL CÍL 11: ZDRAVĚJŠÍ ŽIVOTNÍ STYL DO ROKU 2015 BY SI LIDÉ V CELÉ SPOLEČNOSTI MĚLI OSVOJIT ZDRAVĚJŠÍ ŽIVOTNÍ STYL Životní styl představuje z hlediska ovlivnění zdraví jeden z nejvýznamnějších faktorů. Jeho

Více

Dietní režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku

Dietní režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku Dietní režim Vítejte na našem dialyzačním středisku Proč potřebuji dodržovat speciální dietu? I když se pomocí dialýzy z těla odstraní mnoho odpadních látek, musíte být při stravování stále opatrní, abyste

Více

celodenní stravování 3-6 r. 114 20 450 60 25 40 190 180 150 15 7-10 r. 149 30 250 70 35 55 215 170 300 30

celodenní stravování 3-6 r. 114 20 450 60 25 40 190 180 150 15 7-10 r. 149 30 250 70 35 55 215 170 300 30 107 VYHLÁŠKA ze dne 25. února 2005 o školním stravování Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanoví podle 35 odst. 2, 121 odst. 1 a 123 odst. 5 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním,

Více

Obsah soli v potravinách a její spotřeba ve stravě obyvatelstva ČR. Lucie Grossová, DiS.

Obsah soli v potravinách a její spotřeba ve stravě obyvatelstva ČR. Lucie Grossová, DiS. Obsah soli v potravinách a její spotřeba ve stravě obyvatelstva ČR Lucie Grossová, DiS. Charakteristika soli Chlorid sodný (NaCl), běžně označován jako kuchyňská či jedlá sůl, je chemická sloučenina chlóru

Více

Přehled výživových doporučení

Přehled výživových doporučení Přehled výživových doporučení Pavel Dlouhý Ústav výživy 3. LF UK Typy nutričních doporučení Referenční dávky Doporučení pro obyvatelstvo (dietary guidelines ) Doporučení na bázi potravin (food based dietary

Více

EU peníze školám. Inovace školství. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Příprava pokrmů. Ing.

EU peníze školám. Inovace školství. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Příprava pokrmů. Ing. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Inovace školství V/2 Inovace

Více

MATEŘSKÁ ŠKOLA OSTRAVA, BLAHOSLAVOVA 6, příspěvková organizace. vydává školní časopis

MATEŘSKÁ ŠKOLA OSTRAVA, BLAHOSLAVOVA 6, příspěvková organizace. vydává školní časopis MATEŘSKÁ ŠKOLA OSTRAVA, BLAHOSLAVOVA 6, příspěvková organizace vydává školní časopis č.9/2014 Výsledky dotazníkového šetření v MŠ Na přelomu roku 2013/2014 bylo v Mateřské škole Ostrava, Blahoslavova 6,

Více

Prevence a léčba obezity v Evropské unii Současný stav v ČR

Prevence a léčba obezity v Evropské unii Současný stav v ČR Prevence a léčba obezity v Evropské unii Současný stav v ČR Kunešová M., Centrum pro diagnostiku a léčbu obezity Endokrinologický ústav, Praha 8.11. 2007 Eurocentrum Praha Výskyt nadváhy a obezity v jednotlivých

Více

PRVNÍ ZKUŠENOSTI S PORADENSTVÍM PRO DĚTI DO 3 LET. Hana Knížková, DiS. Registrovaný nutriční terapeut

PRVNÍ ZKUŠENOSTI S PORADENSTVÍM PRO DĚTI DO 3 LET. Hana Knížková, DiS. Registrovaný nutriční terapeut PRVNÍ ZKUŠENOSTI S PORADENSTVÍM PRO DĚTI DO 3 LET Hana Knížková, DiS. Registrovaný nutriční terapeut Celostátní konference nutričních terapeutů 20. listopadu 2013 PORADENSKÉ CENTRUM VÝŽIVA DĚTÍ (PCVD)

Více

Jak číst. 500g. Množství. Název výrobku. Trvanlivost. Výrobce/ dovozce. červen 2008. 3 Seznam složek

Jak číst. 500g. Množství. Název výrobku. Trvanlivost. Výrobce/ dovozce. červen 2008. 3 Seznam složek EVROPSKÁ KOMISE Jak číst vločky z rýže a celých pšeničných zrn, obohacené vitamíny (B1, B2, B3, B6, kyselina listová, B12, C) a železem Čistá hmotnost: MINIMÁLNÍ TRVANLIVOST červen 2008 1 2 Množství Název

Více

Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec náměstí Svobody 318. Profilová část maturitní zkoušky

Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec náměstí Svobody 318. Profilová část maturitní zkoušky Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec náměstí Svobody 318 Obor: 29 42 M / 01 Analýza potravin Období: jarní 2015 Profilová část maturitní zkoušky 1. Povinná volitelná zkouška Předmět:

Více

VITAMIN D Z POHLEDU FUNKCE A VÝŽIVY

VITAMIN D Z POHLEDU FUNKCE A VÝŽIVY VITAMIN D Z POHLEDU FUNKCE A VÝŽIVY Mgr. Jitka Pokorná, Prof. MVDr. Jiří Ruprich, CSc. Státní zdravotní ústav, Centrum zdraví, výživy a potravin Palackého 3a, 612 42 Brno www.szu.cz, e-mail: pokorna@chpr.szu.cz

Více

Tabulka stanovuje gramáž potravin, které jídelna nakoupí. Počítá tak se ztrátou při zpracování.

Tabulka stanovuje gramáž potravin, které jídelna nakoupí. Počítá tak se ztrátou při zpracování. Spotřební koš Spotřební koš vyjadřuje zastoupení různých potravin, které by se ve školních jídelnách měly objevovat na talíři strávníků. Jeho cílem je zajistit dostatečnou pestrost a výživovou hodnotu

Více

Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec, náměstí Svobody 318. Profilová část maturitní zkoušky

Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec, náměstí Svobody 318. Profilová část maturitní zkoušky Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec, náměstí Svobody 318 Obor: 29 42 M / 01 Analýza potravin Třída: AN4A Období: jaro 2013 Profilová část maturitní zkoušky 1. Povinná volitelná zkouška

Více

Sport a PKU dieta. Dodržováním diety chrání žena své dítě avjeho zájmu by neměla jídelníček porušit až do jeho narození.

Sport a PKU dieta. Dodržováním diety chrání žena své dítě avjeho zájmu by neměla jídelníček porušit až do jeho narození. Strana 30 Po celou dobu těhotenství je žena s PKU v kontaktu s metabolickým centrem a svůj jídelníček upravuje podle pokynů dietní sestry. Cílem léčby dietou je udržovat hladinu PHE pod 6 mg/dl (360 mol/l).

Více

Doporučené užívání: 0,5 litru asi 1 hodinu před závodem a během tréninků nebo soutěží každých 20 minut vypít cca 250 ml.

Doporučené užívání: 0,5 litru asi 1 hodinu před závodem a během tréninků nebo soutěží každých 20 minut vypít cca 250 ml. Prášek pro přípravu sportovního nápoje k uhašení žízně a dodání energie Sodík se stará o efektivní přenos sacharidů a podporuje distribuci tekutin L-Carnitin podporuje prokrvení a postará se o zlepšení

Více

DIETOLOGIE. Hallan s.r.o. www.hallan.cz

DIETOLOGIE. Hallan s.r.o. www.hallan.cz Hallan s.r.o. www.hallan.cz Vzdělávací program Stravovací úsek pro cestovní ruch je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci projektu Školení a vzdělávání pracovníků v cestovním

Více

Integrovaná střední škola, Hlaváčkovo nám. 673, Slaný

Integrovaná střední škola, Hlaváčkovo nám. 673, Slaný Označení materiálu: VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_07 Název materiálu: Zpracování zeleniny II Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Zelenina

Více

Problematika dětské obezity. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

Problematika dětské obezity. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Problematika dětské obezity Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Obezita = nakupení tukové tkáně = rozdíl oproti obezitě dospělých Na nárůstu hmotnosti se podílí i rozvoj muskulosteletárního systému

Více

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne:

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne: ; Označení materiálu: VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_03 Název materiálu: Vitamíny. Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Vitamíny. Očekávaný

Více

Otazníky kolem řepkového oleje

Otazníky kolem řepkového oleje Otazníky kolem řepkového oleje Řepkový olej představuje nutričně velmi hodnotnou potravinu, a přesto není jeho význam českými spotřebiteli dostatečně doceňován, což vyplývá z výzkumného šetření společnosti

Více

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk. Výukový materiál. zpracovaný v rámci projektu. EU Peníze SŠ

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk. Výukový materiál. zpracovaný v rámci projektu. EU Peníze SŠ Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0130 Šablona: III/2 Ověřeno ve výuce dne: 07. 09.

Více

OSLAVA MLÉKA 2009. Ing. Jiří Kopáček, CSc.

OSLAVA MLÉKA 2009. Ing. Jiří Kopáček, CSc. OSLAVA MLÉKA 2009 Ing. Jiří Kopáček, CSc. Od roku 1957 slaví světová mlékařská veřejnost každé čtvrté úterý v měsíci květnu SVĚTOVÝ DEN MLÉKA Podnět t k tomuto svátku dala konference významných světových

Více

ŠKOLNÍ STRAVOVÁNÍ ZDRAVĚ A CHUTNĚ AUTOMATY VE ŠKOLÁCH. Bc. Anna Packová

ŠKOLNÍ STRAVOVÁNÍ ZDRAVĚ A CHUTNĚ AUTOMATY VE ŠKOLÁCH. Bc. Anna Packová ŠKOLNÍ STRAVOVÁNÍ ZDRAVĚ A CHUTNĚ AUTOMATY VE ŠKOLÁCH Bc. Anna Packová V České republice jsou aktuální tato data: Děti ve věku od 6 do 12 let: 10 % dětí trpí nadváhou dalších 10 % je obézních Děti ve věku

Více

PRIMÁRNÍ PREVENCE JAKO SOUČÁST PRIMÁRNÍ LÉKAŘSKÉ PÉČE

PRIMÁRNÍ PREVENCE JAKO SOUČÁST PRIMÁRNÍ LÉKAŘSKÉ PÉČE PRIMÁRNÍ PREVENCE JAKO SOUČÁST PRIMÁRNÍ LÉKAŘSKÉ PÉČE doc. MUDr. Lumír Komárek, CSc., MUDr. Věra Kernová, MUDr. Jarmila Rážová Státní zdravotní ústav, Praha ÚVOD A DEFINICE Primární prevence by měla být

Více

Projekt: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527

Projekt: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Příjemce: Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

Ozdravení školního stravování z pohledu hygienika

Ozdravení školního stravování z pohledu hygienika Ozdravení školního stravování z pohledu hygienika MUDr. Jarmila Rážová, Ph.D. zástupkyně hlavního hygienika ČR ředitelka odboru ochrany veřejného zdraví Školní stravování Regulováno evropským potravinovým

Více

Výživa těhotných a kojících žen. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec králové

Výživa těhotných a kojících žen. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec králové Výživa těhotných a kojících žen Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec králové Racionální výživa 1 Na výživě a zdravém životním stylu významně závisí dobrý průběh těhotenství a porození zdravého dítěte Správný

Více

Léčebná výživa u onemocnění jater Výuka na VŠCHT

Léčebná výživa u onemocnění jater Výuka na VŠCHT Léčebná výživa u onemocnění jater Výuka na VŠCHT Lubomír Kužela Hlavní formy postižení jater. Akutní hepatitida virová, alkoholická, toxická Posthepatitické potíže, hyperbilirubinemie Chronická hepatitida

Více

OSVĚŽENÍ MLÉKEM. Karolína Hlavatá

OSVĚŽENÍ MLÉKEM. Karolína Hlavatá OSVĚŽENÍ MLÉKEM Karolína Hlavatá Mléko v dobách našich předků Mléko a mléčné výrobky jsou součástí výživy člověka již od mladší doby kamenné, kdy se člověk usadil a začal pěstovat obilí a chovat dobytek

Více

Kritéria hodnocení potravin dle Zdravá potravina,z.s.

Kritéria hodnocení potravin dle Zdravá potravina,z.s. Kritéria hodnocení potravin dle Zdravá potravina,z.s. Systém hodnocení potravina je hodnocena ve třech kategoriích, které spolu úzce souvisí: označování bezpečnost složení potravin V každé kategorii získá

Více

Doporučení pro sestavování jídelních lístků ve školních jídelnách

Doporučení pro sestavování jídelních lístků ve školních jídelnách Doporučení pro sestavování jídelních lístků ve školních jídelnách Doporučená pestrost (dále jen DP ) je sestavena tak, že při jejím dodržení bude splněn spotřební koš a současně i výživové doporučené dávky,

Více

Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec náměstí Svobody 318. Profilová část maturitní zkoušky

Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec náměstí Svobody 318. Profilová část maturitní zkoušky Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec náměstí Svobody 318 Obor: 29 42 M / 01 Analýza potravin Období: jarní 2015 Profilová část maturitní zkoušky 1. Povinná volitelná zkouška Předmět:

Více

Složky výživy - sacharidy. Mgr.Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec králové

Složky výživy - sacharidy. Mgr.Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec králové Složky výživy - sacharidy Mgr.Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec králové Sacharidy 1 Nejdůležitější a rychlý zdroj energie 50-60% Dostatečný přísun šetří rezervy tělesných tuků a bílkovin Složeny z C, H2,

Více

Fyziologické aspekty cyklistiky

Fyziologické aspekty cyklistiky Fyziologické aspekty cyklistiky Správná intenzita tréninku, Spotřeba energie při MTB, Kontrola hmotnosti prostřednictvím MTB, Výživa a pitný režim v MTB, Psychika a MTB, Správná intenzita zátěže atrofie

Více

Chcete se cítit. lehčeji? Zeptejte se mě jak.

Chcete se cítit. lehčeji? Zeptejte se mě jak. Chcete se cítit lehčeji? Zeptejte se mě jak. Chcete se cítit lehčeji? Zeptejte se mě jak. Tesco Light Choices zahrnuje řadu výrobků se sníženým obsahem výživových hodnot. Například na našich Tesco Light

Více

Na sodík Ca vápník K draslík P fosfor

Na sodík Ca vápník K draslík P fosfor Složení potravy Bílkoviny 15% denní dávky = 1-1,5 g/24 hod. Význam - obnova a tvorba vlastních bílkovin - obranyschopnost organizmu Jsou nenahraditelné nelze je vytvořit z cukrů ani tuků. Plnohodnotné

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Z AKCE

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Z AKCE STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV CENTRUM PODPORY VEŘEJNÉHO ZDRAVÍ Oddělení podpory zdraví, dislokované pracoviště Praha ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Z AKCE DEN ZDRAVÍ Termín pořádání: 22.5. 213 Místo: SZÚ Praha V rámci Dne

Více