RENDEZ-VOUS V LIPSKU

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "RENDEZ-VOUS V LIPSKU"

Transkript

1 RENDEZ-VOUS V LIPSKU

2 RENDEZ-VOUS V LIPSKU Saská metropole Lipsko (Leipzig) leží v jednom z historických regionů Německa. Tam, kde se kdysi křížily starobylé obchodní cesty Via Regia a Via Imperii, vzniklo vzkvétající centrum obchodu a řemesel. Tato unikátní poloha umožnila, aby se Lipsko proměnilo v jedno z nejstarších a nejdůležitějších veletržních měst na světě. Obchodníci z celého světa se od nepaměti setkávají v Lipsku a pokračují v tom dodnes. Lipska je skutečně podmanivé. Ani vy se mu stejně jako Goethe neubráníte. Dnes je Lipsko nejen důležitou dopravní křižovatkou, ale i hospodářskou metropolí Saska. A protože dnes nemůže hospodářství fungovat bez rozvoje vědy, je i v této oblasti Lipsko velmi úspěšné. Město se stalo centrem vědy, obchodu i kultury. Přesvědčte se o tom sami vítejte v Lipsku! RENDEZ-VOUS V LIPSKU Obyvatelé Lipska jsou velmi otevření, milí, činorodí a liberální. Goethe, který si Lipsko kdysi oblíbil, o něm jednou napsal: Mé Lipsko si chválím! Kouzlo Jak se do Lipska dostanete? Letíte-li privátním letadlem, zadejte kurz GPS: N / E. Pokud použijete linkové letadlo přistanete na letišti Leipzig/Halle. Pokud jedete autem cestujte po dálnici A38, A14 a A9. Pokud využijete vlak dorazíte z Prahy přes Dráždany až na hlavní nádraží (Leipzig Hauptbahnhof). V Lipsku žije obyvatel. Tramvajová sít mer ˇˇí úctyhodných 215 km. Ve městě je přes 300 km cyklistických stezek. Uprostřed města naleznete ha lužního lesa. Železniční nádraží patří mezi největší v Evropě.

3 ŽIVOT OBCHOD VĚDA KULTURA

4 MĚSTO, KDE SE SETKÁTE S ŘADOU ZAJÍMAVOSTÍ V Lipsku se potkáte s milovníky aut z celé Evropy. Můžete si zde například osobně převzít vaše nové Porsche Cayenne. A budete-li chtít, máte možnost si svůj nový vůz vyzkoušet přímo na továrním okruhu. V roce 1723 se Johann Sebastian Bach stal učitelem a hudebním ředitelem Thomasschule v Lipsku. V té době byla jeho funkce spojena také s výukou latiny. J. S. Bach se latině věnoval podstatně méně než hudbě. Později se dokonce rozhodl předat vyučování latiny jinému učiteli. Dnes můžeme pouze konstatovat, že to byla správná volba! Zde se každý den roztřídí tisíce poštovních zásilek na jejich cestě k adresátům. Německá pošta (Deutsche Post World Net) zřídila přímo na letišti Leipzig/Halle svoje evropské logistické centrum DHL pro leteckou přepravu zásilek. Toto logistické centrum se v budoucnosti stane jedním z těch nejdůležitějších v letecké přepravě.

5 V Lipsku studoval slavný básník Johann Wolfgang von Goethe. V současné době patří Lipsko mezi studenty k nejoblíbenějším německým městům. Žije a studuje zde téměř studentů. Angela Merkelová, první žena na postu německé kancléřky, studovala v Lipsku fyziku. Také ona si zde užívala studentského života. A stejné je to i dnes. Středověká bašta Moritzbastei, vyzdobená typickými sklepními klenbami, se stala největším německým studentským klubem. Moritzbastei byla zpřístupněna teprve v sedmdesátých letech minulého století zásluhou dobrovolných pracovních brigád studentů. Na pracích se tehdy podílela dokonce i současná německá kancléřka Angela Merkelová. Hudební skladatel Felix Mendelssohn-Bartholdy založil v Lipsku konzervatoř a složil zde i své nejznámější dílo Eliáš. Galerista Gerd Harry Lybke jednoho dne v Lipsku potkal do té doby neznámého malíře Neo Raucha. Dnes je Lybke jedním z nejvýznamnějších německých galeristů a Neo Rauch patří mezi nejznámější soudobé malíře.

6 LIPSKO SAVOIR VIVRE Savoir vivre ve francouzštině znamená umět si užívat života. Lipsko patří mezi ta německá města, v nichž si život skutečně vychutnáte. přitahují od sjednocení Německa investory, kteří přispěli k jejich záchraně. Lipská Waldstraßenviertel je obklopena parky, zahradami a vodními kanály. Město vám nabídne všechno, na co jen pomyslíte. Chcete žít moderně? Více než sto tisíc stylových, velmi šetrně zrekonstruovaných bytů v historické zástavbě z období Gründerzeit vám umožní splnit si všechny své sny. V Lipsku si můžete užívat života jako snad v žádném jiném evropském městě. Potvrdil to nedávno i průzkum Evropské unie. Na otázku, kde se v Evropě žije nejlépe, získalo mezi německými městy nejvíce bodů právě Lipsko a v celoevropském měřítku mu připadlo skvělé třetí místo. Komplex historických budov ve známé čtvrti Waldstraßenviertel představuje skutečný světový unikát. Opravdu výjimečné, památkově chráněné budovy DALŠÍ INFORMACE Lipsko je metropolí plnou zeleně. Zatímco ostatní města mají lesy až za svými branami, v Lipsku rostou lesy přímo uprostřed města. Lipsko si se svými 550 mosty a více než 200 km kanálů vysloužilo přezdívku malé Benátky. Mnoho pasáží, veletržních domů a nákupních galerií vás bude za každého počasí neodolatelně lákat k nákupům.

7 Jedinečná a velmi dobře zachovalá historická architektura z období Gründerzeit je výjimečným znakem Lipska. Historické domy jsou nejen velmi pěkně opravené, ale lze v nich i stylově bydlet. Nebo snad dáváte přednost starým průmyslovým areálům? I v tomto případě jste tu správně! Moderní ateliéry a lofty, které vznikly přestavbou původních továren, vám mohou sloužit jako pracoviště nebo bydliště. Toužíte po palmě na zahradě? Tady ji máte!

8 RENDEZ-VOUS VE I NOCI VE DNE I V V DNE RENDEZ-VOUS NOCI Objevte Lipsko při nákupech. Lipsko není pouze obchodním centrem, je také nákupní metropolí. Vše možná začne už při příjezdu na lipské Hlavní nádraží. Nespočetné obchůdky na nádraží jsou teprve začátkem toho, co vás bude čekat v centru města od butiků a krámků přes alternativní obchůdky až po nejnovější trendy haute couture, to vše vám Lipsko nabídne. Pokud se v některé kavárně, baru, restauraci či hospůdce zapovídáte, vůbec nic se neděje. V Lipsku je otevřeno až do pozdních nočních hodin. Potkejte zajímavé lidi, poznejte zajímavá místa a odpočiňte si v nesčetných barech, klubech a vynikajících restauracích. Vaše RENDEZ-VOUS v Lipsku se tak stane nezapomenutelným. A pokud v Lipsku výjimečně nebude svítit sluníčko, disponuje město i pro tento případ řadou zastřešených pasáží. Město má skutečně každému co nabídnout. Pokud nechcete jen nakupovat, přijďte se podívat na nádherně naaranžované výlohy v pasážích Specks Hof, Marktgalerie nebo Mädler-Passage. Najdete zde řadu luxusních obchodů s jedinečnou atmosférou a vynikajícím servisem. Hlavní nádraží (Hauptbahnhof) je největším koncovým nádražím v Evropě. Dnes je navíc rájem nákupů. Navštivte i vy velké třípodlažní nákupní centrum. Centrální stadion (Zentralstadion) a Arena Leipzig nabízejí rozsáhlé vyžití pro aktivní i pasivní odpočinek. V zimě si můžete zahrát hokej u Památníku bitvy národů (Völkerschlachtdenkmal) nebo si zajděte na příjemný nákup do jedné z četných pasáží v centru města. Jste unaveni nakupováním? Odpočiňte si na chvíli v některé z kaváren a restaurací, kde si můžete vychutnat oblíbenou kávu a popovídat si s přáteli. Řada kaváren má zahrádky, které připomínají mediteránní atmosféru. Nebo stejně jako Goethe neváhejte navštívit sklípek Auerbachs Keller a ochutnejte zde v historickém prostředí vynikající německou kuchyni.

9 Noční život je v Lipsku pestřejší než kdekoliv jinde. Dozvídáme se to již z Goethova Fausta. Bez váhání se dá říci, že dosud se na tom nic nezměnilo. Právě naopak. Až do brzkého rána můžete sedět v kavárnách, barech či restauracích v centru města a vychutnávat si svou kávu, drink nebo pivo. Ochutnejte některou z místních saských specialit, jako je tvarohové pečivo Quarkkäulchen nebo lipská pivní specialita Gose. Pohodlně se posaďte a užijte si podvečer.

10 V Lipsku můžete spatřit i tyto dvě žirafy. Jejich dlouhé krky jsou vidět už z parku, který obklopuje lipskou zoologickou zahradu. Od svého založení v roce 1878 je lipská zoologická zahrada jednou z nejrenomovanějších zoo v Evropě. V Pongolandu žije ve světovém měřítku největší počet primátů chovaných v zajetí. Pracovníci Institutu Maxe Plancka (obdoba Akademie věd) zde ve spolupráci s lipskou zoo studují chování zvířat.

11 RENDEZ-VOUS PŘÍRODE V PR PŘÍRODĚ RENDEZ-VOUS V PR Lipsko je místem, kde si můžete výborně odpočinout. Vychutnejte si klid uprostřed města, které je obklopeno přírodou a vodou. Pokud jste milovníky vody, určitě vás potěší, že Lipsko hodlá v brzké době zprovoznit i vlastní městský přístav. A budete-li chtít, můžete už dnes bydlet u vody. Ve městě objevíte vodní kanály, říčky i zátoky. Najdete zde tolik zeleně a udržovaných parků jako snad v žádném jiném německém městě. Pokud se rádi procházíte nebo běháte a nebudou-li vám stačit městské parky, můžete využít rozlehlý městský les, který svým výběžkem sahá až do centra města. Na jihu Lipska, hned za městským lesem, naleznete více než 18 jezer, která vesměs vznikla rekultivací a zaplavením původních hnědouhelných dolů. Tato jezera s písečnými plážemi patří mezi oblíbená výletní místa, zejména v horkých letních dnech. Můžete se zde koupat, surfovat, plachtit, opalovat se nebo si jenom na chvilku namočit nohy a osvěžit se. A pokud si ještě nějakou dobu počkáte, bude v budoucnu možné doplout na lodi z Lipska až k moři.

12 RENDEZ-VOUS S ODBORNÍKY Lipsko patří mezi nejstarší veletržní města na světě. Již přes 800 let se zde setkávají obchodníci, aby uzavírali kontrakty a představili světu novinky. Stopy této historické obchodní tradice je možno objevit téměř všude. V centru města najdete památkově chráněné veletržní paláce. Staré veletržní haly se nacházejí na jihu a zbrusu nové výstaviště bylo vybudováno na severu města. Lipské výstaviště patří k nejmodernějším v Evropě a určitě vás zaujme i svou osobitou a moderní architekturou. s prvními tištěnými knihami a kožešinami, se v současnosti rodí ty nejmodernější průmyslové inovace a trendy. V Lipsku má silné zastoupení automobilový, strojírenský a dodavatelský průmysl. Významnou roli zde hraje také zdravotnická a lékařská technika. Již legendou je Lipský knižní veletrh, na kterém se v současnosti pořádá největší evropský festival ve čtení. Lipské veletrhy ročně navštíví více než jedenapůl milionu návštěvníků a díky tomu se Lipsko řadí na přední místo v pořádání veletrhů. Lipské veletrhy přitahují obchodníky a návštěvníky z celého světa. Tam, kde se v minulosti obchodovalo Přesvědčte se sami: Lipsko je ideálním místem pro uzavírání obchodů. DALŠÍ INFORMACE Informace pro obchodníky: Lipsko uskuteční více než 30 veletrhů ročně; pořádá kolem stovky kongresů a zasedání v Congress Center Leipzig; na veletrzích přivítá více než 1,5 milionu návštěvníků; si za výše uvedené akce vysloužilo velkou pochvalu.

13 I v oblasti pořádání kongresů náleží Lipsku přední místo ve světových tabulkách. Stále častěji se v Lipsku konají mezinárodní kongresy, na nichž se prezentuje řada různých oborů od vědy a výzkumu až po kulturu a průmysl. Jedním z pořadatelů kongresů je vedle Lipské univerzity (Universität Leipzig) a kongresových hotelů i Congress Center Leipzig (CCL). Od roku 2008 se zde uskutečňuje kongres International Transport Forum, pro který si Evropská konference ministrů dopravy vybrala CCL jako své dlouhodobé zasedací centrum.

14 V Lipsku najdete i dva giganty automobilového průmyslu. Automobilka BMW zde denně vyrobí 650 vozů oblíbené modelové řady 3 a od roku 2007 také modelové řady 1. Výrobce sportovních automobilů Porsche vyrábí v Německu velmi žádaný model Cayenne. V roce 2009 se začne s produkcí modelu Gran Turismo Panamera. Obě automobilky využívají služeb řady subdodavatelů z regionu.

15 RENDEZ-VOUS RENDEZ-VOUS LOGISTIKOU S S LOGISTIKOU Před více než sto lety byl v Lipsku založen první zásilkový obchod na světě. Dnes se z Lipska rozesílá zboží známých zasilatelských obchodů, jako je Quelle nebo internetový obchodní dům Amazon. Lipsko disponuje vynikající dopravní sítí, a proto je vyhledávaným logistickým centrem. Každou noc se v logistickém centru DHL roztřídí tisíce tun zásilek. Přepravuje se téměř všechno průmyslové zboží, náhradní díly, dokumenty, lékařská zařízení, technika atd. Rovněž Lufthansa si Lipsko zvolila jako své nákladní logistické centrum. Mezinárodní letiště Leipzig/Halle se v krátké době dostalo na pozici prestižního leteckého logistického centra. To do Lipska přilákalo i německou poštu Deutsche Post World Net. To, čím je Hamburk pro lodní a námořní dopravu, znamená Lipsko pro přepravu leteckou. Naleznete zde specialisty a podniky, které oboru skutečně rozumí. Lipsko není proslulé pouze skladatelem Johannem Sebastianem Bachem. Je také důležitou obchodní metropolí Saska. Snoubí se zde inovace s hospodářskou prosperitou. Automobilový průmysl patří mezi nejvýznamnější německá hospodářská odvětví. Nejmodernější továrny oboru nenajdete samozřejmě nikde jinde než právě v Lipsku.

16 RENDEZ-VOUS RENDEZ-VOUS KREATIVITOU S S KREATIVITOU Již v dobách minulých nacházely v Lipsku osobnosti, jako J. W. Goethe nebo F. Schiller, inspiraci. Stejně je tomu i v dnešní době, kdy se Lipsko stalo centrem kreativního průmyslu. Právě urbánní atmosféra Lipska, jedinečný životní styl a velká kulturní nabídka jsou faktory, které do Lipska lákají mladé kreativní umělce. Kreativní a kulturní průmysl v Lipsku v současnosti vzkvétá. Lipsko se stalo oblíbeným místem filmových a televizních produkcí, protože město pro natáčení poskytuje jedinečné a nevšední kulisy. Pro dokumentaristy z celého světa je každoroční festival DOK Leipzig tím nejprestižnějším. I v oblasti hudby je Lipsko velmi aktivní. Hudební veletrh Pop Up je určen malým hudebním firmám a producentům z celého Německa. Pro mladé designéry se už pomalu etabloval Designers Open. Všechny tyto veletrhy patří mezi nápady mladých kreativních lipských umělců. budově svůj ateliér. Mezi ně patří i malíř Lipské školy (Leipziger Schule) Neo Rauch. A tam, kde jsou umělci, nebývají galeristé daleko. Úspěchy lipských malířů jsou výrazné, a proto se město stalo centrem současného německého umění. Nesčetné galerie udělaly z Lipska mezinárodně uznávané umělecké středisko. Setkávají se zde umělci z celého světa, kteří sem přicházejí právě proto, že se zde mladí tvůrci mohou realizovat. V Lipsku můžete potkat designéry, spisovatele, hudebníky, umělce, herce a reklamní designéry. Je známo, že životní i pracovní podmínky jsou v Lipsku naprosto ideální. Kreativita, kultura a otevřenost dávají prostor pro inspirativní spolupráci, debaty a setkání. A právě nové nápady sem lákají další střední a velké podniky. Módní průmysl má v Lipsku dlouholetou tradici. Dříve to byly kožešiny, dnes jsou to unikátní designérské kolekce. Můžete zde potkat mladé, inovativní podnikatele např. výrobce vysoce individualistických jízdních kol. Lipsko má za sebou dlouhou a velmi živou hudební historii. Firma Blüthner zde dodnes vlastní továrnu na výrobu klavírů. Na západě Lipska v tzv. Přádelně (Spinnerei) naleznete významné centrum současného německého malířství. Mnoho umělců má v přestavěné tovární

17 Lipsko vám nabídne nezapomenutelnou podívanou a je jedno, jestli to bude pohled do výkladní skříně módních butiků nebo na vodní hladinu během odpočinku v parku. Tuto jedinečnou kulturní a kreativní mnohotvárnost pocítíte skutečně na každém kroku.

18 RENDEZ-VOUS S VEDOU VĚDOU Věda je také kreativní disciplína. Na univerzitě, šesti vysokých školách a ve skoro dvaceti mimouniverzitních výzkumných centrech působí několik tisíc vědců. V Lipsku se poprvé podařilo simulovat vznik oblaků ve speciální meteorologické a kardiochirurgie. V BIO CITY LEIPZIG se díky spolupráci mezi mladými podnikateli a vědci z Lipské univerzity podařilo uskutečnit mnoho projektů v oblasti biotechnologie, biomedicíny a zdravotní péče. laboratoři Leibnizova institutu pro výzkum troposféry. Jedinečný je rovněž Institut Maxe Plancka, který se zabývá evoluční antropologií. V tomto vědeckém zařízení se intenzivně provádí výzkum řeči, chování, genetiky a antropologie. Velkého obdivu se dostalo i lipskému kardiologickému centru pro jeho úspěchy na poli kardiologie DALŠÍ INFORMACE Významní studenti: Hans-Dietrich Genscher, právo Johann Wolfgang von Goethe, právo, poetika Erich Kästner, historie, filozofie, germanistika, divadelní věda Gottfried Wilhelm Leibniz, filozofie Tomáš Garrigue Masaryk, filozofie Angela Merkelová, fyzika Friedrich Nietzsche, klasická filologie Neo Rauch, malířství Robert Schumann, právo Richard Wagner, hudba

19 Životní prostředí je v Lipsku prioritou. V Helmholtzově centru pro životní prostředí (Helmholtz-Zentrum für Umweltforschung) zkoumají vědci z celého světa vzájemné vztahy mezi člověkem a životním prostředím. Přímo z Lipska řídí vědci mezinárodní vědecké sítě a pomáhají při zachovávání původních přírodních lokalit pro budoucí generace.

20 RENDEZ-VOUS RENDEZ-VOUS INOVACEMI S S INOVACEMI Lipsko je město pro mladé lidi. Žije zde skoro 40 tisíc studentů. Lipská univerzita je jednou z nejstarších univerzit v Německu a může se pochlubit svou více než 600letou tradicí. Nabízí široké spektrum studijních oborů od přírodních věd přes medicínu až po práva a sociální vědy. V Lipsku působilo a působí mnoho vynikajících vědců. Oblíbili si ho i básníci, jako je Lessing, Klopstock, Gottsched nebo Goethe. Dále také filozofové, kteří výrazně ovlivnili myšlení lidstva a mezi něž patří Leibniz, Nietzsche nebo Bloch. Výrazné mezinárodní uznání si zaslouží Vysoká hudební a divadelní škola Felixe Mendelssohna- Bartholdyho. Jen o několik málo ulic dál najdete další významné centrum německého umění a kultury: Vysokou školu grafiky a knihařství, která je jednou z nejúspěšnějších a nejznámějších uměleckých škol v německy mluvících zemích. Renomé německých a mezinárodních absolventů je toho dokladem. spisovatelé mladé studenty. Vychovali zde již celou řadu nadaných spisovatelů. Handelshochschule Leipzig (HHL) je jedinečnou a renomovanou ekonomickou vysokou školou s mezinárodní účastí. Mnoho absolventů se po ukončení studií usadilo v Lipsku a zařadilo se mezi úspěšné podnikatele. HTWK Leipzig je největší saskou vysokou školou specializující se na inženýrsko-technická odvětví. Studium doprovázejí četné kooperace s regionálními podniky a je velmi prakticky zaměřené. Kdo hledá inovace, nalezne je u nás, v Lipsku. Vítejte! Lipsko: město básníků, myslitelů a vědců. Mnoho vědeckých ústavů, center, vysokých škol a univerzita dělá z Lipska jedno z nejmodernějších vědeckých center v Německu. Mladí malíři se v minulých letech zasloužili o vytvoření tzv. Nové lipské školy (Neue Leipziger Schule). Na Německém literárním institutu (Deutsches Literaturinstitut Leipzig) učí přední

21 Lipská univerzitní knihovna Albertina vás okouzlí svou překrásnou neorenesanční architekturou. Vědci i studenti zde mají k dispozici přes pět milionů svazků knih. Než se tedy vrhnete na studium nebo výzkum, nechte se v knihovně inspirovat krásou a múzami. A nenajdete-li knihu ve vaší univerzitní knihovně, potom ji budou určitě mít zde v Lipsku v Německé národní knihovně (Deutsche Nationalbibliothek). Národní knihovna shromažduje všechny německé publikace a jejich překlady od roku 1913.

22 RENDEZ-VOUS S ROZMANITOSTÍ Pokud budete chtít poznat lipskou kulturu, potom si na to určitě rezervujte několik dní. Určitě bychom vám chtěli doporučit každoroční Den otevřených Jako doplněk vám Lipsko nabídne večerní kulturní program v nesčetných klubech, alternativních divadlech a projektech. galerií. Obdržíte-li pozvánku lipských umělců nebo galerií do Přádelny bavlny (Baumwollspinnerei), potom se těšte na významnou mezinárodní událost. DALŠÍ INFORMACE Výběr muzeí V Lipsku naleznete více než 50 muzeí a sbírek, které se těší na vaši návštěvu. Mezi ty nejznámější patří: Muzeum výtvarného umění vystavuje ukázky malířství a sochařství od doby pozdního středověku až po současnost. Rovněž jsou zde vystaveny kresby a grafiky od 15. století po současnost. Muzeum Grassiho je komplex muzeí, kde naleznete užité umění, národopisné muzeum a muzeum hudby. Tato muzea lákají řadu návštěvníků, a to zejména každý podzim u příležitosti tzv. Grassimesse veletrhu současných uměleckých řemesel a designu. Galerie současného umění nabízí přehlídky mladých německých a zahraničních umělců. Městské historické muzeum sídlí v prostorách Staré radnice (Altes Rathaus) na Tržním náměstí (Markt) v centru města. Muzeum přibližuje návštěvníkům historii města Lipska.

23 Když se řekne Lipsko, určitě si vzpomenete na hudbu. Žil tady a působil J. S. Bach. Centrem hudebního života v Lipsku je proslulý orchestr Gewandhausu sídlící ve stejnojmenném domě. Orchestr často také hraje v kostele sv. Tomáše (Thomaskirche) nebo v Opeře (Oper) a řídili ho a řídí proslulí dirigenti, mezi které patří Felix Mendelssohn-Bartholdy, Wilhelm Furtwängler, Franz Konwitschny, Václav Neumann, Kurt Masur, Herbert Blomstedt nebo Riccardo Chailly. Ale nemějte obavy. Koncerty se vždycky nepořádají na střeše budov, ale na jedné z nejlepších adres uprostřed Lipska nebo na nejproslulejších pódiích světa.

24 RENDEZ-VOUS RENDEZ-VOUS HUDBOU S S HUDBOU Lipsko se chlubí úctyhodnou hudební tradicí. Lipská Opera je třetí nejstarší v Evropě a působili Lipsko je skutečně hudební Mekkou a je na to K Lipsku patří také divadlo a tanec. Vedle Richard Wagner se v Lipsku narodil a tady získal zde například Georg Philipp Telemann, Albert velmi hrdé, jak můžete sami posoudit: Bachův klasického divadla zde najdete i významnou své hudební vzdělání. Johann Sebastian Bach zde Lortzing a Gustav Mahler. festival, Mendelssohnův festival, Schumannovy alternativní scénu. Divadelní festival euro-scene působil polovinu života. Kolem Felixe Mendels- týdny nebo jazzový festival a A CAPPELLA festival. představuje experimentální scénu a moderní sohna-bartholdyho a jeho přátel Clary a Roberta Umělecký dirigent Riccardo Chailly je dnes Ani pop nepřijde v Lipsku zkrátka. Aréna vedle tanec z celé Evropy. Sami tedy vidíte, že Lipsko Schumannových vzniklo centrum hudebního roman- garantem nejlepších koncertů a oper. V lipské nového Centrálního stadionu nebo kluby ve nabízí denně ve všech oblastech divadla a hudby tismu, které nejen přilákalo na studia do Lipska Opeře každoročně hrají a hostují hvězdy klasické městě vám určitě splní všechna přání. to nejlepší. Jste tam, kde se tradice snoubí se i Edvarda Griega, ale zanechalo dodnes stopy hudby. Svým progresivním přístupem ale opera skutečným mistrovstvím. po celém světě. přitahuje stále více mladých diváků.

25 Nezapomenutelným zážitkem bude poslech chlapeckého pěveckého sboru Thomanerchor. Tento sbor vznikl již v roce 1212 a J. S. Bach byl jeho sbormistrem. Chlapecký sbor je známý na celém světě, nejčastěji ho ale uslyšíte v kostele sv. Tomáše (Thomaskirche).

26 RENDEZ-VOUS S BUDOUCNOSTÍ Lipsko se aktivně podílelo na utváření novodobé historie. V Lipsku se rozhodlo o úspěchu tzv. pokojné revoluce v roce 1989, která klidnou cestou ukončila totalitní režim. V Lipsku se tak psala nejen historie, ale změnilo se i politické uspořádání světa. V souvislosti s těmito událostmi později došlo ke sjednocení Německa, v širších souvislostech položila revoluce základy dnešní moderní Evropy. Lipsko je mladé, dynamické, svobodné a cílevědomé město s velmi bohatou historií. Město, kde budoucnost už začala. Prožijte nezapomenutelné RENDEZ-VOUS v Lipsku, RENDEZ-VOUS s budoucností. Obyvatelé Lipska se aktivně podílejí na své budoucnosti. O tom se můžete přesvědčit na každém kroku. Poznejte město plné nápadů. Město, v němž se nebudete nudit a které se stále mění.

27 RENDEZ-VOUS V LIPSKU Chtěli byste se o Lipsku dozvědět více? Neváhejte nám napsat: Na shledanou v Lipsku! Auf Wiedersehen in Leipzig! See you in Leipzig! Au revoir à Leipzig! Tiráž: Vydavatel: Leipzig Tourismus und Marketing GmbH Bereich Stadt- und Standortmarketing, Richard-Wagner-Straße 1, Leipzig, Tel.: +49 (0) , Fax: +49 (0) , Koncepce: Redakce: Redakční rada: Překlad z němčiny: Fotografický design: Fotografie: Grafická úprava: Tisk: Agentur HELDISCH GmbH, Berlin ClaraPark, Claudius Nießen, Leipzig Leipziger Messe GmbH, Leipzig Tourismus und Marketing GmbH, Oper Leipzig, Stadt Leipzig, Zoo Leipzig GmbH, ZSL Betreibergesellschaft mbh René Weinhold (BOHEMIA Media & Services s.r.o.) Olaf Martens, Punctum Fotografie GmbH Autoři viz Appel Grafik Berlin GmbH MaXxPrint GmbH, Leipzig Brožura byla vydána za podpory: BIO-NET LEIPZIG GmbH, FAIRNET Gesellschaft für Messe-, Ausstellungs- und Veranstaltungsservice mbh, HHL Leipzig Graduate School of Management, Hydraulik Markranstädt GmbH, Leipziger Messe GmbH, Oper Leipzig, Veolia Wasser GmbH, Zoo Leipzig GmbH, ZSL Betreibergesellschaft mbh a také BMW Niederlassung Leipzig, Deutsche Bahn AG, mir.) marketing im radio GmbH, Mendelssohn-Haus Internationale Mendelssohn-Stiftung e. V., Porsche Leipzig GmbH, ProCenter Immobilien-, Management- und Center-Verwaltungs-GmbH

28 RENDEZ-VOUS V LIPSKU

EXKURZE DO LIPSKA. Památník Bitvy národů

EXKURZE DO LIPSKA. Památník Bitvy národů EXKURZE DO LIPSKA Dne 5.5.2015 se 35 žáků tříd 1CR, 3CR a 3GE zúčastnilo exkurze do největšího saského města. Následuje přehled nejzajímavějších míst, která jsme navštívili (doprovázeno vlastními fotografiemi),

Více

Liberecký kraj pojem ve světě nanotechnologií Ústecký kraj fenomenální a jedinečný Královéhradecký kraj rodiště Františka Kupky

Liberecký kraj pojem ve světě nanotechnologií Ústecký kraj fenomenální a jedinečný Královéhradecký kraj rodiště Františka Kupky Postará se o vás i v nejtěžší životní situaci. je otevřenou, stabilní a dynamickou zdravotní pojišťovnou kdykoli můžete využít služeb více než 24 000 smluvních zdravotnických zařízení zajišťuje péči na

Více

Klenot na dvou kolech

Klenot na dvou kolech Parfums.cz provoní haly VGP Estonsko podruhé Saské Silicon Valley Klenot na dvou kolech editorial strana 3 Osvětlení 500 luxů vydává VGP Jenišovice 59 468 33 Jenišovice u Jablonce nad Nisou tel.: 00420

Více

07 08/2014. mč Praha 7. Narozeninové oslavy Prahy 7. Představujeme: kam v létě na pivo? Nulová tolerance hernám Profil: Radomíra Sedláková

07 08/2014. mč Praha 7. Narozeninové oslavy Prahy 7. Představujeme: kam v létě na pivo? Nulová tolerance hernám Profil: Radomíra Sedláková 07 08/2014 Časopis o životě na Sedmičce Zdarma, vydává mč Praha 7 Narozeninové oslavy Prahy 7 Představujeme: kam v létě na pivo? Nulová tolerance hernám Profil: Radomíra Sedláková inzerce Hledáte nového

Více

Speciál. Praha. Praha. jak ji neznáte ZDARMA. www.kampocesku.cz www.travel-eye.eu www.openczechia.eu. Turistický magazín ročník III.

Speciál. Praha. Praha. jak ji neznáte ZDARMA. www.kampocesku.cz www.travel-eye.eu www.openczechia.eu. Turistický magazín ročník III. Turistický magazín ročník III., říjen 2013 ročník V., vydání duben 2011 Speciál ZDARMA Praha Praha jak ji neznáte www.kampocesku.cz www.travel-eye.eu www.openczechia.eu T U R IS T IC KÁ INFORM AČNÍ CENTRA

Více

Intenzivní studium v zahraničí

Intenzivní studium v zahraničí Intenzivní studium v zahraničí Anglie Skotsko Irsko Malta USA Kanada JAR Austrálie Nový Zéland Německo Rakousko Francie Itálie Španělsko Kuba www.studypoint.cz, www.ptkecho.sk Mezinárodní jazykové kurzy

Více

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU BŘEZEN 2013 REGION JIŽNÍ ČECHY Jihočeská centrála cestovního ruchu B. Němcové 12/2 370 76 České Budějovice Telefon: +420 387 201 283 e-mail: info@jccr.cz www.jiznicechy.cz

Více

2. Zahraniční i tuzemské souvislosti pro konverzi budovy pivovaru Světovar v Plzni pro účely moderního polyfunkčního kulturního centra

2. Zahraniční i tuzemské souvislosti pro konverzi budovy pivovaru Světovar v Plzni pro účely moderního polyfunkčního kulturního centra 2. Zahraniční i tuzemské souvislosti pro konverzi budovy pivovaru Světovar v Plzni pro účely moderního polyfunkčního kulturního centra Přílohy studie Cultural factory SVĚTOVAR 1 Analytická studie pro účely

Více

JAZYKOVÉ POBYTY Pro studenty, dospělé a profesionály. A world of languages. www.bavardlanguages.cz

JAZYKOVÉ POBYTY Pro studenty, dospělé a profesionály. A world of languages. www.bavardlanguages.cz JAZYKOVÉ POBYTY Pro studenty, dospělé a profesionály A world of languages Vítejte v Bavard language! Objevte více než 250 vzrušujících jazykových destinací po celém světě vybrané pečlivě našimi experty.

Více

XII. ročník - 2/2007. Turistické informace z regionů České republiky The turistic information of the Czech regions

XII. ročník - 2/2007. Turistické informace z regionů České republiky The turistic information of the Czech regions XII. ročník - 2/2007 Sídlo: Horčičkova 546, 149 00 Praha 4 E-mail: travel-profi@volny.cz Turistické informace z regionů České republiky The turistic information of the Czech regions Internetové, datové

Více

BIMBA zapomenutý ilustrátor Libuše Hynková známá choreografka a její dílo

BIMBA zapomenutý ilustrátor Libuše Hynková známá choreografka a její dílo Sanace bytu jak postupovat po požáru Život mezi Laponci Nelly Rasmussenová rozhovor La Fabrika bývalá slévárna žije avantgardou Komenský v komiksu tip na knížku BIMBA zapomenutý ilustrátor Libuše Hynková

Více

DOSTANEME DĚTI OD POČÍTAČŮ NA HŘIŠTĚ

DOSTANEME DĚTI OD POČÍTAČŮ NA HŘIŠTĚ pražský týdeník / číslo 10 JAN KALOUSEK: PRAHA BUDE ŽIVÉ A ATRAKTIVNÍ MĚSTO STUDIE: KVALITA ŽIVOTA V PRAZE JE DRUHÁ NEJVYŠŠÍ ZPRAVODAJSTVÍ A ZAJÍMAVOSTI Z VAŠEHO OKOLÍ DOSTANEME DĚTI OD POČÍTAČŮ NA HŘIŠTĚ

Více

9 07 Ročník XVII. Mrakodrap připomínající. slávu obuvnického. impéria. www.mistnikultura.cz. Měsíčník pro kulturní život v místech a regionech

9 07 Ročník XVII. Mrakodrap připomínající. slávu obuvnického. impéria. www.mistnikultura.cz. Měsíčník pro kulturní život v místech a regionech www.mistnikultura.cz Mrakodrap připomínající slávu obuvnického impéria 9 07 Ročník XVII Měsíčník pro kulturní život v místech a regionech 2 NaturVision 6. ročník mezinárodního filmového festivalu o zvířatech

Více

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad Slovo na úvod Obsah Ústecký a Karlovarský kraj nabízejí návštěvníkům

Více

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. SR.O.

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. SR.O. VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. SR.O. Bc. Volokhina Anna Moţností rozvoje cestovního ruchu v Petrohradu Diplomová práce 2013 Moţností rozvoje cestovního ruchu v Petrohradu Diplomová práce Bc. Volokhina

Více

foto: m-ark Budou mít návštěvníci Olomouce možnost vidět toto úchvatné panoráma na vlastní oči? Jak na nápady v cestovním ruchu Ivan Marek

foto: m-ark Budou mít návštěvníci Olomouce možnost vidět toto úchvatné panoráma na vlastní oči? Jak na nápady v cestovním ruchu Ivan Marek Budou mít návštěvníci Olomouce možnost vidět toto úchvatné panoráma na vlastní oči? Jak na nápady v cestovním ruchu Ivan Marek Ročně se ubytuje v Olomouckém kraji okolo 400 tisíc hostů. V Olomouci je to

Více

Partneři přílohy. mnohem víc než očekáváš. Maďarsko obchodní partner ČR

Partneři přílohy. mnohem víc než očekáváš. Maďarsko obchodní partner ČR Partneři přílohy Mysli na MAĎARSKO mnohem víc než očekáváš UHERSKÉ SALÁMY PICK Tradi ní výrobky z maďarské Szegedi, dle stejné receptury již 140 let. Z pe liv vybraného masa vyšlechtěných prasat a s použitím

Více

strana 4 Hudební zajímavosti další akce Roku české hudby Do kina i divadla programy kin a divadelní premiéry

strana 4 Hudební zajímavosti další akce Roku české hudby Do kina i divadla programy kin a divadelní premiéry strana 2 Jarní procházení vyražte pro poučení i zábavu s PIkou Chraňte se na bruslích lékaři doporučují používat helmu strana 3 Knižní veletrh rozhovor s ředitelkou Danou Kalinovou Známky Adolfa Borna

Více

Prahy. Vydává městská část Praha 2 ZDARMA. Sto tisíc návštěvníků Novoměstská radnice má za sebou úspěšný rok a těší se na další strana 4 + 5

Prahy. Vydává městská část Praha 2 ZDARMA. Sto tisíc návštěvníků Novoměstská radnice má za sebou úspěšný rok a těší se na další strana 4 + 5 2 Noviny Prahy 2 Nové Město Nusle Vinohrady Vyšehrad ÚNOR 2014, ročník 16 Vydává městská část Praha 2 ZDARMA Praha 2 Hrdinové Heleny Zmatlíkové Již brzy vyhlášení vítězů dětské výtvarné soutěže a výstava

Více

DHK Baník Most letos v pětizápasové

DHK Baník Most letos v pětizápasové Moderní bezplatné vysokonákladové noviny pro volný čas ročník 7 číslo 12 červen 2014 www.tydeniky.cz Zveme vás na Aquadrom, Benedikt a Matyldu Aquadrom Most - po celé prázdniny otevřeny letní bazény s

Více

Sphere card. www.sphere.cz

Sphere card. www.sphere.cz Sphere card www.sphere.cz Počty obchodních míst v ČR 600 Bydlení 700 Cestování a ubytování Gastronomie 350 Sport a volný čas 800 Móda a doplňky 600 Péče o tělo 600 Více než 9 000 obchodních míst v ČR a

Více

LETNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY VÝCHODNÍ BAVORSKO

LETNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY VÝCHODNÍ BAVORSKO LETNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY VÝCHODNÍ BAVORSKO 2009 www.dovolenabezhranic.cz Jihočeská centrála cestovního ruchu Jírovcova 1, P.O.BOX 80 CZ-370 21 České Budějovice e-mail: info@jccr.cz web: www.jiznicechy.cz

Více

Projekt Blíže k zelenému stromu je pro VŠERS velkým přínosem

Projekt Blíže k zelenému stromu je pro VŠERS velkým přínosem Projekt Blíže k zelenému stromu je pro VŠERS velkým přínosem Vysoká škola evropských a regionálních studií je potěšena, že mohla stát u zrodu projektu Evropského sociálního fondu Blíže k zelenému stromu.

Více

www.e-vsudybyl.cz první vydání 2012 WWW.CESTYKOLEMSVETA.CZ CESTY KOLEM SVùTA ESO travel

www.e-vsudybyl.cz první vydání 2012 WWW.CESTYKOLEMSVETA.CZ CESTY KOLEM SVùTA ESO travel www.e-vsudybyl.cz první vydání 2012 WWW.CESTYKOLEMSVETA.CZ CESTY KOLEM SVùTA ESO travel Cesta kolem světa 14.12.2012-5.1.2013 č a s o p i s n a p o d p o r u c e s t o v n í h o r u c h u ČESKO Brno a

Více

PŘIPOMEŇME SI V ČERVNU. www.shakespeare.cz

PŘIPOMEŇME SI V ČERVNU. www.shakespeare.cz www.shakespeare.cz Smíchov dávno není venkovskou periferií, do jejíž zeleně se Pražané jezdili rekreovat, ani onou pověstnou průmyslovou čtvrtí zalidněnou dělnickým živlem, v kterou se změnil v 19. století.

Více

Projekt OP VK Aktivní výukou ke kvalitě vzdělávání, reg. č.: CZ.1.07/1.1.32/02.0054 EVALUAČNÍ STUDIE

Projekt OP VK Aktivní výukou ke kvalitě vzdělávání, reg. č.: CZ.1.07/1.1.32/02.0054 EVALUAČNÍ STUDIE EVALUAČNÍ STUDIE Projektu OP VK Aktivní výukou ke kvalitě vzdělávání KA 02 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.32/02.0054 Autorky: PaedDr. Marta Malcová, ředitelka SOŠ a SOU a manažerka projektu Ing.

Více

Ostrava 2015. Kandidatura na titul Evropské hlavní město kultury ZPRÁVA O ČINNOSTI

Ostrava 2015. Kandidatura na titul Evropské hlavní město kultury ZPRÁVA O ČINNOSTI Ostrava 2015 Kandidatura na titul Evropské hlavní město kultury ZPRÁVA O ČINNOSTI úvod Ostrava je město, kde se kultura nejen konzumuje, ale kde také vzniká. V Ostravě vyrůstají, studují, žijí a tvoří

Více

Historie knedlíků v Národním zemědělském muzeu Anna Fárová významná česká historička fotografie

Historie knedlíků v Národním zemědělském muzeu Anna Fárová významná česká historička fotografie Kozy na Kozím plácku přij te na kozí slavnosti Je ekopapír eko? jak vybrat ten správný Vídeň a Praha v rozhovoru s Geraldem Schubertem Praha fotografická mezinárodní soutěž pro každého Historie knedlíků

Více

KONGRESOVÉ CENTRUM ZLÍN

KONGRESOVÉ CENTRUM ZLÍN Masarykova univerzita Filozofická fakulta Ústav hudební vědy Management v kultuře BcA. Aneta Janečková Magisterská diplomová práce KONGRESOVÉ CENTRUM ZLÍN Analýza fungování v kontextu zlínské kultury Vedoucí

Více

Radko Martínek Cestovní ruch u nás potřebuje vizi. Třeba takovou, jakou měl Jan Kašpar, když před sto lety pokládal základy českému letectví.

Radko Martínek Cestovní ruch u nás potřebuje vizi. Třeba takovou, jakou měl Jan Kašpar, když před sto lety pokládal základy českému letectví. www.e-vsudybyl.cz druhé vydání 2010 Radko Martínek Cestovní ruch u nás potřebuje vizi. Třeba takovou, jakou měl Jan Kašpar, když před sto lety pokládal základy českému letectví. Text celého rozhovoru najdete

Více