Svět audia. Luxman L 590AX: áčko jak má být

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Svět audia. Luxman L 590AX: áčko jak má být"

Transkript

1 Svět audia Luxman L 590AX: áčko jak má být autor: Petr Štefek (Svět audia) Luxman není u nás notoricky známý jako jiní japonští producenti audio techniky, ale přesto patří k nejstarším společnostem a je zpět v plné síle. Dnes bude řeč o jeho nejvyšším modelu integrovaného zesilovače pracujícím v třídě A. Úvod do světa Luxmanu Pokud se řekne Luxman, většina starších čtenářů zpozorní a naopak mladší ročníky pravděpodobně pokrčí lhostejně rameny. Nic to ovšem nezmění na tom, že Luxman má o své místo v síni slávy high endového audia postaráno. Luxman je v oblasti elektroniky jednou z nejstarších japonských společností a její vznik se velmi úzce váže se zavedením veřejného rozhlasu v Japonsku, kde Luxman v roce 1928 uvedl na trh svůj první výrobek v podobě setu rádia s reproduktory. V této době Japonsko rozhodně neplatilo za giganta na poli výroby spotřební elektroniky, která se kupovala především od firem původem z USA nebo Evropy. Legendary "38" series zesilovač SQ 38u, přehrávač D 38u a gramofon PD 171

2 Luxman se od svých počátků vydal cestou výroby svých vlastních elektro součástek a také se etabloval jako jejich dodavatel pro další známé výrobce. Společnost přežila i přes několik zásadních změn až do dnešních dnů, kdy se už firma pyšní skoro 90. letým výročím. V 70. letech minulého století se značka začala etablovat jako prémiový výrobce audia pro ty, kdo bažili po kvalitním zvuku a luxusním výrobku v jednom balení. Primárním cílem firmy byly v té době elektronkové zesilovače nejvyšší kvality, což se ostatně podařilo a připomenout si velmi letmo můžeme např. legendární kombo předzesilovače a koncového zesilovače C 1000/M 2000, pod kterými je podepsán známý britský konstruktér lampových zesilovačů Tim de Paravicini. Ten již nyní pracuje i přes pokročilý věk pro svou vlastní značku lampových zesilovačů EAR, které pro zajímavost poslouchá třeba ex brouk Paul McCartney. Luxman si prošel ale i obdobím, které lesk jeho slávy značně zakalilo, čímž narážím hlavně na spojení s dalším japonský elektro gigantem Alpine, který se orientoval téměř výhradně na levnější spotřební elektroniku. Společnost chtěla v rámci akvizice využít renomé Luxmanu k prodeji levných masových výrobků. Tento strategický krok se ovšem ukázal jako velmi kontraproduktivní a za pár let pohřbil nejen prodeje Luxmanu v horních patrech audio techniky, ale rovněž vyšlo najevo, že v levných přístrojích značka nemá potřebnou komerční sílu na to, aby mohla konkurovat zaběhnutým mainstreamovým výrobkům značek Yamaha nebo Sony. Luxman PD 171 vintage nebo moderna?

3 Legenda ovšem pokračovala dále, když společnost odkoupil japonský investor a Luxman se opět vrátil ke kořenům. To znamenalo opětovnou produkci high endových výrobků. V současné době přivítal Luxman pod křídly čínský holding IAG (International Audio Group), který má ve svém portfoliu další známé britské značky jako Mission, Wharfedale či Audiolab. Aby značka Luxman neztratila prestiž, byl vývoj i výroba ponechána v japonském městě Yokohama, takže se zesilovače i další přístroje mohou svým Made in Japan hrdě hlásit ke svému původu. Ultimativní monobloky Luxman B 1000f Provedení zesilovače Luxman si bez debat zaslouží za provedení absolutorium a nenapadá mě žádný konkurent, který by se dokázal tomu, co vidíme u modelu L 590AX v dané cenové relaci vyrovnat. Snad možná jen japonský rival Accuphase se u vyšších modelů integrovaných zesilovačů dokáže celkovému provedení přiblížit. Precizně provedené příhradové šasi je odolné proti vibracím, což dokladuje i fakt, že Luxman je naprosto imunní vůči jakýmkoli antivibračním podložkám typu Acoustic Revive (ty ovšem spadají spíše do oblasti hi fi voodoo pro maximalisty). Design Luxmanu evokuje doby dávno minulé, ale jen stěží bych si dovolil jej označit jako vintage. Kombinace precizně vyřezaných (CNC) hliníkových prvků jako jsou regulátory hlasitosti, korekce a přepínače či masivní čelní panel. Ten je navíc opatřen kvalitním práškovým vypalovaným lakem.

4 Kapitolou samou o sobě jsou masivní podsvětlené VU metry, které při reprodukci doslova hypnotizují a zároveň poskytují velmi důležitou informaci, jak daleko má zesilovač do limitace. V případě zesilovače ve třídě A s menším výkonem to přijde rozhodně vhod (mezi špičkovými "class A" integrami je tento výkon ale obvyklý např. Accuphase E 600). Vrchní část zesilovače je tvořena masivním broušeným plátem s vyřezanými otvory, kde jsou vsazeny tmavě lakované průduchy chlazení pro koncové stupně. Luxusní a velmi efektní.

5 Pohled pod "kapotu" Dominantou při pohledu do útrob integrovaného zesilovače je velký ručně vinutý 640VA transformátor napájecího zdroje, který není toroidní, jak bývá většinou zvykem, ale je typu EI, který jsme většinou zvyklí vídávat u lampových zesilovačů. Tento typ transformátoru od určitého mezního výkonu nemá tendenci ke skokovému zkreslení, ale zkreslení u něj narůstá lineárně. Napájecí zdroj doplňuje čtveřice elektrolytických kondenzátorů s celkovou kapacitou µf a usměrňovač proudu využívá Shottkyho diody, které se vyznačují především menšími úbytky napětí v propustném směru těchto diod. Typickou záležitostí japonských integrovaných zesilovačů jsou dva zrcadlově orientované koncové stupně. Podobné uspořádání používá kromě Luxmanu např. Yamaha nebo již zmiňovaný Accuphase. Každý koncový stupeň je osazený 3 páry bipolárních tranzistorů.

6 Chloubou Luxmanu je léta pilované ODNF (Only Distortion Negative Feedback), které je zde aktuálně ve verzi 3.0A (novější 4.0 je zatím doménou vlajkové série 900) a podle konstruktérů zajišťuje vysokou rychlost přeběhu signálu, velký frekvenční rozsah a typicky i nízké zkreslení. Luxmany pracující ve třídě AB jsou vybaveny stejným obvodovým řešením. Výkon a vybavení Samotný integrovaný zesilovač disponuje výkonem 2x 30 W ve třídě A, a proto je třeba počítat s tímto faktem při výběru reprosoustav. Typicky se k Luxmanu hodí spíše citlivější reproduktory a reproduktory, jejichž impedance neklesá pod 3 ohmy. V praktickém světě ale téměř nenajdete reproduktory, které by tento integrovaný zesilovače nedokázal rozehrát. A to včetně takových kousků jako jsou např. B&W 803 Diamond. Pro uřízení není až tak podstatný výstupní výkon jako dostatečně dimenzovaná výkonová část (zde 3 páry bipolárních tranzistorů a nízká výstupní impedance zesilovače atd.). Firemní řešení regulace hlasitosti LECUA (LUXMAN Electric Controlled Ultimate Attenuator Waiting Matrix) se stará o maximální souběh obou kanálů a o minimální přeslechy mezi nimi. Informace o poloze regulátoru je zaznamenávána a zpracovávána jednoduchým mikroprocesorem, který pak následně ovládá proudové spínače a reguluje hlasitost.

7 Předchozí vlajková loď Luxmana s označením L 509u využívala poměrně drahého regulátoru Alps RK 501 (sám o sobě stojí asi 700 USD), který byl bez debat špičkovou volbou, která měla do značné míry pozitivní vliv na zvukové výkony tohoto zesilovače, ale v současné době je nedostupný (navíc nepříjemně drahý). Obvodové řešení LECUA zajistí špičkovou regulaci hlasitosti bez nutnosti sáhnout po krokovém regulátoru, který navíc nelze řídit skrze dálkový ovladač.

8 Zadní strana zesilovače je osazena vstupy a výstupy. K dispozici je kromě hromady linkových (RCA) vstupů i dvojice symetrických vstupů pro zdroje, jako jsou CD/SACD přehrávače nebo streamery. Vítaným bonusem je kvalitní gramofonový předzesilovač, který zvládne obsloužit MM/MC přenosky a podle některých testů dokáže nadmíru dobře obsloužit i gramofony v cenové hladině okolo Kč. U konkurence (Accuphase) si na kvalitní gramofonový předzesilovače musíte připlatit zhruba Kč, což je významná úspora. Japonci berou slovo integrovaný zesilovač velmi vážně a Luxman osazuje své výtvory opravdu vším, co byste si mohli přát. K dispozici jsou i korekce basů a výšek, které puristé neuvidí rádi, ale některým nahrávkám jednoznačně pomáhají. Jejich aktivace se nijak negativně nepodepisuje na výsledném zvuku. Příznivci sluchátkového poslechu si také přijdou na své díky kvalitnímu sluchátkovému zesilovači, který bez problému uřídí téměř libovolná sluchátka.

9 Pro fanoušky filmů a majitele ozvučení domácího kina může být velký přínosem možnost oddělení předzesilovače a koncového zesilovače, který je následně možné využít pro hlavní pár reprosoustav a řídit jej skrze AV receiver bez toho, aniž byste byli nuceni přepojit byť jediný kabel, než si opět pustíte své oblíbené album. Podobně je tomu v případě subwooferu u stereo poslechu, kde je praktické využít kvalitní pre out Luxmanu. Suma sumárum zde máme vše, co bychom si kdy mohli od integrovaného zesilovače přát a k tomu vše v luxusním precizním sestavení.

10 Jak hraje správné áčko? Luxman L 590AX není zesilovač, který by vás po prvním zapnutí zaujal svým basovým fundamentem nebo efektností reprodukce. Na první poslech působí značně nenápadně, ale po několika minutách již není potřeba sám sobě pracně obhajovat, proč jste utratili takovou částku za integrovaný zesilovač. To nejlepší ze sebe začne vydávat až po zhruba 20 minutách zahřátí. Tyto změny jsou spíše subtilní, kdy se zvuk celkově uvolní a výšky přestanou mít i ten nejmenší náznak zrnitosti. Mám rád povedené zesilovače třídy A právě pro jejich bezprecedentní zobrazení středového pásma a nejvyšších frekvencí. Integrovaný zesilovač Luxman L 590AX je jedním z těchto vyvolených, kteří to umí a navíc velmi dobře. Nemá zde smysl předstírat, že jde o naprosto univerzální all rounder, který vyhoví vysokým nárokům na reprodukci u každého hudebního žánru. Výhody třídy A zde vyplouvají na povrch v celé své kráse a dovolí nám nahlédnout hluboko do nahrávky a zároveň nám Luxman do uší netlačí detaily a nedostatky nahrávky násilným způsobem, kdy se nám po hodině reprodukce dostaví poslechová únava. Nenásilná detailnost je to, oč tady běží. Kvalitní nahrávky Luxman ukáže v celé své kráse a špatné neodsoudí ihned do zapomnění. Luxman ale není ani vzdáleně hřejivě promíjejícím zesilovačem.

11 Áčkový Luxman exceluje u akustických žánrů a klasiky. Posloucháte rádi starý jazz nebo blues? Pak jste na správné adrese. Starší nahrávky Milese Davise nebo Herbieho Hancocka dokáže Luxman přenést se vší atmosférou 60. let do vašeho pokoje. Při reprodukci živého koncertu Four & More (MFSL SACD) Milese Davise s hostujícími veličinami jako jsou George Coleman nebo zmiňovaný Herbie Hancock spolehlivě usadí do sedačky i ty členy rodiny, které jinak nechává jazz zcela chladnými. Pokud zavřete oči, lze si téměř představit halu Lincolnova Centra a jednotlivé protagonisty koncertu, kteří jsou vyobrazeni s laserovou přesností. S tím souvisí schopnost Luxmanu věrně zobrazit a rozvrhnout jednotlivé elementy hudební scény. Zobrazuje je bez nějakého přehnaného rozmachu a většina informací se k nám dostává z prostoru mezi reproduktory. Na druhou stranu zaujme zobrazení svou hloubkou, kdy lze velmi snadno rozlišit, který nástroj se u živého koncertu nacházel v jaké vzdálenosti od posluchače. Markantní je to u dobrých záznamu komorních orchestrů u klasické hudby, kde např. Juliano Carmignola Late Vivaldi Concertos na SACD (Sony) je opravdu lahůdková záležitost, která vám nedovolí jen tak odejít.

12 Podobně nakládá Luxman se skvělými nahrávkami moderní doby pod labely ECM nebo ACT. Namátkou jmenuje např. Esbjörn Svensson Trio s albem 301 nebo Renaud García Fons a jeho skvělé album Oriental Bass. Luxman k vám dokáže přenést emoce, které jsou v hudbě ukryté, což považuji u high endu za stěžejní vlastnost pro každý komponent této cenové kategorie. Luxman na to jde velmi rafinovaně a jeho zvuk se rozhodně nedá označit za zabarvený nebo lampově teplý. Schopnost zaujmout zde není dosažena přehnanou eufoničností, která vás po čase začne nudit, což se zdá jako jednoznačné plus testovaného zesilovače. Luxman si zaslouží absolutorium za přirozené, dlouhé a ničím neomezené doznívání neamplifikovaných akustických nástrojů nebo bicích v dobře nahraných záznamech hudby. To velmi úzce souvisí s atmosférou, kterou dokáže Luxman při poslechu vytvořit. Přestanete spěchat a možná i odložíte návštěvu přátel nebo zapomenete na věci, které byly ještě před minutou velmi důležité. Co tím chci říci je, že pokud spěcháte, může být zapnutí Luxmanu a založení vašeho oblíbené CD do přehrávače opravdu lákavým svodem k tomu nedorazit tam, kam jste původně plánovali. Všechny ty superlativy by mohly navodit dojem, že Luxman L 590AX je nejlepší integrovaný zesilovač, jaký si můžete koupit, a v podstatě nemá chyby. Jako všechno má ovšem i Luxman své slabé stránky, které mu můžete nebo nemusíte odpustit. To bude záležet převážně na vašich hudebních preferencích. Pokud jsem kolem něčeho prozatím chodil po špičkách, je to

13 podání spodního pásma, které nemá takový drive a razanci, jako je tomu u špičkových integrovaných zesilovačů ve třídě AB. Aby nedošlo k mýlce, musím říct, že Luxman hraje velmi nízko a co u podání spodních oktáv zaujme, je jejich přesnost, rychlost a schopnost věrně přenést témbr akustických nástrojů pohybujících se v nejspodnějších oktávách. To oceníte např. při reprodukci akustické basy nebo harfy či koncertního křídla. Pokud si ovšem pustíte takové Def Leppard a jejich majstrštyk Hysteria, začnete najednou nervózně poposedávat a něco vám začne chybět. Relativně skromně výkonově dimenzovanému Luxmanu ve třídě A chybí ve srovnání se zesilovači Luxman ve třídě AB nebo lesklým Burmesterem 082 (rovněž AB) drive pro tento typ hudby. Zde nejde o přesnost nebo vyznění barvy nástroje či délku doznívání, tady jde prostě o hard rockový nářez, který na tyhle klady zesilovače už z principu nehraje.

14 Podobně je tomu u dalších hardrockových nebo metalových alb, které jsou nepokrytě odhaleny v jejich zvukové nekvalitě a zároveň nám zde chybí ono pumpování a rytmika dobrých zesilovačů ve třídě AB. Pokud jste metalista nebo bigbíťák, bude lepší svou pozornost zaměřit jiným směrem, nebo počítat s tím, že si často budete pomáhat integrovanými korekcemi, které tento problém výrazně potlačí, avšak zcela neeliminují. Podobně, i když s menším dopadem, na mě působilo podání Daft Punk a Random Access Memories, kde se občas syntetizátory dostanou do nejspodnějších oktáv. Zkušebně jsem poslouchal i rocková alba jako Caravanserai či Abraxas z dílny kytarového mága Santany a výše uvedená tvrzení neplatí v globále pro rock a jeho odnože, ale skutečně spíše pro ty nejtvrdší žánry.

15 Suma sumárum jde po zvukové stránce o velmi vydařené integrované áčko, které má rádo především jazz, rock, blues či klasiku a odnože těchto žánrů. Právě v těchto vodách jsou přítomny většinou i zvukově nejpovedenější nahrávky. Většinou dynamicky ploché nahrávky metalových či hardrockových skupin jsou vykresleny v celé své nahotě, ale na rozdíl od špičkových zesilovačů ve třídě AB nejsou zachráněny dostatečným pumpováním na basech. Luxman L 590AX a reproduktory Pokud se rozhodnete jít do studia a vydat přes Kč za integrovaný zesilovač, máte buď vše velmi dobře promyšlené a víte, čeho chcete dosáhnout, v opačném případě se řítíte přímou cestou do problémů a zbytečných ztrát způsobených následným prodejem takto drahých komponent. Luxmanem deklarovaných 30 W na kanál v 8 Ohmech je velmi konzervativní údaj a některé testy ukazují až trojnásobek (pravděpodobně již ve třídě AB). I přes tento fakt je potřebné počítat s tím, že pro podobný zesilovač je nutné vybírat reproduktory s rozumem, citem a také vlastním poslechem.

16 Luxman L 590AX velmi dobře spolupracoval např. s povedenými reproduktory z dílny zemřelého (čest jeho památce) Franco Serblina pod označením Accordo. Tam, kde se s těmito reproduktory nižší model L 550AX už ve velmi vypjatých situacích a ve vyšších než obyklých hlasitostechch trápil, vyšší model integrovaného zesilovače L 590AX dodal reprodukci potřebný šmrnc a drive. Luxman je díky perfektní transparentnosti vhodným partnerem, který dokáže benefitovat ze špičkové výškové kaloty (Ragnar Lian) a v této kombinaci jde o opravdu lahůdkovou záležitost pro milovníky neamplifikované hudby a menších orchestrálních těles. Franco Serblin Accordo jsou reproduktory, které bezpečně odhalí nectnosti reprodukčního řetězce na středních a vysokých frekvencích, ale na druhou stranu díky svým skromným rozměrům i přes velmi rychlé a extrémně dobře prokreslené basy se tyto skvosty nesnaží fušovat do řemesla plnohodnotným nebo lépe řečeno velkoobjemovým reprosoustavám. Poslechových prostor v panelákových bytech je více než dost, a tak ne každý potřebuje nebo si může dovolit vzhledem k prostorovým dispozicím mít doma velkoobjemové reprosoustavy. Pokud ano, je hřích toho nevyužít. Luxman jsem měl šanci slyšet malou chvíli na Harbeth M40.1 a B&W 803 Diamond. V obou případech to zesilovač ustál se ctí, ale jeho charakteru a možnostem přeci jen odpovídaly lépe britské reprosoustavy Harbeth M40.1, které i přes relativně nízkou citlivost 86 db nevykazovaly při běžné poslechové hlasitostí omezení dynamiky nebo nedostatek kontroly na spodních oktávách. B&W 803 Diamond již Luxman zvládá o poznání méně přesvědčivě, a to i přes fakt, že výrobce deklaruje citlivost 90 db. Impedance ovšem klesá v některých případech až na 3 Ohmy, a to už může znamenat pro relativně skromně dimenzovanou výkonovou část

17 problém. Celkově se nedalo říci (na rozdíl od Harbeth), že by člověk chtěl cíleně u podobné sestavy setrvávat příliš dlouho. Kontrola nad reprosoustavami ani charakter Luxmanu zmiňovaným Diamondům příliš neseděl. Nechci tím říci, že B&W 803 Diamond jsou špatné reprosoustavy, jen pro dosažení maximálních výkonnostních met potřebují poměrně výkonné zesilovače ve třídě AB (nejlépe opravdu silné monobloky ve třídě AB). Případným majitelům nebo koupěchtivým zájemcům bych doručil hledat ve vodách britských výrobců reprosoustav, jako jsou Spendor nebo Harbeth. Ověřenou kombinací je i poměrně vzácná souhra s malými uměleckými skvosty Franco Serblin Accordo, které ovšem nevyhoví každému díky omezeným možnostem reprodukce ve spodních oktávách. Poměrně exotickou, ale velmi příjemnou možností, jak ušetřit, jsou reproduktory ukrajinské značky Contrast, které společně s Luxmanem tvoří také velmi dobře poslouchatelnou kombinaci a díky vysoké citlivosti je áčko uřídí bez sebemenších problémů. Závěr Stojí za to? Luxman L 590AX je v mnoha ohledech výjimečný zesilovač, který do značné míry boří zažité mýty o tom, že tranzistorová Áčka hrají teple a hodí se pouze pro malé a nenáročné reprosoustavy. Luxman má bezesporu i přes relativně skrovný papírový výkon (2x30W v 8 Ohmech) ve svých silách, aby uřídil i plnohodnotné reprosoustavy typu Harbeth M40.1 nebo B&W 803 Diamond. Zároveň vás Luxman neošidí o nic ze zobrazení středního pásma a na nejvyšších frekvencích je maximálně transparentní, což dokazovalo jeho souznění s italskými klenoty Franco Serblin Accordo.

18 Luxman pouze lehounce otepluje reprodukci středního pásma, ale i přes tento fakt ho lze řadit spíše k neutrálním zesilovačům. Uchu lahodí také lehké zvýraznění nejvyšších frekvencí, které mají zásluhu na tom, že Luxman dokáže bez zbytečného karnevalu zobrazit v dobrých nahrávkách velmi přehledně zvukovou scénu a jednotlivé nástroje téměř s laserovou přesností. Na druhou stranu má L 590AX jisté rezervy v objemu a důrazu na spodních oktávách, kde nejlepší zesilovače ve třídě AB umí více. Luxman to ovšem kontruje přesností a rychlostí basových linek, což je u určitých typů hudby (především té akustické) velmi opojné. Luxman na vás dokáže přenést auru zakouřeného jazzového klubu spolu s jemnými detaily, které můžete slyšet jen přes ty nejlepší integrované zesilovače. Konstruktéři dokázali dát modelu L 590AX do vínku velmi vyvážený poměr schopností, a tak dokáže zobrazit věrně i ty nejmenší detaily a zároveň vás bavit při poslechu dlouhé hodiny. Nedejte se ovšem ošálit tím, že koupí tohoto zesilovače se přenesete automaticky do jiné zvukové ligy, neboť Luxman k sobě nárokuje i adekvátní komponenty v podobě CD/SACD přehrávače, gramofonu či streameru a v neposlední řadě také dobré reprosoustavy. Požadovaná částka za tento zesilovač rozhodně není ničím, nad čím by našinec mohl jen tak mávnout rukou, a tak se vyplatí tohoto japonce zhodnotit na vlastní uši. Mimo mimořádně kvalitně řemeslně odvedeného provedení má zesilovač k dispozici také kvalitní gramofonový předzesilovač, který např. u konkurenčního Accuphase bude stát dobrých Kč navíc v podobě volitelného modulu.

19 Integrovaný zesilovač Luxman L 590AX není bez chyb, ale s klidným srdcem mohu prohlásit, že jde o velmi zdařilý produkt, který nikoho svými výkony nemůže urazit a fanoušky akustické hudby a klasiky může doslova nadchnout a dlouhou dobu nepustit. Nebudu se pouštět na tenký led prohlášeními, že jde o integrovaný zesilovač na pořád, ale pro překonání laťky, kterou tento integrovaný zesilovač nastavil, budete muset sáhnout do kapsy podstatně, ale opravdu podstatně hlouběji. Není to sice nejlepší integrovaný zesilovač, který si můžete za peníze koupit, ale je jedním z mála přístrojů v této kategorii, které stojí opravdu za pozornost. Ostatně nic takového jako nejlepší integrovaný zesilovač ani neexistuje. Nesmíme zapomenout na nově příchozí rivaly Luxmanu L 590AX, jako je Accuphase E 600 či Ayre AX 5, které mají ambice pořádně zamíchat na nejvyšších příčkách seznamu bitvy o nejlepší integrovaný zesilovač. Snad je v testu již brzy poznáme podrobněji. Plusy + Výborný zvuk (třída A) + Bezprecedentní provedení a design + Výborný gramofonový předzesilovač + Vybavenost zesilovače celkově Minusy Některé konkurenční zesilovače mají lepší basy (včetně LUXMAN L 507uX) Cena v době testování: cca Kč s DPH

Svět audia. Luxman M 900u: první dojem

Svět audia. Luxman M 900u: první dojem Svět audia Luxman M 900u: první dojem autor: Petr Štefek (Svět audia) 1.10.2014 Měli jsme možnost si exkluzivně vyzkoušet, co umí zbrusu nový koncový zesilovač Luxman M 900u, který měli možnost dosud zkusit

Více

BRYSTON BHA-1 QUADRAL SIGNO AVANTGARDE 80 AUDEZE LCD2

BRYSTON BHA-1 QUADRAL SIGNO AVANTGARDE 80 AUDEZE LCD2 leden 2014 / č. 3 MAGNAT QUANTUM SIGNATURE BRYSTON BHA-1 QUADRAL SIGNO AVANTGARDE 80 AUDEZE LCD2 HIGH-ENDOVÝ SLUCHÁTKOVÝ ZESILOVAČ KVALITNÍ TŘÍPÁSMOVÉ SOUSTAVY PLANÁRNÍ AUDIOFILSKÁ SLUCHÁTKA Tvoje muzika

Více

Accuphase E 550 vs Luxman L 550A II

Accuphase E 550 vs Luxman L 550A II Integrovaná aristokracie Accuphase E 550 vs Luxman L 550A II Accuphase i Luxman se těší ve světě highendu ze zvláštního postavení, a to nejen v rodném Japonsku. Luxman je historicky mnohem starší než jeho

Více

WWW.RADiOSCAMATORUL.Hi2.RO

WWW.RADiOSCAMATORUL.Hi2.RO OBSAH Amatérské radio Vydavatel: AMARO spol. s r.o. Adresa vydavatele: Radlická 2, 150 00 Praha 5, tel.: 57 31 73 14 Řízením redakce pověřen: Ing. Jiří Švec tel.: 57 31 73 14 Adresa redakce: Na Beránce

Více

Jak správně vybrat TV

Jak správně vybrat TV Jak správně vybrat TV aneb NENECHTE SE OKLAMAT! Autoři_ Roman Svoboda Vladimír Kaděra Václav Vozáb Tomáš Malík Obsah_ 1. Předmluva 01 2. Obecné principy a funkce TV 02 Historický vývoj ČB, CRT, Trinitron,

Více

JAROSLAV KASAL 5 0670/VAC. Cena vč. DPH: 1 620 Kč K testu zapůjčila firma: Levi International, a. s., www.levi.cz

JAROSLAV KASAL 5 0670/VAC. Cena vč. DPH: 1 620 Kč K testu zapůjčila firma: Levi International, a. s., www.levi.cz 110 111 Nalaďte si digitál Set top box Sencor SDB-1002T Kapesní přehrávač videa a zvuku Pocket Video Recorder ARCHOS AV400 s interním pevným diskem s kapacitou 20GB MARTIN KYBAL P Sencor SDB-1002T cena

Více

1 Stručná historie a vývoj 6. 2 Základní typy přístrojů 8 2.1 Kompaktní přístroj... 8 2.2 Kompaktní přístroj se ZOOMEM... 8

1 Stručná historie a vývoj 6. 2 Základní typy přístrojů 8 2.1 Kompaktní přístroj... 8 2.2 Kompaktní přístroj se ZOOMEM... 8 Úvod 5 1 Stručná historie a vývoj 6 1.1 1998-1999: Technologicky výstřelek... 6 1.2 2000-2001: Hledání kvality... 6 1.3 2002: Boj o cenu a zákazníka... 7 1.4 2003: Rychlost a kapacita... 7 1.5 Jaká bude

Více

NEJLEPŠÍ OBRAZ, USLYŠÍTE NEJLEPŠÍ ZVUK! UVIDÍTE NEJLEPŠÍ OBRAZ, USLYŠÍTE NEJLEPŠÍ ZVUK!

NEJLEPŠÍ OBRAZ, USLYŠÍTE NEJLEPŠÍ ZVUK! UVIDÍTE NEJLEPŠÍ OBRAZ, USLYŠÍTE NEJLEPŠÍ ZVUK! Katalog 5. ročníku výstavy na téma domácí zábava 15. až 17. října 2009 od 10.00 do 18.00 hodin v komplexu hotelů Angelo, Andel s, Suite a multiplexu Village Cinemas Anděl NEJLEPŠÍ OBRAZ, USLYŠÍTE NEJLEPŠÍ

Více

Reproduktorové umělecké dílo

Reproduktorové umělecké dílo Reproduktorové umělecké dílo První monitory Franco Serblina zkonstruované pod novou, vlastní značkou, jsou nejen unikátní, ale také cenově dostupné. Nejen to je činí výjimečnými! Investice do audio-vybavení

Více

Obsah. Amatérské radio 5/2007

Obsah. Amatérské radio 5/2007 OBSAH Amatérské radio Vydavatel: AMARO spol. s r.o. Adresa vydavatele: Zborovská 27, 150 00 Praha 5, tel.: 257 317 314 Řízením redakce pověřen: Alan Kraus Adresa redakce: Zborovská 27, 150 00 Praha 5 tel.(zázn.):

Více

Jak na POČÍTAČ. z cyklu Jak na tech. Kolektiv:

Jak na POČÍTAČ. z cyklu Jak na tech. Kolektiv: 2 Jak na POČÍTAČ z cyklu Jak na tech Kolektiv: Adam Kubeš Petr Veselý Zdeněk Pechar Magda Procházková Jan Mach Martin Vondráček Tomáš Staško Tomáš Arendáč Mátúš Lackovič www.jaknatech.cz 3 4 Obsah 1. Úvod

Více

Osvětlení. Rady, tipy, informace

Osvětlení. Rady, tipy, informace Osvětlení Obsah Legislativa 2 Základní parametry světelných zdrojů 3 Typy světelných zdrojů 6 Klasické žárovky 6 Halogenové žárovky 7 Kompaktní zářivky 8 Lineární zářivky 9 LED osvětlení 9 Mýty o úsporných

Více

PRŮVODCE SVĚTEM ELEKTRONICKÝCH KNIH

PRŮVODCE SVĚTEM ELEKTRONICKÝCH KNIH PRŮVODCE SVĚTEM ELEKTRONICKÝCH KNIH 4SA426 Prezentace a komunikace informací Autoři: verze 1.0 BÁLINT Vladimír LEHMAN Tomáš ONDROVÁ Lucie ŠUBR Vladimír OBSAH ÚVOD... 3 1. SOUČASNÉ TECHNOLOGIE... 4 1.1.

Více

NEJČTENĚJŠÍ ČASOPIS O MOBILECH. REVOLUCE! KREDITNÍ TARIFY Vyplatí se vám více než klasické tarify? SAMSUNG ZV40

NEJČTENĚJŠÍ ČASOPIS O MOBILECH. REVOLUCE! KREDITNÍ TARIFY Vyplatí se vám více než klasické tarify? SAMSUNG ZV40 JEDNIČKA V TESTECH NEJČTENĚJŠÍ ČASOPIS O MOBILECH cena 39Kč (59 Sk) 10/06 o mobilech víme vše mobility 10/06 Nejčtenější časopis o mobilech BENQ- SIEMENS EF51 Telefonující přehrávač ETEN M600+ Neznámý

Více

Nokia + Windows = konec Symbianu?

Nokia + Windows = konec Symbianu? ČR: 39 Kč SR: 2,16 Nokia + Windows = konec Symbianu? Zjistěte, co bude znamenat spolupráce Nokie a Microsoftu» HTC 7 Pro» Samsung Wave 533» LG T310» LG C320» Samsung Xcover 271» Blackberry 9800 Torch»

Více

Kia CARENS 10 % Až sedm míst za velmi rozumné peníze. Atraktivní rodinné auto. Legenda nám povyrostla! PODVOZKOVÉ DÍLY SE SLEVOU

Kia CARENS 10 % Až sedm míst za velmi rozumné peníze. Atraktivní rodinné auto. Legenda nám povyrostla! PODVOZKOVÉ DÍLY SE SLEVOU č. 6, ročník 12, vychází 4. června 2013 časopis pro širokou motoristickou veřejnost / zdarma AKCE OD PODVOZKOVÉ DÍLY SE SLEVOU a navíc výhodná cena práce www.autokellyautoservis.cz 10. 6. DO 7. 7. 2013

Více

Výpočetní technika Rady, tipy, informace

Výpočetní technika Rady, tipy, informace Výpočetní technika Rady, tipy, informace Obsah Dnešní domácnost je digitální 2 Pro co se rozhodnout Chcete PCčko nebo Tablety? 4 Stolní PC 6 Notebook 7 Ultrabook 8 Tablet 9 Konvertibilní zařízení 10 Chytré

Více

Byty, Domy, Zahrady PŘÍLOHA HOME OFFICE PRAHA URČUJE TRH S BYDLENÍM NEBOJTE SE HYPOTÉKY KOUZLO ŽIVÉHO PLOTU. CENA 58 Kč DLAŽBA JAKO RÉBUS

Byty, Domy, Zahrady PŘÍLOHA HOME OFFICE PRAHA URČUJE TRH S BYDLENÍM NEBOJTE SE HYPOTÉKY KOUZLO ŽIVÉHO PLOTU. CENA 58 Kč DLAŽBA JAKO RÉBUS listopad/prosinec 2006 Byty, Domy, Zahrady PRAHA URČUJE TRH S BYDLENÍM CENA 58 Kč DLAŽBA JAKO RÉBUS PŘÍLOHA HOME OFFICE NEBOJTE SE HYPOTÉKY KOUZLO ŽIVÉHO PLOTU TEPLO PRO VÁS SPRÁVNÁ VOLBA ŠIROKÝ SORTIMENT

Více

V40. Volvo Ocean Race 2012 je u konce. Zveme vás na oslavu Volvo XC90. Volvo. Cross Country

V40. Volvo Ocean Race 2012 je u konce. Zveme vás na oslavu Volvo XC90. Volvo. Cross Country 03 2012 zdarma. časopis společnosti auto průhonice Volvo V40 Cross Country Volvo Ocean Race 2012 je u konce Zveme vás na oslavu Volvo XC90 www.autopruhonice.com www.autodejvice.com www.autostodulky.com

Více

Vystřihněte si televizní kurz. Příloha: Počítačové komponenty Sestavujeme počítač krok za krokem. 49 000 Kč. Znáte z České televize

Vystřihněte si televizní kurz. Příloha: Počítačové komponenty Sestavujeme počítač krok za krokem. 49 000 Kč. Znáte z České televize SOUTĚŽ s firmou Exac monitor Mitsubishi za 9 000 Kč VYSTŘIHOVÁNKA: OCR Recognita.0 CZ HARDWARE: TIPY A TRIKY: rámy a sloupce ve Wordu Minolta PagePro 6L Srozumitelný průvodce světem počítačů, multimédií,

Více

Nejlepší pomocníci do školy

Nejlepší pomocníci do školy 04 2013 10. ročník ZDARMA ve všech elektroprodejnách SOUTĚŽ O ceny za 20 000 Kč! S PHILIPSEM O HUDEBNÍ SYSTÉMY inspirace do mobilu JARoslAv KulhAvý Technika mi musí věrně sloužit in vino veritas Do moderního

Více

NEJČTENĚJŠÍ ČASOPIS O MOBILECH EXKLUZIVNĚ LETNÍ NOVINKY OD NOKIE. NOKIA N91, NEBO ipod nano? Megatest hudebních zařízení NOKIA N73

NEJČTENĚJŠÍ ČASOPIS O MOBILECH EXKLUZIVNĚ LETNÍ NOVINKY OD NOKIE. NOKIA N91, NEBO ipod nano? Megatest hudebních zařízení NOKIA N73 JEDNIČKA V TESTECH NEJČTENĚJŠÍ ČASOPIS O MOBILECH cena 39 Kč (59 Sk) mobility 5/06 Nejčtenější časopis o mobilech SONY ERICSSON W700i Titanový walkman MOTOROLA PEBL U6 Špičkový design SAMSUNG P300 Tenký

Více

Cary Audio Design CD303/300

Cary Audio Design CD303/300 Perysova Červená Knihovna presents Cary Audio Design CD303/300 Jak je psáno v románu M. Puza Kmotr (The Godfather): Šťastný je ten, kterého zasáhne blesk a na první pohled se zamiluje. Chudáci ti, kteří

Více

Di í. gitál. doping n 1/2014. Jedinečný po všech stránkách. Technolibůstky Ze světa sportu. Rozhovor FIBA World Technologie za baskebalovým hřištěm

Di í. gitál. doping n 1/2014. Jedinečný po všech stránkách. Technolibůstky Ze světa sportu. Rozhovor FIBA World Technologie za baskebalovým hřištěm Rozhovor FIBA World Technologie za baskebalovým hřištěm Na jedné lodi SYNOT TIP Sázka na online Hi-tech UHD porazilo 3D Technolibůstky Ze světa sportu Jedinečný po všech stránkách 1/2014 Po naskenování

Více

Rodinný den s Hyundai v GMP MIX Ostrava

Rodinný den s Hyundai v GMP MIX Ostrava Rodinný den s Hyundai v GMP MIX Ostrava 2 - Novinky, zajímavosti 3 - Představujeme naše partnery: Hyundai Olomouc 4 - Rodinný den s Hyundai v GMP MIX Ostrava 5 - Konec prázdnin v Autocentru Háša 6 - Představujeme:

Více

PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Absolventská práce. 2005 Ondřej Kaprhál

PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Absolventská práce. 2005 Ondřej Kaprhál PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Absolventská práce 2005 Ondřej Kaprhál PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Nad Rokoskou 111/7, Praha 8 Obor: Aplikace výpočetní

Více

Mercedes-Benz. 15. let Hoffmann & Žižák. Hoffmann & žižák. Mercedes- -Benz. Značkový servis se vyplatí, nejen na jaře. Klenot nejen na obdivování

Mercedes-Benz. 15. let Hoffmann & Žižák. Hoffmann & žižák. Mercedes- -Benz. Značkový servis se vyplatí, nejen na jaře. Klenot nejen na obdivování Hoffmann & žižák 01 10 Mercedes-Benz SLS 63 AMG Klenot nejen na obdivování 15. let Hoffmann & Žižák Mercedes- -Benz Actros Borec na stavby Značkový servis se vyplatí, nejen na jaře Hoffmann & ŽiŽák včera

Více

Jaký je HP TouchPad? KOPÍRUJTE SDÍLEJTE POSÍLEJTE TISKNĚTE. Soutěž o mobilní telefon NOKIA uvnitř časopisu AMAZON KINDLE 4.

Jaký je HP TouchPad? KOPÍRUJTE SDÍLEJTE POSÍLEJTE TISKNĚTE. Soutěž o mobilní telefon NOKIA uvnitř časopisu AMAZON KINDLE 4. KOPÍRUJTE SDÍLEJTE POSÍLEJTE TISKNĚTE Červenec srpen 2012 Stáhnout epub Mobilní Linux Nenechte si ujít nové číslo AMAZON KINDLE 4 Emgeton Meizu M9 Jaký je HP TouchPad? Qt v mobilním světě Soutěž o mobilní

Více

Literární akademie (Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého) s.r.o. Na Pankráci 420/54 Praha 4. aneb Život on-line

Literární akademie (Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého) s.r.o. Na Pankráci 420/54 Praha 4. aneb Život on-line Literární akademie (Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého) s.r.o. Na Pankráci 420/54 Praha 4 aneb Život on-line Sborník závěrečných prací Literární akademie (Katedra mediální tvorby a publicistiky)

Více

Řízení vzdálených pracovníků

Řízení vzdálených pracovníků Pro každého, kdo chce zlepšit své manažerské schopnosti Michal Martoch Řízení vzdálených pracovníků Kdy a proč práce na dálku (ne)funguje Jak zefektivnit běžnou práci Mnoho praktických tipů v kanceláři

Více