Růst = změna kvantitativní (přibývání cm a kg) Vývoj = změna kvalitativní (Dozrávání tělesných tkání, diferenciace, vývoj)

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Růst = změna kvantitativní (přibývání cm a kg) Vývoj = změna kvalitativní (Dozrávání tělesných tkání, diferenciace, vývoj)"

Transkript

1 Zápis přednášky předmětu : Biologie dítěte Autor : Jirka Stibor Obrázky převzaty z knihy: Machová Jitka : Biologie člověka pro učitele, Karolinum Růst a vývoj dítěte a jeho poruchy Růst = změna kvantitativní (přibývání cm a kg) Vývoj = změna kvalitativní (Dozrávání tělesných tkání, diferenciace, vývoj) Růst a vývoj nejsou rovnoměrné (kojenec 1/4, dospělý 1/8) Nejrychleji se rozvíjí mozek a nejpomaleji pohlavní žlázy. Dvě období zrychleného růstu. 1) Nitroděložní v 1.týdnu těhotenství. Zpomalení v předškolním a mladším školním věku (1,5kg/5cm za rok) 2) Puberta (2,5-6kg/8-12cm za rok) Sekulární zrychlení růstu urychlení růstu s časem (generačně) Pro porovnání správnosti existují tabulky. Různé metody hodnocení růstu a vývoje. 1) Metoda průměru a směrodatné odchylky (sigma) a. Do 1 sigma normální stav b. 1-2 sigma nad- nebo podprůměrný růst c. Více než 2 sigma výrazně nad- nebo podprůměrný růst 2) Percentilová metoda vyjadřuje naměřený rozměr v procentuálním vztahu v určitém věku. a přiměřená hodnota k věku b nižší hodnota k věku c extrémně nižší d. Méně než 3 mimořádně extrémně nižší e vyšší f extrémně vyšší g. Více než 97 mimořádně extrémně vyšší Poruchy růstu 1) genetické příčiny (dědičné) 2) hormonální (hypofýza růstový hormon) Gigantismus, akromegalie (okrajové růsty) 3) Chronické nemoci životně důležitých orgánů 4) Zevní faktory (výživa)

2 2.Charakteristika jednotlivých období dětského věku 1) Novorozenecké (0-28.den života) 2) Kojenecké (od 2.měsíce do konce 1.roku) 3) Batolecí (od 1.roku do 3.roku) 4) Předškolní (od 4. do 6.roku) 5) Školní (od 7. do 15.roku) 6) Dorostové (od 16. do 18.roku) (adolescence) Ad 1) Nejrizikovější pro nemoci. Novorozenecká úmrtnost je počet zemřelých do 28.dne života z 1000 živě narozených. (Nyní 2-3 těžce nedonošené x vrozené vady) Ad 2) Kojenecká úmrtnost je počet zemřelých do konce 1.roku života z 1000 živě narozených (včetně novorozenecké nyní 4-5) Výživa se dělí: a) výhradně mléčné (do 4.měsíce) b) od 5.-7.měsíce doplněno ovocno- a zelenino- mléčnými přípravky c) plná kojenecká výživa (obilná výživa od konce 6.měsíce jinak riziko alergie na lepek) Ad 3) Zvídavé a pohyblivé (Co je to? Proč?) Vysoké procento úrazů (spáleniny, opařeniny, utonutí) Ad 4) Školní zralost zkoumat ne dřív než v 5.5 roku Hodnotí: a) učitelka mateřské školy (mluvené slovo, sociální chování ) b) pediatr (tělesná stránka a choroby) c) psycholog (psychická zralost) Ad 5) Dělení na mladší školní věk (1.stupeň) a na starší školní věk (2.stupeň) Choroby : Ortopedické vady (ot.15) a Neurotické obtíže (ot. 16) Ad 6) Teenager ( ) Problémy návykové látky: Drogy všedního dne (alkohol, nikotin, kofein) Dělení na měkké a tvrdé špatně. Gateway drogs průchozí drogy. ( marihuana heroin) Měkké drogy - z konopí - marihuana - hašiš - sedativa - diazepan - lexaurin - taneční - extáze - čichači - toluen Tvrdé drogy - kokain, pevitin, heroin.

3 3.Vrozené vývojové poruchy (fenylketonurie) Nezaměňovat vrozené a dědičné. I. Vrozené vady na genetickém podkladu a. Metabolické II. b. Chromozomální Poškození plodu v souvislosti s rizikovým těhotenstvím nedědičné I.a. Vada v látkové přeměně (metabolismu) Poruchy v enzymech tuků, cukrů, bílkovin (TCB). Porucha v metabolismu bílkovin aminokyselin => fenylalanin Do moče se dostává kyselina fenylpyrohroznová => Fenylketonurie 1 na narozených dětí Od 4.měsíce života Děti blonďáci a kožní onemocnění Fenylalanin souvisí s melaninem (pigment) Moč páchne po myšincích Výrazné opožďování duševního i tělesného vývoje Důležitá včasná diagnóza Léčba dieta bez fenylalaninu Prevence : Provádí se screeningové vyšetření v 5.dni odebráním krve z patičky na filtrační papír a její laboratorní vyšetření. I.b. Vady chromozomální (jádrové) např. M.Downův syndrom II. Poškození plodu při rizikovém těhotenství a při porodu. 1. Porodní trauma (úraz) různé tlaky a tahy 2. Asfyxie (Asfyxický syndrom) Nedostatek kyslíku (Hypoxie) Zaškrcení pupečníku, odloučení placenty 3. Infekce ( Zarděnky, sepse ) 4. ERYTROBLASTOZA (Hemofilická nemoc novorozenců) => těžké poškození Rodiče Otec Rh+, Matka Rh- a dítě Rh+ Rh+ vyvolá protilátky proti Rh- a dochází k rozpadu krvinek novorozence (chudokrevnost) => obsahuje hemoglobin rozpadem vzniká žlučové barvivo BILIRUBIN => zaplaví nervový systém a je toxický => novorozenecká žloutenka Mírná je běžná léčba tzv.modrým světlem.

4 4. Štitná žláza a její hypofunkce Štitná žláza je žláza s vnitřní sekrecí. Produkuje hormony T3(Trijódtionin) a T4(Tyroxin). Zasahují do metabolizmu. Dítě s hypofunkcí štitné žlázy Snížený svalový tonus (napětí) Hrubý hlas Suchá kůže Mírná obezita Růst kostry zpomalen (menší postava) Typický výraz obličeje (tzv.opičí) => kreténismus Struma (vole) ale i u normální funkce nebo hyperfunkce Psychomotorická retardace Začíná ve 2.měsíci. Odhalení jako u fenylketonurie sreening.

5 5. Respirační systém a choroby horních dýchacích cest Anatomie Nosní průduchy, nosohltan, nosní mostky, hrtan, průduškové kmeny, průdušky, bronchy, bronchioly, plicní sklípky => vlásečnice, kapiláry. Nosič hemoglobin -> váže na sebe kyslík a kysličník uhličitý (O2 x CO2) Kanály jsou vystlány buňkami epitelami Průchodem přes epitel se vzduch zahřívá Zvlhčuje vzduch Kmitající štětinky na povrchu epitel vysunují částice směrem ven (čistící funkce) Nemoci respirační Horní cesty dýchací (Nos, nosohltan,hrtan, průdušnice) Rýma banální virové nebo bakteriální onemocnění Laryngitis zánět hrtanu (viry) Sípavý hlas až ztráta hlasu Dušnost (vdechová) Vrcholí v noci Drsný štěkavý kašel Léčba chladný vlhký vzduch Epiglotitis zánět záklopky hrtanové (bakterie hemofilus způsobuje i hnisavý zánět mozkových blan) Dušnost (vdechová) Schvácení, vyděšenost Vysoké teploty Aerobní vegetace žláza Nosní mandle zduření po odstranění se při dýchání ústy obnoví.

6 6. Respirační systém a choroby dolních dýchacích cest Zánět plic Plíce pravá plíce 3 laloky, levá pouze 2 (srdce) Lalok se dělí na segmenty. Zánět celého laloku nebo více segmentů pneumonie. Zánět lalůčkový (bronchů) bronchopneumonie. Léčba antibiotiky.

7 7. Krevní oběh, krev a jejich onemocnění Krev je vytlačována z levé srdeční komory do aorty. Přes tepny, žíly, vlásečnice a kapiláry přenáší krev kyslík do buněk (tkáně). Pak krev odebere oxid uhličitý a je dovedena do pravé srdeční předsíně. Přes chlopeň do pravé komory a odtud plicní tepnou do plic. Zde probíhá opačný proces než v tkáni. (CO2 -> O2) a odtud do levé srdeční předsíně a přes chlopně do levé srdeční komory. Tepový objem cca 70 ml Tepová frekvence cca 70 t/min Minutový objem 4,9 l/min (téměř celý obsah) Složky krve Tekutá složka plazma. Červené krvinky erytrocyty mil/mm3 + životnost 120 dní Bílá krvinky lymfocyty 4-8 tis/mm3 Krevní destičky trombocyty tis/mm2 ovlivňuje krevní srážlivost. Nemoci krve Trombocytopenie chybí destičky poruchy krevní srážlivosti Anémie chudokrevnost chybí červené krvinky. Leukémie chybí bílé krvinky malátné, unavené, bolesti kloubů, nechutenství, transplantace kostní dřeně (problematika přijmutí cizích látek)

8 8. Ledviny a močové cesty a jejich onemocnění Zpracují cca 180l/24h prvotní moči většina se vstřebává zpět a zůstane cca 1,5l /24h Nemoci dolního segementu Infekce močových cest postupuje vzestupně zvenku. Nejčastěji bacil Escherichia coli Projevy: Nutkavé močení Bolestivé močení Bolesti v podbříšku Přítomnost bílkovin a krve v moči Nemoci horních cest (Pánvička ledvinná z ledvinou) Infekce buď vzestupně nebo s krví. Postreptokokový imunokomplexový zánět ledvin Zpravidla po angíně způsobené streptokokem. Vznikne imunokomplex (bakterie s protilátkou) který proudí s krví a usadí se v ledvinách. Záněty způsobí zjizvení ledvin a ztrátu jejich funkce

9 9.AIDS a možnosti prevence U nás je cca 1000 lidí, celkem cca 40 mil. Acquired Imune Deficiency Syndrom Syndrom získané ztráty imunity Způsobuje jí HIV tzv.retrovir Postihuje bílé krvinky a mízní uzliny. Zdroje nemoci: Nemocný člověk, ale i přenašeč. Obsažen v krvi, slinách, slzách, ve spermatu. 1. krví 2. pohlavním stykem v libovolné formě Inkubační doba měsíců Infekční již za 7.týdnů. Průběh choroby: 1. Postupné napadání lymfocytů (bílých krvinek) -> akutní stádium Teploty Bolesti kloubů a svalů Zvětšené mízní uzliny 2. Stádium bezpříznakové Postupný pokles počtu bílých krvinek 3. Mnohočetné postižení uzlin Zduření uzlin Teploty Průjmy Ztráta hmotnosti Plísňová onemocnění 4. Manifestní AIDS Opakované záněty plic Superinfekce Nemocný nemocem postupně podléhá Nevyléčitelná choroba léčí se příznaky. Bráníme se prevencí 1. Vyšetřování dárců krve na HIV 2. Používání jednorázových lékařských pomůcek 3. Mechanická ochrana při pohlavním styku (kondom) 4. Zdůrazňování partnerské věrnosti

10 10.Alergie a některá alergická onemocnění Změněná reaktivita imunitního systému ve smyslu přemrštěné reakce na antigen (alergen) Typy alergií 1. Reakce I.typu okamžitá (atopická) Potravinová alergie Bodnutí hmyzem Mimo lokální reakce dochází k reakci celkové (Anafylaktická) => anafylaktický šok => uvolňuje se histamin (protilátkou je adrenalin) 2. Reakce II.typu cytotoxická =>Erytroblastoza 3. Reakce III.typu imunokomplexová Viz 8 otázka nemoci horních cest 4. Reakce IV.typu buňkami zprostředkovaná reakce tuberkulínového typu (oddálená 24 až 48 hodin) testování na protilátku tuberkulózy u dětí Bronchiální astma průduškové astma Výdechové astma (hvízdavý dech) Alergickou reakcí se 1. smrští průduška 2. je zvýšená produkce hlenu a 3. zvětší se buničky. Léky kortikoidy ( z kůry nadledvinek) př. KORTIZON (tablety, injekce) Začínají se vyrábět spreje, které mají přímý účinek.

11 11.Charakteristika infekčních onemocnění a možnosti prevence Inkubační doba je doba od vniknutí do organismu do prvního projevu. ZDROJ => PŘENOS => VNÍMAVÝ JEDINEC Nemocný Virulence (Množství Bacilonosič (tyfus) a agresivita Zvíře (vzteklina) mikroorganismů) Kapénková (chřipka, respirační choroby) Alimentární zažívací (zánět jater) Kůže - poranění i hmyzem (tetanus) Používání desinfekce i na drobná poranění (např.betadine) Imunita dvojího druhu 1. Vrozená nespecifická 2. Získaná specifická Infekční zárodky Onemocněním se vytvoří protilátky Očkováním Základní systém očkování dětí (DiTePe, Hexavakcína, ) X Imunita (odolnost) Prevence Izolace nemocného Zákaz hromadných akcí v případě epidemie Bacilonosič vyšetření v rizikovém prostředí zdravotní průkaz v potravinářství. Zvíře hromadné očkování nebo odstřel Kapénková infekce izolace Alimentární hygiena mytí rukou (Hepaptitis A) Kůže ošetření drobných poranění, zabránění přístupu hmyzu Posílení imunity očkování Klíště odstranit mýdlovou vodou.

12 12.Nejčastější střevní postižení Salmonelóza epidemiální Rezervoárem je dobytek a drůbež Nedostatečně tepelně opracované suroviny Projevy Teplota Bolesti hlavy Průjem => dehydratace => šok Křečovité bolesti břicha Inkubační doba: 6-48 hodin Léčba zavodňováním (v kritických případech nitrožilně) Bacilární úplavice disentérie shigela Zdroj voda. Inkubační lhůta 1-5 dnů Teploty Nechutenství Zvracení Četné průjmovité stolice Nutkání na stolice Léčba zavodňováním (v kritických případech nitrožilně) Ascarioza škrkavka 1 samička (až 20cm) => 25 miliónů vajíček a denně jich uvolní cca 200tis. Znečištěnou potravou Střeva, krevní řečiště i záněty plic Nechutenství Neurčité bolesti břicha Průjem Prevence : ochrana vody před fekáliemi a hygiena Enterobioza Roup střevní Velikost 0,5-1 cm. Viditelné na stolici V noci samička klade vajíčka do kůže kolem konečníku => svědění Prevence : stříhání nehtů, hygiena Projevem je nechutenství Nutno přeléčit všechny členy rodiny.

13 13.Dětské infekční onemocnění s exanthémem 1. Spalničky virové Inkubační lhůta 2 týdne. Přenos kapénkově. a. Katarální stádium 3-4 dny Výtoky z otvorů, uplakaný vzhled Teplota b. Stádium exanthému Vyrážka od shora dolů (začíná za ušima) Skvrnky se zvětšují a spojují Mizí opět od shora Léčba symptomatická => proti horečce. 2. Spála streptokokus (může se opakovat) Inkubační lhůta 2-5 dní. Angína Zduření a zarudnutí mandlí (i hnisavé čepy) Po několika dnech vyrážka o Drobné červené pupínky na hrudníku a bříšku o Obličej bez vyrážky ale červený a bledá ústa Po skončení se olupuje kůže na chodidlech a dlaních Možné důsledky : Zánět srdečního svalu Zánět středního ucha Léčba PENICILÍN 3. Zarděnky Inkubační lhůta 2-3 týdny. Přenos kapénkově Rýmovitá nemoc, lehké teploty Nesplývající vyrážka střední velikost 4. Plané neštovice Skvrnka pupínek puchýřek praskne stroupek Všechna stádia zároveň. Ve stadiu stroupků je již neinfekční. Léčba Svědění znecitlivění pudrem Nutno zabránit škrábání nebezpečí druhotné infekce. 5. Infekční nemoc Virové Pobyt doma a léky proti teplotě. Větší děti Vyrážka motýlkovitá na obličeji jako při prochladnutí. 6. Infekční nemoc Malé děti a kojenci Nízké teploty bez příčiny 3-4 dny a nastává vyrážka Léčba symptomatická Klid doma

14 14.Funkce jater a její poruchy Syntetická činnost u základních živin Detoxikační činnost (bakteriální, chemická) Tvorba žluči pomáhá trávit tuky Nemoci Hepatitida (Žloutenka) 1. Typ A (infekční žloutenka, nemoc špinavých rukou) Inkubace 30 dnů Příznaky : Chřipkovité onemocnění Ztmavne moč Zesvětlá stolice Zežloutne bělmo, později i kůže Průběh : od lehkých po těžké Definitivní diagnóza laboratorním vyšetřením => jaterní testy. Léčba : Klid Dieta Žádný alkohol Prognóza většinou dobrá Prevence osobní hygiena 2. Typ B (sérová nemoc) Přenos krví. Inkubace dní Příznaky a léčba jako u Typu A Prognóza : 90% uzdravení 10% přechází do chronicity Až 1% nastává Cirhóza 3. Typ C virový Vše jako u Typu A Prognóza : 50% uzdravení Až 50% do chronicity nebo Cirhóza 4. Chronická hepatitida Trvající zánět 6 měsíců a déle Trvalá nechutenství a únava Jaterní test stále pozitivní Léčba Klid Dieta dlouhodobě Prognóza velmi často Cirhóza (ztvrdnutí jater) 5. Infekční mononukleóza Angína zduřené mandle a povlaky Zvětšené uzliny Slezina hmatná Současně postiženy jaterní buňky a léčba stejná jako u chřipky i hepatitidy.

15 15.Vývoj páteře a její poruchy Vývoj páteře po narození 3 měsíc LORDÓZA 6 měsíc KYFÓZA 12 měsíc LORDÓZA Počty obratlů: 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 srostlých v křížovou kost, 3-5 srostlých v kostrč Vady Kyfóza předozadní vybočení kulatá záda a nepohyblivá a bolestivá extrémní SCHEUERMANN Postižen přechod přechod hrudní a bederní Léčba Léčebná pohybová výchova rehabilitace Korzety sádrové nebo kombinace kůže-kov Skolióza Vybočení pravolevé Nejčastěji v oblasti hrudníku a beder Někdy se vytváří protioblouk Esovitá skolióza Příčiny Někdy vrozené skoliózy (klínový obratel) Možno po úraze Postojové různě dlouhé dolní končetiny (vrozené i úrazové) prevence obuví IDIOPATICKÉ neznámý původ Léčba Rehabilitační cvičení Korzety Operativně, ale ztráta pružnosti páteře Ploché nohy Prevence správnou obuví Široké ve špičce Pevná obuv Musí mít podpatek Léčba Cvičením Ortopedické vložky o Aktivní (kulička) o Pasivní (tvarové)

16 16.Neurózy dětského věku Funkční onemocnění bez organického podkladu Nejrůznější konfliktní situace => stresy. Zvratné onemocnění Konflikty mezi dvěma subjekty dlouhodobého působení 1. Neurózy v tělesné oblasti mladší děti 2. Neurózy v psychické oblasti Ad 1. Poruchy spánku Tvrdý spánek Lehký spánek Problémové usínání Inverzní spánek PAVOR NOKTURNUS noční běs v důsledku zážitku Poruchy jídla Nechutenství Přejídání Mentální anorexie odmítání potravy zejména děvčata Bulimie nadměrná žravost Tiky Řečové poruchy Koktavost (často důsledek potlačování přirozené Laterality) Brebtavost překotná mluva Mutismus mlčení absolutní nebo elektivní (výběrový) Pomočování ENURÉMA (občasné běžné do 5.roku) Ad 2. Úzkostné stavy Fobie (Kolem 12.let běžná TANATOFOBIE strach ze smrti blízkých osob) Školní fobie 17.Psychózy dětského věku

17 18.Hydrocefalus Vodnatost Nadměrná tvorba moku Nedostatečné vstřebávání Dva druhy 1. OBSTRUKČNÍ překážka v cestě ke vstřebání 2. KOMUNIKUJÍCÍ - není překážka, ale tvoří se nadměrné množství Obojí může být jak vrozené tak získané Příznaky U vrozené už v těhotenství U porodu je větší hlavička Nápadně vyklenut čelo Nápadná žilní kresba Při poklepu vydává hlavička chraplavý zvuk Syndrom zapadajícího slunce nad duhovkou prosvítá bělmo Postižené části Poruchy rovnováhy Formy dětské mozkové obrny Postižen nebo zastaven duševní vývoj o U středních forem speciální školy o Zastavených forem ve speciální školách dobrý prospěch o U lehkých forem dojde k vyrovnání do 8.roku Léčba Operativně (tzv. SHUNT) odvádí se mok umělým odvodem do dutiny břišní, kde se vstřebává. 19.Dětská mozková obrna DMO Spastik Vzniká v mladším dětském věku V důsledku mozku jsou poškozeny svaly zvýšeným svalovým napětím (SPASMUS) Vznik DMO: 1. Prenatálně infekce matky v prvních měsících těhotenství (gestóza, EPH otoky, bílkoviny, tlak estóza ) 2. Natálně porodní problémy Hypoxie (přidušení) 3. Postnatálně po narození (do 6.měsíců) infekce Formy 1. Diparetická postiženy dvě končetiny (dolní) 2. Hemiparická stranové postižení 3. Tetraparetická všech končetin Projevy Nůžkovitá chůze Poruchy řeči Epilepsie Psychické postižení od Debility k Idiocii Léčba Rehabilitační léčba, ortopedie.

18 20.Lehká mozková dysfunkce LMD lehčí forma DMO x porucha chování Poruchy obratnosti (jemná motorika) Poruchy řeči (vývojová dysfázie) tvorba slov, vět, pojmová dysfázie Poruchy čtení dyslexie lze nácvikem minimalizovat Hyperaktivita neustálá potřeba aktivity, nesoustředěnost na jednu činnost 21.Úvod do lidské genetiky Genetika je nauka o dědičnosti. Z rodičů na potomky se přenáší určité jevy geny (vlohy) Geny jsou uloženy v chromozómech. CHROMOZÓM AUTOZÓMY (tělesné geny) HETEROCHROMOZÓMY GONOZÓM (určují pohlaví) Člověk má 23 chromozomálních párů => 46 chromozómů pár je tvaru X 23. určuje pohlaví XX žena, XY muž. Genů je známo přes určují kde co včetně chorob. Dělení buněk přechází všechny chromozómy tzv. Diploidní buňky. Pohlavní buňky jsou Haploidní obsahují polovinu chromozómů => spojením vznikne Diploidní počet 46 chromozómů. O pohlaví rozhoduje mužská buňka (X nebo Y). U ženy vždy X. Změny v chromozómech MUTACE (ABERACE) vzniká radiací nebo infekcí. 22.Downova choroba Genetická porucha obsahuje 47 chromozómů => změněný 21.pár trisomnie Vyskytuje se u dětí starších prvorodiček po 35.roku nebo naopak u matek mladších 15.let. Dříve MONGOLISMUS nepoužívat rasistický podtext. Projevy: Úzké šikmo postavené oční štěrbiny Epicantus (oční řasa) Široký kořen nosu a daleko od sebe postavené oči Trvale pootevřená ústa a vyčnívající jazyk Kratší krk i končetiny Široké dlaně a kratší prsty Opičí rýha na dlani Svaly i klouby volné Menší (podprůměrná) výška Další vrozené vady (často srdeční) Náchylnost k respiračním chorobám (snížená imunita) Snížený intelekt Nápadně klidné děti Vysoká úmrtnost ( zejména v důsledku druhotných vrozených vad )

19 23.Epilepsie Padoucnice Různě dlouhý, náhle vzniklý stav bezvědomý, provázený křečemi a s projevy abnormality na EEG. 1. Generalizované (celotělové) a. GM (Grand mal Velké zlo) Náhlý záchvat bezvědomý provázený pádem (odtud padoucnice) a dochází ke globálním křečím. Přechází křeče tonické v klonické. Poškození jazyka, dochází k pomočení, pokálení, pěna u úst, zástava dechu, silně se zpotí. Někdy předchází AURA (předzvěst) smyslové halucinace (jiskření, zvonění, hluk, zápachy ) b. PM (Petit mal Malé zlo) Kratší nepřítomnost vědomí (ABSENCE) hlavně u dětí 2. Parciální epilepsie (častější) nemusí dojít ke ztrátě vědomí a. Jaksonův svalové záškuby b. Advansivní svalově stranová nesymetrie stáčení Léčitelné a vyléčitelné Léky při neřízeném přerušení léčby prudké zhoršení stavu. V žádném případě alkohol. 24.Hlavní součásti lidské výživy a její poruchy Potrava je zdrojem energie. T Tuky 9 kcal/g 36 kj C Cukry 4 kcal/g 16 kj B Bílkoviny 4 kcal/g 16 kj 1. Kalorická hodnota potravy Potřeba = x věk => pouze ve školním věku 2. Biologická hodnota potravy Vzájemný poměr TCB (30:50:20) 3. Vitamíny (choroby hypovitaminózy a avitaminózy) Vitamín D křivice, Vitamín A oči (suchost oční, šeroslepost), Vitamín C Kurděje 4. Minerály a stopové prvky Magnézium křeče 5. Tekutiny Pitný režim DYSTOFIE, OBEZITA 25.Selhávání životně důležitých orgánů a protišoková opatření Šok nedostatečné prokrvení tělesných tkání a to u zvláště životně důležitých orgánů (srdce, plíce, ledviny, mozek) a z toho plynoucí nedostatečné zásobování tkání kyslíkem. Hypovolemický (málo krve) nedostatek tekutin, krvácení Kardiogení porucha srdce infarkt miokardu, miokarditida Anafylaktický relativní nedostatek tekutin (rozšíření cév) Septický otrava krve (bakterie), meningitida Léčba rychlost kardiopulmonální resiscutace Dýchání s úst do úst x nepřímá srdeční masáž (1:5)

ANAMNESTICKÝ ZDRAVOTNÍ DOTAZNÍK

ANAMNESTICKÝ ZDRAVOTNÍ DOTAZNÍK ANAMNESTICKÝ ZDRAVOTNÍ DOTAZNÍK Pro účely preventivní sportovně-kardiologické prohlídky ve zdravotnickém zařízení ProCorde s.r.o. v Chomutově. Příjmení, jméno:............................... Rodné číslo:.....................

Více

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Kód: Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu Imunita a infekční nemoci Anotace Pracovní list seznamuje žáka s druhy infekčních chorob a se způsoby jejich

Více

Hygiena a školní zdravotnictví. Infekční onemocnění

Hygiena a školní zdravotnictví. Infekční onemocnění Hygiena a školní zdravotnictví Infekční onemocnění Základní pojmy Původci: bakterie, viry, červi (hlísti, hlístice), členovci Inkubační doba: interval od proniknutí původců nákazy do organismu po první

Více

Oběhová soustava. Oběhová soustava je tvořena složitou sítí cév a srdcem

Oběhová soustava. Oběhová soustava je tvořena složitou sítí cév a srdcem Oběhová soustava Oběhová soustava je tvořena složitou sítí cév a srdcem Zabezpečuje: Přepravu (transport): - přepravcem je krev (soustava oběhová) - zabezpečuje přísun základních kamenů živin do buněk,

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0437. Člověk a příroda

CZ.1.07/1.5.00/34.0437. Člověk a příroda GYMNÁZIUM TÝN NAD VLTAVOU, HAVLÍČKOVA 13 Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast CZ.1.07/1.5.00/34.0437 III/2- Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím IVT Člověk a příroda

Více

LYMFA, SLEZINA, BRZLÍK. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

LYMFA, SLEZINA, BRZLÍK. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje LYMFA, SLEZINA, BRZLÍK Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Září 2010 Mgr.Jitka Fuchsová MÍZA (lymfa) Krevní kapiláry mají propustné stěny

Více

Praktické lékařství pro děti a dorost

Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro děti a dorost 1. Popáleniny u dětí Dispenzární péče Ikterus u novorozence 2. Malabsorpční syndrom Očkování závažné reakce po aplikaci očkovacích látek Neodkladná reusucitace novorozence

Více

NEBUNĚČNÁ ŽIVÁ HMOTA VIRY

NEBUNĚČNÁ ŽIVÁ HMOTA VIRY NEBUNĚČNÁ ŽIVÁ HMOTA VIRY Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje 11.3.2011 Mgr.Petra Siřínková Rozdělení živé přírody 1.nadříše.PROKARYOTA 1.říše:Nebuněční

Více

KREV. Autor: Mgr. Anna Kotvrdová 29. 8. 2012

KREV. Autor: Mgr. Anna Kotvrdová 29. 8. 2012 KREV Autor: Mgr. Anna Kotvrdová 29. 8. 2012 KREV Vzdělávací oblast: Somatologie Tematický okruh: Krev Mezioborové přesahy a vazby: Ošetřovatelství, Klinická propedeutika, První pomoc, Biologie, Vybrané

Více

Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola technická Brno, Sokolská 1

Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola technická Brno, Sokolská 1 Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola technická Brno, Sokolská 1 Šablona: Název: Téma: Autor: Číslo: Anotace: Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Soustavy člověka Stavba dýchací soustavy

Více

Obsah. IMUNOLOGIE... 57 1 Imunitní systém... 57 Anatomický a fyziologický základ imunitní odezvy... 57

Obsah. IMUNOLOGIE... 57 1 Imunitní systém... 57 Anatomický a fyziologický základ imunitní odezvy... 57 Obsah Předmluva... 13 Nejdůležitější pojmy používané v textu publikace... 14 MIKROBIOLOGIE... 23 Mikroorganismy a lidský organismus... 24 Třídy patogenních mikroorganismů... 25 A. Viry... 25 B. Bakterie...

Více

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_20_BI2 HORMONÁLNÍ SOUSTAVA

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_20_BI2 HORMONÁLNÍ SOUSTAVA Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_20_BI2 HORMONÁLNÍ SOUSTAVA NADLEDVINY dvojjediná žláza párově endokrinní žlázy uložené při horním pólu ledvin obaleny tukovým

Více

Mízní systém lymfa, tkáňový mok vznik, složení, cirkulace. Stavba a funkce mízních uzlin. Slezina. Somatologie Mgr. Naděžda Procházková

Mízní systém lymfa, tkáňový mok vznik, složení, cirkulace. Stavba a funkce mízních uzlin. Slezina. Somatologie Mgr. Naděžda Procházková Mízní systém lymfa, tkáňový mok vznik, složení, cirkulace. Stavba a funkce mízních uzlin. Slezina. Somatologie Mgr. Naděžda Procházková Míza Lymfa Krevní kapiláry jsou prostupné pro určité množství bílkovin

Více

Maturitní okruhy z Ošetřovatelské péče

Maturitní okruhy z Ošetřovatelské péče Maturitní okruhy z Ošetřovatelské péče Ošetřovatelský proces u nemocných s akutním onemocněním dýchacího systému Ošetřovatelský proces u nemocných s chronickým onemocněním dýchacího systému Ošetřovatelský

Více

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_92_PLÍCE AUTOR: NADĚŽDA ČMELOVÁ ROČNÍK, DATUM: 8., 31.

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_92_PLÍCE AUTOR: NADĚŽDA ČMELOVÁ ROČNÍK, DATUM: 8., 31. NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_92_PLÍCE AUTOR: NADĚŽDA ČMELOVÁ ROČNÍK, DATUM: 8., 31. 12. 2011 VZDĚL. OBOR, TÉMA: PŘÍRODOPIS, DÝCHACÍ SOUSTAVA

Více

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne:

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne: ; Označení materiálu: VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_03 Název materiálu: Vitamíny. Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Vitamíny. Očekávaný

Více

Kapitola III. Poruchy mechanizmů imunity. buňka imunitního systému a infekce

Kapitola III. Poruchy mechanizmů imunity. buňka imunitního systému a infekce Kapitola III Poruchy mechanizmů imunity buňka imunitního systému a infekce Imunitní systém Zásadně nutný pro přežití Nezastupitelná úloha v obraně proti infekcím Poruchy imunitního systému při rozvoji

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

VY_32_INOVACE_07_B_18.notebook. July 08, 2013

VY_32_INOVACE_07_B_18.notebook. July 08, 2013 1 Škola Autor Název Téma SOŠ a SOU Milevsko Mgr. Jaroslava Neumannová VY_32_INOVACE_07_B_18_ZDR Vzdušné nákazy Datum tvorby 6.5.2013 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0557III/2 Inovace a zkvalitněnívýuky

Více

LÉKAŘSKÁ BIOLOGIE B52 volitelný předmět pro 4. ročník

LÉKAŘSKÁ BIOLOGIE B52 volitelný předmět pro 4. ročník LÉKAŘSKÁ BIOLOGIE B52 volitelný předmět pro 4. ročník Charakteristika vyučovacího předmětu Vyučovací předmět vychází ze vzdělávací oblasti Člověk a příroda, vzdělávacího oboru Biologie a Člověk a zdraví.

Více

Co jsou imunodeficience? Imunodeficience jsou stavy charakterizované zvýšenou náchylností k infekcím

Co jsou imunodeficience? Imunodeficience jsou stavy charakterizované zvýšenou náchylností k infekcím Imunodeficience. Co jsou imunodeficience? Imunodeficience jsou stavy charakterizované zvýšenou náchylností k infekcím Základní rozdělení imunodeficiencí Primární (obvykle vrozené) Poruchy genů kódujících

Více

Maturitní témata. Předmět: Ošetřovatelství

Maturitní témata. Předmět: Ošetřovatelství Maturitní témata Předmět: Ošetřovatelství 1. Ošetřovatelství jako vědní obor - charakteristika a základní rysy - stručný vývoj ošetřovatelství - významné historické osobnosti ošetřovatelství ve světě -

Více

Variace Soustava krevního oběhu

Variace Soustava krevního oběhu Variace 1 Soustava krevního oběhu 21.7.2014 16:08:47 Powered by EduBase BIOLOGIE ČLOVĚKA SOUSTAVA KREVNÍHO OBĚHU KREV A KREVNÍ OBĚH Charakteristika krve Krev - složení fyzikální, chemické, biologické.

Více

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Kód: Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu Civilizační choroby (nemoci srdce) Anotace Pracovní list stručně shrnuje problematiku civilizačních chorob,

Více

Obsah a časové rozmezí všeobecné preventivní prohlídky dětí

Obsah a časové rozmezí všeobecné preventivní prohlídky dětí Obsah a časové rozmezí všeobecné preventivní prohlídky dětí Systém preventivních prohlídek v ČR je dlouhodobě propracovaný preventivní program, který umožňuje u Vašeho dítěte odhalit a včas léčit nejrůznější

Více

Použití lymfodrenáže - lymfatické masáže :

Použití lymfodrenáže - lymfatické masáže : Hlavní přednosti lymfodrenáže: V čem vyniká lymfodrenáž: - lymfodrenáž podpora krev. oběhu a lymf. systému v oslabených, namáhaných částech rukou a nohou - aktivní vzduchová lymfodrenáž čtyřkomorovým systémem

Více

Složky potravy a vitamíny

Složky potravy a vitamíny Složky potravy a vitamíny Potrava musí být pestrá a vyvážená. Měla by obsahovat: základní živiny cukry (60%), tuky (25%) a bílkoviny (15%) vodu, minerální látky, vitaminy. Metabolismus: souhrn chemických

Více

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_01_3_19_BI1 DÝCHACÍ SOUSTAVA II.

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_01_3_19_BI1 DÝCHACÍ SOUSTAVA II. Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_01_3_19_BI1 DÝCHACÍ SOUSTAVA II. DÝCHACÍ SOUSTAVA Dolní dýchací cesty Hrtan (larynx) velikost hrtanu ženy 5 cm, muži 7 cm chrupavčitý,

Více

Biologie člověka souhrnné opakování 2. část metabolismus

Biologie člověka souhrnné opakování 2. část metabolismus Biologie člověka souhrnné opakování 2. část metabolismus 1. Vypište názvy krevních tělísek a jejich početní poměr: 2. Hemoglobin obsahuje důležitý prvek a váže vzdušný. 3. Krevní skupiny objevil český

Více

Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu. EU peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512

Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu. EU peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512 Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512 Střední škola ekonomiky, obchodu a služeb SČMSD Benešov, s.r.o. ZDRAVOVĚDA Návykové

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Prameny Určeno pro 8. třída (pro 3. 9. třídy) Sekce Základní / Nemocní /

Více

Obsah Úvod......................................... 1 Základní vlastnosti živé hmoty...............................

Obsah Úvod......................................... 1 Základní vlastnosti živé hmoty............................... Obsah Úvod......................................... 11 1 Základní vlastnosti živé hmoty............................... 12 1.1 Metabolismus.................................... 12 1.2 Dráždivost......................................

Více

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_17_BI2 NEMOCI CNS

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_17_BI2 NEMOCI CNS Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_17_BI2 NEMOCI CNS ONEMOCNĚNÍ CNS značně různorodé příčiny: vrozené cévní infekční degenerativní poškození CNS má vážné následky

Více

PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd

PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Název šablony: PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Vzdělávací oblast/oblast dle RVP: 6 Člověk a příroda Okruh dle RVP: 6 3 - Přírodopis Tematická oblast: Přírodopis Člověk sada 2

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola 2. stupeň ZŠ Základní Zdravověda Rizika

Více

Fyziologie těhotenství

Fyziologie těhotenství Fyziologie těhotenství Oplodnění K oplození vajíčka dochází ve vejcovodu - spermie jsou vstříknuty do zadní poševní klenby o odtud musí projít až k vnitřnímu ústí vejcovodu (pohyb spermií = 3-6 mm/min.)

Více

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332 Lidské tělo BSP Multimedia - úvodní obrazovka = 3D laboratoř: Zobrazení systémů - v pravé části je menu: Oběhový systém 3D Lab návrat do úvodní obrazovky Rejstřík Rejstřík A-Z Rejstřík 3D modelů Rejstřík

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0649. Základy genetiky - geneticky podmíněné nemoci

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0649. Základy genetiky - geneticky podmíněné nemoci Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Název školy: Střední zdravotnická škola a Obchodní akademie, Rumburk, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0649

Více

III/2- Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím IVT

III/2- Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím IVT GYMNÁZIUM TÝN NAD VLTAVOU, HAVLÍČKOVA 13 Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast CZ.1.07/1.5.00/34.0437 III/2- Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím IVT Člověk a příroda

Více

TĚLNÍ TEKUTINY KREVNÍ ELEMENTY

TĚLNÍ TEKUTINY KREVNÍ ELEMENTY Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_01_3_11_BI1 TĚLNÍ TEKUTINY KREVNÍ ELEMENTY KREVNÍ BUŇKY ČERVENÉ KRVINKY (ERYTROCYTY) Bikonkávní, bezjaderné buňky Zvýšený počet:

Více

STANDARDNÍ LÉČBA. MUDr. Evžen Gregora OKH FNKV Praha

STANDARDNÍ LÉČBA. MUDr. Evžen Gregora OKH FNKV Praha STANDARDNÍ LÉČBA MUDr. Evžen Gregora OKH FNKV Praha STANDARDNÍ LÉČBA OBECNĚ 1/ Cíl potlačení aktivity choroby zmírnění až odstranění příznaků choroby navození dlouhodobého, bezpříznakového období - remise

Více

Zpracoval: Mgr. Jakub Krček SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek Místek

Zpracoval: Mgr. Jakub Krček SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek Místek Zpracoval: Mgr. Jakub Krček SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek Místek prostor ohraničený kostěnými výběžky horní čelisti strop tvoří čelní kost s čichovou kostí a nosní kůstky od ústní dutiny je oddělena tvrdým a

Více

59/1997 Sb. VYHLÁŠKA. Ministerstva zdravotnictví

59/1997 Sb. VYHLÁŠKA. Ministerstva zdravotnictví 59/1997 Sb. VYHLÁŠKA Ministerstva zdravotnictví ze dne 13. března 1997, kterou se stanoví indikační seznam pro zdravotní péči v odborných dětských léčebnách Změna: 350/2008 Sb. Ministerstvo zdravotnictví

Více

PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK

PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK Očkování! Nejvýznamnější možnost prevence infekčních chorob! Lepší infekční chorobě předcházet než ji léčit! Významný objev v medicíně,

Více

Působení mikroorganizmů na vývoj plodu.

Působení mikroorganizmů na vývoj plodu. Projekt primární prevence vrozených vývojových vad Působení mikroorganizmů na vývoj plodu. Každá těhotná žena je v průběhu gravidity vystavena působení choroboplodných zárodků, či už běžných (rýma, zánět

Více

Bezpečnostně právní akademie Brno

Bezpečnostně právní akademie Brno Bezpečnostně právní akademie Brno Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Eva Hrobařová Název materiálu: Nemoci vylučovací soustavy Označení materiálu:

Více

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_100_Nervová soustava II. AUTOR: Naděžda Čmelová ROČNÍK,

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_100_Nervová soustava II. AUTOR: Naděžda Čmelová ROČNÍK, NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_100_Nervová soustava II. AUTOR: Naděžda Čmelová ROČNÍK, DATUM: 8., 27. 4. 2012 VZDĚL. OBOR, TÉMA: Přírodopis,

Více

Kouření vonných listů, kořeníči drog se vyskytuje v lidské společnosti tisíce let. Do Evropy se tabák dostal po roce 1492 v té době byl považován za

Kouření vonných listů, kořeníči drog se vyskytuje v lidské společnosti tisíce let. Do Evropy se tabák dostal po roce 1492 v té době byl považován za Mgr. Jakub Dziergas Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním školám - OP VK 1.5. Výuková sada OBČANSKÁ

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Téma / kapitola Mendelova 2. stupeň Základní Zdravověda

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám http://vtm.zive.cz/aktuality/vzorek-dna-prozradi-priblizny-vek-pachatele Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Eva Strnadová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ;

Více

Nabídka laboratoře AXIS-CZ Hradec Králové s.r.o. pro samoplátce

Nabídka laboratoře AXIS-CZ Hradec Králové s.r.o. pro samoplátce Nabídka laboratoře AXIS-CZ Hradec Králové s.r.o. pro samoplátce 1) Riziko srdečně cévního onemocnění Hlavní příčinou úmrtí v Evropě jsou kardiovaskulární (srdečně-cévní) onemocnění. Mezi tato onemocnění

Více

Ošetřování N se zánětem VDN

Ošetřování N se zánětem VDN Ošetřování N se zánětem VDN Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Bc. Zouharová Klára Charakteristika onemocnění: sinusitis = zánět

Více

běh zpomalit stárnutí? Dokáže pravidelný ZDRAVÍ

běh zpomalit stárnutí? Dokáže pravidelný ZDRAVÍ Dokáže pravidelný běh zpomalit stárnutí? SPORTEM KU ZDRAVÍ, NEBO TRVALÉ INVALIDITĚ? MÁ SE ČLOVĚK ZAČÍT HÝBAT, KDYŽ PŮL ŽIVOTA PROSEDĚL ČI DOKONCE PROLEŽEL NA GAUČI? DOKÁŽE PRAVIDELNÝ POHYB ZPOMALIT PROCES

Více

Autor: Katka www.nasprtej.cz Téma: Bakterie Ročník: 2.

Autor: Katka www.nasprtej.cz Téma: Bakterie Ročník: 2. Baktérie - Doména - Jednobuněčné organismy - Je z prokaryotické buňky - Jsou vidět optickým mikroskopem 10-6 Prokaryotická buňka Obrázek 1: prokaryotická buňka DNA nukleoid (= jaderná hmota) o Nukleová

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0437. Člověk a příroda

CZ.1.07/1.5.00/34.0437. Člověk a příroda GYMNÁZIUM TÝN NAD VLTAVOU, HAVLÍČKOVA 13 Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast CZ.1.07/1.5.00/34.0437 III/2- Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím IVT Člověk a příroda

Více

Faktory ovlivňující výživu

Faktory ovlivňující výživu Faktory ovlivňující výživu Dříve než setra vyhodnotí stav pacientovi výživy měla by se obeznámit s faktory, které mohou ovlivnit individuální stravovací návyky a dalšími faktory, které mohou ovlivnit přijímání

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0996 Šablona/číslo materiálu: III/2 VY_32_INOVACE_TVD535 Jméno autora: Mgr. Lucie Křepelová Třída/ročník

Více

7 (7) OBĚHOVÁ SOUSTAVA A SRDCE

7 (7) OBĚHOVÁ SOUSTAVA A SRDCE 7 (7) OBĚHOVÁ SOUSTAVA A SRDCE Oběhová soustava prostřednictvím tělních tekutin zabezpečuje: Transport živin, hormonů, vitamínů, iontů a O 2 do tkání. Odvod zplodin látkového metabolismu (hlavně CO 2 )

Více

Vitamíny. Autor: Mgr. Vlasta Hlobilová. Datum (období) tvorby: 6. 12. 2012. Ročník: osmý. Vzdělávací oblast: přírodopis

Vitamíny. Autor: Mgr. Vlasta Hlobilová. Datum (období) tvorby: 6. 12. 2012. Ročník: osmý. Vzdělávací oblast: přírodopis Vitamíny Autor: Mgr. Vlasta Hlobilová Datum (období) tvorby: 6. 12. 2012 Ročník: osmý Vzdělávací oblast: přírodopis Anotace: Žáci si připomenou přehled, rozdělení a zdroje vitamínů. VITAMÍNY - jsou nízkomolekulární

Více

Klasifikace tělesných postižení podle doby vzniku

Klasifikace tělesných postižení podle doby vzniku VÝUKOVÝ MATERIÁL: VY_32_INOVACE_ DUM 1, S 20 JMÉNO AUTORA: DATUM VYTVOŘENÍ: 25.1. 2013 PRO ROČNÍK: OBORU: VZDĚLÁVACÍ OBLAST. TEMATICKÝ OKRUH: TÉMA: Bc. Blažena Nováková 2. ročník Předškolní a mimoškolní

Více

14. 1. 2013. Popis využití: Výukový materiál s úkoly pro žáky s využitím dataprojektoru,

14. 1. 2013. Popis využití: Výukový materiál s úkoly pro žáky s využitím dataprojektoru, VY_32_INOVACE_PSYPS13260ZAP Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Resuscitace dospělého a dítěte

Resuscitace dospělého a dítěte Resuscitace dospělého a dítěte První pomoc šance pro život První pomoc šance pro život Výuka je financována z grantového projektu v rámci globálního grantu CZ.1.07/1.1.07 Zvyšování kvality ve vzdělávání

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř. 17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř. 17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř. 17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Přírodovědné

Více

Další z přípravků od firmy ENERGY, který má příznivý vliv na ledviny a řadu dalších funkcí spojených s ledvinami je Renol

Další z přípravků od firmy ENERGY, který má příznivý vliv na ledviny a řadu dalších funkcí spojených s ledvinami je Renol Renol Další z přípravků od firmy ENERGY, který má příznivý vliv na ledviny a řadu dalších funkcí spojených s ledvinami je Renol Bioinformační přípravek Renol je určený především k regeneraci ledvin, močového

Více

Možnosti terapie psychických onemocnění

Možnosti terapie psychických onemocnění Možnosti terapie psychických onemocnění Pohled do světa psychických poruch a onemocnění a jejich léčby bez použití léků. Mgr.PaedDr.Hana Pašteková Rupertová Psychiatrická léčebna Kroměříž Osobnost Biologická

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0649

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0649 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Název školy: Střední zdravotnická škola a Obchodní akademie, Rumburk, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0649

Více

CUKROVKA /diabetes mellitus/

CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ Řadíme ji mezi neinfekční chronická onemocnění Na jejím vzniku se podílí nezdravý způsob života Významnou úlohu sehrává dědičnost Významným rizikovým

Více

Léčba anemie. Prim. MUDr. Jan Straub I. Interní klinika VFN Praha

Léčba anemie. Prim. MUDr. Jan Straub I. Interní klinika VFN Praha Léčba anemie Prim. MUDr. Jan Straub I. Interní klinika VFN Praha Anemie Nedostatek červených krvinek - erytrocytů resp. krevního barviva - hemoglobinu Stupně anemie normální KO hgb 120-175 g/l lehká anemie

Více

Změna klimatu a lidské zdraví. Brno, 4. května 2010

Změna klimatu a lidské zdraví. Brno, 4. května 2010 Změna klimatu a lidské zdraví Brno, 4. května 2010 odborný konzultant v oblasti zdravotních a ekologických rizik e-mail: miroslav.suta (at) centrum.cz Světový den zdraví 2008 Globální hrozba pro zdraví

Více

1. CO JE PŘÍPRAVEK VIDAZA A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

1. CO JE PŘÍPRAVEK VIDAZA A K ČEMU SE POUŽÍVÁ PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE Vidaza 25 mg/ml prášek pro přípravu injekční suspenze Azacitidinum Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než vám začne být tento přípravek podáván.

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_PPM13860NÁP Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Název: Zdravý životní styl 2

Název: Zdravý životní styl 2 Název: Zdravý životní styl 2 Výukové materiály Autor: Mgr. Blanka Machová Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: Biologie Ročník: 4. a 5. (2. a 3. vyššího

Více

Diabetes neboli Cukrovka

Diabetes neboli Cukrovka Diabetes mellitus Diabetes neboli Cukrovka Skupina onemocnění s nedostatkem nebo sníženým účinkem hormonu inzulinu Diabetes mellitus 1. typu Diabetes mellitus 2. typu Narušený metabolismus- vstřebávání

Více

Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Soustavy člověka Ontogenetický vývoj Mgr, Klepáčková Lenka

Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Soustavy člověka Ontogenetický vývoj Mgr, Klepáčková Lenka Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola technická Brno, Sokolská 1 Šablona: Název: Téma: Autor: Číslo: Anotace: Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Soustavy člověka Ontogenetický vývoj

Více

ODMÍTAVÉ REAKCE NA POTRAVINY

ODMÍTAVÉ REAKCE NA POTRAVINY ODMÍTAVÉ REAKCE NA POTRAVINY Pavel Rauch Ústav biochemie a mikrobiologie, VŠCHT Praha Týden bezpečnosti potravin, VŠCHT Praha, květen 2006 ALERGIE JAKO MÓDA SOUČASNOSTI 20% POPULACE VĚŘÍ, ŽE MÁ INTOLERANCI

Více

Materiály 1. ročník učebních oborů, maturitních oborů ON, BE. Bez příloh. Identifikační údaje školy

Materiály 1. ročník učebních oborů, maturitních oborů ON, BE. Bez příloh. Identifikační údaje školy Identifikační údaje školy Vyšší odborná škola a Střední škola, Varnsdorf, příspěvková organizace Bratislavská 2166, 407 47 Varnsdorf, IČO: 18383874 www.vosassvdf.cz, tel. +420412372632 Číslo projektu Název

Více

ALKOHOL A JEHO ÚČINKY

ALKOHOL A JEHO ÚČINKY ALKOHOL A JEHO ÚČINKY CO JE TO ALKOHOL? Alkohol je bezbarvá tekutina, která vzniká kvašením cukrů Chemicky se jedná o etanol Používá se v různých oblastech lidské činnosti např. v lékařství, v potravinářském

Více

Charakteristiky vybraných deformit pátere Detská kyfóza Scheuermanova nemoc Hyperlordóza Plochá záda Skoliotické držení - skolióza

Charakteristiky vybraných deformit pátere Detská kyfóza Scheuermanova nemoc Hyperlordóza Plochá záda Skoliotické držení - skolióza DEFORMITY PÁTERE Obsah prednášky Charakteristiky vybraných deformit pátere Detská kyfóza Scheuermanova nemoc Hyperlordóza Plochá záda Skoliotické držení - skolióza Detská kyfóza (školní kulatá záda) Prícina:

Více

Software. Medim spol. s r.o., Selská 80, 614 00 Brno

Software. Medim spol. s r.o., Selská 80, 614 00 Brno Software AM110-0356 3B ANATOMYtrainer 400 digitálních obrázků s vysokým rozlišením a 3000 relevantních anatomických struktur dává rychlý přístup k lidské anatomii; funkce kvizu výběr zkoušených oblastí,

Více

Biologie člověka, člověk a zdraví. Dataprojektor, vizualizér, pracovní listy, plakáty. Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora

Biologie člověka, člověk a zdraví. Dataprojektor, vizualizér, pracovní listy, plakáty. Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora Předmět: Náplň: Třída: Počet hodin: Pomůcky: Biologie (BIO) Biologie člověka, člověk a zdraví Tercie 3 hodiny týdně Dataprojektor, vizualizér, pracovní listy, plakáty Etologie Odvodí na základě pozorování

Více

měli vědět, i když nejsme potápěči

měli vědět, i když nejsme potápěči Dekompresní stavy - co bychom měli vědět, i když nejsme potápěči Štěpán Novotný Hana Pácová Oddělení hyperbarické a potápěčské medicíny, Kűbeck s.r.o., Kladno Oddělení kardiostimulace, Oblastní nemocnice

Více

POŽADAVKY NA HODNOCENÍ STUDENTA

POŽADAVKY NA HODNOCENÍ STUDENTA Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Příbram I, Jiráskovy sady 113 POŽADAVKY NA HODNOCENÍ STUDENTA Předmět: ANATOMIE A FYZIOLOGIE Obor vzdělání: DIPLOMOVANÝ ZDRAVOTNICKÝ ZÁCHRANÁŘ

Více

UKÁZKY Z VÝUKY LNÍ VÝCHOVY NA II. STUPNI ZŠZ. Téma: Pohlavní nemoci HIV / AIDS

UKÁZKY Z VÝUKY LNÍ VÝCHOVY NA II. STUPNI ZŠZ. Téma: Pohlavní nemoci HIV / AIDS UKÁZKY Z VÝUKY SEXUÁLN LNÍ VÝCHOVY NA II. STUPNI ZŠZ Téma: Pohlavní nemoci HIV / AIDS Ing.Eva Trynerová,, FZŠ Brdičkova, Praha 5 RVP ZV Vzdělávací oblast Člověk a zdraví je realizována s ohledem na věk

Více

Bezpečnostně právní akademie Brno

Bezpečnostně právní akademie Brno Bezpečnostně právní akademie Brno Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Eva Hrobařová Název materiálu: Nemoci dýchací soustavy Označení materiálu:

Více

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_87_Oběhová soustava I. AUTOR: NADĚŽDA ČMELOVÁ ROČNÍK,

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_87_Oběhová soustava I. AUTOR: NADĚŽDA ČMELOVÁ ROČNÍK, NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_87_Oběhová soustava I. AUTOR: NADĚŽDA ČMELOVÁ ROČNÍK, DATUM: 8., 21. 11. 2011 VZDĚL. OBOR, TÉMA: PŘÍRODOPIS,

Více

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA HOREČKY PO NÁVRATU Z TROPŮ

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA HOREČKY PO NÁVRATU Z TROPŮ DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA HOREČKY PO NÁVRATU Z TROPŮ Interaktivní prezentace Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. Centrum očkování a cestovní medicíny Hradec Králové JAKÁ JSOU RIZIKA PRO CESTOVATELE V ZAHRANIČÍ?

Více

Diabetes mellitus 1. typu a přidružené autoimunitní choroby

Diabetes mellitus 1. typu a přidružené autoimunitní choroby Diabetes mellitus 1. typu a přidružené autoimunitní choroby Venháčová J., Venháčová P. Diabetologické centrum Dětská klinika FN a LF UP Olomouc SRPDD červen 2011 Nejčastější přidružené autoimunitní choroby

Více

KPR. Slezská univerzita v Opavě

KPR. Slezská univerzita v Opavě KPR Slezská univerzita v Opavě Kardiopulmonální resuscitace soubor úkonů vedoucích k obnovení průtoku okysličené krve mozkem u osoby postižené náhlým selháním jedné nebo více životních funkcí ( vědomí,

Více

DÝCHACÍ SOUSTAVA - VENTILACE

DÝCHACÍ SOUSTAVA - VENTILACE Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_01_3_20_BI1 DÝCHACÍ SOUSTAVA - VENTILACE PLICNÍ VENTILACE Plicní ventilace: mechanický proces pohyb vzduchu do plic a z plic změny

Více

OBSAH PŘEDMLUVA 9 PLÁNOVANÉ TĚHOTENSTVÍ 11 I. TRIMESTR (0. AŽ 12. TÝDEN) 20

OBSAH PŘEDMLUVA 9 PLÁNOVANÉ TĚHOTENSTVÍ 11 I. TRIMESTR (0. AŽ 12. TÝDEN) 20 OBSAH PŘEDMLUVA 9 PLÁNOVANÉ TĚHOTENSTVÍ 11 VĚK OBOU PARTNERŮ 11 ZDRAVOTNÍ STAV 12 Epilepsie 12 Diabetes mellitus 13 Srdeční choroby 13 Astma 13 Onemocnění ledvin 13 Herpes simplex II (genitální opar) 14

Více

Nejčastější dotazy dárců krve

Nejčastější dotazy dárců krve Nejčastější dotazy dárců krve Je možné darovat krev v době, kdy má žena menstruaci a při těhotenství a kojení? Ne. Při těhotenství a kojení dochází k velkým hormonálním změnám v organismu ženy, a proto

Více

evito laboratorní vyšetření úrovně kompenzace diabetika

evito laboratorní vyšetření úrovně kompenzace diabetika evito laboratorní vyšetření úrovně kompenzace diabetika Důležitým cílem léčby cukrovky je u každého diabetika především normalizovat glykémii, nebo ji maximálně přiblížit k normálním hodnotám. Ukazateli

Více

Karanténa opatření zavedená z důvodů dalšího nešíření nákazy omezuje volnost pohybu jedince vystaveného kontaktu s nákazou

Karanténa opatření zavedená z důvodů dalšího nešíření nákazy omezuje volnost pohybu jedince vystaveného kontaktu s nákazou původ slova je odvozen z řeckých slov epi (nad, mezi) a démos (lid) a logos (slovo, věda, studium) studium toho, co je nad lidmi zakladatelem je považován řecký lékař Hippokratés. věda o vzniku a šíření

Více

Obchodní akademie, p. o. Františka Nohy 956/6 40830 Rumburk. Mgr. Miluše Vytlačilová. vybraných situacích

Obchodní akademie, p. o. Františka Nohy 956/6 40830 Rumburk. Mgr. Miluše Vytlačilová. vybraných situacích Název a adresa školy Registrační číslo projektu Šablona Číslo materiálu Autor Vzdělávací oblast Tematická oblast Ročník/třída Střední zdravotnická škola a Obchodní akademie, p. o. Františka Nohy 956/6

Více

OBSAH. 1. Úvod 11. 2. Základní neonatologické definice 14 2.1. Klasifikace novorozenců 14 2.2. Základní demografické pojmy a data 15

OBSAH. 1. Úvod 11. 2. Základní neonatologické definice 14 2.1. Klasifikace novorozenců 14 2.2. Základní demografické pojmy a data 15 OBSAH 1. Úvod 11 2. Základní neonatologické definice 14 2.1. Klasifikace novorozenců 14 2.2. Základní demografické pojmy a data 15 3. Prenatální a postnatální růst 18 3.1. Prenatální období 18 3.2. Postnatální

Více

Nejdůležitější specifika. MUDr. Daniel BLAŽEK MUDr. Karel DLASK

Nejdůležitější specifika. MUDr. Daniel BLAŽEK MUDr. Karel DLASK Nejdůležitější specifika KPR dětí MUDr. Daniel BLAŽEK MUDr. Karel DLASK Rozdělení dětského věku novorozenec 0 28 dní kojenec 28 dní 1 rok batole 1 3 roky předškolní věk 3 6 let školní věk 6 15 let adolescent

Více

1. Co je mozková příhoda (iktus, mrtvice, stroke)?

1. Co je mozková příhoda (iktus, mrtvice, stroke)? 1. Co je mozková příhoda (iktus, mrtvice, stroke)? 2. Epidemiologie 3. Jak se mozková příhoda projevuje? 4. Co dělat při podezření na mozkovou mrtvici? 5. Jak CMP diagnostikujeme? 6. Léčba 7. Následky

Více

informace pro těhotné péče

informace pro těhotné péče informace pro těhotné prenatální péče V průběhu těhotenství je nezbytné podstoupit řadu vyšetření pro kontrolu správného vývoje plodu. Klinická a laboratorní vyšetření při poskytování prenatální péče rozdělujeme

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0996

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0996 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0996 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_CHE_412 Jméno autora: Třída/ročník: Mgr. Alena

Více

Relaxační klasická masáž

Relaxační klasická masáž Relaxační klasická masáž Masáže jsou považovány za jeden z vůbec nejstarších osvědčených léčebných prostředků užívaných již o tisíciletí k odstranění bolesti zad, šíje, k nastolení dobré nálady a k uvolnění

Více