Růst = změna kvantitativní (přibývání cm a kg) Vývoj = změna kvalitativní (Dozrávání tělesných tkání, diferenciace, vývoj)

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Růst = změna kvantitativní (přibývání cm a kg) Vývoj = změna kvalitativní (Dozrávání tělesných tkání, diferenciace, vývoj)"

Transkript

1 Zápis přednášky předmětu : Biologie dítěte Autor : Jirka Stibor Obrázky převzaty z knihy: Machová Jitka : Biologie člověka pro učitele, Karolinum Růst a vývoj dítěte a jeho poruchy Růst = změna kvantitativní (přibývání cm a kg) Vývoj = změna kvalitativní (Dozrávání tělesných tkání, diferenciace, vývoj) Růst a vývoj nejsou rovnoměrné (kojenec 1/4, dospělý 1/8) Nejrychleji se rozvíjí mozek a nejpomaleji pohlavní žlázy. Dvě období zrychleného růstu. 1) Nitroděložní v 1.týdnu těhotenství. Zpomalení v předškolním a mladším školním věku (1,5kg/5cm za rok) 2) Puberta (2,5-6kg/8-12cm za rok) Sekulární zrychlení růstu urychlení růstu s časem (generačně) Pro porovnání správnosti existují tabulky. Různé metody hodnocení růstu a vývoje. 1) Metoda průměru a směrodatné odchylky (sigma) a. Do 1 sigma normální stav b. 1-2 sigma nad- nebo podprůměrný růst c. Více než 2 sigma výrazně nad- nebo podprůměrný růst 2) Percentilová metoda vyjadřuje naměřený rozměr v procentuálním vztahu v určitém věku. a přiměřená hodnota k věku b nižší hodnota k věku c extrémně nižší d. Méně než 3 mimořádně extrémně nižší e vyšší f extrémně vyšší g. Více než 97 mimořádně extrémně vyšší Poruchy růstu 1) genetické příčiny (dědičné) 2) hormonální (hypofýza růstový hormon) Gigantismus, akromegalie (okrajové růsty) 3) Chronické nemoci životně důležitých orgánů 4) Zevní faktory (výživa)

2 2.Charakteristika jednotlivých období dětského věku 1) Novorozenecké (0-28.den života) 2) Kojenecké (od 2.měsíce do konce 1.roku) 3) Batolecí (od 1.roku do 3.roku) 4) Předškolní (od 4. do 6.roku) 5) Školní (od 7. do 15.roku) 6) Dorostové (od 16. do 18.roku) (adolescence) Ad 1) Nejrizikovější pro nemoci. Novorozenecká úmrtnost je počet zemřelých do 28.dne života z 1000 živě narozených. (Nyní 2-3 těžce nedonošené x vrozené vady) Ad 2) Kojenecká úmrtnost je počet zemřelých do konce 1.roku života z 1000 živě narozených (včetně novorozenecké nyní 4-5) Výživa se dělí: a) výhradně mléčné (do 4.měsíce) b) od 5.-7.měsíce doplněno ovocno- a zelenino- mléčnými přípravky c) plná kojenecká výživa (obilná výživa od konce 6.měsíce jinak riziko alergie na lepek) Ad 3) Zvídavé a pohyblivé (Co je to? Proč?) Vysoké procento úrazů (spáleniny, opařeniny, utonutí) Ad 4) Školní zralost zkoumat ne dřív než v 5.5 roku Hodnotí: a) učitelka mateřské školy (mluvené slovo, sociální chování ) b) pediatr (tělesná stránka a choroby) c) psycholog (psychická zralost) Ad 5) Dělení na mladší školní věk (1.stupeň) a na starší školní věk (2.stupeň) Choroby : Ortopedické vady (ot.15) a Neurotické obtíže (ot. 16) Ad 6) Teenager ( ) Problémy návykové látky: Drogy všedního dne (alkohol, nikotin, kofein) Dělení na měkké a tvrdé špatně. Gateway drogs průchozí drogy. ( marihuana heroin) Měkké drogy - z konopí - marihuana - hašiš - sedativa - diazepan - lexaurin - taneční - extáze - čichači - toluen Tvrdé drogy - kokain, pevitin, heroin.

3 3.Vrozené vývojové poruchy (fenylketonurie) Nezaměňovat vrozené a dědičné. I. Vrozené vady na genetickém podkladu a. Metabolické II. b. Chromozomální Poškození plodu v souvislosti s rizikovým těhotenstvím nedědičné I.a. Vada v látkové přeměně (metabolismu) Poruchy v enzymech tuků, cukrů, bílkovin (TCB). Porucha v metabolismu bílkovin aminokyselin => fenylalanin Do moče se dostává kyselina fenylpyrohroznová => Fenylketonurie 1 na narozených dětí Od 4.měsíce života Děti blonďáci a kožní onemocnění Fenylalanin souvisí s melaninem (pigment) Moč páchne po myšincích Výrazné opožďování duševního i tělesného vývoje Důležitá včasná diagnóza Léčba dieta bez fenylalaninu Prevence : Provádí se screeningové vyšetření v 5.dni odebráním krve z patičky na filtrační papír a její laboratorní vyšetření. I.b. Vady chromozomální (jádrové) např. M.Downův syndrom II. Poškození plodu při rizikovém těhotenství a při porodu. 1. Porodní trauma (úraz) různé tlaky a tahy 2. Asfyxie (Asfyxický syndrom) Nedostatek kyslíku (Hypoxie) Zaškrcení pupečníku, odloučení placenty 3. Infekce ( Zarděnky, sepse ) 4. ERYTROBLASTOZA (Hemofilická nemoc novorozenců) => těžké poškození Rodiče Otec Rh+, Matka Rh- a dítě Rh+ Rh+ vyvolá protilátky proti Rh- a dochází k rozpadu krvinek novorozence (chudokrevnost) => obsahuje hemoglobin rozpadem vzniká žlučové barvivo BILIRUBIN => zaplaví nervový systém a je toxický => novorozenecká žloutenka Mírná je běžná léčba tzv.modrým světlem.

4 4. Štitná žláza a její hypofunkce Štitná žláza je žláza s vnitřní sekrecí. Produkuje hormony T3(Trijódtionin) a T4(Tyroxin). Zasahují do metabolizmu. Dítě s hypofunkcí štitné žlázy Snížený svalový tonus (napětí) Hrubý hlas Suchá kůže Mírná obezita Růst kostry zpomalen (menší postava) Typický výraz obličeje (tzv.opičí) => kreténismus Struma (vole) ale i u normální funkce nebo hyperfunkce Psychomotorická retardace Začíná ve 2.měsíci. Odhalení jako u fenylketonurie sreening.

5 5. Respirační systém a choroby horních dýchacích cest Anatomie Nosní průduchy, nosohltan, nosní mostky, hrtan, průduškové kmeny, průdušky, bronchy, bronchioly, plicní sklípky => vlásečnice, kapiláry. Nosič hemoglobin -> váže na sebe kyslík a kysličník uhličitý (O2 x CO2) Kanály jsou vystlány buňkami epitelami Průchodem přes epitel se vzduch zahřívá Zvlhčuje vzduch Kmitající štětinky na povrchu epitel vysunují částice směrem ven (čistící funkce) Nemoci respirační Horní cesty dýchací (Nos, nosohltan,hrtan, průdušnice) Rýma banální virové nebo bakteriální onemocnění Laryngitis zánět hrtanu (viry) Sípavý hlas až ztráta hlasu Dušnost (vdechová) Vrcholí v noci Drsný štěkavý kašel Léčba chladný vlhký vzduch Epiglotitis zánět záklopky hrtanové (bakterie hemofilus způsobuje i hnisavý zánět mozkových blan) Dušnost (vdechová) Schvácení, vyděšenost Vysoké teploty Aerobní vegetace žláza Nosní mandle zduření po odstranění se při dýchání ústy obnoví.

6 6. Respirační systém a choroby dolních dýchacích cest Zánět plic Plíce pravá plíce 3 laloky, levá pouze 2 (srdce) Lalok se dělí na segmenty. Zánět celého laloku nebo více segmentů pneumonie. Zánět lalůčkový (bronchů) bronchopneumonie. Léčba antibiotiky.

7 7. Krevní oběh, krev a jejich onemocnění Krev je vytlačována z levé srdeční komory do aorty. Přes tepny, žíly, vlásečnice a kapiláry přenáší krev kyslík do buněk (tkáně). Pak krev odebere oxid uhličitý a je dovedena do pravé srdeční předsíně. Přes chlopeň do pravé komory a odtud plicní tepnou do plic. Zde probíhá opačný proces než v tkáni. (CO2 -> O2) a odtud do levé srdeční předsíně a přes chlopně do levé srdeční komory. Tepový objem cca 70 ml Tepová frekvence cca 70 t/min Minutový objem 4,9 l/min (téměř celý obsah) Složky krve Tekutá složka plazma. Červené krvinky erytrocyty mil/mm3 + životnost 120 dní Bílá krvinky lymfocyty 4-8 tis/mm3 Krevní destičky trombocyty tis/mm2 ovlivňuje krevní srážlivost. Nemoci krve Trombocytopenie chybí destičky poruchy krevní srážlivosti Anémie chudokrevnost chybí červené krvinky. Leukémie chybí bílé krvinky malátné, unavené, bolesti kloubů, nechutenství, transplantace kostní dřeně (problematika přijmutí cizích látek)

8 8. Ledviny a močové cesty a jejich onemocnění Zpracují cca 180l/24h prvotní moči většina se vstřebává zpět a zůstane cca 1,5l /24h Nemoci dolního segementu Infekce močových cest postupuje vzestupně zvenku. Nejčastěji bacil Escherichia coli Projevy: Nutkavé močení Bolestivé močení Bolesti v podbříšku Přítomnost bílkovin a krve v moči Nemoci horních cest (Pánvička ledvinná z ledvinou) Infekce buď vzestupně nebo s krví. Postreptokokový imunokomplexový zánět ledvin Zpravidla po angíně způsobené streptokokem. Vznikne imunokomplex (bakterie s protilátkou) který proudí s krví a usadí se v ledvinách. Záněty způsobí zjizvení ledvin a ztrátu jejich funkce

9 9.AIDS a možnosti prevence U nás je cca 1000 lidí, celkem cca 40 mil. Acquired Imune Deficiency Syndrom Syndrom získané ztráty imunity Způsobuje jí HIV tzv.retrovir Postihuje bílé krvinky a mízní uzliny. Zdroje nemoci: Nemocný člověk, ale i přenašeč. Obsažen v krvi, slinách, slzách, ve spermatu. 1. krví 2. pohlavním stykem v libovolné formě Inkubační doba měsíců Infekční již za 7.týdnů. Průběh choroby: 1. Postupné napadání lymfocytů (bílých krvinek) -> akutní stádium Teploty Bolesti kloubů a svalů Zvětšené mízní uzliny 2. Stádium bezpříznakové Postupný pokles počtu bílých krvinek 3. Mnohočetné postižení uzlin Zduření uzlin Teploty Průjmy Ztráta hmotnosti Plísňová onemocnění 4. Manifestní AIDS Opakované záněty plic Superinfekce Nemocný nemocem postupně podléhá Nevyléčitelná choroba léčí se příznaky. Bráníme se prevencí 1. Vyšetřování dárců krve na HIV 2. Používání jednorázových lékařských pomůcek 3. Mechanická ochrana při pohlavním styku (kondom) 4. Zdůrazňování partnerské věrnosti

10 10.Alergie a některá alergická onemocnění Změněná reaktivita imunitního systému ve smyslu přemrštěné reakce na antigen (alergen) Typy alergií 1. Reakce I.typu okamžitá (atopická) Potravinová alergie Bodnutí hmyzem Mimo lokální reakce dochází k reakci celkové (Anafylaktická) => anafylaktický šok => uvolňuje se histamin (protilátkou je adrenalin) 2. Reakce II.typu cytotoxická =>Erytroblastoza 3. Reakce III.typu imunokomplexová Viz 8 otázka nemoci horních cest 4. Reakce IV.typu buňkami zprostředkovaná reakce tuberkulínového typu (oddálená 24 až 48 hodin) testování na protilátku tuberkulózy u dětí Bronchiální astma průduškové astma Výdechové astma (hvízdavý dech) Alergickou reakcí se 1. smrští průduška 2. je zvýšená produkce hlenu a 3. zvětší se buničky. Léky kortikoidy ( z kůry nadledvinek) př. KORTIZON (tablety, injekce) Začínají se vyrábět spreje, které mají přímý účinek.

11 11.Charakteristika infekčních onemocnění a možnosti prevence Inkubační doba je doba od vniknutí do organismu do prvního projevu. ZDROJ => PŘENOS => VNÍMAVÝ JEDINEC Nemocný Virulence (Množství Bacilonosič (tyfus) a agresivita Zvíře (vzteklina) mikroorganismů) Kapénková (chřipka, respirační choroby) Alimentární zažívací (zánět jater) Kůže - poranění i hmyzem (tetanus) Používání desinfekce i na drobná poranění (např.betadine) Imunita dvojího druhu 1. Vrozená nespecifická 2. Získaná specifická Infekční zárodky Onemocněním se vytvoří protilátky Očkováním Základní systém očkování dětí (DiTePe, Hexavakcína, ) X Imunita (odolnost) Prevence Izolace nemocného Zákaz hromadných akcí v případě epidemie Bacilonosič vyšetření v rizikovém prostředí zdravotní průkaz v potravinářství. Zvíře hromadné očkování nebo odstřel Kapénková infekce izolace Alimentární hygiena mytí rukou (Hepaptitis A) Kůže ošetření drobných poranění, zabránění přístupu hmyzu Posílení imunity očkování Klíště odstranit mýdlovou vodou.

12 12.Nejčastější střevní postižení Salmonelóza epidemiální Rezervoárem je dobytek a drůbež Nedostatečně tepelně opracované suroviny Projevy Teplota Bolesti hlavy Průjem => dehydratace => šok Křečovité bolesti břicha Inkubační doba: 6-48 hodin Léčba zavodňováním (v kritických případech nitrožilně) Bacilární úplavice disentérie shigela Zdroj voda. Inkubační lhůta 1-5 dnů Teploty Nechutenství Zvracení Četné průjmovité stolice Nutkání na stolice Léčba zavodňováním (v kritických případech nitrožilně) Ascarioza škrkavka 1 samička (až 20cm) => 25 miliónů vajíček a denně jich uvolní cca 200tis. Znečištěnou potravou Střeva, krevní řečiště i záněty plic Nechutenství Neurčité bolesti břicha Průjem Prevence : ochrana vody před fekáliemi a hygiena Enterobioza Roup střevní Velikost 0,5-1 cm. Viditelné na stolici V noci samička klade vajíčka do kůže kolem konečníku => svědění Prevence : stříhání nehtů, hygiena Projevem je nechutenství Nutno přeléčit všechny členy rodiny.

13 13.Dětské infekční onemocnění s exanthémem 1. Spalničky virové Inkubační lhůta 2 týdne. Přenos kapénkově. a. Katarální stádium 3-4 dny Výtoky z otvorů, uplakaný vzhled Teplota b. Stádium exanthému Vyrážka od shora dolů (začíná za ušima) Skvrnky se zvětšují a spojují Mizí opět od shora Léčba symptomatická => proti horečce. 2. Spála streptokokus (může se opakovat) Inkubační lhůta 2-5 dní. Angína Zduření a zarudnutí mandlí (i hnisavé čepy) Po několika dnech vyrážka o Drobné červené pupínky na hrudníku a bříšku o Obličej bez vyrážky ale červený a bledá ústa Po skončení se olupuje kůže na chodidlech a dlaních Možné důsledky : Zánět srdečního svalu Zánět středního ucha Léčba PENICILÍN 3. Zarděnky Inkubační lhůta 2-3 týdny. Přenos kapénkově Rýmovitá nemoc, lehké teploty Nesplývající vyrážka střední velikost 4. Plané neštovice Skvrnka pupínek puchýřek praskne stroupek Všechna stádia zároveň. Ve stadiu stroupků je již neinfekční. Léčba Svědění znecitlivění pudrem Nutno zabránit škrábání nebezpečí druhotné infekce. 5. Infekční nemoc Virové Pobyt doma a léky proti teplotě. Větší děti Vyrážka motýlkovitá na obličeji jako při prochladnutí. 6. Infekční nemoc Malé děti a kojenci Nízké teploty bez příčiny 3-4 dny a nastává vyrážka Léčba symptomatická Klid doma

14 14.Funkce jater a její poruchy Syntetická činnost u základních živin Detoxikační činnost (bakteriální, chemická) Tvorba žluči pomáhá trávit tuky Nemoci Hepatitida (Žloutenka) 1. Typ A (infekční žloutenka, nemoc špinavých rukou) Inkubace 30 dnů Příznaky : Chřipkovité onemocnění Ztmavne moč Zesvětlá stolice Zežloutne bělmo, později i kůže Průběh : od lehkých po těžké Definitivní diagnóza laboratorním vyšetřením => jaterní testy. Léčba : Klid Dieta Žádný alkohol Prognóza většinou dobrá Prevence osobní hygiena 2. Typ B (sérová nemoc) Přenos krví. Inkubace dní Příznaky a léčba jako u Typu A Prognóza : 90% uzdravení 10% přechází do chronicity Až 1% nastává Cirhóza 3. Typ C virový Vše jako u Typu A Prognóza : 50% uzdravení Až 50% do chronicity nebo Cirhóza 4. Chronická hepatitida Trvající zánět 6 měsíců a déle Trvalá nechutenství a únava Jaterní test stále pozitivní Léčba Klid Dieta dlouhodobě Prognóza velmi často Cirhóza (ztvrdnutí jater) 5. Infekční mononukleóza Angína zduřené mandle a povlaky Zvětšené uzliny Slezina hmatná Současně postiženy jaterní buňky a léčba stejná jako u chřipky i hepatitidy.

15 15.Vývoj páteře a její poruchy Vývoj páteře po narození 3 měsíc LORDÓZA 6 měsíc KYFÓZA 12 měsíc LORDÓZA Počty obratlů: 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 srostlých v křížovou kost, 3-5 srostlých v kostrč Vady Kyfóza předozadní vybočení kulatá záda a nepohyblivá a bolestivá extrémní SCHEUERMANN Postižen přechod přechod hrudní a bederní Léčba Léčebná pohybová výchova rehabilitace Korzety sádrové nebo kombinace kůže-kov Skolióza Vybočení pravolevé Nejčastěji v oblasti hrudníku a beder Někdy se vytváří protioblouk Esovitá skolióza Příčiny Někdy vrozené skoliózy (klínový obratel) Možno po úraze Postojové různě dlouhé dolní končetiny (vrozené i úrazové) prevence obuví IDIOPATICKÉ neznámý původ Léčba Rehabilitační cvičení Korzety Operativně, ale ztráta pružnosti páteře Ploché nohy Prevence správnou obuví Široké ve špičce Pevná obuv Musí mít podpatek Léčba Cvičením Ortopedické vložky o Aktivní (kulička) o Pasivní (tvarové)

16 16.Neurózy dětského věku Funkční onemocnění bez organického podkladu Nejrůznější konfliktní situace => stresy. Zvratné onemocnění Konflikty mezi dvěma subjekty dlouhodobého působení 1. Neurózy v tělesné oblasti mladší děti 2. Neurózy v psychické oblasti Ad 1. Poruchy spánku Tvrdý spánek Lehký spánek Problémové usínání Inverzní spánek PAVOR NOKTURNUS noční běs v důsledku zážitku Poruchy jídla Nechutenství Přejídání Mentální anorexie odmítání potravy zejména děvčata Bulimie nadměrná žravost Tiky Řečové poruchy Koktavost (často důsledek potlačování přirozené Laterality) Brebtavost překotná mluva Mutismus mlčení absolutní nebo elektivní (výběrový) Pomočování ENURÉMA (občasné běžné do 5.roku) Ad 2. Úzkostné stavy Fobie (Kolem 12.let běžná TANATOFOBIE strach ze smrti blízkých osob) Školní fobie 17.Psychózy dětského věku

17 18.Hydrocefalus Vodnatost Nadměrná tvorba moku Nedostatečné vstřebávání Dva druhy 1. OBSTRUKČNÍ překážka v cestě ke vstřebání 2. KOMUNIKUJÍCÍ - není překážka, ale tvoří se nadměrné množství Obojí může být jak vrozené tak získané Příznaky U vrozené už v těhotenství U porodu je větší hlavička Nápadně vyklenut čelo Nápadná žilní kresba Při poklepu vydává hlavička chraplavý zvuk Syndrom zapadajícího slunce nad duhovkou prosvítá bělmo Postižené části Poruchy rovnováhy Formy dětské mozkové obrny Postižen nebo zastaven duševní vývoj o U středních forem speciální školy o Zastavených forem ve speciální školách dobrý prospěch o U lehkých forem dojde k vyrovnání do 8.roku Léčba Operativně (tzv. SHUNT) odvádí se mok umělým odvodem do dutiny břišní, kde se vstřebává. 19.Dětská mozková obrna DMO Spastik Vzniká v mladším dětském věku V důsledku mozku jsou poškozeny svaly zvýšeným svalovým napětím (SPASMUS) Vznik DMO: 1. Prenatálně infekce matky v prvních měsících těhotenství (gestóza, EPH otoky, bílkoviny, tlak estóza ) 2. Natálně porodní problémy Hypoxie (přidušení) 3. Postnatálně po narození (do 6.měsíců) infekce Formy 1. Diparetická postiženy dvě končetiny (dolní) 2. Hemiparická stranové postižení 3. Tetraparetická všech končetin Projevy Nůžkovitá chůze Poruchy řeči Epilepsie Psychické postižení od Debility k Idiocii Léčba Rehabilitační léčba, ortopedie.

18 20.Lehká mozková dysfunkce LMD lehčí forma DMO x porucha chování Poruchy obratnosti (jemná motorika) Poruchy řeči (vývojová dysfázie) tvorba slov, vět, pojmová dysfázie Poruchy čtení dyslexie lze nácvikem minimalizovat Hyperaktivita neustálá potřeba aktivity, nesoustředěnost na jednu činnost 21.Úvod do lidské genetiky Genetika je nauka o dědičnosti. Z rodičů na potomky se přenáší určité jevy geny (vlohy) Geny jsou uloženy v chromozómech. CHROMOZÓM AUTOZÓMY (tělesné geny) HETEROCHROMOZÓMY GONOZÓM (určují pohlaví) Člověk má 23 chromozomálních párů => 46 chromozómů pár je tvaru X 23. určuje pohlaví XX žena, XY muž. Genů je známo přes určují kde co včetně chorob. Dělení buněk přechází všechny chromozómy tzv. Diploidní buňky. Pohlavní buňky jsou Haploidní obsahují polovinu chromozómů => spojením vznikne Diploidní počet 46 chromozómů. O pohlaví rozhoduje mužská buňka (X nebo Y). U ženy vždy X. Změny v chromozómech MUTACE (ABERACE) vzniká radiací nebo infekcí. 22.Downova choroba Genetická porucha obsahuje 47 chromozómů => změněný 21.pár trisomnie Vyskytuje se u dětí starších prvorodiček po 35.roku nebo naopak u matek mladších 15.let. Dříve MONGOLISMUS nepoužívat rasistický podtext. Projevy: Úzké šikmo postavené oční štěrbiny Epicantus (oční řasa) Široký kořen nosu a daleko od sebe postavené oči Trvale pootevřená ústa a vyčnívající jazyk Kratší krk i končetiny Široké dlaně a kratší prsty Opičí rýha na dlani Svaly i klouby volné Menší (podprůměrná) výška Další vrozené vady (často srdeční) Náchylnost k respiračním chorobám (snížená imunita) Snížený intelekt Nápadně klidné děti Vysoká úmrtnost ( zejména v důsledku druhotných vrozených vad )

19 23.Epilepsie Padoucnice Různě dlouhý, náhle vzniklý stav bezvědomý, provázený křečemi a s projevy abnormality na EEG. 1. Generalizované (celotělové) a. GM (Grand mal Velké zlo) Náhlý záchvat bezvědomý provázený pádem (odtud padoucnice) a dochází ke globálním křečím. Přechází křeče tonické v klonické. Poškození jazyka, dochází k pomočení, pokálení, pěna u úst, zástava dechu, silně se zpotí. Někdy předchází AURA (předzvěst) smyslové halucinace (jiskření, zvonění, hluk, zápachy ) b. PM (Petit mal Malé zlo) Kratší nepřítomnost vědomí (ABSENCE) hlavně u dětí 2. Parciální epilepsie (častější) nemusí dojít ke ztrátě vědomí a. Jaksonův svalové záškuby b. Advansivní svalově stranová nesymetrie stáčení Léčitelné a vyléčitelné Léky při neřízeném přerušení léčby prudké zhoršení stavu. V žádném případě alkohol. 24.Hlavní součásti lidské výživy a její poruchy Potrava je zdrojem energie. T Tuky 9 kcal/g 36 kj C Cukry 4 kcal/g 16 kj B Bílkoviny 4 kcal/g 16 kj 1. Kalorická hodnota potravy Potřeba = x věk => pouze ve školním věku 2. Biologická hodnota potravy Vzájemný poměr TCB (30:50:20) 3. Vitamíny (choroby hypovitaminózy a avitaminózy) Vitamín D křivice, Vitamín A oči (suchost oční, šeroslepost), Vitamín C Kurděje 4. Minerály a stopové prvky Magnézium křeče 5. Tekutiny Pitný režim DYSTOFIE, OBEZITA 25.Selhávání životně důležitých orgánů a protišoková opatření Šok nedostatečné prokrvení tělesných tkání a to u zvláště životně důležitých orgánů (srdce, plíce, ledviny, mozek) a z toho plynoucí nedostatečné zásobování tkání kyslíkem. Hypovolemický (málo krve) nedostatek tekutin, krvácení Kardiogení porucha srdce infarkt miokardu, miokarditida Anafylaktický relativní nedostatek tekutin (rozšíření cév) Septický otrava krve (bakterie), meningitida Léčba rychlost kardiopulmonální resiscutace Dýchání s úst do úst x nepřímá srdeční masáž (1:5)

PRVNÍ POMOC INFORMACE / POSTUPY / AKTIVITY. Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo.

PRVNÍ POMOC INFORMACE / POSTUPY / AKTIVITY. Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo. PRVNÍ POMOC INFORMACE / POSTUPY / AKTIVITY Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo. Tato publikace je vydávána jako součást projektu Vzdělávání pedagogů v

Více

Jak dál po léčbě lymfomu. Informační příručka pro pacienty

Jak dál po léčbě lymfomu. Informační příručka pro pacienty Jak dál po léčbě lymfomu Informační příručka pro pacienty Kolektiv autorů, pacientské sdružení Lymfom Help, 2010 Jak dál po léčbě lymfomu Informační příručka pro pacienty Kolektiv autorů, pacientské sdružení

Více

Praha & EU: Investujeme do Vaší budoucnosti EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND. Logopedie. zpracovala: Mgr. Jana Nováková

Praha & EU: Investujeme do Vaší budoucnosti EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND. Logopedie. zpracovala: Mgr. Jana Nováková Logopedie zpracovala: Mgr. Jana Nováková Úvod do LOGOPEDIE Logopedie logos věda, slova (lat.) paidea výchova (řec.) Logopedii můžeme studovat ze tří hledisek: 1) Logopedie vědní obor Disciplína speciální

Více

Regenerace. v Pentagramu

Regenerace. v Pentagramu Regenerace v Pentagramu REGENERACE V PENTAGRAMU OBSAH Regenerace v Pentagramu Základní principy Harmonie a disharmonie 7 Jin a jang 9 Princip pentagramu prvků 10 16 Vztahy mezi jednotlivými orgány 17

Více

Jak (ne)funguje imunitní systém

Jak (ne)funguje imunitní systém Jak (ne)funguje imunitní systém věda kolem nás co to je 8 Historie Ústavu molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. (ÚMG) se odvíjí od Oddělení experimentální biologie a genetiky Biologického ústavu ČSAV, jehož

Více

TEGRETOL CR 200 TEGRETOL CR 400 Tablety s prodlouženým uvolňováním. (Carbamazepinum)

TEGRETOL CR 200 TEGRETOL CR 400 Tablety s prodlouženým uvolňováním. (Carbamazepinum) sp.zn.sukls74000/2013 a sukls74025/2013 PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE TEGRETOL CR 200 TEGRETOL CR 400 Tablety s prodlouženým uvolňováním. (Carbamazepinum) Přečtěte si pozorně celou příbalovou

Více

! Lindynette 20 75 /20 mikrogramů obalené tablety Gestodenum/ Ethinylestradiolum

! Lindynette 20 75 /20 mikrogramů obalené tablety Gestodenum/ Ethinylestradiolum Příbalová informace - informace pro uživatelku Lindynette 20 75 /20 mikrogramů obalené tablety Gestodenum/ Ethinylestradiolum Důležité věci, které je třeba vědět o kombinované hormonální antikoncepci (CHC).

Více

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. 2012 Klára SLÍPKOVÁ

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. 2012 Klára SLÍPKOVÁ Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 Klára SLÍPKOVÁ Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta Katedra výchovy ke zdraví Změny tělesné

Více

Pandemický plán České republiky

Pandemický plán České republiky Pandemický plán České republiky 0 Předmluva Znalosti získané v průběhu pandemií 20. století vedly vládu ČR již v roce 2001 k vypracování prvního plánu pro případ nutnosti opět čelit chřipkové pandemii.

Více

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU sp.zn. sukls274189/2012 1. NÁZEV PŘÍPRAVKU Eloine 0,02 mg /3 mg potahované tablety SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU 2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ 24 světle růžových potahovaných tablet: Jedna potahovaná

Více

PŘEHLEDOVÉ ČLÁNKY. doc. MUDr. Dalibor Sedláček, CSc. 1, MUDr. Ivan Šubrt 2, MUDr. Jiří Dort, Ph.D. 3 1. Infekční klinika, LF UK a FN Plzeň 2

PŘEHLEDOVÉ ČLÁNKY. doc. MUDr. Dalibor Sedláček, CSc. 1, MUDr. Ivan Šubrt 2, MUDr. Jiří Dort, Ph.D. 3 1. Infekční klinika, LF UK a FN Plzeň 2 KONGENITÁLNÍ INFEKCE SOUČASNÝ STAV doc. MUDr. Dalibor Sedláček, CSc. 1, MUDr. Ivan Šubrt 2, MUDr. Jiří Dort, Ph.D. 3 1 Infekční klinika, LF UK a FN Plzeň 2 Ústav lékařské genetiky, LF UK a FN Plzeň 3 Neonatologické

Více

léčba v hotelu dvořák geriatrický léčebný program To je vaše geriatrická lázeňská

léčba v hotelu dvořák geriatrický léčebný program To je vaše geriatrická lázeňská geriatrický léčebný program geriatrický léčebný program O procesu stárnutí existují nesčetné teorie: Vědci se zabývali telomerázou, melatoninem, podkalorickou výživou, poškozením buněk, opotřebováním,

Více

REPRODUKČNÍ PRÁVA ŽEN A MUŽŮ

REPRODUKČNÍ PRÁVA ŽEN A MUŽŮ REPRODUKČNÍ PRÁVA ŽEN A MUŽŮ Tato publikace vychází za finanční podpory Slovak-Czech Women s Fund. REPRODUKČNÍ PRÁVA ŽEN A MUŽŮ: Vydává Gender Studies, o.p.s., Gorazdova 20, 120 00 Praha 2 v roce 2006.

Více

1. Základní biochemické procesy v organismech probíhají: A A) stejně B) odchylně C) výjimečně D) často

1. Základní biochemické procesy v organismech probíhají: A A) stejně B) odchylně C) výjimečně D) často 1. Základní biochemické procesy v organismech probíhají: A A) stejně B) odchylně C) výjimečně D) často 2. Jako metabolismus označujeme: A A) přeměnu látek a energií B) syntézu organických látek C) schopnost

Více

Příloha č. 3 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls100526-8/2010, sukls100544/2010, sukls100551/2010 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Příloha č. 3 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls100526-8/2010, sukls100544/2010, sukls100551/2010 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU Příloha č. 3 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls100526-8/2010, sukls100544/2010, sukls100551/2010 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU 1. NÁZEV PŘÍPRAVKU RISEPRO 1 mg RISEPRO 2 mg RISEPRO 3 mg RISEPRO

Více

Příručka o výživě. u nemocných cystickou fibrózou

Příručka o výživě. u nemocných cystickou fibrózou Příručka o výživě u nemocných cystickou fibrózou 1 eea financial mechanism norway norwegian financial mechanism grants Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu

Více

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls54809/2012 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls54809/2012 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls54809/2012 1. NÁZEV PŘÍPRAVKU RECOXA 15 Tablety SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU 2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ Recoxa 15: Jedna tableta obsahuje

Více

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU. Pomocné látky se známým účinkem: přípravek obsahuje propylenglykol, 44 mg 96% ethanolu a 26,4 mg sodíku.

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU. Pomocné látky se známým účinkem: přípravek obsahuje propylenglykol, 44 mg 96% ethanolu a 26,4 mg sodíku. 1. NÁZEV PŘÍPRAVKU Epanutin Parenteral 250 mg/5 ml injekční roztok SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU 2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ Jedna 5ml lahvička obsahuje phenytoinum natricum 250 mg. Pomocné látky

Více

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU 1. NÁZEV PŘÍPRAVKU SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU ENBREL 50 mg injekční roztok v předplněné injekční stříkačce 2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ Jedna předplněná injekční stříkačka obsahuje etanerceptum

Více

5 Přijímající organizace str. 16. 6 Komu pomáhají dobrovolníci str. 20. 7 Zásady přístupu ke klientům str. 27

5 Přijímající organizace str. 16. 6 Komu pomáhají dobrovolníci str. 20. 7 Zásady přístupu ke klientům str. 27 1 1 Základní pojmy str. 3 2 Zásady pro chování dobrovolníka v organizaci str. 6 3 Práva a povinnosti dobrovolníků str. 9 4 Pravidla dobrovolnického programu str. 12 5 Přijímající organizace str. 16 6

Více

Laboratorní příručka - jednotlivé metody

Laboratorní příručka - jednotlivé metody Název: Glukóza Zkratka: Glu Princip: absorpční fotometrie, enzymatická referenční metoda s hexokinázou Statim: ano Materiál: sérum, plazma (heparin, EDTA) Stabilita: sérum: 8 hodin při 15-25 C, 72 hodin

Více

STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY

STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY Aneta Jonášová Brno 2010 STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ PRÁCE Obor SOČ : 14. Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY

Více

Laboratorní příručka - jednotlivé metody

Laboratorní příručka - jednotlivé metody Název: Glukóza Zkratka: Glu Princip: absorpční fotometrie, enzymatická referenční metoda s hexokinázou Materiál: sérum, plazma (heparin, EDTA) Stabilita: stabilita ve fluoridové plazmě: 24 hodin při 15-25

Více

Základní kurz buněčné medicíny. Co byste měli vědět o mikroelementech a o práci našeho institutu

Základní kurz buněčné medicíny. Co byste měli vědět o mikroelementech a o práci našeho institutu Základní kurz buněčné medicíny Co byste měli vědět o mikroelementech a o práci našeho institutu první stupeň Cíle kurzu / I / 1. Nemoci vznikají na úrovni buněk 2. Nedostatek bioenergie v buňkách je nejčastější

Více

Metodika posuzování speciálních vzdělávacích potřeb u dětí a žáků se vzácnými onemocněními. kolektiv autorů

Metodika posuzování speciálních vzdělávacích potřeb u dětí a žáků se vzácnými onemocněními. kolektiv autorů Metodika posuzování speciálních vzdělávacích potřeb u dětí a žáků se vzácnými onemocněními kolektiv autorů Studio Press, s.r.o. 2012 1 Speciální vzdělávací potřeby dětí a žáků se vzácnými onemocněními

Více