PLÁN ČINNOSTI HVĚZDÁRNY A PLANETÁRIA BRNO NA ROK 2015 PRIORITY ROKU 2015 DRAMATURGIE DIGITÁRIA

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PLÁN ČINNOSTI HVĚZDÁRNY A PLANETÁRIA BRNO NA ROK 2015 PRIORITY ROKU 2015 DRAMATURGIE DIGITÁRIA"

Transkript

1 PLÁN ČINNOSTI HVĚZDÁRNY A PLANETÁRIA BRNO NA ROK 2015 Plán činnsti Hvězdárny a planetária Brn, příspěvkvé rganizace na rk 2015 vychází z pslání a hlavních úklů Hvězdárny a planetária Brn, příspěvkvé rganizace (dále jen Hvězdárna a planetárium Brn), z finančníh plánu na rk 2015 a kncepce strategickéh rzvje v letech 2013 až PRIORITY ROKU 2015 Středbdem veškerých aktivit v rce 2015 zůstává digitárium s unikátním prjekčním systémem. Sučasně se ale pkusíme realizvat venkvní expzici Přírdvědné kgnitrium vědecká stezka a zahájit přestavbu interaktivní výstavy v sále explratria. DRAMATURGIE DIGITÁRIA Dramaturgie Hvězdárny a planetária Brn vychází z těcht principů: Pdba tht světa je výsledkem úsilí bezpčtu vědců. Ovlivňují náš každdenní živt, naděje i sny, zajišťují dluhdbu prsperitu a blahbyt. Prpagujeme kritický způsb myšlení, schpnst syntetizvat a analyzvat každdenní příval infrmací. Přispíváme k vědecké a technické gramtnsti a získávání nvých generací nadšenců pr vědu a techniku. Medializujeme a prpagujeme české výzkumné prjekty a také úspěchy českých vědců. Věnujeme se tmu, v čem jsme jedineční. Jsme nadšení z bjevvání našeh světa, jsme esencí takvéh pstje. Jednduchst je naše dgma. Vyjadřujeme se tak, aby nám publikum rzuměl. Naše představení jsu směsicí skutečné a virtuální reality, žánrem blížícím se tzv. hard science fictin. Dplňujeme výuku, ale nepučujeme. Je-li t smysluplné, dáváme prstr ryze kulturním prjektům. Z pvahy věci, abychm udrželi vyský divácký zájem a naši vůdčí pzici dramaturgické tvrby mezi návštěvnickými centry pdbnéh typu, musíme v každém kalendářním rce uvést nejméně čtyři premiéry představení v sále digitária. Vždy p jednm představení pr menší a dspělé diváky v jarních a pdzimních Hvězdárna a planetárium Brn, příspěvkvá rganizace, Kraví hra 522/2, Brn, tel , IČO: , DIČ: CZ , bankvní spjení: /0100, Hvězdárna a planetárium Brn je příspěvkvu rganizací zřízenu statutárním městem Brnem. Příspěvkvá rganizace je zapsána v bchdním rejstříku vedeném u Krajskéh sudu v Brně v ddílu Pr, vlžce čísl 17. zeměpisná šířka: ,9, zeměpisná délka: ,8, nadmřská výška: 305 m n. m.

2 měsících. Tat představení pak dluhdbě nabízíme i rganizvaným šklním výpravám a zůstávají v našem repertáru následujících něklik let. Kadence dramaturgické tvrby vyžaduje kmbinvat vlastní tvrbu s nakupváním licencí na přady d externích prducentů. Pkud hdláme uvádět skutečně špičkvu zahraniční prdukci, dsahují ceny za licence výše stvek tisíc krun. Neméně nákladná finančně a navíc i časvě je tvrba vlastních představení pr digitárium, jejíž styl se blíží (a v mnhém překnává) tvrbě celvečerních filmů. Řada fází realizace takvých prjektů např. 3D mdelvání, rendering, autrská hudba je přitm mžná v sučinnsti puze s externími specialisty. Není ttiž v časvých mžnstech našich stálých pracvníků, nehledě na umělecký vklad aneb velmi specializvané knw-hw. V rce 2015 pr digitárium připravíme 6 představení v tzv. hybridní dramaturgii jak kmbinaci vlastní tvrby a externích prducentů. Dsud byl rzhdnut těcht přadech: Se zvířátky vesmíru (únr 2015) Úžasné planety verze pr veřejnst (únr 2015) Přírdní výběr (únr 2015) Blíže ke hvězdám (říjen 2015) Dále prběhne diskuze představení na téma vesmír a phádkvém příběhu pr nejmenší diváky pr sezónu 2015/2016. Na představení v digitáriu přirzeně navazují další aktivity, např. prpagace před, během a p premiéře, výrba vzdělávacích i reklamních předmětů, merchandising. V sále digitária budu v rce 2015 prbíhat také knference, divadelní představení, kncerty, semináře, wrkshpy, festivaly i krátkdbé kmerční prnájmy. TECHNICKÝ ROZVOJ DIGITÁRIA Audivizuální systém digitária bude v rce 2015 v prvzu již více než 2 rky. Na jeh elektrnické části se tudíž přestane vztahvat standardní záruční dba garantvaná generálním ddavatelem. Stejně tak musíme pčítat s jeh dalším technickým rzvjem. V rce 2015 plánujeme: Vyjednat strategicky klíčvu a pr rganizaci výhdnu servisní smluvu systému digitária realizvanu generálním ddavatelem p uknčení dvuleté záruční dby. Zajištění zálžníh datvéh prjektru hlavní prjekční části digitária, který bude služit jak zdrj náhradních dílů. Dknčení realizace 3D prjekce v sále digitária v režimu tzv. flat screen s aktivními brýlemi. Instalace nvých světelných efektů v sále digitária (např. lasery a kuřvé efekty). Pdíl na vývji nvéh sftwarvéh řídícíh systému připravvanéh generálním ddavatelem. Dvě kmpletní generální prhlídky celéh systému digitária techniky generálníh ddavatele (první v lednu 2015, druhá těsně p uknčení záruční dby). Návrh nvé architektury grafickéh systému prdukčníh studia, vč. využívání cludvých služeb (zejména pr nárčnější grafické výpčty).

3 CENTRAL EUROPEAN FULLDOME FESTIVAL BRNO 2015 Ve dnech 13. a 14. dubna 2015 prběhne v prstrách Hvězdárny a planetária Brn první rčník festivalu přadů pr digitální planetária s tzv. fulldme prjekcí. Ještě před kncem rku 2014 se pdařil získat příslib účasti d většiny významných světvých prducentů např. Spitz, Evans & Shuterland, RSA Csms, GOTO, American Museum f Natural Histry, Fulldme Pr. Některé z týmů již zaslali své přady pr předprjektvu přípravu. Středevrpský fulldme festival Brn 2015 si klade za cíl: prpjit prducenty s nvými uživateli těcht audivizuálních technlgií, přivést d Brna t nejlepší ze světvé prdukce (a mít mžnst si vybrat t nejlepší právě pr brněnské digitárium), ukázat celsvětvé kmunitě planetárií, že v České republice (zejména pak v Brně) existuje řada výjimečných institucí digitálních planetárií i science center. Průběh přípravy celé akce naznačuje, že se může jednat jeden z nejvýznamnějších festivalů tht druhu v kntextu evrpskéh kntinentu. Pr Hvězdárnu a planetárium Brn pak půjde nejvýznamnější mezinárdní akci za pslední dvě desetiletí. PŘÍRODOVĚDNÉ KOGNITORIUM VĚDECKÁ STEZKA Stejně jak je Sluneční sustava sídlena různými typy těles Sluncem, velkými planetami i menšími bjekty, tak i navrhvaná expzice Přírdvědné kgnitrium vědecká stezka sestává z řady různrdých zastávek, jež vybízejí k průzkumu i k zamyšlení. Expnáty vědecké stezky nebudu v jedné linii, ale pdbně jak bjekty ve Sluneční sustavě v různých směrech klem budvy. Zatímc některé expnáty se sustředí na aktivní pzrvání, resp. pznávání vlastnstí klníh světa/vesmíru, jiné jsu určeny spíše k zamyšlení či rzjímání. Všechny však balancují na pmezí aktivní zábavy a vzdělávání. Návštěvníci mají mžnst prcházet expzicí/stezku nejen před aneb p návštěvě budvy Hvězdárny a planetária Brn, ale kdykliv. Venkvní expzice ttiž bude přístupná 365 dní v rce, 24 hdin denně. Každý expnát přitm bude vybaven velmi jednduchým ppiskem, který návštěvníkům přiblíží některé charakteristiky vesmírnéh prstru a vlastnsti ksmických těles. Expzice sestává ze tří skupin expnátů rzdělených d tematických kategrií. Každá návštěvníkvi nabízí jinu metdu pznávání: Pzruj na vlastní zkušensti pznávej svět Pdívej se na hvězdu Kinetskp Akustická rura Spektrskp Gravitace Zkumej aktivně se zapj Pixelvá stěna Hrizntální sluneční hdiny

4 Barvy blhy Bav se pr ptěchu ka i duše Kaleidskp Planetární světy Mega rver Design expzice bude krespndvat s architektnicku pdbu sučasné budvy Hvězdárny a planetária Brn, pčítá s jejím dalším stavebním rzvjem a využije stávající dispzici pchůzných i travnatých plch. Během instalace budu přípustné nanejvýš nejnutnější parkvé úpravy, především zpevnění plch v bezprstředním klí instalvaných expnátů. V rce 2014 jsme zažádali financvání prjektu v dhadvané výši tisíc Kč v rámci výzvy IPRM II Zvýšení kvality pskytvaných služeb pr veřejnst a rzšíření bčanské vybavensti města. Prjekt byl dpručen k realizaci (získal 95 bdů ze 100). Bude-li schválen rgány města Brna, prběhne na jaře 2015 výběrvé řízení na ddavatele expzice a v létě 2015 instalace expzice. Prjekt Přírdvědné kgnitrium vědecká stezka je největší investicí Hvězdárny a planetária Brn v rce BRNĚNSKÁ KAMENNÁ ZAHRADA Kamenná zahrada je variací tzv. geparku sestávajícíh z velkbjemvých vzrků hrnin z nejbližšíh reginu zařazených d časvých, gelgických, přírdvědných i astrnmických suvislstí města Brna d dby před 700 miliny rky d sučasnsti. Kamenná zahrada bude vlně přístupná, ale sučasně psluží k animačním prgramům pr základní, střední i vyské škly. Blky hrnin budu rzmístěné na plše přibližně něklika set metrů čtverečních, dplněných infrmačními panely a leštěnými nábrusy. Vzrky dplní hmatvé značky pr slabzraké a nevidmé. V rce 2015 budeme usilvat finanční zajištění tht prjektu, především pak ve splupráci s Městsku částí Brn-střed. PLANETÁRNÍ STEZKA Cílem je vytvřit instalaci v parku Kraví hry představující rzlehlst Sluneční sustavy. Planetární stezka bude mdelem v měřítku 1:10 miliardám. Na každé zastávce návštěvník najde infrmační tabuli, na níž budu uvedeny základní údaje a zajímavsti dané planetě. V rce 2015 budeme usilvat finanční zajištění tht prjektu, především pak ve splupráci s Městsku částí Brn-střed. DALŠÍ TECHNICKÝ ROZVOJ V rce 2015 plánujeme puze menší technické neb stavební zásahy (vyjma prjektu Přírdvědné kgnitrium vědecká stezka). Veškeré prjekty přitm budu v suladu s něklikaletu závaznu udržitelnstí prjektů Přírdvědné explratrium a Přírdvědné digitárium. Pr realizaci těcht prjektů bude určující finanční kndice rganizace. Zejména se jedná : Diskuze nad nvu expzicí v sále explratria, která se bude realizvat p rce 2015.

5 Realizace patření mezující hržení budvy Hvězdárny a planetária Brn přívalvými srážkami, zejména vytvření čerpací jímky v tzv. anglickém dvrku u nuzvéh výchdu ze sálu explratria, vč. navazujícíh čerpacíh systému. Diskuze nad prjektem Přírdvědné stelárium Sluneční věž, především přízení studie prveditelnsti. VÝZNAMNÉ AKTIVITY Jak hlavní garanti se pkusíme v rce 2015 uspřádat Středevrpský fulldme festival Brn 2015 (jar 2015) Festival vědy (září 2015) Nvým frmátem realizvaným Hvězdárnu a planetáriem Brn se stanu interaktivní kmentáře významných astrnmických neb ksmnautických událstí, během kterých prpjíme dění v naší rganizaci se zbytkem vesmíru. Dsud byly vytipvány tři takvé akce 20. března 2015 částečné zatmění Slunce 14. července 2015 průlet sndy New Hriznt klem trpasličí planety Plut 11. srpna planetárium pr tisíce, hrmadné pzrvání Perseid Průběžně budeme tvřit nelicencvaný n-line bsah, který vlně nabídneme k nekmerčnímu užití. Zejména se jedná krátké vzdělávací videpřady na astrnmická témata záznamy dbrných přednášek Valné shrmáždění Organizace spjených nárdů vyhlásil rk 2015 za Mezinárdní rk světla a technlgií zalžených na světle. Cílem tht krku je připmenut bčanům celéh světa výraznu rli světla a ptických technlgií v jejich každdenním živtě a při buducím rzvji splečnsti. Hvězdárna a planetárium Brn při té příležitsti připraví následující akce pzrvání částečnéh zatmění Slunce e-publikace fyzikálně-chemickém pzadí hňstrjů výstava TMA premiéra představení Blíže ke hvězdám série tematických přednášek v rámci Týdne vědy a techniky Vlastními silami připravíme nejméně tři tematické výstavy vlně přístupné ve fyer Hvězdárny a planetária Brn. Dsud byl rzhdnut zpracvání těcht témat: TMA rle tmy v přírdě Blíže ke hvězdám dprvdná výstava k nvému představení Pdbně jak v minulých letech budeme rganizvat mimřádné akce, d kterých Hvězdárna a planetárium Brn vstupí puze jak jeden ze splurganizátrů. Glbe at Night 2015 (celrční prjekt) Brněnská muzejní nc 2015 (květen 2015) Evrpská nc vědců (září 2015) Týden vědy a techniky (listpad 2015) Pkračvat budeme v rganizaci tematických dní, například Vědecký karneval (leden 2015)

6 DNA dpledne (únr 2015) Jarní rvndennst (březen 2015) Ručníkvý den (duben 2015) Dýňdlab (listpad 2015) Svátek světla (prsinec 2015) Rádi bychm rzšiřvali nabídku cestpisných přadů, především pak výjimečných přednášejících. Zde pčítáme se spluprací s některu z cestvních kanceláří. V rce 2015 hdláme sestavit a uvést v živt cyklus exkluzivních hudebních vystupení s unikátními prjekcemi v sále digitária i ve vstupní hale. V rce 2015 se budeme pdílet na divadelním představení Divadla Husa na prvázku a připravvat další pdbné prjekty, které budu využívat prjekční schpnsti digitária. Organizačně zajistíme slavy 100. výrčí zalžení České astrnmické splečnsti slavy 125. výrčí zalžení Akademie věd České republiky pravidelné wrkshpy prjektu CEITEC některé akce Jihmravskéh invačníh centra a Jihmravskéh centra pr mezinárdní mbilitu V rámci iniciativy Vydejte se d vesmíru budeme rganizvat návštěvy dětí z brněnských krizvých center, dětských dmvů či chráněných bydlení. Splu s dalšími kulturními rganizacemi města Brna budeme jak hlavní garanti rganizvat další rčník Kulturní akademie třetíh věku. Jak sučást představení pr šklní výpravy budu v průběhu rku 2015 připravvány nvé sady pracvních listů pr žáky a metdické materiály pr pedaggy. V rce 2015 budeme pkračvat v iniciativě Měst je naše Brn, která má za cíl pděkvat všem skupinám prfesinálů, jež se pdílejí na chdu Brna (např. DPMB, MPB, TSB). V rce 2015 se aktivně zúčastníme něklika prestižních akcí: Academia Film Festival Olmuc (duben 2015) ECSITE Annual Cnference (červen 2015) UK Fulldme Festival (listpad 2015) Budeme i nadále rzvíjet veřejná pzrvání denní a nční blhy pmcí mderních astrnmických přístrjů, individuální astrnmické vzdělávání (internetvý kurz základů astrnmie, přímá účast na vyskšklské výuce). Budeme pkračvat v rganizaci cyklu přednášek, na které zveme významné české vědce a ppularizátry. Zpestřením se stanu příležitstné prjekce unikátních vědeckých dkumentů vybíraných ve splupráci s Academia Film Festival Olmuc.

7 Budeme klást důraz na dbrný růst zaměstnanců a realizaci vzdělávacích prgramů financvaných ze zdrjů Jihmravskéh kraje, ministerstev České republiky neb Evrpské unie. V rce 2015 v rámci prjektů Science Academy kritický způsb myšlení a praktické aplikace přírdvědných a technických pznatků v reálném živtě a Erasmus+: Naši hvězdáři za vzdělávacími prgramy planetárií a science center v Evrpě abslvují pracvníci něklik studijních pbytů. Zejména se jedná planetária a science centra severní Francie planetária ve středním a severním Plsku science centra v Istanbulu Cpernicus science center Technplis science center PUBLIC RELATIONS A MARKETING Klíčvé pr nás zůstává psilvání značky a příběhu Hvězdárny a planetária Brn. V rce 2015 budu těžištěm našich prpagačních aktivit stránky a vý zpravdaj v rce 2015 djde k jeh redesignu skupina na Facebku (vč. placené reklamy) tištěný měsíční prgram tištěný čtvrtletní zpravdaj Hvězdárna a planetárium Brn tištěný čtvrtletník pr děti Krávviny půlrční přílha v krajském vydání Deníku na začátku šklníh plletí rzesílaný katalg vzdělávacích přadů všem základním a středním šklám Jihmravskéh kraje (a přilehlých blastí), vč. vybraným pedaggům jednu rčně rzesílaná nabídka všem starstům bcí Jihmravskéh kraje jednu rčně rzesílaná nabídka splečnstem s rčním bratem vyšším než 50 milinů rčně sídlících na území Jihmravskéh kraje (ve splupráci s Reginální hspdářsku kmru). V rce 2015 budeme dál rzvíjet prtál s n-line infrmacemi a vlastním vzdělávacím videbsahem Budeme prhlubvat frmální i nefrmální splupráci s kulturními, univerzitními i akademickými rganizacemi (např. VIDA! science center, Knihvna J. Mahena v Brně, Akademie věd České republiky, bčanské sdružení Masarykva čtvrť, CEITEC, JCMM, JIC). Rádi bychm udrželi aktivní mediální splupráci s těmit rganizacemi Dpravní pdnik města Brna HC Kmeta Brn Natinal Gegraphic Česk Turistické infrmační centrum města Brna Rádi Petrv Brněnský deník Rvnst Klíčvu rli hdláme hrát v České asciaci science center, zejména v přípravě Operačníh prgramu Výzkum, vývj a vzdělávání. V rce 2015 se budeme zásadním způsbem pdílet na přípravě slyšení v Senátu Parlament České republiky na téma nefrmální způsb vzdělávání.

8 Chceme dál rzvíjet naši účast v Internatinal Planetarium Sciety a ECSITE evrpské sítě science center a muzeí. V rce 2015 rzšíříme vlastní sérii prpagačních, exkluzivních předmětů. V rámci iniciativy Buďte hvězdu našeh vesmíru hdláme prhlubvat naši splupráci se sukrmými rganizacemi krprátními partnery a dnátry. Průběžně budeme mdifikvat rganizační řád, klást důraz na vedení dramaturgické rady, zajišťvat kntrly bezpečnsti práce a udržvat nefrmální pradní sbr ředitele. Důležitá bude přímá i nepřímá reprezentace Hvězdárny a planetária Brn na akcích městskéh i krajskéh významu. STATISTICKÉ PŘEHLEDY V rce 2015 plánujeme uspřádat přibližně akcí pr návštěvníků. V přehledech uvádíme měřitelné výkny rganizace, vztahující se k těm činnstem (akcím), jež lze alespň nějakým způsbem kvantifikvat a navzájem prvnávat. Plán na rk 2015 je prti dhadu rku 2014 nižší budeme čelit přímé knkurenci VIDA! science center, který cílí na stejné skupiny návštěvníků, zmizí prvtní překvapení z nvéh prjekčníh zařízení digitária a sledujeme i čím dál tím menší chtu pedaggů realizvat výpravy mim šklní budvu. AKCE PRO INDIVIDUÁLNÍ NÁVŠTĚVNÍKY (dhad) 2015 (plán) akce návštěvníci akce návštěvníci akce návštěvníci pzrvání hvězdné blhy pzrvání Slunce planetárium/digitárium (dspělí) planetárium/digitárium (děti) explratrium astrnmické přednášky nestandardní přady celkem Rk 2014 byl dhadnut s hledem na aktuální stav k 21. listpadu 2014.

9 AKCE PRO ORGANIZOVANÉ SKUPINY (dhad) 2015 (plán) akce návštěvníci akce návštěvníci akce návštěvníci planetárium/digitárium pkusy z ptiky explratrium nestandardní přady celkem Rk 2014 byl dhadnut s hledem na aktuální stav k 21. listpadu AKTIVITY TVŮRČÍHO CHARAKTERU Následující přehled zahrnuje aktivity tvůrčíh charakteru, které mají dluhdbě přidanu hdntu. Jedná se multivizuální představení v digitáriu (premiéry vlastních přadů, českých verzí licencvaných přadů a remaky stávajících přadů), krátké audivizuální přady (premiéry vlastních videpřadů, které primárně nevznikly pr prjekční systém digitária), audivizuální záznamy dbrných přednášek (vide a audi nahrávky vystupení v přednáškvém cyklu), výstavy (dčasné expzice ve vstupní hale aneb mim bjekt rganizace), mimřádné akce (aktivity, které se zpravidla nepakují, ale vyžádaly si aktivní přístup ze strany našich pracvníků, např. semináře, knference, prezentace) (dhad) 2015 (plán) multivizuální představení (digitárium/planetárium) krátké audivizuální přady, speciální prezentace audivizuální záznamy dbrných přednášek výstavy mimřádné akce, semináře apd PLÁN HOSPODAŘENÍ Návrh finančníh plánu Hvězdárny a planetária Brn, příspěvkvé rganizace (dále jen Hvězdárny a planetária Brn) na rk 2015 vychází z finančníh plánu na rk 2014; z čekávané skutečnsti rku 2014; z předpkládaných příjmů z prdeje služeb (zejména vstupnéh), zbží a z krátkdbých prnájmů v rce 2015; z nákladů na realizaci aktivit předlžených v Plánu činnsti na rk 2015 Hvězdárny a planetária Brn;

10 z předpkladu, že v rce 2015 budeme mít příspěvek na prvz d zřizvatele ve výši tisíc Kč, tj. navýšený prti rku tisíc Kč (z th tisíc Kč na udržitelnst EU prjektů a 123 tisíc Kč na částečné pkrytí zvýšení platvých tarifů dle nařízení vlády), včetně tisíc Kč na dvd z investičníh fndu dle 28 zákna 250/2000 Sb. Celkvé náklady a výnsy rganizace dhadujeme ve výši tisíc Kč, cž představuje 109,8 % plánu rku VÝNOSY V ROCE 2015 čísl účtu název účtu upravený plán 2014 k 30. září 2014 v Kč plán 2015 v Kč 2015/2014 v % 602 tržby vstupné ,0 604 tržby zbží ,3 621 aktivace materiálu a zbží aktivace hm. inv. majetku smluvní pkuty a úrky z prdlení úrky ,0 648 čerpání fndů jiné statní výnsy ,0 vlastní výnsy ,5 691 prvzní dtace měst Brn ,9 691 investiční transfery EU ,9 příspěvky a dtace na prvz ,5 celkem ,4 Příspěvek na prvz d zřizvatele statutárníh města Brna předpkládáme ve výši tisíc Kč, tj. navýšený prti rku tisíc Kč (z th tisíc Kč na udržitelnst EU prjektů a 123 tisíc Kč na částečné pkrytí zvýšení platvých tarifů dle nařízení vlády), včetně tisíc Kč na dvd z investičníh fndu dle 28 zákna 250/2000 Sb. D výnsů ve výši tisíc Kč se prmítají transfervé pdíly investičních akcí Přírdvědné explratrium reknstrukce a dstavba Hvězdárny a planetária Mikuláše Kperníka v Brně, příspěvkvé rganizace a Přírdvědné digitárium návštěvnické centrum. Vlastní výnsy předpkládáme ve výši tisíc Kč, cž je 82,5 % výše upravenéh plánu na rk Tržby za vstupné (8 500 tisíc Kč), prdané zbží (1 031 tisíc Kč) a statní výnsy (1 300 tisíc Kč), např. kmerční využití našich prstr a pskytnutá prpagace, plánujeme zhruba ve stejné výši jak v plánu na rk V rce 2015 se pravděpdbně nedstaví efekt čekávání nvéh prjekčníh zařízení (digitárium vstupil d druhéh rku prvzu), navíc budeme čelit knkurenci nvéh VIDA! science center, které se zaměřuje na pdbné skupiny návštěvníků. Úrky (1 tis Kč) plánujeme ve stejné výši jak v rce 2014.

11 V plžce jiné statní výnsy jsu tržby z krátkdbéh užívání majetku a prpagace, které předpkládáme ve stejné výši jak v rce 2014, tj. ve výši tisíc Kč. Musíme přitm upzrnit, že se jedná btížně predikvatelnu plžku. NÁKLADY V ROCE 2015 čísl účtu název účtu upravený plán 2014 k 30. září 2014 v Kč plán 2015 v Kč 2015/2014 v % 521 mzdvé náklady ,4 524 záknné sciální pjištění ,5 527 záknné sciální náklady ,0 sbní náklady ,1 501 sptřeba materiálu ,2 502 sptřeba energie ,0 504 prdané zbží ,9 511 pravy a udržvání ,0 512 cestvné ,7 513 reprezentace ,0 518 statní služby ,6 549 jiné statní náklady ,8 551 dpisy ,1 558 DHM ,6 statní náklady ,4 celkem ,4 Mzdvé náklady plánujeme ve výši tisíc Kč, cž představuje 95,4 % upravenéh plánu na rk V upraveném plánu rku 2014 jsu zahrnuty mzdvé náklady na prjekt OP VK Science academie ve výši 469 tisíc Kč. Mzdvé náklady, náklady sciální pjištění a sciální náklady byly pr rk 2015 navýšeny dle schválenéh nařízení vlády, tj. platvé tarify 3,5 %. Pčet zaměstnanců Hvězdárny a planetária Brn v rce 2015 udržíme na plánvané výši rku 2014, tj. na 20,0 přepčtenéh úvazku, průměrnu měsíční mzdu zaměstnanců plánujeme na rk 2015 ve výši ,- Kč, cž je 102,7 % vyšší než čekávaná skutečnst rku Nadhdncenu plžku sptřebu materiálu v plánu rku 2014 na rk 2015 snižujeme na reálnu výši tisíc Kč, cž představuje 79,2 % upravenéh plánu na rk D tét plžky se prmítají náklady na materiály vzdělávacích přadů i představení pr veřejnst v sále digitária, realizaci výstav apd. Pdstatný díl představuje materiál na pravu a udržvání budvy a přístrjů z důvdů celkvé efektivity a hspdárnsti zajišťvané externími ddavateli.

12 Plžku Sptřeba energie plánujeme ve výši tisíc Kč, cž představuje 100,0 % upravenéh plánu na rk. V rce 2014 předpkládáme náklady na plyn ve výši 550 tisíc Kč, na vdu 50 tisíc a na elektricku energii 850 tisíc Kč. Plžku prdané zbží, která zbrazuje nákladvu cenu prdanéh zbží, plánujeme ve výši 800 tisíc Kč, tj. 88,9 % upravenéh plánu na rk Opravy a udržvání plánujeme ve výši 100,0 % upravenéh plánu na rk 2014, tj. 250 tisíc Kč. Cestvné je plánván ve výši 350 tisíc Kč (46,7 % upravenéh plánu na rk 2014) a náklady na reprezentaci ve výši 100 tisíc Kč (100,0 % upravenéh plánu na rk 2014). Od rku 2013 je v plném prvzu sál digitária se špičkvým audivizuálním zařízením. Pr udržení vyskéh diváckéh zájmu a naší vůdčí pzice mezi návštěvnickými centry pdbnéh typu, musíme v každém kalendářním rce uvést nejméně čtyři premiéry představení v sále digitária, vždy p jednm představení pr menší diváky a dspělé v jarních a pdzimních měsících. Tat představení pak dluhdbě nabízíme i rganizvaným šklním výpravám a zůstanu v našem repertáru následujících něklik let. Odhadvané náklady na nvé přady činí rčně nejméně tisíc Kč, prt byla plžka služby na rk 2015 prti plánu rku 2014 navýšena tisíc Kč. Plžku Ostatní služby plánujeme ve výši tisíc Kč, cž představuje 117,6 % upravenéh plánu na rk Jedná se zejména služby spjené s tvrbu nvých představení digitária (tj. licenční pplatky za zahraniční akvizice, výrba českých jazykvých stp) a příprava vlastních výstav v celkvé výši tisíc Kč. Od rku 2013 je v plném prvzu sál digitária se špičkvým audivizuálním zařízením. Pr udržení vyskéh diváckéh zájmu a naší vůdčí pzice mezi návštěvnickými centry pdbnéh typu, musíme v každém kalendářním rce uvést nejméně čtyři premiéry představení v sále digitária, vždy p jednm představení pr menší diváky a dspělé v jarních a pdzimních měsících. Tat představení pak dluhdbě nabízíme i rganizvaným šklním výpravám a zůstanu v našem repertáru následujících něklik let. A prt byla plžka služby na rk 2015 prti plánu rku 2014 navýšena tisíc Kč publicita ve výši tisíc Kč; pplatky za telefny, internet pr kmunikaci s návštěvníky, úklid budvy v návaznsti na rzšířený víkendvý prvz, nutné připjení elektrnické pžární signalizace a systému dálkvé strahy v celkvé výši tisíc Kč. Oprti rku 2014 je zřejmý a záknitý nárůst nákladů za služby spjené s tvrbu nvých představení a jejich publicitu. Plžku Jiné statní náklady (neuplatněný dpčet DPH, daň z příjmu apd.) plánujeme ve výši 450 tisíc Kč. Plžku Odpisy plánujeme ve výši tisíc Kč, cž představuje 105,1 % upravenéh plánu na rk Její nárůst způsbil převzetí a zaúčtvání investičníh prjektu Přírdvědné digitárium návštěvnické centrum financvanéh z Operačníh prgramu Výzkum a vývj pr invace. Přízení drbnéh dluhdbéh hmtnéh a nehmtnéh majetku ve výši rku 2015, tj. 250 tisíc Kč.

13 Celkvě předpkládáme v rce 2015 vyrvnaný rzpčet. Jiří Dušek ředitel Hvězdárny a planetária Brn, příspěvkvé rganizace V Brně dne 30. listpadu 2013, č.j.

Zpráva o realizaci programu ROP Jihovýchod

Zpráva o realizaci programu ROP Jihovýchod Zpráva realizaci prgramu ROP Jihvýchd Obsah 1. Pkrk v realizaci ROP Jihvýchd na úrvni prgramu... 2 1.1 Hlavní aktivity realizvané ve sledvaném bdbí na úrvni prgramu... 2 1.2 Naplňvání indikátrů ROP JV...

Více

Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Rada města Brna Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MMB2000000215 ZM7/ "? ^' Z7/ 05. zasedání Zastupitelstva města Brna knané d 14.4.2015 Název: Návrh na přistupení statutárníh města Brna

Více

Evaluační zpráva k projektu

Evaluační zpráva k projektu Název prjektu: Pdpra přírdvědnéh a technickéh vzdělávání v Mravskslezském kraji (NatTech MSK) Registrační čísl prjektu: CZ.1.07/1.1.00/44.0008 Evaluační zpráva k prjektu Pdpra přírdvědnéh a technickéh

Více

Informační servis o dotačních možnostech pro Ústecký kraj

Informační servis o dotačních možnostech pro Ústecký kraj Červenec 2012 INFORMAČNÍ SERVIS Infrmační servis dtačních mžnstech pr Ústecký kraj Červenec 2012 OBSAH ÚVOD... 4 FONDY EVROPSKÉ UNIE... 5 REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM SEVEROZÁPAD... 5 OPERAČNÍ PROGRAM VZDĚLÁVÁNÍ

Více

Možnosti získání dotace pro výrobu tepla a energie z obnovitelných zdrojů (OZE)

Možnosti získání dotace pro výrobu tepla a energie z obnovitelných zdrojů (OZE) červenec 2007 Grantvý pradce Zdarma, rčník 2, čísl 4 Průvdce pr tpmanažery, prfesinální pradce a dbrníky státní správy Obsah A. Tp Téma Dtace na OZE B. Pdniky Nejzajímavější prgramy z rámce OPPI C. Analýza

Více

Výroční zpráva Sušické kulturní centrum SIRKUS, p.o.

Výroční zpráva Sušické kulturní centrum SIRKUS, p.o. 2013 Výrční zpráva Sušické kulturní centrum SIRKUS, p.. 1.1.2013 Obsah 1. Úvd... 2 2. Základní údaje... 2 3. Vymezení hlavníh účelu a předmětu činnsti... 2 4. Organizační struktura... 4 5. Činnst jedntlivých

Více

Strategický plán Leader na období 2007 2013. MAS LUŽNICE, o.s.

Strategický plán Leader na období 2007 2013. MAS LUŽNICE, o.s. na bdbí 2007 2013 MAS LUŽNICE,.s. Splek pr rzvj reginu MAS Lužnice,.s. Jiráskva 84 Sudměřice u Bechyně 105 375 01 Týn nad Vltavu 391 72 Sudměřice u Bechyně splek@vltavtynsk.cz bec@sudmerice.cz 1 MAS LUŽNICE,.s.

Více

METODIKA ZPŮSOBILÝCH VÝDAJŮ OPERAČNÍHO PROGRAMU LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST

METODIKA ZPŮSOBILÝCH VÝDAJŮ OPERAČNÍHO PROGRAMU LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST METODIKA ZPŮSOBILÝCH VÝDAJŮ OPERAČNÍHO PROGRAMU LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST PODPORUJEME VAŠI BUDOUCNOST www.esfcr.cz Identifikační čísl: MAD 95 Přílha OM OP LZZ: D5 Čísl revize: 10 Čísl vydání: 1.10 Stránka:

Více

POZNÁVAT, OBDIVOVAT A ŠÍŘIT KNIHU

POZNÁVAT, OBDIVOVAT A ŠÍŘIT KNIHU POZNÁVAT, OBDIVOVAT A ŠÍŘIT KNIHU ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO DENNÍ FORMU VZDĚLÁVÁNÍ Střední škly KNIH,.p.s. v Brně Datum účinnsti šklníh vzdělávacíh prgramu: 1.9.2011 OBSAH IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE... 3

Více

PŘÍLOHA MATERIÁLU DO VLÁDY 31.5.2010 A. STUDIE A ANALÝZY

PŘÍLOHA MATERIÁLU DO VLÁDY 31.5.2010 A. STUDIE A ANALÝZY PŘÍLOHA MATERIÁLU DO VLÁDY 31.5.2010 A. STUDIE A ANALÝZY Přílha č. 1: Regulatrní rámec systému studentských půjček v ČR Obsah 1 Výchdiska prjektu 1 1.1 Ppis a cíle prjektu 1 1.2 Sučasný stav financvání

Více

Foto: Petr Podroužek. Foto: J. Hallová, NDB

Foto: Petr Podroužek. Foto: J. Hallová, NDB listpad 2010 11 Jižní Mravu za prací i zábavu www.listyjm.cz POZOR! Sutěž letšní nvinku DREAMER! Čtěte na straně 5 Hejtman cenil Pdzimní pcta Leši Janáčkvi Věda a výzkum má zelenu Jižní Mrava se stává

Více

Výroční zpráva. Obsah. Malířská 231/6, 170 00 Praha 7 Tel.: 233 381 546 Email: ekolist@ekolist.cz

Výroční zpráva. Obsah. Malířská 231/6, 170 00 Praha 7 Tel.: 233 381 546 Email: ekolist@ekolist.cz www.bezk.cz, www.eklist.cz Malířská 231/6, 170 00 Praha 7 Tel.: 233 381 546 Email: eklist@eklist.cz Výrční zpráva 2013 Obsah Kd jsme..................................................... 2 Realizvané prjekty

Více

Střední škola KNIH, o.p.s. ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO DENNÍ FORMU VZDĚLÁVÁNÍ. Brno. POZNÁVAT, OBDIVOVAT A ŠÍŘIT KNIHU, verze 2

Střední škola KNIH, o.p.s. ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO DENNÍ FORMU VZDĚLÁVÁNÍ. Brno. POZNÁVAT, OBDIVOVAT A ŠÍŘIT KNIHU, verze 2 POZNÁVAT, OBDIVOVAT A ŠÍŘIT KNIHU, verze 2 ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO DENNÍ FORMU VZDĚLÁVÁNÍ Střední škla KNIH,.p.s. Brn Datum účinnsti šklníh vzdělávacíh prgramu: 1. 9. 2013 OBSAH IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE...

Více

Dotační a grantové příležitosti

Dotační a grantové příležitosti Zaměstnanci prjektu na pdpru MOS v ORP Nepmuk - verze 8/2015 Dtační a grantvé příležitsti verze 8/2015 Pzn.: 1. Dkument je aktualizván v měsíčním intervalu k 10. dni danéh měsíce. 2. Nvě vlžené dtační

Více

INTEGROVANÝ PLÁN ROZVOJE MĚSTA KARVINÁ. pro Regionální operační program. změnová verze

INTEGROVANÝ PLÁN ROZVOJE MĚSTA KARVINÁ. pro Regionální operační program. změnová verze INTEGROVANÝ PLÁN ROZVOJE MĚSTA KARVINÁ pr Reginální perační prgram změnvá verze listpad 28 OBSAH. 1. 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 2. 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 3. 3.1 3.2 3.3. 3.4 4. 4.1 4.2 4.3 5. 6. 6.1 6.2 7. 8.

Více

Městská část Praha 11. Finální verze. Rámcová studie proveditelnosti výstavby obecních nájemních bytů

Městská část Praha 11. Finální verze. Rámcová studie proveditelnosti výstavby obecních nájemních bytů Rámcvá studie prveditelnsti výstavby becních nájemních bytů Městská část Praha 11 Finální verze 30. července 2012 Přísně důvěrné Ačkliv mhu existvat další kpie a verze tét studie, puze studie ze dne 30.

Více

KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE (2012 2016)

KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE (2012 2016) Krajský úřad Králvéhradeckéh kraje dbr šklství DLOUHODOBÝ ZÁMĚR VZDĚLÁVÁNÍ A ROZVOJE VZDĚLÁVACÍ SOUSTAVY KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE (2012 2016) Březen 2012 1 Obsah 1 Úvd... 4 2 Výchzí faktry vlivňující vzdělávací

Více

1. Úvod 3. 2. Obecná část 6. 3. Pojištěnci 12

1. Úvod 3. 2. Obecná část 6. 3. Pojištěnci 12 Revírní bratrská pkladna, Zdravtně pjistný plán zdravtní pjišťvna na rk 2012 O B S A H 1. Úvd 3 2. Obecná část 6 3. Pjištěnci 12 4. Základní fnd zdravtníh pjištění 14 4.1 Záměry vývje hspdaření ZFZP v

Více

ZADÁNÍ VEŘEJNÉ ZAKÁZKY MALÉHO ROZSAHU (ZADÁVACÍ DOKUMENTACE)

ZADÁNÍ VEŘEJNÉ ZAKÁZKY MALÉHO ROZSAHU (ZADÁVACÍ DOKUMENTACE) ZADÁNÍ VEŘEJNÉ ZAKÁZKY MALÉHO ROZSAHU (ZADÁVACÍ DOKUMENTACE) ZEFEKTIVNĚNÍ ŘÍZENÍ LIDSKÝCH ZDROJŮ, VZDĚLÁVÁNÍ PERSONALISTŮ A VEDOUCÍCH ZAMĚSTNANCŮ ÚSTAVU ZDRAVOTNICKÝCH INFORMACÍ A STATISTIKY ČESKÉ REPUBLIKY,

Více

Informační servis o dotačních možnostech pro Ústecký kraj

Informační servis o dotačních možnostech pro Ústecký kraj Listpad 2012 INFORMAČNÍ SERVIS Infrmační servis dtačních mžnstech pr Ústecký kraj Listpad 2012 OBSAH ÚVOD... 4 FONDY EVROPSKÉ UNIE... 5 REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM SEVEROZÁPAD... 5 OPERAČNÍ PROGRAM VZDĚLÁVÁNÍ

Více

NÁVRH KONCEPCE ROZVOJE A ŘÍZENÍ

NÁVRH KONCEPCE ROZVOJE A ŘÍZENÍ NÁVRH KONCEPCE ROZVOJE A ŘÍZENÍ MUZEA A POJIZERSKÉ GALERIE SEMILY 2011-2015 Muzeum dnešní dby by měl být širce přístupným kulturním centrem s přirzenu autritu ve své kmunitě a mikrreginu. Při zachvání

Více

Obsah: str 5 Úvodní slovo předsedy Asociace NNO 6 Poslání a předmět činnosti ANNO ČR 7 Činnost Asociace NNO v roce 2007 (projekty a kalendář akcí) 9

Obsah: str 5 Úvodní slovo předsedy Asociace NNO 6 Poslání a předmět činnosti ANNO ČR 7 Činnost Asociace NNO v roce 2007 (projekty a kalendář akcí) 9 Mtt: Každá neziskvá rganizace v ČR je plně samstatným a svébytným subjektem bčanské splečnsti. Asciace NNO ČR pdpruje vše, c nás sbližuje, dstraňuje t, c nás rzděluje a prezentuje náš splečný příns ke

Více

PRO PODPOROVANÉ AKTIVITY: Dokument je povinnou přílohou výzvy IOP č. 22 Konsolidace IT a nové služby TC obcí. verze platná pro rok 2014 Červen 2014

PRO PODPOROVANÉ AKTIVITY: Dokument je povinnou přílohou výzvy IOP č. 22 Konsolidace IT a nové služby TC obcí. verze platná pro rok 2014 Červen 2014 KONSOLIDACE IT A NOVÉ SLUŽBY TC OBCÍ MĚSTO ČESKÝ BROD STUDIE PROVEDITELNOSTI PRO PODPOROVANÉ AKTIVITY: 1. KONSOLIDACE HW A SW ÚŘADU VČETNĚ VIRTUALIZACE APLIKACÍ, DESKTOPŮ, SERVERŮ, INFRASTRUKTURY 3. ZVÝŠENÍ

Více

Strategický plán sociálního začleňování Ostrava 2015-2018

Strategický plán sociálního začleňování Ostrava 2015-2018 Strategický plán sciálníh začleňvání Ostrava 2015-2018 Vize: Ostrava je měst vstřícné ke všem byvatelům a je všestranně připraven pmci řešit situaci každéh, kd k ní sám přistupuje aktivně. Strategický

Více

III. Metodické vysvětlivky. A. Publikováno v ročence

III. Metodické vysvětlivky. A. Publikováno v ročence III. Metdické vysvětlivky A. Publikván v rčence 1. ÚZEMÍ Úvdní tabulka pskytuje základní přehled všech krajích a kresech České republiky. Údaje rzlze krajů a kresů k 31. 12. 2007 byly převzaty z ficiálních

Více

Bilanč ní tiskova konferenče

Bilanč ní tiskova konferenče Bilanč ní tiskva knferenče 29. ledna 2015 Zákn kultuře Legislativní blast návrh zákna byl v září 2014 rzeslán d meziresrtníh připmínkvéh řízení, jehž výsledkem byl, že návrh zákna nebyl předlžen vládě

Více

KONCEPCE ROZVOJE CESTOVNÍHO RUCHU V REGIONU ČESKÉ ŠVÝCARSKO DO R. 2020

KONCEPCE ROZVOJE CESTOVNÍHO RUCHU V REGIONU ČESKÉ ŠVÝCARSKO DO R. 2020 KONCEPCE ROZVOJE CESTOVNÍHO RUCHU V REGIONU ČESKÉ ŠVÝCARSKO DO R. 2020 Zpracvatel: SPF Grup, v..s. Masarykva 129/106 400 01 Ústí nad Labem Datum: říjen 2011 Obsah: 1 Úvd... 3 1.1 Kntext a metdika přípravy

Více

Výroční zpráva o činnosti školy za školní rok 2012/2013

Výroční zpráva o činnosti školy za školní rok 2012/2013 1 Základní škla Havířv-Pdlesí Mládežnická 11/1564 kres Karviná, příspěvkvá rganizace Výrční zpráva činnsti škly za šklní rk 2012/2013 Mtt škly Bez znalsti cizích jazyků, infrmatiky, matematiky a eknmick-právních

Více

Výroční zpráva o činnosti školy

Výroční zpráva o činnosti školy Základní škla Mravské Budějvice, Havlíčkva ul. 933, kres Třebíč Výrční zpráva činnsti škly Šklní rk 2009 2010 Hspdářský rk 2009 Mravské Budějvice 30.09.2010... František Dstál, ředitel ZŠ Obsah výrční

Více

1. ÚVOD... 2 2. OBECNÉ TRENDY ROZVOJE CESTOVNÍHO RUCHU... 4 3. ÚVODNÍ ANALÝZA VÝCHOZÍHO STAVU OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU SVAZKU OBCÍ MÁCHŮV KRAJ...

1. ÚVOD... 2 2. OBECNÉ TRENDY ROZVOJE CESTOVNÍHO RUCHU... 4 3. ÚVODNÍ ANALÝZA VÝCHOZÍHO STAVU OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU SVAZKU OBCÍ MÁCHŮV KRAJ... Obsah 1. ÚVOD... 2 2. OBECNÉ TRENDY ROZVOJE CESTOVNÍHO RUCHU... 4 3. ÚVODNÍ ANALÝZA VÝCHOZÍHO STAVU OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU SVAZKU OBCÍ MÁCHŮV KRAJ... 5 3.1 CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ A PŘEDPOKLADY ROZVOJE

Více