Měsíčník informací ze života našeho domova. LEDEN 2014

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Měsíčník informací ze života našeho domova. LEDEN 2014"

Transkript

1 Měsíčník informací ze života našeho domova. LEDEN 2014 Lednové pranostiky jsou například tyto: Lepší vlka pod oknem vidět, než v lednu pluh na poli. Když v lednu včely vyletují, to nedobrý rok ohlašují. V lednu silný led, v květnu bujný med. V lednu sníh a bláto, v únoru tuhé mrazy za to. Když krtek ryje v lednu, končí zima v květnu. V lednu mráz těší nás, v lednu voda věčná škoda.

2 LEDEN Název měsíce je odvozen s největší pravděpodobností od slova led, který by měl být v tomto období charakteristickým znakem počasí. V Evropě používaný název januar, janvas, janvier, january má svůj původ u Římanů, kteří nazývali svůj první měsíc januarius. Toto pojmenování má svůj počátek v bohu všeho dění a počátku dne, který se jmenoval Janus a který měl dvě tváře, dívající se vpřed a vzad. Od lednového počasí bylo vždy očekáváno, aby bylo se souvislou sněhovou pokrývkou a nejhorším, co se mohlo stát, bylo teplé počasí bez sněhové pokrývky, nebo holomrazy. Pro leden jsou typické silné noční mrazy, kdy na sněhové pokrývce dochází za jasné noční oblohy k rychlému vyzařování tepla od zemského povrchu. Ke konci ledna jsme vzdálení měsíc od zimního slunovratu a můžeme pozorovat, jak se nám zřetelně prodlužuje délka denního světla, na úkor noci. Ze statistického hlediska připadá vrchol zimy u poloviny případů na měsíc leden, a když se podíváme na chod teplot v tomto měsíci, tak nejčastějším vrcholem zimy bývá přelom druhé a třetí dekády tohoto měsíce. Významné lednové dny z pohledu pranostik jsou Nový rok a Pavla obrácení. 6. leden Tři králové Tři králové je lidové označení pro "mudrce z Východu", kteří podle novozákonního Matoušova evangelia (Mt 2,1n.) navštívili krátce po narození Ježíše v Betlémě a přinesli mu zlato, kadidlo a myrhu. Bible však neříká, kolik jich bylo, i jména Kašpar, Melichar a Baltasar jim byla přisouzena až na základě středověké legendy. V západní liturgické tradici je svátek Tří králů ztotožněn se slavností Zjevení Páně a církev jej na Západě i Východě slaví 6. ledna. V katolických zemích se o svátku Zjevení Páně (6. ledna) píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K M B nebo latinský ekvivalent C M B (nebo C M B ) jako formule požehnání. Místo českého K se používá latinské C (Casparus - Kašpar). Zkratka se vykládá jako iniciály tří králů. Původní text zní Christus mansionem benedicat Kristus ať obydlí žehná, ať Kristus požehná tomuto příbytku (po celý rok proto se za třetí křížek píše letopočet). Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého. Nejsou to tedy znaménka plus mezi iniciálami.

3 Zajímavosti 1. leden Od roku 1900 začala platit v Čechách koruna jako výhradní platidlo. Směnný poměr ku zlatce byla stanoven na 1:2, z takové hloubi historie tedy pochází označení pětka pro desetikorunu. Od roku 1775 se v Praze začalo pravidelně sledovat počasí. Do vesmíru odstartovali první lidé. Byli to tři Češi, jejich loď se jmenovala Aeronautilus a do kosmu je vyslal J. M. Troska v trilogii Zápas s nebem. 2. leden V roce 1834 vyšlo první číslo časopisu Květy české Na televizní obrazovce se v roce 1965 poprvé objevil Večerníček. Zpočátku ještě bez obvyklé znělky a pouze v neděli V roce 2003 přistála americko-ruská výprava na Marsu. První člověk, který došplápl na povrch rudé planety, byl Lev Maximovič Strugackij. Že si na to nepamatujete? Potom jste nečetli román Ondřeje Neffa Čarodějův učeň. 3.leden V Jižní Africe se v roce 1892 narodil J.R.R. Tolkien. V roce 1926 začalo vysílání Zemědělského rozhlasu. Bylo to první evropské odborné rozhlasové vysílání. 4. leden V roce 1894 založili členové orchestru Národního divadla Českou filharmonii, nejprve jako "spolek ku povznesení hudebního umění v Praze a spolek pensijní" Samuel Colt prodal roku 1847 první ze svých revolučních zbraní revolverů vládě. 5. leden Král. zemské české divadlo v Praze uvedlo roku 1866 první Smetanovu operu Braniboři v Čechách Pátého ledna 1995, v 9 hodin 25 minut 16 sekund byl poprvé nastartován Tradis- Office Machine, který uvěřil v Santu Clause a poslal mu dopisů. Což bylo zaznamenáno p. Terrym Pratchettem v povídce Vložte medvídka. 6. leden V roce 1901 zahajuje newyorská Woman Christians Temperance Union tažení proti líbání. Tento barbarský zvyk je třeba vymýtit; nelze-li jinak, je nutno před polibkem ústa dezinfikovat V roce 1903 se Albert Einstein oženil.

4 7. leden Nařízením zemského gubernia z roku 1774 bylo nakázáno majitelům pražských domů vést okapové roury svisle dolů podél stěny, ne je nechat trčet do ulice, jak bylo do té doby zvykem Galileo Galilei začal v roce 1610 používat vylepšený dalekohled a v následujících dnech objevil Jupiterovy měsíce Io, Europu, Ganymed a Kalisto 8. leden Česká televize odvysílala v roce 1993 první díl Simpsonových První mezistátní utkání v kopané mezi Slávií Praha a Berlínem skončilo v roce 1899 nerozhodně 0:0 9. leden Španěl Juan de la Cierva vzlétl roku 1923 v prvním vírníku. 10. leden V roce 1863 byl otevřen první úsek londýnského metra, nejstarší podzemní dráhy. 11. leden V roce 1517 byla dána do tisku první mapa Čech. V roce 1923 byla Velká Praha rozdělena do třinácti správních obvodů. 12. leden Na panenskou plavbu vyrazila roku 2004 RMS Queen Mary II, (zatím) největší dopravní loď na světě. Roald Amundsen začal v roce 1929 psát do svého deníku anglicky aby si někdo někdy mohl přečíst zápisky o podivném hluku z hlubin, který zaslechl ve svém trosečnickém útulku na antarktickém ostrově. Pokud vám toto datum přijde podezřelé, tak vězte, že se to všechno událo v románu J.M. Trosky Kapitán Nemo. 13. leden V pátek, v osm hodin večer byla roku 1888, započala v klubu Cosmos zakládající schůze National Geographic Society Poprvé se, bylo to roku 1910, rozezněly rozhlasové přijímače operou. Zpěvem Enrica Carusa v přenosu z newyorské Metropolitní opery. 14. leden V roce 1990 vysílala Fox TV první díl první sezóny příhod žluté rodinky ze Springfieldu - The Simpsons Edgar Allan Poe vydal v roce 1832 svou první povídku Metzengerstein. 15. leden První fotografii sněhové vločky udělal v roce 1885 Wilson Bentley. 16. leden Na kleťské observatoři objevili v roce 1996 planetku 1996 BG, která dnes nese jméno všestranného génia Járy Cimrmana.

5 Shackletonova polární expedice objevila v roce 1909 jižní magnetický pól. 17. leden V Moskvě proběhla roku 1904 premiéra Čechovova Třešňového sadu. 18. leden V roce 1707 byl vydat císařský výnos o založení Stavovské inženýrské školy v Praze. Tak vzniklo dnešní ČVUT. První Evropané dorazili k Havaji. Jejich kapitán James Cook pojmenoval onoho památného roku 1778 souostroví jménem lorda Sandwiche. Guslar Veliký je zajímavé město. V roce 1923 tu byla naměřena nejnižší teplota: mínus čtyřicet osm Celsia. A taky tu často přistávají mimozemšťané, jak nám řadou příběhů dokázal Kir Bulyčov. 19. leden V roce 1978 sjel z pásu poslední v Evropě vyrobený Volkswagen Brouk. Slavné auto se ovšem vyrábělo dál, mimo Evropu. 20. leden V roce 1951 byla založena současná The Sherlock Holmes Society of London 21. leden Roku 1930 se na křižovatce Václavského náměstí s ulicemi Jindřišskou a Vodičkovou rozsvítil první pražský světelný semafor. V orwellovském roce 1984 začíná společnost Apple Computer prodávat první Macintosh. S báječnou orwellovskou reklamou, kterou natočil Ridley Scott. 22. leden První komerční let Boeingu 747 vedl z New Yorku do Londýna. V roce leden V roce 1960 Jacques Piccard a D. Walch dosáhli v batyskafu Trieste dna Mariánského příkopu Švýcarský ředitel dačické rafinerie cukru Jakub Kryštof Rad získal patent na kostkový cukr 24. leden V roce 1924 uvedl později slavný Alfred Hitchock svůj první film - The Pleasure Garden 25. leden V roce 1822 vyšlo Institutiones linguae Slavicae dialecti veteris tedy Základy jazyka staroslověnského Josefa Dobrovského 26. leden Vicente Yánez Pinzón byl prvním Evropanem, který stanul na dnešní brazilské půdě. A to v roce 1500.

6 27. leden Aby mohli učitelé dostat přidáno, byla v roce 1903 zavedena dávka z piva (1,70 K z hektolitru) Neobešlo se to bez odporu veřejnosti, neboť tekutý chléb národa českého samozřejmě podražil. 28. leden V roce 1900 byl založen Klub za starou Prahu V roce 1878 byla v New Havenu zprovozněna první telefonní ústředna. Obsluhovala dvacet účastníků 29. leden Patrně v tento den proběhla roku 1595 premiéra Shakespearova slavného dramatu Romeo a Julie. 30. leden Kryštof Kolumbus vyrazil roku 1498 na svou třetí cestu do Nového světa 31. leden Při večeři amerických holmesologů v roce 1941 způsobil Rex Stout pozdvižení, když dokázal, že dr. Watson byla ve skutečnosti dr. Watsonová.

7 Stejně jako ve všech domácnostech, tak i v našem domově na středisku Helios, probíhá v průběhu čtyř týdnů před Vánocemi velké veselí a přípravy na tyto požehnané svátky. Naši uživatelé měli možnost shlédnout vystoupení MŠ Horymírova, MŠ Balzacova, ale nejen tato. S velkým úspěchem se setkala také vystoupení pěveckého souboru Živá píseň a skupiny Viola. Všichni zúčastnění mají vždy z těchto akcí příjemný pocit a jsou slavnostně naladěni na blížící se Vánoce. Vánoce to nejsou jen dárky, ale také hromada voňavého cukroví. Naši uživatelé si stejně jako každý rok i letos pod vedením paní Silvie své oblíbené druhy cukroví napekli. A chutnalo všem! Dne nás navštívil MIKULÁŠ, ČERT A ANDĚL. V průběhu dopoledne, kdy se na celém středisku zdobily vánoční stromečky, poctili svou návštěvou uživatele upoutané na lůžko. Došla řada ale i na uživatele ostatní, kteří si mikulášské veselí užili v jídelně našeho domova. Zároveň probíhal Vánoční jarmark, kde si mohli uživatelé, jejich rodinní příslušníci a také zaměstnanci zakoupit výrobky z naší arteterapeutické dílny. A žízeň mohli všichni zahnat výborným punčem, který se těší veliké oblibě. Celý tento den vyvrcholil rozsvícením vánočního stromu před domovem. Zpívaly se koledy a nechyběl slavnostní projev našeho pana ředitele, včetně přípitku. A nyní už můžeme jenom čekat, co krásného nám Ježíšek přinese. Vroucným přáním nás všech je, ať to nejsou jenom dárečky, ale především hodně zdraví, štěstí, klidu a pohody. Rozloučení se starým rokem probíhalo opět v jídelně. Zde Vám přišli popřát hodně štěstí, zdraví a všeho, co si přejete, kominíci, kteří Vás podarovali, mimo přání do nového roku, i knoflíky pro štěstí.

8 Štědrovečerní večeře Rozsvícení vánočního stromu před domovem

9 Mikulášská družina Jsem žena. Narodila jsem se v roce Jsem více zpěvačka než herečka. Svou pěveckou dráhu jsem zahájila vítězstvím v soutěži Hledáme nové talenty O rok později jsem se stala Zlatou slavicí. V roce 1968 vytvořila popové trio Golden Kids. V témže roce jsem se poprvé objevila ve filmu, zahrála jsem si hlavní roli v pohádce po boku Václava Neckáře. V roce 1982 jsem převzala titul zasloužilá umělkyně. Jsem podruhé vdaná, můj muž je zároveň i můj manažer. Mám neteř a ta je také zpěvačka. Víte, kdo jsem?

10 Kulová Ludmila Vaňková Božena Vondrus Jan Otavová Ludmila Fukala Edward Kukrecht Jan Polášková Zdenka Schitkowská Jaroslava Vnenková Sylvie Křišťálová Jindřiška Olga Pavelková

11 Každou středu v měsíci opět PC kroužek. Stále v jídelně od 9,30hod. Přijďte se podívat a seznámit se s počítačem. Všichni dobře uvidíte, protože vše se bude promítat na plátně a postupně si i všichni vyzkouší práci s počítačem. Těší se na Vás Silvie. 5.únor Toulky Českou republikou 9,30 v jídelně 15. únor Oslava 5. výročí nástupu prvních uživatelů do našeho střediska od 14,45 hodin v jídelně 19. únor Povídání o V. Neckáři od 13,30 v jídelně 28. únor Bál Pohádkový les na Luně od 15 hodin Návštěva Jerryho canisterapie - bude upřesněná dle zdravotního stavu pejska v programu na nástěnce. Velká prosba na uživatele, rodinné příslušníky a také zaměstnance: Prosím o spolupráci při vyplňování dotazníků, které jsou vám postupně rozdávány a jejich následné vhození do krabice s označením Dotazníky ve vstupní hale střediska. Děkuji všem, Gabriela Kunčická, vedoucí sociálního útvaru Na tomto čísle spolupracovaly: Olga Mazurková Radka Chodilová Silvie Švecová Hlavní kontrolor: Gabriela Kunčická

12 Vážení uživatelé, rodinní příslušníci našich uživatelů, chci Vás touto cestou blíže seznámit s projektem Důstojné stáří, o kterém jsem Vás informovala na besedě konané dne 22. ledna 2014 v jídelně střediska Helios. Jistě si vzpomínáte, že jsem Vás na besedě požádala o spolupráci při vyplňování dotazníků. Z těchto dotazníků chceme zjistit, zda vzdělávání zaměstnanců přispívá ke zkvalitnění Vašeho života v domově a zda má vliv na vztah uživatel zaměstnanec. O projektu DŮSTOJNÉ STÁŘÍ Název: Rozvojem zaměstnanců domovů seniorů a domova se zvláštním režimem v Havířově v rámci systému celoživotního vzdělávání ke kvalitní péči o seniory a zajištění důstojného stáří. Období realizace: Příjemce podpory: Domov seniorů Havířov, příspěvková organizace Registrační číslo: CZ.1.04/3.1.03/A Partner projektu: Občanské sdružení EDUKANA Hlavním cílem projektu je podpořit sociální začleňování osob sociálně vyloučených či ohrožených sociálním vyloučením zvyšováním dostupnosti, kvality a kontroly služeb. Cíl bude naplněn prostřednictvím odborného vzdělávání a zvyšování profesní úrovně min. 101 zaměstnanců Domova seniorů Havířov, jejímž specifikem je, že poskytuje nejen služby dvou domovů pro seniory, ale plní také specifické poslání tzv. domova se zvláštním režimem, který je přizpůsoben potřebám klientů s chronickým duševním onemocněním a se stařeckou, Alzheimerovou a jinými typy demencí. Odborné vzdělávání zaměstnanců ve 38 typových akreditovaných kurzech (šitých na míru) potřebám organizace na základě analýzy vzdělávacích potřeb v maximální míře pokryje během 2 let realizace projektu vzdělávací potřeby zaměstnanců a přispěje ke zvýšení jejich profesní kvalifikace. Díky rozšíření odborných znalostí a dovedností dle požadavků Zákona o sociálních službách, posílení motivace a rozvoji měkkých dovedností budou moci lépe rozeznat potřeby klientů a reagovat na ně, čímž přispějí ke zkvalitnění života seniorů a

13 jejich integraci do společnosti. Vzdělávání bude probíhat s cílem pomoci klientům prožít důstojné stáží a dále zlepšit kvalitu služeb domova. Klíčové výsledky projektu: podpořených osob - pracovníků přímé obslužné péče, pracovníků v sociálních službách, sociálních pracovníků a vedoucích pracovníků absolventů akreditovaných kurzů - praktický průvodce kurzy a stážemi - ověření nového systému vzdělávání, vč. nastavení procesů a měření efektivity. Děkuji Vám za spolupráci. Gabriela Kunčická, vedoucí sociálního útvaru střediska Helios

Měsíčník informací ze života našeho domova. ČERVENEC 2014

Měsíčník informací ze života našeho domova. ČERVENEC 2014 Měsíčník informací ze života našeho domova. ČERVENEC 2014 2. červenec - Světový den neidentifikovatelných létajících objektů UFO 4. červenec - USA: Den nezávislosti (1776) 5. červenec - Státní svátek v

Více

HORECKÝ ZPRAVODAJ PF 2015 12/2014. Vážení a milí spoluobčané, AKCE BOHOSLUŽBY

HORECKÝ ZPRAVODAJ PF 2015 12/2014. Vážení a milí spoluobčané, AKCE BOHOSLUŽBY HORECKÝ ZPRAVODAJ 12/2014 Vážení a milí spoluobčané, před čtyřmi lety jsem se stala novou starostkou Horky nad Moravou. Tehdy jsem vstupovala do komunální politiky jako nováček. S velkým odhodláním, elánem

Více

Novým starostou Lovosic je Milan Dian

Novým starostou Lovosic je Milan Dian Informační měsíčník města Lovosice náklad 4 000 ks do všech domácností ZDARMA ročník 4 číslo 12 5. prosince 2014 Aktuality Rozhovor Akce Akce Noví é Co plánuje nový Autobusovou dopravu Ve městě proběhly

Více

1 /2015 ZDARMA. Tři králové vyrazili do obcí. Téma: O bezpečnosti chodců. Odhalte tajemství Plešivce. Rozhovor s Ondřejem Hejmou

1 /2015 ZDARMA. Tři králové vyrazili do obcí. Téma: O bezpečnosti chodců. Odhalte tajemství Plešivce. Rozhovor s Ondřejem Hejmou 1 /2015 ZDARMA ROČNÍK 9 Tři králové vyrazili do obcí Téma: O bezpečnosti chodců Rozhovor s Ondřejem Hejmou Odhalte tajemství Plešivce + více zpráv z regionu, kultury a ze sportu www.idobnet.cz 1 DOBNETINZERCE

Více

V srpnu společně oslavíme 660 let obce

V srpnu společně oslavíme 660 let obce DEVÍTKA č. 1/2010-2010/č.1 V srpnu společně oslavíme 660 let obce V sobotu 14. srpna 2010 se v rámci oslav výročí 660 let od první zmínky o obci uskuteční I. sraz rodáků a bývalých obyvatel obce Malá Morava.

Více

Vybíráme z obsahu. VedeníměstaMoravskáTřebová Vámpřejeradostnéapoklidnéprožití vánočníchsvátků ahodnězdravíapohodyvnadcházejícím roce2010.

Vybíráme z obsahu. VedeníměstaMoravskáTřebová Vámpřejeradostnéapoklidnéprožití vánočníchsvátků ahodnězdravíapohodyvnadcházejícím roce2010. P R O S I N E C 2 0 0 9 č í s l o 1 2 V I I. r o č n í k Protialkoholní vyhláška Unavené postavy s krabicovým vínem nebo lahví alkoholu. Lidé v Moravské Třebové poukazovali na tento poměrně častý obrázek.

Více

Život. Zimní Mnichovice. Mnichovice v mrazivém zimním oparu. Slovo starosty. Vážení spoluobčané,

Život. Zimní Mnichovice. Mnichovice v mrazivém zimním oparu. Slovo starosty. Vážení spoluobčané, Život 1/2009 1/2009 MNICHOVIC ČASOPIS PRO OBYVATELE MĚSTA MNICHOVICE A OKOLÍ Ročník L OBSAH Zimní Mnichovice 1. Slovo starosty...1 2. Úvodník redakce...2 3. Čas vánoční...3 4. Česká mše vánoční...5 5.

Více

ROČNÍK 18 ČÍSLO 5 KVĚTEN 2008 CENA 6,- KČ

ROČNÍK 18 ČÍSLO 5 KVĚTEN 2008 CENA 6,- KČ ROČNÍK 18 ČÍSLO 5 KVĚTEN 2008 CENA 6,- KČ KINEMATOVLAK DORAZIL I DO ROKYTNICE Pohádkový Kinematovlak vyjel na svou trasu v úterý 1. dubna 2008 v 11.00 hodin z Hradce Králové a ve čtvrtek 10.4.2008 dorazil

Více

Seniorský zpravodaj č. 30 1. zpravodaj. Léto 2013 č. 30. Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec

Seniorský zpravodaj č. 30 1. zpravodaj. Léto 2013 č. 30. Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec Seniorský Seniorský zpravodaj č. 30 1 zpravodaj Léto 2013 č. 30 Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec Vážení uživatelé, nejmilejších. přejeme krásné prožití letních dnů, plné pohody

Více

ŽEBĚTÍN ŽIJE ČÍSLO 1-2 INZERCE / INFORMACE. Alegorie Odvahy pro Moravské náměstí a Památník holocaustu. Téma měsíce: Tříkrálová sbírka

ŽEBĚTÍN ŽIJE ČÍSLO 1-2 INZERCE / INFORMACE. Alegorie Odvahy pro Moravské náměstí a Památník holocaustu. Téma měsíce: Tříkrálová sbírka INZERCE / INFORMACE Alegorie Odvahy pro Moravské náměstí a Památník holocaustu. Nová výstava v Urban centru od 11. prosince 2012 veřejnosti představuje výsledky dvou výtvarných soutěží na ztvárnění připomínky

Více

Vlastenka Rettigová poslala vzkaz dnešní mládeži

Vlastenka Rettigová poslala vzkaz dnešní mládeži Zpravodaj Města Litomyšle 2 4. února 2008 Ročník XVIII. Vlastenka Rettigová poslala vzkaz dnešní mládeži K odkazu české vlastenky, žijící na počátku minulého století v Litomyšli, se Sbor paní a dívek podvanácté

Více

Koupaliště se otevře i letos

Koupaliště se otevře i letos Informační měsíčník města Lovosice náklad 4 000 ks do všech domácností ZDARMA ročník 3 číslo 6 6. června 2013 Rozhovor Servis Děti Sport Ředitelka Deusová Lovosičané se chystají Výměnné pobyty - Turci,

Více

Zprávu o hospodaření TS a hospodaření s odpady za I. pololetí. 2007 Zprávu o přípravě investičních akcí na rok 2008

Zprávu o hospodaření TS a hospodaření s odpady za I. pololetí. 2007 Zprávu o přípravě investičních akcí na rok 2008 Nový název Základní umělecká škola v Úpici má od 28. září 2007 čestný název Základní umělecká škola A. M. Buxton, Úpice. I přesto, že na Václava si vzalo babí léto náhradní volno a pršelo, na dobré náladě

Více

Život ČASOPIS PRO OBYVATELE MĚSTA MNICHOVICE A OKOLÍ

Život ČASOPIS PRO OBYVATELE MĚSTA MNICHOVICE A OKOLÍ Život 9 10/2010 9 10/2010 MNICHOVIC ČASOPIS PRO OBYVATELE MĚSTA MNICHOVICE A OKOLÍ Ročník LI OBSAH 1. Přání k Vánocům, Novému roku a akce města...1 2. Slovo redakce...2 3. Komunální volby - výsledky...2

Více

Středa 13. ledna 2010 v Benátkách nad Jizerou se pokračuje v odklizení sněhu. Na Burse, Benátky nad Jizerou II

Středa 13. ledna 2010 v Benátkách nad Jizerou se pokračuje v odklizení sněhu. Na Burse, Benátky nad Jizerou II ZPRAVODAJ BENÁTECKA číslo 2 ročník: 34 cena: 10 Kč 8. února 2010 V tomto čísle najdete: Mistryně Evropy str. 4 Základní školy str. 5 7 Mateřská škola str. 8 9 Benátky a archeologie str. 15 Policie ČR informuje

Více

PROSINEC 2014 25. ROČNÍK CENA 10 Kč

PROSINEC 2014 25. ROČNÍK CENA 10 Kč PROSINEC 2014 25. ROČNÍK CENA 10 Kč Tvorba adventních věnců proběhla 28. listopadu., měsíčník, vydává Městský úřad Deštná, 378 25 Deštná, č. j. MK ČR E 1158 Redakční rada: D. Šašek, P. Píglová, H. Janotová,

Více

Nový sběrný dvůr v provozu

Nový sběrný dvůr v provozu 2/2011 28. ledna 2011 Cena 7,00 Kč V únoru se máme na co těšit O to, aby náš kulturní a společenský život neměl šanci ani v zimním počasí vychladnout, se starají pořadatelé, kteří pro nejbližší období

Více

Obsah. zimní. Slovo starostky. Začátek adventu tradičně. 21. prosince 2009

Obsah. zimní. Slovo starostky. Začátek adventu tradičně. 21. prosince 2009 zimní 21. prosince 2009 Slovo starostky Vážení občané, v tomto adventním čase si přejeme šťastné a veselé vánoční svátky, ale často to vypadá, že na ně většina lidí nevěří. Stáváme se rukojmími náročných

Více

Aktuálně Opravený betlém byl opět spuštěn

Aktuálně Opravený betlém byl opět spuštěn 23/2014 25. ročník Aktuálně Opravený betlém byl opět spuštěn z radnice Starosta Sušice Petr Mottl a místostarostka Věra Marešová se 4. prosince v Plzni zúčastnili setkání starostů Plzeňského kraje. Ke

Více

Časopis ZŠ a MŠ Břeclav, Kpt. Nálepky 7 únor 2013 ŠKOLNÍ ČASOPIS

Časopis ZŠ a MŠ Břeclav, Kpt. Nálepky 7 únor 2013 ŠKOLNÍ ČASOPIS Časopis ZŠ a MŠ Břeclav, Kpt. Nálepky 7 únor 2013 ŠKOLNÍ ČASOPIS Obsah čísla: Slovo úvodem představení nového redakčního týmu. Čím začalo 2. pololetí Z akcí školy: Exkurze do Moracellu (19. 9. 2012) Týden

Více

OBČASNÍK CHÝNOVSKA. číslo 100 březen 2014 Ze zasedání zastupitelstva 11. 3. 2014

OBČASNÍK CHÝNOVSKA. číslo 100 březen 2014 Ze zasedání zastupitelstva 11. 3. 2014 OBČASNÍK CHÝNOVSKA číslo 100 březen 2014 Ze zasedání zastupitelstva 11. 3. 2014 Vzhledem k nemocnosti a pracovním povinnostem bylo tentokrát přítomno na zasedání pouze 11 zastupitelů. Ostatní byli řádně

Více

rychnovský listopad 2011 ročník 38 ZPRAVODAJ Vydařená hokejová exhibice Smělé plány se zimním stadionem

rychnovský listopad 2011 ročník 38 ZPRAVODAJ Vydařená hokejová exhibice Smělé plány se zimním stadionem rychnovský ZPRAVODAJ listopad 2011 ročník 38 Vydařená hokejová exhibice Smělé plány se zimním stadionem Den odemčených dveří značky FAB Přesně na den po sto letech od svého založení slavila značka FAB

Více

únor 2014 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 KRESBA: PAVEL TALAŠ

únor 2014 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 KRESBA: PAVEL TALAŠ únor 2014 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 KRESBA: PAVEL TALAŠ Zprávy ze zasedání rady Kompletní seznam usnesení a jejich úplné znění najdete na internetových stránkách www.praha13.cz

Více

ÚPIČTÍ LOUTKÁŘI A UPLYNULÝ ROK

ÚPIČTÍ LOUTKÁŘI A UPLYNULÝ ROK NOV IN Y Vydavatel Město Úpice LEDEN 2012 cena 5 Kč Z OBSAHU ČÍSLA str. 2 Dřevěnka etapa 2011 str. 3 Sociální reforma 2012 v praxi ÚPIČTÍ LOUTKÁŘI A UPLYNULÝ ROK str. 5 Bedřich Jiránek S právě ukončeným

Více

+Životní jubilea +JUBILEUM 100 LET. Svatý Valentýn BECHYŇSKÝ MĚSTSKÝ ZPRAVODAJ ÚNOR 2014. únor 2014. Josefina Napravilová.

+Životní jubilea +JUBILEUM 100 LET. Svatý Valentýn BECHYŇSKÝ MĚSTSKÝ ZPRAVODAJ ÚNOR 2014. únor 2014. Josefina Napravilová. BECHYŇSKÝ MĚSTSKÝ ZPRAVODAJ Svatý Valentýn Svátek je zřejmě odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do urny lásky vloženy lístečky se jmény mladých dívek.

Více

Zpravodaj z Prušánek. Betlém u Pšovských, foto P. Omelka

Zpravodaj z Prušánek. Betlém u Pšovských, foto P. Omelka Přejeme vám, milí spoluobčané, pohodové svátky vánoční prožité s vašimi nejbližšími a v novém roce hodně zdraví, lásky, spokojenosti a splnění všech vašich přání. Betlém u Pšovských, foto P. Omelka strana

Více

VĚSTNÍK PŘIJMOUT HOSTY ČÍSLO 12 PROSINEC 2014 SPOLEČENSTVÍ KŘESŤANŮ V PRAZE 4 LHOTCE

VĚSTNÍK PŘIJMOUT HOSTY ČÍSLO 12 PROSINEC 2014 SPOLEČENSTVÍ KŘESŤANŮ V PRAZE 4 LHOTCE ČÍSLO 12 PROSINEC 2014 VĚSTNÍK SPOLEČENSTVÍ KŘESŤANŮ V PRAZE 4 LHOTCE PŘIJMOUT HOSTY 29. prosince přijede do Prahy zhruba dvacet tisíc mladých lidí z celé Evropy, aby se zde zúčastnili poutě důvěry organizované

Více

ROK 2011. S údery hodin oznamující příchod roku 2011 vstoupila do života lidí v Česku řada změn. A týkají se prakticky každého.

ROK 2011. S údery hodin oznamující příchod roku 2011 vstoupila do života lidí v Česku řada změn. A týkají se prakticky každého. ROK 2011 Jaké změny nás čekají v roce 2011? S údery hodin oznamující příchod roku 2011 vstoupila do života lidí v Česku řada změn. A týkají se prakticky každého. PLATY Od ledna se zásadně změnilo odměňování

Více

Tereziny lázně Z OBSAHU... Ordinační hodiny... Inzerce... Vzpomínka.. Svatební dny... MKZ zve... Zápisy do 1. tříd ZŠ...

Tereziny lázně Z OBSAHU... Ordinační hodiny... Inzerce... Vzpomínka.. Svatební dny... MKZ zve... Zápisy do 1. tříd ZŠ... zdarma Dubí Mstišov Běhánky Drahůnky Pozorka Bystřice Cínovec Tereziny lázně Z OBSAHU... Slovo starosty... Z jednání RM... MP informuje... Rozpočet města na rok 2014... Návštěva divadla... Na slovíčko...

Více