JSTE VYČURANÁ MÁMA? Zkuste náš dotazník.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "JSTE VYČURANÁ MÁMA? Zkuste náš dotazník."

Transkript

1 JSTE VYČURANÁ MÁMA? Zkuste náš dotazník. 1. Nesnášela jste děti, než se vám nějaké narodilo? 2. Nesnášíte je nyní ještě více (s výjimkou vašich)? 3. Když lidé říkají: Být mámou je tak vyčerpávající, říkáte si v duchu: Ne když se to dělá po mém.? 4. Jste ochotná obětovat trochu štěstí vašeho dítěte, abyste si mohla o hodinu přispat? 5. Ignorujete někdy pokyny dětského doktora, pokud s nimi nesouhlasíte? 6. Abyste ho nechala doma, musí mít vaše dítě teplotu přes 37,5 C? 7. Pokud má vaše dítě teplotu lehce nad 37,5 C, říkáte si, zda neposunout spodní hranici pro setrvání doma na 38 C? 8. Pokud přistoupíte na názor, že v parku se vyskytují mámy hrající si s dětmi a mámy esemeskující na lavičce, patříte do druhé kategorie? 9. Pokud byste si musela vybrat mezi slečnou či paní na hlídání, která: a) si s vašimi dětmi hraje, ale chodí pozdě, b) vaše děti nebere na vědomí, ale chodí včas, zvolila byste variantu b? (Odpověď, že byste paní či slečnu a donutila chodit včas, se nepočítá.) 10. Uvědomila jste si díky svému mateřství, že vaše vlastní matka je ještě horší, než jste si myslela? 11 Pokud jste na tři nebo více otázek odpověděla kladně, jste ta správná vyčuraná máma. Pokud jste odpověděla kladně na všechny, jste absolutní hrdinka.

2 kapitola 7 KAPITOLA 7 Zaregistrovala jste, že vaše dítě spadá do pouhého průměru 36 Vašemu dítěti jsou tři, možná čtyři roky. Všimla jste si, že když si hraje s ostatními, není intelektuálním vůdcem smečky. Není hloupé, nicméně se skládačkami je pomalejší. V abecedě halt přeskakuje C. Napočítá do deseti když po něm nechcete šestku. Koketujete s myšlenkou, že váš drobeček možná nemá úplně našlápnuto mezi nejtalentovanější. Máte z pekla štěstí. Na základě čistě laického pozorování lze konstatovat, že z průměrných dětí vyrůstají normální bezproblémoví dospělí. Soudě podle nedávných třídních srazů ze střední školy je zřejmé, že ti, kteří skončili špatně, se z naprosté většiny rekrutují z jedné z následujících skupin: dětí ze špatných rodin a dětí, jež bývaly považovány za nadané. Tato kapitola by se správně měla jmenovat Co když je vaše dítě výjimečné?, neboť mámy právě těchto dětí by si měly dělat starosti. Když nadanému dítěti řeknete, že může být prezidentem, spočítá si pravděpodobnost takového scénáře ve svém velkém mozku, a vaši tezi odmítne. A brzy přestane věřit všemu, co říkáte. Jste jen další lhářka, která maže dětem med kolem pusy, aniž by pochopila byť jen základy statistiky. Pomalejší dítě vám ale uvěří pokaždé. Ronald Reagan domů nosil trojky. Začala jeho matka panikařit a posílat ho čtyřikrát týdně na doučování? Ne. Smířila se s tím, že její syn je hezoun s pěkným účesem, a pochopila, že to stačí.

3 ale někdy jsou úžasné Pokud ale čtete tuhle knížku, pravděpodobně nechcete trojkaře. Chcete jedničkáře. Někoho jako Reaganova viceprezidenta (a prezidenta na jedno volební období) George Bushe staršího. Přesně tak. Samé jedničky vypadají na papíře dobře, ale ne vždy jsou zárukou znovuzvolení. (Anebo chytrých dětí.) Průměrné děti mají vrozenou schopnost pochopit, že na určitou věc nemají. Vytvoří si jiné dovednosti právě kvůli tomu, že nepatří mezi ty, kteří si ke slohovce sednou večer před datem odevzdání a dostanou jedničku s hvězdičkou. Vyrůstají z nich studenti, kteří jsou schopni se učit na zkoušky, a normální dospělí zvládající nalepit v kuchyni omyvatelnou tapetu nad dřez či uvařit něco v papiňáku. Když dostane průměrné dítě z testu 9 pro končící středoškoláky 2000 bodů, je v sedmém nebi. Nadané děti jsou z takového výsledku v depresi vždyť všechen jejich talent a hodiny latiny je předurčovaly k plnému počtu 2400 bodů! Nevyhnutelně se ocitají v situaci, kdy jsou pro své zaměstnání příliš vzdělané a žijí zoufale nezáživný život. Často též pracují ve firmách založených průměrnými dětmi. Jak můžete průměrné děti co nejlépe vybavit do života? 37 Kolektivní sporty. Zapojte je do kolektivních sportů o tom to je. Hokej, nikoli krasobruslení. Vodní pólo, nikoli potápění. Basket, nikoli atletika. Sportovní tým je laboratoř, kde se vaše průměrné dítě může naučit, jak sekýrovat budoucí zaměstnance. (Poznámka: Této radě bude naprosto protiřečit kapitola 12 nazvaná Organizované sporty mohou být skvělé pro děti, ale vám budou pít krev.) Hodiny kytary. Někdo v kapele přeci na tu basu hrát musí, no ne? Pojďme si to přiblížit na kapele Van Halen vaše průměrné dítko nikdy nebude Eddie, ale skoro určitě by mohlo být Michael Anthony. 9 Známý pod označením SAT (pozn. překl.)

4 kapitola 7 Spousty nadaných dětí jsou samozřejmě šťastné, mají skvělá zaměstnání a vydělávají hodně peněz. Ale přece to nebudeme kazit vždyť tahle kapitola je o tom, jak povzbudit mámy dětí průměrných. Pamatujte si: Jestli bychom si o někoho měli dělat opravdovou starost, pak to jsou hloupé děti s vel kým majetkem. 38

5 ale někdy jsou úžasné Je vaše dítě pomalé, nebo je to kluk? Když mámy kluků narazí na holčičky, které jsou stejně staré jako jejich synové, může je obvykle trefit šlak. Čtyřletá děvčátka mluví. A nejde o hrdelní jazykem vytvářené pazvuky či něco připomínající prdění, nýbrž o lidskou řeč. Dívky používají slova, tvoří věty a chápou metafory. Když si svého syna poslechnete poté, co jste byla v přítomnosti nějaké holčičky, začne vám vrtat hlavou, kdy že se to z něj vlastně stala Nell ze stejnojmenného filmu 10. Nepanikařte. Váš syn může být docela nadaný jen ho nesmíte porovnávat s průměrnou dívkou. Co se týče jazyka, chlapci obvykle dívky dohoní tak v pětačtyřiceti (či dříve, pokud podstoupili příslušnou terapii) Nell je asi třicetiletá žena (hraje ji Jodie Fosterová), která vyrostla v opuštěné lesní chatrči. Používá jazyk, kterému nikdo nerozumí. (pozn. překl.)

6 ostatní lidé jsou příšerní KAPITOLA 18 Naprosté zlo: Soukromá narozeninová oslava se skákacím hradem ve veřejném parku Pro rodiče, kteří pořádají oslavu narozenin svých dětí ve veřejném parku a pronajmou si skákací hrad, je v pekle vyhrazeno zvláštní místo. (Probíhá tam nekonečná oslava dětských narozenin se dvěma skákacími hrady.) Nic netušící mámy a tátové se vydají do parku, aby strávili odpočinkové odpoledne esemeskováním a pokukováním po ostatních. Namísto toho musejí poslouchat, jak jejich dítě neustále žadoní: Já si chci hrát ve skákacím hradu! S uslzeným obličejem přitisknutým k obrovské umělohmotné bublině, do níž nemůže. Jak má pak máma jako třebas vy dítěti zabránit, aby se k probíhající oslavě snažilo připojit? Nesnažte se o to. Schopnost vnutit se někam, kde není člověk vítán, je pro přežití důležitá a váš rodičovský úkol číslo jedna je své dítě naučit, jak přežít. Země spěje ke katastrofě. Jednou na ni dopadne meteorit anebo někde nedaleko vybuchne atomovka. Takže se do toho nepleťte a nechte svou ratolest, ať si poradí sama. Ze čtyřletého dítěte, které se umí dostat do soukromého skákacího hradu, vyroste člověk schopný díky své vyřídilce otevřít vrata zamčeného atomového krytu. Nebo alespoň získat místo v restauraci, kam se pouští jen po předcházející rezervaci. Mluvíme tu o větším kalibru, než jste vy nebo narozeninová oslava cizího dítěte.

7 kapitola Hrajte blbou. Dokud se to neprovalí, držte se opodál. Nikdo nemusí vědět, že v tom své dítě podporujete. Svalte vinu na druhou stranu. Když uslyšíte, jak rozzlobená máma od skákacího hradu křičí: Čí je to, prosím vás, dítě?, vyskočte z lavičky a zařvěte: Haló, co to sakra děláte mému dítěti?! 3. Odejděte z parku. Vaše dítě zřejmě bude rozčílené, ale kdo by se mu divil? Tohle opravdu není fér. Přivítejte ho, jako v Mafiánech přivítal Paulie před budovou soudu mladého Henryho Hilla. Obejměte ho a řekněte mu, že jste na něj hrdá. Pak ho vezměte na zmrzlinu. 80 Pamatujte si: Nikdy není příliš brzo začít opovrhovat dětmi, co si myslí, že mají nárok na víc než ostatní.

8 a občas jste mrcha vy KAPITOLA 24 Jak dítě neslyšet v noci Když vám nějaká máma řekne, že její dítě celou noc prospí, chce tím ve skutečnosti říct, že ji prospí ona. Všechny děti v noci pláčou. Jsou sebestředné, nevychované a je jim fuk, že vás budí. A ještě horší je, že matky jsou naprogramované, aby na pláč svých ratolestí reagovaly. Z tohoto začarovaného kruhu se lze dostat zařiďte to tak, abyste dítko v noci neslyšela. 1. Dítě by mělo spát ve vlastní místnosti. Je nemožné nebrat na vědomí dítě plačící v postýlce vedle vaší postele (nebo ještě hůř ve vaší posteli). Neopustilo vaše tělo bezdůvodně a je připraveno na další etapu. Nechte ho. 2. Pokoj s dítětem by neměl sousedit s vaším. Proboha ať není hned za zdí. Nic nevede zvuk dětského nářku lépe než sádrokarton. Pokud bydlíte v bytě, dejte postýlku k co nejvzdálenější zdi pokud možno k té, za kterou jsou sousedi Přístroje vydávající uklidňující zvuky nefungují. Poté co jste dítko uklidila co možná nejdál, je čas přistoupit k audioneutralizaci. Přístroje vydávající různé zvuky jsou neúčinné. Děti se stejně jako zvířata neustále vyvíjejí. Jejich hlasivky se přizpůsobily moderní době a je jen otázkou vteřin, kdy uklidňující zvuk falešného cvrčka, falešných ptáků, falešných velryb, falešných zurčících potůčků a další bílé šumy protne jejich pláč. Mějte vždy na zřeteli: Děti jsou mazané a jdou po vás.

9 kapitola Kupte si větrák a nechte ho zapnutý, dokud dítěti nebudou tři. Máme pro vás dobrou zprávu. Děti mají nepřítele, jímž je větrák. Ne ten elegantní otáčející se větrák z padesátých let, ani vymakaný nehlučný model z budoucnosti. Nikoli. Děti neumí vyzrát na hranatý větrák ze sedmdesátých let. Na ten ošklivý levný větrák se špinavou mřížkou a trojí možností nastavení: pomalu, středně a právě jsem si osm hodin pospala a cítím se skvěle. 98 Nevypínejte ho. Větrák vám umožňuje žít ve vysněném světě, kde je vaše dítko přeborníkem ve spaní. Ale jen pokud je větrák zapnutý. A kdybyste dostala roupy a přepnula ho na pomalu? No tak to tedy věřte, že je to chvíle, na kterou vaše mrně čeká. Ví, že jste geneticky naprogramovaná, abyste k němu přišla, takže otevře svou malou pusinku a vypálí směrem k vašemu srdci salvu, která iluzi o přeborníkovi ve spaní rozmetá na cimprcampr. Pamatujte si: Jako rodič se dopustíte mnohem zavrženíhodnějších věcí, než je spaní, když vaše malé pláče. Tohle je jen začátek.

10 nemámy KAPITOLA 31 Jak zůstat kamarádkou mámy, se kterou jste kdysi pařila Pamatujete si na tu mámu, se kterou jste kamarádila, když vám bylo lehce po dvacítce? Na tu vyčerpanou, roztěkanou kamarádku, která mluvila a zároveň prováděla všelijaké rodičovské úkony? Zavolala jste jí, abyste s ní probrala svého kluka, a ona na to: Prosím tě, promiň ASHLEY, OKAMŽITĚ TO POLOŽ! NENUŤ MĚ, ABYCH TAM MUSELA JÍT. Promiň, takže ASHLEY, MŮŽEŠ TOHO NE- CHAT!? Taková jste dnes vy. Caparti zabírají místo. Každé dítě, které máte, z vašeho života vykopne asi šest lidí. A nemůžete si ani vybrat které. Přijdete o dobrou kamarádku a všimnete si toho až poté, co nedostanete pozvánku na její svatbu. Jste jako Otcové poutníci. Opustila jste Starý svět, abyste začala nový život v Americe. Přestaňte se ohlížet a dumat, jak se mají vaše bezdětné kamarádky ve staré dobré Anglii. Mají se skvěle a spaním s urozenými princi si koledují o syfilis. Přestaňte se pokoušet zorganizovat dámskou jízdu. Nechte je na pokoji. Ony vás už neznají. Přijala jste způsoby domorodců. Co to pojídáte za v Evropě neznámou plodinu? Samozřejmě jsou též přátelství, o která nechcete přijít. Máte několik možností: 119 Zapojte sociální sítě. Facebook vám umožní být součástí něčího života, aniž byste s ním mluvila nebo si třeba i nandala podprsenku.

11 kapitola 31 Jako kdybyste na přátelstvích pracovala z domova. Telepřátelství. Když stará kamarádka aktualizuje svůj status, označte to komentářem To se mi líbí. To je vše. Je jedno, co jste se dočetla. Už mě nebaví Star Dance. TO SE MI LÍBÍ. Měla jsem lívance, budu zvracet. TO SE MI LÍBÍ. Řeknu vám jednu věc o Hitlerovi uměl postavit dálnici. TO SE MI LÍBÍ. Z vašeho To se mi líbí poznají, že jste na ně myslela alespoň čtyři vteřiny. Možná nebudete mít čas na zavolání, na kafe nebo vyrazit si večer někam ven, ale na To se mi líbí najdete čas vždycky. 120 Počkejte si. Otcové poutníci se nikdy neohlíželi, ale ostatní přistěhovalce připluvší ke svým břehům vítali. Mnohá z vašich bezdětných kamarádek jednoho dne přistane na vašem prahu s dítětem v závěsu. Pamatujte si: Kdyby na vás kamarádkám jenom trochu záleželo, otěhotněly by také.

12 nemámy Ano, kdysi jste byla až tak otravná Jednoho dne si uvědomíte, že všechny ty hlouposti, co jste ještě coby nemáma řekla mámám, teď sama slýcháte: Nemáma: Kolik jí je, dva? Vy: Ne, jsou jí čtyři. Nemáma: No tohle. Já a děti, to nejde vůbec dohromady. Já ani nerozeznám mimino od dítěte, co chodí do školky. Ha ha ha. Vy ale máte štěstí, že jste v situaci, kdy vy a děti, to nejde vůbec dohromady. Vyčuraná máma cítí v kostech, že jednoho dne budete rozdíl mezi dvouletým a čtyřletým dítětem schopná poznat zcela bezpečně. Jen počkejte. Nemáma: Kdybych opravdu měla děti, tak bych [x]. Ono x odpovídá nějaké rodičovské praxi, která zní skvěle, ale je obtížně proveditelná či rovnou šílená. Příklady x: na ně mluvila jen francouzsky vyhodila televizi používala látkové plínky kojila, dokud by se dítě samo neodstavilo nechala práci a zůstala doma 121

13 kapitola 31 pokračovala, dokud by se nenarodila holčička Nemáma: Já děti nechci. No jo, už je to tu zas. Tato věta bývá obvykle s jistotou vyřčena dva roky před početím. Upozorněte svou bezdětnou kamarádku, že nechtít děti neznamená děti nemít. 122

BOHATÉ DITĚ, CHYTRÉ DÍTĚ

BOHATÉ DITĚ, CHYTRÉ DÍTĚ BOHATÉ DITĚ, CHYTRÉ DÍTĚ Jak zajistit dítěti dobrý finanční start ROBERT T.KIYOSAKI Sharon L. Lechter PRAGMA HODKOVIČKY M Obsah Úvod První díl První kapitola Druhá kapitola Třetí kapitola Čtvrtá kapitola

Více

Jak pokárat, ale netrestat

Jak pokárat, ale netrestat 3. Jak pokárat, ale netrestat ČÁST I Všimli jste si, že když používáte metody k dosáhnutí spolupráce, vyžaduje to velké úsilí nevyslovit věci, které jste obyčejně říkávali? Když jsme vyrůstali, pro mnoho

Více

Proč jsou ženský svině aneb co všechno vám ve škole neřekli

Proč jsou ženský svině aneb co všechno vám ve škole neřekli Proč jsou ženský svině aneb co všechno vám ve škole neřekli část třetí (publikováno 6. července 2009; obsahuje i předchozí části) Podmínky užití Toto dílo jste získali dobrovolně a zdarma. Nikdo vás tuto

Více

Počkejte až do chvíle, kdy negativní pocity vyjdou na povrch

Počkejte až do chvíle, kdy negativní pocity vyjdou na povrch 2 Počkejte až do chvíle, kdy negativní pocity vyjdou na povrch DALŠÍ SEMINÁŘ ZAČAL v neoficiálním duchu. Zatímco si sundávali kabáty, sdělovali si rodiče první zážitky. Věřili byste, že mi opravdu pomohlo

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

Čekala jsem miminko...

Čekala jsem miminko... Čekala jsem miminko......ale už tu není Sestavila Lucie Lebdušková Tuto knihu píšu jako poselství pro ženy v podobné situaci, ale i pro muže, kteří jsou z tohoto tématu často vyčleňováni, ačkoli se jich

Více

Umíme milovat své děti?

Umíme milovat své děti? Mgr. Miloslava Matoušová Ivan Matouš Umíme milovat své děti?..aneb miluj, ukaž hranice a pusť! www. empatia.cz www. akademiecelostnihozdravi.cz 2013 Věnování a poděkování Tento e-book věnujeme především

Více

Upravený pøepis èásti workshopu Steve de Shazera v Praze 24. - 25. 5. 1993

Upravený pøepis èásti workshopu Steve de Shazera v Praze 24. - 25. 5. 1993 Upravený pøepis èásti workshopu Steve de Shazera v Praze 24. - 25. 5. 1993 Otázka: Chtěla jsem se zeptat, co konkrétně dělá pan Shazer? Je to soukromá instituce (Brief Family Therapy center v Milwaukee,

Více

Na cestě k romské knihovně

Na cestě k romské knihovně Na cestě k romské knihovně Příprava projektu v Ostravě-Vítkovicích Ostravská univerzita v Ostravě 2006 Na cestě k romské knihovně Příprava projektu v Ostravě-Vítkovicích Projekt je finančně podporován

Více

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí Otvíráme E D I C E Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013 Sedm příběhů, které stojí za osudy dětí Obsah TeNTO časopis je TišTěN Na ekologickém papíře 3 5 Editorial Terezy Maxové 6 Příběh první:

Více

čtení pro řádné, neřádné i mimořádné táty RaTATA

čtení pro řádné, neřádné i mimořádné táty RaTATA čtení pro řádné, neřádné i mimořádné táty RaTATA magazín Ligy otevřených mužů / podzim 2010 Cukrárna-Kavárna Modrá laguna Už sedm let zpříjemňujeme na Barrandově život dětem i dospělým. Nabízíme dětské

Více

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám ÚVOD Proč? Kdy? Kde? Kdo? Co? a Jak? Než začneme společně přemýšlet, jak učit děti hodnotám, věnujme se nejprve důvodům, které nás k tomu vedou. Odpovězme

Více

Úvod. Zdravím všechny muže a pány, kteří se rozhodli udělat něco se svým životem.

Úvod. Zdravím všechny muže a pány, kteří se rozhodli udělat něco se svým životem. Úvod Zdravím všechny muže a pány, kteří se rozhodli udělat něco se svým životem. Dostává se vám tak do ruky e-book s 19 prohřešky, které se v naší společnosti neustále opakují v chování vůči něžnému pohlaví.

Více

Fandíme tátům. Příručka pro rodiče. Překlad a adaptace textů pro rodiče od Fatherhood Institute

Fandíme tátům. Příručka pro rodiče. Překlad a adaptace textů pro rodiče od Fatherhood Institute Fandíme tátům Příručka pro rodiče Překlad a adaptace textů pro rodiče od Fatherhood Institute 1 Obsah: Kapitola 1 Proč jsou tátové důležití? 3 Kapitola 2 - Stanu se tátou 13 Kapitola 3 - Stal jsem se otcem

Více

2009 Kolektiv autorů společnosti Mindsoft, s.r.o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha 4. www.mujvztah.cz. www.mamdepku.

2009 Kolektiv autorů společnosti Mindsoft, s.r.o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha 4. www.mujvztah.cz. www.mamdepku. KTERÉ VÁM POMOHOU ZJISTIT VŠE, CO O SVÉM PARTNEROVI POTŘEBUJETE VĚDĚT 2009 Kolektiv autorů společnosti Mindsoft, s.r.o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha 4 www.mujvztah.cz

Více

chci změnit životní styl

chci změnit životní styl chci změnit životní styl zn.: v práci richard husovský 2013 richard husovský Máte povolení tuto e-knihu emailovat, tisknout, kopírovat, nebo posílat zdarma komukoli se vám zlíbí, pokud nebudete zasahovat

Více

Svědectví z kázání Davida Hogana.

Svědectví z kázání Davida Hogana. FUEGO DE DIOS Svědectví z kázání Davida Hogana. Dočtete se o mocném probuzení mezi horskými kmeny v Mexiku, které trvá dodnes. Také se dočtete, že toto probuzení je výsledkem vytrvalého hledání Božího

Více

URČENO POUZE KE ČTENÍ V SOUKROMÝCH PODMÍNKÁCH. JAKÁKOLIV REALIZACE TOHOTO DÍLA JE ZAKÁZÁNA. ZVEŘEJNĚNÍ CELÉHO DÍLA NEBO JEHO ČÁSTI JE BEZ PÍSEMNÉHO

URČENO POUZE KE ČTENÍ V SOUKROMÝCH PODMÍNKÁCH. JAKÁKOLIV REALIZACE TOHOTO DÍLA JE ZAKÁZÁNA. ZVEŘEJNĚNÍ CELÉHO DÍLA NEBO JEHO ČÁSTI JE BEZ PÍSEMNÉHO URČENO POUZE KE ČTENÍ V SOUKROMÝCH PODMÍNKÁCH. JAKÁKOLIV REALIZACE TOHOTO DÍLA JE ZAKÁZÁNA. ZVEŘEJNĚNÍ CELÉHO DÍLA NEBO JEHO ČÁSTI JE BEZ PÍSEMNÉHO SVOLENÍ AUTORA POVOLENO POUZE NA WEBOVÝCH STRÁNKÁCH WWW.FILMOVANI.CZ

Více

Jak přežít ekonomický kolaps poučení z Argentiny

Jak přežít ekonomický kolaps poučení z Argentiny Jak přežít ekonomický kolaps poučení z Argentiny Prosíme o šíření textu, ať už odkazem na článek, nebo e-mailem jako přílohu. Děkujeme! Zdroj: http://www.freepub.cz/2012/jak-prezit-ekonomicky-kolaps/ Osnova:

Více

Leden 2015 BEZPEČÍ!!! Rozhovor v tiché pracovně. Fotografka B Á SNĚNÍ. Ženy v první linii SVOBODA BOJÍTE SE??!

Leden 2015 BEZPEČÍ!!! Rozhovor v tiché pracovně. Fotografka B Á SNĚNÍ. Ženy v první linii SVOBODA BOJÍTE SE??! BEZPEČÍ!!! Leden 2015 Rozhovor v tiché pracovně Fotografka B Á SNĚNÍ SVOBODA Ženy v první linii BOJÍTE SE??! EDITORIAL Vítejte na stránkách Časoprostoru. Ve spolupráci s vedením školy a několika kolegy

Více

KAPITOLA 2 NALEZENÍ FAKTŮ, VYSLECHNUTÍ PRAVDY

KAPITOLA 2 NALEZENÍ FAKTŮ, VYSLECHNUTÍ PRAVDY Nalezení faktů, vyslechnutí pravdy KAPITOLA 2 NALEZENÍ FAKTŮ, VYSLECHNUTÍ PRAVDY Trpím syndromem mrzutého muže? Žiji s mužem s tímto syndromem? O tom, kdo trpí syndromem mrzutého muže, jsem se hodně dozvěděl

Více

BOHATÝ TÁTA - CHUDÝ TÁTA Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne. Robert T. Kiyosaki Sharon L. Lechter

BOHATÝ TÁTA - CHUDÝ TÁTA Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne. Robert T. Kiyosaki Sharon L. Lechter 1 2 BOHATÝ TÁTA - CHUDÝ TÁTA Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne Robert T. Kiyosaki Sharon L. Lechter Robert T. Kiyosaki Sharon L. Lechter C. P A. BOHATÝ TÁTA, CHUDÝ TÁTA Z anglického

Více

Vztahový labyrint v náhradní rodině. Vlastní rodina přijatých dětí. Mgr. Veronika Uhlířová

Vztahový labyrint v náhradní rodině. Vlastní rodina přijatých dětí. Mgr. Veronika Uhlířová Vztahový labyrint v náhradní rodině Vlastní rodina přijatých dětí Mgr. Veronika Uhlířová Příručka vznikla za podpory Nadace Terezy Maxové dětem. Vydalo: Občanské sdružení Rozum a Cit, 2012 Kontaktní adresa:

Více

ediční řada A.M.I.M.S. M. Ze života pro život Skutečné příběhy skutečných lidí otištěné v časopise Milujte se!

ediční řada A.M.I.M.S. M. Ze života pro život Skutečné příběhy skutečných lidí otištěné v časopise Milujte se! ediční řada A.M.I.M.S. M. Ze života pro život Skutečné příběhy skutečných lidí otištěné v časopise Milujte se! Editoři: P. Marek Dunda P. Pavel Zahradníček OMI A.M.I.M.S. Apostolatus Mariae Immaculatae

Více

GRANO SALIS NETWORK 2004. http://www.granosalis.cz/

GRANO SALIS NETWORK 2004. http://www.granosalis.cz/ Seznámení Tématický výběr z portálu GRANO SALIS Obsah: Když se dva milují Otevřený dopis mému budoucímu manželovi Když nám muži zženštili a ženy se stali mužatkami Lépe s věřícím Opravdu záleží na tom,

Více

Nejvyšší Mistryně Ching Hai

Nejvyšší Mistryně Ching Hai Nejvyšší Mistryně Ching Hai News 138 Český překlad Říjen 2002 Mezinárodní asociace News 138 10. října 2002 Český překlad Obsah News 138 Obsah News 138... 2 Vesmírná škola... 3 Čtěte dobré knihy od útlého

Více

Interview s Futabou Tanaka

Interview s Futabou Tanaka Interview s Futabou Tanaka Mohu se vás zeptat, jak jste se dostala do České republiky? Letadlem... Proč jste si vybrala zrovna Českou republiku? Na střední škole, kam jsem chodila, byla školní knihovna

Více

Mukopolysacharidosa, to zlé a dlouhé slovo.

Mukopolysacharidosa, to zlé a dlouhé slovo. Mukopolysacharidosa, to zlé a dlouhé slovo. Jan Michalík, 1998 Úvod aneb proč vznikla Dobrý večer. V šatně vědecké knihovny v Olomouci sedí opět stejná paní. Věk - neurčitý. Důchodový však jistý. Je příjemná

Více

Přicházející krize David Gates

Přicházející krize David Gates Přicházející krize David Gates PAPEŽSTVÍ AMERIKA Příloha k časopisu Z RÁJE DO RÁJE 3-2011 Příloha k časopisu Z ráje do ráje 3-2011 Adresa redakce: Vydavatelství a nakladatelství Jurica Jaroslav - Ráj Lubenská

Více

7 tajemství úspěchu na internetu

7 tajemství úspěchu na internetu Tento trénink si buď zamilujete, nebo si budete myslet, že jsem se úplně zbláznil. Jsem autor EmailAcademy a knihy Miliónový email a toto není prodejní video či prodejní ebook. A ani nemám žádnou zázračnou

Více