Vestibulární clona k odstranění zlozvyků u dětí

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vestibulární clona k odstranění zlozvyků u dětí"

Transkript

1 Vestibulární clona k odstranění zlozvyků u dětí - cucání palce - sání rtů - navyklé dýchání ústy - používání dudlíku - cpaní jazyka mezi zuby Sací zlozvyky deformují dentální oblouk, a to především do případů otevřeného skusu. Brání také normálnímu růstu čelisti. Možné následky zahrnují také neadekvátní žvýkání a nesprávnou výslovnost. Často také dochází k tlačení horních předních zubů dopředu, což překáží nosnímu dýchání, které vede k častým respiračním onemocněním. Těmto zlozvykům lze předcházet již v ranném věku a tím zamezit nepatřičnému postavení čelistí. Eliminace špatných sacích návyků v době výměny zubů umožňuje správné uspořádání prořezaných stálých zubů. STOPPI je alternativou v dentální péči při existenci cucacích zlozvyků. Je určena pro děti ve věku 2 4 let. Ponechává volný prostor pro řezáky a tím umožňuje normální vývoj horní i dolní čelisti a správnou pozici zubů.

2 Vestibulární clona obyčejná je pro děti náhradou za cucání palce a usnadňuje jim jeho odnaučení. Počáteční návyky související s dentální nepravidelností tak mohou být u mléčného chrupu snadno odstraněny. Určena pro děti ve věku 4 8 let. Vestibulární clona s kapucí - je vhodná pro děti, které mají jak zlozvyk cucání palce tak i posteriorně postavenou dolní čelist. Kapuce nutí ke kontaktu dolní anteriorní řezáky s horními, čímž posouvá dolní čelist dopředu a předchází tak sklánění zubů. Vestibulární clona s mřížkou je vhodná tehdy, jestliže je otevřený skus způsobeným jazykem. Mřížka zabraňuje nevhodnému umísťování jazyka mezi zubní oblouky, což může způsobit i problémy při výslovnosti (především se sykavkami). Mřížka tedy umožní automatické uzavření otevřeného skusu. Určeno dětem ve věku 4-8 let. Vestibulární clona s kuličkou kulička držená na drátěném rámu vede oslabené jazykové svaly směrem k patru. Tato speciální clona je určena pro pacienty s Downovým syndromem a pacienty s různými defekty řeči (mozková obrna, mozkové příhody ).

3 Doporučení pro lékaře: 1. Je potřebné vysvětlit rodičům i dětem škodlivý vliv používání dudlíku a dalších cucacích zlozvyků. Mělo by být poukázáno na negativní tlak palce (funguje jako páka) při jeho cucání. V případě cucání rtů nebo jazyka by měl být vysvětlen efekt zpomalení normálního růstu způsobený stálým nepříznivým (opačným) tlakem. 2. Jestliže už je vyvinutá i vada řeči, kterou si rodiče většinou neuvědomují, měl by být pacient poučen a informován o opakování slov obsahující sykavky (logopedické cvičení). Později by totiž děti mohly být špatnou výslovností stresované. 3. Používání clony by mělo být vysvětleno a ukázáno přímo dětem. Vložení a vyjmutí clony by mělo být zkoušeno několikrát, stejně jako opakované vysvětlování správného sevření rtů, čímž je clona pevně držena proti zubům. Také možnosti a limity léčby clonou by měly být dostatečně vysvětleny. Měly by být zdůrazněny cíle léčby: Eliminace cucacích zlozvyků Dosažení kompetentnosti rtů Dosažení nosního dýchání Jestliže je to nutné, lze doporučit další následnou ortodontickou léčbu. 4. Přesné instrukce by měly být poskytovány po celou dobu nošení clony. Rodiče by měli být poučení o dohledu a kontrole při nošení doma. Důležitost nošení clony několik hodin denně musí být zmíněno. Je nezbytné trénovat ústní svaly, aby udržely clonu i během spánku. 5. Pacient by měl být během léčby pravidelně kontrolován. Zkušenosti ukazují, že pokud je clona nošena odpoledne i v noci, zlozvyky mohou být eliminovány již po 6-10 dnech. První kontrola by měla být provedena nejpozději po 2 týdnech. Jestliže není vidět žádných úspěch (změna) - dítě pravděpodobně nosí clonu sporadicky doporučujeme další návštěvu opět po dvou týdnech. Pokud bude zlozvyk odbourán, mělo by být dítě zkontrolováno po 4 týdnech, aby byla jistota, že se zlozvyk opět neobjeví. Od této chvíle by clona měla být nošena ještě 2-4 měsíce, což má zabránit opětovnému relapsu a umožnit vznikající malookluzi samostatné zlepšení!

4 Základní pravidla pro použití: 1. Pouze pravidelné odpolední a noční nošení pomáhá zbavit nechtěných cucacích zlozvyků 2. Odpolední nošení clony je velmi důležité i v případech, kdy si dítě cucá palec pouze v noci 3. Pouze vědomé denní užívání clony může předcházet vytlačování clony z úst během noci 4. Clona by měla být nošena ještě několik měsíců poté, co je odstraněn zlozvyk, aby se zabránilo jeho opětovnému navyknutí. 5. Dítě by k nošení clony nemělo být nuceno. Mělo by nosit clonu dobrovolně za účelem pěkných zoubků. Rodičům je během celé léčby doporučováno opětovné vysvětlování nežádoucích důsledků cucacích zlozvyků. Před léčbou 6 měsíců po odstranění zlozvyku

5 Objednací čísla + ceník Univerzální velikost ECM ,- vč. DPH Věk: 2-4 roky Malá soft Velká soft ECM0160 ECM0161 ECM0150 ECM ,- vč. DPH Malá soft Velká soft ECM0162 ECM0163 ECM0152 ECM ,- vč. DPH ECM0154 ECM ,- vč. DPH ECM0156 ECM ,- vč. DPH