Škoda. vyrobená auta už nesla název Škoda, výroba motocyklů byla ukončena.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Škoda. vyrobená auta už nesla název Škoda, výroba motocyklů byla ukončena."

Transkript

1 Škoda Historie značky Škoda Podnik začínal pod názvem jmen zakladatelů Laurin a Klement. Oba vlastníci si na okraji Mladé Boleslavi pronajali menší budovu, kde začali se šesti dělníky vyrábět jízdní kola značky Slavia, která byla cenově dostupná. Před rokem 1900 byla vyrobena první motocykleta, avšak počáteční nedůvěra lidu v nový stroj na její prodejnosti nepřidala. Díky píli a neustálé snaze o zlepšování se však stroje umisťovaly na předních příčkách a tím se mladoboleslavská značka začala dostávat do povědomí nejen tuzemské veřejnosti. V roce 1905 už továrna čítala přes 300 zaměstnanců a přišla na trh s prvním modelem automobilu voiturettou. Výroba automobilů se slibně vyvíjela dál, ale optimismus překazila I. světová válka, při níž byla výroba omezena a specializovala se na vojenskou techniku. V roce 1925 došlo k fúzi spolu se Škodovými závody v Plzni, později vyrobená auta už nesla název Škoda, výroba motocyklů byla ukončena. Po skončení II. světové války se automobilový podnik od původní škodovky odtrhl a fungoval pod označením AZNP Mladá Boleslav. Získával stále silnější pozici na trhu, budovaly se odštěpné závody v Kvasinách, Vrchlabí, Trnavě. Automobilka Škoda měla významný podíl na exportu a kromě toho zaznamenala také skvělé výsledky v motorsportu.

2 Škoda Současnost značky Škoda Společnost je od roku 2007 součástí koncernu Volkswagen Group. Podnik je dle tržeb největší českou firmou a největším exportérem. Výše aktiv v roce 2007 byla 105,5 mld. Kč Současný počet zaměstnanců činí téměř , s rozšiřováním výroby vznikají nová pracovní místa. Škoda Auto, a.s. se pravidelně účastní světových autosalonů a prezentuje na nich své modely. Značka Škoda je mezi zákazníky oblíbená především pro svou kvalitu, spolehlivost, příznivou cenu a dostupnost náhradních dílů. Nejnovější model nové Škody Fabie získal ocenění Auto roku V současnosti společnost nabízí 9 modelů aut v různých provedeních. Továrna vlastní Střední odborné učiliště strojírenské. Nově je zde i Vysoká škola Škoda auto. Škoda motorsport má dvě tovární posádky Kopecký Dresler a Lappi Ferm. Upravené závodní speciály jsou Fabia S2000 a Fabia R5. Dnes je ŠKODA jednou z nejúspěšnějších automobilových značek s nabídkou devíti modelových řad a etablovanou přítomností ve více než 100 zemích světa. Škoda auto je největším českým exportérem.

3 Tatra Historie značky Tatra Tatra byla založena v roce 1850 panem Ignácem Šustalou, který začal v malé rodinné firmě vyrábět kočáry a bryčky. Firma se rozrůstala a později se začala orientovat na nové druhy dopravy. V roce 1897 vyrobila Tatra jeden z prvních osobních automobilů ve střední Evropě model Präsident a o rok později první nákladní automobil. Automobily se značkou Tatra označovaly až po roce V meziválečném období podnik nabízel modely v různorodých provedeních limuzína, polocabrio, roadster, faeton. Krátce po druhé světové válce byl podnik Tatra znárodněn a všechny výrobní linky byly převedeny na Tatra národní podnik. Mezi poválečnou výrobu řadíme kultovní modely T87, T97, T600, T603, T613, které sloužily převážně vládním činitelům. Tatra však byla proslavena i v Africe, kterou napříč projeli cestovatelé Zikmund a Hanzelka v modelu T87. Poslední osobní automobil, Tatra 700 sjel z výrobní linky v roce Při testování vozidel ve Vysokých Tatrách v roce 1919 zdolaly automobily z kopřivnického závodu i terén, kam se do té doby údajně žádné auto nedostalo trať ze Štrby do Lomnice. O rok později název Tatra nahrazuje původní značku NW Nesselsdorfer Wagenbau.

4 Tatra Současnost značky Tatra Právní forma Akciová společnost. Základní kapitál: ,- Kč. Počátkem devadesátých let byla privatizována a po rozdělení Československa přišla o několik svých poboček. Od roku 2006 do roku 2013 byla Tatra ve ztrátě a často střídala majitele. V roce 2010 byl výroba zastavena. Kvůli stupňujícícm se hospodářským problémům se firma o tři roky později dostala do exekuční dražby. Podnik vydražila společnost Truck Development za 176 mil. Kč. Vydražitelská firma následně firmu přejmenovala na Tatra Trucks a.s. V současnosti zaměstnává více než 3000 zaměstnanců a má dvě dceřinné společnosti. Hlavní výrobní program tvoří nákladní vozidla, off-road a vozidla pro kombinovanou přepravu. Nejvýznamnějších úspěchů dosáhly Tatry v Rallye Dakar, přizpůsobí se třeskutým mrazům i abnormálně vysokým pouštním teplotám. Páteří současného výrobního programu je civilní modelová řada TATRA PHOENIX, založená na strategické spolupráci s nizozemskou automobilkou s vedoucím postavením na evropském trhu DAF TRUCKS N.V., která dodává na tento model komfortní ergonomické kabiny a výkonné a úsporné motory PACCAR MX.

5 Zetor Historie značky Zetor Továrna oficiálně založena po válce roku 1946 v městské části Brno Líšeň. V továrních halách se původně vyráběly letecké motory pro potřeby Německa. Po válce byl komplex součástí brněnské Zbrojovky. První prototypy traktorů zde byly dokončeny již v listopadu V březnu 1946 si již první zákazníci slavnostně převzali tři nové traktory. Po pěti měsících výroby udělila Obchodní a živnostenská komora Republiky československé, podniku, ochrannou známku Zetor. Sériová výroba byla započata v srpnu 1946 s typem Zetor - Z 25. Následovaly modely Zetor 15, Zetor 25A, Zetor 25K a 30, z nichž šla většina na export. Traktory Zetor byly ve své době pokrokovým strojírenským výrobkem. Jednotlivé řady a typy byly poměrně často obměňovány, vylepšovány a modernizovány, nechyběly ani speciální série, například traktory určené pro práci na vinicích. Zetor jako první na světě začal vyrábět traktory s bezpečnostntí kabinou.

6 Zetor Současnost značky Zetor Od června roku 2002 je jediným akcionářem slovenský HTC Holding a.s. K byla společnost přejmenována na Zetor Tractors a.s. V současnosti podnik zaměstnává přes 600 pracovníků. Roční obrat činil v roce ,6 mld. Kč. V červnu 2013 byla v areálu vybudována moderní dvoupodlažní hala Zetor Gallery s audiovizuální technikou mapující historii firmy včetně expozice zahrnující dnes již historické, ale i současné traktory. Traktory Zetor se pravidelně prezentují a tuzemských i zahraničních agrovýstavách. V současné době jsou na trhu tři modely Major, Forterra a Proxima v různých výkonnostních provedeních. Dnes má Zetor svou prodejní a servisní síť po celé ČR a SR, dále v Polsku, Německu, Francii, Velké Británii či USA. Zákazníci mají možnost dokoupení originálních dílů, motorů, speciálních olejů nebo čelních nakladačů..

7 TON Historie značky TON Podnik byl v Bystřici od Hostýnem založen roku 1861 Michaelem Thonetem, který byl truhlářem a zároveň návrhářem nábytku. Místo nebylo zakladatelem vybráno náhodou. V okolí se nacházely rozlehlé lesy, které zajišťovaly dostatek materiálu na výrobu a snižovaly náklady na dopravu. V roce 1912 se ročně vyrobilo kusů nábytku, přičemž podnik zaměstnával zaměstnanců. V Bystřici pod Hostýnem zřídila rodina Thonetů odborné školy pro zpracování dřeva, mateřské školy, podpořila výstavbu železnice, vybudovala dělnické domy. Nejpopulárnějším typem židle byl model 14. Poprvé byla představena roku 1859 a od počátku výroby se jí ve světě prodalo na 80 milionů kusů. Byla známá nízkou hmotností, příznivou cenou a pevností. Oblibu si získala také ve vídeňských kavárnách, proto je někdy označovaná jako kavárenská židle. Název firmy se změnil několikrát v průběhu jejího fungování. Původní název THONET byl dle jména původního zakladatele firmy. Poslední změna se uskutečnila v roce 1953, kdy vznikl název TON. Je zkratkou slov Továrny na Ohýbaný Nábytek. V roce 2013 přišla firma o svou unikátní značku Thonet. Úřad průmyslového vlastnictví shledal užívání značky jako nedostatečné.

8 TON Současnost značky TON Právní forma: Akciová společnost. Základní kapitál: ,- Kč Firma se snaží skloubit původní technologii ručního ohýbání dřeva spolu s moderním designem a inovacemi. Garantuje kvalitu a unikátnost výrobků, které vyváží do více než šedesáti zemí světa. S produkty značky Ton se můžeme setkat v restauracích, kavárnách, kostelech, divadlech, v domácnostech. Při finálních úpravách se na dřevo používají speciální antikové barvy. Na povrchu se vytvoří zvláštní patina, která není nikdy barevně zcela sourodá. Díky tomu je tedy každý kus nábytku unikátní. Firma sklízí úspěchy a ocenění jak na tuzemských, tak i na zahraničních akcích, například Red Dot Design Award, Good Design, Interior Innovation Award, Nábytek roku a Výrobce roku v rámci Czech Grand Design. Firemním know-how na ohýbaný nábytek, který si podnik dobře chrání, se mohou ve světě pyšnit pouze tři výrobci. S jedním z nich, s německou společností Thonet, vedl Ton letitý právní spor o vlastnictví. V roce 2014 TON vykázal tržby 730 milionů korun a zisk 31 milionů.

9 Author Historie značky Author Založení v roce První kola se na trh dostala v roce kusů. Author se stává nejsilnější značkou na českém a slovenském trhu. O dva roky později nabízela firma již 27 modelů, převážně horských a krosových kol. Prodalo se jich více než kusů rozrůstá se prodejní síť, nabízí se více doplňků a příslušenství ke kolům prodej kol v tuzemsku překročil kusů desetileté jubileum značky na trhu - v nabídce nově kola BMX, sportovní dámská nově v nabídce celokarbonová kola, která firma nabízí dodnes prodej rozšířen o kola 29", vývoj a výroba vlastních komponentů např. řídítka, rámy, atd.

10 Author Současnost značky Author spojení značek Author a Agang. Zpřehlednění nabídky kol - počet 125 modelů se zredukoval na 92. Pořádání sportovních soutěží Author maraton tour na různých místech ČR - Bezděz, Praha, Valtice, Vranovská přehrada. Základní nabídka kol - silniční, krosová, horská, turistická, dětská, dámská, volnočasová a souvisejících produktů - oblečení, batohy, přilby, osvětlení, doplňky kola, komponenty a drobné nářadí na údržbu kola. Nejhustší prodejní síť je samozřejmě v tuzemsku, exportuje však do dalších 23 zemí, např. Tchaiwanu, Číny, Slovinska, Řecka, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Filipín, Moldávie, Nizozemí či Kazachstánu.

11 Česká spořitelna Historie značky Česká spořitelna Začátek 19 stol. šíření spořitelen v Británii počátek spořitelen na českém území. Účelem spořitelen měla být podpora chudých vrstev v jejich hospodaření s penězi. Název této pražské spořitelny v češtině zněl Schraňovací pokladnice (pokladní kasa) pro hlavní město Prahu a pro Čechy. Nová spořitelna zpočátku úřadovala jen několik dní v týdnu (v pondělí, ve středu a v sobotu) v 9:00 12:00 a v 15:00 18:00 hodin, a to ve dvou místnostech, které jí poskytly zemské stavy v budově Zemského sněmu v Praze. Roku 1845 se spořitelna přestěhovala do svého (v budově na Malostranském náměstí čp. 37 III), zde již měla otevřeno po celý týden. Bylo možno si ukládat od 25 krejcarů do 100 zlatých (při jednorázovém vložení). Úroky byly 4 %, později již jen 3 %. Bilance banky v následujících desetiletích strmě vzrůstala. Vklady z roku 1825 činily částku zlatých, roku 1830 to bylo zlatých a deset let poté už zlatých (podobně rostla její aktiva).

12 Česká spořitelna Současnost značky Česká spořitelna Česká spořitelna je banka, která je počtem klientů největší bankou v České republice. V roce 2000 se stala součástí silné středoevropské Erste Bank Group. V současnosti pod ČS spadá 11 dceřinných společností a nabízí komplexní nabídku finančních služeb všem skupinám klientů - stavební spoření, penzijní připojištění, životní i neživotní pojištění, leasing, factoring, realitní služby či on-line investování. Společnost má přes 650 poboček a na 1500 bankomatů. Kromě základní sítě poboček disponuje i speciálními centry - hypoteční centra, developerská centra, komerční centra, Expat centrum atd. Je bankou více než pěti milionů klientů, důvodem tak vysokého počtu je individuální přístup ke každému klientovi zvlášť. Dnes patří k renomovaným zaměstnavatelům - má více než 11 tisíc zaměstnanců. Mezi zajímavé zaměstnanecké benefity patří například 5 dnů zdravotního volna, 2 dny volna na charitativní akce, pětidenní volno pro otce, možnost využívání rekreačních objektů. Ocenění za rok Banka roku, Nejdůvěryhodnější banka roku, Bankéř roku.

13 Botas Historie značky Botas Firma byla založena pod názvem Botana. Navázala na staletou tradici obuvnictví na Skutečsku. Hlavním výrobním programem Botany byla výroba pánské vycházkové obuvi s nepatrnou výrobou lyžařské a bruslařské obuvi. Od roku 1962 se firma specializuje na výrobu sportovní obuvi. Od roku 1963 vyrábí národní podnik BOTANA obuv pod značkou BOTAS a s logem se třemi hvězdami nad nadpisem botas. Značka BOTAS vznikla spojením slov:bota-sportovní BOTA-Skuteč V roce 1966 se začaly psát dějiny úspěšného kultovního modelu CLASSIC s typickým svislým zoubkovaným páskem a logem botas se 3 hvězdami, vyvzorovaného Marcelem Scheinpflugem. Počátek spolupráce s firmou PUMA AG. V rámci této spolupráce bylo vyrobeno ve výrobním závodu ve Skutči více než sto modelů obuvi pro tenis, basketbal, kopanou a lehkou atletiku. V obuvi PUMA vyrobené ve Skutči závodily takové ikony světového sportu jako Marlene Otteyová, Linford Christie, Heike Drechsler, Diego Maradona, Lothar Matthäus, Christo Stoichkov a další. V březnu 1991 se Botana stala akciovou společností se státní účastí.

14 Botas Současnost značky Botas 1992 byla uzavřena oboustranně úspěšná výrobní spolupráce s firmou SALOMON, pro kterou Botana vyráběla technologicky nejnáročnější sportovní obuv (snowboard, treking, lyžařská běžecká obuv). K byl sjednocen název společnosti se sportovní značkou na BOTAS a.s., vzniklo nové - současné logo. Výroba zimní sportovní obuvi, se zaměřením na lední hokej, krasobruslení a běžecké lyžování, tvořila 90 % celkové produkce. Projekt botas classic 66 vznikl na základě školního zadání prof. Rostislava Vaňka, kdy studenti ateliéru Grafický design a vizuální komunikace měli za úkol navrhnout libovolnou sportovní obuv. Dva studenti grafického designu a vizuální komunikace, Jan Klos a Jakub Korouš, si v roce 2007 vybrali jako svůj školní projekt tvar boty vyráběný touto společností v roce 1966 a provedli barevné kombinace a několik dalších drobných změn. Společnosti Botas se tento projekt zalíbil a firma začala připravovat novou edici obuvi ve spolupráci s těmito studenty. Ještě před uvedením na trh získala tato edice jedno z prvních míst v soutěži European Design Awards 2008 a třetí místo v Czech Grand design 2008.

15 Pilsner Urquell Historie značky Pilsner Urquell 1839 založení pivovaru v Plzni 1842 první várka piva v Plzni světlý ležák, vývoz i do USA 1869 založení pivovaru Gambrinus 1898 registrace ochranné známky Urquell První světová válka výroba sodové vody a umělého piva Pivolín 1919 obnovení činnosti pivovaru Druhá světová válka pivovar fungoval 1946 znárodnění pivovaru 1992 vznik Plzeňského Prazdroje, a.s součást skupiny SABMiller, plc fúze se společností Pivovar Radegast, a. s. a Pivovar Velké Popovice, a. s. pivovar v Plzni, Nošovicích a Velkých Popovicích; konec účetního období k zavedení pivomatů český patent (kontrola plnoletosti)

16 Pilsner Urquell Současnost značky Pilsner Urquell Plzeňský Prazdroj, a. s. Základní kapitál Kč. Prazdroj je tradiční české označení piva v současné době vyráběného pod obchodním názvem Pilsner Urquell v pivovaru Plzeňský Prazdroj, a.s. Plzeňský Prazdroj průběžně hledá cesty, jak nabídnout spotřebitelům vedle klasických piv také novinky, jako jsou pivní speciály, svrchně kvašené pivo, míchané nápoje z piva nebo například nefiltrovaná piva. Sládkové Plzeňského Prazdroje vaří tradiční česká piva Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast, Velkopopovický Kozel a do portfolia patří také Primus a Klasik. Mezi nejoblíbenější nealko piva patří pivo Birell, pivní nabídku dále obohacují pivní speciály Master, svrchně kvašené pšeničné pivo Fénix a perlivý nápoj Frisco. Do portfolia patří také osvěžující míchané nápoje z piva a ovocné šťávy Gambrinus Řízný citron nebo Gambrinus Limetka&Bezinka.

17 Prim Historie značky Prim Výroba hodin a hodinek byla ve východních Čechách rozšířena již v 19. století, ale teprve v roce 1949 je v Novém Městě nad Metují postaven závod firmy Chronotechna Šternberk. Od roku 1969 nese firma název ELTON, která pro své výrobky používala společnou obchodní značku PRIM a od ní je odvozeno logo PRIM v nové grafické úpravě. Firma vyrábí v tomto období přesné hodinkové strojky s využitím v armádě. Výroba hodinářského zboží je však určena i pro běžné občany. V období mezi lety 1949 až 1989 drží praktický monopol ve výrobě hodinek pro ČSSR. Výroba hodinářského zboží je rozdělena tak, že ELTON vyrábí zejména náramkové hodinky a nástěnné hodiny, Chronotechna Šternberk pak nástěnné hodiny a budíky. Značka PRIM byla v roce 1984 registrována jako ochranná známka a v roce 2001 byla řádně prodána Chronotechnou Šternberk společnosti MPMQUALITY v.o.s. Společnost MPM-QUALITY v.o.s. převzala značku a znovu začala vyrábět hodiny pod značkou PRIM. O ochrannou zámku PRIM probíhají soudní spory. MPM-QUALITY v.o.s. se domáhá svých platných práv a žádá zastavení prodeje hodinek pod značkou PRIM Manufacture 1949 a výmaz značky PRIM Manufacture Společnost ELTON naopak usiluje o přiznání všech svých práv k původní značce PRIM. Podobné spory byly vedeny i na Slovensku, kde bylo rozhodnuto ve prospěch MPM-QUALITY v.o.s.

18 Prim Současnost značky Prim V roce 1990 však přichází změna s kuponovou privatizací. V letech po privatizaci prochází firma velice složitým obdobím a hrozí bankrot. Prodej značky PRIM Chronotechnou Šternberk společnosti MPMQUALITY v.o.s. v roce Od roku 2002 vyrábí společnost MPM-QUALITY v.o.s. hodinky, kterými navazuje na tradici a historii značky. Vyrábí hodinky všech cenových kategorií a hodinky pod značkou PRIM si můžete koupit u více než 200 prodejců v celé České i Slovenské republice. Hodinky se v této chvíli prodávají do celé EU a díky modelu PRIM Preciosa i v USA a Asii. Firemní prodejna se nachází v centrále společnosti ve Frýdku-Místku. V hodinkách najdete japonské a švýcarské strojky. Společnost ELTON byla v roce 1994 nucena ukončit výrobu a až do roku 2006 montovala hodinkové strojky ze zásob dílů. Počínaje rokem 2007 společnost ELTON zahájila konstrukční a technologickou přípravu na opětovné zahájení výroby všech dílů pro mechanické hodinkové strojky. V roce 2009 ELTON zahájil výrobu nových mechanických strojků vlastní konstrukce pod označením PRIM kalibr 94 (ruční nátah) a PRIM kalibr 98 (automatický nátah). Pro levnější mechanické hodinky využívá švýcarské kalibry ETA.

Historie značky Bohemia Glass

Historie značky Bohemia Glass Historie značky Bohemia Glass Historie značky Becherovka Becherovka Original je tradiční český bylinný likér, vyráběný v Karlových Varech společností Jan Becher Karlovarská Becherovka. V roce 1876 se v

Více

SIMPLY CLEVER. Auta pro život

SIMPLY CLEVER. Auta pro život SIMPLY CLEVER Auta pro život ŠkodaAuto Výroční zpráva 2009 Vnímáme svět kolem nás, inspiruje a motivuje. Vnášet do našich modelů ověřené mechanismy, tvary nebo struktury a efektivním způsobem tak dosáhnout

Více

AUTOMOBILOVÝ PRŮMYSL V ČESKÉ REPUBLICE A NA SLOVENSKU AUTOMOTIVE INDUSTRY IN THE CZECH REPUBLIC AND SLOVAKIA. Masarykova univerzita

AUTOMOBILOVÝ PRŮMYSL V ČESKÉ REPUBLICE A NA SLOVENSKU AUTOMOTIVE INDUSTRY IN THE CZECH REPUBLIC AND SLOVAKIA. Masarykova univerzita Masarykova univerzita Ekonomicko-správní fakulta Studijní obor: Regionální rozvoj a správa AUTOMOBILOVÝ PRŮMYSL V ČESKÉ REPUBLICE A NA SLOVENSKU AUTOMOTIVE INDUSTRY IN THE CZECH REPUBLIC AND SLOVAKIA Diplomová

Více

ŠkodaAuto Výroční zpráva 2004 SIMPLY CLEVER

ŠkodaAuto Výroční zpráva 2004 SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto Výroční zpráva 2004 SIMPLY CLEVER Jen málokterý výrobce automobilů se může pochlubit více než stoletou nepřetržitou tradicí. Škoda Auto však mezi ně patří. Její cesta k dnešní prosperitě začala

Více

Součást české kultury

Součást české kultury Výroční zpráva Rok končící 31. března 2003 Součást české kultury 14. 10. 02 21. 8. 02 16. 1. 03 25. 11. 02 27. 7. 02 Rozvoj značky Pilsner Urquell podpořilo uvedení nové kampanězaložené na tématu inspirující

Více

ŠKODA Výroční zpráva

ŠKODA Výroční zpráva 2013 ŠKODA Výroční zpráva ŠKODA AUTO a.s. Obsah 4 Úvodní slovo Zpráva představenstva 8 Profil skupiny ŠKODA AUTO 9 Správa a řízení 9 Zpráva dozorčí rady 10 Orgány společnosti ŠKODA AUTO 12 Prohlášení o

Více

...nadhled. VÝROČnÍ ZPRÁVa 2012-2013

...nadhled. VÝROČnÍ ZPRÁVa 2012-2013 ...nadhled VÝROČnÍ ZPRÁVa 2012-2013 Výroční zpráva 2013 Aero Vodochody AeroSPACe a.s. Výroční zpráva 2013 Aero Vodochody AeroSPACe a.s. obsah Obsah 06 ÚVODNÍ SLOVO PREZIDENTA SPOLEČNOSTI 10 PROFIL SPOLEČNOSTI

Více

SIMPLY CLEVER. ŠkodaAuto VÝROČNÍ ZPRÁVA 2005

SIMPLY CLEVER. ŠkodaAuto VÝROČNÍ ZPRÁVA 2005 SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto VÝROČNÍ ZPRÁVA 2005 Export společnosti Škoda Auto v roce 2005 činil 152,8 mld. Kč a podíl na celkovém exportu České republiky dosáhl úrovně 8,2 %. V roce 2005 dosáhla Škoda Auto

Více

DOMÁCÍ A ZAHRANIČNÍ EXKURZE PO AUTOMOBILKÁCH

DOMÁCÍ A ZAHRANIČNÍ EXKURZE PO AUTOMOBILKÁCH Operační program Rozvoj lidských zdrojů Opatření 3.1 DOMÁCÍ A ZAHRANIČNÍ EXKURZE PO AUTOMOBILKÁCH zpracoval: Mgr. Jitka Nevečeřalová Mgr. Marcela Kašpárková Anotace Tento výukový materiál (učební texty)

Více

vítejte obsah Vklad LET Historie automobilky v letech 1895 2015 Cesta 120 lety historie ŠKODA AUTO a představení provozů přístupných během

vítejte obsah Vklad LET Historie automobilky v letech 1895 2015 Cesta 120 lety historie ŠKODA AUTO a představení provozů přístupných během vítejte LET obsah Milé kolegyně, milí kolegové, v letošním roce si připomínáme 120. výročí založení naší firmy, která je tak jednou z nejstarších dosud vyrábějících automobilek světa. Jsme velice hrdí

Více

Politika společnosti Škoda Auto Odkaz zakladatelů: Jen to nejlepší, co můžeme udělat, jest pro naše zákazníky dosti dobré. (Laurin & Klement, 1914)

Politika společnosti Škoda Auto Odkaz zakladatelů: Jen to nejlepší, co můžeme udělat, jest pro naše zákazníky dosti dobré. (Laurin & Klement, 1914) ŠkodaAuto Zpráva o trvale udržitelném rozvoji 2009/2010 Politika společnosti Škoda Auto Odkaz zakladatelů: Jen to nejlepší, co můžeme udělat, jest pro naše zákazníky dosti dobré. (Laurin & Klement, 1914)

Více

Analýza pojistných produktů pojišťoven

Analýza pojistných produktů pojišťoven Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko-správní Analýza pojistných produktů pojišťoven Bc. Lucie Klimešová Diplomová práce 2009 Prohlašuji: Tuto práci jsem vypracovala samostatně. Veškeré literární prameny

Více

ŠKODA Výroční zpráva. ŠKODA AUTO a.s.

ŠKODA Výroční zpráva. ŠKODA AUTO a.s. ŠKODA Výroční zpráva 2014 ŠKODA AUTO a.s. Obsah 4 Úvodní slovo Zpráva představenstva 8 Profil společnosti ŠKODA AUTO 9 Správa a řízení 9 Zpráva dozorčí rady 10 Orgány společnosti ŠKODA AUTO 12 Prohlášení

Více

Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group. Výroční zpráva

Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group. Výroční zpráva Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group Výroční zpráva 2009 2009 Zimní sportovní hry Pustevny 2009 Kapitálové životní pojištění HARMONIE Nejúspěšnější pojišťovnou v anketě makléřů Pojišťovna

Více

Představujeme nové členy

Představujeme nové členy Představujeme nové členy YAPP CZECH AUTOMOTIVE SYSTEMS Co., s.r.o. Plazy 128 293 01 Mladá Boleslav Tel.: 724 616 263 E-mail: Pavellala@yapp.com http://www.yapp.com Rybník 242 560 02 Česká Třebová Rok založení:

Více

Klenot na dvou kolech

Klenot na dvou kolech Parfums.cz provoní haly VGP Estonsko podruhé Saské Silicon Valley Klenot na dvou kolech editorial strana 3 Osvětlení 500 luxů vydává VGP Jenišovice 59 468 33 Jenišovice u Jablonce nad Nisou tel.: 00420

Více

Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko-správní. Komparace trhu kreditních karet v ČR s vybranými zeměmi. Filip Dobeš

Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko-správní. Komparace trhu kreditních karet v ČR s vybranými zeměmi. Filip Dobeš Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko-správní Komparace trhu kreditních karet v ČR s vybranými zeměmi Filip Dobeš Bakalářská práce 2015 Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko-správní Akademický rok:

Více

Profil společnosti 2007. český národní symbol

Profil společnosti 2007. český národní symbol Profil společnosti 2007 český národní symbol Profil společnosti 2007 český národní symbol Pivo je součástí české kultury. Inspirovalo mimo jiné i naše přední literáty, filmaře, hudebníky malíře i fotografy.

Více

ŠkodaAuto VÝROČNÍ ZPRÁVA 2002

ŠkodaAuto VÝROČNÍ ZPRÁVA 2002 ŠkodaAuto VÝROČNÍ ZPRÁVA 2002 Obsah Škoda Auto události roku 2002 4 Zpráva dozorčí rady 6 Členové představenstva 8 Zpráva představenstva o činnosti podniku 10 Vývoj české ekonomiky v roce 2002 Technický

Více

KOH-I-NOORHOLDING1. Jak se žije a pracuje v Nanjingu a jak v Burgasu strana 3 strana 3

KOH-I-NOORHOLDING1. Jak se žije a pracuje v Nanjingu a jak v Burgasu strana 3 strana 3 www.koh-i-noor.eu INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ PRO ZAMĚSTNANCE, AKCIONÁŘE A OBCHODNÍ PARTNERY KVĚTEN 2008 KOH-I-NOORHOLDING1 Letošní rok obohatí více než dvě stě novinek Jak se žije a pracuje v Nanjingu a jak

Více

Sériová výroba modelu ŠKODA Rapid zahájena. Magneton mezníky historie. článek ze strany 12

Sériová výroba modelu ŠKODA Rapid zahájena. Magneton mezníky historie. článek ze strany 12 Sériová výroba modelu ŠKODA Rapid zahájena článek ze strany 12 Škoda Rapid se vyrábí společně s modelem Octavia. Kapacita linky má dosáhnout 1 200 vozů denně. Magneton mezníky historie článek ze strany

Více

Člověk je jediný tvor na Zemi, jehož výtvory

Člověk je jediný tvor na Zemi, jehož výtvory Výroční zpráva 2008 Výroční zpráva 2008 Člověk je jediný tvor na Zemi, jehož výtvory jsou viditelné z kosmu. Jeho stopa zůstala dokonce i na povrchu Měsíce. Jednou z hnacích sil celého lidstva, která nás

Více

Česká pojišťovna a.s. Konsolidovaná výroční zpráva 2006

Česká pojišťovna a.s. Konsolidovaná výroční zpráva 2006 Česká pojišťovna a.s. Konsolidovaná výroční zpráva 2006 VČERA Česká pojišťovna v roce 2007 slaví 180 let své historie, její počátky se datují již od roku 1827. Nejprve poskytovala pouze požární pojištění,

Více

Česká pojišťovna a.s. Výroční zpráva 2006

Česká pojišťovna a.s. Výroční zpráva 2006 Česká pojišťovna a.s. Výroční zpráva 2006 VČERA Česká pojišťovna v roce 2007 slaví 180 let své historie, její počátky se datují již od roku 1827. Nejprve poskytovala pouze požární pojištění, přibližně

Více

Výroční zpráva 2010. Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

Výroční zpráva 2010. Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group Výroční zpráva 2010 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group Obsah O společnosti... 8 Charakteristika akcionáře... 9 Dozorčí rada a představenstvo... 11 Úvodní slovo předsedy dozorčí

Více

Badatelská školička. Významné osobnosti a podniky regionu. (pro 4. a 5. ročník základní školy) Základní škola a Mateřská škola Kunín, 2014

Badatelská školička. Významné osobnosti a podniky regionu. (pro 4. a 5. ročník základní školy) Základní škola a Mateřská škola Kunín, 2014 Badatelská školička Významné osobnosti a podniky regionu (pro 4. a 5. ročník základní školy) Mgr. Michaela Švekušová Mgr. Jana Žáková Jazyková korektura: Mgr. Aneta Baďurová Mgr. Alena Rusková, 2014 OBSAH

Více

ŠKODA Rapid. Tatra na veletrhu EuroSatory 2012. článek ze strany 9. ŠKODA Rapid. článek ze strany 13

ŠKODA Rapid. Tatra na veletrhu EuroSatory 2012. článek ze strany 9. ŠKODA Rapid. článek ze strany 13 ŠKODA Rapid článek ze strany 9 ŠKODA Rapid. Tatra na veletrhu EuroSatory 2012 článek ze strany 13 Tatra Phoenix je představitelem fi losofi e výrobku Commercial of-the-shelf s minimálními úpravami, a přesto

Více

VÝROČÍ. Praha 25. července 2012 Ročník V., Číslo 7

VÝROČÍ. Praha 25. července 2012 Ročník V., Číslo 7 Praha 25. července 2012 Ročník V., Číslo 7 VÝROČÍ Jak jsme Vás informovali minulý měsíc, došlo 21. července 2008 k zapsání našeho nadačního fondu do obchodního rejstříku. Od tohoto data vstoupil fond v

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2008. Československá obchodní banka, a. s. MMVIII

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2008. Československá obchodní banka, a. s. MMVIII 05 06 0708 09 10 11 VÝROČNÍ ZPRÁVA 2008 Československá obchodní banka, a. s. MMVIII IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE Obchodní firma: Československá obchodní banka, a. s. Sídlo: Právní forma: Registrace: Den zápisu:

Více

Západočeská univerzita v Plzni Fakulta filozofická. Bakalářská práce Vývoj automobilového průmyslu v Československu Antonín Karban

Západočeská univerzita v Plzni Fakulta filozofická. Bakalářská práce Vývoj automobilového průmyslu v Československu Antonín Karban Západočeská univerzita v Plzni Fakulta filozofická Bakalářská práce Vývoj automobilového průmyslu v Československu Antonín Karban Plzeň 2012 Západočeská univerzita v Plzni Fakulta filozofická Katedra antropologických

Více