BULLETIN 3/

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "BULLETIN 3/2012 19. 09.12"

Transkript

1 Spolek neslyšících Plzeň BULLETIN 3/ Už jsme tady 95 let Tak konečně máme za sebou léto, které bylo hodně nestálé. Jak by řekl klasik: Tento způsob léta zdá se poněkud nešťastný. Už máme několik dní podzimní roční období a náš spolek vstupuje do slavnostního měsíce října. Po celý měsíc si budeme připomínat 95. výročí založení Spolku hluchoněmých OUL, založeného v roce 1917, kterého je naše organizace nástupcem. Cílem oslav je, abychom si připoměli, proč se spolek zakládal a jaké bylo jeho hlavní poslání. 95 let v životě člověka je hezká řádka dnů, která se podařila prožít buď s většími nebo menšími radostmi a starostmi. Stejné je to i u organizace, která také slaví toto kulaté výročí. I ona si prožila svoje trápení, starosti, ale i radosti, když se členům a spolku dařilo jednou více a někdy méně. Ale stejně jako člověk, tak i ona měla chuť se porvat se svým životem a přežít co nejdéle. To se jí podařilo a proto letos oslavuje 95. výročí a vůbec nepomýšlí na to, že by to zabalila a skončila. Letošní náplň akcí tomu tak nasvědčuje. První akce byla již v měsíci červenci, kdy jsme uspořádali pro děti soutěž v malování. Další akce byla v září a zaměřila se na vojenskou techniku a byla určena všem sluchově postiženým a zdravotně handicapovaným. Samotné oslavy proběhnou v měsíci říjnu a začínáme výstavou o životě našeho spolku během 95 let trvání v městě Plzni. Výstava se uskuteční v kavárně Kačaba, která se nachází u Mrakodrapu, naproti Komornímu divadlu. Během měsíce října si také musíme vzpomenout na pana Jana Zacha, protože nebýt jeho, tak by naše organizace v letošním roce nemohla slavit toto kulaté výročí. Současně s ním si vzpomeneme na naši velmi aktivní členku, panu Miladu Smutnou, která zastávala funkci prezidentky Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR, a bohužel již není neni námi. Také nám zbyde čas na tříbení si mysli a exkurzi do pivovaru, protože se nacházíme v městě piva. Závěr oslav si připomeneme slavnostním posezením a s nadějí, že ještě vydržíme do dalších let, i když finanční politika našeho státu neziskovkám moc nepřeje. Bližší program oslav najdete na předposlední stránce tohoto bulletinu. Jednotlivé akce se nám podařilo zajistit díky pochopení sponzorů, kteří jsou v časopise uvedeni. Děkujeme.

2 Moc je neznáme Martin Kopecký ( ) Martin Kopecký přichází do Plzně z královského města Loket, kde v letech zastával funkci purkmistra. V Plzni je v letech významným pur-kmistem. Za jeho éry proběhlo několik významných akcí, přičemž největší a nejvýznamnější je odstranění hradeb kolem historického centra města. Na místě bývalých hradech byly založeny okružní sady. Jedna část sadů se dodnes jmenuje Kopeckého sady. Další jeho významné dílo bylo postavení 3 kašen na rozích dnešního náměstí Re-publiky ve 30. letech 19. století. Kašny byly napojeny na vodárenskou věž, která se nachází v Pražské ulici. Postavení kašen mělo za úkol zásobovat střed města pitnou vodou. Voda do kašen se přiváděla z Roudné přes dominikánský klášter v Dominikánské ulici, který v dnešní době již neexistuje. Martin Kopecký chtěl navázat na doktora Bernarda Říhu, který objevil léčivé prameny v Plzni a založil akciovou společnost pro zřízení lázní. Dnes najdeme na okraji Lochotína přírodní památku Kopeckého pramen, který byl podchycen v roce Toto všechno bylo v době, kdy v Plzni ještě nebyl pivovar ani Škodovka. Manželkou Martina Kopeckého byla Josefa rozená šlechtična z Weyhrother. Martin Kopecký umírá 1. června 1854 v Plzni a je pochován na hřbitově U sv. Mikuláše. Bernard Říha ( ) Bernard Říha žil v Plzni a byl lékařem. Svým pacientům ordinoval také pití minerálních vod. Dlouho léčil jednoho pacienta a pořád ho nemohl uzdravit. Jednoho dne přišel pacient na kontrolu a doktor Říha byl překvapen, že je úplně zdráv. Ptal se ho, co pil a on mu řekl, že pil jeden pramen, který se nacházel na Lochotíně. Doktor ho poprosil, aby přinesl vzorek vody, udělal jeho rozbor a zjistil, že voda je léčivá. A začal přemýšlet o založení lázní. Doktor Říha těsně před smrtí nechal kolem pramene vysadit čtyři stromy se vzkazem "Lochotín chová veliký poklad v sobě. Nechať potomci na blízku těchto stromů hledají a onen poklad naleznou". Na doktora Říhu pak navázal Martin Kopecký, purkmistr města Plzně. (foto i text internet)

3 Nezkažte si zbytečně oči Žijeme již ve druhém desetiletí 21. století. Století, které je na svém počátku a je velmi nestabilní a zasáhlo nás svoji světovou ekonomickou krizí. Ale pokrok v technice nelze zastavit. Klasické lampové televize již nikde v obchodě neuvidíte. Nahradily je nové televize, které se nazývají plazmové, LCD nebo LED. U starých TV jsme věděli, jak daleko máme sedět od obrazovky, aby se nám neničily oči, ale víme, jak daleko máme sedět nyní? A tak vám předkládáme tabulku se vzdálenostmi, která by vám měla pomoci šetřit vaše oči. Pamatujte na to, že oči jsou Vaše uši. Musíte si je šetřit. Doporučená vzdálenost od televizoru Uhlopříčka v cm Sledovací vzdálenost 81 cm od 1,6 m 94 cm od 1,9 m 102 cm od 2,0 m 106 cm od 2,1 m 117 cm od 2,3 m 127 cm od 2,5 m 140 cm od 2,8 m 152 cm od 3,0 m 162 cm od 3,3 m 178 cm od 3,6 m 203 cm od 4,0 m Nedostatek financí pro tlumočníky z ASNEPU Koncem měsíce července se objevila zpráva, že ASNEP má v současné době nedostatek finančních prostředků pro tlumočníky a musí omezit jejich tlumočení. Od 1. srpna se musely změnit podmínky pro objednávání tlumočníků. Neslyšící si může vyžádat tlumočníka pouze pro návštěvu lékaře, hledání zaměstnání, z osobní vůle jednání na soudě nebo na policii. Na ostatní tlumočení již nejsou finanční prostředky. Omezí se i činnost operátorů. Tato situace se netýká tlumočníků ze Spolku neslyšících, protože nejsou odměňováni penězmi z ASNEPU. Tlumočníci spolku nadále zajišťují všechna tlumočení na úřadech, u doktora, v zaměstnání, v pojišťovně a i u jiných státních orgánů. To, že v Plzni není tento problém, musíme poděkovat pochopení sociálnímu odboru MMP, který chápe problematiku neslyšících.

4 Odkud se vzala kostka cukru? Před několika dny nám skončilo léto a nastoupil podzim. Podzim, to krásné roční období, které hraje všemi barvami listí na stromech, ale přináší nám i sychravé a nevlídné počasí. To si pak všichni rádi zasedneme doma k teplým kamnům, kde praská dřevo nebo se schoulíme do křesla a vychutnáváme si pití teplého nápoje. Čaje nebo voňavé kávy, který si automaticky sladíme většinou kostkou cukru. A vůbec nepřemýšlíme o tom, kde a jak vznikla kostka cukru. My vám napovíme, vznikla u nás, v Dačicích a jak se to stalo? Končilo období napoleonských válek a v roce 1829 byl v Kostelním Vydří u Dačic na panství Karla Maxmiliána Dalberga založen první cukrovar. V okolí cukrovaru se pak pěstovala cukrová řepa, ale pro špatnou půdu se nedala pěstovat a tak se od roku 1833 zpracovával jen třtinový cukr dovážený z Terstu přes Vídeň do Dačic, kde byla první rafinérie třtinového cukru na Moravě. V roce 1840 nastupuje do cukrovaru nový ředitel Jakub Kryštof Rada, který v roce 1842 zavádí první parní stroj ve městě. Za jeho období dochází k velkému rozmachu dačické rafinérie. Cukr se prodával ve vlastních skladech, které byly ve Vídni, Pešti, Lvově a Brně. Cukr se vyráběl v homolích, kloboucích nebo bochnících. Tyto tvary byly málo praktické, protože se špatně balily a při jejich odsekávání vznikal velký odpad drobného cukru. Už bylo blízko k naší známé kostce, ale vše uspíšila ještě jedna příhoda. Je srpen roku 1841 a manželka pana Rady Juliana si potřebuje něco osladit a jde si useknout trochu cukru z homole. Při sekání homole se ale zraní na prstě a tak řekne manželovi a úředníkům rafinérie, aby vymysleli něco místo sekání homolí. Sama navrhla, aby to byly kostky, které se pak lépe skladují. Na podzim roku 1841 jí manžel předal malou bedničku, kde bylo 350 bílých a červených kostek cukru. V roce 1842 požádal dvorskou komoru ve Vídni o udělení souhlasu k výrobě kostkového cukru. Souhlas dostal 23. ledna První balíček cukru se objevil ve Vídni s názvem čajový cukr a obsahoval 250 kusů kostek, vážil 0,5 kg a stál 50 krejcarů. Zlepšený Radův vynález používají rafinérie cukru na celém světě dodnes. Od roku 1983 je v Dačicích postaven pomníček připomínající kostku cukru. (zkráceno z Dačice, město první kostky cukru)

5 Neslyšící bubenice a LOH v Londýně 2012 V pátek v pozdních podvečerních hodinách se vysílal v TV přímý přenos ze slavnostního zahájení LOH v Londýně. Kdo se díval pozorně, tak si všiml, že tam byla i bubenice, která měla před sebou různé bubny a hrála na ně. Jednalo se o paní Evelyn Glenniovou, která je neslyšící a má skotský původ. Od svých 12 let je neslyšící, ale ke zvuku tónů si našla svoji cestu. Věděla, že se zvuk šíří vibracemi a tak si vypěstovala schopnost, která je na základě funkcí hmatových vousů u koček. Má svoje vystoupení, koncerty a také učí studenty s poruchou sluchu a to pomocí bicích nástrojů. Na zahájení byla bosa, aby dobře vnímala vibrace jednotlivých tónů. Návštěva hrobu exprezidenta Václava Havla Tento kratičký článeček se nám nepodařilo dát Bulletinu číslo 2, protože se akce uskutečnila až po uzávěrce tohoto čísla. Ve středu 27. června se uskutečnil výlet do Prahy a cílem byla návštěva hrobu exprezidenta Václava Havla. Celkem se nás vydalo na tuto cestu 8 členů, kteří jsme byli zvědavi, jak vypadá jeho hrob. Byli jsme překvapeni, že se jednalo o poměrně velikou rodinnou hrobku, která se nacházela pod arkádami kaple svatého Václava na Vinohradech. Je tam pohřbena i první manželka, paní Olga Havlová a jeho rodiče. Pan Jiříček si připravil zajímavé povídání k tomuto tématu a tím oživil celou prohlídku hřbitova. Děti kreslily o vstupenky do DinoParku Spolek uspořádal v měsíci červenci 2012 v rámci oslav 95. výročí od svého založení soutěž pro děti v malování obrázků. Soutěže se mohly zúčastnit děti sluchově postižené, ale i zdravé, které mají sluchově postižené rodiče. Obrázků se sešlo poměrně dost a byly s různými náměty. Všechny obrázky byly velmi pěkné a tak všechny děti byly odměněny vstupenkami pro sebe i pro své rodiče do DinoParku, který byl sponzorem této dětské kreslířské soutěže. Za to patří DinoParku velké poděkování ze strany pořádající organizace. Vstupenky předal předseda spolku pan Veszprémi.

6 Ukázka vojenské techniky V rámci oslav 95. výročí založení Spolku neslyšících Plzeň jsme uspořádali v sobotu 8. září 2012 ve spolupráci se 4. Obrněnou divizí Plzeň a s.k.v.h. Bergowci Plzeň ukázku vojenské techniky, která proběhla na náměstí Republiky v Plzni. Na akci jsme mohli shlédnout staré vojenské motorky, jeepy a palné zbraně a také vojenské uniformy z 2. světové války. Celá akce byla tlumočena do českého znakového jazyka, což umožnilo účast sluchově postižených. Na akci se prezentovaly i další neziskové organizace jako Občanské sdružení Ty a Já, Oblastní charita Rokycany, Domov pro osoby se zdravotním postižením Stod, které svým vystoupení zpestřily průběh dopolední ukázky vojenské techniky. Jednalo se o zpěv, tanec a módní přehlídku oblečení, které si sami postižení vyrobili. Současně bylo možné si něco nakoupit ve stáncích, které opět patřily neziskovkám. Hlavně pak občerstvení u Mlsného anděla, které všem chutnalo. Akce byla směřována hlavně na sluchově postižené, neboť jejich specifika postižení neumožňuje běžnou prohlídku vojenské techniky v rámci oslav osvobození Plzně. Největší úspěch měla projížďka návštěvníků ve vojenské technice kolem náměstí. Celou akci bylo možné uspořádat jen za spolupráce Plzeňského kraje, MMP odboru kultury, Nadačního fondu pro kulturní aktivity občanů Plzně, Fuji Koyo, Kooperativy a projektu ROPOV.

7 Program oslav k 95. výročí založení spolku, které se konají od 2. října 30. listopadu 2012 Program: 2. října 30. listopadu Výstava k 95. výročí založení SNP v prostorách kavárny Kačaba 9. října hodin Pietní návštěva hrobu paní Smutné v Dýšiné a pana Zacha v Račicích. 10. října hodin Kvizová soutěž 3členných družstev (prostory spolku) 11. října hodin Turnaj v dámě (prostory spolku) 12. října hodin Exkurze do pivovaru Prazdroj (sraz účastníků v 9.45 hodin, exkurze je tlumočena do ČZJ) 13. října hodin Slavnostní schůze k 95. výročí založení v salonku hotelu Central Na akce zve výbor jak členy, tak i přátele Spolku neslyšících. Sponzoři oslav 95. výročí založení Spolku

8 Program akcí ve Spolku říjen - prosinec lednulednu dobře října bavili. sobota h. 10. Ročník Putovního poháru joker jednotlivců a družstev 9. listopadu pátek h. Členská schůze 17. listopadu sobota h. Putovní pohár v šipkách jednotlivců 5. prosince středa h. Vánoční kvizová soutěž 12. prosince středa h. Klub žen předvánoční posezení 15. prosince sobota h. Šipky Vánoční dvojice (cricket) 26. prosince středa h. Posezení a Vánoční dvojboj joker a prší 31. prosince pondělí h. Silvestr Každou středu od h. se schází Klub žen Každý čtvrtek od h. se schází Klub seniorů SLEDUJTE NÁSTĚNKU, ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA Oslavujeme životní výročí našich členů Redakce Bulletinu se omlouvá paní Janě Dostálové, panu Jaroslavu Helusovi, Karlu Spurnému a Ferdinandu Veszprémi, že nebyli omylem uvedeni v minulém čísle v rubrice Oslavujeme životní výročí. 65 Bufka Václav 70 Vavrač Jiří 85 Komorous Stanislav Bulletin vydává Spolek neslyšících Plzeň jen pro vnitřní potřebu.

BULLETIN 3/2011 29. 06.11

BULLETIN 3/2011 29. 06.11 Spolek neslyšících Plzeň BULLETIN 3/2011 29. 06.11 Čas léta Blíží se léto a s ním období školních prázdnin, dovolených a doba volna, které strávíme na cestách nebo na svých zahrádkách či chatách. V době,

Více

BULLETIN 2/2012 22. 06.12

BULLETIN 2/2012 22. 06.12 Spolek neslyšících Plzeň BULLETIN 2/2012 22. 06.12 Co s volným časem Tak jako každý rok, tak i letos na nás čeká okurkové období. Je to část letního ročního období, kdy se nic zajímavého neděje a všichni

Více

BULLETIN 1/2012 04. 04.12

BULLETIN 1/2012 04. 04.12 Spolek neslyšících Plzeň BULLETIN 1/2012 04. 04.12 Vážení členové, dostáváte do rukou první číslo letošního Bulletinu s velkým zpožděním. Situace byla způsobena změnou ve spolku, která proběhla koncem

Více

zpravodaj obce Šitbořice

zpravodaj obce Šitbořice zpravodaj obce Šitbořice září 2008 ŠTENGARÁČEK - zpravodaj obce Šitbořice Vážení čtenáři, dostáváte do rukou letošní třetí číslo obecního zpravodaje. Zahrnuje období dovolených a prázdnin. Na události

Více

Spolek neslyšících Plzeň

Spolek neslyšících Plzeň Spolek neslyšících Plzeň BULLETIN 2/2014 26.03.14 Jarní úvaha V době, kdy dostáváte do rukou tento časopis, je již jaro podle kalendáře v plném proudu. Všude začínají rašit stromy, tráva se zelená a příroda

Více

Spolek neslyšících Plzeň

Spolek neslyšících Plzeň Spolek neslyšících Plzeň. Čas bilancování Malá ručička pomalu ukazuje půlnoc, ale velké se ještě moc nechce ukousnout čas ze starého roku a začít počítat s novým letopočtem. Na konci letopočtu je číslovka

Více

Znovuotevření staré budovy základní školy

Znovuotevření staré budovy základní školy červenec, srpen, září 2013 109 5,- Kč Zpravodaj městského úřadu též na http://www.pysely.cz Znovuotevření staré budovy základní školy Od roku 2007 byla stará budova školy uzavřená statikem z důvodu nebezpečí

Více

časopis lorm z.s. ZIMa VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU

časopis lorm z.s. ZIMa VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU 81 2014 časopis lorm z.s. ZIMa VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU Nad dopisy čtenářů Místo mého srdce příběh PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE HLUCHOSLEPé OSOBNOSTI ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Více

Přeji Vám všem klidné adventní období, krásné a pokojné vánoční svátky a úspěšný vstup do roku 2014. Ing. František Hajdůch, starosta obce

Přeji Vám všem klidné adventní období, krásné a pokojné vánoční svátky a úspěšný vstup do roku 2014. Ing. František Hajdůch, starosta obce Vážení spoluobčané, chladné počasí těchto dnů nám neklamně avizuje blížící se předvánoční období a konec dalšího roku. Zároveň je to doba, kdy se ohlížíme co nám právě končící rok přinesl a rekapitulujeme

Více

Radniční list. Posvátná atmosféra vyzývá k otevření srdcí. Měsíčník Města Prachatice. VIII. ročník, číslo 12 (prosinec 2006) www.prachatice.

Radniční list. Posvátná atmosféra vyzývá k otevření srdcí. Měsíčník Města Prachatice. VIII. ročník, číslo 12 (prosinec 2006) www.prachatice. Měsíčník Města Prachatice VIII. ročník, číslo 12 (prosinec 2006) Starostův sloupek Tak už tady opět máme poslední měsíc v roce a s ním neodmyslitelně spjaté určitě nejkrásnější svátky. Vánoce jsou oslavou

Více

KASEJOVICKÉ NOVINY Měsíčník města Kasejovice a obcí Hradiště, Mladý Smolivec, Nezdřev, Oselce a Životice

KASEJOVICKÉ NOVINY Měsíčník města Kasejovice a obcí Hradiště, Mladý Smolivec, Nezdřev, Oselce a Životice PROSINEC 2012 Cena 3,- Kč Číslo 12; ročník XVII. KASEJOVICKÉ NOVINY Měsíčník města Kasejovice a obcí Hradiště, Mladý Smolivec, Nezdřev, Oselce a Životice ilí přátelé, blížící se konec roku je dobou, kdy

Více

zpravodaj obèanù Boleradic

zpravodaj obèanù Boleradic Prosinec 2009 èíslo IV. zpravodaj obèanù Boleradic Když v Římě svatořečili Anežku českou, radovali se poutníci s trikolórami v klopě: naše Anežka je svatá, teď už to brzo praskne. Tam nahoře zatím probíhá

Více

11 / 2014 LISTY města Lysé nad Labem 1. MĚSTO LYSÁ NAD LABEM A OKOLÍ www.mestolysa.cz 11 / 2014

11 / 2014 LISTY města Lysé nad Labem 1. MĚSTO LYSÁ NAD LABEM A OKOLÍ www.mestolysa.cz 11 / 2014 LISTY 11 / 2014 LISTY města Lysé nad Labem 1 V dnešním čísle: MĚSTO LYSÁ NAD LABEM A OKOLÍ www.mestolysa.cz 11 / 2014 Výsledky voleb do Zastupitelstva města v Lysé nad Labem v 10/2014 Okrsek č. l 2 3 4

Více

Slovo starosty. Zprávy obce Žabčice 2/2011. Říjen 2011. 51

Slovo starosty. Zprávy obce Žabčice 2/2011. Říjen 2011. 51 Zprávy obce Žabčice 2/2011. Říjen 2011. 51 Slovo starosty Vážení spoluobčané, rok 2011 se přehoupl do své druhé poloviny a zbývá nám už pouze velmi krátká doba k tomu, abychom dokončili vše, co jsme si

Více

NOVINY. Pouťovým oslavám přálo výjimečně i počasí INFORMAČNÍ MĚSÍČNÍK MĚSTA. Úvodní slovo. Z obsahu. Listopad 2014. č. 11, ročník XLI cena 10 Kč

NOVINY. Pouťovým oslavám přálo výjimečně i počasí INFORMAČNÍ MĚSÍČNÍK MĚSTA. Úvodní slovo. Z obsahu. Listopad 2014. č. 11, ročník XLI cena 10 Kč NOVINY INFORMAČNÍ MĚSÍČNÍK MĚSTA Listopad 2014 č. 11, ročník XLI cena 10 Kč Pouťovým oslavám přálo výjimečně i počasí Ani o letošní pouti nechyběly tradiční atrakce, které lákaly malé i velké. Rok se sešel

Více

Slovo starosty 12/2013

Slovo starosty 12/2013 12/2013 Slovo starosty Vážení občané, dovolte, abych Vás srdečně pozdravil v tomto předvánočním čase. Rád bych Vám sdělil několik informací ze života naší obce Dobrá. Na pondělí 16. prosince 2013 je svoláno

Více

PROSINEC 2012 23. ROČNÍK CENA 10,- Kč

PROSINEC 2012 23. ROČNÍK CENA 10,- Kč PROSINEC 2012 23. ROČNÍK CENA 10,- Kč VÁŽENÍ SPOLUOBČANÉ, ROK 2012 SE BLÍŽÍ KE SVÉMU KONCI A JÁ BYCH VÁM TÍMTO CHTĚL POPŘÁT KRÁSNÉ VÁNOČNÍ SVÁTKY PLNÉ ŠTĚSTÍ A POHODY A DO NOVÉHO ROKU JEN DOBRÉ. PŘEJI

Více

Zpravodaj Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR

Zpravodaj Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR 11/2011 Zpravodaj Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR OBSAH Úvodník... 3 Co se událo... 4 Polský europoslanec Adam Kósa v Praze... 4-7 Tichá kavárna... 7 XXI. Mezinárodní festival pantomimy neslyšících...

Více

Smiřic, Rodova a Holohlav. číslo 1 červen 2014

Smiřic, Rodova a Holohlav. číslo 1 červen 2014 Smiřic, Rodova a Holohlav číslo 1 červen 2014 Vlak mezi domy U Jordánu? Tohle také není fotomontáž! Vzadu smiřické paneláky a konec ulice Kršovka. Ukázku toho, co dokáže optika fotoaparátu, nám zachytil

Více

SLOVO STAROSTY VYDÁVÁ MĚSTYS NEDVĚDICE ČÍSLO 3 ROČNÍK 2 ZÁŘÍ. Foto: Antonín Špaček

SLOVO STAROSTY VYDÁVÁ MĚSTYS NEDVĚDICE ČÍSLO 3 ROČNÍK 2 ZÁŘÍ. Foto: Antonín Špaček ZPRAVODAJ NEDVĚDICKÝ VYDÁVÁ MĚSTYS NEDVĚDICE ČÍSLO 3 ROČNÍK 2 ZÁŘÍ 2008 SLOVO STAROSTY Vážení spoluobčané, dostává se Vám do rukou letos již třetí číslo Zpravodaje a věřím, že si v něm opět každý z Vás

Více

Novoměstský zpravodaj

Novoměstský zpravodaj Novoměstský zpravodaj 5 květen 2013 Foto: František Prouza zpravodaj@novemestonm.cz www.novemestonm.cz Otázky pro starostu Ve středu 17. dubna 2013 byly ve foyeru sálu Zastupitelstva Královéhradeckého

Více

MĚSÍČNÍK CHRUDIMSKÉ RADNICE

MĚSÍČNÍK CHRUDIMSKÉ RADNICE KVĚTEN 2014 XVII. ROČNÍK MĚSÍČNÍK CHRUDIMSKÉ RADNICE www.chrudim.eu turistický portál: www.navstevnik.cz zpravodajský portál: www.chrudim.tv Májová úvaha Jen v máji, se láska ve mně rodí. V máji, já po

Více

Dne 21. srpna 2011 jsme oslavili 75. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů ve Všemině.

Dne 21. srpna 2011 jsme oslavili 75. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů ve Všemině. říjen 2011 Číslo 3 Ročník XIII. Dne 21. srpna 2011 jsme oslavili 75. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů ve Všemině. Čtěte na str. 4 7 V LISTĚ NALEZNETE: Z jednání zastupitelstva obce Dotace ZK Povodeň

Více

č.4 ZÁŘÍ 2008 DNES VÁM PŘEDSTAVUJEME... POVÍDÁNÍ O... BUZICÍCH

č.4 ZÁŘÍ 2008 DNES VÁM PŘEDSTAVUJEME... POVÍDÁNÍ O... BUZICÍCH ZÁŘÍ 2008 č.4 www.blatensko.cz DNES VÁM PŘEDSTAVUJEME... Ročník II. Vážení čtenáři, v tomto čísle našeho zpravodaje Vám přinášíme informace o historii, současnosti a zajímavostech abecedně šesté a sedmé

Více

BESEDNÍK. Zvon pokoje a mše svatá za padlé vojáky ČERVEN 2015 ČÍSLO 226 LISTUJEME: LISTUJEME: LISTUJEME: PŘEHLED AKCÍ ČERVEN, ČERVENEC, SRPEN

BESEDNÍK. Zvon pokoje a mše svatá za padlé vojáky ČERVEN 2015 ČÍSLO 226 LISTUJEME: LISTUJEME: LISTUJEME: PŘEHLED AKCÍ ČERVEN, ČERVENEC, SRPEN BESEDNÍK Zpravodaj města Kravaře www.kravare.cz ČERVEN 2015 ČÍSLO 226 LISTUJEME: Janáčkův máj str. 7 LISTUJEME: Pohádkové odpoledne str. 8 LISTUJEME: Oslavy založení CVČ Kravaře PŘEHLED AKCÍ Zvon pokoje

Více

ČERVEN 2014 25. ROČNÍK CENA 10,-

ČERVEN 2014 25. ROČNÍK CENA 10,- ČERVEN 2014 25. ROČNÍK CENA 10,- Historická vozidla na náměstí 31.5.2014., měsíčník, vydává Městský úřad Deštná, 378 25 Deštná, č. j. MK ČR E 1158 Redakční rada: D. Šašek, P. Píglová, H. Janotová, Vl.

Více

zima 2008 VERŠE Kdybych... 3 SLOVO ŠÉFREDAKTORA... 4

zima 2008 VERŠE Kdybych... 3 SLOVO ŠÉFREDAKTORA... 4 Doteky 57 bulletin lormu ZIMa 2008 VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU rozhovor PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE osobnosti ze světa hluchoslepých ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA ZÁLIBY (HOBBY) VZKAZY

Více

zpravodaj obce Šitbořice

zpravodaj obce Šitbořice zpravodaj obce Šitbořice červen 2008 ŠTENGARÁČEK - zpravodaj obce Šitbořice Vážení čtenáři, tímto druhým letošním číslem našeho obecního zpravodaje pokrýváme období, které bylo na události velmi bohaté.

Více

ZPRAVODAJ PŘIPRAVUJEME

ZPRAVODAJ PŘIPRAVUJEME SPOLEČNOST PRO PODPORU LIDÍ SMENTÁLNÍM POSTIŽENÍM V ČESKÉ REPUBLICE,o.s. Brno www.spmp-brno.cz ZPRAVODAJ MĚSTSKÁ ORGANIZACE SPMP BRNO SVITAVSKÁ 19, 614 00 BRNO TEL.:420 545 581 458, IČO: 64326837 ČÍSLO

Více

Číslo 10/2010. www.dvurkralove.cz

Číslo 10/2010. www.dvurkralove.cz NOVINY Vydává město Dvůr Králové nad Labem ZDARMA KRÁLOVÉDVORSKÉ RADNICE Číslo 10/2010 - vychází 29. října Rok 740. výročí od první písemné zmínky o městě www.dvurkralove.cz PODZIMNÍ VOLBY DO ZASTUPITELSTVA

Více