ODPOSLECHNUTO U MATURITNÍCH ZKOUŠEK

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ODPOSLECHNUTO U MATURITNÍCH ZKOUŠEK"

Transkript

1 ODPOSLECHNUTO U MATURITNÍCH ZKOUŠEK (výroky jsou zaznamenávány nepřetržitě od roku 1992 do současnosti) Maturity na GVP 1992 Zkoušející: Potřebuješ sestrojit trojúhelník. Co máš k dispozici? Maturant: Křídu! Tak já bych začala přistěhováním se na řecký poloostrov. Tak například tam přišli různí kmenové, například Iónové. Perská říše se začala roztahovat a lezla na Malou Asii. Člověk vznikl tak, že asi před 45 milióny let lezl po stromech a sbíral lesní plody. Sbíral ptačí vejce, pojídal mláďata a podobně. Doba železná přinesla velké zdokonalení zbraní. Lidé to tehdy hodně potřebovali, protože chodili na mamuty. Dynastie vždycky vládla, dokud nevyhynula nebo nebyla vybita. Jirásek byl mohutný spisovatel konce 19. století. Inspiroval se životem jednoho Františka, který psal i knihy. Humanismus se rozšířil z Itálie přes potulné filosofy. Karel Hynek Mácha byl velice mladým básníkem, ale bohužel po sobě zanechal rozsáhlé dílo. Cikány Mácha nedokončil. Teda von je dokončil, ale voni mu je zakázali. Za typického představitele jich bývá jmenováno hodně, ale já si vzpomínám akorát na Seiferta. Maryša se mu nakonec odplatí tím, že mu koupí kafe. Maturant: On patřil mezi sovětské romantiky. Zkoušející: No to snad ne! Maturant: Pardon, já nechtěl. Sámo byl muž velmi schopný, a taky vojensky bojoval. Po příchodu věrozvěstů u nás vzniklo zakládání klášterů. Zkoušející: Já nevím, co chcete říci. Maturant: Já taky ne.

2 Maturant: Čapek napsal to RUR. Zkoušející: Snad R.U.R., ne? Mezi těmi písmeny jsou tečky! Jaká je hlavní myšlenka této hry? Maturant: No vlastně aby ty roboti nezískali tu nadvládu nad těma lidma, žejo? Nejvyšší skupina emocí je afekt, když už to člověk neudrží. Kolumbus jako jeden z prvních nevěřil, že Země je placatá. Hledalo se, že by se dostalo do Indie, kdyby se plilo na Západ. Kleistocénés zavinil v Athénách ostrakismos. Zkoušející: Tak dobře, vyvraždili jsme Slavníkovce. A co bylo dál? Zkoušející: No a jak ta válka dopadla? Maturant: Francouzskej král dostal na frak. Otázka pro referendum může znít jenom: ano nebo ne. Kartágové ne, Kartáguňci vlastně Kartágoňové Tato spisovatelka napsala napsala no, vona psala pořád. Napsala třeba taky kritický realismus. Zkoušející: Jaký máme kalendář? Po kom je pojmenován? Maturant: To byl Gaius Marius Caesar, takže kalendář je mariánský. Ve středověku, když někdo vypřemýšlel něco jiného, měl smůlu. Upálili ho. Cervantes napsal Dona Chichota. Také v té době psal František Petrarca. Zkoušející: Co obdivují cizinci na Pražském hradě? Maturant: Pana prezidenta! Maturity na GVP 1993 V České republice je 31 nemocných AIDS, z toho je 430 pozitivních. Ludvík XVI. měl svého dveřníka a nočníka. Hemingway popisuje své zážitky z 1. světové války v díle Sbohem a šáteček. Zařadila bych tam Aloiska Jiráska. Ježíš Kristus měl dvojí přirození: božské a lidské. Pokud jde o královnu, velice významné bylo pro ni období přechodu.

3 Cicero byl vynikající římský myslitel, který se vyznačoval tím, že nikdy neřekl žádnou svoji myšlenku. Marketing je něco, co se v tom podniku děje. Máme například Baťu a ještě i jiné další boty. Victor Hugo napsal Krám matky Boží v Paříži. Musím říct něco o bratrech Čapkech ne, Čapkách. Tu aporii Letící šíp jsem vůbec nepochopila. To moh vymyslet akorát mužskej! K nejvyspělejším státům světa patří například Asie. AIDS je získání ztráty imunity. V Jugoslávii z živočišné výroby pěstují například velbloudy. Ta zvířata u Čapka dostaly postupně takovou moc, že se začaly mohutně rozmnožovat. Romeo a Julie nešťastnou náhodou spáchali sebevraždu. Asi před třemi a půl tisíci lety vznikají první Sumerové. V 19. století vznikl F.X.Šalda. Prof. Hroněk: Kdože byl tehdy císařem? Ale, prosím vás, František Josef II. vůbec neexistoval! No jak se jmenoval ten slabomyslný debil na trůně? Ferdinand V., ne? No. A kdo nastupuje po něm? Vy nevíte ani tohle? Starej Procházka, stařičký mocnář takhle různě se mu říkalo, vládl kupu let Tak nic. A kdopak nám to tehdy rejdil po monarchii? No přece Radecký, Windischgrätz a Jelačič, ne? Na Velkou Moravu přicházeli zvěrozvěsti. Na Velké Moravě propukaly rozpory. Propukaly zvnějšku, zejména ze západu, ale i z východu. Bohužel si nemůžu vzpomenout na jméno toho vládce, co se mu narodil svatý Václav. Prof. Hroněk: Co dělaly parní stroje v dolech? No co ohrožovalo horníky nejvíc? Plyn a voda, ne? Čili ty parní stroje cucaly a cucaly! Prof. Hroněk: Ty opice žily v savanách, čili se musely zvedat na zadní nohy, aby mohly z té trávy vyjuknout, ne? Řím byl založen Rómem a Rémem.

4 Zkoušející: Jak to s tím Kolumbem nakonec dopadlo? Maturant: No, nakonec umřel. Sangvinik je člověk skoro normální. Já mám radši italský fašismus než německý, protože nebyl tak krutý. Prof. Hroněk: Který významný Francouz pomáhal americkým osadníkům ve válce za nezávislost? Myrkýz La La Maturant: La Fontaine! Lidé vyznávali celou řadu bohů, z nichž každý ovládal nějakou činnost, například plodnost. Lidé s těmi bohy konverzovali a přinášeli jim oběti. Podle Descarta má člověk o všem pochybovat, ale ne o Bohu, protože ten je stoprocentní. Raskolnikov se necejtí, takže pořád přemejšlí, jestli se má nechat udat. Zkoušející: What do you do there, in fitness center? Maturant: I sit on the bar and drink something. Jiří Poděbradský vysílá Lva z Rožmitálu po evropských dvorech orodovat za svoje myšlenky. Matyáš se s Vladislavem domluvil, že kdo dřív umře, dostane celé území. A Ludvík potom udělal šup do bažin! Maturant: Nešťastnou náhodou byla smrtelně postřelena Windischgrätzova manželka, což ho pochopitelně popudilo. Prof. Hroněk: Co vy víte? Třeba ho to potěšilo! Prof. Hroněk: Luther se chtěl ohřát, takže tu papežskou bulu co? No spálil! Papež byl celý říčný a začal ho pronásledovat. Kam utíká Luther? Jaké máte doma auto? Škodovku? No na hrad Wartburg přece! Stavové vtrhli na Hrad, kde byli jenom tři páni: Slavata, písař a Fabricius. Kauzalita je, když čekáme a nevíme, co z toho vznikne. V Češskoj respublike mnogo zamkov, napriměr Český Krumlov i Krkonoše. Kain a Ábel byli bratři a jeden druhého zabil. Ne, ten jeden toho druhého. Na východ od ráje? Ta hlavní hrdinka byla taková skrytá mrcha. Prof. Hroněk: Proč vynalezl Nobel dynamit? Maturant: Protože byl blázen! Panteismus je, když Bůh je někde dole a nesedí nikde na nebi.

5 Prof. Hroněk: Jaká byla situace v Evropě před rokem 1848? No bublalo nám to tu pod povrchem, ne? A kdo držel tu pokličku, aby to nevybublalo? Svatá aliance přece! Tuto trigonometrickou funkci vyřešíme pomocí Herodesova vzorce. Prof. Nesvadba: Kdy si muž hledá milenku? No obvykle tehdy, když mu manželka vyčichne, ne? Jestli my ně buděm prirodu ochraňáť, ně budět ně budět ničevó ně budět! Prof. Hroněk: Dočkal se Magalhaes uznání za svoji plavbu? Ale nedočkal! Oni ho totiž co? No zabili a spapali! Na té Bílé nemoci inteligentní člověk pozná fašismus. Nejdřív bych řekl takovou tu omáčku a pak budu pokračovat. Aristotelés byl jedním z nejvýznamnějších filosofů všech dob. Prof. Nesvadba: Těch důkazů Boží existence u Tomáše je několik a z nich nám přece leze ten Aristotelés! U Arabů vládl polyteismus, načež přichází Mohamed s monoteismem. Zkoušející: Na čem je závislý spotřební průmysl? Maturant: Na spotřebě. Zkoušející: Z čeho se vylučují ty trávicí fermenty? Maturant: No třeba pavouk, když chytne kořist do zubů Prof. Hroněk: Kdopak nám umlátil ty Araby? No Karel Martel, ne? Tak. A když tatínek umlátil Araby, co zajímavého udělal synáček? Prof. Hroněk: Komunističtí předáci seděli v Kábulu na čem? No na sovětských bodácích, ne? Prof. Hroněk: Tehdy se přece říkal ten vtip, jaký je rozdíl mezi Jaruzelským a Pinochetem. Nevíte? Přece tři dioptrie! Klasické dílo je takové, které později něco způsobilo. Myslím si, že jsem řekl všechno a že se tady už nemusím rozšiřovat. Tak, a teď bych se vrhnul na Husa! Teď bych se vrhnul zase zpátky do národního obrození, kde jsem vynechal Palackého. Nevím, jak se mi to mohlo stát! Husa si dali na Kostnickém koncilu jako zákusek, později byl opečen také Jeroným Pražský.

6 Karel Marx byl Žid nevalné pověsti. Meine kleine Schwester is vierzig Jahre alt. Prof. Hroněk: Fašisti si vypucovali holínky, nažehlili puky a v italském operním stylu pochodovali na Řím. Mezi nejvýznamnější Čapkova díla patří vliv fašismu. Dášeňka čili život zvířete. Václav IV. byl vzdělaný, hodný panovník, který se často opíjel a byl krutý. Humus, to jsou třeba žížaly a jiný hmyz. Jirásek dával morálku dopředu, kdežto jiní ji dávali dozadu. Rómové jsou přitahováni především obchodem, dále pak kriminalitou a rodinnými přídavky. Když má taková Rómkyně třeba pět dětí, klidně vyžije z těch přídavků! U Haška se projevovala nevázanost, alkoholismus a snaha navázat na světovou literaturu. Hašek bojoval proti režimu a císaři, který u nás tehdy probíhal. Zkoušející: Fučík, to se mu musí přiznat, byl velice obratný novinář. Jeho reportáže by leckoho přesvědčily. Maturant: Mě teda ne! Nový zákon se stal předmětem sporů mezi normálními lidmi a církví. Ovidius působil napřed v Římě, pak byl vyhoštěn do Rumunska. Maturant: Tak a to je všechno. Prof. Bártová: No, všechno to není, ale je to asi všechno, co tě napadá! Ve válce Severu proti Jihu šlo o to, že vyvstala situace, že Američani byli prostě nuceni bojovat proti vlastně taky Američanům. Petrarca žil na trůnu Karla IV. Kosmova kronika je legenda, která popisuje život tehdejší Prahy. O Praze píše později třeba také Máchův Máj. Arbes psal romaneta, což jsou romány s prvky sci-fi, ale spíš jsou to povídky. Poláček byl velký satirista a humorista. Hašek píše toho Švejka satiricky, ale i humorně, takže když to člověk čte, tak se i zasměje. Beatníci byli zklamáni společností a tak odešli k alkoholu, drogám, sexu a podobným věcem.

7 Maturant: Z marxistických kritiků nám moc nezbylo, protože Urx byl zničen za války. Prof. Hoznauer: To ho jako rozbombardovali nebo co?? V Řecku byl polyteismus, to znamená, že tam bylo dostatek bohů, o kterých se dalo napsat dostatek eposů. Basnířka Sapfó neboli Lesbos. V Římě se to divadlo postupně začíná zvrhávat v gladiátorské hry. Prof. Hroněk: Píšou jinak, ano. Už to není ten rozsypaný čaj, ale píšou latinkou. Lion Feuchtwanger? To je Židovka z Toleda! Další věcí, která propuká v 70. letech, je založení sociálně demokratické strany. Vývoj byl, ale nebyl postupný. Vyvinulo se všechno najednou. Humor je, když je něco napsaný formou, že se tomu normální člověk i zasměje. Vyučující: To se divím, že Mrzena propadl. Vždyť on se začal i učit! Byly u nás různé nábožné texty, související s křesťanstvím. Maturity na GVP 1994 Poproduktivní věk je tak od 60 nebo 65 let a ti lidé už pak k ničemu nejsou. Ten král měl neustálé problémy s Uhrama. Nastupuje Rudolf, který si bere Elišku Rejčku, ale nemá to vůbec žádný smysl. Prof. Mervínský: Václav se dal zabít ve vhodnou chvíli od vhodného člověka a vznikla vhodná situace, aby se to mohlo slavit. Maturantka: Drahomíra byla pohanka. Prof. Mervínský: No, to my nevíme. O tom se píše v legendách. Maturantka: A střetla se s Ludmilou v boji o moc. Prof. Mervínský: To taky nevíme, jenom si to myslíme. Legendy praví, že to bylo kvůli náboženství. Maturant: V čele byl Beran. Prof. Mervínský: V čele čeho? Maturant: V čele protektorátu. Prof. Mervínský: To je ale široký pojem! V čele státu, vlády, čeho? Maturant: Aha, v čele vlády. Člověk je čistá deska a tak, jak stárne, se toho v něm hodně nahromadí.

8 Prof. Kratěnová: Jak se říkalo ve starověku Černému moři? Maturantka: Pon Pon Ponton! Freud říkal, že když člověk potlačuje sexuální energii, tak se to projeví v umění. Středověká filosofie vlastně vzniká se středověkem jako takovým. Prof. Nesvadba: Tak jak je to s těmi vjemy? Proč je zelená tabule pro všechny zelená? Kdo nebo co je toho příčinou? No koho tam vždycky šoupli, když nevěděli kudy kam? Ano, Boha, to víte, že jo! Renesance se vracela ke starým antickým autorům, například k Petrarkovi. Idoly jeskyně znamenají, že člověk zkrátka nevyskočí z kůže. Maturantka: Myslíte? Prof. Mervínský: Myslím. Maturantka: No, já taky, ale nevím, jestli je to dobře! Nominalismus postupně nahlodával scholastiku, až to všechno spadlo. Karel Marx se spoléhal na pracující, že svrhnou vykořisťovatele, a pak se jim to, bohužel, skutečně povedlo. Podle Platóna mají filosofové společnost vést no k těm světlým zítřkům! Byly tam různé větší bitvy, které byly ale většinou menšího rozsahu. Pravěk je datován od roku 3 miliony, kdy se začal člověk vyvíjet z opice. Lidé v tom paleolitu prakticky jenom chodili a sbírali různé materiály, například pazourky. Prof. Urbachová: Čím se Tereza Nováková zabývá v tom románu? Maturantka: Ona tam ona tam hledá sama sebe! Egypťané také uměli spočítat objemy ploch. Jan Lucemburský je znechucen českou šlechtou ostatně není divu, že? a proto odchází. Prof. Šoulová: A matka je no? Maturant: Matka není. Prof. Šoulová: Ale je, ale jaká je? Maturant: A jo, nemocná! V dřevinách se nám objevují letopisy. Člověk se vyvinul v podstatě z hmyzožravých savců a pak to šlo dál, ale to je vám jistě známé.

9 Prof. Jáklová: Ano, a tady k tomu máme dokonce obrázek. Maturant: Dokonce? Ano, děkuji. Takže dobře Tak já jsem měl tak nějak rozebrat ty příčiny tý revoluce. Tak v tom bych zašel asi hodně daleko! Maturant: Já bych se zmínil o revoluci Prof. Mervínský: To přejdi, pusť se do roku 1848! Maturant: Ale já bych to nerad přešel, ono to bylo důležité! Prof. Mervínský: Všechno bylo důležité, ale přejdi to! A křič, komise neslyší!! Er war im Prag. Ich muss mit ihn in meinem Gruppe sprechen. Maturant: V Německu na půdě parlamentu chtěli mít to sjednocení. Prof. Mervínský: Na půdě parlamentu tak mohli mít možná nábytek, ale ne sjednocení! Válčil tam ten ten Pyrrha. Šlo taky o Sicílii, kde fungoval, myslím, Archimédes. Nejgeniálnější vojevůdce všech dob Hannibal táhne s tisíci slonů a miliony vojáků přes Pyreneje. Řím byl z toho, dá se říci, strachy v rozkladu. Další nádhernou postavičkou Říma byl Sulla, který zavedl proskripce, čímž geniálně podnítil udavačství. František Hrubín napsal Romanci pro kolotoč. Giordano Bruno byl napřed u dominikánů a pak působil jako samouk. Ředitel Vocelka: Tak snad abychom si to těleso namalovali, ne? Ale na tu stranu tabule, která není mokrá, aby bylo vidět, co je vidět! Ředitel Vocelka: Teď mi není jasné, co to tam děláte. Obsah kolmého hranolu mi totiž neříká vůbec nic. Ředitel Vocelka: Nechte tu houbu, služba nám to smaže. Celé dopoledne se na to těší! Maturant: V pravěku prakticky nejvíc pracoval muž. Prof. Mervínský: Ale to by ses divil, jak se tam muži váleli a jenom občas vyběhli s oštěpem ven! Prof. Mervínský: Tak už necháme umřít Sáma a půjdeme dál! Prof. Nesvadba: To je ale krásná otázka! V té se budeme rochnit!! Weber byl oponistou Marxe, pokud se týčelo těch tříd. Probíhala spousta válek: první, druhá, korejská, v Perském zálivu, na Balkáně a Bůh ví, co nás ještě čeká! Němectví je podle Nietzscheho vlastně takové zprasené germánství.

10 Prof. Urbachová: Jmenuje se to jako Shakespearovo drama, ale je tam navíc tma. Maturantka: Kulhavý Orfeus. Věstonická Venuše je na dnešní poměry značně nehezká, ale v tehdejší době jaksi se nebylo čemu divit. Ženy byly tehdy věcí, která byla objektem velkého uctívání. Pohřbívali zemřelé, že jim dávali různé praktické předměty, které tam mohli potřebovat. Při malování používali napřed určité saze s tukem, později kousky kůže to byl takový praštětec! Asi 3 miliony let před naším letopočtem žil člověk, který se jmenoval Homo habilis. Homo sapiens se začal zabývat keramikou. Napřed to byly nádoby na vodu, například měchy. Prof. Staněk na chodbě: Tak, pánové, jak se cítíte? Jedničky nedávám, dvojky jsou už dneska vyčerpány, takže si nějak rozdělte ty zbývající známky! Václav II. se vyklubal jako poměrně dobrý panovník. Maturant: Ve 20. letech kulminuje divadelní tvorba bratří Čapků. Prof. Urbachová: Ano, správně, to už je konec 30. let Za války dochází k úpadku divadla u nás, nicméně hraje se v některých koncentračních táborech. Liberalismus souvisí žejo? s takovým tím osvobozováním se od té nadvlády. To jsou ty hry, jak se v nich nakonec všichni vzájemně pozabíjejí. Prof. Kratěnová: Jak vycházel Livius s Augustem? Maturantka: On vycházel tak, že ho obcházel. Tak já bych začal takovým vlastně takovým asi úvodem. Británie, to je taková klasická strojírenská země spíš teda z dřívějška než teď no ale teď už zase taky Mezi ty rozvojový státy Afriky patřej v podstatě všechny africký státy. V Etiopii například sbíraj kokosový vořechy. Alexandr táhl, táhl, táhl až umřel! Prof. Nekvapilová: Jací živočichové zde budou žít? Maturant: Nějací hadé. Josef Čapek nejen kreslí, ale i maluje. Mně se nejvíc líbil Zahradníkův rok, to je taková sran tedy legrace.

11 Maturity na GVP 1995 Za války vznikaly v zahraničí různé spolky, například rota Nazdar! Když žili lidé v pravěku, tak ještě nehrabali, to až teď. Vláda absolutismu v 18. století je období, kdy se jaksi absolutismus dostává do své absolutní podoby. Na dvoře Ludvíka XIV. se přiživovaly stovky šlechticů, kteří tam žili jako takoví parazité. Na venkově žili sedláci a vůbec lidi produkující potraviny. Dlouhý parlament v Anglii byl dlouhý proto, protože byl delší než ten krátký. Za vlády Jindřicha IV. hugenoti padli na úrodnou půdu, takže se velice rozmnožili. Jindřich VIII. dal některé své ženy popravit, jiné zemřely samy. Prof. Mervínský: Co nám spadne? Maturantka: Železná opona nám spadne! Rusové vyzkoušeli atomovou bombu, což Američany dosti udivilo. Prof. Mervínský: Jak vypadá situace? Máme krále, král umře, co dál?? Prof. Mervínský: Já bych chtěl slyšet ta jména. No nediv se, vždyť jsem je u tebe viděl napsaná! Ukaž ty papíry! Aha, tak to jsem je viděl asi někde jinde. No nic, časem se na to dostaneme.možná. Prof. Mervínský: Představ si Jiřího vnitropolitickou situaci. Proč posílal to mírové poselstvo po evropských dvorech? To neměl nic jiného na práci? Je tedy víceméně jisté, že Pohrobek se stal králem, nicméně krátce nato zemřel. Prof. Mervínský: Svatý Václav je svatý, protože protože proč? Maturant: Protože inklinoval ke katolické víře. Prof. Mervínský: Hodně lidí inklinovalo a nebyli prohlášeni za svaté! Maturant: Tak proto, protože byl zabit bratrem. Prof. Mervínský: To bylo v té době taky hodně lidí, ale ani to není důvod. Podívej se, musíš se dát zabít ve vhodnou chvíli vhodnou osobou na vhodném místě, aby ses mohl stát svatým! Prof. Mervínský: Dobře, svatý Václav je mrtev. My víme, že nevíme, kdy přesně. Prof. Mervínský: Kdo měl tu výkonnou moc v Římě? Byli to vždy dva mužové no, dva později třeba i kůň! Maturant: Aha, konzulové!

12 Prof. Nesvadba: Co se stalo s Magalhaesem na Filipínách? Maturant: No, v podstatě tam umřel. Cortés vyvrátil říši Aztéků velice jaksi násilně, až bych řekla hodně ošklivě! Války za nezávislost probíhaly mezi britskými osadami a Američany. Geografický determinismus je působení geografie na lidi. Posledním Přemyslem Otakarem byl ten druhý. Komenský napsal Kšeft umírající matky. Tak já mám psychiku. Napřed bych chtěl říct, o čem vlastně budu mluvit. Napřed bych teda začal od začátku. Autor ukazuje na popis tuh touh tužeb! Současná situace v Jugoslávii je taková, že se rozpadla. Oni tam na Balkáně ignorujou ty rezoluce Rady Společnosti národů a furt se to tam, bohužel, mlátí! Amazonka má největší vodnatelnost na světě. Prof. Fojtová: Nemohlo by to jít zpaměti? 360:12=30, ne? To musí mít nějakou kulturu! Někteří lidé si tady budou muset spočítat na kalkulačce i kolik je 3x4! Prof. V. Suchánková: No vidíte, o lásce šeptal tichý mech! Ten mech se nám tu jaksi zživotňuje, že? Jak tomu říkáme? Per per personifikace! Polibek je také forma komunikace, například polibek státnický! Slepičí syndrom je, když děvčata nezvládají své ženství. Já, když mám puzení, přece taky hned neskočím na samičku! Prof. Nesvadba: Co myslíte, je to nějaký reálný soud, nebo jde o úplný blábol? Prof. Mervínský: Proč vznikají kartely, syndikáty a podobně? Maturant: No, asi zjistili, že ve dvou se to líp táhne! Vojtěch se nám jako jeden z mála zachránil z té čistky proti Slavníkovcům. České státnictví bychom tak mohli klást do 9. století. Maturity na Gymnáziu Přípotoční 1995 Když je dítě malé, ničemu nerozumí. Když je dospělé, tak taky ne.

13 V roce 1917 došlo v Rusku ke Kornelovu puči. Zkoušející: Jaká část toku Labe je u nás? Maturant: Labe teče do Černého moře. Zkoušející: No to snad ne! Ale já se ptám, jak se nazývá ta část jeho toku, která je u nás! Maturant: No, asi je to ta první. Zkoušející: Horní tok se tomu říká, ne? Athény a Sparta byly vysláblé z té peloponéské války, proto Alexandr sestavil Makedonii z celé řady říší, které si podmanil. Ludvík XVI. se ve své vládě opíral o rozpadající se státní aparát. Perské loďstvo napadla bouře a zničila je, což bylo veliké vítězství Řeků. Napřed byli obsazeni Sudeti a pak bylo obsazeno úplně všechno. Maturant: Oni jsou schovaní v kostele, který bombardují. Zkoušející: Kdo? Oni? Maturant: Ne, někdo jiný! Pak vzniká poetismus. Do poetismusu patří hravost a Vítězslav Nezval. Číslovky máme základní, řadové, násobné a několikanásobné. Jan Hus kázal ve vyhnanství v Kostnici. Fjordy vznikly ledovcovým původem. Vznikly v době ledové z ledovců. Vznikly tedy působením ledovců. No, ten nejjižnější bod Asie vám říct můžu, ale to si konec konců můžete přečíst na mapě! Hustota železniční sítě je množství železnic v kilometrech na kilometr. Králové byli ve Spartě kontrolováni radou stařešin. Bořivoj I. byl náš první Bořivoj. Dělníci byli značně chtiví po moci a proto vypukli v revoluci. Stavové pak defenestrovali ty místodržící z oken, přičemž Slavata se potlouk vo římsu. Jaroslav Seifert nedostudoval gymnázium, proto se stal spisovatelem. Při maturitě z anglického jazyka: Máme doma dědečka, který je maminkou mojí maminky. Ne, je babičkou mojí maminky! Ale ne, moje babička je maminkou mojí maminky!

14 Zkoušející: Která autorka vytváří podobný typ hrdinky? Maturant: To nevím, ale myslím, že to nevadí, protože to nepatří do otázky. Romeo a Julie jsou z Itálie. Odehrává se to jaksi tedy v Itálii. Jsou to dvě rodiny. Tedy, přesněji řečeno, oni jsou ze dvou rodin. A na konci se oba otráví. Mohu hovořit? Ano, děkuji. Tak my zde máme problematiku poezie po roce Dovolil bych si začít ukázkou, kterou můžete vidět zde na stole. Autoři, kteří nereprezentují příliš dobře spisovatelskou profesi, jsou Egon Bondy a Ivan Martin Jirous. Bondy se léčil v psychiatrickém zařízení a Jirous napsal Magorovy zápisky, což svědčí, myslím, dostatečně o jejich autorovi. Moj atěc rabotajet kak vrag. Remarque píše, jak se skupina žáků nechala zblbnout svým učitelem a přihlásila se na frontu. K literatuře o válce můžeme zařadit také legionářskou literaturu, kdy legionáři se těžko dostávali domů a je to například Kaplický. Fučík napsal knihu reportáží o zemi, kde dnes již znamená včera. Ano, zde mám tady já mám tady ukázku. Je to Oty Pavla je to tedy Ota Pavel. Zde tedy já tedy bych začal. V romantismu hrdinové za něco bojují a potom většinou umírají. Tak já mám hovořit o parabole. Víte, co je to parabola? Japonsko je stát ostrovní, tedy mořský. Zkoušející: Proč vznikala města? Maturant: Do měst proudily zásoby potravin a stahovaly se tam cechy. Jean Jacques Rousseau napsal celkem tři dramata, především Lakomce. Svatopluk Čech se celý život staral o matku a sourozence a na konci života se stal hrdinou, když celý národ slavil jeho padesátiny. Vo vremja svobodnoje vremja ja zanimajus plavanijem. Tóže ja spuskájus na lyžach s kopca. Zkoušející v polovině zkoušení z ruského jazyka: Promiň, z čeho vlastně skládáš zkoušku? Z ruštiny nebo ze slovenštiny? Během nástupu Marie Terezie na trůn došlo k válce. Byly obavy, že by tedy vzrostla moc toho nacionalismu, kdyby tedy vzrostla, ale ona nevzrostla.

15 U ženy je rozmnožovací soustava tvořena dvěma vajíčky pod dutinou břišní. Druhotné sekundární orgány, tedy vlastně druhotné sexuální orgány, to je třeba to ochlupacení. Zkoušející odevzdaně: No. Takže kolegyně to už všechno řekla, což je škoda, protože jsem tě chtěl k tomu dotlačit. Romantici jsou chudí nebo chudáci, většinou jsou také slabší, zejména po psychické stránce. Dalším představitelem francouzského realismu byl Walter Scott. Otakar Březina tvořil jen v pěti letech. V Semaforu byl Suchý se Šlitrem, pak nim přistoupila Molavcová a vytvářeli spolu roztomilé hry. Volební systém máme většinový a menšinový. S Marxem spolupracoval Fridrich Engels, což byla taková jeho pokladna. Zkoušející: Tak si začni. My jsme tady jedno kolektivní ucho! Osobnost je jednota duševního a fyzického. Vždycky působí najednou a nikdy zvlášť, akorát u schizofreniků to nefunguje. Na Staroměstskoj ratuše nachoďjatsja izvěstnyje kurorty. Zkoušející: Kdo překládal prokleté básníky? Maturant: Sládek. Zkoušející: Ano, správně, Vrchlický! Zkoušející: Řekněte nám nějaká přídavná jména přivlastňovací. Maturant: Ano, například matčin, otčin Mein Bruder hat viele Tiere. Er hat auch zwei Kinder. Kinder sind auch kleine Tiere. Fašismus už potom nebyl tak populární, tak zapálili Říšský sněm. Když se dostal Hitler k moci, pustil se hned do Židů a ostatních Slovanů. Zkoušející: Proč je tam plus, Zuzano? Maturantka pohotově: Protože je tam mínus! Sókratés chodil po tržišti pořád dokola a tam ho taky potkal Platón. Salinger napsal knížku Kdo chytá v řiti. Ester byla Židovka a nedostavila se k odvodu.

16 Roku 313 bylo křesťanství uznáno za světové náboženství. Naša semja jezdit na gory i tam my běgajem na kaňkach. Ich habe Kriminal nein, ich will Kriminal nein, ich möchte Kriminalistik studieren! Ich Sport treiben Ferien. Zkoušející: Wo lebt deine Cousine? Maturantka: Ja, das ist gut. Zkoušející: Also wohin fährt deine Cousine? Hin oder her? Maturantka: Ja, sie fahren nicht. Zkoušející: Kannst du mit dem Auto fahren? Maturantka: Ja, du kannst. V Římě byly arény a tam nahnali všechny křesťany a chtěli po nich, aby odvolali tu svoji víru, a když nechtěli, tak na ně vypouštěli různá zvířátka. To se mi ale zdálo dost surové. Zkoušející: Essen Sie nur Fische oder auch etwas anderes? Maturant: Yes. Maturant: Ich habe das Thema: Wein. Zkoušející: Wie, bitte? Maturant: Pardon, mein Thema ist Wien. Zkoušející: Schade, das war ein interessantes Thema! Josef Čapek se také zabýval zabýval se také tedy psal. Většina Páralových knih je spjata s chemickým prostředím. Svatej Xaverius je vo vobraze, na kterej se jeden pán dívá, kterej se tam přijde podívat. No, je to vo pokladu, ale nakonec se tam najdou takový bezcenný drahokamy. Zkoušející: Jak skončil Dürych? Maturant: No, špatně. Česká politika se moc nevyvíjela, akorát tady byl Masaryk. Kramář a Rašín byli omilostněni, protože Rakousko-Uhersko už tušilo, že se rozpadne. Hlavní reformátoři, to byl Martin Luther. Ten pokračoval po Husovi a hlásal a hlásal. Vývoj člověka vzniká před 14 miliony let. Sámo byl kupec rakouského původu. Maturant: Alexandr dělal expanzi zejména na východě. Zkoušející: Jak to zdůvodňoval? Maturant: No, peršanským útlakem.

17 Maturant: U Issosu padl perský král. Zkoušející: Nepadl. Maturant: Tak tedy uprchl a Alexandr ho zajal. Zkoušející: Nezajal, a když ano, tak mrtvýho! Ich möchte eště etwas sagen. V tomto dramatu se na středověkém tržišti zesměšňuje církev. Zkoušející: Jaký vztah měli Slované k Avarům? Maturant: No, chtěli je vyhubit. V průmyslové revoluci se odchází od zemědělství. Světová náboženství jsou světová proto, protože se rozkládají všude na světě a vyznává je světová část lidí. No, tak například je to křesťanství a potom potom to pohanství. Vedle křesťanství máme ještě i jiné další víry, třebas ty katolíky. Posle raboty mně nužno bylo smotreť mnogo iz učíva. No ja mnogo zapómnila! Maturantka: Kdybychom byli národ filosofů, umřeli bychom hlady. Zkoušející: Ano, ale bylo by to krásné, viďte? Karel Havlíček Borovský v Brixenu vystřízlivěl. Karel Havlíček Borovský byl exilován do Brixenu do Holandska. Příběh Viktorky je realistický, protože umře. Paní Bovaryová spáchá sebevraždu, protože ji nedokázal uspokojit manžel. Bratři Mannové byli bratři. Byl to Thomas a a jeho bratr. Hašek napsal Dobré osudy vojáka Švejska. Tam si dělá sran legraci z války a z vysokých úředníků a oficírů. Je to takový až moc velký dobrák a všechno bere doslova, z čehož vyplývá ta hloupost těch oficírů. Hlavní hrdinkou Babičky je babička. Gellner byl pesimista, nenacházel východisko z problémů, toulal se po hospodách, narukoval a ztratil se. Do svých děl vkládal vulgaristické výrazy. Šrámek byl anarchističtí byl anarchista. Psal antimiliti antimitili protiválečná díla. V životě jsou důležité takové ty přechodníky, teď třeba maturita. Dostojevský zachycuje psychologii postav. To je typické pro toho Idiota.

18 Zkoušející: Kde bývá zemní plyn? Maturant: V ropě. Zkoušející: Kdy měla železnice vrchol? Maturant: Železnice má už vrchol za sebou. Montesquieu založil geocentrický determinismus. Zkoušející: Jaký byl ústřední a úhlavní problém Patočkův? Zkoušející: No, z vás by teď Platón radost neměl, a Patočka taky ne. Otokar Březina začal tvořit až po své smrti. Významným kazatelem Husovy doby byl Zikmund Winter. Jan Hus se narodil v Kostnici u Prachatic. Maturity na GVP 1996 Prof. Pátá: Cože? Ty používáš doma na smažení ropné oleje? To snad ne! Erbenův život nebyl veselý, neboť se mu nejdříve podařilo založit ochotnický spolek, ale pak se rozpadl. Bradburyho jsem četla, ale to už je dýl. Chtěl tam vyjádřit myšlenku, ale už přesně nevím, jakou. Jinak mi ten Bradbury docela sednul, ale jinak mi tyhle díla připadají dost přihlouplý. To R.U.R. dopadne víceméně v podstatě dobře, i když to má v podstatě otevřený konec. Prof. Šponarová: A co takový Dostojevský? Maturantka: No jistě, Idiot! Největší Shakespearovo drama je Romeo a Lucie. Maturant: Mojžíš dostal na hoře Sinaj archu úmluvy. Prof. Nesvadba: No, to by se tedy pěkně nadřel! Snad mu stačily ty desky, ne? Leda, že by v arše sjel dolů z toho kopce! Když vypijeme alkohol, poškodí se statokinetické ústrojí a tak moc nedržíme rovnováhu. No, zkrátka se člověk motá. Seneca byl vychovatelem Nerona, ale potom se zvrhnul. Maturantka: Sídlí tam centrum životně důležitých funkcí, jako je dýchání nebo třeba erekce. Prof. Erlebach: To není žádná životně důležitá funkce, to už umíme jinak! Ty cykly se v té indické tradici cyklisticky vracejí.

Odmaturuj z češtiny, by PD

Odmaturuj z češtiny, by PD Odmaturuj z češtiny, by PD 1. Počátky slovesného umění, nejstarší umělecké projevy, ÚLS, vliv slovesnosti na literatur 19.st Celá kniha: B. Němcová, K.J.Erben: pohádky; Eduard Petiška: Staré Řecké báje

Více

Maturity na GVP 2010

Maturity na GVP 2010 Maturity na GVP 2010 Mezi podnikatelem a zaměstnancem je Občanský zákoník. Smlouva je právní papír, který ujednává ten proces. Prof. Kozderková: Co takhle odpovědnost za vady? Maturantka: Vady máme různé.

Více

Nechť je toto někomu k užitku. Martin Plicka

Nechť je toto někomu k užitku. Martin Plicka Nechť je toto někomu k užitku Martin Plicka V šem, které nebaví vypracovávání maturitních otázek, jsem vytvořil tento dokument z vlastních učebních zdrojů. V případě, že vše nedopadne dle vašich představ,

Více

Ruchovci, Lumírovci 1. Almanach Ruch 1868 program, generace 2. časopis Lumír program 3. Svatopluk Čech program 4. Jaroslav Vrchlický

Ruchovci, Lumírovci 1. Almanach Ruch 1868 program, generace 2. časopis Lumír program 3. Svatopluk Čech program 4. Jaroslav Vrchlický Ruchovci, Lumírovci 1. Almanach Ruch 1868 program, generace 2. časopis Lumír program 3. Svatopluk Čech program 4. Jaroslav Vrchlický Almanach Ruch Název připomíná národní vlastenecký ruch v souvislosti

Více

Mezi tím darováním ledviny a potratem vidím analogii v tom, že je mezi nimi obrovský rozdíl.

Mezi tím darováním ledviny a potratem vidím analogii v tom, že je mezi nimi obrovský rozdíl. Výroky z maturit 2014 Prof. Jásková: Jak to v tom roce 1848 dopadlo? Maturant: Dopadlo to poměrně dobře. Prof. Jásková: Já mám na mysli, jak dopadl ten pokus o sjednocení Německa. Maturant: Tak ten tedy

Více

11. Realismus ve světové literatuře

11. Realismus ve světové literatuře 11. Realismus ve světové literatuře Začneme charakteristikou realismu a pokračujeme jednotlivými národními literaturami. Realismus je umělecký směr, kterrý se snaží zobrazit svět kolem sebě co nejvěrněji.

Více

vznik nových forem byronská povídka tvůrce Byron; lyrickoepická povídka s větším množ- stvím

vznik nových forem byronská povídka tvůrce Byron; lyrickoepická povídka s větším množ- stvím Evropský romantismus Evropa, 1. třetina 19. století Umělecký směr, reakce na porážku myšlenek Velké francouzské revoluce lítost, smutek Heslo revoluce rovnost, svornost, bratrství Po revoluci naopak došlo

Více

Ať spočine na nás, Hospodine, tvé milosrdenství, jak doufáme v tebe.

Ať spočine na nás, Hospodine, tvé milosrdenství, jak doufáme v tebe. FARNÍ INFORMÁTOR 2. NEDĚLE POSTNÍ 17. ÚNORA 2008 Ať spočine na nás, Hospodine, tvé milosrdenství, jak doufáme v tebe. ZLATÁ MOZAIKA PŘIPOMÍNAJÍCÍ UDÁLOST PROMĚNĚNÍ PÁNĚ V ABSIDĚ BAZILIKY NA HOŘE TÁBOR

Více

Obsah O fotografce... 3 Úvod... 5 Anna Surmač.... 16 Elvíra Jumaeva... 30 Irina Kuzmina... 34 Jana Litvinova... 34 Malgorzata Olczak.... 42 Maryna Hordiyenko... 43 Natalia Kolva...51 Sarima K... 52 Sihoko

Více

NIDAL SALEH Pane Salehu, můžete nám představit svou novou knihu?

NIDAL SALEH Pane Salehu, můžete nám představit svou novou knihu? NIDAL SALEH se narodil 15. července 1936 v palestinském Nábulusu, kde absolvoval základní školu a gymnázium. Po maturitě roce 1954 už jako jordánský občan nastoupil na dvouletou pedagogickou školu v Ammánu.

Více

FARNÍ INFORMÁTOR. Pán Bůh mu dá trůn jeho otce Davida.

FARNÍ INFORMÁTOR. Pán Bůh mu dá trůn jeho otce Davida. FARNÍ INFORMÁTOR POUŤ U SV. ANNY V PUSTIMĚŘI 30. ČERVENCE 2006 Pán Bůh mu dá trůn jeho otce Davida. MODLITBA VĚŘÍCÍCH K: Bratři a sestry, Bůh mocně působí v životě těch, kdo doufají v jeho milost. Na přímluvu

Více

Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T LIDÉ A ČAS

Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T LIDÉ A ČAS Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T Linda Mikulenková LIDÉ A ČAS Pracovní sešit pro 4. a 5. roční k základní školy Lektorovali: Mgr. Antonín Kalous, Ph.D.; Mgr. Radek Malý, Ph.D. Recenzovali: PaedDr. Blanka

Více

Odůvodnění správných odpovědí testy KALIBRO pro 7. ročníky (školní rok 2010/11, varianta A)

Odůvodnění správných odpovědí testy KALIBRO pro 7. ročníky (školní rok 2010/11, varianta A) Odůvodnění správných odpovědí testy KALIBRO pro 7. ročníky (školní rok 2010/11, varianta A) Správné odpovědi jsou vyznačeny zelenou barvou, nesprávné hnědočervenou. Černou barvu mají položky v úlohách

Více

Deset tisíc změn se znovu mění. Dno všeho vrchol prázdnoty

Deset tisíc změn se znovu mění. Dno všeho vrchol prázdnoty Petr Kotyk Deset tisíc změn se znovu mění. Dno všeho vrchol prázdnoty Rozhovory a promluvy českých literátů z let 1990 1995 Cherm Praha 2008 Vychází za finanční podpory Nadace Českého literárního fondu.

Více

Bleskáč (naše interview)

Bleskáč (naše interview) Školní krounský ob asník 2 duben/2007 Zprávy z ředitelny Výsledky našich žáků ve vzdělávání dělají v celkovém pohledu celé škole, mně osobně, a věřím, že i všem občanům obce, radost. Výborně reprezentovali

Více

VlB: Ano, a právě to bylo jedním z důvodů, proč jsem tam nezůstal. Nehledě k tomu, že bych zemi neopustil, protože jsem zde doma

VlB: Ano, a právě to bylo jedním z důvodů, proč jsem tam nezůstal. Nehledě k tomu, že bych zemi neopustil, protože jsem zde doma Dialog o transformaci s Vladimírem Benešem 1,2 : MS: Co pro vás znamenal rok 1989? VlB: Nepochybně to byla největší změna v životě, kterou jsem zažil a kterou jsem mohl zažít. Byla to změna k lepšímu.

Více

1 10 MARKÉTA KUTILOVÁ KLÁRA ŠÍPKOVÁ MIRO ŽBIRKA KRATOCHVÍLE

1 10 MARKÉTA KUTILOVÁ KLÁRA ŠÍPKOVÁ MIRO ŽBIRKA KRATOCHVÍLE 1 10 MARKÉTA KUTILOVÁ KLÁRA ŠÍPKOVÁ MIRO ŽBIRKA KRATOCHVÍLE na začátek Stanislav Bernard spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard V prosinci jsme měli tradiční setkání s našimi zaměstnanci. Vždycky oslavíme

Více

Nick Churchill, IV. přednáška 25.1.03 (přepsáno z diktafonu a od Lenky S.)

Nick Churchill, IV. přednáška 25.1.03 (přepsáno z diktafonu a od Lenky S.) Nick Churchill, IV. přednáška 25.1.03 (přepsáno z diktafonu a od Lenky S.) Úvod: Nick: mimo jiné chci probrat nové zkoušky léků od J. Sherra: Losos a Labuť. Obě zkoušky jsou nádherné, nejen proto, že jsou

Více

ČECHOAUSTRALAN. www.cechoaustralan.com. Krkonoše - foto Viktor Dyk. Phillip Island - foto Eva Jančík

ČECHOAUSTRALAN. www.cechoaustralan.com. Krkonoše - foto Viktor Dyk. Phillip Island - foto Eva Jančík ČECHOAUSTRALAN www.cechoaustralan.com Krkonoše - foto Viktor Dyk Phillip Island - foto Eva Jančík 2 ČECHOAUSTRALAN Velvyslanectví České republiky: 8 Culgoa Circuit, O Malley, ACT 2606 Tel: 02 6290 1386,

Více

3 4 5 7 SRDEČNÁ DOHODA Pavel MARTINOVSKÝ, ZŠ Vratislavova Použité materiály: mapa Fašodské krize, karikatura Srdečné dohody, dějepisný atlas Novověk II. (nebo nástěnná mapa Afriky) Klíčová slova: kolonie,

Více

Moje zkušenost : při řízení počítejte s tím, že všichni čistou hlavu nemají.

Moje zkušenost : při řízení počítejte s tím, že všichni čistou hlavu nemají. na začátek Moje zkušenost : při řízení počítejte s tím, že všichni čistou hlavu nemají. Stanislav Bernard spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard Když se podívám o dvacet let zpátky, vidím, jak jsem se

Více

DĚJEPIS 6.ROČNÍK ČAS, PRAVĚK, ARCHEOLOGIE

DĚJEPIS 6.ROČNÍK ČAS, PRAVĚK, ARCHEOLOGIE VY_12_INOVACE_D.6.A.01 DĚJEPIS 6.ROČNÍK ČAS, PRAVĚK, ARCHEOLOGIE Mgr. Eva Skalníková 1/ Na která hlavní období dělíme lidské dějiny? 2/ Základní kaménky, s jejichž pomocí skládáme mozaiku dějin, nazýváme

Více

Odůvodnění správných odpovědí testy KALIBRO pro 7. ročníky (školní rok 2013/14, varianta B)

Odůvodnění správných odpovědí testy KALIBRO pro 7. ročníky (školní rok 2013/14, varianta B) Odůvodnění správných odpovědí testy KALIBRO pro 7. ročníky (školní rok 2013/14, varianta B) Správné odpovědi jsou vyznačeny zelenou barvou, nesprávné hnědočervenou. Černou barvu mají položky v úlohách

Více

Odůvodnění správných odpovědí testy KALIBRO pro 7. ročníky (školní rok 2013/14, varianta A)

Odůvodnění správných odpovědí testy KALIBRO pro 7. ročníky (školní rok 2013/14, varianta A) Odůvodnění správných odpovědí testy KALIBRO pro 7. ročníky (školní rok 2013/14, varianta A) Správné odpovědi jsou vyznačeny zelenou barvou, nesprávné hnědočervenou. Černou barvu mají položky v úlohách

Více

abecedaosn Informační centrum OSN Globální otázky očima studentů českých škol

abecedaosn Informační centrum OSN Globální otázky očima studentů českých škol Informační centrum OSN V Praze působí od roku 1947. Je součástí celosvětové sítě informačních center OSN ve více než sedmdesáti zemích. Kromě informační činnosti oficiálně zastupuje Sekretariát OSN v České

Více

OBSAH. číslo 36. B-komplex. strana 2. Na recepci 3. Počtvrté poprvé 4

OBSAH. číslo 36. B-komplex. strana 2. Na recepci 3. Počtvrté poprvé 4 č. 36 číslo 36 B-komplex OBSAH Na recepci 3 Počtvrté poprvé 4 Krušno 4 Blíží se roční období, které jsem si oblíbil ze všech nejméně, totiž jaro. Podzim je mi sympatický pro své nevlídné a pošmourné počasí,

Více

PAVEL PAFKO ALEŠ KUBÍČEK ZANZIBAR HAVANA

PAVEL PAFKO ALEŠ KUBÍČEK ZANZIBAR HAVANA 3 12 PAVEL PAFKO ALEŠ KUBÍČEK ZANZIBAR HAVANA Je dobré mít cestovní pojištění vždy po ruce Stanislav Bernard spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard na začátek Nedávno jsem jel do Bratislavy na konferenci

Více

KNIHA, SE KTEROU MÁTE ČESKÉ DĚJINY NA DOSAH!

KNIHA, SE KTEROU MÁTE ČESKÉ DĚJINY NA DOSAH! Časopis pro knihkupce, knihovny, nakladatele a čtenáře ročník XI /2012 26. 11. 9. 12. 2012 23 Vaše knihkupectví KNIHA, SE KTEROU MÁTE ČESKÉ DĚJINY NA DOSAH! Vaše internetové knihkupectví Listopadové interaktivní

Více

KISLEV TEVET. Kč 15, 5771 PROSINEC 2010 ROČNÍK 72 VĚSTNÍK ŽIDOVSKÝCH NÁBOŽENSKÝCH OBCÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH A NA SLOVENSKU

KISLEV TEVET. Kč 15, 5771 PROSINEC 2010 ROČNÍK 72 VĚSTNÍK ŽIDOVSKÝCH NÁBOŽENSKÝCH OBCÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH A NA SLOVENSKU Kč 15, 5771 PROSINEC 2010 ROČNÍK 72 KISLEV TEVET VĚSTNÍK ŽIDOVSKÝCH NÁBOŽENSKÝCH OBCÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH A NA SLOVENSKU Ulička v bývalém syrakuském ghettu. (K článku na str. 14 15.) 2 VĚSTNÍK 12/2010 ŽIDÉ

Více

TIŠRI CHEŠVAN. Kč 15, 5768 ŘÍJEN 2007 ROČNÍK 69 VĚSTNÍK ŽIDOVSKÝCH NÁBOŽENSKÝCH OBCÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH A NA SLOVENSKU

TIŠRI CHEŠVAN. Kč 15, 5768 ŘÍJEN 2007 ROČNÍK 69 VĚSTNÍK ŽIDOVSKÝCH NÁBOŽENSKÝCH OBCÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH A NA SLOVENSKU Kč 15, 5768 ŘÍJEN 2007 ROČNÍK 69 TIŠRI CHEŠVAN VĚSTNÍK ŽIDOVSKÝCH NÁBOŽENSKÝCH OBCÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH A NA SLOVENSKU Mark Podwal: Pražské Židovské Město. (Kvaš na papíře, 2002.) 2 VĚSTNÍK 10/2007 TEREZÍNSKÁ

Více