KUKÁTKO. 3/2012 vydáno: vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru Pardubice

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "KUKÁTKO. 3/2012 vydáno: 19.4.2012. vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice"

Transkript

1 KUKÁTKO 3/2012 vydáno: vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru Pardubice

2 2 OBSAH: Obsah... 2 Adresář... 3 Co je u nás nového... 4 Sportovní pobyt v Lednici... 4 Rozhovory s... 5 Vy se ptáte, my odpovídáme Zpověď tuláka Křížovka Sociálně právní poradenství Tři společenské události Lázně Poděbrady Lázně Poděbrady - poděkování Informace o akcích Špízy se zeleninou a šunkou Čokoládové kelímky s ovocem Představujeme vám kompenzační pomůcky Naši partneři... 32

3 3 TYFLOCENTRUM PARDUBICE, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961, Pardubice tel.: ÚŘEDNÍ HODINY: Pondělí 8:00 12:00, 13:00 16:00 Úterý 8:00 12:00, 13:00 16:00 Středa 8:00 12:00, 13:00 16:00 Čtvrtek 8:00 12:00 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * PRACOVIŠTĚ CHRUDIM: Městský park 274, Chrudim tel.: ÚŘEDNÍ HODINY: Středa 8:00 12:00, 12:30 15:00 Čtvrtek 8:00 12:00 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * PRACOVIŠTĚ VYSOKÉ MÝTO: Plk. B. Kohouta 914, Vysoké Mýto tel.: ÚŘEDNÍ HODINY: Čtvrtek 8:30 13:00

4 4 CO JE U NÁS NOVÉHO Děkujeme, že nám pomáháte tvořit Kukátko a přispíváte svými články. Abychom je mohli uveřejnit, je třeba nám je doručit do uzávěrky, která je pro následující číslo ve středu 6. června. Zájemci o konzultaci s Tyfloservisem ohledně lup a dalších optických pomůcek se mohou hlásit na tyto termíny: 4. června a 25. června, vždy v časech 9.00, 9:45, 10:30, 11:15 a 12:00 hodin. V týdnu od 28. května do 1. června budou uzavřena z důvodu školení pracovníků všechna pracoviště TyfloCentra Pardubice, o.p.s. Děkujeme za pochopení. V době letních prázdnin v červenci a srpnu se mění otevírací doba TyfloCentra Pardubice. Ta bude v pondělí, úterý a ve středu od 8:00 do 14:00. Ve čtvrtek a pátek bude středisko zavřeno. Kancelář v Chrudimi bude otevřena pouze ve středu od 8:00 do 15:00. Kancelář ve Vysokém Mýtě bude zavřena. SPORTOVNÍ POBYT V LEDNICI Vážení sportovní příznivci, přicházíme k vám s podrobnějšími informacemi o programu letního rekondičního pobytu, který se uskuteční od 12. srpna do 17. srpna v penzionu Farma v Lednici (www.farmalednice.cz). Součástí akce budou terénní sociální služby - sociálně aktivizační, sociální rehabilitace a průvodcovské a předčitatelské služby. Průvodcovská

5 služba bude poskytována v rozsahu 5 hodin na den. Finanční náklady na průvodce (např. ubytování a doprava) a průvodcovskou službu jsou hrazeny z prostředků Nadace ČEZ. V rámci sociálně aktivizační služby bude každý den až do odpoledních hodin hlavní náplní turistika a jízda na dvojkolech. Navštívíme zajímavosti kulturní i přírodní, jako např. Minaret, Tři grácie, Zámek Lednice, lednický park a další. Turisty čekají trasy cca 8 až 15 km, dvojkolisty cca 60 km za den. V rámci služby sociální rehabilitace budeme trénovat mozek prostřednictvím komunikačních her, nacvičovat správné stolování, trénovat orientaci v neznámém prostředí a další. Těšit se můžete i na společná posezení, bude možnost navštívit vinný sklípek a další. Doporučený vlakový spoj 12. srpna odjíždí z nádraží v Pardubicích v 8:41 hodin, pojedeme do Břeclavi, odkud budeme pokračovat do Lednice pěšky. Při cestě zpět 17. srpna je doporučený spoj ve 12:06 hodin, do Pardubic přijede v 14:17 hodin. Časy doporučených spojů se mohou ještě změnit v návaznosti na domluvě na přepravě dvojkol, o tom budete informováni při placení doplatku. Přihlášky jsou připraveny k vyzvednutí v kanceláři TyfloCentra Pardubice. Vybírat vyplněné a od lékaře potvrzené přihlášky a doplatek Kč bude kolegyně Míša Reková v pondělí a čtvrtek od 8 do 11 hodin a v úterý a ve středu od 12 do 15 hodin. Za kolektiv pracovníků Markéta Tamchynová 5

6 6 ROZHOVORY S Muž, který rád přichází na zub věcem zdánlivě neřešitelným a hledá způsoby, jak na to. S oblibou říká: Těší mě hledat cestičky, jak bez zraku dělat věci, o kterých si většinou lidé myslí, že dělat nejdou. Vzděláním muzikant, profesí programátor, ve volném čase lukostřelec, windsurfista a tvůrce různých pomůcek a her pro nevidomé. S mnohými z nich se můžete setkat v pražské nebo olomoucké prodejně Tyflopomůcek. Nejen to, ale i mnoho dalšího je charakteristické pro našeho hosta. Dovolte, abych vám představila Jiřího Mojžíška. Otázka: Jirko, pro mnoho lidí jsi známý svými vynalézavými a kutilskými počiny. Od kdy se u tebe zrodily a co vše si pod nimi máme představit? Odpověď: Řekl bych, že se můžeme vrátit až někam k předškolnímu věku. Hrozně nerad jsem se totiž nudil a do ruky jsem směl brát a taky bral prakticky všecko. Od běžných hraček, přes polínka dřeva na topení, ze kterých čouhaly třísky, po nůžky s ostrými špičkami, až třeba po běžný kuchyňský nůž. A docela dobře si pamatuju, že jsem se nejednou bavil tím, že jsem se ze starých novin snažil stříhat co nejužší proužky a říkával jsem, že dělám nitě. Myslím, že už někde tady vznikal základ pro šikovnost rukou, kterou, mimochodem, považuju za jednu z nejdůležitějších věcí, které by měl nevidomý zvládnout. Tou druhou je samostatná orientace. Kombinace těchto dvou dovedností se schopností kulturně komunikovat s lidmi vám prakticky otevřou celý svět.

7 7 Otázka: Co nebo kdo tě k tvorbě pomůcek přivedl? Odpověď: V brněnské škole pro nevidomé, do které jsem chodil, jsme měli celou paletu společenských her pro nevidomé. Měly velice kulturní i funkční provedení. A v nějaké osmé třídě jsme přesvědčili paní učitelku pracovní výchovy, že by možná šlo, abychom si některé z nich udělali. Paní učitelka byla skvělá, přesvědčování moc práce nedalo. A tehdy to asi začalo naplno. Nestačila mi hra jediná, a tak jsem vymyslel, že udělám Člověče, nezlob se jako hru základní a do lišt tvořících spodní rámeček vyříznu drážky. Do nich bude možné zasouvat hrací desky dalších her. Byla to vlastně taková sada her s jedinou konstrukcí. A jak řekli, tak i udělali. Řemeslná úroveň sice zůstala daleko za existujícími vzory, ale věděl jsem, že ve funkčnosti jsem vzory překonal. Otázka: Kde čerpáš inspiraci pro své nápady? Odpověď: Mám dojem, že těch originálních nápadů mám velice málo. Nejčastěji totiž zkombinuju to nejlepší, s čím jsem se setkal, přefiltruju to vlastní zkušeností člověka vnímajícího bez zraku a je to. Otázka: Co nového v současné době vyrábíš? Odpověď: Nejnovějšími výrobky jsou zřejmě Solitér (hra nebo hlavolam), a váleček Šesterák, který pomáhá lidem velice jednoduše rozvalovat těsto na přesnou tloušťku.

8 8 Překvapilo mě, že jím byly nadšené i zkušené vidící kuchařky. Otázka: Můžeš přiblížit našim čtenářům, co se ti podařilo pro nevidomé zdánlivě neřešitelného vyřešit? Odpověď: Mimo mnohokrát zmiňovanou techniku míření pro nevidomé lukostřelce, kterou si ostatně můžete přímo v Pardubicích vyzkoušet na vlastní ruce, si hodně cením způsobu, který jsem užil u reliéfní mapy naší republiky. Vymyslel jsem princip, jak do malého formátu dostat spoustu informací tak, aby mapa zůstala pro hmat naprosto jasně čitelná. Ale tady je krátká praktická ukázka mnohem přesvědčivější než pouhý slovní popis. Druhé poznání se týká reliéfních obrázků. Je dávno jasné, že pouhé převedení běžného obrázku do reliéfu dá obvykle hmatový paskvil. Nedávno jsem si ale uvědomil i druhou stránku mince. Pouhé vybarvení dobrého hmatového obrázku nikdy nevytvoří zajímavý a estetický obrázek pro oči. Jestliže tedy chceme mít obrázky kombinující estetický vjem hmatu i zraku, jejich linie se určitě nebudou shodovat a jde o to vymyslet způsob, kdy tento rozdíl nepůsobí rušivě. Praktickou ukázkou jsou obrázkové knížky s názvem Vodovky a Každý pes jiná ves, které jsou zatím jen v půjčovně Macanovy knihovny, ale chystají se i do prodeje. Otázka: Jak postupuješ při realizaci pomůcek a her pro zrakově postižené? Vyrábíš si je sám nebo je naopak někam zadáváš do výroby?

9 9 Odpověď: Základní model si vždycky vyrábím sám. Jednak je to práce tvořivá, která mě těší, jednak mi to umožňuje skončit ve chvíli, kdy zjistím, že to není to pravé a začít znovu. Výroba se obvykle realizuje v tak malých sériích, že čas, který bych strávil vysvětlováním toho, co je třeba udělat, přepravou materiálu i hotových výrobků by byl obvykle delší než výroba vlastními prostředky. Mám dojem, že jediné, co jsem si nechal vyrobit, bylo několik součástek pro lukostřelecké zaměřovače, které bylo jednodušší vypálit laserem. Otázka: S tvými výrobky se můžeme seznámit v pražské nebo olomoucké prodejně Tyflopomůcek, které to jsou? Odpověď: Do Tyflopomůcek dodávám třeba: Reliéfní omalovánky, hru Brouček a Obrázkové kachlíky pro nejmenší děti, hry - Šachy, Člověče nezlob se, Ovčinec a Mlýn, Domino s podložkou, Patnáctku, Golf do kapsy, Pyramidu a Solitér. Mezi pomůcky patří třeba Kuličková vodováha nebo už zmíněný Šesterák. Leckteré popisy můžete najít na pod odkazem návody a hračky. Otázka: Jaké ohlasy mají tvoje pomůcky a hry mezi uživateli i širokou veřejností? Míváš od nich zpětnou vazbu?

10 10 Odpověď: Co si uvědomuju, nevidomým se moje výrobky líbí. Je to určitě dané tím, že sám nevidím a všecko dělám tak, aby se to v první řadě líbilo mně. Vidící lidé mají občas výhrady k barevnosti, možná spíše nebarevnosti mých výrobků. Obvykle argumentuju tím, že řešení barevnosti v tak malých sériích, ve kterých vyrábím, na můj vkus výrobek neúměrně prodražuje. V některých případech by kulturně provedená barva zvedla cenu i na dvojnásobek. Někdy říkávám: No tak si vemte fix a ta nástupní políčka u Člověče, nezlob se si napatlejte. Většinou se zhrozí a řeknou: Ale to bude strašně diletantské a ošklivé! A tady přijde můj trumf: Nezlobte se, ale je to totéž, jako když nevidomým někam lepíte kousky dymopásky. Je to pro ruce sice funkční, ale v žádném případě zajímavé a hezké. Otázka: Nechal už sis některý ze svých nápadů nebo pomůcek patentovat? Odpověď: Nenechal. Patentování je poměrně drahá záležitost a je smysluplné jen v případě, kdy předpokládáte, že si váš nápad bude chtít někdo koupit. Jinak jsou to vyhozené peníze. Otázka: Přibližně v roce 2005 jsi vytvořil světově unikátní metodu lukostřelby; dosahuješ s ní vyšších výsledků oproti výsledkům nejlepších nevidomých lukostřelců ve světě. V čem je tato metoda výjimečná? Odpověď:

11 11 Při užití mého nápadu je nevidomý lukostřelec mnohem samostatnější a téměř nezávislý na vidícím asistentovi, bez kterého je ve světě užívaný způsob nemyslitelný. Bohužel o šíření naší metody nemá zájem ani Český svaz zrakově postižených sportovců ani nadnárodní IBSA zabývající se sportem zrakově postižených. O téhle tématice si můžete vcelku podrobně počíst na Otázka: Máš v hlavě další nápady, které čekají na zrealizování, nebo přání, co tě láká vyzkoušet? Je něco, co bys chtěl vzkázat našim čtenářům? Odpověď: Na hlavu se už příliš nespoléhám a tak to, co bych rád vyzkoušel, případně realizoval, mám v souboru Nápadník. Kdy a zda k něčemu dojde, ukáže čas. Čtenářům bych vzkázal - aktivně se bavte a dělejte cokoli. V nejvyšší míře. Všechno se může stát smysluplným. Co nejvíce se vyhýbejte tomu, kdy se necháváte bavit. Tahle cesta vede v důsledku k nesamostatnosti, pocitu neužitečnosti a k samotě. Děkuji ti, Jirko, za rozhovor a přeju dostatek inspirace ve tvé tvořivé činnosti. Pokud vás povídání s Jirkou Mojžíškem zaujalo a máte chuť si s ním popovídat osobně nebo si vyzkoušet některé z jeho her, budete mít tuto možnost v úterý 15. května v TyfloCentru Pardubice. Milena Prskavcová

12 12 VY SE PTÁTE, MY ODPOVÍDÁME OTÁZKA: V loňském roce na jaře TyfloCentrum Pardubice pořádalo den pro uživatele s názvem Pohodový den, kde byl vymyšlen zajímavý program (focení v dobových kostýmech, profesionální nalíčení přítomných dam atd.) Bude se něco podobného konat i v letošním roce? ODPOVĚĎ: V roce 2012 opět chystáme den otevřených dveří pro vás, uživatele služeb pardubického TyfloCentra. Tuto akci plánujeme na úterý 15. května 2012 od 9:00 do 15:00 hodin a nazvali jsme ji Hravý den. Přiďte si v tento den do pardubického TyfloCentra popovídat a pohrát. Budete mít možnost vyzkoušet si různé společenské hry uzpůsobené pro lidi se zrakovým postižením (např. Člověče, nezlob se, Qardo, hmatové šachy či piškvorky a další). Zároveň se budete moci zúčastnit besedy s panem Mojžíškem, který povypráví na téma Zajímavosti při výrobě her pro osoby se zrakovým postižením. O zajímavé informace se s námi dále podělí pan Kalík, jehož velkým životním koníčkem jsou šachy. Těšíme se na to, že si společně s vámi tento den užijeme ve hravém duchu. Přijďte si pohrát či jen tak popovídat. Informace o časovém rozložení aktivit naleznete v přiložené pozvánce. Kolektiv pracovníků TyfloCentra Pardubice

13 13 ZPOVĚĎ TULÁKA Mám rád pěší pochody. V rovinách, horách, u vody. Jen na jaře sejde sníh, už navlékám se do bot svých. A jdu. Kam? Na tom nezáleží. Na zádech batoh a v něm třeba, cibuli, špek a kousek chleba. U pasu čutoru plnou vody, pláštěnku do nepohody. Polívku z pytlíku, i ta se snese. Hřeben? Tak jo. No. A jde se. Tu deku a pytel z igelitu bych zapomněl. A kudlu? Beru i tu. A už kráčím k nádraží. Pevným krokem s kuráží. Co nového mi poví řeka a květena a co zazpívá mi jez? A jaké tajemství se dozvím? Co pro mě skrývá les? A jak vysychá mez? To zjistím už dnes. Kam pojedu? Pořád nevím, který koutek přiláká, duší, srdcem tuláka. Ale co vím zcela jistě, že na jaře je krásně všude. A když sluníčko pomůže

14 14 a vysuší kaluže, co víc bych si už mohl přát, jaro v Čechách, to mám rád. KŘÍŽOVKA H.F. Milí luštitelé křížovek, v minulém čísle jsme hledali okamžik, kdy slunce přechází přes rovník a to se děje dvakrát do roka. Správná odpověď je rovnodennost. V dnešní křížovce budeme hledat slovo, které se pojí k jaru a kdy především studenti oslavují příchod máje. 1. Autor Máje? čtyři písmena, první písmeno 2. Doplňte: Je-li v květnu večer tráva zarosena, hojně bude vína, hojně.? čtyři písmena, čtvrté písmeno 3. Nazdobený kmen stromu (v souvislosti s jarem)? pět písmen, třetí písmeno 4. Která květnová neděle připadá na Den matek? pět písmen, páté písmeno 5. Pod rozkvetlou třešní se dává? sedm písmen, třetí písmeno 6. Anglicky červen? čtyři písmena, čtvrté písmeno 7. Květen je měsíc? pět písmen, třetí písmeno

15 SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ PORADENSTVÍ ZMĚNY V POSUZOVÁNÍ PŘÍSPĚVKU NA PÉČI Od ledna 2012 došlo k zásadním úpravám příspěvku na péči. Pro jeho posouzení je i nadále stěžejní lékařský posudek a sociální šetření, kde se nově se výrazně změnilo posudkové hledisko. Namísto dříve posuzovaných 36 úkonů péče o vlastní osobu a soběstačnost se od ledna 2012 hodnotí schopnost zvládat těchto deset základních životních potřeb:

16 16 a) mobilita, b) orientace, c) komunikace, d) stravování, e) oblékání a obouvání, f) tělesná hygiena, g) výkon fyziologické potřeby, h) péče o zdraví, i) osobní aktivity, j) péče o domácnost. Osoba starší 18 let věku se považuje za závislou na pomoci jiné fyzické osoby: a) stupeň I není schopna zvládat tři nebo čtyři základní životní potřeby; výše příspěvku 800 Kč b) stupeň II není schopna zvládat pět nebo šest základních životních potřeb; výše příspěvku Kč c) stupeň III není schopna zvládat sedm nebo osm základních životních potřeb; výše příspěvku Kč d) stupeň IV není schopna zvládat devět nebo deset základních životních potřeb; výše příspěvku Kč Úřad práce je oprávněn požadovat od lidí, kteří pobírají příspěvek na péči, aby prokázali jeho využívání. Byl zaveden institut tzv. asistenta sociální péče. Tím může být pouze fyzická osoba starší 18 ti let věku, zdravotně způsobilá, kdy se jedná o jinou než blízkou osobu (např. soused). Tato osoba zároveň musí být uvedena ve formuláři Oznámení o poskytovateli pomoci. Asistent sociální péče je povinen s osobou,

17 které poskytuje pomoc, uzavřít písemnou Smlouvu o poskytnutí pomoci. Ta má obsahovat označení smluvních stran, rozsah pomoci, místo a čas poskytování pomoci a výše úhrady za pomoc. V případě, že asistent pečuje o jinou osobu než osobu blízkou, je osvobozen od daně z příjmů příjmem do Kč. Pokud asistent sociální péče odvádí řádnou péči, není omezen v počtu osob, o které může pečovat. Pokud pečuje osoba blízká (např. partner) a mají oba partneři příspěvek na péči, každý z důvodu jiného zdravotního postižení, resp. nezvládání jiných základních životních potřeb, doporučuje se pro případy vzájemného čerpání příspěvku nechat vyhotovit lékařské potvrzení o schopnosti poskytování pomoci. Pokud mají oba partneři příspěvek na péči z důvodu stejného zdravotního postižení, resp. nezvládání stejných základních životních potřeb (např. jsou oba nevidomí), nemohou mezi sebou navzájem tyto příspěvky čerpat. Nový způsob posuzování pro účely příspěvku na péči umožňuje jeho víceúčelové využití i pro účely poskytování příspěvku na mobilitu. To například znamená, že pokud bude žadateli o příspěvek na péči uznána závislost v oblasti mobility a orientace, má nárok i na příspěvek na mobilitu. 17 Milena Prskavcová

18 18 TŘI SPOLEČENSKÉ UDÁLOSTI V sobotu dne 25. února 2012 se uskutečnil již třetí ples TyfloCentra Pardubice. Letošní ples se nesl ve znamení velké události pro TyfloCentrum Pardubice, a to křtění knížky básní Milana Drahoše Člověk, to je záhada. Kmotrou byla paní ředitelka Dana Stoklasová a milým hostem paní učitelka Paarová ze ZŠ Benešovo náměstí, kde se vybraly finanční prostředky na podporu vydání této sbírky. Tradiční bylo vystoupení mažoretek, taneční skupiny Ryengle a orientálních tanečnic. Rovněž pěvecký kroužek pardubického TyfloCentra měl své vystoupení, za podpory muzikantů Vlastíka a Lojzy. Dokázali jsme, že i my zrakově znevýhodnění umíme věci srovnatelné se zdravými. Rád bych poděkoval všem partnerům a sponzorům, díky kterým se ples mohl uskutečnit. Dne 5. března bylo Kafíčko s promítáním fotografií z plesu. My, co jsme byli na plese, jsme si připomněli atmosféru, ti, co na plese nebyli, měli možnost poslechnout si povídání o plese od Dany Stoklasové, případně se podívat na fotografie, které byly promítány na velkém plátně. A nakonec dne 22. března se autor knížky Milan Drahoš, oba ilustrátoři Milena Prskavcová a já spolu se Zuzanou Vodehnalovou zúčastnili besedy v Českém rozhlase Pardubice v pořadu Máme hosta, kde jsme povídali o vzniku této knížky a o úskalích, která zrakově postižení autoři museli při práci překonávat. Díky patří všem pracovnicím a pracovníkům pardubického TyfloCentra. Díky i uživatelům, kteří k těmto akcím přistoupili aktivně. Díky, díky a ještě jednou díky. Váš spokojený uživatel F.Š.

19 19 LÁZNĚ PODĚBRADY Dne 26. března odjelo 21 účastníků do Poděbrad, kde se konal relaxační pobyt. Z pardubického TyfloCentra jely Markéta Tamchynová a Lenka Rendošová, které se o nás po celou dobu pobytu velmi pečlivě staraly, pomáhaly nám s cestou na procedury a plánovaly odpolední program. Po příjezdu do Poděbrad jsme byli ubytováni ve dvoulůžkových pokojích a dostali jsem rozpis procedur na každý den. Procedury byly dopoledne (koupele uhličité, perličkové a masáže). Pracovníci lázní k nám byli velmi ochotní a velmi nám pomáhali při procedurách. Na snídaně, obědy i večeře jsme chodili do hotelu Libenský, kde výborně vařili. Po obědě jsme měli polední klid. Od 14 hodin jsme chodili na procházky, na první vycházce jsme se seznámili s městem a kolonádou. Další vycházka byla podél Cidliny, směrem k Libici, po oba dny bylo pěkné počasí. Další vycházka byla do parku, kde byl dub, u kterého byli kdysi popraveni havíři. V parku byla také obora, kde byli nádherní koně, které jsme si mohli i pohladit. Všechny vycházky v nás zanechaly nezapomenutelné vzpomínky. Kromě toho jsme měli i cvičení v bazénu, dvakrát jsme byli v solné jeskyni, a to ke konci týdne, kdy se počasí značně zhoršilo chumelilo a pršelo. Všichni účastníci děkují TyfloCentru Pardubice, zvláště pak Daně Stoklasové, že se tento pobyt konal, a také Markétě Tamchynové a Lence Rendošové, které se o nás vzorně staraly. Díky patří také personálu lázní za vzorný a milý přístup a hotelu Libenský, kde nám dobře

20 20 vařili. Na krásný a vzorně připravený pobyt budeme dlouho vzpomínat. M. Kašparová LÁZNĚ PODĚBRADY - PODĚKOVÁNÍ Chtěli bychom poděkovat Markétě Tamchynové a Lence Rendošové, jak hezky se o nás staraly a ochotně nám pomáhaly, když někdo potřeboval. Vždy nám zpestřily volný čas procházkami a jinými aktivitami. Díky nim jsme prožili moc hezký týden v Poděbradech, na který budeme dlouho rádi vzpomínat. Za celý kolektiv účastníků relaxačního pobytu děkují manželé Véghovi INFORMACE O AKCÍCH Hlásit na akce se můžete od pondělí 30. dubna. Prosíme, abyste se hlásili na všechny akce, s výjimkou Angličtiny, PC tréninku a Zpívání pro radost z těchto aktivit se případně omlouvejte, když nebudete moci přijít. Nahlaste se také, prosím, na Kafíčko s besídkou a na Kafíčko s procházkou Kafíčko s besídkou Čeká nás svátek matek a věřme, že i počasí bude příjemné, prostě májové. Přijďte uvítat květen voňavou kávou a nechte se potěšit májovým vystoupením dětí z Mateřské školy Závodu míru, které nám zazpívají pro potěšení a pro radost.

21 Kafíčko začíná výjimečně v 9:30 hodin, na vystoupení dětí se pak můžete těšit v 10 hodin. Zájemci, nahlaste se nám, ať víme, jak uzpůsobit prostory Cestujte bez problémů a s radostí beseda s pracovníky pardubického střediska Tyfloservisu o problematice cestování lidí se zrakovým postižením veřejnou dopravou Cestování veřejnou dopravou je jednou ze situací, do které se lidé žijící v současné společnosti každodenně dostávají. Lidé se zrakovým postižením nejsou výjimkou. K tomu, aby tuto situaci zvládli bez problémů, se váží určité způsoby chování, které by jako cestující měli dodržovat. Využívají vhodné kompenzační pomůcky. Na správný způsob komunikace se zrakově postiženými cestujícími by měl být připraven personál veřejných dopravních prostředků. Dále by pak měla být dodržena pravidla pro bezbariérovost, které stanovuje zákon. V besedě se budeme snažit oblast dopravy přiblížit prostřednictvím prezentace zásad a konkrétních situací se zaměřením na situaci v Pardubicích. Chtěli bychom si však také povídat o pozitivních i negativních zkušenostech vás, lidí se zrakovým postižením, a o možnostech řešení konkrétních situací. Přijďte se podělit o vaše zkušenosti nebo se dozvědět něco nového! Ve středu 9.5. od 9:30 do 11:00 hodin v TyfloCentru Pardubice, na adrese nábř. Závodu míru 1961, Pardubice. Pokud váš hlas nebude slyšet, nic se nezmění Na setkání s vámi se těší Daniela Morávková a Vlasta Kobulská

22 Kafíčko s procházkou Na tento den jsme pro vás připravili oblíbenou vycházku podél Labe a kolem zámku, kterou zakončíme v cukrárně v Bartolomějské ulici. Cukrárnu jsme navštívili již několikrát a její nabídka báječných dobrot nás nepřestává lákat. Nechte se svést dobrou kávou, výtečnými zákusky či příjemnou procházkou známými místy. Sraz je tentokrát na Pernštýnském náměstí u Morového sloupu ve 14 hodin. Zájemci, nahlaste se nám, ať víme, kolik rezervovat míst v cukrárně Kafíčko v Chrudimi A je tu avizované Kafíčko v Chrudimi. Zveme zejména uživatele z Chrudimska, aby si přišli popovídat a shlédnout fotografie z různorodých akcí TyfloCentra Pardubice. Zároveň bychom od vás rádi slyšeli, o jaké další případné akce byste měli v Chrudimi zájem - co by vás bavilo, čeho byste se chtěli účastnit a na čem se podílet. Zájemci, nahlaste se nám! Těšíme se na vás. Dana Stoklasová a Lenka Kellerová 5.6. Šikovné ruce Velikonoce jsou už dávno za námi, přesto se důvodů k tvořivosti najde dost a dost. Na Šikovných rukou ani tentokrát zahálet nebudeme, popustíme uzdu své fantazii, poručíme prstům, aby poslouchaly, a pustíme se do toho. Šikovné ruce začínají v 9:30 hodin a sejdeme se v pardubickém TyfloCentru. Zájemci, nahlaste se nám!

23 7.6. Kafíčko s procházkou Víte, kdy vznikly Bubeníkovy sady, proč se Maťáku říká Maťák, znáte restauraci Rybárna? Už jste se byli někdy svlažit vodotrysky na Karlovině? Víte, kdy byl založen pardubický Sokol? Bude-li nám počasí přát, pak nás naše červnová procházka zavede na tato a další místa Pardubic, kde se budete moci dozvědět odpovědi na podobné otázky. Sejdeme se ve 14 hodin před pardubickým divadlem u Domu techniky. Občerstvit se můžeme v restauraci Rybárna, můžeme si také pochutnat na báječné točené zmrzlině z nedalekého stánku, či si jen tak posedět a popovídat si. Těšíme se na vás. Zájemci, nahlaste se nám Tyflodivadélko Po malých krůčcích se v TyfloCentru Pardubice rozjíždí divadelní kroužek. Pod vedením paní Věry Kubíčkové nás čekají zajímavá setkání, rozmluvy nad životy a díly významných literátů a umělců, ale také trénink paměti v podobě jazykolamů, pasáží povídek, divadelních her atd. A ve výsledku nastudování divadelního vystoupení. Zájemci, nahlaste se nám. A na čem máte pracovat do příštího setkání? O tom nám napsala paní Věra Kubíčková několik řádků: Tak jsme se konečně sešli. Dne 23. března 2012 se v TyfloCentru Pardubice sešli zájemci o divadlo, aby založili divadelní kroužek. Bylo veselo a také jsme si trošku zavzpomínali. Příští schůzka bude 8. června 2012 ve 12 hodin. Další 22. června opět ve 12 hodin. Protože se setkáme za delší dobu, posílám vám tři jazykolamy. Nejdříve si to opakujte pomalu a snažte se vyslovovat zřetelně. Až to bez zadrhávání zvládnete, můžete zrychlit. A vždycky si věty opakujte několikrát za sebou!!! Věra Kubíčková 23

24 24 1. Copak si to šuškáte v květináči muškáte? Šuškáte do ouška mouše, že vás stále něco kouše. 2. Od poklopu ku poklopu kyklop koulí koulí. 3. Za domama má má máma malou zahrádku Výlet s ČSOB Pojišťovnou Krkonoše ČSOB Pojišťovna, a.s. připravuje program Dobrovolnických aktivit. Jeho cílem je využít nabízený potenciál zaměstnanců pro dobrovolnickou pomoc neziskovým organizacím z různých oblastí neziskového sektoru. ČSOB Pojišťovna navázala spolupráci také s naší organizací, v loňském roce pro vás byly připraveny dva výlety, a to na Zderaz a okolí a druhý do Mariánských Lázní. Díky dobrovolnickému programu se i letošním roce může uskutečnit dvoudenní turistický výlet, a to konkrétně do Krkonoš. Každý z uživatelů služeb TyfloCentra Pardubice bude mít během akce svého průvodce z řad zaměstnanců ČSOB Pojišťovny. Příjemným bonusem navíc je i to, že budete mít většinu nákladů hrazenou, tj. dopravu, stravu dle programu, ubytování i případné vstupné. Potřebovat budete pouze finanční prostředky na zakoupení drobného občerstvení během dne. Orientační program dvoudenního výletu do Krkonoš je následující:

25 Pátek :00 odjezd objednaným autobusem od nádraží ČD v Pardubicích 10:00 11:00 Paseky nad Jizerou Muzeum KRNAP 11:30 13:00 pěší trasa údolím Mumlavy k Mumlavským vodopádům 13:00 14:00 restaurace U Lišáka - oběd 14:00 16:30 odpolední trasa prohlídka Mumlavských vodopádů, Krakonošova snídaně, Vosecká bouda (cesta z Harrachova na Voseckou boudu cca 10 km) 16:30 18:00 ubytování na pokojích, odpočinek 18:00 večeře 19:00 přednáška pracovníka KRNAPu od 20:00 společná zábava (dle chuti a nálady) 25 Sobota snídaně 9.00 opuštění pokojů pěší trasa Vosecká bouda, Tvarožník, Česká budka, pramen Labe, Labská bouda, vodopád Pančavy, Vrbatova bouda, Harrachovy kameny, Růženčina zahrádka, Dvoračky (délka trasy 10 km, v případě nepříznivého počasí lze trasu zkrátit na cca 7 km) oběd v restauraci Štumpovka sestup do Horní Rokytnice kolem Huťského vodopádu (cca 4 km) odjezd autobusu příjezd do Pardubic

26 26 Cesta vede většinou po zpevněných (kamenitých) cestách, nutná je vhodná turistická obuv, pro případ špatného počasí a promoknutí, doporučujeme teplé voděodolné oblečení nesené v batohu. Zavazadla budou z autobusu na chatu a ráno zpět k autobusu přepravena autem provozovatele chaty. Předpokládá se zavazadlo s nutnými potřebami na spaní a převléknutí. Věci potřebné během dne si ponese každý sám v batohu na zádech. S provozovatelem chaty je domluveno, že mimořádně souhlasí s pobytem cvičených vodicích psů. Zájemci, nahlaste se co nejdříve, neboť počet míst je omezen! Kuchtíci Pro příznivce zdravého a dietního vaření máme dobrou zprávu: v červnových Kuchtících se můžete těšit na vaření v parním hrnci. Seznámíme vás s tím, co takový hrnec umí a jak se v něm jídlo připravuje a poté si budete moct vyzkoušet dva recepty, a to špízy se zeleninou a šunkou a čokoládové kelímky s ovocem. Chybět nebude ani vzájemné předání si zkušeností, tipů a popovídání o námětech na další Kuchtíky. Proto, pokud máte chuť vyzkoušet si netradiční způsob přípravy pokrmů, jste srdečně zváni. Aktivita je financována z projektu Zdravé vaření v TyfloCentru Pardubice, který podpořilo město Chrudim v rámci grantu Zdravé město a místní Agenda 21. Zájemci, nahlaste se nám Chrudimka na lodích Poslední akcí TyfloCentra Pardubice před prázdninami bude projížďka na lodích s pardubickými vodáky. V minulosti již podobná akce proběhla, a protože se vám líbila a projevili jste o ni zájem,

27 s potěšením jsme ji zařadili jako příjemné zakončení školního roku. Program je plánován od 15:30 do cca 19 hodin a čeká vás splutí části řeky Chrudimky na kánoích nebo raftech a opékání buřtů na loděnici. Sejdeme se tedy v 15:30 v pardubické loděnici. O popis trasy jsme požádali Navigační centrum SONS ČR. V případě nejasností se na nás obraťte. 27 Popis trasy TyfloCentrum Pardubice Loděnice Do loděnice se dostanete ze stanice městské hromadné dopravy Hlavní nádraží autobusem linky číslo 6. Ze stanice Hlavní nádraží pokračujte autobusem linky 6 na vaši cílovou zastávku Výzkumný ústav. Vaše cílová zastávka je šestá, jízda trvá zhruba 10 minut, předchozí zastávka se jmenuje Karla IV. Vaše cílová zastávka se nachází na ulici S. K. Neumanna. Po výstupu z autobusu se dejte doprava a pokračujte zhruba 25 metrů proti směru jízdy, zde vyhledejte přechod přes ulici S. K. Neumanna, podle mapových podkladů je přechod označen reliéfními dlaždicemi. Za přechodem se dejte doleva a po necelých 90ti metrech dorazíte k ulici K Vinici. Dejte se doprava do ulice K Vinici. Po pravé ruce budete mít zeleň. Po dalších asi 80 metrech se ulice K Vinici stáčí v pravém úhlu doleva. Pokračujte dále ulicí K Vinici, nyní budete mít po pravé ruce oplocení fotbalového hřiště či budovy k hřišti náležící. Po dalších zhruba 200 metrech se ulice K Vinici stáčí v pravém úhlu doprava. Odbočte taktéž doprava a pokračujte dále ulicí K Vinici. Po pravé ruce budete mít nejspíše travnatou plochu či keře atp.

KUKÁTKO. 2/2013 vydáno: 19. 2. 2013. vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice

KUKÁTKO. 2/2013 vydáno: 19. 2. 2013. vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice KUKÁTKO 2/2013 vydáno: 19. 2. 2013 vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice 2 OBSAH: Obsah... 2 Adresář... 3 Co je u nás nového... 4 Připravované aktivity TC Pardubice

Více

KUKÁTKO. 5/2011 vydáno: 19.8.2011. vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice

KUKÁTKO. 5/2011 vydáno: 19.8.2011. vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice KUKÁTKO 5/2011 vydáno: 19.8.2011 vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice 2 OBSAH: Obsah... 2 Adresář... 3 Co je u nás nového... 4 Bílá pastelka 2011... 4 Průvodcovská

Více

KUKÁTKO. 1/2015 vydáno: 15. 12. 2014. vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice

KUKÁTKO. 1/2015 vydáno: 15. 12. 2014. vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice KUKÁTKO 1/2015 vydáno: 15. 12. 2014 vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice 2 OBSAH: Obsah... 2 Adresář... 3 Co je u nás nového... 4 Přání do roku 2015... 4 Lázeňský

Více

KUKÁTKO. 3/2015 vydáno: 22. 4. 2015. vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice

KUKÁTKO. 3/2015 vydáno: 22. 4. 2015. vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice KUKÁTKO 3/2015 vydáno: 22. 4. 2015 vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice 2 OBSAH: Obsah... 2 Adresář... 3 Co je u nás nového... 4 Ples TyfloCentra Pardubice...

Více

KUKÁTKO. 4/2015 vydáno: 22. 6. 2015. vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice

KUKÁTKO. 4/2015 vydáno: 22. 6. 2015. vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice KUKÁTKO 4/2015 vydáno: 22. 6. 2015 vydává: TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. nábř. Závodu míru 1961 530 02 Pardubice 2 OBSAH: Obsah... 2 Adresář... 3 Co je u nás nového... 4 Informace k lázeňskému pobytu...

Více

Pět let činnosti regionálních pracovišť TyfloCentra

Pět let činnosti regionálních pracovišť TyfloCentra ročník XII / číslo 1 (březen 2012) časopis pro zrakově postižené z Brna a Jihomoravského kraje vychází ve zvětšeném tisku, ve slepeckém tisku, v digitální podobě a jako audionahrávka. Vydává: TyfloCentrum

Více

bulletin lormu podzim

bulletin lormu podzim 72 2012 bulletin lormu podzim VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU Nad dopisy čtenářů rozhovor sociálně PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Více

ČTENÍ NA ZÁVĚR. Příběh dobrovolnice TyfloCentra... 39 UŽITEČNÉ KONTAKTY... 40

ČTENÍ NA ZÁVĚR. Příběh dobrovolnice TyfloCentra... 39 UŽITEČNÉ KONTAKTY... 40 ročník XII / číslo 2 (červen 2012) časopis pro zrakově postižené z Brna a Jihomoravského kraje vychází ve zvětšeném tisku, ve slepeckém tisku, v digitální podobě a jako audionahrávka. Vydává: TyfloCentrum

Více

ROLNIČKA. Zpravodaj pro rodiče. Společnost pro ranou péči. září 2011

ROLNIČKA. Zpravodaj pro rodiče. Společnost pro ranou péči. září 2011 ROLNIČKA Zpravodaj pro rodiče 76 č. září 2011 Společnost pro ranou péči Vydala Společnost pro ranou péči Klimentská 2/1203, 110 00 Praha 1 e-mail: centrum@ranapece.cz banka: ČSOB a.s. Praha 1, č.ú.:126905243/0300

Více

Časopis od roku 2005 dotuje Úřad městské části Brno-Královo Pole (kralovopole.brno.cz).

Časopis od roku 2005 dotuje Úřad městské části Brno-Královo Pole (kralovopole.brno.cz). ročník XIV / číslo 3 (listopad 2014) časopis pro zrakově postižené z Brna a Jihomoravského kraje vychází ve zvětšeném tisku, ve slepeckém tisku, v digitální podobě a jako audionahrávka. Vydává: TyfloCentrum

Více

ČASOPIS o.s. LORM PODZIM

ČASOPIS o.s. LORM PODZIM 76 2013 ČASOPIS o.s. LORM PODZIM VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU NAD DOPISY ČTENÁŘŮ ROZHOVOR SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ HAF INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Více

bulletin lormu zima 33 Skvělý nizozemský matematik Gerrit van der Mey

bulletin lormu zima 33 Skvělý nizozemský matematik Gerrit van der Mey 61 2009 bulletin lormu zima VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU Nad dopisy čtenářů rozhovor PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE OSOBNOSTI ze světa hluchoslepých ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA ZÁLIBY

Více

ZPRAVODAJ. Českobrodský. Co nového Nové parkoviště na Klučovské. Ze společnosti Setkání pošemberských podnikatelů

ZPRAVODAJ. Českobrodský. Co nového Nové parkoviště na Klučovské. Ze společnosti Setkání pošemberských podnikatelů Ročník 54. / / ZDARMA / www.cesbrod.cz Českobrodský ZPRAVODAJ Co nového Nové parkoviště na Klučovské Ze společnosti Setkání pošemberských podnikatelů Ze sportu Memoriál prof. Jaroslava Pelikána Z historie

Více

ZPRAVODAJ ČÍSLO 2 ROČNÍK XVI. ČERVEN 2007 ZDARMA

ZPRAVODAJ ČÍSLO 2 ROČNÍK XVI. ČERVEN 2007 ZDARMA OSTOPOVICKÝ ZPRAVODAJ ČÍSLO 2 ROČNÍK XVI. ČERVEN 2007 ZDARMA OBEC INFORMUJE INFORMACE PRO OBČANY Milé spoluobčanky, milí spoluobčané, ráda bych Vás informovala, že v rámci zadávacího řízení byl vybrán

Více

Libuš a Písnice. Foto: Tony Smith, Ivana Koutná, Tomi MŠ Lojovická, Ondřej Šnábl JSDH Písnice, Zuzana Kuryviálová.

Libuš a Písnice. Foto: Tony Smith, Ivana Koutná, Tomi MŠ Lojovická, Ondřej Šnábl JSDH Písnice, Zuzana Kuryviálová. 12 Libuš a Písnice 2013 JAK SE BUDE SVÁŽET ODPAD O VÁNOCÍCH KURZY OBSLUHY POČÍTAČE PRO SENIORY POKRAČUJÍ LÉKAŘ PÍŠE O DĚTSKÉM KAŠLI VÍTĚZNÝ RECEPT NA JABLEČNÝ KOLÁČ VYSTŘIHOVÁNKA: PÍSNICKÁ BOŽÍ MUKA 1

Více

Vydání této publikace finančně podpořili:

Vydání této publikace finančně podpořili: okamžik brožura.indd 1 okamžik brožura.indd 2 Vydání této publikace finančně podpořili: Ministerstvo zdravotnictví ČR Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška Tato publikace vychází u příležitosti

Více

Město Šluknov má pasport veřejného osvětlení

Město Šluknov má pasport veřejného osvětlení Vybíráme z obsahu: Otevřený dopis hejtmanovi ÚK 3 Na slovíčko 5 Investiční akce města 8, 9, 16 Zachyceno objektivem 10, 11 Domy na prodej 17 CENA 5 Kč VYDÁVÁ MĚSTO ŠLUKNOV ÚNOR 2015 ČÍSLO 2 Čas si vymysleli

Více

ZPRAVODAJ MĚSTSKÉHO OBVODU LIBEREC VRATISLAVICE NAD NISOU

ZPRAVODAJ MĚSTSKÉHO OBVODU LIBEREC VRATISLAVICE NAD NISOU 9 MĚSÍČNÍK VRATISLAVICKÝ ZPRAVODAJ MĚSTSKÉHO OBVODU LIBEREC VRATISLAVICE NAD NISOU 2013 BEATA RAJSKÁ INVESTIČNÍ AKCE MO VRATISLAVICE N. N. VRATISLAVICKÉ SLAVNOSTI SEŠLOST, JAK JI JEŠTĚ NEZNÁTE! KULTURNÍ

Více

OKÉNKO STAROSTY. Městské muzeum má novou stálou expozici k prusko - rakouské válce r 1866, část je i v bývalé márnici (foto před dokončením expozice)

OKÉNKO STAROSTY. Městské muzeum má novou stálou expozici k prusko - rakouské válce r 1866, část je i v bývalé márnici (foto před dokončením expozice) MIMOŇSK 319 ČERVEN 2014 Městské muzeum má novou stálou expozici k prusko - rakouské válce r 1866, část je i v bývalé márnici (foto před dokončením expozice) Z obsahu Hospodaření města (komentář k rozpočtu)

Více

Zima v Krušných horách Z OBSAHU...

Zima v Krušných horách Z OBSAHU... zdarma Dubí Mstišov Běhánky Drahůnky Pozorka Bystřice Cínovec Zima v Krušných horách Z OBSAHU... Slovo starosty... Z jednání RM... Žádosti o neinvestiční dotace... MP informuje... Zmizelé Dubí... Zápisy

Více

ÚNOR 2010. Sněhová kalamita ve Slatiňanech. Vítání občánků. Něco pro naše čtenáře. adresa internetových stránek: www. slatinany.

ÚNOR 2010. Sněhová kalamita ve Slatiňanech. Vítání občánků. Něco pro naše čtenáře. adresa internetových stránek: www. slatinany. ÚNOR 2010 adresa internetových stránek: www. slatinany. cz Sněhová kalamita ve Slatiňanech SCÉNICKÉ ČTENÍ NA 70. LASKAVÉM VEČERU Při LV už toho diváci viděli a slyšeli hodně, ale scénické čtení bude mít

Více

Hana Bubeníčková. Za Zdeňkou Vernarskou

Hana Bubeníčková. Za Zdeňkou Vernarskou ročník VII / číslo 3 (říjen 2007) časopis pro zrakově postižené z Brna a Jihomoravského kraje vychází ve zvětšeném tisku, ve slepeckém tisku, v digitální podobě a jako audionahrávka. Vydává: TyfloCentrum

Více

zpravodaj obce Šitbořice

zpravodaj obce Šitbořice zpravodaj obce Šitbořice září 2008 ŠTENGARÁČEK - zpravodaj obce Šitbořice Vážení čtenáři, dostáváte do rukou letošní třetí číslo obecního zpravodaje. Zahrnuje období dovolených a prázdnin. Na události

Více

ročník XXIV. prosinec 2014 číslo 12 Drakiáda, 19. 10. 2014 Foto: Michal Beneš

ročník XXIV. prosinec 2014 číslo 12 Drakiáda, 19. 10. 2014 Foto: Michal Beneš ročník XXIV. prosinec 2014 číslo 12 vyšlo 27. 11. 2014 www.tisnov.cz Drakiáda, 19. 10. 2014 Foto: Michal Beneš Udělování čestných občanství a ceny města Tišnova 28. 10. 2014 Foto: Michal Beneš Vernisáž

Více

Město získalo od Nadace ČEZ dotaci na vybudování Oranžového hřiště

Město získalo od Nadace ČEZ dotaci na vybudování Oranžového hřiště Vybíráme z obsahu: Soutěž Sběrný dvůr roku 2015 3 Pivo na zámku 7 Slovo senátora 8, 9 Zachyceno objektivem 10, 11 Termín uzavření knihovny 12 Mistrovství světa ve fotbalgolfu 19 CENA 5 Kč VYDÁVÁ MĚSTO

Více

bulletin lormu PODZIM

bulletin lormu PODZIM Doteky 56 bulletin lormu PODZIM 2008 VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU rozhovor PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE hluchoslepé osobnosti ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA ZÁLIBY (HOBBY) VZKAZY MOUDRÝCH

Více

HLASATEL ZPRAVODAJ MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 21 / DUBEN 2015

HLASATEL ZPRAVODAJ MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 21 / DUBEN 2015 HLASATEL ZPRAVODAJ MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 21 / DUBEN 2015 Foto: Marie Zdeňková 2 HLASATEL / DUBEN 2015 3 ÚVODNÍ SLOVO STAROSTY 4 INFORMACE Z MĚSTSKÉ ČÁSTI 13 ŽIVOT V HOSTIVAŘI A HORNÍCH

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ Pomáháme ženám s rakovinou prsu Jsme nejlepšími odborníky na život po nemoci! Červen 2013

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ Pomáháme ženám s rakovinou prsu Jsme nejlepšími odborníky na život po nemoci! Červen 2013 Zpravodaj ALEN ČERVEN 2013 1 Motto: Každý život má svůj Mys dobré naděje A L E N S D R U Ž E N Í Ž E N P R A H A IČO: 47 61 01 91 sídlo: Vratislavova 156/22, 128 00 PRAHA 2 Vyšehrad web: http://alen.tym.cz/

Více

Velehory fascinují i mě

Velehory fascinují i mě Ročník XV., číslo 5/2014 Vydává Česká abilympijská asociace, o.s. Kateřinice výjimečná vesnice Projekt na úplnou bezbariérovost Velehory fascinují i mě Nevidomý Jan Říha usiluje o Korunu planety Euroklíč

Více

Přípravy abilympiády nabírají tempo

Přípravy abilympiády nabírají tempo Ročník X., číslo 1/2009 Vydává Česká abilympijská asociace, o. s. Tři vítězky v jubilejním ročníku (vyhodnocení Ceny Milana Chába) Podmanivý výtvarný a literární hold kraji rybníků (rozhovor s Janem Nouzou)

Více