Jak začít s cyklistikou. Průvodce výběrem a používáním jízdního kola

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jak začít s cyklistikou. Průvodce výběrem a používáním jízdního kola"

Transkript

1 Jak začít s cyklistikou Průvodce výběrem a používáním jízdního kola

2 jak koupit to pravé kolo pro vás nákup Nechte se obdivovat za vůz, kterým nejezdíte. Kupte si vhodné kolo a ono se stane vaším nepostradatelným společníkem na cesty a odveze vás všude, kam budete chtít. Před nákupem si rozmyslete, kdy chcete kolo používat a kam s ním chcete jezdit. Vaše kolo by mělo odpovídat vašemu životnímu stylu.

3 nákup nákup Brašny jsou malá zavazadla, která lze připevnit k jízdnímu kolu. Různá kola jsou určena k různým způsobům použití. Vyberte si takový druh kola, který odpovídá většině cest, které s ním chcete podnikat. A jako u většiny věcí nezapomínejte na to, že dostanete to, za co zaplatíte. Mnohdy jsou kola vybavena různými speciálními prvky, které nebudete potřebovat. Silniční kola jsou lehká a mají úzké pláště. Většinou mají řídítka typu berany a jsou vytvořena tak, aby byla aerodynamická a rychlá. Závodní kola jsou lehká a rychlá. Turistická kola jsou bytelnějšími verzemi závodních kol, která jsou vhodná pro delší jízdu a vybavená brašnami. Horská kola mají bytelné rámy, pneumatiky s hlubším vzorkem a vysoce účinné brzdy. Často jsou vybavena odpružením a širokou škálou nižších převodů, které se dokonale hodí do různých druhů terénu. S hladkými pneumatikami se dají pohodlně použít i pro jízdu ve městě. Hybridní kola skýtají něco mezi výhodami rychlosti silničního kola a silou a převody horského kola. Jsou lehká, ale bytelná, mají hladké pneumatiky a při jízdě umožňují vzpřímenou polohu, která je vhodná do různých terénů. Dobrá volba pro každý den. Skládací kola jsou ideální pro lidi, kteří dojíždějí veřejnou dopravou, ale před nástupem nebo po výstupu z vozidla jedou část cesty na kole. Tato kola lze snadno složit, mají menší kola a méně převodů. Kola s elektrickým pohonem se skvěle hodí, potřebujete-li trochu pomoci při jízdě do kopce nebo dojíždíte-li na větší vzdálenost. Vyberte si kolo s elektrickým pohonem, u nějž pohon pomáhá během šlapání např. do kopce, nevybírejte kolo, které převezme veškerou námahu za vás. Silniční kola Horská kola Hybridní kola Skládací kola perfektní velikost pro nejlepší jízdu Nejdůležitější věcí je, aby pro vás byla velikost rámu přiměřená. Na rozdíl od dětských kol neexistují standardní pokyny týkající se různých velikostí rámů. Velikost rámu závisí na druhu kola, které chcete, a typu jízdy, pro který budete kolo používat. Pokud potřebujete rychle zastavit, oceníte velikost rámu, u níž je vzdálenost od rozkroku k horní rámové trubce minimálně jeden nebo více palců. U horského kola, z nějž je nutné sesedat častěji, je vhodné, aby byla tato vzdálenost ještě větší. Jakmile máte vybranou správnou velikost rámu, je nutné nastavit řídítka a sedlo, aby byly poloha, šlapání a řízení pohodlné. Před zakoupením kola požádejte prodejnu o zkušební jízdu. Horní rámová trubka je hlavní trubka rámu jízdního kola, která vede od sedla k řídítkům. Dámská kola v tradičním provedení tuto horní rámovou trubku nemají.

4 nastavení nastavení jednotlivých prvků kola Výběr vhodné velikosti kola je první důležitý krok. Díky doladění několika málo seřízení vám bude kolo perfektně sedět. nastavení nastavení výšky sedla Chcete-li zjistit správnou výšku sedla: poloha při jízdě Polohu při jízdě lze upravit nastavením sedla a řídítek. Chcete dosáhnout tří věcí: Po seřízení řídítek zkontrolujte, zda pohodlně dosáhnete na páčky brzd. Správná výška sedla abyste maximálně využili sílu nohou a zajistili, že dosáhnete v klidu nohama na zem. Správný kontakt s pedály abyste maximálně využili vynaloženou práci nohou. Schopnost dosáhnout na řídítka a brzdy pro dobrou úroveň ovládání a pohodlí. Každý je jiný, takže si budete muset najít pohodlnou kombinaci, která vám bude vyhovovat. poloha řídítek Pro vaše pohodlí a ovládání řízení a brzd je správná poloha řídítek zcela zásadní. Seřízení řídítek se u různých druhů liší. Pro začátek je dobré seřídit polohu řídítek do stejné výšky, ve které je sedlo. Pokud máte rádi aerodynamičtější polohu s hlavou dolů, pak můžete nastavit řídítka ještě níže. Pokud upřednostňujete polohu s hlavou nahoru, která je příjemnější pro záda a poskytuje větší jistotu v provozu, pak dejte řídítka výše. poloha sedla Zajištění správné polohy sedla vám umožní maximálně využít práci nohou na pedálech, aniž byste tělo zbytečně namáhali. Kola mívají praktickou funkci, která vám umožňuje posunout sedlo vpřed nebo zpět a upravit jeho úhel. Seřiďte sedlo tak, aby nohy tlačily na pedály vertikálně dolů. Pokud máte během jízdy pocit, že byste se potřebovali posunout vpřed nebo vzad, sedlo podle toho seřiďte. K uvolnění šroubu pod sedlem v horní části sedlové trubky použijte francouzský nebo imbusový klíč (dle příslušného kola). Poté můžete sedlo posunout vpřed, vzad nebo jej naklonit dopředu nebo dozadu. Před dalším zkoušením šroub opět dobře utáhněte! Opřete kolo o vysokou zeď. Nasedněte a opřete jednu ruku o zeď, abyste dosáhli rovnováhy. Položte palec chodidla na pedál v jeho nejnižší poloze, aniž byste se museli natahovat. Noha by měla být rovná. Pokud máte při jízdě pocit, že se houpete ze strany na stranu, pak sedíte pravděpodobně příliš vysoko a při jízdě se budete více namáhat. TChcete-li nastavit výšku sedla, uvolněte šroub nebo rychlospojku v horní části rámu, abyste mohli sedlovou trubku posunout nahoru nebo dolů, přičemž zajistěte, abyste nepřekročili značku minimálního zasunutí. Pokud je nutné, aby bylo sedlo výše, než umožňuje sedlová trubka, pak potřebujete delší sedlovou trubku nebo větší kolo. různá sedla Ženy mívají širší boky než muži, a proto bývají ženská sedla širší než mužská, aby dobře seděla. Ujistěte se, že je sedlo pohodlné na sedle velice záleží a nevhodné sedlo vám může celý požitek z jízdy pokazit.

5 údržba údržba milujte svoje kolo starejte se o ně a ono se postará o vás Jako každý jiný stroj, i jízdní kolo bude fungovat lépe a déle vydrží, pokud se o něj budete řádně starat. Navykněte si pravidelně provádět prohlídky vašeho kola. Jednoduché kontroly a údržba vám pomohou zajistit bezproblémové používání a předejít opravám. Nejste-li si jisti, přenechte tuto práci odborníkům. Mechanici jízdních kol jsou cenově mnohem dostupnější než automechanici a někteří nabízejí i služby vyzvednutí kola a jeho vrácení po dokončení prací. nářadí Ke konkrétním činnostem potřebujete speciální nářadí, ale pro začátek vám stačí: Pumpička starý zubní kartáček lubrikační prostředky hadříky na čištění sada na opravu pneumatiky montážní páky na pláště imbusové klíče a šroubováky francouzské klíče Montážní páky na pláště jsou malé plastové nářadí, které se přichytává k drátům a pomocí kterého se svléká plášť z ráfku kola. Montážní páky se hodí zejména, pokud jste píchli. Imbusový klíč neboli šestihranný klíč je nářadí používané pro šroubování šroubů, které mají v hlavě šestihranný otvor. Pro údržbu kola jsou velice praktické.

6 údržba údržba pravidelné kontroly každý týden Zkontrolujte, zda jsou v pořádku a řádně upevněny pneumatiky, brzdy, světla, řídítka a sedlo. Veškeré rychlospojky kol musí být v uzavřené poloze. oprava píchnuté pneumatiky K píchnutí pneumatiky nedochází často a její opravu zvládnete snadno sami. každý mě každý rok Nepotřebují baterie světla vyměnit nebo pneumatiky dofouknout? Stlačují brzdy ráfek kola (pokud se dotýkají pneumatiky, je to špatně) a jsou řídítka a sedlo dobře zajištěné? Řetěz důkladně otřete a namažte řetězovým olejem. Otřete špínu z kol. Zkontrolujte vzorek na pneumatikách. Vykazují-li vypoukliny nebo vydřená místa, je třeba koupit nové pneumatiky. Zkontrolujte, zda se brzdové destičky nedotýkají pneumatik a také jejich stav. Není potřeba brzdové destičky vyměnit? Lze přehodit na jiný převod bez problémů? Pokud máte s převody problémy, je nejvhodnější nechat převody seřídit a opravy provést u mechanika. Zkontrolujte, zda nejsou kabely převodů nebo brzd narušené. Jednou za rok stojí za to vzít kolo k odbornému mechanikovi za účelem provedení důkladné údržby. Každý dobrý obchod s jízdními koly má mechanika, který dokáže odpovědět na vaše případné otázky. Dobře nahuštěná pneumatika vám ulehčí život a snižuje pravděpodobnost píchnutí. I jen o málo méně nahuštěná pneumatika vás zpomalí. S olejem šetřete! Dávejte pozor, aby se nedostal na ráfky nebo brzdové destičky. Pokud se tak stane, očistěte jej pomocí spreje na lubrikanty a hadříku. Pokud nechcete píchnutou pneumatiku opravovat během cesty, vozte si s sebou náhradní plášť a pumpičku, abyste mohli plášť jenom vyměnit a opravu provést až doma. Pokud nemáte s opravou píchnuté pneumatiky problém, nezapomeňte si s sebou vždy vozit sadu s lepením a pumpičku. Každá sada s lepením je opatřena podrobnými pokyny s obrázky. Nebo v případě, že se nechcete ušpinit, zavezte kolo do místního obchodu s jízdními koly a nechte si tam pneumatiku opravit. Vozte s sebou náhradní plášť a montážní páky na pláště, abyste nemuseli píchnutý plášť opravovat okamžitě.

7 bezpečnost nikdy neodjíždějte z domova bez potřebného příslušenství! příslušenství nenechte se o něj připravit, zamykejte je! Existují tři jednoduché způsoby, jak snížit riziko krádeže jízdního kola: Kvalitní zámek, jeho efektivní používání, výběr vhodné lokality. Příslušenství je klíčem ke každé dobré výstroji a platí to i u jízdy na kole. Dobře zvolené příslušenství dokáže změnit kolo v dopravní prostředek pro chvíle odpočinku i na cenný celoroční způsob dopravy. Vždy kolo uzamkněte a sundejte světlo a brašny. V Anglii a Walesu se každý rok ukradne téměř kol, takže preventivní opatření vám pomohou zajistit bezpečnost vašeho kola. Investujte do odolného zámku. Některé zámky jsou odolnější než jiné a jejich kvalita je ovlivněna cenou. Zámky ve tvaru podkovy jsou masivní a kabelové zámky jsou užitečné pro zajištění jakékoliv součásti kola, kterou lze snadno odmontovat, jako např. sedla nebo předního kola. Myslete: místo, místo, místo. Zcela zásadní je, kde svoje kolo uzamknete. Zanechte je na dobře osvětlené a frekventované ulici, aby byli potenciální zloději co nejvíce vidět. Pojištění domácnosti lze mnohdy snadno rozšířit tak, aby zahrnovalo i vaše kolo v případě, že je doma. Vyfotografujte si kolo a zapište číslo rámu. Pojištění jízdního kola je také k dispozici a vztahuje se na kolo v případě, že jste s ním mimo domov. Více informací naleznete na webu Pro zajištění vyšší bezpečnosti nahraďte rychlospojky běžnými šrouby. Nikdy z domova neodjíždějte bez zámku! přilba Přilba dopravním nehodám zabránit nedokáže, ale poskytne vám ochranu v případě, že spadnete z kola. Doporučují se zejména pro malé děti. Koneckonců, nošení přilby je otázkou rozhodnutí jednotlivce a rodiče musí toto rozhodnutí učinit za svoje děti. Vždy kupujte novou přilbu, která je v souladu s některou z uznávaných norem bezpečnosti, jako např. BS nebo CE, která dobře padne a je pohodlná. Pokud je helma vystavena nárazu, vždy ji vyměňte, protože už by neposkytovala stejnou úroveň ochrany. zvonek Zvonek je pro každého rozumného cyklistu nutností. Přátelským zacinkáním dáte lidem vědět, že se blížíte, ale nikdy nepředpokládejte, že vás skutečně slyší.

8 příslušenství příslušenství co na sebe? dejte to do brašny! Batohy jsou sice vhodné pro převážení lehkého nákladu, ale budou vás zahřívat. U těžších nákladů, delších nebo pravidelných cest vám doporučujeme brašny. Nechcete-li do brašen investovat, upevněte batoh na nosič nebo dopředu namontujte koš. Chcete-li převážet opravdu těžký náklad, použijte vozík za kolo. světla Abyste viděli a byli vidět! Pokud jedete za tmy, zákon vyžaduje, abyste měli vpředu bílé světlo a červené světlo vzadu. Ty lze připnout na kolo, batoh nebo oděv. blatníky Spousta kol se stále prodává bez blatníků, takže pokud se chcete v deštivém počasí vyhnout znečištění bahnem a špinavou vodou, budete si muset nějaké pořídit. pumpička Je dobré mít svoji vlastní pumpičku, abyste byli vždy schopni vyřešit problém prázdné pneumatiky. Pokud jste ve městě a pumpičku jste si zapomněli, určitě se brzy najde přátelský cyklista, který vám vypomůže. Nebo dojděte pěšky do nejbližšího obchodu s jízdními koly. Člověka překvapí, kolik jich všude je, když je začne hledat. U kol existují dva druhy ventilků. Většinu pumpiček lze použít pro oba druhy ventilků nebo si můžete koupit adaptér. U většiny krátkých cyklistických výletů po okolí není obecně potřeba nosit speciální oblečení, nepotřebujete nic víc, než když jdete na procházku po obchodech. Ve skutečnosti můžete na kole jezdit např. i v obleku, pokud vám umožní pohodlně šlapat. jaké boty se hodí? Boty, které jsou vhodné pro chůzi, se hodí i pro jízdu na kole. světlo ve tmě Jedete-li v noci nebo v hustém provozu, je důležité, aby vás bylo co možná nejlépe vidět. Reflexní vesta nebo bunda je pro tento účel ideální. Vesty jsou levným řešením a snadno se uloží do batohu. Reflexní pásky na kotníky a rukávy také vaši viditelnost zlepší. extrémně chladné extrémy? Noste rukavice, abyste se chránili před chladem. Mohou se hodit i chrániče uší. aby vás ani trocha deště nezastavila Jakmile lidé začnou jezdit na kole, nechtějí obecně vzato přestat! Lidé mají rádi i jízdu v dešti opravdu! Potřebujete jen nepromokavou bundu a kalhoty a reflexní prvky.

9 vyrazit ven kam mohu jet? silnice se dají také využít! znalost značek Význam většiny značek a označení vztahujících se k cyklistům je evidentní, ale stojí za to se seznámit s těmi následujícími. vyrazit ven při plánování cesty byste se měli zaměřit na... klidné silnice nebo cyklistické stezky, oblasti s omezením rychlosti, jízdní pruhy pro autobusy, parky a otevřené prostory, které dovolují jízdu na kole. a vyhněte se: rušným křižovatkám, velkým a rychlým kruhovým objezdům, chodníkům, dvouproudým silnicím, silnicím pro těžké nákladní vozy. Pokud se jim vyhnout nemůžete, nenechte se dostat a klidně z kola sesedněte a kolo tlačte. Cesty si naplánujte po klidných ulicích a zajímavých místech je vám k dispozici celá síť silnic a existuje mnoho cyklistických stezek a tras, na kterých se nevyskytuje žádný provoz. Chcete-li najít trasy ve svém okolí, navštivte web druhy stezek Jezdit po chodníku je zákonem zakázáno používejte silnice nebo cyklistické stezky. Veřejné koňské stezky mohou používat chodci, cyklisté a jezdci na koních. Ze zákona musí cyklisté dát přednost ostatním uživatelům. Nezapomeňte, že povrch těchto stezek může být různorodý a nemusí se pro jízdu na kole hodit. Stezky pro sdílené použití jsou stezky bez provozu motorových vozidel, které jsou určené pro chodce, cyklisty a někdy také jízdu na koni. Tyto stezky mají obvykle dobrý povrch. Dobře značená Národní cyklistická síť (National Cycle Network) organizace Sustrans prochází centrem každého většího města ve Velké Británii a 75 % obyvatel žije nejdále dvě míle od této sítě. Na třetině tras se nevyskytuje žádný provoz, protože stezky vedou po nepoužívaných železničních tratích, potahových a lesních stezkách. Jen se kolem sebe porozhlédněte po modrých značkách. Pokud přemýšlíte o tom, že byste na kole jezdili do práce, proč si to nevyzkoušet o víkendu? Na Národní cyklistické síti uvidíte tyto značky. Číslo se vztahuje k trase, po které jedete, přičemž červená označuje národní trasu a modrá regionální trasu. Sdílené používání bez odděleného provozu cyklistů a chodců. Sdílené oddělené používání stezky cyklisty a chodci. Zajistěte, abyste jeli vždy na správné straně stezky. Protisměrné cyklistické pruhy vám umožňují bezpečně jezdit proti směru provozu v jednosměrných ulicích a obvykle jsou pro vás praktičtější a přímější trasou. Předřazený prostor v čele jízdního pruhu na křižovatkách určený pro cyklisty vám při čekání umožňuje využít přehledné místo, kde jste odděleni od ostatního provozu. V předu řady vozidel je vás lépe vidět, čímž se snižuje možnost nehody při zatáčení vozidel. Musíte čekat za přední stopkovou čarou a při rozsvícení zeleného světla se musíte rozjet. Motoristé musí čekat za první stopkovou čarou a nesmí zabírat prostor před ní.

10 vyrazit ven tipy pro motoristy Při zatáčení doleva dávejte pozor na cyklisty, kteří jedou na straně blíže k vám, abyste je neodřízli od směru jejich jízdy. Při předjíždění ponechte mezi cyklistou a vámi dostatečný prostor. V noci zhasněte dálková světla, pokud se přibližujete k cyklistovi. Za mokrého počasí ponechte okolo cyklistů ještě větší prostor, protože povrch může být kluzký. Cyklisté a motoristé mají stejné právo používat a sdílet stejný silniční prostor. tipy pro cyklisty na silnicích Jezděte v takové poloze, abyste dobře viděli a byli vidět. Udržujte oční kontakt s ostatními účastníky silničního provozu, zejména na křižovatkách, abyste věděli, že vás vidí. Dávejte vždy jasná znamení. Dodržujte pravidla silničního provozu nejezděte na červenou a nejezděte po chodníku, pokud na něm není vyhrazená cyklistická stezka. Zvažte použití přilby a oblečení v jasných barvách nebo s reflexními prvky, a to zejména ve městech, v noci a za špatného počasí. Za mokrého počasí si dávejte pozor na rychlost, protože povrchy mohou být kluzké a brzdná dráha bude delší. tipy pro cyklisty na sdílených stezkách Nejezděte příliš rychle může to u ostatních vyvolávat strach. Používejte zvonek, abyste ostatní upozornili na to, že se k nim blížíte, ale nepředpokládejte, že vás slyší nebo vidí. Dávejte ostatním přednost a vždy buďte připraveni v případě potřeby zpomalit a zastavit. Držte se vlevo nebo na své straně rozděleného jízdního pruhu. Dávejte pozor na křižovatkách, v zatáčkách nebo nájezdech. tipy pro ostatní uživatele stezky Hlídejte si psa. Držte se na své straně od dělicí čáry. Více... Další informace včetně online interaktivních map, letáků a průvodců, které lze objednat, naleznete na webu www. sustrans.org.uk jízda na kole s dětmi Děti kola a ježdění na nich milují. Jízda na kole jim pomáhá, aby vyrůstali v kondici, zdravé a nezávislé a představuje jim širší svět a dobrodružství, které skrývá. Díky těmto radám si bude moci venkovní svět maximálně během rodinných výletů užít. Když jedete na rodinný výlet na kole, nezapomeňte s sebou vzít svačinu a nápoje, aby měly děti zdroje energie a povzbuzení. Nebuďte příliš ctižádostiví. Mnohem lepší je, když s vámi příště budou chtít děti na výlet znovu, než abyste domů dorazili vyčerpaní, uplakaní a navždy odrazení. Nabijte cyklovýlety zajímavostmi. Naplánujte cyklistické výlety tak, abyste mohli dělat cestou zastávky na zajímavých a hezkých místech. Neplánujte cesty na delší dobu, než po kterou děti vydrží spokojeně sedět a hrát si doma. Zajistěte, aby byly v teple. Když je dítě v sedačce na zadní části kola, nebude se zahřívat stejně jako ten, kdo šlape! I na teplý den s sebou vezměte oblečení navíc a také něco nepromokavého jen pro případ. Dávejte pozor, abyste dětem při nasazování přilby neskřípli kůži. Může se to lehko stát a končí to často slzami. Jednoduše vložte ukazováček mezi sponu a bradu dítěte. Jezděte v řadě za sebou a děti mějte zařazené mezi dospělými. Pokud jede s dětmi jen jeden dospělý, měl by být vzadu, aby mohl dohlížet na děti před sebou. děti

11 Organizace Sustrans usiluje o to, aby byly rozumnější způsoby dopravy možné, žádoucí a nevyhnutelné. Jsme přední britskou charitativní organizací, která umožňuje lidem cestovat pěšky, na kole nebo veřejnou dopravou během většího počtu cest, které každý den realizujeme. Pracujeme s rodinami, komunitami, vládními představiteli a partnerskými organizacemi, aby si lidé mohli zvolit zdravější, čistší a levnější způsob dopravy a aby mohli cestovat a žít v kvalitnějším prostředí. Je na čase, aby každý z nás začal dělat chytřejší rozhodnutí týkající se způsobu cestování. Udělejte svůj první krok ještě dnes a podpořte organizaci Sustrans. Sustrans Fotografie: Zaměstnanci Sustrans. Registrovaná charitativní organizace ve VB č (Anglie a Wales) SCO (Skotsko) Vytištěno na papíru Revive 100 Offset vyrobeného ze 100% zpracovaného spotřebitelského odpadu

Proč chůze? Vykročte ke šťastnému a zdravému životnímu stylu

Proč chůze? Vykročte ke šťastnému a zdravému životnímu stylu Proč chůze? Vykročte ke šťastnému a zdravému životnímu stylu proč chůze? Každý umí chodit, jedná se o jeden z nejsnazších způsobů fyzické činnosti na světě, který se dá provozovat prakticky kdekoliv, bez

Více

Cyklista i chodec jsou účastníky silničního provozu, proto musí dodržovat předpisy, značky, doporučení a nařízení.

Cyklista i chodec jsou účastníky silničního provozu, proto musí dodržovat předpisy, značky, doporučení a nařízení. Cyklista a chodec Cyklista i chodec jsou účastníky silničního provozu, proto musí dodržovat předpisy, značky, doporučení a nařízení. Jak se chovat na pozemních komunikacích? 1.Cyklista i chodec se musí

Více

...find more about us: www.bellelli.com

...find more about us: www.bellelli.com A 19 17 B TAB.1...find more about us: www.bellelli.com 20 18 16 C Rabbit Pepe Mr Fox Tiger 15 13 14 1 3 5 4 6 9 Nanna Guri Tiziano Giotto Eos 2 7 12 11 10 8 D E 03ISFOXST04 B-taxi Caschi/Helmets Windbreak

Více

www.mrakyhracek.cz Uživatelská příručka Sportrex (Model Q2010-2013)

www.mrakyhracek.cz Uživatelská příručka Sportrex (Model Q2010-2013) Uživatelská příručka Uživatelská příručka Sportrex (Model Q2010-2013) Uživatelskou příručku uschovejte! Tato uživatelská příručka byla zpracována pro Blahopřejeme Vám k zakoupení vozíku Qeridoo Sportrex!

Více

[ELEKTRICKÉ KOLO LOVELEC]

[ELEKTRICKÉ KOLO LOVELEC] Návod k použití [ELEKTRICKÉ KOLO LOVELEC] 1 Úvod Vážený zákazníku, Blahopřejeme k zakoupení elektrického kola Lovelec! Tento výrobek Vám určitě přinese spoustu skvělých okamžiků a radosti. Toto elektrické

Více

P a r l a m e n t Č e s k é r e p u b l i k y POSLANECKÁ SNĚMOVNA 2011. Návrh

P a r l a m e n t Č e s k é r e p u b l i k y POSLANECKÁ SNĚMOVNA 2011. Návrh P a r l a m e n t Č e s k é r e p u b l i k y POSLANECKÁ SNĚMOVNA 2011 6. volební období 463 Návrh poslanců Václava Cempírka a Jany Kaslové na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu

Více

Co můžete jako řidič udělat pro životní prostředí?

Co můžete jako řidič udělat pro životní prostředí? Co můžete jako řidič udělat pro životní prostředí? Některá zajímavá fakta Některá zajímavá fakta V porovnání s dobou před 30-ti lety jsme nyní v oblasti spotřeby paliva o 20-30% hospodárnější. Proto produkujeme

Více

Alfa Brera a Alfa Spider

Alfa Brera a Alfa Spider Alfa Brera a Alfa Spider Řešení na míru PŘEDNÍ SPOILER ** č. 50903198 ZADNÍ SPOILER ** Pouze Brera. č. 50903199 2 Řešení na míru ZADNÍ SPOILER ** Pouze Spider. č. 50903200 SADA PRAHOVÝCH NÁSTAVCŮ ** č.

Více

NÁVOD K POUŽITÍ - ČESKY

NÁVOD K POUŽITÍ - ČESKY NÁVOD K POUŽITÍ - ČESKY SKIKE V7 FIX Obsah OBSAH A. ROZSAH DODÁVKY... 1 B. PRVNÍ KROKY... 1 C. NASTAVENÍ BRZD... 1 D.... 2 E. NASTAVENÍ, UPÍNÁNÍ A VYZOUVÁNÍ... 3 E.1 Nastavení kol a základní nastavení...

Více

[2 b.] Zákon o silničním provozu upravuje pravidla provozu: [2 b.] Řidič smí v provozu na pozemních komunikacích užít:

[2 b.] Zákon o silničním provozu upravuje pravidla provozu: [2 b.] Řidič smí v provozu na pozemních komunikacích užít: 1) [2 b.] Zákon o silničním provozu upravuje pravidla provozu: a) Jen na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla. b) Na dálnicích, silnicích, místních komunikacích a účelových komunikacích. c) Na všech

Více

TAŽENÝ KARTÁČOVÝ SBĚRAČ PROVOZNÍ PŘÍRUČKA

TAŽENÝ KARTÁČOVÝ SBĚRAČ PROVOZNÍ PŘÍRUČKA TAŽENÝ KARTÁČOVÝ SBĚRAČ PROVOZNÍ PŘÍRUČKA BEZPEČNOSTNÍ PRAVIDLA Nezapomeňte, že každé silové zařízení může způsobit zranění, pokud je ovládáno nesprávným způsobem nebo pokud uživatel nerozumí tomu, jak

Více

Střešní nosič jízdních kol Evolution (max. pro 2 kola) 1 1

Střešní nosič jízdních kol Evolution (max. pro 2 kola) 1 1 Seznam dílů Č. dílu Tvar dílu kusů Střešní nosič jízdních kol Evolution (max. pro 2 kola) 1 1 Obj. č.: 85 72 40 Vážený zákazníku, děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup střešního nosiče jízdních kol Evolution.

Více

Legislativa o provozu jízdních kol vybavených pomocným spalovacím motorem na území ČR.

Legislativa o provozu jízdních kol vybavených pomocným spalovacím motorem na území ČR. Legislativa o provozu jízdních kol vybavených pomocným spalovacím motorem na území ČR. Kdy je třeba řidičský průkaz: a. Při běžném výkonu služby si naši dopravní policisté všimli nabízených motokol. Ačkoliv

Více

DĚTSKÁ TŘÍKOLKA NÁVOD K OBSLUZE

DĚTSKÁ TŘÍKOLKA NÁVOD K OBSLUZE DĚTSKÁ TŘÍKOLKA NÁVOD K OBSLUZE CZ Děkujeme Vám za zakoupení tohoto výrobku. Pečlivě si přečtěte tento návod. Návod uschovejte i pro pozdější nahlédnutí. Rádi bychom požádali rodiče a ostatní odpovědné

Více

ÚVODEM. Než se pokusíte o jízdu s přívěsem, měli byste se seznámit s několika jednoduchými fyzikálními a dopravními zákony.%

ÚVODEM. Než se pokusíte o jízdu s přívěsem, měli byste se seznámit s několika jednoduchými fyzikálními a dopravními zákony.% ÚVODEM než zapřáhneme loď Než se pokusíte o jízdu s přívěsem, měli byste se seznámit s několika jednoduchými fyzikálními a dopravními zákony. Několik důležitých bodů: Vždy dodržujte doporučení výrobce

Více

Známe Vaše auto jako své boty! Servis přímo od výrobce a deset dalších důvodů, proč přijet právě k nám

Známe Vaše auto jako své boty! Servis přímo od výrobce a deset dalších důvodů, proč přijet právě k nám Známe Vaše auto jako své boty! Servis přímo od výrobce a deset dalších důvodů, proč přijet právě k nám ŠKODA Servisní centrum Váš servis přímo od výrobce Přijeďte na pravidelnou údržbu nebo opravu se svým

Více

Rychlý návod k obsluze

Rychlý návod k obsluze Rychlý návod k obsluze Začínáme VAROVÁNÍ Před instalací a používáním cyklistických pedálů Vector si pozorně přečtěte tento manuál. Nesprávným užíváním pedálů by mohlo dojít k vážnému zranění. Výstrahy

Více

ČESKÝ NÁVOD ELEKTROKOLA ELEKTROTŘÍKOLKY AutoHP 250 W

ČESKÝ NÁVOD ELEKTROKOLA ELEKTROTŘÍKOLKY AutoHP 250 W ČESKÝ NÁVOD ELEKTROKOLA ELEKTROTŘÍKOLKY AutoHP 250 W Autodíly HP Husova 2513 44001 Louny www.autodily-hp autodily.hp@centrum.cz 414120436 777753536 Pokyny pro uživatele Prosím čtěte instrukce manuálu k

Více

Chodec jako účastník provozu na pozemních komunikacích Cyklista jako účastník provozu na pozemních komunikacích

Chodec jako účastník provozu na pozemních komunikacích Cyklista jako účastník provozu na pozemních komunikacích DOPRAVNÍ VÝCHOVA VE 4. ROČNÍKU Chodec jako účastník provozu na pozemních komunikacích Cyklista jako účastník provozu na pozemních komunikacích Ve čtvrtém ročníku jsou žáci většinou již ve věku, kdy by

Více

www.hankookpneu.cz Zkroťte zimu Pneumatiky Hankook s vysokým výkonem Osobní pneumatiky Off-Road pneumatiky Dodávkové pneumatiky

www.hankookpneu.cz Zkroťte zimu Pneumatiky Hankook s vysokým výkonem Osobní pneumatiky Off-Road pneumatiky Dodávkové pneumatiky www.hankookpneu.cz Zkroťte zimu Pneumatiky Hankook s vysokým výkonem Osobní pneumatiky Off-Road pneumatiky Dodávkové pneumatiky Nejde zde pouze o koňské síly, ale o rozdíly. Obsah Obsah: 4 Hankook Runflat-System

Více

Vytvořili jsme pro vás seznam největších módních faux pas, kterých se dopouští mužská část naší populace.

Vytvořili jsme pro vás seznam největších módních faux pas, kterých se dopouští mužská část naší populace. Vytvořili jsme pro vás seznam největších módních faux pas, kterých se dopouští mužská část naší populace. 1. Pach místo vůně Jestli je něco, co může ženu zákonitě odpudit, je to právě nepříliš vonící mužské

Více

OBLÉKNĚTE SVŮJ VŮZ DO JARA SEAT SERVICE TECHNOLOGY TO ENJOY

OBLÉKNĚTE SVŮJ VŮZ DO JARA SEAT SERVICE TECHNOLOGY TO ENJOY OBLÉKNĚTE SVŮJ VŮZ DO JARA SEAT SERVICE TECHNOLOGY TO ENJOY ORIGINÁLNÍ PŘíSLUŠEnSTVí SEaT Vybavte se! Bohatá nabídka Originálního příslušenství SEAT ORIGINÁLNÍ PŘíSLUŠEnSTVí SEaT PODSVíCENÉ PRAhOVÉ LIŠTY

Více

DĚTSKÝ VOZÍK ZA KOLO

DĚTSKÝ VOZÍK ZA KOLO DĚTSKÝ VOZÍK ZA KOLO Návod k obsluze Dětský vozík za kolo vyhovuje požadavkům normy EN 1888:2003. VAROVÁNÍ Prosím dodržujte následující instrukce pro maximální bezpečnost vašeho dítěte. Nedodržení těchto

Více

Návod k instalaci a montáži Roztažitelný držák TV se 3 čepy

Návod k instalaci a montáži Roztažitelný držák TV se 3 čepy Návod k instalaci a montáži Roztažitelný držák TV se 3 čepy Výr. č.: 970032 Nejprve Vám chceme poděkovat za Váš nákup. Obsah balení Upínací šroub Nástěnné upevnění Deska na obrazovku Prodlužovací rameno

Více

Návod k obsluze Výškově stavitelná sedačka Belek. Revised on 7-07-98

Návod k obsluze Výškově stavitelná sedačka Belek. Revised on 7-07-98 Návod k obsluze Výškově stavitelná sedačka Belek Revised on 7-07-98 Obsah: 1. Úvod...3 2. Technické údaje...4 3. Bezpečnost...5 3.1. Úvod...5 3.2. Popis bezpečnostních opatření...5 3.3. Bezpečnostní předpisy...5

Více

NÁVOD K POUŽITÍ PŘILEB BELL

NÁVOD K POUŽITÍ PŘILEB BELL NÁVOD K POUŽITÍ PŘILEB BELL Je určena výhradně pro tyto sportovní účely: cyklistika, skateboard, jízda na kolečkových bruslích. Nelze ji použít pro jízdu na motocyklu, mopedu apod. Je-li přilba opatřena

Více

ZNÁME VAŠE AUTO JAKO SVÉ BOTY. Servis přímo od výrobce a deset dalších důvodů, proč přijet právě k nám.

ZNÁME VAŠE AUTO JAKO SVÉ BOTY. Servis přímo od výrobce a deset dalších důvodů, proč přijet právě k nám. ZNÁME VAŠE AUTO JAKO SVÉ BOTY Servis přímo od výrobce a deset dalších důvodů, proč přijet právě k nám. Jako vzorový servis ŠKODA se staráme o služební vozy společnosti ŠKODA AUTO, privátní vozy zaměstnanců

Více

POSILOVAČ BŘICHA AB ROLLER

POSILOVAČ BŘICHA AB ROLLER POSILOVAČ BŘICHA AB ROLLER Seznam součástek Díl Popis Počet 1 Držadlo 1 2 Tylní opěrka 1 3 Opěrka paží 2 4 Polstrování pod týl 1 5 Zajišťovací pevnostní šroub 4 6 Zajišťovací objímka 4 7 šroub 2 8 Počítač

Více

NÁVOD K OBSLUZE JÍZDNÍHO KOLA

NÁVOD K OBSLUZE JÍZDNÍHO KOLA NÁVOD K OBSLUZE JÍZDNÍHO KOLA OBSAH 1 Informace před první jízdou... 2 1.1 Dělení kol dle kategorií... 2 1.1.1 Silniční kolo... 2 1.1.2 Crossové (Trekkingové)... 2 1.1.3 Horské kolo (26 )/Juniorské horské

Více

Tady začíná off-roadové dobrodružství.

Tady začíná off-roadové dobrodružství. Tady začíná off-roadové dobrodružství. Pokud jde o minikrosy, je Yamaha jasnou jedničkou. Díky uživatelsky přátelskému designu je snadné poznat, proč je tento dvoutakt o objemu 49 ccm tak oblíbený u dětí

Více

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů.

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů. Úvodní příručka Microsoft Project 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Panel nástrojů Rychlý přístup Tuto oblast můžete

Více

SERVIS A NÁHRADNÍ DÍLY ZAJIŠŤUJE DODAVATEL

SERVIS A NÁHRADNÍ DÍLY ZAJIŠŤUJE DODAVATEL Cyklotrenažér Insportline GAMA Návod na použití SERVIS A NÁHRADNÍ DÍLY ZAJIŠŤUJE DODAVATEL SEVEN SPORT s. r. o., nám. J. Zajíce 3, 749 01 Vítkov tel. +420 556 300970, www.insportline.cz pro Slovensko:

Více

Vše, co musíte vědět o ZIMNÍCH PNEUMATIKÁCH DOPORUČUJE

Vše, co musíte vědět o ZIMNÍCH PNEUMATIKÁCH DOPORUČUJE Vše, co musíte vědět o ZIMNÍCH PNEUMATIKÁCH DOPORUČUJE VŠE, CO MUSÍTE VĚDĚT O ZIMNÍCH PNEUMATIKÁCH Poznámka k bezpečnosti zimních pneumatik. Je nevyhnutelné, abyste přizpůsobili Vaši jízdu a byli obezřetní

Více

CENÍK SERVISNÍCH PRACÍ - MACHALA PŘÍBOR

CENÍK SERVISNÍCH PRACÍ - MACHALA PŘÍBOR CENÍK SERVISNÍCH PRACÍ - MACHALA PŘÍBOR 2015 V ceníku naleznete podrobnou nabídku servisních prací prováděných v naší cykloprodejně. Všechny ceny jsou uvedeny bez materiálu a s DPH. RÁMY A VIDLICE Výměna

Více

Všestrannost v malém balení. 3036E Standardní kompaktní traktor

Všestrannost v malém balení. 3036E Standardní kompaktní traktor Všestrannost v malém balení 3036E Standardní kompaktní traktor 2 Ještě nikdy předtím jste neviděli takový standard Některá pravidla jsou tu proto, aby byla porušena. Když jsme konstruovali kompaktní traktor

Více

Agentura Koniklec představuje virtuální naučné stezky. v Českém krasu

Agentura Koniklec představuje virtuální naučné stezky. v Českém krasu Na výletech s mobilem Agentura Koniklec představuje virtuální naučné stezky v Českém krasu Co jsou virtuální naučné stezky? Jedná se o nový moderní způsob značení přírodních, kulturních a turistických

Více

ALARM PREVENCE ÚRAZŮ V DOPRAVĚ

ALARM PREVENCE ÚRAZŮ V DOPRAVĚ ALARM PREVENCE ÚRAZŮ V DOPRAVĚ Leden 2009 Číslo projektu: 1F44/L/058/050 Zadavatel: Ministerstvo dopravy Styčný pracovník: Ing. Blanka Sunkovská Datum: leden 2009 Zodpovědný řešitel: Mgr. Iva Provalilová

Více

ALARM JÍZDNÍ KOLO V DOPRAVĚ

ALARM JÍZDNÍ KOLO V DOPRAVĚ ALARM JÍZDNÍ KOLO V DOPRAVĚ Leden 2009 Číslo projektu: 1F44/L/058/050 Zadavatel: Ministerstvo dopravy Styčný pracovník: Ing. Blanka Sunkovská Datum: leden 2009 Zodpovědný řešitel: Mgr. Iva Provalilová

Více

Dlaha Hallufix. Obsah soupravy dlahy. Funkce. cesky

Dlaha Hallufix. Obsah soupravy dlahy. Funkce. cesky Dlaha Hallufix používá se k léčbě vybočeného palce (Hallux valgus): nesprávná pozice základního kloubu palce indikuje se v mírných až středních případech vadného postavení palce, kdy je kloub pohyblivý,

Více

DŮLEŽITÉ! USCHOVEJTE PRO POZDĚJŠÍ POUŽITÍ

DŮLEŽITÉ! USCHOVEJTE PRO POZDĚJŠÍ POUŽITÍ A B D C E F DŮLEŽITÉ! USCHOVEJTE PRO POZDĚJŠÍ POUŽITÍ Vždy Caboo (noste) bezpečně Udělejte si prosím dostatek času k prostudování návodu jak nosit s Caboo. Věnujte prosím důkladnou pozornost bezpečnostním

Více

Návod k použití mqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty

Návod k použití mqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty Qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdf ghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghj e-bike klzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwert Česká značka elektrických jízdních

Více

Objednávejte prostřednictvím Autocora Online, Autocora E-shop, Autocora App, u vašeho obchodního zástupce nebo na pobočkách Autocora.

Objednávejte prostřednictvím Autocora Online, Autocora E-shop, Autocora App, u vašeho obchodního zástupce nebo na pobočkách Autocora. Nabídka nosičů jízdních kol značek: Objednávejte prostřednictvím Autocora Online, Autocora E-shop, Autocora App, u vašeho obchodního zástupce nebo na pobočkách Autocora. 10287119 THULE EuroClassic G6 LED

Více

Okruhy požadovaných změn zákona 361/2000 Sb.

Okruhy požadovaných změn zákona 361/2000 Sb. Okruhy požadovaných změn zákona 361/2000 Sb. 1. Témata, ve kterých je shoda 1.A. JÍZDNÍ PRUH PRO CYKLISTY (VÍCEÚČELOVÝ) Novela zákona sice definuje nově jízdní pruh pro cyklisty, avšak bez doplnění přednosti

Více

NÁVOD K OBSLUZE. Dálkově řízený model auta. Obj. č.: 670 992

NÁVOD K OBSLUZE. Dálkově řízený model auta. Obj. č.: 670 992 NÁVOD K OBSLUZE Dálkově řízený model auta Obj. č.: 670 992 Tento výrobek představuje model auta, které lze ovládat dálkové pomocí radiového řídícího vysílače, pracujícího na frekvenci 40 MHz. Bezpečné

Více

Mgr. Radmila Jonešová. Datum: 11. 4. 2013. Ročník: 5. Vzdělávací obor: Rozvoj čtenářské gramotnosti. Tematický okruh:

Mgr. Radmila Jonešová. Datum: 11. 4. 2013. Ročník: 5. Vzdělávací obor: Rozvoj čtenářské gramotnosti. Tematický okruh: VY_12_INOVACE_1JON33 Autor: Mgr. Radmila Jonešová Datum: 11. 4. 2013 Ročník: 5. Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Tematický okruh: Téma: Rozvoj čtenářské gramotnosti Dopravní výchova Přídavná jména Anotace:

Více

AACT5R(červený) & AAT5G(zelený)

AACT5R(červený) & AAT5G(zelený) UŽIVATELSKÝ MANUÁL LASEROVÝ ZAMĚŘOVAČ AACT5R(červený) & AAT5G(zelený) Česky O firmě Sightmark Sightmark nabízí širokou škálu produktů, včetně puškohledů, kolimátorů, laserů, korekcí nastřelení, noktovizorů,

Více

PRŮVODNÍ ZPRÁVA. Lokalizace krizových míst město Český Brod. Lokalizace krizových míst. město Český Brod

PRŮVODNÍ ZPRÁVA. Lokalizace krizových míst město Český Brod. Lokalizace krizových míst. město Český Brod PRŮVODNÍ ZPRÁVA Lokalizace krizových míst město Český Brod 1 1. Křižovatka ulic Zborovská Krále Jiřího Jana Kouly Problém: Křižovatka U výkupu je příliš rozlehlá a nenutí svým stavebním uspořádáním řidiče

Více

RENZ Combi Comfort. Návod na použití kombinovaného děrovacího a vázacího stroje

RENZ Combi Comfort. Návod na použití kombinovaného děrovacího a vázacího stroje RENZ Combi Comfort Návod na použití kombinovaného děrovacího a vázacího stroje 1. Doporučení před prvním použitím Vyndejte opatrně stroj z krabice. Uchopte vazač na stranách. Nezvedejte jej za děrovací

Více

Sněhové řetězy pro osobní vozy SUV, 4x4 a dodávková vozidla

Sněhové řetězy pro osobní vozy SUV, 4x4 a dodávková vozidla Sněhové řetězy pro osobní vozy SUV, 4x4 a dodávková vozidla Přehled výrobků 17 Sportovní. Inovativní.. Ideální konstrukce a vysoce tichý chod. Nové sněhové řetězy pro 4x4 zvládnou každou situaci v běžném

Více

VAROVÁNÍ Prosím dodržujte následující instrukce pro maximální bezpečnost vašeho dítěte.

VAROVÁNÍ Prosím dodržujte následující instrukce pro maximální bezpečnost vašeho dítěte. DĚTSKÝ VOZÍK TJ-9 Návod k obsluze Dětský vozík za kolo vyhovuje požadavkům normy EN 1888:2003. VAROVÁNÍ Prosím dodržujte následující instrukce pro maximální bezpečnost vašeho dítěte. Nedodržení těchto

Více

Návod k instalaci a montáži. Držák TV pro velkou obrazovku. Výr. č.: 970045

Návod k instalaci a montáži. Držák TV pro velkou obrazovku. Výr. č.: 970045 Návod k instalaci a montáži Držák TV pro velkou obrazovku Výr. č.: 970045 Nejprve Vám chceme poděkovat za Váš nákup. Obsah balení Označení Množství Popis 1 1 Nástěnná upínací deska 2 1 Levé upínací rameno

Více

PRO VAŠI BEZPEČNOST. ZIMNÍ SERVISNÍ PROHLÍDKA

PRO VAŠI BEZPEČNOST. ZIMNÍ SERVISNÍ PROHLÍDKA PODZIM/ZIMA 2014 PRO VAŠI BEZPEČNOST. ZIMNÍ SERVISNÍ PROHLÍDKA Připravte se na blížící se zimu. S naší zimní servisní prohlídkou bude Vaše auto fit i ve ztížených podmínkách nadcházejících měsíců. Náš

Více

Vespa Primavera : doplňky & lifestyle kolekce

Vespa Primavera : doplňky & lifestyle kolekce Vespa Primavera : doplňky & lifestyle kolekce Příslušenství ke skútru Obrázky pouze orientační Horní kufr VESPA PRIMAVERA Chromovaný zadní nosič Chromed Top Box Support lakovaný v barvě skútru chromované

Více

Návod k použití a údržbě vysokozdvižných vozíků řady PSO

Návod k použití a údržbě vysokozdvižných vozíků řady PSO Návod k použití a údržbě vysokozdvižných vozíků řady PSO ÚVOD Děkujeme, že jste si vybrali vysokozdvižný vozík DELTALIFT. Abyste svůj produkt správně a bezpečně používali pečlivě si, prosíme, přečtěte

Více

NÁVOD K POUŽITÍ CYKLISTICKÉ PŘILBY GIRO

NÁVOD K POUŽITÍ CYKLISTICKÉ PŘILBY GIRO NÁVOD K POUŽITÍ NÁVOD K POUŽITÍ CYKLISTICKÉ PŘILBY GIRO Čtěte pozorně! Přilba, kterou máte ve svých rukou, je konstruována z lehké tvrzené polystyrénové hmoty tak, aby její pevnost odpovídala požadovaným

Více

Soutěž vozů 4X4 v OFFROAD trialu

Soutěž vozů 4X4 v OFFROAD trialu Soutěž vozů 4X4 v OFFROAD trialu Vozidla: osobní terénní vozidla s pohonem obou náprav do hmotnosti 3500 kg Kategorie: se dělí na Leštěnky a Speciály. Do jaké kategorie je vozidlo zařazeno, určí hlavní

Více

Vítejte ve světě viditelnosti 24 hodin denně...

Vítejte ve světě viditelnosti 24 hodin denně... Reflexní materiály Reflexní materiály Reflexní materiály Buďte dobře viditelní! Inovace a vynálezy 3M přinášejí prospěch a ovlivňují mnoho aspektů každodenního života. Na následujících stránkách uvedeme

Více

Originální AEGIS ledvinka II. generace

Originální AEGIS ledvinka II. generace Originální AEGIS ledvinka II. generace Návod k použití a popis funkce: Dobrý den, dostáváte do rukou výrobek, který je určen pro profesionální skryté/utajené nošení zbraně. Dnešní podoba této ledvinky

Více

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY. oportune s.r.o. Chytrá zeď Výhradní distributor Smart Wall Paint v České republice

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY. oportune s.r.o. Chytrá zeď Výhradní distributor Smart Wall Paint v České republice NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY oportune s.r.o. Chytrá zeď Výhradní distributor Smart Wall Paint v České republice třída Kpt. Jaroše 1944/31, 4. patro, 602 00 Brno, Czech Republic info@chytrazed.cz +420 731 444 250

Více

Elegantní skútr pro každodenní ježdění po městě

Elegantní skútr pro každodenní ježdění po městě Elegantní skútr pro každodenní ježdění po městě Život dokáže být pořádně hektický potřebujete být na mnoha místech a mluvit s mnoha lidmi. Ale Neo's 4 Vám v tom pomůže představuje elegantní způsob cestování

Více

Rozbor právní odpovědnosti za užívání jízdních kol při cestě do školy

Rozbor právní odpovědnosti za užívání jízdních kol při cestě do školy objednatel: Oživení, o.s. vypracovali: M. Višinková, R. Motzke datum: 14. 01. 2009 EKOLOGICKÝ PRÁVNÍ SERVIS ENVIRONMENTAL LAW SERVICE Rozbor právní odpovědnosti za užívání jízdních kol při cestě do školy

Více

Centronic EasyControl EC545-II

Centronic EasyControl EC545-II Centronic EasyControl EC545-II cs Návod na montáž a obsluhu 5 -ti kanálový ruční vysílač Důležité informace pro: montéry / elektrikáře / uživatele Prosíme o předání odpovídajícím osobám! Tento návod má

Více

Jak vybrat chrániče ramen pro americký fotbal

Jak vybrat chrániče ramen pro americký fotbal Jak vybrat chrániče ramen pro americký fotbal Chrániče ramen Naše nárameníky jsou vyrobeny tak, aby vám pomohly dosáhnout cíle ve hře a to podle vašeho postavení na hřišti. Chrániče ramen Barnett existují

Více

Obsah. Autoškola včera a dnes... 7 Jak získat řidičský průkaz... 8 Výběr autoškoly... 8

Obsah. Autoškola včera a dnes... 7 Jak získat řidičský průkaz... 8 Výběr autoškoly... 8 Obsah Autoškola včera a dnes.................................................... 7 Jak získat řidičský průkaz................................................. 8 Výběr autoškoly...........................................................

Více

NÁVOD PRO INSTALACI STŘEŠNÍHO OKNA ONDULINE TERMO DO STŘEŠNÍ KONSTRUKCE

NÁVOD PRO INSTALACI STŘEŠNÍHO OKNA ONDULINE TERMO DO STŘEŠNÍ KONSTRUKCE NÁVOD PRO INSTALACI STŘEŠNÍHO OKNA ONDULINE TERMO DO STŘEŠNÍ KONSTRUKCE 1. Střešní okna je možné instalovat do střech se sklonem v rozmezí od 20 do 90 stupňů. Střešní okno může být umístěno v jakémkoliv

Více

Udržovat správnou formu a cviky vykonávejte pomalu a kontrolovaně. Lokty, kolena a ramena by měly být vždy uvolněné.

Udržovat správnou formu a cviky vykonávejte pomalu a kontrolovaně. Lokty, kolena a ramena by měly být vždy uvolněné. Seznámení s Pilates Pilates formuje a posiluje střední svaly v těle. Zaměřuje se na základní posturální svaly, které udržují tělo v rovnováze poskytují podporu pro páteř. Zejména se při cvičení pilates

Více

TECHNICKÉ PŘEDPISY SKÚTR Národní předpis (2008) Federace motocyklového sportu AČR FMS ACR, Opletalova 29, 110 00 Praha 1 Federace motocyklového sportu AČR schválila a vydala Národní technické předpisy

Více

Exkurze do Želešic - 20.4.2010

Exkurze do Želešic - 20.4.2010 Exkurze do Želešic - 20.4.2010 Byli jsme pozváni na exkurzi do naší kmenové školy MŠ a ZŠ Želešice. Pan ředitel nás provedl celou velkou školu a ukázal nám všechny místnosti. Od tříd, učeben, kabinetů,

Více

PUTOVNÍ SETY PODZIM 2013 HOROLEZECTVÍ FITNESS

PUTOVNÍ SETY PODZIM 2013 HOROLEZECTVÍ FITNESS PUTOVNÍ SETY PODZIM 2013 HOROLEZECTVÍ 1. Step2 Horolezecká skála Skyward Lezecí hora je prvek venkovního vybavení vybízející děti k pohybovým aktivitám. Poskytuje až 2 m2 povrchu pro lezení s různými stupni

Více

1. 1. 2015 RKHA VŠEOBECNÉ PRAVIDLA A POVINNOSTI POSÁDEK. Podrobné upřesnění v TP RKHA Petr Lemmons Šulc

1. 1. 2015 RKHA VŠEOBECNÉ PRAVIDLA A POVINNOSTI POSÁDEK. Podrobné upřesnění v TP RKHA Petr Lemmons Šulc 1. 1. 2015 RKHA VŠEOBECNÉ PRAVIDLA A POVINNOSTI POSÁDEK Podrobné upřesnění v TP RKHA Petr Lemmons Šulc Všeobecné povinnosti posádek V prostoru startu a průběhu jízdy po rychlostní zkoušce jsou jezdec a

Více

Návod k použití - CZ. IN 7828 Odrážedlo Kawasaki KTR 12

Návod k použití - CZ. IN 7828 Odrážedlo Kawasaki KTR 12 Návod k použití - CZ IN 7828 Odrážedlo Kawasaki KTR 12 Před uvedením do provozu si bezpodmínečně přečtěte následující pokyny. Tento návod poté pečlivě uložte. Používání podle určeného účelu Pozor. Tato

Více

Ceník originálního příslušenství Audi A6 * Audi A6 allroad quattro * Audi A6 Avant

Ceník originálního příslušenství Audi A6 * Audi A6 allroad quattro * Audi A6 Avant Ceník originálního příslušenství Audi A6 * Audi A6 allroad quattro * Audi A6 Avant A6 Hliníkový litý disk, v 5ramenném designu, sada 4ks 7,5 J x 16, pro pneumatiky 225/60 R 16 M+S, barva stříbrná, ne pro

Více

Řešení SIMU. pro Vaše garážová vrata NOVÉ POHONY OD SIMU

Řešení SIMU. pro Vaše garážová vrata NOVÉ POHONY OD SIMU Řešení SIMU pro Vaše garážová vrata NOVÉ POHONY OD SIMU Nedělejte kompromisy! Už nemusíte před vjezdem do garáže vystupovat z auta na frekventovanou silnici nebo do nepřízně počasí. Využívejte naplno všech

Více

Spalovací motor má při výrobě kinetické energie účinnost jen 35 %, zatímco elektromotor více než 90 %."

Spalovací motor má při výrobě kinetické energie účinnost jen 35 %, zatímco elektromotor více než 90 %. Vyplatí se jezdit na elektřinu? Uvažujete o tom, jak se pohodlně přepravit po městě či na výlet? Stále oblíbenějším dopravním prostředkem nejen pro tyto účely se stávají skútry. Kromě klasických skútrů

Více

Chodec jako účastník provozu na pozemních komunikacích.

Chodec jako účastník provozu na pozemních komunikacích. DOPRAVNÍ VÝCHOVA VE 3. ROČNÍKU Chodec jako účastník provozu na pozemních komunikacích. Učivo dopravní výchovy ve 3. ročníku především navazuje, rozšiřuje a prohlubuje znalosti z předchozích ročníků. Seznamuje

Více

Procvičování kloubů CX - 01

Procvičování kloubů CX - 01 Procvičování kloubů CX - 01 Typ produktu: Cvičení a relaxace Funkce: Posilování, rozvoj a zlepšování svalů ramen. Zlepšuje celkovou ohebnost kloubů ramen, zápěstí, loktů a klíčních kostí. Použití: Přidržte

Více

Informativní značky. Okruh (č. IP 1a)

Informativní značky. Okruh (č. IP 1a) Informativní značky Podle 63 odst. 1 písm. e) zákona o silničním provozu svislé informativní dopravní značky poskytují účastníku provozu na pozemních komunikacích nutné informace, slouží k jeho orientaci

Více

ŘIDIČOVA KNIHOVNA. Mezinárodní dopravní předpisy

ŘIDIČOVA KNIHOVNA. Mezinárodní dopravní předpisy ŘIDIČOVA KNIHOVNA Mezinárodní dopravní předpisy MEZINÁRODNÍ DOPRAVNÍ PŘEDPISY Téma se zabývá mezinárodními dopravními předpisy z pohledu bezpečné účasti řidiče v provozu na pozemních komunikacích se zřetelem

Více

Osm Kusů Brokátu. Vyprávění cestovatele po mořích a horách.

Osm Kusů Brokátu. Vyprávění cestovatele po mořích a horách. Vyprávění cestovatele po mořích a horách. Osm Kusů Brokátu Zeptal jsem se, k čemu se používá. Řekl na to : "K zahnání nemoci - to je první použití. Nikdy neonemocnět - druhé. Celý život být silný muž -

Více

ELETKROKOLA VÝHODY A NEVÝHODY

ELETKROKOLA VÝHODY A NEVÝHODY ELETKROKOLA VÝHODY A NEVÝHODY + Zpřístupnění cyklistiky všem věkovým kategoriím + Výrazné zvětšení dojezdu při sportovní jízdě + Vhodné pro rekonvalescenci + Ideální pro letní dojíždění do práce (bez potu)

Více

99,00 Kč Zimní prohlídka

99,00 Kč Zimní prohlídka V centru dění s Vaší Mazdou Zimní nabídka Mazda 2007/2008 99,00 Kč Zimní prohlídka Zimní prohlídka Mazda Pokud tuto zimu chcete být v centru dění, přesvědčte se, že Vaše Mazda je připravena Vás tam zavézt.

Více

Rozměry vozidla... 11 Hmotnosti vozidla... 14 Motor a jeho parametry... 15 Spojka... 19. Technika jízdy... 27

Rozměry vozidla... 11 Hmotnosti vozidla... 14 Motor a jeho parametry... 15 Spojka... 19. Technika jízdy... 27 Obsah Úvodem............................................................ 9 Seznámení s vozidlem........................................... 10 Technický popis Škody Fabia..........................................

Více

RC model vysokozdvižného vozíku CARSON Linde H 40 D. Obj. č.: 23 81 69. Rozsah dodávky. Obsah

RC model vysokozdvižného vozíku CARSON Linde H 40 D. Obj. č.: 23 81 69. Rozsah dodávky. Obsah Obsah RC model vysokozdvižného vozíku CARSON Linde H 40 D Obj. č.: 23 81 69 Rozsah dodávky...2 Bezpečnostní upozornění...3 a. Vložení baterií do modelu...5 b. Vložení baterií do vysílačky...5 c. Vysílačka...6

Více

Qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdf ghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghj.

Qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdf ghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghj. Qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdf ghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghj e-bike Česká značka elektrických jízdních kol. klzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwert

Více

Magnetický bicykel číslo výrobku: 1278 CZ:

Magnetický bicykel číslo výrobku: 1278 CZ: Magnetický bicykel číslo výrobku: 1278 CZ: NÁVOD NA POUŽITÍ Důležité: Přečtěte si pozorně všechny pokyny před použitím tohoto produktu. Uschovejte tento návod pro budoucí použití. Technické udaje tohoto

Více

Triple Duty AT5R & AT5G

Triple Duty AT5R & AT5G UŽIVATELSKÝ MANUÁL LASEROVÝ ZAMĚŘOVAČ Triple Duty AT5R & AT5G Česky O firmě Sightmark Sightmark nabízí širokou škálu produktů, včetně puškohledů, kolimátorů, laserů, korekcí nastřelení, noktovizorů, svítilen

Více

Cvičení s expanderem

Cvičení s expanderem 38 MÍČ A EXPANDER Cvičení s expanderem Výchozí pozice 1Posaďte se na podlahu s míčem za zády. Ujistěte se, že upínací očka pro expander jsou po stranách vašeho těla. 2Uchopte expander mezi palce a dlaně

Více

Značkové reflexní prvky

Značkové reflexní prvky Značkové reflexní prvky 1/25 www.altima.cz ,... Reflexní tkaničky... Reflexní deštníky 04... Reflexní obojky a vesty pro psy 05... Reflexní páska, reflexní trička 06... Reflexní připínací odznak, reflexní

Více

B-129 Strojek na vlasy Návod k obsluze

B-129 Strojek na vlasy Návod k obsluze B-129 Strojek na vlasy Návod k obsluze PŘEČTĚTE JSI VŠECHNY POKYNY PŘED POUŽITÍM A ODLOŽTE NÁVOD PRO PŘÍPAD POUŽITÍ V BUDOUCNOSTI 1 Všeobecné bezpečnostní pokyny Pro zamezení poruch si tento Návod k použití

Více

500420 odd. Vzdělávání - Tramvaje PRAVIDLA SILNIČNÍHO PROVOZU - soubor otázek str. 1 část 1 - Pravidla provozu a jejich užití

500420 odd. Vzdělávání - Tramvaje PRAVIDLA SILNIČNÍHO PROVOZU - soubor otázek str. 1 část 1 - Pravidla provozu a jejich užití 500420 odd. Vzdělávání - Tramvaje PRAVIDLA SILNIČNÍHO PROVOZU - soubor otázek str. 1 101. Křižovatka je místo: + a) V němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují. b) Kde se dva jízdní pruhy sbíhají

Více

Příloha č. 1. Skupina 0+, která je určena pro děti do hmotnosti 13 kg. Ostatní je jako u skupiny 0.

Příloha č. 1. Skupina 0+, která je určena pro děti do hmotnosti 13 kg. Ostatní je jako u skupiny 0. Příloha č. 1 Dětské autosedačky jejich kategorizace a správné používání Podle hmotnosti dětí, pro které jsou určeny, rozdělujeme dětské zádržné systémy do pěti základních skupin: Skupina 0, která je určena

Více

00 World Selects Invitational Stockholm, Švédsko 1.5.-5.5.2012. Praktické informace

00 World Selects Invitational Stockholm, Švédsko 1.5.-5.5.2012. Praktické informace 00 World Selects Invitational Stockholm, Švédsko 1.5.-5.5.2012 Praktické informace Hotel Hotel Scandic Alvik je moderní 4* hotel poblíž zimního stadionu. Všechna družstva budou ubytovaná ve stejném hotelu.

Více

ContiTech: Odporné poradenství k výměně ozubeného řemene

ContiTech: Odporné poradenství k výměně ozubeného řemene ContiTech: Odporné poradenství k výměně ozubeného řemene Podrobný návod pro Ford Focus C-Max 1,6 l Ti s kódem motoru HXDA, SIDA Při výměně ozubeného řemene se často dělají fatální chyby. Pro zajištění

Více

v Praze a na Kokořínsku

v Praze a na Kokořínsku Na výletech s mobilem Agentura Koniklec představuje virtuální naučné stezky v Praze a na Kokořínsku Co jsou virtuální naučné stezky? Jedná se o nový moderní způsob značení přírodních, kulturních a turistických

Více

Návod k obsluze Obj.č.: 854 580

Návod k obsluze Obj.č.: 854 580 Návod k obsluze Obj.č.: 854 580 Přístroj slouží pro kontrolu tlaku vzduchu a teploty pneumatiky u všech čtyřech kol. Do kontroly je zahrnuta i rezervní pneumatika v autě.k přístroji se dodávají i čidla,která

Více

Triple Duty CRL(Compact Rail Laser)

Triple Duty CRL(Compact Rail Laser) UŽIVATELSKÝ MANUÁL Laserový zaměřovač Triple Duty CRL(Compact Rail Laser) Česky O firmě Sightmark Sightmark nabízí širokou škálu produktů, včetně puškohledů, kolimátorů, laserů, korekcí nastřelení, noktovizorů,

Více

VÝSTRAŽNÉ ZNAČKY 2 PŘÍKAZOVÉ ZNAČKY 3 INFORMATIVNÍ ZNAČKY PROVOZNÍ 4 INFORMATIVNÍ ZNAČKY SMĚROVÉ 7 INFORMATIVNÍ ZNAČKY JINÉ 8 DODATKOVÉ TABULKY 10

VÝSTRAŽNÉ ZNAČKY 2 PŘÍKAZOVÉ ZNAČKY 3 INFORMATIVNÍ ZNAČKY PROVOZNÍ 4 INFORMATIVNÍ ZNAČKY SMĚROVÉ 7 INFORMATIVNÍ ZNAČKY JINÉ 8 DODATKOVÉ TABULKY 10 VÝSTRAŽNÉ ZNAČKY 2 PŘÍKAZOVÉ ZNAČKY 3 DOPRAVNÍ ZNAČKY Doplněk elektronické publikace pro výuku dopravních značek s příslušnými právními předpisy, výkladovým komentářem a vyobrazeními; zahrnuje změny ve

Více

Elektronická čtečka Volcano 7

Elektronická čtečka Volcano 7 1. Před prvním použitím 2. Úvodní obrazovka Volcano 3. Historie prohlížeče 4. Elektronická kniha 5. Čtení elektronických knih 6. Přiblížení / oddálení 7. Otočení obrazovky 8. Umístění záložky na stránku

Více

Pokládka & pokyny na údržbu, záruční podmínky

Pokládka & pokyny na údržbu, záruční podmínky Pokládka & pokyny na údržbu, záruční podmínky BerryAlloc Click Vinyl Kdekoli. Navždy. www.berryalloc.com (1/4) 1. Obecné pokyny PureLoc je LVT podlaha pro domácí užití a je vyroben dle normy EN 649T. PureLoc

Více

Vyžádejte si od nás tuto šikovnou pomůcku, která Vám usnadní výběr jednorázových ochranných oděvů.

Vyžádejte si od nás tuto šikovnou pomůcku, která Vám usnadní výběr jednorázových ochranných oděvů. Vyžádejte si od nás tuto šikovnou pomůcku, která Vám usnadní výběr jednorázových ochranných oděvů. Na adrese oop.cz@mmm.com, nebo telefonicky na: +420 261 380 111 Nebo navštivte náš web: www.3m.cz/oopp,

Více