Jak začít s cyklistikou. Průvodce výběrem a používáním jízdního kola

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jak začít s cyklistikou. Průvodce výběrem a používáním jízdního kola"

Transkript

1 Jak začít s cyklistikou Průvodce výběrem a používáním jízdního kola

2 jak koupit to pravé kolo pro vás nákup Nechte se obdivovat za vůz, kterým nejezdíte. Kupte si vhodné kolo a ono se stane vaším nepostradatelným společníkem na cesty a odveze vás všude, kam budete chtít. Před nákupem si rozmyslete, kdy chcete kolo používat a kam s ním chcete jezdit. Vaše kolo by mělo odpovídat vašemu životnímu stylu.

3 nákup nákup Brašny jsou malá zavazadla, která lze připevnit k jízdnímu kolu. Různá kola jsou určena k různým způsobům použití. Vyberte si takový druh kola, který odpovídá většině cest, které s ním chcete podnikat. A jako u většiny věcí nezapomínejte na to, že dostanete to, za co zaplatíte. Mnohdy jsou kola vybavena různými speciálními prvky, které nebudete potřebovat. Silniční kola jsou lehká a mají úzké pláště. Většinou mají řídítka typu berany a jsou vytvořena tak, aby byla aerodynamická a rychlá. Závodní kola jsou lehká a rychlá. Turistická kola jsou bytelnějšími verzemi závodních kol, která jsou vhodná pro delší jízdu a vybavená brašnami. Horská kola mají bytelné rámy, pneumatiky s hlubším vzorkem a vysoce účinné brzdy. Často jsou vybavena odpružením a širokou škálou nižších převodů, které se dokonale hodí do různých druhů terénu. S hladkými pneumatikami se dají pohodlně použít i pro jízdu ve městě. Hybridní kola skýtají něco mezi výhodami rychlosti silničního kola a silou a převody horského kola. Jsou lehká, ale bytelná, mají hladké pneumatiky a při jízdě umožňují vzpřímenou polohu, která je vhodná do různých terénů. Dobrá volba pro každý den. Skládací kola jsou ideální pro lidi, kteří dojíždějí veřejnou dopravou, ale před nástupem nebo po výstupu z vozidla jedou část cesty na kole. Tato kola lze snadno složit, mají menší kola a méně převodů. Kola s elektrickým pohonem se skvěle hodí, potřebujete-li trochu pomoci při jízdě do kopce nebo dojíždíte-li na větší vzdálenost. Vyberte si kolo s elektrickým pohonem, u nějž pohon pomáhá během šlapání např. do kopce, nevybírejte kolo, které převezme veškerou námahu za vás. Silniční kola Horská kola Hybridní kola Skládací kola perfektní velikost pro nejlepší jízdu Nejdůležitější věcí je, aby pro vás byla velikost rámu přiměřená. Na rozdíl od dětských kol neexistují standardní pokyny týkající se různých velikostí rámů. Velikost rámu závisí na druhu kola, které chcete, a typu jízdy, pro který budete kolo používat. Pokud potřebujete rychle zastavit, oceníte velikost rámu, u níž je vzdálenost od rozkroku k horní rámové trubce minimálně jeden nebo více palců. U horského kola, z nějž je nutné sesedat častěji, je vhodné, aby byla tato vzdálenost ještě větší. Jakmile máte vybranou správnou velikost rámu, je nutné nastavit řídítka a sedlo, aby byly poloha, šlapání a řízení pohodlné. Před zakoupením kola požádejte prodejnu o zkušební jízdu. Horní rámová trubka je hlavní trubka rámu jízdního kola, která vede od sedla k řídítkům. Dámská kola v tradičním provedení tuto horní rámovou trubku nemají.

4 nastavení nastavení jednotlivých prvků kola Výběr vhodné velikosti kola je první důležitý krok. Díky doladění několika málo seřízení vám bude kolo perfektně sedět. nastavení nastavení výšky sedla Chcete-li zjistit správnou výšku sedla: poloha při jízdě Polohu při jízdě lze upravit nastavením sedla a řídítek. Chcete dosáhnout tří věcí: Po seřízení řídítek zkontrolujte, zda pohodlně dosáhnete na páčky brzd. Správná výška sedla abyste maximálně využili sílu nohou a zajistili, že dosáhnete v klidu nohama na zem. Správný kontakt s pedály abyste maximálně využili vynaloženou práci nohou. Schopnost dosáhnout na řídítka a brzdy pro dobrou úroveň ovládání a pohodlí. Každý je jiný, takže si budete muset najít pohodlnou kombinaci, která vám bude vyhovovat. poloha řídítek Pro vaše pohodlí a ovládání řízení a brzd je správná poloha řídítek zcela zásadní. Seřízení řídítek se u různých druhů liší. Pro začátek je dobré seřídit polohu řídítek do stejné výšky, ve které je sedlo. Pokud máte rádi aerodynamičtější polohu s hlavou dolů, pak můžete nastavit řídítka ještě níže. Pokud upřednostňujete polohu s hlavou nahoru, která je příjemnější pro záda a poskytuje větší jistotu v provozu, pak dejte řídítka výše. poloha sedla Zajištění správné polohy sedla vám umožní maximálně využít práci nohou na pedálech, aniž byste tělo zbytečně namáhali. Kola mívají praktickou funkci, která vám umožňuje posunout sedlo vpřed nebo zpět a upravit jeho úhel. Seřiďte sedlo tak, aby nohy tlačily na pedály vertikálně dolů. Pokud máte během jízdy pocit, že byste se potřebovali posunout vpřed nebo vzad, sedlo podle toho seřiďte. K uvolnění šroubu pod sedlem v horní části sedlové trubky použijte francouzský nebo imbusový klíč (dle příslušného kola). Poté můžete sedlo posunout vpřed, vzad nebo jej naklonit dopředu nebo dozadu. Před dalším zkoušením šroub opět dobře utáhněte! Opřete kolo o vysokou zeď. Nasedněte a opřete jednu ruku o zeď, abyste dosáhli rovnováhy. Položte palec chodidla na pedál v jeho nejnižší poloze, aniž byste se museli natahovat. Noha by měla být rovná. Pokud máte při jízdě pocit, že se houpete ze strany na stranu, pak sedíte pravděpodobně příliš vysoko a při jízdě se budete více namáhat. TChcete-li nastavit výšku sedla, uvolněte šroub nebo rychlospojku v horní části rámu, abyste mohli sedlovou trubku posunout nahoru nebo dolů, přičemž zajistěte, abyste nepřekročili značku minimálního zasunutí. Pokud je nutné, aby bylo sedlo výše, než umožňuje sedlová trubka, pak potřebujete delší sedlovou trubku nebo větší kolo. různá sedla Ženy mívají širší boky než muži, a proto bývají ženská sedla širší než mužská, aby dobře seděla. Ujistěte se, že je sedlo pohodlné na sedle velice záleží a nevhodné sedlo vám může celý požitek z jízdy pokazit.

5 údržba údržba milujte svoje kolo starejte se o ně a ono se postará o vás Jako každý jiný stroj, i jízdní kolo bude fungovat lépe a déle vydrží, pokud se o něj budete řádně starat. Navykněte si pravidelně provádět prohlídky vašeho kola. Jednoduché kontroly a údržba vám pomohou zajistit bezproblémové používání a předejít opravám. Nejste-li si jisti, přenechte tuto práci odborníkům. Mechanici jízdních kol jsou cenově mnohem dostupnější než automechanici a někteří nabízejí i služby vyzvednutí kola a jeho vrácení po dokončení prací. nářadí Ke konkrétním činnostem potřebujete speciální nářadí, ale pro začátek vám stačí: Pumpička starý zubní kartáček lubrikační prostředky hadříky na čištění sada na opravu pneumatiky montážní páky na pláště imbusové klíče a šroubováky francouzské klíče Montážní páky na pláště jsou malé plastové nářadí, které se přichytává k drátům a pomocí kterého se svléká plášť z ráfku kola. Montážní páky se hodí zejména, pokud jste píchli. Imbusový klíč neboli šestihranný klíč je nářadí používané pro šroubování šroubů, které mají v hlavě šestihranný otvor. Pro údržbu kola jsou velice praktické.

6 údržba údržba pravidelné kontroly každý týden Zkontrolujte, zda jsou v pořádku a řádně upevněny pneumatiky, brzdy, světla, řídítka a sedlo. Veškeré rychlospojky kol musí být v uzavřené poloze. oprava píchnuté pneumatiky K píchnutí pneumatiky nedochází často a její opravu zvládnete snadno sami. každý mě každý rok Nepotřebují baterie světla vyměnit nebo pneumatiky dofouknout? Stlačují brzdy ráfek kola (pokud se dotýkají pneumatiky, je to špatně) a jsou řídítka a sedlo dobře zajištěné? Řetěz důkladně otřete a namažte řetězovým olejem. Otřete špínu z kol. Zkontrolujte vzorek na pneumatikách. Vykazují-li vypoukliny nebo vydřená místa, je třeba koupit nové pneumatiky. Zkontrolujte, zda se brzdové destičky nedotýkají pneumatik a také jejich stav. Není potřeba brzdové destičky vyměnit? Lze přehodit na jiný převod bez problémů? Pokud máte s převody problémy, je nejvhodnější nechat převody seřídit a opravy provést u mechanika. Zkontrolujte, zda nejsou kabely převodů nebo brzd narušené. Jednou za rok stojí za to vzít kolo k odbornému mechanikovi za účelem provedení důkladné údržby. Každý dobrý obchod s jízdními koly má mechanika, který dokáže odpovědět na vaše případné otázky. Dobře nahuštěná pneumatika vám ulehčí život a snižuje pravděpodobnost píchnutí. I jen o málo méně nahuštěná pneumatika vás zpomalí. S olejem šetřete! Dávejte pozor, aby se nedostal na ráfky nebo brzdové destičky. Pokud se tak stane, očistěte jej pomocí spreje na lubrikanty a hadříku. Pokud nechcete píchnutou pneumatiku opravovat během cesty, vozte si s sebou náhradní plášť a pumpičku, abyste mohli plášť jenom vyměnit a opravu provést až doma. Pokud nemáte s opravou píchnuté pneumatiky problém, nezapomeňte si s sebou vždy vozit sadu s lepením a pumpičku. Každá sada s lepením je opatřena podrobnými pokyny s obrázky. Nebo v případě, že se nechcete ušpinit, zavezte kolo do místního obchodu s jízdními koly a nechte si tam pneumatiku opravit. Vozte s sebou náhradní plášť a montážní páky na pláště, abyste nemuseli píchnutý plášť opravovat okamžitě.

7 bezpečnost nikdy neodjíždějte z domova bez potřebného příslušenství! příslušenství nenechte se o něj připravit, zamykejte je! Existují tři jednoduché způsoby, jak snížit riziko krádeže jízdního kola: Kvalitní zámek, jeho efektivní používání, výběr vhodné lokality. Příslušenství je klíčem ke každé dobré výstroji a platí to i u jízdy na kole. Dobře zvolené příslušenství dokáže změnit kolo v dopravní prostředek pro chvíle odpočinku i na cenný celoroční způsob dopravy. Vždy kolo uzamkněte a sundejte světlo a brašny. V Anglii a Walesu se každý rok ukradne téměř kol, takže preventivní opatření vám pomohou zajistit bezpečnost vašeho kola. Investujte do odolného zámku. Některé zámky jsou odolnější než jiné a jejich kvalita je ovlivněna cenou. Zámky ve tvaru podkovy jsou masivní a kabelové zámky jsou užitečné pro zajištění jakékoliv součásti kola, kterou lze snadno odmontovat, jako např. sedla nebo předního kola. Myslete: místo, místo, místo. Zcela zásadní je, kde svoje kolo uzamknete. Zanechte je na dobře osvětlené a frekventované ulici, aby byli potenciální zloději co nejvíce vidět. Pojištění domácnosti lze mnohdy snadno rozšířit tak, aby zahrnovalo i vaše kolo v případě, že je doma. Vyfotografujte si kolo a zapište číslo rámu. Pojištění jízdního kola je také k dispozici a vztahuje se na kolo v případě, že jste s ním mimo domov. Více informací naleznete na webu Pro zajištění vyšší bezpečnosti nahraďte rychlospojky běžnými šrouby. Nikdy z domova neodjíždějte bez zámku! přilba Přilba dopravním nehodám zabránit nedokáže, ale poskytne vám ochranu v případě, že spadnete z kola. Doporučují se zejména pro malé děti. Koneckonců, nošení přilby je otázkou rozhodnutí jednotlivce a rodiče musí toto rozhodnutí učinit za svoje děti. Vždy kupujte novou přilbu, která je v souladu s některou z uznávaných norem bezpečnosti, jako např. BS nebo CE, která dobře padne a je pohodlná. Pokud je helma vystavena nárazu, vždy ji vyměňte, protože už by neposkytovala stejnou úroveň ochrany. zvonek Zvonek je pro každého rozumného cyklistu nutností. Přátelským zacinkáním dáte lidem vědět, že se blížíte, ale nikdy nepředpokládejte, že vás skutečně slyší.

8 příslušenství příslušenství co na sebe? dejte to do brašny! Batohy jsou sice vhodné pro převážení lehkého nákladu, ale budou vás zahřívat. U těžších nákladů, delších nebo pravidelných cest vám doporučujeme brašny. Nechcete-li do brašen investovat, upevněte batoh na nosič nebo dopředu namontujte koš. Chcete-li převážet opravdu těžký náklad, použijte vozík za kolo. světla Abyste viděli a byli vidět! Pokud jedete za tmy, zákon vyžaduje, abyste měli vpředu bílé světlo a červené světlo vzadu. Ty lze připnout na kolo, batoh nebo oděv. blatníky Spousta kol se stále prodává bez blatníků, takže pokud se chcete v deštivém počasí vyhnout znečištění bahnem a špinavou vodou, budete si muset nějaké pořídit. pumpička Je dobré mít svoji vlastní pumpičku, abyste byli vždy schopni vyřešit problém prázdné pneumatiky. Pokud jste ve městě a pumpičku jste si zapomněli, určitě se brzy najde přátelský cyklista, který vám vypomůže. Nebo dojděte pěšky do nejbližšího obchodu s jízdními koly. Člověka překvapí, kolik jich všude je, když je začne hledat. U kol existují dva druhy ventilků. Většinu pumpiček lze použít pro oba druhy ventilků nebo si můžete koupit adaptér. U většiny krátkých cyklistických výletů po okolí není obecně potřeba nosit speciální oblečení, nepotřebujete nic víc, než když jdete na procházku po obchodech. Ve skutečnosti můžete na kole jezdit např. i v obleku, pokud vám umožní pohodlně šlapat. jaké boty se hodí? Boty, které jsou vhodné pro chůzi, se hodí i pro jízdu na kole. světlo ve tmě Jedete-li v noci nebo v hustém provozu, je důležité, aby vás bylo co možná nejlépe vidět. Reflexní vesta nebo bunda je pro tento účel ideální. Vesty jsou levným řešením a snadno se uloží do batohu. Reflexní pásky na kotníky a rukávy také vaši viditelnost zlepší. extrémně chladné extrémy? Noste rukavice, abyste se chránili před chladem. Mohou se hodit i chrániče uší. aby vás ani trocha deště nezastavila Jakmile lidé začnou jezdit na kole, nechtějí obecně vzato přestat! Lidé mají rádi i jízdu v dešti opravdu! Potřebujete jen nepromokavou bundu a kalhoty a reflexní prvky.

9 vyrazit ven kam mohu jet? silnice se dají také využít! znalost značek Význam většiny značek a označení vztahujících se k cyklistům je evidentní, ale stojí za to se seznámit s těmi následujícími. vyrazit ven při plánování cesty byste se měli zaměřit na... klidné silnice nebo cyklistické stezky, oblasti s omezením rychlosti, jízdní pruhy pro autobusy, parky a otevřené prostory, které dovolují jízdu na kole. a vyhněte se: rušným křižovatkám, velkým a rychlým kruhovým objezdům, chodníkům, dvouproudým silnicím, silnicím pro těžké nákladní vozy. Pokud se jim vyhnout nemůžete, nenechte se dostat a klidně z kola sesedněte a kolo tlačte. Cesty si naplánujte po klidných ulicích a zajímavých místech je vám k dispozici celá síť silnic a existuje mnoho cyklistických stezek a tras, na kterých se nevyskytuje žádný provoz. Chcete-li najít trasy ve svém okolí, navštivte web druhy stezek Jezdit po chodníku je zákonem zakázáno používejte silnice nebo cyklistické stezky. Veřejné koňské stezky mohou používat chodci, cyklisté a jezdci na koních. Ze zákona musí cyklisté dát přednost ostatním uživatelům. Nezapomeňte, že povrch těchto stezek může být různorodý a nemusí se pro jízdu na kole hodit. Stezky pro sdílené použití jsou stezky bez provozu motorových vozidel, které jsou určené pro chodce, cyklisty a někdy také jízdu na koni. Tyto stezky mají obvykle dobrý povrch. Dobře značená Národní cyklistická síť (National Cycle Network) organizace Sustrans prochází centrem každého většího města ve Velké Británii a 75 % obyvatel žije nejdále dvě míle od této sítě. Na třetině tras se nevyskytuje žádný provoz, protože stezky vedou po nepoužívaných železničních tratích, potahových a lesních stezkách. Jen se kolem sebe porozhlédněte po modrých značkách. Pokud přemýšlíte o tom, že byste na kole jezdili do práce, proč si to nevyzkoušet o víkendu? Na Národní cyklistické síti uvidíte tyto značky. Číslo se vztahuje k trase, po které jedete, přičemž červená označuje národní trasu a modrá regionální trasu. Sdílené používání bez odděleného provozu cyklistů a chodců. Sdílené oddělené používání stezky cyklisty a chodci. Zajistěte, abyste jeli vždy na správné straně stezky. Protisměrné cyklistické pruhy vám umožňují bezpečně jezdit proti směru provozu v jednosměrných ulicích a obvykle jsou pro vás praktičtější a přímější trasou. Předřazený prostor v čele jízdního pruhu na křižovatkách určený pro cyklisty vám při čekání umožňuje využít přehledné místo, kde jste odděleni od ostatního provozu. V předu řady vozidel je vás lépe vidět, čímž se snižuje možnost nehody při zatáčení vozidel. Musíte čekat za přední stopkovou čarou a při rozsvícení zeleného světla se musíte rozjet. Motoristé musí čekat za první stopkovou čarou a nesmí zabírat prostor před ní.

10 vyrazit ven tipy pro motoristy Při zatáčení doleva dávejte pozor na cyklisty, kteří jedou na straně blíže k vám, abyste je neodřízli od směru jejich jízdy. Při předjíždění ponechte mezi cyklistou a vámi dostatečný prostor. V noci zhasněte dálková světla, pokud se přibližujete k cyklistovi. Za mokrého počasí ponechte okolo cyklistů ještě větší prostor, protože povrch může být kluzký. Cyklisté a motoristé mají stejné právo používat a sdílet stejný silniční prostor. tipy pro cyklisty na silnicích Jezděte v takové poloze, abyste dobře viděli a byli vidět. Udržujte oční kontakt s ostatními účastníky silničního provozu, zejména na křižovatkách, abyste věděli, že vás vidí. Dávejte vždy jasná znamení. Dodržujte pravidla silničního provozu nejezděte na červenou a nejezděte po chodníku, pokud na něm není vyhrazená cyklistická stezka. Zvažte použití přilby a oblečení v jasných barvách nebo s reflexními prvky, a to zejména ve městech, v noci a za špatného počasí. Za mokrého počasí si dávejte pozor na rychlost, protože povrchy mohou být kluzké a brzdná dráha bude delší. tipy pro cyklisty na sdílených stezkách Nejezděte příliš rychle může to u ostatních vyvolávat strach. Používejte zvonek, abyste ostatní upozornili na to, že se k nim blížíte, ale nepředpokládejte, že vás slyší nebo vidí. Dávejte ostatním přednost a vždy buďte připraveni v případě potřeby zpomalit a zastavit. Držte se vlevo nebo na své straně rozděleného jízdního pruhu. Dávejte pozor na křižovatkách, v zatáčkách nebo nájezdech. tipy pro ostatní uživatele stezky Hlídejte si psa. Držte se na své straně od dělicí čáry. Více... Další informace včetně online interaktivních map, letáků a průvodců, které lze objednat, naleznete na webu www. sustrans.org.uk jízda na kole s dětmi Děti kola a ježdění na nich milují. Jízda na kole jim pomáhá, aby vyrůstali v kondici, zdravé a nezávislé a představuje jim širší svět a dobrodružství, které skrývá. Díky těmto radám si bude moci venkovní svět maximálně během rodinných výletů užít. Když jedete na rodinný výlet na kole, nezapomeňte s sebou vzít svačinu a nápoje, aby měly děti zdroje energie a povzbuzení. Nebuďte příliš ctižádostiví. Mnohem lepší je, když s vámi příště budou chtít děti na výlet znovu, než abyste domů dorazili vyčerpaní, uplakaní a navždy odrazení. Nabijte cyklovýlety zajímavostmi. Naplánujte cyklistické výlety tak, abyste mohli dělat cestou zastávky na zajímavých a hezkých místech. Neplánujte cesty na delší dobu, než po kterou děti vydrží spokojeně sedět a hrát si doma. Zajistěte, aby byly v teple. Když je dítě v sedačce na zadní části kola, nebude se zahřívat stejně jako ten, kdo šlape! I na teplý den s sebou vezměte oblečení navíc a také něco nepromokavého jen pro případ. Dávejte pozor, abyste dětem při nasazování přilby neskřípli kůži. Může se to lehko stát a končí to často slzami. Jednoduše vložte ukazováček mezi sponu a bradu dítěte. Jezděte v řadě za sebou a děti mějte zařazené mezi dospělými. Pokud jede s dětmi jen jeden dospělý, měl by být vzadu, aby mohl dohlížet na děti před sebou. děti

11 Organizace Sustrans usiluje o to, aby byly rozumnější způsoby dopravy možné, žádoucí a nevyhnutelné. Jsme přední britskou charitativní organizací, která umožňuje lidem cestovat pěšky, na kole nebo veřejnou dopravou během většího počtu cest, které každý den realizujeme. Pracujeme s rodinami, komunitami, vládními představiteli a partnerskými organizacemi, aby si lidé mohli zvolit zdravější, čistší a levnější způsob dopravy a aby mohli cestovat a žít v kvalitnějším prostředí. Je na čase, aby každý z nás začal dělat chytřejší rozhodnutí týkající se způsobu cestování. Udělejte svůj první krok ještě dnes a podpořte organizaci Sustrans. Sustrans Fotografie: Zaměstnanci Sustrans. Registrovaná charitativní organizace ve VB č (Anglie a Wales) SCO (Skotsko) Vytištěno na papíru Revive 100 Offset vyrobeného ze 100% zpracovaného spotřebitelského odpadu

zárucní list návod k používání jízdního kola leader fox www.leaderfox.cz

zárucní list návod k používání jízdního kola leader fox www.leaderfox.cz zárucní list návod k používání jízdního kola leader fox www.leaderfox.cz výrobní assembly hala Factory kola pro ce producer / VÝRoBCE BoHEmIA BIkE a.s. / Okružní 697 / 370 04 České Budějovice / Czech Republic

Více

ÚVOD OBSAH WWW.LAZER-HELMETS.CZ

ÚVOD OBSAH WWW.LAZER-HELMETS.CZ WWW.LAZER-HELMETS.CZ OBSAH ÚVOD PŘEHLED KOMPONENTŮ PŘED PRVNÍ JÍZDOU PŘED KAŽDOU JÍZDOU PO NEHODĚ RYCHLOUPÍNÁKY POŽADAVKY PRO PROVOZ NA VEŘEJNÝCH KOMUNIKACÍCH NASTAVENÍ KOLA PODLE POTŘEB JEZDCE HLAVOVÉ

Více

Důležité upozornění: Uchovejte pro pozdější nahlédnutí

Důležité upozornění: Uchovejte pro pozdější nahlédnutí Důležité upozornění: Uchovejte pro pozdější nahlédnutí V této příručce jsou předvedeny základní principy bezpečné jízdy na novém kole. Bez ohledu na rozsah zkušeností v oblasti cyklistiky je důležité,

Více

ZÁRUČNÍ LIST OBSAH. servisní záznamy: Popis kola. Obecné informace. 1. Důležité informace předtím než vyjedete

ZÁRUČNÍ LIST OBSAH. servisní záznamy: Popis kola. Obecné informace. 1. Důležité informace předtím než vyjedete OBSAH ZÁRUČNÍ LIST Vážený zákazníku, děkujeme Vám, že jste si vybral jízdní kolo značky Author. Tento Popis kola Obecné informace 1 2 servisní záznamy: návod Vám poslouží při jeho nastavení, údržbě a poradí

Více

Uživatelský návod a informace o záruce

Uživatelský návod a informace o záruce Uživatelský návod a informace o záruce Výrobce jízdních kol Koncepce b Twin navrhuje a vyvíjí řady výrobků, které jsou vhodné pro všechna použití. Je to víceoborový tým, jehož vášní jsou profesionální

Více

Návod k obsluze Návod na používanie

Návod k obsluze Návod na používanie Návod k obsluze Návod na používanie kotoučová brzda kotúčová brzda pastorky pastorky držák měniče patka prehadzovačky zámek sedla zámok sedlovky sedlo sedlo představec predstavec hlavové složení hlavové

Více

Prahou na kole. Jak do města. Výběr z článků PrahouNaKole.cz z roku 2008. Obsah

Prahou na kole. Jak do města. Výběr z článků PrahouNaKole.cz z roku 2008. Obsah Prahou na kole Jak do města Výběr z článků PrahouNaKole.cz z roku 2008 Obsah 1. Proč na kole?...2 2. Kolo do města...6 3. Na ulici...8 4. Jak se vyhnout nejčastějším nehodám...14 5. Zamknout kolo a jít...21

Více

Uživatelská příručka pro majitele kola

Uživatelská příručka pro majitele kola Uživatelská příručka pro majitele kola 9. vydání, 2007 Tato příručka je v souladu se směrnicemi EN 14764, 14765, 14766 a 14781 DŮLEŽITÁ INFORMACE: Tato příručka obsahuje důležité informace o bezpečnosti,

Více

MĚSTEM NA KOLE. aneb JAK SE SPRÁVNĚ POHYBOVAT VE MĚSTĚ...NA KOLE I BEZ NĚJ

MĚSTEM NA KOLE. aneb JAK SE SPRÁVNĚ POHYBOVAT VE MĚSTĚ...NA KOLE I BEZ NĚJ MĚSTEM NA KOLE aneb JAK SE SPRÁVNĚ POHYBOVAT VE MĚSTĚ...NA KOLE I BEZ NĚJ Obsah 05 Úvodní slovo 06 Brno městem na kole 08 Bezpečně na kole 12 Společný provoz cyklistů a motoristů 18 Cyklopruhy 22 Piktogramový

Více

NÁVOD K OBSLUZE JÍZDNÍHO KOLA

NÁVOD K OBSLUZE JÍZDNÍHO KOLA NÁVOD K OBSLUZE JÍZDNÍHO KOLA OBSAH 1 Informace před první jízdou... 2 1.1 Dělení kol dle kategorií... 2 1.1.1 Silniční kolo... 2 1.1.2 Crossové (Trekkingové)... 2 1.1.3 Horské kolo (26 )/Juniorské horské

Více

Podkladový materiál k problematice bezpečnosti začínajících cyklistů

Podkladový materiál k problematice bezpečnosti začínajících cyklistů C y klista potřebuje pomoc Podkladový materiál k problematice bezpečnosti začínajících cyklistů BESIP Nakladatelství FORTUNA Praha OBSAH OBSAH... 2 1 Úvod... 3 2 Dopravní nehody cyklistů... 4 3 Cyklista

Více

NÁVOD K OBSLUZE KOLA - ZÁRUCNÍ LIST

NÁVOD K OBSLUZE KOLA - ZÁRUCNÍ LIST NÁVOD K OBSLUZE KOLA - ZÁRUCNÍ LIST Vážený zákazníku, gratulujeme Vám ke koupi kola GT. Přejeme Vám hodně příjemných okamžiků a pěkných zážitků na cestách s kolem naší značky. Při nákupu Vám doporučujeme

Více

Česko cyklistické. Malá encyklopedie cyklistické infrastruktury. návod k použití prostoru na kole i bez něj

Česko cyklistické. Malá encyklopedie cyklistické infrastruktury. návod k použití prostoru na kole i bez něj Česko cyklistické Malá encyklopedie cyklistické infrastruktury návod k použití prostoru na kole i bez něj i bez něj návod k použití prostoru na kole Malá encyklopedie cyklistické infrastruktury Česko cyklistické

Více

Proč a jak jezdit po městě na kole (nebo elektorkole)

Proč a jak jezdit po městě na kole (nebo elektorkole) Proč a jak jezdit po městě na kole (nebo elektorkole) Jezdit po městě každý den? Pro někoho obávaná noční můra, pro někoho nejpříjemnější způsob dopravy po městě. V dnešním článku jsme posbírali kopu důvodů,

Více

Cestujeme s dětmi BeZPeČNě

Cestujeme s dětmi BeZPeČNě Cestujeme s dětmi BEZPEČNĚ Cestujeme s dětmi bezpečně! obsah Každý, kdo někdy přišel do styku s dětmi, ví, jak je někdy náročné vypořádat se se všemi jejich vrtochy a nápady. O to těžší to leckdy může

Více

SUZUKI VL800 VOLUSIA Intruder UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

SUZUKI VL800 VOLUSIA Intruder UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA SUZUKI VL800 VOLUSIA Intruder UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Pro všechny majitele tohoto motocyklu SUZUKI VL800 VOLUSIA. VL800 NÁVOD K OBSLUZE A ÚDRŽBĚ Tento Návod k obsluze a údržbě" pokládejte za nedílnou součást

Více

Silniční zákon se změnil. Souhrn změn, které se nás týkají.

Silniční zákon se změnil. Souhrn změn, které se nás týkají. Silniční zákon se změnil. Souhrn změn, které se nás týkají. Konec osoby blízké Od 19. 1. 2013 končí možnost využití tradiční české výmluvy řídila osoba mě blízká, po vykonání určitého přestupku, který

Více

Uživatelská příručka jízdních kol Ghost

Uživatelská příručka jízdních kol Ghost Uživatelská příručka jízdních kol Ghost Výrobce: GHOST Bikes GmbH An der Tongrube 3 95652 Waldsassen Německo Telefon: +49 9632 92550 Fax: +49 9632 925516 www.ghost-bikes.com info@ghost-bikes.de Výhradní

Více

volvo v40 Stylové stejně jako Rady týkající se bezpečnosti Při cestování s dětmi Italská připravte se na zimu

volvo v40 Stylové stejně jako Rady týkající se bezpečnosti Při cestování s dětmi Italská připravte se na zimu INSPIRACE a nabídky pro Vás a Vaše Volvo zima 2013 MY MYVolVo MAGAZÍN Rady týkající se bezpečnosti Při cestování s dětmi volvo v40 Stylové stejně jako Vy Odhalte kouzlo Dolomit Italská horská panoramata

Více

Návod k použití Koloběžka vybavená dodatečně pomocným elektrickým pohonem typ EK - CROSCO

Návod k použití Koloběžka vybavená dodatečně pomocným elektrickým pohonem typ EK - CROSCO Návod k použití Koloběžka vybavená dodatečně pomocným elektrickým pohonem typ EK - CROSCO POVYS s. r. o., Rokytnice 440, 751 04 Rokytnice Tento návod k použití je nutné považovat za součást koloběžky vybavené

Více

IDENTIFIKAČNÍ ČÍSLO KLÍČE: IDENTIFIKAČNÍ ČÍSLO RÁMU VOZIDLA:

IDENTIFIKAČNÍ ČÍSLO KLÍČE: IDENTIFIKAČNÍ ČÍSLO RÁMU VOZIDLA: ÚVOD Blahopřejeme, že jste si zakoupili Gamax AX 600 4x4. Do příslušných míst pod tímto odstavcem si poznačte identifikační čísla Vašeho klíče a rámu vozidla. Tyto čísla budete potřebovat při komunikaci

Více

Do města na kole 2 efektivita a mistrovství

Do města na kole 2 efektivita a mistrovství Do města na kole 2 efektivita a mistrovství Návody Prahou na kole z let 2012-2013 Druhá část duben 2013 Ve spolupráci s: Do města na kole 2 efektivita a mistrovství 1/28 Do města na kole 2 efektivita a

Více

Proč chůze? Vykročte ke šťastnému a zdravému životnímu stylu

Proč chůze? Vykročte ke šťastnému a zdravému životnímu stylu Proč chůze? Vykročte ke šťastnému a zdravému životnímu stylu proč chůze? Každý umí chodit, jedná se o jeden z nejsnazších způsobů fyzické činnosti na světě, který se dá provozovat prakticky kdekoliv, bez

Více

ARCTIC CAT Prowler HDX

ARCTIC CAT Prowler HDX Uživatelská příručka ARCTIC CAT Prowler HDX Toto vozidlo NENÍ určeno osobám MLADŠÍM 16 LET! Autorizovaný dovozce ASP Group s.r.o. www.ac-usa.cz Náměstí 13, 267 53 Žebrák ASP Group s.r.o. 2014 Tel.: +420

Více

PODPROJEKT 5 INFRASTRUKTURA, SLUŽBY A BEZPEČNOST

PODPROJEKT 5 INFRASTRUKTURA, SLUŽBY A BEZPEČNOST BEZPEČNOST INFRASTRUKTURA, SLUŽBY A BEZPEČNOST INFRASTRUKTURA, SLUŽBY A OBSAH 2 ÚDRŽBA CYKLISTICKÉ INFRASTRUKTURY...3 3 ORIENTAČNÍ ZNAČENÍ PRO CYKLISTY...4 3.1 Označení cyklistických stezek...4 3.2 Další

Více

Evropský týden mobility 2005

Evropský týden mobility 2005 Evropský týden mobility 2005 16. 22. září Evropská příručka pro orgány místní samosprávy Rady a užitečné informace k organizaci projektu EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY s ústředním tématem DO PRÁCE A DO ŠKOLY

Více

NÁVOD K POUŽITÍ. Prostudujte, prosím, podrobně tuto příručku, než začnete používát váš nový běžecký pás.

NÁVOD K POUŽITÍ. Prostudujte, prosím, podrobně tuto příručku, než začnete používát váš nový běžecký pás. NÁVOD K POUŽITÍ Prostudujte, prosím, podrobně tuto příručku, než začnete používát váš nový běžecký pás. OBSAH Důležité bezpečnostní zásady Důležité zásady týkající se připojení k elektřině Zásady uzemnění

Více

Průvodce spotřebou (Naposledy aktualizováno v roce 2014)

Průvodce spotřebou (Naposledy aktualizováno v roce 2014) VAŠE ROZHODNUTÍ MĚNÍ SVĚT! Průvodce spotřebou (Naposledy aktualizováno v roce 2014) Životní prostředí 2 Obsah (Naposledy aktualizováno v roce 2014) Kampaň 3 Efektivní využití zdrojů 4 Co je to? 4 Proč

Více

Rady policie ČR a informace o prevenci. Děti a mládež

Rady policie ČR a informace o prevenci. Děti a mládež ZDARMA VYDÁVÁ ZASTUPITELSTVO OBCE SOKOLNIC ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ 2011 Rady policie ČR a informace o prevenci Děti a mládež Jak zajistit bezpečí pro děti 1 Šikana 2 Drogy 4 Senioři Podvody na seniorech 5 Násilí

Více

Otázky pro 1. stupeň ZŠ základy bezpečného a ohleduplného chování / chodec a cyklista

Otázky pro 1. stupeň ZŠ základy bezpečného a ohleduplného chování / chodec a cyklista Příloha 6 Návrh testových otázek pro jednotlivé ročníky Otázky pro 1. stupeň ZŠ základy bezpečného a ohleduplného chování / chodec a cyklista Uváděné úlohy a testové otázky odpovídají výstupům jednotlivých

Více