SMÍ BÝT VE STUDENTSKÉ RADĚ...

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "SMÍ BÝT VE STUDENTSKÉ RADĚ..."

Transkript

1 ŠKOLY MOHOU BÝT MNOHEM VÍC NEŽ MÍSTA, KDE JEN PÁR STUDENTŮ SMÍ BÝT VE STUDENTSKÉ RADĚ... HLAVNÍM POSLÁNÍM ŠKOL MŮŽE BÝT, ABY SE KAŽDÝ STAL URČITÝM ZPŮSOBEM, OBČAS VE SPOLUPRÁCI S JINÝMI, VŮDCEM ŠKOLY. Roland Barthes, Zlepšujeme školy zevnitř

2 Vyučující píše na tabuli složitou definici a její ekvivalentní znění. Student se zhnuseně dívá na to, co učitel napsal. Učitel se podívá na studenta, pak na tabuli, pak zpět na studenta a říká: Správně se díváte špatně je to totiž špatně... A to není správně. Pedagog: Tomu říkám spolupráce. Něco vy, něco já. Něco já špatně, něco vy dobře.

3 EKONOMICKÝ SYSTÉM SI ŽÁDÁ MASOVOU VÝROBU STUDENTŮ NEVZDĚLANÝCH A ZBAVENÝCH SCHOPNOSTI MYSLET. PROTO UNIVERZITY UPADAJÍ A STUDENT, JAKMILE VEJDE JEJICH BRÁNOU, SE AUTOMATICKY STÁVÁ NULOU. O bídě studentského života, Štrasburk, 1967.

4 Jaký je rozdíl mezi studentem filozofie, ekonomie a medicíny? Všichni dostanou za úkol nastudovat Zlaté stránky. Student filozofie se ptá: A proč? Student ekonomie se ptá: A kolik za to dostanu? A medik se ptá: Do kdy to musím umět? Pedagog: Studenti, dělejte si poznámky: Vědění je moc... Ale moc korumpuje... A korupce je zločin... A zločin se nevyplácí... Takže pokud budete dále studovat, tak zkrachujete! Studentka přijde za mladým profesorem do kanceláře. Hodí po něm očkem, zavře dveře, prosebně před něj poklekne a řekne: Udělám cokoliv, abych prošla testem. Přilísá se blíž, přehodí si vlasy a významně se zahledí profesorovi do očí. Chci říct... zašeptá, udělám... cokoliv. Profesor opětuje její pohled a řekne: Cokoliv? Ano, cokoliv. Profesor ztiší hlas a zašeptá: Tak tedy... studovala byste? Kterej pražskej gympl je nejtěžší? VŠE.

5 Z UNIVERZITY SE STAL SPOLEK PRO PROPAGACI IGNORANCE... BUDOUCÍ REVOLUČNÍ SPOLEČNOST AUTOMATICKY ODSOUDÍ TOTO AKADEMICKÉ DIVADLO JAKOŽTO POUHÝ SPOLEČENSKY NEŽÁDOUCÍ HLUK. O bídě studentského života, Štrasburk, 1967.

6 Na první přednášce: Doporučuji vám dávat pozor, protože ti, co tuto školu dokončí, se tím potom budou živit. A ti, co ji neudělají, se tím budou živit hned. Pedagog: Na tento příklad bychom potřebovali trochu subtilnější analýzu. To se budete učit později. Student: A pak to tedy budeme umět vyřešit? Pedagog: No... Pak už vás to hlavně nebude zajímat.

7 STUDENTI BY SE NEMĚLI UČIT ŽÍT V DEMOKRACII, AŽ DOSPĚJÍ. MĚLI BY MÍT MOŽNOST ŽÍT V NÍ UŽ TEĎ. Alfie Kohn, 1993

8 Pedagog: Nejlepší literatura je samozřejmě moje knížka. Má jednu vadu, ještě není napsaná. Pedagog o cestování zpět v čase, o svém minulém já: Mohl jsem si se nevšimnout, protože jsem se po sobě nekoukal, jestli tam jsem. Pedagog: Takže já budu záměrně používat pro stejnou věc různá označení, abyste si na to zvykli, protože kdybyste netušili, že ten terminologický guláš existuje, tak vyjdete školu a budete si připadat jak chovanka kláštera o svatební noci.

9 REVOLUČNÍ STRATEGIE NEMÁ VŮBEC PŘIHLÍŽET K VOLBÁM. JE TO PŘÍMÁ AKCE V TOVÁRNÁCH A V ULICI, KTERÁ VYTVÁŘÍ SITUACI, A NE NĚJAKÁ VOLEBNÍ VĚTŠINA. Daniel Cohn-Bendit in: Studentská vzpoura (Iniciátoři mluví), Připravil Hervé Bourges, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha 1969, s

10 Hloupé dotazy posilují kolektiv... Ostatním v tu chvíli stoupne sebevědomí. Profesor: Místo toho, abych udělal změť teček, udělám zde změť čar, jelikož změť čar je přehlednější než změť teček.

11 UNIVERZITNÍ PROSTORY JSOU MÍSTEM SOUKROMNÍKŮ PONOŘENÝCH DO SVÉ NOTORICKÉ VNITŘNÍ EMIGRACE. Z porthuronské deklarace, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha1969, s

12 Matematik je člověk, který říká a, myslí b, píše c, ale správně je d. Tato příhoda dokazuje, že sem zmatení již přicházíte, že škola vás tedy nijak nepřetváří. Pedagog: Já se omlouvám, já jsem dneska ňákej prdlej. Měl jsem částečnou pravdu, ale ve skutečnosti pochopitelně ne. Profesor: Nenapadá mě žádné rozumné použití, tak vám řeknu příklad ze života.

13 UNIVERZITNÍ ŘÁDY JSOU PŘIJÍMÁNY JAKO NEVYHNUTELNÉ, BYROKRACIE JAKO NUTNÁ PŘÍTĚŽ, NEZÁJEM O VEŘEJNÉ VĚCI JAKO VZDĚLÁVÁNÍ, NESOBECTVÍ JAKO MUČEDNICTVÍ, POLITIKA JAKO JINÝ ZPŮSOB, JAK SE VYZNAMENAT, COŽ SE ALE NEMUSÍ VYPLATIT. Z porthuronské deklarace, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha1969, s

14 Metody důkazu Důkaz odkázáním do budoucna: Odkaz je obyčejně na chystané dílo autora, které často není tak chystané, jak se zprvu zdálo. Důkaz financováním: Jak by se tři různé vládní agentury mohly mýlit? Důkaz odkladem: To si dokážeme později. Důkaz obrázkem: Přesvědčivější forma důkazu příkladem. Dobře se kombinuje s důkazem vynecháním. Důkaz zastrašením: Triviální. Důkaz příslovcem: Jak je docela zřejmé, předchozí jednoduché tvrzení je zjevně pravdivé. Důkaz pokušením: Sami se přesvědčte, že je to pravda! Důkaz zmateným zápisem: Nejlépe proveden pomocí aspoň čtyř různých abeced a speciálních symbolů. Důkaz zmatením: Dlouhá bezobsažná posloupnost pravdivých nebo bezvýznamných syntakticky souvisejících tvrzení. Důkaz citací: Autor cituje z literatury negaci, převedení nebo zobecnění věty, aby podpořil své tvrzení. Důkaz věhlasnou autoritou: Potkal jsem ve výtahu Fermata a on říkal, že má důkaz. Důkaz odkazem na nedosažitelnou literaturu: Autor cituje jasný závěr věty, kterou lze nalézt v soukromě kolujících memoárech Slovinské filologické společnosti z roku Důkaz metadůkazem: Je dána metoda určená ke zkonstruování důkazu. Správnost metody je dokázána jakoukoliv z těchto technik. Důkaz rychlokurzem: Nemáme čas to tu dokazovat. Důkaz nehodou: A hele, co to tu máme?! Důkaz nutností: Raději by to mělo platit, jinak se celá struktura matematiky zhroutí. Důkaz přestávkou: Důkaz této věty si ukážeme po krátké přestávce.... Jak jsme si před přestávkou dokázali, platí...

15 I REFORMOVANÉ BURŽOAZNÍ VZDĚLÁNÍ BUDE VYRÁBĚT BURŽOAZNÍ KÁDRY. LIDÉ SE DOSTANOU DO SOUKOLÍ SYSTÉMU. V NEJLEPŠÍM PŘÍPADĚ SE STANOU ČLENY SMÝŠLEJÍCÍMI LEVICOVĚ, AVŠAK OBJEKTIVNĚ ZŮSTANOU KOLEČKEM ZAJIŠŤUJÍCÍM FUNGOVÁNÍ SPOLEČNOSTI. Daniel Cohn-Bendit, in: Interview Jeana-Paula Sartra s Danielem Cohn-Benditem, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha1969, s

16 Profesorovo ukončení první přednášky z konstrukce překladačů, kde se kupodivu zabýval problémy u překladačů mezi lidskými jazyky: Znáte ty americké střílečky? Myslím ty filmy, ve kterých na konci hlavní hrdina vždycky zabije svého nepřítele, a to nejlépe tak, že mu ustřelí hlavu raketometem? A přitom vždycky pronese nějaké moudro? Třeba... Píše na tabuli: Die, you son of a bitch! Pak pokračuje: Všimněte si, že i v téhle situaci hlavní hrdina svému nepříteli VYKÁ! Pedagog: To, že je nějaký šifrovací algoritmus bezpečný, se ukáže teprve časem. Já tomu říkám důkaz časem. To je jako důkaz davem. Víte, co je to důkaz davem? Ne? To si na jednom matematickém semináři v Košicích účastníci řekli, že je třeba pohnout vpřed s důkazem Velké Fermatovy věty. Proto sepsali petici: My, níže podepsaní, prohlašujeme, že Velká Fermatova věta platí, obešli s tím půlku Košic a nechávali to lidi podepsat. Závěr zněl: Velká věta Fermatova byla dokázána davem. Profesor o tom, jak je na cvičeních první řada (tradičně) prázdná: Někteří lidé mají AIDS, tak je potřeba se od nich držet dál... Ale to já nejsem, nejsem tak společensky zdatný, abych si ho pořídil. Pedagog: To je jako když luxuju a ženská mi do toho začne kecat, tak luxuju dál, ale už ne tak rád.

17 ETABLOVANÁ PRAVIDLA HRY TÉTO NEROZUMNÉ DEMOKRACIE NEJSOU NAŠIMI PRAVIDLY... VÝCHODISKEM PRO ZPOLITIZOVÁNÍ STUDENTŮ MUSÍ BÝT VĚDOMÉ PROLOMENÍ TĚCHTO NEROZUMNÝCH PRAVIDEL HRY. Rudi Dutschke, 1967, citováno in: Ingrid Gilcher-Holteyová, Hnutí 68 na Západě. Studentské bouře v USA a západní Evropě, Vyšehrad, Praha 2004, s. 66.

18 Pedagog přišel na přednášku neobvykle v obleku. Já jsem se na vás oblékl, abyste brali vážně, co budu přednášet. Asi po 20 minutách si sundal sako a kravatu: Tak, a teď už mě nebudete brát vážně. Pedagog: Já vím, že je blbý, že vám to studium trošku koliduje s volným časem. Pedagog: Zmínka o vědecké práci studenty obvykle motivuje... Nutno podotknout, že ty články, který my píšem, jsou o naprostejch kravinách a vůbec k ničemu to není dobrý ale hrozně nás to baví! Jakmile dosáhnete takovéhoto vyrovnání, tak jste pak úplně v pohodě. Pedagog během cvičení: A pokud se vám něco, co vykládám, nezdá, tak se klidně ozvěte... Nejsme tu na teologickém semináři.

19 IZOLACE JEDNOTLIVCE OD MOCI, SPOLEČENSTVÍ A SCHOPNOSTI USILOVAT O NĚCO TO JE PRÁVĚ POUŽÍVÁNÍ DEMOKRACIE BEZ VEŘEJNOSTI. Z porthuronské deklarace, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha1969, s

20 Pane profesore, našel jsem dva protipříklady k vašemu tvrzení. To nevadí, já mám pět definic. Studenti Matematicko-fyzikální fakulty se na přípravném soustředění ptají na úplatky. Pedagog: Na matfyzu sice úplatky neexistují, ale nezoufejte, jsou i jiné fakulty. Za pade vám řeknu, jaké. Student:...a nemělo by tam být dx místo toho dy? Pedagog: Vám to nějak vrtá hlavou, já to radši smažu. Pedagog: Představte si, že vyjdete tady před budovu a nějaká důchodkyně se vás zeptá: Prosím vás, včera na Nově říkali, že ten predikát rovnosti má zvláštní význam. Já tomu vůbec nerozumím, vy jste ten matematik, vy to určitě budete vědět. A vy řeknete: Milá paní, rovnost, to je ekvivalence. A paní otevře hubu a dál už se vás na nic ptát nebude.

21 SPEKTÁKL MODERNÍHO KAPITALISMU PŘISUZUJE KAŽDÉMU ČLOVĚKU KONKRÉTNÍ ÚLOHU V PŘEHLÍDCE VŠEOBECNÉ PASIVITY. STUDENT NENÍ ŽÁDNOU VÝJIMKOU. JEHO ROLE JE PROVIZORNÍ, JE ZKOUŠKOU NA POZDĚJŠÍ ROLI PRVKU V TRŽNÍ SPOLEČNOSTI, PRVKU STEJNĚ KONZERVATIVNÍHO JAKO KAŽDÝ JINÝ. O bídě studentského života, Štrasburk, 1967.

22 Pedagog: Na to řešení hned tak nepřijdete, pokud vás neosvítí Duch Svatý, nebo nějaký jiný duch, třeba du chcát... Student: Já vám k tomu tedy něco řeknu. Ale jinak budu mlčet, protože o tom vůbec nic nevím. Student: Na otázku, co budu s matfyzem dělat, odpovídám, že sklenáře. Z úvodu k diplomové práci: Konkrétní problémy zde nerozvádím, protože dosavadní zkušenost napovídá, že jim bez dalšího vysvětlení stejně prakticky nikdo nerozumí.

23 STUDENTI NETVOŘÍ TŘÍDU. DĚLNÍCI A ROLNÍCI TVOŘÍ SPOLEČENSKÉ TŘÍDY A MAJÍ OBJEKTIVNÍ ZÁJMY. ALE CO STUDENTI? KDO JSOU JEJICH UTLAČOVATELÉ, NENÍ TO SNAD SYSTÉM JAKO CELEK? Interview Jeana-Paula Sartra s Danielem Cohn-Benditem, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha 1969, s

24 Potkají dva matfyzáci dvě opravdu pěkná děvčata. Jednomu to nedá a nesměle se jich zeptá: Holky, máte ICQ? Ne, to nemáme. Je, to je škoda, my jsme se s vámi chtěli seznámit.

25 JAKO SPÍŠE NEODPUSTITELNÁ NENÍ ANI TAK STUDENTOVA BÍDA, JEHO LHOSTEJNOST K BÍDĚ DRUHÝCH. PRO STUDENTA EXISTUJE JEDINÉ SKUTEČNÉ ODCIZENÍ: JEHO VLASTNÍ. O bídě studentského života, Štrasburk, 1967.

26 Jede matfyzák tramvají a cvaká si lístky. Vidí ho chlápek, nedá mu to a zeptá se: Prosím vás, proč si cvakáte najednou dva lístky? No, kdybych jeden ztratil, tak mám ještě jeden. Chlapíkovi to přijde logické, ale za chvilku se ptá znovu: A co když ztratíte oba dva? Matfyzák se šibalsky usměje a povídá: Tak mám ještě lítačku! Z fóra při čekání na výsledky zkoušky. První student: Nevím, jestli mám čekat, až se to tam objeví, nebo se rovnou jít učit na další termín... Druhý student: Pokud bys chtěl jinou radu, tak z teorie her vyplývá, že by ses měl jít učit, protože pokud se půjdeš učit, tak na tom vyhraješ, ať už jsi to teď udělal nebo ne, ale když se učit nepůjdeš a neudělals to, taks prohrál.

27 STUDENTSKÝ ŽIVOT JE INTELEKTUÁLNĚJŠÍ A SNAD POHODLNĚJŠÍ, AVŠAK TO NÁM NESMÍ ZAKRÝVAT FAKT, ŽE ŽIVOT NA UNIVERZITĚ V PODSTATĚ ODRÁŽÍ ZPŮSOB ŽIVOTA CELÉ SPOLEČNOSTI. Z porthuronské deklarace, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha1969, s. 180.

28 Matematikové potřebují k práci jen tužky, papíry a odpadkové koše. Filozofové potřebují ještě méně těm stačí tužky a papíry.

29 SPECIALIZACE LIDSKÉ ČINNOSTI PONECHÁVÁ MÁLO PROSTORU PRO PRONIKAVÉ MYŠLENKY. Z porthuronské deklarace, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha 1969, s. 177.

30 Profesor: Tak tu máme soustavu tří rovnic o třech neznámých. Student: Snad o čtyřech, ne? Profesor: No to je vlastně pravda. Jsem matematik. To bych musel bejt ňákej počtář, abych uměl počítat. Kdybych totiž uměl počítat, tak si sám sobě budu připadat podezřelej.

31 SI MUSÍ ŘÍCT: CO NEJVĚTŠÍ POČET STUDENTŮ A CO DÁL? Daniel Cohn-Bendit, in: Interview Jeana-Paula Sartra s Danielem Cohn-Benditem, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha 1969, s

32 Potkají se čarodějnice s misskou. Baví se o životě a také dojde řeč na plány do budoucna. Obě dvě chtějí studovat. Misska říká: Já půjdu na VŠE. Sice tam nebudu nejhezčí, ale určitě budu nejchytřejší. To čarodějnice má jiné plány: Já se chystám na matfyz. Tam zcela jistě nebudu nejchytřejší, ale určitě budu nejkrásnější.

33 STUDENTI SE STÁVAJÍ TÍM, ČÍM JSOU, V MONTÁŽNÍCH LINKÁCH NAŠICH UNIVERZIT. JAKOŽTO NEDÍLNÉ SOUČÁSTI TOVÁREN NA VZDĚLÁNÍ JSME ZÁROVEŇ VYKOŘISŤOVATELI I VYKOŘISŤOVANÝMI. Carl Davidson, Student Syndicalism, 1967.

34 Cvičící: Chceme ze seznamu osob vybrat pouze takové, které mají vyšší plat než jejich přímý nadřízený... Student: Takových ale moc nebývá... Cvičící: Právě proto je chceme vyhledat, abychom s nimi pak mohli patřičně naložit.

35 ŠKOLSTVÍ BYLO RACIONALIZOVÁNO Z HLEDISKA VÝCHOVY TECHNOKRATŮ. A TAK JSME SE S ROZPORY KAPITALISMU SETKALI VE ŠKOLSTVÍ. Daniel Cohn-Bendit in: Studentská vzpoura (Iniciátoři mluví), Připravil Hervé Bourges, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha 1969, s. 144.

36 Na stránce témat prací v SISu má student následující zadání bakalářky: Proč a jak řešit neřešitelné soustavy lineárních rovnic. Pedagog: Ten, kdo chce ze zkoušky trojku, musí umět úplně všechno z probrané látky, ten, kdo chce dvojku, musí umět dokázat i složitější věty, které nás čekají stejně až další semestr, no a ten, kdo chce jedničku, musí umět vymyslet soustavu rovnic, co nemá řešení... Pedagog: Toto tvrzení je triviální. Tak triviální, že bude snazší ho dokázat, než napsat triviální. Na statku onemocnělo kuřátko. Hospodář už si nevěděl rady, co s ním, a proto si zavolal tři odborníky: biologa, chemika a fyzika. Biolog zkoumal, jestli kuřátko nemá parazity, jestli náhodou nechytilo nějakého bacila, ale na nic nepřišel. Chemik zjišťoval, zdalipak se kuřátko něčím nepřiotrávilo, ale podle něho bylo taky v pořádku. No a fyzik se na kuřátko ani nepodíval, sedl si ke stolu a dva dny zuřivě počítal. Pak se zvedl a zvolal: Vím, co je vašemu kuřátku! A vím, jak ho vyléčit! Ale moje řešení platí jen pro sféricky symetrické kuře ve vakuu!

37 ESTABLISHMENT VE ŠKOLSTVÍ JE V PODSTATĚ KONZERVATIVNÍ. JEHO CÍLEM JE PRODUKOVAT LIDI SCHOPNÉ UDRŽET SPOLEČNOST V TAKOVÉM STAVU, V JAKÉM JI NAŠLI. The University and Social Action in the Nuclear Age, (pamflet CUCND Combined Universities Campaign for Nuclear Disarmament), 1964.

38 Pedagog: Zprávy mají velikost, třeba i nulovou, a mají nějaký význam, třeba i žádný.

39 MUSÍME MÍT HRANY OBROUŠENÉ, DUCHA ZLOMENÉHO, NADĚJE PŘÍZEMNÍ, CHOVAT SE PONÍŽENĚ A POKUD A POSLUŠNĚ. NEBUDEME SAMI SEBE PACIFIKOVAT A POTLAČOVAT POMOCÍ MECHANISMŮ, KTERÉ K NAŠEMU SEBEMRSKAČSTVÍ VYTVOŘILI ONI, ZAVOLAJÍ NA NÁS POLICII. Mario Savio, An End to History, in: M. Cohen D. Hale, eds., The New Student Left, Boston, Beacon 1966, s

40 Jsou takhle dva strašně hladoví matfyzáci na koleji a jeden povídá druhému: Hele, co kdybychom tady začali chovat prase? A ten druhý mu odpoví: A co ten smrad a ten hroznej bordel? A ten první říká: Ono si zvykne

41 SABOTUJTE KULTURNÍ PRŮMYSL! OBSAĎTE A ZNIČTE JEHO ZAŘÍZENÍ! VYMYSLETE NOVÝ ŽIVOT. Manifest Fantazie přebírá moc, Francie, květen 1968, citováno in: Ingrid Gilcher-Holteyová, Hnutí 68 na Západě. Studentské bouře v USA a západní Evropě, Vyšehrad, Praha 2004, s. 85.

42 Pedagog: Staří Vesmíru je... a podíval se na hodinky. Pan profesor se nám na jedné z hodin fyziky snažil vysvětlit, jak funguje GPS (vyhledávací systém). Když skončil, zeptal se: A víte vy vůbec, co ta zkratka GPS znamená? Ticho. No to je přece velice jednoduché: Gde Probůh Jsem?! Pan docent si na tabuli označil neabsolutní konvergenci řady zkratkou NAK. Neabsolutní konvergence, jak jistě víte, kdysi dávno inspirovala amerického písničkáře Boba Dylana k písničce NAK, NAK...

43 V SOUČASNÉ PŘEDREVOLUČNÍ SITUACI STUDENTI SE PŘIPRAVUJÍ NA ZKOUŠKY. Daniel Cohn-Bendit in: Studentská vzpoura (Iniciátoři mluví), Připravil Hervé Bourges, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha 1969, s.145.

44 Profesor po dotazu na zkoušky: Už roky se snažím prosadit, aby se známky dávaly náhodně. Ušetřilo by to vám a hlavně mě spoustu času. Histogram je každý rok stejný a vy stejně na výsledek zkoušky nemáte žádný vliv. Pedagog: Otázka je, proč byste se to učili. Je to samozřejmě pro vás. Já vám slibuju, že pokud se to nenaučíte, tak budu u zkoušky dělat všechno pro to, abyste ji nesložili. Víc pro vaše další vzdělání udělat nemůžu. Dva mladíci studovali chemii v Praze. Celý rok se jim docela dařilo, vypadalo to na vzorné studenty. Víkend před závěrečným testem se proto rozhodli, že se trochu uvolní, a odjeli za kamarády na Moravu oslavovat. Jenže to přehnali a prospali celou neděli. Do Prahy dorazili v pondělí ráno, naprosto neschopní rozumně uvažovat. Odpoledne po termínu testu přišli za profesorem a začali mu vysvětlovat, jak byli na víkend pryč a když se vraceli, píchli kolo a strávili půlku noci na silnici v marné snaze někoho stopnout, takže nestihli dorazit na koleje včas a prošvihli test. Profesor se zamyslel a rozhodl, že mohou tedy přijít na písemku druhý den. Oba si oddechli, na kolejích zapadli na pokoj a zopakovali si látku. Druhý den je profesor posadil každého do jedné místnosti a přinesl jim zadání testu. Na první straně byla otázka za pět bodů, cosi o koncentracích roztoků, takže to v pohodě oba zmákli. Ale byli zatraceně překvapení, když otočili papír a tam stálo: (95 bodů) Které kolo?

45 VĚTŠINA STUDENTŮ TADY NA UNIVERZITĚ, TAK JAKO MNOHO LIDÍ VE SPOLEČNOSTI, SE JEN TAK BEZCÍLNĚ POTLOUKÁ. JSOU TO CIZINCI VE SVÝCH VLASTNÍCH ŽIVOTECH, NIKDE PRO NĚ NENÍ MÍSTO. Mario Savio, An End to History, in: M. Cohen D. Hale, eds., The New Student Left, Boston, Beacon 1966, s

46 Sestoupí Bůh na Zemi a prochází se ulicemi. Tu pojednou spatří plačící ženu a zeptá se jí: Proč pláčeš? Ona odpoví: To víte, umřel mi manžel. Bůh je dojat a říká: Je to velké neštěstí, a proto ti manžela pošlu zpátky na Zem. Jde dál a náhle uvidí plačící děcko. Ptá se, proč brečí. Dítě mu odpoví, že ztratilo oba rodiče. Bůh se slituje a povolá rodiče zpátky k dítěti. Popojde o kus dál a vidí, jak na obrubníku chodníku sedí student. Student řve, až se domy třesou, a naříká. Bůh se ptá, proč on pláče. Student na to odpoví: Víte, já jsem student Matematicko-fyzikální fakulty. Bůh usedl vedle něho a plakali oba.

47 V DOBĚ KAPITALISMU VOLNÉHO TRHU, KDY LIBERÁLNÍ STÁT PONECHAL UNIVERZITĚ JEJÍ MARGINÁLNÍ SVOBODY, UNIVERZITA STÁLE MŮŽE SAMA SEBE POKLÁDAT ZA NEZÁVISLOU SÍLU. O bídě studentského života, Štrasburk, 1967.

48 Potkal se v Troji s kolegou z Karlína. Ten se ho hlasitě zeptal, co tady dělá, a on mu odpověděl: Já jsem teď v mezidobí mezi dvouma cvičeníma. Jako obvykle ke konci přednášky, pedagog rozohněn svým vlastním výkladem:...každý jenom publikuje, publikuje a nikdo neumí nic odvodit. Ještě že jednou za pár let přijde nějaká povodeň a všechny ty publikace spláchne.

49 NECHCEME OLYMPIJSKÉ HRY, CHCEME REVOLUCI! Heslo studentské demonstrace ve čtvrti Tlatelolco v Mexico City,

50 Pedagog při počítání objemu plochy vymezené rotačním paraboloidem a kuželem: To je vlastně úloha z praxe: představte si, že vyhrajete Davis Cup, naplníte jej po okraj šampaňským a najednou vám do něj spadne kužel...

51 PŘED STUDENTEM LEŽÍ TĚŽKÉ DILEMA. UNIVERZITA NÁS VYBAVILA K TOMU, ABYCHOM VE SPOLEČNOSTI HRÁLI NĚKOLIK MOŽNÝCH ROLÍ, ALE VE SKUTEČNOSTI NÁM TYTO MOŽNOSTI NEDÁVAJÍ OPRAVDOVOU VOLBU. The University and Social Action in the Nuclear Age, (pamflet CUCND Combined Universities Campaign for Nuclear Disarmament), 1964.

52 Absolvent matematické fakulty se ptá: Proč to funguje? Absolvent přírodních věd se ptá: Jak to funguje? Absolvent fakulty strojního inženýrství se ptá: Jak by se to dalo vyrobit? Absolvent ekonomické fakulty se ptá: Kolik by to stálo? Absolvent filozofické fakulty se ptá: S hořčicí nebo kečupem?

53 SVOU REVOLTU JAKO REVOLTU KDYŽ SE STUDENTI BOUŘÍ PROTI SVÉMU STUDIU, AUTOMATICKY TÍM ZPOCHYBŇUJÍ CELOU SPOLEČNOST. OD ZAČÁTKU CHÁPOU PROTI UNIVERZITNÍ HIERARCHII PROTI CELÉMU HIERARCHICKÉMU SYSTÉMU, PROTI DIKTATUŘE EKONOMIE A STÁTU. O bídě studentského života, Štrasburk, 1967.

54 Ve školní jídelně si přisedl student k profesorovi a ten říká: Prase si nezaslouží, aby sedělo s labutí. Student se zvedl s odpovědí: Tak já letím. Čímž samozřejmě pana profesora namíchl a ten se rozhodl, že mu dá zabrat u zkoušek. Bohužel pro něj, student na vše odpověděl bezchybně. Proto mu dává poslední otázku: Kdybyste si mohl vybrat ze dvou pytlů a v jednom bylo zlato, ve druhém rozum, který byste si vybral? Student po chvíli řekne, že by si vzal ten se zlatem. Profesor vítězoslavně: No vidíte, a já bych si vybral ten s tím rozumem. Student neváhá: Vždyť jo, každý si vybere to, co mu chybí. Profesor už je tak vytočený, že na studentův test napíše BLBEC a pošle ho pryč. Student odchází, aniž by se podíval na hodnocení a za chvíli se vrátí s otázkou: Pane profesore, Vy jste se mi tu sice podepsal, ale nenapsal jste žádnou známku...

1. Je pravda, že po třicítce je matematik odepsaný?

1. Je pravda, že po třicítce je matematik odepsaný? Kapitola 8 1. Je pravda, že po třicítce je matematik odepsaný? Matematika Tento široce rozšířený mýtus je založen na chybné představě o povaze matematického nadání. Lidé si s oblibou představují matematiky

Více

PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková

PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková Copyright 2015 Lucie Michálková Grafická úprava a sazba Lukáš Vik, 2015 1. vydání Lukáš Vik, 2015 ISBN epub formátu: 978-80-87749-89-0 (epub) ISBN mobi formátu: 978-80-87749-90-6

Více

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny?

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Nikdo si mě za celý týden ani nevšiml. Jsem jen další nová studentka na nové škole. Přestoupila jsem z té minulé z toho důvodu, že se

Více

SE KTERÝM SE SETKÁM, JE MŮJ UČITEL. Jsem přesvědčen, že tato slova jsou naprosto

SE KTERÝM SE SETKÁM, JE MŮJ UČITEL. Jsem přesvědčen, že tato slova jsou naprosto 14 ŽÁDNÁ SETKÁNÍ NEJSOU NÁHODNÁ KAŽDÝ ČLOVĚK, SE KTERÝM SE SETKÁM, JE MŮJ UČITEL Jsem přesvědčen, že tato slova jsou naprosto pravdivá. Při každém setkání s jiným člověkem se mohu vždy něco naučit. Můžete

Více

STUDENT NAŠÍ ŠKOLY VYHRÁL ELEKTROTECHNICKOU OLYMPIÁDU

STUDENT NAŠÍ ŠKOLY VYHRÁL ELEKTROTECHNICKOU OLYMPIÁDU STUDENT NAŠÍ ŠKOLY VYHRÁL ELEKTROTECHNICKOU OLYMPIÁDU Strouhal Martin Student 2.D Martin je na naší škole něco přes rok a půl, přesto toho již stihl hodně. V roce 2014 se stal druhým nejlepším studentem

Více

Potrestat nebo nepotrestat

Potrestat nebo nepotrestat 3 Potrestat nebo nepotrestat Náš třetí seminář ještě nezačal. Lidé byli pořád seskupeni do malých hloučků a hluboce zabraní do konverzace. Zaslechla jsem útržky vět. Za to, co řekla, má měsíc domácího

Více

Korpus fikčních narativů

Korpus fikčních narativů 1 Korpus fikčních narativů prózy z 20. let Dvojí domov (1926) Vigilie (1928) Zeměžluč oddíl (1931) Letnice (1932) prózy z 30. let Děravý plášť (1934) Hranice stínu (1935) Modrá a zlatá (1938) Tvář pod

Více

Výsledek dotazníku - "Klima školy - žáci"

Výsledek dotazníku - Klima školy - žáci Výsledek dotazníku - "Klima školy - žáci" Tabulka 1 Přehled dle kategorií [%] ne ne Prostředí, materiální zázemí 54,2 31,8 2,5 8,6 2,8 81,5 % Lidé 35,7 43,2 11,1 7,9 2,0 75,7 % Komunikace, vztahy 37,2

Více

být a se v na ten že s on z který mít do o k

být a se v na ten že s on z který mít do o k být a se 1. 2. 3. v na ten 4. 5. 6. že s on 7. 8. 9. z který mít 10. 11. 12. do o k 13. 14. 15. ale i já 16. 17. 18. moci svůj jako 19. 20. 21. za pro tak 22. 23. 24. co po rok 25. 26. 27. oni tento když

Více

Hledáte si i během trvání rekvalifikace práci?

Hledáte si i během trvání rekvalifikace práci? Účastnice A: No asi nic moc, protože jsem neměla práci a nikde jsem ji nemohla najít. No doufám, že mi pomůže? Myslíte jako najít práci nebo obecně? No hlavně tu práci, no a pak se budu mít jako celkově

Více

Jednoduchá exponenciální rovnice

Jednoduchá exponenciální rovnice Jednoduchá exponenciální rovnice Z běžné rovnice se exponenciální stává, pokud obsahuje proměnnou v exponentu. Obecně bychom mohli exponenciální rovnici zapsat takto: a f(x) = b g(x), kde a, b > 0. Typickým

Více

Deník mých kachních let. Září. 10. září

Deník mých kachních let. Září. 10. září Deník mých kachních let Září 10. září Kdybych začínala psát o deset dní dříve, bylo by zrovna 1. září. Den, na který jsem se těšila po několik let pravidelně, protože začínala škola. V novém a voňavém

Více

PŮJČIT SI ZÁPALKU Překlad: Adéla Nakládalová

PŮJČIT SI ZÁPALKU Překlad: Adéla Nakládalová PŮJČIT SI ZÁPALKU Překlad: Adéla Nakládalová Můžete si myslet, že půjčit si zápalku na ulici je docela jednoduchá věc. Ovšem každý člověk, který to kdy zkusil, vás ujistí, že tak to rozhodně není. A každý

Více

[PENÍZE - MANAŽEŘI] 28. října 2007

[PENÍZE - MANAŽEŘI] 28. října 2007 Úvod Zdravím vás všechny a vítám vás. Jsem moc rád, že jste dnes dorazili. Dnes začneme spolu mluvit o penězích. Vím, že je to velice kontroverzní téma. Ne jenom z pohledu lidí mimo církev. Nedávno zveřejnili

Více

Antonyj ANTONYJ SUROŽSKIJ ( )

Antonyj ANTONYJ SUROŽSKIJ ( ) ANTONYJ SUROŽSKIJ (1914-2003) se narodil jako syn ruského diplomata ve švýcarském Lausanne. Ke křesťanství se obrátil, když mu bylo 15 let, vystudoval medicínu a stal se lékařem. V roce 1939 složil mnišské

Více

1. kapitola (Petra) No, já sama nevím, jak se ta zastávka jmenuje vím jen, že to kousek od Řešovské.

1. kapitola (Petra) No, já sama nevím, jak se ta zastávka jmenuje vím jen, že to kousek od Řešovské. 1. kapitola (Petra) Stojím na chodbě budovy FSV UK a snažím se zorientovat v plánku. Nervózně si přitom pohrávám s propiskou. Náhle za sebou uslyším povědomý hlas: Honzo, kolikrát jsem ti říkal, že nechci,

Více

Od chvíle, kdy se na ně podívala naposledy, neuplynuly ještě ani dvě minuty. Měla pocit, jako by se ocitla v nějaké časové pasti.

Od chvíle, kdy se na ně podívala naposledy, neuplynuly ještě ani dvě minuty. Měla pocit, jako by se ocitla v nějaké časové pasti. Kapitola 1 Už to máš? zeptala se Olivia Abbottová mámy. Olivii se konečně podařilo přimět tátu, aby si dal pauzu od svého pravidelného úterního maratonu tai-či tím, že mu zatřepala pompony přímo před obličejem,

Více

Výstupy dotazníkového šetření Pohoda ředitel GRAFY

Výstupy dotazníkového šetření Pohoda ředitel GRAFY Výstupy dotazníkového šetření Pohoda ředitel 1. stupeň GRAFY Termín dotazníkového šetření: listopad/prosinec 2012 Škola: Základní škola a Mateřská škola Lašťany 373, 78316 Bělkovice - Lašťany počet žáků

Více

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK.

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK. TÝDENÍK PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008 Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 2 Já nevím, co pořád chtějí. Jestli je

Více

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam FAJN TROCHU OČISTNÉ ANO Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam se chtěl zamyslet nad možnými důsledky. Ve světle její reakce považoval za nutné to probrat detailněji. Nekaz to kouzlo, požádala

Více

Klasické pohádky. Medvídek Pú. http://deti.e-papa.cz Page 1/5

Klasické pohádky. Medvídek Pú. http://deti.e-papa.cz Page 1/5 Klasické pohádky Medvídek Pú Page 1/5 Tady jde ze schodů za Kryštůfkem Robinem Michal Medvěd hlavou napřed, bum, bum, bum. Jinak to ani neumí, ale někdy mu připadá, že to přece jen musí jít taky jinak,

Více

DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU

DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU Projekt MOTIVALUE Jméno: Třida: Pokyny Prosím vyplňte vaše celé jméno. Vaše jméno bude vytištěno na informačním listu s výsledky. U každé ze 44 otázek vyberte a nebo

Více

Byla to láska. Kytička milostné poezie. Obsah: Když jsem byla hodně malá. Pomalu vrůstám do tebe. Kdybych to dovedl. Byla to láska.

Byla to láska. Kytička milostné poezie. Obsah: Když jsem byla hodně malá. Pomalu vrůstám do tebe. Kdybych to dovedl. Byla to láska. Byla to láska Kytička milostné poezie Obsah: Když jsem byla hodně malá Pomalu vrůstám do tebe Kdybych to dovedl Byla to láska Magdaléna Štěpán Křivánek GRANO SALIS NETWORK 2004 www.granosalis.cz Když jsem

Více

Pondělí. Den: já svoje čepice!!!

Pondělí. Den: já svoje čepice!!! Den: Pondělí Dnes jsem se rozhodla začít si psát deníček. Už dlouho jsem o tom přemýšlela, ale až dneska se stalo něco, co bych myslím měla sepsat. Ještě pořád jsem trochu v šoku. Vlastně se ještě teď

Více

Filip Mudroch český student v německé škole

Filip Mudroch český student v německé škole Filip Mudroch český student v německé škole Jeden jediný školní rok se učil německy a hned se rozhodl, že půjde studovat do Německa. Takovou odvahu projevil Filip Mudroch, bývalý student Gymnázia Václava

Více

Píšete dětem černé puntíky, když něco zapomenou? Nebo jim dáváte jiný trest?

Píšete dětem černé puntíky, když něco zapomenou? Nebo jim dáváte jiný trest? Rozhovor s... Zajímá nás i to, co se děje na prvním stupni. Proto jsme vyzpovídali paní učitelku Janásovou a paní učitelku Drštičkovou. Chtěli jsme hlavně vědět, jak se daří jim a jejich prvňáčkům. PANÍ

Více

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz František Ber Jak Ježíšek naděloval radost e-kniha Copyright Fragment, 2014 Všechna práva vyhrazena. Žádná část této

Více

Copyright Eric Kahn Gale, 2011, 2013 Translation Květa Kaláčková, 2013 Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2013 ISBN 978-80-7462-381-3

Copyright Eric Kahn Gale, 2011, 2013 Translation Květa Kaláčková, 2013 Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2013 ISBN 978-80-7462-381-3 Copyright Eric Kahn Gale, 2011, 2013 Translation Květa Kaláčková, 2013 Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2013 ISBN 978-80-7462-381-3 Jak dělat potíže, aniž by ses do nich sám namočil, jak řídit školu a být

Více

Zadání úloh. Úloha 2.1 Trojice. Úloha 2.2 Čerpadlo. (4b) (4b) matematicko-fyzikální časopis ročníkxiv číslo2

Zadání úloh. Úloha 2.1 Trojice. Úloha 2.2 Čerpadlo. (4b) (4b) matematicko-fyzikální časopis ročníkxiv číslo2 Studentský matematicko-fyzikální časopis ročníkxiv číslo2 Ahoj kamarádky a kamarádi, amámetupodzim.veškolejsteužstihlizapadnoutdozajetýchkolejí a venku začíná být škaredě. Přesně tak, jak říká jeden náš

Více

Moje známka v pololetí 2011/2012 (letošní školní rok) na vysvědčení: (napiš číslo 1 až 5)

Moje známka v pololetí 2011/2012 (letošní školní rok) na vysvědčení: (napiš číslo 1 až 5) Přílohy Příloha č.1 - Dotazník Ahoj kluci a holky, prosím o vyplnění následujícího dotazníku. Dotazník má šest stránek. U otázek zaškrtni vždy jen jednu variantu, pokud není uvedeno jinak. Dotazník je

Více

Fantastický Svět Pana Kaňky

Fantastický Svět Pana Kaňky Fantastický Svět Pana Kaňky Adam Nehůdka je chlapec, jenž velmi rád četl knížky. Doma a ve škole se mu nikdy nic nedařilo, a tak byl poslán do Akademie pana Kaňky. Chodili tam chlapci, jejichž jména začínala

Více

Vážení přátelé zde v sále.

Vážení přátelé zde v sále. Vážení přátelé zde v sále. Je mi ctí, že mohu vystoupit na této konferenci. Opravdu pečlivě jsem se na ni připravovala abych měla kvalitní informace o životě a vzdělávání lidí neslyšících a s těžkou sluchovou

Více

Miroslav Adamec, ARAS: JUDr. Jiří Srstka, DILIA:

Miroslav Adamec, ARAS: JUDr. Jiří Srstka, DILIA: Miroslav Adamec, ARAS: A poprosím pana doktora Srstku, aby nám vysvětlil, jak je nebezpečný nechráněný styk námětu s Českou televizí. (Smích.) Jsme malinko v časovém skluzu. Pane doktore, dobrý den. Než

Více

Můj milý deníčku Moje džíny jsou fakt děsný

Můj milý deníčku Moje džíny jsou fakt děsný Můj milý deníčku Moje džíny jsou fakt děsný také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz Jim Benton Můj milý deníčku Moje džíny jsou fakt děsný e-kniha Copyright Fragment, 2013 Všechna práva

Více

JAOS. povídka na pokračování pro kroužek robotiky (pro děti 8 12 let)

JAOS. povídka na pokračování pro kroužek robotiky (pro děti 8 12 let) JAOS povídka na pokračování pro kroužek robotiky (pro děti 8 12 let) Kapitola I. Jak to začalo a jak to u nás vypadá? Proč zrovna já? Koukej, ať už jsi zpátky v regenerační komoře! řekl nějaký hlas, když

Více

Opsaná diplomová práce

Opsaná diplomová práce Opsaná diplomová práce Opsaná diplomová práce 9.5.2011 21:30, pořad: Reportéři ČT Marek WOLLNER, moderátor Slyšeli jste témata, která jsme připravili na dnešní večer. Jsou tu Reportéři ČT s novými kauzami

Více

Bůh to zařídí? Miroslav Krejčí ilustrace Miroslav krejčí starší. Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Bůh to zařídí? Miroslav Krejčí ilustrace Miroslav krejčí starší. Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Bůh to zařídí? Miroslav Krejčí ilustrace Miroslav krejčí starší Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k n i h k u p e c t v í w w w.

Více

Vliv rodiny na rozvoj osobnosti Metodický list

Vliv rodiny na rozvoj osobnosti Metodický list Vliv rodiny na rozvoj osobnosti Metodický list práce s interaktivní tabulí - výchovné styly, vliv rodiny na vývoj osobnosti námět k diskusi - výchovné styly Obecné informace k řadě pracovních listů rozvoj.

Více

v celé Bibli spasení skrze Krista není zaslíbeno nikomu jinému, než špatným lidem spasení je jen pro špatné lidi

v celé Bibli spasení skrze Krista není zaslíbeno nikomu jinému, než špatným lidem spasení je jen pro špatné lidi Kdysi jsem se zeptal jednoho člověka: Myslíte si, že někteří špatní lidé budou spaseni? Ne, to si nemyslím, odpověděl. Pak nemám žádnou vyhlídku, řekl jsem. Vy máte nějakou? Jistě, nejsem špatný člověk.

Více

Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky

Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky 2. Lekce klavíru Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky klavíru, svírala noty a snažila se potlačit napjaté chvění, které před lekcemi cítívala. Windy! Pojď dál, pojď dál! Drobná, elegantně oblečená

Více

Byznys trip. V obchodě nosí mnoho lidí obleky a kravaty. Je to prostě jistota. Obzvlášť, když jdou k zákazníkovi, se málokdo odváží jít v kraťasech

Byznys trip. V obchodě nosí mnoho lidí obleky a kravaty. Je to prostě jistota. Obzvlášť, když jdou k zákazníkovi, se málokdo odváží jít v kraťasech Šaty dělají člověka Paní učitelka o sebe musí dbát, protože se na ni dívají žáci či již vyspělí puberťáci a ti nenechají na super ulítlém ohozu ani nit suchou. Pan majitel malé firmy chodí, jak se mu chce,

Více

Uběhly desítky minut a vy stále neumíte nic. Probudíte se ze svého snění a hnusí se vám představa učit se.

Uběhly desítky minut a vy stále neumíte nic. Probudíte se ze svého snění a hnusí se vám představa učit se. Kapitola 1 Nesnášíte učení? STOP Určitě valná část z vás, která otevřela tuto knihu, se potýká s problém jak se lépe učit. Sedíte nad knížkou hodiny, ale do hlavy nenacpete nic. Díváte se na písmenka,

Více

Cesta za Vaším pokladem tedy ebookem ;)

Cesta za Vaším pokladem tedy ebookem ;) Cesta za Vaším pokladem tedy ebookem ;) Krásný den, V momentě, kdy jste se rozhodli napsat svůj ebook, ocitli jste se najednou na cestě. Tato cesta může být jednoduchá, bezproblémová a úžasná a možná dokonce

Více

Anežka Mičková, těší mě.

Anežka Mičková, těší mě. Anežka Mičková, těší mě. Profese finančního poradce je v České republice ještě v plenkách. Vždyť finanční poradci začali mít u nás význam až po revoluci v 89 roce, kdy se otevřel trh a lidé si měli z čeho

Více

Člověk je tvor společenský Metodický list

Člověk je tvor společenský Metodický list Člověk je tvor společenský Metodický list práce s interaktivní tabulí a sešitem - skupiny živočichů, odlišnost sociálních skupin, pravidla kamarádství diskuse - důvody lidské potřeby společnosti Obecné

Více

Josífek byl už opravdový školák,

Josífek byl už opravdový školák, 1 Josífek byl už opravdový školák, prvňáček. Ale hlavně byl zvědavý malý kluk. Stále si něco vymýšlel, občas nerad poslouchal a taky často lhal. Nic nepomohlo, že začal chodit do školy. Nepomohlo, ani

Více

Titul: TV_1303_Duchovné praktikovanie a úprimnosť pomáhajú planéte_iii Zdravím, Mistryně! (Ahoj.) Ano?

Titul: TV_1303_Duchovné praktikovanie a úprimnosť pomáhajú planéte_iii Zdravím, Mistryně! (Ahoj.) Ano? Zdravím, Mistryně! (Ahoj.) Ano? Dělám to teď dobře. Velice ráda Vás vidím! Já také, drahá, já také. Jste tak hezká! A toto je moje tchýně. Och, ano? Celá rodina je tady, dobrá! Dobrá, zpět k vaší poezii.

Více

Zvedám mobil a ve sluchátku se ozve jeho hlas. Je tichý a velice pomalý.

Zvedám mobil a ve sluchátku se ozve jeho hlas. Je tichý a velice pomalý. Dnes ráno se mi vstává líp. Hlava mě nebolí a dokonce se mi už ani nemotá. Jsem desátý den po otřesu mozku a stále špatně spím. V nákupním centru nás s dcerou napadl cizí vyšinutý chlap a poranil mi krční

Více

Násilnicko-český slovník.

Násilnicko-český slovník. Tento slovník vznikl na základě autentických návrhů klientů programu pro násilné osoby. Jeden z nich ke svému příspěvku napsal: bohužel jsem většinu těchto vět sám použil a nejhorší je, že v původní verzi

Více

Jak napsat e-mail, který prodává

Jak napsat e-mail, který prodává Jak napsat e-mail, který prodává Tři kouzla prodejních mailů Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Obsah Prodejní e-mail str. 3 Principy prodejního e-mailu str. 6 Načasování str. 7 Odesílatel

Více

JčU - Cvičení z matematiky pro zemědělské obory (doc. RNDr. Nýdl, CSc & spol.) Minitest MT4

JčU - Cvičení z matematiky pro zemědělské obory (doc. RNDr. Nýdl, CSc & spol.) Minitest MT4 ŘEŠENÍ MINITESTŮ JčU - Cvičení z matematiky pro zemědělské obory (doc. RNDr. Nýdl, CSc & spol.) Minitest MT4. Z daných tří soustav rovnic o neznámých x, x vyberte právě všechny ty, které jsou regulární.

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Copyright Jiří Janda ISBN 978-80-260-3716-3

Copyright Jiří Janda ISBN 978-80-260-3716-3 1 Copyright Jiří Janda ISBN 978-80-260-3716-3 2 Mojí nejskvělejší manželce Lucii a všem mým studentům 3 PŘEDMLUVA" 4 CO JE TO KONDICIONÁL A PROČ JE V ANGLIČTINĚ POTŘEBA" 6 PRVNÍ KONDICIONÁL" 9 DRUHÝ KONDICIONÁL"

Více

1. KAPITOLA. Pýcha předchází pád

1. KAPITOLA. Pýcha předchází pád 1. KAPITOLA Pýcha předchází pád Babi, co je to? Babička vzhlédla od práce. Pro všechno na světě, holčičko, kde jsi to našla? Na půdě, odpověděla jsem. Co je to, babičko? Babička se pousmála a odpověděla:

Více

Jak vytvořit fotoknihu

Jak vytvořit fotoknihu Jak vytvořit fotoknihu Svatební fotograf a fotograf aktu z Liberce ? Máte spousty fotografií v elektronické podobě někde v šuplíku?? Rádi byste se pochlubili vašimi fotografiemi víc než prohlížením v mobilu??

Více

Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství Název učební Noc s Andersenem jednotky Stručná anotace učební

Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství Název učební Noc s Andersenem jednotky Stručná anotace učební Noc s Andersenem Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství Název učební jednotky (téma) Noc s Andersenem Stručná anotace učební jednotky Noc s Andersenem se

Více

během pobytu tady? myslím, světu.

během pobytu tady? myslím, světu. Když dáte během pobytu tady? Proto se musím někdy do televize nové video svět ho předtím ještě nikdy neviděl a oni se na něho dívají já pak ztratím 10 milionů bodů za minutu, zatímco lidé, diváci, ať jsou

Více

Nemáte Žádné Reference?

Nemáte Žádné Reference? Nemáte Žádné Reference? Pak mám pro vás dobrou zprávu. Každý začíná s tím, že žádné nemá. Všichni ale musíme odněkud začít. Z vlastní zkušenosti se mi nesčetněkrát potvrdilo, že když umístíte reference,

Více

ALBATROS MaS ve skole_ _cz.indd :30:45

ALBATROS MaS ve skole_ _cz.indd :30:45 ALBATROS Miloš Macourek Adolf Born Mach a Šebestová ve škole Mach a Šebestová ve škole MILOŠ MACOUREK ADOLF BORN Albatros Miloš Macourek heir, 1982 Illustrations Adolf Born, 1982 ISBN 978-80-00-02867-5

Více

z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu.

z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu. z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu. Táhání fotki z albumu. DŮLEŽITÉ: V CELÉM FILMU NENÍ ŽÁDNÝ DIALOG. Jenom

Více

Lekce 1: Co je to tým?

Lekce 1: Co je to tým? Lekce 1: Co je to tým? Teoretický úvod: Ať už chceme nebo ne, často se stáváme členem týmu. Schopnost týmové spolupráce je žádanou dovedností, kterou vyhledávají personalisté a na níž stojí úspěch a konkurenceschopnost

Více

Závěrečná zpráva ze studijního pobytu na Tchaj-wanu. National Taiwan University of Science and Technology

Závěrečná zpráva ze studijního pobytu na Tchaj-wanu. National Taiwan University of Science and Technology Závěrečná zpráva ze studijního pobytu na Tchaj-wanu National Taiwan University of Science and Technology 1. Osobní údaje Jméno: Iuliia Ilinykh Kontakt: juliajulia663@gmail.com Délka pobytu: 18.02.2015

Více

Reagujete ukvapeně, nebo promyšleně?

Reagujete ukvapeně, nebo promyšleně? Reagujete Co byste v podobných situacích řekli a udělali vy? Když nebudete svoje reakce procvičovat, nikdy se nezměníte. Váš kolega prezentuje projekt, který jste spolu zrovna dokončili. Čekáte, až se

Více

Příprava na vyučování oboru Člověk a jeho svět s cíli v oblasti OSV

Příprava na vyučování oboru Člověk a jeho svět s cíli v oblasti OSV Pánem svého času Příprava na vyučování oboru Člověk a jeho svět s cíli v oblasti OSV Název učební jednotky (téma) Pánem svého času Stručná anotace učební jednotky Učební jednotka nabízí žákům možnost samostatně

Více

Ale jak to, že nás má tolik stát život s Pánem který dává spasení zdarma, který za nás - jak víme - cele zaplatil svým životem?

Ale jak to, že nás má tolik stát život s Pánem který dává spasení zdarma, který za nás - jak víme - cele zaplatil svým životem? Mt 13, 44-46 Podobenství o Království. Zvláštní obrazy, které PJ používal aby lidi přivedl k podstatě věci. Tentokrát o pokladu a perle které člověka stojí všechno co má. Chceme-li porozumět Ježíšovu sdělení,

Více

VY_12_INOVACE_20_PRAZSKA_DOMOVNI_ZNAMENI. Časová dotace: 45 min. Datum ověření: 24. 10. 2012

VY_12_INOVACE_20_PRAZSKA_DOMOVNI_ZNAMENI. Časová dotace: 45 min. Datum ověření: 24. 10. 2012 Kód materiálu: Název materiálu: VY_12_INOVACE_20_PRAZSKA_DOMOVNI_ZNAMENI Pražská domovní znamení Předmět: ČESKÝ JAZYK - ČTENÍ Ročník: 3. Časová dotace: 45 min. Datum ověření: 24. 10. 2012 Jméno autora:

Více

www.ujep.cz/ujep/pf/kmat/home/page2/kos.htm

www.ujep.cz/ujep/pf/kmat/home/page2/kos.htm Milý příteli, dostal se Ti do rukou druhý ročník matematického korespondenčního semináře KOS SEVERÁK. Kategorie Student je určena pro studenty všech ročníků středních škol (tedy od 10. roku chození do

Více

část sedmá Silvestrovský výlet

část sedmá Silvestrovský výlet část sedmá Silvestrovský výlet Poslední ministrantská schůzka přinesla ještě jedno překvapení. Štěpán přišel s nápadem, že by mohli vyjet společně na Silvestra na Vysočinu lyžovat. Společně ovšem znamenalo

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

Projekt Odyssea,

Projekt Odyssea, Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Téma oborové Vzdělávací obor Kdo jsem a kým bych chtěl být Člověk a jeho svět Ročník 3. Časový rozsah Tematický

Více

na jeho límci. Mnohokrát jsem vynesla

na jeho límci. Mnohokrát jsem vynesla Jednoho dne na jeho límci. tento malý hmyz ven, měl učitel narozeniny. Ti lidé se zase předem domluvili: Co kdybychom vyhlásili soutěž o nejlepší oblečení jako dárek na učitelovy narozeniny? Musely ho

Více

PES V NEBI. Dobrý den, povídá muž. Copak to tady prosím je?

PES V NEBI. Dobrý den, povídá muž. Copak to tady prosím je? PES V NEBI Muž putoval se svým psem. Věděl, že už je mrtvý a směřuje k nebi. V tom okamžiku se před ním zjevila nádherná zlacená brána a u ní stál a usmíval se fousatý stařík v bílé kápi. Dobrý den, povídá

Více

Ladislav Špaček. Špaček. v porcelánu aneb Etiketa, vole!

Ladislav Špaček. Špaček. v porcelánu aneb Etiketa, vole! Ladislav Špaček Špaček v porcelánu aneb Etiketa, vole! Ladislav Špaček v porcelánu aneb Etiketa, vole! Ilustrace Milan Starý Mladá fronta Úvod Ladislav Špaček, 2011 Illustrations Milan Starý, 2011 ISBN

Více

Patronus 1/06. Pobertovi od Namy ze Zmijozelu

Patronus 1/06. Pobertovi od Namy ze Zmijozelu Patronus 1/06 Pobertovi od Namy ze Zmijozelu Rozhovor Cho Chang Vánoce jsou za dveřmi,nalaďme tedy vánoční vlnu... Co máš na vánocích nejraději? 1.Na vánocích mám nejraději tu vánoční náladu,klid a pohodu

Více

No dobře, je pravda, že není ani nudný. V tu chvíli přišla do třídy Margaretina učitelka, aby si promluvila s naším učitelem, což bylo dobré, protože

No dobře, je pravda, že není ani nudný. V tu chvíli přišla do třídy Margaretina učitelka, aby si promluvila s naším učitelem, což bylo dobré, protože 1. KAPITOLA Všimla jsem si, že učitelům se často pletou slova zajímavý a nudný. Ale když náš učitel řekl Třído, teď vám povím o jednom zajímavém projektu, stejně jsem ho začala poslouchat. Naše škola se

Více

M. M. Cabicar PSTRUŽÍ SMRŤ

M. M. Cabicar PSTRUŽÍ SMRŤ 1 M. M. Cabicar PSTRUŽÍ SMRŤ 2 Copyright: Autor: M. M. Cabicar Vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou 2014 ISBN: 978-80-7512-100-4 (epub) 978-80-7512-101-1 (mobipocket) 978-80-7512-102-8 (pdf) 3 Seděli

Více

2.7.6 Rovnice vyšších řádů

2.7.6 Rovnice vyšších řádů 6 Rovnice vyšších řádů Předpoklady: 50, 05 Pedagogická poznámka: Pokud mám jenom trochu čas probírám látku této hodiny ve dvou vyučovacích hodinách V první probíráme separaci kořenů, v druhé pak snížení

Více

1. kapitola. Najednou se odněkud přiřítil chlapec, o něco málo starší, než já. Co tu děláš? zeptal se překvapeně.

1. kapitola. Najednou se odněkud přiřítil chlapec, o něco málo starší, než já. Co tu děláš? zeptal se překvapeně. 1. kapitola Muselo se něco stát! Tohle přece není normální! víří mi hlavou. Okolo mě jezdily tanky a motorky. Co se to děje? Náhle mi hlavou bleskla strašlivá myšlenka: ocitla jsem se v minulosti. Ano,

Více

Jak jsem oslovil 208 žen Martin Zákostelský

Jak jsem oslovil 208 žen Martin Zákostelský Jak jsem oslovil 208 žen Martin Zákostelský http://www.martinzakostelsky.cz Něco o mně Matfyz, programování Psychologie, koučování, meditace Sebepoznání, překračování komfortní zóny Proč já a téma oslovování

Více

Dokonale jsem si všechno připravil, včetně příchodu do třídy. Musel jsem zvolit správný krok. Sebejistý a cílevědomý. Když jsem si o víkendu

Dokonale jsem si všechno připravil, včetně příchodu do třídy. Musel jsem zvolit správný krok. Sebejistý a cílevědomý. Když jsem si o víkendu 3 Dokonale jsem si všechno připravil, včetně příchodu do třídy. Musel jsem zvolit správný krok. Sebejistý a cílevědomý. Když jsem si o víkendu nacvičoval větu: Mám rakovinu mozku, došel jsem k názoru,

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ B) Téma oborové Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Kostra lidského těla Přírodopis 8. ročník 2 vyučovací

Více

Zařazování dětí mladších tří let do mateřské školy. Vyhodnocení dotazníkového šetření. Příloha č. 1

Zařazování dětí mladších tří let do mateřské školy. Vyhodnocení dotazníkového šetření. Příloha č. 1 Příloha č. 1 Zařazování dětí mladších tří let do mateřské školy Vyhodnocení dotazníkového šetření Pro dotazníkové šetření bylo náhodným výběrem zvoleno 1500 mateřských škol (MŠ) ze všech krajů České republiky,

Více

( ) ( ) Rozklad mnohočlenů na součin I (vytýkání) Předpoklady:

( ) ( ) Rozklad mnohočlenů na součin I (vytýkání) Předpoklady: 1.8.6 Rozklad mnohočlenů na součin I (vytýkání) Předpoklady: 010805 Pedagogická poznámka: Na začátku každé rozkládací hodiny jsou přidány příklady na opakování úprav mnohočlenů. Důvod je jediný, čtyři

Více

TÉMA. Pochopila jsem ajurvédu takto: Autor : Matusáková Vlasta

TÉMA. Pochopila jsem ajurvédu takto: Autor : Matusáková Vlasta TÉMA Pochopila jsem ajurvédu takto: Autor : Matusáková Vlasta Abych mohla napsat jak jsem pochopila ajurvédu, tak se musím nejdříve zamyslet nad tím co to je - pochopení. Pochopení chápat věci realisticky.

Více

ISBN 978-80-257-1023-4

ISBN 978-80-257-1023-4 Z anglického originálu The Counselor. A Screenplay, vydaného nakladatelstvím Vintage Books v New Yorku roku 2013, přeložil Petr Fantys. Ilustrace na přebalu Jozef Gertli Danglár. Přebal a grafická úprava

Více

ŠKOLTÝN. Školní časopis Základní školy v Týnci nad Labem 15. ročník Číslo 3

ŠKOLTÝN. Školní časopis Základní školy v Týnci nad Labem 15. ročník Číslo 3 ŠKOLTÝN Školní časopis Základní školy v Týnci nad Labem 15. ročník Číslo 3 Obsah 1. Lyžařský výcvikový kurz 2. Tři králové, zápis do 1. třídy 3. Zimní škola v přírodě 4. Vánoční laťka, florbal starší dívky

Více

Co byste o této dívce řekli?

Co byste o této dívce řekli? Co byste o této dívce řekli? Jaké má vlastnosti? Co dělá? Jaká je to žákyně? Z jaké pochází rodiny? Upřesníte ještě něco v charakteristice této dívky? Doplníte teď něco na charakteristice dívky? Kdo by

Více

Já se taky zpovídám!

Já se taky zpovídám! tonino Lasconi Já se taky zpovídám! Příprava na slavnost svátosti smíření Takže Odkud mám začít? Ilustrace GiUSY capizzi kluci a holky to je kniha pro vás! kniha Já se taky zpovídám! je tady pro vás, kdo

Více

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 16 TÝDENÍK ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2007 S šipkovanou se jděte vycpat, pane učiteli, my dneska hrajeme radši šikanovanou! To už je tenhle měsíc třetí poznámka. Tady asi pomůže jedině pořádný výprask. Kde

Více

Erik vypjal hru, upravil si baseballovou čepici a vyrazil dlouhými kroky otevřenou branou dovnitř.

Erik vypjal hru, upravil si baseballovou čepici a vyrazil dlouhými kroky otevřenou branou dovnitř. DŮM ČÍSLO 12076 Tys byl odjakživa hrozný paličák, Dominiku! řekla Tina Erikovi. Nesmysl, jste nějak moc moudrá, paní profesorko Patti! opáčil hbitě Erik. Cha, ona není Patti, ale Erik, zvolala pravá Patti

Více

Teorie množin. kapitola 2

Teorie množin. kapitola 2 Teorie množin kapitola 2 kapitola 2 část 3 Intervaly Základní poznatky Teorie množin Co po tobě budu dneska chtít? V této podkapitole tě naučím pracovat s intervaly, správně je zapisovat a zakreslovat

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Evidenční číslo materiálu: 63 Autor: Mgr. Petra Elblová Datum: 15.12.2011 Ročník: 7. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Český jazyk Tematický okruh:

Více

Výrok je každá oznamovací věta (sdělení), u níž dává smysl, když uvažujeme, zda je buď pravdivá, nebo nepravdivá.

Výrok je každá oznamovací věta (sdělení), u níž dává smysl, když uvažujeme, zda je buď pravdivá, nebo nepravdivá. Výroková logika I Výroková logika se zabývá výroky. (Kdo by to byl řekl. :-)) Výrok je každá oznamovací věta (sdělení), u níž dává smysl, když uvažujeme, zda je buď pravdivá, nebo nepravdivá. U výroku

Více

Můj milý deníčku Jasně, že jsem nejlepší!

Můj milý deníčku Jasně, že jsem nejlepší! Můj milý deníčku Jasně, že jsem nejlepší! také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz Jim Benton Jasně, že jsem nejlepší! e-kniha Copyright Fragment, 2014 Všechna práva vyhrazena. Žádná část

Více

Asistenční služba sv. Rafaela Diecézní charita Brno

Asistenční služba sv. Rafaela Diecézní charita Brno Co to je osobní asistence? Diecézní charita Brno Příručka pro zájemce o službu osobní asistence OSOBNÍ ASISTENCE je služba, která pomáhá, když někdo potřebuje pomoc. Pomáhá každý den, pomáhá u člověka

Více

Metodika poradenství. Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková

Metodika poradenství. Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková Metodika poradenství Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková Úvod V následujícím textu je popsán způsob vedení rozhovoru s klientem, jehož cílem je pomoci klientovi prozkoumat jeho situaci, která ho přivedla

Více

Váš e-shop očima Vašich zákazníků.. Váš e-shop očima Vašich zákazníků.. Váš web očima Vašich zákazníků Zákaznická podpora je důl na zlato!

Váš e-shop očima Vašich zákazníků.. Váš e-shop očima Vašich zákazníků.. Váš web očima Vašich zákazníků Zákaznická podpora je důl na zlato! Váš web očima Vašich zákazníků Zákaznická podpora je důl na zlato! Váš e-shop očima Vašich zákazníků.. Váš e-shop očima Vašich zákazníků.. Martin Dostál Zakladatel - Vyfakturuj.cz - SimpleShop.cz - Podnikatelna.cz

Více

Gabriel Laub Hovory s ptákem

Gabriel Laub Hovory s ptákem Gabriel Laub Hovory s ptákem Pokud tomu tedy dobře rozumím, řeč u vás hraje podobnou roli jako u psů moč označujete jí hranice svého revíru (pták) Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Více

Instrukce pro administrátora

Instrukce pro administrátora nomi Instrukce pro administrátora POTŘEBNÝ PODNĚTOVÝ MATERIÁL: 4 hrací kostky 1 tužka obyčejná volný papír k testu vytvořené sady obrázků I. Počty A) Auta s koly Popis úkolu: V podnětovém materiálu má

Více