SMÍ BÝT VE STUDENTSKÉ RADĚ...

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "SMÍ BÝT VE STUDENTSKÉ RADĚ..."

Transkript

1 ŠKOLY MOHOU BÝT MNOHEM VÍC NEŽ MÍSTA, KDE JEN PÁR STUDENTŮ SMÍ BÝT VE STUDENTSKÉ RADĚ... HLAVNÍM POSLÁNÍM ŠKOL MŮŽE BÝT, ABY SE KAŽDÝ STAL URČITÝM ZPŮSOBEM, OBČAS VE SPOLUPRÁCI S JINÝMI, VŮDCEM ŠKOLY. Roland Barthes, Zlepšujeme školy zevnitř

2 Vyučující píše na tabuli složitou definici a její ekvivalentní znění. Student se zhnuseně dívá na to, co učitel napsal. Učitel se podívá na studenta, pak na tabuli, pak zpět na studenta a říká: Správně se díváte špatně je to totiž špatně... A to není správně. Pedagog: Tomu říkám spolupráce. Něco vy, něco já. Něco já špatně, něco vy dobře.

3 EKONOMICKÝ SYSTÉM SI ŽÁDÁ MASOVOU VÝROBU STUDENTŮ NEVZDĚLANÝCH A ZBAVENÝCH SCHOPNOSTI MYSLET. PROTO UNIVERZITY UPADAJÍ A STUDENT, JAKMILE VEJDE JEJICH BRÁNOU, SE AUTOMATICKY STÁVÁ NULOU. O bídě studentského života, Štrasburk, 1967.

4 Jaký je rozdíl mezi studentem filozofie, ekonomie a medicíny? Všichni dostanou za úkol nastudovat Zlaté stránky. Student filozofie se ptá: A proč? Student ekonomie se ptá: A kolik za to dostanu? A medik se ptá: Do kdy to musím umět? Pedagog: Studenti, dělejte si poznámky: Vědění je moc... Ale moc korumpuje... A korupce je zločin... A zločin se nevyplácí... Takže pokud budete dále studovat, tak zkrachujete! Studentka přijde za mladým profesorem do kanceláře. Hodí po něm očkem, zavře dveře, prosebně před něj poklekne a řekne: Udělám cokoliv, abych prošla testem. Přilísá se blíž, přehodí si vlasy a významně se zahledí profesorovi do očí. Chci říct... zašeptá, udělám... cokoliv. Profesor opětuje její pohled a řekne: Cokoliv? Ano, cokoliv. Profesor ztiší hlas a zašeptá: Tak tedy... studovala byste? Kterej pražskej gympl je nejtěžší? VŠE.

5 Z UNIVERZITY SE STAL SPOLEK PRO PROPAGACI IGNORANCE... BUDOUCÍ REVOLUČNÍ SPOLEČNOST AUTOMATICKY ODSOUDÍ TOTO AKADEMICKÉ DIVADLO JAKOŽTO POUHÝ SPOLEČENSKY NEŽÁDOUCÍ HLUK. O bídě studentského života, Štrasburk, 1967.

6 Na první přednášce: Doporučuji vám dávat pozor, protože ti, co tuto školu dokončí, se tím potom budou živit. A ti, co ji neudělají, se tím budou živit hned. Pedagog: Na tento příklad bychom potřebovali trochu subtilnější analýzu. To se budete učit později. Student: A pak to tedy budeme umět vyřešit? Pedagog: No... Pak už vás to hlavně nebude zajímat.

7 STUDENTI BY SE NEMĚLI UČIT ŽÍT V DEMOKRACII, AŽ DOSPĚJÍ. MĚLI BY MÍT MOŽNOST ŽÍT V NÍ UŽ TEĎ. Alfie Kohn, 1993

8 Pedagog: Nejlepší literatura je samozřejmě moje knížka. Má jednu vadu, ještě není napsaná. Pedagog o cestování zpět v čase, o svém minulém já: Mohl jsem si se nevšimnout, protože jsem se po sobě nekoukal, jestli tam jsem. Pedagog: Takže já budu záměrně používat pro stejnou věc různá označení, abyste si na to zvykli, protože kdybyste netušili, že ten terminologický guláš existuje, tak vyjdete školu a budete si připadat jak chovanka kláštera o svatební noci.

9 REVOLUČNÍ STRATEGIE NEMÁ VŮBEC PŘIHLÍŽET K VOLBÁM. JE TO PŘÍMÁ AKCE V TOVÁRNÁCH A V ULICI, KTERÁ VYTVÁŘÍ SITUACI, A NE NĚJAKÁ VOLEBNÍ VĚTŠINA. Daniel Cohn-Bendit in: Studentská vzpoura (Iniciátoři mluví), Připravil Hervé Bourges, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha 1969, s

10 Hloupé dotazy posilují kolektiv... Ostatním v tu chvíli stoupne sebevědomí. Profesor: Místo toho, abych udělal změť teček, udělám zde změť čar, jelikož změť čar je přehlednější než změť teček.

11 UNIVERZITNÍ PROSTORY JSOU MÍSTEM SOUKROMNÍKŮ PONOŘENÝCH DO SVÉ NOTORICKÉ VNITŘNÍ EMIGRACE. Z porthuronské deklarace, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha1969, s

12 Matematik je člověk, který říká a, myslí b, píše c, ale správně je d. Tato příhoda dokazuje, že sem zmatení již přicházíte, že škola vás tedy nijak nepřetváří. Pedagog: Já se omlouvám, já jsem dneska ňákej prdlej. Měl jsem částečnou pravdu, ale ve skutečnosti pochopitelně ne. Profesor: Nenapadá mě žádné rozumné použití, tak vám řeknu příklad ze života.

13 UNIVERZITNÍ ŘÁDY JSOU PŘIJÍMÁNY JAKO NEVYHNUTELNÉ, BYROKRACIE JAKO NUTNÁ PŘÍTĚŽ, NEZÁJEM O VEŘEJNÉ VĚCI JAKO VZDĚLÁVÁNÍ, NESOBECTVÍ JAKO MUČEDNICTVÍ, POLITIKA JAKO JINÝ ZPŮSOB, JAK SE VYZNAMENAT, COŽ SE ALE NEMUSÍ VYPLATIT. Z porthuronské deklarace, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha1969, s

14 Metody důkazu Důkaz odkázáním do budoucna: Odkaz je obyčejně na chystané dílo autora, které často není tak chystané, jak se zprvu zdálo. Důkaz financováním: Jak by se tři různé vládní agentury mohly mýlit? Důkaz odkladem: To si dokážeme později. Důkaz obrázkem: Přesvědčivější forma důkazu příkladem. Dobře se kombinuje s důkazem vynecháním. Důkaz zastrašením: Triviální. Důkaz příslovcem: Jak je docela zřejmé, předchozí jednoduché tvrzení je zjevně pravdivé. Důkaz pokušením: Sami se přesvědčte, že je to pravda! Důkaz zmateným zápisem: Nejlépe proveden pomocí aspoň čtyř různých abeced a speciálních symbolů. Důkaz zmatením: Dlouhá bezobsažná posloupnost pravdivých nebo bezvýznamných syntakticky souvisejících tvrzení. Důkaz citací: Autor cituje z literatury negaci, převedení nebo zobecnění věty, aby podpořil své tvrzení. Důkaz věhlasnou autoritou: Potkal jsem ve výtahu Fermata a on říkal, že má důkaz. Důkaz odkazem na nedosažitelnou literaturu: Autor cituje jasný závěr věty, kterou lze nalézt v soukromě kolujících memoárech Slovinské filologické společnosti z roku Důkaz metadůkazem: Je dána metoda určená ke zkonstruování důkazu. Správnost metody je dokázána jakoukoliv z těchto technik. Důkaz rychlokurzem: Nemáme čas to tu dokazovat. Důkaz nehodou: A hele, co to tu máme?! Důkaz nutností: Raději by to mělo platit, jinak se celá struktura matematiky zhroutí. Důkaz přestávkou: Důkaz této věty si ukážeme po krátké přestávce.... Jak jsme si před přestávkou dokázali, platí...

15 I REFORMOVANÉ BURŽOAZNÍ VZDĚLÁNÍ BUDE VYRÁBĚT BURŽOAZNÍ KÁDRY. LIDÉ SE DOSTANOU DO SOUKOLÍ SYSTÉMU. V NEJLEPŠÍM PŘÍPADĚ SE STANOU ČLENY SMÝŠLEJÍCÍMI LEVICOVĚ, AVŠAK OBJEKTIVNĚ ZŮSTANOU KOLEČKEM ZAJIŠŤUJÍCÍM FUNGOVÁNÍ SPOLEČNOSTI. Daniel Cohn-Bendit, in: Interview Jeana-Paula Sartra s Danielem Cohn-Benditem, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha1969, s

16 Profesorovo ukončení první přednášky z konstrukce překladačů, kde se kupodivu zabýval problémy u překladačů mezi lidskými jazyky: Znáte ty americké střílečky? Myslím ty filmy, ve kterých na konci hlavní hrdina vždycky zabije svého nepřítele, a to nejlépe tak, že mu ustřelí hlavu raketometem? A přitom vždycky pronese nějaké moudro? Třeba... Píše na tabuli: Die, you son of a bitch! Pak pokračuje: Všimněte si, že i v téhle situaci hlavní hrdina svému nepříteli VYKÁ! Pedagog: To, že je nějaký šifrovací algoritmus bezpečný, se ukáže teprve časem. Já tomu říkám důkaz časem. To je jako důkaz davem. Víte, co je to důkaz davem? Ne? To si na jednom matematickém semináři v Košicích účastníci řekli, že je třeba pohnout vpřed s důkazem Velké Fermatovy věty. Proto sepsali petici: My, níže podepsaní, prohlašujeme, že Velká Fermatova věta platí, obešli s tím půlku Košic a nechávali to lidi podepsat. Závěr zněl: Velká věta Fermatova byla dokázána davem. Profesor o tom, jak je na cvičeních první řada (tradičně) prázdná: Někteří lidé mají AIDS, tak je potřeba se od nich držet dál... Ale to já nejsem, nejsem tak společensky zdatný, abych si ho pořídil. Pedagog: To je jako když luxuju a ženská mi do toho začne kecat, tak luxuju dál, ale už ne tak rád.

17 ETABLOVANÁ PRAVIDLA HRY TÉTO NEROZUMNÉ DEMOKRACIE NEJSOU NAŠIMI PRAVIDLY... VÝCHODISKEM PRO ZPOLITIZOVÁNÍ STUDENTŮ MUSÍ BÝT VĚDOMÉ PROLOMENÍ TĚCHTO NEROZUMNÝCH PRAVIDEL HRY. Rudi Dutschke, 1967, citováno in: Ingrid Gilcher-Holteyová, Hnutí 68 na Západě. Studentské bouře v USA a západní Evropě, Vyšehrad, Praha 2004, s. 66.

18 Pedagog přišel na přednášku neobvykle v obleku. Já jsem se na vás oblékl, abyste brali vážně, co budu přednášet. Asi po 20 minutách si sundal sako a kravatu: Tak, a teď už mě nebudete brát vážně. Pedagog: Já vím, že je blbý, že vám to studium trošku koliduje s volným časem. Pedagog: Zmínka o vědecké práci studenty obvykle motivuje... Nutno podotknout, že ty články, který my píšem, jsou o naprostejch kravinách a vůbec k ničemu to není dobrý ale hrozně nás to baví! Jakmile dosáhnete takovéhoto vyrovnání, tak jste pak úplně v pohodě. Pedagog během cvičení: A pokud se vám něco, co vykládám, nezdá, tak se klidně ozvěte... Nejsme tu na teologickém semináři.

19 IZOLACE JEDNOTLIVCE OD MOCI, SPOLEČENSTVÍ A SCHOPNOSTI USILOVAT O NĚCO TO JE PRÁVĚ POUŽÍVÁNÍ DEMOKRACIE BEZ VEŘEJNOSTI. Z porthuronské deklarace, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha1969, s

20 Pane profesore, našel jsem dva protipříklady k vašemu tvrzení. To nevadí, já mám pět definic. Studenti Matematicko-fyzikální fakulty se na přípravném soustředění ptají na úplatky. Pedagog: Na matfyzu sice úplatky neexistují, ale nezoufejte, jsou i jiné fakulty. Za pade vám řeknu, jaké. Student:...a nemělo by tam být dx místo toho dy? Pedagog: Vám to nějak vrtá hlavou, já to radši smažu. Pedagog: Představte si, že vyjdete tady před budovu a nějaká důchodkyně se vás zeptá: Prosím vás, včera na Nově říkali, že ten predikát rovnosti má zvláštní význam. Já tomu vůbec nerozumím, vy jste ten matematik, vy to určitě budete vědět. A vy řeknete: Milá paní, rovnost, to je ekvivalence. A paní otevře hubu a dál už se vás na nic ptát nebude.

21 SPEKTÁKL MODERNÍHO KAPITALISMU PŘISUZUJE KAŽDÉMU ČLOVĚKU KONKRÉTNÍ ÚLOHU V PŘEHLÍDCE VŠEOBECNÉ PASIVITY. STUDENT NENÍ ŽÁDNOU VÝJIMKOU. JEHO ROLE JE PROVIZORNÍ, JE ZKOUŠKOU NA POZDĚJŠÍ ROLI PRVKU V TRŽNÍ SPOLEČNOSTI, PRVKU STEJNĚ KONZERVATIVNÍHO JAKO KAŽDÝ JINÝ. O bídě studentského života, Štrasburk, 1967.

22 Pedagog: Na to řešení hned tak nepřijdete, pokud vás neosvítí Duch Svatý, nebo nějaký jiný duch, třeba du chcát... Student: Já vám k tomu tedy něco řeknu. Ale jinak budu mlčet, protože o tom vůbec nic nevím. Student: Na otázku, co budu s matfyzem dělat, odpovídám, že sklenáře. Z úvodu k diplomové práci: Konkrétní problémy zde nerozvádím, protože dosavadní zkušenost napovídá, že jim bez dalšího vysvětlení stejně prakticky nikdo nerozumí.

23 STUDENTI NETVOŘÍ TŘÍDU. DĚLNÍCI A ROLNÍCI TVOŘÍ SPOLEČENSKÉ TŘÍDY A MAJÍ OBJEKTIVNÍ ZÁJMY. ALE CO STUDENTI? KDO JSOU JEJICH UTLAČOVATELÉ, NENÍ TO SNAD SYSTÉM JAKO CELEK? Interview Jeana-Paula Sartra s Danielem Cohn-Benditem, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha 1969, s

24 Potkají dva matfyzáci dvě opravdu pěkná děvčata. Jednomu to nedá a nesměle se jich zeptá: Holky, máte ICQ? Ne, to nemáme. Je, to je škoda, my jsme se s vámi chtěli seznámit.

25 JAKO SPÍŠE NEODPUSTITELNÁ NENÍ ANI TAK STUDENTOVA BÍDA, JEHO LHOSTEJNOST K BÍDĚ DRUHÝCH. PRO STUDENTA EXISTUJE JEDINÉ SKUTEČNÉ ODCIZENÍ: JEHO VLASTNÍ. O bídě studentského života, Štrasburk, 1967.

26 Jede matfyzák tramvají a cvaká si lístky. Vidí ho chlápek, nedá mu to a zeptá se: Prosím vás, proč si cvakáte najednou dva lístky? No, kdybych jeden ztratil, tak mám ještě jeden. Chlapíkovi to přijde logické, ale za chvilku se ptá znovu: A co když ztratíte oba dva? Matfyzák se šibalsky usměje a povídá: Tak mám ještě lítačku! Z fóra při čekání na výsledky zkoušky. První student: Nevím, jestli mám čekat, až se to tam objeví, nebo se rovnou jít učit na další termín... Druhý student: Pokud bys chtěl jinou radu, tak z teorie her vyplývá, že by ses měl jít učit, protože pokud se půjdeš učit, tak na tom vyhraješ, ať už jsi to teď udělal nebo ne, ale když se učit nepůjdeš a neudělals to, taks prohrál.

27 STUDENTSKÝ ŽIVOT JE INTELEKTUÁLNĚJŠÍ A SNAD POHODLNĚJŠÍ, AVŠAK TO NÁM NESMÍ ZAKRÝVAT FAKT, ŽE ŽIVOT NA UNIVERZITĚ V PODSTATĚ ODRÁŽÍ ZPŮSOB ŽIVOTA CELÉ SPOLEČNOSTI. Z porthuronské deklarace, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha1969, s. 180.

28 Matematikové potřebují k práci jen tužky, papíry a odpadkové koše. Filozofové potřebují ještě méně těm stačí tužky a papíry.

29 SPECIALIZACE LIDSKÉ ČINNOSTI PONECHÁVÁ MÁLO PROSTORU PRO PRONIKAVÉ MYŠLENKY. Z porthuronské deklarace, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha 1969, s. 177.

30 Profesor: Tak tu máme soustavu tří rovnic o třech neznámých. Student: Snad o čtyřech, ne? Profesor: No to je vlastně pravda. Jsem matematik. To bych musel bejt ňákej počtář, abych uměl počítat. Kdybych totiž uměl počítat, tak si sám sobě budu připadat podezřelej.

31 SI MUSÍ ŘÍCT: CO NEJVĚTŠÍ POČET STUDENTŮ A CO DÁL? Daniel Cohn-Bendit, in: Interview Jeana-Paula Sartra s Danielem Cohn-Benditem, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha 1969, s

32 Potkají se čarodějnice s misskou. Baví se o životě a také dojde řeč na plány do budoucna. Obě dvě chtějí studovat. Misska říká: Já půjdu na VŠE. Sice tam nebudu nejhezčí, ale určitě budu nejchytřejší. To čarodějnice má jiné plány: Já se chystám na matfyz. Tam zcela jistě nebudu nejchytřejší, ale určitě budu nejkrásnější.

33 STUDENTI SE STÁVAJÍ TÍM, ČÍM JSOU, V MONTÁŽNÍCH LINKÁCH NAŠICH UNIVERZIT. JAKOŽTO NEDÍLNÉ SOUČÁSTI TOVÁREN NA VZDĚLÁNÍ JSME ZÁROVEŇ VYKOŘISŤOVATELI I VYKOŘISŤOVANÝMI. Carl Davidson, Student Syndicalism, 1967.

34 Cvičící: Chceme ze seznamu osob vybrat pouze takové, které mají vyšší plat než jejich přímý nadřízený... Student: Takových ale moc nebývá... Cvičící: Právě proto je chceme vyhledat, abychom s nimi pak mohli patřičně naložit.

35 ŠKOLSTVÍ BYLO RACIONALIZOVÁNO Z HLEDISKA VÝCHOVY TECHNOKRATŮ. A TAK JSME SE S ROZPORY KAPITALISMU SETKALI VE ŠKOLSTVÍ. Daniel Cohn-Bendit in: Studentská vzpoura (Iniciátoři mluví), Připravil Hervé Bourges, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha 1969, s. 144.

36 Na stránce témat prací v SISu má student následující zadání bakalářky: Proč a jak řešit neřešitelné soustavy lineárních rovnic. Pedagog: Ten, kdo chce ze zkoušky trojku, musí umět úplně všechno z probrané látky, ten, kdo chce dvojku, musí umět dokázat i složitější věty, které nás čekají stejně až další semestr, no a ten, kdo chce jedničku, musí umět vymyslet soustavu rovnic, co nemá řešení... Pedagog: Toto tvrzení je triviální. Tak triviální, že bude snazší ho dokázat, než napsat triviální. Na statku onemocnělo kuřátko. Hospodář už si nevěděl rady, co s ním, a proto si zavolal tři odborníky: biologa, chemika a fyzika. Biolog zkoumal, jestli kuřátko nemá parazity, jestli náhodou nechytilo nějakého bacila, ale na nic nepřišel. Chemik zjišťoval, zdalipak se kuřátko něčím nepřiotrávilo, ale podle něho bylo taky v pořádku. No a fyzik se na kuřátko ani nepodíval, sedl si ke stolu a dva dny zuřivě počítal. Pak se zvedl a zvolal: Vím, co je vašemu kuřátku! A vím, jak ho vyléčit! Ale moje řešení platí jen pro sféricky symetrické kuře ve vakuu!

37 ESTABLISHMENT VE ŠKOLSTVÍ JE V PODSTATĚ KONZERVATIVNÍ. JEHO CÍLEM JE PRODUKOVAT LIDI SCHOPNÉ UDRŽET SPOLEČNOST V TAKOVÉM STAVU, V JAKÉM JI NAŠLI. The University and Social Action in the Nuclear Age, (pamflet CUCND Combined Universities Campaign for Nuclear Disarmament), 1964.

38 Pedagog: Zprávy mají velikost, třeba i nulovou, a mají nějaký význam, třeba i žádný.

39 MUSÍME MÍT HRANY OBROUŠENÉ, DUCHA ZLOMENÉHO, NADĚJE PŘÍZEMNÍ, CHOVAT SE PONÍŽENĚ A POKUD A POSLUŠNĚ. NEBUDEME SAMI SEBE PACIFIKOVAT A POTLAČOVAT POMOCÍ MECHANISMŮ, KTERÉ K NAŠEMU SEBEMRSKAČSTVÍ VYTVOŘILI ONI, ZAVOLAJÍ NA NÁS POLICII. Mario Savio, An End to History, in: M. Cohen D. Hale, eds., The New Student Left, Boston, Beacon 1966, s

40 Jsou takhle dva strašně hladoví matfyzáci na koleji a jeden povídá druhému: Hele, co kdybychom tady začali chovat prase? A ten druhý mu odpoví: A co ten smrad a ten hroznej bordel? A ten první říká: Ono si zvykne

41 SABOTUJTE KULTURNÍ PRŮMYSL! OBSAĎTE A ZNIČTE JEHO ZAŘÍZENÍ! VYMYSLETE NOVÝ ŽIVOT. Manifest Fantazie přebírá moc, Francie, květen 1968, citováno in: Ingrid Gilcher-Holteyová, Hnutí 68 na Západě. Studentské bouře v USA a západní Evropě, Vyšehrad, Praha 2004, s. 85.

42 Pedagog: Staří Vesmíru je... a podíval se na hodinky. Pan profesor se nám na jedné z hodin fyziky snažil vysvětlit, jak funguje GPS (vyhledávací systém). Když skončil, zeptal se: A víte vy vůbec, co ta zkratka GPS znamená? Ticho. No to je přece velice jednoduché: Gde Probůh Jsem?! Pan docent si na tabuli označil neabsolutní konvergenci řady zkratkou NAK. Neabsolutní konvergence, jak jistě víte, kdysi dávno inspirovala amerického písničkáře Boba Dylana k písničce NAK, NAK...

43 V SOUČASNÉ PŘEDREVOLUČNÍ SITUACI STUDENTI SE PŘIPRAVUJÍ NA ZKOUŠKY. Daniel Cohn-Bendit in: Studentská vzpoura (Iniciátoři mluví), Připravil Hervé Bourges, in: Jiřina Šiklová, Miluše Kubíčková, eds., Studenti a ideologie na Západě, Horizont, Praha 1969, s.145.

44 Profesor po dotazu na zkoušky: Už roky se snažím prosadit, aby se známky dávaly náhodně. Ušetřilo by to vám a hlavně mě spoustu času. Histogram je každý rok stejný a vy stejně na výsledek zkoušky nemáte žádný vliv. Pedagog: Otázka je, proč byste se to učili. Je to samozřejmě pro vás. Já vám slibuju, že pokud se to nenaučíte, tak budu u zkoušky dělat všechno pro to, abyste ji nesložili. Víc pro vaše další vzdělání udělat nemůžu. Dva mladíci studovali chemii v Praze. Celý rok se jim docela dařilo, vypadalo to na vzorné studenty. Víkend před závěrečným testem se proto rozhodli, že se trochu uvolní, a odjeli za kamarády na Moravu oslavovat. Jenže to přehnali a prospali celou neděli. Do Prahy dorazili v pondělí ráno, naprosto neschopní rozumně uvažovat. Odpoledne po termínu testu přišli za profesorem a začali mu vysvětlovat, jak byli na víkend pryč a když se vraceli, píchli kolo a strávili půlku noci na silnici v marné snaze někoho stopnout, takže nestihli dorazit na koleje včas a prošvihli test. Profesor se zamyslel a rozhodl, že mohou tedy přijít na písemku druhý den. Oba si oddechli, na kolejích zapadli na pokoj a zopakovali si látku. Druhý den je profesor posadil každého do jedné místnosti a přinesl jim zadání testu. Na první straně byla otázka za pět bodů, cosi o koncentracích roztoků, takže to v pohodě oba zmákli. Ale byli zatraceně překvapení, když otočili papír a tam stálo: (95 bodů) Které kolo?

45 VĚTŠINA STUDENTŮ TADY NA UNIVERZITĚ, TAK JAKO MNOHO LIDÍ VE SPOLEČNOSTI, SE JEN TAK BEZCÍLNĚ POTLOUKÁ. JSOU TO CIZINCI VE SVÝCH VLASTNÍCH ŽIVOTECH, NIKDE PRO NĚ NENÍ MÍSTO. Mario Savio, An End to History, in: M. Cohen D. Hale, eds., The New Student Left, Boston, Beacon 1966, s

46 Sestoupí Bůh na Zemi a prochází se ulicemi. Tu pojednou spatří plačící ženu a zeptá se jí: Proč pláčeš? Ona odpoví: To víte, umřel mi manžel. Bůh je dojat a říká: Je to velké neštěstí, a proto ti manžela pošlu zpátky na Zem. Jde dál a náhle uvidí plačící děcko. Ptá se, proč brečí. Dítě mu odpoví, že ztratilo oba rodiče. Bůh se slituje a povolá rodiče zpátky k dítěti. Popojde o kus dál a vidí, jak na obrubníku chodníku sedí student. Student řve, až se domy třesou, a naříká. Bůh se ptá, proč on pláče. Student na to odpoví: Víte, já jsem student Matematicko-fyzikální fakulty. Bůh usedl vedle něho a plakali oba.

47 V DOBĚ KAPITALISMU VOLNÉHO TRHU, KDY LIBERÁLNÍ STÁT PONECHAL UNIVERZITĚ JEJÍ MARGINÁLNÍ SVOBODY, UNIVERZITA STÁLE MŮŽE SAMA SEBE POKLÁDAT ZA NEZÁVISLOU SÍLU. O bídě studentského života, Štrasburk, 1967.

48 Potkal se v Troji s kolegou z Karlína. Ten se ho hlasitě zeptal, co tady dělá, a on mu odpověděl: Já jsem teď v mezidobí mezi dvouma cvičeníma. Jako obvykle ke konci přednášky, pedagog rozohněn svým vlastním výkladem:...každý jenom publikuje, publikuje a nikdo neumí nic odvodit. Ještě že jednou za pár let přijde nějaká povodeň a všechny ty publikace spláchne.

49 NECHCEME OLYMPIJSKÉ HRY, CHCEME REVOLUCI! Heslo studentské demonstrace ve čtvrti Tlatelolco v Mexico City,

50 Pedagog při počítání objemu plochy vymezené rotačním paraboloidem a kuželem: To je vlastně úloha z praxe: představte si, že vyhrajete Davis Cup, naplníte jej po okraj šampaňským a najednou vám do něj spadne kužel...

51 PŘED STUDENTEM LEŽÍ TĚŽKÉ DILEMA. UNIVERZITA NÁS VYBAVILA K TOMU, ABYCHOM VE SPOLEČNOSTI HRÁLI NĚKOLIK MOŽNÝCH ROLÍ, ALE VE SKUTEČNOSTI NÁM TYTO MOŽNOSTI NEDÁVAJÍ OPRAVDOVOU VOLBU. The University and Social Action in the Nuclear Age, (pamflet CUCND Combined Universities Campaign for Nuclear Disarmament), 1964.

52 Absolvent matematické fakulty se ptá: Proč to funguje? Absolvent přírodních věd se ptá: Jak to funguje? Absolvent fakulty strojního inženýrství se ptá: Jak by se to dalo vyrobit? Absolvent ekonomické fakulty se ptá: Kolik by to stálo? Absolvent filozofické fakulty se ptá: S hořčicí nebo kečupem?

53 SVOU REVOLTU JAKO REVOLTU KDYŽ SE STUDENTI BOUŘÍ PROTI SVÉMU STUDIU, AUTOMATICKY TÍM ZPOCHYBŇUJÍ CELOU SPOLEČNOST. OD ZAČÁTKU CHÁPOU PROTI UNIVERZITNÍ HIERARCHII PROTI CELÉMU HIERARCHICKÉMU SYSTÉMU, PROTI DIKTATUŘE EKONOMIE A STÁTU. O bídě studentského života, Štrasburk, 1967.

54 Ve školní jídelně si přisedl student k profesorovi a ten říká: Prase si nezaslouží, aby sedělo s labutí. Student se zvedl s odpovědí: Tak já letím. Čímž samozřejmě pana profesora namíchl a ten se rozhodl, že mu dá zabrat u zkoušek. Bohužel pro něj, student na vše odpověděl bezchybně. Proto mu dává poslední otázku: Kdybyste si mohl vybrat ze dvou pytlů a v jednom bylo zlato, ve druhém rozum, který byste si vybral? Student po chvíli řekne, že by si vzal ten se zlatem. Profesor vítězoslavně: No vidíte, a já bych si vybral ten s tím rozumem. Student neváhá: Vždyť jo, každý si vybere to, co mu chybí. Profesor už je tak vytočený, že na studentův test napíše BLBEC a pošle ho pryč. Student odchází, aniž by se podíval na hodnocení a za chvíli se vrátí s otázkou: Pane profesore, Vy jste se mi tu sice podepsal, ale nenapsal jste žádnou známku...

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK.

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK. TÝDENÍK PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008 Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 2 Já nevím, co pořád chtějí. Jestli je

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

Reagujete ukvapeně, nebo promyšleně?

Reagujete ukvapeně, nebo promyšleně? Reagujete Co byste v podobných situacích řekli a udělali vy? Když nebudete svoje reakce procvičovat, nikdy se nezměníte. Váš kolega prezentuje projekt, který jste spolu zrovna dokončili. Čekáte, až se

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

Jsme si opravdu rovni? Metodický list

Jsme si opravdu rovni? Metodický list Jsme si opravdu rovni? Metodický list práce s interaktivní tabulí a do sešitů - v čem se lišíme, sociální a osobnostní nerovnost práce s textem - příběhy, vnímání a hodnocení odlišností druhých skupinová

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

Teze k vystoupení na Akademickém sněmu AV ČR *

Teze k vystoupení na Akademickém sněmu AV ČR * Teze k vystoupení na Akademickém sněmu AV ČR * Václav Klaus 1. Děkuji za pozvání na Vaše zasedání, a za možnost zde dnes vystoupit, i když musím přiznat, že jsem se slova projev trochu polekal. Dovolím

Více

JčU - Cvičení z matematiky pro zemědělské obory (doc. RNDr. Nýdl, CSc & spol.) Minitest MT4

JčU - Cvičení z matematiky pro zemědělské obory (doc. RNDr. Nýdl, CSc & spol.) Minitest MT4 ŘEŠENÍ MINITESTŮ JčU - Cvičení z matematiky pro zemědělské obory (doc. RNDr. Nýdl, CSc & spol.) Minitest MT4. Z daných tří soustav rovnic o neznámých x, x vyberte právě všechny ty, které jsou regulární.

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Úvod do teorie dělitelnosti

Úvod do teorie dělitelnosti Úvod do teorie dělitelnosti V předchozích hodinách matematiky jste se seznámili s desítkovou soustavou. Umíte v ní zapisovat celá i desetinná čísla a provádět zpaměti i písemně základní aritmetické operace

Více

Jak se tvoří grafy a jeden krásný příklad z Exekutorské komory.

Jak se tvoří grafy a jeden krásný příklad z Exekutorské komory. Jak se tvoří grafy a jeden krásný příklad z Exekutorské komory. Obrázky silně působí na mozek. Vidět tohle: se velmi rychle pochopí a pamatuje. Lépe než slova "pokleslo o třicet procent" Trochu profesionálněji

Více

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 16 TÝDENÍK ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2007 S šipkovanou se jděte vycpat, pane učiteli, my dneska hrajeme radši šikanovanou! To už je tenhle měsíc třetí poznámka. Tady asi pomůže jedině pořádný výprask. Kde

Více

Nemáte Žádné Reference?

Nemáte Žádné Reference? Nemáte Žádné Reference? Pak mám pro vás dobrou zprávu. Každý začíná s tím, že žádné nemá. Všichni ale musíme odněkud začít. Z vlastní zkušenosti se mi nesčetněkrát potvrdilo, že když umístíte reference,

Více

KONFERENCE Poznámky pro účastníky

KONFERENCE Poznámky pro účastníky PROZKOUMEJTE velké životní otázky KONFERENCE pro účastníky Brno, Česká republika 13. 14. ledna 2012 SETKÁNÍ 1 Vize pro službu mladým lidem SETKÁNÍ 2 Co je Alfa pro mládež? Kurz Alfa pro mládež představuje

Více

Písek by Night. Šedá eminence. Lidský Setting

Písek by Night. Šedá eminence. Lidský Setting Písek by Night Šedá eminence Lidský Setting 12. - 16. srpna 2009 Obsah Obsah...2 Lidský setting...3 Zastupitelstvo...3 LARPolicie...3 Mafie...4 Měna ve světě Písek by Night Fufníky...4 Banka...5 2 Lidský

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Asertivní komunikace

Asertivní komunikace Asertivní komunikace Kde se vzalo, tu se vzalo Autorem metody tréninku asertivity je Američan Andrew Salter. Své žáky učil spontánním reakcím, přiměřenému projevu emocí a umění stát si za svým. dovednost

Více

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích TEST LOGIKY Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích Forma: papír - tužka Čas na administraci: max. 25 min. Časový limit: ano Vyhodnocení: ručně cca 10 minut jeden testovaný

Více

9.1.1 Základní kombinatorická pravidla I

9.1.1 Základní kombinatorická pravidla I 9.. Základní kombinatorická pravidla I Předpoklady: Př. : Ve třídě je 7 děvčat a 3 kluků. Kolik máme možností jak vybrat dvojici klukholka, která bude mít projev na maturitním plese? Vybíráme ze 7 holek

Více

1 Linearní prostory nad komplexními čísly

1 Linearní prostory nad komplexními čísly 1 Linearní prostory nad komplexními čísly V této přednášce budeme hledat kořeny polynomů, které se dále budou moci vyskytovat jako složky vektorů nebo matic Vzhledem k tomu, že kořeny polynomu (i reálného)

Více

Výrok je každá oznamovací věta (sdělení), u níž dává smysl, když uvažujeme, zda je buď pravdivá, nebo nepravdivá.

Výrok je každá oznamovací věta (sdělení), u níž dává smysl, když uvažujeme, zda je buď pravdivá, nebo nepravdivá. Výroková logika I Výroková logika se zabývá výroky. (Kdo by to byl řekl. :-)) Výrok je každá oznamovací věta (sdělení), u níž dává smysl, když uvažujeme, zda je buď pravdivá, nebo nepravdivá. U výroku

Více

Být člověkem před zákonem

Být člověkem před zákonem Vaše občanská práva Být člověkem před zákonem Inclusion Europe Zpráva Inclusion Europe společně se svými 49 členskými organizacemi v 36 zemích usiluje o odstranění diskrimance : Anglie Belgie Bulharsko

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

Člověk a právo Metodický list

Člověk a právo Metodický list Člověk a právo Metodický list práce s interaktivní tabulí a sešitem - práva a povinnosti, definice práva, právního vztahu diskuse - význam práv a zákonů podklady pro kopírování Obecné informace k řadě

Více

Kurz Sociální a komunikační dovednosti

Kurz Sociální a komunikační dovednosti Kurz Sociální a komunikační dovednosti Lektorka, autorka materiálů: Mgr. Kateřina Obsah kurzu: 1. Pravidla a cíle kurzu 2. Seznamovací rozhovory teorie a nácvik, témata vhodná k vedení rozhovoru seznamovacího,

Více

Závěrečná zpráva ze studijního pobytu na Tchaj-wanu. National Taiwan University of Science and Technology

Závěrečná zpráva ze studijního pobytu na Tchaj-wanu. National Taiwan University of Science and Technology Závěrečná zpráva ze studijního pobytu na Tchaj-wanu National Taiwan University of Science and Technology 1. Osobní údaje Jméno: Iuliia Ilinykh Kontakt: juliajulia663@gmail.com Délka pobytu: 18.02.2015

Více

České vysoké učení technické. Fakulta dopravní. Vztah Čechů k zahraničním studentům

České vysoké učení technické. Fakulta dopravní. Vztah Čechů k zahraničním studentům České vysoké učení technické Fakulta dopravní Semestrální práce z předmětu statistika Téma Vztah Čechů k zahraničním studentům Autoři Abramova Karina Zhakupova Altynay Praha 2011 2012 Úvod My jsme si vybrali

Více

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ B)

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ B) Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ B) Téma oborové Vzdělávací obor Co všechno víme o koni Člověk a jeho svět Ročník 2.-5. Časový rozsah Tematický

Více

Peníze nerostou na stromech

Peníze nerostou na stromech HOSPODAŘENÍ Peníze nerostou na stromech V minulých podkapitolách jsme si řekli, jak výrobky a služby vznikají, k čemu je využíváme, i to, jak vzniká jejich cena. Víme, že k tomu, abychom mohli něco koupit,

Více

Úvod. Jan Neuman, Soňa Hermochová, Portál, s. r. o., Praha 2003 Illustrations Jan Smolík, 2003 ISBN 80-7178-818-X

Úvod. Jan Neuman, Soňa Hermochová, Portál, s. r. o., Praha 2003 Illustrations Jan Smolík, 2003 ISBN 80-7178-818-X Úvod Soubor her a nápadů je připraven jako kartotéka jednotlivých her, z nichž lze čerpat na různých akcích. Jednotlivé listy lze třídit podle typu her a jejich témat. Typy: sociálně psychologické hry

Více

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Název a logo Advent-Orion je ochranná známka zapsaná do rejstříku ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví pod číslem zápisu 198705. Advent-Orion, Praha 2012 Ilustrace

Více

Výroková logika II. Negace. Již víme, že negace je změna pravdivostní hodnoty výroku (0 1; 1 0).

Výroková logika II. Negace. Již víme, že negace je změna pravdivostní hodnoty výroku (0 1; 1 0). Výroková logika II Negace Již víme, že negace je změna pravdivostní hodnoty výroku (0 1; 1 0). Na konkrétních příkladech si ukážeme, jak se dají výroky negovat. Obecně se výrok dá negovat tak, že před

Více

Zavedení kvadratické funkce

Zavedení kvadratické funkce Předmět: Matematika Doporučený ročník: 2 Vazba na ŠVP: Funkce Cíle Odvození grafu - paraboly Uvědomění, kde se s kvadratickou funkcí setkáváme ve světě kolem nás Stručná anotace Celohodinová aktivita,

Více

Situace a podpora pečujících na trhu práce. Radka Dudová, Ph. D. Gender a sociologie Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.

Situace a podpora pečujících na trhu práce. Radka Dudová, Ph. D. Gender a sociologie Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. Situace a podpora pečujících na trhu práce Radka Dudová, Ph. D. Gender a sociologie Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. Péče o seniory a osoby se zdravotním postižením Více než 80 procent péče je poskytováno

Více

VODNÍ VÝZVA. Identifikace a řešení problému životního prostředí v okolí školy v oblasti HYDROLOGIE

VODNÍ VÝZVA. Identifikace a řešení problému životního prostředí v okolí školy v oblasti HYDROLOGIE VODNÍ VÝZVA Identifikace a řešení problému životního prostředí v okolí školy v oblasti HYDROLOGIE Program GLOBE - Téma roku 2013/14 GLOBE Téma roku 2013/2014 V průběhu nadcházejícího školního roku se v

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

Doporučujeme vyhnout se komunikaci, která je: příliš složitá nepoužívejte dlouhé, komplikované věty

Doporučujeme vyhnout se komunikaci, která je: příliš složitá nepoužívejte dlouhé, komplikované věty PŘÍRUČKA PRO SNADNĚJŠÍ POROZUMĚNÍ S CIZINCEM Tato příručka vznikla s cílem usnadnit komunikaci mezi Vámi a cizincem. Konkrétními ukázkami komunikace s cizincem se snažíme předejít zbytečným neporozuměním.

Více

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili?

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Ahoj kamarádi, určitě jste přemýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Jestli uvěřili tomu podivnému a podezřelému chlapíkovi a sedli

Více

Anežka Mičková, těší mě.

Anežka Mičková, těší mě. Anežka Mičková, těší mě. Profese finančního poradce je v České republice ještě v plenkách. Vždyť finanční poradci začali mít u nás význam až po revoluci v 89 roce, kdy se otevřel trh a lidé si měli z čeho

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více

Z čeho máme největší strachy?

Z čeho máme největší strachy? Z čeho máme největší strachy? Lidská mysl je každý den naplněna neuvěřitelným množstvím informací. Svoji hlavní úlohu hraje také stres, který je u většiny lidí žijících nejen - ve velkoměstech na denním

Více

TÝDEN PRVNÍ. a proto si je pojďme nyní představit

TÝDEN PRVNÍ. a proto si je pojďme nyní představit TÝDEN PRVNÍ Tímto vás vítáme v e-learningovém kurzu knihoven VUT, který je zaměřený na zvyšování vaší informační gramotnosti. Dříve než se pustíme do samotného obsahu kurzu, dovolte nám krátké úvodní slovo

Více

Martin Mareš mj@ucw.cz. Katedra Aplikované Matematiky MFF UK Praha

Martin Mareš mj@ucw.cz. Katedra Aplikované Matematiky MFF UK Praha mj@ucw.cz Katedra Aplikované Matematiky MFF UK Praha 2015 Odevzdávání práce Formality určují Směrnice děkana 8/2010 a 2/2015. Papírová verze: 3 výtisky: vedoucí, oponent, knihovna Oponentský výtisk se

Více

Známí matematici v hodinách matematiky

Známí matematici v hodinách matematiky Známí matematici v hodinách matematiky Obsah 1. Popis projektu... 2 2. Úkol... 3 3. Posup... 3 3.1 Témata... 3 3.2 Role v týmu... 3 4. Zdroje informací... 4 5. Hodnocení projektu... 4 6. Závěr... 5 7.

Více

Metodika podpory sociálních dovedností

Metodika podpory sociálních dovedností 1 Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, o.s. Metodika podpory sociálních dovedností Aneb jak připravit a vést kurzy sociálních dovedností pro lidi s mentálním postižením

Více

EUTANAZIE versus HOSPICOVÁ PÉČE

EUTANAZIE versus HOSPICOVÁ PÉČE EUTANAZIE versus HOSPICOVÁ PÉČE MUDr. Marie Svatošová Pardubice, konference 4. 11. 2008 EUTANAZIE víme o čem mluvíme? Lékař může uzdravit někdy, ulevit často, potěšit vždycky. (dr. Hutchinson, 19. stol.)

Více

SYLABUS RODINNÉHO KURZU ČEŠTINY Centrum pro integraci cizinců, o.p.s. www.cicpraha.org

SYLABUS RODINNÉHO KURZU ČEŠTINY Centrum pro integraci cizinců, o.p.s. www.cicpraha.org SYLABUS RODINNÉHO KURZU ČEŠTINY Centrum pro integraci cizinců, o.p.s. www.cicpraha.org 1 - SEZNÁMENÍ, PŘEDSTAVOVÁNÍ - rodič se umí představit - rodič umí představit své dítě - rodič umí hláskovat své jméno

Více

část šestnáctá Střední vrstva

část šestnáctá Střední vrstva část šestnáctá Střední vrstva Na začátku května se letos hodně oteplilo. Do školy se chodilo v kraťasech a v tričku, což stejně při vyučování nepomohlo. Ve třídě bylo horko a dusno. A když paní učitelka

Více

Přiměřené sebeprosazování Metodický list

Přiměřené sebeprosazování Metodický list Přiměřené sebeprosazování Metodický list skupinová práce - scénky, pochvala a kritika práce s interaktivní tabulí a do sešitů - vhodné věty chvály a kritiky diskuse - umění říct ne, Obecné informace k

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům. O padesát

Více

jde nahoru a najednou se zhroutí. A to naprosto odporuje obecně přijímanému ekonomickému mainstreamu a jeho teoriím. Další věcí, kterou bych zmínil,

jde nahoru a najednou se zhroutí. A to naprosto odporuje obecně přijímanému ekonomickému mainstreamu a jeho teoriím. Další věcí, kterou bych zmínil, R: Dá se čekat, že se krize podobné té současné budou i nadále objevovat? A že ekonomie jako vědní disciplína, respektive matematika, kterou používá, bude jedním z důvodů? D: Myslím si, že matematika vždy

Více

výstupy z dotazníků DFGJK

výstupy z dotazníků DFGJK výstupy z dotazníků DFGJK GV škola DFGJK, GV Vektor 14 Modul 4 Jak Vás bavily hodiny uvedených předmětů ve 3. ročníku? Matematika Český jazyk Anglický jazyk Německý jazyk Zeměpis Dějepis ZSV Informatika

Více

Datum rozhovoru: Tazatel č.: Křestní jméno respondenta: 50+ v Evropě SHARE. Písemný dotazník. Hlavní studie 2006 / 2007

Datum rozhovoru: Tazatel č.: Křestní jméno respondenta: 50+ v Evropě SHARE. Písemný dotazník. Hlavní studie 2006 / 2007 poř.č. domácnosti 2 8 0 6 2 0 0 osob. č.-. Datum rozhovoru: Tazatel č.: Křestní jméno respondenta: 50+ v Evropě SHARE Písemný dotazník A Hlavní studie 2006 / 2007 Jak má být dotazník vyplněn? Většinu otázek

Více

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače.

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače. Celá dnešní hodina byla věnována evaluaci kurzu někteří klienti svá hodnocení nadiktovali, někteří je dokázali napsat sami většinou ve wordu, někteří zvládli i sami poslat emailem: Tito klienti svá hodnocení

Více

Přístup lidí s mentálním postižením k právu a spravedlnosti

Přístup lidí s mentálním postižením k právu a spravedlnosti Vaše občanská práva Přístup lidí s mentálním postižením k právu a spravedlnosti Inclusion Europe Zpráva Inclusion Europe společně se svými 49 členskými organizacemi v 36 zemích usiluje o odstranění diskrimance

Více

MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT

MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT Zapřemýšlej o tématu, kterému by ses chtěl/a věnovat. Co pálí tvé okolí? Co se nelíbí tobě, tvým spolužákům, kamarádům? Nebo tvým rodičům, sourozencům, ostatním v rodině? A

Více

Bleskový výzkum SC&C pro Českou televizi

Bleskový výzkum SC&C pro Českou televizi Bleskový výzkum SC&C pro Českou televizi Protesty ve společnosti Praha 19. října 2011 Marketingový a sociologický výzkum Držitel certifikátu ISO 9001:2001 - člen ESOMAR www.scac.cz SC & C Marketing & Social

Více

výrok-každésdělení,uněhožmásmyslseptát,zdaječinenípravdivé, aproněžprávějednaztěchtodvoumožnostínastává.

výrok-každésdělení,uněhožmásmyslseptát,zdaječinenípravdivé, aproněžprávějednaztěchtodvoumožnostínastává. 1 Základní pojmy matematické logiky Výrokový počet... syntaktické hledisko Predikátový počet... sémantické hledisko 1.1 VÝROKOVÝ POČET výrok-každésdělení,uněhožmásmyslseptát,zdaječinenípravdivé, aproněžprávějednaztěchtodvoumožnostínastává.

Více

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě?

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Za napětím v manželství bývá často neochota se omluvit.

Více

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová O knize Léčebný kód Od: Ing. Jaroslava Švajcrová Léčebný kód = převratná léčba vlastní bioenergií Úvod Jeden z autorů, původním povoláním kněz a poté lékař (psychiatr) měl svoji rodinu, kterou hluboce

Více

Básníci maj kopat ty hajzly do koulí Petr Štengl hovoří s Františkem Dryjem

Básníci maj kopat ty hajzly do koulí Petr Štengl hovoří s Františkem Dryjem Básníci maj kopat ty hajzly do koulí Petr Štengl hovoří s Františkem Dryjem Petr Štengl: Roman Rops odmítá být označen za angažovaného básníka. Píšu zkrátka jen o tom, co mě sere, říká. I Vy v autorské

Více

Šikana = konflikt, kterému se lze vyhnout Metodický list

Šikana = konflikt, kterému se lze vyhnout Metodický list Šikana = konflikt, kterému se lze vyhnout Metodický list práce s interaktivní tabulí a sešitem, dramatizace - asertivní dovednosti práce s interaktivní tabulí a sešitem - konflikt, šikana, prevence šikany

Více

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého.

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. Pomůcky: pracovní list, DUHA 9/2014 2015. Přivítání Přivítáme se, přeptáme se dětí, jak se jim daří, a rozdáme si pracovní listy

Více

Fuzzy logika a reálný svět, aneb jsou všechny hromady skutečně malé?

Fuzzy logika a reálný svět, aneb jsou všechny hromady skutečně malé? Fuzzy logika a reálný svět, aneb jsou všechny hromady skutečně malé? Jiří Močkoř University of Ostrava Department of Mathematics Institute for Research and Applications of Fuzzy Modeling 30. dubna 22,

Více

Téma: PC viry II. Vytvořil: Vítězslav Jindra. Dne: 11. 1. 2012. VY_32_Inovace/1_058

Téma: PC viry II. Vytvořil: Vítězslav Jindra. Dne: 11. 1. 2012. VY_32_Inovace/1_058 Téma: PC viry II. Vytvořil: Vítězslav Jindra Dne: 11. 1. 2012 VY_32_Inovace/1_058 1 Anotace: Interaktivní prezentace seznamuje žáka s nejběžnějšími typy PC virů a způsoby, jak se před nimi bránit. Prezentace

Více

- ŠIROKÝ předmětem je stát, polit.instituce a i politická teorie (systémy, historie)

- ŠIROKÝ předmětem je stát, polit.instituce a i politická teorie (systémy, historie) Otázka: Základní problematika politických stran Předmět: Základy společenských věd Přidal(a): Kateřina Novotná význam, systém, dělení; teorie vstupu člověka do politiky, politické zájmy; liberalismus x

Více

M33-034 M33-033 M33-036 M33-041 M33-032 PRANI H 52 PRANI H 44. Tato přání jsou balena po 10 kusech. Krásné šaty, rudé vlasy, kdopak to sem míří asi.

M33-034 M33-033 M33-036 M33-041 M33-032 PRANI H 52 PRANI H 44. Tato přání jsou balena po 10 kusech. Krásné šaty, rudé vlasy, kdopak to sem míří asi. Blahopřání M33-031 Krásné šaty, rudé vlasy, kdopak to sem míří asi. Modré očka, hebká líčka, zaťukala princeznička. Hodně štěstí moje malá, hlavně ať jsi vždycky zdravá, veselá a usměvavá. Všechno nejlepší

Více

E V R O P S K Á U N I E

E V R O P S K Á U N I E S e m i n á r n í p r á c e E V R O P S K Á U N I E Naše země se stala součástí Evropské unie. Jsme sice občané České republiky, ale náš domov se podstatně rozšířil na všechny světové strany. Je velmi

Více

KURZ MS EXCEL FUNKCE A VZORCE OSNOVA

KURZ MS EXCEL FUNKCE A VZORCE OSNOVA Na Školení Microsoft Excel - Funkce a vzorce vám ukážeme vhodné využití funkcí, vzorců a technik, které vám usnadní práci v programu Microsoft Excel. Kurz obsahuje širokou nabídku jak uživatelských znalostí,

Více

2.7.6 Rovnice vyšších řádů

2.7.6 Rovnice vyšších řádů 6 Rovnice vyšších řádů Předpoklady: 50, 05 Pedagogická poznámka: Pokud mám jenom trochu čas probírám látku této hodiny ve dvou vyučovacích hodinách V první probíráme separaci kořenů, v druhé pak snížení

Více

Asertivita 5.5 ASERTIVNÍ PRÁVA

Asertivita 5.5 ASERTIVNÍ PRÁVA 5.5 ASERTIVNÍ PRÁVA Kaţdý má právo mít a vyjádřit své vlastní názory, jeţ se mohou lišit od ostatních lidí. Má právo být vyslechnut a brán váţně. Můţe s námi nesouhlasit. Má právo vyjádřit hněv, přiznat

Více

Komunikační možnosti pro dospělé ohluchlé. Anica Dvořáková Český klub ohluchlých www.ohluchli.unas.cz/

Komunikační možnosti pro dospělé ohluchlé. Anica Dvořáková Český klub ohluchlých www.ohluchli.unas.cz/ Komunikační možnosti pro dospělé ohluchlé Anica Dvořáková Český klub ohluchlých www.ohluchli.unas.cz/ Podle programu bych Vám měla něco říci o osobách ohluchlých event. i o osobách s kochleárním implantátem.

Více

Jak kriticky myslet? Kamil Gregor @kamilgregor

Jak kriticky myslet? Kamil Gregor @kamilgregor Jak kriticky myslet? Kamil Gregor @kamilgregor Inspirace Petr Ludwig Zlin.barcamp.cz Dva díly Jak se to nemá dělat (tinyurl.com/gregor-plzen) Jak se to má dělat 2 min Jak na to? Tvrzení Základem je správná

Více

Tento seminář pro Vás připravuje vzdělávací agentura. Kurzy-Fido.cz. ...s námi TSP zvládnete!

Tento seminář pro Vás připravuje vzdělávací agentura. Kurzy-Fido.cz. ...s námi TSP zvládnete! Tento seminář pro Vás připravuje vzdělávací agentura Kurzy-Fido.cz...s námi TSP zvládnete! Řešení páté série (27.4.2009) 13. Hlavní myšlenka: efektivní porovnávání zlomků a desetinných čísel Postup: V

Více

koncentraci jsme získali roztok o koncentraci 18 %. Urči koncentraci neznámého roztoku.

koncentraci jsme získali roztok o koncentraci 18 %. Urči koncentraci neznámého roztoku. 2.2.2 Slovní úlohy vedoucí na lineární rovnice III Předpoklady: 22 Pedagogická poznámka: Příklady na míchání směsí jsou do dvou hodin rozděleny schválně. Snažím se tak zvýšit šanci, že si hlavní myšlenku

Více

Sedmnáctka Jaro 1.1.2013

Sedmnáctka Jaro 1.1.2013 2013 Sedmnáctka Jaro. 1.1.2013 Tak kde je to JARO Pan učitel Růžička V tomto díle časopisu jsme se rozhodly vyzpovídat pana učitele Růžičku. Tady jsou naše dotazy: 1. Chtěl jste být učitelem už od malinka,

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

Pracovní list 6 Funkční styl odborný

Pracovní list 6 Funkční styl odborný Pracovní list 6 Funkční styl odborný Předmět ročník: Název aktivity: Procvičovaná látka: Mezipředmětové vztahy: Cíl aktivity: Forma práce: Časová dotace: Pomůcky: Zpracovala: CSJ 1. ročník Práce s textem

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

O FUNKCÍCH. Obsah. Petr Šedivý www.e-matematika.cz Šedivá matematika

O FUNKCÍCH. Obsah. Petr Šedivý www.e-matematika.cz Šedivá matematika O FUNKCÍCH Obsah Nezbytně nutná kapitola, kterou musíte znát pro studium limit, derivací a integrálů. Základ, bez kterého se neobejdete. Nejprve se seznámíte se všemi typy funkcí, které budete potřebovat,

Více

I. JAK SI MYSLÍM, ŽE MOHU BÝT PRO TÝM PROSPĚŠNÝ:

I. JAK SI MYSLÍM, ŽE MOHU BÝT PRO TÝM PROSPĚŠNÝ: Test týmových rolí Pokyny: U každé otázky (I - VII), rozdělte 10 bodů mezi jednotlivé věty podle toho, do jaké míry vystihují vaše chování. V krajním případě můžete rozdělit těchto 10 bodů mezi všechny

Více

Kde mohou pracovat lidé s postižením?

Kde mohou pracovat lidé s postižením? Kde mohou pracovat lidé s postižením? 30 Chráněné dílny Lidé s postižením pracují v chráněných dílnách. Většina lidí, kteří pracují v chráněných dílnách jsou lidé s postižením. V chráněné dílně ale také

Více

Plánování = ½ úspěchu webového projektu

Plánování = ½ úspěchu webového projektu Plánování = ½ úspěchu webového projektu Petr Bechyně BARTON STUDIO s.r.o. Čím snadněji se něco udělá, tím obtížněji se to pak mění. Engův princip Proč plánovat Aby se vám vynaložený čas i peníze zúročily.

Více

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava 3.5.2007-9.5.2007 Jazykové okénko... Jazykové okénko Tak a zatímco já jsem vás vítal u obrazovek, tak mě tady sledovala, čekala, až domluvím, paní Eva Jandová, vedoucí Katedry českého jazyka z Ostravské

Více

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1. Prava a povinnosti cizinců na českém Time pracovním management trhu NÁCVIKOVÁ WORKSHOP LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351)

Více

Úvodník. Volejbalové soustředění

Úvodník. Volejbalové soustředění 1 Úvodník Vítáme vás u dalšího čísla našich Deváťáckých novin. Konec roku je už tady a my deváťáci se připravujeme na to, až v jeho závěru vstoupíme na pódium, řekneme svůj projev a opustíme naši milovanou

Více

ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE. Strašnice Středa 3.dubna 2013

ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE. Strašnice Středa 3.dubna 2013 ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE Strašnice Středa 3.dubna 2013 Univerzální vlastnosti lidstva VE VŠECH KULTURÁCH V KAŽDÉM ČLOVĚKU Touha po životě Obava z budoucna Strach ze smrti Tajemno co je po smrti? Je nějaká

Více

Přijímací pohovor. - Pokud jste pozváni na přijímací pohovor, znamená to, že máte pro danou práci - pozici předpoklady

Přijímací pohovor. - Pokud jste pozváni na přijímací pohovor, znamená to, že máte pro danou práci - pozici předpoklady - Pokud jste pozváni na přijímací pohovor, znamená to, že máte pro danou práci - pozici předpoklady - Pečlivě se připravte na přijímací pohovor - Zhodnoťte své možnosti pro danou práci (porovnávejte je

Více

NOVINY 4.B VŠEZNÁLKOVY. č.8. Třídy

NOVINY 4.B VŠEZNÁLKOVY. č.8. Třídy VŠEZNÁLKOVY NOVINY č.8 Třídy 4.B Milí čtenáři, toto číslo Všeználkových novin je speciální. Je nejzvláštnější ze všech čísel tohoto roku. A víte proč? Celé je totiž věnováno naší škole, která má letos

Více

Vlastní číslo, vektor

Vlastní číslo, vektor [1] Vlastní číslo, vektor motivace: směr přímky, kterou lin. transformace nezmění invariantní podprostory charakteristický polynom báze, vzhledem ke které je matice transformace nejjednodušší podobnost

Více

SOUČASNÉ PROBLÉMY TECHNICKÉHO VYSOKÉHO ŠKOLSTVÍ

SOUČASNÉ PROBLÉMY TECHNICKÉHO VYSOKÉHO ŠKOLSTVÍ Petr Zuna ČVUT v Praze, Fakulta strojní Inženýrská akademie ČR V současnosti je v ČR 26 veřejných vysokých škol (z toho lze 7 pokládat za ryze technické), 37 soukromých a 2 vojenské vysoké školy. Očekávaný

Více

Interview. Jak psát interview?

Interview. Jak psát interview? Interview Rozhovor je šikovný žánr. Mohu se lecčeho dobrat, a zpovídaný člověk někdy dokonce řekne něco, nač by bez mojí otázky nepřišel Ptám se obyčejně, občansky: nejsem ani politolog, ani ekonom, ani

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více