ZŠ a MŠ Panenské Břežany

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ZŠ a MŠ Panenské Břežany"

Transkript

1 Hlavní 63, Panenské Břežany Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU peníze do škol Číslo projektu: Šablona: Cz.1.07/1.4.00/ VY_32_INOVACE_ Jméno autora: Martina Rašková Třída / ročník: 2. Datum vytvoření: Předmět: Vzdělávací oblast: Klíčová slova: Prvouka Místo, kde žijeme. Lidé a čas (roční období, vánoční svátky). Člověk a jeho zdraví. Dům, domov, jaro, zima, Vánoce, člověk, zdraví, nemoc ZŠ a MŠ Panenské Břežany

2 ! VY_32_INOVACE_81 Rodina Naše rodina Ze všeho mám nejraději, když se máma s tátou smějí mám je rád a oni mě, patříme si vzájemně 1. Přines si do školy rodinnou fotografii. 2. Říkej, kdo na ní je vyfotografován (To je moje maminka, já jsem její syn). 3. Označ stejným čísle dvojice členů rodiny, které patři k sobě. 4. Hledej ve čtyřsměrce daná slova. Zbylá písmenka napiš.

3 ! VY_32_INOVACE_82 5. Vytvoř si rodokmen (strom) své rodiny, obrázek vybarvi.

4 ! VY_32_INOVACE_83 Rodinná oslava 1. Prohlédni si obrázky a napiš, jak se tyto slavnosti jmenují. Vyprávěj, co vše v rodině slavíme. zdroj: Já jsem školák! Prvouka pro 1. ročník, nakladatelství Pansofia

5 ! VY_32_INOVACE_84 Domov 1. Napiš, co pro tebe znamená slovo domov. 2. V jakém domě bydlíš ty? Zakroužkuj obrázek. zdroj: Já jsem školák! Prvouka pro 1. ročník, nakladatelství Pansofia

6 ! VY_32_INOVACE_85 Práce doma 1. Vyber si činnost, při které doma pomáháš a předvěď ji. 2. Co nám doma pomáhá? Vylosuj si kartičku a zkus věc popsat, aniž bys řekl její název. Mixér Vysavač Lednice Pračka Myčka Sporák Žehlička Mikrovlná trouba 3. Dokresli a vyjmenuj předměty, které obrázky znázorňují. zdroj: Pracovní sešit k učebnici Prvouka pro 1. ročník ZŠ, nakladatelství SPN

7 ! VY_32_INOVACE_86 Zima Podíváme se z okna a vidíme pohádku. Na domech, na stromech, na autech i na ulici je bílá peřina. I zamrzlý rybník zmizel pod sněhem. Přichází čas dlouhých večerů, dárků, nadílek a zimních sportů. Doma se vždy ohřejeme, ale ptáčkům a zvířatům v lese musíme pomoci. Všechno, čím se žíví, zůstalo schované pod sněhem. zimní měsíce 1. Doplň slova 21. prosince začíná. Je to den slunovratu. Den, noc. Zimní měsíce jsou: zdroj: Já jsem školák! Prvouka pro 1. ročník, nakladatelství Pansofia 1. Hádanky Přišel k nám host, spravil nám most. Bez sekery, bez dláta je přec pevný dost. zimní počasí Letí, letí divný pták, všude sype bílý mák.

8 ! VY_32_INOVACE_87 2. Zavři oči, paní učitelka prochází kolem vás a koho se dotkne, ten odpoví na otázku: Jak se změnila příroda v zimě? Co jste pozorovali ráno na oknech? Co jste cítili při doteku rampouchu? 1. Zahraj si hru zimní oblečení Hrají dvě družstva po pěti až šesti hráčích. Každý dá na hromadu tři kusy oblečení (nejlépe bunda, čepice, rukavice). Na znamení musí najít své oděvy a obléci se. Vyhrává družstvo, které je dřív hotovo. Prosinec, leden, únor, lyžovat jedem do hor. zimní sporty 1. Odpověz: Můžeš bruslit na potoce? Kde můžeš jezdit na saních? Proč jsou klouzačky nebezpečné okolo domu? 2. Znáš tyto sporty? Vyprávěj. snowboarding curling skikros akrobatické lyžování biatlon short track 3. Jaký je tvůj oblíbený zimní sport?

9 ! VY_32_INOVACE_88 Přípravy na Vánoce 1. Pohodlně se usaď a zavři oči. Paní učitelka zazpívá brumendo (s přivřenými ústy) nebo pomocí slabik (například se slabikou VA ) vánoční písně, kdo první koledu pozná, přihlásí se. Společně si ji pak zazpívejte. 2. Odpověz na otázky: Které zvyky a tradice dodržujete? Co je to Advent? Znáš jiné tradice a svátky v době Adventu? 3. Přiřaď obrázky k příslušnému dni v kalendáři. zdroj: Já jsem školák! Prvouka pro 1. ročník, nakladatelství Pansofia 4. Napiš, jaký dárek by nejvíc potěšil... Mámu: Tátu: Sourozence: Kamaráda: Tebe:

10 ! VY_32_INOVACE_89 Čistota 1. Pohádka Bacil a Vitamín Jednou se stalo, že za mnou přišli dva docela malinkatí skřítkové (téměř neviditelní). Jeden Bacil - vir, který vyhledává špínu a nečistotu. A Vitamín - patron zdravých dětí. Požádali mě, abych je rozsoudila: Ušmudlanců a špindírů je dost a dost, to si smyslnu a moc dobře to vím, radoval se Bacil. Ne, ne a ne. Dětí, kteří se myjí, dodržují základní hygienické návyky je víc, odvětil Vitamín. Špindírů je víc! Ne, čistotných dětí je víc! Tak jsem zakřičela: Dost! Přestaňte se hádat. Nejlépe uděláme, když se přímo půjdeme podívat za dětmi. A kam? No přeci do škol a školek. To je nápad! Tam poznáme, kterých dětí je víc, shodli se Bacil s Vitamínem. Již v šatně se Bacil zaradoval: Júúú, těch špinavých bot. To bude kamarádů Bacilů. Vitamín se však nedal zahnat do úzkých. Začal dětem prohlížet vlásky, uši, vlezl i do úst, aby zkontroloval, zda si děti čistí zoubky. A proto, že byl tak malinký, jak jen Vitamínové mohou být, děti nic nezpozorovaly. Jen občas nějaká holčička kýchla, když Vitamín vlezl do nosánku, jestli si správně čistí nos. A najednou se stalo něco neočekávaného: Co tady provádíte vy dva? Ty nás vidíš? zeptal se Bacil s Vitamínem. Jasně! Jsem Víla Čistěnka a vzápětí smutným hláskem dodala, jenže jsem ztratila kouzelnou hůlku čističku. Chachacha, zaradoval se Bacil, to bude nemocných dětí. Ze špinavých rukou přijde teta Žloutenka, z nemytých a nečesaných vlásků sestřenky Vešky a nečištěných zoubků brantraci Kazy. To se tady sejdeme celá rodinka. Vyhrál jsem. Hurá! Takhle to nenecháme, viď Čistěnko? Musíme zavolat pomoc, bránil se Vitamín. Společně s radou od paní doktorky, léky, vitamíny a mycími prostředky to zvládneme. Dokážeme to?

11 ! VY_32_INOVACE_90 Jasně, dokážem... Ještě štěstí, že jsme v pohádce a Víla Čistěnka našla svou hůlku čistěnku a napravila, co Bacil a jeho rodinka napáchala. Bez její kouzelné moci bychom to určitě nezvládli. A vy, milé děti, nikdy nesmíte dopustit, aby Bacily zvítězily nad Vitamíny. Občas se nám stává, že se i ruce při hře a práci zamažou a Bacil z toho má zajisté radost. Už se těší, až se jeho kamarádi rozmnoží a propukne nemoc. My však sáhneme po mýdle... Takže hodně zdraví s Vitamínem. 2. Zahraj si pohádku s paní učitelkou pomocí maňásků. 3. Vyjmenuj, jaké nemoci mohou děti dostat, pokud si nebudou: mýt ruce mýdlem čistit zuby pravidelně mýt vlasy šamponem 4. Rozlušti pořekadla a napiš je na linku. Vysvětli, co znamenají. 5. Zacvič si. Udělej tolik dřepů, kolikrát si denně čistíš zuby. Udělej tolik kliků, kolikrát se za den koupeš. Tleskni tolikrát, kolikrát si za den umýváš ruce. Otoč se tolikrát, kolikrát si za den češeš vlasy.

12 ! VY_32_INOVACE_91 Člověk a tělo (smysly) Nohy, ruce, trup a hlava lidské tělo spolu dává. Dáme-li mu dobrou péči, nebude ho třeba léčit. 1. Vybarvi vždy jednou barvou kartičky s částmi hlavy, trupu a končetin 2. Spoj čarou obrázek a název příslušného smyslu. zdroj: Prvouka 2, nakladatelství Nová škola 3. Sedni si do kruhu. Ten, kdo zpívá píseň chodí po kruhu. U koho se na konci písničky zastaví, tomu ukáže na část jeho těla. Spolužák totu část těla pojmenuje a pokračuje ve hře. zdroj: Já a můj svět: prvouka pro 2. ročník (prac. sešit), nakladatelství Nová škola

13 ! VY_32_INOVACE_92 4. Jak vypadá tvůj kamarád? Popiš vlastnosti, které se ti na tvém kamarádovi líbí nejvíc. Můžeš ho i namalovat.

14 1. Napiš, co udělala Ája špatně. 2. Doplň: bolesti hlavy, rýma, kašel a zvýšená teplota jsou příznaky. Nejběžnější nemoci jsou. 3. Zahraj si hru na lékaře. zdroj: Prvouka 2 (prac. sešit), nakladatelství Nová škola! VY_32_INOVACE_93 Nemoc zdroj: Já a můj svět: prvouka pro 2. ročník (prac. sešit), nakladatelství Nová škola Změř si teplotu. Jaká je běžná (normální) teplota u zdravého člověka? Proč nesmíme zatajovat příznaky nemoci? Jak se chováme v čekárně?

15 ! 4. Vylušti tajenku. zdroj: Prvouka 2, nakladatelství Nová škola 5. Vybarvi žlutě políčka s názvy nemocí a zeleně úrazy. 6. Co nemoc způsobuje? 7. Jak se máme bránit, abychom nemoc nedostali? 8. Vysvětli, co jednotlivé symboly znamenají. zdroj: Já a můj svět: prvouka pro 2. ročník (prac. sešit), nakladatelství Nová škola VY_32_INOVACE_94

16 ! VY_32_INOVACE_95 Úraz Na světě nejsou jen nakažlivé nemoci. Vzpomeň si na to, jak si spadl z kola, popálil sis prst, zlomil sis nohu. Takovému onemocnění se říká úraz. Úraz jsou nebezpečná věc a číhají na nás opravdu všude. 1. Jaké z náš nejčastější druhy úrázů? 2. Prakticky předveď obvázání odřeniny, ošetření popáleniny. 3. Vyzkoušej si, jak přivoláš pomoc, když se tobě nebo tvému kamarádovi stane úraz. Zasády, které dodržujeme, když jsme svědky úrazu: 1. OKAMŽITĚ ZAVOLAT 2. TEN ZAJISTÍ ZRANĚNÉMU PRVNÍ 3. V PŘÍPADĚ POTŘEBY PŘIVOLAT ZÁCHRANNOU! (DOSPĚLÉHO, POMOC, SLUŽBU) 4. Nakresli, jaké zranění se ti přihodilo. Společně si sedněte do kruhu, obrázky položte před sebe otočené k zemi. Pošlete míč spolužákovi, ten ukáže obrázek a popíše zranění. Řekne, zda je možné úrazu předejít. Pokud k němu přece jen dojde, jak ho ošetřit. Míč si vzájemně posílejte do doby, než budou všechny obrázky odkryty.

17 ! VY_32_INOVACE_96 Zdravá strava 1. Sestav jídelníček na celý den. Použij vhodné z nabídnutých potravin i vlastní nápady. zdroj: Prvouka pro 2. ročník (prac. sešit), nakladatelství Nová škola 2. Nezapomínej ani na nápoje. Víš, že každý z vás by měl denně vypít nejméně 1,5 litru tekutin - mléka, čaje, vody, ovocných šťáv. Zkus si po následující 3 dny množství vypité tekutiny. Pokud si zjistil, že si nevypil dost tekutin, zkus to napravit. Pro měření toho, kolik vypiješ za den, je důležité vědět, že 1 litr je přibližně 5 plných středně velkých hrnků na čaj.

18 ! VY_32_INOVACE_97 Životní prostředí Zajdi si na vycházku do nejbližšího okolí, dobře si prohlédni obrázek toho, co tam vidíš. 1. Co vyhodíš? zdroj: Prvouka - 1. třída, edice Škola horu, nakladatelství IŽ s.r.o.

19 ! VY_32_INOVACE_98 Jaro Neseme zimu s dlouhým nosem, už nemůže choditi, musíme ji nositi, od města k městu neseme nevěstu. Jestli nám ji nedáte, tak vám ji tu necháme. 1. Doplň text zdroj: Prvouka pro 2. ročník (prac. sešit), nakladatelství Nová škola 2. Kdo se k nám vrací z teplých krajin? 2. Co se děje na jaře se stromy? Které rozkvétají jako první? 3. Které hry hrajeme na jaře? 4. Jaké bývá nejčastěji počasí? zdroj: Prvouka pro 2. ročník - příručka pro učitele, nakladatelství Prodos

20 ! VY_32_INOVACE_99 Ptáci a jejich hnízda 1. O kterém ptáčkovi se zpívá v písničce Žežuličko, kde jsi byla, žes tak dlouho nekukala? Kuku-kuku-kuku-kuku. Vysvětli, proč tento pták u nás nepřezimoval. 2. Víš, proč bychom neměli sahat na vajíčka nebo na mláďata v jejich hnízdech? 3. Nauč se poznávat ptáky, kteří přiletěli ze zimních krajin. Doplň jejich názvy. (vlaštovka, jiřička, čáp, špaček, kukačka) zdroj: Prvouka pro 1. ročník, nakladatelství Nová škola 4. Doplň věty. zdroj: Prvouka pro 1. ročník, nakladatelství Nová škola

21 ! VY_32_INOVACE_100 Na stavbě Kolem nás je spousta domů. A přece to nestačí. Stále se staví nové a nové. Místu, kde se dům staví, říkáme staveniště. Nejprve se musí vykopat základy, a pak to jde ráz na ráz. Bez dobrého nářáadí a strojů se řemeslníci, kteří se na stavbě domu vystřídají, neobejdou. A kolik je třeba materiálu! Při stavbě větších budov pomáhají i větší stroje. Místo cihel se často používají panely. 1. Kde je ve vaší obci nové staveniště? Co se tam staví? 2. Které stavební materiály jsi viděl na staveništi? 3. Které řemeslníky jsi viděl na staveništi? 4. Sestav podle obrázku obě stěny ze stavebnice. Porovnej, která lépe drží. zdroj: Pracovní listy k prvouce pro 2. ročník ZŠ, nakladatelství SPN

PRVOUKA 3. Pracovní listy. ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14

PRVOUKA 3. Pracovní listy. ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14 PRVOUKA 3 Pracovní listy ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14 Měl bych znát : 1. - orientaci ve svém okolí a okolí školy, nejkratší cestu do školy 2. - svoji rodinu, blízké

Více

Člověk a jeho zdraví 35 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ

Člověk a jeho zdraví 35 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ Člověk a jeho zdraví 35 ČLOVĚK A JEHO ZDRAVÍ Člověk a jeho zdraví 36 LIDSKÉ TĚLO Člověk je součástí živé přírody. Žije na zemi dlouhou dobu. Na světě je mnoho miliónů lidí. Nejsou všichni stejní. Jejich

Více

Prvouka. Pracovní listy pro žáky ZŠ. 1.ročník

Prvouka. Pracovní listy pro žáky ZŠ. 1.ročník Začlenění průřezových témat do učiva 1.stupně ZŠ Prvouka Pracovní listy pro žáky ZŠ 1.ročník Tento výukový materiál je součástí metodiky a materiálů s aktivitami na interaktivní tabuli pro výuku prvouky

Více

Hraj si a procvičuj. pracovní listy k učebnici Prvouka pro 1. ročník

Hraj si a procvičuj. pracovní listy k učebnici Prvouka pro 1. ročník Hraj si a procvičuj 1 pracovní listy k učebnici Prvouka pro 1. ročník hraj si a procvičuj pracovní listy k Prvouce pro 1. ročník Autorka: Mgr. Vendula Chmelíková Ilustrace: Kateřina Matulová Autoři a zdroje

Více

ČLOVĚK A PŘÍRODA základní poznatky z přírodopisu 2. stupeň základní školy speciální

ČLOVĚK A PŘÍRODA základní poznatky z přírodopisu 2. stupeň základní školy speciální ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14 ČLOVĚK A PŘÍRODA základní poznatky z přírodopisu 2. stupeň základní školy speciální 3. téma Stavba a funkce jednotlivých částí lidského

Více

Experimentální pracovní listy

Experimentální pracovní listy Junák - svaz skautů a skautek ČR Experimentální pracovní listy Vyzkoušej v oddíle a připomínkuj dosud zpracované pracovní listy. Prohlédni si je a napiš nám na ně prosím svůj názor. Dokázal bys je používat

Více

Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T. Člověk a jeho zdraví. Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník základní školy

Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T. Člověk a jeho zdraví. Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník základní školy Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T Michaela Jančová Člověk a jeho zdraví Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník základní školy O b s a h Obsah... 3 Použité značk y... 3 Opakování...4 Péče o zdraví... 6 Poznáváme

Více

Naše tělo PRACOVNÍ SEŠIT PRO 3. ROČNÍK. Autor: Mgr. Šárka Bartošová, Mgr. Dagmar Barnetová

Naše tělo PRACOVNÍ SEŠIT PRO 3. ROČNÍK. Autor: Mgr. Šárka Bartošová, Mgr. Dagmar Barnetová Naše tělo PRACOVNÍ SEŠIT PRO 3. ROČNÍK Autor: Mgr. Šárka Bartošová, Mgr. Dagmar Barnetová 1 PRO ŽÁKA Milý žáku, naší hlavní myšlenkou při sestavování tohoto sešitu bylo, abys lépe poznal své tělo. Snaž

Více

PŘEDPOKLÁDANÉ ČINNOSTI: 1. Evokace. Mgr. LUCIE ANDĚLOVÁ ZŠ a MŠ Karviná, Komenského 614, Karviná Nové Město SLUNÍČKO, SLUNÍČKO

PŘEDPOKLÁDANÉ ČINNOSTI: 1. Evokace. Mgr. LUCIE ANDĚLOVÁ ZŠ a MŠ Karviná, Komenského 614, Karviná Nové Město SLUNÍČKO, SLUNÍČKO OBSAH SLUNÍČKO, SLUNÍČKO... 2 NÁMOŘNÍCI CELOROČNÍ PROJEKT... 6 ŽIJEME SE ZVÍŘATY A POMÁHÁME JIM... 11 ROSTLINY... 13 MOŘE, OSTROVY A JEHO ŽIVOT... 21 I ČERNÁ BARVA JE SOUČÁSTÍ NAŠEHO ŽIVOTA.... 23 SETKÁNÍ...

Více

Experimentální. Stezka vlčat

Experimentální. Stezka vlčat Experimentální Stezka vlčat Táta Vlk je skvělý lovec a ten nejlepší vlčí táta široko daleko. Společně s moudrým Akélou, vůdcem celé smečky, tě provedou Nováčkem. Černý pardál Baghíra vykoupil Mauglího

Více

3) určeno pro žáky Základní školy speciální, 7. 10. ročník. 6) anotace: Pracovní list je určen žákům základní školy speciální a

3) určeno pro žáky Základní školy speciální, 7. 10. ročník. 6) anotace: Pracovní list je určen žákům základní školy speciální a Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, 539 73 Skuteč IČO: 72048905 tel.: 469 350 116 www.spzs-skutec.cz Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/21.0116 Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 1.

Více

MÁM SVŮJ SVĚT, ALE MÁM VÁS RÁD

MÁM SVŮJ SVĚT, ALE MÁM VÁS RÁD Jmenuji se Adam, v červnu mi budou čtyři roky a jsem autista. Jsem blonďatý chlapeček s modrýma očima. Nikdo by na první pohled neřekl, že jsem autista. Žiju si svůj život za sklem, nechápu váš svět, nevím

Více

Jarmila Plachá Ivana Koutská METODIKA 1-3

Jarmila Plachá Ivana Koutská METODIKA 1-3 ETICKA VYCHOVA Jarmila Plachá Ivana Koutská METODIKA 1-3 2 Etická výchova, Metodika pro 1. 3. ročník základních škol Autorky: Mgr. Jarmila Plachá, Mgr. Ivana Koutská Odborní editoři: PhDr. Pavel Motyčka,

Více

METODICKÁ PŘÍRUČKA K PRACOVNÍM SEŠITŮM PRO II. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL A ODPOVÍDAJÍCÍ ROČNÍKY OSMILETÝCH GYMNÁZIÍ. Zpracovala Mgr.

METODICKÁ PŘÍRUČKA K PRACOVNÍM SEŠITŮM PRO II. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL A ODPOVÍDAJÍCÍ ROČNÍKY OSMILETÝCH GYMNÁZIÍ. Zpracovala Mgr. METODICKÁ PŘÍRUČKA K PRACOVNÍM SEŠITŮM PRO II. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL A ODPOVÍDAJÍCÍ ROČNÍKY OSMILETÝCH GYMNÁZIÍ Zpracovala Mgr. Hana Ginterová 1 Obsah: Předmět Strana Přehled částí projektu 3 Obecně o

Více

VÝCHOVA K BEZPEČÍ V PRAXI UČITELE díl 1. metodika. Vzdělávací modul:

VÝCHOVA K BEZPEČÍ V PRAXI UČITELE díl 1. metodika. Vzdělávací modul: TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY Projekt reg. č. CZ.1.07/1.3.09/01.0041 Zvyšování profesních kompetencí pedagogických pracovníků škol a školských

Více

Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T LIDÉ KOLEM NÁS

Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T LIDÉ KOLEM NÁS Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T Karin Šulcová LIDÉ KOLEM NÁS Pracovní sešit pro 4. a 5. roční k základní školy Lektorovaly: RNDr. Irena Smolová, Ph.D.; Mgr. Jana Svobodníková; Eva Pechová Recenzovali: PaedDr.

Více

ČLOVĚK A PŘÍRODA základní poznatky z přírodopisu 2. stupeň základní školy speciální

ČLOVĚK A PŘÍRODA základní poznatky z přírodopisu 2. stupeň základní školy speciální ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14 ČLOVĚK A PŘÍRODA základní poznatky z přírodopisu 2. stupeň základní školy speciální 4. téma Ochrana přírody a životního prostředí 2

Více

Voda je všude kolem nás

Voda je všude kolem nás Univerzita Hradec Králové Pedagogická fakulta Ústav primární a preprimární edukace Voda je všude kolem nás Diplomová práce Autor: Studijní program: Studijní obor: Vedoucí diplomové práce: Veronika Hradilová

Více

Rozvíjíme empatii u dětí předškolního věku

Rozvíjíme empatii u dětí předškolního věku Rozvíjíme empatii u dětí předškolního věku Bc. Lenka Kocábková, Mateřská škola Borovany Obsah 1. Úvod 3 2. O ovečce 4 3. O rozezpívané vrbě 6 3.1 O kouzelném lese a vrbě u potoka 6 3.2 Jak byla vrba smutná

Více

Cesta do školy. PRVOUKA 1. ročník. Mgr. Lenka Marvánková. 1.) Dej do kroužku dopravní prostředky, které jezdí po kolejích.

Cesta do školy. PRVOUKA 1. ročník. Mgr. Lenka Marvánková. 1.) Dej do kroužku dopravní prostředky, které jezdí po kolejích. VY_12_INOVACE_Prv1.B.01 PRVOUKA 1. ročník Cesta do školy Mgr. Lenka Marvánková 1.) Dej do kroužku dopravní prostředky, které jezdí po kolejích. 2.) Vybarvi správnou barvou na semaforu, kdy můžeme přejít

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014

ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014 ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014 Z Mateřské školy Vlčnov Můj den se čtvrťáky Je pondělí 6. ledna. Po čtrnáctidenním volnu se již těším na moje děti ze čtvrté třídy mateřské

Více

www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun.

www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun. JSEM SPECIÁLNÍ PEDAGOG A PRACUJI S FILÍPKEM, KTERÉMU JE ŠEST LET Je to jemný a citlivý chlapec, ale v malém okamžiku se dokáže proměnit ve velkého rošťáka. Jeho kukadlům se nedá odolat. Když se mi zrovna

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2013

ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2013 ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2013 Ze Základní školy Vlčnov ZE ŽIVOTA TŘÍDY 2. A V tomto článku bych Vás chtěla seznámit s našimi akcemi v 1. pololetí. Samozřejmě jsme se

Více

Rozmanitost přírody 1. stupeň ZŠ

Rozmanitost přírody 1. stupeň ZŠ Rozmanitost přírody 1. stupeň ZŠ Pomůcky: Veškeré pomůcky k jednotlivým aktivitám (viz fotodokumentace k verzi pro žáky 3. 5. třídy) a pracovní listy. Úvod: Představení lektorky a seznámení s tím, co nás

Více

Vydáno u příležitosti otevření školního hřiště

Vydáno u příležitosti otevření školního hřiště Vydáno u příležitosti otevření školního hřiště Děti prvního ročníku odpovídaly na otázky s tématem škola a pokusily se veršovat 1.Chodíš do školy rád? Dominika Elblová: Protože se tam hezky učíme. Anežka

Více

Cesta Vody 2. s t u p e ň s k a u t s k é s t e z k y. První strana obálky udává, že se jedná o skautskou stezku a o jaký stupeň

Cesta Vody 2. s t u p e ň s k a u t s k é s t e z k y. První strana obálky udává, že se jedná o skautskou stezku a o jaký stupeň Cesta Vody 2. s t u p e ň s k a u t s k é s t e z k y První strana obálky udává, že se jedná o skautskou stezku a o jaký stupeň Světem stezky procházím jako tato postava: Stál na dřevěném molu, u jeho

Více

Jsme rozdílní učíme se a hrajeme si společně

Jsme rozdílní učíme se a hrajeme si společně Jsme rozdílní učíme se a hrajeme si společně Publikace pro žáky základních škol Somatopedická společnost, o.s. Praha 2012 TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM

Více

Zpravodaj. V tomto čísle:

Zpravodaj. V tomto čísle: ZŠ HORÁCKÉ NÁM. BRNO 1/2014 Zpravodaj Projekt OPVK alias šablony Možná jste někdo uslyšel začátkem ledna jednu velkou ránu, která se ozvala z naší školy. To byl kámen, který spadl ze srdce paní ekonomky.

Více

POHYBEM KE ZDRAVÍ A DUŠEVNÍ POHODĚ.

POHYBEM KE ZDRAVÍ A DUŠEVNÍ POHODĚ. ČJ: 2TE/692/2012 POHYBEM KE ZDRAVÍ A DUŠEVNÍ POHODĚ. Dlouhodobý záměr Základní a Mateřské školy Těrlicko 419, příspěvková organizace. Nejúčinnější a nejlevnější prevencí všech vlivů, které poškozují zdraví

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3476 Název materiálu: VY_32_INOVACE_257 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Vzdělávací obor:

Více