BIOLOGIE DÍTĚTE I. DOPLŇUJÍCÍ PEDAGOGICKÉ STUDIUM PRO UČITELE VVP ZS 2013/2014. PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "BIOLOGIE DÍTĚTE I. DOPLŇUJÍCÍ PEDAGOGICKÉ STUDIUM PRO UČITELE VVP ZS 2013/2014. PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D. jitkajirsakova@seznam."

Transkript

1 BIOLOGIE DÍTĚTE I. DOPLŇUJÍCÍ PEDAGOGICKÉ STUDIUM PRO UČITELE VVP ZS 2013/2014 PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D.

2 HLAVNÍ TÉMATA PŘEDNÁŠEK: o o o o o o o o o o základní vymezení věd o člověku ontogeneze x fylogeneze plánované rodičovství a antikoncepce reprodukční zdraví a jeho poruchy ontogenetický vývoj člověka (prenatální vývoj, perinatální vývoj (porod), postnatální vývoj) vybrané orgánové soustavy (pohlavní soustava, látkové řízení organismu, kožní soustava) chronobiologie ergonomie výživa dětí úrazy dětí Otázky: Co z této oblasti znáte? Co by Vás zajímalo? (témata)

3 POŽADAVKY KE KLASIFIKOVANÉMU ZÁPOČTU samostudium úkol na = biologie dítěte ontogenetický vývoj, pohlavní soustava muže a ženy, žlázy s vnitřní sekrecí (hormony), kožní soustava, asistovaná reprodukce docházka (min. 80%) - nedodržení = seminární práce x delší test x více samostudia test datum bude stanoveno (Út ?)

4 VĚDY O ČLOVĚKU

5 ONTOGENEZE Ontogeneze = vývoj jedince individuální vývoj organizmu (týká se nejen člověka, ale i jakéhokoliv organizmu rostlinného nebo živočišného) od vzniku zárodku až do zániku jedince. odvozeno od slova onto z řeckého slova bytí (poznání). Fylogeneze = vývoj druhů vývoj druhů organismů v historickém sledu ve smyslu evoluční teorie. Oba tyto procesy jsou vždy vzájemně těsně spojeny a vzájemně se podmiňují! spory na téma vliv dědičnosti versus vliv prostředí příroda /geny/ X výchova

6 ZÁKLADNÍ POJMY Ontogenetický vývoj začíná oplozením vajíčka a končí smrtí. probíhá skrze růstové a zároveň i vývojové změny. Růst = kvantitativní změny Vývoj = kvalitativní změny Růst časem ustává, vývoj pokračuje. V růstu a vývoji lze rozeznat 3 etapy: 1) růstový a funkční vzestup (před narozením až adolescence) 2) setrvání funkcí na dosažené úrovni (období dospělosti) 3) postupný pokles funkcí (stárnutí a stáří)

7 ROZDĚLENÍ ONTOGENETICKÉHO VÝVOJE období prenatální před narozením zygota oplozené vajíčko, 1.týden období zárodečné (embryonální) intrauterinní vývoj, týden období plodové (fetální) od 9.týdne období perinatální období od 28.týdne těhotenství, porod a první týden po narození období postnatální po narození období novorozenecké ( den po narození) období kojenecké (29. den 1 rok) období batolecí (1 3 roky) mladší batolecí období (1 2 roky) starší batolecí období (2 3 roky)

8 . předškolní věk (3 6/7 let) školní věk (6/7 15 let) mladší školní věk (6/7 11 let) starší školní věk (puberta) (11 15 let) období adolescence (dospívání) (15 20 let) období dospělosti (20 65 let) mladší dospělost (20 35 let) střední dospělost (35 50 let) starší dospělost (50 65 let) období stáří (65 a více let) presénium (stárnutí) (65 75 let) sénium (stáří) (75 85 let) dlouhověkost (85 let a více)

9 PLÁNOVANÉ RODIČOVSTVÍ základní lidské právo rodičů volit si svobodně počet a dobu narození svých dětí tzn. chtěné dítě (ochrana ženy před nechtěným těhotenstvím) pokud možno biologická a psychická zralost; finanční zabezpečení je možné díky antikoncepci

10 ROZVAHA PŘED POČETÍM znát svůj zdravotní stav (oba partneři) zdravotní rizika povolání, pobyt v ohroženém prostředí, prodělané choroby a infekce poradit se s lékařem o výskytu vrozených či dědičných onemocnění v rodině alespoň 3 měsíce před početím upravit svou životosprávu stravu obohatit o vitamíny a minerály, omezit tuky, sůl a rafinovaný cukr vyvarovat se alkoholu, kouření a dalších návykových látek

11 BABSKÉ RADY PRO POČETÍ chlapce dívky dieta s převahou bílkovin strava hodně slaná nebo sladká kyselinotvorná strava - vaječné bílky, piškotové těsto, banány, pomeranče, třešně, meruňky, brambory, čočku, sušené švestky a ovocné šťávy vyšší hladina estrogenu v těle ženy atraktivita muže a zamilovanost vliv má aktivita rodičů při pohlavním styku zásadotvorná strava - čokoláda, kakao, vejce, mléko a mléčné výrobky, nekvašený chléb a pečivo bez soli, rýže, krupice, papriky, mrkev, okurka, cibule, hrášek, jablka, hrušky, jahody, maliny, grepy, citrony, sušené ovoce, fíky a mandle rutinní, zaběhlý vztah teorie krve (čí krev je mladší, určuje pohlaví dítěte, 1x za 7 let se krev mění)

12 REÁLNÁ FAKTA O POČETÍ Spermie Y průbojnější, životnost 48 hodin Spermie X pomalejší, vytrvalejší, žijí 3-5 dní Vajíčko žije po uvolnění z vaječníku 1-3 dny Žena ve stresu - hladina stresových hormonů mění kyselost děložního hlenu, při stresu se také mění prokrvení pánevních orgánů znesnadňuje zahnízdění oplodněného vajíčka. Normální plodná dvojice ve věku okolo 25 let, která má pravidelný pohlavní styk, má každý měsíc šanci na otěhotnění 1:4 tzn., že asi 9 z 10-ti párů pokoušejících se o početí, uspěje během jednoho roku. Nicméně jeden pár z deseti ne! Muž s celkovým počtem spermií pod 20 miliónů (tedy 5 miliónů na mililitr) je považován za neplodného. Je potvrzeno, že pohyblivosti spermií pomáhaji káva, čaj, čokálada či kakao (nikoli však v přehnaných dávkách!). Prospěšná je nízká teplota v oblasti šourku, tj. volné spodní prádlo či pravidelná studená sprcha šourku.

13 SCHÉMA MUŽSKÉ SPERMIE

14 ZJEDNODUŠENÉ SCHÉMA MUŽSKÉ SPERMIE

15 1) FOTO SPERMIE ELEKTRONOVÝM MIKROSKOPEM, VELIKOST SPERMIE µm 2) CHROMOZOMY X A Y

16 PARAMETRY SPERMIÍ A EJAKULÁTU druh skot domácí délka spermie (μm) šířka hlavičky (μm) množství spermií 1ml ejakulátu (x10 6 ) 70 5, kůň 58 3, prase domácí 48 4, pes králík domácí 54 4, ,8 člověk objem ejakulátu (ml)

17 FOTO VAJÍČKA

18 SCHÉMA LIDSKÉHO VAJÍČKA

19 DVOJČATA Dvouvaječná dvojčata vznikají současným oplozením dvou vajíček vypuzených naráz z vaječníku stejného i různého pohlaví, nepodobají se více než sourozenci různého stáří Jednovaječná dvojčata vznikají z jediného oplozeného vajíčka vícebuněčný útvar se rozdělí na 2 části a ty se vyvíjí samostatně stejné pohlaví, podobají se tělesně i duševně

20 POJMY Početí (koncepce) splynutí mužské a ženské pohlavní buňky (spermie a vajíčka) Menstruační cyklus 28denní cyklus, při kterém dochází ke změnám na vaječníku, děloze (zvláště sliznici děložní), vejcovodech, pochvě. Jeho funkcí je připravit děložní sliznici na případné uhnízdění oplozeného vajíčka. 4 fáze menstruační, proliferační (růstová), sekreční, ischemická Menstruace krvácení, fáze menstruačního cyklu Ovulace uvolnění vajíčka z vaječníku do vejcovodu Ejakulace výron spermatu (ejakulátu). Ejakulát zásaditá tekutina, skládá se z výměšků prostaty a semenných váčků a spermií. Erekce ztopoření penisu, složitý reflex s ustředím v bederní části míchy. Poluce samovolné uvolnění spermatu. Těhotenství (gravidita) období od početí do porodu (40 týdnů, 10 lunárních měsíců, dní)

21 SCHÉMA HORMONÁLNÍHO A MENSTRUAČNÍHO CYKLU A ZMĚN S TÍM SOUVISEJÍCÍCH

22 MENSTRUAČNÍ CYKLUS

23 REPRODUKČNÍ ZDRAVÍ schopnost otěhotnět, donosit a porodit zdravé dítě ohrožují ho: předčasné zahájení sexuálního života těhotenství mladistvých umělé potraty promiskuita prostituce pohlavní nemoci gynekologické záněty v oblasti malé pánve

24 ANTIKONCEPCE (KONTRACEPCE) zahrnuje opatření k zabránění nechtěného oplodnění (početí) Dělení kontracepčních metod: ženské přirozené (coitus interruptus, metoda plodných a neplodných dnů, měření bazální teploty, sledování hlenu děložního hrdla a změny děložního čípku) umělé (spermicidní prostředky ničící spermie; bariérová kontracepce cervikální klobouček, pesar, nitroděložní tělísko; hormonální kontracepce kombinovaná: estrogen + progestero=gestagen, progestinová, steroidní implantáty, postkoitální kontracepce; sterilizace) mužské přerušovaná soulož, kondom (prezervativ), sterilizace (vasektomie)

25 PEARL INDEX vyjadřuje spolehlivost kontracepčních metod jedná se o počet nežádoucích těhotenství při určitém druhu antikoncepce u žen x 12 x 100. čím nižší, tím spolehlivější! Udává počet otěhotnění u 100 žen za 1 rok používání určitého typu antikoncepce. Metoda Pearl index Bez antikoncepce 80 plodné a neplodné dny 30 kondom 10 poševní spermicidní čípky 10 minipilulky(jen s gestagenem) 2 pilulky s gestagenem a estrogenem 0,5 nitroděložní tělíska 0,3 podkožní implantáty 0,1 tříměsíční injekce 0,05

26 OBDOBÍ PRENATÁLNÍ - EMBRYONÁLNÍ

27 SCHÉMA ZRÁNÍ VAJÍČKA OVULACE (1), CESTA VAJÍČKA VEJCOVODEM, JEHO OPLOZENÍ (2), POSTUPNÉ RÝHOVÁNÍ A ZANOŘENÍ DO DĚLOŽNÍ SLIZNICE (3)

28 VÝVOJ OPLOZENÉHO VAJÍČKA

29 OBDOBÍ PRENATÁLNÍ - EMBRYONÁLNÍ Oplození splynutí mužské (spermie) a ženské (vajíčko) pohlavní buňky; dochází k němu nejčastěji ve vejcovodu. Oplozením vzniká zygota! do vajíčka vniká pouze hlavička spermie, dojde k splynutí prvojader spermie a vajíčka. Rýhování oplozeného vajíčka, jeho postup vejcovodem; cca 30 hodin po oplození se rozdělí na 2 buňky (blastomery). Morula kulovitý útvar složený ze 16 buněk (blastomer); den po oplození. 4.den po oplození morula vstupuje do dutiny děložní mění se v blastocystu.

30 . Blastocysta dutý kulovitý útvar, tvořen vtstvou obalových buněk (trofoblast), a shlukem buněk zárodku (embryoblastem). 6.den po oplození trofoblast klky proteolytické enzymy (rozleptají povrch děl.sliznice) uhnízdění (implantace) blastocysty v děl.sliznici (6. 15.den) nejčastěji v horní části dělohy Vcestné lůžko (placenta praevia) uhnízdění v oblasti děl.hrdla; často se předčasně odlučuje, způsobuje krvácení v těhotenství a je komplikací při porodu. konec 1.týdne z embryoblastu se tvoří první ze 3 zárodečných listů = vnitřní (entoderm) V dalších třech týdnech vzniká ektoderm a posléze mezoderm.

31 . Ze 3 zárodečných listů se vyvíjí základy orgánů: vnitřní zárodečný list (entoderm) = trávicí trubice, plíce a trávicí žlázy zevní zárodečný list (ektoderm) = pokožka, deriváty kůže, nervová soustava. střední zárodečný list (mezoderm) = kosti, svaly, cévní soustava, pohlavní orgány a ledviny. Jako první se zakládá nervová soustava (3.týden) možné vady (anencefalie deformace hemisfér koncového mozku; rozštěpy páteře; výhřezy míchy apod.) 4.týden začíná tepat srdce a kolovat krev konec 1.měsíce 5 párů žaberních oblouků v krční oblasti důležité pro tvorbu obličeje, ucha a krku.

32 POROVNÁNÍ VÝVOJE ZÁRODKŮ VYBRANÝCH DRUHŮ OBRATLOVCŮ

33 týden = další diferenciace primitivních orgánů; vývoj obličeje (možné vady = rozštěp rtu, horní čelisti či patra; významná je zde dědičnost v rodině) týden = končetiny 8.týden = prsty od 4.týdne se vyvíjí pohlavní žlázy! (vady = hermafroditismus, pseudohermafroditismus, hypospadie) Embryopatie (radiační, infekční, lékové) poruchy vývoje zárodku teratogeny = škodlivé vlivy prostředí, vyvolávají odchylky od normálního vývoje orgánů (malformace) vrozená vývojová vada (VVV) = morfologické poškození orgánu kritická perioda vývoje orgánů = mezi dnem těhotenství

34 RIZIKOVÉ PERIODY VE VÝVOJI ORGÁNŮ

35 OBDOBÍ PRENATÁLNÍ - EMBRYONÁLNÍ

36 PRENATÁLNÍ OBDOBÍ - PLODOVÉ začíná 9.týdnem a končí porodem tomto období orgány rostou, vyvíjejí se a postupně začínají fungovat. Plodové obaly : 1) amnion = vnitřní obal; z embryoblastu; vylučuje do amniové dutiny amniovou tekutinu plodová voda (chrání plod před otřesy, mechanickým poškozením a změnami teploty) 2) chorion = zevní obal plodu, z trofoblastu; plodové lůžko (placenta) pevné spojení klků se sliznicí; zprostředkovává spojení mezi plodem a tělem matky Funkce placenty = nutriční, sekreční, respirační, ochrannou, endokrinní, zásobní

37 ZÁRODEK VE STÁŘÍ CCA 1.MĚSÍCE

38 PLACENTÁRNÍ A PLODOVÝ OBĚH pupečník = 2 pupeční tepny a pupeční žíla pupeční tepny odvádějí z plodu do placenty CO2 a odpadní produkty. Odstupují z vnitřních tepen kyčelních. pupeční žíla vede do plodu kyslík a živiny. srdce = v přepážce mezi síněmi oválné okénko (foramen ovale) z pravé síně do levé síně, do levé komory a aortou do těla plodu. Plicní oběh není funkční! Přestřižení pupečníku při porodu náhlý nedostatek O2, vzestup CO2 v krvi podráždění dýchacího centra v prodloužené míše. Do levé síně přichází více krve, stoupá krevní tlak zaniká oválné okénko. Postupně zaniká i tepenná a žilní dučej. vrozené srdeční vady

39 KREVNÍ OBĚH PLODU 1 placenta 2 pupeční žíla 3 tepenná (Botallova) dučej 4 dolní dutá žíla 5 sestupná část aorty 6 tepny kyčelní 7 močový měchýř 8 horní dutá žíla 9 pupečníkové tepny

40 RŮST A VÝVOJ PLODU ZÁKLADNÍ VÝVOJOVÉ ZNAKY 3. měsíc = hlava ½ délky plodu; víčka zavřena; končetiny s prsty; první pohyby; zevní pohlavní orgány rozlišeny. 4. měsíc = osifikace kostry; výraznější pohyby. 5. měsíc = vývoj kůže; lanugo; produkce plodového mazu; vlasy a obočí; vytváří se podkožní tuk; matka cítí pohyby. 6. měsíc = všechny orgány jsou v hlavních rysech vyvinuty. 7. měsíc = přibývá podkožního tuku; rohovatí pokožka; otevírají se víčka s řasami. 8. měsíc = u chlapců začínají sestupovat varlata tříselným kanálem; vyhlazuje se pokožka díky podkožnímu tuku. 9. měsíc = podkožní tuk vytvořen ; na prstech nehty bez volného okraje; mizí lanugo; plod zaujímá polohu hlavou dolů. 10. měsíc = znaky donošeného jedince nehty přečnívají volnými okraji přes konečky prstů; varlata sestouplá v šourku; velké stydké pysky překrývají malé stydké pysky.

41 VÝVOJ KONČETIN

42 RŮST PLODU Dokončený lunární měsíc Velikost plodu (cm) Hmotnost plodu (g) 3. 3 x x x x x x x x

43 VYŠETŘENÍ V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ Těhotenská poradna = váha, krevní tlak, vyšetření moči na přítomnost krve, bílkovin a cukrů odběr krve krevní skupina, Rh faktor, množství krevních buněk a železa, pohlavní choroby (syfilis, kapavka, HIV), žloutenka typu B, zarděnky ultrazvukové vyšetření (potvrdit stáří plodu, posoudit jeho vývoj a anatomii, vyloučit více plodů) vyšetření šíjového projasnění ( týden) odhalení Downova syndromu (trisomie 21)

44 . orální glukózový toleranční test (ogtt) = zátěžový test, po 15. týdnu těhotenství; pro odhalení těhotenské cukrovky. Při neléčení cukrovky hrozí samovolný potrat, vývojové vady dítěte, poruchy poporodní adaptace, méně vyzrálá plicní tkáň. Triple test v týdnu, stanovují se hladiny 3 hormonů (hcg, AFP, E3), na genetické vady Downův syndrom a rozštěp páteře Amniocentéza odběr vzorku plodové vody; po 15. týdnu těhotenství poslech srdečních ozev plodu (kardiotokografický přístroj monitor)

45 FYZIOLOGICKÝ PŘÍRŮSTEK VÁHY ŽENY V TĚHOTENSTVÍ dítě placenta plodová voda děložní sliznice ňadra krevní oběh množství tekutin v těle matky zásoby tuků matky Celkem 3,4 kg 0,7 kg 1,0 kg 1,0 kg 1,0 kg 1,4 kg 1,5 kg 3,0 kg 13,0 kg

46 RIZIKOVÉ TĚHOTENSTVÍ kdy hrozí potrat, vznik vrozené vady dítěte, předčasný porod, perinatální úmrtí nebo poškození plodu. Rizikové faktory kouření, alkohol, drogy, potraty atd. věk, hmotnost, výška, sterilita, chronická onemocnění průběh předchozích těhotenství interrupce samovolné potraty a předčasné porody preeklapsie (tzv. pozdní gestóza) porucha ve III.trimestru; projevuje se otoky (edémy), bílkovinou v moči (proteinurie) a zvýšeným krevním tlakem (hypertenze). sociální faktory finance, svobodné matky apod.

47 POROD vypuzení plodu z dělohy stahy děložní sliznice oxytocin = hormon zadního laloku podvěsku mozkového (hypofýzy) má 3 doby porodní: 1) doba otevírací = nepravidelné stahy dělohy; pokles hladiny progesteronu; vylučování oxytocinu; roztlačování děložní branky ( hodin) 2) doba vypuzovací = odtok plodové vody, vypuzení plodu (10 60 minut) 3) doba lůžková = vypuzení placenty

48 VLIV CIGARETOVÉHO KOUŘE NA REPRODUKČNÍ ZDRAVÍ ČLOVĚKA

49 VLIV CIGARETOVÉHO KOUŘE NA SEXUÁLNÍ A REPRODUKČNÍ ZDRAVÍ MUŽŮ kouření mění krevní hladinu pohlavních hormonů. Snižuje hladinu androgenů a mírně zvyšuje hladinu estrogenů. Příčiny: 1/ intoxikace varlat, která vyvolává A/ erektilní dysfunkci /ED/ a snížené libido B/ sníženou plodnost - způsobena poklesem počtu spermií, jejich sníženou pohyblivostí a vzestupem malformovaných spermií 2/ snížená produkce gonadotropínů v krvi

50 ZANECHÁNÍ KOUŘENÍ U MUŽŮ MŮŽE 1/ rapidně zlepšit sexuální dysfunkci především u mladých mužů 2/ zlepšit zhoršené parametry spermiogramu a tím i plodnost muže 3/ pozitivně ovlivnit vysoký tlak a aterosklerózu, které jsou rovněž odpovědny za poruchu erekce.

51 VLIV CIGARETOVÉHO KOUŘE NA SEXUÁLNÍ A REPRODUKČNÍ ZDRAVÍ ŽEN Kouření snižuje hladinu ženských pohlavních hormonů. Příčiny: 1/ intoxikace vaječníků, 2/ urychlené odbourávání estrogenů, 3/ snížená produkce gonadotropních hormonů Intoxikace vaječníků vyvolává: A/ poruchy ovulace B/ sníženou oplodňující schopnost vajíčka C/ sníženou implantační schopnost již oplodněného vajíčka Nízká hladina pohlavních hormonů se spolupodílí na : 1/ častější nepravidelné či bolestivé menstruaci až o 50 % 2/ poklesu plodnosti ženy 3/ na předčasném nástupu menopauzy až o 2 roky

52 ŽENY KUŘAČKY Neplodnost se u kuřaček vyskytuje 2x častěji. Při asistované reprodukci / IVF / vaječníky kuřaček produkují až o 40% méně vajíček. Po embryotransferu dochází významně častěji k včasnému potratu. U kuřaček HPV pozitivních / lidský papilomavirus / je výskyt rakoviny děložního hrdla oproti nekuřačkám 2 3 x častější. Kombinovaná orální kontracepce /COC/ selhává až 2x častěji pro rychlejší odbourávání estrogenů z krve následkem cigaretového kouře.

53 ŽENY KUŘAČKY Kouření snižuje průsvit cév akutními spazmy i častěji se vyskytující aterosklerózou. Užívání COC mírně zvyšuje hustotu krve. Kombinací těchto dvou účinků u kuřaček uživatelek COC stoupá riziko tromboembolické nemoci, infarktu myokardu a náhlé cévní mozkové příhody. Dobrá zpráva! Četné studie prokázaly, že všechny uvedené změny u žen jsou po zanechání kouření reverzibilní.

54 VLIV CIGARETOVÉHO KOUŘE NA TĚHOTENSTVÍ Aktivní i pasivní kouření brzdí zárodeční růst, je příčinou nízké porodní hmotnosti, zvyšuje riziko potratu a perinatálního úmrtí. Nikotin zužuje cévy placenty, čímž omezuje zásobování plodu kyslíkem a živinami, nezbytnými pro jeho zdravý vývoj. Cigaretový kouř potlačuje schopnost transportu vajíčka cestami vejcovodu směrem k děloze. Zvyšuje tím výskyt mimoděložního těhotenství 1,5 2,5x. Riziko samovolných potratů u abnormálně se vyvíjejících i u zdravých embryí je vlivem cigaretového kouře vyšší o 1/3.

55 VLIV CIGARETOVÉHO KOUŘE NA TĚHOTENSTVÍ Narození mrtvého plodu resp. úmrtí do 4 týdnů po porodu je častější o 40%. Příčinou je častější předčasné odlučování placenty, vcestné lůžko a porucha výživy plodu poškozenými cévami placenty. Kadmium v cigaretovém kouři přímo poškozuje tkáňové buňky placenty. Aktivně či pasivně kouřící ženy porodí předčasně 1,5 2x častěji oproti nekuřačkám. Vrozené vývojové vady na 1000 živě narozených detí: rodiče nekuřáci 12 případů/ 1000 otec kuřák 18 případů/ 1000 oba rodiče kuřáci 27 případů / 1000

56 VLIV CIGARETOVÉHO KOUŘE NA LAKTACI Nikotin inhibuje produkci prolaktinu. Snižuje tak tvorbu mléka matek až o 1/4 litru / den. Tyto matky rovněž dříve končí s kojením. Syndrom náhlého úmrtí / NUD / je u matek vystavených expozici cigaretového kouře 3x častější. Jedna britská studie uvádí, že riziko syndromu NUD roste s počtem vykouřených cigaret v domácnosti. Kde kouřil jen otec bylo riziko vyšší 2x. Kde kouřili oba rodiče, bylo riziko vyšší 4x. Uvažuje se, že nikotin brání úplnému vyvinutí mozkových systémů, které regulují vychytávání kyslíku z krve do mozku. Děti kuřaček onemocní astmatem jednakrát častěji. Zhoubným nádorem jako leukemie, maligní lymfogranulom, nádory mozku ect. ještě v dětství onemocní o 50% více dětí kuřaček. Pouhé omezení počtu cigaret, nebo kouření tzv. MILD nebo LIGHT, nemělo žádný přínosný efekt na nižší výskyt všech výše jmenovaných poruch v těhotenství a po porodu.

57 PORUCHY REPRODUKCE o poruše plodnosti uvažujeme po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku u 22 zdravých párů dojde k oplodnění v jednom cyklu, během jednoho roku u zdravých párů asi párů nepočne dítě bez lékařské pomoci jen u 5 párů lékaři nezjistí zjevné příčiny poruchy plodnosti příčina poruch plodnosti páru u ženy v 25 případů, u muže v 33 případů, postižení obou partnerů najednou ve 20 případů, u 15 párů se příčinu nepodaří při základním vyšetření zjistit

58 ŽENSKÉ REPRODUKČNÍ ZDRAVÍ

59 FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ PLODNOST ŽENY Věk: optimum plodnosti mezi 20 až 30 rokem, nejlépe kolem 25 roku, od 30 roku fertilní potenciál ženy klesá Koitální aktivita: pro otěhotnění je nutnost pohlavního styku alespoň 2-3x týdně (životnost vajíčka je 24 hod.) Negativní vlivy prostředí: kontaminace těžkými kovy (rtuť, kadmium, mangan, olovo, chrom), radiace, kouření, drogy Psychosociální faktor: stres, přepracovanost, nervové vyčerpání Výživa: podvýživa, obezita Genetický faktor: potíže s otěhotněním, vrozené vývojové vady dítěte

60 PŘÍČINY PORUCH PLODNOSTI U ŽENY ovariální faktor: díky poruše hormonů nemohou ve vaječnících dozrávat folikuly nebo nedochází k ovulaci tubární faktor: neprůchodné vejcovody děložní faktor: různé deformace cervikální faktor: cervix=hrdlo děložní endometriósa: výskyt cyst ve sliznici dělohy imunologický faktor potrácivost: tzv. habituální (opakující) potrat idiopatická porucha plodnosti: bez známé příčiny

61 DIAGNOSTIKA PORUCH PLODNOSTI ŽENY Anamnéza Gynekologické vyšetření Ultrazvuk Diagnostika ovulace Bazální teplota Ovulační testy Mikroabraze Hysteroskopie (endoskopické vyšetření dělohy speciální optikou při naplnění dělohy CO2) Laparoskopie (endoskopické vyšetření dutiny břišní) Imunologické vyšetření

62 TERAPIE PORUCH ŽENSKÉ PLODNOSTI Hormonální léčba Protizánětlivá léčba Chirurgická léčba Imunologická terapie Psychoterapie Metody asistované reprodukce

63 MUŽSKÉ REPRODUKČNÍ ZDRAVÍ

64 PŘÍČINY PORUCH PLODNOSTI U MUŽŮ Porucha tvorby spermií Porucha transportu spermií Poruchy sexuálních funkcí Kombinované poruchy

65 SPERMA optimální objem ejakulátu je mezi 2 5 ml spermie představují 5 15% objemu ejakulátu zdravá spermie: - oválná hlavička - dlouhý štíhlý rovný bičík zdravé sperma má alespoň 30% spermií s normální stavbou za normální je považována koncentrace spermií nad 20 milionů na 1 ml a celkové množství spermií v ejakulátu nad 40 milionů spermatologické vyšetření

66 RIZIKOVÉ FAKTORY VZNIKU MUŽSKÝCH PORUCH PLODNOSTI kouření vysoká teplota chemické látky fyzická zátěž nezáleží na věku, ale na zdravotním stavu

67 ASISTOVANÁ REPRODUKCE vyvolání ovulace (prostřednictvím léků) umělé oplození - in vitro fertilizace (IVF) (intrafalopiální) přenos gamet do vejcovodů (GIFT) umělé oplození semenem dárce (AID, DI) nitroděložní inseminace s nebo bez superovulace (IUI) umělé oplození darovaného vajíčka a intracytoplazmatická injekce spermií (ICSI) spolu s IVF

68 ICSC (INTRACYTOPLAZMATICKÉ INJEKCE SPERMIE), IUI (UMĚLÁ INSEMINACE)

69 html m_medium=cpc&utm_campaign=4every1

70 POVINNÁ LITERATURA

71 LITERATURA Povinná literatura: Jelínek J., Zicháček V. (2007) Biologie pro gymnázia, Scientia, Praha. Machová J. (2002) Biologie člověka pro učitele. Karolinum, Praha. Přívratský V. (2004) Biologie člověka pro učitele a vychovatele. Pedagogická fakulta UK, Praha. Doporučená literatura: Allen K., Marotz L. (2002) Přehled vývoje dítěte od prenatálního období do 8 let. Portál, Praha. Dylevský I. (1998) Základy anatomie a fyziologie člověka. Epava, Olomouc. Langmeier J. a kol. (1998) Vývojová psychologie. HH, Praha. Macek P. (2003) Adolescence. Portál, Praha. Machová J., Marádová E., Klementa J. a kol. (1998) Základy sexuální výchovy. PedF UK, Praha. Nilsson L., Hamberger L. (2003) Tajemství lidského života. Svojtka, Praha. Pařízek A. (2006) Kniha o těhotenství a porodu. Galén, Praha.

72 KONEC Děkuji za pozornost!

Biologie dítěte. PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D., Mgr. Ivana Šmídová, Mgr. Edita Trtíková

Biologie dítěte. PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D., Mgr. Ivana Šmídová, Mgr. Edita Trtíková Biologie dítěte PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D., Mgr. Ivana Šmídová, Mgr. Edita Trtíková Ústav profesního rozvoje pracovníků ve školství, Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta d alší vzdělávání

Více

ROZPLOZOVACÍ SOUSTAVA

ROZPLOZOVACÍ SOUSTAVA Maturitní téma č. 31 ROZPLOZOVACÍ SOUSTAVA Rozmnožování - reprodukce - je jednou ze základních vlastností všech organismů. Díky rozmnožování je život druhu nepřetržitý. Živočichové se mohou rozmnožovat

Více

Léčba neplodnosti. Vyšší odborná škola a Střední zdravotnická škola MILLS, s. r. o. Diplomovaný farmaceutický asistent

Léčba neplodnosti. Vyšší odborná škola a Střední zdravotnická škola MILLS, s. r. o. Diplomovaný farmaceutický asistent Vyšší odborná škola a Střední zdravotnická škola MILLS, s. r. o. Léčba neplodnosti Diplomovaný farmaceutický asistent Vedoucí práce: MUDr. Miroslava Čedíková Vypracovala: Šárka Paulová Čelákovice 2011

Více

Vyšší odborná škola, střední odborná škola a základní škola MILLS, s. r. o., Náměstí 5. května č. 2, 258 88 Čelákovice

Vyšší odborná škola, střední odborná škola a základní škola MILLS, s. r. o., Náměstí 5. května č. 2, 258 88 Čelákovice Vyšší odborná škola, střední odborná škola a základní škola MILLS, s. r. o., Náměstí 5. května č. 2, 258 88 Čelákovice Porod v terénu vedený posádkou RZP Diplomovaný zdravotnický záchranář Vedoucí práce:

Více

Individuální vývoj člověka = ontogeneze

Individuální vývoj člověka = ontogeneze Individuální vývoj člověka = ontogeneze vývoj před narozením = prenatální vývoj po narození = postnatální 1. Vývoj před narozením dvě období: a) zárodečné = embryonální b) plodové = fetální Vývoj začíná

Více

Biologické a biosociální faktory ovlivňující integraci žáků a studentů se specifickými potřebami. Soubor vybraných textů

Biologické a biosociální faktory ovlivňující integraci žáků a studentů se specifickými potřebami. Soubor vybraných textů Biologické a biosociální faktory ovlivňující integraci žáků a studentů se specifickými potřebami Soubor vybraných textů Unie Comenius 2009 ISBN: 978-80-7290-425-9 Recenzenti: Dr. Václav Soukup, CSc. Dr.

Více

Soustava dýchací funkce, popis

Soustava dýchací funkce, popis Soustava dýchací funkce, popis Funkce hlavní =dýchání =přísun kyslíku do krve a odvádění oxidu uhličitého z organismu plíce se podílí na regulaci tělesné teploty a na hospodaření s vodou Dýchání 3 funkce

Více

Učební text pro Dívčí katolické střední školy Péče o dítě Zuzana Černá

Učební text pro Dívčí katolické střední školy Péče o dítě Zuzana Černá Učební text pro Dívčí katolické střední školy Péče o dítě Zuzana Černá - 1 - Platnéřská 4, Praha 1 Dívčí katolická střední škola, 2012 Bc. Zuzana Černá, 2012 Vytiskla Tiskárna F&F, Praha 4 ISBN 978-80-87755-07-5

Více

Organa genitalia feminina

Organa genitalia feminina Organa genitalia feminina (pohlavní ústrojí ženské stavba a funkce) Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Pohlavní ústrojí ženy Základní funkce: 1) zrání oocytů a jejich uvolnění z kůr vaječníků 2)

Více

Školní poradenské pracoviště (ŠPP)

Školní poradenské pracoviště (ŠPP) Školní poradenské pracoviště (ŠPP) ŠPP bylo na naší škole zřízeno již roku 2005 díky projektu, který je spolufinancován EU a státním rozpočtem ČR. Činnost pracoviště je zaměřena na poskytování speciálně

Více

jak učit o Tomáš Fait Zuzana Prouzová

jak učit o Tomáš Fait Zuzana Prouzová jak učit o antikoncepci Tomáš Fait Zuzana Prouzová Praha 2010 Publikace vznikla v rámci osvětové a informační kampaně Labestra Láska beze strachu, pořádané Společností pro plánování rodiny a sexuální výchovu.

Více

Absolventská Práce. Ošetřovatelský proces u novorozence s abstinenčním syndromem

Absolventská Práce. Ošetřovatelský proces u novorozence s abstinenčním syndromem Střední a Vyšší zdravotnická škola 5.května 51,Praha 4 Absolventská Práce Ošetřovatelský proces u novorozence s abstinenčním syndromem Zpracovala: Kateřina Sedláčková studentka II.ročníku oboru Diplomovaná

Více

Kdy začíná lidský život?

Kdy začíná lidský život? MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ LÉKAŘSKÁ FAKULTA Simona Kudláčová Kdy začíná lidský život? Bakalářská práce Vedoucí bakalářské práce: Mgr. Josef Kuře, Dr. phil. Brno 2008 PROHLÁŠENÍ Prohlašuji, že předkládanou

Více

doplněk stravy Multivitamin pro těhotné a kojící ženy Gravilakt speciální 60 tablet + 7 zdarma

doplněk stravy Multivitamin pro těhotné a kojící ženy Gravilakt speciální 60 tablet + 7 zdarma doplněk stravy Gravilakt Multivitamin pro těhotné a kojící ženy speciální 60 tablet + 7 zdarma Úvodem www.medpharma.info Milé nastávající a stávající maminky, dostává se Vám do rukou informační brožura,

Více

OPLOZENÍ erekci zvlhčením kontrakce varlat, nadvarlat a chámovodů 500 miliónů spermií prostagladiny

OPLOZENÍ erekci zvlhčením kontrakce varlat, nadvarlat a chámovodů 500 miliónů spermií prostagladiny OPLOZENÍ Nejprve dojde k erekci penisu, v důsledku naplnění erektilních kavernózních těles spongiózní tkáně penisu velkým množstvím krve pod velkým tlakem. Také u ženy je toto podráždění provázeno mírným

Více

TOUHA PO DÍTĚTI. Co potřebujete vědět... ale nikdo o tom nemluví. Poruchy plodnosti Léčba neplodnosti Asistovaná reprodukce. Hnutí Pro život ČR

TOUHA PO DÍTĚTI. Co potřebujete vědět... ale nikdo o tom nemluví. Poruchy plodnosti Léčba neplodnosti Asistovaná reprodukce. Hnutí Pro život ČR TOUHA PO DÍTĚTI Co potřebujete vědět... ale nikdo o tom nemluví Poruchy plodnosti Léčba neplodnosti Asistovaná reprodukce Hnutí Pro život ČR OBSAH 1 ÚVOD 4 2 VYMEZENÍ POJMŮ 6 2.1 Neplodnost 6 2.2 Léčba

Více

TĚHOTENSTVÍ a POROD. Jen život pro druhého má smysl

TĚHOTENSTVÍ a POROD. Jen život pro druhého má smysl TĚHOTENSTVÍ a POROD Jen život pro druhého má smysl OBSAH PUBLIKACE: 1. STRUČNÁ ANATOMIE 2. PRŮBĚH TĚHOTENSTVÍ 3. ZMĚNY V TĚHOTENSTVÍ 4. VÝVOJ PLODU 5. PRENATÁLNÍ DIAGNOSTIKA 6. VYŠETŘENÍ 7. VROZENÉ VÝVOJOVÉ

Více

Vážení přátelé, V Brně dne 1. března 2007. prof. MUDr. Pavel Ventruba, DrSc. s kolektivem Centra asistované reprodukce

Vážení přátelé, V Brně dne 1. března 2007. prof. MUDr. Pavel Ventruba, DrSc. s kolektivem Centra asistované reprodukce Vážení přátelé, v letošním roce oslavíme dvacáté páté výročí narození prvního dítěte po mimotělním oplození v České republice na naší klinice. Během tohoto období zaznamenaly metody asistované reprodukce

Více

2. DÍL NOVÝ ŽIVOT OBSAH

2. DÍL NOVÝ ŽIVOT OBSAH T A J E M S T V Í Š Ť A S T N É H O M A N Ž E L S T V Í 2. DÍL NOVÝ ŽIVOT OBSAH CO DĚLAT PRO SVÉ ŠTĚSTÍ aneb slova úvodem........................... POČÁTKY NOVÉHO ŽIVOTA aneb od kdy je člověk člověkem.................

Více

Hormony doplnění látky pro účastníky výměny do Brescie Cukrovka

Hormony doplnění látky pro účastníky výměny do Brescie Cukrovka Hormony doplnění látky pro účastníky výměny do Brescie Cukrovka (úplavice cukrová - diabetes mellitus) Onemocnění, které se projevuje poruchami metabolismu cukrů tělo nedokáže zajistit normální hladinu

Více

II. Plodnost a její podmínky

II. Plodnost a její podmínky II. Plodnost a její podmínky II/1. Biologické předpoklady přirozeného plánování rodičovství V průběhu menstruačního cyklu jsou dny, ve kterých žena může otěhotnět (období plodné), a dny, ve kterých k otěhotnění

Více

DÍTĚ V NÁHRADNÍ RODINNÉ PÉČI OČIMA PEDIATRA. Informace pro zájemce o NRP a náhradní rodiny

DÍTĚ V NÁHRADNÍ RODINNÉ PÉČI OČIMA PEDIATRA. Informace pro zájemce o NRP a náhradní rodiny DÍTĚ V NÁHRADNÍ RODINNÉ PÉČI OČIMA PEDIATRA Informace pro zájemce o NRP a náhradní rodiny Monika Čermáková Dítě v náhradní rodinné péči očima pediatra Informace pro zájemce o NRP a náhradní rodiny Středisko

Více

Antikoncepce. Co potřebujete vědět... ale nikdo o tom nemluví. Mechanismy účinku Zkušenosti z interní medicíny Dopady na vztahy

Antikoncepce. Co potřebujete vědět... ale nikdo o tom nemluví. Mechanismy účinku Zkušenosti z interní medicíny Dopady na vztahy Antikoncepce Co potřebujete vědět... ale nikdo o tom nemluví Mechanismy účinku Zkušenosti z interní medicíny Dopady na vztahy ODPOVĚDNOST. PLÁNOVÁNÍ. ROVNOPRÁVNOST. ZDRAVÍ. Aneb na úvod S těmito a dalšími

Více

Co dělat, aby člověk měl děti, když a až je bude chtít mít. Hana Konečná

Co dělat, aby člověk měl děti, když a až je bude chtít mít. Hana Konečná Co dělat, aby člověk měl děti, když a až je bude chtít mít Hana Konečná Nadace Mateřská naděje Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Koalice pro zdraví Česká společnost

Více

3.4.2015. Rozmnožování FYZIOLOGIE ROZMNOŽOVÁNÍ. Sekrece pohlavních hormonů. Účinky testosteronu

3.4.2015. Rozmnožování FYZIOLOGIE ROZMNOŽOVÁNÍ. Sekrece pohlavních hormonů. Účinky testosteronu Rozmnožování FYZIOLOGIE ROZMNOŽOVÁNÍ Nový jedinec genotypicky i fenotypicky jedinečný vzniká kombinací genetické výbavy mužské a ženské pohlavní buňky (spermie a vajíčka) při oplození. Reprodukční systém

Více

Prevence pohlavně přenosných onemocnění a metody antikoncepce. Edukační materiál pro pedagogy sexuální výchovy základních škol

Prevence pohlavně přenosných onemocnění a metody antikoncepce. Edukační materiál pro pedagogy sexuální výchovy základních škol Prevence pohlavně přenosných onemocnění a metody antikoncepce Edukační materiál pro pedagogy sexuální výchovy základních škol Číţková Petra 2011 OBSAH ÚVOD... 3 1 Anatomie pohlavních orgánů... 4 1.1 Anatomie

Více

ší šířen poprenatální VÝVOJ LIDSKÉHO ORGANISMU

ší šířen poprenatální VÝVOJ LIDSKÉHO ORGANISMU poprenatální VÝVOJ LIDSKÉHO ORGANISMU Vývoj jedince je komplexní proces, na kterém se podílejí genetické faktory a vliv vnějho prostředí. Zahrnuje oplodnění, prenatální a postnatální období. Celé postnatální

Více

Speciál. Těhotenství. Týden po týdnu. www.rodinaaja.cz

Speciál. Těhotenství. Týden po týdnu. www.rodinaaja.cz Speciál Těhotenství Týden po týdnu 1 www.rodinaaja.cz Kojení přináší matce i dítěti zcela nenahraditelné výhody. Je doporučováno profesionály z oblasti zdravotnictví jako nejvhodnější dětská výživa, od

Více

PEČOVATELSTVÍ 4. ročník Sociální činnost

PEČOVATELSTVÍ 4. ročník Sociální činnost PEČOVATELSTVÍ 4. ročník Sociální činnost Mgr. Hana Straková 1. vydání Učební a studijní texty vzniklé v rámci projektu Implementace ICT do výuky č. CZ.1.07/1.1.02/02.0012 GG OP VK, vydalo SOU a SOŠ SČMSD,

Více