Texty písní. romani, česky, english

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Texty písní. romani, česky, english"

Transkript

1 Texty písní romani, česky, english

2 romská tradiční píseň roma traditional song, text lyrics: Desiderius Dužda, 2009 MAMO MÁMA MAMA romská tradiční píseň roma traditional song MERAV UMÍRÁM I M DYING Mamo phen ča tu mange pharo mange pal tute se me čori kerava. Le Devles mangavas pal tu rovavas so me čori kerava. Ňiko na džanel ňiko na džanel sar phares dživavas. Sa o čhave dikhenas sar o čhave dikhenas pre mande rovenas. Mami, řekni mě, stýská se mě po tobě, co si já chudák počnu. Boha jsem prosila, za tebou jsem plakala, co já ubohá budu dělat, bez tebe moje maminko. Nikdo neví, Nikdo neví, jak těžký život je. Mé děti se dívali, mé děti plakali, mě děti věděli, jak těžký život je bez tebe, maminko moje. Tell me, mama Do you miss me What am I to do. I begged to God For you I cried What am I to do Without you, mama. Nobody knows Nobody knows How harsh life is. My children watched My children cried My children knew How harsh the life is Without you, my mama. Sig tosara me uštiľom, ko doktoris mange džav, sig tosara me uštiľom, ko doktoris mange džal ma dikh tu mamo sar me man trapinav te merel me na kamav Brzy ráno jsem vstal, k doktorovi musím jít. Mami, nedívej se prosím, nedívej se jak se trápím, umírám já nechci umřít, maminko moje. I got up early in the morning I have to see the doctor Mama Do not look please Do not look at me I m suffering I m dying I do not want to die My mom. Mami, nedívej se prosím, nedívej se jak se trápím, umírám já nechci umřít, maminko moje.

3 hudba a text music and lyrics: Desiderius Dužda, 2010 AMARE ČHAVORE NAŠE DĚTI OUR CHILDREN hudba a text music and lyrics: Desiderius Dužda, 2009 DEVLORO MIRO BOŽE MŮJ MY GOD Av ke mande, dikh pre mande, av ča čhaje ke mande. Pharo mange, phen ča mange, kaj amare čhavore. Dural me len dikhavas, pre peste amen rovahas, sar on avle ke mande o jilo mange asalas. Phenen mange, pharo mange, na džanavas kaj sanas. Le dromeha, amen džahas, baripnaha vakerlas. O jiloro amenge asalas, sar pre tute dikhahas, ňiko mange na pačalas, kaj tumen rado dikhavas. Pojď ke mně, podívej se na mě, pojď za mnou holka. Těžko je mě srdce mě bolí. Řekni mě, kde jsou naše děti. Hledal jsem je, z dáli jsem je viděl, dívali jsme se na sebe, když oni přišli k nám, mé srdce se smálo, plakali jsme. Povězte mi, smutno mě bylo, kde jste byli děti moje. Tatínku náš, dlouhou cestou jsme šli, štěstí jsme hledali. Srdíčko se nám smálo, hrdě říkáme, radost v srdci jsme našli. Srdce se mi smálo, když naše děti ke mně přišly děti moje, mám vás tolik rád. Come to me, Look at me, Come to me lass. I feel sad, My heart aches. Tell me, Where our children are I was looking for them, I saw them from far away, We were looking at each other, When they came to us, My heart was smiling, we were crying. Tell me And I m sad, Where were you, my children. Our father, we walked the long road, We searched for happiness. Our heart was smiling, We say with pride, We found joy in our hearts. My heart was smiling, when our children came to me I love you so much, my children. Devloro, šun tu man, o jiloro, man dukhalas. Na džanav, so me kerava, kada dživipen, pharo hin. Phen mange, šunav tut, phenava, savorenge. Ňiko man, Na šunel, kaj o Devloro, mange phenel. Ňiko man, na šunel, kaj o Devloro mange phenel. Bože můj, vyslyš mě. V srdci mám bolest, nevím, co si počnu. Těžký je život, co dál, nevím. Řekni mě, poslouchám tě. Řekni mě a já to všem povím. Nikdo mě neslyší, nikdo mě nevěří, nikdo, Božíčku můj, ty víš, ty jediný mě slyšíš. Ty jsi ten, kdo ví, že život těžký je. Bože můj. Devlor mir My God, Hear me. My heart is aching, What am I to do. My life is hard, what next, I don t know. Tell me, I m listening, Tell me and I tell everybody else. Nobody is listening, Nobody believes me, Nobody. My God, You know You the only one listening. You know, How hard life is. My God.

4 hudba a text music and lyrics: Desiderius Dužda, 2009 BIJAV SVATBA WEDDING hudba a text music and lyrics: Desiderius Dužda, 2007 ŠUN DEVLORO VYSLYŠ MĚ, BOŽE HEAR ME, MY GOD Avľom mange me khere, ňikas me odoj na dikhľom, pal lende me phučavas, le Devles me mangavas. Nadžanav so kerava, calo džives phirava, o Del mange sikavla, kaj len odoj dikhava. O jiloro asalas, kaj len odoj dikhahas, sar pes amen dikhavas pre peste amen rovahas. A me lenge me phendžom, bari vera me kerdžom. Pro bijav len vičinas, savore pes te dikhas. Přišla jsem domů, ale nikdo tam nebyl. Ptala jsem se na ně i tebe prosila. Co mám dělat, co si počnu, celý den chodím, hledám, ukaž mě cestu, kam mám jít? Ukaž mě cestu k nim, radost, že je všechny uvidím. Když jsem je tam viděla, v srdci radost jsem cítila. Řekla jsem jim všem, velkou přísahu jsem dala, na moji svatbu všechny zvu, všichni se tam sejdeme, spolu. I came home Nobody was there I asked about them I begged you too. What am I to do, I walked all the day long, I m looking, Show me the way to go Show me the way to them Joy of seeing them all. When I saw everybody there, I felt joy in my heart. I told them all, I vowed to them, I invited all to my wedding, We will all meet there, Together. jiloro asalas, kaj len odoj dikhahas, ar pes amen dikhavas pre peste amen rovahas. me lenge me phendžom, bari vera me kerdžom. ro bijav len vičinas, savore pes te dikhas. Dikh tu pre man dadoro, sar me phares dživava, Devlores me mangavas, o apsora mandar čuľanas. Berša me tut na dikhľom, Kaj le Devles me mangľom, miro dadoro, o apsora mandar čuľanas, pal tute me džavas Šun Devloro, he tu miro dadoro, le man peha. Dikh tu pre man dadoro, sar me phares dživava, Devlores me mangavas, o apsora mandar čuľanas. Suno mange tuha džal, kaj mange odgeľal, miro dadoro, e daj mange vičindžas, kaj amendar odgeľas, amaro dadoro. Šun Devloro, he tu miro dadoro, le man peha imar avel kada miro džives. Vyslyš mě Bože, tatínku shlédni na mě, jak tady žiji, jak slzy tečou, z duše mé bolavé. Roky tě nevídám, pořád vzpomínám, drahý tatínku, slzy tečou za tebou, když Boha prosím, pojď za mnou, tatínku. Vyslyš mě Bože, vyslyš. Ve snu se mě o tobě zdá, odešel jsi táto, i máma odešla, už přichází můj den, náš tatínku. Bože,vyslyš mě. Hear me my God, Father, look at me from above, How I live here, How my tears fall From my aching soul I haven t seen you for ages I think of you all the time. My dear father My tears fall for you When I beg to my God Come to me My father Hear me my God I dream of you in my sleep You left, Dad My Mom left too And my day is closing Our dear father.

5 hudba a text music and lyrics: Desiderius Dužda, 2009 O PHRAL BRATR BROTHER hudba a text music and lyrics: Desiderius Dužda, 2007 MRI ČHAJ DCERO MOJE MY DAUGTER O phral mange odgeľas, pre aver svetos odgeľas, ňikaske na phendžas, kaj amen omukľas. Upre peske odgeľas, savoren ov dikhľas, pre peste rovenas, kaj terno odgeľas. Na pačav, kaj terno manuš odgeľas, pre leste, pre peste rovahas. Na pačav, kaj terno manuš odgeľas, pre leste, pre peste rohavas. Bratr můj mi odešel, na jiný svět on šel, nikomu nic neřekl, nikoho ani nevaroval, odešel. Nahoru si odešel, všechny tam potkal, všechny tam viděl, Plakali, že tak mladý musel odejít. Nemohu uvěřit, proč musel umřít, tak mladý. Bratr můj. My brother left me To the other World he went He didn t say anything He didn t warn anyone He left He went to heaven He met everybody there They cried He saw everybody there They cried That he had to leave so young I cannot Believe Why you had to die So young. They cried That he had to leave so young Av ča mri čhaj ke mande, pharo mange pal tute, kaj tut berša na dikhľom, le Devlores me mangľom. Ňiko tutar na džanel, kaj amenge odgeľal, odgeľal, so amen čore keraha, kaj tut amen rodaha. Suno mange tuha džal, kaj tu dural tu avľal, andro jakha mange sal, kaj tu khere imar sal. Suno mange tuha džal, kaj tu dural tu avľal, andro jakha mange sal, kaj tu khere imar sal. Kaj tu khere imar sal, kaj tu khere imar sal. Chybíš mi dcero moje, tolik mě chybíš, je mi smutno, dlouho jsem tě neviděl, a srdce mě bolí. Nikdo o tobě nic neví, kam jsi nám odešla, odešla, co my chudáci si teď počneme, kde tě hledat. Zdá se mě sen, vidím tě před sebou jak z dálky přicházíš, v mých očích tě vidím, vrátila jsi se k nám. Už jsi doma, zdál se mě sen, že z dálky přicházíš, že už jsi doma, že už jsi doma, že už jsi doma. I miss you my daugter I miss you so much I long for you Long time no see And my heart aches Nobody knows about you Where you left, left What are we poor to do Where do we find you I had a dream I saw you in my eyes You came back to us You are home I had a dream you were coming from far away That you are home That you are home.

6 hudba a text music and lyrics: Tomas Kačo, 2009 BARES TUT KAMAV MOC TĚ MILUJI I LOVE YOU SO MUCH Hudba a text music nad lyrics: Desiderius Dužda, 1988 MAMO MIRI MAMINKO MOJE MY MOTHER Suno mange tuha džav, kaj tu aves ke mande, miro jilo dukhalas, pal tute, rovelas. Tu mange vakeres, hoj som tiro dživipen, maruš more pre mande, me tuke, napačav. Sa o roma mange phenena, hoj tu more nalačho tu sal, a me lenge Devla na pačav, bo me tut bares me kamav. Měla jsem sen, že ke mně přicházíš, můj milý, moje srdce bolí, za tebou pláče, srdce mé. Říkáš mě, můj milý, že jsem celý tvůj život, nezlob se, ale já nevěřím, prostě ti nevěřím. Všichni lidé ví, jaký jsi mám tě nechat, říkají, ale já jim nevěřím, prostě jim nevěřím. Moc tě miluji. I had a dream You were coming to me my dear Heart is aching For you is crying My heart You tell me my dear That I m yours forever Do not get upset But I don t believe you I just don t believe you Everyone knows your wals Leave him, they tell me But I don t believe them I just don t believe them I love you so much. Muľas mange miri daj, me paš late bešav avka rovav, lakre vasta kale čumidav, pro jakha me na dikhav. Mamo miri, soske man mamo tu mukhľal, ačhiľom me adaj korkoro, sar oda cikno čhavoro, mamo, mamo, mamo. Umřela mě máma Sedím u ní a pláču Její černé ruce líbám Přes mé slzy ji nevidím Mami, Moje maminko Proč jsi mě opustila Zůstal jsem tady sám Opuštěný, jako malé dítě Maminko moje. My mom died on me I sit by her crying Kissing her black hands Mama My mama Why did you leave me alone here Abandoned as a small child My mama. Umřela mě máma Sedím u ní a pláču Její černé ruce líbám Přes mé slzy ji nevid

7 hudba a text music and lyrics: Tomáš Kačo, 2002 KAMIBEN MIRO LÁSKO MOJE MY LOVE hudba a text music and lyrics: Tomáš Kačo, 2006 SOSKE PROČ WHY Soske tu čhaje geľal het, o jilo man ča dukhala, me pal tute rovava, kaj me tut arakhava, me na džanav. Račaha phirav korkoro, me pre tu našťi bisterav pre tire šukar jakhora, sar tire mande dikhenas le Devlestar phučkerav. Phen mange Devla, soske la mri daj na kamel, aňi o dad na pačal, hoj la me kamav, bare jilestar, bijav late, me našťi dživav. Joj Devla, Joj Devla. Proč jsi odešla, moje lásko, srdce mě bolí, za tebou pláču, kde tě najdu, nevím. Nocí bloudím sám, nemůžu na tebe zapomenout, na tebe má lásko, na tvé krásné oči, vidím je před sebou, jak se na mě dívají. Řekni mě, božíčku můj, proč ji moje máma nechce, ani táta nevěří, že ji miluji, celým svým srdcem, bez ní žít dál nemůžu, nemohu žít. Joj Bože. Why did you leave me, my love, I miss you My heart aches For you I cry Where can I find you I do not know. I wander alone I cannot forgot about you About you, my love About your beautiful eyes I can see them again Looking at me. Why Oh Why? Dear God! Without her love I d die in pain Yet Mother wants her gone, she s made it very plain. I love her with all my heart and soul, Yet Pa believes it not. But she I cannot live without And would die without a doubt Oh God. Soske man na kames, soske pre mande na dikhes, soske man na kames, soske pal mande na phučes. So me kerava, so me kerava, pal tute rovava, pal tute rovava. Pal tute rovava, pal tute. Soske? Proč mě nechceš, proč se na mne nepodíváš, proč mě nechceš, proč se po mě nepoptáš. Co já budu dělat, co si já počnu, za tebou budu plakat, za tebou budu plakat. Za tebou, pro tebe. Proč? Why don t you want me Why don t you look at me Why don t you want me Why don t you ask about me What am I to do What am I to do For you I ll cry For you I ll cry After you For you Why? Why don t you want me

8 romská tradiční píseň roma traditional song, text lyrics: Desiderius Dužda, 2009 MAMO MÁMA MUMMY O čhave pre man dikhenas, pre man rovenas, našťi me ňič kerav. Pre peste dikhahas, pre peste rovahas, o jilo dukhalas. O čhave phenenas, o čhave phenenas, marov tu miri daj. Me lenge phenavas, phares dživavas, le Devles me mangavas. Moje děti se na mě dívaly, moje děti plakaly, nemohu nic dělat. Na sebe jsme se dívali, společně plakali, srdce nás bolelo. Děti mě prosily a prosily, neplač, maminko naše. Já jim povídala, jak jsem těžce žila, a Pána Boha jsem prosila. Nevím, co mám dělat, těžký život mám, je mě smutno, za tebou maminko, Jsme spolu, Jsme spolu šťastni, Ale srdce bolí. My children were looking at me My children were crying I cannot do anything. We were looking at each other We were crying together Our hearts were aching My children begged me And begged Don t cry, mama And I was telling them How hard my life was And I begged to God I do not know what to do My life is harsh And I m sad Sad after you mama We were together We were happy But my heart aches O čhave pre man pre man rovena našťi me ňič k Pre peste dikha pre peste rovaha o jilo dukhalas

9 u man, o jiloro, man dukhalas. Na džanav, so me kerav n, pharo hin. Phen mange, šunav tut, phenava, savorenge. a šunel, kaj o Devloro, mange phenel. Ňiko man, na š mange phenel. Bože můj, vyslyš mě. V srdci mám bol očnu. Těžký SOUČASNÁ je život, ROMSKÁ TVORBA co dál, / CONTEMPORARY nevím. ROMA Řekni MUSIC CREATION mě, poslouch a já to všem povím. Nikdo mě neslyší, nikdo mě nevěří ku můj, ty 1. Mamo víš, ty Máma jediný Mamamě slyšíš. Ty jsi ten, kdo ví, ž 2. Merav Umírám I m Dying Bože můj. 3. My Amare God, čhavore Hear Naše me. děti My Our Children heart is aching, Wha life is hard, 4. what Devloro next, miro I Bože don t můj My know. God Tell me, I m listeni 5. Bijav Svatba Wedding tell everybody else. Nobody is listening, Nobody believes m 6. Šun Devloro Vyslyš mě, bože Hear Me my God God, You know You the only one listening. You know e is. My God. 7. O phral Bratr Brother 8. Mri čhaj Dcero moje My Daughter 9. Bares tut kamav Moc tě miluji I love You so much 10. Mamo miri Maminko moje My Mother 11. Kamiben miro Lásko moje my Love 12. Soske Proč Why 13. Mamo Máma Mama

ROMANO SUNO. Nová škola o. p. s.

ROMANO SUNO. Nová škola o. p. s. ROMANO SUNO Nová škola o. p. s. Romano suno 2002 Sborník příspěvků VI. ročníku literární a výtvarné soutěže Vydala Nová škola o.p.s. Za finančního příspěvku Linklaters v.o.s. Překlad do češtiny: Jan Červenka,

Více

Věra Cvoreňová, dlouhodobě pracuje v klubech pro děti. Romano Suno 2013

Věra Cvoreňová, dlouhodobě pracuje v klubech pro děti. Romano Suno 2013 Čtení literárních příspěvků Romano suno pro mě bylo inspirativní. Romský jazyk, ač jsem Romka, ve svém životě příliš nepoužívám. Při čtení příspěvků jsem si připomněla, jak je romský jazyk krásný. Některé

Více

Sborník příspěvků literární a výtvarné soutěže

Sborník příspěvků literární a výtvarné soutěže Sborník příspěvků literární a výtvarné soutěže Sborník příspěvků literární a výtvarné soutěže Vydala Nová škola, o.p.s. Překlad do češtiny: Ruben Pellar Korektury: Ruben Pellar, Kateřina Tykalová, Iveta

Více

Songs On One Page Text: Popular. The Dew. Unlocked By A Word. A Ride To My Beloved. Footpath. At Home With Mother. A Dream Of The Virgin.

Songs On One Page Text: Popular. The Dew. Unlocked By A Word. A Ride To My Beloved. Footpath. At Home With Mother. A Dream Of The Virgin. Pisničky na jednu stránku, H.294 (1943) [1] Rosička Sluníčko zachodí za les javorový, a rosička padá na stromek višnový. Padaj ty rosičko na můj rozmaryján, jak on mi uroste milému ho podám. [2] Otevření

Více

OTCŮV DUCH a jiné pohádky romských autorů

OTCŮV DUCH a jiné pohádky romských autorů OTCŮV DUCH a jiné pohádky romských autorů 1 OTCŮV DUCH a jiné pohádky romských autorů OTCŮV DUCH a jiné pohádky romských autorů KHER Praha 2012 KHER www.kher.cz ISBN 978-80-87780-00-8 Tato kniha vznikla

Více

The wife of Bath s Tale Anglický jazyk, 8. - 9. ročník II. stupeň ZŠ

The wife of Bath s Tale Anglický jazyk, 8. - 9. ročník II. stupeň ZŠ The wife of Bath s Tale Anglický jazyk, 8. - 9. ročník II. stupeň ZŠ Pokyny pro žáka: Na www.helpforenglish.cz si v sekci Četba Zjednodušená literární díla přečti povídku The wife of Bath s Tale (by Geofrey

Více

Texty: Depeche Mode B-stran singlů (1981-1998)

Texty: Depeche Mode B-stran singlů (1981-1998) Texty: Depeche Mode B-stran singlů (1981-1998) Dreaming Of Me Light switch, man switch film was broken only then all the night, fuse tomorrow dancing with a distant friend filming and screening, I picture

Více

Songs My Mother Taught Me

Songs My Mother Taught Me Sunday 9 November 2008 at 7.30pm Songs My Mother Taught Me Magdalena Kozˇená mezzo-soprano Malcolm Martineau piano Schulhoff Folksongs and Dances from the Teˇ š ínsko Region: When I was on mummy s lap

Více

TEST 33 1. Nikdo neví, čí to je. 2. Kdybych se snad opozdil, nedělejte si starosti. 3. Pospíchali jsme, abychom nepřišli pozdě. 4.

TEST 33 1. Nikdo neví, čí to je. 2. Kdybych se snad opozdil, nedělejte si starosti. 3. Pospíchali jsme, abychom nepřišli pozdě. 4. TEST 33 1. Nikdo neví, čí to je. 2. Kdybych se snad opozdil, nedělejte si starosti. 3. Pospíchali jsme, abychom nepřišli pozdě. 4. Chtěla vědět, jak dlouho ten film trvá. 5. Kdo ti pomáhal s úkolem? 6.

Více

I Got You Babe * A/67

I Got You Babe * A/67 I Got You Babe * A/67 They say we re young and we don t know We want to/won t find out until we grow I don t know if all that s true/through Cause you got me and, baby, I got you Babe, I got you, babe,

Více

Bram Stoker. Dracula

Bram Stoker. Dracula Bram Stoker Dracula Edika Brno 2012 Dracula Bram Stoker Adaptace: Michelle Smith Překlad: Lucie Poslušná Ilustrace a grafika: Cyril Kozák Hlas na CD: Karl Prater Obálka: Martin Sodomka Odpovědný redaktor:

Více

Unit 2. Unit 3. Známe se? (Setkali jsme se už někdy?)

Unit 2. Unit 3. Známe se? (Setkali jsme se už někdy?) English 2 Vážení studenti! Prosím netrapte se biflováním níže uvedených textů. Tyto budou v plném rozsahu zpracovány, vysvětleny a aktivně procvičovány v rámci vašeho kurzu. Pokud najdete chuť a čas, uvařte

Více

3. Alasdair Mhic Cholla Ghasda (asonance) 1. Admirál Benbow (Asonance) 4. Alasdair, syn Collův (Asonance) 2. Agincourt Carol (asonance)

3. Alasdair Mhic Cholla Ghasda (asonance) 1. Admirál Benbow (Asonance) 4. Alasdair, syn Collův (Asonance) 2. Agincourt Carol (asonance) 1. dmirál Benbow (sonance) E E 1. Jen přistup, chlapče, k nám, pojď jen blíž, pojď jen blíž, E E jen přistup, chlapče, k nám, pojď jen blíž, E kdo admirál Benbow byl, jak se po mořích plavil, 7.=1. # mi

Více

FUNKY PHRASALS. kurz anglického jazyka

FUNKY PHRASALS. kurz anglického jazyka FUNKY PHRASALS kurz anglického jazyka Kurzy angličtiny vysíláme v rámci pořadu Dobré ráno s BBC - před sedmou a osmou hodinou. Souhrn všech lekcí z uplynulého týdne zařazujeme v sobotu v 13.30 a v neděli

Více

Howard Pyle. Robin Hood. dvojjazyčná kniha

Howard Pyle. Robin Hood. dvojjazyčná kniha Howard Pyle Robin Hood dvojjazyčná kniha Computer Press, a. s. Brno 2011 Robin Hood dvojjazyčná kniha Howard Pyle Computer Press, a. s., 2011. Vydání první. Pro výuku upravili: Anglictina.com Autor anglického

Více

1 Podstatná jména. 1.5 Množné číslo podstatných jmen Množné číslo většiny podstatných jmen tvoříme přidáním s. a dog two dogs

1 Podstatná jména. 1.5 Množné číslo podstatných jmen Množné číslo většiny podstatných jmen tvoříme přidáním s. a dog two dogs Grammar reference text 1 Podstatná jména 1.1 A, an a the Neurčité členy a, an používáme u počitatelných podstatných jmen v jednotném čísle. A u podstatných jmen začínajících ve výslovnosti na souhlásku,

Více

ANGLICKÁ GRAMATIKA PRO STUDENTY OBORU Ruština se zaměřením na hospodářsko-právní a turistickou oblast OLOMOUC 2013 UNIT 3 ZÁJMENA PRONOUNS

ANGLICKÁ GRAMATIKA PRO STUDENTY OBORU Ruština se zaměřením na hospodářsko-právní a turistickou oblast OLOMOUC 2013 UNIT 3 ZÁJMENA PRONOUNS ANGLICKÁ GRAMATIKA PRO STUDENTY OBORU Ruština se zaměřením na hospodářskoprávní a turistickou oblast OLOMOUC 2013 UNIT 3 ZÁJMENA PRONOUNS OSOBNÍ PERSONAL U osobních zájmen se ve 3. osobě sg. projevuje

Více

In the Name of Revenge Ve jménu pomsty

In the Name of Revenge Ve jménu pomsty Alena Kuzmová In the Name of Revenge Ve jménu pomsty Dvojjazyčné anglicko-české povídky zpracované podle skutečných příběhů Edika Brno 2013 In the Name of Revenge Ve jménu pomsty Alena Kuzmová Ilustrace:

Více

English 2+ Unit 1 PEOPLE: APPEARANCE. WELL BUILT... QUITE TALL... BROAD SHOULDERS... STRONG ARMS... CLEAN SHAVEN... to APPRECIATE...

English 2+ Unit 1 PEOPLE: APPEARANCE. WELL BUILT... QUITE TALL... BROAD SHOULDERS... STRONG ARMS... CLEAN SHAVEN... to APPRECIATE... English 2+ Vážení studenti! Prosím netrapte se biflováním níže uvedených textů. Tyto budou v plném rozsahu zpracovány, vysvětleny a aktivně procvičovány v rámci vašeho kurzu. Pokud najdete chuť a čas,

Více

michael's story / 1 / meeting lisa

michael's story / 1 / meeting lisa michael's story / 1 / meeting lisa hello. my name is michael and I would like to tell you about a girl I know. she lives in california now but we used to spend a lot of time together when she was a teacher

Více

7. lekce. 7.1. Pokuste se vyhledat všechny tvary 4. pádu v minirozhovoru, vypište je i se členem (pokud je přítomen).

7. lekce. 7.1. Pokuste se vyhledat všechny tvary 4. pádu v minirozhovoru, vypište je i se členem (pokud je přítomen). 7. lekce V dnešním minikurzu se zaměříme na akuzativ, tedy tzv. 4. pád. V druhé části tohoto kurzu si řekneme, jak se tvoří akuzativní konstrukce pro mít, vlastnit. Právě 4. pád je tím, který se k vytvoření

Více

Představujeme Vám nové tváře:

Představujeme Vám nové tváře: Milí čtenáři klíčenky, čas letí jako splašený kůň, (a to navíc začal nyní čínský rok koně), a než jsme se nadáli, první pololetí je minulostí a druhé pololetí je již v plném proudu. Ve čtvrtek 30. ledna

Více

Jan Petrus (1962-2012)

Jan Petrus (1962-2012) Jan Petrus (1962-2012) None of us could have expected the tragedy that has befallen us this week here at our school. As Mr. Gray said, We have lost our heart. Honza Petrus created the 1st International

Více

všechny tyto časy se nachází třeba v následujících větách na stejné vzrušující téma, namely uklízení pokoje

všechny tyto časy se nachází třeba v následujících větách na stejné vzrušující téma, namely uklízení pokoje ONE... BASIC TENSES nejdřív je samozřejmě třeba vysvětlit jak funguje základních řekněme osm časů, a to pokud možno v jedné hodině. studenti se v tom sice budou chvilku plácat, ale v konečném důsledku

Více

Sir James Barrie převyprávěl Daniel Stephen O Connor. Petr Pan

Sir James Barrie převyprávěl Daniel Stephen O Connor. Petr Pan Sir James Barrie převyprávěl Daniel Stephen O Connor Petr Pan Edika Brno 2014 Petr Pan Sir James Barrie převyprávěl Daniel Stephen O Connor Překlad: Jitka Drahokoupilová Ilustrace a sazba: Cyril Kozák

Více

PŘEDPŘÍTOMNÝ ČAS PROSTÝ (Present Perfect Simple)

PŘEDPŘÍTOMNÝ ČAS PROSTÝ (Present Perfect Simple) PŘEDPŘÍTOMNÝ ČAS PROSTÝ (Present Perfect Simple) TVAR: Oznamovací věty: I+ HAVE/HAS + MINULÝ TVAR SLOVESA I have been to Prague. She has written a letter. Byl jsem v Praze. Napsala dopis. Otázka: HAVE/HAS

Více

Milí čtenáři a případní posluchači, vydal jsem se do tříd, do ulic a do hospod, abych se lidí zeptal na dvě jednoduché anketní otázky, a čekal jsem,

Milí čtenáři a případní posluchači, vydal jsem se do tříd, do ulic a do hospod, abych se lidí zeptal na dvě jednoduché anketní otázky, a čekal jsem, .---/./.../-/.//.---/.//.---/.-/.-./---//.-/.-.././/--../.-//-././-.-/---/.-../../-.-//-../-./..//-/..-// -.../..-/-.././/.-.././-/---///.-//-/.-/-.-//-/..-//--/.-/--/.//..//.-.././-/-./..//-.-./../.../.-../---//...-/..-///

Více

1. ZÁKLADNÍ FRÁZE. Na shledanou! (říká ten, který odchází) Jak se jmenuješ? Sar tut vičines? Sar tut vičinen? ha/hat/he/hi

1. ZÁKLADNÍ FRÁZE. Na shledanou! (říká ten, který odchází) Jak se jmenuješ? Sar tut vičines? Sar tut vičinen? ha/hat/he/hi 1. ZÁKLADNÍ FRÁZE Lačho ďives! Lačhi rat! Džan Devleha! Ačhen Devleha! T aves bachtalo! Servus! Sar sal? Sar san? Lačhes. Sar tut vičines? Sar tut vičinen? Koda čačo. Pro sasťipen. ha/hat/he/hi na Na džanav.

Více

GET TALKING! Intenzivní kurz anglické konverzace. Alena Kuzmová. 2011 Computer Press Brno

GET TALKING! Intenzivní kurz anglické konverzace. Alena Kuzmová. 2011 Computer Press Brno GET TALKING! Intenzivní kurz anglické konverzace Alena Kuzmová 2011 Computer Press Brno ????????????? Get Talking! intenzivní kurz anglické konverzace ALENA KUZMOVÁ Computer Press, a. s., 2011. Vydání

Více

Texty: Martin Lee Gore Counterfeit (1989)

Texty: Martin Lee Gore Counterfeit (1989) Texty: Martin Lee Gore Counterfeit (1989) Compulsion Charms in limited supply and refusing to stretch that inderfinable nothing somehow keeps pushing you finding the right words can be a problem how many

Více