FOTOGRAFUJEME SVŮJ REGION základní pojmy a zásady fotografické práce

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "FOTOGRAFUJEME SVŮJ REGION základní pojmy a zásady fotografické práce"

Transkript

1 FOTOGRAFUJEME SVŮJ REGION základní pojmy a zásady fotografické práce zpracovala: PaedDr. Jana Bauerová, I. Nejdůležitější zaklínadla : 1. KOMPOZICE 2. EXPOZICE (CLONA + ČAS); HISTOGRAM (kontrola správné expozice) 3. OHNISKO OBJEKTIVU neboli ZOOM (proč ho používáme) 4. HLOUBKA OSTROSTI (závislost na tom, kam zaostřujeme, na cloně, na ohnisku objektivu) TIP: Zadejte výše uvedené pojmy do internetového vyhledávače a přečtěte si, co je na toto téma na internetu k dispozici. TIP: Navštivte místní knihovnu, půjčte si nějaké knížky o fotografování a zkuste v nich vyhledat (ve jmenném rejštříku, v obsahu), co se v nich o výše uvedených pojmech píše. II. A nyní podrobněji: 1. KOMPOZICE Ten pes má parohy? Jé, z hlavy ti roste vysílač! - POZOR na zjevné chyby! Na šířku nebo na výšku? - častěji na šířku, ale někdy je lepší na výšku a nejsme-li si jistí, pořídíme pro jistotu oba typy záběru. Třetinová kompozice je většinou zajímavější než půl na půl. Bývá lepší, je-li hlavní objekt umístěn mimo střed záběru (zlatý řez). Abychom záběru (krajině) dodali patřičnou hloubku, zkusíme hlavní motiv něčím zarámovat: například větvemi blízkého stromu, nebo fotit vzdálenou krajinu přes blízkou trávu či luční květiny, vyfotit školu v pozadí přes fotbalovou branku v popředí, vzdálený dům částečně přes blízký plot atd. Zkusíme krajinu něčím oživit a přidat do ní člověka, byť jen malého a v dálce tzv. stafáž. Většinou se snažíme o rovný horizont, ale proč někdy nezkusit foťák naklonit? (Experimentujte, ale zacházejte s nakloněným horizontem jako s kořením. V malém dochutí, ale živiti se s ním nelze.)

2 Nefotografujte jenom z běžného postoje stojícího fotografa. Zkuste to z okna, z vyvýšeného místa, v podřepu nebo vleže (v poloze ležícího střelce). Budete překvapeni neočekávanými efekty. Všechna výše uvedená pravidla můžeme porušit, víme-li proč, pokud to vyhovuje našemu tvůrčímu záměru. Nebojíme se vyzkoušet ani netradiční, bláznivé kompozice. Ale: nesmí to být CHYBA, musí to být ZÁMĚR. Pořízené záběry prohlížíme na počítači. Potom znovu, s odstupem času. Zkuste si uvědomit chyby, kterých jste se dopustili, a příště se jich snažte vyvarovat; naopak se snažte zopakovat to, co se vám minule povedlo. Cvičení 1: Fotografujte v okolí školy. Zatím v režimu Krajina, P nebo Auto. Zkoušejte různé záběry stejný motiv ve dvou až třech různých variantách: motiv č. 1: půl na půl (horizont uprostřed); třetina země, dvě třetiny obloha; dvě třetiny země, třetina obloha motiv č. 2: bez orámování ; s orámováním něčím, co je blízko: stromy, plot, lavička, fotbalová branka, tráva, zábradlí, autobusová zastávka, motiv č. 3: zestoje; v podřepu nebo vleže motiv č. 4: na šířku; na výšku motiv č. 5: bez lidí; s lidmi Pořízené fotografie stáhněte do počítače, v prohlížeči editoru se na ně podívejte a diskutujte o tom, který záběr z každé dvojice nebo trojice je nejlepší a proč. 2. EXPOZICE Správná expozice je optimální kombinací dvou hodnot: clony a času. V automatických (Auto, P) a kreativních (Krajina, Portrét, Interiér, ) režimech to za nás udělá fotoaparát. (Fotoaparát vypočítá správnou kombinaci clony a času, sám ji nastaví a takto exponuje.) Bohužel za nás udělá mnohem více věcí, nad kterými pak vůbec nemáme kontrolu. Jak z toho ven? Naučíme se pracovat v režimu Av, to znamená v režimu priority clony. (Clona se v angličtině řekne Aperture.) Na otočném voliči na vršku fotoaparátu nastavíme Av. Zvolíme kompozici záběru, koukáme na ni v hledáčku nebo na displeji a spoušť namáčkneme do poloviny. Fotoaparát změří hodnoty a na displeji se objeví kombince dvou hodnot: času a clony. Pokud je clona pro náš záměr příliš malá, zvýšíme její hodnotu (u Canonu SX20 otáčením kruhového voliče na zadní straně aparátu palcem pravé ruky). Fotoaparát sám automaticky přepočítá expoziční čas a zobrazí novou kombinaci čas u a clony. Nyní mužeme exponovat (tj. zmačkneme spoušť nadoraz.)

3 Platí pravidlo: čím menší clona (= větší díra ), tím kratší expoziční čas. Naopak: čím větší clona (= menší díra), tím delší expoziční čas. (Větší dírou pronikne více světla, tudíž je k tomu potřeba méně času. Pokud zacloníme více vyšší clonové číslo je díra menší, takže je potřeba více času, aby potřebné množství světla proniklo na čip/film.) Pokud nám fotoaparát sdělí, že výsledný čas je například 1/30 (jedna třicetina sekundy) nebo delší (1/15 = jedna patnáctina sekundy, 1/8 = jedna osmina sekundy; 1/4 = jedna čtvrtina sekundy; 1/2 = jedna polovina sekundy; 1 = jedna sekunda; 2 = dvě sekundy atd.), je čas použít stativ. Takto dlouhé časy již z ruky neudržíme. Provedenou expozici zkontroluji náhledem snímku na displeji při zobrazeném HISTOGRAMU. Histogram je sloupcový graf rozložení jasů (hodnoty 0 až 255) od černé po bílou. Pokud je tam tzv. clipping - hodnoty jsou naražené na levém okraji grafu (podexpozice, málo světla se dostalo na čip, černé slité plochy) nebo na pravém okraji (přeexpozice, příliš mnoho světla se dostalo na čip, vygumované bílé plochy), budu exponovat znovu, ale předtím expozici upravím. (U Canonu SX20 upravuji expozici, tj. přidávám nebo ubírám množství světla, které se dostane na čip pomocí tlačítka +/- (prostřední ze tří vpravo na zadní stěně pod spouští) a otáčením kruhového voliče.) TIP: Nastavím si tzv. BRACKETING, takže při zmáčknutí spouště fotoaparát udělá ne jeden, ale hned tři snímky za sebou. Jeden bude s původními hodnotami času a clony, druhý o jeden expoziční stupeň (EV = exposure value) méně a třetí o jeden EV více. I kdybyste se s původní expozicí netrefili, pravděpodobně mezi těmi třemi variantami naleznete jeden snímek s vyhovující expozicí. (Canon SX20: tlačítko FUNC.SET displej se zleva a zespoda orámuje ikonkami, na levé svislé liště (=hlavní menu) třetí ikona shora k ní zvolíme na spodní vodorovné liště (=submenu) prostřední symbol pro bracketing. (U Canonu SX20 vybíráme pomocí kruhového voliče, potvrzujeme stisknutím středového FUNC.SET.) Cvičení 2: Od této chvíle se snažte o to, aby vaše záběry měly vždy vyhovující expozici. Po pořízení snímku zkontrolujte na displeji histogram a je-li nevyhovující, exponujte znovu s vhodnou korekcí (přidám nebo uberu 1/3, 2/3, 1 atd. EV) pomocí tlačítka +/-. Vyzkoušejte si také, jak funguje bracketing.

4 3. OHNISKO OBJEKTIVU neboli ZOOM a) širokoúhlý objektiv = krátká ohnisková vzdálenost = krátké sklo úhel záběru je široký (do záběru se vám toho hodně vejde ) vhodný na fotografování krajiny velký rozsah hloubky ostrosti umožňuje zobrazit ostře jak relativně blízké detaily, tak vzdálenou krajinu krajina dostává dojem hloubky zkresluje proporce (například při fotografování lidí zblízka) Cvičení 3: Zkuste vyfotografovat člověka, který směrem k vám napřáhne ruku a pak se podívejte na displej. Jak se jeví ruka v poměru k tělu? Zkuste s tímto jevem experimentovat a fotit tak některé věci záměrně, využít zkreslení k nějakému předem zamýšlenému efektu. Pak fotografie stáhněte do počítače, v prohlížeči fotoeditoru (Photoshop nebo Zoner) se na ně podívejte a diskutujte o nich. Fotografujte v režimu Auto, P, nebo Av. b) teleobjektiv = dlouhá ohnisková vzdálenost = dlouhé sklo do záběru se toho moc nevejde, ale vzdálené předměty se přiblíží vhodný na fotografování zvířat (kdybychom přišli blíž, vyplašili bychom je), sportovců (pořadatelé nás blíž nepustí), muzikantů na koncertech atp. kolem 100 mm ohniskové vzdálenosti vhodný k fotografování portrétů malý rozsah hloubky ostrosti u portrétu umožňuje, aby tvář portrétované osoby byla ostrá (ostříme na oči) a pozadí rozostřené (tedy nerušivé), takže pozornost diváka se zaměří na obličej krajina se odpředu dozadu stává jakoby zploštělou, bližší a vzdálenější objekty se k sobě přibližují a jakoby se lepí na sebe Cvičení 4: Portrétujte jeden druhého. (V rámci projektu pak tuto dovednost můžete využít k pořizování portrétů pamětníků.) Ohniskovou vzdálenost zvolte kolem 100 mm (= zazoomujte hodnotu ohniskové vzdálenosti přečtete vytištěnou nahoře na objektivu). Odstupte od modelu a model ať ustoupí od pozadí. Clonu zvolte malou (např. 2,8 nebo 4). Ostřete na oči. (Zamiřte ostřící čtvereček na oko modelu, namáčkněte do poloviny spoušť, držte /tím zafixujete zaostření/, posuňte fotoaparát do konečné kompozice a exponujte.) Fotíte-li v interiéru, běžte s modelem co nejblíž k oknu a zatáhněte žaluzie, aby nebylo přímé sluneční světlo, ale světlo rozptýlené. Model se k oknu postaví bokem. Vezměte velkou bílou čtvrtku, bílou karimatku nebo polystyrénovou desku 60x70 cm za 10 Kč koupíte v každém železářství nebo stavebninách a asistent ať ji podrží u modelu z druhé strany, než je okno.

5 Je to tzv. odrazná deska, která způsobí, že stíny na tváři modelu nebudou příliš ostré a celý obraz získá měkkou plastičnost. Deska bude co nejblíže to jde, ale samozřejmě mimo záběr. Experimentujte, vyfoťte záběr s bílou odraznou deskou, bez desky, pak s černou deskou /např. černou čtvrtkou/, odrazné desky zkoušejte různě naklánět, výsledky si prohlédněte na počítači a diskutujte o nich. Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými záběry? Kvůli možnosti ovlivnění clony (co nejmenší) fotografujte v režimu Av nebo zvolte kreativní režim Portrét. Velmi důležitou funkcí změny ohniskové vzdálenosti je to, že nám mění velikostní poměry prvků v obraze. Můžeme tak upravovat poměr velikosti toho, co je v popředí v poměru k tomu, co je v pozadí. Toto využijeme například při focení dvojníků starých fotografií. Zkusíme fotografovat se stejnou ohniskovou vzdáleností, kterou použil historický fotograf. Cvičení 5: Dva LIDÉ se postaví za sebou tak, aby mezi nimi bylo alespoň 50 metrů (odkrokujte). Fotograf zůstane u bližšího modelu, poodstoupí od něj a s co nejkratším ohniskem ho vyfotí tak, aby se do fotky vešla celá jeho postava, ale i postava vzdálenějšího modelu /ta bude vzadu, takže maličká/. Potom se fotograf od bližšího /i vzdálenějšího/ modeu asi o 10 metrů vzdálí, zazoomuje tak, aby bližší postava byla přibližně stejně velká jako na předchozím snímku, a zase oba dva vyfotí. Pak opět ustoupí, zoomuje a fotí to celé několikrát za sebou. Na konci je už od obou lidí dosti vzdálen a ZOOM je nastavený na maximum (co nejdelší ohnisková vzdálenost). Fotografujte v režimu Av, Krajina, P nebo Auto. (Podle toho, na co si troufnete nebo jak vybavený máte fotoaparát.) Fotografie stáhněte do počítače a v prohlížeči editoru je porovnávejte. Jak se jednotlivé obrázky liší? Jak se bližší a vzdálenější postava liší v zobrazené velikosti. Co způsobilo prodlužování ohniskové vzdálenosti? Cvičení 6: Podobným způsobem jako jste pracovali s lidmi pracujte s různými krajinnými prvky (např. strom, socha, kašna v popředí, budova v pozadí apod.). Pracujte bezpečně! Po silnici jezdí auta, v horách můžete spadnou ze skály nikdy necouvejte, rozhlížejte se, kam jdete, nevrávorejte terénem s pohledem upřeným na displej nebo do hledáčku!!! Až budete na místě, teprve foťte. Znala jsem jednoho nadaného mladého biologa a fotografa, který na svou neopatrnost při fotografování bohužel doplatil svým životem. Vždy se dívejte, kam jdete, kam šlapete. Na pohled do hledáčku nebo na displej bude času dost, až se zastavíte.

6 4. HLOUBKA OSTROSTI Cvičení 7: Fotografujte motiv v pozadí skrz plot, zábradlí, okno, trávu, keře, listy v popředí. Váš odstup od popředí nechť je alespoň 3 metry. Svoje stanoviště ani ohniskovou vzdálenost (cca mm tedy žádný extrém) během fotografování neměňte. Na záběru by mělo být stále to samé, proto můžete využít i stativ. Fotografie A: Clonu nastavte co nejmenší (např. 2,8), zaostřete na popředí ( větev, listy). Fotografie B: Clonu nastavte co nejmenší (např. 2,8), zaostřete na pozadí (budovu nebo strom v dálce). Fotografie C: Clonu nastavte co největší (např. 8, 11, 16, 22), zaostřete na popředí (listy). Fotografie D: Clonu nastavte co největší, zaostřete na pozadí (budovu nebo strom v dálce). Fotografie stáhněte do počítače a v prohlížeči editoru sledujte rozdíly. Co bude na které fotografii ostré? Co neostré? Proč? Řešení/výsledek fotografování: Fotografie A: Ostré popředí, neostré pozadí. Fotografie B: Neostré popředí, ostré pozadí. Fotografie C: Ostré popředí i ostré pozadí. Fotografie D: Neostré popředí (i když ne tolik jako v B), ostré pozadí. Otázka: Jak mám clonit a jak mám zaostřovat, když chci mít na snímku krajiny co nejvíce prvků perfektně ostrých? Odpověď (lze odvodit z výsledků A až D): Musím postupovat jako v příkladu C. více zacloním (např. Clona 8, 11 nebo 16); čím vyšší clona, tím větší hloubka ostrosti zaostřujit na prvky v popředí, ne v pozadí (asi do 1/3 tzv. pole hloubky ostrosti, které se od prvního mně nejbližšího ostře zobrazeného objektu rozprostírá v případě krajiny až do nekonečna ) zbytečně nezoomuji ; s prodlužováním ohniska se hloubka ostrosti snižuje. Kratší ohnisko je výhodnější. Proč tomu tak je? stručné vysvětlení: S vyšším zacloněním je využit jen střed objektivu, nikoli jeho okraje, takže se neuplatní vady a objektiv využije své optimální rozlišovací schopnosti (body v realitě se zobrazí i na filmu/čipu jako body, nikoli jako kroužky). S vyšším zacloněním se z tvorby obrazu vyloučí okrajové paprsky tvořící široký světelný kužel. Úzký světelný kužel na rovině filmu/čipu tvoří mnohem menší kroužky než široký světelný kužel.

7 III. A teď ještě o krůček dál Hledání motivu a kompozice postupný proces, při kterém toho hodně nachodíte než najdete to nejlepší stanoviště pro pořízení záběru. 2. Návraty v různou denní či roční dobu na stejné místo, za různého počasí. Pořizování fotodvojic s historickými fotografiemi je také variantou návratu. Zhodnotíte zkušenosti práce s ohniskovou vzdáleností, s ostřením, hloubkou ostrosti, se správnou expozicí, s kompozicí (stanovištěm, odkud byla historická fotografie pořízena). 3. Neomezujte se jen na krajinu, přírodu, architekturu, region jako takový. Můžete také: - pořizovat portréty pamětníků - dokumentovat svoje akce, včetně těch fotografických TIP: Touto funkcí můžete třeba i nastálo pověřit některé členy týmu, kteří jsou dostatečně pohotoví a během práce na projektu projeví sklon k reportážní fotografii. Můžete zkusit i filmovat. - dokumentovat místo, kde žijete, vaši školu, obec atd. - pustit se do fotografování přírody (vždy, když budete fotografovat detaily pomocí makro nebo teleobjektivu tady pozor máte k dispozici velmi malou hloubku ostrosti, nezapomeňte také spíše širokoúhlým objektivem vyfotografovat celý biotop, v němž se nacházíte) Nepropásněte jarní aspekt listnatých lesů jaro se blíží!!! - experimentovat, zkoušet dělat abstraktní fotografie, zapojit fotoaparát i do výtvarné výchovy Brzy zjistíte, že díky fotografii vstoupíte do různých prostředí a tam, kam byste se možná jen tak sami nevypravili nebo ani nedostali. Budete-li chtít pořizovat snímky lidí nebo jakékoli jiné snímky, které třeba někomu naruší jeho soukromí, nezapomeňte na slušné vychování. Představte se, řekněte, odkud jste, stručně vysvětlete, čím se zabýváte, o čem váš projekt je, a požádejte o dovolení fotit. Věřte mi, většinou se vám toho dovolení dostane. A pokud ne, stejně poděkujte a slušně se rozlučte. Pracujte tak, aby vás fotografování s lidmi sbližovalo, ne naopak. Uvidíte, že se to vyplatí. Přeji hodně zdaru!

Digitální fotografie. Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová

Digitální fotografie. Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová Digitální fotografie Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová Téma sady didaktických materiálů Digitální fotografie I. Číslo a název šablony Číslo didaktického materiálu Druh didaktického materiálu

Více

Pohyblivý cíl TIPY PRO FOTOGRAFOVÁNÍ NEJEN SPORTOVNÍCH AKCÍ

Pohyblivý cíl TIPY PRO FOTOGRAFOVÁNÍ NEJEN SPORTOVNÍCH AKCÍ Pohyblivý cíl TIPY PRO FOTOGRAFOVÁNÍ NEJEN SPORTOVNÍCH AKCÍ Teď, když už znáte Kreativní zónu, je čas tyto nové znalosti využít v praxi. Ať už fotografujete sportovní akci nebo dítě na kolotoči, naučíte

Více

Udělejte skvělé fotky

Udělejte skvělé fotky Udělejte skvělé fotky Teď když víte, jak svůj fotoaparát ovládat, můžete začít s fotografováním. Třeba běžnými momentkami. Nicméně pokud se budete chtít dostat od obyčejných momentek dál k opravdu skvělým

Více

Digitální fotografie II. Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová

Digitální fotografie II. Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová Digitální fotografie II Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová Téma sady didaktických materiálů Číslo a název šablony Číslo didaktického materiálu Druh didaktického materiálu Téma didaktického materiálu

Více

Grafická a multimediální laboratoř KOMPOZICE 1. Úvod

Grafická a multimediální laboratoř KOMPOZICE 1. Úvod KOMPOZICE 1 Úvod KOMPOZICE - ZÁKLADY fotografování: aktivní kreativní vyjadřovací činnost nejjednodušší tvůrčí postup každý může rozvíjet své vidění, kreativitu, vnímání i interakci s okolím automatika

Více

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě VY_32_INOVACE_INF_BU_19 Sada: Digitální fotografie Téma: Panorama, redukce šumu, zaostření snímku, chromatická vada, vinětace Autor: Mgr. Miloš Bukáček Předmět: Informatika Ročník: 3. ročník osmiletého

Více

Základy portrétní fotografie

Základy portrétní fotografie Základy portrétní fotografie Nejčastější chyby a jak jim předejít Studijní materiál Liberecké školy fotografie facebook.com/lsf.liberec Tato skripta jsou určena pouze jako doplňkový studijní materiál k

Více

ZÁKLADY OVLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍCH FOTOAPARÁTŮ ČÁST 2.

ZÁKLADY OVLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍCH FOTOAPARÁTŮ ČÁST 2. ZÁKLADY OVLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍCH FOTOAPARÁTŮ ČÁST 2. Základní funkce digitálních fotoaparátů Rozšířené moţnosti vyuţití digitální techniky ZÁKLADNÍ FUNKCE DIGITÁLNÍCH FOTOAPARÁTŮ Ostření režimy zaostřování

Více

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE - princip digitalizace obrazu, části fotoaparátů, ohnisková vzdálenost, expozice, EXIF data, druhy digitálních fotoaparátů Princip vzniku digitální fotografie digitální fotoaparáty

Více

ŠABLONY INOVACE OBSAH UČIVA

ŠABLONY INOVACE OBSAH UČIVA ŠABLONY INOVACE OBSAH UČIVA Číslo a název projektu CZ.1.07/1.5.00/34. 0185 Moderní škola 21. století Číslo a název šablony III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT klíčové aktivity Název vzdělávací

Více

Digitální foto Digitální foto

Digitální foto Digitální foto Zrcadlovka 28 Digitální foto Srpen 2007 DF52_028_Feat1.indd 28 23.7.2007 17:45:54 v praxi Dokonalé zvládání fotoaparátu je předpokladem vydařených fotografií. Když v terénu nemusíte přemýšlet, jaké tlačítko

Více

Organizační a technické zajištění vzdělávacích kurzů digitální fotografie, zpracování obrazu, metodiky a didaktiky fotografování

Organizační a technické zajištění vzdělávacích kurzů digitální fotografie, zpracování obrazu, metodiky a didaktiky fotografování Příjemce finanční podpory: Střední škola obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborná škola, Kněžskodvorská 33/A, 370 04 České Budějovice reg.č.projektu: CZ.1.07/1.3.00/48.0148, název projektu: Hrajeme

Více

Ukázkové snímky pořízené bleskem SB-700. V této brožuře jsou představeny různé metody použití blesku SB-700 a ukázky snímků.

Ukázkové snímky pořízené bleskem SB-700. V této brožuře jsou představeny různé metody použití blesku SB-700 a ukázky snímků. Ukázkové snímky pořízené bleskem SB-700 V této brožuře jsou představeny různé metody použití blesku SB-700 a ukázky snímků. Cz Radost z osvětlování Osvětlení je tajemstvím zlepšování fotografování. S osvětlením

Více

ISO 400 1/400 sekundy f/5,6 ohnisko 55 mm. 126 CANON EOS 550D: Od momentek k nádherným snímkům

ISO 400 1/400 sekundy f/5,6 ohnisko 55 mm. 126 CANON EOS 550D: Od momentek k nádherným snímkům 6 ISO 400 1/400 sekundy f/5,6 ohnisko 55 mm 126 CANON EOS 550D: Od momentek k nádherným snímkům Řekněte sýr REŽIMY A FUNKCE FOTOAPARÁTU PRO SKVĚLÉ PORTRÉTY Fotografování lidí je jednou z největších radostí

Více

FOTOGRAFICKÉ KURZY ČESKÉ BUDĚJOVICE

FOTOGRAFICKÉ KURZY ČESKÉ BUDĚJOVICE FOTOGRAFICKÉ KURZY ČESKÉ BUDĚJOVICE NÁŠ PŘÍSTUP Nejsme vystudovaní pedagogové ani fotografové, přesto si díky mnohaleté praxi myslíme, že již máme dostatečné znalosti a přehled abychom mohli poradit dalším.

Více

Úvod...9 Historie počítačů...9 Digitální fotoaparát...10 Co čekat od počítače...10 Historie od verze 5 po verzi 8...10

Úvod...9 Historie počítačů...9 Digitální fotoaparát...10 Co čekat od počítače...10 Historie od verze 5 po verzi 8...10 Obsah Úvod...................................................9 Historie počítačů...................................9 Digitální fotoaparát.................................10 Co čekat od počítače...............................10

Více

Digitální fotografie. Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová

Digitální fotografie. Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová Digitální fotografie Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová Téma sady didaktických materiálů Digitální fotografie I. Číslo a název šablony Číslo didaktického materiálu Druh didaktického materiálu

Více

Fotografický aparát. Fotografický aparát. Fotografický aparát. Fotografický aparát. Fotografický aparát. Fotografický aparát

Fotografický aparát. Fotografický aparát. Fotografický aparát. Fotografický aparát. Fotografický aparát. Fotografický aparát Michal Veselý, 00 Základní části fotografického aparátu tedy jsou: tělo přístroje objektiv Pochopení funkce běžných objektivů usnadní zjednodušená představa, že objektiv jako celek se chová stejně jako

Více

Acer Digital Camera CR-8530

Acer Digital Camera CR-8530 Acer Digital Camera CR-8530 Uživatelská příručka OBSAH 2 ÚVOD 2 Obsah balení 3 SEZNÁMENÍ S FOTOAPARÁTEM 3 Pohled zepředu 4 Pohled zezadu 6 Otočný volič režimů 7 Ikony na LCD monitoru 10 ZAČÍNÁME 10 Založení

Více

Základy techniky - fotoaparát

Základy techniky - fotoaparát Základy techniky - fotoaparát 1 XXXXXXX návod je pro zbabělce XXXXXXX 2 Podstata digitální fotografie rozdíl mezi analogovou a digitální fotografií je především ve způsobu záznamu obrazu na citlivou vrstvu

Více

OBŘAD. Ocení, že jim chce někdo naslouchat a respektovat jejich výsostné území. Vrátí Vám to ve formě vstřícnosti.

OBŘAD. Ocení, že jim chce někdo naslouchat a respektovat jejich výsostné území. Vrátí Vám to ve formě vstřícnosti. OBŘAD Téměř vždy si najdu chvilku, abych se pustil do řeči s oddávajícím či farářem Je fajn si vyslechnout jejich pravidla Neptám se ani tak z důvodů, že bych netušil, co se smí a co nikoliv (stačí to

Více

Ukázkové snímky pořízené bleskem SB-910

Ukázkové snímky pořízené bleskem SB-910 Ukázkové snímky pořízené bleskem SB-910 V této brožuře jsou představeny různé metody použití blesku SB-910 a ukázky snímků. 1 Cz Krok do tvůrčího osvětlování Odhalte strukturu objektů a přidejte hloubku

Více

začněte opravdu fotit!

začněte opravdu fotit! začněte opravdu fotit! Expoziční režimy Lenka Smolinská LenkaS Photo www.jaknafoceni.cz ZAČNĚTE OPRAVDU FOTIT: EXPOZIČNÍ REŽIMY Fotografie: Lenka Smolinská Text: Lenka Smolinská Copyright 2015 Lenka Smolinská

Více

Multimediální systémy. 05 Digitální fotografie

Multimediální systémy. 05 Digitální fotografie Multimediální systémy 05 Digitální fotografie Michal Kačmařík Institut geoinformatiky, VŠB-TUO Obsah prezentace 1. Úvod 2. Princip digitální fotografie 3. Fotografická technika co vybrat? 4. Základní pojmy

Více

GIMP ZÁKLADNÍ ÚPRAVY

GIMP ZÁKLADNÍ ÚPRAVY Cíle lekce Změna velikosti obrázku GIMP ZÁKLADNÍ ÚPRAVY Použití transformací na celý obrázekzákladní úpravy obrázku Změna velikosti obrázku Změna velikosti obrázku je základní dovednost při práci s grafickým

Více

DSC. Cyber-Shot. DSCHX1.CEE9 9533 11490 10 4905524598735 Revoluce ve světe kompaktních fotoaparátů. HX1 s

DSC. Cyber-Shot. DSCHX1.CEE9 9533 11490 10 4905524598735 Revoluce ve světe kompaktních fotoaparátů. HX1 s HX1.CEE9 9533 11490 10 4905524598735 Revoluce ve světe kompaktních fotoaparátů. HX1 s novým snímačem CMOS!!! Kompaktní digitální fotoaparát Cyber-shot s optickou stabilizací a vysokou citlivostí ISO3200,

Více

Základy digitální fotografie. Základní pojmy

Základy digitální fotografie. Základní pojmy Základy digitální fotografie Základní pojmy 1 Proč fotografujeme Rodinné foto - osobní potřeba Dokument, reportáž - osobní nebo sdělování Dokumentace, fotopoznámky - pracovní Technická fotografie - pracovní

Více

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í A K T I V I T A J E S P O L U F I N A N C O V Á N A E V R O P S K Ý M S O C I Á L N Í M F O N D E M A S T Á T N Í M R O Z P O Č T E M Č E S K É R

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

JAK PŮJČOVÁNÍ POLAROIDŮ FUNGUJE?

JAK PŮJČOVÁNÍ POLAROIDŮ FUNGUJE? Chcete si zapůjčit Polaroid, anebo jím nechat nafotit Vaši akci? Podívejte se na náš přehled a vyberte si ten pravý typ. Pak už si ho stačí jenom rezervovat. Polaroid je geniálním společníkem: kdekoliv

Více

SYLABUS Digitální fotografie, Úpravy a vylepšení digitálních fotografií 1.0 (DF2)

SYLABUS Digitální fotografie, Úpravy a vylepšení digitálních fotografií 1.0 (DF2) SYLABUS Digitální fotografie, Úpravy a vylepšení digitálních fotografií 1.0 (DF2) Upozornění: Oficiální znění Sylabu Digitální fotografie 1.0 je publikováno na webových stránkách pracovní skupiny ECDL-CZ

Více

Panoramatická fotografie

Panoramatická fotografie Panoramatická fotografie Jan Hnízdil xhnij08@vse.cz VŠE Praha Fakulta informatiky a statistiky Panoramatická fotografie p.1/37 Osnova Panoramatická fotografie, jak jí vytvořit, programy na tvorbu panoramatických

Více

Název: Vlastnosti oka, porovnání s fotoaparátem

Název: Vlastnosti oka, porovnání s fotoaparátem Název: Vlastnosti oka, porovnání s fotoaparátem Autor: Mgr. Petr Majer Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět (mezipředmětové vztahy) : Fyzika (Biologie) Tematický celek: Optika

Více

Úvod 7. Komu je kniha určena 7. Kapitola 1 Specifika astronomické fotografie 8

Úvod 7. Komu je kniha určena 7. Kapitola 1 Specifika astronomické fotografie 8 OBSAH Úvod 7 Komu je kniha určena 7 Kapitola 1 Specifika astronomické fotografie 8 Čím se liší fotografování noční oblohy od běžného fotografování 10 Nejlepším prostředím je černočerná tma 10 I ta nejjasnější

Více

Pokud se objekt nepohybuje a jde vám o zasazení objektu do prostředí prodlužte čas na fotoaparátu. Většinou dojde k pohybové neostrosti pozadí.

Pokud se objekt nepohybuje a jde vám o zasazení objektu do prostředí prodlužte čas na fotoaparátu. Většinou dojde k pohybové neostrosti pozadí. Expozice s bleskem Expozici bleskem ovlivňuji již zapomenutá pravidla pro manuální pro ovládání blesku: Směrné číslo je definováno pro ISO 100 a udává maximální vzdálenost v metrech, kde je blesk ještě

Více

Eastman Kodak Company 343 State Street Rochester, New York, 14650 Eastman Kodak Company, 2004 Kodak a Kodak Professional jsou obchodní známky

Eastman Kodak Company 343 State Street Rochester, New York, 14650 Eastman Kodak Company, 2004 Kodak a Kodak Professional jsou obchodní známky Eastman Kodak Company 343 State Street Rochester, New York, 14650 Eastman Kodak Company, 2004 Kodak a Kodak Professional jsou obchodní známky (trademark) Eastman Kodak Company. 2 O vašem fotoaparátu Popis

Více

Dobrý fotograf. může být každý. 10 lekcí, které vás naučí fotografovat lépe JOHN GARRET & GRAEME HARRIS

Dobrý fotograf. může být každý. 10 lekcí, které vás naučí fotografovat lépe JOHN GARRET & GRAEME HARRIS E N C Y K L O P E D I E G R A F I K A A F O T O G R A F I E Dobrý fotograf může být každý 10 lekcí, které vás naučí fotografovat lépe JOHN GARRET & GRAEME HARRIS Dobrý fotograf může být každý 10 lekcí,

Více

KAPITOLA 1 - Už žádná automatika! PRAKTICKÉ CVIČENÍ 1 - Nastavení správné hodnoty ISO KAPITOLA 2 - Zvládněte WB jednoduše

KAPITOLA 1 - Už žádná automatika! PRAKTICKÉ CVIČENÍ 1 - Nastavení správné hodnoty ISO KAPITOLA 2 - Zvládněte WB jednoduše Obsah této knihy Proč si koupit tuto knihu? O autorovi Poděkování Online obrazová příloha Copyrights Symboly použité v této knize KAPITOLA 1 - Už žádná automatika! Proč si automatika digitálního fotoaparátu

Více

Vizualizace v ArConu (3.část) Ostatní

Vizualizace v ArConu (3.část) Ostatní Vizualizace v ArConu (3.část) Ostatní Už víte jak nastavit světla, textury a materiály. Stále však existují možnosti, jak výsledný efekt vizualizace vylepšit. Nastavení pohledu Stejně důležité jako nastavení

Více

Malý průvodce digitální fotografií

Malý průvodce digitální fotografií 1 Malý průvodce digitální fotografií verze 1.0 (2013) Martin Valent www.lifephoto.info Všechna práva vyhrazena. Žádná část této knihy nesmí být kopírována nebo jinak reprodukována bez výslovného souhlasu

Více

1. DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT

1. DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT Digitální fotografie Světlo procházející objektivem dopadá na světlocitlivý materiál (film nebo obrazový snímač), kde se zobrazovaná scéna obtiskne. Světla nesmí dopadat na film či obrazový snímač ani

Více

Hlavní znaky : 1. Bezdrátové řízení studiového blesku. 2. Bezdrátové řízení systémového blesku. 3. Bezdrátové ovládání spouště a závěrky fotoaparátu.

Hlavní znaky : 1. Bezdrátové řízení studiového blesku. 2. Bezdrátové řízení systémového blesku. 3. Bezdrátové ovládání spouště a závěrky fotoaparátu. Uživatelský manuál Úvod k výrobku Přístroj Trigmaster je bezdrátové zařízení pracující na frekvenci 2,4 GHz. Trigmaster umožňuje nastavení provozu na 16 nezávislých kanálech. Při použití fotoaparátů Nikon

Více

pracovní list studenta Kombinatorika, pravděpodobnost, základy statistiky Jak jsou vysocí? Mirek Kubera

pracovní list studenta Kombinatorika, pravděpodobnost, základy statistiky Jak jsou vysocí? Mirek Kubera Výstup RVP: Klíčová slova: pracovní list studenta Kombinatorika, pravděpodobnost, základy statistiky Mirek Kubera žák diskutuje a kriticky zhodnotí statistické informace a daná statistická sdělení, volí

Více

Grafická a multimediální laboratoř KOMPOZICE 2B.

Grafická a multimediální laboratoř KOMPOZICE 2B. KOMPOZICE 2B. DALŠÍ ZÁSADY ŘEŠENÍ KOMPOZICE Grafická a multimediální laboratoř šikmé linie a diagonála efektní je esovitá křivka přes diagonálu dává pocit prostoru, hloubky a rytmu neměla by úplně opustit

Více

Inteligentní řešení kamerového systému

Inteligentní řešení kamerového systému Inteligentní řešení kamerového systému Uživatelský manuál Přehrávání a zálohování záznamů Přehrávání Přehrávání pořízených videozáznamů, zobrazení a vyhledávání neobvyklých událostí a informací o systému

Více

DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT. Specifikace digitálního fotoaparátu Nikon COOLPIX S1. NIKON spol. s r.o. Kodaňská 46 Praha 10 www.nikon.cz

DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT. Specifikace digitálního fotoaparátu Nikon COOLPIX S1. NIKON spol. s r.o. Kodaňská 46 Praha 10 www.nikon.cz Specifikace digitálního fotoaparátu Nikon COOLPIX S1 Typ: Digitální fotoaparát S1 Počet efektivních pixelů: 5,1 miliónu Snímač CCD: 1/2,5 palce (celkem 5,36 miliónů pixelů) Obrazové režimy: High (2592*),

Více

Autodesk Inventor 8 - výkresová dokumentace, nastavení

Autodesk Inventor 8 - výkresová dokumentace, nastavení Autodesk Inventor 8 - výkresová dokumentace, nastavení Obrázek 1: Náčrt čepu Doporučuji založit si vlastní kótovací styl pomocí tlačítka Nový. Nový styl vznikne na základě předchozího aktivního stylu.

Více

viagps 3.0 Black edition Uživatelská příručka

viagps 3.0 Black edition Uživatelská příručka viagps 3.0 Black edition Uživatelská příručka Obsah 1. Úvod..... 4 2. Navigace k cíli... 6 3. Navigace... 8 4. Náhled a editace trasy... 9 4.1. Jak změnit cíl cesty nebo přidat průjezdové body... 9 4.2.

Více

Fotografické a filmové kurzy ZAZNAMENEJTE KRÁSY POŠUMAVÍ

Fotografické a filmové kurzy ZAZNAMENEJTE KRÁSY POŠUMAVÍ Spolek podnikatelů ve venkovské turistice - jihozápad, o. s. Fotografické a filmové kurzy ZAZNAMENEJTE KRÁSY POŠUMAVÍ Sborník přednášek 2013 Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje

Více

IVT. Úprava fotografií. 8. ročník

IVT. Úprava fotografií. 8. ročník IVT Úprava fotografií 8. ročník listopad, prosinec 2013 Autor: Mgr. Dana Kaprálová Zpracováno v rámci projektu Krok za krokem na ZŠ Želatovská ve 21. století registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3443

Více

M I K R O S K O P I E

M I K R O S K O P I E Inovace předmětu KBB/MIK SVĚTELNÁ A ELEKTRONOVÁ M I K R O S K O P I E Rozvoj a internacionalizace chemických a biologických studijních programů na Univerzitě Palackého v Olomouci CZ.1.07/2.2.00/28.0066

Více

Digitální fotografie. Ing. Jiří Nechvátal. Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích. nechvatal@cbvk.cz

Digitální fotografie. Ing. Jiří Nechvátal. Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích. nechvatal@cbvk.cz Digitální fotografie Ing. Jiří Nechvátal nechvatal@cbvk.cz Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích Fotografie volně přeloženo kreslení světlem Fotoaparát princip činnosti obraz je zachycen objektivem

Více

OBSAH 1. Google Picasa...3 2. Používání programu Picasa...6 2.1 Organizování fotografií...8 2.2 Vyhledávání...8 2.3 Úprava fotografií...9 2.

OBSAH 1. Google Picasa...3 2. Používání programu Picasa...6 2.1 Organizování fotografií...8 2.2 Vyhledávání...8 2.3 Úprava fotografií...9 2. Digitální fotoalbum OBSAH 1. Google Picasa...3 2. Používání programu Picasa...6 2.1 Organizování fotografií...8 2.2 Vyhledávání...8 2.3 Úprava fotografií...9 2.4 Tisk fotografií...10 2.5 Webové album...11

Více

Seznam: 1. Nastavení. 2. Provoz. 3. Stažení. 4. Montáž /příslušenství

Seznam: 1. Nastavení. 2. Provoz. 3. Stažení. 4. Montáž /příslušenství Seznam: 1. Nastavení 2. Provoz 3. Stažení 4. Montáž /příslušenství 1) Nastavení Vložte do kamery baterie a paměťovou kartu. Otevřete kryt bateriového prostoru nacházející se na zadní straně fotoaparátu.

Více

Uživatelská příručka programu CEWE fotosvět profi

Uživatelská příručka programu CEWE fotosvět profi Uživatelská příručka programu CEWE fotosvět profi Program CEWE fotosvět profi Vám umožní pomocí Adobe InDesign objednat CEWE FOTOKNIHU. Abyste vše zvládli správně na první pokus, přečtěte si prosím níže

Více

E-620. Tvůrčí možnosti bez hranic s Olympus E-620. Specifikace. Hledáček. Typ. Obrazový senzor. Procesor. Filtr

E-620. Tvůrčí možnosti bez hranic s Olympus E-620. Specifikace. Hledáček. Typ. Obrazový senzor. Procesor. Filtr E-620 Nejmenší a nejlehčí D-SLR* na světě se zabudovaným stabilizátorem obrazu a kreativními funkcemi! Vysoce citlivý 12,3 megapixelový Live MOS senzor 7 bodový AF systém Vysoce výkonný vestavěný stabilizátor

Více

C-7000 ZOOM C-70 ZOOM

C-7000 ZOOM C-70 ZOOM DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT C-7000 ZOOM C-70 ZOOM Pokročilý návod Podrobné vysvětlení všech funkcí, s nímž fotoaparát využijete na maximum. Základní ovládání Základní fotografování Pokročilé fotografování Přehrávání

Více

Popis základního prostředí programu AutoCAD

Popis základního prostředí programu AutoCAD Popis základního prostředí programu AutoCAD Popis základního prostředí programu AutoCAD CÍL KAPITOLY: CO POTŘEBUJETE ZNÁT, NEŽ ZAČNETE PRACOVAT Vysvětlení základních pojmů: Okno programu AutoCAD Roletová

Více

Užitečné tipy II. Posunutí více vrstev současně Vrstvy svážete klepnutím

Užitečné tipy II. Posunutí více vrstev současně Vrstvy svážete klepnutím Užitečné tipy II Užitečné tipy II Vypnutí vodítek a přichytávání k vodítkům Vodítka můžete dočasně vypnout pomocí příkazu z nabídky Zobrazení Zobrazovat vodítka. To ovšem na přichytávání výběrových oken

Více

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 4. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 4. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28. Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT Kurz MS Excel kurz 4 1 Obsah Rozdělení textu do sloupců... 3 Rozdělení obsahu na základě oddělovače... 3 Rozdělení obsahu na základě hranice sloupců... 5 Odebrat

Více

Nastavení vzhledu listů a tisk tabulek

Nastavení vzhledu listů a tisk tabulek Nastavení vzhledu listů a tisk tabulek 5 Práce s listy Nastavení vzhledu listu Nastavení zobrazení listu Tisk Další možnosti tisku Microsoft Excel 2010 Rychle hotovo! Práce s listy List sešitu je podobný

Více

Úplné zatmění Slunce 29.3.2006 první výsledky

Úplné zatmění Slunce 29.3.2006 první výsledky Úplné zatmění Slunce 29.3.2006 první výsledky Miloslav Druckmüller, VUT Brno, druckmuller@fme.vutbr.cz Hana Druckmüllerová, VUT Brno, druckmuller@fme.vutbr.cz Eva Marková, Hvězdárna v Úpici, markova@obsupice.cz

Více

Technologie 4k ultra HD. Chceme vám umožnit prohlédnout si každičký detail, a to kdekoli

Technologie 4k ultra HD. Chceme vám umožnit prohlédnout si každičký detail, a to kdekoli Technologie 4k ultra HD Chceme vám umožnit prohlédnout si každičký detail, a to kdekoli 2 Technologie 4K ultra HD Uvidíte každičký detail, a to kdekoli Zabrat velkou oblast a zároveň umožnit identifikaci

Více

Excel pro začátečníky

Excel pro začátečníky Excel pro začátečníky (12-14 hodin) 1. Základy práce s tabulkami (2 hodiny) Aktivní buňka Vkládání dat do buňky Řádek vzorců Oprava zapsaných údajů Pohyb po tabulce a listech Výběr oblasti Výška řádku

Více

Technické údajeslt-a35k

Technické údajeslt-a35k Technické údajeslt-a35k Naše příslušenství je určené pro konkrétní modely. Specifikace se mohou v různých zemích lišit. Držák objektivu Bajonet A společnosti Sony Kompatibilita objektivu Všechny typy objektivů

Více

pro digitální jednooké zrcadlovky Canon/Nikon NÁVOD K OBSLUZE

pro digitální jednooké zrcadlovky Canon/Nikon NÁVOD K OBSLUZE pro digitální jednooké zrcadlovky Canon/Nikon NÁVOD K OBSLUZE NISSIN JAPONSKO Děkujeme vám za zakoupení výrobku Nissin Abyste byli schopni správně využívat všech možností blesku, přečtěte si před jeho

Více

PHV 133012/ PHV 133014. Uživatelský manuál

PHV 133012/ PHV 133014. Uživatelský manuál PHV 133012/ PHV 133014 Uživatelský manuál Děkujeme vám za zakoupení digitálního Brinno kukátka PHV1330! Brinno kukátko využívá pro zobrazení LCD panel, který je umístěný na vašich dveřích. Ukazuje jasný

Více

Základní přehled. Dalekohled přístroj, který nám při pohledu do něj přiblíží daný předmět tolikrát, kolik činí jeho zvětšení.

Základní přehled. Dalekohled přístroj, který nám při pohledu do něj přiblíží daný předmět tolikrát, kolik činí jeho zvětšení. Základní přehled Dalekohled přístroj, který nám při pohledu do něj přiblíží daný předmět tolikrát, kolik činí jeho zvětšení. Reflektor zrcadlový dalekohled, používající ke zobrazení dvou (primárního a

Více

KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU

KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU KLÍČOVÉ POJMY textové editory formát textu tabulka grafické objekty odrážky a číslování odstavec CÍLE KAPITOLY Pracovat s textovými dokumenty a ukládat je v souborech různého

Více

Základy fotografování a editace fotek

Základy fotografování a editace fotek Vysoká škola ekonomická v v Praze Univerzita třetího věku Základy fotografování a editace fotek doc. Ing. Stanislav Horný, CSc. Praha 2011 Určeno pro studenty Univerzity třetího věku VŠE v Praze Stanislav

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro administrátory. Verze 1.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro administrátory. Verze 1. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM Manuál pro administrátory Verze 1.0 2012 AutoCont CZ a.s. Veškerá práva vyhrazena. Tento

Více

Návod k použití Verze 1.5.17

Návod k použití Verze 1.5.17 mobilní aplikace Návod k použití Verze 1.5.17 Obsah 1. CO TO JE WOLAPKA...3 2. VYTVOŘENÍ NOVÉHO TÝDNE...4 3. NÁZEV A DATUM TÝDNE...5 4. FOTOGRAFOVÁNÍ...6 4.1. FOTOGRAFOVÁNÍ DO KONKRÉTNÍ POZICE...7 4.2.

Více

DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁTY

DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁTY DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁTY Úkolem digitálního fotoaparátu je převést snímanou scénu do digitální podoby, rastrového obrázku, tedy vytvořit na paměťové kartě počítačový soubor. Na rozdíl od klasického fotoaparátu

Více

1) Videokamery 2) Webkamery

1) Videokamery 2) Webkamery 1) Videokamery 2) Webkamery Videokamera je elektronické zařízení, sloužící k zachycení pohyblivého obrazu a synchronního zvuku. Rozdělení: Analogové dnes jsou na ústupu a téměř se nevyrábí. Minulé systémy:

Více

Fotokroužek 2009/2010

Fotokroužek 2009/2010 Fotokroužek 2009/2010 První hodina Úvod do digitální fotografie Druhy fotoaparátů Diskuse Bc. Tomáš Otruba, 2009 Pouze pro studijní účely žáků ZŠ Slovanské náměstí Historie fotografie Za první fotografii

Více

Orbit TM Tellerium Kat. číslo 113.4000

Orbit TM Tellerium Kat. číslo 113.4000 Orbit TM Tellerium Kat. číslo 113.4000 Orbit TM Tellerium s velkým glóbusem Země pro demonstrování ročních období, stínů a dne a noci Orbit TM Tellerium s malou Zemí pro demonstrování fází Měsíce a zatmění

Více

MetaTrader Mobile Uživatelský manuál Operační systém Andorid HIGHSKY.CZ

MetaTrader Mobile Uživatelský manuál Operační systém Andorid HIGHSKY.CZ MetaTrader Mobile Uživatelský manuál Operační systém Andorid HIGHSKY.CZ 1 OBSAH Instalace 3 Přihlášení 4 Trh 5 Symboly 4 Graf 6 Vlastnosti grafu 7 Nový pokyn okamžitá realizace 7 Nový pokyn čekající 8

Více

GoClever Map 2.5 manuál

GoClever Map 2.5 manuál GoClever Map 2.5 manuál Obsah 1. Na dotyku záleží... 4 2. Navádění k lokaci... 5 3. Navigační okno... 7 3.1. Změna nastavení systému navigačního okna... 7 4. Hlavní vlastnosti GoClever Map 2.5... 8 5.

Více

NÁVOD K OBSLUZE. Obj. č. 7120094

NÁVOD K OBSLUZE. Obj. č. 7120094 NÁVOD K OBSLUZE Obj. č. 7120094 Před použitím si přečtěte tento manuál Poučení Tento přístroj si osvojil technologii ultrazvuku a umožňuje měřit vzdálenost, plochu a objemu. Má funkci lokalizací laserem,

Více

LAN se používá k prvnímu nastavení Vašeho DVR a když potřebujete nastavit síť na Vašem DVR pro používání po internetu.

LAN se používá k prvnímu nastavení Vašeho DVR a když potřebujete nastavit síť na Vašem DVR pro používání po internetu. Návod Video Viewer 1.9.9 1 Dodávaný licencovaný software Následující stránky popisují nejpoužívanější funkce software Video Viewer. Podrobnosti o softwaru a jeho nastavení, najdete v rozšířené příručce,

Více

Úvodem 11. Fotoaparát 16 Objektivy 16 Ohnisková vzdálenost 16 Ostření a světelnost 17 Stabilizace 17 Sluneční clona 18 Jaké objektivy tedy zvolit 18

Úvodem 11. Fotoaparát 16 Objektivy 16 Ohnisková vzdálenost 16 Ostření a světelnost 17 Stabilizace 17 Sluneční clona 18 Jaké objektivy tedy zvolit 18 OBSAH Úvodem 11 Co je to sportovní fotografie 11 Sportovní fotografie v běhu dějin 11 Legendy české sportovní fotografie 12 Kapitola 1 Výbava sportovního fotografa 15 Fotoaparát 16 Objektivy 16 Ohnisková

Více

xmobile Operační systém Andorid Uživatelský manuál X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka 1/12

xmobile Operační systém Andorid Uživatelský manuál X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka 1/12 xmobile Operační systém Andorid Uživatelský manuál 1/12 Návod xmobile OS Android Přihlášení... 3 Trh... 3 Symboly... 4 Graf... 5 Vlastnosti grafu... 6 Obchod... 6 Nový pokyn okamžitá realizace... 7 Nový

Více

Na vod k nastavenı e-mailu

Na vod k nastavenı e-mailu Na vod k nastavenı e-mailu 1. Návod k nastavení e-mailových schránek na serveru stribrny.net. Do e-mailových schránek lze přistupovat přes webové rozhraní Webmail nebo přes poštovního klienta. Návod popisuje

Více

Dynamický rozsah vyhovuje. Kontrola Spolehni se dodatečné zprac.

Dynamický rozsah vyhovuje. Kontrola Spolehni se dodatečné zprac. Expozice Tři parametry clona, čas, ISO Nadaný a zkušený profesionál má zvoleno manuální ovládání expozice podívá se na to co chce fotit, zvolí čas, clonu a ISO ručně zaostří a vyfotí. Podívá se na displej,

Více

Zrak II. - Slepá skvrna, zrakové iluze a klamy

Zrak II. - Slepá skvrna, zrakové iluze a klamy I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY Pracovní list č. 18 Zrak II. - Slepá skvrna, zrakové

Více

SLITE 200SW Uživatelská příručka

SLITE 200SW Uživatelská příručka SLITE 200SW Uživatelská příručka Vypínač LCD dotyková obrazovka Deska s bílým světlem USB port UV transiluminátor Ethernet USB porty Hlavní vypínač Camera CCD Sony ICX205AL je CCD obrazový senzor s 2.0

Více

Asset Management Suite. RBroker. User Manual. Date: září 19, 2013. 2010 Finamis s.r.o. Page 1 / 8

Asset Management Suite. RBroker. User Manual. Date: září 19, 2013. 2010 Finamis s.r.o. Page 1 / 8 Asset Management Suite User Manual Date: září 19, 2013 2010 Finamis s.r.o. Page 1 / 8 Table of Contents 1 Úvod... 3 2 Podporované prohlížeče... 3 3 Přihlášení... 3 4 Jazyk aplikace... 4 5 Aplikace... 4

Více

NAITECH DVC DIGITÁLNÍ VIDEO KAMERA NÁVOD K POUŽITÍ. www.naitech.eu NAI TECH WORLD OF NEW TECHNOLOGIES. Děkujeme za zakoupení výrobku NAITECH,

NAITECH DVC DIGITÁLNÍ VIDEO KAMERA NÁVOD K POUŽITÍ. www.naitech.eu NAI TECH WORLD OF NEW TECHNOLOGIES. Děkujeme za zakoupení výrobku NAITECH, NAI DVC DIGITÁLNÍ VIDEO KAMERA Děkujeme za zakoupení výrobku NAI, a přejeme Vám s jeho užíváním prožití mnoha příjemných okamžiků. Vývoji výrobku jsme věnovali maximální úsilí a nemálo prostředků. Můžeme

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

JAK SPRÁVNĚ FOTIT. v jakékoliv situaci. Josef Cvrček. toto dílo je chráněno autorským zákonem

JAK SPRÁVNĚ FOTIT. v jakékoliv situaci. Josef Cvrček. toto dílo je chráněno autorským zákonem 1 JAK SPRÁVNĚ FOTIT v jakékoliv situaci Josef Cvrček toto dílo je chráněno autorským zákonem 2013 Pomáhám lidem, aby měli radost. Nejen z focení www.blogfotografa.cz 2 OBSAH Nudné prohlášení... 7 úvodem...

Více

Manuál pro ověření digitálního podpisu v pdf dokumentech společnosti EKO-KOM, a.s.

Manuál pro ověření digitálního podpisu v pdf dokumentech společnosti EKO-KOM, a.s. Manuál pro ověření digitálního podpisu v pdf dokumentech společnosti EKO-KOM, a.s. 2011 EKO-KOM, a.s. 1. ÚVOD Vzhledem k častým dotazům týkajících se elektronického (digitálního) podpisu obsaženého v dokumentech

Více

Základní charakteristika a funkce

Základní charakteristika a funkce Společnost FUJIFILM uvádí na trh FUJIFILM X-A1: kompaktní a stylový základní fotoaparát řady FUJIFILM X s výměnnými objektivy, velkým snímačem APS-C CMOS a procesorem EXR II. FUJIFILM Corporation (Prezident:

Více

Vícenásobná expozice různými druhy světla. Foto: Jan Pohribný

Vícenásobná expozice různými druhy světla. Foto: Jan Pohribný Vícenásobná expozice různými druhy světla. Foto: Jan Pohribný DRUHY SVĚTLA Druhy světla Při fotografické praxi se setkáme většinou s přírodním světlem, ranním, denním, večerním, nočním. Je nejpřirozenější

Více

Nástrojová lišta v editačním poli

Nástrojová lišta v editačním poli Nástrojová lišta v editačním poli Název projektu PŘEJÍT NA konkrétní sekci webu ZOBRAZIT zobrazí a) pracovní verzi webu (tj. nepublikovanou) b) publikovanou verzi webu a) Odstranit odstraní zobrazenou

Více

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou SVĚTLO Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou nám mnoho informací o věcech kolem nás. Vlastnosti světla mohou být ukázány na celé řadě zajímavých pokusů. Uvidíš svíčku?

Více

Elektronická příručka uživatele Selection CAD

Elektronická příručka uživatele Selection CAD Elektronická příručka uživatele Selection CAD Verze: 1.0 Název: CZ_AutoCAD_V1.PDF Témata: 1 Základy Selection CAD (AutoCAD)...2 2 Uživatelské rozhraní AutoCAD...2 2.1 Funkce menu...2 2.2 Funkce ikon AutoCAD...4

Více

Obrázek 46: Možnosti individuálního nastavení vzhledu Windows Vista

Obrázek 46: Možnosti individuálního nastavení vzhledu Windows Vista Jak na změnu vzhledu 178. Kde je nastavení vzhledu Windows Vista Nastavení nejen vlastností pracovní plochy, ale také ostatních vizuálních součástí systému se ukrývá pod Ovládacím panelem Vzhled a přizpůsobení.

Více

MHD v mobilu. Instalace a spuštění. Co to umí

MHD v mobilu. Instalace a spuštění. Co to umí MHD v mobilu Aplikace MHD v mobilu umí zobrazovat offline (bez nutnosti připojení) jízdní řády MHD na obrazovce mobilního telefonu. Aplikaci pro konkrétní město je možné stáhnout z našich stránek zdarma.

Více

Základy fotografování

Základy fotografování Vysoká škola ekonomická v Praze Univerzita třetího věku Základy fotografování Učební text pro předmět U065 a U066 doc. Ing. Stanislav Horný, CSc. Praha 2007 Obsah 1.TECHNIKA - FOTOAPARÁTY A DATA 5 1.1.

Více

xmobile Mobilní telefony iphone Uživatelský manuál X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka 1/14

xmobile Mobilní telefony iphone Uživatelský manuál X-Trade Brokers DM S.A., organizační složka 1/14 xmobile Mobilní telefony iphone Uživatelský manuál 1/14 Návod xmobile iphone Přihlášení... 3 Trh... 4 Seznam symbolů... 5 Graf... 6 Vlastnosti grafu... 7 Obchod... 8 Nový pokyn - okamžitý... 9 Nový pokyn

Více