Jan Tuč ek SUPERB. chlouba znač ky Škoda

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jan Tuč ek SUPERB. chlouba znač ky Škoda"

Transkript

1 Jan Tuč ek SUPERB chlouba znač ky Škoda o d r o k u d o s o u č a s n o s t i

2

3 Jan Tuček SUPERB chlouba značky Škoda grada publishing

4 Upozornění pro čtenáře a uživatele této knihy Všechna práva vyhrazena. Žádná část této tištěné či elektronické knihy nesmí být reprodukována a šířena v papírové, elektronické či jiné podobě bez předchozího písemného souhlasu nakladatele. Neoprávněné užití této knihy bude trestně stíháno. Jan Tuček SUPERB chlouba značky Škoda Vydala Grada Publishing, a. s. U Průhonu 22, Praha 7 tel.: , fax: jako svou publikaci Odpovědná redaktorka Věra Slavíková Grafická úprava a sazba Jakub Náprstek Počet stran 144 První vydání, Praha 2015 Vytiskly Tiskárny Havlíčkův Brod, a. s. Grada Publishing, a.s., 2015 Cover Design Jakub Náprstek, 2015 Názvy produktů, firem apod. použité v knize mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. ISBN

5 obsah 1 PÁR VĚT NA ÚVOD 6 2 NEŽ VYJEL SUPERB 10 3 DVĚ PRVNÍ SÉRIE 18 4 VLAJKOVÁ LOĎ 32 5 ŠEST I OSM VÁLCŮ 44 6 MENŠÍ BRATR 60 7 LÉTA VÁLEČNÁ 72 8 SUPERB POVÁLEČNÝ 90 9 V NOVÉM TISÍCILETÍ DRUHÁ GENERACE DESIGN, TECHNIKA, KOMFORT PÁR SLOV NA ZÁVĚR 142

6 1 PÁR VĚT NA ÚVOD

7 Od poloviny třicátých let minulého století reprezentovala značku Škoda ucelená, konstrukčně i stylisticky provázaná řada osobních automobilů zvučných jmen. Společným jmenovatelem všech byl podvozek s páteřovým rámem, nezávislé zavěšení všech čtyř kol s odpružením příčnými listovými pery a pohledné karoserie decentně zaoblených tvarů.

8 2 NEŽ VYJEL SUPERB

9 Počátkem dubna 1934 měla na pražském autosalonu premiéru Škoda 637 s páteřovým rámem, nezávislým zavěšením všech čtyř kol a dvoulitrovým šestiválcovým motorem. Byla první velkou škodovkou nové generace, stála na vrcholu pyramidy, jejíž základ a střed tvořily typy Popular a Rapid. Její zdokonalený nástupce dostal zvučné jméno Superb.

10 3 DVĚ PRVNÍ SÉRIE

11 První Škoda Superb vyjela na silnice na podzim roku 1934, sériové automobily následovaly v březnu Ve dvou sériích bylo do května 1936 vyrobeno celkem 150 podvozků typu 640, z nichž drtivá většina byla karosována v mateřské automobilce, převážně do podoby limuzín se šesti bočními okny. Jen čtyři podvozky oblékly specializované karosárny.

12 4 VLAJKOVÁ LOĎ

13 Ve druhé polovině třicátých let plnil Superb úlohu vlajkové lodi značky Škoda a zároveň se stal uznávaným symbolem společenského postavení. Objem šestiválce byl postupně zvětšen na 2,9 l, v sezóně 1937 výroba vozů Superb kulminovala. Třicet limuzín bylo v onom roce vyvezeno do Jugoslávie, o dva roky později je následoval stejný počet polokabrioletů.

14 5 ŠEST I OSM VÁLCŮ

15 V letech 1938 a 1939 se dramaticky měnila politická situace ve středoevropském prostoru, mladoboleslavská automobilka však navzdory tomu pokračovala ve vývoji i výrobě. Představila modernizovaný Superb 3000 vybavený řadovým šestiválcem s rozvodem OHV a zhotovila prototypy automobilu Superb 4000 poháněné vidlicovým osmiválcem.

16 6 MENŠÍ BRATR

17 Novinkou podzimu 1936 byl Favorit, prostorný vůz střední třídy se čtyřválcovým motorem SV o objemu 1,8 l, jenž dostal za úkol vyplnit mezeru mezi typy Rapid a Superb. Konstrukcí podvozku s páteřovým rámem i tvary karoserie navazoval na své sourozence, zákazník si jej mohl objednat v podobě čtyřmístného sedanu, nebo šestimístné limuzíny.

18 7 LÉTA VÁLEČNÁ

19 Na jaře 1940 byla ukončena výroba civilních automobilů Superb, v červnu téhož roku opustily výrobní linku první vojenské vozy s typovým označením 952 alias Kfz 15. Měly upravený podvozek typu Superb 3000, zvětšenou světlou výšku, osvědčený šestiválec OHV 3,14 l a otevřenou čtyřdveřovou karoserii krabicovitých tvarů s plátěnou střechou.

20 8 SUPERB POVÁLEČNÝ

21 V roce 1946 byl čerstvě znárodněné automobilce zadán úkol dodat státním úřadům omezený počet velkých služebních vozů. Poválečný Superb 3000 s volantem vlevo převzal motor i podvozek svého předchůdce ročníku 1939, dostal však zcela novou karoserii, tvarově navazující na Škodu 1101 Tudor. Během následujících tří let vzniklo 162 těchto vozů.

22 9 V NOVÉM TISÍCILETÍ

23 Spojení s koncernem Volkswagen odstartovalo na jaře 1991 pozoruhodný vzestup značky Škoda. Prvních deset let úspěšné spolupráce v rámci německého koncernu korunovala česká automobilka představením vozu vyšší střední třídy, který do té doby v nabídce neměla. Dostal jméno Superb a navázal tak na tradici velkých škodovek ze třicátých a čtyřicátých let.

24 10 DRUHÁ GENERACE

25 Superb druhé novodobé generace slavil premiéru počátkem března 2008 na ženevském autosalonu. Měl motor uložený napříč a vyznačoval se dvojím otvíráním zadních pátých dveří s označením TwinDoor. V září 2009 nabídku rozšířilo prostorné pětidveřové kombi, jež se stejně jako základní karosářská verze vyrábělo i v provedení s pohonem čtyř kol.

26 11 DESIGN, TECHNIKA, KOMFORT

27 Superb třetí generace se poprvé představil veřejnosti 17. února 2015 na velkolepé párty v pražském Karlíně, oficiální premiéru pak slavil počátkem března v Ženevě. Zaujal osobitým a sebevědomým designem, moderní technikou a pečlivým zpracováním všech detailů. Nabízí nejen nejprostornější interiér ve své třídě, ale také vysokou míru jízdního komfortu.

28 12 PÁR SLOV NA ZÁVĚR

29 Na počátku byla snaha podrobně zmapovat historii automobilů Škoda Superb z třicátých a čtyřicátých let minulého století podobným způsobem, jako před časem u vozů Popular a Rapid. Díky bohaté dobové dokumentaci dochované v mladoboleslavském továrním archivu i ve fondu někdejšího plzeňského koncernu se to podařilo, včetně řady případů, kdy automobily resp. jejich podvozky a karoserie měly více životů než jeden. Při práci na osudech poválečných automobilů Superb, ano těch s vizáží velkého Tudoru, jsem si uvědomil, že by mezi oběma generacemi civilních šestiválců neměla zůstat mezera. Vojenské automobily vyráběné v Mladé Boleslavi v letech válečných bezprostředně navazovaly na Superb, z něhož mimo jiné převzaly osvědčený šestiválec OHV o objemu 3,14 l i další komponenty. Za činy svých uživatelů nemohly a v historii značky jim patří nesmazatelná kapitola. A pak se o slovo přihlásila historie novodobá, napsaná během uplynulých patnácti let v režii koncernu Volkswagen. Spojení se silným partnerem umožnilo značce Škoda zařadit se mezi významné hráče na automobilových trzích, přičemž se vozy Superb staly symbolem její emancipace. V nakladatelství se mnou měli jako obvykle svatou trpělivost, takže s jistým zpožděním, ale přece mohla vzniknout kniha, kterou jste právě dočetli, nebo alespoň prolistovali. Za obojí vám děkuje Jan Tuček

30 použité prameny: Archiv historie firmy Škoda Auto, a.s. Státní oblastní archiv Plzeň, Nepomuk-Klášter Archiv Ing. Jana Černého ml. Archiv Ing. Jiřího Hery Fotoarchiv Miroslava Skalického Archiv autora použitá literatura: DRHAL, J.: Lexikon československých automobilistů, Praha, Maximilian Donath, 1935 TŮMA, A.: Postavy našeho motorismu, Praha, Grégr a syn, 1941 KARLICKÝ, V. a kol.: Svět okřídleného šípu, Praha, Škoda a.s. a Paseka, 1999 KOŽÍŠEK, P., KRÁLÍK, J.: Cesta vzhůru , Praha, Moto Public, 2003 KOŽÍŠEK, P., KRÁLÍK, J.: Let okřídleného šípu , Praha, Moto Public, 2003 HOLOUBEK, V., KRÁLÍK, J.: Z Kvasin do celého světa, Praha, Moto Public, 2005 KRÁLÍK, J.: V soukolí okřídleného šípu, Praha, Grada Publishing, 2008 DIESTLER, R.: Příběh zapomenutého průmyslníka, Praha, Grada Publishing, 2010 Časopisy Auto, Československý motorista, Motor Revue, Škoda Mobil, Ventil poděkování: Zvláštní poděkování si zaslouží Mgr. Lukáš Nachtmann, vedoucí archivu historie společnosti Škoda Auto, a.s. a paní Irena Hozáková, pracovnice tohoto archivu, bez jejichž laskavé a účinné pomoci by tato kniha nemohla vzniknout. Další zvláštní poděkování patří Mgr. Ladislavě Nohovcové, pracovnici Státního oblastního archivu Plzeň, která spravuje fondy koncernu Škoda. Díky ní se podařilo dohledat řadu zajímavých informací a fotografií, které tuto publikaci významně obohatily. Poděkování patří také níže jmenovaným, kteří mi jak doufám velkoryse prominou, že pro zjednodušení neuvádím jejich akademické tituly: Vlasta Bečková, Jan Černý ml., Nebojsa Djordjevic, Jiří Frynta, Martin Harák, Jiří Hera, Vladimír Holoubek, Petr Hošťálek, Jan Králík, Karel Kupka, František Kusovský, Silvie Plavecká, Miroslav Skalický. 144 SUPERB CHLOUBA ZNAČKY ŠKODA

31 První prototyp vozu Škoda Superb vyjel na silnice na podzim roku 1934, sériové automobily následovaly na jaře Byly určeny majetným a vlivným zákazníkům z nejvyšších společenských vrstev, většinu produkce proto tvořily luxusní limuzíny. Tato publikace podrobně mapuje historii klasických automobilů Superb z let 1934 až 1950, včetně od nich odvozených vojenských vozidel. Závěrečná třetina knihy je věnována moderním vozům Škoda Superb od roku 2001 po současnost. Grada Publishing, a.s. U Průhonu 22, Praha 7 tel.: , fax:

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Grada Publishing U k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k n i h k u p e c t v í w w w. k o s m a s. c z, U I D : K O S 1 9 1 8 8 7 (elektronická

Více

Obsah. Úvod 7. 1 Historie vozu i místa jeho výroby 9

Obsah. Úvod 7. 1 Historie vozu i místa jeho výroby 9 Obsah Úvod 7 1 Historie vozu i místa jeho výroby 9 2 Základní informace 16 2.1 Oficiální vůz prestižních akcí...............................................................16 2.2 Poslání, výzva, skutečnost.................................................................16

Více

Jan Neumann. Autobus Škoda 706 RO. historie, vývoj, technika, jiné využití. Grada Publishing

Jan Neumann. Autobus Škoda 706 RO. historie, vývoj, technika, jiné využití. Grada Publishing Jan Neumann Autobus Škoda 706 RO historie, vývoj, technika, jiné využití Grada Publishing Jan Neumann Autobus Škoda 706 RO Vydala Grada Publishing, a. s. U Průhonu 22, Praha 7 obchod@grada.cz, www.grada.cz

Více

80 let dálkovy ch jízd Sˇkody Popular sveˇtem První Zdeneˇk Vacek populární odo sˇkodovka sˇk populár Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D.

80 let dálkovy ch jízd Sˇkody Popular sveˇtem První Zdeneˇk Vacek populární odo sˇkodovka sˇk populár Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D. Zdeněk Vacek První populární škodovka 80 let dálkových jízd Škody Popular světem SŠˇebelova Kalkata Procházkova hvězdice Elstnerova Amerika Čapkova Anglie 80 let dálkových jízd Škody Popular světem Zdeněk

Více

Martin Harák. Autobus Karosa Š 11. historie, vývoj, technika, jiná provedení

Martin Harák. Autobus Karosa Š 11. historie, vývoj, technika, jiná provedení Martin Harák Autobus Karosa Š 11 historie, vývoj, technika, jiná provedení retro ro Martin Harák Autobusy Karosa Š 11 historie, vývoj, technika, jiná provedení Grada Publishing Upozornění pro čtenáře

Více

Z laurinky se stala Škoda. Roadster Škoda 110 Škoda 120 Škoda-Hispano-Suiza Škoda 4R, 6R Škoda 422, 430 Škoda 645 Škoda 633 Škoda 637

Z laurinky se stala Škoda. Roadster Škoda 110 Škoda 120 Škoda-Hispano-Suiza Škoda 4R, 6R Škoda 422, 430 Škoda 645 Škoda 633 Škoda 637 Z laurinky se stala Škoda Roadster Škoda 110 Škoda 120 Škoda-Hispano-Suiza Škoda 4R, 6R Škoda 422, 430 Škoda 645 Škoda 633 Škoda 637 Vpolovině dvacátých let se zdálo, že firma Laurin & Klement je z nejhoršího

Více

Škoda Popular 1100 OHV

Škoda Popular 1100 OHV Škoda Popular 1100 OHV jako čtyřdveřový sedan ročníku 1938 Od SV k OHV Popular debutoval na jaře 1934 coby skromný, ale dospělý vůz pro široké vrstvy motoristů. Jeho základem byl páteřový rám s centrální

Více

Jan Neumann. Praga V3S. retro. historie, vojenská provedení, nástavby, modernizace

Jan Neumann. Praga V3S. retro. historie, vojenská provedení, nástavby, modernizace Jan Neumann Praga V3S retro historie, vojenská provedení, nástavby, modernizace Ukazka knihy z internetoveho knihkupectvi www.kosmas.cz Jan Neumann Praga V3S historie, vojenská provedení, nástavby, modernizace

Více

Západočeská univerzita v Plzni Fakulta filozofická. Bakalářská práce Vývoj automobilového průmyslu v Československu Antonín Karban

Západočeská univerzita v Plzni Fakulta filozofická. Bakalářská práce Vývoj automobilového průmyslu v Československu Antonín Karban Západočeská univerzita v Plzni Fakulta filozofická Bakalářská práce Vývoj automobilového průmyslu v Československu Antonín Karban Plzeň 2012 Západočeská univerzita v Plzni Fakulta filozofická Katedra antropologických

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Jiří Wohlmuth Jawa 50 Pionýr historie, vývoj, technika, sport Grada Publishing (elektronická (tištěná SBN Grada 978-80-247-6926-4 Publishing, verze

Více

ZÁVĚREČNÁ PRÁCE. Historie československého a českého automobilového průmyslu

ZÁVĚREČNÁ PRÁCE. Historie československého a českého automobilového průmyslu ZÁVĚREČNÁ PRÁCE Historie československého a českého automobilového průmyslu Olomouc, červen 2011 Marek POBEŽAL Fakultní základní škola Olomouc, Hálkova 4 2 Obsah 1. Vývoj automobilového průmyslu 1.1. Objevitelé

Více

Jiří Bartuš. retro. Jawa Californian. historie, vývoj, technika, renovace. 2., rozšířené vydání

Jiří Bartuš. retro. Jawa Californian. historie, vývoj, technika, renovace. 2., rozšířené vydání Jiří Bartuš Jawa Californian retro historie, vývoj, technika, renovace 2., rozšířené vydání Jiří Bartuš Jawa Californian historie, vývoj, technika, renovace 2., rozšířené vydání Grada Publishing Upozornění

Více

Magazín NOVÁ ŠKODA SUPERB. Začátek nové éry LÉTO 2015. Magazín pro zákazníky a příznivce značky ŠKODA

Magazín NOVÁ ŠKODA SUPERB. Začátek nové éry LÉTO 2015. Magazín pro zákazníky a příznivce značky ŠKODA Magazín Magazín pro zákazníky a příznivce značky ŠKODA LÉTO 2015 NOVÁ ŠKODA SUPERB Začátek nové éry Finanční služby skupiny Volkswagen Group Úvěr Leasing Pojištění Mobilita RAPID SEDAN A RAPID SPACEBACK

Více

DOMÁCÍ A ZAHRANIČNÍ EXKURZE PO AUTOMOBILKÁCH

DOMÁCÍ A ZAHRANIČNÍ EXKURZE PO AUTOMOBILKÁCH Operační program Rozvoj lidských zdrojů Opatření 3.1 DOMÁCÍ A ZAHRANIČNÍ EXKURZE PO AUTOMOBILKÁCH zpracoval: Mgr. Jitka Nevečeřalová Mgr. Marcela Kašpárková Anotace Tento výukový materiál (učební texty)

Více

ŠkodaAuto Výroční zpráva 2004 SIMPLY CLEVER

ŠkodaAuto Výroční zpráva 2004 SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto Výroční zpráva 2004 SIMPLY CLEVER Jen málokterý výrobce automobilů se může pochlubit více než stoletou nepřetržitou tradicí. Škoda Auto však mezi ně patří. Její cesta k dnešní prosperitě začala

Více

ŠKODA Výroční zpráva. ŠKODA AUTO a.s.

ŠKODA Výroční zpráva. ŠKODA AUTO a.s. ŠKODA Výroční zpráva 2014 ŠKODA AUTO a.s. Obsah 4 Úvodní slovo Zpráva představenstva 8 Profil společnosti ŠKODA AUTO 9 Správa a řízení 9 Zpráva dozorčí rady 10 Orgány společnosti ŠKODA AUTO 12 Prohlášení

Více

ZÁKLADY DOPRAVNÍ TECHNIKY A DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY

ZÁKLADY DOPRAVNÍ TECHNIKY A DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY ZÁKLADY DOPRAVNÍ TECHNIKY A DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY Miroslav Tesař Petr Jílek Pardubice 2012 Tyto studijní materiály vznikly za finanční podpory Evropského sociálního fondu a rozpočtu České republiky v rámci

Více

číslo 2, ročník I zima 2004

číslo 2, ročník I zima 2004 číslo 2, ročník I Nový Volkswagen Golf GTI Nové Audi A3 Sportback Nová Škoda Octavia Combi nejvýkonnější reprezentant své řady (čtěte na str. 6) otevírá zcela nový segment (čtěte na str. 8) nekompromisní

Více

Škoda. vyrobená auta už nesla název Škoda, výroba motocyklů byla ukončena.

Škoda. vyrobená auta už nesla název Škoda, výroba motocyklů byla ukončena. Škoda Historie značky Škoda Podnik začínal pod názvem jmen zakladatelů Laurin a Klement. Oba vlastníci si na okraji Mladé Boleslavi pronajali menší budovu, kde začali se šesti dělníky vyrábět jízdní kola

Více

A U T O MAGAZÍN ČÍSLO

A U T O MAGAZÍN ČÍSLO A U T O ČÍSLO MAGAZÍN 01 11 AUDI A6 AVANT: REPREZENTATIVNÍ VŮZ S POHLEDNOU KAROSERIÍ, NADČASOVÝM DESIGNEM A VYSOKÝM KOMFORTEM AUTO HELLER: UŽ DVACET LET S VÁMI OCENĚNÍ ZA NEJVYŠŠÍ KVALITU SERVISU SLOVO

Více

Automobily Škoda Octavia II

Automobily Škoda Octavia II Tato publikace vychází za podpory vyhledávacích a monitorovacích systémů SHERLOG Jiří Schwarz Automobily Škoda Octavia II druhé, rozšířené vydání Vydala Grada Publishing, a. s. U Průhonu 22, Praha 7 obchod@gradapublishing.cz,

Více

CITROËN MAGAZÍN. ročník IX, jaro 2009, bezplatný výtisk

CITROËN MAGAZÍN. ročník IX, jaro 2009, bezplatný výtisk CITROËN MAGAZÍN ročník IX, jaro 2009, bezplatný výtisk M A G A Z Í N ročník X., jaro 2010 bezplatný výtisk BUDOUCNOST NA DOSAH >> Survolt a DS High Rider CITROËN A ŘÍŠE STŘEDU >> Citroën v Číně S MALÝM

Více

1/2. Škoda 110R Coupé. Pan Auto Kafka Praga Alfa 23.-25. serie 90 let Maserati Rudolf Sůva. 80 00 Kč

1/2. Škoda 110R Coupé. Pan Auto Kafka Praga Alfa 23.-25. serie 90 let Maserati Rudolf Sůva. 80 00 Kč Nestranný a nezávislý měsíčník všech automobilistů a motocyklistů orientovaný na historii motorismu Č Í S L O 1/2 leden/únor 2005 80 00 Kč Hrst hřebíků se silnice Knihovnička Galerie mistrů Velo Journal

Více

Nestranný a nezávislý měsíčník všech automobilistů a motocyklistů

Nestranný a nezávislý měsíčník všech automobilistů a motocyklistů Nestranný a nezávislý měsíčník všech automobilistů a motocyklistů orientovaný na historii motorismu Č Í S L O 5květen 2009 POUZE Kč 100 00 Hrst hřebíků se silnice Kalendář akcí Velo Journal Levně na prodej

Více

ŠkodaMagazín. Nová ŠkodaOctavia Combi. Škoda Auto. Tábor. je domovem cyklokrosu. vybavuje Policii ČR. Magazín pro zákazníky a příznivce značky Škoda

ŠkodaMagazín. Nová ŠkodaOctavia Combi. Škoda Auto. Tábor. je domovem cyklokrosu. vybavuje Policii ČR. Magazín pro zákazníky a příznivce značky Škoda Magazín pro zákazníky a příznivce značky Škoda Zima 2008/09 ŠkodaMagazín Nová ŠkodaOctavia Combi Škoda Auto vybavuje Policii ČR Tábor je domovem cyklokrosu Rychlé vyřízení škody na vozidle Jsou okamžiky,

Více

ŠKODA Výroční zpráva

ŠKODA Výroční zpráva 2013 ŠKODA Výroční zpráva ŠKODA AUTO a.s. Obsah 4 Úvodní slovo Zpráva představenstva 8 Profil skupiny ŠKODA AUTO 9 Správa a řízení 9 Zpráva dozorčí rady 10 Orgány společnosti ŠKODA AUTO 12 Prohlášení o

Více

Historie Ústavu pro výzkum motorových vozidel až po jeho začlenění do TÜV SÜD Czech

Historie Ústavu pro výzkum motorových vozidel až po jeho začlenění do TÜV SÜD Czech Historie Ústavu pro výzkum motorových vozidel až po jeho začlenění do TÜV SÜD Czech Československý automobilový průmysl, který byl před válkou na vysoké technické úrovni, měl i po druhé světové válce v

Více

statistiky Základy Aplikace v technických a ekonomických oborech Jiří Neubauer, Marek Sedlačík, Oldřich Kříž

statistiky Základy Aplikace v technických a ekonomických oborech Jiří Neubauer, Marek Sedlačík, Oldřich Kříž Jiří Neubauer, Marek Sedlačík, Oldřich Kříž Základy statistiky Aplikace v technických a ekonomických oborech měření a zjišťování teoretické modely empirické modely základy induktivní statistiky počítačové

Více

a další zajímavosti ze světa historických vozidel

a další zajímavosti ze světa historických vozidel Reportáže Historie Auto roku a další zajímavosti ze světa historických vozidel Vážení čtenáři, majitelé a příznivci historických vozidel Každý z nás máme nějakou oblíbenou značku, nějaký typ vozů. Někdo

Více

Škodovák. Na návštěvu Škodovky přijel švédský král

Škodovák. Na návštěvu Škodovky přijel švédský král Škodovák číslo 77 Informační časopis skupiny ŠKODA 5/2012 Na návštěvu Škodovky přijel švédský král Rekordmanka mezi tramvajemi zamířila do Rigy ŠKODA BIKE Marathony jelo více než 2000 lidí! Vážení spolupracovníci,

Více