Jiří Bartoška Festivalový pan prezident

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jiří Bartoška Festivalový pan prezident"

Transkript

1 6 / 2013 / ročník 4 / zdarma pro vas rekl amní magazín česk ých drah ČD Restaurant Novinky v jídelních vozech MFF Karlovy Vary Soutěž o vstupenky Jiří Bartoška Festivalový pan prezident

2 Na start své cyklotrasy se jednoduše přepravíte vlakem i s kolem. Využijte výhodné přepravné již od 25 Kč! České dráhy, Váš osobní dopravce

3 editorial / 01 Vážení čtenáři, milí spolucestující, Sanitka. Pamatuji si premiérové vysílání tohoto kultovního televizního seriálu, když jsem jako malý kluk sedával s rodiči u televize. V mysli mi utkvěly některé scény, například hromadný výjezd sanitek k tragické nehodě civilního letadla na pražském Suchdole a také krvavá brada Jiřího Bartošky. Až z toho běhal mráz po zádech. To při sledování italského krimiseriálu Chobotnice jsem si pro jistotu při každé dramatičtější scéně dával polštář před oči a máma mě okřikovala: Dej ten polštář dolů nebo půjdeš spát! Dnes, když občas v hlavním vysílacím čase zapnu televizi, nestačím se divit. Jako bych se vrátil do dětství a hledám opět polštář, obří polštář, za který bych se mohl schovat, protože to, co někdy běží na obrazovkách, to věčné panoptikum, musí notně kazit vkus průměrného obyvatele naší malé a kdysi televizní a filmovou tvorbou proslavené zemičky. Mimochodem, kvalita naší současné seriálové tvorby patří mezi nejčastější témata zasílaná našimi mladými čtenáři do rubriky Co mi hlava nebere. Ono to má ale určitou logiku vždyť se vzrůstajícím počtem televizních kanálů musí přece, až na ojedinělé zázraky, notně klesat průměrná kvalitativní úroveň. Nebijte mě, studenti, ale možná by se měla zvážit základní matematika jako povinný maturitní předmět i pro umělecky nebo jazykově nadané jedince. To proto, aby mi příště představitelka PR klubu na přímý dotaz (podle jakého klíče/vzorce byla letos udělena cena za efektivitu firemních publikací) neodpověděla, že to je věc poroty. Naše věc. Cosa nostra. Příjemnou cestu vlakem přeje Zdeněk Ston, šéfredaktor kouzlo železnice Štěpán Rak Nádraží Radotín Foťte kouzla železnice a získejte Kilometrickou banku ČD! Své fotografie posílejte na Autora zveřejněných fotografií odměníme Kilometrickou bankou ČD na km v hodnotě Kč.

4 02 / obsah 07 rozhovor Jiří Bartoška Koncem tohoto měsíce nás čeká velká kulturní událost Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, jehož prezidentem je herec Jiří Bartoška. Kromě této ctěné funkce zvládá i náročná divadelní představení a role v celovečerních filmech. Nyní máte možnost vyhrát exkluzivní Festival Passy a zúčastnit se tohoto filmového svátku osobně! 11 retro Lid dvojích domácností Také patříte mezi jedince, kteří se každý víkend, od jara do podzimu, vypravují na své rekreační sídlo uprostřed přírody a užívají si klidu a pohody? Nebo naopak celý den běháte kolem záhonků a kutíte od svítání do úsvitu? Chataři a chalupáři nám tentokrát posílali své fotografie, které je zachycují při jejich typické práci či relaxaci.

5 Příští číslo vyjde obsah / 03 Elektrická pionýrka s buržoazním rodokmenem S koncem druhé světové války započala rozsáhlá elektrizace našich hlavních železničních tahů, díky níž se zrodila legenda mezi lokomotivami Bobina. Co stálo za jejím úspěchem a kde přišla ke své přezdívce? 49 ze světa železnice 35 cestopis Městečko Palermo usíná Hlavní město ostrova Sicílie se může pochlubit bohatou historií a v jeho temných uličkách se vám nemohou nevybavit scény z mafiánských filmů či seriálů. Neustálý boj o moc i holý život tu však kdysi skutečně probíhal. Jaká je dnešní realita na divokém italském jihu? 17 kultura Tipy a recenze Přinášíme vám kulturní tipy a recenze vybraných knižních, filmových, hudebních i televizních novinek, které pro vás připravil novinář a publicista Jan Kábrt. 23 cestování po ČR Liberecký kraj Lanová dráha na vrchol Ještědu je v provozu již neuvěřitelných osmdesát let. Liberecká lanovka položila základ lanovkářské tradice u nás. Vybudovali ji tehdejší Československé státní dráhy a pod značkou národního dopravce funguje dodnes. A také zde potkáte průvodčího, stejně jako ve vlaku. 43 zábava Aby vám cesta rychleji uběhla Křížovka, komiks, rubrika Co mi hlava nebere, fotosoutěž pro mladé talenty a povídka spisovatelky Markéty Hejkalové, kterou v žádné její knize nenajdete. 52 ČD průvodce ČD Restaurant Plánujete delší cestu vlakem a už dopředu přemýšlíte, kolik s sebou usmažit řízků? Nedělejte si starosti s občerstvením a nechte to na nás! Nové restaurační vozy vám poskytnou maximální komfort a z jídelního lístku si určitě vyberete. Moderní gastronomie připravovaná z čerstvých surovin je naší předností.

6 04 / novinky Železničář Plakáty na vaše četná přání Pokud patříte mezi předplatitele čtrnáctideníku Železničář, mohli jste ke své radosti najít již ve dvou číslech vložený oboustranný plakát a další připravujeme do jednoho z červnových vydání. Jestli jste prozatím pouze čtenáři časopisu ČD pro vás a toužíte také po sběratelském kousku ve formě plakátu, objednejte si předplatné Železničáře na zeleznicar.cd.cz. Pokud tak učiníte co nejdříve, další plakát vás už jistě nemine! Airport Express V létě častěji na letiště Protože naši linku Airport Express využívá stále více cestujících, dojde v období od neděle 9. června do neděle 29. září 2013 k rozšíření počtu spojů, kterými vás pohodlně a bez přestupů dopravíme z pražského hlavního nádraží na Letiště Václava Havla Praha a zpět. Interval jízd se mezi devátou hodinou ranní a čtrnáctou hodinou odpolední zkrátí na dvacet minut (nyní jezdí spoje Airport Expressu ve třicetiminutovém taktu). Odjezdy z Prahy hl. n. v době od 9.05 do h budou nově v x.05, x.25 a x.45 a odjezdy z Prahy letiště/airportu (Terminál 1) v době od 9.05 do h v x.05, x.25 a x.45. V ostatních denních dobách zůstane jízdní řád linky AE beze změn. Věříme, že cestující toto letní opatření uvítají. Další letní změny jízdního řádu vlaků ČD na Poběžte s námi centrem Olomouce Červnový podvečer, rozmanitá trať centrem města i parkem to vše dělá z Mattoni 1/2Maratonu Olomouc jeden z nejoblíbenějších v České republice. Kromě toho se 22. června poběží ještě čtyřčlenná štafeta, štafeta 2RUN kilometrů a hlavně České dráhy Rodinný běh o délce 3 kilometrů. A protože jsme hlavním partnerem tohoto běhu, opět je pro vás připravena sleva 50 % na startovné! Těšíme se na vás i u našeho stánku, kde se můžete informovat o produktových novinkách ČD.

7 novinky / 05 Akční nabídka Místenka za 0 Kč i v Pendolinech Využijte akční nabídku na období letních prázdnin. Při zakoupení jízdenky přes eshop ČD získáte místenku zdarma! Upozornění Velká výluka v Brně Velmi náročná výluka se uskuteční od 13. července do 11. srpna, kdy bude zastaven provoz mezi brněnským hlavním nádražím a nádražím v Brně-Židenicích, a to z důvodu nutných údržbových prací Správy železniční dopravní cesty na historickém viaduktu nedaleko hlavního nádraží. Výluka se dotkne především cestujících, kteří začínají nebo končí svou cestu v Brně. Chystaná opatření budou mít vliv na regionální i dálkové spoje, které tímto úsekem pravidelně projíždějí. Například vlaky EuroCity, expresní vlaky a některé rychlíky pojedou přes stanici Brno dolní nádraží, kde bude zřízeno provizorní nástupiště s navazující náhradní autobusovou dopravou k hlavnímu nádraží. Všechny vlaky budou mimořádně zastavovat ve stanici Brno-Židenice, mezi hlavním nádražím a nádražími v Králově Poli a Židenicích bude posílena tramvajová doprava. Další vlaky budou začínat a končit v jiných brněnských stanicích. Souběžně v tomto termínu bude SŽDC pracovat i na trati mezi Rousínovem a Přerovem, všechny rychlíky směr Bohumín a Olomouc budou z Brna nahrazeny autobusovou dopravou. Více podrobností včetně výlukových jízdních řádů najdete postupně na stránkách Všem cestujícím se za případné komplikace předem omlouváme. Chystáte se o prázdninách na výlet vlakem? Pak jsme právě pro vás připravili akční místenky do druhé vozové třídy pro vlaky kategorie R, Ex, EC a SC Pendolino, které lze získat při zakoupení jízdenky etiket přes eshop ČD. V případě, že vlastníte In-kartu s aplikací IN 100 %, lze tuto místenku získat i samostatně. Pokud si jízdní doklad zakoupíte u pokladní přepážky ČD nebo v jízdenkovém automatu, přijde vás místenka na 35 Kč, a to i do Pendolin včetně rezervace pro jízdní kolo (platí samostatně pro úseky Bohumín Praha a Praha Františkovy Lázně). Akční místenky jsou dostupné pouze do vyprodání zásob, předprodej místenek bude zahájen 15. června. Více na anketa články, které vás nejvíce zaujaly Výsledky ankety o nejúspěšnější článek z minulého čísla ČD pro vás: 126 % hlasů Ze světa železnice Nejslavnější inspirace pro paní Agathu (Petr Šťáhlavský) 222 % hlasů Cestopis Na zdraví našeho krále! (Jaromír Červenka) 318 % hlasů Cestování po ČR Plzeňský kraj (Tomáš Rezek) KAŽDÝ MĚSÍC NĚCO NAVÍC Speciální nabídky, které najdete na akčním regálu v prodejnách PONT market, jste si již jednoznačně oblíbili. Tento měsíc jsme pro vás jako novinku připravili nápoj MountainDew za akční cenu. V půllitrové verzi stojí po celý červen jen 20 Kč. Jde o výjimečnou chuť, která perfektně osvěží. Prodejny PONT market patří mezi první, kde je výrobek k dostání. Zastavte se pro něj i vy!

8 06 / novinky z regionů Květnové soutěže Soutěžili jste s minulým číslem ČD pro vás? Přesvědčte se, zda jste odpovídali správně. Soutěž o 3 DVD Nespoutaný Django získal: B) 2 Oscary Soutěž o 3 knihy Zámek Kozel vlastnili: C) Valdštejnové Soutěž o předplatné časopisu Turista Obrázek na titulní straně je: C) Helfenburk Olomoucký kraj Parním vlakem na oslavy 800 let města Uničova Kulaté výročí slaví město Uničov po celý rok řadou kulturních a zábavních akcí. V polovině června se uskuteční tradiční městský jarmark, který bude v rámci oslav velkolepější než jindy. Do Uničova se 15. června můžete svézt parním vlakem. Ten doprovodí průvodčí v historických uniformách. V čele vlaku s historickými vozy Rybáky pojede parní lokomotiva Kremák. Součástí soupravy bude i historický motoráček Hurvínek, občerstvení si můžete dopřát v bufetovém voze. Parní vlak vás zaveze nejen z Olomouce do města oslav a zpět, ale můžete se s ním projet i po uničovském okolí. Více Zlínský kraj Přijeďte vlakem na Dny lidí dobré vůle! informací včetně jízdního řádu a programu jarmarku najdete na internetové adrese Moravskoslezský kraj Nostalgicky na Dny Karviné Milovníci železniční nostalgie jistě uvítají možnost svézt se na letošní Dny Karviné zvláštním parním vlakem. Historické parní vlaky pojedou v sobotu 15. června z karvinského hlavního nádraží přes Soutěž o knihu Rájem rozhlednovým Součet nadmořských výšek rozhleden: 875 m n. m. Soutěž o vstupenky do Království železnic Křestní jméno spisovatelky je: Agatha Jména všech výherců najdete již nyní na Na Velehradě se 4. a 5. července konají Dny lidí dobré vůle. Letos budou ve znamení výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Akce opět nabídne pestrý program. Nejmenší návštěvníci se pobaví na tradičním Velehradu dětem, mladí fotbalisté si mohou zakopat pod vedením Antonína Panenky v soutěži fotbalových dovedností a Velehradský rukopis se rozroste o další stránky při ručním přepisování Bible. Chybět nebude ani fotografický workshop a mnoho zajímavých výstav. V rámci Večera lidí dobré vůle (4. 7. od h) se představí tři charitativní projekty, na něž můžete přispět formou DMS VELEHRAD. Od nádraží ve Starém Městě u Uh. Hradiště vás na Velehrad dovede červená turistická značka (asi 5 km). Příznivci cykloturistiky, kteří do Starého Města přicestují vlakem s jízdním kolem, se vydají po cyklotrase č Cyklostezka mezi Velehradem a Starým Městem je hojně využívána také in-line bruslaři. Petrovice u Karviné do Karviné města a zpět. Máte jedinečnou příležitost projet si úsek tratě z Petrovic u Karviné do Karviné města, na nějž osobní vlaky běžně nezavítají. Pro návštěvníky festivalu Dny Karviné bude kromě historického vlaku připraven bohatý program. Na Masarykově náměstí vystoupí řada hudebníků, mimo jiné Banjo Band Ivana Mládka, Mňága a Žďorb nebo Petr Kotvald. Na závěr je připravena diskotéka s laser show.

9 rozhovor / 07 jiří bartoška TEXT: PAVEL HRABICA FOTO: archiv mffkv, čtk Neodolatelný dr. Skalka ze Sanitky, svůdce žen z Katapultu nebo Pán Bůh z pohádky Anděl Páně. To jsou jen některé podoby Jiřího Bartošky, který mimo filmového, televizního a festivalového účinkování také stále hraje v divadlech. Hvězdy si do Karlových Varů nekupujeme!

10 08 / rozhovor Jak se dnes, s odstupem dvaceti let, díváte na rozpad původního Divadla Na zábradlí, kde jste působil až do roku 1991? Divadlo Na zábradlí bylo v podstatě studiovou scénou a ty mívají životnost tak kolem sedmi let. Takže bylo jen logické, že po čase došlo ke změnám, přišla nová poetika, kterou sem přinesl režisér Petr Lébl, a já myslím, že to tak bylo dobře. V Jakubovi a jeho pánovi v Divadle Bez zábradlí už spoustu let taháte Karla Heřmánka na ramenou. Sice ne dlouho, ale přesto. Poznáte, když má přes váhu? Myslím, že tohle představení je i ve světovém měřítku určitým rekordem. Neuvědomuji si, že by se skoro čtyřicet let někde hrála inscenace se stejným obsazením dvou hlavních rolí. Když jsme před pár lety s Karlem představení obnovovali, udělali jsme jednu změnu že se s ním na ramenou nebudu zvedat ze země, ale on na mne nasedne ze stolu. A pořád ho unesu! Osm let jste vystupoval v Příbězích obyčejného šílenství u Krobota v Dejvicích. Kde ještě vám na jevišti povolují kouřit? V Divadle Kalich hrajeme několikátou sezonu představení Moje hra. Mám tam skvělou roli zemřelého spisovatele. Většinu času ležím v rakvi a kouřím. Nikdy jste nebyl v angažmá v divadle s velkou scénou, ať už v Ústí nad Labem nebo v Brně a pak i v Praze. Nikdy vám neházeli laso do Národního nebo na Vinohrady? Hra Jakub a jeho pán Jiří Bartoška nosí na ramenou Karla Heřmánka. Jsem rád, že se podařilo dokázat, že ne všechna rozhodnutí státu musejí být nutně správná. Já jsem ale jednu sezonu v Národním divadle strávil, pak jsem vystřízlivěl a vrátil se zpět do Divadla Na zábradlí. Ve vinohradském divadle nebo i ve Švandově divadle jsem hostoval, takže jsem si vyzkoušel i to hraní na velkých scénách. Kdyby nebylo rozpadu Zábradlí a určitého bezvětří v herecké branži vůbec, pustil byste se do karlovarského festivalu? V Mojí hře v Divadle Kalich leží Jiří Baroška většinu představení v rakvi. Záchranu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary jsme tehdy vzali jako výzvu. Stát se rozhodl festival nepodporovat, protože se mu nezdál perspektivní. My jsme byli přesvědčeni, že pokud je tu filmová akce, která je druhá nejstarší v Evropě, s obrovskou tradicí, tak to smysl má. Snad jsme si to tehdy představovali s jistou dávkou nadšenecké naivity. Možná že kdybychom přesně věděli, co všechno taková organizace festivalu obnáší, tak bychom se do toho nepustili Ale dnes organizujeme dvacátý ročník a vybudovali jsme jednu z nejvýznamnějších kulturních akcí u nás. Jsem rád, že se podařilo dokázat, že ne všechna rozhodnutí státu musejí být nutně správná! V roce 1994, kdy jste s Evou Zaoralovou festival převzali, se vám podařilo přivézt Leonarda DiCapria a Philippa Noireta. Bylo v těch letech snadnější nalákat filmové hvězdy? Rozhodně to nebylo snazší. To, že se podařilo získat právě třeba Noireta nebo DiCapria, byla i souhra šťastných náhod Philippe Noiret zde natočil s Věrou Caïs Příliš hlučnou samotu a měl ten film, Hrabala a Česko velmi rád. DiCaprio zase tehdy přivezl film Co žere Gilberta Grapea? Jeho kariéra byla už nastartovaná, ale ještě to nebylo to šílenství, které se strhlo kolem Titaniku, tak si to mohl ve Varech opravdu užívat. V úspěšné komedii Líbáš jako ďábel s Oldřichem Kaiserem. Přijela některá z pozvaných hvězd kvůli vašim modrým očím? Někteří se vrátili Malkovich, De Niro, Michalkov. Je to pro festival dobrá reklama? Od počátku dodržujeme zásadu, že hvězdám za účast na festivalu nic neplatíme. Jejich návštěva je výsledkem jejich rozhodnutí a vždy je třeba najít vhodné spojení udělení ceny, prezentace nového filmu.

11 rozhovor / 09 A to, že své dojmy pak neformálně sdělují dál, je pro nás ta nejlepší reklama. Řada velkých hvězd má například společného agenta. A pokud mu třeba Antonio Banderas řekne, že se mu v Karlových Varech líbilo, je to dobrý festival a stojí za to na něj jet, pak agent může svému dalšímu klientovi návštěvu jen doporučit. Během festivalu jste se potkal a seznámil s desítkami herců, producentů, režisérů. Bývaly či bývají jejich představy o Česku jiné, než mají potom možnost sami vidět a prožít pokud jsou u nás poprvé? V prvních letech možná hosté přijížděli tak trochu do nejistoty jeli do země, o které moc nevěděli, do města, jehož jméno sotva vyslovili. Byl to pak pro ně docela příjemný šok, když je na letišti naložila limuzína a vystoupili před hotelem Pupp. Tohle se ale velmi rychle změnilo. Především od nás dostanou všichni lidé, kteří cestu osobností organizují, podrobné informace a díky internetu je ta bývalá informační bariéra dávno odstraněná. Kdyby člověk ve všech rolích hledal obavy, skončil by u dabování Večerníčků. vizitka Jiří Bartoška (66) Narodil se 24. března 1947 v Děčíně, ale dětství a mládí prožil v Pardubicích. Vystudoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění. Začínal krátce v Divadle Husa na provázku v Brně, v letech 1973 až 1978 hrál v Ústí nad Labem v Činoherním studiu. Do roku 1991 bylo jeho hereckým působištěm pražské Divadlo Na zábradlí, dnes působí na různých divadelních scénách jako např. Divadlo Bez zábradlí, Divadlo Kalich. Od roku 1994 je prezidentem znovuobnoveného MFF Karlovy Vary. S manželkou Andreou má dceru Kateřinu a syna Janka. Nechceme si takzvaně koupit hvězdu, kterou nám nějaký agent nabídne. Tato filozofie se nám už řadu let vyplácí. Skutečné osobnosti k nám jezdí prezentovat svou práci, setkávat se s dalšími filmaři, a vesměs jsou naprosto nadšeni atmosférou, která na karlovarském festivalu panuje. Tou možností potkávat se přímo s diváky. Vlastně si nepamatuji, že by od nás někdo odjížděl vysloveně zklamaný. Pro každého je ideální, když může mít kolem sebe spolehlivé a stálé spolupracovníky. Na druhou stranu to může vést k rutině. Je nesnadné vnášet do stojatých vod pohyb a vymýšlet každoročně něco nového? Festival má tu výhodu, že je vlastně každý rok stejný a pokaždé jiný. Díky té rutině, jak říkáte, už se jeho organizace natolik zprofesionalizovala a zažila, že už přesně víme, co nás čeká, na co je třeba dávat pozor, dokážeme řadu situací předvídat. Festival je zároveň každý rok nový. Představujeme nové filmy i hosty. A pak je tu spousta věcí, na které musíme reagovat. Vezměte si třeba, jak jen se za uplynulé dva tři roky změnily technologie. Před pár lety jsme většinu filmů vozili na pětatřicítkových kotoučích, dnes naopak většinu promítáme digitálně.

12 10 / rozhovor Dokázal byste žít jen s festivalem, bez hraní? Asi ne. Mám tu velkou výhodu, že jsem sám svým pánem a mohu své profese střídat. A po těch letech už vím, kdy musím být s festivalem na plný úvazek a kdy třeba mohu souběžně točit nebo hrát divadlo. To mi dává svobodu a mohu si tak hraní užívat. Jednou z vašich nejzapamatovatelnějších rolí je dr. Skalka v Sanitce. I když hrdina se smutným koncem, který zemře na těžkou nemoc. Existuje v herecké branži něco jako obava z umírajících postav? Kdyby člověk ve všech rolích měl hledat nějakou obavu, skončil by nakonec u dabování Večerníčků. Čím jste cestoval v mládí? Třeba z Pardubic do Brna na JAMU? Pardubice jsou známá železniční křižovatka, nabízí se tedy vlak Jako Pardubák jsem byl velmi hrdý na to, že v Pardubicích bylo moderní nádraží s krásnou mozaikou až jsem nabyl dojmu, že v Pardubicích máme asi to nejkrásnější nádraží na světě. Vlakem jsem samozřejmě jezdil a moje oblíbená trasa byla Karlovy Vary Mariánské Lázně. Soutěž o Festival Passy Odpovězte na soutěžní otázku a vyhrajte Festival Pass na celou dobu trvání filmového festivalu v hodnotě Kč. Který slavný režisér má navštívit letošní festival? A) Steven Spielberg B) Oliver Stone C) Ridley Scott Odpověď jednoduše zadejte do formuláře na webových stránkách do 20. června. Deset z vás obdrží dva Festival Passy. tradice Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary Letos se uskuteční již 48. ročník. První festival se konal v roce 1946, postupně se vypracoval na nejprestižnější filmovou akci ve východním bloku. Dlouhé roky se musel povinně ob rok střídat s filmovým festivalem v Moskvě. Po roce 1989 čelil nezájmu a krátkodobé konkurenci pražského festivalu a téměř zanikl. V roce 1994 byl úspěšně resuscitován novým vedením v čele s hercem Jiřím Bartoškou a filmovou publicistkou Evou Zaoralovou. Festival je držitelem kategorie A, stejně jako festivaly v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Mezi nejslavnějšími jmény, která se objevila v Karlových Varech během posledních 20 let, byli např. Roberto De Niro, Miloš Forman, Michael Douglas, Salma Hayek, Woody Harrelson, Nastassja Kinski, Morgan Freeman, Sharon Stone, Robert Redford a další. Lidé vás poměřují úspěchem, bohatstvím, prestiží, také skandály a průšvihy... Téměř se ale neví, že občas vytáhnete peníze z kapsy a přispějete někomu, kdo má život o poznání složitější. Třeba klukovi na vozíku na lepší auto, aby mohl jezdit do školy. Je to pro vás téma? Charita je důležitou součástí naší práce a jde o dlouhodobou aktivitu. Festival každoročně představuje oficiálního neziskového partnera, kterému na své půdě dává prostor k prezentaci jeho činnosti a tím i možnost k získání finančních prostředků. Těmto neziskovým partnerům výrazně přispívají i naši partneři ať už finančními dary, nebo jako ti mediální inzertním prostorem, v němž mohou nadace představovat své projekty. Kromě toho máme už více než deset let program Kino bez bariér, díky němuž se mohou na festival a jeho představení dostat lidé s handicapem. Samozřejmě, když dojde k nějaké nečekané situaci, tak spolu s našimi partnery jsme schopni docela pružně zareagovat takto se například podařilo před pár lety zorganizovat finanční pomoc pro lidi postižené povodněmi. Koho ze slavných hvězd jste se snažil do Karlových Varů přivézt a nikdy se to nepodařilo? Už řadu let usilujeme o to, aby naše nejvyšší ocenění přijal sleva VLAK+ Festival Pojeďte na festival vlakem a získejte slevu VLAK+ Filmový festival 2013 ve výši 50 % z obyčejného jízdného. Sleva platí při zakoupení zpáteční jízdenky ve dnech 28. června 6. července z jakékoli stanice ČD do všech stanic obsahujících v názvu Karlovy Vary. Při cestě zpět z Karlových Varů nezapomeňte jízdenku nechat označit na lícové (přední) straně otiskem pamětního razítka ČD, které získáte u propagačního informačního stánku ČD v mezipatře hotelu Thermal v Karlových Varech. Jack Nicholson. Zatím se to nepovedlo. Když jsem o tom mluvil s Ivanem Passerem, tak mi to vysvětlil: Víš, on by prostě nevydržel celou tu cestu letadlem přes oceán nekouřit! To přece zrovna ty musíš pochopit! Se Sharon Stone.

13 retro / 11 HOMO CHATO/CHALUPUS Foto: Česká televize TEXT: TOMÁŠ CACH Lid dvojích domácností V pátek i svátek, od časného jara do lezavého podzimu (o dovolené nemluvě), se houfně přemísťuje do svého druhého životního teritoria, aby v rámci pozemku rekreačního objektu zveleboval již mnohokrát zvelebené. Homo chato/chalupus již desítky let hojně rozšířený druh, jemuž ani přes chmurné předpovědi počátku 90. let zdaleka nehrozí vyhynutí.

14 12 / retro ředesílám nejsem chatař. Ani P chalupář. I když... tím druhým jsem vlastně v období vysokoškolských studií ( ) díky rodičům tedy hlavně tátovi tak trochu byl. Zmíním jen nejvýraznější vzpomínku. Z prvního léta. Stodola. Narvaná slámou. Čtyři metry vysoko. Bůhvíjak starou, slisovanou na kámen. Táta a já. V rukou vidle. Uždibujeme z té masy kousíček po kousíčku. Jde to sakra ztuha. A pomalu. Ve vedru. V prachu. Dvanáct hodin denně. Týden. Druhý. Třetí... (Táta si totiž usmyslel, že z toho slaměného odpadu postaví ve stoupající části pozemku za domem dvě nové terasy pro záhony. Jsou tam určitě dodnes...) Po pěti letech táta chalupaření, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, nedostatku financí i zájmu ze strany zbytku rodiny, vzdal. Domek v obci nedaleko Mšena se prodal, dosti nevýhodně (celá naše rodina totiž geneticky postrádá byť špetku obchodnického ducha), movitý kupec ho pak v 80. letech přeměnil na opravdu výstavní sídélko. S vlastní rodinou a dětmi jsem pak dlouhá léta jezdil do vesničky mezi Benátkami a Mladou Boleslaví, kde tchán postupně vybudoval ze svého skromného rodného domu solidní rekreační a nakonec i (na důchod) celkem komfortní nemovitost sloužící k trvalému bydlení. Mělo to jednu ohromnou výhodu. Mohli jsme tam jet kdykoli ale nemuseli. Prostě nemuseli. Z Divokého západu do pohraničí První chaty spíš dřevěné sruby se začaly stavět ve 20. a 30. letech v romantických údolích poblíž velkých měst (především Prahy), která trampům připomínala obdivovaný Divoký západ. Prosté příbytky sloužily vyznavačům pobytu v přírodě a táboření víceméně jen k přespání, postupně však vznikaly ucelené osady, z nichž některé se staly legendami (Ztracenka, Údolí děsu...). Na druhou stranu bohatší měšťanské vrstvy si už od konce 19. století budovaly pochopitelně nikoli vlastníma rukama, ale také na dosah sídelních měst letní vily. V okolí Prahy se těšily největší oblibě zejména Černošice, Dobřichovice, Klánovice, Jevany, Senohraby a další obce, kde stojí dodnes celé vilové čtvrti. Mezi slavné letňáky se tak zařadili třeba herci Jára Kohout, Ferenc Futurista či Vlasta Burian, dobovou prázdninovou atmosféru kolem těchto sídel zase skvěle vystihuje film Jiřího Menzela Rozmarné léto. Počátky chalupářství se datují až do období po druhé světové válce v souvislosti s vysídlením tří milionů sudetských Němců. Prázdné chalupy (mnohde i celé zemědělské usedlosti), často citlivě zasazené do překrásné krajiny, bylo tehdy možno získat většinou skutečně za babku. Boom 60. a 70. let Bouřlivý rozvoj ve výstavbě nových chat přinesla 60. léta. Vznikaly celé chatové kolonie, což byl úkaz ve světě nevídaný, našimi i zahraničními odborníky chtě nechtě přijímaný jako osobitý projev lidové architektury. U nových i starších objektů se zlepšovalo jejich vybavení, takže druhá, rekreační domácnost poskytovala lidem často větší komfort (i co se týče prostoru) než jejich městské byty. Trend pokračoval i v 70. letech. Přibývalo i rekreačních chalup, i když ne takovým tempem, protože nejklasičtější roubenky už byly rozebrané. Od počátku 70. let však raketově vzrostl zájem o (z různých důvodů uvolněné) vesnické domy. Sehnat v té době nějaký v relativně slušném stavu a za přijatelný peníz nebylo vůbec jednoduché, což mohu potvrdit zkušenostmi vlastní rodiny (v rámci výběru jsme jich osobně navštívili 17). Dnes zdůvodňují sociologové a politologové enormní rozmach chatařství a chalupářství v tehdejší ČSSR v dekádách 60. až 80. let přirozenou touhou lidí po svobodné, individuální činnosti (navzdory proklamovanému kolektivismu) a soukromém vlastnictví (v době, kdy všechno bylo všech ) Chato/chalupářské aktivity jsou hodnoceny jako tichá a nekritizovatelná forma protestu proti režimu, únik z reálně socialistické skutečnosti do osobního mikrosvěta. Nemíním s těmito tezemi polemizovat, jenom si prostě nevzpomínám, že by někdo z četných chatařů a chalupářů v mém širším okolí tehdy cokoli z uvedeného činil jaksi uvědoměle. Navíc je třeba zdůraznit, že podle průzkumů z konce 80. let vlastnilo chatu či chalupu 12 procent Čechů a Moravanů, takže naprostá většina obyvatelstva se musela ve volném čase zabavit a unikat realitě jinak... Něco typologie Chatař a chalupář představují pouze variety jednoho druhu zvaného homo chato/chalupus. Čím se vyznačuje ve své nejryzejší podobě? Vztahem k rekreačnímu objektu. Jeho chata/chalupa je přirozeně ze všech nejkrásnější, umístěná v tom nejmalebnějším regionu. (Ve skutečnosti ovšem prakticky nemá čas podívat se za plot svého pozemku. Naše v úvodu zmíněná chalupa se nacházela 3,5 kilometru od Kokořínského dolu, kde jsme za pět let nebyli ani jednou.) Plánuje v ní strávit svá důchodcovská léta. (Pokud mu v tom nezabrání nečekaný úraz či celková zchátralost v důsledku dlouholeté dřiny.) Vztahem k práci na tomtéž. Nikdy není hotov. Vymýšlí a realizuje stále nová a nová vylepšení, nezřídka bez ohledu na jejich smysl a své schopnosti realizace. Budovatelské úsilí je pro něho drogou, dokáže krátce abstinovat pouze ve chvílích, kdy se může pochlubit výsledky své činnosti. Počty domů sloužících k rekreaci podle krajů Stav k Zdroj: ČSÚ

15 retro / 13 Pohoda na Špičáku Mamka s tátou během poobědní siesty před chalupou na šumavském Špičáku v létě roku Ke spokojenosti stačilo tak málo... Josef Našinec Vztahem k rodině. Považuje za samozřejmé, že manželka nejenže perfektně vede víkendovou domácnost, ale podílí se i na výkonech pro ženu zcela nevhodných (přemísťování obřích břemen apod.). Rovněž tak usiluje o zapojení dětí, které se v určitém věku většinou bouří, s léty se ovšem u nich často virus chato/chalupus projeví, neboť ho mají v krvi. Na zcela opačném pólu stojí homo chato/chalupus laxní. Svůj objekt využívá s rodinou skutečně k rekreaci (tedy relaxaci), potřebné úpravy a opravy si nechává provádět odborníky (nebo na ně přímo kašle). Rád také poznává širší i vzdálenější okolí. (Ryzí typ jím pochopitelně hluboce pohrdá.) Mezi oběma krajními póly existuje široké spektrum mutací zahrnujících v různé intenzitě prvky obou, protože i chato/chalupus je taky jenom člověk. Vývoj sloužících k rekreaci Vývojpočtů počtůdomů domů sloužících k rekreaci Počty domů sloužících k rekreaci podle kraj Zdroj: ČSÚ Stav k Zdroj:ČSÚ ČSÚ Zdroj: Listopad je nezazimoval Hned počátkem 90. let předpovídali četní...ové tu brzký, tu postupný zánik chato/chalupářského fenoménu jako typického důsledku totality. Předpokládalo se, že s rozšířením soukromého podnikání a otevřením hranic zájem o chaty a chalupy rapidně opadne. Povšechně lépe situovaní (hlavně mladší) lidé si zaopatří kvalitnější bydlení v kontaktu s přírodou (zejména v satelitních městečkách při větších aglomeracích) a volné dny budou trávit především cestováním. Nikdo už nedovysvětlil, jak se ten pokles zájmu projeví v praxi čekalo se snad, že lidé budou svá druhá obydlí hromadně prodávat (ale komu?), případně rovnou srovnávat se zemí? Ukázalo se však, že ne každý Čech a Moravan chce/může/je schopen podnikat, že v cizině je sice hezky, ale draho (a našinec se tam nedomluví), zkrátka že na chatce nebo chaloupce je většině stejně nejlíp... Navzdory všem prognózám se počet domů sloužících k rekreaci v letech dokonce zvýšil řádově o desítky tisíc! Homo chato/chalupus prošel všemi společenskými změnami prakticky beze změn. Jen ke svému milovanému rekreačnímu stavení se dnes přibližuje podstatně lepším autem. Vybavuje se mi ještě jeden zážiteček z mého krátkého chalupářského období, zdánlivě s tématem nesouvisející. Někdy v polovině 70. let jsem na chalupě trávil několik dní sám nerušenou přípravou na zkoušku. Půlnoc. Hutné ticho již spící obce nečekaně naruší děsivé, takřka nelidské výkřikozavytí. V domcích se řetězovitě rozblikávají světla. A do toho pronikavý ženský ječák: Nechoď tam! Nebo budeš muset svědčit! Chalupáři nebo místní, uposlechli jsme všichni. (Chaboučkou náplastí na svědomí nás všech, kteří jsme tam nešli, se stal fakt, že ani největší vesnické drbny se nedopídily lokálního zdroje, natož příčin a jakýchkoli následků incidentu. Možná se nám to jenom hromadně zdálo...)

16 14 / retro Orlické budování Moje teta koupila v roce 1969 chalupu v Orlických horách. Stavení vyžadovalo rozsáhlou rekonstrukci, na které se podíleli mnozí členové rodiny i řada kamarádů. Opravy probíhaly několik let, ale každý ze zúčastněných i díky krásnému okolí se tam rád vrací dodnes. Helga Bilíková Katlov 1989 Jako malá holka jsem trávila prázdniny s rodiči na chatě ve středních Čechách nedaleko Kutné Hory. A protože se nachází přímo na břehu rybníka, během její výstavby se usoudilo, že koupelna rozhodně nebude potřeba. Ke koupání tedy slouží místní rybník Katlov a k ranní hygieně pumpa na zahradě, ze které teče neskutečně studená voda. Malé děti ovšem vždy fascinovala. Jana Poláková Pod Hostýnskými vrchy Na fotografii je téměř dokončená chata postavená v osadě Lišníky v katastru obce Slavkov pod Hostýnem. Parcelu jsme koupili v roce Několik sezon jsme zde budovali zděné přízemí se sklepem zapuštěným do svahu, aby na něm potom místní parta tesařů za jeden víkend postavila montovanou chatu Tatranec. Stála tehdy Kč a byla vyrobena kdesi na Slovensku. Závěrečné úpravy se pak protáhly na řadu let a s menšími přestávkami probíhají dosud, kdy chata slouží již třetí generaci naší rodiny. Věra Honková

17 retro / 15 Kontrola vody Na chatě v Beskydech jsme odkázáni na vodu z vlastní studny. Snímek z roku 1993 zachycuje rodinnou kontrolu stavu vodní hladiny. šance Jarmila Faltínová Staňte se spolutvůrci našeho časopisu! Na této dvoustraně najdete i v následujících číslech vždy několik retro fotografií s příběhem (a datem vzniku před rokem 2000) vztahujících se k uveřejněnému tématu a vybraných z vámi zaslaných příspěvků. Fotografie, doplněné několikařádkovým popisem (datum a okolnosti pořízení zejména místo, zobrazení aktéři atd.), můžete zasílat elektronicky (naskenované) na případně poštou na adresu redakce (viz str. 64). Na obálku nebo do předmětu u uveďte heslo RETRO. Fotografie vám budou vráceny pouze na vyžádání! Každý námi vybraný snímek bude honorován částkou 600 Kč. Pro nejbližší čísla magazínu vyhlašujeme následující témata: č. 7/2013: ZÁJEZDY S ROH I CESTOVKOU uzávěrka zaslání 7. června č. 9/2013: VÝCHOVA DĚTÍ uzávěrka zaslání 14. srpna V č. 8/2013 uveřejníme speciál na téma výročí srpnové okupace. Dobře utajený Barkas V roce 1995 jsem si koupil v Beskydech kus lesa, ovšem bez příjezdové cesty. Jak si tam postavit chatičku? A tak jsme do lesa ručně dotáhli s kamarády vyřazený Barkas z vrakoviště. Všude kolem bylo (mého) dřeva dost, není tedy divu, že časem krásně splynul s okolní přírodou... (Nakonec získal i kvalitní sedlovou střechu s cihlovým komínem!) Petr Vokůrka

18

19 kultura / 17 kino filmy na doma divadlo výstavy knihy cd Kulturní tipy jana kábrta a recenze ČD TIP SMRTONOSNÁ PAST: OPĚT V AKCI Frajeři, kteří by dokázali zachránit celý svět, zřejmě došli, a tak se musí do služby hlásit ti, kteří si něčím podobným už jednou či víckrát prošli, nehledě na to, že více než aktivní službě se blíží důchodu. A tak se Bruce Willis znovu objevuje jako policista McClan, tentokrát na cestě do Moskvy, aby tam našel svého syna. Než se stačí vzpamatovat z překvapení, že tu jeho syn pracuje jako tajný agent, musí společně odjet do Černobylu a zabránit fatálnímu obchodu s plutoniem. USA, 97 MIN. / REŽIE JOHN MOORE / HRAJÍ BRUCE WILLIS, JAI COURTNEY, AMAURY NOLASCO, COLE HAUSER, SEBASTIAN KOCH Soutěž o 5 DVD Odpovězte na soutěžní otázku a vyhrajte film Smrtonosná past: Opět v akci na DVD. Ve kterém roce byl natočen první film s názvem Smrtonosná past s Brucem Willisem v hlavní roli? A) 1985 B) 1988 C) 1990 Odpověď zadejte do příslušného formuláře na stránkách do 20. června.

20 18 / kultura Kino TRANS Když pracujete v aukční síni, těžko se ubráníte myšlenkám na podvod. A tak se historik umění Simon spřáhne s gangem a společně ukradnou Goyův obraz za miliony. Jenže po ráně do hlavy, kterou při tom Simon utrží, si nepamatuje, kam ho ukryl. Když nepomůžou výhružky ani mučení, objedná šéf gangu terapeutku, která se má ponořit hluboko do Simonovy mysli. VB, 101 MIN. / REŽIE DANNY BOYLE / HRAJÍ JAMES MCAVOY, VINCENT CASSEL, ROSARIO DAWSON, TUPPENCE MIDDLETON, SAM CREED V KINECH OD 13. ČERVNA Divadlo DONAHA! Od doby, kdy měl tento film (v originále The Full Monty) premiéru, se z něho stal fenomén. Muzikálová verze se dostala na jeviště v Londýně i v New Yorku, nyní se ji rozhodli uvést v Brně. Proč ne, vždyť muzikál o pěti kamarádech z oceláren, kteří přijdou o práci a ze zoufalství založí striptérskou skupinu, umí stále pořádně pobavit. MĚSTSKÉ DIVADLO, BRNO / REŽIE STANO SLOVÁK / HRAJÍ PETR ŠTĚPÁN, JAKUB ULIČNÍK, LUKÁŠ JANOTA, MICHAL ISTENÍK, MILOSLAV ČÍŽEK UNIVERZITA PRO PŘÍŠERKY Toto bude skvělá zpráva pro všechny děti: příšerky jsou zpátky. A to hlavně Mike, který od doby, co byl jen malé monstrum, snil o tom, že se stane úspěšnou příšerkou. A protože ty většinou vycházejí z Univerzity, neváhá. Tady se však nechá strhnout strašícím esem Jamesem P. Sullivanem a brzy následuje vyhazov. Dokážou své průšvihy napravit? USA, 109 MIN. / REŽIE DAN SCANLON / V ČESKÉM ZNĚNÍ JIŘÍ HROMADA, TOMÁŠ TRAPL, DAVID SUCHAŘÍPA, VLASTIMIL ZAVŘEL, SAŠA RAŠILOV, NAĎA KONVALINKOVÁ V KINECH OD 26. ČERVNA MARILYN (PŘEKRÁSNÉ DĚCKO) I v Hradci Králové se rozhodli pro muzikál, na kterém se vedle režiséra a autora libreta Radka Balaše podílel i hudebník Ondřej Brousek. Vydali se na cestu do duše blonďatého sexsymbolu, kterou vydláždili nejen náročnými pěveckými party, ale také lidmi, kteří jí byli nablízku, ať již šlo o její tři manžele, kamarádky, matku nebo kolegy. KLICPEROVO DIVADLO, HRADEC KRÁLOVÉ / REŽIE RADEK BALAŠ / HRAJÍ KAMILA SEDLÁROVÁ, FRANTIŠEK STANĚK, JAN SKLENÁŘ, TOMÁŠ LNĚNIČKA, HYNEK PECH Filmy na doma LET Další zajímavý kousek od autora Forresta Gumpa, režiséra Roberta Zemeckise. Tentokrát točil o leteckém kapitánovi Whipovi Whitakerovi, jehož stroj se dostane do bouře. Z té ho však Whitaker skvělým manévrem vyvede a všechny pasažéry tak zachrání. Jeho hrdinský čin však krátce nato zastíní fakt, že dávno propadl drogám a alkoholu. USA, 138 MIN. / REŽIE ROBERT ZEMECKIS / HRAJÍ DENZEL WASHINGTON, KELLY REILLY, JOHN GOODMAN, DON CHEADLE, NADINE VELAZQUEZ HITCHCOCK Málokdo čeká, že když jde o mistra hororu, dočká se tak milého filmu. Samozřejmě že tu nechybí ani legendární Psycho, respektive to, co mu předcházelo, ale i to je jen součást Hitchcockova milostného příběhu s jeho ženou Almou, věčnou inspirací a oporou za jakýchkoli okolností, aniž se kdy dočkala uznání Skvělý výkon Anthonyho Hopkinse! USA, 98 MIN. / REŽIE SACHA GERVASI / HRAJÍ ANTHONY HOPKINS, HELEN MIRREN, SCARLETT JOHANSSON, JAMES D ARCY, JESSICA BIEL

Daniela Kolářová S pojmem slavná si nevím rady

Daniela Kolářová S pojmem slavná si nevím rady pro vas rekl amní magazín česk ých drah 9 / 2013 / ročník 4 / zdarma Barma Pod dohledem Buddhy Den železnice Oslavy v regionech Daniela Kolářová S pojmem slavná si nevím rady Ušetřete za jízdenky na vlaky

Více

Ondřej Brzobohatý. pro vas. Chci svému jménu dělat dobré jméno. Kupujte jednoduše jízdenky přes mobil. Retro Husákovy hradby

Ondřej Brzobohatý. pro vas. Chci svému jménu dělat dobré jméno. Kupujte jednoduše jízdenky přes mobil. Retro Husákovy hradby pro vas rekl amní magazín česk ých drah 2 / 2013 / ročník 4 / zdarma Kupujte jednoduše jízdenky přes mobil Retro Husákovy hradby Ondřej Brzobohatý Chci svému jménu dělat dobré jméno Přestupte si do 1.

Více

Jakub Železný. pro vas. Držím prapor veřejnoprávnosti. Tipy na výlet 7 úžasných železničních muzeí. Léto ještě nekončí Výhodné nabídky pro cestující

Jakub Železný. pro vas. Držím prapor veřejnoprávnosti. Tipy na výlet 7 úžasných železničních muzeí. Léto ještě nekončí Výhodné nabídky pro cestující pro vas rekl amní magazín česk ých drah 8 / 2013 / ročník 4 / zdarma Tipy na výlet 7 úžasných železničních muzeí Léto ještě nekončí Výhodné nabídky pro cestující Jakub Železný Držím prapor veřejnoprávnosti

Více

Jakub Kohák Doufám, že Ježíšek jezdí vlakem

Jakub Kohák Doufám, že Ježíšek jezdí vlakem 12 / 2013 / ročník 4 / zdarma pro vas rekl amní magazín česk ých drah Nový jízdní řád Od 15. prosince 2013 Ze světa železnice Za slavnými expresy do zámoří Jakub Kohák Doufám, že Ježíšek jezdí vlakem Báječný

Více

pro vas 10 / 2013 / ročník 4 / zdarma ČD Restaurant Podzimní menu Jamajka Země Boba Marleyho David Svoboda Moderní gentleman

pro vas 10 / 2013 / ročník 4 / zdarma ČD Restaurant Podzimní menu Jamajka Země Boba Marleyho David Svoboda Moderní gentleman 10 / 2013 / ročník 4 / zdarma pro vas rekl amní magazín česk ých drah ČD Restaurant Podzimní menu Jamajka Země Boba Marleyho David Svoboda Moderní gentleman Dnešní překvapení ve vlaku D1 MĚ NECHÁVÁ V KLIDU

Více

Jaroslav Rudiš. pro vas. Hlásím se do služby. Ze světa železnice Pivečko chlazené, vlakem dovezené. 7 / 2014 / ročník 5 / zdarma

Jaroslav Rudiš. pro vas. Hlásím se do služby. Ze světa železnice Pivečko chlazené, vlakem dovezené. 7 / 2014 / ročník 5 / zdarma 7 / 2014 / ročník 5 / zdarma pro vas reklamní magazín českých drah Ze světa železnice Pivečko chlazené, vlakem dovezené Jaroslav Rudiš Hlásím se do služby 14 DNÍ NEOMEZENÉHO CESTOVÁNÍ VLAKEM PO CELÉ ČR

Více

pro vas reklamní magazín českých drah 3 / 2014 / ročník 5 / zdarma Ze světa železnice Novodobé katedrály Helena Třeštíková Osudová sběratelka času

pro vas reklamní magazín českých drah 3 / 2014 / ročník 5 / zdarma Ze světa železnice Novodobé katedrály Helena Třeštíková Osudová sběratelka času 3 / 2014 / ročník 5 / zdarma pro vas reklamní magazín českých drah Ze světa železnice Novodobé katedrály Helena Třeštíková Osudová sběratelka času SLEVA 50 % SLEVU IN 50 % VYUŽIJETE NYNÍ I K TRAŤOVÉ JÍZDENCE

Více

pro vás charlie straight CESTOVÁNÍ PO CELÉ ČR ZA SKVĚLOU CENU ROMAN VEHOVSKÝ

pro vás charlie straight CESTOVÁNÍ PO CELÉ ČR ZA SKVĚLOU CENU ROMAN VEHOVSKÝ pro vás reklamní magazín českých drah 7/2012 ročník 3 zdarma LETNÍ JÍZDENKA CESTOVÁNÍ PO CELÉ ČR ZA SKVĚLOU CENU ROMAN VEHOVSKÝ NA MOŘI MEZI MALAJSIÍ A THAJSKEM charlie straight albert černý IKONA NADĚJNÉ

Více

pro vas 2 / 2014 / ročník 5 / zdarma reklamní magazín českých drah Ze světa železnice Bejvávaly zimy... Robert Záruba Naše naděje v Soči

pro vas 2 / 2014 / ročník 5 / zdarma reklamní magazín českých drah Ze světa železnice Bejvávaly zimy... Robert Záruba Naše naděje v Soči 2 / 2014 / ročník 5 / zdarma pro vas reklamní magazín českých drah Ze světa železnice Bejvávaly zimy... Robert Záruba Naše naděje v Soči Z PRAHY DO MOSKVY NYNÍ VLAKEM RYCHLEJI Tam i zpět 3x týdně Hlavní

Více

Klára Spilková. pro vas. ČD railjet Novinka na kolejích. Jak se stát profesionální golfistkou. 6 / 2014 / ročník 5 / zdarma

Klára Spilková. pro vas. ČD railjet Novinka na kolejích. Jak se stát profesionální golfistkou. 6 / 2014 / ročník 5 / zdarma 6 / 2014 / ročník 5 / zdarma pro vas reklamní magazín českých drah ČD railjet Novinka na kolejích Klára Spilková Jak se stát profesionální golfistkou 14 DNÍ NEOMEZENÉHO CESTOVÁNÍ VLAKEM PO CELÉ ČR Jízdenka

Více

Jan Pirk Práce je pro mě srdeční záležitost. pro vas. Den železnice Tradiční zářijové oslavy po celé ČR. 9 / 2014 / ročník 5 / zdarma

Jan Pirk Práce je pro mě srdeční záležitost. pro vas. Den železnice Tradiční zářijové oslavy po celé ČR. 9 / 2014 / ročník 5 / zdarma 9 / 2014 / ročník 5 / zdarma pro vas reklamní magazín českých drah Den železnice Tradiční zářijové oslavy po celé ČR Jan Pirk Práce je pro mě srdeční záležitost Z PRAHY DO BERLÍNA POHODLNĚ A VÝHODNĚ Včasná

Více

pro vás K BOUDĚ MĚ UŽ NIKDO NEUVÁŽE SPOROTIKET EVROPA NA CESTĚ PO MONGOLSKU 8/2012 ročník 3 zdarma reklamní magazín českých drah

pro vás K BOUDĚ MĚ UŽ NIKDO NEUVÁŽE SPOROTIKET EVROPA NA CESTĚ PO MONGOLSKU 8/2012 ročník 3 zdarma reklamní magazín českých drah pro vás reklamní magazín českých drah 8/2012 ročník 3 zdarma exkluzivně VILMA C I BU L KOVÁ K BOUDĚ MĚ UŽ NIKDO NEUVÁŽE DVĚ MLADÉ ŽENY NA CESTĚ PO MONGOLSKU SPOROTIKET EVROPA ZA PÁR EUR DO ZAHRANIČÍ VLAKEM

Více

pro vas 12 / 2014 / ročník 5 / zdarma reklamní magazín českých drah Iva Pazderková Měla jsem daleko lepší míry

pro vas 12 / 2014 / ročník 5 / zdarma reklamní magazín českých drah Iva Pazderková Měla jsem daleko lepší míry 12 / 2014 / ročník 5 / zdarma pro vas reklamní magazín českých drah 90 60 90 Iva Pazderková Měla jsem daleko lepší míry Nejrychleji na Slovensko od 14. prosince 2014 Praha Poprad-Tatry 6 h 23 minut, od

Více

Jan Čenský Dana Morávková Pohádkový pár bez prstenů. pro vas. ČD Bike Cyklovýlet začíná ve vlaku. 5 / 2014 / ročník 5 / zdarma

Jan Čenský Dana Morávková Pohádkový pár bez prstenů. pro vas. ČD Bike Cyklovýlet začíná ve vlaku. 5 / 2014 / ročník 5 / zdarma ČD PRO VÁS 5 / 2014 5 / 2014 / ročník 5 / zdarma pro vas reklamní magazín českých drah ČD Bike Cyklovýlet začíná ve vlaku Jan Čenský Dana Morávková Pohádkový pár bez prstenů SPRÁVNÝ CYKLOVÝLET ZAČÍNÁ VE

Více

ČD PRO VÁS 6 / 2015 PRO VAS REKLAMNÍ MAGAZÍN ČESKÝCH DRAH 2015 / ROČNÍK 6 / ZDARMA PÍSNIČKÁŘ TOMÁŠ KLUS

ČD PRO VÁS 6 / 2015 PRO VAS REKLAMNÍ MAGAZÍN ČESKÝCH DRAH 2015 / ROČNÍK 6 / ZDARMA PÍSNIČKÁŘ TOMÁŠ KLUS ČD PRO VÁS 6 / 2015 PRO VAS REKLAMNÍ MAGAZÍN ČESKÝCH DRAH 2015 / ROČNÍK 6 / ZDARMA PÍSNIČKÁŘ TOMÁŠ KLUS Z Opavy, z Opavy IC jede do Prahy... Oslavte s námi zavedení nového přímého spoje InterCity Opava!

Více

pro vás reklamní magazín českých drah 11/2012 ročník 3 zdarma INTERNETOVÉ SLUŽBY ČD KAMERUN UMĚNÍ VS. ZLOČIN ROZTANČÍ I CELOU IBIZU

pro vás reklamní magazín českých drah 11/2012 ročník 3 zdarma INTERNETOVÉ SLUŽBY ČD KAMERUN UMĚNÍ VS. ZLOČIN ROZTANČÍ I CELOU IBIZU pro vás reklamní magazín českých drah 11/2012 ročník 3 zdarma BUĎTE ON-LINE INTERNETOVÉ SLUŽBY ČD KAMERUN UPROSTŘED AFRICKÉ DIVOČINY BAREVNÉ PODSVĚTÍ UMĚNÍ VS. ZLOČIN DJ LUCCA ROZTANČÍ I CELOU IBIZU on-line

Více

pro vas 1 / 2014 / ročník 5 / zdarma reklamní magazín českých drah ČD Ski Vlakem na lyže pro slevu Lucie Vondráčková Říkají mi Plekanec

pro vas 1 / 2014 / ročník 5 / zdarma reklamní magazín českých drah ČD Ski Vlakem na lyže pro slevu Lucie Vondráčková Říkají mi Plekanec 1 / 2014 / ročník 5 / zdarma pro vas reklamní magazín českých drah ČD Ski Vlakem na lyže pro slevu Lucie Vondráčková Říkají mi Plekanec VLAKEM AŽ NA SJEZDOVKU SE SLEVOU NA PERMANENTKU ČD Ski Jeďte do některého

Více

ČD PRO VÁS 3 / 2015. pro vas. reklamní magazín českých drah 2015 / ROČNÍK 6 / ZDARMA. pan TReNÉR vladimír růžička O TITUL SE JAKO LVI

ČD PRO VÁS 3 / 2015. pro vas. reklamní magazín českých drah 2015 / ROČNÍK 6 / ZDARMA. pan TReNÉR vladimír růžička O TITUL SE JAKO LVI ČD PRO VÁS 3 / 2015 pro vas reklamní magazín českých drah 2015 / ROČNÍK 6 / ZDARMA pan TReNÉR vladimír růžička O TITUL SE PORVEME JAKO LVI již od 9! ČD BUS OSTRAVA KRAKÓW Nejrychlejší spojení do Krakova

Více

OPORA PRO FOTBALOVÉ EURO

OPORA PRO FOTBALOVÉ EURO pro vás reklamní magazín českých drah 5/2012 ročník 3 zdarma KŘÍŽEM KRÁŽEM EVROPOU SOUTĚŽ O JÍZDENKY InterRail TI SPRÁVNÍ FANOUŠCI POJEDOU VLAKEM NA EURO PAN GÓLMAN PETR čech OPORA PRO FOTBALOVÉ EURO Místenky

Více

pro vas 10 / 2014 / ročník 5 / zdarma reklamní magazín českých drah SNOWBOARDCROSSAŘKA Eva Samková Olympijská vítězka vzorem pro mladé

pro vas 10 / 2014 / ročník 5 / zdarma reklamní magazín českých drah SNOWBOARDCROSSAŘKA Eva Samková Olympijská vítězka vzorem pro mladé 10 / 2014 / ročník 5 / zdarma pro vas reklamní magazín českých drah SNOWBOARDCROSSAŘKA Eva Samková Olympijská vítězka vzorem pro mladé ODŘÍDÍME TO ZA VÁS AŽ DO VÍDNĚ 7x denně vlaky ČD Cestujte do Vídně

Více

Veronika arichteva exkluzivně pro BusLetter

Veronika arichteva exkluzivně pro BusLetter čtěte na str. 2 Číslo 8 květen 2015 ročník 5 časopis SPOLEČNOSTI BUSLINE A.S. Rozhovor s herečkou Veronikou Arichtevou Veronika arichteva exkluzivně pro BusLetter Str. 8 Str. 6 BusLine oficiálním dopravcem

Více

K dovolené patří lanovka

K dovolené patří lanovka l e t n í p ř í l o h a t ý d e n í k u ž e l e z n i č á ř 3 0. č e r v n a 2 0 1 1 s a m o s tat n ě n e p r o d e j n é Ovládl českou železnici. Na papíře Železniční fanda Michal Brož vytvořil svébytnou

Více

Třicet studentů architektury z celé České republiky se sjelo na workshop s názvem Letní škola architektury do Rožnova pod Radhoštěm.

Třicet studentů architektury z celé České republiky se sjelo na workshop s názvem Letní škola architektury do Rožnova pod Radhoštěm. ČTRNÁCTIDENÍK ČÍSLO 19 ROČNÍK XXII 27. ZÁŘÍ 2012 CENA 10 Kč PŘEDPLATITELÉ 9 Kč!!!! Rožnovka slaví 120 let strana 4 Senioři navštívili lázně Piešťany strana 5 Pozvánka na charitativní koncert strana 7 Do

Více

Každý měsíc nový cíl se slevou VLAK+

Každý měsíc nový cíl se slevou VLAK+ 14. ročník 5/2007 editoriala Vážené čtenářky a čtenáři! Leckde se můžeme dočíst, že kdesi nebyla otevřena pokladna a čekárna, že dráhy zrušily nějaký vlak, který pisatel považuje za důležitý. I železničáře

Více

pro vás reklamní magazín českých drah 4/2011 ročník 2 zdarma jan hřebejk s OSCAROVÝM POTENCIÁLEM na kole po ČESKu

pro vás reklamní magazín českých drah 4/2011 ročník 2 zdarma jan hřebejk s OSCAROVÝM POTENCIÁLEM na kole po ČESKu pro vás reklamní magazín českých drah 4/2011 ročník 2 zdarma jan hřebejk s OSCAROVÝM POTENCIÁLEM PRÁVĚ OTEVÍRÁME PŮJČOVNY JÍZDNÍCH KOL na kole po ČESKu 10 JARNÍCH VÝLETŮ Vlakem na kola pohodlně a bez starostí

Více

KAREL GOTT: Cesta vlakem je pro mě jistota spojená s romantikou

KAREL GOTT: Cesta vlakem je pro mě jistota spojená s romantikou ČD PRO VÁS MAGAZÍN ČESKÝCH DRAH 01/2010 ročník 1 A NAVÍC SOUTĚŽ O KILOMETRICKOU BANKU V HODNOTĚ 2 000 Kč KAREL GOTT: Cesta vlakem je pro mě jistota spojená s romantikou ZIMNÍ SPECIÁL: S jízdenkou na vlak

Více

TAŤÁNA KUCHAŘOVÁ DUBAJ NA SJEZDOVKU PRO VÁS EXOTICKÁ VLAKEM BEZSTAROSTNĚ MISS WORLD SNĚNÍ MEZI PRAHOU, NEW YORKEM A MILÁNEM

TAŤÁNA KUCHAŘOVÁ DUBAJ NA SJEZDOVKU PRO VÁS EXOTICKÁ VLAKEM BEZSTAROSTNĚ MISS WORLD SNĚNÍ MEZI PRAHOU, NEW YORKEM A MILÁNEM PRO VÁS REKLAMNÍ MAGAZÍN ČESKÝCH DRAH 1/2011 ROČNÍK 2 EXOTICKÁ DUBAJ POHÁDKOVÝ LUXUS VLAKEM BEZSTAROSTNĚ NA SJEZDOVKU ANEB SNADNÁ CESTA ZA SLEVOU MISS WORLD TAŤÁNA KUCHAŘOVÁ SNĚNÍ MEZI PRAHOU, NEW YORKEM

Více

VIEWEGH PRO VÁS. Psaní je osamělé povolání AUTOR ČESKÝCH BESTSELERŮ MICHAL. VLAKEM ZA VÍNEM Cestování po České republice za chutí vína

VIEWEGH PRO VÁS. Psaní je osamělé povolání AUTOR ČESKÝCH BESTSELERŮ MICHAL. VLAKEM ZA VÍNEM Cestování po České republice za chutí vína ČD PRO VÁS 09/2010 ROČNÍK 1 AUTOR ČESKÝCH BESTSELERŮ MICHAL VIEWEGH Psaní je osamělé povolání VLAKEM ZA VÍNEM Cestování po České republice za chutí vína ŽELEZNIČNÍ RARITY Poznejte naše NEJ na kolejích

Více

pro vás ŽELEZNICE SVÁTEK MAŠINEK A JEJICH KROBOT ALOIS NEBEL VÝPRAVČÍ JAKO MALOVANÝ

pro vás ŽELEZNICE SVÁTEK MAŠINEK A JEJICH KROBOT ALOIS NEBEL VÝPRAVČÍ JAKO MALOVANÝ pro vás reklamní magazín českých drah 9/2011 ročník 2 zdarma DEN ŽELEZNICE SVÁTEK MAŠINEK A JEJICH FANOUŠKŮ sladké plody Podzimní kulinářské kutilství MIROSLAV KROBOT ALOIS NEBEL VÝPRAVČÍ JAKO MALOVANÝ

Více

Moderní bezplatné vysokonákladové noviny pro volný čas. čtěte na str. 5

Moderní bezplatné vysokonákladové noviny pro volný čas. čtěte na str. 5 projekt METROPOL pomáhá Moderní bezplatné vysokonákladové noviny pro volný čas ročník 5 27. července 2012 Pavel Petráček www.tydeniky.cz Narodil se v roce 1975 v Jablonci n. N. Absolvoval Střední odbornou

Více