Jiří Bartoška Festivalový pan prezident

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jiří Bartoška Festivalový pan prezident"

Transkript

1 6 / 2013 / ročník 4 / zdarma pro vas rekl amní magazín česk ých drah ČD Restaurant Novinky v jídelních vozech MFF Karlovy Vary Soutěž o vstupenky Jiří Bartoška Festivalový pan prezident

2 Na start své cyklotrasy se jednoduše přepravíte vlakem i s kolem. Využijte výhodné přepravné již od 25 Kč! České dráhy, Váš osobní dopravce

3 editorial / 01 Vážení čtenáři, milí spolucestující, Sanitka. Pamatuji si premiérové vysílání tohoto kultovního televizního seriálu, když jsem jako malý kluk sedával s rodiči u televize. V mysli mi utkvěly některé scény, například hromadný výjezd sanitek k tragické nehodě civilního letadla na pražském Suchdole a také krvavá brada Jiřího Bartošky. Až z toho běhal mráz po zádech. To při sledování italského krimiseriálu Chobotnice jsem si pro jistotu při každé dramatičtější scéně dával polštář před oči a máma mě okřikovala: Dej ten polštář dolů nebo půjdeš spát! Dnes, když občas v hlavním vysílacím čase zapnu televizi, nestačím se divit. Jako bych se vrátil do dětství a hledám opět polštář, obří polštář, za který bych se mohl schovat, protože to, co někdy běží na obrazovkách, to věčné panoptikum, musí notně kazit vkus průměrného obyvatele naší malé a kdysi televizní a filmovou tvorbou proslavené zemičky. Mimochodem, kvalita naší současné seriálové tvorby patří mezi nejčastější témata zasílaná našimi mladými čtenáři do rubriky Co mi hlava nebere. Ono to má ale určitou logiku vždyť se vzrůstajícím počtem televizních kanálů musí přece, až na ojedinělé zázraky, notně klesat průměrná kvalitativní úroveň. Nebijte mě, studenti, ale možná by se měla zvážit základní matematika jako povinný maturitní předmět i pro umělecky nebo jazykově nadané jedince. To proto, aby mi příště představitelka PR klubu na přímý dotaz (podle jakého klíče/vzorce byla letos udělena cena za efektivitu firemních publikací) neodpověděla, že to je věc poroty. Naše věc. Cosa nostra. Příjemnou cestu vlakem přeje Zdeněk Ston, šéfredaktor kouzlo železnice Štěpán Rak Nádraží Radotín Foťte kouzla železnice a získejte Kilometrickou banku ČD! Své fotografie posílejte na Autora zveřejněných fotografií odměníme Kilometrickou bankou ČD na km v hodnotě Kč.

4 02 / obsah 07 rozhovor Jiří Bartoška Koncem tohoto měsíce nás čeká velká kulturní událost Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, jehož prezidentem je herec Jiří Bartoška. Kromě této ctěné funkce zvládá i náročná divadelní představení a role v celovečerních filmech. Nyní máte možnost vyhrát exkluzivní Festival Passy a zúčastnit se tohoto filmového svátku osobně! 11 retro Lid dvojích domácností Také patříte mezi jedince, kteří se každý víkend, od jara do podzimu, vypravují na své rekreační sídlo uprostřed přírody a užívají si klidu a pohody? Nebo naopak celý den běháte kolem záhonků a kutíte od svítání do úsvitu? Chataři a chalupáři nám tentokrát posílali své fotografie, které je zachycují při jejich typické práci či relaxaci.

5 Příští číslo vyjde obsah / 03 Elektrická pionýrka s buržoazním rodokmenem S koncem druhé světové války započala rozsáhlá elektrizace našich hlavních železničních tahů, díky níž se zrodila legenda mezi lokomotivami Bobina. Co stálo za jejím úspěchem a kde přišla ke své přezdívce? 49 ze světa železnice 35 cestopis Městečko Palermo usíná Hlavní město ostrova Sicílie se může pochlubit bohatou historií a v jeho temných uličkách se vám nemohou nevybavit scény z mafiánských filmů či seriálů. Neustálý boj o moc i holý život tu však kdysi skutečně probíhal. Jaká je dnešní realita na divokém italském jihu? 17 kultura Tipy a recenze Přinášíme vám kulturní tipy a recenze vybraných knižních, filmových, hudebních i televizních novinek, které pro vás připravil novinář a publicista Jan Kábrt. 23 cestování po ČR Liberecký kraj Lanová dráha na vrchol Ještědu je v provozu již neuvěřitelných osmdesát let. Liberecká lanovka položila základ lanovkářské tradice u nás. Vybudovali ji tehdejší Československé státní dráhy a pod značkou národního dopravce funguje dodnes. A také zde potkáte průvodčího, stejně jako ve vlaku. 43 zábava Aby vám cesta rychleji uběhla Křížovka, komiks, rubrika Co mi hlava nebere, fotosoutěž pro mladé talenty a povídka spisovatelky Markéty Hejkalové, kterou v žádné její knize nenajdete. 52 ČD průvodce ČD Restaurant Plánujete delší cestu vlakem a už dopředu přemýšlíte, kolik s sebou usmažit řízků? Nedělejte si starosti s občerstvením a nechte to na nás! Nové restaurační vozy vám poskytnou maximální komfort a z jídelního lístku si určitě vyberete. Moderní gastronomie připravovaná z čerstvých surovin je naší předností.

6 04 / novinky Železničář Plakáty na vaše četná přání Pokud patříte mezi předplatitele čtrnáctideníku Železničář, mohli jste ke své radosti najít již ve dvou číslech vložený oboustranný plakát a další připravujeme do jednoho z červnových vydání. Jestli jste prozatím pouze čtenáři časopisu ČD pro vás a toužíte také po sběratelském kousku ve formě plakátu, objednejte si předplatné Železničáře na zeleznicar.cd.cz. Pokud tak učiníte co nejdříve, další plakát vás už jistě nemine! Airport Express V létě častěji na letiště Protože naši linku Airport Express využívá stále více cestujících, dojde v období od neděle 9. června do neděle 29. září 2013 k rozšíření počtu spojů, kterými vás pohodlně a bez přestupů dopravíme z pražského hlavního nádraží na Letiště Václava Havla Praha a zpět. Interval jízd se mezi devátou hodinou ranní a čtrnáctou hodinou odpolední zkrátí na dvacet minut (nyní jezdí spoje Airport Expressu ve třicetiminutovém taktu). Odjezdy z Prahy hl. n. v době od 9.05 do h budou nově v x.05, x.25 a x.45 a odjezdy z Prahy letiště/airportu (Terminál 1) v době od 9.05 do h v x.05, x.25 a x.45. V ostatních denních dobách zůstane jízdní řád linky AE beze změn. Věříme, že cestující toto letní opatření uvítají. Další letní změny jízdního řádu vlaků ČD na Poběžte s námi centrem Olomouce Červnový podvečer, rozmanitá trať centrem města i parkem to vše dělá z Mattoni 1/2Maratonu Olomouc jeden z nejoblíbenějších v České republice. Kromě toho se 22. června poběží ještě čtyřčlenná štafeta, štafeta 2RUN kilometrů a hlavně České dráhy Rodinný běh o délce 3 kilometrů. A protože jsme hlavním partnerem tohoto běhu, opět je pro vás připravena sleva 50 % na startovné! Těšíme se na vás i u našeho stánku, kde se můžete informovat o produktových novinkách ČD.

7 novinky / 05 Akční nabídka Místenka za 0 Kč i v Pendolinech Využijte akční nabídku na období letních prázdnin. Při zakoupení jízdenky přes eshop ČD získáte místenku zdarma! Upozornění Velká výluka v Brně Velmi náročná výluka se uskuteční od 13. července do 11. srpna, kdy bude zastaven provoz mezi brněnským hlavním nádražím a nádražím v Brně-Židenicích, a to z důvodu nutných údržbových prací Správy železniční dopravní cesty na historickém viaduktu nedaleko hlavního nádraží. Výluka se dotkne především cestujících, kteří začínají nebo končí svou cestu v Brně. Chystaná opatření budou mít vliv na regionální i dálkové spoje, které tímto úsekem pravidelně projíždějí. Například vlaky EuroCity, expresní vlaky a některé rychlíky pojedou přes stanici Brno dolní nádraží, kde bude zřízeno provizorní nástupiště s navazující náhradní autobusovou dopravou k hlavnímu nádraží. Všechny vlaky budou mimořádně zastavovat ve stanici Brno-Židenice, mezi hlavním nádražím a nádražími v Králově Poli a Židenicích bude posílena tramvajová doprava. Další vlaky budou začínat a končit v jiných brněnských stanicích. Souběžně v tomto termínu bude SŽDC pracovat i na trati mezi Rousínovem a Přerovem, všechny rychlíky směr Bohumín a Olomouc budou z Brna nahrazeny autobusovou dopravou. Více podrobností včetně výlukových jízdních řádů najdete postupně na stránkách Všem cestujícím se za případné komplikace předem omlouváme. Chystáte se o prázdninách na výlet vlakem? Pak jsme právě pro vás připravili akční místenky do druhé vozové třídy pro vlaky kategorie R, Ex, EC a SC Pendolino, které lze získat při zakoupení jízdenky etiket přes eshop ČD. V případě, že vlastníte In-kartu s aplikací IN 100 %, lze tuto místenku získat i samostatně. Pokud si jízdní doklad zakoupíte u pokladní přepážky ČD nebo v jízdenkovém automatu, přijde vás místenka na 35 Kč, a to i do Pendolin včetně rezervace pro jízdní kolo (platí samostatně pro úseky Bohumín Praha a Praha Františkovy Lázně). Akční místenky jsou dostupné pouze do vyprodání zásob, předprodej místenek bude zahájen 15. června. Více na anketa články, které vás nejvíce zaujaly Výsledky ankety o nejúspěšnější článek z minulého čísla ČD pro vás: 126 % hlasů Ze světa železnice Nejslavnější inspirace pro paní Agathu (Petr Šťáhlavský) 222 % hlasů Cestopis Na zdraví našeho krále! (Jaromír Červenka) 318 % hlasů Cestování po ČR Plzeňský kraj (Tomáš Rezek) KAŽDÝ MĚSÍC NĚCO NAVÍC Speciální nabídky, které najdete na akčním regálu v prodejnách PONT market, jste si již jednoznačně oblíbili. Tento měsíc jsme pro vás jako novinku připravili nápoj MountainDew za akční cenu. V půllitrové verzi stojí po celý červen jen 20 Kč. Jde o výjimečnou chuť, která perfektně osvěží. Prodejny PONT market patří mezi první, kde je výrobek k dostání. Zastavte se pro něj i vy!

8 06 / novinky z regionů Květnové soutěže Soutěžili jste s minulým číslem ČD pro vás? Přesvědčte se, zda jste odpovídali správně. Soutěž o 3 DVD Nespoutaný Django získal: B) 2 Oscary Soutěž o 3 knihy Zámek Kozel vlastnili: C) Valdštejnové Soutěž o předplatné časopisu Turista Obrázek na titulní straně je: C) Helfenburk Olomoucký kraj Parním vlakem na oslavy 800 let města Uničova Kulaté výročí slaví město Uničov po celý rok řadou kulturních a zábavních akcí. V polovině června se uskuteční tradiční městský jarmark, který bude v rámci oslav velkolepější než jindy. Do Uničova se 15. června můžete svézt parním vlakem. Ten doprovodí průvodčí v historických uniformách. V čele vlaku s historickými vozy Rybáky pojede parní lokomotiva Kremák. Součástí soupravy bude i historický motoráček Hurvínek, občerstvení si můžete dopřát v bufetovém voze. Parní vlak vás zaveze nejen z Olomouce do města oslav a zpět, ale můžete se s ním projet i po uničovském okolí. Více Zlínský kraj Přijeďte vlakem na Dny lidí dobré vůle! informací včetně jízdního řádu a programu jarmarku najdete na internetové adrese Moravskoslezský kraj Nostalgicky na Dny Karviné Milovníci železniční nostalgie jistě uvítají možnost svézt se na letošní Dny Karviné zvláštním parním vlakem. Historické parní vlaky pojedou v sobotu 15. června z karvinského hlavního nádraží přes Soutěž o knihu Rájem rozhlednovým Součet nadmořských výšek rozhleden: 875 m n. m. Soutěž o vstupenky do Království železnic Křestní jméno spisovatelky je: Agatha Jména všech výherců najdete již nyní na Na Velehradě se 4. a 5. července konají Dny lidí dobré vůle. Letos budou ve znamení výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Akce opět nabídne pestrý program. Nejmenší návštěvníci se pobaví na tradičním Velehradu dětem, mladí fotbalisté si mohou zakopat pod vedením Antonína Panenky v soutěži fotbalových dovedností a Velehradský rukopis se rozroste o další stránky při ručním přepisování Bible. Chybět nebude ani fotografický workshop a mnoho zajímavých výstav. V rámci Večera lidí dobré vůle (4. 7. od h) se představí tři charitativní projekty, na něž můžete přispět formou DMS VELEHRAD. Od nádraží ve Starém Městě u Uh. Hradiště vás na Velehrad dovede červená turistická značka (asi 5 km). Příznivci cykloturistiky, kteří do Starého Města přicestují vlakem s jízdním kolem, se vydají po cyklotrase č Cyklostezka mezi Velehradem a Starým Městem je hojně využívána také in-line bruslaři. Petrovice u Karviné do Karviné města a zpět. Máte jedinečnou příležitost projet si úsek tratě z Petrovic u Karviné do Karviné města, na nějž osobní vlaky běžně nezavítají. Pro návštěvníky festivalu Dny Karviné bude kromě historického vlaku připraven bohatý program. Na Masarykově náměstí vystoupí řada hudebníků, mimo jiné Banjo Band Ivana Mládka, Mňága a Žďorb nebo Petr Kotvald. Na závěr je připravena diskotéka s laser show.

9 rozhovor / 07 jiří bartoška TEXT: PAVEL HRABICA FOTO: archiv mffkv, čtk Neodolatelný dr. Skalka ze Sanitky, svůdce žen z Katapultu nebo Pán Bůh z pohádky Anděl Páně. To jsou jen některé podoby Jiřího Bartošky, který mimo filmového, televizního a festivalového účinkování také stále hraje v divadlech. Hvězdy si do Karlových Varů nekupujeme!

10 08 / rozhovor Jak se dnes, s odstupem dvaceti let, díváte na rozpad původního Divadla Na zábradlí, kde jste působil až do roku 1991? Divadlo Na zábradlí bylo v podstatě studiovou scénou a ty mívají životnost tak kolem sedmi let. Takže bylo jen logické, že po čase došlo ke změnám, přišla nová poetika, kterou sem přinesl režisér Petr Lébl, a já myslím, že to tak bylo dobře. V Jakubovi a jeho pánovi v Divadle Bez zábradlí už spoustu let taháte Karla Heřmánka na ramenou. Sice ne dlouho, ale přesto. Poznáte, když má přes váhu? Myslím, že tohle představení je i ve světovém měřítku určitým rekordem. Neuvědomuji si, že by se skoro čtyřicet let někde hrála inscenace se stejným obsazením dvou hlavních rolí. Když jsme před pár lety s Karlem představení obnovovali, udělali jsme jednu změnu že se s ním na ramenou nebudu zvedat ze země, ale on na mne nasedne ze stolu. A pořád ho unesu! Osm let jste vystupoval v Příbězích obyčejného šílenství u Krobota v Dejvicích. Kde ještě vám na jevišti povolují kouřit? V Divadle Kalich hrajeme několikátou sezonu představení Moje hra. Mám tam skvělou roli zemřelého spisovatele. Většinu času ležím v rakvi a kouřím. Nikdy jste nebyl v angažmá v divadle s velkou scénou, ať už v Ústí nad Labem nebo v Brně a pak i v Praze. Nikdy vám neházeli laso do Národního nebo na Vinohrady? Hra Jakub a jeho pán Jiří Bartoška nosí na ramenou Karla Heřmánka. Jsem rád, že se podařilo dokázat, že ne všechna rozhodnutí státu musejí být nutně správná. Já jsem ale jednu sezonu v Národním divadle strávil, pak jsem vystřízlivěl a vrátil se zpět do Divadla Na zábradlí. Ve vinohradském divadle nebo i ve Švandově divadle jsem hostoval, takže jsem si vyzkoušel i to hraní na velkých scénách. Kdyby nebylo rozpadu Zábradlí a určitého bezvětří v herecké branži vůbec, pustil byste se do karlovarského festivalu? V Mojí hře v Divadle Kalich leží Jiří Baroška většinu představení v rakvi. Záchranu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary jsme tehdy vzali jako výzvu. Stát se rozhodl festival nepodporovat, protože se mu nezdál perspektivní. My jsme byli přesvědčeni, že pokud je tu filmová akce, která je druhá nejstarší v Evropě, s obrovskou tradicí, tak to smysl má. Snad jsme si to tehdy představovali s jistou dávkou nadšenecké naivity. Možná že kdybychom přesně věděli, co všechno taková organizace festivalu obnáší, tak bychom se do toho nepustili Ale dnes organizujeme dvacátý ročník a vybudovali jsme jednu z nejvýznamnějších kulturních akcí u nás. Jsem rád, že se podařilo dokázat, že ne všechna rozhodnutí státu musejí být nutně správná! V roce 1994, kdy jste s Evou Zaoralovou festival převzali, se vám podařilo přivézt Leonarda DiCapria a Philippa Noireta. Bylo v těch letech snadnější nalákat filmové hvězdy? Rozhodně to nebylo snazší. To, že se podařilo získat právě třeba Noireta nebo DiCapria, byla i souhra šťastných náhod Philippe Noiret zde natočil s Věrou Caïs Příliš hlučnou samotu a měl ten film, Hrabala a Česko velmi rád. DiCaprio zase tehdy přivezl film Co žere Gilberta Grapea? Jeho kariéra byla už nastartovaná, ale ještě to nebylo to šílenství, které se strhlo kolem Titaniku, tak si to mohl ve Varech opravdu užívat. V úspěšné komedii Líbáš jako ďábel s Oldřichem Kaiserem. Přijela některá z pozvaných hvězd kvůli vašim modrým očím? Někteří se vrátili Malkovich, De Niro, Michalkov. Je to pro festival dobrá reklama? Od počátku dodržujeme zásadu, že hvězdám za účast na festivalu nic neplatíme. Jejich návštěva je výsledkem jejich rozhodnutí a vždy je třeba najít vhodné spojení udělení ceny, prezentace nového filmu.

11 rozhovor / 09 A to, že své dojmy pak neformálně sdělují dál, je pro nás ta nejlepší reklama. Řada velkých hvězd má například společného agenta. A pokud mu třeba Antonio Banderas řekne, že se mu v Karlových Varech líbilo, je to dobrý festival a stojí za to na něj jet, pak agent může svému dalšímu klientovi návštěvu jen doporučit. Během festivalu jste se potkal a seznámil s desítkami herců, producentů, režisérů. Bývaly či bývají jejich představy o Česku jiné, než mají potom možnost sami vidět a prožít pokud jsou u nás poprvé? V prvních letech možná hosté přijížděli tak trochu do nejistoty jeli do země, o které moc nevěděli, do města, jehož jméno sotva vyslovili. Byl to pak pro ně docela příjemný šok, když je na letišti naložila limuzína a vystoupili před hotelem Pupp. Tohle se ale velmi rychle změnilo. Především od nás dostanou všichni lidé, kteří cestu osobností organizují, podrobné informace a díky internetu je ta bývalá informační bariéra dávno odstraněná. Kdyby člověk ve všech rolích hledal obavy, skončil by u dabování Večerníčků. vizitka Jiří Bartoška (66) Narodil se 24. března 1947 v Děčíně, ale dětství a mládí prožil v Pardubicích. Vystudoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění. Začínal krátce v Divadle Husa na provázku v Brně, v letech 1973 až 1978 hrál v Ústí nad Labem v Činoherním studiu. Do roku 1991 bylo jeho hereckým působištěm pražské Divadlo Na zábradlí, dnes působí na různých divadelních scénách jako např. Divadlo Bez zábradlí, Divadlo Kalich. Od roku 1994 je prezidentem znovuobnoveného MFF Karlovy Vary. S manželkou Andreou má dceru Kateřinu a syna Janka. Nechceme si takzvaně koupit hvězdu, kterou nám nějaký agent nabídne. Tato filozofie se nám už řadu let vyplácí. Skutečné osobnosti k nám jezdí prezentovat svou práci, setkávat se s dalšími filmaři, a vesměs jsou naprosto nadšeni atmosférou, která na karlovarském festivalu panuje. Tou možností potkávat se přímo s diváky. Vlastně si nepamatuji, že by od nás někdo odjížděl vysloveně zklamaný. Pro každého je ideální, když může mít kolem sebe spolehlivé a stálé spolupracovníky. Na druhou stranu to může vést k rutině. Je nesnadné vnášet do stojatých vod pohyb a vymýšlet každoročně něco nového? Festival má tu výhodu, že je vlastně každý rok stejný a pokaždé jiný. Díky té rutině, jak říkáte, už se jeho organizace natolik zprofesionalizovala a zažila, že už přesně víme, co nás čeká, na co je třeba dávat pozor, dokážeme řadu situací předvídat. Festival je zároveň každý rok nový. Představujeme nové filmy i hosty. A pak je tu spousta věcí, na které musíme reagovat. Vezměte si třeba, jak jen se za uplynulé dva tři roky změnily technologie. Před pár lety jsme většinu filmů vozili na pětatřicítkových kotoučích, dnes naopak většinu promítáme digitálně.

12 10 / rozhovor Dokázal byste žít jen s festivalem, bez hraní? Asi ne. Mám tu velkou výhodu, že jsem sám svým pánem a mohu své profese střídat. A po těch letech už vím, kdy musím být s festivalem na plný úvazek a kdy třeba mohu souběžně točit nebo hrát divadlo. To mi dává svobodu a mohu si tak hraní užívat. Jednou z vašich nejzapamatovatelnějších rolí je dr. Skalka v Sanitce. I když hrdina se smutným koncem, který zemře na těžkou nemoc. Existuje v herecké branži něco jako obava z umírajících postav? Kdyby člověk ve všech rolích měl hledat nějakou obavu, skončil by nakonec u dabování Večerníčků. Čím jste cestoval v mládí? Třeba z Pardubic do Brna na JAMU? Pardubice jsou známá železniční křižovatka, nabízí se tedy vlak Jako Pardubák jsem byl velmi hrdý na to, že v Pardubicích bylo moderní nádraží s krásnou mozaikou až jsem nabyl dojmu, že v Pardubicích máme asi to nejkrásnější nádraží na světě. Vlakem jsem samozřejmě jezdil a moje oblíbená trasa byla Karlovy Vary Mariánské Lázně. Soutěž o Festival Passy Odpovězte na soutěžní otázku a vyhrajte Festival Pass na celou dobu trvání filmového festivalu v hodnotě Kč. Který slavný režisér má navštívit letošní festival? A) Steven Spielberg B) Oliver Stone C) Ridley Scott Odpověď jednoduše zadejte do formuláře na webových stránkách do 20. června. Deset z vás obdrží dva Festival Passy. tradice Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary Letos se uskuteční již 48. ročník. První festival se konal v roce 1946, postupně se vypracoval na nejprestižnější filmovou akci ve východním bloku. Dlouhé roky se musel povinně ob rok střídat s filmovým festivalem v Moskvě. Po roce 1989 čelil nezájmu a krátkodobé konkurenci pražského festivalu a téměř zanikl. V roce 1994 byl úspěšně resuscitován novým vedením v čele s hercem Jiřím Bartoškou a filmovou publicistkou Evou Zaoralovou. Festival je držitelem kategorie A, stejně jako festivaly v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Mezi nejslavnějšími jmény, která se objevila v Karlových Varech během posledních 20 let, byli např. Roberto De Niro, Miloš Forman, Michael Douglas, Salma Hayek, Woody Harrelson, Nastassja Kinski, Morgan Freeman, Sharon Stone, Robert Redford a další. Lidé vás poměřují úspěchem, bohatstvím, prestiží, také skandály a průšvihy... Téměř se ale neví, že občas vytáhnete peníze z kapsy a přispějete někomu, kdo má život o poznání složitější. Třeba klukovi na vozíku na lepší auto, aby mohl jezdit do školy. Je to pro vás téma? Charita je důležitou součástí naší práce a jde o dlouhodobou aktivitu. Festival každoročně představuje oficiálního neziskového partnera, kterému na své půdě dává prostor k prezentaci jeho činnosti a tím i možnost k získání finančních prostředků. Těmto neziskovým partnerům výrazně přispívají i naši partneři ať už finančními dary, nebo jako ti mediální inzertním prostorem, v němž mohou nadace představovat své projekty. Kromě toho máme už více než deset let program Kino bez bariér, díky němuž se mohou na festival a jeho představení dostat lidé s handicapem. Samozřejmě, když dojde k nějaké nečekané situaci, tak spolu s našimi partnery jsme schopni docela pružně zareagovat takto se například podařilo před pár lety zorganizovat finanční pomoc pro lidi postižené povodněmi. Koho ze slavných hvězd jste se snažil do Karlových Varů přivézt a nikdy se to nepodařilo? Už řadu let usilujeme o to, aby naše nejvyšší ocenění přijal sleva VLAK+ Festival Pojeďte na festival vlakem a získejte slevu VLAK+ Filmový festival 2013 ve výši 50 % z obyčejného jízdného. Sleva platí při zakoupení zpáteční jízdenky ve dnech 28. června 6. července z jakékoli stanice ČD do všech stanic obsahujících v názvu Karlovy Vary. Při cestě zpět z Karlových Varů nezapomeňte jízdenku nechat označit na lícové (přední) straně otiskem pamětního razítka ČD, které získáte u propagačního informačního stánku ČD v mezipatře hotelu Thermal v Karlových Varech. Jack Nicholson. Zatím se to nepovedlo. Když jsem o tom mluvil s Ivanem Passerem, tak mi to vysvětlil: Víš, on by prostě nevydržel celou tu cestu letadlem přes oceán nekouřit! To přece zrovna ty musíš pochopit! Se Sharon Stone.

13 retro / 11 HOMO CHATO/CHALUPUS Foto: Česká televize TEXT: TOMÁŠ CACH Lid dvojích domácností V pátek i svátek, od časného jara do lezavého podzimu (o dovolené nemluvě), se houfně přemísťuje do svého druhého životního teritoria, aby v rámci pozemku rekreačního objektu zveleboval již mnohokrát zvelebené. Homo chato/chalupus již desítky let hojně rozšířený druh, jemuž ani přes chmurné předpovědi počátku 90. let zdaleka nehrozí vyhynutí.

14 12 / retro ředesílám nejsem chatař. Ani P chalupář. I když... tím druhým jsem vlastně v období vysokoškolských studií ( ) díky rodičům tedy hlavně tátovi tak trochu byl. Zmíním jen nejvýraznější vzpomínku. Z prvního léta. Stodola. Narvaná slámou. Čtyři metry vysoko. Bůhvíjak starou, slisovanou na kámen. Táta a já. V rukou vidle. Uždibujeme z té masy kousíček po kousíčku. Jde to sakra ztuha. A pomalu. Ve vedru. V prachu. Dvanáct hodin denně. Týden. Druhý. Třetí... (Táta si totiž usmyslel, že z toho slaměného odpadu postaví ve stoupající části pozemku za domem dvě nové terasy pro záhony. Jsou tam určitě dodnes...) Po pěti letech táta chalupaření, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, nedostatku financí i zájmu ze strany zbytku rodiny, vzdal. Domek v obci nedaleko Mšena se prodal, dosti nevýhodně (celá naše rodina totiž geneticky postrádá byť špetku obchodnického ducha), movitý kupec ho pak v 80. letech přeměnil na opravdu výstavní sídélko. S vlastní rodinou a dětmi jsem pak dlouhá léta jezdil do vesničky mezi Benátkami a Mladou Boleslaví, kde tchán postupně vybudoval ze svého skromného rodného domu solidní rekreační a nakonec i (na důchod) celkem komfortní nemovitost sloužící k trvalému bydlení. Mělo to jednu ohromnou výhodu. Mohli jsme tam jet kdykoli ale nemuseli. Prostě nemuseli. Z Divokého západu do pohraničí První chaty spíš dřevěné sruby se začaly stavět ve 20. a 30. letech v romantických údolích poblíž velkých měst (především Prahy), která trampům připomínala obdivovaný Divoký západ. Prosté příbytky sloužily vyznavačům pobytu v přírodě a táboření víceméně jen k přespání, postupně však vznikaly ucelené osady, z nichž některé se staly legendami (Ztracenka, Údolí děsu...). Na druhou stranu bohatší měšťanské vrstvy si už od konce 19. století budovaly pochopitelně nikoli vlastníma rukama, ale také na dosah sídelních měst letní vily. V okolí Prahy se těšily největší oblibě zejména Černošice, Dobřichovice, Klánovice, Jevany, Senohraby a další obce, kde stojí dodnes celé vilové čtvrti. Mezi slavné letňáky se tak zařadili třeba herci Jára Kohout, Ferenc Futurista či Vlasta Burian, dobovou prázdninovou atmosféru kolem těchto sídel zase skvěle vystihuje film Jiřího Menzela Rozmarné léto. Počátky chalupářství se datují až do období po druhé světové válce v souvislosti s vysídlením tří milionů sudetských Němců. Prázdné chalupy (mnohde i celé zemědělské usedlosti), často citlivě zasazené do překrásné krajiny, bylo tehdy možno získat většinou skutečně za babku. Boom 60. a 70. let Bouřlivý rozvoj ve výstavbě nových chat přinesla 60. léta. Vznikaly celé chatové kolonie, což byl úkaz ve světě nevídaný, našimi i zahraničními odborníky chtě nechtě přijímaný jako osobitý projev lidové architektury. U nových i starších objektů se zlepšovalo jejich vybavení, takže druhá, rekreační domácnost poskytovala lidem často větší komfort (i co se týče prostoru) než jejich městské byty. Trend pokračoval i v 70. letech. Přibývalo i rekreačních chalup, i když ne takovým tempem, protože nejklasičtější roubenky už byly rozebrané. Od počátku 70. let však raketově vzrostl zájem o (z různých důvodů uvolněné) vesnické domy. Sehnat v té době nějaký v relativně slušném stavu a za přijatelný peníz nebylo vůbec jednoduché, což mohu potvrdit zkušenostmi vlastní rodiny (v rámci výběru jsme jich osobně navštívili 17). Dnes zdůvodňují sociologové a politologové enormní rozmach chatařství a chalupářství v tehdejší ČSSR v dekádách 60. až 80. let přirozenou touhou lidí po svobodné, individuální činnosti (navzdory proklamovanému kolektivismu) a soukromém vlastnictví (v době, kdy všechno bylo všech ) Chato/chalupářské aktivity jsou hodnoceny jako tichá a nekritizovatelná forma protestu proti režimu, únik z reálně socialistické skutečnosti do osobního mikrosvěta. Nemíním s těmito tezemi polemizovat, jenom si prostě nevzpomínám, že by někdo z četných chatařů a chalupářů v mém širším okolí tehdy cokoli z uvedeného činil jaksi uvědoměle. Navíc je třeba zdůraznit, že podle průzkumů z konce 80. let vlastnilo chatu či chalupu 12 procent Čechů a Moravanů, takže naprostá většina obyvatelstva se musela ve volném čase zabavit a unikat realitě jinak... Něco typologie Chatař a chalupář představují pouze variety jednoho druhu zvaného homo chato/chalupus. Čím se vyznačuje ve své nejryzejší podobě? Vztahem k rekreačnímu objektu. Jeho chata/chalupa je přirozeně ze všech nejkrásnější, umístěná v tom nejmalebnějším regionu. (Ve skutečnosti ovšem prakticky nemá čas podívat se za plot svého pozemku. Naše v úvodu zmíněná chalupa se nacházela 3,5 kilometru od Kokořínského dolu, kde jsme za pět let nebyli ani jednou.) Plánuje v ní strávit svá důchodcovská léta. (Pokud mu v tom nezabrání nečekaný úraz či celková zchátralost v důsledku dlouholeté dřiny.) Vztahem k práci na tomtéž. Nikdy není hotov. Vymýšlí a realizuje stále nová a nová vylepšení, nezřídka bez ohledu na jejich smysl a své schopnosti realizace. Budovatelské úsilí je pro něho drogou, dokáže krátce abstinovat pouze ve chvílích, kdy se může pochlubit výsledky své činnosti. Počty domů sloužících k rekreaci podle krajů Stav k Zdroj: ČSÚ

15 retro / 13 Pohoda na Špičáku Mamka s tátou během poobědní siesty před chalupou na šumavském Špičáku v létě roku Ke spokojenosti stačilo tak málo... Josef Našinec Vztahem k rodině. Považuje za samozřejmé, že manželka nejenže perfektně vede víkendovou domácnost, ale podílí se i na výkonech pro ženu zcela nevhodných (přemísťování obřích břemen apod.). Rovněž tak usiluje o zapojení dětí, které se v určitém věku většinou bouří, s léty se ovšem u nich často virus chato/chalupus projeví, neboť ho mají v krvi. Na zcela opačném pólu stojí homo chato/chalupus laxní. Svůj objekt využívá s rodinou skutečně k rekreaci (tedy relaxaci), potřebné úpravy a opravy si nechává provádět odborníky (nebo na ně přímo kašle). Rád také poznává širší i vzdálenější okolí. (Ryzí typ jím pochopitelně hluboce pohrdá.) Mezi oběma krajními póly existuje široké spektrum mutací zahrnujících v různé intenzitě prvky obou, protože i chato/chalupus je taky jenom člověk. Vývoj sloužících k rekreaci Vývojpočtů počtůdomů domů sloužících k rekreaci Počty domů sloužících k rekreaci podle kraj Zdroj: ČSÚ Stav k Zdroj:ČSÚ ČSÚ Zdroj: Listopad je nezazimoval Hned počátkem 90. let předpovídali četní...ové tu brzký, tu postupný zánik chato/chalupářského fenoménu jako typického důsledku totality. Předpokládalo se, že s rozšířením soukromého podnikání a otevřením hranic zájem o chaty a chalupy rapidně opadne. Povšechně lépe situovaní (hlavně mladší) lidé si zaopatří kvalitnější bydlení v kontaktu s přírodou (zejména v satelitních městečkách při větších aglomeracích) a volné dny budou trávit především cestováním. Nikdo už nedovysvětlil, jak se ten pokles zájmu projeví v praxi čekalo se snad, že lidé budou svá druhá obydlí hromadně prodávat (ale komu?), případně rovnou srovnávat se zemí? Ukázalo se však, že ne každý Čech a Moravan chce/může/je schopen podnikat, že v cizině je sice hezky, ale draho (a našinec se tam nedomluví), zkrátka že na chatce nebo chaloupce je většině stejně nejlíp... Navzdory všem prognózám se počet domů sloužících k rekreaci v letech dokonce zvýšil řádově o desítky tisíc! Homo chato/chalupus prošel všemi společenskými změnami prakticky beze změn. Jen ke svému milovanému rekreačnímu stavení se dnes přibližuje podstatně lepším autem. Vybavuje se mi ještě jeden zážiteček z mého krátkého chalupářského období, zdánlivě s tématem nesouvisející. Někdy v polovině 70. let jsem na chalupě trávil několik dní sám nerušenou přípravou na zkoušku. Půlnoc. Hutné ticho již spící obce nečekaně naruší děsivé, takřka nelidské výkřikozavytí. V domcích se řetězovitě rozblikávají světla. A do toho pronikavý ženský ječák: Nechoď tam! Nebo budeš muset svědčit! Chalupáři nebo místní, uposlechli jsme všichni. (Chaboučkou náplastí na svědomí nás všech, kteří jsme tam nešli, se stal fakt, že ani největší vesnické drbny se nedopídily lokálního zdroje, natož příčin a jakýchkoli následků incidentu. Možná se nám to jenom hromadně zdálo...)

16 14 / retro Orlické budování Moje teta koupila v roce 1969 chalupu v Orlických horách. Stavení vyžadovalo rozsáhlou rekonstrukci, na které se podíleli mnozí členové rodiny i řada kamarádů. Opravy probíhaly několik let, ale každý ze zúčastněných i díky krásnému okolí se tam rád vrací dodnes. Helga Bilíková Katlov 1989 Jako malá holka jsem trávila prázdniny s rodiči na chatě ve středních Čechách nedaleko Kutné Hory. A protože se nachází přímo na břehu rybníka, během její výstavby se usoudilo, že koupelna rozhodně nebude potřeba. Ke koupání tedy slouží místní rybník Katlov a k ranní hygieně pumpa na zahradě, ze které teče neskutečně studená voda. Malé děti ovšem vždy fascinovala. Jana Poláková Pod Hostýnskými vrchy Na fotografii je téměř dokončená chata postavená v osadě Lišníky v katastru obce Slavkov pod Hostýnem. Parcelu jsme koupili v roce Několik sezon jsme zde budovali zděné přízemí se sklepem zapuštěným do svahu, aby na něm potom místní parta tesařů za jeden víkend postavila montovanou chatu Tatranec. Stála tehdy Kč a byla vyrobena kdesi na Slovensku. Závěrečné úpravy se pak protáhly na řadu let a s menšími přestávkami probíhají dosud, kdy chata slouží již třetí generaci naší rodiny. Věra Honková

17 retro / 15 Kontrola vody Na chatě v Beskydech jsme odkázáni na vodu z vlastní studny. Snímek z roku 1993 zachycuje rodinnou kontrolu stavu vodní hladiny. šance Jarmila Faltínová Staňte se spolutvůrci našeho časopisu! Na této dvoustraně najdete i v následujících číslech vždy několik retro fotografií s příběhem (a datem vzniku před rokem 2000) vztahujících se k uveřejněnému tématu a vybraných z vámi zaslaných příspěvků. Fotografie, doplněné několikařádkovým popisem (datum a okolnosti pořízení zejména místo, zobrazení aktéři atd.), můžete zasílat elektronicky (naskenované) na případně poštou na adresu redakce (viz str. 64). Na obálku nebo do předmětu u uveďte heslo RETRO. Fotografie vám budou vráceny pouze na vyžádání! Každý námi vybraný snímek bude honorován částkou 600 Kč. Pro nejbližší čísla magazínu vyhlašujeme následující témata: č. 7/2013: ZÁJEZDY S ROH I CESTOVKOU uzávěrka zaslání 7. června č. 9/2013: VÝCHOVA DĚTÍ uzávěrka zaslání 14. srpna V č. 8/2013 uveřejníme speciál na téma výročí srpnové okupace. Dobře utajený Barkas V roce 1995 jsem si koupil v Beskydech kus lesa, ovšem bez příjezdové cesty. Jak si tam postavit chatičku? A tak jsme do lesa ručně dotáhli s kamarády vyřazený Barkas z vrakoviště. Všude kolem bylo (mého) dřeva dost, není tedy divu, že časem krásně splynul s okolní přírodou... (Nakonec získal i kvalitní sedlovou střechu s cihlovým komínem!) Petr Vokůrka

18

19 kultura / 17 kino filmy na doma divadlo výstavy knihy cd Kulturní tipy jana kábrta a recenze ČD TIP SMRTONOSNÁ PAST: OPĚT V AKCI Frajeři, kteří by dokázali zachránit celý svět, zřejmě došli, a tak se musí do služby hlásit ti, kteří si něčím podobným už jednou či víckrát prošli, nehledě na to, že více než aktivní službě se blíží důchodu. A tak se Bruce Willis znovu objevuje jako policista McClan, tentokrát na cestě do Moskvy, aby tam našel svého syna. Než se stačí vzpamatovat z překvapení, že tu jeho syn pracuje jako tajný agent, musí společně odjet do Černobylu a zabránit fatálnímu obchodu s plutoniem. USA, 97 MIN. / REŽIE JOHN MOORE / HRAJÍ BRUCE WILLIS, JAI COURTNEY, AMAURY NOLASCO, COLE HAUSER, SEBASTIAN KOCH Soutěž o 5 DVD Odpovězte na soutěžní otázku a vyhrajte film Smrtonosná past: Opět v akci na DVD. Ve kterém roce byl natočen první film s názvem Smrtonosná past s Brucem Willisem v hlavní roli? A) 1985 B) 1988 C) 1990 Odpověď zadejte do příslušného formuláře na stránkách do 20. června.

20 18 / kultura Kino TRANS Když pracujete v aukční síni, těžko se ubráníte myšlenkám na podvod. A tak se historik umění Simon spřáhne s gangem a společně ukradnou Goyův obraz za miliony. Jenže po ráně do hlavy, kterou při tom Simon utrží, si nepamatuje, kam ho ukryl. Když nepomůžou výhružky ani mučení, objedná šéf gangu terapeutku, která se má ponořit hluboko do Simonovy mysli. VB, 101 MIN. / REŽIE DANNY BOYLE / HRAJÍ JAMES MCAVOY, VINCENT CASSEL, ROSARIO DAWSON, TUPPENCE MIDDLETON, SAM CREED V KINECH OD 13. ČERVNA Divadlo DONAHA! Od doby, kdy měl tento film (v originále The Full Monty) premiéru, se z něho stal fenomén. Muzikálová verze se dostala na jeviště v Londýně i v New Yorku, nyní se ji rozhodli uvést v Brně. Proč ne, vždyť muzikál o pěti kamarádech z oceláren, kteří přijdou o práci a ze zoufalství založí striptérskou skupinu, umí stále pořádně pobavit. MĚSTSKÉ DIVADLO, BRNO / REŽIE STANO SLOVÁK / HRAJÍ PETR ŠTĚPÁN, JAKUB ULIČNÍK, LUKÁŠ JANOTA, MICHAL ISTENÍK, MILOSLAV ČÍŽEK UNIVERZITA PRO PŘÍŠERKY Toto bude skvělá zpráva pro všechny děti: příšerky jsou zpátky. A to hlavně Mike, který od doby, co byl jen malé monstrum, snil o tom, že se stane úspěšnou příšerkou. A protože ty většinou vycházejí z Univerzity, neváhá. Tady se však nechá strhnout strašícím esem Jamesem P. Sullivanem a brzy následuje vyhazov. Dokážou své průšvihy napravit? USA, 109 MIN. / REŽIE DAN SCANLON / V ČESKÉM ZNĚNÍ JIŘÍ HROMADA, TOMÁŠ TRAPL, DAVID SUCHAŘÍPA, VLASTIMIL ZAVŘEL, SAŠA RAŠILOV, NAĎA KONVALINKOVÁ V KINECH OD 26. ČERVNA MARILYN (PŘEKRÁSNÉ DĚCKO) I v Hradci Králové se rozhodli pro muzikál, na kterém se vedle režiséra a autora libreta Radka Balaše podílel i hudebník Ondřej Brousek. Vydali se na cestu do duše blonďatého sexsymbolu, kterou vydláždili nejen náročnými pěveckými party, ale také lidmi, kteří jí byli nablízku, ať již šlo o její tři manžele, kamarádky, matku nebo kolegy. KLICPEROVO DIVADLO, HRADEC KRÁLOVÉ / REŽIE RADEK BALAŠ / HRAJÍ KAMILA SEDLÁROVÁ, FRANTIŠEK STANĚK, JAN SKLENÁŘ, TOMÁŠ LNĚNIČKA, HYNEK PECH Filmy na doma LET Další zajímavý kousek od autora Forresta Gumpa, režiséra Roberta Zemeckise. Tentokrát točil o leteckém kapitánovi Whipovi Whitakerovi, jehož stroj se dostane do bouře. Z té ho však Whitaker skvělým manévrem vyvede a všechny pasažéry tak zachrání. Jeho hrdinský čin však krátce nato zastíní fakt, že dávno propadl drogám a alkoholu. USA, 138 MIN. / REŽIE ROBERT ZEMECKIS / HRAJÍ DENZEL WASHINGTON, KELLY REILLY, JOHN GOODMAN, DON CHEADLE, NADINE VELAZQUEZ HITCHCOCK Málokdo čeká, že když jde o mistra hororu, dočká se tak milého filmu. Samozřejmě že tu nechybí ani legendární Psycho, respektive to, co mu předcházelo, ale i to je jen součást Hitchcockova milostného příběhu s jeho ženou Almou, věčnou inspirací a oporou za jakýchkoli okolností, aniž se kdy dočkala uznání Skvělý výkon Anthonyho Hopkinse! USA, 98 MIN. / REŽIE SACHA GERVASI / HRAJÍ ANTHONY HOPKINS, HELEN MIRREN, SCARLETT JOHANSSON, JAMES D ARCY, JESSICA BIEL

150 let Turnovsko kralupské dráhy 5. a 6. září 2015

150 let Turnovsko kralupské dráhy 5. a 6. září 2015 150 let Turnovsko kralupské dráhy 5. a 6. září 2015 Průvodce oslavami V letošním roce uplyne již 150 let od zahájení provozu na významné železniční spojnici Turnova a Kralupy nad Vltavou, turnovsko kralupské

Více

Číslo 23-24/2013, ročník LXIX. PŘEPRAVNÍ A TARIFNÍ VĚSTNÍK Povinně zveřejňované informace na základě právních předpisů. 5. června 2013 ISSN 1805-9864

Číslo 23-24/2013, ročník LXIX. PŘEPRAVNÍ A TARIFNÍ VĚSTNÍK Povinně zveřejňované informace na základě právních předpisů. 5. června 2013 ISSN 1805-9864 PŘEPRAVNÍ A TARIFNÍ VĚSTNÍK Povinně zveřejňované informace na základě právních předpisů Číslo 23-24/2013, ročník LXIX. 5. června 2013 Vydává Ministerstvo dopravy ISSN 1805-9864 Obsah Oddíl A: Železnice

Více

Magická síla přírody a lidského umu

Magická síla přírody a lidského umu Luhačovice Město Luhačovice, cestovní agentura Luha Info Městské informační středisko Masarykova 950, 763 26 Luhačovice tel./fax: 577 133 980, tel.: 577 132 341 e-mail: luhainfo@mesto.luhacovice.cz Magická

Více

Rozhledny. Číslo. Předmět. Vlastivěda

Rozhledny. Číslo. Předmět. Vlastivěda Pořadové číslo a název projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2671 "Učení nás baví" Rozhledny Škola Základní škola praktická, Liberecká 31, Jablonec nad Nisou, příspěvková organizace Autor Bc. Helena Jurašková Číslo

Více

Ceny jízdného, přepravného a parkovného v PID

Ceny jízdného, přepravného a parkovného v PID Ceny jízdného, přepravného a parkovného v PID Příloha č. 3 Níže uvedené tabulky jsou stručným přehledem. Podrobnosti použití jízdních dokladů a poskytovaných služeb jsou uvedeny v příslušných článcích

Více

poslední aktualizace: 14. 10. 1893-2013 Hlavní partner 120. výročí Lidových novin

poslední aktualizace: 14. 10. 1893-2013 Hlavní partner 120. výročí Lidových novin poslední aktualizace: 14. 10. 1893-2013 Hlavní partner 120. výročí Lidových novin Úvod Lidové noviny jsou nejstarším českým deníkem. Poprvé vyšly v prosinci 1893. Vybudovaly si pověst nejserióznějších

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Rozhledny. VY_32_Inovace_13_03_informace_o_všech_rozhlednách.notebook. March 23, 2013. Škola. Bc. Helena Jurašková. Anotace.

Rozhledny. VY_32_Inovace_13_03_informace_o_všech_rozhlednách.notebook. March 23, 2013. Škola. Bc. Helena Jurašková. Anotace. Pořadové číslo a název projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2671 "Učení nás baví" Rozhledny Škola Základní škola praktická, Liberecká 31, Jablonec nad Nisou, příspěvková organizace Autor Bc. Helena Jurašková Číslo

Více

www.tvslovacko.cz DVANÁCT KROKŮ DO ROKU 2012 TELEVIZE SLOVÁCKO PERIODICKÉ TISKOVINY AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBA PRODUKČNÍ ČINNOST DÉČKO - VAŠE DIGITÁLNÍ TV

www.tvslovacko.cz DVANÁCT KROKŮ DO ROKU 2012 TELEVIZE SLOVÁCKO PERIODICKÉ TISKOVINY AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBA PRODUKČNÍ ČINNOST DÉČKO - VAŠE DIGITÁLNÍ TV DVANÁCT KROKŮ DO ROKU 2012 Rok 2000 Rok 2002 Rok 2004 Rok 2005 Rok 2006 Rok 2006 Rok 2007 Rok 2007 Rok 2008 Rok 2009 Rok 2010 Rok 2011 založení společnosti, provoz regionálního TV studia v Uh. Hradišti

Více

BAVORSKO - 4 dny golfu a poznání v Alpách - FEE ZDARMA / č.8102

BAVORSKO - 4 dny golfu a poznání v Alpách - FEE ZDARMA / č.8102 CK TURISTA BAVORSKO - 4 dny golfu a poznání v Alpách - FEE ZDARMA / č.8102 5 - denní zájezd Již v úvodu naší golfové nabídky jsme uvedli, že golf již zdaleka není drahým sportem (i když tomu ceny v mnoha

Více

Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže

Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže Tento Vánoční strom tu stojí nejen jako symbol nejkrásnějších svátků roku, Vánoc, ale připomíná nám všem také tradici, která se začala odvíjet

Více

Od 9. září každou neděli ve 20 hodin na Nově

Od 9. září každou neděli ve 20 hodin na Nově www.nova.cz Pro více informací kontaktujte koordinátorku projektu Johanu Indrákovou, tel.: 777 886 555 e-mail: johana.indrakova@nova.cz Od 9. září každou neděli ve 20 hodin na Nově Vem si mě! Dvacet dívek,

Více

OBSAH PREZENTACE. O Media Masteru. Kontakty

OBSAH PREZENTACE. O Media Masteru. Kontakty OBSAH PREZENTACE O Media Masteru Představení zastoupených médií TV Barrandov Kino Barrandov Barrandov Plus Týden Instinkt Sedmička Exkluziv Interview Animáček Top dívky Popcorn Marketing sales media PR

Více

Jarní divadelní předplatné 2014. Hlava v písku

Jarní divadelní předplatné 2014. Hlava v písku Jarní divadelní předplatné 2014 Divadelní představení, první předplatitelské i pro veřejnost Pondělí 27. ledna 2014 v 19.00 hodin Hlava v písku o milostném příběhu, který dojal celé Maďarsko. Hra líčí

Více

Ceny jízdného, přepravného a parkovného v PID

Ceny jízdného, přepravného a parkovného v PID Ceny jízdného, přepravného a parkovného v PID Příloha č. 3 Jízdenky pro jednotlivou jízdu Typ jízdného jízdné Kč počet pásmová platnost přestupnost možnost použití a časová platnost sleva pro kategorii

Více

PROGRAM MUZEJNÍ NOCI VE SVITAVÁCH V SOBOTU 2. ČERVNA 2012

PROGRAM MUZEJNÍ NOCI VE SVITAVÁCH V SOBOTU 2. ČERVNA 2012 PROGRAM MUZEJNÍ NOCI VE SVITAVÁCH V SOBOTU 2. ČERVNA 2012 PO CELÉ ODPOLEDNE A VEČER VSTUP ZDARMA!!! OD 12:15 FAKULTATIVNĚ SPOLEČNÝ OBĚD ESPERANTSKÝCH NÁVŠTĚVNÍKŮ V RESTAURACI ASTRA - v návaznosti na příjezd

Více

Výroční zpráva za rok 2011

Výroční zpráva za rok 2011 Říše loutek Kroměříž, o.s. Výroční zpráva za rok 2011 Smích a slzy tvoří podstatu loutkových představení. Smích a slzy působí nejmocněji na výchovu srdce a duše, zejména našich dětí. Těm je loutkové divadlo

Více

Požadavky na vysokorychlostní železniční systém z pohledu dopravce

Požadavky na vysokorychlostní železniční systém z pohledu dopravce Požadavky na vysokorychlostní železniční systém z pohledu dopravce listopad 2007 Bc. Marek Binko Má-li mít vysokorychlostní železniční systém vůbec nějaký smysl, musí být navržen tak, aby byl obchodně

Více

NA ŽELEZNICI DĚJOU SE VĚCI

NA ŽELEZNICI DĚJOU SE VĚCI NA ŽELEZNICI DĚJOU SE VĚCI Stanislav Perkner Konference Marketing Management Žofín, Praha 14. 5. 2013 Soutěž marketérů v Train Invaders Hra z wi-fi palubního portálu ve vlacích SC Pendolino Pouze dnes

Více

270 Č. Třebová Zábřeh Olomouc Přerov Hranice Bohumín

270 Č. Třebová Zábřeh Olomouc Přerov Hranice Bohumín Novinky v jízdním řádu vlaků 2014 025 Dolní Lipka Hanušovice - Na základě požadavku Pardubického kraje jsou objednány o víkendu 4 páry vlaků, jeden je veden také v pátek (v Hanušovicích nově příjezd v

Více

Jarní divadelní předplatné 2015 Divadelní představení můžete navštívit i jednotlivě. Vstupenky si můžete již rezervovat.

Jarní divadelní předplatné 2015 Divadelní představení můžete navštívit i jednotlivě. Vstupenky si můžete již rezervovat. Jarní divadelní předplatné 2015 Divadelní představení můžete navštívit i jednotlivě. Vstupenky si můžete již rezervovat. Divadelní představení, první předplatitelské i pro veřejnost Středa 14. ledna 2015

Více

Zahraniční návštěvníci České republiky. Jan Tuček Ředitel

Zahraniční návštěvníci České republiky. Jan Tuček Ředitel Zahraniční návštěvníci České republiky Jan Tuček Ředitel Odkud jsme vzali data Příjezdový cestovní ruch 2009-2015 48 silničních přechodů 8 železničních stanic 2 autobusová nádraží 5 letišť 42 tis. ročně

Více

FRANTIŠEK NEDVĚD zpívá ZLATÉ NEDVĚDOVKY

FRANTIŠEK NEDVĚD zpívá ZLATÉ NEDVĚDOVKY FRANTIŠEK NEDVĚD zpívá ZLATÉ NEDVĚDOVKY speciální hosté LUCIE BÍLÁ a SPIRITUÁL KVINTET DIVADLO HYBERNIA František Nedvěd zpívá Zlaté Nedvědovky Z vyprodaného Strahova, přes mnoho míst českých a slovenských,

Více

Na informacích na letišti se dá zjistit jízdní řád vlaků a vzít si mapku města s názvy v latince.

Na informacích na letišti se dá zjistit jízdní řád vlaků a vzít si mapku města s názvy v latince. Tbilisi Doprava z letiště centrum Tbilisi Taxík - 15-35 GEL Vlak 0,5 GEL/osoba, vlakové nádraží je přímo naproti letišti. Cílová stanice ve městě je Station Square. Další důležité nádraží je Didube. Točené

Více

na křižovatce silnic I/10 a III/2886 (směr k obci Navarov) na silnici I/10 na zastávce PAD "Plavy,,žel.st."

na křižovatce silnic I/10 a III/2886 (směr k obci Navarov) na silnici I/10 na zastávce PAD Plavy,,žel.st. Stávka v dopravě Upozorňujeme cestující, že z důvodu stávky vyhlášené dopravními odborovými organizacemi na čtvrtek 16. 6. 2011 od 00.00 do 24.00 hodin pravděpodobně dojde k úplnému zastavení dopravy.

Více

V tomto číslo se například dočtete: CO PROŽILI ŠESŤÁCI V BALDOVCI CO SI MYSLÍ PRVŇÁČCI JAK PROBĚHLO BRANNÉ CVIČENÍ CO JE TUNING

V tomto číslo se například dočtete: CO PROŽILI ŠESŤÁCI V BALDOVCI CO SI MYSLÍ PRVŇÁČCI JAK PROBĚHLO BRANNÉ CVIČENÍ CO JE TUNING Školní časopis ZŠ Vyškov, Nádražní 5 Září říjen 2006 Tradiční exkurze našich žáků a učitelů do Prahy. V tomto číslo se například dočtete: CO PROŽILI ŠESŤÁCI V BALDOVCI CO SI MYSLÍ PRVŇÁČCI JAK PROBĚHLO

Více

Multimodální přeprava cestujících

Multimodální přeprava cestujících Dopravní kombinace Praha 26. 05. 2015 Multimodální přeprava cestujících Miroslav Vyka // SVAZ CESTUJÍCÍCH VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ // prezident www.svazcestujicich.cz Kdy je v Praze největší dopravní zácpa?

Více

Tisková zpráva NA KTERÉM STAČÍ I JÍT. sobota 28. 5. 2011 ve 14 hodin Pražský hrad - Staroměstské náměstí (cca 4 km)

Tisková zpráva NA KTERÉM STAČÍ I JÍT. sobota 28. 5. 2011 ve 14 hodin Pražský hrad - Staroměstské náměstí (cca 4 km) Tisková zpráva a pořádají druhý ročník charitativního běhu Prahou BĚH PRO GORILY NA KTERÉM STAČÍ I JÍT sobota 28. 5. 2011 ve 14 hodin Pražský hrad - Staroměstské náměstí (cca 4 km) Výnos z akce půjde na

Více

Voice of Prague s.r.o., Rohanské nábřeží 661/5, Praha 8 Karlín, 186 00

Voice of Prague s.r.o., Rohanské nábřeží 661/5, Praha 8 Karlín, 186 00 Voice of Prague s.r.o., Rohanské nábřeží 661/5, Praha 8 Karlín, 186 00 HRAJEME NEJLEPŠÍ HUDBU V METROPOLI Classic Praha (dříve Classic FM) hraje klasickou a filmovou hudbu, doplněnou pořady s hudbou jazzovou,

Více

BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC

BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC Tisková zpráva k 16. ročníku mezinárodního, integračního projektu BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC brnobezhranic.cz projekt zaštiťují Ing. Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna JUDr. Michal Hašek,

Více

Když se starým. NÁdraŽÍM. rozline vůně kávy

Když se starým. NÁdraŽÍM. rozline vůně kávy Když se starým NÁdraŽÍM rozline vůně kávy Pohled do historie Majitelům se podařilo dohledat staré fotografie z počátku století, kdy bylo nádraží ještě plně v provozu. Doplnili je ještě o další obrázky

Více

Číslo 10/2014, ročník LXX. PŘEPRAVNÍ A TARIFNÍ VĚSTNÍK Povinně zveřejňované informace na základě právních předpisů. 29. května 2014 ISSN 1805-9864

Číslo 10/2014, ročník LXX. PŘEPRAVNÍ A TARIFNÍ VĚSTNÍK Povinně zveřejňované informace na základě právních předpisů. 29. května 2014 ISSN 1805-9864 PŘEPRAVNÍ A TARIFNÍ VĚSTNÍK Povinně zveřejňované informace na základě právních předpisů Číslo 10/2014, ročník LXX 29. května 2014 Vydává Ministerstvo dopravy ISSN 1805-9864 Obsah Oddíl A: Železnice věci

Více

Solná komora-h.rakousko

Solná komora-h.rakousko Jezero Wolfgangsee Plavba lodí po jezeře denní jízdenka: 17,60 se Salzkammergut Erlebnis-Card: 16,40 www.wolgangseeschifffahrt.at Schafbergbahn jízda úzkokolejkou na horu Schafbergbahn jízda tam i zpět:

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

Exkurze do Želešic - 20.4.2010

Exkurze do Želešic - 20.4.2010 Exkurze do Želešic - 20.4.2010 Byli jsme pozváni na exkurzi do naší kmenové školy MŠ a ZŠ Želešice. Pan ředitel nás provedl celou velkou školu a ukázal nám všechny místnosti. Od tříd, učeben, kabinetů,

Více

ZPRÁVY ZE ZÁKLADNÍ ŠKOLY ČESKÁ TELEVIZE V DOBŘÍKOVĚ

ZPRÁVY ZE ZÁKLADNÍ ŠKOLY ČESKÁ TELEVIZE V DOBŘÍKOVĚ ČESKÁ TELEVIZE V DOBŘÍKOVĚ V úterý 10. června natáčela Česká televize v Dobříkově reportáž, která by měla být odvysílána v pořadu Toulavá kamera v průběhu července. Reportáž byla natáčena u sochy M. J.

Více

Kampaň Česko země příběhů. Martin Šlajchrt _

Kampaň Česko země příběhů. Martin Šlajchrt _ Kampaň Česko země příběhů Martin Šlajchrt _ Domácí cestovní ruch - jaký je aktuální stav 9.12.2013 2 Základní charakteristiky pobytu Jaký je návštěvník turistických regionů v ČR? Kategorie Podíl návštěvníků

Více

Program pro skupiny: Cena: Kč 1.150, -/os.ubytování v hotelu (Kč 990,-/os. ubytování nad vinnými sklepy)

Program pro skupiny: Cena: Kč 1.150, -/os.ubytování v hotelu (Kč 990,-/os. ubytování nad vinnými sklepy) Krajinou Lichtenštejnů Přijeďte se přesvědčit o jedinečnosti Lednicko-valtického areálu. Tento unikátní park o rozloze okolo 280 km2 tvořil mocný rod Lichtenštejnů po dobu tří staletí a od roku 1996 je

Více

správný cíl Vaší cesty

správný cíl Vaší cesty správný cíl Vaší cesty KULTURNÍ AKCE HRADECKO ČERVEN 2014 31. května - 1. června, sobota - neděle 9:00 ZA PRVNÍMI ZEMĚDĚLCI DO MLADŠÍ DOBY KAMENNÉ Archeopark pravěku Všestary Pokud si chcete pravěk zažít

Více

Klub českých turistů ve Šluknově ze SEVERNÍHO KRÁLOVSTVÍ organizuje pro rodiny s dětmi VI.ročník celoročního turistického soutěžení.

Klub českých turistů ve Šluknově ze SEVERNÍHO KRÁLOVSTVÍ organizuje pro rodiny s dětmi VI.ročník celoročního turistického soutěžení. Klub českých turistů ve Šluknově ze SEVERNÍHO KRÁLOVSTVÍ organizuje pro rodiny s dětmi VI.ročník celoročního turistického soutěžení Táta, máma a já Vyberte si aktivity z doporučeného přehledu turistických

Více

www.tvslovacko.cz ŠŤASTNÁ TŘINÁCTKA TELEVIZE SLOVÁCKO PERIODICKÉ TISKOVINY AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBA PRODUKČNÍ ČINNOST DÉČKO - VAŠE DIGITÁLNÍ TV

www.tvslovacko.cz ŠŤASTNÁ TŘINÁCTKA TELEVIZE SLOVÁCKO PERIODICKÉ TISKOVINY AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBA PRODUKČNÍ ČINNOST DÉČKO - VAŠE DIGITÁLNÍ TV ŠŤASTNÁ TŘINÁCTKA Rok 2000 Rok 2002 Rok 2004 Rok 2005 Rok 2006 Rok 2006 Rok 2007 Rok 2007 Rok 2008 Rok 2009 Rok 2010 Rok 2011 Rok 2012 založení společnosti, provoz regionálního TV studia v Uh. Hradišti

Více

V letošním roce uplynulo 40 let od premiéry slavné pohádky. Přijďte proto prožít den s Popelkou do Švihova. Připravili jsme pro vás hned dvě trasy.

V letošním roce uplynulo 40 let od premiéry slavné pohádky. Přijďte proto prožít den s Popelkou do Švihova. Připravili jsme pro vás hned dvě trasy. V ydejte se s námi barevnou podzimní přírodou po místech, kde se na Švihovsku natáčela před čtyřiceti lety oblíbená pohádka Tři oříšky pro Popelku. Poznáte místa, kde Popelka se svojí sestrou Dorou a zlou

Více

Strašlivá Podívaná - hudební skupina z Plzně

Strašlivá Podívaná - hudební skupina z Plzně Strašlivá Podívaná - hudební skupina z Plzně Hudební skupina Strašlivá Podívaná vznikla na jaře 1988 a v roce 2013 tedy dosáhla věku 25 let. Písničky Strašlivky vycházejí z inspirací historickými a fantazijními

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Kompletní informace k výluce vlaků v Brně (od 5. 7. do 17. 7. 2011)

Kompletní informace k výluce vlaků v Brně (od 5. 7. do 17. 7. 2011) Kompletní informace k výluce vlaků v Brně (od 5. 7. do 17. 7. 2011) Úterý 5. 7. 2011 od 13:30 do 20:30 hodin Linka R2 IDS JMK Praha Česká Třebová Brno Vlaky v uvedené době nebudou vedeny přes Brno hl.

Více

Copyright 2010 MADE IN CZ production www.madeincz-production.cz

Copyright 2010 MADE IN CZ production www.madeincz-production.cz PRESS PACK uvádí Česká republika 2010 Žánr Délka Druh Zvuk Jazyk Scénář a Režie Asistentni režie Kamera Hudba Zvuk Výkonný producent PR manager Hrají Radka Honza Jarda Vendy Mira Petr Pavlína hudební 103

Více

NABÍDKA REKLAMNÍ SPOLUPRÁCE

NABÍDKA REKLAMNÍ SPOLUPRÁCE NABÍDKA REKLAMNÍ SPOLUPRÁCE Česká pojišťovna Play off 2009 Představení HC Energie Karlovy Vary s.r.o. HC Energie Karlovy Vary se postupnými kroky zařadila mezi elitu extraligových klubů v českém hokeji.

Více

Židovský špitál v Karlových Varech Mgr. Lukáš Svoboda (Muzeum Karlovy Vary)

Židovský špitál v Karlových Varech Mgr. Lukáš Svoboda (Muzeum Karlovy Vary) Židovský špitál v Karlových Varech Mgr. Lukáš Svoboda (Muzeum Karlovy Vary) Od konce 18. století se do Karlových Varů přijížděli pravidelně léčit také židé. Ve městě se tehdy židům ještě nedovolovalo natrvalo

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

VETERAN RALLYE & SRPNOVÉ HODOVÁNÍ

VETERAN RALLYE & SRPNOVÉ HODOVÁNÍ SRPNOVÉ HODOVÁNÍ 21. 23. 8. 2015, KUTNÁ HORA JEDINEČNÝ MEZINÁRODNÍ ZÁVOD HISTORICKÝCH VOZIDEL DO ROKU VÝROBY 1936 POD ZÁŠTITOU NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA, SPOJENÝ S KULTURNÍM PROGRAMEM A BOHATOU NABÍDKOU

Více

Koncept Run-Up : www.run-up.cz

Koncept Run-Up : www.run-up.cz Run-Up 2013 Koncept Run-Up : Již od roku 2007 reklamní agentura ChrisFromParis pořádá úžasný závod v běhu Run-Up hned v několika městech po celé České Republice. Účastnící závodu zdolávají nejvyšší věže

Více

MULTIŽÁNROVÝ KULTURNÍ FESTIVAL FESTIVAL, který kulturně a společensky spojí celou Vysočinu. Je to multižánrové setkání měst a obyvatel Kraje Vysočina. S přesahem do celé České republiky. 2 FESTIVAL, který

Více

Nové železniční spojení Praha Liberec s ohledem na mezinárodní dopravu

Nové železniční spojení Praha Liberec s ohledem na mezinárodní dopravu Nové železniční spojení Praha Liberec s ohledem na mezinárodní dopravu Projekt Železniční síť České republiky a Evropy Martin Farbiak Michal Tvrdík V úvodní časti projektu jsme se zaměřili na zmonitorování

Více

Korutany - gasthof Laggner ** - turistická karta v ceně / č.7242

Korutany - gasthof Laggner ** - turistická karta v ceně / č.7242 CK TURISTA Korutany - gasthof Laggner ** - turistická karta v ceně / č.7242 4 - denní zájezd Turistika v Alpách, v nejjižnější části Rakouska s nejstálejším počasím. Korutany dělí jen necelých 140 km od

Více

MISS ACADEMIA 2006 N NABÍDKA PARTNER M PRO ROK 2006

MISS ACADEMIA 2006 N NABÍDKA PARTNER M PRO ROK 2006 Vážení přátelé, Dne 5. dubna 2006 pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně již desátý ročník soutěže MISS ACADEMIA, ve které bude zvolena nej vysokoškolačka

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

Brno. Liberec. Karlovy Vary

Brno. Liberec. Karlovy Vary Brno Největší moravské město leží na soutoku Svitavy a Svratky. Jeho dominantou je hrad Špilberk. Je významným průmyslovým a kulturním centrem, městem veletrhů. Otázka: Které město leží pod horou Ještěd?

Více

Co má housenka na srdci

Co má housenka na srdci Září 2015 ORONGONG Co má housenka na srdci Zdravím čtenáře Orongongu, prázdniny jsou u konce a nový školní rok 2015/2016 nám začíná. Tábor si všichni užili, děti ho hodnotily jako jeden z nejlepších za

Více

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi Projekt: Reg.č.: Operační program: Škola: Tematický okruh: Jméno autora: MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi CZ.1.07/1.5.00/34.0903 Vzdělávání pro konkurenceschopnost Hotelová škola, Vyšší

Více

o činnosti a hospodaření v roce 2014

o činnosti a hospodaření v roce 2014 o činnosti a hospodaření v roce 2014 spolek SÍDLO: Chomutov 3, Pod lesem 4939, 430 03 IDENTIFIKAČNÍ ČÍSLO: 22832734 E-MAIL: sancezit@seznam.cz WEBOVÉ STRÁNKY: www.hennlichova.cz/sance_zit ČÍSLO ÚČTU: KB

Více

TURISTICKÝ INFORMAČNÍ MAGAZÍN O ČESKÉ REPUBLICE A SLOVENSKU WWW.CZECH-TIM.CZ MEDIAINFO

TURISTICKÝ INFORMAČNÍ MAGAZÍN O ČESKÉ REPUBLICE A SLOVENSKU WWW.CZECH-TIM.CZ MEDIAINFO TURISTICKÝ INFORMAČNÍ MAGAZÍN O ČESKÉ REPUBLICE A SLOVENSKU WWW.CZECH-TIM.CZ MEDIAINFO 2015 Náklad max. 20 000 ks Nulová remitenda jdeme na dračku Nově distribuce v PNS Informace o předplatném na www.czech-tim.cz

Více

Rámcová nabídka a prezentace

Rámcová nabídka a prezentace Rámcová nabídka a prezentace Judo Show Cup Obsah 1.Představení Judo Show Cup 1.1. Co je Judo Show Cup 1.2. Záštity akce 1.3. Charitativní účel akce 1.4. Pro koho je Judo Show Cup určen 1.5. Program 1.6.

Více

Co je u nás nového a co chystáme

Co je u nás nového a co chystáme Zpravodaj Co je u nás nového a co chystáme Naši milí přátelé, leden 2015 vítáme vás v novém roce a doufáme, že jste první měsíc prožili v poklidu a ve zdraví. My jsme po Novém roce navázali na naši práci

Více

Vyhláška PTV. 030/13/2015 AKVIZIČNÍ SLEVY, ČD Šumava 2015, změna č. 1.

Vyhláška PTV. 030/13/2015 AKVIZIČNÍ SLEVY, ČD Šumava 2015, změna č. 1. Vyhláška PTV 030/13/2015 AKVIZIČNÍ SLEVY, ČD Šumava 2015, změna č. 1. S platností od 3. 7. 2015 vstupuje v účinnost změna č. 1 akční nabídky ČD Šumava 2015 v Jihočeském kraji za těchto podmínek: 1. ČD

Více

Půjčovny kol Českých drah jsou v provozu každoročně od 1. dubna do 31. října.

Půjčovny kol Českých drah jsou v provozu každoročně od 1. dubna do 31. října. Půjčovny jízdních kol Českých drah České dráhy zavedly v turisticky atraktivních regionech novou službu půjčovnu jízdních kol. Jednoduše a bez starostí o své kolo přijedete vlakem do centra oblíbených

Více

Nabídka vzdělávacích programů pro studenty středních škol

Nabídka vzdělávacích programů pro studenty středních škol Nabídka vzdělávacích programů pro studenty středních škol VZDĚLÁVACÍ POŘAD Poznejte životní osudy učitele národů zakladatele moderní výchovy. Přesvědčte se, že skrze vzdělání lze změnit svět. Má-li člověk

Více

MICHAL HUVAR. K O N C E R T.eu žurnál 001

MICHAL HUVAR. K O N C E R T.eu žurnál 001 i MICHAL HUVAR K O N C E R T.eu žurnál 001 O cestě za digitalizací... Začnu citáty z tisku, které se v tuzemských novinách objevují už nějaký čas. Nejprve titulky: SPALTE SVO- JE CD, BUDÍČEK PRO DINOSAURY,

Více

ODBOR OSOBNÍ DOPRAVY A PŘEPRAVY Krajské centrum Liberec

ODBOR OSOBNÍ DOPRAVY A PŘEPRAVY Krajské centrum Liberec České dráhy, a.s. - Generální ředitelství ODBOR OSOBNÍ DOPRAVY A PŘEPRAVY Krajské centrum Liberec Zpracovatel : Ing. Pavel Jaško, tel. 972 365 045 Dne 10. prosince 2006 vstoupí v platnost nové jízdní řády

Více

SWEETSEN FEST 011 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA FRÝDEK-MÍSTEK SOBĚ 30/6 2/7/2011 WWW.SWEETSEN.CZ

SWEETSEN FEST 011 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA FRÝDEK-MÍSTEK SOBĚ 30/6 2/7/2011 WWW.SWEETSEN.CZ SWEETSEN FEST 011 FRÝDEK-MÍSTEK SOBĚ 30/6 2/7/2011 WWW.SWEETSEN.CZ ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Festival Sweetsen fest letos trhal rekordy. Jak v počtu návštěvníků, tak ve vybrané částce pro charitativní organizace.

Více

Novinky pro běžce dobré vůle č. 5/2014

Novinky pro běžce dobré vůle č. 5/2014 Novinky pro běžce dobré vůle č. 5/2014 Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové Vážení přátelé běžci dobré vůle, ani v těchto chladných zimních dnech naše spolupráce nepřestává. Ráda bych Vám poděkovala za

Více

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika 1 2 Taťana Březinová Tanec na paletě Eroika 3 Taťana Březinová, 2007 Eroika, 2007 ISBN 978-80-86337-70-8 4 Taťana Březinová Tanec na paletě 5 6 Poznámka autorky Knihou Tanec na paletě jsem se vyznala ze

Více

www.deti-detem.cz Děti dětem Velký vánoční koncert pro handicapované děti a děti z Dětských domovů z celé ČR neděle 14.12.2014 od 15.

www.deti-detem.cz Děti dětem Velký vánoční koncert pro handicapované děti a děti z Dětských domovů z celé ČR neděle 14.12.2014 od 15. Děti dětem Velký vánoční koncert pro handicapované děti a děti z Dětských domovů z celé ČR neděle 14.12.2014 od 15.00 hodin sál Bohuslava Martinů na pražské HAMU, Malostranské náměstí 13, 118 00 Praha

Více

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011)

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011) Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011) Brožury Adršpašsko-Teplické skály Anenské slatinné lázně, Lázně Bělohrad Brány Orlických hor Cesta kamene turistický produkt Cestujeme po

Více

Písek by Night. Šedá eminence. Lidský Setting

Písek by Night. Šedá eminence. Lidský Setting Písek by Night Šedá eminence Lidský Setting 12. - 16. srpna 2009 Obsah Obsah...2 Lidský setting...3 Zastupitelstvo...3 LARPolicie...3 Mafie...4 Měna ve světě Písek by Night Fufníky...4 Banka...5 2 Lidský

Více

Jezero Traunsee. Letní sáňkařská dráha - Strobl. Plavba lodí po jezeře. Jízda kabinkovou lanovkou na Grünberg (1004 m. n. m.)

Jezero Traunsee. Letní sáňkařská dráha - Strobl. Plavba lodí po jezeře. Jízda kabinkovou lanovkou na Grünberg (1004 m. n. m.) Tipy na výlety Solná komora Karta Salzkammergut Erlebnis Card: k zakoupení ve všech infocentrech v regionu SALZKAMMERGUT a ve vybraných hotelech a penzionech. Cena dospělí: 4,90 EUR, děti zdarma S kartou

Více

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow.

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow. Základní škola Ořech a její KFOŠ A je tu zase prosinec. Prý měsíc klidu, pohody a radostného očekávání vánoc. No, mnozí z nás dobře víme, že umí být občas pořádně hektický a náročný. I když vždy krásný.

Více

Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra

Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra LETNÍ TÁBOR PRO DĚTI EUSTACH 2011 Rekreační středisko ZSMV EUSTACH Těmice, okres Pelhřimov, kraj Vysočina Termín tábora: 16. 07. 30. 07. 2011 Cena: 4 300 Kč Kapacita: 100 120 dětí Ubytování: dřevěné chatky,

Více

PŘEDSTAVENÍ KONCEPTU - IDEA ČESKÁ TELEVIZE. MÍSTO, KDE JSOU FILMY DOMA. A nejen ony. I jejich tvůrci a diváci.

PŘEDSTAVENÍ KONCEPTU - IDEA ČESKÁ TELEVIZE. MÍSTO, KDE JSOU FILMY DOMA. A nejen ony. I jejich tvůrci a diváci. PŘEDSTAVENÍ KONCEPTU - IDEA ČESKÁ TELEVIZE MÍSTO, KDE JSOU FILMY DOMA. A nejen ony. I jejich tvůrci a diváci. ZÁKLADNA NA DIVADELNÍM NÁMĚSTÍ Domov České televize Myšlenku doslova zhmotníme. Karlovy Vary

Více

V zastoupení pana hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila. ITI Olomoucké metropolitní oblasti. konference Olomouc, 29.4.2015

V zastoupení pana hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila. ITI Olomoucké metropolitní oblasti. konference Olomouc, 29.4.2015 1 V zastoupení pana hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila ITI Olomoucké metropolitní oblasti konference Olomouc, 29.4.2015 1. Část jak vidím město a obec 2. Část data 3. Část principy plánů udržitelné

Více

X. Cestovní ruch. moderního životního stylu

X. Cestovní ruch. moderního životního stylu Kap 10-2003.qxd 10.1.2003 14:53 Page 213 213 Cestování součást moderního životního stylu Cestovní ruch se ve druhé polovině dvacátého století prosadil jako nejvýraznější společenský, kulturní i ekonomický

Více

Pracovní jednání předsedů (trenérů) krajských sportovních svazů Pardubického kraje - Informace k organizaci Her

Pracovní jednání předsedů (trenérů) krajských sportovních svazů Pardubického kraje - Informace k organizaci Her HRY VI. LETNÍ OLYMPIÁDY DĚTÍ A MLÁDEŽE ČR 2013 ZLÍNSKÝ KRAJ 23. 28. 6. 2013 Pracovní jednání předsedů (trenérů) krajských sportovních svazů Pardubického kraje - Informace k organizaci Her OBSAH PREZENTACE

Více

Regionální potravina 2012-2013

Regionální potravina 2012-2013 Regionální potravina 2012-2013 Kampaň v roce 2012 Cíle marketingové, mediální a PR kampaně: zvýšit povědomí o značce Regionální potravina mezi spotřebiteli zvýšit povědomí o oceněných produktech a producentech

Více

Nový Wellness & Sport Hotel v CHKO Železné Hory, Pardubický kraj

Nový Wellness & Sport Hotel v CHKO Železné Hory, Pardubický kraj ZÁKLADNÍ INFORMAČNÍ MEMORANDUM Nový Wellness & Sport Hotel v CHKO Železné Hory, Pardubický kraj Management Contract Smlouva o řízení Česká republika Zpracoval Labartt Hospitality s.r.o. (Pouze pro určené

Více

Český červený kříž s podporou Transfúzní služby ocenil v Bruntále dárce krve

Český červený kříž s podporou Transfúzní služby ocenil v Bruntále dárce krve Nenuď se doma nebo někde na ulici!!! Zdraví + občan a stát: Český červený kříž s podporou Transfúzní služby ocenil v Bruntále dárce krve Český červený kříž dnes odpoledne ocenil s podporou Transfúzní služby,

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV

Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV Ročník: I. Základy společenských věd Vzdělávací oblast: Společenskovědní vzdělávání Vzdělávací obor: Základy

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

www.tvslovacko.cz JIŽ 16 LET S VÁMI REGIONÁLNÍ TELEVIZE TVS PERIODICKÉ TISKOVINY AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBA PRODUKČNÍ ČINNOST

www.tvslovacko.cz JIŽ 16 LET S VÁMI REGIONÁLNÍ TELEVIZE TVS PERIODICKÉ TISKOVINY AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBA PRODUKČNÍ ČINNOST JIŽ 16 LET S VÁMI Rok 1999 Rok 2000 Rok 2002 Rok 2004 Rok 2005 Rok 2006 Rok 2006 Rok 2009 Rok 2010 Rok 2012 Rok 2014 Rok 2014 první TV vysílání v Uherském Hradišti založení společnosti, provoz regionálního

Více

Nový tarif Český drah pro přepravu cestujících a zavazadel

Nový tarif Český drah pro přepravu cestujících a zavazadel Nový tarif Český drah pro přepravu cestujících a zavazadel Přednášející: Ing. Tomáš Čech České dráhy, a.s., www.cd.cz Základní možnosti cenotvorby v osobní dopravě Tarif zónový Malá srozumitelnost při

Více

Přesný popis všech nových spojů a kompletní popis provedených změn k 31. srpnu 2014 je v příloze!

Přesný popis všech nových spojů a kompletní popis provedených změn k 31. srpnu 2014 je v příloze! AKTUÁLNÍ INFORMACE, 22. 8. 2014 TRANSCENTRUM bus, s.r.o., člen skupiny ARRIVA S novým školním rokem přichází řada nových autobusových spojů S novým školním rokem bude v provozu několik nových spojů. Na

Více

Soutěž napájení sluncem Ostrava

Soutěž napájení sluncem Ostrava SPŠSE a VOŠ Liberec, Masarykova 3, 460 84, Liberec Cestovní zpráva - externí verze Soutěž napájení sluncem Ostrava V úterý 25. ledna 2011 se na Vysoké škole báňské Technické univerzitě v Ostravě konal

Více

www.sachy-slavia-lbc.cz

www.sachy-slavia-lbc.cz TJ Slavia Liberec a Šachový svaz České republiky pořádají pod záštitou náměstka hejtmana pro Liberecký kraj pana Josefa Jadrného 3.10.2015 Pohár ČR v rapid šachu čtyřčlenných družstev 4.10.2015 Mistrovství

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Detail slevy: Platnost slevy: Kde slevu uplatnit:

Detail slevy: Platnost slevy: Kde slevu uplatnit: Vyrazte na víkendový pobyt pro rodiny s dětmi v hotelu Junior v lázeňském městě Poděbrady. 3 dny pro 2 osoby a 1 dítě do 6 let. Vychutnejte si vynikající bohatou polopenzi a užijte si i neomezený vstup

Více

Jak se naučná stezka doplňuje s nabídkou pro turisty na české straně. Destinační agentura Krušné hory, o. p. s.

Jak se naučná stezka doplňuje s nabídkou pro turisty na české straně. Destinační agentura Krušné hory, o. p. s. Jak se naučná stezka doplňuje s nabídkou pro turisty na české straně Destinační agentura Krušné hory, o. p. s. Proč navštívit plavební kanál a jeho okolí? Přehrada Fláje Dřevěný kostel v Českém Jiřetíně

Více

Pozvánka do Zlínského kraje

Pozvánka do Zlínského kraje Pozvánka na tiskovou konferenci při příležitosti konání veletrhu Regiontour 2015 15. 1. 2015 Pozvánka do Zlínského kraje Zlínský kraj turistický region Východní Morava Východní Morava je regionem s nezaměnitelným

Více

U Velkého Buku Po celých Lužických horách se vyskytují tyto jedinečné bučiny se staletými velikány.

U Velkého Buku Po celých Lužických horách se vyskytují tyto jedinečné bučiny se staletými velikány. Výroční zpráva 2007 U Velkého Buku Po celých Lužických horách se vyskytují tyto jedinečné bučiny se staletými velikány. obsah 1. Úvodní slovo 2. Sdružení a členové sdružení 3. Činnost v roce 2007 Lanterna

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Vyhlášení vítězů prvního ročníku fotografické soutěže Česká železnice 2012

Vyhlášení vítězů prvního ročníku fotografické soutěže Česká železnice 2012 Bc. Darja Zajícová tel.: 724 027 623 e-mail: zajicovad@szdc.cz TISKOVÁ ZPRÁVA Vyhlášení vítězů prvního ročníku fotografické soutěže Česká železnice 2012 U příležitosti 10. výročí existence SŽDC a rozvoje

Více

Kaplan International Vancouver

Kaplan International Vancouver Kaplan International Vancouver Vítejte v Kaplan International Vancouver! Škola se nachází v centru města, poblíž slavné Robson Street, Stanleyparku a pláží. Protože ze školy do slavných lyžařských areálů

Více