Medical Office Dyndal 2010 Kompletní přehled systému

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Medical Office Dyndal 2010 Kompletní přehled systému"

Transkript

1 Medical Office Dyndal 2010 Kompletní přehled systému (R. Borkovec, verze )

2 1. Úvod 2. Instalace a technické požadavky systému 3. Přihlášení, role, uživatelé, licence, typy aplikací 4. Práce se seznamy a standardními formuláři, vlastnosti komponent 5. Přehled možností aplikace, hlavní nabídky 6. Ordinace 7. Nepravidelná péče 8. Práce s netbooky, menší obrazovka 9. Správce dávek 10. Číselníky, aktualizace 11. MISE, EU kódy 12. Importy dat 13. Diář, úkolovník a provázání s daty 14. Ostatní funkce systému 15. Řádkové fráze, knihovna frází

3 1. Úvod Komplexní ambulantní systém Dyndal 2010 má tradici od roku 1993, prakticky od počátku funkčnosti zdravotních pojišťoven. V současné době se rozvíjí i směrem do zahraničí, a to jako Medical Office, proto tento název začínáme používat i v souvislosti s původním Dyndalem.

4 2. Instalace a technické požadavky systému Celý systém je možno stáhnout z našich stránek si nechat zaslat rovnou placenou verzi na USB disku ten pak může fungovat rovnou jako záložní medium. Instalace probíhá ve standardních krocích a v jejím průběhu dojde k následujícím věcem: na uživatelské PC se nainstaluje Dyndal2010 včetně databáze a vytvoří se nutné podadresáře dojde k instalaci (volitelné) databázového serveru FireBird 1.5.5, která upravuje kompletní funkčnost pro Windows Vista a Windows Seven. Pokud máte již nainstalovaný jiný produkt s tímto serverem, není třeba ho instalovat znova. je možné volitelně nainstalovat pouze síťového klienta Celková instalace nezabírá více jak minutu, zároveň dojde k přenosu dat z verze Dyndal 2008, je-li třeba. Pokud máte nainstalovanou demo verzi, máte k dispozici pouze jediného uživatele a zařízení s plnými právy, pouze bez možnosti přidat dalšího lékaře, sestru nebo zařízení. Počet záznamů je omezen na 50 pacientů, dále je nutno aktivovat placenou verzi. Technické požadavky Standardní PC, doporučujeme Windows XP, Windows Vista, Windows Seven s odpovídajícími parametry. Teoreticky lze jako server použít i Linux, nastavení necháme na vás, v tomto směru nemáme žádné zkušenosti ani schopnost pomoci. Při využití možností mailu, nebo internetové lékárny je samozřejmě nutné mít k dispozici internetové připojení. Pro samotný provoz aplikace nutné není.

5 3. Přihlášení, role, uživatelé, licence, typy aplikací Po spuštění systému se objeví přihlašovací dialog. Při prvotním spuštění má uživatel prázdné heslo. V aplikaci samotné je možno si heslo nastavit a kdykoliv potom i změnit. Všimněte si možnosti Zástup, umožňuje Vaše pravomoce dočasně delegovat na někoho jiného, přičemž vnitřně je zpětně rozlišitelné, kdo skutečně byl přihlášen. Heslo pro zástup předáte pouze tomu, kdo Vás zastupuje, není třeba mu říkat Vaše vlastní. V systému jsou pro jednotlivé uživatele připraveny tzv role seskupení práv a možností. Například role lékař má vyšší práva než role sestra a role majitel převyšuje obě tyto role. V základní instalační sadě máte k dispozici jediného uživatele, který má nejvyšší roli, majitel všechny možnosti aplikace jsou Vám tedy k dispozici. Chcete-li rozdělit přístupy pro sestry, je třeba zakoupit licenci, založit nové uživatele a přiřadit jim odpovídající role. Dyndal 2010 sdružuje speciální funkce pro ambulantní, kapitační a stomatologická zařízení. Není třeba pro každé pořizovat jinou aplikaci, stačí uživateli přiřadit odpovídající aplikaci v jeho nastavení, viz následující obrázek:

6 Pokud chcete zakoupit další uživatele nebo zařízení, jsou pravidla následující: Účtuje se za každého dalšího uživatele, bez ohledu na to, pro které zařízení. Stačí buď na našem webu objednat daný počet uživatelů a nebo poslat mail, kde specifikujete svoje požadavky. Každé nové zdravotnické zařízení automaticky založí jeho majitele, čili pokud chcete přidat další zařízení, potřebujete licenci minimálně na 2 uživatele. Příklady licencování: Základní placená verze 1 IČZ 1 uživatel (majitel) Verze s jedním IČZ a sestrou 1 IČZ 2 uživatelé (majitel, sestra) Verze se dvěma IČZ pouze pro majitele 2 IČZ 2 uživatelé (majitel, majitel) Verze se dvěma IČZ, první se sestrou druhé jen lékař 2 IČZ 3 uživatelé (majitel, sestra, majitel) Cena v každém dalším roce je 50% z objednané ceny celkem, a zahrnuje aktualizace, hot-line a možnost rozšiřování o další sestavy a funkčnosti. Možnost rychlého přehlášení na jiné zařízení, resp uživatele Po stisku Změny uživatele se aktivní okna uzavřou, uživatel odhlásí a nabídne se přihlašovací dialog, stejně jako při prvním přihlášení.

7 4. Práce se seznamy a standardními formuláři, vlastnosti komponent Celý systém je kromě speciálních formulářů vystavěn na stavebnicovém systému MarWin4, což umožňuje jednotné ovládání naprosto odlišných funkcí. Základem je seznam prostě formulář, na kterém je mřížka, seznam, nebo chcete-li přehled dat, uspořádaný do řádků. Takže například seznam pacientů vypadá takto: Horní seznam je seznam pacientů, dolní seznam (tzv závislý), je seznam výkonů označeného pacienta. Řazení řádků jednoduché: poklepem na titulek sloupečku (např. Příjmení) setřídíte řádky vzestupně (čili v případě příjmení se seřadí od A do Ž). Druhým poklepáním se seřadí obráceně (v případě Příjmení tedy od Ž do A). Označování řádků v seznamu: po otevření seznamu jste nastaveni ve vyhledávacím boxu a můžete po zadání vstupní hodnoty (i prázdné) a po následném stisku ENTER přejít přímo na první řádek seznamu. Zadáte-li začátek příjmení (např NOV) po ENTER se zobrazí všichni, jejichž příjmení tak začíná a zároveň máte označený první řádek. Stisknete-li následně ENTER, otevřete detail tohoto záznamu. Označení více řádků (např za účelem jejich mazání) je dle standardních pravidel Windows: podržte CTRL a levým tlačítkem myši klikněte na levé ohraničení řádku (ten úplně levý sloupec, kde je ukazatel na řádek).dokud držíte CTRL můžete tak označovat různě rozmístěné řádky. Lze použít i klávesu SHIFT pro hromadné označení více řádků za sebou. Doporučujeme si hromadné označování odzkoušet nanečisto, než na to člověk přijde, může to být drobet nervózní záležitost.

8 Označení všech řádků najednou stačí klepnout myší do levého horního rohu seznamu, viz obrázek:

9 Jednotlivé ikony na seznamu: Velké ikony nad hlavním seznamem: Pokud nad seznamem některé ikony chybí, je to z důvodu omezení dle přístupových práv a nebo prostě proto, že by daná činnost neměla v konkrétním seznamu smysl. První tři ikony pracují s jednímm řádkem a při jejich užití se otvírá jeho detail, detailový formulář (popsáno přesněji dále) Přídat záznam: nový řádek v seznamu (v případě pacientů to znamená nový pacient) založíte buď poklepem na ikonu PLUS,nebo stiskem klávesy INS (Insert). Někdy, jako třeba právě v případě seznamu pacientů, se před založením objeví dotaz na rodné číslo, nebo jiný údaj, který jednoznačně identifikuje položku seznamu. Pokud systém dohledá v seznamu, že taková položka již existuje, neprovede její založení, ale otevře existující. Tím se zabraní duplicitě dat. V případě seznamu pacientů a zároveň vícero IČZ se může stát, že Vám systém otevře kartu pacienta, kterého ještě nemáte ve své evidenci existuje již pro jiné IČZ a některé údaje jsou sdílené. Náhled záznamu, Upravit záznam další dvě ikony umožní prohlížení a nebo editaci označeného záznamu. Kromě poklepání na jednu z těchto ikon Vám toto umožní i dvojklik myší na tento řádek případně stisk klávesy ENTER na něm. Odstranit záznam: ikona s odpadkovým košem a nebo také klávesa DEL (Delete) umožní výmaz řádku případně více označených řádků, po dalším potvrzení. Vybrat záznamy: Tato ikona umožňuje definovat filtry pro daný seznam. Některé z nich se objeví přímo v aplikačním menu (např seznamy pacientů podle abecedního rozsahu).

10 Definice filtrů jsou v podstatě libovolné, pokud Vám ty, kteréjsou přímo k dispozici nestačí, obraťte se přímo na nás, doplníme je dle Vašeho zadání. Obnovit seznam Pokud pracujete v počítačové síti, můžete tímto tlačítkem zaktualizovat změny, které proběhly na jiném počítači, než Vašem. Tato obnova se provede automaticky vždy, když se vrátíte do seznamu třeba po editaci nějakého záznamu. Export seznamu Zde jsou možnosti, jak setříděný a vyfiltrovaný seznam vyexportovat: přímý tisk na Vámi zvolenou tiskárnu export do formátu PDF export do XLS (formát Excel, je zapotřebí přítomnost MS Office) export do HTML export do XLS bez přítomnosti MS Office (např do Calc Open Office apod.) export do CSV (textový formát dat, lze z něj importovat do velkého množství aplikací) Nastavit formulář Tato volba umožní barevné a funkční nastavení formuláře. Po stisku ikony se zobrazí následující formulář:

11 Ikony vybere jednu ze sedmi (v současné době, tj leden 2010) barevných variant ikon na seznamu a jeho detailu. Je to možnost, jak si barevně odlišit například skupiny seznamů, které podle Vás patří k sobě. Velikost písma umožňuje každému uživateli zvolit výchozí velikost písma, což je vhodné využít pro uživatele se zrakovou vadou, a nebo pro ty, jenž sledují monitor z větší dálky. Střídání barev v seznamu zajišťuje jinou barvu pro lichý a jinou barvu pro sudý řádek. Automatická šířka sloupců zde je na výběr několik variant, podle hlaviček šířky se nastaví podle délky titulku sloupce, bez ohledu na šířku dat v něm podle všech šířka sloupce se nastaví podle šířky nejdelší hodnoty v něm pozor, může zpomalovat zobrazení, systém prochází i ta data, která nejsou aktuálně vidět podle všech bez hlaviček totéž jako předešlé, ale nebere se ohled na šířku titulku zobrazené - šířka sloupce se nastaví podle šířky nejdelší hodnoty v něm, ale do úvahy se berou jen zobrazené řádky zobrazené bez hlaviček totéž jako předešlé, ale nebere se ohled na šířku titulku plné šířka sloupců se pravidelně rozloží pocelém formuláři -všechny jsou pak stejně široké Rychlé vyhledávání pokud je nastaveno, upravují se data v seznamu již při zadání znaku ve vyhledávacím boxu a ne až po stisknutí ENTER. V případě pomalejšího PC je lepší tuto volbu nepoužít. Vyhledávání Písmeno;Číslo běžně se vedle vyhledávacího boxu zobrazuje zvolený sloupec, ve kterém se hledá, viz obrázek: Pokud ale vyplníte v tomto nastavení názvy sloupců, oddělené středníkem (napr Název;Kód) přijdete sice o možnost vybrat si přímo na seznamu sloupec, podle kterého chcete hledat, ale získáte jinou: jakmile bude hledaný text začínat číslicí, bude se automaticky hledat ve sloupci Kód a jakmile bude text začínat písmenem, bude se hledat v poli Název. Seznam pak bude vypadat takto:

12 Všechny změny je třeba uložit tlačítkem Uložit změny. Většina se jich projeví až při následném znovuotevření seznamu. Máte možnost si kombinaci nastavení uložit jako Schéma a pro nastavení u dalšího formuláře ho použít. POZOR pokud budete používat schema, nebude se ukládat volba Vyhledání Písmeno;Číslo, protože každý seznam používá jiné názvy sloupců, což by nemělo ve schematu užitnou hodnotu. Veškerá nastavení jsou vázána na uživatele. Menší ikony pod vyhledávacím boxem První čtyři ikony umožňují pohyb po seznamu (první řádek, o řádek výš, o řádek níž, poslední řádek) Pátá ikona umožňuje přepnout na následující vzhled závislých seznamů:

13 Zobrazit vše: obnoví původní data, to znamená, že veškeré výběry, hledání a filtry jsou zrušeny a vidíte opět všechna dostupná data. Nastavit jako úvodní seznam: Jakmile stiskněte toto tlačítko, bude se tento seznam po spuštění aplikace zobrazovat automaticky jako první. Nastavit sloupce: Tato volba umožňuje nastavit viditelnost a pořadí sloupců v seznamu pomocí tohoto formuláře: Tlačítko Původní zajistí, aby se obnovil původní vzhled formuláře, resp uspořádání jeho sloupců. Nastavení se váže na uživatele. U některých formulářů se k těmto ikonám přidávají podle potřeby další např automaticky, jakmile máte v seznamu pole ová adresa, přidá se ikona, která umožňuje odeslat mail jednomu adresátovi a nebo všem označeným jako BCC (slepá kopie).

14 Ukázka dalších ikon: Pokud existuje na seznamu tlačítko Přehledy, umožňuje rychlý přístup k hodnotám, které souvisejí se seznamem (napr Sumační informace pro označené řádky, nebo pro všechny řádky). U menších monitorů může nastat situace, kdy je přehled spočítán, ale není přímo vidět pak je nutno hodnoty vyklepnout zprava, viz obrázek: Svislé menší ikony u závislých seznamů Pokud pod hlavním seznamem existují závislé seznamy, tak na jejich levé straně jsou k dispozici podobné menší ikony se stejnými funkcemi: Nový záznam, Náhled záznamu, Upravit záznam, Odstranit záznam, Nastavit sloupce

15 Další možnosti seznamu: V dolní liště seznamu najdete informaci o počtu řádků v něm, použitém filtru a posledním upravovaném záznamu opět viz obrázek: Pokud stisknete pravé tlačítko myši na sloupci seznamu, v případě že bude číselný, dostanete tyto informace:

16 Ikony pro detailový formulář Jakmile založíte nový řádek, nebo ho chcete prohlédnout či upravit, otevře se jeho detail, detailový formulář. Pokud není speciální, jako např Ordinace, bude vypadat nějak takto: Pokud je rozsáhlejší, může mít více záložek, mezi kterými se lze přepínat buď klikem myši, nebo kombinací klávec ALT+číslo záložky. Pohyb mezi jednotlivými položkami zajišťuje klávesa TAB, zpětný ALT+TAB a nebo přímé klávesové zkratky, uvedené před názvem položky. Pokud je klávesová zkratka zobrazena růžově, je tato položka povinná. Běžné položky používají pro zadání textové pole (na obrázku to je např. RČ). Lze do něj vložit znaky, které jsou povolené a může být na něm kontrola, která se provádí při jeho opuštění pak jeho pozadí změní barvu, většinou na červenou nebo oranžovou dle míry ohrožení :) Případně se může objevit i upozornění, které chybu dále specifikuje. Některé položky mají za sebou tlačítko se třemi tečkami: označuje to položky, které po opuštění projdou kontrolou na číselník, ale neomezují na něj výběr. Na obrázku je to třeba pole Kód nebo Diagnóza. Výběrová pole bez možnosti nerespektování jsou standardní komba (jako například

17 u výběru sloupce, podle kterého chcete na seznamu hledat) Dále jsou k dispozici datumové položky usnadňují zadání datumu. Lze ho zadat v následujících tvarech: aktuální rok Na textovém poli je možno použít funkce jednoduchého frázování. Pokud stisknete na takovém poli levé tlačítko myši, objeví se podbná nabídka, jako tato: Následně je možné buď do položky vybrat text ze seznamu a nebo ho do tohoto seznamu přidat (Přidá se pouze označená část v textu). Zároveň je možné tímto způsobem nastavit i výchozí hodnotu tohoto pole. Pokud chcete udělat kopii celého detailu do dalšího, stačí označit poklepáním titulek těch položek, které se mají přenést. (Viz dále ikona Kopie dokladu). Ty položky, které se budou v případě kopie dokladu přenášet, jsou označeny kurzívou. Zrušení kopírování se zajistí opět kliknutím na titulek položky. Každá poslední záložka automaticky obsahuje nápovědu, kde je možno si udělat i vlastní poznámky k formuláři (bude se ukazovat na všech tohoto typu).

18 Textové pole Nejjednodušší komponenta, většinou se skládá ze tří částí: Klávesová zkratka stiskem této kombinace se dostanete přímo do komponenty a lze vkládat údaje. Pokud je klávesová zkratka růžová, je tato položka povinná a formulář nedovolí uložení, pokud nebude vyplněna. Titulek Zobrazuje název položky, kterou je třeba zadat. Pokud na něj poklepete myší, změní se písmo na kurzívu. Pokud je na formuláři povoleno kopírovat formulář, bude se hodnota komponenty přenášet v této kopii. Textové pole Slouží k zadání hodnoty. Fungují v něm mj fráze, to znamená, že po stisku pravého tlačítka myši a nebo klávesy WINHELP (vedle AltGr) je možno vybrat frázi nebo seznam frází rozšířit. Také je možné nastavit obsah položky jako výchozí pro každý nový záznam. Kombo, výběrové pole Klávesová zkratka a Titulek mají stejné funkce jako u Textového pole. Kombo umožňuje vybrat povolenou hodnotu Výběr je možno realizovat myší nebo postupným psaním vybírané hodnoty. Přímo upravit tuto hodnotu nelze, většinou se upravují v nějakém číselníku. Někdy je u něj ještě tlačítko PLUS, které umožňuje přímo přidat další položku do výběru:

19 Kombo, pole historie Klávesová zkratka a Titulek mají stejné funkce jako u Textového pole. Podobně jako výběrové kombo nabízí výběr z hodnot, ale zároveň zápisem do něj tyto hodnoty přímo rozšiřuje proto se mu říká historické, pamatuje si historii hodnot, které do něj byly vloženy. Tyto hodnoty se pak dají editovat na záložce Správa dat v odpovídajícím číselníku. Datumové pole Klávesová zkratka a Titulek mají stejné funkce jako u Textového pole. Datumové pole umožňuje kontrolovaný vstup datumu, a to několika způsoby: stiskem šipky vpravo a výběrem z kalendáře zadáním ve tvaru plného datumu včetně teček např zadáním ve tvaru DDMM např 3111 (přidá aktuální rok) zadáním ve tvaru DDMMRR např Neplatné datum je vyprázdněno. Časové pole Klávesová zkratka a Titulek mají stejné funkce jako u Textového pole. Časové pole umožňuje vložit kontrolovaný vstup času, a to několika způsoby: při jedné cifře dodá nulu zleva a :00 zprava z 1 udělá 01:00 při dvou cifrách doplní :00 z 12 udělá 12:00 při třech cifrách doplní 0 z 123 udělá 12:30 při čtyřech cifrách vloží za druhou dvojtečku z 1234 udělá 12:34 tlačítko h sníží hodinu o jedničku, tlačítko H zvýší tlačítko m sníží minuty o jedničku, tlačítko M zvýší

20 Numerické pole Klávesová zkratka a Titulek mají stejné funkce jako u Textového pole. Pole zajišťuje kontrolovaný vstup číselné hodnoty, a to buď přímým zadáním nebo pomocí kalkulačky: Zaškrtávací pole Klávesová zkratka a Titulek mají stejné funkce jako u Textového pole. Stiskem myši nebo klávesou MEZERA dojde k zaškrtnutí nebo odškrtnutí položky.

21 Velké textové pole Klávesová zkratka a Titulek mají stejné funkce jako u Textového pole. Samotné pole funguje jako malý editor prostého textu. Velké textové pole se změnou písma Pokud je u textového pole ikona na změnu písma, umožňuje plnou funkčnost jako tzv RTF editor. Lze do něj vkládat obrázky, a libovolně formátovat text.

22 Ikony detailového formuláře Uložit změny: provede uložení změn na dokladu, formulář neuzavře. Ten je možno s uložením změn uzavřít stiskem ESC, nebo klinkutím myši na symbol zavření okna. Zrušit změny: provede uzavření formuláře bez uložení změn. Samozřejmě pokud předtím bylo stisknuto Uložit změny, dojde jen k uzavření a nikoliv k navrácení původních hodnot před uložením. Přidat doklad: z otevřeného dokladu lze založit rovnou další,nový. V tomto případě se otevře jako prázdný,nebere se ohled na položky, které jsou označeny jako kopírovatelné (mají titulek kurzívou) Kopie dokladu: z otevřeného dokladu založí další doklad, do kterého se přenesou kopie položek, které jsou označeny pro kopírování. Toto označení lze provést kliknutím na titulek položky, kterou chcete kopírovat, systém si to pak pamatuje, dokud mu to není zrušeno. Vyprázdnit doklad: aktuální doklad prostě vyprázdní, to znamená, že do všech položek dá prázdné a nebo výchozí hodnoty. Vyjmout, kopírovat, vložit standardní funkce schránky Windows Tiskové šablony zde jsou k dispozici formátované tisky pro daný formulář. Vždy je k dispozici alespoň hrubý opis záložky, ukázka na obrázku:

23

24 5. Přehled možností aplikace, hlavní nabídky Aplikace má dvě hlavní nabídky jednu Základní, tu najdete po levé straně a je ve stylu stromové nabídky, a druhou v tzv ribbonu v horní části aplikace. Základní Levým tlačítkem myši buď otevřete nový druh formuláře a nebo zaměříte již otevřený. Pokud máte otevřenou kartotéku a bude schovaná někde pod jinými formuláři, objeví se díky tomuto poklepu na vrchu. Pravým tlačítkem otevřete zvolený formulář vždy. Znamená to, že můžete mít otevřeno více kartoték nebo třeba dávek najednou. Ty skupiny v menu, které nechcete použivat můžete dvojklikem na ně srolovat tak, aby byl vidět jen titulek. Stejným způsobem lze menu rozvinout. Net Book Seznam všech pacientů Nabídka formulářů, pro práci na netbooku Moje ordinace Seznamy pro evidování péče Pacienti 1. Základní pojištění 2. Pendleři 3. Pacienti s em 4. Registrace u lékaře ano Recepty ZÚM/ZÚL/Protetika Výkony Dnešní výkony Doklady NP Správa Dávky Pendleři Ambulantní Poukazy Nepravidelná péče Registrační dávky Zdravotní pojišťovny Uživatelé Zařízení Formuláře pro vykazování, pojišťovny apod. Nastavení uživatelů Nastavení zařízení

25 Číselníky Pobočky VZP Diagnózy Přehled všech číselníků, aktualizace Šablony (makra) Náhrady za zdravotní péči Aplikační číselníky Ribbon nabídka Systém Autorizace Spořič obrazovky Změnit heslo Zástup Seznam přihlášených Licence Konec Pomůcky IČZ Číselníky VZP Import MISE Import z dávky Import pacientů Správa aplikace Záloha databáze Obnova databáze Skrýt/obnovit strom FAQ Helpdesk Knihovna frází Nastavení tiskárny Okna Správa oken Maximalizovat Uspořádání Horizontálně Vertikálně Kaskáda Zavřít všechna Aktivuje spořič obrazovky s heslem zajistí rychlou nedostupnost dat při neukončení aplikace Zde je možné změnit heslo uživatele Definice dočasného zastupování Rozšíření stávající licence Ukončení aplikace Správa IČZ z celé ČR Import RČ a účtovaných položek ze souboru VZP Skrytím levého panelu zvětší rozsah zobrazených dat

26 Tisky přesné specifikace a vzhled sestav je ve zvláštní dokumentaci Tisky Ambulance Finance Účtované výkony Neúčtované výkony Nepravidelná péče Přehledy Výkony Léčiva, PZT Ošetření pacienti Účtované kódy Neúčtované kódy Průměrné náklady Náklady pacientů Přírůstky pacientů Kapitace Finance Účtované výkony Neúčtované výkony Kapitační výkony Nepravidelná péče Kapitační platby Přehledy Účtované výkony Neúčtované výkony Kapitační výkony Registrovaní pacienti Počty kódů (dle typu) Stomatolog Finance Účtované výkony Neúčtované výkony Přehledy Výkony Protetika Ošetření pacienti Chybné lokalizace Účtované kódy Neúčtované kódy Náklady pacientů Komplet ordinace Finance (účtované) Podle odbornosti (bez kapitovanych a neuctovanych) Podle ZP Podle pracovišť

27 Nepravidelná péče Registrace Pokladna Přijaté doklady Vydané doklady Stornované doklady Poplatky (09543, 09545) Odkazy Zde je možno spravovat www odkazy Orb záznamové kolečko V levé horní části aplikace je tzv Orb záznamové kolečko zpracovaných položek. Zapisuje každý seznam, ze kterého jste pořídili nebo upravili nějakou položku. Funguje po dobu spuštění aplikace a zaznamenává i čas, kdy daná úprava proběhla.

28 6. Ordinace Popis Ordinace, jako nejdůležitějšího formuláře celé aplikace, je k dispozici v samostatném manuálu Dyndal 2010 Ordinace.

29 7. Nepravidelná péče Pro práci s pacienty, které nechcete a nebo nemůžete evidovat v kartotéce, ale je třeba vykázat a evidovat, sluoží formulář Doklady NP. Po jeho otevření dostanete časově setříděný seznam provedených výkonů. Vzhledem k tomu, že se používá velmi často u prevencí, nebo jinak opakovaných kódů nebo diagnóz, doporučujeme použít kopírování dokladu přímo z detailu pro urychlení práce. Detail dokladu nepravidelné péče: Pokud stisknete tlačítko F9 Náhrady, objeví se políčko, kde je možno dodat typ náhrady. Normálně není vidět, protože se používá nepříliš často a jeho přeskakování by zdržovalo. Ještě ke kopírování pokud stiknete tlačítko Kopie dokladu, uloží se rozpracovaný doklad a rovnou se vytvoří další, do kterého se přenese Datum,Kód výkonu, Budy, Cena, Čas a Diagnóza.

30 8. Práce s netbooky, menší obrazovka V poslední době se začaly používat tzv netbooky se speciálním úzkorozchodným rozlišením, ve kterých používání Ordinace je sice možné, ale někdy ne ideální. Připravili jsme speciální formuláře, které umožňují základní práce s pacientem a přitom respektují úzkou obrazovku. Hlavní seznam je v podstatě stejný jako Moje ordinace pouze dole v závislých seznamech pro vybraného pacienta je podstatně více záložek. Samozřejmě, že je jedno, jestli pracujete s pacientem v seznamu netbook nebo Moje ordinace, data jsou v obou případech identická. Netbook nabízí filtry pro rozdělení pacientů podle počátečních písmen příjmení:

31 Hlavička pacienta obsahuje tyto záložky: Základní údaje Titul Příjmení Jméno Rodné číslo Rodné příjmení Datum narození Pojišťovna Registrace u ZP Typ pojištění Bydliště Obec Ulice PSČ Telefon Mobil Zaměstnání Profese Zaměstnavatel Telefon Ulice Obec PSČ Vedlejší diagnózy Datum registrace u lékaře Vedlejší diagnózy Poznámky

32 V závislých seznamech se dají pořizovat Výkony, Poukazy, Léčiva, Protetika (podle vybrané odbornosti), dále máte k dispozici sloučený seznam veškerého vyúčtování, položky pacienta z diáře, jemu vystavené doklady (účetní) a přehled jeho nepravidelné péče. Ukázka detailu výkonu: Náhled akcí v diáři, souvisejících s pacientem

33 9. Správce dávek V základním menu je nabídka Správa, ve které najdete mj i správu dávek pro zdravotní pojišťovny: Jakmile vyberete seznam Dávky, uvidíte všechny dávky, které byly kdy vytvořeny pro daná zařízení: Kromě standardních seznamových tlačítek máte k dispozici ještě: F2: Vykazování otevře správce dávek a je možno přímo vytvářet dávky F4: Prohlížení, editace otevře správce dávek a je k dispozici přímo editor pro práci s dávkami.

34 Správce dávek vykazování Tato záložka ve správci dávek umožní zadat podmínky vykazování a vykázat. V obdobích lze listovat přímo po měsících, pokud potřebujete měsíční období nějak omezit, nastavte přímo datumové položky. Číslo dávek a dokladů se automaticky inkrementuje, ale i zde máte možnost si přenastavit podle Vašich představ. Zaškrtávací seznamy zařízení a pojišťoven umožňují vše odznačit i označit a nebo označení invertovat (ty, co byly zaškrtnuty se odškrtnou a opačně). Dále si můžete zvolit typ dávek, který chcete vykázat a také typ pojištění. Takže pokud poskytujete péči pojištěncům pěti pojišťoven, tak se pro jedno zařízení v případě plného zadání vytvoří 60 dávek (5 pojišťoven x 4 typy dávek x 3 typy pojištění x 1 zařízení). Pokud se pro nějakou volbu vygeneruje prázdná dávka, neuloží se, a nebude překážet v seznamu dávek. Seznam pojišťoven lze nechat zaškrtnout pro dané období automaticky tlačítkem Zaškrtnout použité ZP v období. Pokud má pojišťovna v období alespoň jeden výkon nebo léčivo ve stavu Provedené nebo Vykázané, zaškrtne se. Dávky je možno vytvořit implicitně pouze z dokladů, které ještě nebyly vykázány a nebo naopak znovuvykázat i ty, co již vytvořeny byly tzn že můžete bez problémů

35 opakovat vytvoření kompletních dávek. V poli průběh vytváření uvidíte postupně tvorbu jednotlivých dávek, případně záznam chyb.

36 Správce dávek editor dávek Editor dávky umožňuje pracovat v libovolném počtu záložek, sestavit opravnou dávku do nové záložky, změnit pojišťovnu v celé dávce a nebo typ pojištění. Zároveň provede kontrolu podle Wkontrol, přepočítá dávku podle aktuálních číselníků a umí dohledávat v dávce jako standardní editor textu. Vytvoření opravné dávky z původní: Jakmile stisknete v editoru pravé tlačítko myši, a zvolíte volbu Sestavit opravnou dávku do nové záložky, dostanete nabídku na zadání dokladů, které chcete do opravné dávky vybrat: Zadáte čísla dokladů, oddělené mezerou a stisknete OK. Následně se do nové záložky sestaví opravná dávka, tu je možno dále přepočítat, uložit, exportovat a vše, co je s nítřeba udělat.

37 Správce dávek přehled dávek Na třetí záložce máte k dispozici přehled dávek, ze kterého můžete otevírat editor dávek vykázat nové dávky exportovat na Vámi zvolené medium případně dávku vymazat zaznamenat název media, na kterém je dávka exportována Na horní liště máte Úložiště, kam se dávky včetně průvodek vytvářejí po stisku Změna úložiště si můžete nastavit exportní cestu tak, jak Vám to vyhovuje. Pokud máte nastaveno Zaznamenat médium, zeptá se Vás před exportem ještě na jméno média. Pokud tuto možnost nevyužijete a zbytečně by Vás zdržovala, stiskněte Zaznamenat médium a změní se na Nezazńamenat médium.

38 Správce dávek korunové hodnoty bodu Poslední záložka Správce dávek umožňuje evidovat hodnoty bodu pro všechny kombinace zařízené, pojišťovny a typu pojištění. Protože ruční definice položky po položce by byla poměrně pracná, umožňuje tlačítko Vygenerovat řádky pro ZP sestavit všechnny kombinace pro danou pojišťovnu. Pak už stačí pouze pro každou kombinaci doplnit částku a Uložit.

39 10. Číselníky, aktualizace V základní nabídce je položka Číselníky a v ní Přehled číselníků a aktualizace. Pojejím spuštění dostanete seznam všech poskytovaných číselníků od VZP: F2 Aktualizovat otevře formulář, kde je možno upřesnit aktualizační nastavení, viz následující obrázek:

40 Zaškrtněte ty číselníky, které chcete aktualizovat a stiskněte Aktualizovat. Pokud si nejste jisti, které aktualizační soubory máte k dispozici,stiskněte Číselníky k aktualizaci. Systém projde adresář CIS a doplní nalezené soubory. Pokud do adresáře CIS následně přidáte další soubory, nebo některé odstraníte, stiskněte Číselníky k aktualizaci ještě jednou, aby došlo k obnovení. Pokud dojde pouze ke změnám dat v číselnících, není třeba aktualizace produktu. Pokud dojde ke změnám struktur číselníků, budete námi mailem upozorněni a bude Vám v případě, že máte uhrazen roční poplatek, zaslána aktualizace produktu. F4 Prohlížení tato volba Vám umožní prohlížet číselníky s plným komfortem stavebnicového seznamu. Na obrázku je ukázka číselníku výkonů.

41 11. MISE, EU kódy Dyndal 2010 umí pracovat s rozhraním MISE buď v ordinaci (viz manuál Ordinace) a nebo přímo z menu Ribbon, kde je možné načíst z importních souborů data do systému. Tzv EU kódy jsou zatím určeny pro pracoviště RTG,SONO apod. V jejich číselníku je možné dodefinovat transformaci do kódů VZP a pak následně pořízením EU kódu zároveň vytvořit i záznam do výkonů nebo poukazů podle toho, jestli zadáte u EU kódu i pracoviště, které si zadalo vyšetření. Ukázka číselníku EU kódů: Definice transformace VZP kódů: Ve standardním detailovém formuláři můžete v položce Kódy pro VZP vypsat kódy, které EU kód transformují do VZP účtů. Oddělovačem je středník. Pokud si tyto transformace nadefinujete zde v číselníku, budou automaticky nabízeny při vykazování v Ordinaci je tam ale možnost je upravit pro konrétní úkon.

42 12. Importy dat IČZ (menu Ribbon, Pomůcky) Tato volba umožňuje načíst soubor zdravotnických zařízení, který poskytuje VZP. Jsou na něj napojeny kontroly při práci s poukazy a některá další zadání. Číselníky (menu Ribbon, Pomůcky) Po stisku se rovnou dostanete na formulář Aktualizace číselníků VZP (popis v tomto manuálu výše) Import MISE (menu Ribbon, Pomůcky) Po výběru zdrojového souboru dojde k načtení informací do MISE pokud máte aktivní okno MISE v Ordinaci, uvidíte importovaná data tam. Import pouze vybraného pacienta je možno provést právě v Ordinaci. Import z dávky (menu Ribbon, Pomůcky) Touto volbou můžete načíst nové pacienty a nové výkony, léčiva, poukazy z dávky. Pokud již existují, nepřepíší se. Import pacientů (menu Ribbon, Pomůcky) Ze speciálního souboru VZP můžete získat hlavičky pacientů včetně příjmení,jmen, RČ apod. Touto volbou doplníte a nebo přidáte údaje do Vaší kartotéky.

43 13. Diář, úkolovník a provázání s daty Diář je zajímavou součástí celého systému. Můžete ho otevřít z několika míst a většinou provázaně s daty. Nejdříve jeho obecný popis: Na horní liště je možno nastavit: 10min, 15min, 20 min, 30 min hodinové úseky diáře (možno kdykoliv upravit, data se překreslí) 08:00 17:00 - zobrazovací rozsah diáře, poklepáním lze nastavit vlastní ikona PLUS založení nové události doplní se začátek podle toho, který řádek je označen a konec podle toho, jaká akce je vybrána (resp podle délky jejího trvání) ikona DISKETA uložení aktuální události ikona OBNOVA obnoví údaje v diáři (vhodné pro práci v síti) Akce: Na záložce nastavení si můžete připravit typy akcí např Vyšetření nebo Porada, nebo cokoliv jiného. V nastavení pak určíte standardní dobu trvání akce v minutách a pokud chcete, tak i položku, podle které se bude akce vázat na data např RČ, což znamená, že pro akce typu Kontrola se při zadání

44 rodného čísla prováže záznam v diáři s odpovídajícím rodným číslem. Z formulářů, kde se vyskytuje tato položka, se pak dá provádět zápis do diáře přímo, pro aktuálně otevřeného pacienta. Datum od, Datum do: Čas specifikace rozsahu akce překreslí se podle toho do diáře Předmět pod textem uvedeným v této položce se bude událost zobrazovat v diáři RČ - pokud typ akce nemá určenou vazbu, tato položka se nezobrazí Typ události určuje, komu se událost zobrazí Skupina čili zdravotnické zařízení, všichni jeho uživatelé Privátní pouze uživatel Veřejné všem zařízením, všem uživatelům Záložka Nastavení umožňuje definovat vlastní typy akcí tak, jak je popsáno u položky Akce. Záložka Celkový přehled zobrazuje všechny akce v časové řadě

45 Užití: Na kalendáři vlevo nastavte den, v řádcích času označte počátek akce. Pak si zvolte Akce (tím navolíte její rozsah) a stiskněte PLUS (nová akce) po doplnění dalších údajů stiskněte DISKETU (nebo Ctrl+S) pro uložení. Pokud diář voláte ze seznamu, kde je pole pro vazbu (RČ, faktura apod.) doplní se rovnou odpovídající hodnota.

46 14. Ostatní funkce systému Zálohování a obnova databáze (menu Ribbon, Správa aplikace) Pro zabezpečení dat je možno realizovat jejich zálohování. Po stisku stačí určit místo, kam se záloha bude ukládat: prací. Zálohu je možno provést i za běhu, doporučujeme ji ale provést po ukončení všech Obnova se provádí stejným způsobem, zde ovšem zcela jednoznačně mimo normální pracovní režim. Veškerá data se ukládají v databázi, což je soubor dyndal.fdb, jeho výchozí umístění je v podadresáři DATA. Zatímco výše uvedená záloha provádí tzv backup, můžete si dělat i vlastní zálohu kompletní databáze soubor dyndal.fdb kopírujte na záložní medium pouze při ukončení všech spuštěných aplikací Dyndal. FAQ, helpdesk Jednoduchý systém pro evidenci různých problemů a jejich řešení. Možno využít pro obecné konzultace přes telefon apod.

47 15. Řádkové fráze, knihovna frází Fráze obecně definují opakované texty, V systému jsou k dispozici dva druhy frází řádkové a tzv velké. Oba tyto systémy jsou vázány na zařízení, nikoliv pouze na jednoho uživatele. Všichni uživatelé v daném zařízení je mohou tedy využívat. Řádkové fráze U textových krátkých položek jsou k dispozici po stisku klávesy HELP (vpravo od mezerníku, většinou za AltGr), resp po kliknutí pravým tlačítkem myši. <Zařadit označený text> - pokud je v položce označený text, dojde k jeho abecednímu zařazení do seznamu pod čarou. <Obsah položky nastavit jako default> - obsah celé položky se nastaví pro tuto položku jako výchozí tzn, že v příštím novém dokladu se rovnou do této položky vloží. Pod čarou je seznam všech zařazených textů. Jakmile některý vyberete, vloží se do aktuální položky. Velké fráze Tam, kde nestačí zaznamenat pouze jednoduchý text, jsou k dispozici tzv velké fráze. Spolupracují pouze s tzv rich-text-boxy, což jsou velká textová pole, ve kterých je možno uchovat formátované informace (texty s různým písmem,případně obrázky pozor na velikost ukládaných informací).

48 K dispozici je 26 schránek pro uložení frází a dostupné jsou přes klávesové zkratky CTRL+SHIFT+x, kde x jsou písmena A až Z (bez diakritiky, pouze anglická abeceda). Použití fráze: V odpovídající položce (tedy velkém textovém poli s možností formátovaného textu) stiskněte odpovídající kombinaci. Na to místo, kde je kurzor, se vloží obsah celé schránky. Definování fráze: Kromě možnosti využití Knihovny frází v ribbon menu aplikace, je možno v textovém poli označit požadovaný rozsah schránky (viz obrázek)... a po stisku zvolené kombinace se označený obsah objeví v tzv clipservisu kde můžete vidět stávající obsah zvolené schránky, případně doupravit nový obsah a po zralé úvaze stiskem OK nový obsah uložit do schránky. V našem konkrétním případě se objeví po stisku CTRL+SHIFT+K to, co je v pravém okně clipservisu, a to vždy, když na textovém poli tuto kombinaci kláves použijete. Správa Knihovny frází V ribbon menu aplikace je k dispozici standárdní seznam a detail pro práci s těmito schránkami velkých frází. Lze je pouze editovat, jejich počet je pevný.

49 16. Tisky souhrnně Nastavení tiskárny na Ribbon menu Toto nastavení určí výchozí tiskárnu a bude si ji pamatovat, dokud nedojde v aplikaci k přenastavení. Tato výchozí tiskárna bude nastavena pro tisky ze seznamů a také ze Základní nabídky Tisky. Tisky na detilových formulářích Pokud detailový formulář umožňuje tisk, obsahuje ikonu Tiskové šablony: Takový formulář může nabízet Přímý tisk a nebo i několik variant různých tiskových šablon. Vždy je možné stiskem ikony zvolit ten tisk, který vyhovuje, ale také je možno využít klávesy Ctrl+P ta zavolá naposled použitou šablonu a bude ji tisknout přímo, bez dalšího potvrzení. Pokud ještě uživatel nikdy z tohoto formuláře netiskl, objeví se hlášení: Při prvním použití šablony lze nastavit výchozí tiskárnu pro tuto šablonu, a tak pro různé šablony mít různé tiskárny. Pokud je třeba výchozí tiskárnu změnit, vyvolejte ji opět z menu.

Popis ovládání. Po přihlášení do aplikace se objeví navigátor. Navigátor je stromově seřazen a slouží pro přístup ke všem oknům celé aplikace.

Popis ovládání. Po přihlášení do aplikace se objeví navigátor. Navigátor je stromově seřazen a slouží pro přístup ke všem oknům celé aplikace. Popis ovládání 1. Úvod Tento popis má za úkol seznámit uživatele se základními principy ovládání aplikace. Ovládání je možné pomocí myši, ale všechny činnosti jsou dosažitelné také pomocí klávesnice. 2.

Více

edávky Návod k použití

edávky Návod k použití Vytvořeno: 30.08.2012 Návod k použití Obsah 1 Modul 2 Nastavení fakturace pro VZP 2.1 Frekvence účtování 3 Tvorba dávek 3.1 Příprava seznamu dávek 3.1.1 Seznam dávek 3.2 Tvorba a odesílání dávek 3.2.1

Více

Návod k aplikaci DPH Kontrol

Návod k aplikaci DPH Kontrol Návod k aplikaci DPH Kontrol Obsah I. O aplikaci... 2 II. Jak používat DPH Kontrol... 3 1. Kontrola spolehlivosti plátců DPH... 3 2. Kontrola zveřejněných účtů... 5 III. Další práce s databází záznamů...

Více

CGMesky. Rozšiřující služba

CGMesky. Rozšiřující služba CGMesky Rozšiřující služba Návod Dokumentace Poslední aktualizace: 15.7.2015 CGMesky Služba CGMesky umožňuje odesílat textové SMS zprávy přímo z prostředí Vašeho programu. Rychle a efektivně můžete informovat

Více

Pro definici pracovní doby nejdříve zvolíme, zda chceme použít pouze informační

Pro definici pracovní doby nejdříve zvolíme, zda chceme použít pouze informační 1. 1 V programu Medicus Komfort a Medicus Profesionál je možné objednávat pacienty v nově přepracovaném objednávacím kalendáři. Volba Objednávky zpřístupňuje možnosti objednávání pacientů, nastavení pracovní

Více

Archiv elektronických dokumentů Zela

Archiv elektronických dokumentů Zela Archiv elektronických dokumentů Zela Instalace po rozbalení servisního balíčku 38 se automaticky spustí instalační program, který nainstaluje potřebné moduly pro provoz archivu dokumentů. Tyto moduly je

Více

OVLÁDÁNÍ PROGRAMU Obsah

OVLÁDÁNÍ PROGRAMU Obsah OVLÁDÁNÍ PROGRAMU Obsah 1. Všeobecný přehled... 2 2. Základní navigační tlačítka... 2 3. Uživatelské nastavení... 3 3.1. Nastavení seznamu... 3 3.1.1. Nastavení zobrazovaných sloupců... 3 3.1.2. Nastavení

Více

Návod pro práci s aplikací

Návod pro práci s aplikací Návod pro práci s aplikací NASTAVENÍ FAKTURACÍ...1 NASTAVENÍ FAKTURAČNÍCH ÚDA JŮ...1 Texty - doklady...1 Fakturační řady Ostatní volby...1 Logo Razítko dokladu...2 NASTAVENÍ DALŠÍCH ÚDA JŮ (SEZNAMŮ HODNOT)...2

Více

www.dpd.cz/dobirky Uživatelský manuál

www.dpd.cz/dobirky Uživatelský manuál www.dpd.cz/dobirky Uživatelský manuál DPD CZ Obsah 1. Úvod... 3 2. Přihlášení... 3 Přihlášení... 3 Nový uživatel, zapomenuté heslo... 5 3. Nastavení... 6 Nastavení uživatele... 6 Nastavení bankovních účtů...

Více

Pracovní výkazy. návod k použití. Internetová aplikace Pracovní výkazy slouží k zadávání pracovních výkazů od zaměstnanců a externích pracovníků.

Pracovní výkazy. návod k použití. Internetová aplikace Pracovní výkazy slouží k zadávání pracovních výkazů od zaměstnanců a externích pracovníků. 1 Popis aplikace Pracovní výkazy návod k použití Internetová aplikace Pracovní výkazy slouží k zadávání pracovních výkazů od zaměstnanců a externích pracovníků. 2 Technické požadavky klienta Internetový

Více

PROFI TDi s.r.o. 696 37, Želetice 40 www.profi-tdi.cz info@profi-tdi.cz. Návod k používání systému OTDI.CZ

PROFI TDi s.r.o. 696 37, Želetice 40 www.profi-tdi.cz info@profi-tdi.cz. Návod k používání systému OTDI.CZ Návod k používání systému OTDI.CZ Vážený kliente. Děkujeme za projevený zájem o náš on-line systém evidence kontrol, určený speciálně pro účely dozorů staveb. Systém OTDI.CZ nabízí svým uživatelům zejména:

Více

Přehledy pro Tabulky Hlavním smyslem této nové agendy je jednoduché řazení, filtrování a seskupování dle libovolných sloupců.

Přehledy pro Tabulky Hlavním smyslem této nové agendy je jednoduché řazení, filtrování a seskupování dle libovolných sloupců. Přehledy pro Tabulky V programu CONTACT Professional 5 naleznete u firem, osob a obchodních případů záložku Tabulka. Tuto záložku lze rozmnožit, přejmenovat a sloupce je možné definovat dle vlastních požadavků

Více

Popis a ovládání. Aplikace 602XML Filler

Popis a ovládání. Aplikace 602XML Filler Popis a ovládání Aplikace 602XML Filler Základní okno aplikace 602XML Filler Nástrojová lišta Otevřený formulář Pracovní panel Stavový řádek Kontextová nápověda k formulářovému poli Nástrojová lišta Otevře

Více

Medical Office Dyndal 2010 Ordinace

Medical Office Dyndal 2010 Ordinace Medical Office Dyndal 2010 Ordinace (R. Borkovec, verze 10.01.01) 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Úvod Základní nastavení Pravidla pro práci se záložkami a okny - vlastní nastavení Ordinace Možnosti jednotlivých

Více

Obrázek 1: Struktura programu z hlediska zapojení

Obrázek 1: Struktura programu z hlediska zapojení MANUÁL K PROGRAMU DBADVOKÁT Program byl vytořený za účelem třídění a uchovávání jednotlivých spisů (elektronické dokumenty [doc, xls, odt, pdf, xml,...], emaily a další důležité soubory) v centralním počítači

Více

Tvorba dávek. Uživatelská příručka

Tvorba dávek. Uživatelská příručka Tvorba dávek Uživatelská příručka Návod Dokumentace Poslední aktualizace: 27.9.2013 Tento návod slouží jako ucelený pohled pro vytvoření dávek pro pojišťovny. Neklade si za cíl detailně popsat jednotlivá

Více

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC 1. Obsah 1. Obsah... 1 2. Úvod... 1 3. Instalace... 2 4. Vytvoření účtu... 5 5. Pošta... 7 6. Kontakty... 11 7. Informační kanály... 11 8. Nastavení zobrazení... 12 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti

Více

Univerzální rezervační systém. Uživatelská příručka

Univerzální rezervační systém. Uživatelská příručka Univerzální rezervační systém Uživatelská příručka Obsah I. Instalace... 3 II. První spuštění aplikace... 4 III. Hlavní okno aplikace... 5 IV. Nastavení aplikace... 6 1. Přidání místností... 6 2. Uživatelské

Více

CUZAK. Uživatelská příručka. Verze 2.0 2014

CUZAK. Uživatelská příručka. Verze 2.0 2014 CUZAK Uživatelská příručka Verze 2.0 2014 Copyright 2014 Altair Software s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Všechna práva vyhrazena. Všechna informace, jež jsou publikována na v tomto dokumentu, jsou chráněna

Více

Jednoduchý návod k použití programu Vinotéka 2007, v 2.2.1

Jednoduchý návod k použití programu Vinotéka 2007, v 2.2.1 Jednoduchý návod k použití programu Vinotéka 2007, v 2.2.1 Demeter Jurista 2007 16.12.2007 Obsah Obsah... 2 Instalace programu... 3 Spuštění programu... 3 Popis hlavního panelu... 4 Menu... 4 Panel Vinotéka...

Více

Postupy práce se šablonami IS MPP

Postupy práce se šablonami IS MPP Postupy práce se šablonami IS MPP Modul plánování a přezkoumávání, verze 1.20 vypracovala společnost ASD Software, s.r.o. dokument ze dne 27. 3. 2013, verze 1.01 Postupy práce se šablonami IS MPP Modul

Více

CUZAK. Uživatelská příručka. Verze 2.0 2015

CUZAK. Uživatelská příručka. Verze 2.0 2015 CUZAK Uživatelská příručka Verze 2.0 2015 Copyright 2015 Altair CUZAK s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Všechna práva vyhrazena. Všechna informace, jež jsou publikována na v tomto dokumentu, jsou chráněna

Více

Manuál k ovládání aplikace INFOwin.

Manuál k ovládání aplikace INFOwin. Manuál k ovládání aplikace INFOwin. Základní práce s formuláři je ve všech modulech totožná. Vybereme tedy například formulář Pokladní kniha korunová na kterém si funkce ukážeme. Po zápisech se lze pohybovat

Více

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Úvod k instalaci Tato instalační příručka je určena uživatelům objednávkového modulu Offline VetShop verze 3.4. Obsah 1. Instalace modulu Offline VetShop...

Více

Migrace na aplikaci Outlook 2010

Migrace na aplikaci Outlook 2010 V tomto průvodci Microsoft Aplikace Microsoft Outlook 2010 vypadá velmi odlišně od aplikace Outlook 2003, a proto jsme vytvořili tohoto průvodce, který vám pomůže se s ní rychle seznámit. Dozvíte se o

Více

Nový způsob práce s průběžnou klasifikací lze nastavit pouze tehdy, je-li průběžná klasifikace v evidenčním pololetí a školním roce prázdná.

Nový způsob práce s průběžnou klasifikací lze nastavit pouze tehdy, je-li průběžná klasifikace v evidenčním pololetí a školním roce prázdná. Průběžná klasifikace Nová verze modulu Klasifikace žáků přináší novinky především v práci s průběžnou klasifikací. Pro zadání průběžné klasifikace ve třídě doposud existovaly 3 funkce Průběžná klasifikace,

Více

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332 MS Excel 2002 Grada - po spuštění je třeba kliknout do středu obrazovky - v dalším dialogovém okně (Přihlášení) vybrat uživatele, zřídit Nového uživatele nebo zvolit variantu Bez přihlášení (pro anonymní

Více

Informační systém pro Ocenění odškodňování újem na zdraví ztížení společenského uplatnění (ZSU)

Informační systém pro Ocenění odškodňování újem na zdraví ztížení společenského uplatnění (ZSU) Informační systém pro Ocenění odškodňování újem na zdraví ztížení společenského uplatnění (ZSU) Přihlášení do aplikace Pro vstup do aplikace zadejte přihlašovací jméno a heslo, které jste obdrželi. Pokud

Více

Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN RESEARCH / DATA

Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN RESEARCH / DATA Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN RESEARCH / DATA Modul FADN RESEARCH je určen pro odborníky z oblasti zemědělské ekonomiky. Modul neomezuje uživatele pouze na předpřipravené

Více

Technologické postupy práce s aktovkou IS MPP

Technologické postupy práce s aktovkou IS MPP Technologické postupy práce s aktovkou IS MPP Modul plánování a přezkoumávání, verze 1.20 vypracovala společnost ASD Software, s.r.o. dokument ze dne 27. 3. 2013, verze 1.01 Technologické postupy práce

Více

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 2. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 2. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28. Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT Kurz MS Excel kurz 2 1 Obsah Práce s listy v MS Excel 2010... 4 Výběr (volba) listu... 4 Skrýt/zobrazit listy... 5 Klik na záložky... 5 Skrýt list (využítí pásu

Více

Návod pro použití Plug-in SMS Operátor

Návod pro použití Plug-in SMS Operátor Verze: 1.06 Strana: 1 / 17 Návod pro použití Plug-in SMS Operátor 1. Co to je Plug-in modul SMS Operátor? Plug-in modul (zásuvkový modul) do aplikace MS Outlook slouží k rozšíření možností aplikace MS

Více

2HCS Fakturace 3 - modul Banka -

2HCS Fakturace 3 - modul Banka - 2HCS Fakturace 3 - modul Banka - Autor: Tomáš Halász 2H C.S. s.r.o. Dukelská 691/5, 742 21 Kopřivnice Email: info@faktury.cz Web: www.faktury.cz pro verzi: dne: 3.7.23 a novější 01.09.2010 1/16 Obsah Úvod...3

Více

Už ivatelska dokumentace

Už ivatelska dokumentace Už ivatelska dokumentace Aplikace Portál úspěšných projektů je určena k publikování informací o projektech realizovaných za přispění některého z Operačních programů v gesci Ministerstva vnitra České republiky.

Více

Manuál k programu KaraokeEditor

Manuál k programu KaraokeEditor Manuál k programu KaraokeEditor Co je KaraokeEditor? Program slouží pro editaci tagů v hudebních souborech formátu mp3. Tagy jsou doprovodné informace o písni, uložené přímo v mp3. Aplikace umí pracovat

Více

(6) Nové cvičení využívající aplikační SW NIS Z.Szabó, 2007/08

(6) Nové cvičení využívající aplikační SW NIS Z.Szabó, 2007/08 Zdravotní pojišťovna Program Zdravotní pojišťovna zajišťuje zpracování dat zdravotnických zařízení pro zdravotní pojišťovny ČR a zároveň umožňuje sběr a zpracování zdravotnických informací pro Národní

Více

Ovládání Open Office.org Calc Ukládání dokumentu : Levým tlačítkem myši kliknete v menu na Soubor a pak na Uložit jako.

Ovládání Open Office.org Calc Ukládání dokumentu : Levým tlačítkem myši kliknete v menu na Soubor a pak na Uložit jako. Ukládání dokumentu : Levým tlačítkem myši kliknete v menu na Soubor a pak na Uložit jako. Otevře se tabulka, v které si najdete místo adresář, pomocí malé šedočerné šipky (jako na obrázku), do kterého

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro editaci ŽS. Verze 1.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro editaci ŽS. Verze 1. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM Manuál pro editaci ŽS Verze 1.0 2012 AutoCont CZ a.s. Veškerá práva vyhrazena. Tento dokument

Více

PRACUJEME S TSRM. Modul Samoobsluha

PRACUJEME S TSRM. Modul Samoobsluha PRACUJEME S TSRM Modul Samoobsluha V této kapitole Tato kapitola obsahuje následující témata: Téma Na straně Přehled kapitoly 6-1 Užití modulu Samoobsluha 6-2 Přihlášení k systému 6-3 Hlavní nabídka TSRM

Více

Dentist+ nové generace. Začínáme s programem

Dentist+ nové generace. Začínáme s programem Dentist+ nové generace Začínáme s programem SAKURA Software s.r.o. Zlín, 2009 Úvod Tato příručka je pojata jako jednoduchý návod pro využití základních funkcí programu. Kompletní příručku naleznete v nápovědě

Více

Výpisy Výsledek zpracování

Výpisy Výsledek zpracování Výpisy Výsledek zpracování Tlačítka (formát(rrrrmm)) a pro zadaný stát. Zobrazí výsledky měsíčního zpracování zadaného období Vytiskne výsledky. Prodejci - provize Třídění se provádí klepnutím na záhlaví

Více

UniLog-D. v1.01 návod k obsluze software. Strana 1

UniLog-D. v1.01 návod k obsluze software. Strana 1 UniLog-D v1.01 návod k obsluze software Strana 1 UniLog-D je PC program, který slouží k přípravě karty pro záznam událostí aplikací přístroje M-BOX, dále pak k prohlížení, vyhodnocení a exportům zaznamenaných

Více

Návod pro SMS Operátor off-line klient

Návod pro SMS Operátor off-line klient Verze: 1.10 Strana: 1 / 1 Návod pro SMS Operátor off-line klient 1. Co je to off-line klient SMS Operátor Off-line klient SMS Operátor je aplikace k systému SMS Operátor pro posílání SMS, která umožňuje:

Více

Více než 60 novinek, změn a vylepšení

Více než 60 novinek, změn a vylepšení Více než 60 novinek, změn a vylepšení Nová řada programu 2HCS Fakturace Vám nabízí více než 60 novinek, změn a vylepšených funkcí. Zde je jejich seznam, pro Vaši lepší orientaci rozdělený podle jednotlivých

Více

Snadné podvojné účetnictví

Snadné podvojné účetnictví Snadné podvojné účetnictví Ver.: 3.xx Milan Hradecký Úvodem : Program je určen pro malé a střední neziskové organizace a umožňuje snadné zpracování účetních dokladů a způsob zápisu připomíná spíše zápis

Více

2. krok Druhý krok slouží pro nastavení typu založení klasifikačních záznamů. K dispozici jsou následují volby:

2. krok Druhý krok slouží pro nastavení typu založení klasifikačních záznamů. K dispozici jsou následují volby: Klasifikace žáků Aktualizace modulu Klasifikace žáků verze 7.4.3 přináší nové funkce pro založení klasifikačních záznamů a pro zadání volitelných, nepovinných předmětů a zájmových útvarů. Založení klasifikačních

Více

45 Plánovací kalendář

45 Plánovací kalendář 45 Plánovací kalendář Modul Správa majetku slouží ke tvorbě obecných ročních plánů činností organizace. V rámci plánu je třeba definovat oblasti činností, tj. oblasti, ve kterých je možné plánovat. Každá

Více

Návod na registraci pacientů ve stomatologii

Návod na registraci pacientů ve stomatologii Návod na registraci pacientů ve stomatologii Základní informace 1. Zubní zdravotnická zařízení jsou ze zákona povinna registrovat pojištěnce (zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění

Více

InsideBusiness Payments CEE

InsideBusiness Payments CEE InsideBusiness Payments CEE Referenční příručka k novému vzhledu Přístupová cesta do střední a východní Evropy InsideBusiness Payments CEE Potřebujete pohodlný a bezproblémový přístup k úplné nabídce služeb

Více

Uživatelská příručka pro ředitele škol

Uživatelská příručka pro ředitele škol Národní šetření výsledků žáků v počátečním vzdělávání Uživatelská příručka pro ředitele škol Název souboru: Modul IDM - Uživatelská příručka pro ředitele škol V2.doc Strana 1 Obsah 1 Úvod... 3 2 Přihlášení

Více

Vítejte v aplikaci Objednejse-online.

Vítejte v aplikaci Objednejse-online. Vítejte v aplikaci Objednejse-online. 1. První přihlášení do aplikace Objednejse-online 2. Můj účet 2.1 osobní údaje 2.2 Moje rezervace 2.2.1 Detail rezervace 2.2.2 Řazení rezervací 2.3 Moje stránka 3.

Více

OrtoProtet program pro evidenci zakázek, fakturace, evidenci pacientů, evidenci pracovníků a dalších níže uvedených operací pro ortopedické protetiky

OrtoProtet program pro evidenci zakázek, fakturace, evidenci pacientů, evidenci pracovníků a dalších níže uvedených operací pro ortopedické protetiky OrtoProtet program pro evidenci zakázek, fakturace, evidenci pacientů, evidenci pracovníků a dalších níže uvedených operací pro ortopedické protetiky Představení programu pro tvorbu zakázek,kalkulací,

Více

ÚČTOVÁNÍ úvodní nastavení

ÚČTOVÁNÍ úvodní nastavení ÚČTOVÁNÍ úvodní nastavení Postup: V hlavním menu zvolte Vyúčtování Všechna nastavení týkající se účtování, jsou pod tímto odkazem, účetní v podstatě nepotřebuje operovat pod jiným odkazem v menu. otevře

Více

Postup přechodu na podporované prostředí. Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy

Postup přechodu na podporované prostředí. Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy Postup přechodu na podporované prostředí Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy Obsah Zálohování BankKlienta... 3 Přihlášení do BankKlienta... 3 Kontrola verze

Více

PALSTAT s.r.o. systémy řízení jakosti PALSTAT CAQ verze. 3.00.01.09 Kontakty 08/2010. 1 Obsah

PALSTAT s.r.o. systémy řízení jakosti PALSTAT CAQ verze. 3.00.01.09 Kontakty 08/2010. 1 Obsah 1 Obsah 1 Obsah... 1 2 Úvod a spouštění SW Palstat CAQ... 2 2.1.1 Návaznost na další SW moduly Palstat CAQ... 2 2.2 Přihlášení do programu... 2 2.2.1 Stanovení přístupu a práv uživatele... 2 2.2.2 Spuštění

Více

1. Pro přihlášení k odběru novinek klikněte na tlačítko Registrace nového uživatele.

1. Pro přihlášení k odběru novinek klikněte na tlačítko Registrace nového uživatele. 1. Vstup do aplikace Na adrese: http://i.statnisprava.cz 2. První stránka aplikace 1. Pro přihlášení k odběru novinek klikněte na tlačítko Registrace nového uživatele. 2. Poté budete přesměrováni na stránku

Více

Zpracování ročních zpráv v IS FKVS Příručka pro koncové uživatele

Zpracování ročních zpráv v IS FKVS Příručka pro koncové uživatele Zpracování ročních zpráv v IS FKVS Příručka pro koncové uživatele vypracovala společnost ASD Software, s.r.o. dokument ze dne 1.10.2007, verze 1.01 Obsah Obsah... 2 1. Úvod... 3 2. Spuštění počítače, spuštění

Více

Reliance 3 design OBSAH

Reliance 3 design OBSAH Reliance 3 design Obsah OBSAH 1. První kroky... 3 1.1 Úvod... 3 1.2 Založení nového projektu... 4 1.3 Tvorba projektu... 6 1.3.1 Správce stanic definice stanic, proměnných, stavových hlášení a komunikačních

Více

Uživatelský manuál aplikace. Dental MAXweb

Uživatelský manuál aplikace. Dental MAXweb Uživatelský manuál aplikace Dental MAXweb Obsah Obsah... 2 1. Základní operace... 3 1.1. Přihlášení do aplikace... 3 1.2. Odhlášení z aplikace... 3 1.3. Náhled aplikace v jiné úrovni... 3 1.4. Změna barevné

Více

Návod na obsluhu softwaru Amobile Sale objednávkový a prodejní software pro PDA a tablety s OS Android.

Návod na obsluhu softwaru Amobile Sale objednávkový a prodejní software pro PDA a tablety s OS Android. Návod na obsluhu softwaru Amobile Sale objednávkový a prodejní software pro PDA a tablety s OS Android. Úvod popis funkcí softwaru. Nový doklad Ceník Kontakty Doklady Nastavení Reporty Import Export Přihlášení

Více

Stručný manuál pro webový editor. Ukládáni základních informací, tvorba menu

Stručný manuál pro webový editor. Ukládáni základních informací, tvorba menu Stručný manuál pro webový editor Ukládáni základních informací, tvorba menu Po přihlášení ( zadejte zaslané přihlašovací jméno a heslo ) se Vám zobrazí stránka, kde jsou následující údaje: 1. blok, který

Více

UŽIVATELSKÝ MANUÁL PERSONALIZACE MOJE SODEXO V.3 2009-11-08

UŽIVATELSKÝ MANUÁL PERSONALIZACE MOJE SODEXO V.3 2009-11-08 UŽIVATELSKÝ MANUÁL PERSONALIZACE MOJE SODEXO V.3 2009-11-08 1 Obsah dokumentu 1 Obsah dokumentu... 2 2 Personalizovaná objednávka... 3 3 Jednoduchá... 3 4 Standardní... 4 5 Komplexní... 5 5.1 Párování

Více

Rozvodnice design verze 3.1

Rozvodnice design verze 3.1 Rozvodnice design verze 3.1 (rozvodnice Opale, Pragma a Kaedra) Leden 2007 1 Úvod Program Rozvodnice design je určen pro rychlý návrh a specifikaci rozvodnic MiniOpale, MiniPragma, Pragma a Kaedra Popis

Více

Popis programu EnicomD

Popis programu EnicomD Popis programu EnicomD Pomocí programu ENICOM D lze konfigurovat výstup RS 232 přijímačů Rx1 DIN/DATA a Rx1 DATA (přidělovat textové řetězce k jednotlivým vysílačům resp. tlačítkům a nastavovat parametry

Více

24 Uživatelské výběry

24 Uživatelské výběry 24 Uživatelské výběry Uživatelský modul Uživatelské výběry slouží k vytváření, správě a následnému používání tématicky seskupených osob a organizací včetně jejich kontaktních údajů. Modul umožňuje hromadnou

Více

2HCS Fakturace 3 - výzvy k platbě (upomínky) -

2HCS Fakturace 3 - výzvy k platbě (upomínky) - 2HCS Fakturace 3 - výzvy k platbě (upomínky) - Autor: Tomáš Halász - 776 052 219 pro verzi: 3.5.597 a novější 2H C.S. s.r.o. dne: 19.05.2008 Dukelská 691/5, 742 21 Kopřivnice Email: info@faktury.cz Web:

Více

PRÁCE S APLIKACÍ Evidence městských knih

PRÁCE S APLIKACÍ Evidence městských knih PRÁCE S APLIKACÍ Evidence městských knih Po prvním spuštění Aplikace založení databází... 2 Založení prefixu, číslování záznamů... 7 Popis navigačních tlačítek... 8 Založení nového záznamu městské knihy...

Více

[RDM] STRUČNÁ UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA. CENTRÁLNÍ REGISTR PODPOR MALÉHO ROZSAHU - de minimis

[RDM] STRUČNÁ UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA. CENTRÁLNÍ REGISTR PODPOR MALÉHO ROZSAHU - de minimis PDS s.r.o. Viniční 20, 615 00 Brno IČ: 25523121, DIČ: CZ25523121 [RDM] CENTRÁLNÍ REGISTR PODPOR MALÉHO ROZSAHU - de minimis STRUČNÁ UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Praha, Brno 2009, 2010 Verze dokumentu Verze Datum

Více

Modul Konfigurace. 2006... MTJ Service, s.r.o.

Modul Konfigurace. 2006... MTJ Service, s.r.o. Modul Konfigurace Modul Konfigurace Představení Menu konfigurace sdružuje všechny konfigurační příkazy k celému systému Soft-4-Sale. Dále konfigurace kopíruje jednotlivé moduly systému tzn. že existuje

Více

Uživatelský manuál. Verze 1.0.3 -1- Tel: + 420 555 130 669, E-mail: sales@ictb.cz, WWW: www.ictb.cz

Uživatelský manuál. Verze 1.0.3 -1- Tel: + 420 555 130 669, E-mail: sales@ictb.cz, WWW: www.ictb.cz Uživatelský manuál Verze 1.0.3 ICT Br@ins s.r.o., Fryčovice č. p. 105, 739 45 IČ: 28650891, DIČ: CZ28650891-1- Tel: + 420 555 130 669, E-mail: sales@ictb.cz, WWW: www.ictb.cz 1. Spuštění systému 4 2. Přihlášení

Více

Převod na nový školní rok

Převod na nový školní rok Převod na nový školní rok Funkce pro převod na nový školní je součástí systému SAS od jeho počátku. Umožňuje převést třídy a žáky ze školního roku, který končí, do dalšího školního roku. Před tím, než

Více

Program. Uživatelská příručka. Milan Hradecký

Program. Uživatelská příručka. Milan Hradecký Program Uživatelská příručka Milan Hradecký ÚVOD : Program skladové evidence "SKLAD503" zahrnuje v sobě možnost zápisu příjmu převodů a výdeje až do 99 druhů skladů. Sortiment materiálu je ve všech skladech

Více

Úvodní příručka. Získání nápovědy Kliknutím na otazník přejděte na obsah nápovědy.

Úvodní příručka. Získání nápovědy Kliknutím na otazník přejděte na obsah nápovědy. Úvodní příručka Microsoft Access 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Změna velikosti obrazovky nebo zavření databáze

Více

Databáze prodejců. Tlačítka. Vytvoří kartu nového prodejce (Alt+N); Změní vybraného prodejce Uloží nového prodejce nebo změnu (Alt+U);

Databáze prodejců. Tlačítka. Vytvoří kartu nového prodejce (Alt+N); Změní vybraného prodejce Uloží nového prodejce nebo změnu (Alt+U); Databáze prodejců Tlačítka Vytvoří kartu nového prodejce (Alt+N); Změní vybraného prodejce (Alt+E); Uloží nového prodejce nebo změnu (Alt+U); Při zakládání nového prodejce zadejte jeho číslo (musí to být

Více

27 Evidence kasiček. Popis modulu. Záložka Organizované sbírky

27 Evidence kasiček. Popis modulu. Záložka Organizované sbírky 27 Evidence kasiček Uživatelský modul Evidence kasiček realizuje evidenci všech pořádaných sbírek, jednotlivých kasiček sbírky, dále pak evidenci výběrů kasiček s návazností na pokladnu (příjem výběru

Více

2HCS Fakturace 3 - přechod na rok 2008 - - změna snížené sazby DPH na 9% - - převod dat z předchozího roku -

2HCS Fakturace 3 - přechod na rok 2008 - - změna snížené sazby DPH na 9% - - převod dat z předchozího roku - 2HCS Fakturace 3 - přechod na rok 2008 - - změna snížené sazby DPH na 9% - - převod dat z předchozího roku - Autor: Tomáš Halász - 776 052 219 pro verzi: 3.5.100 a novější 2H C.S. s.r.o. dne: 22.12.2007

Více

Jednoduchý návod k použití programu Vinotéka 2006, v 2.0

Jednoduchý návod k použití programu Vinotéka 2006, v 2.0 Jednoduchý návod k použití programu Vinotéka 2006, v 2.0 Demeter Jurista 2006 25.01.2006 Obsah Obsah...2 Instalace programu...3 Spuštění programu...3 Popis hlavního panelu...3 Menu...4 Panel Regály...4

Více

Manuál pro Registrované uživatele / Klienty

Manuál pro Registrované uživatele / Klienty Manuál pro Registrované uživatele / Klienty OBSAH 1. Přihlášení klienta web stránka, region, jméno a heslo 2. Po přihlášení klienta vysvětlení jednotlivých položek 2.1. Přidávání a odebírání staveb z oblíbených

Více

1 Tabulky Příklad 3 Access 2010

1 Tabulky Příklad 3 Access 2010 TÉMA: Vytvoření tabulky v návrhovém zobrazení Pro společnost Naše zahrada je třeba vytvořit databázi pro evidenci objednávek o konkrétní struktuře tabulek. Do databáze je potřeba ještě přidat tabulku Platby,

Více

Access. Tabulky. Vytvoření tabulky

Access. Tabulky. Vytvoření tabulky Access správa databáze (tabulky, relace, omezující podmínky, data...) uživatelské prostředí pro práci s databází (formuláře, sestavy, datové stránky, makra...) ukázková aplikace Northwind hlavní okno databáze

Více

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu sq Program ZK EANPRINT verze 1.20 Uživatelská dokumentace programu Úvod Základní vlastnosti programu Jednoduchost ovládání - umožňuje obsluhu i málo zkušeným uživatelům bez nutnosti většího zaškolování.

Více

Tiskový manažer - Printman

Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer je program, který je součástí programu Praktik. Používá se v případě, pokud máte připojenou tiskárnu přes USB port (nebo vaše tiskárna není v seznamu podporovaných

Více

Tisk dokumentů na VŠPJ

Tisk dokumentů na VŠPJ Tisk dokumentů na VŠPJ Tisk dokumentů na VŠPJ je zabezpečený. Úlohy, které si pošlete k tisku, se vytisknou teprve ve chvíli, kdy přiložíte svoji ISIC kartu ke kopírce. Úlohu si můžete vytisknout na kterékoli

Více

Uživatelská příručka pro administraci nabídek práce. na personálním webu Atraktivni-prace.cz. Verze 8.01/2013. Autor: Petr Kliment

Uživatelská příručka pro administraci nabídek práce. na personálním webu Atraktivni-prace.cz. Verze 8.01/2013. Autor: Petr Kliment Uživatelská příručka pro administraci nabídek práce na personálním webu Atraktivni-prace.cz Verze 8.01/2013 Autor: Petr Kliment Obsah: 1. Úvod 2. Registrace uživatelského účtu 3. Přihlášení na uživatelský

Více

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Verze: 1.0.0 2 Obsah 0 Část I Předmluva 1 Vítejte 3... 3 Část II Instalace 4 Část III Aktivace programu 8 Část IV Obsluha programu 9 1 Menu... 9 Soubor... 9 Otevřít test... 9 Zobrazit

Více

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 4. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 4. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28. Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT Kurz MS Excel kurz 4 1 Obsah Rozdělení textu do sloupců... 3 Rozdělení obsahu na základě oddělovače... 3 Rozdělení obsahu na základě hranice sloupců... 5 Odebrat

Více

Profesis on-line 20.1.2015. Obrázky v prezentaci byly upraveny pro potřeby prezentace.

Profesis on-line 20.1.2015. Obrázky v prezentaci byly upraveny pro potřeby prezentace. Profesis on-line 20.1.2015 Obrázky v prezentaci byly upraveny pro potřeby prezentace. Adresa systému: www.profesis.cz Údaje nutné pro přihlášení: - přihlašovací jméno: sedmimístné číslo autorizace (včetně

Více

Návod Démos24plus verze 2012

Návod Démos24plus verze 2012 Návod Démos24plus verze 2012 Přihlášení Démos24Plus Zadat uživatele Zadat heslo Vybrat si jazykovou verzi Přehled Přidat panel (okno) Zmenšení Zobrazit vše Zavřít okno Obnovení původního vzhledu Možnost

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro administrátory. Verze 1.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro administrátory. Verze 1. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM Manuál pro administrátory Verze 1.0 2012 AutoCont CZ a.s. Veškerá práva vyhrazena. Tento

Více

Microsoft Access. Úterý 26. února. Úterý 5. března. Typy objektů databáze: Vytvoření a návrh nové tabulky

Microsoft Access. Úterý 26. února. Úterý 5. března. Typy objektů databáze: Vytvoření a návrh nové tabulky Úterý 26. února Microsoft Access Databáze je seskupení většího množství údajů, které mají určitou logiku a lze je určitým způsobem vyhodnocovat, zpracovávat a analyzovat Access je jedním z programů určených

Více

Nápověda aplikace Patron-Pro

Nápověda aplikace Patron-Pro Nápověda aplikace Patron-Pro 1. Popis aplikace Aplikace Patron-Pro slouží k zobrazení souboru zálohy mobilní aplikace Patron-Pro se záznamy o povolených kartách. Dále umožňuje tyto záznamy editovat, vytvářet

Více

3 Formuláře a sestavy Příklad 1 Access 2007

3 Formuláře a sestavy Příklad 1 Access 2007 TÉMA: Vytváření formulářů Správce databáze Naše zahrada předpokládá, že bude s vytvořenou databází pracovat více uživatelů. Je třeba proto navrhnout a vytvořit formuláře pro přístup k datům. Zadání: Otevřete

Více

26 Evidence pošty. Popis modulu. Záložka Evidence pošty

26 Evidence pošty. Popis modulu. Záložka Evidence pošty 26 Evidence pošty Uživatelský modul Evidence pošty realizuje podrobnou evidenci všech došlých a odesílaných poštovních zásilek s možností přidělovat tyto zásilky uživatelům informačního systému k vyřízení,

Více

WinFAS. 3 účto. Praktický úvod do WinFASu Banka

WinFAS. 3 účto. Praktický úvod do WinFASu Banka 3 účto Praktický úvod do u Banka verze z 30.3.2005 Zadání Teorie - Rozdíly FAS a - vytvoření příkazu se dělí na dvě části - vytvoření předvýběru - vyhotovení a odeslání příkazu - práce s výpisem se dělí

Více

UŽIVATELSKÝ MANUÁL PERSONALIZACE MOJE SODEXO V1.2.1 2010-08-25

UŽIVATELSKÝ MANUÁL PERSONALIZACE MOJE SODEXO V1.2.1 2010-08-25 UŽIVATELSKÝ MANUÁL PERSONALIZACE MOJE SODEXO V1.2.1 2010-08-25 1 Obsah dokumentu 1 Obsah dokumentu... 2 2 Personalizovaná objednávka... 3 3 Jednoduchá... 3 4 Standardní... 4 5 Komplexní... 5 5.1 Párování

Více

MONITORING OBCHODNÍCH PARTNERŮ

MONITORING OBCHODNÍCH PARTNERŮ MONITORING OBCHODNÍCH PARTNERŮ NÁVOD PRO APLIKACI 1 Obsah: 1. Prvotní spuštění aplikace Část monitoring insolvenčního rejstříku 2. Hlavní okno 3. Monitorované subjekty 3.1 Skupiny monitorovaných subjektů

Více