Jiljí Kocian, nar , trvale žijící v Napajedlích na zlínsku. Autor dvanácti detektivních novel, seřazených do cyklu V akci Interbrig.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jiljí Kocian, nar. 2. 8. 1950, trvale žijící v Napajedlích na zlínsku. Autor dvanácti detektivních novel, seřazených do cyklu V akci Interbrig."

Transkript

1

2 Jiljí Kocian, nar , trvale žijící v Napajedlích na zlínsku. Autor dvanácti detektivních novel, seřazených do cyklu V akci Interbrig. Soubor šesti kratičkých detektivních povídek s názvem Vraždy naruby není záznamem událostí, které se skutečně staly, ale které by se mohly stát. Hranice, oddělující zákon a právo od nepravosti a zločinu, bývá bohužel často tu krkolomně křivolaká, onde značně nevýrazná, až mizející a o peníze jde téměř vždy až na prvním místě.

3 Obsah Špatný příběh 4 Tma na konci tunelu 11 Vražda naruby 18 Menetekel 26 Páté přikázání 45 Štědrovečerní 60

4 ŠPATNÝ PŘÍBĚH Příběh, který špatně začal, špatně se vyvíjel a nebyl důvod, aby dopadl jinak než špatně. Rodinná vila ze třicátých let, zasazená do rozlehlého parku mezi lesní velikány, byla zanedbaná přiměřeně stáří. Inženýr Josef Milo stál v bílém triku a fialových kraťasech na prostorné terase a pozoroval červené auto, blížící se po příjezdové cestě, vysypané světlým štěrkem. Vítr honil kolem domu hromádky seschlého listí, koruny vzrostlých jehličnanů a mohutných buků se chvěly, rozhýbány větrnými poryvy. Z auta vystoupili čtyři muži a zmizeli v přízemí vily. Inženýr Milo prošel z terasy do pracovny a otevřel vstupní dveře. Do rozlehlé místnosti, sloužící jako obývací pokoj a pracovna, vešel nejdříve Milův známý, Josef Brožek, za ním postupně tři muži v tmavých oblecích, bílých košilích a slušivých vázankách. Brožek urostlý tmavovlasý chlapík s nápadnou bradkou, ve dvouřadovém tvídovém saku neurčité šedohnědé barvy s náznakem načervenalého kára a tmavých kalhotách, o hezkých pár centimetrů delších, než bylo únosné potřeboval službičku. Inženýr Milo byl v obraze. Už skoro týden. Ostatní přítomní, bratři Jelínkové, vlastnili známý autosalon RENAULT CENTRUM. Stěhují se z pronajatého sídla do vlastního objektu. Investovali do jeho nákupu a teď potřebují provozní úvěr tři a půl milionu korun na dodávku aut. Nemají zatím čím ručit. Jako zástava úvěru by posloužila vila pana inženýra. Částka bude vrácena do čtyř měsíců, za to by pan Milo dostával dvacet tisíc měsíčně, jako kompenzaci za podstoupené riziko. 4.

5 Ing. Milo seděl za psacím stolem a pohledem přejížděl z jednoho muže v černém na dalšího. Před dvěma dny se byl podívat na provoz autosalonu. Uspokojil ho pohled na desítky nablýskaných drahých vozů a na početný štáb mechaniků v barevných kombinézách. Dovolili mu nahlédnout i do účetních dokladů. Firma byla nepochybně vysoce zisková. Prodávali šestset vozů ročně a mohli se chlubit titulem importér číslo jedna. Brožek mluvil a mluvil. Vyprávěl něco o závodní stáji pro rallye, kterou postaví za přispění bratrů Jelínkových. Tu a tam mu některý z nich přitakal, případně něco doplnil. Ing. Milo ho poslouchal tak napůl. Spíše se dalo říci, že jedním uchem. Druhým řeč vypouštěl. V duchu ještě probíral ochranné mechanizmy, které si v časovém předstihu přichystal. Byl opatrný člověk a nechtěl nic ponechat neošetřené. Vytáhnul zásuvku a na desku psacího stolu položil pár popsaných archů papíru. Víte, chci mít jistotu, řekl a ukázal na listiny před sebou. Tadyhle je ve trojím vyhotovení směnka, kterou mi ručíte za půjčenou částku vlastním majetkem, ještě bych po vás potřeboval fiktivní doklady o zaplacení záloh na auta ve výši půjčky. Nechejte si to projít hlavou, jestli to tak pro vás bude přijatelné. Víte, dnes je nejistá doba, dodal ještě pan Milo a rázně zasunul zásuvku. Bratři Jelínkové vzali dokumenty, poděkovali a s Brožkem v patách opustili pracovnu. Paprsky podzimního zubatého slunce vystřelovaly tu a tam mezi štěrbinami v pootevřených žaluziích oken kanceláře JUDr. Kořínka, bývalého majora Sboru národní bezpečnosti, posléze vedoucího odboru na Ministerstvu vnitra a dnes podnikatele s nemovitostmi. 5.

6 Pan Kořínek není žádný lichvář. Je ochoten půjčit tři a půl milionu korun v hotovosti na tříprocentní měsíční úrok, což tedy činí třicetšest procent ročně. Takovou seriózní nabídku pánové hned tak někde nedostanou. Jak by to bylo se zajištěním nemovitosti? vypálil nedočkavě Milo. JUDr. Kořínek se opřel pohodlněji v koženém křesle, spojil ruce v týl a začal odříkávat. Naše instituce jsou liknavé, všechno je nepružné, zdlouhavé a složité. Praxe je taková. Podepíše se kupní smlouva s návrhem na vklad nemovitosti do katastru. Já dám papíry do šuplíku a vy, když včas vrátíte peníze s úroky, tak smlouvu zničím. A když půjčku vrátím do čtyř měsíců? zeptal se opatrně ing. Milo. Dáme do smlouvy odkládací podmínku, že když vrátíte půjčku, neboli v tomhle případě kupní cenu nemovitosti, plus úrok, tedy celkem, moment prosím pan doktor vzal propisku, kalkulačku a chvíli počítal tedy celkem tři miliony sedmsetpadesát tisíc korun, bude smlouva anulována a dům se Vám vrátí. Ing. Milo podepsal podmínky smlouvy. JUDr. Kořínek vytáhl z trezoru tři a půl milionu korun a svazky bankovek narovnal před přítomné pány. Bratři Jelínkové naplnili penězi igelitovou tašku s logem jejich autosalonu a všichni se rozešli. Končila zima a s divokými husami, letícími ve formaci nad vilkou v parku, se začalo pomalu hlásit jaro. 6.

7 TMA NA KONCI TUNELU Ještě ne všechno se v téhle republice podařilo rozkrást. Vratislav Hájek pootevřel s námahou oči a snažil se zaostřit rozmazané kontury místnosti. To se mu nepodařilo ani napoprvé, ani napodruhé. Cítil nevtíravou vůni příjemného parfému. Začal se vracet do reálu. Z mlhy vystoupil šedobílý pokoj se slonovinově bílými závěsy, spadajícími v extravagantních vlnách na podlahu, pokrytou bílým kobercem s drobnými šedými šmouhami. Na uchu ucítil lehký dotyk. Poodhrnul pokrývku, otočil se a opřel o pravé předloktí. Hleděl do šedomodrých očí krásné ženy s vyčesanými zlatohnědými vlasy a plnými rudými rty, které uličnicky otřela ukazováčkem. Jinak nad ním stála pouze v ústřicově bílém horním dílu pánského pyjama s rozepnutými knoflíčky, v neskutečném kontrastu s jejím pevným opáleným tělem. Alice Nestávalová byla bezpochyby výjimečná žena. Žádoucí a atraktivní. Svých předností dokázala obratně využívat. Již na studiích práv představovala nedosažitelný sexuální sen mnohých adeptů soudcovských talárů. To Vratislav Hájek věděl, neboť i on tehdy patřil do početné skupiny ctitelů. Byl si ale vědom, že vlastní šance nejsou nikterak vysoké. Rezavé zježené vlasy, pihami posetý a stále jakoby vyjukaný obličej toho byly dokladem. Potom se mu dívka snů vytratila. Po promoci odešla do emigrace. Žila převážně ve Vídni. Zde se postupně kvalifikovala v oblasti obchodního práva. Někdy na počátku devadesátých let se vrátila do Prahy. Jako advokátka a konzultantka zahraničních firem získala profesní renomé. Vratislav Hájek byl soudem jmenován správcem konkurzní podstaty investičního fondu Maximus. Jednalo se o vytunelovaný fond, z něhož před sedmi lety zmizely akcie za téměř miliardu korun. Policii se posléze podařilo část odcizených akcií objevit na účtech 11.

8 firmy Sturges Enterprises Limited. Zájmy této finanční společnosti zastupovala v Čechách i paní Alice Nestávalová. Okolnosti tomu chtěly, že se dva bývalí studentíci práv po letech opět sešli. Pojď ke mně, zaškemral Hájek a natáhnul ruku ke své bohyni. Ta ho jemně pohladila po zápěstí. Nemusíš spěchat. Času máme dost. Manžel je ve Vídni. Musí tam toho hodně zařídit. Pojď se nasnídat. A probereme ten včerejšek. Vzpomínáš? Vratislav Hájek se vrátil o nějakých osm hodin zpět. Seděli spolu u stolku hojnosti a bavili se o připravované dražbě pohledávky fondu Maximus za společností Sturges Enterprises Limited. Hlava třeštila a nechtělo se mu vůbec přemýšlet o pracovních věcech. Víš, kdyby to vyšlo, tak bych si mohla naplánovat život jinak a ne tady ztrácet čas s tím mým, zašeptala zasněně a pohlédla někam skrze zatažené závěsy. Pro nás oba by to bylo víc jak přínosné, dodala ještě po chvilce. To víš, že jsem nezapomněl, ujistil ji kvapem Hájek, který již vstal a přešel ke své vytoužené. Uchopil ji pevně, aby mu snad někam nezmizela a dlouze a vášnivě ji políbil. Potom ji v náručí odnesl do rozestlané postele. Ke snídani zasedli kolem poledne. Hájek zářil štěstím. Cítil se jako pán světa a miláček bohů. Víš, důležité bude tu dražbu správně načasovat. Ty jsi správcem teď, od listopadu. Dobré by bylo, udělat to co nejdřív. Řekla bych do Vánoc, zauvažovala polohlasně Alice Nestávalová, oddělila z hromádky Ramy na dezertním talířku kousek a ten přenesla na toast z bílé veky. Třeba dvacátýhotřetího prosince? zahlaholil na celou kuchyni 12.

9 Hájek a rozprostřel po pihatém obličeji něco jako úsměv. Jeho partnerka se ovšem přednesenému fórku nesmála vůbec. Právě naopak. S toastem na půli cesty od úst, jakoby na chvíli ztuhla. Potom se ale její obličej vyjasnil. To je nápad! Panebože to je ono. Dražba třiadvacátého prosince. To nemá chybu. Na dražební vyhlášku uveď akorát vyvolávací cenu. Tu urči vysokou. Ta pohledávka je na třistadeset milionů, tak třeba nějakých dvěstěosmdesát. Není potřeba tam psát, že bude možné dražit dolů. Ať si to každý přebere. To by myslím mohlo vyjít! No, to si budu muset ještě ověřit, doplnil s jistou pochybností v hlase Hájek a mocně upil z půllitrové sklenice pomerančový džus. Zatím je to celkem bez problému. Jistá věc tu ale je. To ti musím říct, dodala po chvilce Alice Nestávalová. Dražit bude, podle všeho, nějaká spřízněná firma. Mí klienti mi ukázali dohodu, podle které se Maximus zavázal, že se vzdá nároků na odcizené akcie a Sturges mu za ně zaplatí třistadeset milionů. Hm, to vím, ozval se Hájek. Jo, ale policajti nedávno zajistili na zahraničních účtech nějaké peníze. To by znamenalo, že společnost, která pohledávku vydraží, bude mít nárok i na tyhle peníze. O to právě jde. Na to mě klienti upozornili, vydechla bolně Alice a jemně položila ruku na Hájkovu paži. Můj manžel je jak víš státním zástupcem. Má na starosti agendu konkurzů a dohled nad nimi. Pokud tu informaci nemáš, může ji zbrzdit a dát ti ji později, až bude po všem. Potom bys byl z obliga. Klienti dají sice nějakou zálohu. Když to ale vyjde, tak teprve zaplatí. Rozumíš? 13.

10 Ty Ali já si to fakt musím v klidu probrat, odhuhňal Hájek a svět už nebyl až tak růžový. Kolik peněz bych asi hm mohl dostat? Víc jak pět milionů určitě. Spíš deset, vypálila Alice a pohladila ho po vlasech. V klidu si to promysli. Já bych potom připravila manžela. Jinak budeme muset být velmi opatrní, aby nás lidé neviděli spolu. A také si nesmíme volat. Víš, kvůli případným odposlechům a tak. Kdybychom se chtěli vidět, tak si napíšeme a domluvíme se, kde se sejdeme. Vratislav Hájek na ni pohlédl přes stůl a zklamaně protáhl tvář. Taky bych tě chtěla mít pořád u sebe. Když to všechno vyjde, tak si můžeme začít zařizovat život jinak, přispěchala s ujištěním, které stvrdila dlouhým polibkem. Ten poněkud zmatenému milenci opět vlil optimismus do žil. Udělám, co bude možné, ujistil ji pevným hlasem. Druhého dne ráno se Alice Nestávalová probudila ve stejném pokoji, ale již sama. To ji rozhodně nijak nermoutilo. Vydala se něco málo nakoupit. Do úřadu chtěla až kolem poledne. Cestou z obchodu zastavila u osamocené telefonní budky. Vytočila číslo svého dřívějšího vídeňského bytu. Hier spricht Hana Berková, ozvalo se po chvilce v přístroji. Ahoj mami. No ahoj. Nečekala jsem, že budeš volat tak brzy. 14.

11 Mami, nezlob se, ale potřebuju mluvit s Liborem. Tobě zavolám později. Mluvím z budky. Tak počkej, hned ho zavolám. Alice Nestávalová nakrmila automat dalšími mincemi a čekala. Ahoj! Jak to vypadá? Šlo to dobře. Tu dražbu udělá podle našich představ. Dokonce pro ni vymyslel fantastický termín. Dvacátýhotřetího prosince. S tím dodatkem zatím nevím. Pokud to ale bude možné, tak to také zařídí. Kdy se s nima sejdeš? Po téhle tvojí dobré zprávě co nejdřív. Možná už dnes. A taky z nich vytáhnu zálohu jako hrom a ta poputuje na naše knížky tady v Rakousku, odpověděl slyšitelně potěšený mužský hlas. Měj se. Budu doma co možná nejdřív, dodal ještě po chvilce ticha. Alice Nestávalová vyklepla zbytek mincí a s malým nákupem v proutěném košíčku odkráčela k domovu. Zlacené baňaté věže vídeňského kostela Karlskirche odrážely podzimní sluneční paprsky a rozsévaly je po okolí. Z bíle nalakované lavičky v Ressel parku se zvednul muž ve výborně padnoucím temně šedém obleku posledního střihu a vykročil k černému Jaguáru s anglickou poznávací značkou, který přibrzdil těsně u obrubníku, oddělujícího frekventovanou silnici od parkové zóny. Zadní dveře se otevřely a chlapík zmizel v útrobách vozu, za temně tónovanými blýskavými skly. Popelavý holub nestačil ani přeskákat chodník, když se auto odlepilo od krajnice a zařadilo do pestrobarevného proudu, směřujícího do centra Vídně. 15.

12 Jeden z největších věřitelů fondu Maximus, pražská firma Real Group podala na konkurzního správce Vratislava Hájka trestní oznámení. Je podezříván ze spáchání trestných činů podvodu, porušování povinnosti při správě cizího majetku, pletichy při řízení konkurzním a vyrovnávacím a poškozování věřitele. Věc je v šetření policie i okresního soudu. Věřitelé označují dražbu za podivnou. Došlo k ní 23. prosince, což podle nich výrazně ovlivnilo počet účastníků. Nelíbí se jim znění dražební vyhlášky, kde zůstalo utajeno, že vyvolávací cena dvěstěosmdesát milionů korun není nejnižší, za jakou lze pohledávku koupit. Samotné dražby se ve finále zúčastnil pouze jediný zájemce a sice britská firma Borroughs Enterprises. Té byla prodána pohledávka za společností Sturges Enterprises Limited v hodnotě třísetdeseti milionů korun českých za pouhých jednostodeset milionů. Poté, co firma Borroughs zaplatila za vydraženou pohledávku požadované peníze, odeslal správce Hájek z fondu na její konto padesát milionů korun. Výnos z prodeje pohledávky se tak snížil na pouhých šedesát milionů korun. Soudkyně, řídící konkurz na majetek fondu, vysvětlila, že se fond Maximus svého času zavázal, že se vzdá nároků na odcizené akcie a Sturges Enterprises Limited mu za ně zaplatí třistadeset milionů korun. Borroughs Enterprises, jež pohledávku koupila, měla tudíž nárok i na zajištěných padesát milionů korun. Vratislav Hájek se správy majetku fondu ujal v polovině listopadu. Dražbu realizoval krátce po svém nástupu. Příslušné ministerstvo prověřovalo způsob provedení dražby a nenašlo nic, co by odporovalo zákonu. Když vyšlo najevo, že proti vydraženým jednostodeseti milionům poslal vítězi dražby padesát milionů, řekl, že plnil jen svou povinnost. O zadržených milionech, vázaných na vydraženou pohledávku nevěděl. Na dotaz, kdy státní zastupitelství správce informovalo, že budou zadržené miliony fondu zaslány, bylo sděleno, že v lednu, tedy v době, kdy už bylo po dražbě. Soudkyně tedy neměla důkaz, že by Hájek udělal chybu. 16.

13 Páté přikázání Za posledním z hostů konečně zapadly domovní dveře. Majitel hotelu se s hlasitým funěním vrátil do restaurace a začal uklízet. Byl to otylý padesátník s řídkými prošedivělými vlasy a platfusem, vykukujícím z rozšmajdaných černých mokasínů. Úctyhodný pivní mozol, který byl nucen tahat sebou to rozhodně jeho nemocným nohám neulehčoval. V malém výčepu obracel na stoly bytelné dřevěné židle, sesypal obsah odpadkových košů do jednoho a s hlasitým povzdechem odpajdal na dvůr, aby se smetí zbavil. Prošel chladnou chodbou a otevřel dveře od zadního vchodu. Oslnila jej narudlá záře a ohnivé jazyky, vyskakující z přístavku na dřevo, které se jako temné šlehy promítaly na bílých zdech přilehlých hospodářských budov. Ohromenému hospodskému vypadla plechová vložka koše z ruky a odpadky zaplnily dláždění před vchodem. Chlapík vběhnul zpět do chodby, roztáhnul shrnovací dveře vedoucí do hotelové části a začal ze všech sil řvát: Hoří! Pojďte pomoct! Hoří! Poté v překotném chvatu sroloval koberec, pokrývající přízemní chodbu. Někde venku se ozvala ohlušující rána a řinkot skla. Muž dosmýkal koberec k ohnivým plamenům, hodil jej na ně a začal rukama udusávat. Na dvoře se začaly objevovat další postavy. Vemte kýble, hrnce! Uděláme řetěz a budeme to hasit, křičel na spoře oblečené muže a ženy. Ukazoval přitom k řece, protékající podél budovy. Počáteční chaos vystřídala rozumná organizace. Nebezpečně vyhlížející požár byl zlikvidován. Přivolaní místní dobrovolní hasiči už mohli pouze procházet doutnající požářiště a mudrovat. Hostinský měl zaděláno na problém, jelikož kontejner na komunální odpad, který byl bezpochyby ohniskem požáru, obsahoval plechovky se zbytky barev a ředidel, jakož i části oděvů barvami silně znečištěné. Pozůstatky to party 45.

14 mladých horolezců, ubytovaných zde a natírajících pro ČEZ stožáry vysokého napětí. Požární inspektor se následujícího dne vytasil s překvapujícím odhalením. Jednalo se o cílený žhářský útok, iniciovaný takzvaným Molotovovým koktejlem, v daném případě skleněnou lahví naplněnou ztuženým benzínem a na stěně s přilepenou dámskou vložkou. Obvodní oddělení policie ČR ve Velkých Lazcích zahájilo vyšetřování trestného činu žhářství a obecného ohrožení proti neznámému pachateli. Pane Málku, Vy jste nám ale posledně neřekl zdaleka všechno, nemám pravdu? obrátil se na hoteliéra policista v uniformě s hodností kapitána, sedící na protější straně dlouhého stolu zaplňujícího roh jídelny. A co jako? vykoktal zaskočený podnikatel. No třeba že ten žhářský pokus nemusí být osamocený.źe jste těch problémů měl v poslední době víc. Ze silnice vhozený kámen, co rozbil dvojokno tady v jídelně. Něco s elektrikou, kdy vám povolily mražáky a vy jste museli volat ergéváky, vyjmenovával postupně postarší muž s vizáží dobře živeného biozemědělce. Zdání ale někdy klame. Šlo o zkušeného a uvážlivého policajta, dobře obeznámeného s místními poměry. Jako zástupce náčelníka obvodního oddělení byl pověřen vyšetřováním případu. No ten šutr, to mohl udělat kdejakej ožrala. To je fakt, ale s elektrikou si hned tak někdo nezačne. Té se většina lidí bojí. Když teď ale od Vaší paní kuchařky vím, že jste vyhodil 46.

15 kuchaře, co Vám chodil o sobotách a nedělích vypomáhat a že ten kuchař, mimo jiné několikrát trestaný Lojzek Bačík, je vyučený elektrikář, tak to vidím v úplně jiném světle. Jo, sčuchli se s číšníkem a okrádali mě. Tak jsem je vyrazil. Teď musím většinou makat na place sám, ucedil zachmuřený hostinský a čáral propiskou po rohu účtenky. A že jste jim nedal výplatu, tak Vám ten Bačík vyhrožoval vším možným, je tak? shrnul Hřebíček. Nejdřív po nich chcu náhradu. Mám důkazy. Už jsem měl na ty dva podezření, tak jsem poslal tři známé na oběd a namarkováno nebylo nic. Víte pane Málek, to mi nepřísluší soudit. To by byl občansko-právní spor. Já ani nehodlám zjišťovat, jak vlastně ty lidi zaměstnáváte. To je zase pro inspekci práce. Já akorát musím kvalifikovat, zda a jak byl porušen zákon. To je moje práce. Rozumíme si? Ale to víte že jo. Já sám mám zájem, aby se to vyjasnilo. Kapitán Hřebíček, tak se vyšetřující policista jmenoval, doplnil protokol a odfrčel služební fabií na stanici. Nůž času monotónně ukrajoval dny a nové události vytěsňovaly ty starší. I když končila letní sezóna a všude kolem vykukoval podzim, bylo v dobře zavedeném hotýlku stále živo. Nedaleko, za pomoci fondů EU, začali budovat obrovský lyžařský areál, takže party dělníků se v lokále a ubytovací části mísily s posledními zbytky turistů a ukočírovat někdy ten mumraj vyžadovalo jistou profesní zdatnost. 47.

16 Štědrovečerní Krajinu zahalila hustá clona. Vzduch byl doslova prosycen vlhkostí a člověk si připadal jako v inhalátoru. Kouřící komíny domků a chat všudypřítomnou šeď neúnavně doplňovaly. Skupinka mladých lidí ukončila dovádění v nově vybudovaném skiareálu a mířila k chatové osadě. Vánoce byly za dveřmi, tak si chtěli společně užít lyžovačky, než budou nuceni vítat v rodinách příchod Ježíška. Sněhu sice napadlo relativně dost, ale stačil rychle zmrznout a teď v tom pařeništi postupně tál, takže našlapování v ledové krustě připomínalo chůzi po skleněných střepech. Mladík v oranžové bundě a šedých zateplených kalhotách skejťácké fazony se oddělil od ostatních, zapíchl snowboard do sněhu a zmizel na kraji lesa.. Zbytek party byl už dosti daleko, když zaslechli zoufalý křik a uviděli kamaráda, jak divoce mává rukama. Po chvilce dohadování se chlapecká část vydala zpět. Děvčata zatím hlídala věci. Asi dvacet minut nato jeden z hochů vystoupil z lesa. Došel k dívkám. Byl viditelně rozrušený. Jistou dobu mu trvalo, než ze sebe vyrazil : Marek našel mrtvolu. Volali jsme policajty. Musíme tady počkat. Vy radši běžte na chatu, brzo bude tma. Obecní traktor odhrnul svozovou cestu a tři vozy výjezdové skupiny se prosmýkaly až k policejní škodovce, stojící osamoceně na kraji bílé planiny. Kousek výš, při vstupu do vzrostlého lesa, postávali a podupávali dva policisté, zajišťující od předchozího večera místo činu. 60.

17 Traktorista s blikajícím majáčkem dokončil improvizované parkoviště a vycouval, aby se zde auta kriminalistů mohla zmáčknout. Pestrý lidský řetěz stoupal po praskajícím sněhu nahoru ke dvěma patrolujícím policajtům. Krajinu zakrýval tmavošedý kouřový mrak. Pouze vpravo od lesa prosvítalo pod těžkou clonou něco světle oranžového - to jak se slunce snažilo prodrat tím zamračeným ránem. Mrtvola ženy ležela na břiše v osikovém křoví, částečně přikrytá hlínou a drny. Zpod ní vyčnívaly nalámané větvičky. Mrtvá měla na sobě dlouhé vínově červené kalhoty a dámské kotníčkové boty. Růžový pulovr byl vytažený až k hlavě, z větší části zaházené zeminou. Levé ramínko podprsenky spadené a košilka rovněž vytažená, zhruba na úroveň podprsenky. Zip na kalhotách do dvou třetin rozepnutý. Na místě nálezu byla provedena podrobná dokumentace. Po částečném očištění oběti a jejím vynesení z křoví nebyly patrny zjevné stopy násilí a ani přítomný lékař nezjistil žádná viditelná poranění. Tvář a celou hlavu hnilobný proces tak zdeformoval, že znemožnil identifikaci. Během následného ohledání okolí objevili policisté krátký dámský kabát, natlačený v nedalekém mlází. Žádné osobní doklady, podle kterých by bylo možné mrtvou ztotožnit, se nenašly. K dispozici zůstaly pouze části oděvu. Stanovíme vyšetřovací verze a podle toho pojedeme. Stejně ale musíme počkat na výsledky ze soudního, prohodil ke svému týmu kapitán Eduard Gardoň, vedoucí výjezdové skupiny a zkušený kriminalista olomoucké mordparty. Dle počátečních vyšetřovacích úkonů, zejména dokumentace místa nálezu mrtvoly, obhlídky a následné pitvy, bylo možné naplánovat další postup vyšetřování. Zjištění totožnosti neznámé ženy se jevilo jako primární. Až poté mohlo následovat pátrání po pachateli předpokládané vraždy. Výsledky ohledání totiž odůvod- 61.

18 ňovaly podezření ze spáchání trestného činu vraždy. Pro tento čin bylo započato i trestní stíhání. Podle pitevních výsledků šlo o ženu od sedmnácti do dvaceti dvou let. Přesněji se její věk nedal stanovit. Od smrti neznámé uplynuly zhruba dva měsíce. Důkladně byla prohlédnuta kostra lebky. Po její preparaci na soudním lékařství nebyly nalezeny žádné změny, které by připomínaly podlitiny v měkkých lebečních pokrývkách, případně nitrolebeční krvácení. Z odebraných vzorků vnitřních orgánů byla analyzována krevní skupina B. Toxikologické vyšetření potvrdilo přítomnost látky bazického charakteru, identifikované jako Diazepam. Množství však odpovídalo pouze léčebné dávce. Zkoumání na přítomnost spermií z poševních výtěrů nebylo možné použít v důsledku těžkého stupně hniloby. Podařilo se ale prokázat, že oběť byla asi ve třetím měsíci těhotenství. Příčina smrti se nedala určit vzhledem na pokročilou hnilobu a neexistující stopy po násilí, poranění, krvácení a podobně. Patologové připustili možnost takzvaného přidušení, ale potvrdit tuto hypotézu nemohli. Nemohli ji ovšem ani vyvrátit. Mimo protokol vyslovili domněnku, že by se mohlo jednat o mladou Romku. Zjišťování identity mrtvoly z registru pohřešovaných osob dle zjištěných znaků nepřineslo žádný pozitivní výsledek. Kriminalisté obrátili směr pátrání mezi Romy. Ti byli kontaktování osobními návštěvami policistů, současně však probíhaly pátrací televizní relace. V těch byl jednak zdůrazňován předpokládaný věk oběti, možná spojitost s romským etnikem, jednak akcentována skutečnost, že k nálezu mrtvoly došlo v katastru obce Annenský Žleb. Po čase se přihlásila jistá Romka, Růžena Dunková z Přerova, s tím, že postrádá dceru Ilonu. Na pátrání v televizi ji upozornili známí. Její dcera prý byla v tom Žlebu v ústavu a podle Dunkové 62.

19 76.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Obsah Obsah... 2 Slovo ke čtenářům... 2 Profesoři, jak je neznáte... 3 Úžasné je zažít pocit, kdy během vyučování ve třídě splynu s ostatními a hodina se odvíjí bez viditelných autorit všeho druhu....

Více

Dýka a kříž David Wilkerson. spolu s Johnem a Elizabeth Sherrillovými. Tento příběh je také ve filmové podobě na videokazetách.

Dýka a kříž David Wilkerson. spolu s Johnem a Elizabeth Sherrillovými. Tento příběh je také ve filmové podobě na videokazetách. Dýka a kříž David Wilkerson spolu s Johnem a Elizabeth Sherrillovými Tento příběh je také ve filmové podobě na videokazetách. Dýka a kříž David Wilkerson 1963 by David Wilkerson Titul amerického originálu,,the

Více

K U L K A J E R Y C H L E J Š Í. (Z básnické sbírky Modravý plamen Jiřího Faltuse)

K U L K A J E R Y C H L E J Š Í. (Z básnické sbírky Modravý plamen Jiřího Faltuse) K U L K A J E R Y C H L E J Š Í Milan Dušek Poselství Z bochníků jeho ukrajuj aby jediný krajíc neokoral (Z básnické sbírky Modravý plamen Jiřího Faltuse) Připisuji svým dětem Mílovi, Ireně a Soně 1 MOTTO

Více

Název originálu: The Calhoun Women (Courting Catherine; A Man for Amanda) První vydáni: Silhouette Books, 1998 Překlad: Eva Podhorská Odpovědný

Název originálu: The Calhoun Women (Courting Catherine; A Man for Amanda) První vydáni: Silhouette Books, 1998 Překlad: Eva Podhorská Odpovědný Název originálu: The Calhoun Women (Courting Catherine; A Man for Amanda) První vydáni: Silhouette Books, 1998 Překlad: Eva Podhorská Odpovědný redaktor: Vilma Klímová 1991 by Nora Roberts Harlequin Publishers,

Více

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo Příběhy Třetí sféry: Temní mágové Jakub Jiří Rýdlo úvod Toto je teprve moje druhá knížka, tak možná bude obsahovat ještě relativně dost chyb a překlepů. Co je ale hlavní, pokusím se o skutečně kvalitní

Více

Cena Společnosti Agathy Christie

Cena Společnosti Agathy Christie Cena Společnosti Agathy Christie povídky soutěžícío Cenu v roce 2015 Dokument obsahuje povídky, které soutěžío Cenu Společnosti Agathy Christie za rok 2015. Tvoříje jak příběhy, jež vychází ve sborníku

Více

TITULNÍ LIST JUDR. MIROSLAV ANTL ATD

TITULNÍ LIST JUDR. MIROSLAV ANTL ATD TITULNÍ LIST JUDR. MIROSLAV ANTL ATD Miroslav Antl Váš hlas pro spravedlnost, bezpečnost a pořádek Odpovědný redaktor: Roman Wimmer Grafická úprava: Milan Sládek Foto: Martin Mráz Jazyková úprava: Martina

Více

Ptačí chřipka. Vratislav Hlubuček - 1 -

Ptačí chřipka. Vratislav Hlubuček - 1 - Ptačí chřipka Vratislav Hlubuček - 1 - Věnováno mým rodičům - 2 - Když se Petr toho rána usadil do křesla ve své kanceláři nejdříve na obrazovce přehlédl zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) o

Více

Leif Davidsen. Náhodná smrt patriarchy

Leif Davidsen. Náhodná smrt patriarchy FLEET Leif Davidsen Náhodná smrt patriarchy LEIF DAVIDSEN NÁHODNÁ SMRT PATRIARCHY Copyright 2013 by Leif Davidsen Published by agreement with Leonhardt & Høier Literary Agency A/S, Copenhagen Translation

Více

Hod'te si na setkání. Elizaveta Belová. Kategorie A povídka. Navraťme do polic deníky snů, které jsme toužili podrobně znát.

Hod'te si na setkání. Elizaveta Belová. Kategorie A povídka. Navraťme do polic deníky snů, které jsme toužili podrobně znát. Elizaveta Belová Kategorie A povídka Hod'te si na setkání Navraťme do polic deníky snů, které jsme toužili podrobně znát. Ukončen jest osud těch hrdinů, co snad o nich chtěl vítr ódy vát. Líné, potemnělé

Více

J. D. Robb SMRTÍCÍ PRAVIDLA

J. D. Robb SMRTÍCÍ PRAVIDLA - 1 - J. D. Robb SMRTÍCÍ PRAVIDLA Přeložila Michaela Dorfman - 2 - Copyright 2002 by Nora Roberts Translation Michaela Dorfman, 2007 All rights reserved ISBN 978-80-7249-170-4-3 - Prolog Bylo vražedné

Více

Julie Garwood Slitování

Julie Garwood Slitování F Julie Garwood Slitování Anotace Prokurátoru Theo Buchananovi krásná lékařka Michelle Renardová prakticky zachrání život. Do mnohem většího nebezpečí ho přivádí záměr odhalit skupinu nelítostných zločinců

Více

TITUS A PŘÍZRAK MINULOSTI. Konec května 2012, po dešti, vlahý večer

TITUS A PŘÍZRAK MINULOSTI. Konec května 2012, po dešti, vlahý večer TITUS A PŘÍZRAK MINULOSTI Konec května 2012, po dešti, vlahý večer Jednoho dusného květnového odpoledne kráčel Titus přes rušné a veliké náměstí v centru jednoho středoevropského města. Jakékoli charakteristiky

Více

Věra Kopecká, V sevření skal

Věra Kopecká, V sevření skal Věra Kopecká, V sevření skal 1 NEBE NAD HORAMI JAN DVOŘÁK Vzpomínám, jak silný zážitek přineslo účastníkům lednové laboratoře roku 1998 v Hradci Králové na téma Neznámí (autoři) Neznámé (texty) podvečerní

Více

Nechápu, proč mi nemohli zajistit runabout flotily... Zamumlal jsem. John přede mnou vyprskl smíchy.

Nechápu, proč mi nemohli zajistit runabout flotily... Zamumlal jsem. John přede mnou vyprskl smíchy. Mark Rico Víceadmirál Kapitola 3 Let us begin... "...gegen alles!" Založen: 25. 07. 2004 Příspěvky: 125 Umístění: Hvězdná základna McKinley 15. 1. 2005, 0:27 Thomas Johnson Podporučík Založen: 03. 06.

Více

I průmyslovák někdy potká anděla...

I průmyslovák někdy potká anděla... I průmyslovák někdy potká anděla... Kolektivní práce studentů SPŠST Praha 1, scenáristika, 2. 3. ročník, 2011 1 Zlatý Anděl je budova, které získala titul Stavba roku 2001 a stála na počátku komplexní

Více

NOHY Z JÍLU. Terry Pratchett

NOHY Z JÍLU. Terry Pratchett Terry Pratchett NOHY Z JÍLU Byla teplá letní noc, když na dveře zabušila pěst tak silně, že se závěsy prohnuly dovnitř. Muž otevřel a vyhlédl na ulici. Od řeky táhla hustá mlha a noční nebe bylo zatažené.

Více

Milá čtenářko, Váš Harlequin

Milá čtenářko, Váš Harlequin Milá čtenářko, máme tu listopad a já jsem rád, že se opět setkáváme. Tento měsíc je jeden z nejméně oblíbených. Houbařská sezona skončila, Vánoce jsou ještě daleko, dny se zkrátily a večery jsou dlouhé

Více

Andrew MacDonald Turnerovy deníky

Andrew MacDonald Turnerovy deníky Andrew MacDonald Turnerovy deníky Předmluva Vcelku existuje už natolik obsáhlá literatura o Velké revoluci včetně pamětí téměř všech vůdčích osobností, které přežily až do Nové epochy, že by vlastně měla

Více

Laketown. 1. ledna. Lovec vzdechů

Laketown. 1. ledna. Lovec vzdechů 1. ledna Laketown 2003 Městečko Laketown je poklidné místo, kde se krásně žije, kde jsou vždy milí lidé a kde existuje dům, jehož minulost je temnější, než tma v pytli. Skupina teenageřů se musí spojit,

Více

Marilyn Pappano PRVNÍ KAPITOLA

Marilyn Pappano PRVNÍ KAPITOLA VÁNOČNÍ USMÍŘENÍ Marilyn Pappano PRVNÍ KAPITOLA Rebecca Wilsonová stála před vysokým zrcadlem v koupelně a při pohledu na svůj odraz pokrčila nos. Oblečení, které si vybrala, bylo v pořádku - pouzdrové

Více

Ze šuplíku fantasie. 2. sborník

Ze šuplíku fantasie. 2. sborník Ze šuplíku fantasie 2013 2. sborník 2. sborník literární soutěže Ze šuplíku fantasie 2013 Střední škola KNIH, o. p. s. Globální vzdělávání pro udržitelný rozvoj v sítí spolupracujících škol, obce a ekologických

Více

NIKDYKDE (NEVERWHERE)

NIKDYKDE (NEVERWHERE) Neil Gaiman NIKDYKDE (NEVERWHERE) St. Johiťs Wood! Jaktěživ jsem tam nebyl. Nemám tu odvahu. Bál bych se, že tam vstoupím do husté jedlové noci, bál bych se, že zakopnu o pohár plný krve a uslyším orlí

Více

Kateřina Janouchová. Matčino srdce. Švédský rodinný thriller. Mladá fronta

Kateřina Janouchová. Matčino srdce. Švédský rodinný thriller. Mladá fronta Kateřina Janouchová Matčino srdce Švédský rodinný thriller Mladá fronta Ze švédského originálu přeložila Lucie Johnová. Text Kateřina Janouchová, 2012 Translation Lucie Johnová, 2015 Stál u okenního výklenku

Více

V Hodoníně vypouštěli balónky k Ježíškovi

V Hodoníně vypouštěli balónky k Ježíškovi Na dovolenou s www.irra.cz Katalog 2012 v CK od 13.12. tel.: 775 591 000, 518 332 184 Národní třída 13, 695 01 Hodonín ~ nové ~ slovácko týdeník pro Hodonínsko, Kyjovsko a Veselsko Úterý / 13. prosince

Více

OBSAH: Úvod... 2 D V E Ř E... 3 S B Ě R A T E L... 4 M O D Ř Í L I D É... 10 N E M O H L O B Ý T P O Z D Ě J I... 16 S T A D I Ó N... 18 Ú Ř E D N Í K... 21 ZÁMECKÝ KOPEČEK... 25 K A R A V A N A... 29

Více

VASA MORTIS Martin Vopěnka

VASA MORTIS Martin Vopěnka VASA MORTIS Martin Vopěnka 1. Jana se usadila v recepci dámského fitka. Před sebou energetický drink, vychutnávala si ten krásný pocit, kdy svému pružnému tělu dala zabrat. Věděla, že má pět, možná deset

Více

BIGGLES A ČÍNSKÁ PUZZLE

BIGGLES A ČÍNSKÁ PUZZLE W. E. Johns BIGGLES A ČÍNSKÁ PUZZLE RIOPRESS PRAHA 1999 Biggles a čínská puzzle Dej mi pařížskou Sureté na soukromou linku. Chci si promluvit s Marcelem Brissacem. Před několika týdny mi slíbil nějaké

Více