MASČÁSEK. Časopis Masarykovy základní školy v Klatovech. 1. ročník vánoční speciál

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "MASČÁSEK. Časopis Masarykovy základní školy v Klatovech. 1. ročník vánoční speciál"

Transkript

1 MASČÁSEK Časopis Masarykovy základní školy v Klatovech 1. ročník vánoční speciál

2 V tomto speciálním vánočním čísle bychom Vám chtěli přinést trochu vánoční nálady, zábavy a poučení. Opět po roce jsou tu chvíle, kdy kolem vládne ruch, všude se uklízí, vaří a peče, nakupuje, zdobí a připravuje, vzduch voní vanilkou a jehličím. Vymýšlíme originální přání na pohlednice (oprava: originální vánoční esemesky ), lámeme si hlavu tím, co komu koupit, jakým dárkem potěšit, jak ho co nejlépe zabalit. Je to doba, kdy míváme k sobě mnohem blíže, máme více času pro své blízké a přátele. Víte Vy ale vůbec, proč Vánoce slavíme? Co je to advent a proč zdobíme stromeček? Proč Ježíšek nosí dárky? To všechno se právě teď dozvíte v našem speciálu. Přejeme Vám příjemné počteníčko. Prosinec. Poslední měsíc v roce bývá nevlídný, deštivý, jen někdy nás rozveselí sněhová nadílka. V tomto měsíci, přesněji 21. prosince, je od nás sluníčko nejdále, ale současně se k nám začíná pomalu vracet a den se začíná opět prodlužovat. Je to den zimního slunovratu. Jen krok za zimním slunovratem přicházejí Vánoce. Příprava na ně trvá 4 týdny, je to období adventu. Začíná poslední nedělí v listopadu a končí 24. prosince na Štědrý den. Slovo advent přeloženo z latiny znamená příchod. Příchod koho nebo čeho? Věřící lid se v tomto čase připravoval a očekával příchod (narození) Ježíše. Křesťané se na jeho příchod připravovali rozjímáním v kostelech a dodržováním půstu (střídmosti v jídle a pití). PRANOSTIKY Když první adventní neděli nastane široko daleko krutá zima, potrvá čtyři neděle. Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok na to běží. Studený prosinec brzké jaro. Mírný prosinec mírné jaro. Suchý prosinec suché jaro. Jaký prosinec takový celý rok. Jaké zimy v prosinci, taková tepla v červnu. Je-li prosinec deštivý, mírný a proměnlivý, není nutné se kruté zimy bát. Prosinec naleje a leden zaleje. Mléčná dráha v prosinci jasná bude v příštím roce úroda krásná.

3 ČASOVÉ ZAŘAZENÍ 4. prosince Svatá Barbora patronka dělostřelců, hasičů, hutníků, stavebních dělníků, tesařů a pokrývačů 6. prosince Svatý Mikuláš ochránce před nemocemi a neštěstím, v předvečer jeho svátku se děti těší na štědré nadělování 13. prosince Svatá Lucie patronka švadlen, krejčích a kočích 23. prosince končí advent a začínají vánoční svátky 24. prosince - Štědrý den slaví se památka Adama a Evy, podle Bible prvních lidí, které stvořil Bůh. Všeobecně se má zato, že se v tento den narodil malý Ježíš. Není tomu ovšem tak, narodil se až o den později. 25. prosince - Hod boží vánoční připomínáme si narození Ježíše v Betlémě. Slaví se Půlnoční mší. Je to den plný rozjímání, rodinných a přátelských návštěv a hodování. V tento den se nesmí pracovat. 26. prosince Svatý Štěpán tento den je zasvěcen Svatému Štěpánovi, mučedníkovi a patronovi zedníků, kameníků, tesařů, kočích a koní. Tradicí v tento den jsou obchůzky koledníků. VÁNOČNÍ SYMBOLY Děťátko Narození malého človíčka už samo o sobě znamená zrod něčeho nového, co má před sebou budoucnost. Narození dítěte v tomto případě znamená narození Ježíše. Betlém Betlém místo, kde přišel na svět Ježíš. Tradice stavění Betlémů je velmi stará, dokonce starší než zdobení stromečku.

4 Strom Proč právě strom? A proč právě jehličnatý? Přesný důvod snad nikdo neví. Možná právě proto, že strom spojuje všechny tři části světa: svými kořeny zasahuje do země, pozemský svět symbolizuje kmen a korunou je spojen s oblohou. Pro jehličnaté stromy je charakteristická věčně zelená barva, tedy symbol věčného života. Jako vánoční symbol se strom do Čech dostal v 19. století z Německa. Zdobení stromečků prošlo také vývojem. Dříve se stromky krášlily pouze přírodními ozdobami, jako byla například drobná červená panenská jablíčka, pozlacené nebo v mouce obalené ořechy a šišky. Hvězdy, řetězy a různé květy se vyráběly z papíru. Zavěšovalo se pečivo. Někde se stromeček zdobil kousky nabarveného cukru, křížalami a sušenými jablky. Nový druh ozdob se objevil koncem 19. století. Byly to výrobky českých sklářů foukané skleněné baňky, ozdoby z korálků a lamely z nastříhané cínové fólie. Později se začal také používat umělý sníh a prý pro naši zemi typické čokoládové kolekce figurek. V jiných evropských zemích se čokoláda na vánoční stromek nezavěšuje. Jmelí Jmelí je vidličnatě větvený keřík rostoucí v korunách stromů, na nichž parazituje. Jeho kořeny pronikají kůrou stromů a odčerpávají vodu a minerální látky. Plody jmelí dozrávají v prosinci, jsou to bílé bobule o velikosti hrachu. Podle jedné legendy bylo jmelí kdysi stromem. Z jeho dřeva však byl vytesán kříž, na němž trpěl a skonal Ježíš. Strom nemohl tu hanbu unést, a proto seschl do malých keříčků a ze statného stromu se stala malá rostlina. Jmelí je symbol, v jehož kouzelnou moc věřili lidé odpradávna. Zavěšené jmelí prý přináší do domu štěstí a lásku, chrání proti zlým duchům a čarodějnicím. Kouzelná moc se umocňuje, jeli snítka jmelí darována, nikoli zakoupena. Zvyk líbat se s partnerem či partnerkou pod zavěšeným jmelím pochází od starých Keltů, kteří věřili, že jmelí zajišťuje plodnost.

5 Ryba Ryba, v naší zemi speciálně kapr, je nejdůležitější součástí Štědrovečerní hostiny. Není tomu tak ale všude. Na štědrovečerním stole se začala objevovat až někdy v 19. století. Proč právě ryba patří k vánočním symbolům? Narození Ježíše se datuje na rozhraní dvou věků: právě končil věk Ryb a začínal věk Skopce. Kristus byl zobrazován jako beránek nebo ryby. Kapří šupinky prý pomáhají hromadit peníze a přinášejí do domu štěstí. Zvon Do doby než byly vynalezeny hodiny, to byly zvony, které dělily den na části a umožňovaly orientaci v čase. Zvony však také ohlašují smrt, nebezpečí, ale i příchod naděje a radosti. A tak po právu patří mezi symboly Vánoc, jež jsou časem naděje, radosti a lásky. Ke Štědré noci se váže pověst o propadlých kostelech a kaplích, jejichž zvony se rozezní pouze jednu noc v roce. Současně se otevřou hroby a mrtví se na jednu hodinu probouzejí k životu. Host Vánoční svátky jsou také příležitost k návštěvám. Naši předci si velmi považovali hostů, a zejména toho prvního, který přišel v době Vánoc do domu. Host byl také velmi důležitý v rodině se sudým počtem členů. Věřilo se, že ke štědrovečerní hostině má usedat lichý počet. Nebylo-li to tak, zval se do domu z tohoto důvodu host, aby tak zajistil štěstí celé rodině. Zvířata Symbolická zvířata Vánoc jsou osel a vůl, první dva tvorové, kteří se starali o nově narozené Jezulátko tím, že ho zahřívali svým dechem. K Vánocům samozřejmě patří stáda oveček a beránků je to určitě proto, že krajina v okolí Betléma byla plná pastvin a pro zdejší lid bylo pastýřství zdrojem obživy.

6 Dárky Vánoční nadělování dárků má svůj prapůvod již v legendě o narození Ježíška. Všechen lid chtěl pomoci Svaté rodině, která se ocitla na cestě do Betléma v nesnázích a současně chtěl udělat radost a projevit úctu budoucímu králi. Vánoční pečivo a pokrmy Celodenní půst na Štědrý den končí štědrou večeří, kdy začíná vánoční hodování. Skladba štědrovečerního menu prošla vývojem, stejně tak jako zvyklosti při stolování. Vycházelo se z toho, co bylo doma k dispozici, co se v létě urodilo, vypěstovalo, usušilo, uskladnilo. Prvním pokrmem byla polévka (houbová, hrachová, kroupová, zelová, čočková, rybí). Hlavní štědrovečerní jídla se různila podle krajů, ale také podle movitosti rodiny (houbová omáčka s chlebem, jahelná kaše, krupičná kaše, kuba s houbami, ryba ) Tradičním ovocem, které nesmělo chybět na staročeském štědrovečerním stole, byla jablka a ořechy. Jaké by to byly Vánoce bez vánočního cukroví? Říká se, že by na stole mělo být sedm nebo třináct druhů vánočního cukroví. Zřejmě to souvisí s magikou těchto čísel. Málokdo ví, že zvyk péct vánoční cukroví je poměrně mladý z konce 19. století. Koleda Název koleda je odvozen od římských lednových přání Calendae Ianuariae. Je to obřadní obchůzka spojená se zpěvem písní, popěvků a říkadel, za něž koledníci dostávali dary.dříve se často koledovalo v přestrojení za různé rozpustilé maškary. Ty nevázaně dováděly. Obdarovat koledníka bylo věcí cti. Koledovaly převážně děti, ale i obecní chuďasové a pastýři. Nedat výslužku chudému koledníkovi se považovalo za odsouzeníhodný čin.

7 Nadělování Je zajímavé, že v každé zemi jsou to bytosti mužské, které nadělují, přestože nemají nic společného s křesťanským Ježíškem. Ten naděluje dárky nejen našim českým a moravským dětem, ale také na Slovensku, v Rakousku a v Itálii (zde mu říkají Babbo Natale). V jiných zemích se děti radují z dárků, které jim nosí různí dědové nebo skřítci. Santa Claus USA, Irsko a některé asijské země Sinterklaas Holandsko (5. prosince) skřítek Misen Norsko přihrblý trpasličí dědeček Jultombe Švédsko Father Christmas Velká Británie, anglofonní Afrika (25. prosince) otec Pere Noël Francie, francouzsky hovořící země Afriky Papa Noel Španělsko a většina latinskoamerických zemí Los Reyes Magos (Tři králové) některé latinskoamerické země Niňo Dios Kolumbie Weinachtsmann Německo, Rakousko Tun Čche Lao žen (starý vánoční muž) křesťanská Čína Hoteišó (bůžek) Japonsko Děda Mráz Rusko, Ukrajina Svjatoj Nikolaj Zakarpatská Ukrajina, Srbsko vánoční děda Božičnjak Chorvatsko Jezus katolické Chorvatsko děda Koleda Bulharsko

8 Pranostiky 24. prosinec Na Adama a Evu můžeš čekat oblevu. Když Kateřina po ledě chodívá, Eva potom blátem oplývá. Jasná noc o Štědrém dnu, mrazy lezou ke dnu. Je-li na Štědrý den vítr, bude úroda malá. Když na Štědrý den sněží, na pytle se chmel těží. 25. prosinec Tmavé Vánoce světlé stodoly. Zelené Vánoce - bílé Velikonoce. Lepší Vánoce tekuté než třeskuté. Když Vánoce obílí stromy sněhem, tak posype jaro květem. Mráz na Boží narození, zima se udrží bez proměny. Když na Boží narození prší, sucho úrodu poruší. 26. prosince Pak-li na Štěpána větrové uhodí, příští rok víno špatně se urodí. Když svatý Štěpán vyfouká bláto, bude pěkné jaro nato.

9 Vánoční zvyky Magické kouzlo Vánoc je dotvářeno různými obyčeji, zvyklostmi a pověrami. Přenášely se mezi generacemi a některé se dochovaly dodnes. Nejvíce zvyků se samozřejmě váže ke Štědrému dni. Štědrý den Věřilo se, jestli Štědrý den připadne na pondělí, bude v příštím roce dobrá úroda a dostatek medu. Byl-li v úterý, znamenalo to příslib úrody vína a obilí. Hned po rozbřesku ten, kdo chtěl být po celý rok zdravý, musel se umýt v tekoucí nebo čerstvě nabrané vodě ze studny. Ráno dostaly děti chléb s medem. To proto, aby byly sladké (hodné) po celý rok. Na Štědrý den mládež zhotovila slaměného panáka, kterému říkala brusař. Podstrčila ho některému sousedovi do domu. Ten se ho snažil co nejdříve zbavit a strčit ho jinému. Komu prý zůstal v domě, tam se nepodařilo upéct vánočku, protože brusař způsoboval srážení vánočkového těsta (brousek). Kdo se nenechal po celý den zlákat pochoutkami a postil se, tomu se večer při východu první hvězdičky podařilo uvidět zlaté prasátko. Odpoledne se strojil s pomocí dětí stromeček. Ač býval chudý, byl krásný. Ke štědrovečernímu stolu se zasedalo ve svátečním oblečení. Pod talíře se dávaly mince, aby se nás peníze držely po celý rok. Také šupiny z kapra pod talířem a potom uložené do peněženky měly stejný význam. Před započetím večeře hospodář rozkrájel jablko na tolik dílů, kolik bylo členů v rodině. Každý z nich snědl svůj dílek, aby trefil domů a aby se celá rodina sešla i po roce. Samozřejmě se myslelo i na němé tváře. Po večeři se jim odnášelo od všeho trochu. Pokud by někdo v tento den psal svému milovanému protějšku zamilovaný dopis, znamenalo by to jejich rozchod. Bývalo zvykem, že smetí, které se smetlo v místnosti, kde se večeřelo, se zaneslo na nejbližší křižovatku cest. A když s přiložilo v tom místě ucho k zemi, bylo slyšet zvonit zvony nebo hrát varhany. Podle směru kouře ze sfouknuté svíce se věštila budoucnost. Komu stoupal kouř vzhůru, měl v příštím roce kypět zdravím. Budoucnost se také hádala podle tvarů, které vznikaly litím žhavého olova nebo vosku do vody. Po štědrovečerní večeři se rozkrajovala jablka příčně na poloviny. Jestliže se uvnitř objevila čistá hvězdička, dotyčnému přálo v příštím roce zdraví a štěstí. Také pouštění lodiček byl rozšířený zvyk. Do rozpůlených ořechových skořápek se přilepila voskem malá svíčka a zapálila se. Pak ji majitel položil na hladinu vody v lavoru. Pokud se všechny lodičky seskupily do kruhu, znamenalo to bezproblémové soužití v rodině, úctu a toleranci. Když jedna lodička zůstala mimo kruh ostatních, znamenalo to, že její majitel opustí v příštím roce rodinu. Svobodná děvčata házela přes hlavu střevícem. Pokud střevíc dopadl tak, že špička směřovala ke dveřím, tak se dotyčná do roka provdala.

10 Co dodat? Snad jen to, že i my Vám přejeme v tento předvánoční čas, ať se tu za rok shledáme zas. Ať v v roce 2009 vše s přehledem zvládnete, ať daří se, na co sáhnete. Ať Vaše úsměvy září nejen když 24. prosinec je v kalendáři. Ať se na školních chodbách usměvaví potkáváme, ať radost a pohodu sobě rozdáváme. Nejen o Vánocích. Váš MASČÁSEK

Závěrečná práce. Název práce: Autor: Třídní plán - Vánoce. Miroslava Semerádová

Závěrečná práce. Název práce: Autor: Třídní plán - Vánoce. Miroslava Semerádová Závěrečná práce posluchače Kurzu manažerských dovedností pro pracovníky škol a školských zařízení s důrazem na projektové řízení ročník 2011 / 2012 Název práce: Třídní plán - Vánoce Autor: Miroslava Semerádová

Více

Číslo 3. prosinec 2010. Ročník 6

Číslo 3. prosinec 2010. Ročník 6 Číslo 3 prosinec 2010 Ročník 6 Úvod Vítejte u speciálního Vánočníko čísla Klády. Za prvé bych za tohle číslo bych chtěla předvším poděkovat Aničce Soukupové z 8.A, která ho v podstatě celé napsala. Doufám,

Více

Adventní očekávání. Lenka Štveráčková a kolektiv

Adventní očekávání. Lenka Štveráčková a kolektiv Adventní očekávání Lenka Štveráčková a kolektiv Adventní očekávání - Lenka Štveráčková 2 www.mojebrisko.cz www.nasebatole.cz Slovo úvodem Těšíte se na vánoční svátky? Tvoříte s dětmi rádi? Nevíte, čím

Více

OBSAH: Příjemné počteníčko přeje Vaše redakce. Co bylo.. str. 2. Co bude. str. 3. Vánoce nejkrásnější svátky v roce.. str. 4

OBSAH: Příjemné počteníčko přeje Vaše redakce. Co bylo.. str. 2. Co bude. str. 3. Vánoce nejkrásnější svátky v roce.. str. 4 Milí kamarádi, právě máte v ruce třetí číslo našeho školního časopisu. Je tady doba vánoční a Vy už se určitě těšíte na prázdniny, na Ježíška, dárečky a spoustu pohádek. Toto číslo je Vánocemi také doslova

Více

Univerzita Pardubice Fakulta filozofická. České svátky a tradice a jejich význam v dnešní době. Jan Bartoň

Univerzita Pardubice Fakulta filozofická. České svátky a tradice a jejich význam v dnešní době. Jan Bartoň Univerzita Pardubice Fakulta filozofická České svátky a tradice a jejich význam v dnešní době Jan Bartoň Bakalářská práce 2010 Prohlašuji: Tuto práci jsem vypracoval samostatně. Veškeré literární prameny

Více

časopis pro ekogramotnost číslo 6 ročník 9 prosinec 2011

časopis pro ekogramotnost číslo 6 ročník 9 prosinec 2011 časopis pro ekogramotnost číslo 6 ročník 9 prosinec 2011 Vánoce na zámku Adventní čas v málotřídní škole Víte, s čím si hrajete? Vánoce přátelské k životnímu prostředí hlavní téma: vánoce Jak obdarovat

Více

Cool school. Bezva škola NAŠI REDAKTOŘI. Aktuální dění a šéfredaktorka. o pí uč. Polášková. Studijní okénko. o Tereza Hrošová (9.

Cool school. Bezva škola NAŠI REDAKTOŘI. Aktuální dění a šéfredaktorka. o pí uč. Polášková. Studijní okénko. o Tereza Hrošová (9. NAŠI REDAKTOŘI Aktuální dění a šéfredaktorka o pí uč. Polášková Cool school Prosinec / 3 Bezva škola Studijní okénko o Tereza Hrošová (9.A) Sport o Martin Zikl (6.C) o Roman Prax (6.C) Módní policie o

Více

Školní Hrozinky. časopis ZŠ HROZNĚTÍN. aneb Takže Vážení

Školní Hrozinky. časopis ZŠ HROZNĚTÍN. aneb Takže Vážení Školní Hrozinky časopis ZŠ HROZNĚTÍN aneb Takže Vážení Školní rok 2014/2015 ČÍSLO 2 VÁNOČNÍ Prosinec 2014 Zpívání u stromečku Na první adventní neděli se jako každý rok uskutečnilo rozsvícení vánočního

Více

PROSINCOVÉ AKCE V LOUŽNICI:

PROSINCOVÉ AKCE V LOUŽNICI: http://www.nazadusi.cz/ http://www.nazadusi.cz/zpravodaj.htm http://www.facebook.com/groups/325713347009/ http://www.louznice.com/2012/ LOUŽNICKÝ ZPRAVODAJ Číslo: 47/2013 pro týden: 18. 12. 2013 25. 12.

Více

Ochrana a propagace lidové tvořivosti

Ochrana a propagace lidové tvořivosti O zvycích a tradicích při česko-polské hranici O zwyczajach i tradycjach przy granicy czesko-polskiej Od adventu po Tři krále Od Adwentu po Trzech Króli 1 Ochrana a propagace lidové tvořivosti a uměleckých

Více

Adventní a vánoční zvyky na Kladensku a Slánsku

Adventní a vánoční zvyky na Kladensku a Slánsku Adventní a vánoční zvyky na Kladensku a Slánsku Zdeněk Kuchyňka Ve čtyřech slovech Narodil se Kristus Pán, kterými začíná jedna z nejznámějších koled, je shrnuta podstata vánočních svátků, které spolu

Více

Ročník XIX číslo 10 prosinec/2013 www.domov-hm.cz. Rok s rokem se sešel, vánoční čas zase přišel

Ročník XIX číslo 10 prosinec/2013 www.domov-hm.cz. Rok s rokem se sešel, vánoční čas zase přišel Ročník XIX číslo 10 prosinec/2013 www.domov-hm.cz Rok s rokem se sešel, vánoční čas zase přišel Obsah Slovo na úvod Čas adventu... 3 Informace z Domova... 4 Novinky z parku... 4 Informace z ošetřovatelského

Více

Jak se slaví Vánoce v ostatních zemích?

Jak se slaví Vánoce v ostatních zemích? 2010-2011 Vánoce Dostáváte rádi dárky? Nezáleží na věku, ať jsi mladý,starý,velký nebo malý, všichni se určitě těšíme na Vánoce. Už jako malá holčička jsem toužebně očekávala příchod Ježíška. Věřila jsem

Více

5 Muzeum. Pánbu, všichni svatí a ti druzí. Světci a duchovní kultura Frenštátska. ve Frenštátě pod Radhoštěm

5 Muzeum. Pánbu, všichni svatí a ti druzí. Světci a duchovní kultura Frenštátska. ve Frenštátě pod Radhoštěm 5 Muzeum Pánbu, všichni svatí a ti druzí Světci a duchovní kultura Frenštátska ve Frenštátě pod Radhoštěm 5 Frenštát pod Radhoštěm s okolními lokalitami historicky příslušel k hukvaldskému panství, ale

Více

1 Zdroj: www.vasedeti.cz

1 Zdroj: www.vasedeti.cz Vánoční fakta... 3 Co jsou to vlastně Vánoce?... 3 Vánoce po staročesku... 3 Štědrý večer... 5 Vánoční vzpomínání... 8 Přišel k nám zas, ten sváteční čas... 8 Vánoční rozjímání... 14 Smutný vánoční stromeček...

Více

Prvním velkým podzimním svátkem je svátek sv. Václava a sv. Michaela. Archanděl Michael

Prvním velkým podzimním svátkem je svátek sv. Václava a sv. Michaela. Archanděl Michael Co se děje ve třídách mateřské školy? Skřítci Prvním velkým podzimním svátkem je svátek sv. Václava a sv. Michaela. Archanděl Michael bojující s drakem nás upozorňuje na důležitost pěstování odvahy, statečnosti

Více

Bylo, jest a bude v Bukovině u Čisté

Bylo, jest a bude v Bukovině u Čisté Bylo, jest a bude v Bukovině u Čisté zpravodaj obce č.6 4. ROČNÍK NEPRAVIDELNÝ VÝTISK VYDÁNO: 12/2012,,Netrap se lidmi ze své minulosti. Existuje důvod, proč se nedostali do tvé budoucnosti. zamyšlení

Více

OU TUPITELSTVA. e Bzence. ké z ze Bz ky Horké z. té Mirky Hor. tnáctileté Mir. ídou šestnáctile. esba křídou šes. a. Kresba kř Jablka.

OU TUPITELSTVA. e Bzence. ké z ze Bz ky Horké z. té Mirky Hor. tnáctileté Mir. ídou šestnáctile. esba křídou šes. a. Kresba kř Jablka. NA SLOVÍČK VÍČKO S PANEM STAR AROS OSTOU OU,, S PANEM MÍSTOS OSTAR AROS OSTOU OU A SE ZÁSTUPKYNÍ DO MĚSTSKÉHO SKÉHO ZASTUPITELS TUPITELSTVA Na konci rok oku každý člověk tak trochu bilancuje své úspěch

Více

OKÉNKO. zpravodaj farností Nový Jičín, Šenov u Nov.Jičína a Kunín. DUCHOVNÍ SLOVO... Otec Alois

OKÉNKO. zpravodaj farností Nový Jičín, Šenov u Nov.Jičína a Kunín. DUCHOVNÍ SLOVO... Otec Alois OKÉNKO zpravodaj farností Nový Jičín, Šenov u Nov.Jičína a Kunín DUCHOVNÍ SLOVO... Otec Alois Prosinec 2014 Opět zde máme předvánoční čas, který se i letos naplňuje dobou adventní. A pak přijdou opět Vánoce.

Více

Základní škola Albrechtická 732, Praha 9 - Kbely 197 00 Telefon: +420 286 852 209 E-mail: info@skola-kbely.cz. VÁNOCE, VÁNOCE přicházejí prosinec 2014

Základní škola Albrechtická 732, Praha 9 - Kbely 197 00 Telefon: +420 286 852 209 E-mail: info@skola-kbely.cz. VÁNOCE, VÁNOCE přicházejí prosinec 2014 Základní škola Albrechtická 732, Praha 9 - Kbely 197 00 Telefon: +420 286 852 209 E-mail: info@skola-kbely.cz NÁŠ ČASOPIS DruháCé VÁNOCE, VÁNOCE přicházejí prosinec 2014 VÁNOČNÍ VYDÁNÍ PROSINEC, je posledním

Více

Kluci: Malík Tomáš (7.A) Strejc Filip (6.A) Havlíček Robin (9.A) Sagan Šimon (6.A)

Kluci: Malík Tomáš (7.A) Strejc Filip (6.A) Havlíček Robin (9.A) Sagan Šimon (6.A) STOLNÍ TENIS 21. října se na naší škole konal turnaj ve stolním tenise, kterého se zúčastnili naši spolužáci.ti, kteří postoupili, jeli 27. října reprezentovat naši školu na Stochov. Zúčastnili se: Děvčata:

Více

DOMINIK. Vánoční. speciál. Vtipy KVÍZY ANKETY ANKETY. SLOVO otce Josefa ROZHOVORY Křeslo pro hosta ŠKOLNÍ ČASOPIS V LONDÝNĚ. 2.

DOMINIK. Vánoční. speciál. Vtipy KVÍZY ANKETY ANKETY. SLOVO otce Josefa ROZHOVORY Křeslo pro hosta ŠKOLNÍ ČASOPIS V LONDÝNĚ. 2. ANKETY ANKETY 2. číslo Vánoce 2014 DOMINIK ŠKOLNÍ ČASOPIS KATOLICKÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLY V UHERSKÉM BRODĚ SLOVO otce Josefa ROZHOVORY Křeslo pro hosta Se školou nejen V LONDÝNĚ Vtipy Vánoční KVÍZY speciál 2

Více

POVĚRY U ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE

POVĚRY U ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE POVĚRY U ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE Podle tradice mělo být na štědrovečerním stole devatero pokrmů. Magickou moc měla plachta, pokrývající stůl. Na jaře z ní hospodář rozséval obilí, aby bylo pěkné a nebylo

Více

Koleda je hezká, ať je třeba houska, nechť je měkká, nebo tvrdá však ona se zlouská. (vánoční koleda ze Znojemska)

Koleda je hezká, ať je třeba houska, nechť je měkká, nebo tvrdá však ona se zlouská. (vánoční koleda ze Znojemska) JAK SE SLAVIL ŠTĚDRÝ VEČER NA ZNOJEMSKU Přestože dnes již většina starých zvyků a obyčejů vzala za své, Štědrý večer a období Vánoc vnímá snad každý z nás jako výjimečný, tajemný a kouzly nasycený mezník

Více

ZŠ PRAKTICKÁ A ZŠ SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY WWW.ZSPKRALIKY.CZ ŠKOLNÍ BRAVÍČKO

ZŠ PRAKTICKÁ A ZŠ SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY WWW.ZSPKRALIKY.CZ ŠKOLNÍ BRAVÍČKO ZŠ PRAKTICKÁ A ZŠ SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY WWW.ZSPKRALIKY.CZ Prosinec 2013 leden 2014 ŠKOLNÍ BRAVÍČKO Milí čtenáři, kamarádi, přátelé, tak zase po roce máme tu Vánoce. Pokusíme se vás naladit vánočně laděným

Více

Líbeznický. zpravodaj. Slavnostní den plný zábavy SLOVO STAROSTY. TÉMA měsíce. Zpravodaj obce Líbeznice Číslo 12 Ročník 9 prosinec 2011

Líbeznický. zpravodaj. Slavnostní den plný zábavy SLOVO STAROSTY. TÉMA měsíce. Zpravodaj obce Líbeznice Číslo 12 Ročník 9 prosinec 2011 Líbeznický Zpravodaj obce Líbeznice Číslo 12 Ročník 9 prosinec 2011 zpravodaj TÉMA měsíce DOPRAVNÍ ZÁTĚŽ VYVOLALA NOvOU PETICI Intenzita automobilové dopravy po odstranění semaforů v Mělnické ulici znovu

Více

Co se staví ze sněhu?...

Co se staví ze sněhu?... ŠKOLNÍ ČASOPIS č. 3 2009/2010 1. Usušená tráva e 2. Poslední den v týdnu n 3. Polední jídlo d h y a o r 5. Psí domek 6. Zvíře s chobotem l a 4. Svítí v noci na obloze 7. Otec princezny o 8. Ovoce Co se

Více

Vánoční čas. Obecní zastupitelstvo a redakce Lukaveckých listů přejí všem KRÁSNÉ VÁNOCE A MNOHO ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ, POHODY A ÚSPĚCHŮ V NOVÉM ROCE 2010

Vánoční čas. Obecní zastupitelstvo a redakce Lukaveckých listů přejí všem KRÁSNÉ VÁNOCE A MNOHO ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ, POHODY A ÚSPĚCHŮ V NOVÉM ROCE 2010 Vánoční Lukavecké LISTY Vánoční čas Prosinec 2009 ZDARMA Vánoční doba, pokud si ji trochu k sobě pustíme, nás dokáže aspoň na chvilku zastavit, přivede nás k poněkud posmutnělému zamyšlení nad odvátým

Více

http://www.nazadusi.webzdarma.cz/ http://www.louznice.com/2012/ LOUŽNICKÝ ZPRAVODAJ

http://www.nazadusi.webzdarma.cz/ http://www.louznice.com/2012/ LOUŽNICKÝ ZPRAVODAJ http://www.nazadusi.webzdarma.cz/ http://www.louznice.com/2012/ LOUŽNICKÝ ZPRAVODAJ Číslo: 47. / pro týden: 21. 12. 28. 12. pravidelně nepravidelný týdeník z Loužnice a okolí Z DOMOVA USNESENÍ Č. 7/11

Více

Od Hromnic až do Tří králů. Zvyky a tradice obcí na Znojemsku

Od Hromnic až do Tří králů. Zvyky a tradice obcí na Znojemsku Od Hromnic až do Tří králů Zvyky a tradice obcí na Znojemsku Obsah Úvodem Obřadní a sváteční pokrmy... 5... 6... 10 1. Počátky jara... 12 2. Masopust (Ostatky)... 13 3. Velikonoční období... 19 4. Další

Více