BAŤÁK. Studentský časopis SPŠ Zlín. Dvouměsíčník listopad, prosinec 2014 Vychází 12. prosince 2014

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "BAŤÁK. Studentský časopis SPŠ Zlín. Dvouměsíčník listopad, prosinec 2014 Vychází 12. prosince 2014"

Transkript

1 BAŤÁK Studentský časopis SPŠ Zlín Dvouměsíčník listopad, prosinec 2014 Vychází 12. prosince 2014 Ročník V. Redakce, grafická úprava Michal Řihák, 4. G web. archiv: spszl.cz Redakční rada Mgr. Oldřiška Taláková Mgr. Ivona Stuchlíková Vážení čtenáři, milí přátelé! Za okny nastala třeskutá zima, a tak jsme rádi, že jste si vzali do rukou náš Baťák. Nedodáme snad teplý čaj nebo jinou hřejivou pochoutku, ale doufáme, že samotné čtení aktuálních stránek Vám dodá příjemného pocitu pohody. Pravidelný čtenář už jistě očekává Mapu školy. K ní přidáme informace k soutěži podnikatelských záměrů, něco málo z angličtiny a dopis z redakční pošty. Těšit se můžete také na přílohu, která se svým tématem vrací do svátečního dne říjnového. Všechny vítá fotografie z 21. budovy bývalého areálu zlínské společnosti Svit. Najdete naši školu? Úvodní text Michal Řihák, úvodní fotografie: Dominik Řihák

2 Mapa školy V našem časopise si pravidelně můžete prohlížet rubriku Mapa školy. Podle tohoto pomyslného plánku Vás navigujeme na důležitá, ale někdy i nenápadná místa na naší škole. Vytrvalí čtenáři si jistě vzpomenou na Baťák z března 2014, na jehož stránkách jsme zprostředkovali nahlédnutí do kabinetu pana učitele Petra Vilímka. Společně se svými kolegy a kolegyněmi zasvěcuje žáky do oboru, který má velmi bohatou budoucnost. Dnes zkusíme na jarní článek navázat. Na naše otázky totiž odpovídají paní učitelky Mgr. Dana Kuczmanová, RNDr. Lenka Švehlíková a Mgr. Eva Rozsypálková, všechny rovněž známé z hodin informatiky. Nejprve si přečtete, co na otázky o informatice na naší škole odpověděla paní Kuczmanová. Připomeňme ještě, že mezi předměty, které vyučuje, patří také Člověk a příroda. Všichni, kdo už prošli prvním ročníkem studia, vědí, že náplní těchto hodin jsou základy biologie. zájmové kroužky informatiky a umějí např. tvorbu webových stránek. Je vcelku známo, že neexistuje jednoznačně uznávaná kvalitní učebnice, která by dokázala dobře vést ve výuce informatiky. Jak jste si s tímto problémem poradila vy? Vytvářím svoje vlastní manuály k probíraným aplikacím, které si žáci tisknou. Také si vedou sešity, do kterých zapisují stručné poznámky. Máte mezi svými studenty také schopné samouky, tedy žáky s velkými znalostmi z digitálního světa? Co je nejvíce zajímá? Ano, občas se vyskytne talentovaný a zapálený student. Jsou to většinou chlapci, kteří se zabývají programováním a hodlají v tomto směru pokračovat i nadále. Do hodin kterého předmětu se více těšíte (pokud se nemýlím, můžete vybírat mezi informatikou a biologií)? Každý můj předmět je jiný, každý má svá specifika. Učivo v informatice neustále aktualizujeme, učíme se nové věci. Příprava zabere víc času. Samotná výuka je různorodá, dají se střídat metody i formy. Žáci jsou neustále zaměstnaní. V biologii se spolu s probíráním základního učiva snažím sdělovat žákům i různé zajímavosti, působit na ně v oblasti zdravé výživy, životosprávy i životního stylu. Více diskutujeme. Těžko říct, který předmět preferuji, mám je ráda oba. Doufám, že tím pádem i moji žáci. Na co ze střední školy ráda vzpomínáte? Paní Dana Kuczmanová S jakými znalostmi a dovednostmi přicházejí žáci ze základní školy na naši průmyslovku v oblasti počítačové techniky? Záleží na tom, ze které ZŠ k nám přišli a jaké možnosti mají doma. Pokud nepočítám komunikační dovednosti na různých sociálních sítích, tak většinou znají zběžně práci ve Windows, Word, Power Point, Excel velice málo. Někteří na svých základních školách navštěvovali Zrovna tuto sobotu jsme měli setkání absolventů gymnázia po xx letech od maturity. Na co se vzpomínalo? Hlavně na akce mimo výuku sportovní kurzy, brigády, společné oslavy narozenin důvod k setkání se vždycky našel. Neměli jsme účty na facebooku, proto jsme spolu trávili mnohem víc času osobně. A to jsou teď naše nejlepší vzpomínky.

3 Máte (v informatice) raději staré dobré nebo hudbu budoucnosti? Mám radši nové věci, i když sledování novinek je v této oblasti hodně náročné. Občas člověk nestíhá. Co je podle vás nejdůležitější pro výběr vysoké školy? Co radíte studentům? Základní věc co budou dělat po absolvování VŠ, jakou má daný obor budoucnost, jestli najdou uplatnění. Nebrat v úvahu jen přijímačky a studium samotné, ale uvažovat a plánovat víc do budoucna. Myslím, že toto je trošku problém našich žáků. Na otázky elektronicky odpovídala Mgr. Dana Kuczmanová. Autorizace proběhla v pondělí 8. prosince Následuje rozhovor s paní Švehlíkovou a Rozsypálkovou. Jejich kabinety leží navzájem v sousedství ve třetím patře budovy E. Paní učitelky mohou někteří žáci potkávat ještě v hodinách matematiky. Otázky jsme vybrali tytéž a můžeme ujistit, že odpověď, která se týká vzpomínek na středoškolské studium, je také téměř identická. Paní Lenka Švehlíková Paní Eva Rozsypálková S jakými znalostmi a dovednostmi přicházejí žáci ze základní školy na naši průmyslovku v oblasti počítačové techniky? Většina žáků využívá internet k vyhledávání informací a k elektronické komunikaci. Umí používat Word a Power Point při tvorbě referátů a prezentací. Tyto dovednosti využívají ve výuce, potřebují je do mnoha různých předmětů. Je vcelku známo, že neexistuje jednoznačně uznávaná kvalitní učebnice, která by dokázala dobře vést ve výuce informatiky. Jak jste si s tímto problémem poradily vy? Učitelé informatiky musí sledovat novinky na internetu, účastnit se školení a čerpat informace z odborné literatury. Některá školení probíhají i v rámci různých projektů a jsou dotována EU. Máte mezi svými studenty také schopné samouky, tedy žáky s velkými znalostmi z digitálního světa? Co je nejvíce zajímá? Počet žáků naší školy je tak velký, že se mezi nimi vždy několik nadšenců najde. Ať už se to týká hardwaru, programování, natáčení a stříhání videa nebo tvorby webových stránek. Na co ze střední školy rády vzpomínáte? Nejraději vzpomínáme na volný čas strávený se spolužáky na exkurzích, školních výletech a na brigádách. Jezdívalo se na brambory a chmel. Kromě práce tam byla vždycky spousta legrace.

4 Doprava byla levná, takže školní výlety se konaly každoročně a nebylo problém zajet do Vysokých Tater, Roháčů, na Malou Fatru nebo do Jánošíkových dier. Vzpomínáme na společné túry, spolužáky spálené od sluníčka, puchýře z nerozchozených pohorek, neřiditelnou jízdu na pláštěnkách na sněhových plotnách v Tatrách Máte (v informatice) raději staré dobré nebo hudbu budoucnosti? Máme své oblíbené staré dobré. Informatika jako taková je ale sama o sobě hudbou budoucnosti. To se v žádném případě nedá ignorovat. Kdybychom se s radostí nedívaly do budoucnosti, vybraly bychom si jiný předmět. Dějepis? Co je podle vás nejdůležitější pro výběr vysoké školy? Co radíte studentům? Nejdůležitější je určitě možnost uplatnění po dokončení vysoké školy. Radíme studentům, aby si vybrali to, co je baví. Aby se řídili nejen rozumem, ale i srdcem. Důležitá je také flexibilita. Vždycky je později možné vědomosti si rozšířit i někde jinde, vše záleží na schopnostech a odhodlání jednotlivce. Na otázky během dne otevřených dveří odpovídaly RNDr. Lenka Švehlíková a Mgr. Eva Rozsypálková. Autorizace proběhla v pondělí 8. prosince Co říkáte? Máte informatiku v oblibě? Nebo byste raději dali přednost biologii či matematice? Myslíte si, že jsme zmapovali už všechny vychytávky, které naše škola v informatice nabízí? U konce ještě nejspíše nejsme Sledujte další čísla! Text: Michal Řihák, JV. Fotografie: archiv Mgr. Dany Kuczmanové, archiv RNDr. Lenky Švehlíkové, archiv SPŠ Zlín. Koláž na pozadí: Michal Řihák s využitím archivu SPŠ Zlín a Icon Archive - dostupné na webu <http://www.iconarchive.com/show/refresh-cl-icons-bytpdkdesign.net/system-map-icon.html>. Učitelka informatiky a matematiky a učitel národů. Lenka Švehlíková a Jan Amos Komenský.

5 Poločas V čase, kdy život je vpolou své pouti, jsem zabloudil, kolem byl temný les, já z pravé cesty zabředl v houšť proutí, praví Dante Alighieri ve své Božské komedii. Bylo mu tehdy pětatřicet let. Jsem na tom podobně. Přežil jsem Kurta Cobaina, Ježíše Krista i Karla Hynka Máchu a když se na své životní cestě ohlédnu zpět, zjišťuju, že vzdálenost mezi třicítkou a čtyřicítkou je přibližně stejná. Zanedlouho mi rozhodčí odpíská poločas a já budu doufat, že v tom druhém alespoň trochu doženu to, co jsem prošvihl, abych neodešel s výpraskem jak malý kluk. O velké přestávce bych měl samozřejmě vrátit to, co jsem kdysi ukradl. Kamarádovi hrst perleťových céček a sousedům zátiší s ovocem. Pak se budu chvíli stydět. A potom zavolám J. A. Komenskému, abych se přeptal, jestli se na mě moc nezlobí, jestli mu nedělám ostudu. Možná se dáme do řeči a provoláme celý kredit. To víte když už má člověk na drátě takovou osobnost A co žáci, nezlobí? Nerostou jako dříví v lese? Nerad bych se tady v nebi trápil, jsem už přece jenom starší člověk. Nevidím to tak zle, pane Komenský. Navzdory tomu, co vidí mladí lidé kolem sebe, jsou stále ještě tou lepší digitálně upravenou fotografií nás samých. Držím jim palce. To jsem rád. To máte jako s tím Dantem, kterého jste na začátku citoval. Omlouvám se, ale nedalo mi to a trochu jsem Vám tady z nebe nahlížel přes rameno. Dante svou komedii chápe jako podobenství o cestě do nebe, podobenství o spáse. Tak je to i v životě. Neodmítejte role v komediích, nejsou méněcenné. Přemýšlím o tom, co jsem slyšel, a připravuju se v šatně na druhou půli hry. Místo dresu si ovšem oblékám Dantův červený plášť. Do zvonění zbývalo už jen pár minut a i ty brzy utekly. Mistr a já jsme vyšli po kanále k jasnému světlu, jen jsme prolézali bez odpočinku pořád výš a dále, on vepředu, já za ním, jsme se brali, až uviděl jsem jako dírou ve zdi ty krásné věci na nebesích v dáli. I vyšli jsme a zas viděli hvězdy. Jiří Novotný Soutěž podnikatelských záměrů Každoročně bývá vyhlašována soutěž o nejlepší podnikatelský záměr, kterou zaštiťuje Zlínský kraj. Naše škola získala v této oblasti mnohá ocenění za vynikající nápady studentů, a tak není divu, že zveme k účasti v dalším ročníku. Organizátoři oslovují zájemce z řad středoškoláků, vysokoškoláků i široké veřejnosti brožurou, jejímž heslem je Nastartuj svůj nápad můj první milion. Odměny v soutěži jsou nanejvýš lákavé, neboť mezi ně patří finanční a věcné ceny v hodnotě čtyř set padesáti tisíc korun. Samozřejmostí pak je, že úspěšným účastníkům bude poskytnuto zázemí podnikatelského inkubátoru, a to včetně konzultací s odborníky. Registrace do soutěže probíhá do 31. ledna 2015 na webu mujprvnimilion.cz. Se sestavením podnikatelského záměru zájemcům vypomůže v kabinetě A405 paní Ing. Marie Vítková, která má tuto soutěž v rámci naší školy na starosti.

6 Fotbal! Fastav Zlín U19 Slovan Liberec U19 V sobotu se na zlínské Vršavě uskutečnil zápas 19. kola nejvyšší celostátní soutěže starších dorostenců mezi týmy Zlína a Liberce. Před zápasem ztráceli hráči Zlína na svého soupeře osm bodů. Na těžkém terénu a za hustého deště vsadili mladí ševci především na důraz a agresivitu, což se jim hned zkraje vyplatilo a po standardní situaci se dostali zásluhou Bači do vedení. Severočeši poté vyrovnali hru, ovšem ke konci poločasu se znovu prosadili hráči Zlína. Po přestávce se zlínští dostali pod tlak a soupeř zaslouženě snížil. Jenomže tento zápas patřil mladým ševcům, kteří dvěma góly odskočili Liberci a šli si pro 3 body. Nakonec Slovan korigoval skóre gólem z pokutového kopu, nicméně poslední slovo měl opět Zlín, který uzavřel skóre zápasu gólem na konečných 5:2. Ševci se tímto vítězstvím dostali v tabulce o jednu příčku výše před Hlučín, který v tomto kole nebodoval. Autor VM Halloween V angličtině se báli a veršovali studenti ze třídy 2. E! Sedlář, Šesták, Makówka Something moving on the shadows At the night of Halloween Spooky scary skeleton Climbing out of coffin. Zavřel In the night of full moon Pumpkins decorate house loom Its residents are waking Coffins breaking, noises making Its long history clearly shows Rumour says it is full of ghosts. Majerech, Ohnút, Světlík, Nesvatba Today is spooky night And I must fight for my life Skeleton is raising From the coffin While the moon is shining Trhlík, Velikovský, Štěpánek When I see a witch I think she s a bitch I throw a pumpkin at her and then she is ended in coffin. In the moon she sleeps under ground And spiders eat her ugly mouth. KA

7 Whom does the T-shirt belong to? (By Shonda Peterson) A true story Judy and Mark formed a couple. They were very fond of each other. They shared an apartment in London, but Mark held a well-paid job in Oxford, so he went home only to spend the weekends. Sometimes Judy took a train to Oxford to stay at Mark s place. One Friday evening Mark arrived at Judy s as usual. Judy was already expecting him and prepared a delicious supper. They were supposed to enjoy an excellent weekend. I brought you your white T-shirt, Judy said Mark. You left it in at my place when you were there last time. Judy stared at the T-shirt with a touch of surprise noticeable in her face. That s some nice piece of clothing, darling, but but it isn t mine. I never buy white T-shirts, you know They become dirty so fast. What you can do for me, though, is you buy some other T-shirt for me next week. ---Try to finish the story Please! Try to answer these three questions: 1. Whose is the white T-shirt? 2. Who s Judy? 3. A třetí už česky Kdo je autorem této povídky? Zkuste, prosíme, odpovědět alespoň třetí otázku (k ní nabízíme nápovědu, že se jedná o učitele / učitelku angličtiny z naší školy). Odpovědi zasílejte na redakce: Portrét nejmladšího fanouška Baťáku Na snímku je sympatický osmák z 5. ZŠ ve Zlíně Dominik Řihák. Možná vám neunikly jeho zajímavé články a fotky s železniční tématikou, publikované v Baťáku. Dominik nyní chodí se svými spolužáky na naši školu do kroužku Technologie pro budoucnost k Ing. Renatě Nesvadbové. Baví ho praktické modelování v CADu, software GravoStyle, kde pomocí laseru vytvoří oblíbenou lokomotivu. Ještě ho čeká práce s 3D tiskárnou a možná výlet do Brna na veletrh. Využila jsem této příležitosti a představuji vám tedy našeho nejmladšího aktivního příznivce Baťáku. Také tím avizuji dobrý námět na reportáž či rozhovor pro budoucí redaktory o projektu pro ZŠ, který nyní probíhá na naší škole. Text: MA. Fotografie: Miroslav Řihák.

8 Prkna, která znamenají svět Znáte tuto vzletnou frázi v titulku, kterou používají herci? A prastaré tvrzení hladový jako herec z dob, kdy herci kočovali? Měli jen tolik peněz, kolik za představení vybrali do klobouku. Jsou tato rčení i dnes pravdivá? Moderní doba divadlo řadí mezi komerční produkty, představení je zboží určité tržní hodnoty, za které se řádně platí dotovanými vstupenkami. Tento zavedený systém dnes vylučuje finanční nejistotu herecké profese, i když jsou divadla málo navštěvována. Mám však překvapivý důkaz, že první tvrzení je stále pravdivé. Aiden a Michel ve své knize Uncharted: Big Data as a Lens on Human Culture vysvětlují, co jsou to velká data a také z nich dělají několik analýz. Mimo jiné zkoumají, jakou kariéru si máte zvolit, pokud chcete být brzy obdivovaní a slavní. Vybrali si celebrity a šest profesí: herce, spisovatele, politiky, vědce, výtvarníky a matematiky. Výsledek? Chcete-li zažít slávu jako mladí, dejte se na herectví. Podle prozkoumaných dat se sláva dá čekat před třicítkou. Na druhém a třetím místě jsou spisovatelé a politici, ještě později se v průměru proslavili vědci, výtvarníci. Matematici velkých kariér dosahují výjimečně. Úspěch přináší i peníze, ale pozor, aby neměly záporné znaménko. Mnoho herců se totiž proslavilo ne uměním, ale skandály a krátkým životem. Zdroj: <http://finmag.penize.cz/recenze/ matfyz-vs-damu-chcete-slavu-za-zivota-nebo-po-smrti> Slavná publicistická kanadská hvězda Malcolm Gladwell (kniha Bod zlomu) nepracuje s datovými analýzami, ale k utváření názorů podotýká: Klíčem ke správnému rozhodování nejsou znalosti. Je jím pochopení souvislostí. Ve znalostech se topíme, ale rozumíme máločemu. Prkna, která znamenají svět, kde se mohou herci proměnit v jakoukoliv bytost či věc, má i Městské divadlo Zlín. Slíbila jsem napsat něco o mých dojmech z divadelního představení Evžen Oněgin, abych vás, studenty, inspirovala k možnému výběru tohoto díla pro maturitní četbu. Nejsem divadelní kritik, vůbec se neodvažuji hodnotit hereckou práci. Nakonec výkon vždy ocení diváci délkou potlesku, proto jen několik subjektivních postřehů z uváděné inscenace a porovnání s knižním příběhem. Připomenula jsem záměrně Gladwellovu myšlenku - jak je důležité chápat souvislosti. K dosažení lepšího porozumění hře Evžen Oněgin každopádně doporučuji přečíst si i román. Rázem vám bude jasná scéna, proč se Oněginův sluha pitvoří po pánovi, kopíruje jeho gesta a obdivně k němu vzhlíží. Budete vědět, proč vpředu běží děj a v zadním traktu se pečlivé svléká a obléká postava. Soudobým jazykem by byl hlavní hrdina Evžen Oněgin asi charakterizován jako sebevědomý a znuděný metrosexuál, Puškin ho vykresluje takto: v obleku londýnského dandy a s módní loknou na spánku poznal svět jeho smetánku. Ovládal tance od a do zet, uměl psát, mluvit francouzsky, klanět se, špinit ubrousky, žádným faux pas sál nepopouzet. Co ještě chcete? Společnost nadchl tak roztomilý host. Oněgin získal od poroty (nezvratné v četných pro a proti) punc chytrý, ale přepjatý: přispíval k spádu debaty, svou hřivnou, i když rozprávělo pár znalců odborně o fabulaci, o formě, věděl, kdy mlčky vraštit čelo, či zapůsobit na dámy jemnými invektivami. Oslnit neznalé i znalé, dopisy končit slůvkem vale, utrousit dva tři veršíky z Vergiliovy epiky. Kde mohl, horlil na Homéra, přečetl však, co vyšlo z pera A. Smitha, čímž byl kovaný ekonom: došel k poznání, co podporuje rozkvět státu, proč nezpůsobí škodu těm, kdo vládnou čistým produktem, že nedávají přednost zlatu.

9 Klasický lyricko-epický román ve verších byl výjimečný čin v romantické literatuře. Moderně pojali Evžena Oněgina i tvůrci zlínského představení. Minimalistická architektura originální scény na velké ploše jeviště, nápadité, ale jednoduše pojaté kostýmy, využití mikroportů pro herecky náročné sborové party v první části. Zlomovým okamžikem románu byl pro mě vždy soubor Oněgina a Lenského. Měla jsem pocit, že básník do poslední chvíle doufá, že se vše vysvětlí jako nedorozumění mezi přáteli. Ale nakonec dodržel to, co doba žádala, tu předepsanou povinnost souboje pro ochranu cti a morálky. V divadle mi souboj připadal pouze jako událost nutná pro posun v ději. Také v životě Puškina měl jeho souboj osudově tragické následky, umírá po střelném zranění v 38 letech. Zpracovat román pro divadelní verzi byl nelehký úkol. Puškin často odbočuje od hlavního děje, uvádí řadu narážek na velké postavy dějin, předvádí svou sečtělost. Možná právě proto je dobré si přečíst i knihu, je inspirativní a zábavná i v dnešní době. Výstižná, s velkou dávkou invence a lehkostí výrazu nepřipomíná 19. století, kdy vznikla. Možná v ní také objevíte, že Puškin i Oněgin byli velcí gurmáni. Nás, mládež, která s bezstarostnou dravostí trhá střevíce, zajímá, kdy se tady octnou z Turecka další ústřice. Co? Přišly? Honem s nimi na stůl! Ó kypré zajatkyně lastur, mladost všech slastí dychtivá, klidně vás hltá zaživa s kapkami citrónové rosy. V dnešních časech při procházkách v Praze, je možné navštívit restauraci Puškin, kterou vlastní přímý potomek A. S. Puškina. Zkuste tam ochutnat uzeného lososa na toustu s kaviárem a zakysanou smetanou, ocitnete se rázem v Puškinově době. Puškin byl slavný jako poeta - rebel, ale silně zapůsobil svými názory na společnost tehdejšího carského Ruska. Jeho myšlenka je třeba mít na své straně většinu, neurážejme hlupáky, je však jako ze slovníku současných politiků. A jsme zase na počátku. Sláva vás čeká tehdy, budete-li herec, spisovatel nebo politik. MA Hejty a lajky Uživatelé sociálních síti už tuší, o čem je v názvu řeč. Guru moderního fejetonu Rudolf Křesťan tvrdí, že hejty (z anglického výrazu "hate", což znamená nenávidět, nesnášet) jsou vítané šťouchy a nevadí, že nejsou psány salonní češtinou. Navíc se můžete pobavit a zažít objevitelský požitek z vtipného sarkastického čtení. O této tematice se dočtete na webu Literárky.cz. Chtěli jsme se studenty kdysi zavést pravidelnou rubriku hejtů a lajků i v časopise Baťák. Zde je ukázka školních námětů, které se nám v redakci sešly. Nenávidíte toho, kdo vynalezl školní zvonění. Vadí vám kantorské oslovení na počátku hodiny: Hele, lidičky. Nadměrnému používání zdrobnělinek panem učitelem říkáte Obr komplex. Nesnášíte lavice a stolky před bufetem, které vás nutí hrbit se. Hrbíte se, protože signál pro Wi-fi je důležitější, než nějaké nízké stolky pro trpaslíky. Opakem této kategorie jsou lajky. Poprvé a naposledy dnes udělujeme v redakci palec nahoru učitelům naší školy paní Ing. Renatě Nesvadbové a Ing. Františku Kosařovi za uskutečnění progresívního interaktivního modelu vzdělávání na naší škole v projektu Centra přírodovědného a technického vzdělávání pro moderní výuku žáků středních a základních škol ve Zlínském kraji. Žáci 5. ZŠ jsou možnostmi praktické výuky nadšeni, což nám osobně potvrdil Dominik Řihák. MA

10 Oblíbené školní hlášky a citáty Z redakčního šuplíku Uklízím redakční šuplík a redakční složky, protože v redakci Baťáku dochází k přirozené obměně jeho tvůrců. Mezi plány, které se nám nepodařily uskutečnit, patřilo vydání speciálního zábavného čísla, do kterého jsme sbírali veselé historky, kreslené vtipy a taky oblíbené hlášky. Tak v tomto čísle alespoň malá ochutnávka. Definice Hardware - vše, co nejde ukrást po síti. Nejoblíbenější píseň počítačového správce Tak kopni do tý bedny, ať panstvo nečeká!!! Omluvenka žáka Pane učiteli, syn vytvořil samostatně program, který měl za domácí úkol. Fungoval perfektně. Pak vyčerpáním usnul na Backspace. U tabule Jak to, že dnes zase nic neumíte? ptá se učitel. Proč se neučíte? Z učení se neumírá!!! Asi ne, ale raději to nebudu riskovat. Literatura Už jste konečně přečetl tuto knihu? Ano. Je kouzelná. Vždyť je to drama! Ale už první řádek začíná kouzelným slůvkem: prosím Dějepis Jaký je rozdíl mezi středověkem a dnešní moderní dobou? Žádný. Ve středověku měli padací mosty, nám padají okna. Laboratorní pokus Jak to, že nerozumíte, jaký je rozdíl mezi pokusem a experimentem? Pokus by byl, kdyby se řeklo, že od zítřka se jezdí vlevo. A experiment, pokud by se to řeklo jen někomu. Dvě kvasinky se cpaly cukrem a diskutovaly o smyslu života. Ani je nenapadlo, že právě vyrábějí šampaňské! Kurt Vonnegut Učení Paměť je výsadou blbých, chytrý nemá čas si pamatovat, chytrý musí vymýšlet. Jan Werich Nekonečno Dvě věci jsou nekonečné: Vesmír a lidská hloupost. Vesmírem si nejsem tak úplně jistý. Albert Einstein Špatné zprávy? Většina lidí si myslí, že nejsou většina lidí. Špatná zpráva je, že čas opravdu letí. Dobrá zpráva je, že ty jsi pilot. Příliš mnoho líčidel a příliš málo oblečení je u ženy vždy příznakem zoufalství. Oscar Wilde Můj milostný život je ubohý. Naposledy jsem byl v ženě, když jsem navštívil Sochu Svobody. Woody Allen Slušné dítě je během dospívání natolik hnusné, aby umožnilo rodičům citově se odpoutat a nechat potomka dospět. Martina Porkertová MA

11 Borec nakonec Poslední v redakční poště je od studenta třetího ročníku naší školy, který využil nabídky a přihlásil se do programu STC. Studentské trenérské centrum je intenzivní rozvojový program pro studenty organizovaný společností Microsoft. Sent: 7 November :26 To: Subject: STC - studentský časopis Dobrý den. Posílám slíbený popis programu do studentského časopisu. Popis programu: STC nabízí možnost zdokonalovat se nejen v IT, ale také v prezentaci sebe sama. V nižším ročníku se studenti naučí nejen základy, ale také pokročilou práci s Office, proto je i výuka je koncipována tak, že žák je po pečlivém plnění všech úkolů schopen skládat zkoušky na Office Master. Ve vyšším ročníků se studenti budou naopak učit základům programování nebo tvorbě serverů a sítí. Vše je poté ukončeno závěrečným projektem. Dále se budou studenti učit tvorbě designu a grafiky nejen k programům. Další možností, kterou vstupem do programu získáte, je možnost podílet se na organizaci různých akcí, na kterých můžete i přednášet. Jan Rajnoha Tato zpráva je to strohá a věcná. Jaká atmosféra panovala v prázdninové Letní škole ve společnosti Microsoft, můžete vidět v autorském klipu Jana Rajnohy: STC očima studentů na webu YouTube.com. MA Zlín město červené a zelené Jakousi formulaci, která říká, že Zlín je město zeleně, se dovídají děti již ve vlastivědě na základní škole. Pojďme ale trochu do hloubky! Ve Zlíně naštěstí stále převažuje snaha o udržení jistého množství parkových ploch, které září zelení. Zároveň se do vzhledu města neodmyslitelně zapsalo červené zdivo obytných domků i továrních budov (v jehož imitaci se pokračuje i při výstavbě na Jižních Svazích). O tom, že Zlín je skutečně město červené a zelené se přesvědčte na videu na webu YouTube.com! Takovou krajinku teď v okolí Zlína nenajdete. Ale pro navození atmosféry nadcházejících Vánoc se hodí, ne?

12 Přezdívky lokomotiv Při pohledu na úvodní fotografii Vám určitě vrtalo hlavou, o čem tento článek vlastně bude. Vždyť co na ní vůbec vidíte? Raketu, prasátko, žábu a mimo jiné taky nějaký jídlonosič, hrací skříňku a kousek stavebnice. Ačkoliv to může překvapit, tak tento článek se bude týkat železnice. Konkrétně budeme hovořit o často vtipných přezdívkách lokomotivních řad. Už od dob prvních železných ořů, tedy parních lokomotiv, které by nám dnes připomínaly spíše splašená kamna než dopravní prostředek, dostávaly lokomotivy jména. Tehdy to byl dokonce jejich jediný poznávací znak, jelikož nenesly kromě svého jména žádné jiné označení. Většinou to bylo jméno města, kolem kterého se lokomotiva pohybovala (např. Litovel). Postupem času to ale přestalo dostačovat a přešlo se k číselnému označování. Pojmenování lokomotiv však zůstalo. Sice nikoliv oficiálně, ale jen v kruhu zasvěcených nadšenců. A od té doby tedy známe Bulíky, Rosničky, Skaličáky, Kafemlejnky a Všudybylky. Pojďme se tedy podívat na 10 nejvtipnějších přezdívek. na nich nebyla vykonávána potřebná údržba. A to právě mělo za následek krátký dolet, to znamená, že tyto stroje ve svých začátcích málokdy dojely do cíle. Prasátko Na kolejích můžete potkat také třeba Prasátko. Společně třeba s přezdívkami Hop a Skokan nadšenci častují takto malé lokotraktory řady 700. Tyto ne zrovna lichotivé přezdívky si stroje vysloužily za jejich ovladatelnost. Přezdívky Skokan a Hop konkrétně za jejich převodovku ČKD M 150-4, se kterou za pomoci stlačeného vzduchu řadí jednotlivé jízdní stupně. Již po velmi krátké době se převodovka vychodí a je velmi složité se rozjíždět bez toho, aby stroj poskočil. Motor TATRA T 111 A vysloužil strojům přezdívku Prasátko díky svému (ne)příjemnému písklavému zvuku. Žabotlama Peršing Rychlý start a krátký dolet. Tím se vyznačovaly americké balistické rakety MGM 31 Pershing. Tato charakteristika by se ovšem dala přiradit i k českým elektrickým lokomotivám řady 163. První kusy této řady vznikly v roce 1986 a vyznačovaly se tím, že měly opravdu rychlý start (resp. rozjezd). Jejich výkon 3480 kw a schopnost vyvinout tažnou sílu až 286 kn tomu snad ani jinak nedovolovaly. Ale na tehdejší dobu to byly stroje až moc moderní (vždyť jezdí ještě dodnes) a technici jim příliš nerozuměli, tudíž

13 Žabotlama Přezdívku Žabotlama si vysloužily řady populárních pantografických jednotek 451 a 452. Někdy se také může hovořit o jednotce CityFrog, což je myšleno jako parodie na přezdívku jejich nástupců - elektrických dvoupodlažních jednotek 471 CityElefant, ke kterým se dnes také dostaneme. Ale zpět k věci Žabotlamy mají pozoruhodný tvar čelní masky, která připomíná žábu. Ešus Orchestrion Jistě všichni znáte oblíbený seriál Chalupáři v hlavních rolích s Josefem Kemrem a Jiřím Sovákem. Ti měli na své chalupě zvláštní hrací skříňku, o které zpívá i Waldemar Matuška Orchestrion. A kdo někdy jel po nějaké lokálce, tak se určitě svezl s motorovým vozem řady 810, přezdívaným Orchestrion. Není to snad proto, že by se uvnitř vozu nacházel tento hudební automat, ale proto, že tento motorák (resp. jeho motor LIAZ) vydává zvuky, jež jsou velmi podobné těm z chalupářského orchestrionu. Lego Každý už určitě někdy viděl ešus. Jde o improvizovaný kempinkový kastrůlek. Když se ale řekne mezi železničáři Ešus, myslí se tím elektrické třídílné dvoupodlažní jednotky řady 471, jejichž hlavní rám je vyrobený z hliníku. Oficiálně jsou tyto jednotky známé jako CityElefanty tedy tak jak je oficiálně pojmenoval jejich provozovatel akciová společnost České dráhy. Orchestrion Skoro každé dítě si rádo hraje s velmi známou stavebnicí LEGO. Někdy si ale i strojvedoucí a technici chtějí pohrát s Legem. Ale ne s tou stavebnicí, se kterou by si rozvíjeli kreativitu. V jejich podání jde o motorovou kapotovou lokomotivu řady 714 Českých drah. Ale v čem je ta spojitost? LEGO, tedy stavebnice, má několik set dílků a může být v různých barevných variacích. Na lokomotivách 714 najdete alespoň 5 barev. Navíc jejich pestrobarevná kapota obsypaná několika chladiči vypadá, jako kdyby byla postavena z jednotlivých dílků. Buchar Lokomotivy řady 742 se přezdívají různě. Tak na příklad Kocour. To vzniklo kvůli hojnému rozšíření a dalo se říct, že je na každém dvoře. Také se jim říkalo Bangle, kvůli jejich exportu do Bangladéše. Nejzajímavější je ovšem jejich valašská přezdívka Buchar. Vysvětlení je jednoduché.

14 Stačí k nim přijít, když stojí jejich spalovací motor K 6 S 230 DR vydává celkem hlasitý zvuk, který by se jednoduše dal vyjádřit citoslovci buch, buch A pokud by si to někdo chtěl ověřit, tak obyvatele Zlína a blízkého okolí potěším tyto lokomotivy si je možno vždy okolo dvaadvacáté hodiny poslechnout, vozí totiž nákladní kontejnerové vlaky do Lípy nad Dřevnicí. Vždy jsou slyšet nejméně na dva kilometry Potkan vděčni. Ovšem za přítomnost Potkanů (neboli Krys) na kolejích jsou i v dnešní době, po 36 letech jejich služby, vděčni všichni železničáři. Bez nich, tedy lokomotiv řady a 151, by totiž dnes nevyjela naprostá většina rychlíků, ale hlavně expresů. Když jsou ale tak důležité, tak proč jsou přezdívány tak hanlivě? Je to narážka na jejich design čelní masky, resp. umístěný světel připomínají potkaní hlavu. A potom je tu ještě spojení s krysou to je zase narážka na vysoký písklavý tón její píšťaly. Tornádo Svezl jsem se Tornádem. Tohle kdyby Vám někdo řekl, tak ho pravděpodobně budete považovat za duševně chorého. Ještě větší dojem o zvláštní povaze by mohla vyvolat věta Já jezdím Tornádem do práce denně a jsem rád, že nemusím jezdit Ešusem, protože Tornád už moc nejezdí. Někteří obyvatelé okolí měst Olomouce, Přerova, Vsetína a Ostravy možná pochopili, kam mířím. Výraz tornádo nemusí znamenat jen silně rotující vír vzduchu, ale také elektrickou jednotku řady 460. Tyto jednotky obstarávají vozbu osobních vlaků hlavně v okolí Olomouce, Vsetína a Ostravy. Přezdívka není odvozena od rychlosti tohoto vozidla (ačkoliv dokáže vyvinout velmi velké zrychlení, tak má povoleno jezdit maximálně 110 km/h), ale od zvuků, které můžete při rozběhu elektromotorů ventilátorů slyšet. Apollo Jména Neil Armstrong, Edwin Aldrin, Michael Collins a věta Houstone, máme problém. to jsou jedny z mála věcí, kterými se proslavil let kosmického letounu Apollo 11. A co se komu vybaví, když se řekne kosmická loď? Určitě stovky životně důležitých světýlek a ovládacích prvků, které by si nikdo nebyl schopný naučit požívat ani za deset let. No a proto také spousta signalizačních LED diod v ovládacích skříních vysloužila rakvovitým (podle tvaru skříně vozu) motorovým vozům řady 843 přezdívku Apolla. A tudíž by se dalo říci, že se zlínské nádraží stalo na chvíli kosmodromem, když na něj přistávala olomoucká Apolla, která v roce 2013 vozila přímé vlaky Jeseník Olomouc Zlín. Potkan anebo krysa. To jsou hlodavci, za jejichž přítomnost ve svých sklepeních či dokonce příbytcích nejsme Dominik Řihák

15 Listopad, prosinec 2014 Vážení čtenáři, milí přátelé! Dostáváte se do závěru aktuálního čísla časopisu Baťák. Jde o předvánoční vydání, tedy poslední v kalendářním roce Kvůli tomu patří všem přání co možná nejpříjemnějšího prožití vánočních svátků. A nezapomeňte šťastně vkročit do nového roku 2015! Zároveň je třeba oznámit, že jde o poslední vydání studentského časopisu, které řídí současná redakce. V lednu 2015 budete přivítáni Baťákem, jenž bude vyveden v nové formě a za jehož vznikem budou stát noví lidé. Přejme si tedy, prosím, všichni společně, aby nový školní časopis jen vzkvétal, měl spoustu nadšených přispěvatelů a celou řadu spokojených, stálých čtenářů! Doplňme ještě, že ový kontakt do redakce zůstává beze změny. Své nápady, příspěvky, pochvaly a připomínky můžete posílat na adresu

16 LETOS JSME SLAVILI Příloha Studentského časopisu Baťák Dvouměsíčník listopad, prosinec 2014 Vychází 12. prosince 2014 Fotografie a neoznačené texty přílohy JV Vraťme se na moment do první půlky října. Už začátek byl neobvyklý. Počasí dušičkové, mlha londýnská a jemné mrholení. V mlze se zjevují postavy sváteční, tmavé obleky, bílé košile svítí jasně a vítězí nad mlhou. Někteří bloudili a dostavili se původně k Velkému kinu. Že by nedávali ve škole pozor? Zkrátka zvyk je železná košile, obvykle se scházíme tam, ale toto byla pro nás zvláštní příležitost. Hemžení ve vstupu, černá a bílá, sklo a pak už nádech fialového království. Prošli jsme jako Alenka zrcadlem. Úsměvy uvaděček, pohodlná sedadla. Kongresové centrum Zlín Tvoří společný komplex s Univerzitním centrem a je umístěno v centru krajského města. Moderní budova, kterou navrhla známá architektka a zlínská rodačka Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, je určena pro pořádání kulturních, společenských a vzdělávacích akcí. Poskytuje odpovídající zázemí pro nové sídlo Filharmonie Bohuslava Martinů. Autor OM Zakončení oslav školy Slavnostní zakončení oslav školy proběhlo v pátek v Kongresovém centru Zlín. Na začátku k nám promluvil náš pan ředitel Radomír Nedbal, který nám řekl něco o historii naší školy a dodal, že doufá, že se ještě někdy při takové události sejdeme. Popřál nám také, ať si tento koncert užijeme, protože je jenom pro nás. S Filharmonií Bohuslava Martinů si zahrála kapela F-dur Jazzband se svými zpěváky, Rolandem Hamajem a Zuzanou Sapárovou. Během koncertu jsme si mohli poslechnout známé písničky, jako například Chicago (Fred Fisher), Tu Vuò Fà L'Americano (Renato Carosone) v podání Rolanda Hamaje. A v podání Zuzany Sapárové zazněla píseň Skyfall (Adele) nebo Feeling Good (Anthony Newley and Leslie Bricusse). Jakmile Zuzana Sapárová začala zpívat, všichni padli úžasem nad jejím hlasem. Její hlas je silný a výjimečný, dokáže zazpívat i technicky velmi náročné písně. Byla dokonce s kapelou F-dur Jazzband v soutěži Česko - Slovensko má talent v roce Roland Hamaj má velmi příjemný hlas. Zpívá převážně jazzové a swingové písně. Účinkuje také jako kontrabasista v kapele Lolo Hamaj Trio. Koncert trval přibližně hodinu a čtvrt. Z koncertu jsme odcházeli ve velmi dobré náladě, kterou ale rychle zničil déšť, jelikož si skoro všichni zapomněli deštníky doma. Ti, kteří se nezúčastnili, přišli o hodně. Byl to velice povedený koncert, který stál zato. Doufám, že si někdy tento koncert zopakujeme, nebo alespoň navštívíme znovu Kongresové centrum. Slohová práce, autor MG Zdroje: stránky školy SPŠ Zlín, youtube.com

17 Zaslechli jsme: Dojmy vyučujících chodím pravidelně na koncerty zlínské filharmonie - vždycky to bývá zážitek, trochu jsem se bál reakce studentů, ale byl jsem mile překvapen líbil se mi nádherný hlas mladé zpěvačky i výkony hudebníků byla to krása vidět tolik mladých mužů nastrojených do svátečního, děvčata přece jen vidíte občas v šatech ve svátečním oblečení, ve zvláštním a krásném prostředí se všichni studenti chovali krásně společenské chování a vystupování patří k výchově mladých lidí, jsem rád, že se taková akce uskutečnila největším zážitkem byla pro mne chvíle bezprostředně po doznění poslední skladby - všichni zůstali sedět na svých místech, nikdo nikam nespěchal obvykle takovou hudbu neposlouchám, dávám přednost klasice, ale oceňuji fakt, že se takový koncert konal Koncert uváděl pan Rostislav Marek, člen Městského divadla ve Zlíně. F-dur Jazzband Je třináctičlenná formace špičkových hudebníků ze Zlína, která působí na klubové a festivalové scéně od roku Kapela staví na výjimečném projevu vokalistů Zuzany Sapárové a Rolanda Hamaje, precizní rytmice a sólistech v dechové sekci. Vystupuje pravidelně nejen v hudebních klubech po celé republice, ale i na festivalech s mezinárodní účastí. Filharmonie Bohuslava Martinů Byla založena v roce Každoročně pořádá čtyři série abonentních a mnoho mimořádných koncertů symfonické, operní a komorní hudby. Organizuje mezinárodní hudební festivaly, zejména mezinárodní festival mladých koncertních umělců Talentinum a podzimní hudební festival Harmonie Moraviae. Hostuje na nejvýznamnějších českých festivalech a uskutečnila turné do třinácti zemí Evropy a do USA. Spolupracuje také se zlínským Městským divadlem. Po působení Jakuba Hrůši je nyní šéfdirigentem Stanislav Vavřínek. Autor PB Upraveno, zdroj: Internet Módní policie Dnes hodnotí naše expertka Jája. Tento návštěvník akci skutečně nepodcenil. Společenský oděv doplnil šarmantním úsměvem. Linie vestičky zdůrazňuje urostlé tělo majitele. Klasický deštník doladil tento outfit k dokonalosti. Svědčí také o bystrém duchu majitele, který se před koncertem podíval na internet (nebo z okna), jaké bude počasí. Dáváme palec nahoru a pět hvězdiček.

18 Zaslechli jsme: Dojmy studentů zpěvačka měla nepřekonatelný hlas výběr repertoáru byl zdařilý OK sám jsem byl překvapený, že se mi to líbilo mohli tam dát celý orchestr lepší než škola víc takových akcí dobrý sál Z historie SPŠ Zlín prvotní záměr byl vychovávat budoucí strojaře pro Baťovy závody škola patří mezi nejstarší školy v ČR v době vzniku to byla první odborná škola u nás zpočátku se vyučovalo pouze ve večerních kurzech, protože lidé přes den chodili do práce dne bylo schváleno vytvoření čtyřleté odborné školy strojnické s právem veřejnosti první maturitní zkouška se konala v roce 1933 tehdejší příjímací řízení se skládalo ze zkoušek z matematiky, fyziky a českého jazyka v roce 1953 se škola stala státní průmyslovou školou strojnickou, do níž přicházeli žáci přímo ze ZŠ dne byla otevřena současná budova, ve které se teď učíme dne byla škola přejmenována na SPŠ Zlín největší stavební úpravy proběhly v roce 1984 v roce 2000 byly sjednoceny dvě průmyslové školy - stavební a strojní průmyslová škola od školního roku 2004/2005 slouží škole zrekonstruované školní hřiště Autor BJ Upraveno, zdroj: Internet, Almanach SPŠ Zlín Módní policie Dnes hodnotí naše expertka Jája. Mladý strojař se ukázal být skutečným lvem salonů a lamačem ženských srdcí. Ležérní rozhalenka ukazuje na nespoutanost ducha majitele. Oba palce nahoru. Internetovou fotogalerii Baťáku s tematikou slavnostního koncertu naleznete na webu Rajče.cz. Internetovou fotogalerii Baťáku s tematikou dne otevřených dveří na SPŠ Zlín naleznete na webu Rajče.cz.

BAŤÁK. Studentský časopis SPŠ Zlín. Dvouměsíčník listopad, prosinec 2013 Vychází 15. prosince 2013. Mgr. Oldřiška Taláková

BAŤÁK. Studentský časopis SPŠ Zlín. Dvouměsíčník listopad, prosinec 2013 Vychází 15. prosince 2013. Mgr. Oldřiška Taláková BAŤÁK Studentský časopis SPŠ Zlín Dvouměsíčník listopad, prosinec 2013 Vychází 15. prosince 2013 Ročník IV. Redakce Michal Řihák, 3. G e-mail: casopis.batak@email.cz, web. archiv: spszl.cz Grafická úprava:

Více

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014 AKTUÁLNÍ DĚNÍ Přerovští gymnazisté ve Španělsku Ve dnech 14. až 18. května se žáci GJB a SPgŠ Přerov zúčastnili mezinárodního setkání partnerských škol v rámci projektu Comenius. Ve španělském Cádizu se

Více

BAŤÁK. Studentský časopis SPŠ Zlín. Dvouměsíčník březen, duben 2014 Vychází 14. dubna 2013. Mgr. Oldřiška Taláková

BAŤÁK. Studentský časopis SPŠ Zlín. Dvouměsíčník březen, duben 2014 Vychází 14. dubna 2013. Mgr. Oldřiška Taláková BAŤÁK Studentský časopis SPŠ Zlín Dvouměsíčník březen, duben 2014 Vychází 14. dubna 2013 Ročník IV. Redakce Michal Řihák, 3. G e-mail: casopis.batak@email.cz, web. archiv: spszl.cz Grafická úprava: Michal

Více

Každý ví... časy se mění.

Každý ví... časy se mění. Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2015/16 ÚVODNÍ SLOVO: ROK NA ČAJDĚ Před rokem jsem nastoupil do své nové funkce na toto malé, přesto velmi sympatické, milé, přívětivé a do nového

Více

MĚSÍČNÍK SMÍCHOVSKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY

MĚSÍČNÍK SMÍCHOVSKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY MĚSÍČNÍK SMÍCHOVSKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY Duben PRESÍK SLOVO ŠÉFREDAKTORA V ítejte u dubnového vydání časopisu Presík. V tomto čísle se dozvíte více o pořádaných Cisco Games a o finálním umístění našich

Více

BEZEVSEH. občasný občasník 25 ŘÍJEN 2009

BEZEVSEH. občasný občasník 25 ŘÍJEN 2009 občasný občasník 25 ŘÍJEN 2009 BEZEVSEH OCENĚNÍ: Nejlepší časopis středních škol v České republice /2007/ Časopis středních škol v ČR s nejlepším obsahem /2008/ A tak nám to opět začalo. Zase se potkáváme

Více

Slovo šéfredaktora. Str. 2

Slovo šéfredaktora. Str. 2 j Slovo šéfredaktora O d vydání minulého čísla se událo mnoho významnývh věcí a je velmi težké vybrat ty nejdůležitější. Tak předně byly oznámeny výsledky maturit, a ačkoliv měli naši maturanti výbornou

Více

Naši (m)učitelé Ing. Pavel Kirschner

Naši (m)učitelé Ing. Pavel Kirschner Naši (m)učitelé Ing. Pavel Kirschner Dalším profesorem, kterého jsem si vybral k rozhovoru, je Pavel Kirschner. Když jsem za ním přišel do kabinetu (II/6), abych ho požádal o rozhovor, ihned souhlasil.

Více

Salamandr Duben 2013

Salamandr Duben 2013 Duben 2013 Obsah Obsah I. Uvodník 01 II. Ze života školy a parlamentu 02 Škola pro školku Tradiční dny otevřených dveří netradičně Osmí z dvaačtyřiceti Prom night ples III. Exkurze, výlety, školní akce

Více

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Ř poslanecké sněmovny, které dopadly pro spoustu lidí překvapivě už jen tím, že se do sněmovny dostalo sedm

Více

CESTA NAŠICH STUDENTŮ DO ANGLIE 27-30

CESTA NAŠICH STUDENTŮ DO ANGLIE 27-30 ÚVOD KULATÉ STOLY MATURITNÍ PROJEKT: STAVBA ROBOTA INSTALLFEST MATEMATICKÝ KLOKAN 2015 FORMULE 1 VE ŠKOLÁCH EXKURZE DO FIRMY RED HAT SCIENTIX A NANOPINION RECENZE HER: THE CREW MATURITNÍ PROJEKTY ROZHOVOR

Více

Spisovatel Oskar Wilde: Nikdo není tak bohatý, aby si mohl koupit dobré jméno.

Spisovatel Oskar Wilde: Nikdo není tak bohatý, aby si mohl koupit dobré jméno. Slovo šéfredaktora A je to tu zase! Předvánoční čas a s tím spojený shon, stres, nákupy hromad dárků, pečení tun cukroví Ale abych nebyl jen negativní, Vánoce jsou též svátky klidu, míru, pokoje a přátelské

Více

Časopis Předmět, který dnes zakoupíme téměř

Časopis Předmět, který dnes zakoupíme téměř 1 Časopis Předmět, který dnes zakoupíme téměř ve všech obchodech. Školní časopis Předmět, který na každé škole k dostání není. A na naší snad bude i na jejích webových stránkách. To ale spočívá na několika

Více

SteinmaSslová. Sedm let smůly je pryč. podzimní. Milena. Grand. Tony Bennett Konečně opět v Praze. Cestovatel Miroslav Zikmund. tatry.

SteinmaSslová. Sedm let smůly je pryč. podzimní. Milena. Grand. Tony Bennett Konečně opět v Praze. Cestovatel Miroslav Zikmund. tatry. Časopis nejen pro ty, kteří překročili padesátku Grand Vysoké tatry Deset let od katastrofy Tony Bennett Konečně opět v Praze Cestovatel Miroslav Zikmund V 95 letech stále tak trochu klukem 6x podzimní

Více

MĚSÍČNÍK SMÍCHOVSKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY

MĚSÍČNÍK SMÍCHOVSKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY MĚSÍČNÍK SMÍCHOVSKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY Leden PRESÍK SLOVO ŠÉFREDAKTORA V ítám vás u Únorového vydání časopisu Presík. V tomto čísle se dozvíte, co se událo nového na naší škole v minulém měsíci.

Více

24 hodin na Lysé hoře provázely omrzliny

24 hodin na Lysé hoře provázely omrzliny Kde najdete tu svou? Frýdlant nad Ostravicí Malenovice Pržno Baška Lhotka, Bílá, Janovice Pstruží Metylovice Ostravice, Kunčice p. O. Čeladná Staré Hamry Kultura Zpravodaj pro 13 obcí str. 2, 3, 4 str.

Více

listopad 2014 listopad 2014 Speciální vydání třída oktáva

listopad 2014 listopad 2014 Speciální vydání třída oktáva Speciální vydání třída oktáva 1 ; Obsah Úvodník...str. 3 Praha ve střípcích i ve střepinách...str. 4 Strasti studentů......str. 5 Každodenní počty fejeton....str. 6 Životní styl maturanta......str. 7-8

Více

Léto plné festivalů. SCARABEUS online NÁZORY NA WORKSHOP ŽURNALISTIKY. Naší mediální partneři: www.casopisscarabeus.net

Léto plné festivalů. SCARABEUS online NÁZORY NA WORKSHOP ŽURNALISTIKY. Naší mediální partneři: www.casopisscarabeus.net číslo 40, ročník 6, 2006 NÁZORY NA WORKSHOP ŽURNALISTIKY NEZÁVISLÝ STUDENTSKÝ MĚSÍČNÍK SEVEROMORAVSKÝCH STŘEDNÍCH ŠKOL A GYMNÁZIÍ ČASOPIS SCARABEUS VYCHÁZÍ POD ZÁŠTITOU OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ OKNA Léto plné

Více

Měsíčník Smíchovské střední průmyslové školy červen 2009. Poslední zvonění. Seminář Věda a technika

Měsíčník Smíchovské střední průmyslové školy červen 2009. Poslední zvonění. Seminář Věda a technika Měsíčník Smíchovské střední průmyslové školy červen 2009 Poslední zvonění Seminář Věda a technika 7 15 28 Sportovní kurz Žákovské projekty 19 2 Obsah: Dobrý den v červnu!... 3 Zápis ze schůzky Rady rodičů...

Více

Traditio lampadis. Předávánípochodně

Traditio lampadis. Předávánípochodně 1. 2012 Téma čísla: Traditio lampadis Předávánípochodně St Ex ud kl en u tsk zi v é vo n lb ě y2 V tomto čísle : Reportáž z volební místnosti 01! 2 Rozhovor s Kateřinou Tučkovou: Jaroška byla ohromně motivující!

Více

http://poradna.ub.cz > Poradna pro náctileté > nejlepší internetová aplikace ve Zlínském kraji

http://poradna.ub.cz > Poradna pro náctileté > nejlepší internetová aplikace ve Zlínském kraji http://poradna.ub.cz > Poradna pro náctileté > nejlepší internetová aplikace ve Zlínském kraji V y d á v á m ě s t o U h e r s k ý B r o d p r o s i n e c 2 0 0 9 č í s l o 1 2 Z D A R M A w w w. u b.

Více

Petrem Budinským. Finanční událost roku proběhla na VŠFS Controlling v malých a středních podnicích nejen o číslech

Petrem Budinským. Finanční událost roku proběhla na VŠFS Controlling v malých a středních podnicích nejen o číslech XADONIA OBČASNÍK STUDENTŮ, PEDAGOGŮ A PŘÍZNIVCŮ VYSOKÉ ŠKOLY FINANČNÍ A SPRÁVNÍ 02 2014 Den s Petrem Budinským prorektorem pro vzdělávací činnost a vnější vztahy Strana 04 Finanční událost roku proběhla

Více

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í. školní občasník Moravského gymnázia Brno s.r.o. duben 2010

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í. školní občasník Moravského gymnázia Brno s.r.o. duben 2010 školní občasník Moravského gymnázia Brno s.r.o. duben 2010 Úvodník Po delší odmlce se opět hlásí školní časopis Moravského gymnázia! Zajímá vás, jak se měli studenti prvních ročníků na adaptačním semináři?

Více

Byl jsem vychován k rodinné souhře. Štefan Margita: Život je nádherný v každém věku 1 / 2014. Škola hrou s Optysem

Byl jsem vychován k rodinné souhře. Štefan Margita: Život je nádherný v každém věku 1 / 2014. Škola hrou s Optysem Život je nádherný v každém věku Štefan Margita: Byl jsem vychován k rodinné souhře 8 Jak vzdělávat a vychovávat pro proměnlivé století? 18 Škola hrou s Optysem 24 Zdravá společnost vytváří týmy napříč

Více

Ročník XXV. č. 14 23. července 2015 5 Kč,

Ročník XXV. č. 14 23. července 2015 5 Kč, Festival orchestrů ZUŠ...... na 4. straně Pozvánka Kam za kulturou... 3. strana ČTRNÁCTIDENÍK KADAŇSKÝCH OBČANŮ Ročník XXV. č. 14 23. července 2015 5 Kč, Příští KN Uzávěrka příspěvků a inzerátů je ve středu

Více

Salamandr. Listopad 2012

Salamandr. Listopad 2012 Listopad 2012 Úvodník Úvodník Jingle bells, jingle bells Juj! Promiňte! To až příště. Sice už za sebou máme první sníh, ale opravdová zima nás ještě čeká. A právě pro zpříjemnění sychravého podzimu vychází

Více

YMCA v roce 2014 co plánujeme na tento rok... nejen strategicky... Support for Ukraine korespondence YMCA v ČR a YMCA Ukrajina

YMCA v roce 2014 co plánujeme na tento rok... nejen strategicky... Support for Ukraine korespondence YMCA v ČR a YMCA Ukrajina časopis YMCA v ČR, ročník XVI 15 Kč / 0,8 1/2014 Zprávy z akcí co nového v Brně, Orlové, Ústí... Support for Ukraine korespondence YMCA v ČR a YMCA Ukrajina YMCA v roce 2014 co plánujeme na tento rok...

Více

ročník XXIII. březen 2013 číslo 3

ročník XXIII. březen 2013 číslo 3 ročník XXIII. březen 2013 číslo 3 vyšlo 4. 3. 2013 www.tisnov.cz Z obsahu Ples Města...str. 2 Vzpomínka na Leonu Střeleckou...str. 13 Psí vojáci v Tišnově...str. 16 Rozhovor s Halinou Pawlovskou...str.

Více

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE ŠKOLNÍ ČASOPIS ROKU 2010 Úspěchy časopisu 3x VÍDEŇ Vánoční Vídeň pohledem redaktorek

Více

Petra vzpomíná na istrijský workshop

Petra vzpomíná na istrijský workshop Znáte se zatím poměrně krátce. Na co nejraději vzpomínáš? Rozhodně je to focení na zářijovém workshopu na Instrii, který probíhal v romantických exteriérech v městě Pula a v přírodních scenériích jejího

Více