Na mě nic takového nezkoušej, mladá dámo, jinak víš, co se stane.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Na mě nic takového nezkoušej, mladá dámo, jinak víš, co se stane."

Transkript

1 01 Anna Betuštiaková CESTA VE SNU Haló, vzbuď se. Musíš hned vstát a jít do školy, jinak přijdeš pozdě. Rychlým pohybem ruky jsem si přetáhla peřinu přes hlavu a snažila se nevnímat otravný hlas svého budíku. Na mě nic takového nezkoušej, mladá dámo, jinak víš, co se stane. Ale ne, to opravdu nechci zažít. Stačilo mi pouze zavzpomínat na to ráno, kdy můj elektronický budík spustil ten šílený alarm, jenž mě postavil na nohy téměř ve vteřině. Vždyť už jdu, vrhla jsem ospalý pohled na malinký přístroj u mé postele. Prosila bych toasty a pomerančový džus. Jo, a taky si dneska do školy obleču sukni a nějaké tílko. Díky, prohodila jsem do prázdného bytu a přitom se snažila v rozespalosti nezakopnout o Rafa. Došla jsem přímo k lesklé skříni a čekala. V tom okamžiku se její dveře rozevřely a na ramínku visela tmavě modrá letní sukně a bílé tílko poseté malinkatými třpytkami. Popadla jsem kusy oblečení, které pro mě DSP vybral a zamířila do prostorné kuchyně. Lahodně jsem žvýkala křupavě upečený chléb, na němž se nacházel malinkatým písmem nápis DSP, neboli Domácí Spolehlivý Pomocník. No jo, on o sobě zkrátka musí neustále dávat vědět. Rozhlédla jsem se kolem a marně se snažila najít svoji identifikační kartu. Co si počnu? Bez ní se nedostanu ani z bytu. A co teprve do lébusu, tedy do létacího autobusu, ale nikdo mu tak neříká. Ne. Nesmím panikařit, nemohla bych ani na hodiny ve škole. Zběsilé pobíhání po bytě zřejmě rozrušilo dokonce i Rafa a tak se schoval do naší příruční zahrádky. Spokojené vrcení ocásku a skřípání koleček mi prozradilo, v čí tlamičce by se moje karta mohla nacházet. Promiň, Rafe, nedá se nic dělat, ale musím tě vypnout. Píp. Píp. Píp. Slyším přicházet jakoby z velké dálky. Poslepu nahmatám hranatou věc a zamáčknu knoflík. Převalím se ve své měkké posteli a pomalu procitám do nového dne.

2 02 Terezie Šenkyříková, 14 let prosince 2148, Praha, Svaz spojených Evropských národů Už několik dlouhých hodin zoufale toužím uslyšet jakýkoliv zvuk, nebo alespoň spatřit titěrný záblesk světla. Když mi táta ukazoval podzemní kryt, který měl naší rodině v případě vypuknutí války poskytnout bezpečí, podle jeho výrazu jsem poznala, že to neříká jen tak. Tehdy jsem se pomalu začala připravovat na to, že se k válce opravdu schyluje a počítala jsem tak s tím, že v tomto krytu budeme nuceni nějaký čas přečkat. Ani ve snu mě však nenapadlo, že tu nakonec skončím úplně sama, odříznutá od světa, informací, od všeho živého. Jak dlouho tu vlastně jsem? Minuty, hodiny, nebo snad dny? Netuším, můj mozek je totiž plně zaneprázdněn zpracováváním toho, co se v poslední době událo.to, že je válka na spadnutí jsem poznala, když nám televize v 3D podobě živě promítala pohled na nepokoje v USA, Arabské Unii, Asijském společenství a také tady u nás, ve Svazu spojených Evropských národů. Všechny tyto státy, až na první jmenovaný, vznikly v posledních padesáti letech. Ze začátku šlo všechno podle plánu. Společná měna, jazyk, vláda a nově vytvořená kultura přinášeli výhody, tak jak se předpokládalo. Téměř všechno se zdálo být ideální a to až do rozsáhlé hospodářské krize, která v novodobé historii nemá obdoby. Drtivá většina lidí neměla co jíst, ekonomický systém se zhroutil a nastal obrovský chaos. Ačkoliv od krize uplynulo už šestnáct let, svět se stálo plně nevzpamatoval a si ani nikdy nevzpamatuje. Již v době krize začali vznikat spolky, které žádaly rozpuštění nových států a obnovu těch starých. Tyto původně malé skupiny se postupně rozšiřovaly, až do nich patřil téměř každý občan nově vzniklých států. Téměř. Vláda a bohatí podnikatelé, jimž nový model světa zcela vyhovoval, se snažili hlasy obyvatel utišit. Dařilo se jim to až do teď. Právě povstání, která jsem viděla v televizi, se staly jiskrou, jež zažehla oheň v podobě světové války mezi bohatými a chudými. Války, která mi během jedné vteřiny vzala rodinu. Nemuselo se to stát, všechno je to moje vina. Rodiče i moji mladší sourozenci, Zuzka a Martin, mohli být v době, kdy přední část našeho domu srovnal se zemí granát, zastaralá výbušnina z dávných dob, schovaní v bezpečí krytu. Kdybych se nevrátila pro svůj náramek a oni na mě nečekali v předsíni, byli by tu teď se mnou. Slzy, které mi stékají po tvářích mi připomínají skutečnost, že mám obrovskou žízeň. Ze zoufalství se jazykem snažím nějaké slzy zachytit, ale k zahnání mé nezměrné touhy po jakékoliv tekutině to nepomáhá. Pořád slyším ohlušující výbuch, jež zapříčinil smrt celé mě rodiny. Všechny následující vzpomínky se mi vybavují jen v záblescích. Zoufalý pláč, pravděpodobně můj, i když si nepamatuji, že bych brečela, ruinu, která kdysi bývala přední částí našeho domu, Zuzančinu ruku, vykukující spod hromady trosek a pak také ulici orámovanou hořícími domy, po níž

3 jsem tak nějak automaticky utíkala do krytu, který jsme pořídili za úspory, původně určené na nové auto. Zajímalo by mě, jak to teď venku vypadá. Jak vlastně válka vypadá? Co ostatní lidé? Stihli se schovat, nebo ne? Mé dumání přeruší mocný záchvěv země a až příliš hlasitý výbuch. Nic neslyším, myslím, že mi výbuch poškodil sluch. Tohle nemohl nikdo přežít, nebo ano? Uvnitř mě se začíná probouzet nepříjemné tušení. Zůstala jsem snad posledním živým člověkem na světě?

4 03 Anna Betuštiaková CESTA VE SNU Haló, vzbuď se. Musíš hned vstát a jít do školy, jinak přijdeš pozdě. Rychlým pohybem ruky jsem si přetáhla peřinu přes hlavu a snažila se nevnímat otravný hlas svého budíku. Na mě nic takového nezkoušej, mladá dámo, jinak víš, co se stane. Ale ne, to opravdu nechci zažít. Stačilo mi pouze zavzpomínat na to ráno, kdy můj elektronický budík spustil ten šílený alarm, jenž mě postavil na nohy téměř ve vteřině. Vždyť už jdu, vrhla jsem ospalý pohled na malinký přístroj u mé postele. Prosila bych toasty a pomerančový džus. Jo, a taky si dneska do školy obleču sukni a nějaké tílko. Díky, prohodila jsem do prázdného bytu a přitom se snažila v rozespalosti nezakopnout o Rafa. Došla jsem přímo k lesklé skříni a čekala. V tom okamžiku se její dveře rozevřely a na ramínku visela tmavě modrá letní sukně a bílé tílko poseté malinkatými třpytkami. Popadla jsem kusy oblečení, které pro mě DSP vybral a zamířila do prostorné kuchyně. Lahodně jsem žvýkala křupavě upečený chléb, na němž se nacházel malinkatým písmem nápis DSP, neboli Domácí Spolehlivý Pomocník. No jo, on o sobě zkrátka musí neustále dávat vědět. Rozhlédla jsem se kolem a marně se snažila najít svoji identifikační kartu. Co si počnu? Bez ní se nedostanu ani z bytu. A co teprve do lébusu, tedy do létacího autobusu, ale nikdo mu tak neříká. Ne. Nesmím panikařit, nemohla bych ani na hodiny ve škole. Zběsilé pobíhání po bytě zřejmě rozrušilo dokonce i Rafa a tak se schoval do naší příruční zahrádky. Spokojené vrcení ocásku a skřípání koleček mi prozradilo, v čí tlamičce by se moje karta mohla nacházet. Promiň, Rafe, nedá se nic dělat, ale musím tě vypnout. Píp. Píp. Píp. Slyším přicházet jakoby z velké dálky. Poslepu nahmatám hranatou věc a zamáčknu knoflík. Převalím se ve své měkké posteli a pomalu procitám do nového dne.

5 04 Ondřej Barabáš, 14 let Stroj času Psal se rok 2013 a v Praze žil muž jménem Jan Hubička. Byl trochu jiný, on totiž moc rád kradl auta. Měl sice velmi dobře placenou práci, ale tato nezákonná činnost jej prostě bavila, byla pro něj něco jako koníček. Kráčel si to jednou po ulici a vtom uviděl auto, jenže ne ledajaké, ale takové zvláštní. Honzovi se strašně líbilo. Došel tedy k němu a uviděl, že klíčky jsou v zapalování, zkusil dveře a ty byly odemčené. Štěstěna mi dnes hodně přeje... pomyslel si Jeník. Najednou na něj někdo zakřičel: Hej, počkejte! Co si myslíte, že děláte? Jan rychle vlezl do automobilu a nastartoval. Zařadil zpátečku a chtěl ujet, jenomže místo toho, aby vycouval z ulice, rozhostila se tma...a kolem auta se začaly míhat prapodivné obrazy. V jednu chvíli viděl Honza nějakou neznámou ulici, poté lidi, které nepoznával, a krajinu, která se měnila, stejně jako podnebí a kultura obyvatel. Najednou si Jeník uvědomoval, že cestuje časem. Samozřejmě nechtěl skončit někde v pravěku, takže rychle šlápl na plyn. a hned zase brzdu. Jakmile vystoupil, zamumlal si pro sebe: Asi jsem to trochu přehnal. Ocitl se totiž na parkovišti a vedle něho stál bilboard a na něm se psalo: Blíží se konec 30. století! Musíme očekávat vesmírnou invazi... Když už byl v budoucnosti, chtěl se tam trošku porozhlédnout. Jeho město v budoucnosti jej opravdu zajímalo. Nejdřív šel do ZOO, zjistil, že je možné klonování, a tak se mohl podívat na různé dinosaury, mamuty i šavlozubého tygra. V muzeu si zas poklábosil s Komenským, Karlem IV. nebo s Masarykem. Ochutnal jídla a nápoje budoucnosti.vyzkoušel si 9D kino, ve kterém se opravdu vcítil do filmu. Užil si dva týdny na Marsu a uchvátilo jej robotí divadlo na Měsíci. Po měsíci úžasných zážitků se mu ale začalo stýskat po domově. Vrátil se tedy na parkoviště, došel k místu, kde nechal automobil a pěkně od plic zaklel. Auto bylo totiž pryč. Tak se stalo, že byl i zloděj okraden. Co se stalo s Honzou Hubičkou? Kdo mu vůz ukradl? Na tyto a další otázky se my odpověď stejně nedozvíme... leda tak v budoucnosti.

6 05 Nela Lusková, 11 let Rok 2033 Píše se rok Je mi 33 let. Za sebou mám střední i vysokou školu. Honosím se titulem Mgr. Mám svoji vlastní lékárnu na Měsíci. Před dvěma lety se mi narodil syn Jakub. S manželem jsme si pořídili své vlastní létací auto, ostatně jako každý normální člověk na Zemi. Auta jezdí... spíš létají... na bioplyn, ropa před sedmi lety došla. Když mi bylo dvanáct let, tak si každý myslel, že roboti ovládnou Zemi, ale nestalo se. Pár věcí se tu ale přesto změnilo, ale ne moc radikálně. Pořád jsme ve vesmíru sami, ale lidé bydlí v podzemí jako krtci. Šušká se, že kdyby vybouchl Temelín, tak je úplně jedno, jestli jsme na povrchu planety, nebo jsme se zavrtali do země. Každý má pidimobil, který je tenký jako papír. Všichni spolužáci ze základní školy jsou už dávno dospělí, každý má svůj vlastní život, a proto se moc nevídáme. Aďa se přestěhovala do Paříže... já do Prahy... a ostatní? Každý si našel ten svůj oblíbený koutek na Zemi. Pracuji na Měsíci, stejně jako většina lidí. Cesta do práce mi trvá hromadnou raketodopravou asi pět minut. Nevěřili byste, už jsme se tam docela zabydleli, můžeme tam dokonce i dýchat. Prostě a jednoduše, tahle doba je pro nás dobrá, ale už ne tak pro naši Zemi...

7 06 Denisa Šebestíková, 14 let, I těžká překážka se dá zdolat Pod pojmem budoucnost si každý představuje něco jiného. Jiné cíle a sny, za kterými jde. Moje sny jsou omezeny. Nemůžu chodit. Před rokem se mi stala autonehoda a já se ocitla na vozíku. Mohu být ráda, že jsem přežila, ale úplná výhra to není. Ještě před havárií jsem si přála být zpěvačkou, ale teď o tom začínám pochybovat. Jak bych na pódiu vypadala? Jen k smíchu! Miluju zpěv, prožívám ho celým svým srdcem. S každou písní zapomenu na bolesti v mém těle i na posměch ostatních dětí a litování všech. Z obou reakcí je mi špatně. Zprvu mě to skličovalo, někdy i rozplakalo, ale už jsem se s tím naučila žít. Skládám si písně. Většinou veselé a plné života, aby mi připomínaly, kolik je na světě radosti, i když už jí mám tak málo. Jsem v deváté třídě a je na mně, jakou cestou se rozhodnu jít. Moc ráda bych se dostala na konzervatoř, ale bojím se. Už mám zkoušky za sebou. Jsem nervózní. Každým dnem by měly přijít výsledky. Nevím, jestli to chci vědět, ale zároveň jsem zvědavá. Zajímá mne, jak jsem na ně zapůsobila, jak se jim líbil můj hlas, a hlavně... co říkali tomu vozíku... Emo... dopis! volá na mě z kuchyně mamka. V mžiku jsem u ní. Nesměle si beru obálku. Je to ona! vydechnu. Teď držím v ruce svoji budoucnost. Buď se dostanu a můj komplikovaný život bude o něco veselejší, nebo budu muset dělat nějakou jinou práci. Pomalu roztrhávám obálku. Třesou se mi při tom ruce. Rozevírám list... a čtu. Mamka mi zvědavě nakukuje přes rameno. Napjatě čtu... skvělá zpráva! Přijali mě, mami, já jsem se dostala! Budu zpěvačkou! jásala jsem. Nemůžu uvěřit, že si splním svůj sen. Od tohoto okamžiku se můj život změní k lepšímu. Nikdy nepřestávej věřit svým snům. I když jsi nějak nemocný, nevzdávej se. Tvoje vůle dokáže mnoho. Je jen na tobě, jestli tu dlouhou cestu plnou nástrah a překážek chceš podstoupit. Ty sám si píšeš svůj životní příběh.

8 07 Jakub Bartoš I nepatrný úsměv za to stojí Doba bude zlá, lidé bez peněz a práce, svět nebude vhodné místo pro výchovu našich potomků a vše bude jen a jen horší. Zhruba takhle vypadá reakce (bohužel většiny) mladých lidí, když se jich někdo zeptá na budoucnost a co od ní očekávají. V horším případě vám odpoví, že jim je to jedno a přitom v puse nechutně převalí žvýkačku. Následně se otočí a odchází s myšlenkami na opravdu důležité věci, což většinou znamená, jestli mají nejnovější iphone nebo jaké že oblečení si musí koupit. Protože to je přeci to nejdůležitější. Svým způsobem se jim nedivím. Lidé si sami vytvořili dnešní společnost do takové podoby, v jaké teď žijeme a pozitiv bychom mnoho nenašli. Ať už je ale doba jakákoliv, nyní je jen na nás, co se pokusíme udělat, abychom mohli do budoucnosti vyhlížet byť s nepatrným úsměvem. Protože proč bychom tu jinak měli být? Abychom se jen trápili a slepě kritizovali? NE. Zkusme se více zapojit do dění kolem nás. Sledovat, co se kolem nás děje, utvářet si názory a perspektivu. Udělejme něco pro sebe a něco proto, aby byla budoucnost díky nám lepší. Spousta lidí se zavírá do černé schránky obalené slepotou, hluchotou a jen plivou nadávky, urážky a kritiku. Tímhle způsobem věci nebudou lepší, a i když je někdy těžké udělat něco, co se zdá být beznadějné tak právě nyní musíme věřit, že se naše snaha jednoho dne projeví na společnosti. Rozbijte tu schránku. Otevřete oči a naslouchejte. Už jen tohle je maličkost, kterou může udělat každý a nějakým způsobem ovlivnit sebe i ostatní. Chtít vědět, poznávat a dělat něco, co má smysl. To je to, co potřebujeme. A teď si buď řekněte, že tohle byl jen chvilkový výplach mysli dospívajícího člověka nebo něco, co má smysl a nad čím bychom se měli zamyslet a začít něco tvořit. Já osobně volím to druhé.

9 08 Jan Bártů CESTA DO BUDOUCNOSTI Už víme, že svět jednou zanikne. Budu vám vyprávět příběh z doby třetího tisíciletí před koncem světa. Aktuality: V Americe se po celokontinentovém hlasování rozpustila vláda a vypukla občanská válka. V této době již čtvrtá. Na každém kontinentu kromě Evropy se válčilo. Evropa držela mír. Evropa byla jediný ostrov. Víte proč? Protože v roce 2588 bylo obrovské zemětřesení a mezi Evropou a Asií se vytvořila megapropast dlouhá přes 500 kilometrů, široká dvacet kilometrů a hluboká jeden kilometr. V Evropě se žilo krásně, nikde se nestřílelo ani neválčilo. Lidé si žili ve městech i na vesnicích. Létali svými auty na vodu si odpočinout na měsíc. Po jednom svém výletě jsem se díval na zprávy a tam jsem zaslechl, jak povídají: Kvůli nadměrné těžbě ropy v Mexickém zálivu se severní Amerika propadla do ocánu. To vše z dopisu poslaného časovou poštou.

10 09 Eliška Bendová Budoucnost Jmenuji se Ela a měla jsem sen o naší budoucnosti. Bude dobrá nebo špatná? Vzbudila jsem se a koukla jsem se na mobil, kolik je hodin, v tom jsem si všimla i data Došla jsem do kuchyně za rodiči a byli starší jako já. Co se to stalo? Zeptala se rodičů ale ty se na mě jen dívali a nekomentovali. Vyšla jsem ven a tam pusto. Stromy, tráva, keře byly žluté. Našla jsem leták, na kterém bylo napsáno: Lidé se bojí, hurikán obletěl už celý svět! Voda dochází, dožijeme se zítřka? Z druhé strany bylo: Ten kdo nemá počítač, jako by nebyl! Všichni si mysleli, že budoucnost bude lepší a lepší létající auta a další. To není možný! Zvedl se prudký vítr a já běžela domů, strašně jsem se bála. Pak jsem se vzbudila a jen řekla: TOHLE SE NIKDY NESMÍ STÁT!

11 10 Alois Medek Cesta do budoucnosti Je rok 2022 a po dlouhých letech zkoumání se na planetu Mars vydává první loď s lidskou posádkou. Let MARS 01 je plánován na jako pocta prvnímu přistání na Měsíci a pokud se vše zdaří, doletí loď Phobos k Marsu do 29 hodin. Velitel lodi, plukovník Mark Arens, pilot a kosmonaut, spočinuvší již třikrát na Měsíci, kontrolující již asi po sedmé během poslední hodiny kokpit a skafandry, není zcela ve své kůži. Není divu, povede nezkušenou posádku, která i přes své výtečné hodnocení ještě neabsolvovala jedinou vesmírnou misi. To ale nebyla jediná věc, která plukovníka zneklidnila. Má se jednat o první mezinárodní vesmírnou misi v dějinách, když nepočítáme stanici ISS. Pilot Mike Sanders byl součástí jeho týmu z poslední expedice a tak ho dobře zná, ale schopnostem navigátorky Alisi Ivanové zatím zcela nevěřil a mladému inženýrovi Curthu Vernerovi už vůbec ne. Tak už aby to bylo za mnou! řekl si pro sebe a vyšel ven z lodi. V těchto dnech byl největší zájem novinářů z celého světa zaostřen na Kennedyho vesmírné středisko a kolem centra stály masy lidí těšící se na 1. let Země Mars. Posádka již byla v kokpitu a dokončovala předstartovní procedury. Rezervní kyslíkové nádrže naplněné. Přídavné palivové nádrže zapojeny a připraveny. Stabilizační kotva aktivní, hlavní motory běží na 40 %. Tak zněly poslední odpovědi na velitelův rozkaz: Hlášení! Arens byl spokojený, stručné a rychlé odpovědi jeho podřízených se mu zamlouvaly. Tak, je čas startovat, řekl si pro sebe a do vysílačky sdělil: Phobos kontrolní věži: všechny systémy fungují. Jsme připraveni ke startu! Obratem začalo odpočítávání a se slovem start byla uvolněna stabilizační kotva a motory se rozburácely na maximum. Během několika sekund se loď ztratila všem z očí a zamířila si to k Marsu. Tak to bychom měli, řekl si Arens a dodal: Teď to bude ještě zajímavější.

12 11 Andrea Mánková Cesta do budoucnosti Svou budoucnost si představuji jako něco neobvyklého, a to, co můžu zažít jenom já. Lidé mají různé představy o své budoucnosti. Někteří chtějí lásku do konce života, jiní touží po malém domku se psem či kočkou. Člověk si může svou budoucnost naplánovat, ale někdy se to nevyplní podle jeho představ. Jak se vyvíjíme a poznáváme nové věci, sny se nám mění. Dokážu si představit hezkou budoucnost a vím, že cesta nebude jednoduchá a že bude plná překážek. Překážky jsou od toho, abychom je překonali a vzali si z nich ponaučení. Moje cesta do budoucnosti má tři směry: běžecké lyžování, floristika a letuška. Běžecké lyžování mě hodně baví i přesto, že ve skutečnosti je to velká dřina, disciplína a odříkání. Živit se sportem profesionálně není snadné. Floristika a aranžování je velmi zajímavá práce. Láká mě představa floristických soutěží, nových trendů v aranžování. Letuška je pro mě lákavá cesta do budoucnosti. Představa létat do Ameriky, na Nový Zéland či Kapverdské ostrovy je neuvěřitelná. Krásné účesy, společenské vystupování, nádherné oblečení, mluvit plynule několika jazyky. Možná nevýhodou mohou být partnerské vztahy, jelikož práce letušky je časově náročná. Lákadlem je obletět celý svět a podívat se i tam, kam se jen tak snadno nedostaneme. Každý den přemýšlím, co by bylo pro mě nejlepší. Moc si přeji, aby se vyplnily mé sny a cesta do budoucnosti nebyla moc trnitá.

13 12 Cesta do budoucnosti Beníčková Adéla Občas někdy přemýšlím, jaké je to v budouclosti, ráda si pak vymýšlím, celý svět bez lidské zlosti. Zdravé lesy, hodně zvěře, čistou vodu, ovzduší, nepřemýšlet o nevěře, krásný pocit na duši. Nevím, zda se tato přání vůbec někdy vyplní, nemám ráda lidské lhaní, osud se však naplní. Kdybych třeba někdy mohla nastartovat raketu, odletět do budoucnosti a zjistit, jak je to tu. Po návratu z velké dálky na procházku šla bych ven, moje přání o budoucnu je však zatím jenom SEN.

14 13 Adriana Beránková, 9 let Cesta do budoucnosti Jednoho slunečného dne trávila Tea, devítiletá holčička, se svým bratrem Erikem krásné odpoledne u babičky na zahradě. Hráli si na schovávanou. Pikal Erik. Tea si našla úkryt pod svěšenou, hustou vrbou, když tu náhle si všimla výrazně rudého tlačítka na starém kůlu. Na nic nečekala a vykřikla: Eriku, Eriku! Erik se zděsil, a proto za ní rychle běžel. Když se dozvěděl o tlačítku, měl z toho radost. Děti neváhaly ani vteřinu a společně ho stiskly. Čekaly s napětím, co bude dál. Podívaly se na sebe a najednou se ze země začala rodit veliká, třpytící se oranžová cesta vedoucí k oblakům. Tea s Erikem se nestačili divit. Vyrazili. Čím výše stoupali a stoupali, tím jim bylo chladněji. Po nekonečné cestě se před jejich očima zjevil obrovský ostrov. Nad ním stál nápis BUDOUCNOST. Děti bojácně vstoupily na hliněnou zem, a když se otočily, cesta zmizela. Ostrov byl plný smutných lidí. Nad jejich hlavami se vznášeli maličkatí tvorové, velcí asi jako prostředníček. Měli malinkaté, robotické botičky, ze kterých šlehaly žlutočervené plamínky. Tea a Erik dostali strach. Když se nejistě otočili, zírali na ně dva roboti. Já jsem Tea a to je Erik., šeptla jemným hlasem Tea. Vítejte v budoucnosti, my jsme Midar a Ester, řekli. Měli spolu stánek s názvem Avosam aknyčit, což byla masová tyčinka, kterou prodávali. Dětem chutnala, ačkoliv ji neznaly. Všechno v budoucnosti bylo neznámé. Všechno bylo z kovu a železa, všechno mělo různé vysílače a satelity, všechno to různě blikalo a všechno to vydávalo nějaké zvuky. Vtom se začala třást zem, foukal vítr a v hustě šedé mlze se objevilo něco velikého s červenýma očima. To je Antybod 5000, řekla Ester. Král naší země, dodal Midar. Antybod 5000 podal dětem do rukou listinu, pousmál se a v temné mlze zmizel. Když si děti listinu přečetly, pochopily, že se musí vrátit domů, aby mohly předat vzkaz od krále budoucnosti lidem tady na Zemi. Král je totiž žádal o lepší chování k přírodě, zvířatům, věcem a k sobě navzájem, protože jen tak se může budoucnost pro všechny zlepšit. Najednou se zase objevila záře třpytivé oranžové cesty. Děti na nic nečekaly, rozloučily se s roboty a utíkaly domů. Vše povyprávěly rodičům a ti jim s předáním vzkazu pomohli. Erik s Teou doufají a věří, že budoucnost bude lepší!

15 14 Kateřina Bobková Cesta do budoucnosti Byl krásný letní den. Procházela jsem se po lese a najednou se přede mnou objevila jeskyně. Nikdy předtím jsem ji zde neviděla. Po krátkém zaváhání jsem vešla dovnitř. Na zdech byly namalovány tajemné symboly. Neměla jsem ani zdání, co znamenají. Odtud vedla pouze jedna chodba. Kráčela jsem dál a brzy jsem zjistila, že tato chodba se rozvětvuje. Vstoupila jsem do jedné z nich. Když jsem z ní vyšla, spatřila jsem jen zničenou přírodu. Tekl zde malý potůček, ale měl tak špinavou vodu, že v něm nebyla ani rybička, a cítila jsem z něho nějaké chemikálie. Nikde nebylo jediné zvíře, ba ani motýlek. Byl to smutný pohled. Nedaleko odtud leželo městečko. Chtěla jsem vědět, kde to jsem, a tak jsem se tam vydala. Dorazila jsem do města. Všude samá technika. Zjistila jsem, že je rok Uvědomila jsem si, že ta tajemná jeskyně mě posunula o 100 let do budoucnosti. Zajímalo mě, jaká je tato doba, a proto jsem se poohlédla po městě. Byla zde spousta nových věcí. Vzduchem létala přenášedla, která přenesla člověka, kam jen chtěl. A spousta jiné techniky a robotů. Obchody byly plné věcí, které nikdo nepotřeboval. Lidé na sebe ani na své blízké neměli vůbec čas. Také jsem postřehla, že nikde nebylo žádné hřiště. Rodiče si nehráli se svými dětmi. Usilovně pracovali na vymýšlení nových věcí, které by jim usnadnily život, ale nevšimli se, že při tom ničí poslední zbytky přírody. Na polámaných lavičkách smutně posedávali staří lidé, kteří vzpomínali na své dětství. Bylo mi z toho úzko, a tak jsem utíkala zpátky do jeskyně. Běžela jsem dlouhou chodbou a chtěla jsem se co nejrychleji dostat ven. Omylem jsem však vběhla do jiné postranní chodbičky. Když jsem se znovu ocitla venku, oněměla jsem úžasem. Všude rostly nádherné stromy, kolem poletovali krásní barevní ptáci a motýli. Jakmile jsem popošla pár kroků, uviděla jsem mezi stromy malou vesničku. Pomyslela jsem si, že se snad nacházím v minulosti, jen jsem nevěděla v jaké době. Najednou ke mně přišla malá dívenka, která mě zavedla do vesnice. Cestou mi vyprávěla o životě ve vesnici. Všichni měli skromné příbytky, ve kterých žila vždy celá velká rodina dospělí, jejich děti, rodiče a někdy ještě i prarodiče. Staří lidé hlídali malé děti, hráli si s nimi a předávali jim své zkušenosti. Dospělí lidé přes den pracovali buď přímo ve vesnici, nebo v blízkém městě. Protože však vyráběli jen tolik, co spotřebovali, měli ještě čas na své děti a rodiče. Úzkostlivě chránili svoji nádhernou přírodu. Prababička té dívky mi vyprávěla, co se vlastně stalo. Lidé si před mnoha lety v honbě za penězi, mocí a novými vynálezy zničili všechno krásné kolem sebe nejprve přírodu, vztahy mezi lidmi a nakonec celou svoji civilizaci. Zbylo pouze pár tisíc zubožených lidí. Lidé se museli uskromnit, změnit své myšlení a chování. Snažili se zachránit poslední zbytky přírody a po dlouhé snaze se jim to podařilo. Uvědomili si, že pokud se chtějí mít dobře a být šťastní, nesmí ji už dál ničit.

16 Do krajiny se znovu vrátili ptáci, motýli a ostatní zvířata. Lidé se dožívali velmi vysokého věku, jelikož jedli zdravé potraviny, žili v čistém prostředí, a dokonce nahradili nezdravé věci, vytvořené v naší době, za zdravé výrobky z ovoce. Přebytky potravin lidé z venkova vyměňovali za věci vyráběné ve městě. Lidé byli velmi přátelští a pohostinní a bylo mi mezi nimi dobře. Po návratu domů jsem se do této krásné doby vracela často, a to nejen ve vzpomínkách.

17 15 Michaela Candrová, 7 let Sen a fantazie Je ráno. Ráno jako každé jiné. Vstávám z postele a vidím, že můj pokoj je celý šedobílý. Někdo mě zdraví: Do-bré-rá-no," jako by mluvil počítač.,,ááá co se to dějě?!" Ne-mu-síš-se-bát," odpovídá ten někdo. Vyskočím z postele a běžím se obléknout do své šatny, ale šatna nikde. Z plechové zdi se vysouvá něco, co vypadá jako... Moje šatna!" křičím radostí. Vybíhám z pokoje, ale najednou: Buch!" Ohlušující rána mě sráží k zemi. Je to divné, ale mezi otevřenými dveřmi něco je. Zvedám se a všímám si, že vedle dveří je malá tabulka s tlačítky. Jdu k ní. V jednom sloupci je tlačítko s názvem door". Mačkám na něj a ono krátce zapípá: Jste-moc-blíz-ko! Po-po-jdě-te-o-je-den-krok-zpět!" Poslechnu a vrátím se o krok zpět. Mezi dveřmi se roztahuje cosi, co vypadá jako průhledný plech. Rychle tím procházím, a jakmile jsem krok za tím, zavírá se to. Běžím po schodech. Ale co se to děje? Já neběžím, já jedu!" křičím a stojím na eskalátorech, které mě vyváží před dům. Stojím u domu, který znám už od malinka a díky těm všem změnám si připadám jako Alenka v říši divů. Je všední den, musím do školy. Procházím kolen domů, které mají divné kovové ploty. Autobusová zastávka je plná dětí. Všichni mají v ruce něco, co se podobá ipadům. Ptám se jich, co to mají a všichni jednohlasně odpovídají: Mikropad." Autobus téměř nepoznávám. Chci zaplatit, jenže nemám komu. Není tam ani sedačka, ani volant, ani řidič. Jdu si sednout. Autobus se pomalu rozjíždí. Má tři řady sedaček a na konci je velký bufet s automaty. Konečně jsme v Třeboni. U domů nejsou kovové ploty! Spolužáci mají telefony a ne mikropady! Můj sen končí. Jsem ve škole. Jsem ráda, že jsem opět v našem barevném světě bez kovových plotů a vysouvacích šaten. Ten svět není tak dokonalý, ale je náš.

18 16 Karolína Koubová, 14 let Cesta do budoucnosti Probouzím se na neznámém místě. Vypadá, jako by ho právě opustila krutá válka. Rozhlížím se kolem. Já to místo poznávám! Tady bývaly dřív schody našeho domu, kde jsme sedávali s kamarády, smáli se a pošťuchovali. Tady bývala zahrada, kam jsme lezli pro jablka. A všude ticho, ani jeden jediný zvuk, ani jeden jediný pohyb. Rozběhla jsem se k místu, které jsem vždy milovala. Doufala jsem. Tak zoufale jsem doufala, že alespoň tohle místo zůstalo neporušené, zůstalo živé. Běžela jsem bývalým lesem. Teď šedým a pustým. Ohořelá tráva, mrtvé pahýly stromů, žádné zvíře, brouk. Nic. Les byl stejný jako všechno ostatní. Padla jsem na kolena, skryla tvář do dlaní a slzy nechala volně stékat po tvářích. A pak - téměř neslyšný krok na troskách přírody, kterou jsem milovala.vstala jsem a vydala se za zvukem. Na zemi seděla vrásčitá stařenka se skloněnou hlavou. Vítej dítě, zašeptala a zvedla ke mně pohled kalných, prázdných očí. Kde kde jsou všichni? koktám vyděšeně. Vidíš snad někoho? řekla se smutným úsměvem na rtech. No ne. Jak jak dlouho už tady sedíte? Čas pro mne přestal existovat už dávno, dítě. Napadla mě příhodnější otázka: Jaký je vlastně rok? Jak už jsem řekla - čas pro mne ztratil smysl. Poslední rok, který si vybavuji, byl myslím Strnula jsem. Tohle že má být naše budoucnost? Pod budoucností jsem si vždycky představovala nepřirozeně přetechnizovaný svět. Ale tohle?! To by mě ani ve snu nenapadlo. A co co se tady stalo? zeptala jsem se. Tady? Kéž by jen tady. Na celém světě už nenajdeš jediné místo, které by vypadalo jinak. Ona... ona tady propukla válka? Stařenka se začala hořce smát. Kéž by tomu tak bylo. To bychom měli ještě naději. To lidská chamtivost, neuváženost, sobeckost zavinila zkázu lidstva. Dítě,věříš, že tady na Zemi ještě existuje nějaký život? Přísahala bych, že mi její slepé oči vidí až do duše. Naskočila mi husí kůže. Rozhlédla jsem se kolem. Ne. V tomhle světě už umírá i naděje.

19 Ne, vyřkla jsem nahlas své úvahy. Pleteš se, pousmála se. Zbyl. Jeden jediný. A ty ho musíš chránit! Spolu zabráníte úplné zkáze lidstva! Musíš na něj dávat pozor, nebo svět přijde o ten nejkouzelnější zvuk odmlčela se a pozvedla ke mně spojené dlaně, o ptačí zpěv. Rozevřela dlaně a v nich spal schoulený Modrý drahokam. Ptáčátko. Beze slova jsem si ho od stařenky vzala. Otevřelo oči, zvedlo hlavičku, podívalo se na mě, otevřelo zobáček a zacvrlikalo. Byl to ten nejkouzelnější zvuk, jaký jsem kdy slyšela. A teď utíkej, běž! vykřikla. A já jsem poslechla. Běžela jsem, i když jsem vlastně netušila kam. Jen jsem vnímala tlukot srdíčka mého Modrého drahokamu. S trhnutím jsem otevřela oči. Ležím ve své posteli. Byl to jen sen, bujná fantazie. Bohudík, spadl mi kámen ze srdce. Otočila jsem se zády ke zdi a v tu chvíli jsem ho uviděla. Schoulený, vystrašený ptáček seděl na mém stole. Modrý drahokam!

20 17 Antonie Nýdlová 6.A (11let) Cesta do budoucnosti Vítám vás, jmenuji se Roman Lukáš. Je mi 25 let. A teď vám budu vyprávět příběh o tom, jak jsem cestoval do budoucnosti. Bylo mi 12 let a přál jsem si, abych byl vynálezce. Pořád jsem něco vynalézal a všichni se mi smáli. Hele támdle jde ten kluk, co si o sobě myslí, že je vynálezce, smáli se mi. Velmi mě to trápilo, ale skoro jako na truc jsem vynalézal čím dál víc. Moc jsem toužil sestrojit auto, které by cestovalo do budoucnosti. Já jim dám, že nic neumím, říkal jsem si. Vynaleznu ho a pak se budu smát já. Spojil jsem dva obvody a prásk. Vybuchly mi v ruce tak silně, až jsem měl černou hlavu a vlasy mi trčely úplně všude. Tu slyším z kuchyně hlas. Byla to moje maminka a volala na mě: Romane, co to děláš tam nahoře a co je to tam za rány? Ale nic, mami řekl jsem. Tak se tedy pojď najíst a pak už půjdeš spát, dodala. Když jsem šel druhý den do školy, bylo vše jako obyčejně. Posmívali se mi a já jsem šel domu hned zase vymýšlet další díly auta budoucnosti. Když jsem konečně vyrobil všechny kusy a spojil jsme je v jedno, zkusil jsem auto spustit. Poprvé nic, podruhé nic a potřetí auto začalo svítit a blikat. Když jsem se rozkoukal, najednou jsem se ocitl v nějakém pralese. To je divná budoucnost, říkal jsem si. A tu najednou jsem uslyšel křik, ale nebyl to lidský křik. V tu chvíli jsem ani nevěděl, čí to je křik. A v tom naproti mě běží dinosaurus, jen tak tak jsem se uhnul, aby mě nesrazil. Utíkal jsem zpět k autu, ale v tom mě něco vzalo a zvedlo mě to do výšky a odnášelo mě to pryč od auta. Když mě to konečně pustilo, pohlédl jsem vzhůru. Dinosaurus, který mě donesl kamsi pryč byl stegosaurus. Pořádně jsem se rozhlédl, kde to jsem a zjistil, že mě asi donesl do svého hnízda, abych si hrál s mláďaty. Když jsem se snažil utéct, mláďata začala křičet a brečet a jejich máma mě uchopila opatrně do zubů a vrátila mě do hnízda. Čekal jsem až do večera, dokud mláďata i máma neusnuly. Když usnuly, potichu jsem se vytratil. Už jsem byl dost daleko, když jsem začal utíkat k autu. Nebylo to daleko, jenom pár kroků. Přiběhl jsem k autu a okamžitě jsem s ním zmizel. A byl jsem zase doma. Mamka mě zavolala k večeři a šel jsem spát. Rodičům jsem se o tom nezmínil, nevěřili by mi. Druhého dne byla sobota a tak jsem okamžitě po snídani šel k autu, předělat ho. A tak jsem předělával asi pět hodin a pak jsem se znova odhodlal spustit ho. Zablesklo se a já i s autem jsme zmizeli. Objevil jsem se opět doma. Docela mně to překvapilo, myslel jsem si, že se to asi nepovedlo. Stál jsem ve svém pokoji a v tom se otevřely dveře a vešel jsem já. Skoro jsem vykřikl, zdálo se že mě moje já nevidí. Poznal jsem že, můj plán dostat se do budoucnosti se zatím nedaří, a tak jsem znova sedl do auta a zmizel. Doma jsem poznal hned, jak jsem vyšel z pracovny kde jsem dělal na svém autě, že jsem se svým autem dostal o deset minut dopředu, protože v té době jsem také vstoupil do pokoje. Tak zítra to auto předělám znovu a doufám, že se dostanu do budoucnosti, řekl jsem.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Jak se v parku narodil dráček

Jak se v parku narodil dráček Jak se v parku narodil dráček Klárka a Matýsek jsou dobří kamarádi. Nejradši chodí ven do parku. Hrají si s dalšími kamarády na schovku SCHOVKA POD DEKOU, na honěnou HONIČKA SE ZÁCHRANOU nebo si jen tak

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Časopis všech chytrých holčiček a kluků Základní školy bratří Fričů v Ondřejově ČASOPIS PĚTILÍSTEK. 8. ročník 2014/2015. 1. stupeň

Časopis všech chytrých holčiček a kluků Základní školy bratří Fričů v Ondřejově ČASOPIS PĚTILÍSTEK. 8. ročník 2014/2015. 1. stupeň Časopis všech chytrých holčiček a kluků Základní školy bratří Fričů v Ondřejově ČASOPIS PĚTILÍSTEK 8. ročník 2014/2015 1. stupeň TÉMA: VesmírTříd 1. A - návštěva planetária v Praze Jednou z komet ve velkém

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu.

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Od: Jan Rudzinskyj O létání sním od malička co si pamatuji. Za komunistů jsem se dozvěděl, že nejsem vhodný kandidát pro létání (asi bych jim s tím Blaníkem

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude.

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude. Leksjon 5 5.1.1. Gjør om til negative konstateringer. To je škola. To není škola. 1. To je kostel. 2. Tohle jsou továrny. 3. To byla nemocnice. 4. Tohleto bude silnice. 5. Tohle jsou čtverce. 6. To byl

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam.

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam. Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: úvodní biblické příběhy pro děti PoznejBibli Vedoucí skupiny: 1. Příběh Ztracená ovce Lukáš 15,1-7 3 Klíčový verš: Přečti si Lukáš 15,7 Popros

Více

NOVINY 4.B VŠEZNÁLKOVY. č.8. Třídy

NOVINY 4.B VŠEZNÁLKOVY. č.8. Třídy VŠEZNÁLKOVY NOVINY č.8 Třídy 4.B Milí čtenáři, toto číslo Všeználkových novin je speciální. Je nejzvláštnější ze všech čísel tohoto roku. A víte proč? Celé je totiž věnováno naší škole, která má letos

Více

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Název projektu: EU Peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_140 Jméno autora: Jana Lanková Třída/ročník: 2. stupeň ZŠ praktické - výuka

Více

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková v loňském roce jsem se zúčastnila projektu "ŠANCE PRO DĚČÍNSKO", který měl zvýšit možnosti mého uplatnění na trhu práce. Po úspěšném ukončení dvou vzdělávacích modulů tohoto projektu jsem získala certifikáty

Více

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili?

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Ahoj kamarádi, určitě jste přemýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Jestli uvěřili tomu podivnému a podezřelému chlapíkovi a sedli

Více

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče Druhé město, Brno 2013 Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v HASIČI VE ŠKOLE Dne 28. 5. 2010 to vypadalo, jakoby v naší škole hořelo. Uslyšeli jsme sirénu, do tříd přišli hasiči v maskách a vyváděli nás ven. Před školou stojí hasičské auto. Co se děje? Snad nehoří?!

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

část sedmnáctá Konec?

část sedmnáctá Konec? část sedmnáctá Konec? A bylo to tady. Konec roku. Tedy abychom byli přesní konec školního roku. Poprvé v životě měl k té příležitosti Vojta připravené nové rifle a košili. Byla to zásluha Anežky. Přivezla

Více

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi"

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ Rozhodování o domácím mazlíčkovi Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi" Anotace Lekce představuje jednu z možností, jak integrovat zvolené téma do hodiny čtení a propojit práci s textem

Více

ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina.

ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina. ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina. Manžel i já vyrážíme učit ve třídách našich dětí, spolu s dalšími skoro padesáti

Více

THERE IS/ARE EXERCISES

THERE IS/ARE EXERCISES THERE IS/ARE EXERCISES E1) POPIŠTE NÁSLEDUJÍCÍ OBRÁZEK 15 VĚTAMI S POUŽITÍM VAZBY THERE IS/ARE: E2) DO NÁSLEDUJÍCÍCH VĚT DOPLŇTE VAZBU THERE IS/ARE: 1. fourteen students in our class. 2. a fly in my soup!

Více

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA ČTĚTE NÁS!! Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři a my vám odhalíme další literární a výtvarné

Více

Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně

Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně Motto: Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské škole R.Fulghum (americký psycholog a spisovatel) JARO 2013 Jaro! Jaro!

Více

Habermaaß-hra 4638. Moje první hra Můj den

Habermaaß-hra 4638. Moje první hra Můj den CZ Habermaaß-hra 4638 Moje první hra Můj den Moje první hra Můj den Dvě barevné umísťovací hry pro 1-2 hráče ve věku od 2 let, nebo jedno dítě a dospělého. Autor: Hanna Bachmann Design: Jutta Neundorfer

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Název a logo Advent-Orion je ochranná známka zapsaná do rejstříku ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví pod číslem zápisu 198705. Advent-Orion, Praha 2012 Ilustrace

Více

Hudba z chatrče. Paulo Coelho. Argo Vánoční povídka

Hudba z chatrče. Paulo Coelho. Argo Vánoční povídka Hudba z chatrče Paulo Coelho coelho2.indd 1 Argo Vánoční povídka coelho2.indd 2 Paulo Coelho coelho2.indd 3 coelho2.indd 4 Paulo Coelho Hudba z chatrče coelho2.indd 5 Argo, 2008 Copyright 2008 by Paulo

Více

jsme navštívili Úřad práce ve Frýdku-Místku

jsme navštívili Úřad práce ve Frýdku-Místku To ten čas ale rychle utíká. Před chvílí jsme si ještě užívali letní prázdniny a teď už můžeme pomalu kupovat vánoční dárky. Listy padají a kolem nás je příjemné prostředí a spoustu barviček. I počasí

Více

mladší žáci PoznejBibli / 6 / 4 O: Jak se jmenovali dva rybáři? p a O O: Co Ježíš řekl dvěma rybářům? Doplň chybějící písmena:

mladší žáci PoznejBibli / 6 / 4 O: Jak se jmenovali dva rybáři? p a O O: Co Ježíš řekl dvěma rybářům? Doplň chybějící písmena: Vyplň následující údaje: Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: Vedoucí skupiny: biblické příběhy pro děti PoznejBibli 1. PŘÍBĚH: Pán Ježíš povolává Petra Máš nějakého nejlepšího přítele? Ježíš věděl, že

Více

Význam ochrany přírody

Význam ochrany přírody Význam ochrany přírody 1. Velký, protože příroda představuje podmínky pro náš život a představuje přirozenou krásu pro náš duševní život. 2. Na světě nejsme sami, žijí s námi i jiné živočišné a rostlinné

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví KNIHY MAJÍ ZELENOU CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví Naše paní učitelka nám v češtině představila soutěž pro základní školy KNIHY MAJÍ ZELENOU, kde máme za úkol vytvořit reportáž

Více

Projekt Sportem a vzděláním k hlubšímu poznání byl finančně podpořen Nadačním fondem Albert v rámci grantového programu Nadační fond Albert dětem.

Projekt Sportem a vzděláním k hlubšímu poznání byl finančně podpořen Nadačním fondem Albert v rámci grantového programu Nadační fond Albert dětem. Projekt Sportem a vzděláním k hlubšímu poznání byl finančně podpořen Nadačním fondem Albert v rámci grantového programu Nadační fond Albert dětem. Dětský domov Cheb a Horní Slavkov již třetím rokem získal

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

část šestnáctá Střední vrstva

část šestnáctá Střední vrstva část šestnáctá Střední vrstva Na začátku května se letos hodně oteplilo. Do školy se chodilo v kraťasech a v tričku, což stejně při vyučování nepomohlo. Ve třídě bylo horko a dusno. A když paní učitelka

Více

Kristýna Gavurová. Cathrine. Nakladatelství: ProSeries

Kristýna Gavurová. Cathrine. Nakladatelství: ProSeries Kristýna Gavurová Cathrine Nakladatelství: ProSeries Kapitola První S rodiči jsme se minulý týden přistěhovali do Mystic Falls. Začala jsem chodit do místní školy, ale nikdo se se mnou nechce kamarádit.

Více

Metodický list. Sada: 1 Číslo DUM:EU-OPVK-ČIG-1ST-11 Předmět: Český jazyk a literatura

Metodický list. Sada: 1 Číslo DUM:EU-OPVK-ČIG-1ST-11 Předmět: Český jazyk a literatura Příjemce: Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Moravou Zařazení materiálu: Metodický list Šablona: Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a

Více

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 2014 Michal Garšic Tato publikace, ani žádná její část nesmí být kopírována, rozmnožována, ani poskytována třetím osobám. Také nesmí být šířena

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

Paní Novotná Marie, v bílém, přijímá Zvláštní cenu poroty a dárky ArtBotiče

Paní Novotná Marie, v bílém, přijímá Zvláštní cenu poroty a dárky ArtBotiče ART BOTIČ. Řepští senioři, z Klubu seniorů Řepy, opět po roce, dokázali svoji všestrannost. Tři členi klubu se zúčastnili 3. ročníku Literární soutěže ArtBotič v próze a v poezii. Soutěž byla mezinárodní,

Více

1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou. 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce a naopak

1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou. 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce a naopak EU 4 24 Slovní druhy neohebné 1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou daleko brzy vesele zítra tam KDY? Kde? JAK? modře tady hned včera smutně 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

ZŠ a MŠ Panenské Břežany

ZŠ a MŠ Panenské Břežany Hlavní 63, 250 70 Panenské Břežany www.zsmsbrezany.cz, zsbrezany@seznam.cz Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU peníze do škol Číslo projektu: Šablona: Cz.1.07/1.4.00/21.1997 VY_32_INOVACE_41-60

Více

Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly Příběh Makulky. Jana Svobodová

Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly Příběh Makulky. Jana Svobodová Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly Příběh Makulky Jana Svobodová Radim Bačuvčík VeRBuM, 2012 2 :. Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly Jana Svobodová, 2012 Radim Bačuvčík VeRBuM, 2012 ISBN 978-80-87500-25-5

Více

Výprava za pokladem se odkládá. Musíme vypátrat, co to všechno znamená! řekl rázně Jaguár. Kamarádi pak dlouze diskutovali o tom, zda mapka s

Výprava za pokladem se odkládá. Musíme vypátrat, co to všechno znamená! řekl rázně Jaguár. Kamarádi pak dlouze diskutovali o tom, zda mapka s Pak už všichni napjatě čekali, kdy se konečně objeví Laurio a začnou si spolu hrát. Ahoj, kamarádi! pozdravila Laurio, když konečně dorazila na Území kamarádů. Ahoj, Laurio! odpověděli všichni sborově

Více

Vyhlášení výsledků literární soutěže očima žákyně 8.A Venduly Tlusté:

Vyhlášení výsledků literární soutěže očima žákyně 8.A Venduly Tlusté: Únor 2008 Vyhlášení výsledků literární soutěže Ve středu 13.2.2008 ve 13:30 hodin proběhlo v Paláci knih na Václavském náměstí slavnostní vyhlášení výsledků literární soutěže. Žáci, kteří se umístili na

Více

VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS!

VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS! VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS! Ty, spolu se skoro sedmi miliardami lidí, žiješ na planetě Zemi. Ale kolem nás existuje ještě celý vesmír. ZEMĚ A JEJÍ OKOLÍ Lidé na Zemi vždy

Více

Co má housenka na srdci

Co má housenka na srdci Září 2015 ORONGONG Co má housenka na srdci Zdravím čtenáře Orongongu, prázdniny jsou u konce a nový školní rok 2015/2016 nám začíná. Tábor si všichni užili, děti ho hodnotily jako jeden z nejlepších za

Více

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka Výsluňský plátek LISTOPAD Připravily: Anička, Jarka a Katka Z obsahu: Fotbalový turnaj osmiček Zamířeno do: 7.C- rozhovor s Martinem Gebellem I učitelé jsou jen lidé - rozhovor s panem ředitelem Jiřím

Více

LITERÁRNÍ PRÁCE (1. kategorie)

LITERÁRNÍ PRÁCE (1. kategorie) LITERÁRNÍ PRÁCE (1. kategorie) V prvním ročníku nám studenti posílali práce na téma Blízká dálka BLÍZKÁ BUDOUCNOST Kdy se změní svět? Za padesát let. Prostředí tu dobré není, třeba se to časem změní. Uvidíme,

Více

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě?

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Za napětím v manželství bývá často neochota se omluvit.

Více

Na tomto čísle se podíleli: Adélka Zídková Matěj Knotek Jan Suchopár Krista Bendová Veronika Tomášová. Měsíčník jedné třídy březen 2015

Na tomto čísle se podíleli: Adélka Zídková Matěj Knotek Jan Suchopár Krista Bendová Veronika Tomášová. Měsíčník jedné třídy březen 2015 Na tomto čísle se podíleli: Adélka Zídková Matěj Knotek Jan Suchopár Krista Bendová Veronika Tomášová Měsíčník jedné třídy březen 2015 MINI REPORTÉR Mini úvod Pokud již čtete úvod, znamená to, že držíte

Více

Den, kdy se vesmír navždy změnil...16

Den, kdy se vesmír navždy změnil...16 Obsah Kapitola 1 Za obzor představivosti... 8 Kapitola 2 Den, kdy se vesmír navždy změnil...16 Kapitola 3 Design Země...30 Kapitola 4 Jedinečnost lidí...44 Kapitola 5 Dar rovnováhy...56 Kapitola 6 Proč

Více

AUTOR: Mgr. Vlasta Hrádelová ŠKOLA: ZŠ Pohůrecká 16, České Budějovice PŘEDMĚT: Český jazyk VY_32_INOVACE_ČJ.7.32 DATUM: 2.

AUTOR: Mgr. Vlasta Hrádelová ŠKOLA: ZŠ Pohůrecká 16, České Budějovice PŘEDMĚT: Český jazyk VY_32_INOVACE_ČJ.7.32 DATUM: 2. AUTOR: Mgr. Vlasta Hrádelová ŠKOLA: ZŠ Pohůrecká 16, České Budějovice PŘEDMĚT: Český jazyk VY_32_INOVACE_ČJ.7.32 DATUM: 2. října 2013 Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání

Více

Synonyma, antonyma, homonyma

Synonyma, antonyma, homonyma Synonyma, antonyma, homonyma MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_25_02 Tématický celek:

Více

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq wertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty Terezín uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui setkaní s pamětnicí 28.4.2011 opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

Více

pískovaný celopísek jen text (negativ) (pozitiv) Pískování na láhev vína: + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve VÍNO HRUŠKA) Pískování na přání:

pískovaný celopísek jen text (negativ) (pozitiv) Pískování na láhev vína: + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve VÍNO HRUŠKA) Pískování na přání: Pískování na láhev vína: 149,- Kč + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve VÍNO HRUŠKA) Pískování na přání: 199,- Kč (vlastní obrázek, vlastní delší texty) + cena vína dle Vašeho výběru (pouze láhve

Více

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné.

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné. Každá myšlenka, kterou si naše mysl vytvoří, většinou vytvoří i tu činnost, o které jsme přemýšleli. Všechno, co vyprodukuje naše mysl, chce produkovat i naše tělo. Je to automatický proces, který má většina

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČR Číslo projektu Název projektu školy Klíčová aktivita III/2 EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.4.00/21.2146

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ze Slovanu 2013/2014 VÁNOCE OČIMA ŽÁKŮ Matyáš Třasoň, IX. B ŠTĚDRÝ VEČER U NÁS DOMA Letos stejně jako loni začínáme na hřbitově. Dáme věnce, svíčky na hrob, modlíme se jenom

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ZŠ SLOVAN slaví 40. výročí ze Slovanu 2013/2014 Třetí číslo k oslavám ZŠ Slovan Pár řádků k zamyšlení..od patnáctileté žákyně naší školy Dětství a dospělost. Co bylo ve škole,

Více

je kámoška do nepohody. Je neuvěřitelně inteligentní a oddaná svým blízkým přátelům. Taková kamarádka je hotový poklad Violetta na ni nedá dopustit.

je kámoška do nepohody. Je neuvěřitelně inteligentní a oddaná svým blízkým přátelům. Taková kamarádka je hotový poklad Violetta na ni nedá dopustit. nevídaně chytrá dívka se spoustou energie a krásným hlasem, který zdědila po své mámě. Je upřímná, spontánní a romantická a hlavně neobvykle inteligentní. A podobně jako snad každý teenager stále hledá

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pracovní listy upravil a navrhl Jindřich Racek a kol. Obrázky

Více

Začátek lidského smutku

Začátek lidského smutku Bible pro děti představuje Začátek lidského smutku Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Byron Unger; Lazarus Upravili: M. Maillot; Tammy S. Přeložila: Martina Penner Vydala: Bible for Children www.m1914.org

Více

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého.

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. Pomůcky: pracovní list, DUHA 9/2014 2015. Přivítání Přivítáme se, přeptáme se dětí, jak se jim daří, a rozdáme si pracovní listy

Více

Sladký domov. (SWEET HOME) 13. číslo - červen 2012. Poznáváme svět ale doma je také krásně. Letem světem. Poznávat horkou černou afriku

Sladký domov. (SWEET HOME) 13. číslo - červen 2012. Poznáváme svět ale doma je také krásně. Letem světem. Poznávat horkou černou afriku Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00 Sladký domov (SWEET HOME) 13. číslo - červen 2012 Poznáváme svět ale doma je také krásně Letem světem Poznávat horkou černou afriku

Více

JINÝ SVĚT. Zárybákov. Kateřina Macháčková. Zvláštní den

JINÝ SVĚT. Zárybákov. Kateřina Macháčková. Zvláštní den JINÝ SVĚT Kateřina Macháčková Zárybákov Zvláštní den Psal se rok 2024 a Majka Prokopová ležela v porodnici. Čekala miminko. Konečně se narodilo. Byla to holčička. Dala jí jméno Sára. Když byly Sáře 3 roky,

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová O knize Léčebný kód Od: Ing. Jaroslava Švajcrová Léčebný kód = převratná léčba vlastní bioenergií Úvod Jeden z autorů, původním povoláním kněz a poté lékař (psychiatr) měl svoji rodinu, kterou hluboce

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Člověk a zdraví - Osobnostní a sociální

Člověk a zdraví - Osobnostní a sociální City Metodický list práce s interaktivní tabulí a do sešitů - city a pocity (práce s textem), rozdělení citů a pocitů, nálady, afekty, vášně podklady ke kopírování Obecné informace k řadě pracovních listů

Více

Básnička o mandarince. Mandarinka je opravdu dobrá, barva její je oranžová. Vitamíny má, proto mi tak chutná. Básnička o mrkvi

Básnička o mandarince. Mandarinka je opravdu dobrá, barva její je oranžová. Vitamíny má, proto mi tak chutná. Básnička o mrkvi Básnička o mandarince Básnička o mrkvi U nás doma na zahradě, vedle sebe v jedné řadě, mrkvička si v zemi leží, šťavnatá a krásně svěží. Oranžová se zelenými vlasy, kandidátka na královnu krásy, křupavá

Více

Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu dokázat i

Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu dokázat i Hleděli dva vězni z okna ven, jeden viděl hvězdy, druhý bláto jen. Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu

Více

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Jazyková výchova Psaní velkých písmen Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Ročník 2. Anotace

Více

Pozn. Foto a vydatná pomoc při tvorbě textu Kristina Aubrechtová

Pozn. Foto a vydatná pomoc při tvorbě textu Kristina Aubrechtová 2008 Na podzim letošního roku jsem se vydal, jako téměř každoročně, do teplých krajin. O listopadu v Čechách mám své mínění - mlha, lezavo a začínající vánoční šílenství s heslem blíží se mé chladové astma

Více

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Přídavná jména Český jazyk třída pro jazykovou přípravu Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Slovům, která nám říkají, jak se věci, lidé nebo zvířata jmenují,

Více

SLOVÍČKO (NEJEN) PRO DĚTI V PROSINCI

SLOVÍČKO (NEJEN) PRO DĚTI V PROSINCI SLOVÍČKO (NEJEN) PRO DĚTI V PROSINCI Téma měsíce: Postavy vánočního příběhu vyprávějí Prosinec 1 Prosinec 2 Prosinec 3 Prosinec 4 PŘEHLED Posel římského císaře Hospodský v Betlémě Ovčáci na betlémských

Více

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MATEŘSKÁ ŠKOLA NOVÁ VES Je zpracován v souladu s Rámcovým programem pro předškolní vzdělávání. Každé podtéma TVP rozvíjí všech pět oblastí předškolního vzdělávání: biologickou,

Více

Děti a tety z našeho Domova:

Děti a tety z našeho Domova: Všichni jsme prožívali vánoční svátky se svými blízkými, ať už doma nebo na našem Domově. Mnozí z vás o svých Vánocích napsali a namalovali hezké příspěvky: Děti a tety z našeho Domova: Na Štědrý den se

Více

Deníček našich dětiček

Deníček našich dětiček Deníček našich dětiček Tak tohle, kluci (a holky?) je začátek kroniky naší rodiny. Začínám trochu pozdě Zábojkovi už je rok a čtvrt a Matěj už sedm měsíců (přesněji 200 dní) roste u mě v bříšku, tak vám

Více

Těsně vedle! Zatoč se 3krát kolem dokola a vrať se na písmenko L. Špatně. Udělej 5 dřepů s výskokem a vrať se zpátky k písmenku E.

Těsně vedle! Zatoč se 3krát kolem dokola a vrať se na písmenko L. Špatně. Udělej 5 dřepů s výskokem a vrať se zpátky k písmenku E. START A á C d b č E Správně! Zapiš toto písmenko do devátého políčka K vykonávání tohoto povolání je zapotřebí silná povaha, která vydrží pohled na krev. Při tomto povolání se provádí činnosti jako porážka,

Více

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních 14. ZJEDNODUŠENÍ DENNÍHO REŽIMU Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních návyků zvláště ráno a večer. Takové pravidelné návyky vás mohou nabít energií pro celý den a zároveň

Více

Kód VM: VY_32_INOVACE_5PAU32 Projekt: Zlepšení výuky na ZŠ Schulzovy sady registrační číslo: CZ.1.07./1.4.00/21.2581

Kód VM: VY_32_INOVACE_5PAU32 Projekt: Zlepšení výuky na ZŠ Schulzovy sady registrační číslo: CZ.1.07./1.4.00/21.2581 Kód VM: VY_32_INOVACE_5PAU32 Projekt: Zlepšení výuky na ZŠ Schulzovy sady registrační číslo: CZ.1.07./1.4.00/21.2581 Autor: Jana Paulusová Fišerová Datum: 28.10. 2012 Ročník: 6. 9. Vzdělávací oblast: Umění

Více

Jak se modlit za nevěřícího manžela

Jak se modlit za nevěřícího manžela Jak se modlit za nevěřícího manžela Mo Tizzardová Poděkování Z celého srdce děkuji Jan Hodgeové, která se stala mou přítelkyní, pomohla mi uvědomit si, jak moc mě Bůh miluje, a stála při mně a modlila

Více

mladší žáci PoznejBibli / 4 1. PŘÍBĚH: Bůh tvoří svět V Bibli je napsáno: Na počátku Bůh stvořil nebe a zemi. biblické příběhy pro děti 1. den 2.

mladší žáci PoznejBibli / 4 1. PŘÍBĚH: Bůh tvoří svět V Bibli je napsáno: Na počátku Bůh stvořil nebe a zemi. biblické příběhy pro děti 1. den 2. Vyplň následující údaje: Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: Vedoucí skupiny: biblické příběhy pro děti PoznejBibli 1. PŘÍBĚH: Bůh tvoří svět Baví Tě něco vyrábět nebo tvořit? Možná si rád/a hraješ s Legem.

Více

Říkadla pro celý den. František Hrubín. a taky navečer. Ilustrovala Lucie Lomová

Říkadla pro celý den. František Hrubín. a taky navečer. Ilustrovala Lucie Lomová Říkadla pro celý den František Hrubín Ilustrovala Lucie Lomová a taky navečer Milé děti, milí rodiče, otevíráte výbor básní Františka Hrubína, který patří mezi básníky, jehož děti opravdu milují. Těžko

Více