Na mě nic takového nezkoušej, mladá dámo, jinak víš, co se stane.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Na mě nic takového nezkoušej, mladá dámo, jinak víš, co se stane."

Transkript

1 01 Anna Betuštiaková CESTA VE SNU Haló, vzbuď se. Musíš hned vstát a jít do školy, jinak přijdeš pozdě. Rychlým pohybem ruky jsem si přetáhla peřinu přes hlavu a snažila se nevnímat otravný hlas svého budíku. Na mě nic takového nezkoušej, mladá dámo, jinak víš, co se stane. Ale ne, to opravdu nechci zažít. Stačilo mi pouze zavzpomínat na to ráno, kdy můj elektronický budík spustil ten šílený alarm, jenž mě postavil na nohy téměř ve vteřině. Vždyť už jdu, vrhla jsem ospalý pohled na malinký přístroj u mé postele. Prosila bych toasty a pomerančový džus. Jo, a taky si dneska do školy obleču sukni a nějaké tílko. Díky, prohodila jsem do prázdného bytu a přitom se snažila v rozespalosti nezakopnout o Rafa. Došla jsem přímo k lesklé skříni a čekala. V tom okamžiku se její dveře rozevřely a na ramínku visela tmavě modrá letní sukně a bílé tílko poseté malinkatými třpytkami. Popadla jsem kusy oblečení, které pro mě DSP vybral a zamířila do prostorné kuchyně. Lahodně jsem žvýkala křupavě upečený chléb, na němž se nacházel malinkatým písmem nápis DSP, neboli Domácí Spolehlivý Pomocník. No jo, on o sobě zkrátka musí neustále dávat vědět. Rozhlédla jsem se kolem a marně se snažila najít svoji identifikační kartu. Co si počnu? Bez ní se nedostanu ani z bytu. A co teprve do lébusu, tedy do létacího autobusu, ale nikdo mu tak neříká. Ne. Nesmím panikařit, nemohla bych ani na hodiny ve škole. Zběsilé pobíhání po bytě zřejmě rozrušilo dokonce i Rafa a tak se schoval do naší příruční zahrádky. Spokojené vrcení ocásku a skřípání koleček mi prozradilo, v čí tlamičce by se moje karta mohla nacházet. Promiň, Rafe, nedá se nic dělat, ale musím tě vypnout. Píp. Píp. Píp. Slyším přicházet jakoby z velké dálky. Poslepu nahmatám hranatou věc a zamáčknu knoflík. Převalím se ve své měkké posteli a pomalu procitám do nového dne.

2 02 Terezie Šenkyříková, 14 let prosince 2148, Praha, Svaz spojených Evropských národů Už několik dlouhých hodin zoufale toužím uslyšet jakýkoliv zvuk, nebo alespoň spatřit titěrný záblesk světla. Když mi táta ukazoval podzemní kryt, který měl naší rodině v případě vypuknutí války poskytnout bezpečí, podle jeho výrazu jsem poznala, že to neříká jen tak. Tehdy jsem se pomalu začala připravovat na to, že se k válce opravdu schyluje a počítala jsem tak s tím, že v tomto krytu budeme nuceni nějaký čas přečkat. Ani ve snu mě však nenapadlo, že tu nakonec skončím úplně sama, odříznutá od světa, informací, od všeho živého. Jak dlouho tu vlastně jsem? Minuty, hodiny, nebo snad dny? Netuším, můj mozek je totiž plně zaneprázdněn zpracováváním toho, co se v poslední době událo.to, že je válka na spadnutí jsem poznala, když nám televize v 3D podobě živě promítala pohled na nepokoje v USA, Arabské Unii, Asijském společenství a také tady u nás, ve Svazu spojených Evropských národů. Všechny tyto státy, až na první jmenovaný, vznikly v posledních padesáti letech. Ze začátku šlo všechno podle plánu. Společná měna, jazyk, vláda a nově vytvořená kultura přinášeli výhody, tak jak se předpokládalo. Téměř všechno se zdálo být ideální a to až do rozsáhlé hospodářské krize, která v novodobé historii nemá obdoby. Drtivá většina lidí neměla co jíst, ekonomický systém se zhroutil a nastal obrovský chaos. Ačkoliv od krize uplynulo už šestnáct let, svět se stálo plně nevzpamatoval a si ani nikdy nevzpamatuje. Již v době krize začali vznikat spolky, které žádaly rozpuštění nových států a obnovu těch starých. Tyto původně malé skupiny se postupně rozšiřovaly, až do nich patřil téměř každý občan nově vzniklých států. Téměř. Vláda a bohatí podnikatelé, jimž nový model světa zcela vyhovoval, se snažili hlasy obyvatel utišit. Dařilo se jim to až do teď. Právě povstání, která jsem viděla v televizi, se staly jiskrou, jež zažehla oheň v podobě světové války mezi bohatými a chudými. Války, která mi během jedné vteřiny vzala rodinu. Nemuselo se to stát, všechno je to moje vina. Rodiče i moji mladší sourozenci, Zuzka a Martin, mohli být v době, kdy přední část našeho domu srovnal se zemí granát, zastaralá výbušnina z dávných dob, schovaní v bezpečí krytu. Kdybych se nevrátila pro svůj náramek a oni na mě nečekali v předsíni, byli by tu teď se mnou. Slzy, které mi stékají po tvářích mi připomínají skutečnost, že mám obrovskou žízeň. Ze zoufalství se jazykem snažím nějaké slzy zachytit, ale k zahnání mé nezměrné touhy po jakékoliv tekutině to nepomáhá. Pořád slyším ohlušující výbuch, jež zapříčinil smrt celé mě rodiny. Všechny následující vzpomínky se mi vybavují jen v záblescích. Zoufalý pláč, pravděpodobně můj, i když si nepamatuji, že bych brečela, ruinu, která kdysi bývala přední částí našeho domu, Zuzančinu ruku, vykukující spod hromady trosek a pak také ulici orámovanou hořícími domy, po níž

3 jsem tak nějak automaticky utíkala do krytu, který jsme pořídili za úspory, původně určené na nové auto. Zajímalo by mě, jak to teď venku vypadá. Jak vlastně válka vypadá? Co ostatní lidé? Stihli se schovat, nebo ne? Mé dumání přeruší mocný záchvěv země a až příliš hlasitý výbuch. Nic neslyším, myslím, že mi výbuch poškodil sluch. Tohle nemohl nikdo přežít, nebo ano? Uvnitř mě se začíná probouzet nepříjemné tušení. Zůstala jsem snad posledním živým člověkem na světě?

4 03 Anna Betuštiaková CESTA VE SNU Haló, vzbuď se. Musíš hned vstát a jít do školy, jinak přijdeš pozdě. Rychlým pohybem ruky jsem si přetáhla peřinu přes hlavu a snažila se nevnímat otravný hlas svého budíku. Na mě nic takového nezkoušej, mladá dámo, jinak víš, co se stane. Ale ne, to opravdu nechci zažít. Stačilo mi pouze zavzpomínat na to ráno, kdy můj elektronický budík spustil ten šílený alarm, jenž mě postavil na nohy téměř ve vteřině. Vždyť už jdu, vrhla jsem ospalý pohled na malinký přístroj u mé postele. Prosila bych toasty a pomerančový džus. Jo, a taky si dneska do školy obleču sukni a nějaké tílko. Díky, prohodila jsem do prázdného bytu a přitom se snažila v rozespalosti nezakopnout o Rafa. Došla jsem přímo k lesklé skříni a čekala. V tom okamžiku se její dveře rozevřely a na ramínku visela tmavě modrá letní sukně a bílé tílko poseté malinkatými třpytkami. Popadla jsem kusy oblečení, které pro mě DSP vybral a zamířila do prostorné kuchyně. Lahodně jsem žvýkala křupavě upečený chléb, na němž se nacházel malinkatým písmem nápis DSP, neboli Domácí Spolehlivý Pomocník. No jo, on o sobě zkrátka musí neustále dávat vědět. Rozhlédla jsem se kolem a marně se snažila najít svoji identifikační kartu. Co si počnu? Bez ní se nedostanu ani z bytu. A co teprve do lébusu, tedy do létacího autobusu, ale nikdo mu tak neříká. Ne. Nesmím panikařit, nemohla bych ani na hodiny ve škole. Zběsilé pobíhání po bytě zřejmě rozrušilo dokonce i Rafa a tak se schoval do naší příruční zahrádky. Spokojené vrcení ocásku a skřípání koleček mi prozradilo, v čí tlamičce by se moje karta mohla nacházet. Promiň, Rafe, nedá se nic dělat, ale musím tě vypnout. Píp. Píp. Píp. Slyším přicházet jakoby z velké dálky. Poslepu nahmatám hranatou věc a zamáčknu knoflík. Převalím se ve své měkké posteli a pomalu procitám do nového dne.

5 04 Ondřej Barabáš, 14 let Stroj času Psal se rok 2013 a v Praze žil muž jménem Jan Hubička. Byl trochu jiný, on totiž moc rád kradl auta. Měl sice velmi dobře placenou práci, ale tato nezákonná činnost jej prostě bavila, byla pro něj něco jako koníček. Kráčel si to jednou po ulici a vtom uviděl auto, jenže ne ledajaké, ale takové zvláštní. Honzovi se strašně líbilo. Došel tedy k němu a uviděl, že klíčky jsou v zapalování, zkusil dveře a ty byly odemčené. Štěstěna mi dnes hodně přeje... pomyslel si Jeník. Najednou na něj někdo zakřičel: Hej, počkejte! Co si myslíte, že děláte? Jan rychle vlezl do automobilu a nastartoval. Zařadil zpátečku a chtěl ujet, jenomže místo toho, aby vycouval z ulice, rozhostila se tma...a kolem auta se začaly míhat prapodivné obrazy. V jednu chvíli viděl Honza nějakou neznámou ulici, poté lidi, které nepoznával, a krajinu, která se měnila, stejně jako podnebí a kultura obyvatel. Najednou si Jeník uvědomoval, že cestuje časem. Samozřejmě nechtěl skončit někde v pravěku, takže rychle šlápl na plyn. a hned zase brzdu. Jakmile vystoupil, zamumlal si pro sebe: Asi jsem to trochu přehnal. Ocitl se totiž na parkovišti a vedle něho stál bilboard a na něm se psalo: Blíží se konec 30. století! Musíme očekávat vesmírnou invazi... Když už byl v budoucnosti, chtěl se tam trošku porozhlédnout. Jeho město v budoucnosti jej opravdu zajímalo. Nejdřív šel do ZOO, zjistil, že je možné klonování, a tak se mohl podívat na různé dinosaury, mamuty i šavlozubého tygra. V muzeu si zas poklábosil s Komenským, Karlem IV. nebo s Masarykem. Ochutnal jídla a nápoje budoucnosti.vyzkoušel si 9D kino, ve kterém se opravdu vcítil do filmu. Užil si dva týdny na Marsu a uchvátilo jej robotí divadlo na Měsíci. Po měsíci úžasných zážitků se mu ale začalo stýskat po domově. Vrátil se tedy na parkoviště, došel k místu, kde nechal automobil a pěkně od plic zaklel. Auto bylo totiž pryč. Tak se stalo, že byl i zloděj okraden. Co se stalo s Honzou Hubičkou? Kdo mu vůz ukradl? Na tyto a další otázky se my odpověď stejně nedozvíme... leda tak v budoucnosti.

6 05 Nela Lusková, 11 let Rok 2033 Píše se rok Je mi 33 let. Za sebou mám střední i vysokou školu. Honosím se titulem Mgr. Mám svoji vlastní lékárnu na Měsíci. Před dvěma lety se mi narodil syn Jakub. S manželem jsme si pořídili své vlastní létací auto, ostatně jako každý normální člověk na Zemi. Auta jezdí... spíš létají... na bioplyn, ropa před sedmi lety došla. Když mi bylo dvanáct let, tak si každý myslel, že roboti ovládnou Zemi, ale nestalo se. Pár věcí se tu ale přesto změnilo, ale ne moc radikálně. Pořád jsme ve vesmíru sami, ale lidé bydlí v podzemí jako krtci. Šušká se, že kdyby vybouchl Temelín, tak je úplně jedno, jestli jsme na povrchu planety, nebo jsme se zavrtali do země. Každý má pidimobil, který je tenký jako papír. Všichni spolužáci ze základní školy jsou už dávno dospělí, každý má svůj vlastní život, a proto se moc nevídáme. Aďa se přestěhovala do Paříže... já do Prahy... a ostatní? Každý si našel ten svůj oblíbený koutek na Zemi. Pracuji na Měsíci, stejně jako většina lidí. Cesta do práce mi trvá hromadnou raketodopravou asi pět minut. Nevěřili byste, už jsme se tam docela zabydleli, můžeme tam dokonce i dýchat. Prostě a jednoduše, tahle doba je pro nás dobrá, ale už ne tak pro naši Zemi...

7 06 Denisa Šebestíková, 14 let, I těžká překážka se dá zdolat Pod pojmem budoucnost si každý představuje něco jiného. Jiné cíle a sny, za kterými jde. Moje sny jsou omezeny. Nemůžu chodit. Před rokem se mi stala autonehoda a já se ocitla na vozíku. Mohu být ráda, že jsem přežila, ale úplná výhra to není. Ještě před havárií jsem si přála být zpěvačkou, ale teď o tom začínám pochybovat. Jak bych na pódiu vypadala? Jen k smíchu! Miluju zpěv, prožívám ho celým svým srdcem. S každou písní zapomenu na bolesti v mém těle i na posměch ostatních dětí a litování všech. Z obou reakcí je mi špatně. Zprvu mě to skličovalo, někdy i rozplakalo, ale už jsem se s tím naučila žít. Skládám si písně. Většinou veselé a plné života, aby mi připomínaly, kolik je na světě radosti, i když už jí mám tak málo. Jsem v deváté třídě a je na mně, jakou cestou se rozhodnu jít. Moc ráda bych se dostala na konzervatoř, ale bojím se. Už mám zkoušky za sebou. Jsem nervózní. Každým dnem by měly přijít výsledky. Nevím, jestli to chci vědět, ale zároveň jsem zvědavá. Zajímá mne, jak jsem na ně zapůsobila, jak se jim líbil můj hlas, a hlavně... co říkali tomu vozíku... Emo... dopis! volá na mě z kuchyně mamka. V mžiku jsem u ní. Nesměle si beru obálku. Je to ona! vydechnu. Teď držím v ruce svoji budoucnost. Buď se dostanu a můj komplikovaný život bude o něco veselejší, nebo budu muset dělat nějakou jinou práci. Pomalu roztrhávám obálku. Třesou se mi při tom ruce. Rozevírám list... a čtu. Mamka mi zvědavě nakukuje přes rameno. Napjatě čtu... skvělá zpráva! Přijali mě, mami, já jsem se dostala! Budu zpěvačkou! jásala jsem. Nemůžu uvěřit, že si splním svůj sen. Od tohoto okamžiku se můj život změní k lepšímu. Nikdy nepřestávej věřit svým snům. I když jsi nějak nemocný, nevzdávej se. Tvoje vůle dokáže mnoho. Je jen na tobě, jestli tu dlouhou cestu plnou nástrah a překážek chceš podstoupit. Ty sám si píšeš svůj životní příběh.

8 07 Jakub Bartoš I nepatrný úsměv za to stojí Doba bude zlá, lidé bez peněz a práce, svět nebude vhodné místo pro výchovu našich potomků a vše bude jen a jen horší. Zhruba takhle vypadá reakce (bohužel většiny) mladých lidí, když se jich někdo zeptá na budoucnost a co od ní očekávají. V horším případě vám odpoví, že jim je to jedno a přitom v puse nechutně převalí žvýkačku. Následně se otočí a odchází s myšlenkami na opravdu důležité věci, což většinou znamená, jestli mají nejnovější iphone nebo jaké že oblečení si musí koupit. Protože to je přeci to nejdůležitější. Svým způsobem se jim nedivím. Lidé si sami vytvořili dnešní společnost do takové podoby, v jaké teď žijeme a pozitiv bychom mnoho nenašli. Ať už je ale doba jakákoliv, nyní je jen na nás, co se pokusíme udělat, abychom mohli do budoucnosti vyhlížet byť s nepatrným úsměvem. Protože proč bychom tu jinak měli být? Abychom se jen trápili a slepě kritizovali? NE. Zkusme se více zapojit do dění kolem nás. Sledovat, co se kolem nás děje, utvářet si názory a perspektivu. Udělejme něco pro sebe a něco proto, aby byla budoucnost díky nám lepší. Spousta lidí se zavírá do černé schránky obalené slepotou, hluchotou a jen plivou nadávky, urážky a kritiku. Tímhle způsobem věci nebudou lepší, a i když je někdy těžké udělat něco, co se zdá být beznadějné tak právě nyní musíme věřit, že se naše snaha jednoho dne projeví na společnosti. Rozbijte tu schránku. Otevřete oči a naslouchejte. Už jen tohle je maličkost, kterou může udělat každý a nějakým způsobem ovlivnit sebe i ostatní. Chtít vědět, poznávat a dělat něco, co má smysl. To je to, co potřebujeme. A teď si buď řekněte, že tohle byl jen chvilkový výplach mysli dospívajícího člověka nebo něco, co má smysl a nad čím bychom se měli zamyslet a začít něco tvořit. Já osobně volím to druhé.

9 08 Jan Bártů CESTA DO BUDOUCNOSTI Už víme, že svět jednou zanikne. Budu vám vyprávět příběh z doby třetího tisíciletí před koncem světa. Aktuality: V Americe se po celokontinentovém hlasování rozpustila vláda a vypukla občanská válka. V této době již čtvrtá. Na každém kontinentu kromě Evropy se válčilo. Evropa držela mír. Evropa byla jediný ostrov. Víte proč? Protože v roce 2588 bylo obrovské zemětřesení a mezi Evropou a Asií se vytvořila megapropast dlouhá přes 500 kilometrů, široká dvacet kilometrů a hluboká jeden kilometr. V Evropě se žilo krásně, nikde se nestřílelo ani neválčilo. Lidé si žili ve městech i na vesnicích. Létali svými auty na vodu si odpočinout na měsíc. Po jednom svém výletě jsem se díval na zprávy a tam jsem zaslechl, jak povídají: Kvůli nadměrné těžbě ropy v Mexickém zálivu se severní Amerika propadla do ocánu. To vše z dopisu poslaného časovou poštou.

10 09 Eliška Bendová Budoucnost Jmenuji se Ela a měla jsem sen o naší budoucnosti. Bude dobrá nebo špatná? Vzbudila jsem se a koukla jsem se na mobil, kolik je hodin, v tom jsem si všimla i data Došla jsem do kuchyně za rodiči a byli starší jako já. Co se to stalo? Zeptala se rodičů ale ty se na mě jen dívali a nekomentovali. Vyšla jsem ven a tam pusto. Stromy, tráva, keře byly žluté. Našla jsem leták, na kterém bylo napsáno: Lidé se bojí, hurikán obletěl už celý svět! Voda dochází, dožijeme se zítřka? Z druhé strany bylo: Ten kdo nemá počítač, jako by nebyl! Všichni si mysleli, že budoucnost bude lepší a lepší létající auta a další. To není možný! Zvedl se prudký vítr a já běžela domů, strašně jsem se bála. Pak jsem se vzbudila a jen řekla: TOHLE SE NIKDY NESMÍ STÁT!

11 10 Alois Medek Cesta do budoucnosti Je rok 2022 a po dlouhých letech zkoumání se na planetu Mars vydává první loď s lidskou posádkou. Let MARS 01 je plánován na jako pocta prvnímu přistání na Měsíci a pokud se vše zdaří, doletí loď Phobos k Marsu do 29 hodin. Velitel lodi, plukovník Mark Arens, pilot a kosmonaut, spočinuvší již třikrát na Měsíci, kontrolující již asi po sedmé během poslední hodiny kokpit a skafandry, není zcela ve své kůži. Není divu, povede nezkušenou posádku, která i přes své výtečné hodnocení ještě neabsolvovala jedinou vesmírnou misi. To ale nebyla jediná věc, která plukovníka zneklidnila. Má se jednat o první mezinárodní vesmírnou misi v dějinách, když nepočítáme stanici ISS. Pilot Mike Sanders byl součástí jeho týmu z poslední expedice a tak ho dobře zná, ale schopnostem navigátorky Alisi Ivanové zatím zcela nevěřil a mladému inženýrovi Curthu Vernerovi už vůbec ne. Tak už aby to bylo za mnou! řekl si pro sebe a vyšel ven z lodi. V těchto dnech byl největší zájem novinářů z celého světa zaostřen na Kennedyho vesmírné středisko a kolem centra stály masy lidí těšící se na 1. let Země Mars. Posádka již byla v kokpitu a dokončovala předstartovní procedury. Rezervní kyslíkové nádrže naplněné. Přídavné palivové nádrže zapojeny a připraveny. Stabilizační kotva aktivní, hlavní motory běží na 40 %. Tak zněly poslední odpovědi na velitelův rozkaz: Hlášení! Arens byl spokojený, stručné a rychlé odpovědi jeho podřízených se mu zamlouvaly. Tak, je čas startovat, řekl si pro sebe a do vysílačky sdělil: Phobos kontrolní věži: všechny systémy fungují. Jsme připraveni ke startu! Obratem začalo odpočítávání a se slovem start byla uvolněna stabilizační kotva a motory se rozburácely na maximum. Během několika sekund se loď ztratila všem z očí a zamířila si to k Marsu. Tak to bychom měli, řekl si Arens a dodal: Teď to bude ještě zajímavější.

12 11 Andrea Mánková Cesta do budoucnosti Svou budoucnost si představuji jako něco neobvyklého, a to, co můžu zažít jenom já. Lidé mají různé představy o své budoucnosti. Někteří chtějí lásku do konce života, jiní touží po malém domku se psem či kočkou. Člověk si může svou budoucnost naplánovat, ale někdy se to nevyplní podle jeho představ. Jak se vyvíjíme a poznáváme nové věci, sny se nám mění. Dokážu si představit hezkou budoucnost a vím, že cesta nebude jednoduchá a že bude plná překážek. Překážky jsou od toho, abychom je překonali a vzali si z nich ponaučení. Moje cesta do budoucnosti má tři směry: běžecké lyžování, floristika a letuška. Běžecké lyžování mě hodně baví i přesto, že ve skutečnosti je to velká dřina, disciplína a odříkání. Živit se sportem profesionálně není snadné. Floristika a aranžování je velmi zajímavá práce. Láká mě představa floristických soutěží, nových trendů v aranžování. Letuška je pro mě lákavá cesta do budoucnosti. Představa létat do Ameriky, na Nový Zéland či Kapverdské ostrovy je neuvěřitelná. Krásné účesy, společenské vystupování, nádherné oblečení, mluvit plynule několika jazyky. Možná nevýhodou mohou být partnerské vztahy, jelikož práce letušky je časově náročná. Lákadlem je obletět celý svět a podívat se i tam, kam se jen tak snadno nedostaneme. Každý den přemýšlím, co by bylo pro mě nejlepší. Moc si přeji, aby se vyplnily mé sny a cesta do budoucnosti nebyla moc trnitá.

13 12 Cesta do budoucnosti Beníčková Adéla Občas někdy přemýšlím, jaké je to v budouclosti, ráda si pak vymýšlím, celý svět bez lidské zlosti. Zdravé lesy, hodně zvěře, čistou vodu, ovzduší, nepřemýšlet o nevěře, krásný pocit na duši. Nevím, zda se tato přání vůbec někdy vyplní, nemám ráda lidské lhaní, osud se však naplní. Kdybych třeba někdy mohla nastartovat raketu, odletět do budoucnosti a zjistit, jak je to tu. Po návratu z velké dálky na procházku šla bych ven, moje přání o budoucnu je však zatím jenom SEN.

14 13 Adriana Beránková, 9 let Cesta do budoucnosti Jednoho slunečného dne trávila Tea, devítiletá holčička, se svým bratrem Erikem krásné odpoledne u babičky na zahradě. Hráli si na schovávanou. Pikal Erik. Tea si našla úkryt pod svěšenou, hustou vrbou, když tu náhle si všimla výrazně rudého tlačítka na starém kůlu. Na nic nečekala a vykřikla: Eriku, Eriku! Erik se zděsil, a proto za ní rychle běžel. Když se dozvěděl o tlačítku, měl z toho radost. Děti neváhaly ani vteřinu a společně ho stiskly. Čekaly s napětím, co bude dál. Podívaly se na sebe a najednou se ze země začala rodit veliká, třpytící se oranžová cesta vedoucí k oblakům. Tea s Erikem se nestačili divit. Vyrazili. Čím výše stoupali a stoupali, tím jim bylo chladněji. Po nekonečné cestě se před jejich očima zjevil obrovský ostrov. Nad ním stál nápis BUDOUCNOST. Děti bojácně vstoupily na hliněnou zem, a když se otočily, cesta zmizela. Ostrov byl plný smutných lidí. Nad jejich hlavami se vznášeli maličkatí tvorové, velcí asi jako prostředníček. Měli malinkaté, robotické botičky, ze kterých šlehaly žlutočervené plamínky. Tea a Erik dostali strach. Když se nejistě otočili, zírali na ně dva roboti. Já jsem Tea a to je Erik., šeptla jemným hlasem Tea. Vítejte v budoucnosti, my jsme Midar a Ester, řekli. Měli spolu stánek s názvem Avosam aknyčit, což byla masová tyčinka, kterou prodávali. Dětem chutnala, ačkoliv ji neznaly. Všechno v budoucnosti bylo neznámé. Všechno bylo z kovu a železa, všechno mělo různé vysílače a satelity, všechno to různě blikalo a všechno to vydávalo nějaké zvuky. Vtom se začala třást zem, foukal vítr a v hustě šedé mlze se objevilo něco velikého s červenýma očima. To je Antybod 5000, řekla Ester. Král naší země, dodal Midar. Antybod 5000 podal dětem do rukou listinu, pousmál se a v temné mlze zmizel. Když si děti listinu přečetly, pochopily, že se musí vrátit domů, aby mohly předat vzkaz od krále budoucnosti lidem tady na Zemi. Král je totiž žádal o lepší chování k přírodě, zvířatům, věcem a k sobě navzájem, protože jen tak se může budoucnost pro všechny zlepšit. Najednou se zase objevila záře třpytivé oranžové cesty. Děti na nic nečekaly, rozloučily se s roboty a utíkaly domů. Vše povyprávěly rodičům a ti jim s předáním vzkazu pomohli. Erik s Teou doufají a věří, že budoucnost bude lepší!

15 14 Kateřina Bobková Cesta do budoucnosti Byl krásný letní den. Procházela jsem se po lese a najednou se přede mnou objevila jeskyně. Nikdy předtím jsem ji zde neviděla. Po krátkém zaváhání jsem vešla dovnitř. Na zdech byly namalovány tajemné symboly. Neměla jsem ani zdání, co znamenají. Odtud vedla pouze jedna chodba. Kráčela jsem dál a brzy jsem zjistila, že tato chodba se rozvětvuje. Vstoupila jsem do jedné z nich. Když jsem z ní vyšla, spatřila jsem jen zničenou přírodu. Tekl zde malý potůček, ale měl tak špinavou vodu, že v něm nebyla ani rybička, a cítila jsem z něho nějaké chemikálie. Nikde nebylo jediné zvíře, ba ani motýlek. Byl to smutný pohled. Nedaleko odtud leželo městečko. Chtěla jsem vědět, kde to jsem, a tak jsem se tam vydala. Dorazila jsem do města. Všude samá technika. Zjistila jsem, že je rok Uvědomila jsem si, že ta tajemná jeskyně mě posunula o 100 let do budoucnosti. Zajímalo mě, jaká je tato doba, a proto jsem se poohlédla po městě. Byla zde spousta nových věcí. Vzduchem létala přenášedla, která přenesla člověka, kam jen chtěl. A spousta jiné techniky a robotů. Obchody byly plné věcí, které nikdo nepotřeboval. Lidé na sebe ani na své blízké neměli vůbec čas. Také jsem postřehla, že nikde nebylo žádné hřiště. Rodiče si nehráli se svými dětmi. Usilovně pracovali na vymýšlení nových věcí, které by jim usnadnily život, ale nevšimli se, že při tom ničí poslední zbytky přírody. Na polámaných lavičkách smutně posedávali staří lidé, kteří vzpomínali na své dětství. Bylo mi z toho úzko, a tak jsem utíkala zpátky do jeskyně. Běžela jsem dlouhou chodbou a chtěla jsem se co nejrychleji dostat ven. Omylem jsem však vběhla do jiné postranní chodbičky. Když jsem se znovu ocitla venku, oněměla jsem úžasem. Všude rostly nádherné stromy, kolem poletovali krásní barevní ptáci a motýli. Jakmile jsem popošla pár kroků, uviděla jsem mezi stromy malou vesničku. Pomyslela jsem si, že se snad nacházím v minulosti, jen jsem nevěděla v jaké době. Najednou ke mně přišla malá dívenka, která mě zavedla do vesnice. Cestou mi vyprávěla o životě ve vesnici. Všichni měli skromné příbytky, ve kterých žila vždy celá velká rodina dospělí, jejich děti, rodiče a někdy ještě i prarodiče. Staří lidé hlídali malé děti, hráli si s nimi a předávali jim své zkušenosti. Dospělí lidé přes den pracovali buď přímo ve vesnici, nebo v blízkém městě. Protože však vyráběli jen tolik, co spotřebovali, měli ještě čas na své děti a rodiče. Úzkostlivě chránili svoji nádhernou přírodu. Prababička té dívky mi vyprávěla, co se vlastně stalo. Lidé si před mnoha lety v honbě za penězi, mocí a novými vynálezy zničili všechno krásné kolem sebe nejprve přírodu, vztahy mezi lidmi a nakonec celou svoji civilizaci. Zbylo pouze pár tisíc zubožených lidí. Lidé se museli uskromnit, změnit své myšlení a chování. Snažili se zachránit poslední zbytky přírody a po dlouhé snaze se jim to podařilo. Uvědomili si, že pokud se chtějí mít dobře a být šťastní, nesmí ji už dál ničit.

16 Do krajiny se znovu vrátili ptáci, motýli a ostatní zvířata. Lidé se dožívali velmi vysokého věku, jelikož jedli zdravé potraviny, žili v čistém prostředí, a dokonce nahradili nezdravé věci, vytvořené v naší době, za zdravé výrobky z ovoce. Přebytky potravin lidé z venkova vyměňovali za věci vyráběné ve městě. Lidé byli velmi přátelští a pohostinní a bylo mi mezi nimi dobře. Po návratu domů jsem se do této krásné doby vracela často, a to nejen ve vzpomínkách.

17 15 Michaela Candrová, 7 let Sen a fantazie Je ráno. Ráno jako každé jiné. Vstávám z postele a vidím, že můj pokoj je celý šedobílý. Někdo mě zdraví: Do-bré-rá-no," jako by mluvil počítač.,,ááá co se to dějě?!" Ne-mu-síš-se-bát," odpovídá ten někdo. Vyskočím z postele a běžím se obléknout do své šatny, ale šatna nikde. Z plechové zdi se vysouvá něco, co vypadá jako... Moje šatna!" křičím radostí. Vybíhám z pokoje, ale najednou: Buch!" Ohlušující rána mě sráží k zemi. Je to divné, ale mezi otevřenými dveřmi něco je. Zvedám se a všímám si, že vedle dveří je malá tabulka s tlačítky. Jdu k ní. V jednom sloupci je tlačítko s názvem door". Mačkám na něj a ono krátce zapípá: Jste-moc-blíz-ko! Po-po-jdě-te-o-je-den-krok-zpět!" Poslechnu a vrátím se o krok zpět. Mezi dveřmi se roztahuje cosi, co vypadá jako průhledný plech. Rychle tím procházím, a jakmile jsem krok za tím, zavírá se to. Běžím po schodech. Ale co se to děje? Já neběžím, já jedu!" křičím a stojím na eskalátorech, které mě vyváží před dům. Stojím u domu, který znám už od malinka a díky těm všem změnám si připadám jako Alenka v říši divů. Je všední den, musím do školy. Procházím kolen domů, které mají divné kovové ploty. Autobusová zastávka je plná dětí. Všichni mají v ruce něco, co se podobá ipadům. Ptám se jich, co to mají a všichni jednohlasně odpovídají: Mikropad." Autobus téměř nepoznávám. Chci zaplatit, jenže nemám komu. Není tam ani sedačka, ani volant, ani řidič. Jdu si sednout. Autobus se pomalu rozjíždí. Má tři řady sedaček a na konci je velký bufet s automaty. Konečně jsme v Třeboni. U domů nejsou kovové ploty! Spolužáci mají telefony a ne mikropady! Můj sen končí. Jsem ve škole. Jsem ráda, že jsem opět v našem barevném světě bez kovových plotů a vysouvacích šaten. Ten svět není tak dokonalý, ale je náš.

18 16 Karolína Koubová, 14 let Cesta do budoucnosti Probouzím se na neznámém místě. Vypadá, jako by ho právě opustila krutá válka. Rozhlížím se kolem. Já to místo poznávám! Tady bývaly dřív schody našeho domu, kde jsme sedávali s kamarády, smáli se a pošťuchovali. Tady bývala zahrada, kam jsme lezli pro jablka. A všude ticho, ani jeden jediný zvuk, ani jeden jediný pohyb. Rozběhla jsem se k místu, které jsem vždy milovala. Doufala jsem. Tak zoufale jsem doufala, že alespoň tohle místo zůstalo neporušené, zůstalo živé. Běžela jsem bývalým lesem. Teď šedým a pustým. Ohořelá tráva, mrtvé pahýly stromů, žádné zvíře, brouk. Nic. Les byl stejný jako všechno ostatní. Padla jsem na kolena, skryla tvář do dlaní a slzy nechala volně stékat po tvářích. A pak - téměř neslyšný krok na troskách přírody, kterou jsem milovala.vstala jsem a vydala se za zvukem. Na zemi seděla vrásčitá stařenka se skloněnou hlavou. Vítej dítě, zašeptala a zvedla ke mně pohled kalných, prázdných očí. Kde kde jsou všichni? koktám vyděšeně. Vidíš snad někoho? řekla se smutným úsměvem na rtech. No ne. Jak jak dlouho už tady sedíte? Čas pro mne přestal existovat už dávno, dítě. Napadla mě příhodnější otázka: Jaký je vlastně rok? Jak už jsem řekla - čas pro mne ztratil smysl. Poslední rok, který si vybavuji, byl myslím Strnula jsem. Tohle že má být naše budoucnost? Pod budoucností jsem si vždycky představovala nepřirozeně přetechnizovaný svět. Ale tohle?! To by mě ani ve snu nenapadlo. A co co se tady stalo? zeptala jsem se. Tady? Kéž by jen tady. Na celém světě už nenajdeš jediné místo, které by vypadalo jinak. Ona... ona tady propukla válka? Stařenka se začala hořce smát. Kéž by tomu tak bylo. To bychom měli ještě naději. To lidská chamtivost, neuváženost, sobeckost zavinila zkázu lidstva. Dítě,věříš, že tady na Zemi ještě existuje nějaký život? Přísahala bych, že mi její slepé oči vidí až do duše. Naskočila mi husí kůže. Rozhlédla jsem se kolem. Ne. V tomhle světě už umírá i naděje.

19 Ne, vyřkla jsem nahlas své úvahy. Pleteš se, pousmála se. Zbyl. Jeden jediný. A ty ho musíš chránit! Spolu zabráníte úplné zkáze lidstva! Musíš na něj dávat pozor, nebo svět přijde o ten nejkouzelnější zvuk odmlčela se a pozvedla ke mně spojené dlaně, o ptačí zpěv. Rozevřela dlaně a v nich spal schoulený Modrý drahokam. Ptáčátko. Beze slova jsem si ho od stařenky vzala. Otevřelo oči, zvedlo hlavičku, podívalo se na mě, otevřelo zobáček a zacvrlikalo. Byl to ten nejkouzelnější zvuk, jaký jsem kdy slyšela. A teď utíkej, běž! vykřikla. A já jsem poslechla. Běžela jsem, i když jsem vlastně netušila kam. Jen jsem vnímala tlukot srdíčka mého Modrého drahokamu. S trhnutím jsem otevřela oči. Ležím ve své posteli. Byl to jen sen, bujná fantazie. Bohudík, spadl mi kámen ze srdce. Otočila jsem se zády ke zdi a v tu chvíli jsem ho uviděla. Schoulený, vystrašený ptáček seděl na mém stole. Modrý drahokam!

20 17 Antonie Nýdlová 6.A (11let) Cesta do budoucnosti Vítám vás, jmenuji se Roman Lukáš. Je mi 25 let. A teď vám budu vyprávět příběh o tom, jak jsem cestoval do budoucnosti. Bylo mi 12 let a přál jsem si, abych byl vynálezce. Pořád jsem něco vynalézal a všichni se mi smáli. Hele támdle jde ten kluk, co si o sobě myslí, že je vynálezce, smáli se mi. Velmi mě to trápilo, ale skoro jako na truc jsem vynalézal čím dál víc. Moc jsem toužil sestrojit auto, které by cestovalo do budoucnosti. Já jim dám, že nic neumím, říkal jsem si. Vynaleznu ho a pak se budu smát já. Spojil jsem dva obvody a prásk. Vybuchly mi v ruce tak silně, až jsem měl černou hlavu a vlasy mi trčely úplně všude. Tu slyším z kuchyně hlas. Byla to moje maminka a volala na mě: Romane, co to děláš tam nahoře a co je to tam za rány? Ale nic, mami řekl jsem. Tak se tedy pojď najíst a pak už půjdeš spát, dodala. Když jsem šel druhý den do školy, bylo vše jako obyčejně. Posmívali se mi a já jsem šel domu hned zase vymýšlet další díly auta budoucnosti. Když jsem konečně vyrobil všechny kusy a spojil jsme je v jedno, zkusil jsem auto spustit. Poprvé nic, podruhé nic a potřetí auto začalo svítit a blikat. Když jsem se rozkoukal, najednou jsem se ocitl v nějakém pralese. To je divná budoucnost, říkal jsem si. A tu najednou jsem uslyšel křik, ale nebyl to lidský křik. V tu chvíli jsem ani nevěděl, čí to je křik. A v tom naproti mě běží dinosaurus, jen tak tak jsem se uhnul, aby mě nesrazil. Utíkal jsem zpět k autu, ale v tom mě něco vzalo a zvedlo mě to do výšky a odnášelo mě to pryč od auta. Když mě to konečně pustilo, pohlédl jsem vzhůru. Dinosaurus, který mě donesl kamsi pryč byl stegosaurus. Pořádně jsem se rozhlédl, kde to jsem a zjistil, že mě asi donesl do svého hnízda, abych si hrál s mláďaty. Když jsem se snažil utéct, mláďata začala křičet a brečet a jejich máma mě uchopila opatrně do zubů a vrátila mě do hnízda. Čekal jsem až do večera, dokud mláďata i máma neusnuly. Když usnuly, potichu jsem se vytratil. Už jsem byl dost daleko, když jsem začal utíkat k autu. Nebylo to daleko, jenom pár kroků. Přiběhl jsem k autu a okamžitě jsem s ním zmizel. A byl jsem zase doma. Mamka mě zavolala k večeři a šel jsem spát. Rodičům jsem se o tom nezmínil, nevěřili by mi. Druhého dne byla sobota a tak jsem okamžitě po snídani šel k autu, předělat ho. A tak jsem předělával asi pět hodin a pak jsem se znova odhodlal spustit ho. Zablesklo se a já i s autem jsme zmizeli. Objevil jsem se opět doma. Docela mně to překvapilo, myslel jsem si, že se to asi nepovedlo. Stál jsem ve svém pokoji a v tom se otevřely dveře a vešel jsem já. Skoro jsem vykřikl, zdálo se že mě moje já nevidí. Poznal jsem že, můj plán dostat se do budoucnosti se zatím nedaří, a tak jsem znova sedl do auta a zmizel. Doma jsem poznal hned, jak jsem vyšel z pracovny kde jsem dělal na svém autě, že jsem se svým autem dostal o deset minut dopředu, protože v té době jsem také vstoupil do pokoje. Tak zítra to auto předělám znovu a doufám, že se dostanu do budoucnosti, řekl jsem.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, a Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, a Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně Píšu, píšeš, píšeme sborníček vítězných prací literární soutěže pro děti, kterou v rámci projektu Klubu dětských knihoven SKIP ČR pořádají veřejné knihovny Zlínského kraje: Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana

Více

Texty s láskou autorské texty. Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence.

Texty s láskou autorské texty. Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence. Texty s láskou Texty s láskou autorské texty Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence. Redakce: Jan Bušta, Alena Mikulíková Sazba a design: Jan Bušta Korektury: Alena

Více

Sborník nejlepších literárních prací

Sborník nejlepších literárních prací Tajuplná Litovel Sborník nejlepších literárních prací O CENU JOSEFA JUNGMANNA 1. ročník 2012 Eva Nováková, 9.A Tajuplná Litovel svou minulost skrývá, odvál ji čas, v jejím nitru však stále přebývá.. Ivana

Více

Vyškovský cedník 2014

Vyškovský cedník 2014 Vyškovský cedník 2014 Sborník oceněných prací literární soutěže pro děti a mládež Vyškovska Tři brány komunitní nadace pro vědění, umění a civilizaci Klub přátel KKD Knihovna Karla Dvořáčka 2 Obsah Úvodní

Více

Píšu povídky, píšu básně, je mi těžko, je mně krásně. Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti

Píšu povídky, píšu básně, je mi těžko, je mně krásně. Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti Píšu povídky, píšu básně, je mi těžko, je mně krásně Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti 2015 Píšu povídky, píšu básně, je mi těžko, je mně krásně ke 140. výročí postavení uherskohradišťské

Více

I průmyslovák někdy potká anděla...

I průmyslovák někdy potká anděla... I průmyslovák někdy potká anděla... Kolektivní práce studentů SPŠST Praha 1, scenáristika, 2. 3. ročník, 2011 1 Zlatý Anděl je budova, které získala titul Stavba roku 2001 a stála na počátku komplexní

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK ŠKOLÁK Číslo 2 Ročník šestý 2013 Před devíti lety jsme sem nastoupili jako malé děti, které se uměly sotva podepsat. Dostali jsme na krk šňůrku s beruškou, a i po ní jsme byli pojmenovaní. Přišli jsme

Více

Laketown. 1. ledna. Lovec vzdechů

Laketown. 1. ledna. Lovec vzdechů 1. ledna Laketown 2003 Městečko Laketown je poklidné místo, kde se krásně žije, kde jsou vždy milí lidé a kde existuje dům, jehož minulost je temnější, než tma v pytli. Skupina teenageřů se musí spojit,

Více

Menšiny mezi námi 2009

Menšiny mezi námi 2009 Menšiny mezi námi 2009 Obsah Editorial předsedkyně ROMEA, o. s. 2 Předmluva koordinátora projektu 3 Výtvarná část kategorie do 10 let Zuzana Gorolová, Jan Kica, Kateřina Bačová, Eva Horváthová, Mario

Více

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo Příběhy Třetí sféry: Temní mágové Jakub Jiří Rýdlo úvod Toto je teprve moje druhá knížka, tak možná bude obsahovat ještě relativně dost chyb a překlepů. Co je ale hlavní, pokusím se o skutečně kvalitní

Více

2013/2014 ALMANACH ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ (6. A, 6. B, 7. B, 8. A, 8. B) Zpracovala Mgr. Jana Táborková ZŠ jazyků Karlovy Vary

2013/2014 ALMANACH ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ (6. A, 6. B, 7. B, 8. A, 8. B) Zpracovala Mgr. Jana Táborková ZŠ jazyků Karlovy Vary 2013/2014 ALMANACH ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ (6. A, 6. B, 7. B, 8. A, 8. B) Zpracovala Mgr. Jana Táborková ZŠ jazyků Karlovy Vary MINIPROJEKT 6. TŘÍD BÁSEŇ (6.A, 6.B) 2 MINIPROJEKT NA ZÁŘÍ/ŘÍJEN BÁSEŇ (6.A, 6.B)

Více

Sborník vítězných prací z literární a filmové soutěže

Sborník vítězných prací z literární a filmové soutěže Sborník vítězných prací z literární a filmové soutěže Muzeum Fráni Šrámka, 2012 www.franasramek.cz Vážení čtenáři, vážené čtenářky, milí autoři a milé autorky, během roku 2011 a 2012 prošlo Muzeum Fráni

Více

POVÍDÁNÍ VE TMĚ. Almanach literárních a výtvarných prací dětí z Považské Bystrice a Rožnova pod Radhoštěm

POVÍDÁNÍ VE TMĚ. Almanach literárních a výtvarných prací dětí z Považské Bystrice a Rožnova pod Radhoštěm POVÍDÁNÍ VE TMĚ aneb když je černá hodinka, povídá si rodinka Almanach literárních a výtvarných prací dětí z Považské Bystrice a Rožnova pod Radhoštěm 2011 Natália Deáková Svetlonos Martin Rezák Rozprávanie

Více

Ilustrace Julia Lurfová Pohádky sebrala Julia Lurfová

Ilustrace Julia Lurfová Pohádky sebrala Julia Lurfová Ilustrace Julia Lurfová Pohádky sebrala Julia Lurfová Julia Lurfová SALIGAJ 1. kapitola Byla jednou jedna dračice, která hledala místo pro nakladení vajec. Nikde ale nebylo to vhodné místo.dračice to pozná

Více

Vyšlo ve Středisku volného času Bájo Česká Skalice v dubnu 2011

Vyšlo ve Středisku volného času Bájo Česká Skalice v dubnu 2011 ČALAMÁDA - SPECIÁLNÍ LITERÁRNÍ ČÍSLO - ZLATÁ SLOVA Č A L A M Á D A S m ě s z a j í m a v é h o č t e n í v e v y s m á t é m n á l e v u Vyšlo ve Středisku volného času Bájo Česká Skalice v dubnu 2011

Více

Pohádky. pro Rytíře řádu čtenářského

Pohádky. pro Rytíře řádu čtenářského Pohádky pro Rytíře řádu čtenářského 1 Pohádky pro Rytíře řádu čtenářského napsali a ilustrovali žáci 9.A a 9.B ZŠ Proseč - školní rok 2013/2014 jako součást projektu k rozvíjení čtenářské gramotnosti připraveného

Více

Soutěž Daniel 2012-2013 - literární část

Soutěž Daniel 2012-2013 - literární část Soutěž Daniel 2012-2013 - literární část Výsledková listina I. kategorie (8. a 9. ročník ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) Pořadí Autor příspěvku Rok nar. Adresa školy (kraj) Název příspěvku

Více

Copyright Vanessa Dargomm, 2003

Copyright Vanessa Dargomm, 2003 Vanessa Dargomm Horský Štít Mystický román Copyright Vanessa Dargomm, 2003 Tato kniha je dostupná na www stránkách Vzestupu (http://vzestup.stesticko.cz/). Je možné ji volně rozšiřovat za předpokladu,

Více

Úvod do literárně-výtvarného soutěžení

Úvod do literárně-výtvarného soutěžení Úvod do literárně-výtvarného soutěžení Důvod, proč psát úvod, může být dvojí: chválit vás a ponoukat k další tvorbě a doufat, že nezpychnete a nezakrníte; anebo kritizovat vás a zasypávat radami a doufat,

Více

Eva Wagenknechtová 3.A O jahodové chaloupce

Eva Wagenknechtová 3.A O jahodové chaloupce Eva Wagenknechtová 3.A O jahodové chaloupce V jednom malém domečku žil otec a matka. Neměli žádné děti. Až jednou se probudili a u nohou matky bylo malé nemluvně. Dali mu jméno Lili. Dorůstala a byla hezčí

Více

Text a ilustrace - Kateřina Trněná. Text a ilustrace jsou chráněny autorským zákonem.

Text a ilustrace - Kateřina Trněná. Text a ilustrace jsou chráněny autorským zákonem. Svítání nad Tamwôlem Text a ilustrace - Kateřina Trněná. Text a ilustrace jsou chráněny autorským zákonem. Při přepisování jsem zjistila, že tato směs volných asociací a symbolů není kniha, ale sen. Věřte

Více

oho jarního rána bylo nebe průzračné, modré a jiskřivé. Slunce se třpytilo a k zemi se

oho jarního rána bylo nebe průzračné, modré a jiskřivé. Slunce se třpytilo a k zemi se Findë úruva Anna Koroleva lostris.net Místo: Menegroth, Doriath Doba: První věk, ~ od 1012 do 1100 T oho jarního rána bylo nebe průzračné, modré a jiskřivé. Slunce se třpytilo a k zemi se snášel sněhobílý

Více

Adventní cestička. Lucie a Josef Civínovi Ilustrace Jana Vaňková www.kanan.cz

Adventní cestička. Lucie a Josef Civínovi Ilustrace Jana Vaňková www.kanan.cz 1 Adventní cestička Lucie a Josef Civínovi Ilustrace Jana Vaňková www.kanan.cz 2 Úvod Jak na to Smyslem této cestičky je seznámit děti s životy některých svatých, z nichž by si mohly vzít příklad. Večer

Více

Únos na planetu Thiaoouba. Michel Desmarquet

Únos na planetu Thiaoouba. Michel Desmarquet Únos na planetu Thiaoouba Michel Desmarquet Může zdát jako pohádka, ale přečtěte si všechno a poznáte spoustu moudrosti. Pokud by to bylo všechno jen vymyšlený příběh, je naplněn pozoruhodným starobylým

Více

Voda pro potraviny. Důležitost vody

Voda pro potraviny. Důležitost vody Důležitost vody Voda je důležitá říká maminka, ale jak moc důležitá, jsem se dozvěděla až nedávno. Byla jsem v létě o prázdninách u babičky a venku byl krásný den, tak jsem se šla na chvíli projít ven.

Více

Ze šuplíku fantasie. 2. sborník

Ze šuplíku fantasie. 2. sborník Ze šuplíku fantasie 2013 2. sborník 2. sborník literární soutěže Ze šuplíku fantasie 2013 Střední škola KNIH, o. p. s. Globální vzdělávání pro udržitelný rozvoj v sítí spolupracujících škol, obce a ekologických

Více

5. ročník literární soutěže

5. ročník literární soutěže Ústecký parlament dětí a mládeže Sdružení dětí a mládeže Tilia Ústí nad Labem Dům dětí a mládeže Ústí nad Labem za podpory Města Ústí nad Labem pořádali 5. ročník literární soutěže Vážení čtenáři, spisovatelé,

Více

Vyškovský cedník 2010

Vyškovský cedník 2010 Vyškovský cedník 2010 Sborník oceněných prací literární soutěže pro děti a mládež Vyškovska Tři brány komunitní nadace pro vědění, umění a civilizaci Knihovna Karla Dvořáčka 2 Obsah Úvodní slovo ředitelky

Více

Marilyn Pappano PRVNÍ KAPITOLA

Marilyn Pappano PRVNÍ KAPITOLA VÁNOČNÍ USMÍŘENÍ Marilyn Pappano PRVNÍ KAPITOLA Rebecca Wilsonová stála před vysokým zrcadlem v koupelně a při pohledu na svůj odraz pokrčila nos. Oblečení, které si vybrala, bylo v pořádku - pouzdrové

Více