Jak správně vybrat TV

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jak správně vybrat TV"

Transkript

1 Jak správně vybrat TV aneb NENECHTE SE OKLAMAT!

2 Autoři_ Roman Svoboda Vladimír Kaděra Václav Vozáb Tomáš Malík Obsah_ 1. Předmluva Obecné principy a funkce TV 02 Historický vývoj ČB, CRT, Trinitron, Flat 02 Moderní trendy 03 LCD 03 Plasma 06 3D televize 08 OLED 11 Projektor Nejběžnější funkce TV Parametry Konektivita Běžně dostupné značky TV v ČR Typy a rady při výběru domácího systému 50 Obecná doporučení 51 Low-end ( nižší cenová třída ) 55 Mainstream ( střední cenová třída ) 56 High-end ( vysoká cenová třída ) Rejstřík Slovo závěrem 60

3 #1 Předmluva_ Máte zájem o nový televizor? Chcete vědět, co kupujete? Pak právě pro Vás je příručka určena! Příručky MULTIMÉDIA jsou vždy zaměřeny na určitý druh produktu a kladou si za cíl seznámit čtenáře s jeho základními rysy a úskalími při jeho výběru. Příručka, kterou držíte v ruce je zaměřena na televizory. Podle čím dál více se potvrzujících zkušeností s nákupem moderních multimédií, jde většině nekvalitně proškoleného personálu při prodeji v obchodech převážně o co největší zisk a až v poslední řadě o přínos a užitečnost výrobku pro nás zákazníky. Tato příručka si klade za cíl, připravit čtenáře na nákup nových televizorů, které budou splňovat právě to, co od nich očekávají. Budete postupně seznámeni s vývojem televizních přijímačů od dob dávno minulých, až po dnešní vyspělé a leckdy velice složité technologie. Příručka Vám usnadní orientaci mezi velkým množstvím zkratek a odborných termínů, které jsou dnes s nákupem televizoru spojeny a v neposlední řadě si Vám dovolíme doporučit několik modelů, rozdělených dle cenových kategorií. Nezáleží na Vašem věku ani finančním zajištění, příručka poskytne mnoho cenných rad všem, kteří mají o koupi nového televizoru zájem. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 1 Jak správně vybrat TV?

4 #2 Obecné principy a funkce TV_ Historický vývoj První televizní přístroj byl mechanický a využíval otáčivý Nipkowův kotouč, jehož princip je zachován u televize až dodnes. Obraz se vzorkoval za pomocí průzorů v otáčivém kole (Nipkowův kotouč), na jednotlivé body, které byly následně zobrazeny na obrazovce reverzním způsobem za pomoci dalšího Nipkowova kotouče, jenž byl synchronizován s prvním, kterým se obraz snímal. Následně byl mechanický princip nahrazen elektronkami a k obrazu přibyl i zvuk. V televizorech se používala klasická televizní obrazovka na bázi katodové trubice, kde katodové dělo pálí elektrony do povrchu obrazovky pokrytého luminoforem (speciální vrstva měnící energii elektronů na viditelné světlo). Tato technologie je známa pod označením CRT (Cathode Ray Tube), kterým jsou označovány i televizory, které ji využívají. Televizory byly nejprve černobílé a záhy byly nahrazeny barevnými, které využívají skládání červené, zelené a modré barvy do výsledných barev. Zobrazovací plocha televizoru nebyla původně plochá ale vypouklá díky použité technologii, která však po zdokonalení umožňovala zobrazovat obraz i na rovnou plochu. Tyto televize nesly označení CRT FLAT. Z domácností je vytlačily dnes běžně používané plazma televizory fungující na principu elektrického proudu procházející plynem, kde dochází k uvolňování elektronů a následnému bombardování luminoforu. A také LCD televizory (Liquid Crystal Display) využívajících změny tekutých krystalů za pomoci tranzistorů k dosažení výsledné barvy. Nejnovější a prozatím ještě málo rozšířené jsou televizory s OLED obrazovkou a 3D televizory. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 2 Jak správně vybrat TV?

5 LCD televizory LCD technologie jako taková má za sebou velice dlouhou historii. Pro malou představu, kam až tato technologie sahá, si stačí vzpomenout na starý budík či kalkulačku a její jednobarevný display, většinou s nedobrým podsvícením a černým písmem. Tato technologie se samozřejmě s dobou vyvíjela a to dokonce tak rychle, že na dnešních dokonalých LCD televizorech skoro není co vylepšovat. V tomto odvětví tedy nemá smysl čekat na něco lepšího. Zkratka LCD značí v anglickém originálu Liquid Crystal Display, do českého jazyka přeloženo display z tekutých krystalů. Tyto televizory obsahují miniaturní krystalky, které se po přivedení elektrického proudu začnou pohybovat a propouštět na obrazovku přes barevné filtry světlo (od toho název tekuté krystaly ). LED TV Ukázka vzhledu LCD televizoru Pro nás spotřebitele je hlavní rysem LCD televizorů oproti předchůdcům (CRT atd.) jejich plochý tvar, vhodný k umístění například na stěnu. Tyto televizory dosahují obrovských úhlopříček a v dnešní době i nádherných barev a poměrně rychlé doby odezvy. Speciálním druhem LCD televizorů jsou takzvané LED TV, tyto televizory se liší pouze stylem podsvícení obrazu. Typické LCD používají elektronickou výbojku a LED TV využívají k podsvícení, jak je patrné z názvu, malých LED diod toto podsvícení bývá rovnoměrnější a, černá barva je opravdu černá a v neposlední řadě také snižuje spotřebu televizoru. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 3 Jak správně vybrat TV?

6 Klady a zápory LCD TV + úzký design + malá spotřeba (hlavně u LED TV) + povrch obrazovky je plastový méně těžký než Plasma TV a vice odolný proti rozbití + velká škála úhlopříček (cca 8 60 ) + cena - oproti Plazmovým TV menší odezva (projeví se například při sportovních zápasech) - starší televizory mohou mít problémy se zobrazováním černé barvy, zde vede Plasma TV Pro zvídavé Základním jednotkou všech LCD televizorů je pixel. Ten se skládá ze tří tzv. subpixelů, každý z nich má jinou barvu (RGB červená, zelená, modrá). Tento bod je tak malý, že lidské oko vidí pouze jeden jediný odstín barvy, která vznikla z celkové kombinace. Obrazový bod pixel s jednotlivými RGB složkami Stavebními prvky LCD televizorů je vždy osvětlovací trubice, která je po celou dobu provozu TV zapnutá (v případě LED TV jsou to LED diody), dále difůsní vrstvy, které se starají o rovnoměrný rozvod světla po televizoru. Po rovnoměrném rozprostření světlo prochází polarizační deskou, kde dostává určitou barvu (viz. pixel výše). Zbarvené světlo se konečně dostává přímo k tekutým krystalům, kde vzhledem k tomu, že propustnost každého z nich je ovládána elektrickým polem nastává několik možností. Tekutý krystal je buď otevřený světlo propustí, nebo zavřený, kdy by světlo propustit neměl (vždy nějaké projde), nebo třetí stav, krystal je pootevřen průchodu světla a vznikají tak různé odstíny barev. Dnešní LCD televizory umožňují propouštět až 1024 úrovní světla. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 4 Jak správně vybrat TV?

7 Ve výrobě LCD televizorů existuje několik základních technologií, které se liší převážně základní polohou tekutých krystalů: TN (deriváty BTN, TN+FILM atd.) o Tento postup je pro výrobu televizorů velice nevhodný, neposkytuje dostatečné pozorovací úhly a vyznačuje se špatným barevným podáním. Molekuly krystalů jsou v klidovém stavu nastaveny do propustné pozice, z čehož při vadném pixelu vyplývá, že bude neustále bíle svítit. Výchozí pozicí molekul je šroubovice - po přivedení elektrické energie se molekuly srovnají do zákrytu a přestanou propouštět světlo. xva (deriváty MVA, PVA, S-PVA atd.) o U této technologie jsou molekuly krystalů rozloženy do stromečkovitého uspořádání, což v důsledku znamená, že televizory mají lepší odezvu (zkrácení doby natočení do extrémních stavů) a rapidní zlepšení pozorovací úhlů. Tato technologie má vyřešen i problém s vadným pixelem při klidovém stavu nepropouští světlo. Takto vyráběné televizory patří ke světové špičce, navíc s relativně dostupnou cenou příkladem mohou být S-PVA panely firmy Samsung, jejichž technologii využívá i firma Sony. IPS (deriváty S-IPS, AS-IPS apod.) o AS-IPS (Advanced Super In-Plane Switching) technologie je založena na uspořádání molekul v klidovém stavu do jedné roviny subpixel nepropouští světlo. Po přivedení napětí na elektrody se některé molekuly pouze otočí o 90 a subpixel začne světlo propouštět. Tento princip zaručuje to nejlepší, co můžou LCD televizory nabídnout! Neuvěřitelně věrohodné barvy, velice rychlá odezva, velké pozorovací úhly - až k 180 a obrovský pokrok v kontrastu. Tato technologie je ovšem při výrobě stále velice nákladná, proto se využívá pro profesionální obrazovky, u kterých nehraje roli větší cena. TN (BTN, TN+FILM) 1- Zdroj bílého světla 2- Polarizační desky 3- Polarizované světlo 4- Elektrody 5- Tekuté krystaly 6- Film zlepšující pozorovací úhly xva (MVA, PVA, S-PVA) 1- Zdroj bílého světla 2- Polarizační filtr 3- Polarizované světlo 4- Elektrody 5- Tekuté krystaly IPS (S-IPS, AS-IPS) 1- Zdroj bílého světla 2- Polarizační desky 3-Polarizované světlo 4- Elektrody 5- Tekuté krystaly 6- Polarizované světlo MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 5 Jak správně vybrat TV?

8 Plasma televizory Plazmové televizory, nebo také PDP (Plasma Display Panel), se jako další řadí ke skupině velice tenkých televizních přijímačů s dokonalým obrazem. Plazmové obrazovky v sobě obsahují velké množství navzájem oddělených buněk s elektrodami a plynem. Po přivedení elektrického impulsu je plyn transformován do tzv. čtvrtého skupenství plazmy. Velice zjednodušeně by se dalo říci, že při tomto jevu vzniká světlo, které nám po zabarvení zaručí nádherný kontrast, živé barvy a velice vysokou odezvu například při sportovním zápase. Ukázka plazmového televizoru Klady a zápory Plasma TV + úzký design + velký kontrast + živé barvy + rychlá odezva Pro lepší utěsnění plynu, mají plazmové televize vrchní kryt obrazovky ze skla. Právě z oné skleněné desky nám ale vyplývá několik kladů i záporů. Plazmové televizory jsou o něco těžší, než LCD a při slunečném dnu se v televizi může nepříjemně odrážet světlo. Na druhou stranu je sklo mnohem lépe omyvatelné, například od dětských kreseb, než plast. Jedním z velkých strašáků plazmové televize bývalo vypalování log TV stanic. Ovšem tato doba je již dávno minulá čím dál více televizních společností, zprůhledňuje svá loga a výrobci plazmových panelů vynalézají technologie a principy (například miniaturní okem nepostřehnutelné vlnění), pomocí nichž se vypalování předchází. - větší hmotnost z důvodů skla na obrazovce - pouze větší úhlopříčky - u starých modelů vypalování log - o něco vyšší spotřeba než LCD MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 6 Jak správně vybrat TV?

9 Pro zvídavé Plyn uvnitř buněk je pro každý pixel samozřejmě rozdělen na další tři subpixely, z nichž každý je určen pro jednu ze základních barev RGB (červená, zelená, modrá). Tyto tři subpixely vytváří z větší vzdálenosti pro lidské oko viditelně pouze jeden bod. Subpixel u plazmových televizorů však nelze zmenšovat do nekonečna, minimální velikost se odhaduje na 0,3mm, proto se plazmové panely nevyskytují v malých velikostech s velkým rozlišením. Pixel s RGB subpixely u plazmové obrazovky Obvyklé složení směsi plynů v buňce je argon a xenon nebo neon. Po přivedení elektrického náboje, v důsledku postupného ztrácení elektronů, plyn změní skupenství na plazmu. Uvolněné částice se začnou pohybovat ke svým protějškům a srážet se navzájem, tím dochází k emitování fotonu neboli vzniku světla. Bohužel toto světlo je většinou tak krátké vlnové délky, že není pro lidské oko viditelné - ultrafialové záření. Z tohoto důvodu obsahují PDP panely vrstvu luminoforu, kde se po dopadu mění ultrafialové světlo na světlo okem viditelné. Barevnost světla nám určuje právě luminofor v jednotlivých subpixelech. Emise světla probíhá tak rychle, že není možné ji postřehnout, proto kvalitní PDP televizory mají až neuvěřitelně rychlou odezvu, kterou ocení hlavně příznivci hokeje a dynamických sportů. Základní stavební prvky plazmové obrazovky MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 7 Jak správně vybrat TV?

10 SED Technologie Na vývoji této technologie budoucnosti plazma obrazovek pracuje již několik let firma Canon a Toshiba. Princip zlepšení bude ve výměně elektrod za LED diody, z něhož vyplývá zjednodušení výroby a snížení spotřeby plazmových televizorů. V současné době je možné SED technologii aplikovat pouze pro obrazovky větší než jeden metr a zatím neexistuje linka pro sériovou výrobu. 3D Televize Dnešní 3D televize Na co se mohu podívat v 3D televizi Základní rozdělení 3D technologií 3D televize fungují na principu trojrozměrného vnímání statického obrazu, ke kterému dochází na základě pozorování dvou plošně posunutých obrazů zobrazených televizorem, kde k docílení 3D obrazu potřebujeme speciální brýle. Brýle mají různá sklíčka pro každé oko a právě to umožňuje každému oku vnímat jiný obraz, stejně jako tomu je i v reálném světě. V minulosti se již objevilo mnoho pokusů o nasimulování trojrozměrného vnímání obrazu pomocí de facto 2D přístroje. 3D technologie je poměrně složitá záležitost, a tím pádem je i její nástup na trh komplikovaný a pomalý. Proto je v současnosti na trhu jen velmi málo 3D televizí a jejich cena není zrovna lidová. Ani filmů a televizních stanic, které se dají koupit nebo vysílají v 3D není mnoho avšak je možné příjem klasického pozemního vysílání přepočítat do 3D, v takovém případě televize nepřijímá 3D signál jako takový, ale vytváří ho pomocí vnitřního koprocesoru, ovšem pouze pokud je jím televize vybavna.. Nejenom na filmy vydané v 3D formátu a televizní vysílání v 3D ale i na klasické filmy a běžné televizní programy. Většina současných 3D televizí potřebuje ke sledování 3D obrazu speciální brýle, avšak na trhu se již objevují i první 3D televize, které k jejímu sledování nepotřebují žádné brýle. Stereoskopické 3D zobrazování vyžadující využití brýlí. Autostereoskopické bez použití brýlí. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 8 Jak správně vybrat TV?

11 Klady a zápory 3D TV + lepší a věrnější prožitek z filmu + dokonalý zážitek z her + možnost sledovat i klasický 2D obraz - nutnost nošení speciálních brýlí (záleží na technologii) - nutnost televize i speciálního přehrávače podporující 3D technologii - využití zatím jen hlavně na filmy z disků - vysoká cena - nejsou dioptrické 3D brýle Pro zvídavé Stereoskopická 3D technologie - Jak to funguje? Aktivní stereoskopická projekce nám umožňuje za pomoci speciálních 3D brýlí vidět obraz v televizoru ve 3D zobrazení. Obraz je promítán s dvojnásobnou snímkovou frekvencí na obrazovku, kde se střídají obrazy zvlášť pro levé a pravé oko. Brýle se nám poté starají o zatmívání jednotlivých očí. Synchronizují se s obrazem, takže každé oko dostává svůj vlastní obraz. Oba tyto obrazy si mozek následně poskládá do trojrozměrné scény. V praxi to vypadá tak, že televizor Vám zobrazí obraz pro levé oko a zařídí, aby jste pravým okem neviděli. Poté připraví obraz pro druhé oko. Toto se děje minimálně 120 krát za jednu sekundu. Novější brýle jsou aktivního provedení, což znamená, že se příchozí obraz musí synchronizovat s brýlemi prostřednictvím infračervené komunikace, s 3D televizorem pro maximalizaci výsledného 3D efektu. Autostereoskopické 3D technologie - Televize se speciální čočkou 3D prostorového vjemu lze docílit tak, že prvek umožňující vnímání 3D obrazu, v případě stereoskopického zobrazování to jsou brýle umístěné na hlavě pozorovatele, je naopak umístěn na pozorovaném objektu a to na obrazovce a jde vlastně o speciální čočku, která zajistí, že každým okem vidíte správný obraz, jejichž složením se v mozku vytvoří dojem 3D. Zásadní omezení je v tom, že tohoto efektu se dosáhne v podstatě jen na jednom místě a pozorovaný obraz musí být stále v pohybu a proto tato technologie bude pravděpodobně více využita pro hráče počítačových her. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 9 Jak správně vybrat TV?

12 Technologie WOWvx 3D obraz pozorovatelný z více míst a bez nutnosti stálého pohybu řeší technologie WOWvx, její princip je zdánlivě jednoduchý, asi všichni známe animované pohlednice, které při naklápění, měnily svůj obraz a tak vytvářeli dojem pohybu. Trik byl v tom, že pohlednice na svém povrchu obsahovala plošky, které byly natočeny různým směrem. A i takhle pracuje technologie WOWvx, když používá 3D formát 2d-plus-depth. (Nebo také označovaný jako 2D+Z.) Kdy je každý snímek doplněn osmibitovou prostorovou mapou stupňů šedi, která indikuje pro každý bod, zda má být a v jaké vzdálenosti zobrazen před plochou displeje (bílá) nebo a plochou displeje (černá). Díky 256 odstínům šedi se dá vytvořit poměrně věrohodný 3D obraz. Velkou výhodou této technologie je, že nepotřebuje zásadní zvýšení šířky vysílacího pásma pro 3D televizní vysílání. Obraz televize používající technologii WOWvx, je tvořen malými čočkami. Tyto čočky, na základě dříve zmíněné prostorové mapy, posílají světlo různými směry a tím dosahují toho, že každé oko vidí jiný obraz stejně jako u popisované pohlednice. UDHD 3D ne 3D Poslední možností ve stádiu vývoje je Ultra-Digital HD rozlišení (UDHD) s rozlišením 7680 x 4320, pro představu Full HD rozlišení disponuje rozlišením pouze 1920 x V principu jde o to poskytnou divákovi co nejvěrnější obraz ve vysokém rozlišení, který navodí pocit, že se jedná o 3D obraz. A proto byl proveden pokus, kde ulicemi Tokia jezdilo auto vybavené speciální 8K kamerou. Výsledný obraz byl veřejnosti promítán na této 8K projekci. Vjem byl tak realistický, že diváci měli pocit, že sedí v autě. A co víc, vjem byl tak přesvědčivý, že několik lidí se dokonce pozvracelo, protože jejich tělo mělo pocit, že opravdu jedou v autě, a tak instinktivně reagovalo na odstředivé a setrvačné síly, které normálně na tělo při jízdě v autě působí, ale oni stáli v klidu na ulici. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 10 Jak správně vybrat TV?

13 OLED OLED je zkratka z anglického Organic Light-Emitting Diode, což v češtině znamená organická světlo-vyzařující dioda. Jedná se o technologií používanou pro tvorbu obrazovek, kdy je celá obrazovka tvořena velmi malými organickými elektro-luminescenčními diodami. Technologie OLED nepotřebuje podsvícení jako například LCD nebo LED obrazovky a díky tomu jsou energeticky méně náročné. Jelikož jsou jednotlivé OLED diody velmi malé a skládající se z organického materiálu, dají se doslova tisknout na zvolený povrch podobně, jako když tiskárna tiskne na papír. Příklady ohebných OLED displejů OLED displej využívá organických uhlíkových sloučenin, které s přísunem elektřiny vysílají světlo. Oproti LCD a plazmě se OLED obrazovky vyznačují výraznějšími barvami, vyšším kontrastem a rychlejší odezvou, jedná se o velice univerzální obrazovky. Výhodou OLED displeje je možnost vyrobit jej průhledný, zrcadlový apod. Zkrátka vše záleží na tom, na jaký materiál nanesete organickou vrstvu OLED displeje. Pokud to bude průhledná fólie, bude i displej průhledný, nanese-li se na lesklou hliníkovou fólii, popř. jiný lesklý materiál, bude displej ve vypnutém stavu sloužit jako perfektní zrcadlo. Nevýhodou OLED televizorů je fakt, že se jedná o zbrusu novou technologii, kterou ještě výrobci úplně nezvládli a jejíž čas ještě přijde. Klady a zápory OLED + technologie OLED nepotřebuje podsvícení + menší spotřeba než jiné technologie + velmi jasný a stabilní obraz + velmi tenké, možnost ohýbat samotnou obrazovku - stárnutí OLED displeje - složitá struktura - v současnosti drahá výroba MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 11 Jak správně vybrat TV?

14 Pro zvídavé Celý OLED displej je složen z mnoha malých organických diod složených z červených, zelených a modrých emitorů, které ve trojici vytváří samotný pixel a jednotlivé emitory subpixely. Princip je podobný jako u LCD displejů, kde si lidské oko spojí barvy z jednotlivých subpixelů a tím se vytvoří výsledná barva pixelu. Mezi průhlednou anodou a kovovou katodou je několik vrstev organické látky. Jsou to vrstvy vypuzující díry, přenášející díry, vyzařovací vrstva a vrstva přenášející elektrony. V momentě, když je do políčka přivedeno napětí, jsou vyvolány kladné a záporné náboje (elektrony a díry), které se spojují ve vyzařovací vrstvě a tím produkují světelné záření. Struktura a použité elektrody jsou uzpůsobeny, aby docházelo k maximálnímu střetávání nábojů právě ve vyzařovací vrstvě, právě proto, aby výsledné světlo mělo dostatečnou intenzitu. Jednotlivé stavební prvky OLED pixelu MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 12 Jak správně vybrat TV?

15 Existují dva základní typy displeje. Displej s pasivní matricí PMOLED (Passive Matrix Organic Light-Emitting diode) a displej s aktivní matricí AMOLED (Active Matrix Organic Light-Emitting diode). Displeje s pasivní matricí - PMOLED Displeje s pasivní matricí jsou jednodušší, používají se především tam, kde je třeba zobrazit jednodušší obraz, například pouze text. Stejně jako u jednodušších grafických LCD displejů (DSTN, STN), jsou jednotlivé pixely řízeny pasivně, mřížkovou matricí navzájem překřížených vodičů. V místě křížení jsou vodiče připojeny k elektrodám (katodám, resp. anodám) OLED struktury a tím vznikají jednotlivé pixely. Pomocí mřížek vodičů a multiplexních přepínačů je na anody a katody vybraných bodů přivedeno elektrické napětí, které přinutí organickou látku vyzařovat. Signály jsou zpravidla dodávány do sloupců a synchronizovány s cyklickým zapojováním řádků. Optický výstup tak vzniká postupným skládáním řádků, ke kterému dochází 60krát za sekundu. Čím větší proud je v impulsu použit, tím jasněji pixel září. Pro plné zobrazení musí být každý řádkový vodič nabíjen po dobu 1/N snímkovacího času, kde N je počet řádků displeje. Například k dosažení jasu 100 nits (tj. 100 cd/m 2 ) pro 100 řádkový displej, musí být pixely buzeny na úroveň jasu nits po dobu 1/100 snímkovacího času. Právě nutnost velkých a úzkých proudových impulsů snižuje účinnost displeje. Při krátkodobých velkých intenzitách navíc organický materiál pracuje v méně efektivní pracovní oblasti generování světla. Vzhledem k vyšší spotřebě a horšímu zobrazení jsou PMOLED vhodné především pro displeje menších úhlopříček a zobrazování převážně statických a textových informací (MP3 přehrávače, mobilní telefony, informační displeje v automobilech atd.). Displeje s aktivní matricí - AMOLED Displeje s aktivní matricí jsou vhodné pro graficky náročné aplikace s velkým rozlišením, tedy zobrazování videa a grafiky. Struktura je podobná TFT LCD displejům. Spínání každého pixelu je prováděno vlastním tranzistorem (resp. dvěma - jeden řídí nabíjení a vybíjení kondenzátoru a druhý je přítomen jako napěťový stabilizátor kvůli zajištění konstantní velikosti proudu), čímž se zamezuje blikání bodů, které mají svítit během několika po sobě jdoucích cyklů. Současně se zvyšuje průtok proudu a zkracuje doba odezvy. Mezi výhody oproti PMOLED patří vyšší zobrazovací frekvence, ostřejší vykreslení obrazu a nižší spotřeba. Nevýhodou je složitější struktura displeje a tedy i vyšší cena. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 13 Jak správně vybrat TV?

16 Projektory U projektoru nejvíce záleží na tom, zda je určen pro pracovní účely, hraní her, pro zábavu nebo právě pro sledování filmů a televizních programů. Od toho se dále odvíjí, jakou technologii zobrazování zvolit. Obvykle se k zobrazení obrazu využívá takzvané lampy, s výjimkou LED technologie. Moderní projektor od společnosti Benq vhodný pro domácí použití Důležité parametry projektoru Při výběru projektoru určeného ke sledování filmů je velice důležitým parametrem rozlišení obrazu. Vzhledem k široké nabídce projektorů dostupných na trhu je vhodné ujasnit si požadované rozlišení. Jestliže chceme rozumnou kvalitu, měli bychom vybírat projektory s rozlišením alespoň 1280 x 1024px. Pro dnešní širokoúhlé filmy ve vysokém rozlišení je vhodné minimální rozlišení HD Ready 720p (1280 x 720px), nejlépe však přímo Full HD rozlišení (1920 x 1080px), což je v současné době nejvyšší dostupné rozlišení pro projektory určené ke sledování Full HD obrazu. Dalším podstatným prvkem při výběru projektoru je plánovaná projekční vzdálenost. Existují modely určené k projekci ze vzdálenosti jednotek i desítek metrů. Správný výběr projekční vzdálenosti značně ovlivňuje celkový dojem z výsledného obrazu, a proto je nutné brát zřetel na tento parametr ve specifikacích výrobce. Životnost projekční lampy je značně omezená a pohybuje se kolem 1000 až 4000 hodin provozu. Jejich cena se pohybuje ve velmi širokém rozmezí od jednotek tisíců až po desítky tisíc korun a v extrémních případech i více, v závislosti na parametrech a celkovém výkonu. Proto je dobré informovat se pří výběru projektoru také o cenách náhradních lamp. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 14 Jak správně vybrat TV?

17 Technologie projektorů U moderních projektorů se v současnosti používají tři zobrazovací technologie. A to DLP, jedno a tří čipové, dále pak LCD technologie a začínající LED technologie. DLP technologie nám nabízí výborný kontrast a barevnou přesnost vykoupenou vyšší pořizovací cenou. LCD technologie nabízí příznivější ceny, vetší množství funkcí, nevýhodou je pak nižší kvalita reprodukovaného obrazu a nižší kontrast. Technologie LED je nejmodernější a v této chvíli nejméně rozšířená, hlavní výhodou této technologie je velmi dlouhá životnost. Klady a zápory projektoru + velikost úhlopříčky promítaného obrazu + vhodné pro domácí kino + požitek z filmů skoro jako v kině - horší zobrazení černé barvy - úplně typicky neslouží pro sledování TV - u většiny technologií nutnost dokupování lampy - plátno pro kvalitnější obraz Pro zvídavé DLP je zkratka z anglického Digital Light Processing pro technologii používanou v digitálních projektorech. V DLP projektorech je obraz tvořen pomocí miniaturních zrcadel, která jsou umístěna na polovodičovém čipu, který se nazývá DMD (Digital Micromirror Device). Každé zrcadlo reprezentuje jeden nebo více pixelů. Každá miniaturní odrazná ploška se může velmi rychle přemísťovat mezi dvěma krajními polohami jednou, která světlo propouští a druhá, která jej odráží na chladicí plochu. Intenzita barvy je regulována rychlým střídáním těchto poloh (poměrem mezi průchozí a neprůchozí polohou). Zrcadla umístěná v DLP projektoru MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 15 Jak správně vybrat TV?

18 DLP tří čipové systémy se vyznačují perfektní přesností a podáním barev, vynikajícím kontrastem, slušnými detaily a kvalitou stínů. Jsou schopny dodat vyšší jas ve srovnání s jednočipovými DLP projektory a celková kvalita je obecně považována za nejlepší dostupnou. Stejná technologie se používá v nejmodernějších digitálních kinech. Princip tvorby obrazu v DLP projektoru Ve srovnání s jednočipovou DLP technologii je nevýhodou slabší kontrast, s ostatními systémy pak cena, nižší výdrž lampy a případně větší rozměry. Jednočipový DLP systém má nejlepší možný kontrast a barevnou přesnost, malou mezeru mezi pixely a časem se nesnižuje kvalita obrazu. Neduhem technologie je slabší svítivost (jas)a je také obecně dražší než LCD technologie. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 16 Jak správně vybrat TV?

19 LCD Projektory založené na technologii LCD používají k zobrazování tři LCD displeje, jejichž vlastnosti lze nastavovat zvlášť a získat tak barevně velmi věrný obraz. Výborné barvy ale nezůstanou navždy, již po několika letech dlouhodobého používání dojde k blednutí barev a zejména modrá barva často zmizí úplně. DLP projektory mají barevnost obrazu dánu zabarvením rotujícího kotouče a teplotou projekční lampy, která se stárnutím také trochu mění. Tato barevná změna ale není tak výrazná jako u technologie LCD. Princip tvorby obrazu v LED projektorech LCD technologie poskytuje výborné barevné podání a životnost systému. Nejvíce se využívá pro systémy domácího kina, kde se jako výhoda projeví relativně nižší pořizovací cena vzhledem k ostatním technologiím. K záporům patří nižší kontrast, časem snižovaní kvality obrazu, možnost objevování mrtvých pixelů, obecně slabší kvalita stínů a horší podání černé barvy. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 17 Jak správně vybrat TV?

20 LED projektory jsou vlastně DLP projektory, ve kterých je lampa nahrazena LED diodami. Samotná LED technologie se vyznačuje nízkou spotřebou, absencí lampy, což na jedné straně přináší plus v podobě větší životnosti LED modulu v desítkách tisíc hodin, na straně druhé nízkou světelnost. Princip tvorby obrazu v LED projektoru MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 18 Jak správně vybrat TV?

21 #3 Nejběžnější funkce TV_ Schopnosti V této kapitole si publikace klade za cíl seznámit čtenáře nejen se základními technologiemi, které má každý moderní televizor, ale také s pokročilými funkcemi, které umožňují využívat Váš televizor na maximum. Příjem analogového signálu Technologie analogového televizního vysílání má za sebou více jak tři čtvrtě století fungování. Na počátku se vysílalo pouze černobíle, úprava technologie (přidání barvonosné složky) přinesla barevné vysílání. Je jen málo technologií, které přežily tak dlouhou dobu bez výraznějších změn. Problematika příjmu analogového vysílání je velice rozsáhlá a zmíním tedy pouze základní technická hlediska. Jedná se o amplitudově modulovaný obrazový signál s jedním postranním pásmem s přidaným frekvenčně modulovaným zvukem. Šířka jednoho kanálů je 8 MHz (pro naši normu) a je nutné zajistit dostatečný odstup mezi jednotlivými kanály, aby nedocházelo k vzájemnému rušení sousedících kanálů. Vysílá se v tzv. soustavách, které jsou různé pro Japonsko, Severní a Jižní Ameriku (NTSC), afriku (SECAM) a nejmladší používaná ve většině Evropských zemí (PAL). Soustava PAL byla vyvinuta v Německu a vychází ze soustav NTSC i SECAM. Nabízí nejvyrovnanější přenosové vlastnosti. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 19 Jak správně vybrat TV?

22 Velice zjednodušené blokové schéma klasického televizoru je na obrázku níže. U moderních LCD a plasmových televizorů už žádné vychylovací cívky nenajdeme, ale analogový tuner je stále součástí drtivé většiny z nich. Anténa Zvuková část Reprodukce zvuku Vstupní VF část Obrazová část Obrazovka Napájecí část Rozkladová část Vychylovací cívky horizontální a vertikální Blokové schéma klasického CRT televizoru určeného pro příjem analogového vysílání Technologie analogového vysílání sebou přináší také několik nevýhod: - velká šířka pásma a tím pádem omezený počet televizních kanálů, resp. programů - nemožnost přenosu HDTV, norma PAL přenese maximálně 625 řádků - problém s kvalitou obrazu (duchové) vzniklý odrazy signálu od terénu V současnosti dochází k postupnému vypínání analogového vysílání na celém území naší republiky a přechodu na pozemní digitální vysílání. Dokončení toho přechodu je v současnosti plánováno MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 20 Jak správně vybrat TV?

DUM č. 18 v sadě. 31. Inf-7 Technické vybavení počítačů

DUM č. 18 v sadě. 31. Inf-7 Technické vybavení počítačů projekt GML Brno Docens DUM č. 18 v sadě 31. Inf-7 Technické vybavení počítačů Autor: Roman Hrdlička Datum: 24.02.2014 Ročník: 1A, 1B, 1C Anotace DUMu: monitory CRT a LCD - princip funkce, srovnání (výhody

Více

Střední průmyslová škola strojnická Vsetín. Předmět Druh učebního materiálu monitory, jejich rozdělení a vlastnosti

Střední průmyslová škola strojnická Vsetín. Předmět Druh učebního materiálu monitory, jejich rozdělení a vlastnosti Název školy Číslo projektu Autor Střední průmyslová škola strojnická Vsetín CZ.1.07/1.5.00/34.0483 Ing. Martin Baričák Název šablony III/2 Název DUMu 2.13 Výstupní zařízení I. Tematická oblast Předmět

Více

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0290. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Zdeněk Dostál Ročník: 2. Hardware.

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0290. III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Zdeněk Dostál Ročník: 2. Hardware. Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název a adresa školy: Integrovaná střední škola Cheb, Obrněné brigády 6, 350 11 Cheb Číslo projektu:

Více

Maturitní otázka č.19: Zpobrazovací prvky a monitory

Maturitní otázka č.19: Zpobrazovací prvky a monitory Střední průmyslová škola elektrotechnická a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Žatci Maturitní otázka č.19: Zpobrazovací prvky a monitory Datum vypracování: 28.9. 2011 Vypracoval:

Více

Obsah. Historický vývoj Jednotlivé technologie 3D technologie Zobracovací zařízení Budoucnost

Obsah. Historický vývoj Jednotlivé technologie 3D technologie Zobracovací zařízení Budoucnost Radek Lacina Obsah Historický vývoj Jednotlivé technologie 3D technologie Zobracovací zařízení Budoucnost Historie Bratři Lumiérové 1895 patentován kinematograf 35 mm film, 16 fps (převzato od Edisona)

Více

Novinky v TV přijímačích

Novinky v TV přijímačích Novinky v TV přijímačích Radiokomunikace 2014, Pardubice Ondřej ZACH www.urel.feec.vutbr.cz Obsah TV přijímače jak šel čas Novinky v TV přijímačích UHD TV OLED displeje Smart TV, HbbTV Další vývoj urel@feec.vutbr.cz

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Projekt je realizován v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurence

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: Číslo šablony: 5 Název materiálu: Ročník: Identifikace materiálu: Jméno autora: Předmět: Tématický celek: Anotace: CZ.1.07/1.5.00/34.0410

Více

Komponenty a periferie počítačů

Komponenty a periferie počítačů Komponenty a periferie počítačů Monitory: v současné době výhradně ploché LCD monitory s úhlopříčkou 19 30 (palců, 1 palec = 2,54 cm) LCD (Liquid Crystal Display): skládá se z tzv. pixelů, každý pixel

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: Číslo projektu: Název projektu školy: Šablona V/2: EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice

Více

HW složení počítače, tiskárny, skenery a archivační média

HW složení počítače, tiskárny, skenery a archivační média Variace 1 HW složení počítače, tiskárny, skenery a archivační média Autor: Mgr. Jaromír JUŘEK Kopírování a jakékoliv další využití je povoleno pouze s uvedením odkazu na www.jarjurek.cz. 1. HW složení

Více

Technická specifikace pro část 3 : Nákup IT vybavení-ch035

Technická specifikace pro část 3 : Nákup IT vybavení-ch035 Technická specifikace pro část 3 : Nákup IT vybavení-ch035 Notebook 7 ks : DISPLEJ - IPS, matný, velikost 15,6", 16:9, rozlišení min. FullHD - 1920 1080; PROCESOR - PassMark min. 8200, min. 4 jádra, technologie

Více

NATIS s.r.o. Seifertova 4313/10 767 01 Kroměříž T:573 331 563 E:natis@natis.cz www.natis.cz. Videoendoskopy a příslušenství

NATIS s.r.o. Seifertova 4313/10 767 01 Kroměříž T:573 331 563 E:natis@natis.cz www.natis.cz. Videoendoskopy a příslušenství Videoendoskopy a příslušenství Strana 2 Úvod Jsme rádi, že vám můžeme představit katalog videoendoskopů a jejich příslušenství. Přenosné videoendoskopy model V55100 a X55100 s velkým barevným LCD displejem,

Více

Instrukce pro instalaci digitálního satelitního přijímače

Instrukce pro instalaci digitálního satelitního přijímače Instrukce pro instalaci digitálního satelitního přijímače INSTALACE Přední panel Zadní panel LNB IN: PŘIPOJENÍ K SATELITNÍ ANTÉNĚ LNB OUT: PŘIPOJENÍ K JINÉMU PŘIJÍMAČI KOMPOZITNÍ VÝSTUP VIDEO SIGNÁLU ZAPNUTÍ/VYPNUTÍ

Více

Podrobnosti o produktu Dell XPS M1530. 1) Přehled

Podrobnosti o produktu Dell XPS M1530. 1) Přehled Podrobnosti o produktu Dell XPS M1530 1) Přehled ádherná rovnováha Získejte to nejlepší na světě: výkon, elegantní design a bohatou sadu funkcí to vše v notebooku perfektní velikosti, tj. s uhlopříčkou

Více

Videosekvence. vznik, úpravy, konverze formátů, zachytávání videa...

Videosekvence. vznik, úpravy, konverze formátů, zachytávání videa... Videosekvence vznik, úpravy, konverze formátů, zachytávání videa... VIDEOSEKVENCE (VIDEO) Sekvence obrázků rychle po sobě jdoucích (např. 60 snímků za sekundu) tak, že vznikne pro diváka iluze pohybu.

Více

Vychutnejte si ten nejlepší obrazový a zvukový výkon

Vychutnejte si ten nejlepší obrazový a zvukový výkon funkce SateLlite p100 Satellite p100 Vychutnejte si ten nejlepší obrazový Notebook Satellite P100 společnosti Toshiba výhodně poskytuje individuální digitální obsah. Notebook Satellite P100, který je navržen

Více

Kategorie_řád_2 Kategorie_řád_3 Kategorie_řád_4 Atributy_podkategorie. Herní konzole. Gamepady. Joysticky. Ostatní. Poškozené.

Kategorie_řád_2 Kategorie_řád_3 Kategorie_řád_4 Atributy_podkategorie. Herní konzole. Gamepady. Joysticky. Ostatní. Poškozené. Kategorie_řád_2 Kategorie_řád_3 Kategorie_řád_4 Atributy_podkategorie Herní konzole Herní zařízení Historické počítače Herní konzole Gamepady Joysticky Taneční podložky Volanty Amiga Atari Commodore Československé

Více

Hardware Osobní počítač a jeho periferie. Mgr. Lukáš Provazník ZŠ praktická a ZŠ speciální Lomnice nad Popelkou DUM č.: VY_3.

Hardware Osobní počítač a jeho periferie. Mgr. Lukáš Provazník ZŠ praktická a ZŠ speciální Lomnice nad Popelkou DUM č.: VY_3. Hardware Osobní počítač a jeho periferie Mgr. Lukáš Provazník ZŠ praktická a ZŠ speciální Lomnice nad Popelkou DUM č.: VY_3.2_INOVACE_1LP_10 Osobní počítač nebo někdy také PC je tvořeno čtyřmi částmi:

Více

Dotykový 8" LCD monitor s HDMI 869GL80NP/C/T

Dotykový 8 LCD monitor s HDMI 869GL80NP/C/T Dotykový 8" LCD monitor s HDMI 869GL80NP/C/T Bezpečnost 1. Používejte prosím pouze adaptér přiložený jako příslušenství. 2. Nevystavujte tento výrobek přímému slunečnímu světlu, teplu nebo vlhku. 3. Nepoužívejte

Více

SW - OFFICE 2013 HOME AND BUSINESS CZ (PRO PODNIKATELE)

SW - OFFICE 2013 HOME AND BUSINESS CZ (PRO PODNIKATELE) Příloha smlouvy č. 1 Popis zboží Kancelářský SW - OFFICE 2013 HOME AND BUSINESS CZ (PRO PODNIKATELE) Kancelářský balík, který je plně kompatibilní s operačním systémem a je v hodný pro výuky. Balík obsahuje

Více

DUM č. 6 v sadě. 31. Inf-7 Technické vybavení počítačů

DUM č. 6 v sadě. 31. Inf-7 Technické vybavení počítačů projekt GML Brno Docens DUM č. 6 v sadě 31. Inf-7 Technické vybavení počítačů Autor: Roman Hrdlička Datum: 28.11.2013 Ročník: 1A, 1B, 1C Anotace DUMu: přehled interních sběrnic a vstup-výstupních interface

Více

Frekvenční rozsah wifi s ideálním rozdělením sítí na kanálu 1, 6 a 11

Frekvenční rozsah wifi s ideálním rozdělením sítí na kanálu 1, 6 a 11 OBSAH: WIFI KANÁLY TEORETICKY WIFI KANÁLY V PRAXI ANTÉNY Z HLEDISKA ZISKU ANTÉNY Z HLEDISKA POČTU ŠÍŘENÍ SIGNÁLU ZLEPŠENÍ POKRYTÍ POUŽITÍ VÍCE VYSÍLAČŮ WIFI KANÁLY TEORETICKY Wifi router vysílá na určité

Více

Z Á K L A D N Í S E S T A V A

Z Á K L A D N Í S E S T A V A (interní objednací kód) Funkcionalita / program. Sestava PC-A-01 Sestava PC-A-01 Z Á K L A D N Í S E S T A V A Systémová platforma Zaručená podpora operačního systému Microsoft Windows aktuální verze dostupné

Více

Four Stripes Full HD LED Digital Television Hantarex

Four Stripes Full HD LED Digital Television Hantarex Four Stripes Full HD LED Digital Television Hantarex Čtyři pruhy Full HD LED digitální televize Hantarex, to jsou kombinace lehkých, lesklých, stříbrných, černých nebo champagne čtyřstranných rámů, výsledkem

Více

www.philips.com/welcome

www.philips.com/welcome Register your product and get support at www.philips.com/welcome SDV6222/12 CS Příručka pro uživatele Obsah 1 Důležité informace 4 Bezpečnost 4 Recyklace 4 2 Vaše zařízení SDV6222 5 Přehled 5 3 Začínáme

Více

Program. Zobrazovací jednotky

Program. Zobrazovací jednotky Program Zobrazovací jednotky CRT, LCD, plazmové, monitory dataprojektory, parametry současných zoobrazovacích jednotek rozlišení barevná hloubka obnovovací frekvence šířka pásma rozkladové frekvence Zobrazovací

Více

Instalační příručka pro kartu PCTV 310i

Instalační příručka pro kartu PCTV 310i Instalační příručka pro kartu PCTV 310i Společnost Pinnacle Systems GmbH vydala tento návod s použitím všech dostupných informací, ale nemůže zaručit, že jsou uvedeny vyčerpávající informace o produktu

Více

Předmětem nabídky musí být nová a nepoužitá technika. Celková cena musí být včetně ceny za dopravu do místa plnění zakázky.

Předmětem nabídky musí být nová a nepoužitá technika. Celková cena musí být včetně ceny za dopravu do místa plnění zakázky. Příloha č. 1 Rozsah a technická specifikace zakázky Předmětem zakázky je dodání ICT techniky a dalšího zařízení pro učebnu Centra Kašpar, o. s. Předmětem nabídky musí být nová a nepoužitá technika. Celková

Více

Světlo, které vnímáme, představuje viditelnou část elektromagnetického spektra. V

Světlo, které vnímáme, představuje viditelnou část elektromagnetického spektra. V Kapitola 2 Barvy, barvy, barvičky 2.1 Vnímání barev Světlo, které vnímáme, představuje viditelnou část elektromagnetického spektra. V něm se vyskytují všechny známé druhy záření, např. gama záření či infračervené

Více

Aplikace GoGEN Smart Center

Aplikace GoGEN Smart Center Aplikace GoGEN Smart Center Návod na použití aplikace Úvod Aplikace GoGEN Smart Center pro maximální využití Smart TV GoGEN, spojuje vyspělou technologii a zábavu v pohodlí domova. SMART ovládání ovládání

Více

JAK EFEKTIVNĚ VÝRÁBĚT LGP (BLU) PANELY

JAK EFEKTIVNĚ VÝRÁBĚT LGP (BLU) PANELY JAK EFEKTIVNĚ VÝRÁBĚT LGP (BLU) PANELY Co jsou LGP panely? LGP je anglická zkratka pro Light Guide Panel znamenající světelný panel. Někdy je též možné se setkat se zkratkou BLU = Back Light Unit (panel

Více

bestseller v LED osvětlení nanolight technologie japonské komponenty úspory až 60% nákladů vlastní výroba

bestseller v LED osvětlení nanolight technologie japonské komponenty úspory až 60% nákladů vlastní výroba Historie společnosti SNAGGI Lighting s.r.o. začíná již v roce 1995, kdy jsme začali pod divizí Snaggi s.r.o. sbírat zkušenosti v oblasti elektronických komponent s důrazem na LED, LCD a PCB. Prvotřídním

Více

1) Videokamery 2) Webkamery

1) Videokamery 2) Webkamery 1) Videokamery 2) Webkamery Videokamera je elektronické zařízení, sloužící k zachycení pohyblivého obrazu a synchronního zvuku. Rozdělení: Analogové dnes jsou na ústupu a téměř se nevyrábí. Minulé systémy:

Více

VSTUPNÍ A VÝSTUPNÍ ZAŘÍZENÍ PRO POČÍTAČE

VSTUPNÍ A VÝSTUPNÍ ZAŘÍZENÍ PRO POČÍTAČE INOVACE ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ NA STŘEDNÍCH ŠKOLÁCH ZAMĚŘENÉ NA VYUŽÍVÁNÍ ENERGETICKÝCH ZDROJŮ PRO 21. STOLETÍ A NA JEJICH DOPAD NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ CZ.1.07/1.1.00/08.0010 VSTUPNÍ A VÝSTUPNÍ ZAŘÍZENÍ PRO

Více

Dokumentace. k projektu Czech POINT. Technická specifikace hardwarového a softwarového vybavení

Dokumentace. k projektu Czech POINT. Technická specifikace hardwarového a softwarového vybavení Dokumentace k projektu Czech POINT Technická specifikace hardwarového a softwarového vybavení Vytvořeno dne: 11.4.2007 Aktualizováno: 3.3.2010 Verze: 1.4 2009 MVČR Obsah 1. Technická specifikace hardwarového

Více

KS-IF200. FM modulátor. Návod k použití

KS-IF200. FM modulátor. Návod k použití KS-IF200 FM modulátor Návod k použití Děkujeme, že jste si koupili výrobek JVC. Před použitím přístroje si pečlivě přečtěte tento návod k použití a uschovejte ho pro pozdější použití. Ujištění: Přístroj

Více

Informatika -- 8. ročník

Informatika -- 8. ročník Informatika -- 8. ročník stručné zápisy z Informatiky VARIACE 1 Tento dokument byl kompletně vytvořen, sestaven a vytištěn v programu dosystem - EduBase. Více informací o programu naleznete na www.dosli.cz.

Více

SOFTWARE NAVIGAČNÍ SYSTÉMY. Využití a vlastnosti

SOFTWARE NAVIGAČNÍ SYSTÉMY. Využití a vlastnosti SOFTWARE NAVIGAČNÍ SYSTÉMY Využití a vlastnosti - Seznam objektů dělený do kategorií - Půdorys objektu - Systém trasování - Zvukové komentáře - Jazykové mutace - Propojení s virtuálními prohlídkami - Virtuální

Více

Základní části počítače. Skříň počítače ( desktop, minitower, tower) Monitor Klávesnice Myš

Základní části počítače. Skříň počítače ( desktop, minitower, tower) Monitor Klávesnice Myš Základní části počítače Skříň počítače ( desktop, minitower, tower) Monitor Klávesnice Myš 1. OBSAH SKŘÍNĚ POČÍTAČE 1.1 Základní deska anglicky mainboard či motherboard Hlavním účelem základní desky je

Více

Informační a komunikační technologie 1.2 Periferie

Informační a komunikační technologie 1.2 Periferie Informační a komunikační technologie 1.2 Periferie Studijní obor: Sociální činnost Ročník: 1 Periferie Je zařízení které umožňuje ovládání počítače nebo rozšíření jeho možností. Vstupní - k ovládání stroje

Více

ZOBRAZOVACÍ SOUSTAVA. Režimy práce: Monitory CRT. Provedení

ZOBRAZOVACÍ SOUSTAVA. Režimy práce: Monitory CRT. Provedení ZOBRAZOVACÍ SOUSTAVA Počítač vytvoří obraz pomocí dvou hlavních prvků: - zobrazovacího adapteru (grafická karta) - displeje (CRT,LCD,OLED) Obraz vytváří grafická karta, monitor jej pouze zobrazí. Režimy

Více

Hardware. Ukládání dat, úložiště. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie

Hardware. Ukládání dat, úložiště. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Hardware Ukládání dat, úložiště Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Způsob záznamu informace na PC data existují na PC zakódovaná do dvojkové soustavy = formou hodnot 0

Více

Katalog LED osvětlovací techniky

Katalog LED osvětlovací techniky Katalog LED osvětlovací techniky Ing. Zdeněk Švéda COLOR SET Jungmannova 30 533 03 DAŠICE Tel. (fax): + 420 466 951 759 Ukázka svítidla 60x60 cm Popis Ukázka sortimentu Ukázka svítidla kulatého Plochá

Více

SAMSUNG E1170. Stránka 1 z 6

SAMSUNG E1170. Stránka 1 z 6 Stránka 1 z 6 SAMSUNG E1170 Cena : 416,- Kč bez DPH 499,- Kč s DPH Jednoduchý mobilní telefon vhodný pro nenáročné uživatele, seniory apod. Nabízí všechny základní funkce mobilní komunikace, imituje elegantní

Více

Informační a komunikační technologie. Základy informatiky. 5 vyučovacích hodin. Osobní počítače, soubory s fotografiemi

Informační a komunikační technologie. Základy informatiky. 5 vyučovacích hodin. Osobní počítače, soubory s fotografiemi Výstupový indikátor 06.43.19 Název Autor: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obory: Ročník: Časový rozsah: Pomůcky: Projekt Integrovaný vzdělávací systém města Jáchymov - Mosty Digitální fotografie Petr Hepner,

Více

BDVR HD IR. Návod na použití

BDVR HD IR. Návod na použití Vážený zákazníku, děkujeme Vám za zakoupení přenosného záznamového zařízení DVR. Před použitím si pozorně přečtěte tento návod na použití. Popis zařízení 3 1) HDMI konektor 2) USB konektor 3) Konektor

Více

PRVNÍ ZÁZNAMOVÁ MÉDIA. Děrný štítek z tenkého kartonu, informace je dána dírkou na určité pozici na běžném štítku je 80 nebo 90 sloupců dat

PRVNÍ ZÁZNAMOVÁ MÉDIA. Děrný štítek z tenkého kartonu, informace je dána dírkou na určité pozici na běžném štítku je 80 nebo 90 sloupců dat ZÁZNAMOVÁ MÉDIA PRVNÍ ZÁZNAMOVÁ MÉDIA Děrný štítek z tenkého kartonu, informace je dána dírkou na určité pozici na běžném štítku je 80 nebo 90 sloupců dat Děrná páska historické paměťové médium, nahradila

Více

INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE

INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE Název školy: Střední odborná škola stavební Karlovy Vary Sabinovo náměstí 16, 360 09 Karlovy Vary Autor: Ing. Hana Šmídová Název materiálu: VY_32_INOVACE_19_HARDWARE_S1 Číslo projektu: CZ 1.07/1.5.00/34.1077

Více

F-WV812YB. Wifi sada kamery a monitoru s možností záznamu

F-WV812YB. Wifi sada kamery a monitoru s možností záznamu F-WV812YB Wifi sada kamery a monitoru s možností záznamu! Výstraha:! Přístroj je řízen mikroprocesorem; nevhodné použití může mít za následek přerušení činnosti. V takovém případě vypněte a restartujte

Více

Další HW zařízení EU peníze středním školám Didaktický učební materiál

Další HW zařízení EU peníze středním školám Didaktický učební materiál Další HW zařízení EU peníze středním školám Didaktický učební materiál Anotace Označení DUMU: VY_32_INOVACE_IT1.18 Předmět: Informatika a výpočetní technika Tematická oblast: Úvod do studia informatiky,

Více

Příloha č. 1: 1. 30ks počítačů s těmito parametry: 2. 2ks počítačů s těmito parametry: 3. Komunikační řešení:

Příloha č. 1: 1. 30ks počítačů s těmito parametry: 2. 2ks počítačů s těmito parametry: 3. Komunikační řešení: Příloha č. 1: Počítačové vybavení a služby pro - MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA KRUPKA, MASARYKOVA 461 1. 30ks počítačů s těmito parametry: - Počítač - CPU benchmark min. 1000 (PassMark www.cpubenchmark.net).

Více

Samsung otevírá nové obzory. interaktivity a ekologie

Samsung otevírá nové obzory. interaktivity a ekologie Samsung otevírá nové obzory interaktivity a ekologie Společnost Samsung představuje novou kategorii LED TV, prohlubuje obsahovou spolupráci s Yahoo!, odhaluje intuitivní uživatelské rozhraní a vyvíjí CRYSTAL

Více

BRAVIA ZX1: nejtenčí LCD TV na světě - nejdokonalejší vyjádření Hi Tech životního stylu

BRAVIA ZX1: nejtenčí LCD TV na světě - nejdokonalejší vyjádření Hi Tech životního stylu Tisková zpráva IFA, 28. srpen 2008 BRAVIA ZX1: nejtenčí LCD TV na světě - nejdokonalejší vyjádření Hi Tech životního stylu Technologie Edge LED umožnila realizovat obrazovku o tloušťce jen 9,9 mm 1 Nekompromisní

Více

Nové Blu-ray systémy přinesou v roce 2011 více zábavy na internetu a ve formátu 3D

Nové Blu-ray systémy přinesou v roce 2011 více zábavy na internetu a ve formátu 3D CES, Las Vegas 6. ledna 2011 Nové Blu-ray systémy přinesou v roce 2011 více zábavy na internetu a ve formátu 3D Dopřejte si nové možnosti práce i internetem a více online obsahu, ohromující zvuk i obraz

Více

Moderní zobrazovací součástky

Moderní zobrazovací součástky MEZINÁRODNÍ VELETRH ELEKTROTECHNIKY, ELEKTRONIKY, AUTOMATIZACE A KOMUNIKACE 19.-22.3.2013 Moderní zobrazovací součástky Pavel Šteffan Obsah Historie dotykových obrazovek/displejů Přehled současných technologií

Více

PSK1-14. Optické zdroje a detektory. Bohrův model atomu. Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Božetěchova 3 Ing. Marek Nožka.

PSK1-14. Optické zdroje a detektory. Bohrův model atomu. Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Božetěchova 3 Ing. Marek Nožka. PSK1-14 Název školy: Autor: Anotace: Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Božetěchova 3 Ing. Marek Nožka Optické zdroje a detektory Vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Předmět:

Více

2.790, 1.804, 1.542, 1.099, Štíhlý design. Super cena. Jednoduché ovládání. Rodinný telefon. Nikon Coolpix S3100. Garmin nüvi 40 ČR Lifetime

2.790, 1.804, 1.542, 1.099, Štíhlý design. Super cena. Jednoduché ovládání. Rodinný telefon. Nikon Coolpix S3100. Garmin nüvi 40 ČR Lifetime Vánoční inspirace Hledáte inspiraci na vánoční dárky? Nevíte jaký vánoční dárek vybrat pro své blízké? Nechte se inspirovat vánoční nabídkou, kterou jsme pro vás ušili přímo na míru. V katalogu Vánoční

Více

Externí baterie na iphone 4/4S/5/5S s HD kamerou

Externí baterie na iphone 4/4S/5/5S s HD kamerou Externí baterie na iphone 4/4S/5/5S s HD kamerou Návod k použití Hlavní výhody produktu: Dokonalé maskování skryté kamery nová a neokoukaná Velmi kvalitní HD obraz a kvalitní zvuk Kompatibilita s modely

Více

KAPITOLA 1 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

KAPITOLA 1 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ KAPITOLA 1 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ KLÍČOVÉ POJMY technické vybavení počítače uchování dat vstupní a výstupní zařízení, paměti, data v počítači počítačové sítě sociální

Více

HILGER s.r.o., Místecká 258, 720 02 Ostrava-Hrabová, Telefon: (+420) 596 718 912, (+420) 596 706 301, Email: hilger@hilger.cz,

HILGER s.r.o., Místecká 258, 720 02 Ostrava-Hrabová, Telefon: (+420) 596 718 912, (+420) 596 706 301, Email: hilger@hilger.cz, Tyto kamery třetí generace mají vysoce citlivý IR detektor a ergonomický tvar. Jsou cenově dostupné, jednoduše se ovládají, poskytují vysoce kvalitní snímky a umožňují přesné měření teplot. Mají integrovanou

Více

Pouliční LED lampy nové generace

Pouliční LED lampy nové generace FUN LIGHT AMUSEMENTS, s.r.o. Bubenská 1536, Praha 7 Pracoviště : Pražská 298, Brandýs nad Labem Pouliční LED lampy nové generace 2012 1. Pouliční LED osvětlení Pouliční LED lampa Ledcent Pouliční osvětlení

Více

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE. Notebook. Příloha č. 1 k zakázce č. 1/2011

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE. Notebook. Příloha č. 1 k zakázce č. 1/2011 Příloha č. 1 k zakázce č. 1/2011 ZADÁVACÍ DOKUMENTACE Notebook Počet: 22 Rozměry displeje: 15-16 HDD: alespoň 500 GB Klávesnice s numerickou částí Grafická karta: alespoň 1 GB, nutná podpora i v minoritních

Více

První obnovené reálné gymnázium, o. p. s.

První obnovené reálné gymnázium, o. p. s. str. 1 z 10 Věc: Poptávka nabídky na dodávku výpočetní techniky První obnovené reálné gymnázium, o. p. s. Vás jako zadavatel poptává k předložení nabídky na: dodávku materiálně technického vybavení multimediální

Více

Holešovská firma ELKO EP s.r.o. vyvinula a vyrábí komerčně nejúspěšnější systém inteligentní instalace pro rezidenční bydlení v České Republice

Holešovská firma ELKO EP s.r.o. vyvinula a vyrábí komerčně nejúspěšnější systém inteligentní instalace pro rezidenční bydlení v České Republice Holešovská firma ELKO EP s.r.o. vyvinula a vyrábí komerčně nejúspěšnější systém inteligentní instalace pro rezidenční bydlení v České Republice inels. V říjnu 2010 jsme oslavili 300. instalaci systému

Více

Základy ICT, průřezová témata

Základy ICT, průřezová témata Základy ICT, průřezová témata Hardware Základní komponenty PC. Periferní zařízení. Software Operační systém. Informace, data. Základní aplikační programové vybavení, viry, antivirová ochrana. Historie

Více

i4wifi a.s. produktové novinky Říjen 2013

i4wifi a.s. produktové novinky Říjen 2013 i4wifi a.s. produktové novinky Říjen 2013 Mikrotik: RB2011UiAS-2HnD 5x Gbit LAN, 5x 100 Mbit LAN, SFP, USB, PoE, L5 RouterBoard RB2011UiAS-IN je osazen 5x Gbit ethernetovými porty, 5x 100 Mbit porty, 1x

Více

Specifikace předmětu plnění

Specifikace předmětu plnění Specifikace předmětu plnění Notebook Procesor Operační systém Operační paměť Pevný disk Min. 2000 dle Passmark CPU mark Win7 Pro CZ nebo Win 8 Pro CZ min. 4 GB min. 300 GB Displej matný, 13,3"-15,6" Rozlišení

Více

TELEVIZNÍ PŘENOSOVÝ ŘETĚZEC

TELEVIZNÍ PŘENOSOVÝ ŘETĚZEC STŘEDNÍ ŠKOLA, HAVÍŘOV-ŠUMBARK, SÝKOROVA 1/613 příspěvková organizace TELEVIZNÍ PŘENOSOVÝ ŘETĚZEC Ing. Pavel Chmiel, Ph.D., Ing. Tomáš Kostka, Ing. Eva Navrátilová Televizní přenosový řetězec zajišťuje

Více

Dotykový 10,4" LCD monitor s HDMI FW1042AHT. Uživatelský manuál

Dotykový 10,4 LCD monitor s HDMI FW1042AHT. Uživatelský manuál Dotykový 10,4" LCD monitor s HDMI FW1042AHT 10''/10,4'' multifunkční monitor Uživatelský manuál Drazí zákazníci, abyste zajistili, že vámi zakoupený výrobek bude správně fungovat, přečtěte si nejprve tento

Více

Xtreamer Wonder. Uživatelská příručka CZ

Xtreamer Wonder. Uživatelská příručka CZ Xtreamer Wonder Uživatelská příručka CZ Děkujeme Vám za zakoupení Xtreamer Wonder Xtreamer Wonder je zcela nový media hub na bázi Android 4.4 KitKat s čtyřjádrovým ARM Cortex A9 procesorem a grafikou Mali

Více

LED TV VIERA TX 43CX740E

LED TV VIERA TX 43CX740E Ploché televizory VIERA LED a LCD televizory VIERA LED TV VIERA TX 43CX740E Displej Panel 4K ULTRA HD IPS LED Bright Panel Super Bright IPS Panel Rozlišení obrazovky 3,840 (W) x 2,160 (H) Technologie Wide

Více

O b e c n á p r e z e n t a c e

O b e c n á p r e z e n t a c e O b e c n á p r e z e n t a c e ÚVODNÍ PŘEHLED Profil televize Distribuční kanály signálu TV Óčko Pokrytí digitálním signálem a jeho vývoj Výběr pořadů Přehled reklamních možností Ceník TV Óčko 2012 Proč

Více

Ukládání videa. Datová média Práce se soubory Vlastnosti videa Kontejnery a komprese. Technologické trendy v AV tvorbě, Ukládání videa 2

Ukládání videa. Datová média Práce se soubory Vlastnosti videa Kontejnery a komprese. Technologické trendy v AV tvorbě, Ukládání videa 2 1 Ukládání videa Datová média Práce se soubory Vlastnosti videa Kontejnery a komprese Technologické trendy v AV tvorbě, Ukládání videa 2 Datová média Magnetická média Elektronická média Optická média Technologické

Více

Konfigurace zařízení - Střední průmyslová škola Edvarda Beneše a Obchodní akademie Břeclav

Konfigurace zařízení - Střední průmyslová škola Edvarda Beneše a Obchodní akademie Břeclav Konfigurace zařízení - Střední průmyslová škola Edvarda Beneše a Obchodní akademie Břeclav P.č. 1 Stolní PC sestava + SW 17ks Procesor čtyř jádrový procesor, benchmark min. 3,350 Paměti min 4GB Grafická

Více

DataLab LCD Panelové LCD monitory s dotykovou obrazovkou

DataLab LCD Panelové LCD monitory s dotykovou obrazovkou DataLab LCD Panelové LCD monitory s dotykovou obrazovkou n ě D Tato publikace byla vytvořena ve snaze poskytnout přesné a úplné informace. Společnost Moravské přístroje a.s. nepřejímá žádné záruky týkající

Více

AU231 Digitální audio přehrávač*1 USB propojovací kabel*1 (mini USB na standard USB) Stereo sluchátka*1 Uživatelská příručka *1 Baterie AAA *1

AU231 Digitální audio přehrávač*1 USB propojovací kabel*1 (mini USB na standard USB) Stereo sluchátka*1 Uživatelská příručka *1 Baterie AAA *1 www.apacer.com Důležité upozornění Pokud kupujete přehrávač s interním flash diskem, tak i když jsou jeho funkce téměř stejné jako u těch bez disku, měli byste vědět toto: 1. V případě, že karta SD/MMC

Více

Špionážní digitální hodiny

Špionážní digitální hodiny Špionážní digitální hodiny Návod k obsluze Hlavní výhody produktu: Naprosto profesionální zpracování, včetně nejmenších detailů Podpora mikro SD karet až po 32GB Doba kontinuálního nahrávání videa až 180

Více

EXI. Společná distribuce satelitní MF a IP signálů. Novinka. přes satelitní koaxiální kabel

EXI. Společná distribuce satelitní MF a IP signálů. Novinka. přes satelitní koaxiální kabel EXI Společná distribuce satelitní MF a IP álů přes satelitní koaxiální kabel Novinka Přehled Přehled 2 Úvod 3 EXI 3508 multipřepínač s integrovaným modemem 4 Technická data EXI 3508 5 EXI 01 modem 6 Technická

Více

Počítačová grafika SZŠ A VOŠZ MERHAUTOVA 15, BRNO

Počítačová grafika SZŠ A VOŠZ MERHAUTOVA 15, BRNO Počítačová grafika SZŠ A VOŠZ MERHAUTOVA 15, BRNO 1 Základní dělení 3D grafika 2D grafika vektorová rastrová grafika 2/29 Vektorová grafika Jednotlivé objekty jsou tvořeny křivkami Využití: tvorba diagramů,

Více

Příloha č. 5 - Specifikace předmětu plnění. k veřejné zakázce malého rozsahu

Příloha č. 5 - Specifikace předmětu plnění. k veřejné zakázce malého rozsahu stránka (6) Příloha č. 5 - Specifikace předmětu plnění k veřejné zakázce malého rozsahu Dodávka počítačové a didaktické techniky pro Základní školu Benešov, Dukelská 88 Nejedná se o zadávací řízení dle

Více

www.mobatime.cz KATALOG 2011 Digitální hodiny řady DE

www.mobatime.cz KATALOG 2011 Digitální hodiny řady DE www.mobatime.cz KATALOG 2011 Digitální hodiny řady DE 3 Exteriérové digitální hodiny řady DE Tento typ univerzálních digitálních hodin určený pro použití ve venkovním prostředí najde své uplatnění také

Více

Informatika teorie. Vladimír Hradecký

Informatika teorie. Vladimír Hradecký Informatika teorie Vladimír Hradecký Z historie vývoje počítačů První počítač v podobě elektrického stroje v době 2.sv. války název ENIAC v USA elektronky velikost několik místností Vývoj počítačů elektronky

Více

3. Maturitní otázka PC komponenty 1. Počítačová skříň 2. Základní deska

3. Maturitní otázka PC komponenty 1. Počítačová skříň 2. Základní deska 3. Maturitní otázka Počítač, jeho komponenty a periferní zařízení (principy fungování, digitální záznam informací, propojení počítače s dalšími (digitálními) zařízeními) Počítač je elektronické zařízení,

Více

Úvod do problematiky. Význam počítačové grafiky. Trochu z historie. Využití počítačové grafiky

Úvod do problematiky. Význam počítačové grafiky. Trochu z historie. Využití počítačové grafiky Přednáška 1 Úvod do problematiky Význam počítačové grafiky Obrovský přínos masovému rozšíření počítačů ovládání počítače vizualizace výsledků rozšíření možnosti využívání počítačů Bouřlivý rozvoj v oblasti

Více

Point of view HDMI Smart TV dongle Mini RF klávesnice

Point of view HDMI Smart TV dongle Mini RF klávesnice Obsah Obsah... 1 Obecné oznámení pro uživatele... 2 Varování... 2 Obsah balení... 2 1. HDMI TV dongle... 3 1.1. Zobrazení produktu... 3 1.2. Instrukce k užívání... 3 1.3. Základní plocha... 3 1.4. Nastavení

Více

Návod na použití kamerového kompletu pro autopřívěsy s přenosným monitorem 2,5"

Návod na použití kamerového kompletu pro autopřívěsy s přenosným monitorem 2,5 Návod na použití kamerového kompletu pro autopřívěsy s přenosným monitorem 2,5" obj. č: 3273 Úvod: Tento produkt pracuje v pásmu o rozsahu ISM-2,4GHz a proto může být legálně používán po celém světě bez

Více

Periferie Klávesnice: Abecední pole Funk ní klávesy Kurzorové klávesy Kurzorové a numerické klávesy Myš Scanner ernobílý scanner barevný scanner

Periferie Klávesnice: Abecední pole Funk ní klávesy Kurzorové klávesy Kurzorové a numerické klávesy Myš Scanner ernobílý scanner barevný scanner Periferie Klávesnice: Klávesnice (keyboard) slouží jako základní vstupní zařízení pro zadávání textových a alfanumerických údajů. Obsahuje 101 až 104 kláves. Tyto klávesy lze rozdělit do 4 bloků: Abecední

Více

NÁVOD K INSTALACI DUÁL ZAŘÍZENÍ MASTER, SLAVER

NÁVOD K INSTALACI DUÁL ZAŘÍZENÍ MASTER, SLAVER NÁVOD K INSTALACI DUÁL ZAŘÍZENÍ MASTER, SLAVER Vážený zákazníku, děkujeme Vám za objednání služby Digi TV. Doporučujeme Vám, abyste o instalaci satelitního kompletu požádál kvalifikovaného technika, odborníka

Více

Diktafon s pamětí 4GB, FM rádiem, LCD displejem a. kamerou DVR-156. Přečtěte si laskavě tento Návod k použití před prvním. použitím přístroje.

Diktafon s pamětí 4GB, FM rádiem, LCD displejem a. kamerou DVR-156. Přečtěte si laskavě tento Návod k použití před prvním. použitím přístroje. Diktafon s pamětí 4GB, FM rádiem, LCD displejem a kamerou DVR-156 Přečtěte si laskavě tento Návod k použití před prvním použitím přístroje. Úvod S tímto profesionálním diktafonem zaznamenáte naprosto čistý

Více

UŽIVATELSKÝ MANUÁL HP KAMERA DO AUTOMOBILU F210

UŽIVATELSKÝ MANUÁL HP KAMERA DO AUTOMOBILU F210 UŽIVATELSKÝ MANUÁL HP KAMERA DO AUTOMOBILU F210 1. ÚVOD 1.1 Vlastnosti Full HD kamera (1920*1080 @ 30fps) Barevný 2,4 palcový LCD displej Širokoúhlá čočka Detekce pohybu Automatické nahrávání v případě

Více

2.10 Vnější paměti. Střední průmyslová škola strojnická Vsetín. Ing. Martin Baričák. Název šablony Název DUMu. Předmět Druh učebního materiálu

2.10 Vnější paměti. Střední průmyslová škola strojnická Vsetín. Ing. Martin Baričák. Název šablony Název DUMu. Předmět Druh učebního materiálu Název školy Číslo projektu Autor Název šablony Název DUMu Tematická oblast Předmět Druh učebního materiálu Anotace Vybavení, pomůcky Ověřeno ve výuce dne, třída Střední průmyslová škola strojnická Vsetín

Více

Vývoj Internetu značně pokročil a surfování je dnes možné nejen prostřednictvím počítače, ale také prostřednictvím chytrých telefonů, tabletů a

Vývoj Internetu značně pokročil a surfování je dnes možné nejen prostřednictvím počítače, ale také prostřednictvím chytrých telefonů, tabletů a Vývoj Internetu značně pokročil a surfování je dnes možné nejen prostřednictvím počítače, ale také prostřednictvím chytrých telefonů, tabletů a netbooků. Chytré telefony, nazývané také Smartphony, poskytují

Více

Tiskárny. Tiskárna je výstupní počítačové zařízení, které slouží k přenosu textových a grafických informací na bězný materiál.

Tiskárny. Tiskárna je výstupní počítačové zařízení, které slouží k přenosu textových a grafických informací na bězný materiál. Tiskárny Tiskárna je výstupní počítačové zařízení, které slouží k přenosu textových a grafických informací na bězný materiál. Parametry a pojmy Formát: - Velikost tisknutého dokumentu Rozlišení: - hlavní

Více

IC-930 MULTIMEDIÁLNÍ SYSTÉM

IC-930 MULTIMEDIÁLNÍ SYSTÉM IC-930 MULTIMEDIÁLNÍ SYSTÉM UPOZORNĚNÍ K PROVOZU ZAŘÍZENÍ PŘEČTĚTE SI POZORNĚ VŠECHNA UPOZORNĚNÍ A INSTRUKCE, KTERÉ JSOU UVEDENY V TÉTO PŘÍRUČCE. PŘÍRUČKU SI TAKÉ USCHOVEJTE PRO POZDĚJŠÍ POTŘEBU. Z DŮVODU

Více

2.12 Vstupní zařízení II.

2.12 Vstupní zařízení II. Název školy Číslo projektu Autor Název šablony Název DUMu Tematická oblast Předmět Druh učebního materiálu Anotace Vybavení, pomůcky Ověřeno ve výuce dne, třída Střední průmyslová škola strojnická Vsetín

Více

Fotokroužek 2009/2010

Fotokroužek 2009/2010 Fotokroužek 2009/2010 První hodina Úvod do digitální fotografie Druhy fotoaparátů Diskuse Bc. Tomáš Otruba, 2009 Pouze pro studijní účely žáků ZŠ Slovanské náměstí Historie fotografie Za první fotografii

Více

Příloha č.1 - Krycí list k podání nabídky do VŘ

Příloha č.1 - Krycí list k podání nabídky do VŘ Příloha č.1 - Krycí list k podání nabídky do VŘ Zadavatel: Základní škola, Česká Lípa, Školní 2520, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07./1.4.00/21.2511 Název projektu: Moderní škola

Více

IC 1000fgr. TFT LCD monitor s úhlopříčkou 10 palce (25,4 cm) Uživatelská příručka

IC 1000fgr. TFT LCD monitor s úhlopříčkou 10 palce (25,4 cm) Uživatelská příručka IC 1000fgr TFT LCD monitor s úhlopříčkou 10 palce (25,4 cm) Uživatelská příručka Upozornění Úpravy přístroje provedené bez souhlasu výrobce mohou vést k poškození přístroje a v tomto případě nelze uplatnit

Více