Jak správně vybrat TV

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jak správně vybrat TV"

Transkript

1 Jak správně vybrat TV aneb NENECHTE SE OKLAMAT!

2 Autoři_ Roman Svoboda Vladimír Kaděra Václav Vozáb Tomáš Malík Obsah_ 1. Předmluva Obecné principy a funkce TV 02 Historický vývoj ČB, CRT, Trinitron, Flat 02 Moderní trendy 03 LCD 03 Plasma 06 3D televize 08 OLED 11 Projektor Nejběžnější funkce TV Parametry Konektivita Běžně dostupné značky TV v ČR Typy a rady při výběru domácího systému 50 Obecná doporučení 51 Low-end ( nižší cenová třída ) 55 Mainstream ( střední cenová třída ) 56 High-end ( vysoká cenová třída ) Rejstřík Slovo závěrem 60

3 #1 Předmluva_ Máte zájem o nový televizor? Chcete vědět, co kupujete? Pak právě pro Vás je příručka určena! Příručky MULTIMÉDIA jsou vždy zaměřeny na určitý druh produktu a kladou si za cíl seznámit čtenáře s jeho základními rysy a úskalími při jeho výběru. Příručka, kterou držíte v ruce je zaměřena na televizory. Podle čím dál více se potvrzujících zkušeností s nákupem moderních multimédií, jde většině nekvalitně proškoleného personálu při prodeji v obchodech převážně o co největší zisk a až v poslední řadě o přínos a užitečnost výrobku pro nás zákazníky. Tato příručka si klade za cíl, připravit čtenáře na nákup nových televizorů, které budou splňovat právě to, co od nich očekávají. Budete postupně seznámeni s vývojem televizních přijímačů od dob dávno minulých, až po dnešní vyspělé a leckdy velice složité technologie. Příručka Vám usnadní orientaci mezi velkým množstvím zkratek a odborných termínů, které jsou dnes s nákupem televizoru spojeny a v neposlední řadě si Vám dovolíme doporučit několik modelů, rozdělených dle cenových kategorií. Nezáleží na Vašem věku ani finančním zajištění, příručka poskytne mnoho cenných rad všem, kteří mají o koupi nového televizoru zájem. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 1 Jak správně vybrat TV?

4 #2 Obecné principy a funkce TV_ Historický vývoj První televizní přístroj byl mechanický a využíval otáčivý Nipkowův kotouč, jehož princip je zachován u televize až dodnes. Obraz se vzorkoval za pomocí průzorů v otáčivém kole (Nipkowův kotouč), na jednotlivé body, které byly následně zobrazeny na obrazovce reverzním způsobem za pomoci dalšího Nipkowova kotouče, jenž byl synchronizován s prvním, kterým se obraz snímal. Následně byl mechanický princip nahrazen elektronkami a k obrazu přibyl i zvuk. V televizorech se používala klasická televizní obrazovka na bázi katodové trubice, kde katodové dělo pálí elektrony do povrchu obrazovky pokrytého luminoforem (speciální vrstva měnící energii elektronů na viditelné světlo). Tato technologie je známa pod označením CRT (Cathode Ray Tube), kterým jsou označovány i televizory, které ji využívají. Televizory byly nejprve černobílé a záhy byly nahrazeny barevnými, které využívají skládání červené, zelené a modré barvy do výsledných barev. Zobrazovací plocha televizoru nebyla původně plochá ale vypouklá díky použité technologii, která však po zdokonalení umožňovala zobrazovat obraz i na rovnou plochu. Tyto televize nesly označení CRT FLAT. Z domácností je vytlačily dnes běžně používané plazma televizory fungující na principu elektrického proudu procházející plynem, kde dochází k uvolňování elektronů a následnému bombardování luminoforu. A také LCD televizory (Liquid Crystal Display) využívajících změny tekutých krystalů za pomoci tranzistorů k dosažení výsledné barvy. Nejnovější a prozatím ještě málo rozšířené jsou televizory s OLED obrazovkou a 3D televizory. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 2 Jak správně vybrat TV?

5 LCD televizory LCD technologie jako taková má za sebou velice dlouhou historii. Pro malou představu, kam až tato technologie sahá, si stačí vzpomenout na starý budík či kalkulačku a její jednobarevný display, většinou s nedobrým podsvícením a černým písmem. Tato technologie se samozřejmě s dobou vyvíjela a to dokonce tak rychle, že na dnešních dokonalých LCD televizorech skoro není co vylepšovat. V tomto odvětví tedy nemá smysl čekat na něco lepšího. Zkratka LCD značí v anglickém originálu Liquid Crystal Display, do českého jazyka přeloženo display z tekutých krystalů. Tyto televizory obsahují miniaturní krystalky, které se po přivedení elektrického proudu začnou pohybovat a propouštět na obrazovku přes barevné filtry světlo (od toho název tekuté krystaly ). LED TV Ukázka vzhledu LCD televizoru Pro nás spotřebitele je hlavní rysem LCD televizorů oproti předchůdcům (CRT atd.) jejich plochý tvar, vhodný k umístění například na stěnu. Tyto televizory dosahují obrovských úhlopříček a v dnešní době i nádherných barev a poměrně rychlé doby odezvy. Speciálním druhem LCD televizorů jsou takzvané LED TV, tyto televizory se liší pouze stylem podsvícení obrazu. Typické LCD používají elektronickou výbojku a LED TV využívají k podsvícení, jak je patrné z názvu, malých LED diod toto podsvícení bývá rovnoměrnější a, černá barva je opravdu černá a v neposlední řadě také snižuje spotřebu televizoru. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 3 Jak správně vybrat TV?

6 Klady a zápory LCD TV + úzký design + malá spotřeba (hlavně u LED TV) + povrch obrazovky je plastový méně těžký než Plasma TV a vice odolný proti rozbití + velká škála úhlopříček (cca 8 60 ) + cena - oproti Plazmovým TV menší odezva (projeví se například při sportovních zápasech) - starší televizory mohou mít problémy se zobrazováním černé barvy, zde vede Plasma TV Pro zvídavé Základním jednotkou všech LCD televizorů je pixel. Ten se skládá ze tří tzv. subpixelů, každý z nich má jinou barvu (RGB červená, zelená, modrá). Tento bod je tak malý, že lidské oko vidí pouze jeden jediný odstín barvy, která vznikla z celkové kombinace. Obrazový bod pixel s jednotlivými RGB složkami Stavebními prvky LCD televizorů je vždy osvětlovací trubice, která je po celou dobu provozu TV zapnutá (v případě LED TV jsou to LED diody), dále difůsní vrstvy, které se starají o rovnoměrný rozvod světla po televizoru. Po rovnoměrném rozprostření světlo prochází polarizační deskou, kde dostává určitou barvu (viz. pixel výše). Zbarvené světlo se konečně dostává přímo k tekutým krystalům, kde vzhledem k tomu, že propustnost každého z nich je ovládána elektrickým polem nastává několik možností. Tekutý krystal je buď otevřený světlo propustí, nebo zavřený, kdy by světlo propustit neměl (vždy nějaké projde), nebo třetí stav, krystal je pootevřen průchodu světla a vznikají tak různé odstíny barev. Dnešní LCD televizory umožňují propouštět až 1024 úrovní světla. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 4 Jak správně vybrat TV?

7 Ve výrobě LCD televizorů existuje několik základních technologií, které se liší převážně základní polohou tekutých krystalů: TN (deriváty BTN, TN+FILM atd.) o Tento postup je pro výrobu televizorů velice nevhodný, neposkytuje dostatečné pozorovací úhly a vyznačuje se špatným barevným podáním. Molekuly krystalů jsou v klidovém stavu nastaveny do propustné pozice, z čehož při vadném pixelu vyplývá, že bude neustále bíle svítit. Výchozí pozicí molekul je šroubovice - po přivedení elektrické energie se molekuly srovnají do zákrytu a přestanou propouštět světlo. xva (deriváty MVA, PVA, S-PVA atd.) o U této technologie jsou molekuly krystalů rozloženy do stromečkovitého uspořádání, což v důsledku znamená, že televizory mají lepší odezvu (zkrácení doby natočení do extrémních stavů) a rapidní zlepšení pozorovací úhlů. Tato technologie má vyřešen i problém s vadným pixelem při klidovém stavu nepropouští světlo. Takto vyráběné televizory patří ke světové špičce, navíc s relativně dostupnou cenou příkladem mohou být S-PVA panely firmy Samsung, jejichž technologii využívá i firma Sony. IPS (deriváty S-IPS, AS-IPS apod.) o AS-IPS (Advanced Super In-Plane Switching) technologie je založena na uspořádání molekul v klidovém stavu do jedné roviny subpixel nepropouští světlo. Po přivedení napětí na elektrody se některé molekuly pouze otočí o 90 a subpixel začne světlo propouštět. Tento princip zaručuje to nejlepší, co můžou LCD televizory nabídnout! Neuvěřitelně věrohodné barvy, velice rychlá odezva, velké pozorovací úhly - až k 180 a obrovský pokrok v kontrastu. Tato technologie je ovšem při výrobě stále velice nákladná, proto se využívá pro profesionální obrazovky, u kterých nehraje roli větší cena. TN (BTN, TN+FILM) 1- Zdroj bílého světla 2- Polarizační desky 3- Polarizované světlo 4- Elektrody 5- Tekuté krystaly 6- Film zlepšující pozorovací úhly xva (MVA, PVA, S-PVA) 1- Zdroj bílého světla 2- Polarizační filtr 3- Polarizované světlo 4- Elektrody 5- Tekuté krystaly IPS (S-IPS, AS-IPS) 1- Zdroj bílého světla 2- Polarizační desky 3-Polarizované světlo 4- Elektrody 5- Tekuté krystaly 6- Polarizované světlo MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 5 Jak správně vybrat TV?

8 Plasma televizory Plazmové televizory, nebo také PDP (Plasma Display Panel), se jako další řadí ke skupině velice tenkých televizních přijímačů s dokonalým obrazem. Plazmové obrazovky v sobě obsahují velké množství navzájem oddělených buněk s elektrodami a plynem. Po přivedení elektrického impulsu je plyn transformován do tzv. čtvrtého skupenství plazmy. Velice zjednodušeně by se dalo říci, že při tomto jevu vzniká světlo, které nám po zabarvení zaručí nádherný kontrast, živé barvy a velice vysokou odezvu například při sportovním zápase. Ukázka plazmového televizoru Klady a zápory Plasma TV + úzký design + velký kontrast + živé barvy + rychlá odezva Pro lepší utěsnění plynu, mají plazmové televize vrchní kryt obrazovky ze skla. Právě z oné skleněné desky nám ale vyplývá několik kladů i záporů. Plazmové televizory jsou o něco těžší, než LCD a při slunečném dnu se v televizi může nepříjemně odrážet světlo. Na druhou stranu je sklo mnohem lépe omyvatelné, například od dětských kreseb, než plast. Jedním z velkých strašáků plazmové televize bývalo vypalování log TV stanic. Ovšem tato doba je již dávno minulá čím dál více televizních společností, zprůhledňuje svá loga a výrobci plazmových panelů vynalézají technologie a principy (například miniaturní okem nepostřehnutelné vlnění), pomocí nichž se vypalování předchází. - větší hmotnost z důvodů skla na obrazovce - pouze větší úhlopříčky - u starých modelů vypalování log - o něco vyšší spotřeba než LCD MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 6 Jak správně vybrat TV?

9 Pro zvídavé Plyn uvnitř buněk je pro každý pixel samozřejmě rozdělen na další tři subpixely, z nichž každý je určen pro jednu ze základních barev RGB (červená, zelená, modrá). Tyto tři subpixely vytváří z větší vzdálenosti pro lidské oko viditelně pouze jeden bod. Subpixel u plazmových televizorů však nelze zmenšovat do nekonečna, minimální velikost se odhaduje na 0,3mm, proto se plazmové panely nevyskytují v malých velikostech s velkým rozlišením. Pixel s RGB subpixely u plazmové obrazovky Obvyklé složení směsi plynů v buňce je argon a xenon nebo neon. Po přivedení elektrického náboje, v důsledku postupného ztrácení elektronů, plyn změní skupenství na plazmu. Uvolněné částice se začnou pohybovat ke svým protějškům a srážet se navzájem, tím dochází k emitování fotonu neboli vzniku světla. Bohužel toto světlo je většinou tak krátké vlnové délky, že není pro lidské oko viditelné - ultrafialové záření. Z tohoto důvodu obsahují PDP panely vrstvu luminoforu, kde se po dopadu mění ultrafialové světlo na světlo okem viditelné. Barevnost světla nám určuje právě luminofor v jednotlivých subpixelech. Emise světla probíhá tak rychle, že není možné ji postřehnout, proto kvalitní PDP televizory mají až neuvěřitelně rychlou odezvu, kterou ocení hlavně příznivci hokeje a dynamických sportů. Základní stavební prvky plazmové obrazovky MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 7 Jak správně vybrat TV?

10 SED Technologie Na vývoji této technologie budoucnosti plazma obrazovek pracuje již několik let firma Canon a Toshiba. Princip zlepšení bude ve výměně elektrod za LED diody, z něhož vyplývá zjednodušení výroby a snížení spotřeby plazmových televizorů. V současné době je možné SED technologii aplikovat pouze pro obrazovky větší než jeden metr a zatím neexistuje linka pro sériovou výrobu. 3D Televize Dnešní 3D televize Na co se mohu podívat v 3D televizi Základní rozdělení 3D technologií 3D televize fungují na principu trojrozměrného vnímání statického obrazu, ke kterému dochází na základě pozorování dvou plošně posunutých obrazů zobrazených televizorem, kde k docílení 3D obrazu potřebujeme speciální brýle. Brýle mají různá sklíčka pro každé oko a právě to umožňuje každému oku vnímat jiný obraz, stejně jako tomu je i v reálném světě. V minulosti se již objevilo mnoho pokusů o nasimulování trojrozměrného vnímání obrazu pomocí de facto 2D přístroje. 3D technologie je poměrně složitá záležitost, a tím pádem je i její nástup na trh komplikovaný a pomalý. Proto je v současnosti na trhu jen velmi málo 3D televizí a jejich cena není zrovna lidová. Ani filmů a televizních stanic, které se dají koupit nebo vysílají v 3D není mnoho avšak je možné příjem klasického pozemního vysílání přepočítat do 3D, v takovém případě televize nepřijímá 3D signál jako takový, ale vytváří ho pomocí vnitřního koprocesoru, ovšem pouze pokud je jím televize vybavna.. Nejenom na filmy vydané v 3D formátu a televizní vysílání v 3D ale i na klasické filmy a běžné televizní programy. Většina současných 3D televizí potřebuje ke sledování 3D obrazu speciální brýle, avšak na trhu se již objevují i první 3D televize, které k jejímu sledování nepotřebují žádné brýle. Stereoskopické 3D zobrazování vyžadující využití brýlí. Autostereoskopické bez použití brýlí. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 8 Jak správně vybrat TV?

11 Klady a zápory 3D TV + lepší a věrnější prožitek z filmu + dokonalý zážitek z her + možnost sledovat i klasický 2D obraz - nutnost nošení speciálních brýlí (záleží na technologii) - nutnost televize i speciálního přehrávače podporující 3D technologii - využití zatím jen hlavně na filmy z disků - vysoká cena - nejsou dioptrické 3D brýle Pro zvídavé Stereoskopická 3D technologie - Jak to funguje? Aktivní stereoskopická projekce nám umožňuje za pomoci speciálních 3D brýlí vidět obraz v televizoru ve 3D zobrazení. Obraz je promítán s dvojnásobnou snímkovou frekvencí na obrazovku, kde se střídají obrazy zvlášť pro levé a pravé oko. Brýle se nám poté starají o zatmívání jednotlivých očí. Synchronizují se s obrazem, takže každé oko dostává svůj vlastní obraz. Oba tyto obrazy si mozek následně poskládá do trojrozměrné scény. V praxi to vypadá tak, že televizor Vám zobrazí obraz pro levé oko a zařídí, aby jste pravým okem neviděli. Poté připraví obraz pro druhé oko. Toto se děje minimálně 120 krát za jednu sekundu. Novější brýle jsou aktivního provedení, což znamená, že se příchozí obraz musí synchronizovat s brýlemi prostřednictvím infračervené komunikace, s 3D televizorem pro maximalizaci výsledného 3D efektu. Autostereoskopické 3D technologie - Televize se speciální čočkou 3D prostorového vjemu lze docílit tak, že prvek umožňující vnímání 3D obrazu, v případě stereoskopického zobrazování to jsou brýle umístěné na hlavě pozorovatele, je naopak umístěn na pozorovaném objektu a to na obrazovce a jde vlastně o speciální čočku, která zajistí, že každým okem vidíte správný obraz, jejichž složením se v mozku vytvoří dojem 3D. Zásadní omezení je v tom, že tohoto efektu se dosáhne v podstatě jen na jednom místě a pozorovaný obraz musí být stále v pohybu a proto tato technologie bude pravděpodobně více využita pro hráče počítačových her. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 9 Jak správně vybrat TV?

12 Technologie WOWvx 3D obraz pozorovatelný z více míst a bez nutnosti stálého pohybu řeší technologie WOWvx, její princip je zdánlivě jednoduchý, asi všichni známe animované pohlednice, které při naklápění, měnily svůj obraz a tak vytvářeli dojem pohybu. Trik byl v tom, že pohlednice na svém povrchu obsahovala plošky, které byly natočeny různým směrem. A i takhle pracuje technologie WOWvx, když používá 3D formát 2d-plus-depth. (Nebo také označovaný jako 2D+Z.) Kdy je každý snímek doplněn osmibitovou prostorovou mapou stupňů šedi, která indikuje pro každý bod, zda má být a v jaké vzdálenosti zobrazen před plochou displeje (bílá) nebo a plochou displeje (černá). Díky 256 odstínům šedi se dá vytvořit poměrně věrohodný 3D obraz. Velkou výhodou této technologie je, že nepotřebuje zásadní zvýšení šířky vysílacího pásma pro 3D televizní vysílání. Obraz televize používající technologii WOWvx, je tvořen malými čočkami. Tyto čočky, na základě dříve zmíněné prostorové mapy, posílají světlo různými směry a tím dosahují toho, že každé oko vidí jiný obraz stejně jako u popisované pohlednice. UDHD 3D ne 3D Poslední možností ve stádiu vývoje je Ultra-Digital HD rozlišení (UDHD) s rozlišením 7680 x 4320, pro představu Full HD rozlišení disponuje rozlišením pouze 1920 x V principu jde o to poskytnou divákovi co nejvěrnější obraz ve vysokém rozlišení, který navodí pocit, že se jedná o 3D obraz. A proto byl proveden pokus, kde ulicemi Tokia jezdilo auto vybavené speciální 8K kamerou. Výsledný obraz byl veřejnosti promítán na této 8K projekci. Vjem byl tak realistický, že diváci měli pocit, že sedí v autě. A co víc, vjem byl tak přesvědčivý, že několik lidí se dokonce pozvracelo, protože jejich tělo mělo pocit, že opravdu jedou v autě, a tak instinktivně reagovalo na odstředivé a setrvačné síly, které normálně na tělo při jízdě v autě působí, ale oni stáli v klidu na ulici. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 10 Jak správně vybrat TV?

13 OLED OLED je zkratka z anglického Organic Light-Emitting Diode, což v češtině znamená organická světlo-vyzařující dioda. Jedná se o technologií používanou pro tvorbu obrazovek, kdy je celá obrazovka tvořena velmi malými organickými elektro-luminescenčními diodami. Technologie OLED nepotřebuje podsvícení jako například LCD nebo LED obrazovky a díky tomu jsou energeticky méně náročné. Jelikož jsou jednotlivé OLED diody velmi malé a skládající se z organického materiálu, dají se doslova tisknout na zvolený povrch podobně, jako když tiskárna tiskne na papír. Příklady ohebných OLED displejů OLED displej využívá organických uhlíkových sloučenin, které s přísunem elektřiny vysílají světlo. Oproti LCD a plazmě se OLED obrazovky vyznačují výraznějšími barvami, vyšším kontrastem a rychlejší odezvou, jedná se o velice univerzální obrazovky. Výhodou OLED displeje je možnost vyrobit jej průhledný, zrcadlový apod. Zkrátka vše záleží na tom, na jaký materiál nanesete organickou vrstvu OLED displeje. Pokud to bude průhledná fólie, bude i displej průhledný, nanese-li se na lesklou hliníkovou fólii, popř. jiný lesklý materiál, bude displej ve vypnutém stavu sloužit jako perfektní zrcadlo. Nevýhodou OLED televizorů je fakt, že se jedná o zbrusu novou technologii, kterou ještě výrobci úplně nezvládli a jejíž čas ještě přijde. Klady a zápory OLED + technologie OLED nepotřebuje podsvícení + menší spotřeba než jiné technologie + velmi jasný a stabilní obraz + velmi tenké, možnost ohýbat samotnou obrazovku - stárnutí OLED displeje - složitá struktura - v současnosti drahá výroba MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 11 Jak správně vybrat TV?

14 Pro zvídavé Celý OLED displej je složen z mnoha malých organických diod složených z červených, zelených a modrých emitorů, které ve trojici vytváří samotný pixel a jednotlivé emitory subpixely. Princip je podobný jako u LCD displejů, kde si lidské oko spojí barvy z jednotlivých subpixelů a tím se vytvoří výsledná barva pixelu. Mezi průhlednou anodou a kovovou katodou je několik vrstev organické látky. Jsou to vrstvy vypuzující díry, přenášející díry, vyzařovací vrstva a vrstva přenášející elektrony. V momentě, když je do políčka přivedeno napětí, jsou vyvolány kladné a záporné náboje (elektrony a díry), které se spojují ve vyzařovací vrstvě a tím produkují světelné záření. Struktura a použité elektrody jsou uzpůsobeny, aby docházelo k maximálnímu střetávání nábojů právě ve vyzařovací vrstvě, právě proto, aby výsledné světlo mělo dostatečnou intenzitu. Jednotlivé stavební prvky OLED pixelu MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 12 Jak správně vybrat TV?

15 Existují dva základní typy displeje. Displej s pasivní matricí PMOLED (Passive Matrix Organic Light-Emitting diode) a displej s aktivní matricí AMOLED (Active Matrix Organic Light-Emitting diode). Displeje s pasivní matricí - PMOLED Displeje s pasivní matricí jsou jednodušší, používají se především tam, kde je třeba zobrazit jednodušší obraz, například pouze text. Stejně jako u jednodušších grafických LCD displejů (DSTN, STN), jsou jednotlivé pixely řízeny pasivně, mřížkovou matricí navzájem překřížených vodičů. V místě křížení jsou vodiče připojeny k elektrodám (katodám, resp. anodám) OLED struktury a tím vznikají jednotlivé pixely. Pomocí mřížek vodičů a multiplexních přepínačů je na anody a katody vybraných bodů přivedeno elektrické napětí, které přinutí organickou látku vyzařovat. Signály jsou zpravidla dodávány do sloupců a synchronizovány s cyklickým zapojováním řádků. Optický výstup tak vzniká postupným skládáním řádků, ke kterému dochází 60krát za sekundu. Čím větší proud je v impulsu použit, tím jasněji pixel září. Pro plné zobrazení musí být každý řádkový vodič nabíjen po dobu 1/N snímkovacího času, kde N je počet řádků displeje. Například k dosažení jasu 100 nits (tj. 100 cd/m 2 ) pro 100 řádkový displej, musí být pixely buzeny na úroveň jasu nits po dobu 1/100 snímkovacího času. Právě nutnost velkých a úzkých proudových impulsů snižuje účinnost displeje. Při krátkodobých velkých intenzitách navíc organický materiál pracuje v méně efektivní pracovní oblasti generování světla. Vzhledem k vyšší spotřebě a horšímu zobrazení jsou PMOLED vhodné především pro displeje menších úhlopříček a zobrazování převážně statických a textových informací (MP3 přehrávače, mobilní telefony, informační displeje v automobilech atd.). Displeje s aktivní matricí - AMOLED Displeje s aktivní matricí jsou vhodné pro graficky náročné aplikace s velkým rozlišením, tedy zobrazování videa a grafiky. Struktura je podobná TFT LCD displejům. Spínání každého pixelu je prováděno vlastním tranzistorem (resp. dvěma - jeden řídí nabíjení a vybíjení kondenzátoru a druhý je přítomen jako napěťový stabilizátor kvůli zajištění konstantní velikosti proudu), čímž se zamezuje blikání bodů, které mají svítit během několika po sobě jdoucích cyklů. Současně se zvyšuje průtok proudu a zkracuje doba odezvy. Mezi výhody oproti PMOLED patří vyšší zobrazovací frekvence, ostřejší vykreslení obrazu a nižší spotřeba. Nevýhodou je složitější struktura displeje a tedy i vyšší cena. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 13 Jak správně vybrat TV?

16 Projektory U projektoru nejvíce záleží na tom, zda je určen pro pracovní účely, hraní her, pro zábavu nebo právě pro sledování filmů a televizních programů. Od toho se dále odvíjí, jakou technologii zobrazování zvolit. Obvykle se k zobrazení obrazu využívá takzvané lampy, s výjimkou LED technologie. Moderní projektor od společnosti Benq vhodný pro domácí použití Důležité parametry projektoru Při výběru projektoru určeného ke sledování filmů je velice důležitým parametrem rozlišení obrazu. Vzhledem k široké nabídce projektorů dostupných na trhu je vhodné ujasnit si požadované rozlišení. Jestliže chceme rozumnou kvalitu, měli bychom vybírat projektory s rozlišením alespoň 1280 x 1024px. Pro dnešní širokoúhlé filmy ve vysokém rozlišení je vhodné minimální rozlišení HD Ready 720p (1280 x 720px), nejlépe však přímo Full HD rozlišení (1920 x 1080px), což je v současné době nejvyšší dostupné rozlišení pro projektory určené ke sledování Full HD obrazu. Dalším podstatným prvkem při výběru projektoru je plánovaná projekční vzdálenost. Existují modely určené k projekci ze vzdálenosti jednotek i desítek metrů. Správný výběr projekční vzdálenosti značně ovlivňuje celkový dojem z výsledného obrazu, a proto je nutné brát zřetel na tento parametr ve specifikacích výrobce. Životnost projekční lampy je značně omezená a pohybuje se kolem 1000 až 4000 hodin provozu. Jejich cena se pohybuje ve velmi širokém rozmezí od jednotek tisíců až po desítky tisíc korun a v extrémních případech i více, v závislosti na parametrech a celkovém výkonu. Proto je dobré informovat se pří výběru projektoru také o cenách náhradních lamp. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 14 Jak správně vybrat TV?

17 Technologie projektorů U moderních projektorů se v současnosti používají tři zobrazovací technologie. A to DLP, jedno a tří čipové, dále pak LCD technologie a začínající LED technologie. DLP technologie nám nabízí výborný kontrast a barevnou přesnost vykoupenou vyšší pořizovací cenou. LCD technologie nabízí příznivější ceny, vetší množství funkcí, nevýhodou je pak nižší kvalita reprodukovaného obrazu a nižší kontrast. Technologie LED je nejmodernější a v této chvíli nejméně rozšířená, hlavní výhodou této technologie je velmi dlouhá životnost. Klady a zápory projektoru + velikost úhlopříčky promítaného obrazu + vhodné pro domácí kino + požitek z filmů skoro jako v kině - horší zobrazení černé barvy - úplně typicky neslouží pro sledování TV - u většiny technologií nutnost dokupování lampy - plátno pro kvalitnější obraz Pro zvídavé DLP je zkratka z anglického Digital Light Processing pro technologii používanou v digitálních projektorech. V DLP projektorech je obraz tvořen pomocí miniaturních zrcadel, která jsou umístěna na polovodičovém čipu, který se nazývá DMD (Digital Micromirror Device). Každé zrcadlo reprezentuje jeden nebo více pixelů. Každá miniaturní odrazná ploška se může velmi rychle přemísťovat mezi dvěma krajními polohami jednou, která světlo propouští a druhá, která jej odráží na chladicí plochu. Intenzita barvy je regulována rychlým střídáním těchto poloh (poměrem mezi průchozí a neprůchozí polohou). Zrcadla umístěná v DLP projektoru MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 15 Jak správně vybrat TV?

18 DLP tří čipové systémy se vyznačují perfektní přesností a podáním barev, vynikajícím kontrastem, slušnými detaily a kvalitou stínů. Jsou schopny dodat vyšší jas ve srovnání s jednočipovými DLP projektory a celková kvalita je obecně považována za nejlepší dostupnou. Stejná technologie se používá v nejmodernějších digitálních kinech. Princip tvorby obrazu v DLP projektoru Ve srovnání s jednočipovou DLP technologii je nevýhodou slabší kontrast, s ostatními systémy pak cena, nižší výdrž lampy a případně větší rozměry. Jednočipový DLP systém má nejlepší možný kontrast a barevnou přesnost, malou mezeru mezi pixely a časem se nesnižuje kvalita obrazu. Neduhem technologie je slabší svítivost (jas)a je také obecně dražší než LCD technologie. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 16 Jak správně vybrat TV?

19 LCD Projektory založené na technologii LCD používají k zobrazování tři LCD displeje, jejichž vlastnosti lze nastavovat zvlášť a získat tak barevně velmi věrný obraz. Výborné barvy ale nezůstanou navždy, již po několika letech dlouhodobého používání dojde k blednutí barev a zejména modrá barva často zmizí úplně. DLP projektory mají barevnost obrazu dánu zabarvením rotujícího kotouče a teplotou projekční lampy, která se stárnutím také trochu mění. Tato barevná změna ale není tak výrazná jako u technologie LCD. Princip tvorby obrazu v LED projektorech LCD technologie poskytuje výborné barevné podání a životnost systému. Nejvíce se využívá pro systémy domácího kina, kde se jako výhoda projeví relativně nižší pořizovací cena vzhledem k ostatním technologiím. K záporům patří nižší kontrast, časem snižovaní kvality obrazu, možnost objevování mrtvých pixelů, obecně slabší kvalita stínů a horší podání černé barvy. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 17 Jak správně vybrat TV?

20 LED projektory jsou vlastně DLP projektory, ve kterých je lampa nahrazena LED diodami. Samotná LED technologie se vyznačuje nízkou spotřebou, absencí lampy, což na jedné straně přináší plus v podobě větší životnosti LED modulu v desítkách tisíc hodin, na straně druhé nízkou světelnost. Princip tvorby obrazu v LED projektoru MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 18 Jak správně vybrat TV?

21 #3 Nejběžnější funkce TV_ Schopnosti V této kapitole si publikace klade za cíl seznámit čtenáře nejen se základními technologiemi, které má každý moderní televizor, ale také s pokročilými funkcemi, které umožňují využívat Váš televizor na maximum. Příjem analogového signálu Technologie analogového televizního vysílání má za sebou více jak tři čtvrtě století fungování. Na počátku se vysílalo pouze černobíle, úprava technologie (přidání barvonosné složky) přinesla barevné vysílání. Je jen málo technologií, které přežily tak dlouhou dobu bez výraznějších změn. Problematika příjmu analogového vysílání je velice rozsáhlá a zmíním tedy pouze základní technická hlediska. Jedná se o amplitudově modulovaný obrazový signál s jedním postranním pásmem s přidaným frekvenčně modulovaným zvukem. Šířka jednoho kanálů je 8 MHz (pro naši normu) a je nutné zajistit dostatečný odstup mezi jednotlivými kanály, aby nedocházelo k vzájemnému rušení sousedících kanálů. Vysílá se v tzv. soustavách, které jsou různé pro Japonsko, Severní a Jižní Ameriku (NTSC), afriku (SECAM) a nejmladší používaná ve většině Evropských zemí (PAL). Soustava PAL byla vyvinuta v Německu a vychází ze soustav NTSC i SECAM. Nabízí nejvyrovnanější přenosové vlastnosti. MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 19 Jak správně vybrat TV?

22 Velice zjednodušené blokové schéma klasického televizoru je na obrázku níže. U moderních LCD a plasmových televizorů už žádné vychylovací cívky nenajdeme, ale analogový tuner je stále součástí drtivé většiny z nich. Anténa Zvuková část Reprodukce zvuku Vstupní VF část Obrazová část Obrazovka Napájecí část Rozkladová část Vychylovací cívky horizontální a vertikální Blokové schéma klasického CRT televizoru určeného pro příjem analogového vysílání Technologie analogového vysílání sebou přináší také několik nevýhod: - velká šířka pásma a tím pádem omezený počet televizních kanálů, resp. programů - nemožnost přenosu HDTV, norma PAL přenese maximálně 625 řádků - problém s kvalitou obrazu (duchové) vzniklý odrazy signálu od terénu V současnosti dochází k postupnému vypínání analogového vysílání na celém území naší republiky a přechodu na pozemní digitální vysílání. Dokončení toho přechodu je v současnosti plánováno MULTIMÉDIA - Nenechte se oklamat! 20 Jak správně vybrat TV?

SVĚT V HLEDÁČKU UMĚNÍ A PRAXE FILMAŘINY PRO ZAČÁTEČNÍKY. Petr Špetla

SVĚT V HLEDÁČKU UMĚNÍ A PRAXE FILMAŘINY PRO ZAČÁTEČNÍKY. Petr Špetla SVĚT V HLEDÁČKU UMĚNÍ A PRAXE FILMAŘINY PRO ZAČÁTEČNÍKY Petr Špetla Všechna práva vyhrazena 2014 Petr Špetla email: doppetrspetla@gmail.com mobil: (+420) 736 270 070 web: http://petrspetla.cz eshop: http://eshop.petrspetla.cz/

Více

Informační příručka o aplikacích termografie v průmyslu

Informační příručka o aplikacích termografie v průmyslu Využití termografie v průmyslu Informační příručka o aplikacích termografie v průmyslu Obsah page 1. Termokamera a princip jejich funkce 6 2. Jaké je využití termografie? 8 3. Využití termokamer v průmyslu

Více

Obnovitelné zdroje energie

Obnovitelné zdroje energie Energetická agentura Zlínského kraje, o.p.s. Obnovitelné zdroje energie Ing. Jaroslav Chlubný Ing. Jaroslav Lednický Ing. Radek Sedlačík Mgr. Lenka Slezáčková V rámci projektu Energetická efektivita v

Více

Open Access Repository eprint

Open Access Repository eprint Open Access Repository eprint Terms and Conditions: Users may access, download, store, search and print a hard copy of the article. Copying must be limited to making a single printed copy or electronic

Více

České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební Katedra mapování a kartografie DIPLOMOVÁ PRÁCE. Filip Antoš

České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební Katedra mapování a kartografie DIPLOMOVÁ PRÁCE. Filip Antoš České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební Katedra mapování a kartografie DIPLOMOVÁ PRÁCE Filip Antoš Problematika skenování historických map a jejich následné prezentace na internetu Problematics

Více

Partnerský program jako zdroj růstu IT byznysu

Partnerský program jako zdroj růstu IT byznysu Linksys se vrací na podnikovou scénu Společnost Belkin dokončila akvizici divize Linksys od firmy Cisco... Více na straně 6 15 17 October 2014 PRAGUE, CZECH REPUBLIC www.natoexhibition.org Zpětný rabat

Více

Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077

Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077 Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077 Obsah Úprava a správa fotografií...5 1 Úvod...5 1.1 Obrazové formáty...5 1.2 Rozlišení...7 1.3 Tisk...8 2 Popis prostředí

Více

TX-40AS640E TX-48AS640E TX-55AS640E. e Nápověda. Česky

TX-40AS640E TX-48AS640E TX-55AS640E. e Nápověda. Česky TX-40AS640E TX-48AS640E TX-55AS640E e Nápověda Česky Můj Home Screen Můj Home Screen Informace 11 Použití 12 Nastavení 13 Barva OSD 15 Seznam aplikací Informace 16 Použití 17 Nastavení 18 Sledování Základy

Více

Profesionální elektroinstalace. Jak na to!

Profesionální elektroinstalace. Jak na to! Profesionální elektroinstalace. Jak na to! S námi ovládáte světlo Stmívače Snímače pohybu Žaluziové spínače Určeno EEKTRO specialistům ABB s.r.o. Elektro-Praga Vážení elektromontéři, projektanti a všichni

Více

Podnikatelé rozjíždějí nový byznys

Podnikatelé rozjíždějí nový byznys ELEKTRONICKÝ NEWSLETTER ODBORNÉHO MĚSÍČNÍKU TECHNIK ČÍSLO 15 / 8. 8. 2013 Podnikatelé rozjíždějí nový byznys ANALÝZA: Podnikatelé v České republice rozjíždějí nový byznys. Dokládají to nejnovější statistiky

Více

Využití robota Lego Mindstorms Návrh a realizace speciálních úloh. Usage of the Lego Minstorms Robots Design and realization of the special tasks

Využití robota Lego Mindstorms Návrh a realizace speciálních úloh. Usage of the Lego Minstorms Robots Design and realization of the special tasks ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE Fakulta elektrotechnická Katedra řídící techniky Využití robota Lego Mindstorms Návrh a realizace speciálních úloh Usage of the Lego Minstorms Robots Design and realization

Více

InovatIvní výukové aktivity pro rozvoj dovedností pro 21. století

InovatIvní výukové aktivity pro rozvoj dovedností pro 21. století InovatIvní výukové aktivity pro rozvoj dovedností pro 21. století PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D. Katedra informačních technologií a technické výchovy, Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta d alší

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta informatiky a statistiky

Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta informatiky a statistiky Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Hlavní specializace: Informační management Název diplomové práce: Manažerské hry jako součást elektronického vzdělávání Vypracoval: Vedoucí

Více

- mikrokontrolér pro začátečníky a snadné použití

- mikrokontrolér pro začátečníky a snadné použití - mikrokontrolér pro začátečníky a snadné použití Následující text byl poprvé zveřejněn v modelářském časopisu Praktická Elektronika Amatérské Radio (www.aradio.cz) v roce 2012 jako seriál článků. Seriál,

Více

VZOROVÁ ŘEŠENÍ OSVĚTLENÍ ŠKOLNÍCH TŘÍD OSVĚTLENÍ ŠKOLNÍCH TŘÍD

VZOROVÁ ŘEŠENÍ OSVĚTLENÍ ŠKOLNÍCH TŘÍD OSVĚTLENÍ ŠKOLNÍCH TŘÍD VZOROVÁ ŘEŠENÍ OSVĚTLENÍ ŠKOLNÍCH TŘÍD OSVĚTLENÍ ŠKOLNÍCH TŘÍD Sortiment svítidel MODUS I AL I ALDP, MTDP I ALMAT I B I ALS I ALU I T5, model A I T5, model B I T5, model C I T5, model D IKP, IKO I KP/IP54,

Více

Spektrum. vzpomíná na cestu za ligovým titulem Slovanu Liberec. 4 Výzkum nových materiálů: zázraky skryté před veřejností.

Spektrum. vzpomíná na cestu za ligovým titulem Slovanu Liberec. 4 Výzkum nových materiálů: zázraky skryté před veřejností. TÉMA 4 Výzkum nových materiálů: zázraky skryté před veřejností 3 03 POMÁHÁME 12 Václav Koloušek liberecký patriot JAK TO FUNGUJE 20 Vlak bez kol Spektrum Časopis pro zákazníky a partnery Václav Koloušek

Více

ICTKOORDINÁTOR. Soutěž o ceny! ZDARMA ZIMA 2012. Více na str. 17. časopis pro ICT koordinátory a ředitele všech typů škol v ČR. Samsung Smart School

ICTKOORDINÁTOR. Soutěž o ceny! ZDARMA ZIMA 2012. Více na str. 17. časopis pro ICT koordinátory a ředitele všech typů škol v ČR. Samsung Smart School ICTKOORDINÁTOR časopis pro ICT koordinátory a ředitele všech typů škol v ČR ZIMA 2012 ZDARMA Soutěž o ceny! Více na str. 17 08 Samsung Smart School Rozšiřujte možnos komunikace mezi učiteli a studenty

Více

TÜV SÜD Journal Česká republika

TÜV SÜD Journal Česká republika 3/2010 TÜV SÜD Journal Česká republika MSV 2010 - Představujeme nejlepší stroj na světě 4 Úsporná opatření ve veřejných budovách 9 Co vlastně ti solárníci dělají? 10-11 Posuzování funkční bezpečnosti 12-13

Více

UNICORN COLLEGE. Vývoj ap ikací pro p a formu io. Autor BP: Daniel Honzík. : Mgr. Peter Buchlák. 2012 Praha

UNICORN COLLEGE. Vývoj ap ikací pro p a formu io. Autor BP: Daniel Honzík. : Mgr. Peter Buchlák. 2012 Praha UNICORN COLLEGE Katedra informačních chno o ií Vývoj ap ikací pro p a formu io Autor BP: Daniel Honzík V doucí : Mgr. Peter Buchlák 2012 Praha Čestné prohlášení Prohlašuji, že jsem svou bakalářskou práci

Více

NAVRHOVÁNÍ ZÓN 30 TP 218 MINISTERSTVO DOPRAVY TECHNICKÉ PODMÍNKY

NAVRHOVÁNÍ ZÓN 30 TP 218 MINISTERSTVO DOPRAVY TECHNICKÉ PODMÍNKY TP 218 MINISTERSTVO DOPRAVY NAVRHOVÁNÍ ZÓN 30 TECHNICKÉ PODMÍNKY SCHVÁLENO MINISTERSTVEM DOPRAVY POD Č.J. 42/2010-120-STSP/1 S ÚČINNOSTÍ OD 15. 1. 2010. OBSAH OBECNÁ ČÁST 1 Klidňování dopravy... 7 1.1

Více

Firma jde buď nahoru, anebo dolů. Je omyl si myslet, že lze udržet status quo. speciální příloha časopisu Technický týdeník Řezné nástroje a upínání

Firma jde buď nahoru, anebo dolů. Je omyl si myslet, že lze udržet status quo. speciální příloha časopisu Technický týdeník Řezné nástroje a upínání 21. 04. 2015 speciální příloha časopisu Technický týdeník Řezné nástroje a upínání 14/ Nový Dragonskin pro frézování Společnost WNT navazuje na úspěšnou řadu Dragonskin pro soustružení 16/ iscar v roce

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Jan Šedivý.

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Jan Šedivý. Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Jan Šedivý Analýza a návrh řešení prezentace obrazových dat v prostředí Internetu Bakalářská

Více

Informační podpora. Marek Drozdek. Opava 2013. Hrazeno z prostředků projektu OPVK CZ.1.07/2.2.00/15.0174

Informační podpora. Marek Drozdek. Opava 2013. Hrazeno z prostředků projektu OPVK CZ.1.07/2.2.00/15.0174 Informační podpora krizového řízení se zaměřením na práci s geoinformačním systémem ArcGIS Marek Drozdek Katarína Jelšovská Opava 2013 Hrazeno z prostředků projektu OPVK CZ.1.07/2.2.00/15.0174 Inovace

Více

POČÍTAČOVÁ PODPORA VÝROBY

POČÍTAČOVÁ PODPORA VÝROBY Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava Fakulta strojní POČÍTAČOVÁ PODPORA VÝROBY Studijní opora Marek Sadílek Ostrava Tyto studijní materiály vznikly za finanční podpory Evropského

Více

Provoz a udržitelný rozvoj datového skladu

Provoz a udržitelný rozvoj datového skladu Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Katedra informačních technologií Studijní program: Aplikovaná informatika Obor: Informační systémy a technologie Provoz a udržitelný rozvoj

Více

Univerzální regulovatelný spínaný zdroj

Univerzální regulovatelný spínaný zdroj 2001 ročník IX cena 25 Kč předplatné 20 Kč 9 Uvnitř čísla: Teplotní spínač MIDI komunikace II LM334 zdroj proudu Univerzální regulovatelný spínaný zdroj výst. napětí 5 25 V výst. proud max. 5 A kmitočet

Více

Sepsal Petr_P. Letecké náramkové hodinky Vzdušných sil AČR, část první. 1 Úvod

Sepsal Petr_P. Letecké náramkové hodinky Vzdušných sil AČR, část první. 1 Úvod Sepsal Petr_P Letecké náramkové hodinky Vzdušných sil AČR, část první 1 Úvod Obrázek 1-1 Součástí přípravy na každou letovou akci je i seřízení hodinek na jednotný čas. Výjimkou nebylo ani československé

Více

Jak kupovat dalekohled

Jak kupovat dalekohled Jak kupovat dalekohled Už jsme si zvykli, že nabídka zboží i u nás značně převyšuje poptávku. A týká se to dokonce i takové exotické oblasti, jako jsou astronomické dalekohledy. I když řada lidí nemá ráda

Více

VYUŽITÍ POČÍTAČŮ V ÚČETNICTVÍ

VYUŽITÍ POČÍTAČŮ V ÚČETNICTVÍ SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO VYUŽITÍ POČÍTAČŮ V ÚČETNICTVÍ distanční studijní opora Břetislav Andrlík, Jiří Mikulica Soukromá vysoká škola ekonomická Znojmo říjen 2014 Využití počítačů v účetnictví

Více

TEORIE BOUŘEK Petr Skřehot Meteorologická Operativní Rada

TEORIE BOUŘEK Petr Skřehot Meteorologická Operativní Rada Stručné základy TEORIE BOUŘEK Petr Skřehot Meteorologická Operativní Rada OBSAH 1 BOUŘKA... 3 1.1 DEFINICE BOUŘKY... 3 1.2 DĚLENÍ BOUŘEK... 3 2 BOUŘKOVÉ OBLAKY... 4 2.1 VNĚJŠÍ PODMÍNKY VZNIKU OBLAKŮ...

Více