PRAVIDLA SPRÁVNÉ ŽIVOTOSPRÁVY

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PRAVIDLA SPRÁVNÉ ŽIVOTOSPRÁVY"

Transkript

1 Součástí režimu zdravého životního stylu je široká škála živin, kterou získáváte konzumací řady různých typů potravin. PRAVIDLA SPRÁVNÉ ŽIVOTOSPRÁVY Naše zdraví ve velké míře závisí na dobrém trávení. Vypití šťávy z půlky citronu smíchané s vodou může napomáhat produkci žaludečních šťáv. Pití citronové šťávy před jídlem podporuje dobré trávení. Proto vykročte správně do nového dne. Hlavní je rozmanitost Potraviny mají rozmanitou barvu, protože jsou zdrojem různých vitaminu, minerálů a fytonutrientů. Když se podíváte na svůj talíř nebo na jídla, která v průběhu dne jíte, popřemýšlejte, jestli by jim neprospěla barevná rozmanitost (například oranžové mrkve, zelené fazolky, bílé artyčoky, žluté papriky a červená rajčata). Podobně zvažte, jestli ve vašem jídelníčku nechybí obiloviny a bílkoviny (místo pšenice vyzkoušejte rýži, quinou nebo proso a hovězí nahraďte čočkou nebo kachním masem). Díky tomu budete mít všechny živiny potřebné k regulaci hmotnosti, podpoře imunitního systému a rozvoji zdravého životního stylu. Nezapomínejte jíst pět porcí zeleniny denně Naplánujte si jídla tak, abyste je vždy začínali porcí zeleniny. Tak budete užívat pět porcí zeleniny denně a váš jídelníček na ní bude víc založen. Když se zasytíte zeleninou, nezbude vám tolik místa na jídla, která by mohla mít nežádoucí dopad na vaši dietu. Můžete také začít sami připravovat šťávy, abyste v rámci režimu zdravé životosprávy měli větší příjem zeleniny. Pokud jste nikdy předtím zeleninovou šťávu nepřipravovali, začněte s jednoduchou šťávou z mrkve, jablka a zázvoru. Při přípravě šťávy použijte více jablka než mrkve a jen malý kousek zázvoru a pak den po dni přidávejte více mrkve a méně jablka. Postupně začněte přidávat další zeleninu. Brzy si chuť zeleninových šťáv zamilujete. Vysoký obsah živin versus vysoký obsah energie Často konzumujeme vysoce zpracované potraviny, které obsahují velké množství cukru, soli a konzervantů. Tyto potraviny se v těle rychle mění v glukózu a zpracováním ztrácejí množství živin. Obecně jsou považovány za potraviny bohaté na energii, ale chudé na živiny. Tyto potraviny se mohou podílet na přibývání na váze, změnách nálady a z hlediska živin nejsou velmi přínosné. Proto bychom měli konzumovat potraviny s vysokým obsahem živin, zejména když se snažíme zhubnout, ale také obecně v zájmu svého zdraví. To neznamená, že takovéto potraviny jsou energeticky chudší, ale spíše uvolňují energii pomalu a stabilně. Velikost porcí Jak poznáte, jaká velikost porce je pro vás ta správná? Použijte svou ruku. S naším dietním plánem nepotřebujete jídlo nijak vážit ani měřit. K určení správné porce vám postačí vaše dlaň.

2 Bílkoviny Vedle vody jsou bílkoviny nejhojněji zastoupenou látkou v našem těle. Náš organismus vytváří z přijatých bílkovin aminokyseliny, které používá k tvorbě svalů, krve, kostí, kůže, vlasů, nehtů a vnitřních orgánů. Navíc z nich také vytváří protilátky, enzymy a hormony. Jeden z typů bílkovin, kolagen, slouží k jizvení kůže, posilování vazů a šlach. Sami vidíte, jak je dostatečný přísun bílkovin pro režim zdravé životosprávy důležitý! S naším novým programem vám hormony pomáhají při hubnutí regulací hladiny cukru v krvi a vytvářením svalové hmoty. Bílkoviny rovněž organismu pomáhají s regulací vody. Velikost porce Pro stanovení porce bílkovin použijte dlaň. Porce by měla být přibližně stejné velikosti a tloušťky jako vaše dlaň. Vyberte si z uvedeného seznamu potraviny podle obsahu bílkovin. Poznámka: Potraviny jsou uvedeny podle přibližného obsahu bílkovin, od nejvyššího po nejnižší: 35 40g Pečená nebo grilovaná ryba (losos, makrela, pstruh atd.) 35g 35g 30g 30g 20g 17g Libové maso (steak nebo mleté hovězí) Krůtí prsa bez kůže Kuřecí prsa bez kůže Natto Tempeh Vaječné bílky z pěti vajec (vaječné bílky obsahují o něco více bílkovin než žloutky a neobsahují cholesterol) 13 17g Luštěniny/fazole (např. černé fazole, vigna čínská, bob obecný, cizrna) 15g Čočka 10 14g Nízkotučný nebo obyčejný sýr cottage (obsahuje vyšší množství bílkovin než většina sýrů a přitom má nízký obsah tuku) 10g Tvrdé tofu 3 7g Klíčky luštěnin (například klíčky fazolí mungo nebo klíčky čočky) 5 7g Porce měkkého sýra se sníženým obsahem tuku o velikosti půl dlaně (vyhýbejte se tvrdým sýrům a krémovým sýrům, protože obvykle obsahují více tuku než měkké sýry)

3 Sacharidy Při rozkladu sacharidů vzniká glukóza, nejlepší zdroj energie pro všechny tělesné funkce. Glukóza je především důležitá pro náš mozek, centrální nervovou soustavu a svalovou aktivitu. Také pomáhá při trávení a vstřebávání jídla. Spíše než náhlou dávku glukózy naše tělo potřebuje její velmi pomalý, ale pravidelný přísun proto, aby naše nálada a hormony byly v rovnováze. Obojí se totiž významně podílí na regulaci hmotnosti. Z tohoto důvodu je nezbytné jíst potraviny, které se pozvolna přeměňují v glukózu. To je důležité zejména při udržování stálé hladiny cukru během diety. K potravinám, které se mění v glukózu pomaleji, patří celá zrna, neškrobová zelenina a v menší míře ovoce ze severní polokoule (nikoli tropické ovoce). Velikost porce Porce sacharidů by měla být velká jako vaše ruka zatnutá v pěst. Škrobové potraviny s obsahem sacharidů a škrobové ovoce byste měli jíst s mírou. Pro rychlejší zhubnutí doporučujeme jíst zeleninu, která je cenným zdrojem sacharidů, a tudíž i energie. Na každou porci škrobových sacharidů je vhodné sníst dvě porce neškrobových sacharidů. Sacharidy s pomalým uvolňováním Neškrobové sacharidy Většina zeleniny a ovoce patří do této kategorie a obvykle má vysoký obsah vody. Tyto sacharidy většinou obsahují nerozpustnou vlákninu. Luštěniny/fazole rovněž obsahují nerozpustnou vlákninu, která prospívá regulaci hladiny cukru v krvi, protože nejvíce ovlivňuje regulaci inzulinu. Rozpustná vláknina se rovněž podílí na regulaci cholesterolu, protože ho pomáhá vyloučit z těla. Uvedená zelenina je bohatá na živiny a obecně se mění na glukózu pomaleji než ovoce. Jezte proto dvě porce před každým jídlem. Dopřávejte si neomezené množství těchto potravin Pamatujte prosím, že tento seznam není úplný, ale pouze uvádí příklady potravin, z nichž máte na výběr. Konzumujte denně tyto potraviny Brokolice Řapíkatý celer a celer bulvový Cuketa Okurka Bylinky, např. koriandr Paprika/kapie Chřest Řepné listy Růžičková kapusta Sladší zelenina jako mrkev a řepa Květák Brukev Česnek Bok choy Jiné léčivé rostliny (např. listy pampelišky) Artyčok Salát (čekanka obecná, roketa, čínské zelí, čekanka listová, kapusta, špenát, potočnice) Lilek Cibuloviny (pórky, červená cibule, bílá cibule, šalotka) Houby Zelené fazole Okra Ředkev Rajčata Tuříny, dýně

4 Škrobové sacharidy Potraviny obecně nazývané škrobové sacharidy obsahují nerozpustnou vlákninu, a jsou tedy nerozpustné ve vodě. Absorbují vodu a prospívají organismu, protože pomáhají pohybu potravy střevy. Nacházejí se v celých zrnech a ořeších: Luštěniny/fazole (tento druh potravin obsahuje zdraví prospěšnou hladinu bílkovin a sacharidů, ale obecně je známější jako zdroj bílkovin. Příklad: Jeden hrníček černých fazolí obsahuje 41 g sacharidů, 15 g bílkovin a 17 g vlákniny, zatímco hrnek rýže obsahuje 152 g sacharidů, 14,8 g bílkovin a 6,5 g vlákniny). Kukuřice (Jedná se o zeleninu s vysokým obsahem škrobu, proto se doporučuje konzumovat menší porce.) Celá zrna (hnědá/červená/divoká rýže nebo celozrnné těstoviny, oves, žito, špalda, quinoa, bulgur, amarant atd.) Batáty nebo běžné brambory (Tyto potraviny je třeba jíst s mírou, jak radíme níže.) Celozrnný chléb (špaldový, žitný, pšeničný atd.) Ořechy (Ořechy jsou rovněž významným zdrojem bílkovin a esenciálních tuků.) Závěrečná poznámka k vláknině Vláknina vyvolává pocit nasycení, mimo jiné z toho důvodu, že podporuje uvolňování hormonů cholecystokinin (CKK) a leptin. Tyto hormony vysílají mozku zprávu o tom, že jsme sytí. Při hubnutí nám tedy nepomáhá jen formování svalů a kontrola hladiny cukru v krvi, ale důležitá je také regulace chuti k jídlu. Proto poslouchejte své tělo, když vám dává najevo, že jste plní. Možná jste těmto signálům dlouho nenaslouchali a nějaký čas trvá naučit se je znovu rozpoznat. Sacharidy s rychlým uvolňováním Některé sacharidy se rychle mění v glukózu a měli bychom se jim buď úplně vyhýbat, nebo je konzumovat pouze s mírou. Takovéto potraviny mívají nízký obsah živin a vysoký obsah kalorií a někdy se jim říká prázdné kalorie. Zde je několik příkladů: Čemu se vyhnout Zpracované potraviny (balené potraviny, smažené potraviny atd.) Sladké pečivo a sušenky Sladkosti a sladké nápoje Rafinované obilniny (bílá mouka, instantní kaše, bílá rýže a těstoviny z bílé mouky) Co jíst s mírou Brambory, batáty Tropické ovoce (banány, mango atd.) a jiné sladké ovoce (hrozny, broskve atd.) Sušené ovoce (obsahuje koncentrovaný cukr)

5 Tuky a oleje Naše těla rozkládají tuky na mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro normální růst, zdravou krev, tepny a nervový systém. Přispívají také ke zdravému vzhledu kůže a podporují soustředění, paměť a zlepšují náladu. Tyto tuky také mohou v těle působit protizánětlivě. Obezita je zčásti považována za zánětlivý problém. Tuky, které konzumujeme, jsou buď nasycené, nebo nenasycené. Nenasycené tuky tvoří nezbytnou součást naší stravy, protože je tělo nedokáže samo vyrábět. To je případ omega 3 a 6 olejů, které se obvykle vyskytují spíše v tekutém než v pevném stavu. Omega 3 jsou obsaženy v rybách a semenech, zatímco omega 6 jsou většinou obsaženy v olejích na vaření a do zálivek, v ořeších a semenech. Bylo zjištěno, že poměr omega 3 k omega 6 by měl být přibližně 1:3. Často však trpíme nedostatkem omega 3, protože používáme při vaření velké množství oleje. Začleňte do svého jídelníčku více ryb, ale nezapomínejte si občas dopřát hrst ořechů nebo semen. Samozřejmě se může stát, že ve vašem jídelníčku bude příliš mnoho tuků. Když však začnete brát v potaz správnou velikost porcí, budete jíst libové maso a budete se vyhýbat hydrogenovaným tukům (přečtěte si informace na krabičce margarínu), uděláte krok správným směrem. Svačiny Když svačíte, nezapomínejte na bílkoviny anebo tuky, které zpomalují přeměnu sacharidů v glukózu a jsou stálým zdrojem energie. Můžete si například dát: Půl porce sacharidů + půl porce bílkovin + půl porce tuků Půl porce sacharidů + půl porce bílkovin Půl porce sacharidů + půl porce tuků To může vypadat například takto: Polovina jablka, porce sýra se sníženým obsahem tuku o velikosti čtvrtiny dlaně a půl porce tahini Krajíc celozrnného pšeničného toastu, porce tuňáka o velikosti půl dlaně a poloviční porce lehké majonézy Poloviční porce bobulí, porce sýra cottage o velikosti půl dlaně a půl porce mandlí Velikost porce K určení správné porce tuku použijte ruku. Vyberte jednu z následujících potravin: Oleje (olivový, ořechový nebo olej ze semen a rostlinné oleje jako řepkový olej) a máslo nebo kokosový olej velikost vašeho palce od prvního kloubu ke konci Půl porce na nudličky nakrájených mrkví (jedna pevná pěst) s poloviční porcí hummusu Zahradní salát s poloviční porcí kuřete a poloviční porcí olivového oleje a octa Tahini, guacamole nebo avokádo, lehká majonéza nebo lehký krémový sýr velikost kruhu, když spojíte palec a ukazováček v gestu OK. Ořechy, semena nebo olivy jedna malá hrst (příklad: 5 para ořechů)

6 Co dalšího může pomoct? Cvičte každý den minut, aby vaše tělo rychleji spalovalo tuky. Provozujte aktivity jako chůze, běh, ježdění na kole, tanec, plavání nebo jiné sporty, které vám alespoň na minut zrychlí tep. Pokud pravidelně necvičíte, pomalu začněte. Každodenní cvičení vám pomůže zhubnout, podpoří váš metabolismus, dodá vám energii a fantastický pocit zdraví. Svaly spalují tuky větší rychlostí, než jakou se spalují samotné tuky, proto si vypracujte svaly zátěžovým cvičením, jako je chůze do schodů místo toho, abyste jezdili výtahem, dělejte sklapovačky nebo vzpírejte v posilovně. Vyhledejte si na internetu cvičení, které můžete provozovat doma. Pijte hodně vody. Vypijte alespoň osm sklenic (250 ml) vody každý den. Většina pocitů, které máme spojeny s hladem, jsou ve skutečnosti prvními projevy toho, že se nám tělo snaží sdělit, že potřebuje víc vody. Proto, pokud cítíte hlad, vypijte nejprve sklenici vody a počkejte, jestli budete mít hlad i po patnácti minutách. Voda pomáhá vyplavit toxiny, které mohou brzdit hubnutí a přispívá k pocitu sytosti. Místo vody je možné pít také bylinné čaje. Sladké nápoje, káva a čaj ovšem nemohou vodu nahradit, protože nás mohou dehydratovat. Tekutiny je nejlepší pít před jídlem, místo během jídla neb po něm. Důvodem k tomu je, že tekutiny mohou zředit žaludeční šťávy, které pomáhají při trávení potravy Pokud máte během jídla potřebu pít vodu a nedokážete to odložit na později, je to možný náznak toho, že jídlo je příliš slané nebo sladké. Když si ráno dáte vodu smíchanou s citronovou šťávou, pomůže vám stimulovat žaludeční šťávy a podpoří trávení. Může se stát, že vás konzumace takového množství vody bude nutit chodit častěji na toaletu, ale žádný strach, vaše tělo by si mělo brzy zvyknout. Než se tak stane, vypijte poslední sklenici vody maximálně hodinu předtím, než půjdete spát.

Průvodce zdravou výživou dětí Poradenské centrum Výživa dětí

Průvodce zdravou výživou dětí Poradenské centrum Výživa dětí Jak naucit deti lépe jíst Průvodce zdravou výživou dětí Poradenské centrum Výživa dětí Vymalujte si Potravinová pyramida aneb Co jíst často a co jen výjimečneˇ Přestože je určena zejména pro dospělé,

Více

Jak se stravovat při diabetu 2. typu

Jak se stravovat při diabetu 2. typu Jak se stravovat při diabetu 2. typu Diabetes mellitus Diabetes mellitus (cukrovka) je metabolická porucha, projevující se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Jde o onemocnění, při kterém je relativní nebo

Více

NÁMĚTY PRO VYUŽITÍ PEXESA VÍM, CO JÍM VE VÝUCE. I. Pexeso doplněné kvizovými otázkami

NÁMĚTY PRO VYUŽITÍ PEXESA VÍM, CO JÍM VE VÝUCE. I. Pexeso doplněné kvizovými otázkami NÁMĚTY PRO VYUŽITÍ PEXESA VÍM, CO JÍM VE VÝUCE Pexeso Vím, co jím vzniklo zejména jako didaktická pomůcka, která bude skýtat mnoho možností využití při výuce v základních školách. Jak jej lze vyžít, a

Více

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. 2012 Klára SLÍPKOVÁ

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. 2012 Klára SLÍPKOVÁ Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 Klára SLÍPKOVÁ Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta Katedra výchovy ke zdraví Změny tělesné

Více

Příručka o výživě. u nemocných cystickou fibrózou

Příručka o výživě. u nemocných cystickou fibrózou Příručka o výživě u nemocných cystickou fibrózou 1 eea financial mechanism norway norwegian financial mechanism grants Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu

Více

Život bez lepku. kuchařka pro pevné zdraví. Jak si pochutnat a zároveň posílit svůj imunitní systém a neutralizovat zánět

Život bez lepku. kuchařka pro pevné zdraví. Jak si pochutnat a zároveň posílit svůj imunitní systém a neutralizovat zánět Annalise G. Roberts a Claudia Pillow, PhD Život bez lepku kuchařka pro pevné zdraví Jak si pochutnat a zároveň posílit svůj imunitní systém a neutralizovat zánět Všechna práva vyhrazena. Tato publikace

Více

Běh Okolo přehrad. a zdravé život í stylu pro účast íky. www.okoloprehrady.cz

Běh Okolo přehrad. a zdravé život í stylu pro účast íky. www.okoloprehrady.cz Běh Okolo přehrad Základ í i for a e o ěhu a zdravé život í stylu pro účast íky www.okoloprehrady.cz fa e ook: OkoloPřehrady. z Co u ity Obsah Úvod 3 1 Motivace 4 2 Zdravé stravování 5 2.1 Výživa.............................

Více

Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny

Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny Text aktualizovaný 2012 Obsah Úvod 3 Ledviny 4 Transplantace ledviny 7 Zdravotní péče po propuštění z nemocnice 14 Život po transplantaci

Více

OBEZITA A NADVÁHA JAK S NÍ ZATOČIT?

OBEZITA A NADVÁHA JAK S NÍ ZATOČIT? P r ů v o d c e z d r a v ý m ž i v o t n í m s t y l e m 2 0 1 0 SUPPLEMENTUM OBEZITA A NADVÁHA JAK S NÍ ZATOČIT? ANEB PROČ A JAK SE PUSTIT DO BOJE S PŘEBYTEČNÝMI KILOGRAMY JEŠTĚ DNES Vyrobeno ve spolupráci

Více

11 MÝTU. o hubnutí a zdravém životním stylu PETR NOVÁK EFEKTIVITA VYTRVALOST ÚSPĚCH

11 MÝTU. o hubnutí a zdravém životním stylu PETR NOVÁK EFEKTIVITA VYTRVALOST ÚSPĚCH PETR NOVÁK EFEKTIVITA VYTRVALOST ÚSPĚCH o 11 MÝTU o hubnutí a zdravém životním stylu VŠE CO JSTE KDY SLYŠELI O ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU BYLO NEJSPÍŠ ŠPATNĚ Začínal jsem asi stejně jako začínáte Vy. Nevěřil

Více

Antioxidační vlastnosti naklíčených semen. Bc. Silvie Zerzáňová, DiS.

Antioxidační vlastnosti naklíčených semen. Bc. Silvie Zerzáňová, DiS. Antioxidační vlastnosti naklíčených semen Bc. Silvie Zerzáňová, DiS. Diplomová práce 2011/2012 ABSTRAKT Diplomová práce se v teoretické části zabývá charakteristikou a vlastnostmi luštěnin a olejnin.

Více

12 utajovaných kroků pro: odkyselení organismu. Jan Anděl ZDRAVÍ S ÚSMĚVEM s.r.o. www.zdravisusmevem.cz

12 utajovaných kroků pro: odkyselení organismu. Jan Anděl ZDRAVÍ S ÚSMĚVEM s.r.o. www.zdravisusmevem.cz 12 utajovaných kroků pro: odkyselení organismu Jan Anděl ZDRAVÍ S ÚSMĚVEM s.r.o. 2 Obsah: Jaká je nejčastější příčina překyselení organismu. 3 Jaký vliv má na překyselení správná činnost ţaludku 4 Při

Více

DS 61. z Kuchyňská váha s analýzou nutričních. hodnot potravin Návod k použití

DS 61. z Kuchyňská váha s analýzou nutričních. hodnot potravin Návod k použití DS 61 z Kuchyňská váha s analýzou nutričních hodnot potravin Návod k použití Beurer GmbH Söflinger Str. 218 89077 Ulm, Germany Tel.: +49 (0)731 / 39 89-144 Fax: +49 (0)731 / 39 89-255 www.beurer-medical.de

Více

Doporučení pro sestavování jídelních lístků ve školních jídelnách

Doporučení pro sestavování jídelních lístků ve školních jídelnách Doporučení pro sestavování jídelních lístků ve školních jídelnách Doporučená pestrost (dále jen DP ) je sestavena tak, že při jejím dodržení bude splněn spotřební koš a současně i výživové doporučené dávky,

Více

Program Colo-Vada Plus (Program 2 Colo-Vada Plus).

Program Colo-Vada Plus (Program 2 Colo-Vada Plus). Program Colo-Vada Plus (Program 2 Colo-Vada Plus). 14 denní program hlubokého očištění organizmu. Program Colo-Vada Plus je v současné době nejefektivnější komplexní systém očištění celého organism. Pokud

Více

Náročnost období celkově ohodnoťte uplynulý týden z hlediska nároků a úkolů, které na vás byly kladeny (1 nejnižší náročnost, 10 nejvyšší náročnost).

Náročnost období celkově ohodnoťte uplynulý týden z hlediska nároků a úkolů, které na vás byly kladeny (1 nejnižší náročnost, 10 nejvyšší náročnost). STRAVOVACÍ Diář Projekt Anabell pro zdravotníky realizuje Kontaktní centrum Anabell Praha v období od 10. září 2012 do 9. prosince 2013. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním

Více

Jak dál po léčbě lymfomu. Informační příručka pro pacienty

Jak dál po léčbě lymfomu. Informační příručka pro pacienty Jak dál po léčbě lymfomu Informační příručka pro pacienty Kolektiv autorů, pacientské sdružení Lymfom Help, 2010 Jak dál po léčbě lymfomu Informační příručka pro pacienty Kolektiv autorů, pacientské sdružení

Více

JAK A PROČ VÝŽIVA OVLIVŇUJE ZDRAVÍ

JAK A PROČ VÝŽIVA OVLIVŇUJE ZDRAVÍ JAK A PROČ VÝŽIVA OVLIVŇUJE ZDRAVÍ Zdravotní tvrzení na potravinách Kritéria zdraví Ochrana organismu Hlavní složky stravy Zdravotní tvrzení 1 JAK A PROČ VÝŽIVA OVLIVŇUJE ZDRAVÍ / Zdravotní tvrzení na

Více

Maximální zátěž není všechno

Maximální zátěž není všechno Maximální zátěž není všechno ÚVOD V současné době, kdy jsme asi v polovině suché přípravy dorostenců ledního hokeje, sleduji v kabině jak si spousta hráčů před tréninkem připravuje různé míchané proteinové

Více

KALORICKÉ TABULKY. Zelenina, luštěniny, houby. Potravina - 100 g. Zelenina - 100 g

KALORICKÉ TABULKY. Zelenina, luštěniny, houby. Potravina - 100 g. Zelenina - 100 g Následující tabulka uvádí průměrné hodnoty živin - bílkovin, tuků a cukrů, obsah energie a nejdůležitějších minerálů v jednotlivých potravinách na 100 g dané potraviny. Podle konkrétního typu potraviny

Více

Požehnání, ne prokletí

Požehnání, ne prokletí Jane Bennettová Požehnání, ne prokletí Průvodce pro matky a jejich dospívající dcery DharmaGaia Knížky pro přemýšlivé lidi Jane Bennettová Požehnání, ne prokletí Průvodce pro matky a jejich dospívající

Více

Jak poznáme kvalitu? Ryby, ostatní vodní živočichové a výrobky z nich

Jak poznáme kvalitu? Ryby, ostatní vodní živočichové a výrobky z nich Jak poznáme kvalitu? Ryby, ostatní vodní živočichové a výrobky z nich Předmluva Důležitost potravin z hlediska každodenních potřeb nás všech, ale také ve vztahu ke zdraví každého jedince, pokládáme za

Více

Zdravé svačiny do škol. Projekt zdravého stravování studentů základních a středních škol

Zdravé svačiny do škol. Projekt zdravého stravování studentů základních a středních škol Zdravé svačiny do škol Projekt zdravého stravování studentů základních a středních škol Co nabízíme? Zdravé a pestré každodenní svačiny pro malé školáky i studenty středních škol Vyvážené menu plné výživově

Více

Co vlastně jíme? Kde se vzaly chlebíčky? Strašák obezita. eidamy. 12 jarních receptů Klasa. Jak nakupovat kvalitní jídlo radí JAROSLAV SAPÍK

Co vlastně jíme? Kde se vzaly chlebíčky? Strašák obezita. eidamy. 12 jarních receptů Klasa. Jak nakupovat kvalitní jídlo radí JAROSLAV SAPÍK PODPOROVÁNO POTRAVINÁŘSKOU KOMOROU ČESKÉ REPUBLIKY pro váš zdravý stůl 05/13 KVětEN 2013 TESTOVALI JSME eidamy strana 18 cena 29 Kč Co vlastně jíme? Kde se vzaly chlebíčky? Strašák obezita květen 2013

Více

Obsah. I. Funkce pro uživatele. II. Funkce pro lékaře

Obsah. I. Funkce pro uživatele. II. Funkce pro lékaře PM-E-26 Rev.O Obsah I. Funkce pro uživatele 1. TIME DISPLAY ZOBRAZENÍ ČASU... 3 2. BUTTON SCROLL POSOUVÁNÍ TLAČÍTKEM... 3 3. BEEP ZVUKOVÝ SIGNÁL... 3 4. ALARM ALARM... 3 5. LCD ON(S) DOBA ZAPNUTÍ DISPLEJE

Více

DIETOLOGIE. Hallan s.r.o. www.hallan.cz

DIETOLOGIE. Hallan s.r.o. www.hallan.cz Hallan s.r.o. www.hallan.cz Vzdělávací program Stravovací úsek pro cestovní ruch je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci projektu Školení a vzdělávání pracovníků v cestovním

Více

STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY

STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY Aneta Jonášová Brno 2010 STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ PRÁCE Obor SOČ : 14. Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz 4 5 Obsah Předmluva.............................................................. 7 Rozcvičení, strečink a zklidnění.............................................

Více