MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY"

Transkript

1 MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Chýnov Chýnovská jeskyně hod. Chýnovská jeskyně byla první veřejnosti zpřístupněnou jeskyní na našem území (v r. 1868). Podzemní systém strmě upadajících chodeb a puklin prochází vrstvami mramorů a amfibolitů, které dávají stěnám neobvyklou barevnost a zcela unikátní modelaci. Zachován starobylý ráz prohlídkové tras. Chýnov u Tábora, Údolní 133 Dům Františka Bílka v Chýnově a hod a hod. Dům Františka Bílka v Chýnově byl postaven podle umělcových návrhů v roce Je zasazen volně do přírodního prostředí, jeho stěny tvoří režné cihlové zdivo v kombinaci se dřevem. Od roku 1990 dům vlastní Galerie hl. města Prahy, nyní je zde umístěna expozice s názvem Z tvorby Františka Bílka. Dačice, Havlíčkovo nám. 85 Městské muzeum a galerie Dačice hod. Městské muzeum a galerie se nachází v jižním křídle státního zámku Dačice. Návštěvníkům nabízí nejen stálou expozici, ale během celého roku i řadu krátkodobých výstav. V době konání EHD v Dačicích bude v muzeu k vidění kromě stálých expozic výstava: Obrazy Vladimíra Noska a keramika Zdeny Krnínské a Klášterní kostel sv. Antonína hod. Dačice, Jemnická Paduánského a a hod. Dačice, Göthova Kostel sv. Vavřince a V letech byl v Dačicích postaven františkánský klášter a k němu v letech přiléhající kostel. Kostel zdobí hlavní oltář s obrazem, který líčí zázrak sv. Antonína Paduánského uzdravujícího jinocha. Vynikají zde i díla místních sochařů a řezbářů. Kostel sv. Vavřince byl postaven v letech podle plánů dačického stavitele Michaela Kirchmayera. Významné jsou uvnitř kostela freskové malby tří oltářů, hlavního - sv. Vavřince a postranních - sv. Valburgy a P. Marie, provedené v roce 1787 známým znojemským malířem Josefem Winterhalterem.

2 a hod. Dačice, Göthova Věž kostela sv. Vavřince a Renesanční věž kostela sv. Vavřince zdobená typickým sgrafitovým kvádrováním představuje dominantu města. Mohutná, 51 m vysoká, sedmiposchoďová věž je ukázkou severoitalské stavitelské práce. Byla postavena v letech pod vedením stavitelského mistra Francesca Garofa de Bissone. Dačice, Havlíčkovo nám. 85/I Státní zámek Dačice - NKP hod. Renesanční původ dačického Nového zámku připomínají dnes jen dvě patra arkád v nádvoří. Časté stavební úpravy v jeho víc než čtyřsetleté historii vyvrcholily na počátku minulého století přestavbou v empírovém slohu. Budova zámku s rozsáhlým parkem je významnou ukázkou venkovského empírového sídla. Hluboká nad Vltavou Státní zámek Hluboká - NKP hod. Na místě hradu z 13. století, nahrazeného renesanční a pak barokní stavbou, vznikl v letech podle návrhu vídeňského architekta Františka Beera ve stylu romantické gotiky dnešní zámek. Uvnitř novorenesanční interiéry s vlámskými tapiseriemi ze 17. století. Hodňov Kostel Nejsvětější Trojice v Hodňově hod. Barokní kostel z r byl postaven na místě dřevěné kaple z r V roce 1995 byl opraven. V současnosti se zde konají nepravidelně bohoslužby a 1x ročně pravidelná setkání původních obyvatel obce. Horní Planá, Náměstí 1 Budova fary hod. Farní budova z roku Horní Planá Kaple Panny Marie Bolestné na Dobré Vodě hod. Kostel se nachází na návrší a poutním místě Dobrá Voda. Podle staré legendy zde byl objeven pramen zázračné vody, který je na tomto místě dodnes. Původně zde byla postavena dřevěná kaple. Zděný kostel pro 400 věřících byl postaven v letech Konají se zde poutní mše a varhanní koncerty.

3 Horní Planá, Palackého 21 Památník - Rodný dům Adalberta Stiftera hod. Památník-rodný dům A.Stiftera ( ) mapuje život a dílo tohoto "básníka Šumavy". Stálá expozice "Adalbert Stifter a rodný kraj" připomíná jeho osobnost i dílo ve vztahu k rodišti a Šumavě. Konají se zde také výstavy, v r výstava Zachráněné dědictví a výstavky o zajímavých místech v okolí Horní Planá Stifterův park na Dobré Vodě Park byl založen na konci 19. stol. na starém poutním místě Dobrá Voda nad Horní Planou. Má svou atmosféru a je zde řada zajímavých míst - poutní kostelík, studánka zázračné vody, pomník A. Stiftera, aj. Z parku se otevírají krásné pohledy do okolní krajiny. V současnosti probíhá jeho revitalizace. Horní Planá Kostel sv. Markéty hod. Původně románský a gotický děkanský kostel z 2. pol. 13.stol. V letech a poč. 18. stol. byl kostel rozšířen. Ve své nynější podobě připomíná tzv. rožmberské dvojlodí. Renesanční malby na stěnách jsou z let , z období vlády předposledního rožmberského vladaře Viléma z Rožmberka. Horní Planá Muzeum Zvonková hod. Muzeum je umístěno v jednom z posledních dochovaných domů zaniklé části obce Zvonková, v tzv. Fuchsově domě v sousedství obnoveného kostela sv.jana Nepomuckého. Expozice: "Zvonková jaká byla"; "Tamhle jde Urzidil" (výstava věnovaná šumavským pobytům pražského něm.spisovatele); "P.Engelmar Unzeitig". Horní Planá, Jiráskova 168 Centrum Adalberta Stiftera/Adalbert- Stifter-Zentrum a hod. Centrum Adalberta Stiftera je česko-německorakouské zařízení pro studium, vzdělávání a setkávání. Organizuje semináře, výstavy, aj., je k dispozici i dalším zájemcům k pořádání vlastních akcí. V galerii centra červenec-listopad 2007: výstava "Šumavské lokálky" - o historii šumavské železnice.

4 Jindřichův Hradec, Dobrovského 1 Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec - NKP a hod. Nad rybníkem Vajgarem se vypíná románsko-gotický hrad pánů z Hradce. Vyrůstal od poč. 13. stol. na místě slovanského hradiště. Velkolepě byl rozšířen v pozdní gotice, v 16. stol. pak přebudován po vzoru italských paláců v renesanční zámek. Evropsky unikátní stavební skvost, je zde zahradní rondel. Jindřichův Hradec, Pod Vrchy Židovský hřbitov hod. Hřbitov byl údajně založen roku 1400, ale doložen je od 16. stol.nejstarší čitelný náhrobek 1714, pohřby se zde konaly i po 2. sv. válce.hřbitovní domek zřejmě z poč. 19. stol.,moderní funkcionalistická obřadní síň s původním zařízením (1937). - Hřbitov je cca 1 km JJZ od zámku, nad řekou Nežárkou. Lomnice nad Lužnicí, náměstí 5. května 133 Stará radnice hod hod. Je významná barokní památka z roku 1781, jedna z nejhodnotnějších nemovitých kulturních památek v Lomnici nad Lužnicí. Má bohatě zdobené přední průčelí a věž s hodinami. V přízemí radnice nachází Informační a kulturní středisko a městská knihovna, v patře je obřadní síň a ZUŠ. Lomnice nad Lužnicí, Václavské náměstí Kostel sv. Václava hod hod. Gotická kaple založena v roce 1359 Vilémem ml. z Landštejna s barokním oltářem a varhanami, vše zrekonstruováno a zrestaurováno v letech V současné době slouží jako výstavní a koncertní síň při pořádání každoročního výtvarného sympózia Dobrá vůle na téma víra, láska a naděje... Maletice, cca 2 km SZ od obce Myšenec Tvrz Klokočín hod. Tvrz na mírném návrší na levém břehu řeky Blanice. Jedná se o jednopatrové obdélné stavení se sedlovou střechou. Přízemní místnosti a chodba jsou křížově zaklenuty, fasáda je pokryta obdélníkovým sgrafitem z konce 16.století. - (Tvrz byla kulisou filmu Františka Vláčila Markéta Lazarová.)

5 Netolice, 5 Státní zámek Kratochvíle - NKP hod. Lovecký zámeček Kratochvíle dal na místě původní Krčínovy tvrze vystavět Vilém z Rožmberka v letech Autorem projektu ve stylu severoitalských předměstských vil byl Baltazare Maggi z Arogna. Interiéry vily jsou bohatě zdobeny původními renesančními malbami s loveckými a mytologickými malbami Nové Hrady Státní hrad Nové Hrady - NKP hod. Hrad Nové Hrady vznikl kolem poloviny 13. století jako průchozí strážní hrad na zemské stezce do Vitorazska. Od pánů z Landštejna ho koupili roku 1358 Rožmberkové a v jejich majetku zůstal až do smrti Petra Voka z Rožmberka v roce Opařany, Opařany 80 Bývalý jezuitský klášter hod. Opařany, Opařany 127 Vodárenská věž hod. Opařany, Opařany Park hod. První zmínky o objektu se datují kolem r a mělo se jednat o zámek. Ten prošel se změnou majitelů postupně i změnami stavebními a změnami v účelu používání. Současné vnější podoby dosáhl v r po přestavbě jezuity na klášter. Stavba vybudovaná pro potřeby zásobování léčebny pitnou vodou. Uvedena do provozu v roce Slouží svému účelu dodnes. Park je součástí areálu léčebny. Je užíván k relaxačním a volnočasovým aktivitám pro pacienty léčebny. Je zde vyznačena naučná stezka s označením a popisem nejvýznamějších dřevin v parku. Opařany, Opařany Brána hod. Pluhův Žďár, 1 Státní zámek Červená Lhota - NKP a hod. Půvabný romantický vodní zámek obklopený anglickým parkem.čtrnáct pokojů dnešní prohlídkové trasy připomíná dobu,kdy na zámku pobýval kníže Josef Alexandr Schönburg-Hartenstein s manželkou Karolinou.V hostinských pokojích mimo jiné pobýval i významný hudební skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu.

6 Prachatice, Kostelní náměstí Věž kostela sv. Jakuba Většího hod. Kostel sv. Jakuba patří mezi nejvýznamnější prachatické památky. K jeho výstavbě bylo přistoupeno ve 14.st. po založení nového města. Nejstarší doklad o jeho existenci je z roku Konečnou podobu získal teprve v letech Jeho věž s "galerií" byla turistům zpřístupněna v roce Prachatice, Kostelní náměstí Kostel sv. Jakuba Většího hod. Prachatice, Velké náměstí 43 Muzeum české loutky a cirkusu hod. Kostel sv. Jakuba patří mezi nejvýznamnější prachatické památky. K jeho výstavbě bylo přistoupeno ve 14.st. po založení nového města. Byl zasvěcen sv. Jakubovi, patronu kupců, obchodníků a poutníků. Nejstarší doklad o jeho existenci je z roku Konečnou podobu získal teprve v letech V r bylo v objektu č.p.43 otevřeno Muzeum české loutky a cirkusu. První část expozice je věnována historii české loutky, kde se návštěvníci setkají s loutkami zhotovenými podle předloh Mikoláše Alše, Vojtěcha Suchardy či Jiřího Trnky. Druhá část expozice je pak věnovaná cirkusům. Prachatice, Velké náměstí 13 Prachatické muzeum hod. Muzeum bylo založeno r z iniciativy muzejního spolku. V r.1946 získalo pro své potřeby dům Žďárských, známý pod názvem Sittrův dům. Jde o renesanční měšťanský dům s gotickým jádrem. Zajímavý je tématikou manýristických maleb na fasádě s postavami Ctností a portrétní galerií českých panovníků. Prachatice Kostel sv.petra a Pavla hod hod. Hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla se nachází 1 km severně od města Prachatice. Je nejstarší prachatickou stavbou, dle dochovaných zbytků románského zdiva pochází ze 12. století. Jako celek je však řazen mezi raně gotické stavby s barokními úpravami. Vysvěcen byl v roce 1595.

7 Prachatice, Velké náměstí 1 Stará radnice hod hod. Renesanční radnice z let je na místě předpokládaného rožmberského zámečku. Na stavbě se podíleli vlašští stavebníci, výzdobu prováděl malíř Jan Březnický. Významná je zejména námětová výzdoba vztahující se k soudnictví. Malba byla provedena metodou chiaroscura a je jedinou v Prachaticích. Prachatice, ul. Na Zlaté stezce Kaple sv. Filipa Neri - Patriarcha hod hod. Bývalá poutní kaple sv. Filipa Neri se nachází v lesním masívu vrcholu Libína cca 3 km od Prachatic. Cesta ke kapli je lemována 14 výklenkovými kapličkami křížové cesty. Základní kámen této kamenné kaple byl položen roku 1859 a dokončena byla v roce Prachatice, na konci křížové cesty Hüblerova kaple Panny Marie hod hod. Hüblerova kaple Panny Marie di Loretto se nachází na okraji města, na komunikaci vedoucí z centra města k lázním sv. Markéty a dále na Volary. Podél této kaple vede legendární Zlatá stezka, která proslavila Prachatice. Kaple byla slavnostně vysvěcena 5. října 1861 a pravidelně se k ní konaly poutě. Prachatice Rozhledna Libín hod hod. Jedná se o 27 m vysokou vyhlídkovou rozhlednu, která se nachází asi 5 km od města na nejvyšším vrcholu Prachatic Libín v nadmořské výšce 1096 m. K rozhledně vede několik turistických tras např. z Lázní sv. Markéty, okolo Hüblerovy kaple a lesní kaple Patriarcha. Stavba byla postavena v r Písek, Velké náměstí 114 Písecký hrad hod. Významná stavba české hradní architektury. Byl zbudován v polovině 13. stol. písecko-zvíkovskou hutí pro českého krále Přemysla Otakara II. Dnes v něm sídlí Prácheňské muzeum s rozsáhlými regionálními sbírkami. Písek, Bakaláře Děkanský kostel Narození Panny Marie hod. Trojlodní stavba z pol. 13. stol. původně s dvojicí stejných věží. Uvnitř kostela se nacházejí gotické nástěnné malby. V přistavěné barokní kapli sv. Jana Nepomuckého je barevná veduta města z pol. 18. stol. Ve věži visí čtyři zvony.

8 Písek, Václavské náměstí Kostel sv. Václava hod. Písek, Velké náměstí Kostel Povýšení Svatého Kříže hod. Raně barokní jednolodní kostel s pětibokým presbytářem a hranolovou věží se sakristií. Na jižní straně se nachází barokní portál. Součástí areálu kostela je kaple sv. Prokopa. Upomíná na někdejší dominikánský klášter, který stál na jih od tohoto kostela od pol. 13. stol. do r. 1419, kdy byl zničen. V pobělohorské době došlo k obnovení kláštera, ale za Josefa II. byl zrušen. Má výrazné sgrafitové průčelí. Písek, Na Výstavišti Kostel Nejsvětější Trojice hod. Písek, Fráni Šrámka 131 Dům U Koulí hod. Kostel byl vystavěn v roce Na jižní straně kostela se nachází renesanční portál s údaji o dějinách města,na místě se dochovala pozdně renesanční vyřezávaná kazatelna. Interiér kostela zdobí originály soch ze starého Kamenného mostu. Konají se zde koncerty, výstavy a slavnostní spol. akce. Kdysi součást jedné ze tří středověkých městských bran - Putimské. Při jejím zbourání v roce 1836 zasazeny do průčelí domu dělové koule. Podle nich dostal dům své jméno. Na fasádě zbytky renesančních sgrafit. Dům má bohatou kulturní historii. Písek, Lesnická 55 Arboretum VOŠ lesnické a SLŠ Bedřicha Schwarzenberga v Písku Arboretum, založené r. 1913, je jedním z dokladů tradice lesnického školství v Písku. Představuje hodnotný architektonicko-krajinářský soubor s pedagogickým a kulturněvýchovným posláním. Významná sbírka dřevin je srovnatelná s předními zámeckými parky či zahradami zakládanými v průběhu 19. století. Rancířov, pošta Slavonice, Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Rancířově hod. Pozdně barokní stavba z roku 1765 nahradila původní gotický kostel, z něhož byla využita věž a sakristie. Na bohaté rokokové výzdobě interiéru se podíleli malíři Johann Steiner (fresky) a Bartolomeo Altomonte (oltářní obrazy).

9 Rožmberk nad Vltavou, Státní hrad Rožmberk - NKP hod. Hrad pochází z poloviny 13. století a patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců Rožmberků. Jedná se o komplex dvou hradů, tzv. Dolní hrad a Horní hrad, z něhož se zachovala pouze kamenná hláska zvaná Jakobínka. Přestavba na počátku 17. století pokryla stará průčelí renesančním sgrafitem. Slavonice, náměstí Míru 476 Městské muzeum Slavonice hod. Původně gotický dům přestavěný kolem r. 1550, arkýř nesen kamennou konzolou s motivy hlaviček, v přízemí hřebínková klenba a sedile, sál s mohutným dřevěným stropem. V muzeu je stálá expozice o historii a architektuře města a archeologické lokalitě Pfaffenschlag. Slavonice, nám. Míru 480 Dům čp Mázhaus a Cechovní sál hod. Měšťanský dům postavený v letech Atikové průčelí s obloučkovými štíty a sgrafitovými psaníčky, v mázhausu valená klenba, na stěnách malba sladovnického erbu, erb pánů z Hradce, Lvů z Rožmitálu. V patře sál s kolorovanými sgrafity - novozákonní výjevy a erby s německými texty. Slavonice, nám. Míru 474 Městská věž hod. Městská věž dokončena r nákladem cechu soukeníků, výška ochozu 33, 59 m, celková výška 56,51 m, v šestém patře byt hlásného. Slavonice, náměstí Míru 480 Dům čp a hod. Renesanční dům, v mázhausu vějířová sklípková klenba se dvěma visutými svorníky, na stěnách sgrafitové kolorované erby Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna, v patře síň s nástěnnými malbami - erby a novozákonními výjevy a hod. Slavonice Kostel Nanebevzetí Panny Marie hod. Trojlodní kostel založen v 1. pol. 14. století. Ve 2. pol 14. století přistavěny boční lodi a jižní kaple Panny Marie. Počátkem 18. století přistavěny barokní kaple sv. Antonína a Panny Marie Bolestné po stranách trojlodí. Slavonice, nám. Míru 480 Podzemní chodby hod. Středověký gravitační odvodňovací systém vysekaný ve skalním masivu pod městem. Chodby odvádějí vodu ze sklepení městských domů, v minulosti měly zřejmě i obrannou funkci.

10 Slavonice, Horní náměstí 517 Lutheránská modlitebna a hod. Dům s atikovým průčelím se dvěma obloučkovými štíty, sgrafita z r s náměty planetárních božstev, královských portrétů a dvěma biblickými výjevy. V patře protestantská modlitebna s profilovaným trámovým záklopovým stropem, na stěnách freskový cyklus. Slavonice Kostel Božího Těla a hod. Založen asi roku 1280, vypálen husity a obnoven r nad presbytářem nová síťová klenba, r přestavěn na dvoulodní (hvězdová a křížová klenba). Ve 2. pol. 16. st. se stal protestantským, byla zřízena kruchta, r byla dokončena severní loď, r vznikla jižní Loretánská kaple. Slavonice, ul. Jana Žižky Kostel Jana Křtitele hod hod. Jednolodní kostel zřejmě z přelomu 13. a 14. století, na fasádě sgrafitová pole z r s náměty Ukřižování, Kladení do hrobu, Setkání Ježíše s Veronikou. Slavonice, Dačická 442 Dačická brána hod. Brána původně gotická, před polovinou 16. století výrazně zvýšena, stupňovité štít, barokní věžice, šindelová střecha, na fasádě jednoduchá sgrafitová výzdoba. Výstava historických fotografií, prohlídka objektu. Soběslav, Nám. Republiky 107/I Smrčkův dům - č.p.107/i a hod. Renesanční dům se dvěma štíty a arkýřem z roku 1564, později hostinec U Černého orla. Náležel primátorovi města Řehoři Smrčkovi. Dnes je v zde umístěno národopisné oddělení husitského muzea. Soběslav, Nám. Republiky 152/I Rožmberský dům - č.p. 152/I a hod.

11 Staré Město pod Landštejnem, Státní hrad Landštejn hod. Královský hrad Landštejn patří k impozantním ukázkám rané hradní architektury v českých zemích. Vznikl na počátku 13. století pravděpodobně na popud Přemysla Otakara I. jako významná panovníkova opora na neklidné česko-rakouské hranici. Po požáru roce 1771 se postupně měnil v zříceninu. Tábor, Klokotská ul. Bechyňská brána hod. Jediná dosud stojící městská (patrová) brána, řečená Bechyňská pocházející z poloviny 15. století. Tábor, náměstí Mikuláše z Husi Augustiánský klášter a kostel Panny Marie hod. Barokní kostel Panny Marie a původně augustiánský kostel vybudovaný v 17. století. Tábor Hrad Kotnov- hradební křídlo a nádvoří hod. Nově rekonstruovaný areál bývalého pivovaru, který se rozkládá na místě bývalého přemyslovského hradu, jenž ve druhé polovině 13. století založil pravděpodobně král Přemysl II. Otakar. Tábor, Žižkovo náměstí 1 Dům č.p. 1 - původní městská radnice hod. Původní městská radnice vybudovaná patrně na přelomu 15. a 16. století. Tábor Kostel sv. Filipa a Jakuba hod. Původně hřbitovní kaple poprvé zmiňovaná v r Nynější podoba kostela pochází přibližně ze 16. století. Budova se nachází v městském parku, který byl původně starým židovským hřbitovem. Tábor Špitální kaple Svatého kříže hod. Kaple původně zasvěcená sv. Alžbětě. Tvoří s příléhajícím domem čp bývalým špitálem - jeden stavební celek, jenž se nachází na místě středověkého ještě předhusitského pohřebiště. Nejstarší písemná zmínka o špitále pochází z let Samotná kaple byla postavena na počátku 18. století.

12 Tábor, Žižkovo náměstí Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor hod. Kostel postavený v pozdě gotickém stylu se stopami pozdějších stavebních úprav ve stylu renesance a baroka. První zmínky o kostele pocházejí z roku Interiér je tvořen síňovým trojlodím se síťovou klenbou. Presbytář zaklenuje vzácná hvězdicová a sklípková klenba. Tábor Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Klokotech hod. Impozantní stavba poutního chrámu v klokotech - perla jihočeského baroka založená kolem roku 1700 a za přispění bohatých mecenášů budovaná bezmála třicet let. Tábor Kaple U Dobré vody v Klokotech hod. Tábor Křížová cesta - I. - XIV. zastavení Týn nad Vltavou, náměstí Míru 1 Městské muzeum Týn nad Vltavou hod. Expozice Městského muzea: Historie Vltavotýnska, Vltavíny, Svět loutek, klasicistní salonek, expozice režiséra A. Radoka. Muzeum připravuje během roku cca 10 krátkodobých výstav. Třeboň Třeboň, 57 Státní zámek Třeboň - NKP Schwarzenberská hrobka Domanín - NKP hod hod. Původ zámku souvisí těsně s historií města, které vzniklo patrně na počátku 12. století při obchodní stezce z Rakous. Největšího rozkvětu však dosáhla Třeboň v 16. století za vlády posledních Rožmberků Viléma a Petra Voka, kdy zámek získal svou dnešní renesanční podobu. Procházkou podél rybníka Svět dojdeme ke schwarzenberské rodinné hrobce, postavené v 70. letech 19.st. v pseudogotickém slohu vídeňským architektem F.Schmidtem a knížecím stavitelem F.Deworetzkym.V hrobce pod kaplí jsou uloženy ostatky členů hlubocké větve schwarzenberského rodu,zemřelých po r.1785 Vimperk, náměstí Svobody 8 Minimuzeum Zlaté stezky hod. Minimuzeum středověké obchodní cesty se nachází v gotickém sklepě původně měšťanského domu. Vimperk, náměstí Svobody Městská zvonice hod. Ze zvonice je pěkný výhled na historické jádro města i vimperský zámek. Ve zvonici je k vidění hodinový stroj od firmy Heinz z Prahy.

13 Vimperk, Zámek 1 Muzeum sklářství, knihtisku, dějin města a Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava hod. Muzeum má stálou expozici sklářství, knihtisku a obnovenou expozici Národního parku a CHKO Šumava. Vimperk, Zámek 1 Zámek Vimperk hod. V rámci EHD bude veřejnosti zpřístupněna běžně nepřístupná část zámku a představen záměr připravované celkové rekonstrukce. Vodňany, Náměstí Svobody 18 Městská galerie ve Vodňanech hod a hod. Stálá expozice z pozůstalosti spisovatelů Julia Zeyera a Františka Heritese. Kresby Mikoláše Alše. Sezónní výstavy. Vodňany, Majerova 153 Městské muzeum ve Vodňanech hod a hod. Stálá expozice - Rybářská tradice ve Vodňanech. Sezonní výstavy. Zlatá Koruna Klášter Zlatá Koruna - NKP hod. Zakládací listinou Přemysla Otakara II. byl v roce 1263 zřízen cisterciácký klášter, zvaný původně Sancta Corona. Své jméno získal podle relikvie trnu z Kristovy koruny, kterou Přemysl Otakar II. obdržel od Ludvíka IX. Svatého a daroval ji nově založenému klášteru. Zvíkovské Podhradí, Zvíkovské Podhradí 1 Státní hrad Zvíkov - NKP a hod. K založení Zvíkova došlo patrně na sklonku vlády Přemysla Otakara I. (zemřel r. 1230). Hrad se svým mohutným fortifikačním systémem byl ve 14. a 15. století oporou okolního panstva. Nejstarší částí hradu byla mohutná hranolová věž zv. Hlízová, ke které byl přistavěn královský palác. Červený dvůr, 1 Zámek Červený Dvůr - park hod. Zámecký park v Červeném Dvoře zahrnuje celkem 105 hektarů přírodně krajinářské úpravy jednak v nejbližším okolí zámku, uvnitř zámeckého dvora a dále rozsáhlé volné partie, rozkádající se jihovýchodním směrem od hlavní zámecké budovy. Zahrada je poprvé připomínána v roce 1598.

14 České Budějovice, Biskupská 132 Biskupská zahrada Vznikla na místě bývalého parkánu, tj. prostoru mezi hlavní městskou hradbou s Otakarovou baštou a parkánovou hradbou s altánem, postaveným na místě bašty situované ve vnější hradbě. Je součástí areálu Biskupství českobudějovického. České Budějovice, Piaristické nám. 149/1 Areál bývalého dominikánského kláštera Soubor objektů s kostelem Obětování Panny Marie. Výstavba zahájena r na popud Přemysla Otakara II. V interiéru kostela dochovány zbytky malířské výzdoby ze 14. a 15. stol. (sv. Dorota, sv. Jiří, Zvěstování P. Marie, desetimetrová postava sv. Kryštofa). České Budějovice, Kněžská 410/8 Bývalý kapucínský klášter Klášter byl založený z podnětu císařovny Anny Tyrolské v roce 1651 na místě vyhořelých měšťanských domů. Společně s kostelem sv. Anny, kanovnickými domy a zahradami vytváří významný architektonický soubor staveb. České Budějovice, Česká 141/66 Bývalý solní sklad Klasicistní úřední budova s pilířovým schodištěm, část koněspřežné dráhy Č. Budějovice - Linec - Gmunden. Dům, o jehož existenci je první zmínka z roku Kulturní klub c.k. Solnice zde provozuje svoji činnost od září 2003, kdy byl dům rekonstruován a znovu oživen. České Budějovice, Krajinská 225/35 Dům U Beránka - městský dům České Budějovice, Krajinská 239/21 Galerie Glass Arts - městský dům Měšťanský dům postavený na dvojici gotických parcel s rozsáhlou raně renesanční přestavbou. Bývalý hostinec U Beránka. Současný stav po poslední vrcholně klasicistní přestavbě. Objekt před rekonstrukcí dvorních traktů a parteru. Ve dvoře fotoateliér s galerií. České Budějovice, Hroznová 312/22 Galerie Hrozen - městský dům Měšťanský dům gotického založení s bohatou vrcholně renesanční sgrafitovou fasádou z r.1597 s dochovaným negativem poloval. konstrukce krovu. Ve sklepních prostorách, vstupní síni a průjezdu celoročně přístupná galerie specializovaná na prezentaci grafiky, ilustrace dětské knihy a kreslený humor.

15 České Budějovice, Krajinská 270/30 Galerie Kindler - městský dům České Budějovice, Hroznová 322/8 Galerie Na Dvorku - městský dům Dům vznikl spojením 2 objektů před rokem Loubí raně renesanční, klenby přízemí a patra severní poloviny a zřejmě klenby v jižní části východního křídla jižní části domu jsou klasicistní. V zadní části přízemí nyní zřízena galerie a v prostorách galerie je zrekonstruovaná původní pekařská pec. Gotický měšťanský dům s řadou architektonických detailů - v průchodu domu gotický portál. Renesanční a kalsicistní přestavba objektu. Jedná se o jednu z prvních celkových rekonstrukcí objektů z 50.let 20.století od architekta J.Fidry. Ve dvorní části galerie. České Budějovice, Panská 168/14 Gotický srub - městský dům České Budějovice, Hradební 207/4 Hradební věž Rabenštejnská Měšťanský dům s typickou fasádou. Na kamenném zdivu v přízemí byl osazen obdélný srub s dvěma malými okny do ulice. Roubené stěny opatřeny hliněnou izolační omazávkou drženou šikmo zaseklými dřevěnými klíny. Přístupné přízemí a první patro. Památka běžně přístupná veřejnosti -vinárna a restaurace Zbudována v průběhu 14. stol. jako součást městského opevnění. Stavba se zpevněnými nárožími zakončená vysokou valbovou střechou. Do přízemí se původně vstupovalo žebříkem z prvního patra. Areál po celkové rekonstrukci. Ve věži stálá expozice - brnění, zbraně. České Budějovice, Zátkovo nábřeží 461/15 Hradební věž Železná panna Věž, součást městského opevnění, byla vystavěna ve 14. století. Čtyřpatrová stavba s odsazeným posledním podlažím je překryta valbovou střechou. Pojmenování vzniklo podle mučidla, které je ve věži umístěno. České Budějovice, Palackého nám. 1154/1 Husův sbor Novostavba trojlodní baziliky, podélně orientované, v severní polovině náměstí, které se mělo stát centrem Pražského předměstí. Výstavba byla v roce Interiér je vyzdoben plastikami, reliéfem a krucifixem od vynikajícího českého umělce Františka Bílka.

16 České Budějovice, Kněžská ul. Kaple Smrtelných úzkostí Páně Postavena v letech v barokním stylu, situována východně od katedrály sv. Mikuláše. Uvnitř bohatá fresková výzdoba od J. Schöpfa s ústředním motivem Boha - Otce doprovázeného anděly s nástroji Kristova utrpení a osmera blahoslavenstev. České Budějovice, Panská 174/7 Komorní galerie u Schelů - městský dům Dům středověkého založení je torzem rozsáhlejší starší zástavby, místně zvané thabor u Rabenštejnské věže. Vyniká malebnou linií štítů, interiéru a dvorka. Galerie uvnitř působí od r Mj. pořádá výstavy věnované historii Českých Budějovic. České Budějovice, Žižkova ul. Kostel Růžencové Panny Marie České Budějovice, ul. B.Němcové Kostel sv.jana Nepomuckého České Budějovice, Staroměstská ul. Kostel sv.prokopa a sv.jana Křtitele Římskokatolický kostel s řeholním domem Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti vystavěn J. Stabernakem v roce Vstupní průčelí a bohatá dekorativní výzdoba interiéru inspirovaná byzantským a románským stylem. Uvnitř zrestaurovaný oltář s baldachýnem. Římskokatolický kostel vystavěný Stavba novorománského slohu podle projektu architekta A.Möllera ( ). Zcela ojedinělou technickou zajímavostí je použití teplovzdušného podlahového vytápění. Kostel byl původně kostelem předkolonizační osady Budivojovice, poblíž které byly později založeny České Budějovice. Raně gotická stavba pochází z poloviny 13.stol. Na věži zavěšeny dva nejstarší budějovické zvony: "Svatý Jan a svatý Prokop".Kostel je obklopen částí zrušeného staroměstského hřbitova České Budějovice, Biskupská 130/3 Městský dům - Biskupská 3 Řadový měšťanský dům raně středověkého založení s pozdně románskými sklepy. V přízemí a patře převážně raně renesanční klenutý prostor. Vrcholně klasicistní fasáda z období kolem r

17 České Budějovice, Krajinská 36/2 Městský dům Puklicův Měšťanský dům, tzv. Puklicův, byl vystavěn na gotické nárožní parcele. Objekt s renesančním jádrem a nástavbou z 2. poloviny 19. století má secesně upravenou fasádu, včetně věžičky. Koncem 80. let 20. století byl objeven a restaurován původní pozdně gotický trámový strop v síni prvního patra. České Budějovice, U Černé věže 343/22 Městský dům Wortnerův Vzácný typ pozdně gotického měšťanského domu, známého více z podunajské stavební oblasti s cimbuřím, představeným 1. patrem, hřebínkovými klenbami a trámovými záklopovými stropy. České Budějovice, Piaristické náměstí Polygonální bašta - Galerie Pod Kamennou žábou V důsledku posilování hradebního systému města v 15. stol. bylo vystavěno několik polygonálních obranných bašt s kvadratickým základem. Do současnosti se zachovala tato jako jediná. Působí zde Galerie Pod kamennou žábou s bohatým doprovodným programem. České Budějovice, nám.přemysla Otakara II. 1 Radnice Renesanční novostavba s barokní přestavbou podle návrhu schwarzenberského stavitele A. E. Martinelliho. Na atice umístěny alegorické sochy občanských ctností od sochaře Josefa Dietricha. V obřadní síni freska Šalamounova soudu od J. A. Schöpfa z r České Budějovice, Piaristické náměstí Soubor kamenných plastik Soubor plastik sochaře Josefa Dietricha, původně lemující vstup ke klášteru: sv. Anna, sv. Dominik, sv. Josef, sv. Zachariáš, sv. Jáchym, sloup Nejsvětější trojice, sousoší Kalvárie z let České Budějovice, nám.přemysla Otakara II. 55/15 Čermákův dům - městský dům Jeden z nejhodnotnějších měšťanských domů s ojedinělou kamenickou výzdobou (dveřní a okenní ostění, rozetová okna s kružbou, zábradlí, krakorce). V prvním patře restaurované trámové záklopové stropy. Přístupné první patro s kaplí. V objektu prodejna oděvů. České Budějovice, Mánesova 10 Stanice koněspřežní dráhy Strážní domek koněspřežní železnice. Autentický prostor s expozicí zaměřenou na památky koněspřežní železnice na území města České Budějovice. Videoprojekce, dokumentární a hrané filmy o historii koněspřežní železnice z Českých Budějovic do Lince.

18 České Budějovice, Dukelská 1 Jihočeské muzeum Český Krumlov, Latrán 59 Český Krumlov Horská chata Kleť a Rozhledna Kleť hod. Český Krumlov, Linecká 272 Museum Fotoateliér Seidel hod. Český Krumlov Státní hrad a zámek Český Krumlov - NKP Kaple Bolestné Panny Marie a sv. Kříže na Křížové hoře hod hod. Klášter Rytířského řádu křižovníků s Český Krumlov, Latrán 50 červenou hvězdou - Tramín Stavba novorenesanční budovy podle návrhu plzeňského architekta Schwerdtnera provedena v letech 1898 až Obdélníkový půdorys dvoupatrové budovy se středním a dvěma bočními trakty. V interiéru zaujme především bohatě zdobené reprezentativní schodiště. Rozsáhlý stavební komplex,vybudovaný na skalnatém ostrohu nad Vltavou, byl založen Vítkovci v I.pol. 13.st.. Za Viléma z Rožmberka byl původní středověký hrad přebudován v renesanční zámek se třemi nádvořími a předhradím Latránem. Poslední majitelé Schwarzenberkové přestavěli zámek v barokním duchu. Pro potřeby turistů byla v roce 1925 vystavěna horská chata, jejíž patronkou byla knězna Terezie ze Schwarzenberku. Výstavba kamenné rozhledny probíhala v letech Jedná se o nejstarší kamnennou rozhlednu v Čechách, z níž je za chladného počasí vidět až na alpské vrcholky. Expozice ateliéru Josefa a Františka Seidelových překvapí svou autenticitou, nepřeberným množstvím unikátních dobových snímků, fotopohlednic, dochovaných a stále funkčních fotoaparátů, zvětšovacích přístrojů nebo zařízení fotokomory. To doplňují osobní poznámky, zákaznické knihy i zařízení bytu. Osmiboká kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže postavená roku 1710 je zaklenutá osmidílnou klenbou a pokrytá stanovou střechou korunovanou lucernou s makovicí a patriarším (dvojitým) křížem. Od roku 1991 se každoročně (14. 9.) koná pouť na svátek Povýšení sv. Kříže. Během roku je kaple nepřístupná. Středověký komplex 3 klášterů vystavěný ve 14. a 15. století. Barokní přestavba byla provedena v 17. století. Z nejstarší stavební fáze je určující výstavba pozdně gotická. Mobiliář v klášterním kostele je převážně barokního původu. Areál je bohatý na nástěnné malby.

19 Žumberk pošta Trhové Sviny, Žumberk - Tvrz Tvrz Žumberk u Nových Hradů Pozdně gotická tvrz. Na počátku 17. století renesančně přestavěna a opevněna. Prostá čtyřkřídlá jednopatrová budova s pavlačemi. Na fasádách zbytky renesančních sgrafit. Expozice : Lidový malovaný nábytek z jižních Čech, historie tvrze, Nová expozice: Úředník rožmberský v baště.

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS. Stránka 1

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS. Stránka 1 MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS Blatná, náměstí Míru Mariánský sloup na náměstí Míru v Blatné 08.09.2007-16.09.2007 Jedná se o typický mariánský sloup, jehož základ tvoří čtyři vysoké

Více

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-14.09.2008 09.00-12.00 a 12.30

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-14.09.2008 09.00-12.00 a 12.30 Lešetice, Lešetice 52 MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Památník Vojna u Příbrami - Muzeum obětí komunismu 13.09.2008-14.09.2008 09.00-17.00 hod. Autenticky dochovaný bývalý zajatecký

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V STŘEDOČESKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V STŘEDOČESKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Benešov, Benešov 1 Benešov, Malé náměstí 74 Konopiště - státní zámek Muzeum Podblanicka - pobočka Benešov 08.09.2012-09.09.2012 10.00-16.00

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Benešov nad Ploučnicí, Zámecká 51 Státní zámek Benešov nad Ploučnicí 08.09.2012-09.09.2012 10.00-17.00 hod. Zámecký areál v Benešově nad

Více

JIŽNÍ ČECHY harmonické HRADY A ZÁMKY JAKO V POHÁDCE

JIŽNÍ ČECHY harmonické HRADY A ZÁMKY JAKO V POHÁDCE JIŽNÍ ČECHY harmonické HRADY A ZÁMKY JAKO V POHÁDCE w w w. j i z n i c e c h y. c z Tento projekt Tvorba tiskových materiálů vč. elektronických verzí pro propagaci Jihočeského kraje v ČR i zahraničí 1.

Více

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS. Stránka 1

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS. Stránka 1 MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS Benešov nad Ploučnicí, Zámecká 51 Státní zámek Benešov nad Ploučnicí 09.09.2007-10.09.2007 9.00-17.00 hod. Zámecký areál v Benešově nad Ploučnicí tvoří

Více

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Bohdalov Kostel sv. Vavřince v Bohdalově 14.09.2008 14.00-17.00 Brtnice Zřícenina hradu Rokštejn 21.09.2008 10.00-15.00 Kostel v Bohdalově byl založen

Více

11.09.2010-19.09.2010 10.30-12.00 a 13.30-17.00 hod. 11.09.2010-12.09.2010 9.00-17.00 hod. Čechách. 18.09.2010 10.00-15.30 hod.

11.09.2010-19.09.2010 10.30-12.00 a 13.30-17.00 hod. 11.09.2010-12.09.2010 9.00-17.00 hod. Čechách. 18.09.2010 10.00-15.30 hod. DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2010 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVRENO POPIS PAMÁTKY Vodní hrad Budyně nad Ohří. Původně dřevěný hrad nechal Budyně

Více

Slovo úvodem. Noc kostelů

Slovo úvodem. Noc kostelů Ústecký kraj Slovo úvodem Noc kostelů, známá v Rakousku, ale už i u nás v České republice a v naší litoměřické diecézi, a rozšiřující se nyní na Slovensko, do Polska, Německa a Holandska, není jen významnou

Více

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-21.09.2008 9.00-16.00 hod. 20.09.2008-21.09.2008 9.00-18.00 hod.

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-21.09.2008 9.00-16.00 hod. 20.09.2008-21.09.2008 9.00-18.00 hod. Hartmanice Horšovský Týn, Náměstí Republiky 1 MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Horská synagoga Hartmanice Státní hrad a zámek Horšovský Týn 13.09.2008-14.09.2008 9.00-18.00 hod.

Více

0. den pátek 28.7. (cca 2km)

0. den pátek 28.7. (cca 2km) (cca 360km) vysvětlivky: 4km silnice: silnice druhé a nižší třídy. 3km silnička: většinou zpevněná ale i nezpevněná nebo polní nebo lesní cesta. 2km cyklostezka: značená cyklo-turistická trasa. 1km červená:

Více

Pohádková romantika jižních Čech

Pohádková romantika jižních Čech Červená Lhota Restaurant Červená Lhota Restaurant se nachází v objektu, který leží přímo naproti zámku Červená Lhota. Restaurace je umístěna v budově, která je památkově chráněna a to nabízí klientům možnost

Více

Čestín. Čestlice. Češov. Číčenice. Číčovice. Číhaná

Čestín. Čestlice. Češov. Číčenice. Číčovice. Číhaná Čestín K. Hora 49 48'26.75"N; 15 6'12.32"E Obec prvně zmíněna r. 1291. V letech 1575 1582 přebudována pův. tvrz na renes. zámek, část zbořena v 19. stol., zachována dvě patrová křídla se zazděnými arkádami,

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V PLZEŇSKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V PLZEŇSKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Bor, Plzeňská 259 Bystřice nad Úhlavou, 1 Dobřany, Nám. T.G.M. 5 Zámek Bor Zámek Bystřice nad Úhlavou Kostel sv. Víta Dobřany 15.09.2012-16.09.2012

Více

Milí čtenáři, Mgr. Jana Černochová starostka Prahy 2

Milí čtenáři, Mgr. Jana Černochová starostka Prahy 2 Kostely Prahy 2 Milí čtenáři, ať už vcházíme do kostela jako věřící, či jen jako zvědaví návštěvníci, téměř vždy na nás mocně působí. Jako bychom vešli do jiné dimenze. Možná je to i tím, že kostely a

Více

DĚJINY KULTURY POJIZEŘÍ

DĚJINY KULTURY POJIZEŘÍ Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horky nad Jizerou 35 Operační program: Cesta k modernímu vzdělávání DĚJINY KULTURY POJIZEŘÍ textová část: Mgr. Jaromír Šebek, Mgr. Jana Vyšohlídová fotografie:

Více

Úvod Kotevní bod trasy. Klíčové lokality a navazující území. Grafická příloha: mapa 1 kotevní bod a klíčové lokality. Obsah

Úvod Kotevní bod trasy. Klíčové lokality a navazující území. Grafická příloha: mapa 1 kotevní bod a klíčové lokality. Obsah Část A PIVOVARNICTVÍ Obsah Úvod Kotevní bod trasy o PLZEŇ Klíčové lokality a navazující území Území Obec s významným pivovarem - klíčovou lokalitou 1 o Kostelec nad Černými Lesy o Kácov o o o o Humpolec

Více

Brány královských věnných měst otevřené...

Brány královských věnných měst otevřené... Brány královských věnných měst otevřené... Mělník Nový Bydžov Polička Trutnov Vysoké Mýto Dvůr Králové nad Labem Hradec Králové Chrudim Jaroměř KDYŽ SE ŘEKNE... Dvůr Králové nad Labem, připomene se vám

Více

Krajský úřad kraje Vysočina Žižkova 57 587 33 Jihlava Česká republika

Krajský úřad kraje Vysočina Žižkova 57 587 33 Jihlava Česká republika Krajský úřad kraje Vysočina Žižkova 57 587 33 Jihlava Česká republika Tel.: +420 564 602 111 Fax: +420 564 602 420 e-mail: posta@kr-vysocina.cz www.region-vysocina.cz Památky UNESCO >> náměstí a zámek

Více

neděle 22. 7. Žebrák Rokycany Plzeň Spálené Poříčí 89 km pondělí 23. 7. Sp. Poříčí Horažďovice Strakonice Volyně Husinec 96 km úterý 24. 7.

neděle 22. 7. Žebrák Rokycany Plzeň Spálené Poříčí 89 km pondělí 23. 7. Sp. Poříčí Horažďovice Strakonice Volyně Husinec 96 km úterý 24. 7. neděle 22. 7. Žebrák Rokycany Plzeň Spálené Poříčí 89 km pondělí 23. 7. Sp. Poříčí Horažďovice Strakonice Volyně Husinec 96 km úterý 24. 7. Husinec Chvalšiny Kleť Č. Krumlov Borovany 86 km středa 25. 7.

Více

PÍSECKO. sobot a. den. Kontakt: Informační centrum Písek Heydukova 97 397 01 Písek, tel.: 382 213 592 e-mail: icpisek@mupisek.cz www.icpisek.

PÍSECKO. sobot a. den. Kontakt: Informační centrum Písek Heydukova 97 397 01 Písek, tel.: 382 213 592 e-mail: icpisek@mupisek.cz www.icpisek. 1.V Í K E N D PÍSECKO PÍSEK PÍSECKÉ HORY PUTIM ORLICKÁ PŘEHRADA ZVÍKOV MILEVSKO Z rozhledny na vrchu Jarníku, ale i z dalších míst na tomto vrchu a v okolních Píseckých horách se otvírá široký výhled na

Více

nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz

nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz Č E S K É D Ě D I C T V Í U N E S C O nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz České dědictví UNESCO Brno 4 Český Krumlov 8 Holašovice 12 Kroměříž 16 Kutná Hora 20 Lednicko valtický areál

Více

Zachovalé náhrobky na židovském hřbitově v obci Podbřezí

Zachovalé náhrobky na židovském hřbitově v obci Podbřezí Arkády opočenského zámku obrazárna. Součástí zámeckého areálu je i park a obora. Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně byl založen L. Colloredem z Wallsee roku 1673. Raně barokní stavba z let 1676-78

Více

Moravskoslezský kraj. Vrací památky do života

Moravskoslezský kraj. Vrací památky do života Moravskoslezský kraj Vrací památky do života Obsah Úvod.................................. 3 Důl Alexandr v Ostravě v Ostravě Kunčičkách.............. 4 Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Opavě................

Více

PAMÁTKY KLASICISMU, EMPIRU, ROMANTISMU A HISTORISMU

PAMÁTKY KLASICISMU, EMPIRU, ROMANTISMU A HISTORISMU PAMÁTKY KLASICISMU, EMPIRU, ROMANTISMU A HISTORISMU Architektura klasicismu, empiru, romantismu a historismu v Českých zemích V českých zemích trval barok neobyčejně dlouho. Po jeho vyčerpání sice nastupuje

Více

PAMÁTEK UNESCO NA DOSAH Z BRNA výlety

PAMÁTEK UNESCO NA DOSAH Z BRNA výlety 7 PAMÁTEK UNESCO NA DOSAH Z BRNA výlety Památky UNESCO v České republice UNESCO, United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, česky Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, je jednou

Více

Tábor. národní kulturní památka

Tábor. národní kulturní památka Tábor národní kulturní památka Tábor je jihočeské město se slavnou historií a množstvím architektonických památek i přírodních krás. Je neodmyslitelně spojeno s husitským hnutím a jeho velkými osobnostmi-zejména

Více

Posvátná místa v krajině

Posvátná místa v krajině Posvátná místa v krajině Sakrální stavby v Moravskoslezském kraji Barbora Matáková 2007 Albrechtice u Českého Těšína Kostel sv. Petra a Pavla Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je dřevěný

Více

KARLOVY VARY PLZEŇ. Sokolov. Chotěšov bývalý klášter Dobřany kostel svatého Víta a kostel svatého Mikuláše. Cheb. Tachov. Rokycany. Domažlice.

KARLOVY VARY PLZEŇ. Sokolov. Chotěšov bývalý klášter Dobřany kostel svatého Víta a kostel svatého Mikuláše. Cheb. Tachov. Rokycany. Domažlice. Sokolov KARLOVY VARY Cheb Rakovník Mnichov u Teplé kostel svatého Petra a Pavla Potvorov románský kostel svatého Mikuláše Mariánské Lázně Nový Dvůr u Dobré Teplá klášter premonstrátů Vody klášter Matky

Více

-23-2013.qxd 13.12.2013 12:44 Stránka 1. cena 20 Kč. číslo 23/2013. vyšlo 17. 12. 2013. Foto: M. Marek

-23-2013.qxd 13.12.2013 12:44 Stránka 1. cena 20 Kč. číslo 23/2013. vyšlo 17. 12. 2013. Foto: M. Marek -23-2013.qxd 13.12.2013 12:44 Stránka 1 číslo 23/2013 vyšlo 17. 12. 2013 cena 20 Kč Foto: M. Marek -23-2013.qxd 13.12.2013 12:44 Stránka 2 23/2013 slovo starosty VáÏení spoluobãané, dovolte mi, abych vám

Více