MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY"

Transkript

1 MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Chýnov Chýnovská jeskyně hod. Chýnovská jeskyně byla první veřejnosti zpřístupněnou jeskyní na našem území (v r. 1868). Podzemní systém strmě upadajících chodeb a puklin prochází vrstvami mramorů a amfibolitů, které dávají stěnám neobvyklou barevnost a zcela unikátní modelaci. Zachován starobylý ráz prohlídkové tras. Chýnov u Tábora, Údolní 133 Dům Františka Bílka v Chýnově a hod a hod. Dům Františka Bílka v Chýnově byl postaven podle umělcových návrhů v roce Je zasazen volně do přírodního prostředí, jeho stěny tvoří režné cihlové zdivo v kombinaci se dřevem. Od roku 1990 dům vlastní Galerie hl. města Prahy, nyní je zde umístěna expozice s názvem Z tvorby Františka Bílka. Dačice, Havlíčkovo nám. 85 Městské muzeum a galerie Dačice hod. Městské muzeum a galerie se nachází v jižním křídle státního zámku Dačice. Návštěvníkům nabízí nejen stálou expozici, ale během celého roku i řadu krátkodobých výstav. V době konání EHD v Dačicích bude v muzeu k vidění kromě stálých expozic výstava: Obrazy Vladimíra Noska a keramika Zdeny Krnínské a Klášterní kostel sv. Antonína hod. Dačice, Jemnická Paduánského a a hod. Dačice, Göthova Kostel sv. Vavřince a V letech byl v Dačicích postaven františkánský klášter a k němu v letech přiléhající kostel. Kostel zdobí hlavní oltář s obrazem, který líčí zázrak sv. Antonína Paduánského uzdravujícího jinocha. Vynikají zde i díla místních sochařů a řezbářů. Kostel sv. Vavřince byl postaven v letech podle plánů dačického stavitele Michaela Kirchmayera. Významné jsou uvnitř kostela freskové malby tří oltářů, hlavního - sv. Vavřince a postranních - sv. Valburgy a P. Marie, provedené v roce 1787 známým znojemským malířem Josefem Winterhalterem.

2 a hod. Dačice, Göthova Věž kostela sv. Vavřince a Renesanční věž kostela sv. Vavřince zdobená typickým sgrafitovým kvádrováním představuje dominantu města. Mohutná, 51 m vysoká, sedmiposchoďová věž je ukázkou severoitalské stavitelské práce. Byla postavena v letech pod vedením stavitelského mistra Francesca Garofa de Bissone. Dačice, Havlíčkovo nám. 85/I Státní zámek Dačice - NKP hod. Renesanční původ dačického Nového zámku připomínají dnes jen dvě patra arkád v nádvoří. Časté stavební úpravy v jeho víc než čtyřsetleté historii vyvrcholily na počátku minulého století přestavbou v empírovém slohu. Budova zámku s rozsáhlým parkem je významnou ukázkou venkovského empírového sídla. Hluboká nad Vltavou Státní zámek Hluboká - NKP hod. Na místě hradu z 13. století, nahrazeného renesanční a pak barokní stavbou, vznikl v letech podle návrhu vídeňského architekta Františka Beera ve stylu romantické gotiky dnešní zámek. Uvnitř novorenesanční interiéry s vlámskými tapiseriemi ze 17. století. Hodňov Kostel Nejsvětější Trojice v Hodňově hod. Barokní kostel z r byl postaven na místě dřevěné kaple z r V roce 1995 byl opraven. V současnosti se zde konají nepravidelně bohoslužby a 1x ročně pravidelná setkání původních obyvatel obce. Horní Planá, Náměstí 1 Budova fary hod. Farní budova z roku Horní Planá Kaple Panny Marie Bolestné na Dobré Vodě hod. Kostel se nachází na návrší a poutním místě Dobrá Voda. Podle staré legendy zde byl objeven pramen zázračné vody, který je na tomto místě dodnes. Původně zde byla postavena dřevěná kaple. Zděný kostel pro 400 věřících byl postaven v letech Konají se zde poutní mše a varhanní koncerty.

3 Horní Planá, Palackého 21 Památník - Rodný dům Adalberta Stiftera hod. Památník-rodný dům A.Stiftera ( ) mapuje život a dílo tohoto "básníka Šumavy". Stálá expozice "Adalbert Stifter a rodný kraj" připomíná jeho osobnost i dílo ve vztahu k rodišti a Šumavě. Konají se zde také výstavy, v r výstava Zachráněné dědictví a výstavky o zajímavých místech v okolí Horní Planá Stifterův park na Dobré Vodě Park byl založen na konci 19. stol. na starém poutním místě Dobrá Voda nad Horní Planou. Má svou atmosféru a je zde řada zajímavých míst - poutní kostelík, studánka zázračné vody, pomník A. Stiftera, aj. Z parku se otevírají krásné pohledy do okolní krajiny. V současnosti probíhá jeho revitalizace. Horní Planá Kostel sv. Markéty hod. Původně románský a gotický děkanský kostel z 2. pol. 13.stol. V letech a poč. 18. stol. byl kostel rozšířen. Ve své nynější podobě připomíná tzv. rožmberské dvojlodí. Renesanční malby na stěnách jsou z let , z období vlády předposledního rožmberského vladaře Viléma z Rožmberka. Horní Planá Muzeum Zvonková hod. Muzeum je umístěno v jednom z posledních dochovaných domů zaniklé části obce Zvonková, v tzv. Fuchsově domě v sousedství obnoveného kostela sv.jana Nepomuckého. Expozice: "Zvonková jaká byla"; "Tamhle jde Urzidil" (výstava věnovaná šumavským pobytům pražského něm.spisovatele); "P.Engelmar Unzeitig". Horní Planá, Jiráskova 168 Centrum Adalberta Stiftera/Adalbert- Stifter-Zentrum a hod. Centrum Adalberta Stiftera je česko-německorakouské zařízení pro studium, vzdělávání a setkávání. Organizuje semináře, výstavy, aj., je k dispozici i dalším zájemcům k pořádání vlastních akcí. V galerii centra červenec-listopad 2007: výstava "Šumavské lokálky" - o historii šumavské železnice.

4 Jindřichův Hradec, Dobrovského 1 Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec - NKP a hod. Nad rybníkem Vajgarem se vypíná románsko-gotický hrad pánů z Hradce. Vyrůstal od poč. 13. stol. na místě slovanského hradiště. Velkolepě byl rozšířen v pozdní gotice, v 16. stol. pak přebudován po vzoru italských paláců v renesanční zámek. Evropsky unikátní stavební skvost, je zde zahradní rondel. Jindřichův Hradec, Pod Vrchy Židovský hřbitov hod. Hřbitov byl údajně založen roku 1400, ale doložen je od 16. stol.nejstarší čitelný náhrobek 1714, pohřby se zde konaly i po 2. sv. válce.hřbitovní domek zřejmě z poč. 19. stol.,moderní funkcionalistická obřadní síň s původním zařízením (1937). - Hřbitov je cca 1 km JJZ od zámku, nad řekou Nežárkou. Lomnice nad Lužnicí, náměstí 5. května 133 Stará radnice hod hod. Je významná barokní památka z roku 1781, jedna z nejhodnotnějších nemovitých kulturních památek v Lomnici nad Lužnicí. Má bohatě zdobené přední průčelí a věž s hodinami. V přízemí radnice nachází Informační a kulturní středisko a městská knihovna, v patře je obřadní síň a ZUŠ. Lomnice nad Lužnicí, Václavské náměstí Kostel sv. Václava hod hod. Gotická kaple založena v roce 1359 Vilémem ml. z Landštejna s barokním oltářem a varhanami, vše zrekonstruováno a zrestaurováno v letech V současné době slouží jako výstavní a koncertní síň při pořádání každoročního výtvarného sympózia Dobrá vůle na téma víra, láska a naděje... Maletice, cca 2 km SZ od obce Myšenec Tvrz Klokočín hod. Tvrz na mírném návrší na levém břehu řeky Blanice. Jedná se o jednopatrové obdélné stavení se sedlovou střechou. Přízemní místnosti a chodba jsou křížově zaklenuty, fasáda je pokryta obdélníkovým sgrafitem z konce 16.století. - (Tvrz byla kulisou filmu Františka Vláčila Markéta Lazarová.)

5 Netolice, 5 Státní zámek Kratochvíle - NKP hod. Lovecký zámeček Kratochvíle dal na místě původní Krčínovy tvrze vystavět Vilém z Rožmberka v letech Autorem projektu ve stylu severoitalských předměstských vil byl Baltazare Maggi z Arogna. Interiéry vily jsou bohatě zdobeny původními renesančními malbami s loveckými a mytologickými malbami Nové Hrady Státní hrad Nové Hrady - NKP hod. Hrad Nové Hrady vznikl kolem poloviny 13. století jako průchozí strážní hrad na zemské stezce do Vitorazska. Od pánů z Landštejna ho koupili roku 1358 Rožmberkové a v jejich majetku zůstal až do smrti Petra Voka z Rožmberka v roce Opařany, Opařany 80 Bývalý jezuitský klášter hod. Opařany, Opařany 127 Vodárenská věž hod. Opařany, Opařany Park hod. První zmínky o objektu se datují kolem r a mělo se jednat o zámek. Ten prošel se změnou majitelů postupně i změnami stavebními a změnami v účelu používání. Současné vnější podoby dosáhl v r po přestavbě jezuity na klášter. Stavba vybudovaná pro potřeby zásobování léčebny pitnou vodou. Uvedena do provozu v roce Slouží svému účelu dodnes. Park je součástí areálu léčebny. Je užíván k relaxačním a volnočasovým aktivitám pro pacienty léčebny. Je zde vyznačena naučná stezka s označením a popisem nejvýznamějších dřevin v parku. Opařany, Opařany Brána hod. Pluhův Žďár, 1 Státní zámek Červená Lhota - NKP a hod. Půvabný romantický vodní zámek obklopený anglickým parkem.čtrnáct pokojů dnešní prohlídkové trasy připomíná dobu,kdy na zámku pobýval kníže Josef Alexandr Schönburg-Hartenstein s manželkou Karolinou.V hostinských pokojích mimo jiné pobýval i významný hudební skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu.

6 Prachatice, Kostelní náměstí Věž kostela sv. Jakuba Většího hod. Kostel sv. Jakuba patří mezi nejvýznamnější prachatické památky. K jeho výstavbě bylo přistoupeno ve 14.st. po založení nového města. Nejstarší doklad o jeho existenci je z roku Konečnou podobu získal teprve v letech Jeho věž s "galerií" byla turistům zpřístupněna v roce Prachatice, Kostelní náměstí Kostel sv. Jakuba Většího hod. Prachatice, Velké náměstí 43 Muzeum české loutky a cirkusu hod. Kostel sv. Jakuba patří mezi nejvýznamnější prachatické památky. K jeho výstavbě bylo přistoupeno ve 14.st. po založení nového města. Byl zasvěcen sv. Jakubovi, patronu kupců, obchodníků a poutníků. Nejstarší doklad o jeho existenci je z roku Konečnou podobu získal teprve v letech V r bylo v objektu č.p.43 otevřeno Muzeum české loutky a cirkusu. První část expozice je věnována historii české loutky, kde se návštěvníci setkají s loutkami zhotovenými podle předloh Mikoláše Alše, Vojtěcha Suchardy či Jiřího Trnky. Druhá část expozice je pak věnovaná cirkusům. Prachatice, Velké náměstí 13 Prachatické muzeum hod. Muzeum bylo založeno r z iniciativy muzejního spolku. V r.1946 získalo pro své potřeby dům Žďárských, známý pod názvem Sittrův dům. Jde o renesanční měšťanský dům s gotickým jádrem. Zajímavý je tématikou manýristických maleb na fasádě s postavami Ctností a portrétní galerií českých panovníků. Prachatice Kostel sv.petra a Pavla hod hod. Hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla se nachází 1 km severně od města Prachatice. Je nejstarší prachatickou stavbou, dle dochovaných zbytků románského zdiva pochází ze 12. století. Jako celek je však řazen mezi raně gotické stavby s barokními úpravami. Vysvěcen byl v roce 1595.

7 Prachatice, Velké náměstí 1 Stará radnice hod hod. Renesanční radnice z let je na místě předpokládaného rožmberského zámečku. Na stavbě se podíleli vlašští stavebníci, výzdobu prováděl malíř Jan Březnický. Významná je zejména námětová výzdoba vztahující se k soudnictví. Malba byla provedena metodou chiaroscura a je jedinou v Prachaticích. Prachatice, ul. Na Zlaté stezce Kaple sv. Filipa Neri - Patriarcha hod hod. Bývalá poutní kaple sv. Filipa Neri se nachází v lesním masívu vrcholu Libína cca 3 km od Prachatic. Cesta ke kapli je lemována 14 výklenkovými kapličkami křížové cesty. Základní kámen této kamenné kaple byl položen roku 1859 a dokončena byla v roce Prachatice, na konci křížové cesty Hüblerova kaple Panny Marie hod hod. Hüblerova kaple Panny Marie di Loretto se nachází na okraji města, na komunikaci vedoucí z centra města k lázním sv. Markéty a dále na Volary. Podél této kaple vede legendární Zlatá stezka, která proslavila Prachatice. Kaple byla slavnostně vysvěcena 5. října 1861 a pravidelně se k ní konaly poutě. Prachatice Rozhledna Libín hod hod. Jedná se o 27 m vysokou vyhlídkovou rozhlednu, která se nachází asi 5 km od města na nejvyšším vrcholu Prachatic Libín v nadmořské výšce 1096 m. K rozhledně vede několik turistických tras např. z Lázní sv. Markéty, okolo Hüblerovy kaple a lesní kaple Patriarcha. Stavba byla postavena v r Písek, Velké náměstí 114 Písecký hrad hod. Významná stavba české hradní architektury. Byl zbudován v polovině 13. stol. písecko-zvíkovskou hutí pro českého krále Přemysla Otakara II. Dnes v něm sídlí Prácheňské muzeum s rozsáhlými regionálními sbírkami. Písek, Bakaláře Děkanský kostel Narození Panny Marie hod. Trojlodní stavba z pol. 13. stol. původně s dvojicí stejných věží. Uvnitř kostela se nacházejí gotické nástěnné malby. V přistavěné barokní kapli sv. Jana Nepomuckého je barevná veduta města z pol. 18. stol. Ve věži visí čtyři zvony.

8 Písek, Václavské náměstí Kostel sv. Václava hod. Písek, Velké náměstí Kostel Povýšení Svatého Kříže hod. Raně barokní jednolodní kostel s pětibokým presbytářem a hranolovou věží se sakristií. Na jižní straně se nachází barokní portál. Součástí areálu kostela je kaple sv. Prokopa. Upomíná na někdejší dominikánský klášter, který stál na jih od tohoto kostela od pol. 13. stol. do r. 1419, kdy byl zničen. V pobělohorské době došlo k obnovení kláštera, ale za Josefa II. byl zrušen. Má výrazné sgrafitové průčelí. Písek, Na Výstavišti Kostel Nejsvětější Trojice hod. Písek, Fráni Šrámka 131 Dům U Koulí hod. Kostel byl vystavěn v roce Na jižní straně kostela se nachází renesanční portál s údaji o dějinách města,na místě se dochovala pozdně renesanční vyřezávaná kazatelna. Interiér kostela zdobí originály soch ze starého Kamenného mostu. Konají se zde koncerty, výstavy a slavnostní spol. akce. Kdysi součást jedné ze tří středověkých městských bran - Putimské. Při jejím zbourání v roce 1836 zasazeny do průčelí domu dělové koule. Podle nich dostal dům své jméno. Na fasádě zbytky renesančních sgrafit. Dům má bohatou kulturní historii. Písek, Lesnická 55 Arboretum VOŠ lesnické a SLŠ Bedřicha Schwarzenberga v Písku Arboretum, založené r. 1913, je jedním z dokladů tradice lesnického školství v Písku. Představuje hodnotný architektonicko-krajinářský soubor s pedagogickým a kulturněvýchovným posláním. Významná sbírka dřevin je srovnatelná s předními zámeckými parky či zahradami zakládanými v průběhu 19. století. Rancířov, pošta Slavonice, Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Rancířově hod. Pozdně barokní stavba z roku 1765 nahradila původní gotický kostel, z něhož byla využita věž a sakristie. Na bohaté rokokové výzdobě interiéru se podíleli malíři Johann Steiner (fresky) a Bartolomeo Altomonte (oltářní obrazy).

9 Rožmberk nad Vltavou, Státní hrad Rožmberk - NKP hod. Hrad pochází z poloviny 13. století a patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců Rožmberků. Jedná se o komplex dvou hradů, tzv. Dolní hrad a Horní hrad, z něhož se zachovala pouze kamenná hláska zvaná Jakobínka. Přestavba na počátku 17. století pokryla stará průčelí renesančním sgrafitem. Slavonice, náměstí Míru 476 Městské muzeum Slavonice hod. Původně gotický dům přestavěný kolem r. 1550, arkýř nesen kamennou konzolou s motivy hlaviček, v přízemí hřebínková klenba a sedile, sál s mohutným dřevěným stropem. V muzeu je stálá expozice o historii a architektuře města a archeologické lokalitě Pfaffenschlag. Slavonice, nám. Míru 480 Dům čp Mázhaus a Cechovní sál hod. Měšťanský dům postavený v letech Atikové průčelí s obloučkovými štíty a sgrafitovými psaníčky, v mázhausu valená klenba, na stěnách malba sladovnického erbu, erb pánů z Hradce, Lvů z Rožmitálu. V patře sál s kolorovanými sgrafity - novozákonní výjevy a erby s německými texty. Slavonice, nám. Míru 474 Městská věž hod. Městská věž dokončena r nákladem cechu soukeníků, výška ochozu 33, 59 m, celková výška 56,51 m, v šestém patře byt hlásného. Slavonice, náměstí Míru 480 Dům čp a hod. Renesanční dům, v mázhausu vějířová sklípková klenba se dvěma visutými svorníky, na stěnách sgrafitové kolorované erby Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna, v patře síň s nástěnnými malbami - erby a novozákonními výjevy a hod. Slavonice Kostel Nanebevzetí Panny Marie hod. Trojlodní kostel založen v 1. pol. 14. století. Ve 2. pol 14. století přistavěny boční lodi a jižní kaple Panny Marie. Počátkem 18. století přistavěny barokní kaple sv. Antonína a Panny Marie Bolestné po stranách trojlodí. Slavonice, nám. Míru 480 Podzemní chodby hod. Středověký gravitační odvodňovací systém vysekaný ve skalním masivu pod městem. Chodby odvádějí vodu ze sklepení městských domů, v minulosti měly zřejmě i obrannou funkci.

10 Slavonice, Horní náměstí 517 Lutheránská modlitebna a hod. Dům s atikovým průčelím se dvěma obloučkovými štíty, sgrafita z r s náměty planetárních božstev, královských portrétů a dvěma biblickými výjevy. V patře protestantská modlitebna s profilovaným trámovým záklopovým stropem, na stěnách freskový cyklus. Slavonice Kostel Božího Těla a hod. Založen asi roku 1280, vypálen husity a obnoven r nad presbytářem nová síťová klenba, r přestavěn na dvoulodní (hvězdová a křížová klenba). Ve 2. pol. 16. st. se stal protestantským, byla zřízena kruchta, r byla dokončena severní loď, r vznikla jižní Loretánská kaple. Slavonice, ul. Jana Žižky Kostel Jana Křtitele hod hod. Jednolodní kostel zřejmě z přelomu 13. a 14. století, na fasádě sgrafitová pole z r s náměty Ukřižování, Kladení do hrobu, Setkání Ježíše s Veronikou. Slavonice, Dačická 442 Dačická brána hod. Brána původně gotická, před polovinou 16. století výrazně zvýšena, stupňovité štít, barokní věžice, šindelová střecha, na fasádě jednoduchá sgrafitová výzdoba. Výstava historických fotografií, prohlídka objektu. Soběslav, Nám. Republiky 107/I Smrčkův dům - č.p.107/i a hod. Renesanční dům se dvěma štíty a arkýřem z roku 1564, později hostinec U Černého orla. Náležel primátorovi města Řehoři Smrčkovi. Dnes je v zde umístěno národopisné oddělení husitského muzea. Soběslav, Nám. Republiky 152/I Rožmberský dům - č.p. 152/I a hod.

11 Staré Město pod Landštejnem, Státní hrad Landštejn hod. Královský hrad Landštejn patří k impozantním ukázkám rané hradní architektury v českých zemích. Vznikl na počátku 13. století pravděpodobně na popud Přemysla Otakara I. jako významná panovníkova opora na neklidné česko-rakouské hranici. Po požáru roce 1771 se postupně měnil v zříceninu. Tábor, Klokotská ul. Bechyňská brána hod. Jediná dosud stojící městská (patrová) brána, řečená Bechyňská pocházející z poloviny 15. století. Tábor, náměstí Mikuláše z Husi Augustiánský klášter a kostel Panny Marie hod. Barokní kostel Panny Marie a původně augustiánský kostel vybudovaný v 17. století. Tábor Hrad Kotnov- hradební křídlo a nádvoří hod. Nově rekonstruovaný areál bývalého pivovaru, který se rozkládá na místě bývalého přemyslovského hradu, jenž ve druhé polovině 13. století založil pravděpodobně král Přemysl II. Otakar. Tábor, Žižkovo náměstí 1 Dům č.p. 1 - původní městská radnice hod. Původní městská radnice vybudovaná patrně na přelomu 15. a 16. století. Tábor Kostel sv. Filipa a Jakuba hod. Původně hřbitovní kaple poprvé zmiňovaná v r Nynější podoba kostela pochází přibližně ze 16. století. Budova se nachází v městském parku, který byl původně starým židovským hřbitovem. Tábor Špitální kaple Svatého kříže hod. Kaple původně zasvěcená sv. Alžbětě. Tvoří s příléhajícím domem čp bývalým špitálem - jeden stavební celek, jenž se nachází na místě středověkého ještě předhusitského pohřebiště. Nejstarší písemná zmínka o špitále pochází z let Samotná kaple byla postavena na počátku 18. století.

12 Tábor, Žižkovo náměstí Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor hod. Kostel postavený v pozdě gotickém stylu se stopami pozdějších stavebních úprav ve stylu renesance a baroka. První zmínky o kostele pocházejí z roku Interiér je tvořen síňovým trojlodím se síťovou klenbou. Presbytář zaklenuje vzácná hvězdicová a sklípková klenba. Tábor Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Klokotech hod. Impozantní stavba poutního chrámu v klokotech - perla jihočeského baroka založená kolem roku 1700 a za přispění bohatých mecenášů budovaná bezmála třicet let. Tábor Kaple U Dobré vody v Klokotech hod. Tábor Křížová cesta - I. - XIV. zastavení Týn nad Vltavou, náměstí Míru 1 Městské muzeum Týn nad Vltavou hod. Expozice Městského muzea: Historie Vltavotýnska, Vltavíny, Svět loutek, klasicistní salonek, expozice režiséra A. Radoka. Muzeum připravuje během roku cca 10 krátkodobých výstav. Třeboň Třeboň, 57 Státní zámek Třeboň - NKP Schwarzenberská hrobka Domanín - NKP hod hod. Původ zámku souvisí těsně s historií města, které vzniklo patrně na počátku 12. století při obchodní stezce z Rakous. Největšího rozkvětu však dosáhla Třeboň v 16. století za vlády posledních Rožmberků Viléma a Petra Voka, kdy zámek získal svou dnešní renesanční podobu. Procházkou podél rybníka Svět dojdeme ke schwarzenberské rodinné hrobce, postavené v 70. letech 19.st. v pseudogotickém slohu vídeňským architektem F.Schmidtem a knížecím stavitelem F.Deworetzkym.V hrobce pod kaplí jsou uloženy ostatky členů hlubocké větve schwarzenberského rodu,zemřelých po r.1785 Vimperk, náměstí Svobody 8 Minimuzeum Zlaté stezky hod. Minimuzeum středověké obchodní cesty se nachází v gotickém sklepě původně měšťanského domu. Vimperk, náměstí Svobody Městská zvonice hod. Ze zvonice je pěkný výhled na historické jádro města i vimperský zámek. Ve zvonici je k vidění hodinový stroj od firmy Heinz z Prahy.

13 Vimperk, Zámek 1 Muzeum sklářství, knihtisku, dějin města a Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava hod. Muzeum má stálou expozici sklářství, knihtisku a obnovenou expozici Národního parku a CHKO Šumava. Vimperk, Zámek 1 Zámek Vimperk hod. V rámci EHD bude veřejnosti zpřístupněna běžně nepřístupná část zámku a představen záměr připravované celkové rekonstrukce. Vodňany, Náměstí Svobody 18 Městská galerie ve Vodňanech hod a hod. Stálá expozice z pozůstalosti spisovatelů Julia Zeyera a Františka Heritese. Kresby Mikoláše Alše. Sezónní výstavy. Vodňany, Majerova 153 Městské muzeum ve Vodňanech hod a hod. Stálá expozice - Rybářská tradice ve Vodňanech. Sezonní výstavy. Zlatá Koruna Klášter Zlatá Koruna - NKP hod. Zakládací listinou Přemysla Otakara II. byl v roce 1263 zřízen cisterciácký klášter, zvaný původně Sancta Corona. Své jméno získal podle relikvie trnu z Kristovy koruny, kterou Přemysl Otakar II. obdržel od Ludvíka IX. Svatého a daroval ji nově založenému klášteru. Zvíkovské Podhradí, Zvíkovské Podhradí 1 Státní hrad Zvíkov - NKP a hod. K založení Zvíkova došlo patrně na sklonku vlády Přemysla Otakara I. (zemřel r. 1230). Hrad se svým mohutným fortifikačním systémem byl ve 14. a 15. století oporou okolního panstva. Nejstarší částí hradu byla mohutná hranolová věž zv. Hlízová, ke které byl přistavěn královský palác. Červený dvůr, 1 Zámek Červený Dvůr - park hod. Zámecký park v Červeném Dvoře zahrnuje celkem 105 hektarů přírodně krajinářské úpravy jednak v nejbližším okolí zámku, uvnitř zámeckého dvora a dále rozsáhlé volné partie, rozkádající se jihovýchodním směrem od hlavní zámecké budovy. Zahrada je poprvé připomínána v roce 1598.

14 České Budějovice, Biskupská 132 Biskupská zahrada Vznikla na místě bývalého parkánu, tj. prostoru mezi hlavní městskou hradbou s Otakarovou baštou a parkánovou hradbou s altánem, postaveným na místě bašty situované ve vnější hradbě. Je součástí areálu Biskupství českobudějovického. České Budějovice, Piaristické nám. 149/1 Areál bývalého dominikánského kláštera Soubor objektů s kostelem Obětování Panny Marie. Výstavba zahájena r na popud Přemysla Otakara II. V interiéru kostela dochovány zbytky malířské výzdoby ze 14. a 15. stol. (sv. Dorota, sv. Jiří, Zvěstování P. Marie, desetimetrová postava sv. Kryštofa). České Budějovice, Kněžská 410/8 Bývalý kapucínský klášter Klášter byl založený z podnětu císařovny Anny Tyrolské v roce 1651 na místě vyhořelých měšťanských domů. Společně s kostelem sv. Anny, kanovnickými domy a zahradami vytváří významný architektonický soubor staveb. České Budějovice, Česká 141/66 Bývalý solní sklad Klasicistní úřední budova s pilířovým schodištěm, část koněspřežné dráhy Č. Budějovice - Linec - Gmunden. Dům, o jehož existenci je první zmínka z roku Kulturní klub c.k. Solnice zde provozuje svoji činnost od září 2003, kdy byl dům rekonstruován a znovu oživen. České Budějovice, Krajinská 225/35 Dům U Beránka - městský dům České Budějovice, Krajinská 239/21 Galerie Glass Arts - městský dům Měšťanský dům postavený na dvojici gotických parcel s rozsáhlou raně renesanční přestavbou. Bývalý hostinec U Beránka. Současný stav po poslední vrcholně klasicistní přestavbě. Objekt před rekonstrukcí dvorních traktů a parteru. Ve dvoře fotoateliér s galerií. České Budějovice, Hroznová 312/22 Galerie Hrozen - městský dům Měšťanský dům gotického založení s bohatou vrcholně renesanční sgrafitovou fasádou z r.1597 s dochovaným negativem poloval. konstrukce krovu. Ve sklepních prostorách, vstupní síni a průjezdu celoročně přístupná galerie specializovaná na prezentaci grafiky, ilustrace dětské knihy a kreslený humor.

15 České Budějovice, Krajinská 270/30 Galerie Kindler - městský dům České Budějovice, Hroznová 322/8 Galerie Na Dvorku - městský dům Dům vznikl spojením 2 objektů před rokem Loubí raně renesanční, klenby přízemí a patra severní poloviny a zřejmě klenby v jižní části východního křídla jižní části domu jsou klasicistní. V zadní části přízemí nyní zřízena galerie a v prostorách galerie je zrekonstruovaná původní pekařská pec. Gotický měšťanský dům s řadou architektonických detailů - v průchodu domu gotický portál. Renesanční a kalsicistní přestavba objektu. Jedná se o jednu z prvních celkových rekonstrukcí objektů z 50.let 20.století od architekta J.Fidry. Ve dvorní části galerie. České Budějovice, Panská 168/14 Gotický srub - městský dům České Budějovice, Hradební 207/4 Hradební věž Rabenštejnská Měšťanský dům s typickou fasádou. Na kamenném zdivu v přízemí byl osazen obdélný srub s dvěma malými okny do ulice. Roubené stěny opatřeny hliněnou izolační omazávkou drženou šikmo zaseklými dřevěnými klíny. Přístupné přízemí a první patro. Památka běžně přístupná veřejnosti -vinárna a restaurace Zbudována v průběhu 14. stol. jako součást městského opevnění. Stavba se zpevněnými nárožími zakončená vysokou valbovou střechou. Do přízemí se původně vstupovalo žebříkem z prvního patra. Areál po celkové rekonstrukci. Ve věži stálá expozice - brnění, zbraně. České Budějovice, Zátkovo nábřeží 461/15 Hradební věž Železná panna Věž, součást městského opevnění, byla vystavěna ve 14. století. Čtyřpatrová stavba s odsazeným posledním podlažím je překryta valbovou střechou. Pojmenování vzniklo podle mučidla, které je ve věži umístěno. České Budějovice, Palackého nám. 1154/1 Husův sbor Novostavba trojlodní baziliky, podélně orientované, v severní polovině náměstí, které se mělo stát centrem Pražského předměstí. Výstavba byla v roce Interiér je vyzdoben plastikami, reliéfem a krucifixem od vynikajícího českého umělce Františka Bílka.

16 České Budějovice, Kněžská ul. Kaple Smrtelných úzkostí Páně Postavena v letech v barokním stylu, situována východně od katedrály sv. Mikuláše. Uvnitř bohatá fresková výzdoba od J. Schöpfa s ústředním motivem Boha - Otce doprovázeného anděly s nástroji Kristova utrpení a osmera blahoslavenstev. České Budějovice, Panská 174/7 Komorní galerie u Schelů - městský dům Dům středověkého založení je torzem rozsáhlejší starší zástavby, místně zvané thabor u Rabenštejnské věže. Vyniká malebnou linií štítů, interiéru a dvorka. Galerie uvnitř působí od r Mj. pořádá výstavy věnované historii Českých Budějovic. České Budějovice, Žižkova ul. Kostel Růžencové Panny Marie České Budějovice, ul. B.Němcové Kostel sv.jana Nepomuckého České Budějovice, Staroměstská ul. Kostel sv.prokopa a sv.jana Křtitele Římskokatolický kostel s řeholním domem Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti vystavěn J. Stabernakem v roce Vstupní průčelí a bohatá dekorativní výzdoba interiéru inspirovaná byzantským a románským stylem. Uvnitř zrestaurovaný oltář s baldachýnem. Římskokatolický kostel vystavěný Stavba novorománského slohu podle projektu architekta A.Möllera ( ). Zcela ojedinělou technickou zajímavostí je použití teplovzdušného podlahového vytápění. Kostel byl původně kostelem předkolonizační osady Budivojovice, poblíž které byly později založeny České Budějovice. Raně gotická stavba pochází z poloviny 13.stol. Na věži zavěšeny dva nejstarší budějovické zvony: "Svatý Jan a svatý Prokop".Kostel je obklopen částí zrušeného staroměstského hřbitova České Budějovice, Biskupská 130/3 Městský dům - Biskupská 3 Řadový měšťanský dům raně středověkého založení s pozdně románskými sklepy. V přízemí a patře převážně raně renesanční klenutý prostor. Vrcholně klasicistní fasáda z období kolem r

17 České Budějovice, Krajinská 36/2 Městský dům Puklicův Měšťanský dům, tzv. Puklicův, byl vystavěn na gotické nárožní parcele. Objekt s renesančním jádrem a nástavbou z 2. poloviny 19. století má secesně upravenou fasádu, včetně věžičky. Koncem 80. let 20. století byl objeven a restaurován původní pozdně gotický trámový strop v síni prvního patra. České Budějovice, U Černé věže 343/22 Městský dům Wortnerův Vzácný typ pozdně gotického měšťanského domu, známého více z podunajské stavební oblasti s cimbuřím, představeným 1. patrem, hřebínkovými klenbami a trámovými záklopovými stropy. České Budějovice, Piaristické náměstí Polygonální bašta - Galerie Pod Kamennou žábou V důsledku posilování hradebního systému města v 15. stol. bylo vystavěno několik polygonálních obranných bašt s kvadratickým základem. Do současnosti se zachovala tato jako jediná. Působí zde Galerie Pod kamennou žábou s bohatým doprovodným programem. České Budějovice, nám.přemysla Otakara II. 1 Radnice Renesanční novostavba s barokní přestavbou podle návrhu schwarzenberského stavitele A. E. Martinelliho. Na atice umístěny alegorické sochy občanských ctností od sochaře Josefa Dietricha. V obřadní síni freska Šalamounova soudu od J. A. Schöpfa z r České Budějovice, Piaristické náměstí Soubor kamenných plastik Soubor plastik sochaře Josefa Dietricha, původně lemující vstup ke klášteru: sv. Anna, sv. Dominik, sv. Josef, sv. Zachariáš, sv. Jáchym, sloup Nejsvětější trojice, sousoší Kalvárie z let České Budějovice, nám.přemysla Otakara II. 55/15 Čermákův dům - městský dům Jeden z nejhodnotnějších měšťanských domů s ojedinělou kamenickou výzdobou (dveřní a okenní ostění, rozetová okna s kružbou, zábradlí, krakorce). V prvním patře restaurované trámové záklopové stropy. Přístupné první patro s kaplí. V objektu prodejna oděvů. České Budějovice, Mánesova 10 Stanice koněspřežní dráhy Strážní domek koněspřežní železnice. Autentický prostor s expozicí zaměřenou na památky koněspřežní železnice na území města České Budějovice. Videoprojekce, dokumentární a hrané filmy o historii koněspřežní železnice z Českých Budějovic do Lince.

18 České Budějovice, Dukelská 1 Jihočeské muzeum Český Krumlov, Latrán 59 Český Krumlov Horská chata Kleť a Rozhledna Kleť hod. Český Krumlov, Linecká 272 Museum Fotoateliér Seidel hod. Český Krumlov Státní hrad a zámek Český Krumlov - NKP Kaple Bolestné Panny Marie a sv. Kříže na Křížové hoře hod hod. Klášter Rytířského řádu křižovníků s Český Krumlov, Latrán 50 červenou hvězdou - Tramín Stavba novorenesanční budovy podle návrhu plzeňského architekta Schwerdtnera provedena v letech 1898 až Obdélníkový půdorys dvoupatrové budovy se středním a dvěma bočními trakty. V interiéru zaujme především bohatě zdobené reprezentativní schodiště. Rozsáhlý stavební komplex,vybudovaný na skalnatém ostrohu nad Vltavou, byl založen Vítkovci v I.pol. 13.st.. Za Viléma z Rožmberka byl původní středověký hrad přebudován v renesanční zámek se třemi nádvořími a předhradím Latránem. Poslední majitelé Schwarzenberkové přestavěli zámek v barokním duchu. Pro potřeby turistů byla v roce 1925 vystavěna horská chata, jejíž patronkou byla knězna Terezie ze Schwarzenberku. Výstavba kamenné rozhledny probíhala v letech Jedná se o nejstarší kamnennou rozhlednu v Čechách, z níž je za chladného počasí vidět až na alpské vrcholky. Expozice ateliéru Josefa a Františka Seidelových překvapí svou autenticitou, nepřeberným množstvím unikátních dobových snímků, fotopohlednic, dochovaných a stále funkčních fotoaparátů, zvětšovacích přístrojů nebo zařízení fotokomory. To doplňují osobní poznámky, zákaznické knihy i zařízení bytu. Osmiboká kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže postavená roku 1710 je zaklenutá osmidílnou klenbou a pokrytá stanovou střechou korunovanou lucernou s makovicí a patriarším (dvojitým) křížem. Od roku 1991 se každoročně (14. 9.) koná pouť na svátek Povýšení sv. Kříže. Během roku je kaple nepřístupná. Středověký komplex 3 klášterů vystavěný ve 14. a 15. století. Barokní přestavba byla provedena v 17. století. Z nejstarší stavební fáze je určující výstavba pozdně gotická. Mobiliář v klášterním kostele je převážně barokního původu. Areál je bohatý na nástěnné malby.

19 Žumberk pošta Trhové Sviny, Žumberk - Tvrz Tvrz Žumberk u Nových Hradů Pozdně gotická tvrz. Na počátku 17. století renesančně přestavěna a opevněna. Prostá čtyřkřídlá jednopatrová budova s pavlačemi. Na fasádách zbytky renesančních sgrafit. Expozice : Lidový malovaný nábytek z jižních Čech, historie tvrze, Nová expozice: Úředník rožmberský v baště.

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS. Stránka 1

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS. Stránka 1 MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS Blatná, náměstí Míru Mariánský sloup na náměstí Míru v Blatné 08.09.2007-16.09.2007 Jedná se o typický mariánský sloup, jehož základ tvoří čtyři vysoké

Více

městskou památkovou zónu Gabrielův dům /1/ rodný dům Theresy Kronesové morový sloup se sousoším sv. Trojice

městskou památkovou zónu Gabrielův dům /1/ rodný dům Theresy Kronesové morový sloup se sousoším sv. Trojice BRUNT Á L Bruntál Na území České republiky je Bruntál pravděpodobně nejstarším městem z hlediska institucionálního. Z tzv. Uničovské listiny krále Přemysla I. Otakara z r. 1223 lze usoudit, že Bruntál

Více

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_128 Datum: 7.3.

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_128 Datum: 7.3. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické služby Ročník: IV.

Více

Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel sv. Jana Nepomuckého Kostel Nanebevzetí Panny Marie Staroměstské náměstí, Římskokatolická církev Bohoslužby neděle 9.00, 10.30 (se zaměřením na děti) a 18.00 Kostel, uzavírající svým průčelím Staroměstské náměstí spolu s budovou

Více

PODZIMNÍ ŠKOLA Zdravých měst

PODZIMNÍ ŠKOLA Zdravých měst PODZIMNÍ ŠKOLA Zdravých měst úvodní seminář Znojmo, 21. října 2015 www.zdravamesta.cz/ps2015 Akce byla podpořena z Programu švýcarsko-české spolupráce. Supported by a grant from Switzerland through the

Více

Renesance a Jindřichův Hradec

Renesance a Jindřichův Hradec Renesance a Jindřichův Hradec ZŠ Jindřichův Hradec I, Štítného 121 Zaostřeno na historii a Jindřichův Hradec Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.10/01.0044 Tento projekt je spolufinancován Evropským

Více

NEMOVITÉ KULTURNÍ PAMÁTKY - PŘEHLED AKCÍ

NEMOVITÉ KULTURNÍ PAMÁTKY - PŘEHLED AKCÍ R - - běžná hradební zeď radnice MPR - KP 22622/3-2278 Obnova obv.pláště radnice 1995 R Rest. soklu radnice 2000 Rest. ochozu věže radnice 2000 1 - radnice Masarykovo nám. 2262 A/11 2278 MT Obnova radnice

Více

Projekt Zavádění ŠVP na gymnáziu projekt GOTIKA CZ1.1.07/1.1.10/03.0007

Projekt Zavádění ŠVP na gymnáziu projekt GOTIKA CZ1.1.07/1.1.10/03.0007 Projekt Zavádění ŠVP na gymnáziu projekt GOTIKA CZ1.1.07/1.1.10/03.0007 Družstvo: Třída: Část A Gotika ve světě 1. Kdo nechal postavit první gotický kostel? a) opat kláštera v Saint Denis Suger b) zakladatel

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Evidenční číslo materiálu: 466 Autor: Jan Smija Datum: 17. 4. 2013 Ročník: 8. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Zeměpis Tematický okruh: Česká republika Téma:

Více

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích. Institute of Technology And Business In České Budějovice

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích. Institute of Technology And Business In České Budějovice NEJČASTĚJI POUŽÍVANÉ MATERIÁLY DRUHY STAVEB Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In České Budějovice Tento učební materiál vznikl v rámci projektu

Více

Název školy Název materiálu Autor Tematický okruh Ročník. Datum tvorby Srpen 13 Anotace. Zdroje

Název školy Název materiálu Autor Tematický okruh Ročník. Datum tvorby Srpen 13 Anotace. Zdroje Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0499 Název školy Název materiálu Autor Tematický okruh Ročník Soukromá střední odborná škola Frýdek-Místek, s.r.o. VY_32_INOVACE_375_VES_15 Mgr. Jana Nachmilnerová Veřejná

Více

Románský sloh nejvýznamnější památky u nás

Románský sloh nejvýznamnější památky u nás Románský sloh nejvýznamnější památky u nás Autor: Mgr. Přemysl Dvorský, Ph.D. Datum tvorby: leden 2013 Ročník: sedmý Vzdělávací oblast: dějepis Anotace: Digitální učební materiál seznamuje žáky s dějinami

Více

Rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové

Rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové Rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové Statutární město Hradec Králové 10/2013-12/2014 Kralovehradecký kraj Společnost BAK stavební společnost, a.s. jako vedoucí sdružení se společností RenoArt s.r.o.

Více

Přehled nemovitých kulturních památek v Tišnově

Přehled nemovitých kulturních památek v Tišnově Přehled nemovitých kulturních památek v Tišnově Strana seznamu Název Číslo popisné Rejstříkové číslo ÚSKP Datum prohlášení za KP 2 Radnice 111 19615/7-1033 3. 5. 1958 3 Hotel Květnice 120 36161/7-8091

Více

Kostelec nad Orlicí, Nový zámek Rekonstrukce malovaných šablonových dekorů na stropech sálů č. 114, 115, 116 Spolupráce: Aleš Kacetl 2 3/2015

Kostelec nad Orlicí, Nový zámek Rekonstrukce malovaných šablonových dekorů na stropech sálů č. 114, 115, 116 Spolupráce: Aleš Kacetl 2 3/2015 NÁSTĚNNÉ MALBY Šternberk, bývalý augustiniánský klášter Odkryv a restaurování barokních maleb ve špaletách a v nástropním zrcadle ve 2. nadzemním podlaží 3 4/2015 Hořovice, zámek Zajištění nástropní malby

Více

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Chrast, Náměstí 1 Kostel Nejsvětější Trojice 14.09.2008 10.00-12.00 hod. Chrast, Podlažice Kostel sv. Markéty 14.09.2008 10.00-12.00 hod. Chrast,

Více

vzniká koncem 19. století a trvá do konce 1. svět. války měla být východiskem z krize, ve které se ocitla architektura v období historismu reakce

vzniká koncem 19. století a trvá do konce 1. svět. války měla být východiskem z krize, ve které se ocitla architektura v období historismu reakce vzniká koncem 19. století a trvá do konce 1. svět. války měla být východiskem z krize, ve které se ocitla architektura v období historismu reakce proti průmyslové civilizaci Secesi charakterizuje přesycenost

Více

Ú p i c e. Pohled na kostel s věží od Velbaby - 1 -

Ú p i c e. Pohled na kostel s věží od Velbaby - 1 - Ú p i c e - město, které se rozkládá po obou březích řeky Úpy. Vznikla v 11. století na obchodní stezce v téže době jako Trutnov. Původně obec při vtoku potoka téhož jména do Úpy. Na ostrohu nad ní později

Více

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS Zámek netradiční dispozice tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a věží. Nejhodnotnější interiéry zámku s rokokovými nástěnnými malbami

Více

PLÁN REALIZACE AKTUALIZACE PLÁNU REALIZACE č. 5 AKCE číslo památky RN v mil.kč

PLÁN REALIZACE AKTUALIZACE PLÁNU REALIZACE č. 5 AKCE číslo památky RN v mil.kč PLÁN REALIZACE AKTUALIZACE PLÁNU REALIZACE č. 5 AKCE číslo památky RN v mil.kč NEODKLADNÉ ZÁCHRANY OHROŽENÝCH OBJEKTŮ KRITICKY OHROŽENÉ OBJEKTY roky výstavby 2011 2012 2013 2014 2015 příspěvek Piaristická

Více

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží na řece Vltavě. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží na řece Vltavě. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších PRAHA Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží na řece Vltavě. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde prezident republiky, vláda,

Více

ČeskýKrumlov. zs08_12.qxd:sestava 1 5.7.2012 11:29 Stránka 23

ČeskýKrumlov. zs08_12.qxd:sestava 1 5.7.2012 11:29 Stránka 23 zs08_12.qxd:sestava 1 5.7.2012 11:29 Stránka 23 Snad nejtypičtějším symbolem Českého Krumlova je okrouhlá malovaná Zámecká věž. Foto Jaroslav Skalický ČeskýKrumlov V působivém prostředí meandrů řeky Vltavy

Více

Region Světelsko a Ledečsko

Region Světelsko a Ledečsko Region Světelsko a Ledečsko Region Světelsko a Ledečsko Církevní památky Zámek Zřícenina Židovské památky Kouty Tvrz Melechov První doložená zmínka o objektu stojícím při severozápadním okraji přírodní

Více

Renesanční zámek Boskovštejn

Renesanční zámek Boskovštejn Zámek na prodej v České Republice Renesanční zámek Boskovštejn Komplex nemovitostí v obci Boskovštejn nedaleko Znojma se skládá z renesančního zámku, objektu bývalého mlýna s hospodářským stavením, rybníku

Více

UNESCO ČESKÉ DIVY SVĚTA

UNESCO ČESKÉ DIVY SVĚTA Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 UNESCO

Více

SUŠICE. Památek celkem - 68 v MPZ - 60 mimo MPZ - 08

SUŠICE. Památek celkem - 68 v MPZ - 60 mimo MPZ - 08 SUŠICE Památek celkem - 68 v MPZ - 60 mimo MPZ - 08 Sušice I 34658/4-3315 městský dům čp. 4/I, Klostermannova ul., nám. Svobody 1) rohový dům 2) pavlačový dům 3) dvorní dům 4) kočárovna 24945/4-3316 -

Více

ARCHEOLOGICKÉ NÁLEZY V PRAZE PREZENTOVANÉ NA MÍSTĚ (IN SITU) I. ČÁST

ARCHEOLOGICKÉ NÁLEZY V PRAZE PREZENTOVANÉ NA MÍSTĚ (IN SITU) I. ČÁST ARCHEOLOGICKÉ NÁLEZY V PRAZE PREZENTOVANÉ NA MÍSTĚ (IN SITU) I. ČÁST Úvod Pražský hrad Obrazová příloha k článku na str. 25 : ZA STAROU PRAHU : 4. Trojlodní krypta sv. Kosmy a Damiána s dochovanými částmi

Více

Cesta napříč regionem

Cesta napříč regionem Autor: Mgr. Marcela Langerová Karty míst Moravskotřebovska a jevíčska 1 Třebařov První písemná zmínka je z roku 1267. Kostel Nejsvětější Trojice Boží muka Sousoší Nejsvětější Trojice http://www.trebarov.cz/images/morfeoshow/

Více

Gotika nejvýznamnější památky u nás

Gotika nejvýznamnější památky u nás Gotika nejvýznamnější památky u nás Autor: Mgr. Přemysl Dvorský, Ph.D. Datum tvorby: únor 2013 Ročník: sedmý Vzdělávací oblast: dějepis Anotace: Digitální učební materiál seznamuje žáky s dějinami umění

Více

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_129 Datum: 11.3.

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_129 Datum: 11.3. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické služby Ročník: IV.

Více

město s historií průvodce památkami

město s historií průvodce památkami město s historií průvodce památkami Bazilika sv. Prokopa Se stavbou románské baziliky se začalo ve 30. letech 13. století a bazilika byla zasvěcena Panně Marii. Stavba byla během staletí několikrát poškozena,

Více

JIHOČESKÝ KRAJ ÚVOD ZÁKLADNÍ ÚDAJE. rozloha: 10 056 km². počet obyvatel: 631 387. průměrná hustota: 63 obyv. / km². nejvyšší bod: Plechý (1378 m)

JIHOČESKÝ KRAJ ÚVOD ZÁKLADNÍ ÚDAJE. rozloha: 10 056 km². počet obyvatel: 631 387. průměrná hustota: 63 obyv. / km². nejvyšší bod: Plechý (1378 m) JIHOČESKÝ KRAJ ÚVOD ZÁKLADNÍ ÚDAJE rozloha: 10 056 km² počet obyvatel: 631 387 průměrná hustota: 63 obyv. / km² nejvyšší bod: Plechý (1378 m) krajské město: České Budějovice poloha: leží v jižních Čechách

Více

Pracovní list k exkurzi. Královská cesta + fotodokumentace

Pracovní list k exkurzi. Královská cesta + fotodokumentace Pracovní list k exkurzi Královská cesta + fotodokumentace Čp 07/04 Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Tematický okruh: Cílová skupina: Klíčová slova: Očekávaný výstup: Člověk a svět práce Pracovní činnosti

Více

České Budějovice Dvořiště Lomnice Rožmberk Třeboň Č.B.

České Budějovice Dvořiště Lomnice Rožmberk Třeboň Č.B. Cyklovýlet č. 6 České Budějovice Dvořiště Lomnice Rožmberk Třeboň Č.B. Trasa : Č.B. pravý břeh Vltavy Hrdějovice Borek Dvořiště Lomnice Rožmberk Stará Hlína Třeboň rybník Svět Zvíkov Kaliště Dobrá Voda

Více

ČESKÝ KRUMLOV. Tereza Išková

ČESKÝ KRUMLOV. Tereza Išková ČESKÝ KRUMLOV Tereza Išková ČESKÝ KRUMLOV Pohlednicový pohled na město Český Krumlov. 2 HISTORIE MĚSTA ČESKÝ KRUMLOV Jméno města Krumlov je odvozováno z německého výrazu "Krumme Aue", který je překládán

Více

Člověk v lidském společenství Hmotná a duchovní kultura

Člověk v lidském společenství Hmotná a duchovní kultura Označení materiálu: VY_32_INOVACE_ZSV_0112 Autor: Tematický celek: Mgr. Martina Kaňovská Základy společenských věd Datum: 3.11.2012 Učivo (téma): Člověk v lidském společenství Hmotná a duchovní kultura

Více

Kraj jižní Čechy. Okres České Budějovice

Kraj jižní Čechy. Okres České Budějovice Kraj jižní Čechy Okres Buškův hamr Ve statku z 18. století byl opraven původní vodní hamr, instalována kovářská dílna a expozice lidového nábytku a umění ze zdejší oblasti. dospělí a senioři 25 Kč/osobu,

Více

UMĚLECKÉ SMĚRY DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_BO_03-12_OV-7. vzdělávací oblast Člověk a společnost. předmět Občanská výchova. ročník 7.

UMĚLECKÉ SMĚRY DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_BO_03-12_OV-7. vzdělávací oblast Člověk a společnost. předmět Občanská výchova. ročník 7. Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz UMĚLECKÉ SMĚRY DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_BO_03-12_OV-7 MODERNÍ

Více

Rožmberkové, řád sv. Jana Jeruzalémského a Strakonicko

Rožmberkové, řád sv. Jana Jeruzalémského a Strakonicko Rožmberkové, řád sv. Jana Jeruzalémského a Strakonicko Sv. Jakub a Filip (nástěnné malby) kapitulní síň strakonického hradu Díky svému rozsáhlému majetku, hospodářskému zázemí a přízni dárců mohli johanité

Více

Mapa 1: Celkové zobrazení okolních atraktivních měst kolem Chýnova

Mapa 1: Celkové zobrazení okolních atraktivních měst kolem Chýnova Obsah 1. Chýnov..2 1.Směr Pelhřimov... 2 2.Směr Kamenice nad Lipou... 4 3.Směr Milevsko... 7 4.Směr České Budějovice... 9 5. Atraktivní města tentokrát od Tábora... 13 5.1 Z Tábora na Týn... 13 5.2 Z Tábora

Více

Obrazová dokumentace. Vypracoval Mgr. David Mikoláš 28. února 2010

Obrazová dokumentace. Vypracoval Mgr. David Mikoláš 28. února 2010 Obrazová dokumentace Vypracoval Mgr. David Mikoláš 28. února 2010 Seznam Braniborská brána v Berlíně (klasicismus) Budova Kapitolu ve Washingtonu DC (klasicismus) Stavovské divadlo v Praze (klasicismus)

Více

12.09.2009 10.00-15.00 hod. 15.09.2009-18.09.2009 08.00-17.00 hod. 19.09.2009 10.00-15.00 hod. 12.09.2009 9.00-17.00 hod.

12.09.2009 10.00-15.00 hod. 15.09.2009-18.09.2009 08.00-17.00 hod. 19.09.2009 10.00-15.00 hod. 12.09.2009 9.00-17.00 hod. DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2009 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V KRAJI VYSOČINA Kostel v Bohdalově byl založen asi ve 2. polovině 13. století, patrně pány z Lichtenberka. V letech 1736 až 1759 byl zcela

Více

www.sklovitraz-skuhravy.cz

www.sklovitraz-skuhravy.cz www.sklovitraz-skuhravy.cz příklady restaurátorských prácí RESTAUROVÁNÍ VITRAJÍ CHRÁMU SV. BARBORY v kutné hoře Pohled na velkou malovanou vitraj západního průčelí z roku 1903 od Františka Urbana Poslední

Více

Očekávaný výstup: Žáci si uvědomí, že člověk během staletí vybudoval množství krásných architektonických objektů. Zopakují si a doplní hlavní znaky

Očekávaný výstup: Žáci si uvědomí, že člověk během staletí vybudoval množství krásných architektonických objektů. Zopakují si a doplní hlavní znaky České památky v UNESCU Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Projekt č. CZ. 1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. Dumu: VY_32_INOVACE_15_18 Tematický celek: Umění a kultura Autor: PaedDr.

Více

DUM č. 17 v sadě. 21. Ze-3 Kraje ČR

DUM č. 17 v sadě. 21. Ze-3 Kraje ČR projekt GML Brno Docens DUM č. 17 v sadě 21. Ze-3 Kraje ČR Autor: Drahomír Hlaváč Datum: 05.03.2014 Ročník: 3. ročníky Anotace DUMu: Kraje České republiky, památky UNESCO v krajích ČR Materiály jsou určeny

Více

uhelný důl hlubinný, z toho jen: dědičná a těžní štola Hernych - ústí s portálem a štoly o hrob - náhrobky Johanna a Gustava

uhelný důl hlubinný, z toho jen: dědičná a těžní štola Hernych - ústí s portálem a štoly o hrob - náhrobky Johanna a Gustava 11318 / 4-5077 P Arnoltov Arnoltov čp.52 zájezdní hostinec Spiegel při silnici na rozcestí k Arnoltovu 15037 / 4-570 S Boučí Boučí tvrz - tvrziště, archeologické stopy při domě čp. 57 31672 / 4-562 S Březová

Více

CHRÁM SV. GOTHARDA VE SLANÉM. Památky Slaného a Slánska (5)

CHRÁM SV. GOTHARDA VE SLANÉM. Památky Slaného a Slánska (5) CHRÁM SV. GOTHARDA VE SLANÉM Památky Slaného a Slánska (5) Památky Slaného a Slánska (5) rám svatého Gotharda ve Slaném je bezesporu jednou Ch z předních památek gotické architektury v kraji. Přesto zůstává

Více

Bechyně byla založena na soutoku řek Smutné a Lužnice Janem Lucemburským kolem roku 1323. Nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové.

Bechyně byla založena na soutoku řek Smutné a Lužnice Janem Lucemburským kolem roku 1323. Nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové. Bechyně byla založena na soutoku řek Smutné a Lužnice Janem Lucemburským kolem roku 1323. Nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové. Dnes má městečko asi 5 000 obyvatel a je známé hlavně lázeňstvím

Více

06382 KARVINÁ - Fryštát 15-44

06382 KARVINÁ - Fryštát 15-44 06382 KARVINÁ - Fryštát 15-44 Město Fryštát, t.j. historické jádro Karviné, bylo založeno v 1. polovině 14. století na mírném návrší nad potokem Mlýnkou. V jižní části jeho oválné půdorysné dispozice je

Více

Zajímavosti v obci a okolí

Zajímavosti v obci a okolí Zajímavosti v obci a okolí Zámek Kolštejn Zámek se zbytky hradu - více najdete na stránkách www.icbranna.cz v historii obce. Zámek je v rekonstrukci a je možno po dohodě s kastelánem prohlídka hradu. Kastelán:

Více

RENESANCE V ČECHÁCH. mecenáš umění rudolfínská doba

RENESANCE V ČECHÁCH. mecenáš umění rudolfínská doba RENESANCE V ČECHÁCH U nás tento sloh nebyl nadlouho, pouze v 16.st za vlády Ferdinanda Habsburského, který povolal na přestavbu Pražského hradu italské umělce a pak především za Rudolfa II. mecenáš umění

Více

KRONIKA JIMRAMOVA 1996. Obrazová dokumentace

KRONIKA JIMRAMOVA 1996. Obrazová dokumentace KRONIKA JIMRAMOVA 1996 Obrazová dokumentace Výstavba nové haly a.s. GAMA Oprava fasády č.p. 41 Nová prodejna v Dolní ulici Čistička odpadních vod Kabelizace telefonní sítě Kabelizace telefonní sítě Žabárna

Více

10. Přehled hlavních MAS působících na území Plzeňského kraje a akcí obnovy kulturního dědictví financovaného jejich prostřednictvím do roku 2012

10. Přehled hlavních MAS působících na území Plzeňského kraje a akcí obnovy kulturního dědictví financovaného jejich prostřednictvím do roku 2012 10. Přehled hlavních MAS působících na území Plzeňského kraje a akcí obnovy kulturního dědictví financovaného jejich prostřednictvím do roku 2012 PhDr. Jitka Vlčková, Odbor regionálního rozvoje a územního

Více

Kněž kostel sv. Bartoloměje

Kněž kostel sv. Bartoloměje Kněž kostel sv. Bartoloměje (Opis z knihy Umělecké památky Čech oddíl Čáslavsko od D.A. Birnbaumové, vydané 1929) Filiální kostel sv.bartoloměje, prvně se uvádí jako farní r.1362. Byl tehdy farním kostelem

Více

VÝTVARNÁ KULTURA. 9. Gotický sloh v českých zemích. 9-Výtvarná kultura. Vytvořil: Lenka Tichá. www.isspolygr.cz

VÝTVARNÁ KULTURA. 9. Gotický sloh v českých zemích. 9-Výtvarná kultura. Vytvořil: Lenka Tichá. www.isspolygr.cz VÝTVARNÁ KULTURA 9. www.isspolygr.cz Vytvořil: Lenka Tichá Strana: 1 Škola Ročník Název projektu Číslo projektu Číslo a název šablony Autor Tematická oblast Název DUM 1. ročník (SOŠ, SOU) Interaktivní

Více

Hrady v našem regionu Hrad Kunětická hora Hrad Lanšperk Hrad Litice Hrad Potštejn Hrad Žampach Zámky v našem regionu Nový zámek Kostelec nad Orlicí

Hrady v našem regionu Hrad Kunětická hora Hrad Lanšperk Hrad Litice Hrad Potštejn Hrad Žampach Zámky v našem regionu Nový zámek Kostelec nad Orlicí Hrady v našem regionu Hrad Kunětická hora Mohutný pozdně gotický hrad na Kunětické hoře tvoří impozantní dominantu a symbol zdejšího kraje.až do husitských válek byla Kunětická hora v majetku blízkého

Více

RADNICE. Dne 16.června 1538 však vznikl v mincovně požár, při kterém vyhořela radnice a 15 domů v jejím okolí.

RADNICE. Dne 16.června 1538 však vznikl v mincovně požár, při kterém vyhořela radnice a 15 domů v jejím okolí. RADNICE Radnice v Jáchymově je vynikajícím dokladem pozdně gotického renesančního stavitelství z l. poloviny 16.století. Přes všechny pozdější stavební úpravy si zachovala původní dispozici pozdně gotické

Více

Historie Novopackého kláštera Nanebevzetí Panny Marie

Historie Novopackého kláštera Nanebevzetí Panny Marie ZÁKLADNÍ ŠKOLA NOVÁ PAKA, HUSITSKÁ 1695 ročníková práce Historie Novopackého kláštera Nanebevzetí Panny Marie Nikola Vagenknechtová Vedoucí ročníkové práce: Mgr. Zdeňka Holá Předmět: Dějepis Školní rok:

Více

A) Pobělohorský manýrismus (1620 až 1700) - nejednotný ráz architektury, stavitelé cizí, představitelé: Francesco Maratti, Jean Baptista Mathey

A) Pobělohorský manýrismus (1620 až 1700) - nejednotný ráz architektury, stavitelé cizí, představitelé: Francesco Maratti, Jean Baptista Mathey DĚJINY ARCHITEKTURY 12. Barokní architektura na území ČR 12.1 Úvod - v období 17. a 18. století hlavními stavebníky církev a šlechta, města byla po bitvě na Bílé hoře (1620) a po 30-tileté válce zchudlá

Více

ZŠ Jindřichův Hradec I, Štítného 121. Románský sloh. na Jindřichohradecku

ZŠ Jindřichův Hradec I, Štítného 121. Románský sloh. na Jindřichohradecku ZŠ Jindřichův Hradec I, Štítného 121 Románský sloh na Jindřichohradecku Projekt Zaostřeno na historii a Jindřichův Hradec reg. číslo CZ.1.07/1.1.10/01.0044 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním

Více

ČESKÁ GOTIKA Raná gotika přemyslovská Vrcholná gotika = lucemburská Matyáš z Arrasu Petr Parléř Pozdní gotika - vladislavská gotika

ČESKÁ GOTIKA Raná gotika přemyslovská Vrcholná gotika = lucemburská Matyáš z Arrasu Petr Parléř Pozdní gotika - vladislavská gotika ČESKÁ GOTIKA 1 ČESKÁ GOTIKA Raná gotika = přemyslovská (13.století) vláda Přemysla Otakara II. a Václava II. - zakládaní měst, hradů a velkých klášterů, kamenný most v Písku Vrcholná gotika = lucemburská

Více

OBRAZOVÁ PŘÍLOHA. v Brně 1937 1939, interiér, Muzeum města Brna. Reprofoto: Marcela

OBRAZOVÁ PŘÍLOHA. v Brně 1937 1939, interiér, Muzeum města Brna. Reprofoto: Marcela OBRAZOVÁ PŘÍLOHA 1. Otakar Oplatek, fotogalerie Petra Oplatka. Reprofoto: 2. Brno, oddělení územního plánování v padesátých letech na Zemském národním výboře, fotogalerie Petra Oplatka. Reprofoto: 3. Brno,

Více

Zámek čp. 26 v Hošťálkovech. Seminář Zámky, na které stát zapomněl 30.-31.7.2015, Slezské Rudoltice

Zámek čp. 26 v Hošťálkovech. Seminář Zámky, na které stát zapomněl 30.-31.7.2015, Slezské Rudoltice Zámek čp. 26 v Hošťálkovech Seminář Zámky, na které stát zapomněl 30.-31.7.2015, Slezské Rudoltice Hošťálkovy Letecký snímek areálu zámku V celém okrese Bruntál unikátně dochovaný zámek Hošťálkovy čp.

Více

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_135 Datum: 7.4.

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_135 Datum: 7.4. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické služby Ročník: IV.

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3707 Šablona: III/2 Č. materiálu: VY_32_INOVACE_478 Jméno autora: Mgr. Blanka Fajkisová Datum

Více

Národní kulturní památky v České republice

Národní kulturní památky v České republice Národní kulturní památky v České republice V Y P R A C O V A L M G R. D A V I D M I K O L Á Š 2 4. 1 1. 2009 ( A K T U A L I Z A C E 6. 9. 2 0 1 1 ) Osnova Kulturní památka Národní kulturní památka Památka

Více

Investiční příležitost - Opočno

Investiční příležitost - Opočno Objekt bývalého soudu a zámeckého pivovaru v Opočně - č.p. 2 Strana 1 z 9 Objekt č.p. 2 - základní informace součástí objektu jsou bývalá budova soudu a bývalý zámecký pivovar, spolu s areálem opočenského

Více

Portfolio fa čvut. Pešková Klára - diplomní projekt 2010/2011. rehabilitace a dostavba areálu tvrze ve Slavkově modul památkvé péče

Portfolio fa čvut. Pešková Klára - diplomní projekt 2010/2011. rehabilitace a dostavba areálu tvrze ve Slavkově modul památkvé péče Portfolio fa čvut Pešková Klára - diplomní projekt 2010/2011 rehabilitace a dostavba areálu tvrze ve Slavkově modul památkvé péče průvodní technická zpráva Identifikační údaje Název stavby : Rehabilitace

Více

Státní hrad a zámek Český Krumlov

Státní hrad a zámek Český Krumlov Ceník platný: 01.01.2012-31.12.2012 Státní hrad a zámek Český Krumlov I. prohlídková trasa zámku Český Krumlov Mj Cena/mj Prohlídka s příplatkem za tlumočení os. 200 Kč Prohlídka s příplatkem za tlumočení

Více

Technické památky Českých Budějovic

Technické památky Českých Budějovic Technické památky Českých Budějovic SPŠ stavební Ulice, ve které tato škola stojí, byla pojmenována po Josefu Resslovi - vynálezci lodního šroubu. Špitál sv. Václava Rozlehlý rohový objekt v Krajinské

Více

N a b í d k a. Brožura Radnice v Karviné Karviná. Zámecký porcelán

N a b í d k a. Brožura Radnice v Karviné Karviná. Zámecký porcelán N a b í d k a Karviná. Město v kráse památek Zaniklý zámek Ráj v osudech staletí Lottyhaus. Vedlejší křídlo zámku Fryštát v Karviné Příběh manželství Larisch-Mönnichů Minulostí zámeckých parků v Karviné

Více

Mgr. Lenka Zemánková Místo, kde žijeme Jižní Čechy - dokončení Učební pomůcky:

Mgr. Lenka Zemánková Místo, kde žijeme Jižní Čechy - dokončení Učební pomůcky: Materiál pro domácí VY_07_Vla5E_33 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

Vybrané akce v jednotlivých krajích - Program záchrany architektonického dědictví 355 mil. Kč v roce 2008

Vybrané akce v jednotlivých krajích - Program záchrany architektonického dědictví 355 mil. Kč v roce 2008 Vybrané akce v jednotlivých krajích - Program záchrany architektonického dědictví 355 mil. Kč v roce 2008 Kraj Jihočeský Zámek Hluboká nad Vltavou - Národní památkový ústav Původně gotický hrad z pol 13.

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2010 - www.ehd.cz PAMÁTKY V KRÁLOVEHRADECKÉM KRAJI MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVRENO POPIS PAMÁTKY

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2010 - www.ehd.cz PAMÁTKY V KRÁLOVEHRADECKÉM KRAJI MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVRENO POPIS PAMÁTKY DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2010 - www.ehd.cz PAMÁTKY V KRÁLOVEHRADECKÉM KRAJI MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVRENO POPIS PAMÁTKY Hrad Vízmburk je poprvé zmíněn k roku 1279, kdy ho vlastnil Tas

Více

HISTORICKÝ PRŮVODCE MĚSTA ZNOJMA

HISTORICKÝ PRŮVODCE MĚSTA ZNOJMA HISTORICKÝ PRŮVODCE MĚSTA ZNOJMA Čermáková, Bohdálková, Březinová, Ziková, Valášková, Holcmannová ZNOJMO Město Znojmo vzniklo na skalnatém ostrově nad řekou Dyjí v podhradí slavného Břetislavova hradu.

Více

U N E S C O V Í Š a Z N Á Š

U N E S C O V Í Š a Z N Á Š Projekt "UNESCO pro mladou generaci" Znalostní kviz o UNESCO U N E S C O V Í Š a Z N Á Š JMÉNO A PŘÍJMENÍ TŘÍDA ZÁKLADNÍ ŠKOLY DATUM ZNALOSTNÍHO KVIZU 1. Kolik členů má UNESCO v současnosti? a) 203 b)

Více

w w w.h usto p e ce - cit y. cz sport senioři

w w w.h usto p e ce - cit y. cz sport senioři w w w.h usto p e ce - cit y. cz rodina sport senioři víno PRO SENIORY Seniorský věk už dnes nemusí být obdobím stráveným v ústraní aktivního společenského života. Stále více institucí myslí na lidi seniorského

Více

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_137 Datum: 11.4.

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_137 Datum: 11.4. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické služby Ročník: IV.

Více

ORP Blatná Jihočeský kraj

ORP Blatná Jihočeský kraj Přírodní pozoruhodnosti 1 20 Historické městské soubory 2 60 Historické vesnické soubory Zámky 2 1 105 Hrady, tvrze, zříceniny 3 45 Křesťanské sakrální památky 7 105 Technické památky 1 20 Muzea, galerie

Více

BEZBRANNÁ HOMOL EDICE ŠUMNÝ PRUVODCE

BEZBRANNÁ HOMOL EDICE ŠUMNÝ PRUVODCE 2009 BEZBRANNÁ HOMOL EDICE ŠUMNÝ PRUVODCE STRUČNÁ HISTORIE Nedaleko hradu Potštejna, u vesnice Lhoty, nechala hraběnka Terezie Eleonora z Ugarte, rozená ze Žďáru, zbudovat v letech 1692-96 raně barokní

Více

TELČ STAVEBNÍ SLOHY NEJEN RENESANCE

TELČ STAVEBNÍ SLOHY NEJEN RENESANCE TELČ STAVEBNÍ SLOHY NEJEN RENESANCE Telc slohy brozura 100x210 final text.indd 1 11/15/2011 3:47:28 PM Slohy v Telči Procházka Telčí je přímo přehledem vývoje stavebních slohů v Čechách a na Moravě. Pomineme-li

Více

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_131 Datum: 22.3.

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_131 Datum: 22.3. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické služby Ročník: IV.

Více

Datum: 17. 5. 2013 Projekt: Využití ICT techniky především v uměleckém vzdělávání Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.

Datum: 17. 5. 2013 Projekt: Využití ICT techniky především v uměleckém vzdělávání Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34. Datum: 17. 5. 2013 Projekt: Využití ICT techniky především v uměleckém vzdělávání Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.1013 Číslo DUM: VY_32_INOVACE_350 Škola: Akademie VOŠ, Gymn. a SOŠUP Světlá nad Sázavou

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2011 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V KRAJI VYSOČINA

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2011 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V KRAJI VYSOČINA MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Kostel v Bohdalově byl založen asi ve 2. polovině 13. století, patrně pány z Lichtenberka. V letech 1736 až 1759 byl zcela přestavěn v barokním

Více

1 Baliny NKP_zvonice 2 Blízkov 3 Bory 4 Březejc 5 Březí turistická trasa NKP_kaple sv. Jana Nepomuckého významný vyhlídkový bod - Dědkovská hora významný vyhlídkový bod - pohled z Pekepských skal NKP_kostel

Více

Jižní Čechy harmonické

Jižní Čechy harmonické w w w. j i z n i c e c h y. c z Jižní Čechy harmonické hrady a zámky jako v pohádce Tento projekt Tvorba tiskových materiálů vč. elektronických verzí pro propagaci Jihočeského kraje v ČR i zahraničí 1.

Více

1. Hrad a zámek Český Krumlov 2. Hradní muzeum Český Krumlov

1. Hrad a zámek Český Krumlov 2. Hradní muzeum Český Krumlov Českokrumlovsko Český Krumlov vám pro poznávací a tematicky zaměřené výlety nabízí nepřeberné množství cílů. Největším lákadlem města je jeho bohatá historie a s ní spojené architektonické památky zdejší

Více

MĚSTO LANŠKROUN PROGRAM REGENERACE MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ ZÓNY AKTUALIZACE Č. 3 VE ZNĚNÍ ZMĚNY Č. 1 A 2 OBDOBÍ 2008-2012 DATUM: ZÁŘÍ 2010

MĚSTO LANŠKROUN PROGRAM REGENERACE MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ ZÓNY AKTUALIZACE Č. 3 VE ZNĚNÍ ZMĚNY Č. 1 A 2 OBDOBÍ 2008-2012 DATUM: ZÁŘÍ 2010 MĚSTO LANŠKROUN PROGRAM REGENERACE MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ ZÓNY AKTUALIZACE Č. 3 VE ZNĚNÍ ZMĚNY Č. 1 A 2 OBDOBÍ 2008-2012 DATUM: ZÁŘÍ 2010 Schváleno zastupitelstvem města dne 22.12.2010 Usnesení číslo 139/2010

Více

A je tu Středočeský kraj. Tu to prezentaci vytvořila Irena Havlíčková Zš a Mš Hrubý Jeseník okres Nymburk

A je tu Středočeský kraj. Tu to prezentaci vytvořila Irena Havlíčková Zš a Mš Hrubý Jeseník okres Nymburk A je tu Středočeský kraj Tu to prezentaci vytvořila Irena Havlíčková Zš a Mš Hrubý Jeseník okres Nymburk Hrady a zámky Karštejn Jeden z nejznámějších českých hradů byl postaven v letech 1348 1367 na příkaz

Více

Brno. Liberec. Karlovy Vary

Brno. Liberec. Karlovy Vary Brno Největší moravské město leží na soutoku Svitavy a Svratky. Jeho dominantou je hrad Špilberk. Je významným průmyslovým a kulturním centrem, městem veletrhů. Otázka: Které město leží pod horou Ještěd?

Více

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_135 Datum: 5.4.

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_135 Datum: 5.4. Anotace: Valticko lednický areál a Pálava jako turistický region specifika, kulturní památky, využitelnost z hlediska turistického ruchu Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou

Více

LEDEN 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

LEDEN 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 LEDEN Diptych vídeňský Pavlína Rejtharová Dřevěné destičky plátnem potažené, křídový podklad s vyrytou a černě vytaženou kresbou, tempera. Pravděpodobně cestovní oltářík. Levá strana představuje matku

Více

Projekt Společné kulturní centrum městských částí Praha Dolní Počernice a Praha 14

Projekt Společné kulturní centrum městských částí Praha Dolní Počernice a Praha 14 30.6.2007 Projekt Společné kulturní centrum městských částí Praha Dolní Počernice a Praha 14 INFORMAČNÍ MEMORANDUM Projekt Společné kulturní centrum městských částí Praha Dolní Počernice a Praha 14 byl

Více

Mnichovo Hradiště - kapucínský klášter a kaple sv. Anny

Mnichovo Hradiště - kapucínský klášter a kaple sv. Anny Mnichovo Hradiště - kapucínský klášter a kaple sv. Anny V roce 1690 byla na popud majitele mnichovohradišťského panství, hraběte Arnošta Josefa z Valdštejna, při severním okraji zámeckého parku započata

Více

ARCHITEKTONICKÁ OVĚŘOVACÍ STUDIE BUDOUCÍHO VYUŽITÍ OBJEKTU LIEBIEGOVA PALÁCE U Tiskárny 81, Liberec 09/2014

ARCHITEKTONICKÁ OVĚŘOVACÍ STUDIE BUDOUCÍHO VYUŽITÍ OBJEKTU LIEBIEGOVA PALÁCE U Tiskárny 81, Liberec 09/2014 ARCHITEKTONICKÁ OVĚŘOVACÍ STUDIE BUDOUCÍHO VYUŽITÍ OBJEKTU LIEBIEGOVA PALÁCE U Tiskárny 81, Liberec 09/2014 RUPRECHTICE BEDŘICHOV SITUACE ŠIRŠÍCH VZTAHŮ S výstaviště LIDOVÉ SADY BEDŘICHOV Severočeské muzeum

Více

příloha č.1 - Seznam památkově chráněných objektů Bartošovice v Orlických horách k.ú. Bartošovice v O.h. k.ú. Neratov v O.h. k.ú.

příloha č.1 - Seznam památkově chráněných objektů Bartošovice v Orlických horách k.ú. Bartošovice v O.h. k.ú. Neratov v O.h. k.ú. ÚZEMNĚ ANALYTICKÉ PODKLADY ORP RYCHNOV NAD KNĚŽNOU aktualizace 2014 1 příloha č.1 - Seznam památkově chráněných objektů Bartošovice v Orlických horách k.ú. Bartošovice v O.h. 21099/6-2214 kostel sv. Maří

Více

Zajímavá místa Obsah Obsah 2 Velké Losiny 3 Javorník 6 Šternberk 8 Javoříčko 10 Bouzov 13 Olomouc 15 2 Velké Losiny Zámek 4 Papírna 5 3 Velké Losiny - zámek Jedna z nejznámějších dominant obce Velké Losiny

Více

ČESKY. Středověk a lázeňská noblesa CHEBSKO A MARIÁNSKOLÁZEŇSKO

ČESKY. Středověk a lázeňská noblesa CHEBSKO A MARIÁNSKOLÁZEŇSKO ČESKY 8 Středověk a lázeňská noblesa CHEBSKO A MARIÁNSKOLÁZEŇSKO 1 3 Klášter Teplá Na jihozápadě Karlovarského kraje ochutnáme jak temný Prohlídka středověk, s tak průvodcem vznešené zahrnuje lázeňství.

Více

TURISTICKÉ CÍLE NA ŽAMPACHU

TURISTICKÉ CÍLE NA ŽAMPACHU TURISTICKÉ CÍLE NA ŽAMPACHU Obec Žampach je malou obcí v regionu Pardubického kraje ve východní části České republiky. Nachází se nachází 12 km severovýchodně od Ústí nad Orlicí mezi hrady Lanšperkem,

Více

ČTYŘI ŽIVLY V ARCHITEKTUŘE A UMĚNÍ

ČTYŘI ŽIVLY V ARCHITEKTUŘE A UMĚNÍ ve městě České Budějovice a jeho blízkém okolí ČTYŘI ŽIVLY V ARCHITEKTUŘE A UMĚNÍ poznávací soutěž pro děti a mládež do 16-ti let jednotlivce i kolektiv V Ý S L E D K Y S O U T Ě Ž E probíhající od 17.

Více