FAQ Internetové bankovnictví. 1. Jak stáhnout certifikát? Jak instalovat certifikát do prohlížeče?...4

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "FAQ Internetové bankovnictví. 1. Jak stáhnout certifikát?...4. 2. Jak instalovat certifikát do prohlížeče?...4"

Transkript

1 Stránka 1 z 18 FAQ Internetové bankovnictví STAŽENÍ A INSTALACE CERTIFIKÁTU Jak stáhnout certifikát? Jak instalovat certifikát do prohlížeče? Adresa webové stránky pro stažení prohlížeče Mozilla Firefox pro uživatele Microsoft a Mac Certifikát je zablokovaný, nejde stáhnout...10 PŘÍSTUP KE SLUŽBÁM První přihlášení do Internetového bankovnictví Jaká jsou pravidla pro vytvoření Hesla pro přístup do Internetového bankovnictví? Pravidlo pro zablokování chybného přístupového hesla Nemohu se přihlásit do Internetového bankovnictví hláška Chybné přihlašovací údaje Nemohu se přihlásit do Internetového bankovnictví hláška Upozornění: Osobní certifikát není nainstalován Stáhl jsem certifikát, ale do Internetového bankovnictví se nemohu přihlásit Nemohu se přihlásit z důvodu neplatného certifikátu...12 DALŠÍ UŽIVATELÉ (TUTO FUNKCI MÁ K DISPOZICI POUZE KLIENT PRÁVNICKÁ OSOBA) Založení Dalšího uživatele Jakým způsobem obdrží bezpečnostní klíče Další uživatel? Jaký je postup, aby mohl Další uživatel užívat Internetové bankovnictví? Jak se dostane Primární uživatel do Internetového bankovnictví Dalšího uživatele? Jakým způsobem se zpřístupní Dalšímu uživateli náhled na další účet? Jakým způsobem je možné přidat Dalšího uživatele k další firmě?...13 AUTORIZACE PLATEB K čemu slouží sekce AUTORIZACE?...14 PLATBY Maximální denní limity platebních příkazů v CZK/EUR/USD?...14

2 Stránka 2 z Byl překročen denní limit pro platební příkaz Lze stornovat platbu zadanou přes Internetové bankovnictví? Jaký je postup pro provádění storno platby? Políčko pro zadání čísla účtu příjemce je příliš krátké a číslo se tam nevejde celé Je možné zadat Tuzemský platební příkaz s budoucí splatností? Nemohu zadat interní převod s konverzí měn kód chyby MW BONINCZ-CUTOF Při zadávání platebního příkazu jsem udělal překlep v čísle účtu příjemce a peníze jsem odeslal. Lhůta pro storno již vypršela, jak mám tedy postupovat? Jaký je rozdíl v Internetovém bankovnictví mezi Detaily běžného účtu a Seznamem příkazů?...17 AUTORIZAČNÍ SMS KÓD Jak probíhá autorizace pomocí Autorizačního SMS kódu? Co se stane, když zadám nesprávný Autorizační SMS kód? Vygeneroval jsem Autorizační SMS kód, ale na můj mobilní telefon mi žádná SMS nepřišla? Provádím platbu přes Internetové bankovnictví, ale žádný SMS kód nemusím zadávat. Je vše v pořádku?...17 HROMADNÉ PLATBY Je možné provádět import hromadných plateb do Internetového bankovnictví z účetních programů, které mám k dispozici? Načtení souboru hromadných plateb do Internetového bankovnictví nevidím symboly, které však platba obsahuje...18 OBECNĚ V Internetovém bankovnictví mám více firem, ale vidím účty pouze jedné z nich Kde naleznu informace o podmínkách k založení Internetového bankovnictví? Jaké jsou technické požadavky na využívání služby Internetové bankovnictví? Jaký typ internetového prohlížeče je kompatibilní se službou Internetové bankovnictví? Jak změnit heslo v Internetovém bankovnictví? Jak změnit jazyk v Internetovém bankovnictví?...19

3 Stránka 3 z 18 STAŽENÍ A INSTALACE CERTIFIKÁTU 1. Jak stáhnout certifikát? Připojte se na webovou adresu https://certificate.eqbk.cz a do kolonek zadejte osmi místné číslo Osobního certifikátu a osmi místné alfanumerické Heslo Osobního certifikátu. Dále postupujte dle uvedených instrukcí. Podrobný návod na stažení certifikátu je vám k dispozici také na internetových stránkách v sekci Občané/Firmy Internetové bankovnictví Dokumenty ke stažení Správa certifikátu Stažení certifikátu. 2. Jak instalovat certifikát do prohlížeče? Nejprve zkontrolujte, že máte certifikát stažený na ploše (případně ve složce, kam jste ho při stahování uložili). Certifikát je soubor s ikonou obálky a klíče. Název certifikátu je ve formátu: rok-jméno_příjmení klienta_(číslo Osobního certifikátu).p12. Pokud tuto ikonu nemůžete najít, nebo si nejste jistí, že jste certifikát stáhli, zopakujte proces stažení certifikátu viz FAQ 1, případně zkuste certifikát vyhledat následujícím způsobem: Start hledat Soubory či složky Dokumenty a vložte do pole koncovku.p12 rok-jméno_příjmení klienta_(číslo Osobního certifikátu).p12 Postup instalace certifikátu se liší dle používaného operačního systému a internetového prohlížeče. Zvolte jeden z následujících instalačních postupů: a) Operační systém Windows, prohlížeč Internet Explorer (IE) b) Operační systém Windows, prohlížeč Mozilla Firefox (FF) c) Operační systém Windows, prohlížeč Opera d) Operační systém Macintosh, prohlížeč Mozilla Firefox e) Operační systém Linux, prohlížeč Mozilla Firefox Upozornění: na dalších internetových prohlížečích, např. GOOGLE CHROME není služba Internetového bankovnictví garantována. Doporučujeme stažení prohlížeče, kde je služba garantována. Ad a) Instalace pro Windows, prohlížeč Internet Explorer (IE) Na ploše PC (případně ve složce, kde je certifikát uložený) dvojitým kliknutím otevřete soubor certifikátu a pokračujte v instalaci dle instrukcí Průvodce importem certifikátu (Další Další do kolonky Heslo k privátnímu klíči zadejte Heslo Osobního certifikátu (další kolonky nechejte prázdné) Další Automaticky vybrat úložiště Další Dokončit) až do hlášení "import dokončen". Nyní je možné přejít k samotnému přihlášení do Internetového bankovnictví.

4 Stránka 4 z 18 Upozornění: Heslo k privátnímu klíči = Heslo Osobního certifikátu. To je uvedeno v dokumentu Přímé bankovnictví bezpečnostní klíče v sekci A (klíče pro stažení certifikátu). Poznámka: podrobný návod k instalaci certifikátu naleznete na internetových stránkách sekce Občané/Firmy Internetové bankovnictví Dokumenty ke stažení Správa certifikátu. Ad b) Instalace pro Windows, prohlížeč Mozilla Firefox (FF) Otevřete internetový prohlížeč Mozilla Firefox a pokračujte v menu: Nástroje (Tools) Možnosti (Options) Rozšířené (Advanced) Šifrování (Encryption) Certifikáty (View certificates). V okně Správce certifikátů (Certificate manager) Osobní (Your certificates) Importovat (Import). Na následující obrazovce vyhledejte stažený certifikát (dle instrukcí by měl být na Ploše, případně v některé vaší složce) a klikněte na Otevřít (Open). Do kolonky pro Heslo zadejte celé Heslo Osobního certifikátu. Potvrďte OK. Mějte na paměti, že heslo je stejné jako heslo pro stažení certifikátu (tvořeno čísly a velkými písmeny). Úspěšný import potvrďte kliknutím na OK. V okně Správce certifikátů Osobní se zobrazí váš osobní certifikát. Okno zavřete kliknutím na OK. Nyní je možné přejít k samotnému přihlášení do Internetového bankovnictví. Poznámka: podrobný návod k instalaci certifikátu naleznete na internetových stránkách sekce Občané/Firmy Internetové bankovnictví Dokumenty ke stažení Správa certifikátu. Ad c) Instalace pro Windows, prohlížeč Opera Otevřete internetový prohlížeč Opera. V menu Nástroje (Tools) Nastavení (Options) Pokročilé volby (Advanced) Zabezpečení (Security) Správce certifikátů (Certificate manager). V okně Správce certifikátů Osobní certifikáty (Your certificates) Importovat (Import).

5 Stránka 5 z 18 Na následující obrazovce vyhledejte stažený certifikát (dle instrukcí by měl být na Ploše, případně v některé vaší složce) a klikněte Otevřít (Open). Upozornění: v kolonce soubory typu vyberte Všechny soubory. Do kolonky pro Heslo (Password) zadejte celé Heslo Osobního certifikátu a potvrďte tlačítkem OK. Heslo je uvedeno v dokumentu Přímé bankovnictví bezpečnostní klíče v sekci A (klíče pro stažení certifikátu). Je tvořeno čísly a velkými písmeny. Úspěšný import potvrďte kliknutím na OK.

6 Stránka 6 z 18 V okně Správce certifikátů Osobní certifikáty se zobrazí Osobní certifikát. Zavřete okno kliknutím na OK. Nyní je možné přejít k samotnému přihlášení do Internetového bankovnictví. Ad d) Instalace pro Macintosh, prohlížeč Mozilla Firefox Otevřete internetový prohlížeč Mozilla Firefox. V menu Firefox Předvolby (Preferences) Rozšířené (Advanced) Šifrování (Encryption) Certifikáty (View certificates). V záložce Osobní (Your certificate) Importovat (Import). Na následující obrazovce vyhledejte stažený certifikát (dle instrukcí by měl být na Ploše, případně v některé vaší složce) a klikněte na Otevřít (Open). Do kolonky Heslo (Password) zadejte celé Heslo Osobního certifikátu a potvrďte tlačítkem OK. Heslo je uvedeno v dokumentu Přímé bankovnictví bezpečnostní klíče v sekci A (klíče pro stažení certifikátu). Je tvořeno čísly a velkými písmeny. Úspěšný import potvrďte kliknutím na OK. V okně Správce certifikátů Osobní certifikáty se zobrazí Osobní certifikát. Zavřete okno kliknutím na OK. Nyní je možné přejít k samotnému přihlášení do Internetového bankovnictví.

7 Stránka 7 z 18 Ad e) Instalace pro Linux, prohlížeč Mozilla Firefox Otevřete internetový prohlížeč Mozilla Firefox. V menu Firefox Úpravy Předvolby Rozšířené Šifrování nebo Zabezpečení (prohlížeč starší verze) v části Certifikáty kliknout na Certifikáty. V okně Správce certifikátů Osobní certifikáty Importovat. Po zadání správného hesla je certifikát importován. V úložišti certifikátů označte stažený certifikát a klikněte na Otevřít. Do kolonky Heslo (Password) zadejte celé Heslo Osobního certifikátu a potvrďte tlačítkem OK. Heslo je uvedeno v dokumentu Přímé bankovnictví bezpečnostní klíče v sekci A (klíče pro stažení certifikátu). Je tvořeno čísly a velkými písmeny..

8 Stránka 8 z 18 Úspěšný import certifikátu potvrďte kliknutím na OK. 3. Adresa webové stránky pro stažení prohlížeče Mozilla Firefox pro uživatele Microsoft a Mac. Pro klienty, kteří používají Mac OS X a kompatibilní verze Windows je možné stáhnout Mozilla Firefox z webové adresy (angličtina) nebo (čeština). Pro operační systém Windows se na hlavní stránce automaticky zobrazí odkaz (vlevo nahoře) ke stažení zdarma verze. Pro operační systém Mac OS X se umístění odkazu ke stažení zdarma verze liší dle použité webové adresy: - na hlavní stránce je potřeba využít odkaz other systems and languages (pod odkazem s názvem Download Firefox Free).

9 Stránka 9 z v sekci Produkty/Firefox kliknout na Ostatní systémy a jazyky. Vyberte odpovídající jazyk a v operačním systému Mac OS X klikněte na Download. 4. Certifikát je zablokovaný, nejde stáhnout Stahování certifikátu je časově omezeno. Lhůta pro stažení Osobního certifikátu začíná běžet okamžikem prvního stažení a končí o půlnoci téhož dne. V tomto časovém rozmezí je možné stahovat certifikát bez omezení. V případě, že se certifikát v této lhůtě stáhnout nepodaří, stahování se automaticky zablokuje a je nutné kontaktovat Help Desk linku s žádostí o odblokování. Pokud chcete instalovat stejný Osobní certifikát na více počítačů a certifikát máte již jednou stažený a uložený (na ploše PC nebo v některé vaší složce), stačí, abyste ho do dalšího počítače pouze zkopírovali (např. pomocí USB velkokapacitního zařízení). Odpadne tak nutnost certifikát opětovně stahovat i žádat o odblokování certifikátu. Pokud jste certifikát z počítače již odstranili, je potřeba zavolat na Help Desk linku, nechat si certifikát odblokovat a opětovně ho stáhnout.

10 Stránka 10 z 18 PŘÍSTUP KE SLUŽBÁM 5. První přihlášení do Internetového bankovnictví V internetovém prohlížeči zadejte adresu (www.equabank.cz), potvrďte váš certifikát a do první kolonky zadejte sedmi místné Identifikační číslo klienta uvedené v sekci B dokumentu Přímé bankovnictví - bezpečnostní klíče, který jste obdrželi na pobočce. Do druhé kolonky zadejte osmi místné numerické Heslo pro přístup do Internetového bankovnictví (první 4 čísla jsou v dokumentu v sekci B a poslední 4 čísla vám byla zaslána na ovou adresu a číslo mobilního telefonu prostřednictvím SMS zprávy). Po zadání správných údajů budete vyzván ke změně hesla. Do pole Staré heslo zadejte stávající numerické heslo, do pole Nové heslo zadejte vámi zvolené heslo a do pole Potvrzení nového hesla ho zadejte ještě jednou (pravidla pro nové heslo viz FAQ 6). Po úspěšné změně hesla zavřete internetový prohlížeč (z důvodu vyššího zabezpečení) a poté znovu otevřete a přihlaste se pod novým heslem. 6. Jaká jsou pravidla pro vytvoření Hesla pro přístup do Internetového bankovnictví? Nové heslo nesmí být stejné jako stávající heslo Nemůže se shodovat s Identifikačním číslem klienta Povolené znaky jsou: $ % & - _ + Délka hesla musí být v rozmezí 8 30 znaků Nesmí obsahovat více jak 4 identické po sobě jdoucí znaky (např. 4x písmeno AAAA) a diakritiku 7. Pravidlo pro zablokování chybného přístupového hesla Na zadání správného přístupového hesla máte 6 pokusů. Po šestém chybném pokusu se heslo zablokuje a budete se muset dostavit na pobočku banky, kde vám budou vygenerovány nové Bezpečnostní klíče (nový certifikát a nové heslo pro přístup do Internetového bankovnictví). 8. Nemohu se přihlásit do Internetového bankovnictví hláška Chybné přihlašovací údaje Řešení 1: Zavřete internetový prohlížeč a znovu se přihlaste do Internetového bankovnictví přes sekce Internetbanking/přihlásit se, poté zvolte příslušný digitální certifikát resp. certifikát, který vás identifikuje a stiskněte OK (zobrazení této obrazovky je pro přihlášení do systému bezpodmínečně nutné). Znovu zadejte přihlašovací údaje a stiskněte tlačítko Vstup. Řešení 2: Ověřte správnost hesla. Zkontrolujte, zda nemáte zapnutou funkci Caps Lock. V případě, že jsou součástí hesla numerické znaky, ověřte, zda máte zapnutou funkci Num Lock. Řešení 3: Zavolejte na Help Desk linku, kde vám operátor řekne, zda máte zablokované heslo, případně účet a zároveň vám sdělí další postup.

11 Stránka 11 z 18 Poznámka: Pokud máte heslo zablokované, budete se muset dostavit na pobočku, kde vám bude heslo odblokováno, případně vám budou vygenerovány nové Bezpečnostní klíče (pokud bylo heslo trvale zapomenuto). Pokud je zablokovaný účet, jedná se s největší pravděpodobností o dalšího Uživatele, který se ještě nedostavil na pobočku k identifikaci, a proto ještě nemá odblokován svůj přístup. Odblokování bude provedeno na základě Primárním uživatelem podepsaného Příkazu k administraci (k dispozici na CD nebo internetových stránkách a vygenerovaného Zmocnění pro přístup ke službám Přímého bankovnictví (kopie bez hesel vytištěná z aplikace Přímé bankovnictví), se kterým se Další uživatel musí dostavit na pobočku. 9. Nemohu se přihlásit do Internetového bankovnictví hláška Upozornění: Osobní certifikát není nainstalován Řešení 1: Osobní certifikát nebyl pravděpodobně stažen nebo jste použili prohlížeč, kde není certifikát instalovaný. Pro stažení certifikátu postupujte dle FAQ 1 Pro import dle FAQ 2 Řešení 2: Nepotvrdili jste při přihlášení Osobní certifikát, prohlížeč si toto ovšem pamatuje a je nutné: Vymazat dočasné soubory internetu v prohlížeči Vypnout všechna aktivní okna prohlížeče 10. Stáhl jsem certifikát, ale do Internetového bankovnictví se nemohu přihlásit Je potřeba certifikát ještě nainstalovat do internetového prohlížeče, který používáte. Viz FAQ Nemohu se přihlásit z důvodu neplatného certifikátu Pokud máte nainstalováno v prohlížeči více certifikátů, vybíráte pravděpodobně nesprávný, případně je váš certifikát neplatný a je potřeba stáhnout nový. DALŠÍ UŽIVATELÉ (tuto funkci má k dispozici pouze klient právnická osoba) 12. Založení Dalšího uživatele Dalšího uživatele zakládá v aplikaci Internetového bankovnictví výhradně Primární uživatel, a to v sekci Další uživatelé Registr uživatelů. Zde vyplní povinná pole (označená hvězdičkou) a zároveň určí: Pracovní režim uživatele: Informativní účet slouží pouze k náhledu. Podání platebního příkaz není povoleno. Dispoziční uživatel může zadávat platební příkazy

12 Stránka 12 z 18 Denní limit (limit, kterým pro Dalšího uživatele určí výši limitu, v rámci kterého může transakce provádět). Poznámka: Jedná se o ochranný limit účtu klienta, který se vztahuje na veškeré odchozí platební příkazy (s výjimkou příkazů mezi účty daného klienta v rámci banky) z daného účtu klienta, který další Uživatel nemůže v rámci jednoho dne překročit. Založení termínovaného vkladu se do tohoto limitu nezapočítává. Autorizační stupeň, kterým je možné zvolit, zda se transakce zadané Dalším uživatelem provedou bez toho aniž by je Primárním uživatel musel potvrzovat, tzn. bez autorizace, anebo jen s potvrzením Primárního uživatele, tzn. s autorizací (tzn. Další uživatel zadá platbu do systému, která je však zpracována až ve chvíli, kdy ji ze svého Internetového bankovnictví v sekci Autorizace potvrdí Primární uživatel. Následující stránka Zmocnění pro přístup ke službám Přímého bankovnictví obsahuje souhrnné údaje o Dalším uživateli včetně Bezpečnostních klíčů. Stránku vytiskněte pomocí tlačítka Tisk stránky v pravém dolním rohu obrazovky. Z bezpečnostních důvodů je stránka tištěna bez přihlašovacích hesel. Poté stránku uložte do svého PC prostřednictvím tlačítka Přenos do excelu. Takto uložený soubor obsahuje kompletní údaje včetně přihlašovacích hesel pro Dalšího uživatele. Poznámka: Aby mohl takto vytvořený Další uživatel začít využívat Přímého bankovnictví a provádět transakce, musí se fyzická osoba Další uživatel osobně dostavit do Klientova obchodního místa s následujícími dokumenty: Příkaz k administraci vyplněný a podepsaný od Primárního uživatele. Ke stažení na sekce Firmy/Internetové bankovnictví/dokumenty ke stažení. Zmocnění pro přístup ke službám Přímého bankovnictví (bez přihlašovacích hesel). 13. Jakým způsobem obdrží bezpečnostní klíče Další uživatel? Předá mu je Primární uživatel. Heslo osobního certifikátu a Heslo pro přístup do Internetového bankovnictví jsou zobrazeny v dokumentu Zmocnění pro přístup ke Službám přímého bankovnictví. Obě hesla jsou úplná a Uživateli není poslaná žádná SMS ani . Tento dokument je generován při založení Dalšího uživatele v aplikaci (sekce Další uživatelé) Internetového bankovnictví Primárním uživatelem. 14. Jaký je postup, aby mohl Další uživatel užívat Internetové bankovnictví? Aby mohl nově vytvořený Další uživatel začít využívat Internetové bankovnictví a provádět transakce, musí se fyzická osoba Další uživatel dostavit osobně k identifikaci do Klientova obchodního místa s následujícími dokumenty: Příkaz k administraci vyplněný a podepsaný od Primárního uživatele. Ke stažení na sekce Firmy/Internetové bankovnictví/dokumenty ke stažení. Zmocněním pro přístup ke službám Přímého bankovnictví (bez přihlašovacích hesel) Poté je služba Internetového bankovnictví odblokována a Uživatel se může přihlásit do systému. 15. Jak se dostane Primární uživatel do Internetového bankovnictví Dalšího uživatele? Primární uživatel nemá přístup do Internetového bankovnictví Dalšího uživatele. Na začátku mu jen vytvoří přístup a předá přístupové údaje, které si pak Další uživatel po prvním přihlášení změní (Heslo pro přístup do Internetového bankovnictví).

13 Stránka 13 z Jakým způsobem se zpřístupní Dalšímu uživateli náhled na další účet? Primární uživatel v Internetovém bankovnictví v sekci Další uživatelé vybere prostřednictvím tlačítka Upravit Dalšího uživatele. Zde vybere příslušný další účet a nastaví Pracovní režim (Informativní / Dispoziční), případně Limity a Autorizační stupeň. 17. Jakým způsobem je možné přidat Dalšího uživatele k další firmě? Primární Uživatel vybere v menu Nastavení Výběr klienta požadovanou firmu a tam založí dalšího Uživatele dle FAQ 12. AUTORIZACE PLATEB 18. K čemu slouží sekce AUTORIZACE? Tato funkce umožňuje Primárnímu uživateli autorizovat operace ve fázi, kdy čekají na schválení a jsou připravené Dalšími uživateli. Pokud tedy Primární uživatel čekající platbu neautorizuje, nebude provedena do doby, než proběhne její schválení Primárním uživatelem pomocí tlačítka Autorizovat. PLATBY 19. Maximální denní limity platebních příkazů v CZK/EUR/USD? Limity pro Internetové bankovnictví Equa bank a.s. Měna CZK Denní defaultní max Fyzická osoba Právnická osoba Equa bank a.s. Měna EUR Denní defaultní max Fyzická osoba Právnická osoba

14 Stránka 14 z 18 Equa bank a.s. Měna USD Denní defaultní max Fyzická osoba Právnická osoba Měsíční a roční limity jsou neomezené resp. jsou omezené denním limitem. Denní limit se vždy vztahuje ke konkrétnímu účtu, jeho výši jste si stanovili na pobočce při založení Internetového bankovnictví (výše limitu je stanovena v měně účtu). Výše limitů je uvedena na dokumentu Přímé bankovnictví bezpečnostní klíče, který vám byl předán na pobočce. Do limitu k danému účtu jsou započítávány platební příkazy odchozí mimo Banku a platby v rámci Banky mezi účty různých klientů. Na platební příkazy v rámci banky, mezi účty jednoho klienta, se nevztahuje žádný transakční limit a závisejí výhradně na disponibilním zůstatku běžného účtu. Denní limit je aktualizován vždy na konci účetního dne. Pro navýšení stávajících limitů je nutné se dostavit na pobočku. Navýšení denního limitu nad uvedenou maximální výši je možné na základě výjimky udělené bankou. 20. Byl překročen denní limit pro platební příkaz Pokud součet částek všech platebních příkazů z daného účtu mimo Banku zadaných v rámci jednoho dne v Internetovém bankovnictví překročí stanovený denní limit účtu, pak další převod nad tento limit již nelze téhož dne prostřednictvím Internetového bankovnictví zadat. Limit je obnovován ve 23:30 každý obchodní den. Zadání platebního příkazu je nutné provést znovu následující obchodní den. 21. Lze stornovat platbu zadanou přes Internetové bankovnictví? Lze, ale pouze u neurgentních tuzemských platebních příkazů. V takovém případě je zrušení platebního příkazu možné až do 23:30 téhož dne. Po uplynutí určené doby a u ostatních platebních příkazů je nutné kontaktovat pobočku banky, kde vám sdělí, zda je možné platební příkaz zrušit, případně jakým způsobem. 22. Jaký je postup pro provádění storno platby? V aplikaci Internetové bankovnictví, v sekci Přímé bankovnictví Seznam příkazů vyberte platební příkaz, který je potřeba stornovat a stiskněte tlačítko (vymazat příkaz) v levé části řádku. Na další stránce storno potvrďte stisknutím tlačítka Zrušit a na následující stránce dokončete stisknutím tlačítka Potvrdit. Úspěšně

15 Stránka 15 z 18 zrušený platební příkaz je stále zobrazen v Seznamu příkazů s tím rozdílem, že v údaji Storno je napsáno Ano. 23. Políčko pro zadání čísla účtu příjemce je příliš krátké a číslo se tam nevejde celé. Pokud je číslo účtu delší než povolená délka pole, obsahuje s největší pravděpodobností i předčíslí, které se ovšem zadává do samostatného pole. Poznámka: pole pro zadání čísla účtu má standardní délku, tzn. maximálně 10 znaků. Čísla účtů o více než 10 znacích neexistují u žádné banky v ČR a pole k zadání je proto dostačující. Struktura účtu je standardně: PPPPPP-UUUUUUUUUU/BBBB, kde: PPPPPP předčíslí účtu, max. 6 číslic UUUUU čísla účtu, max. 10 číslic BBBB kód banky 24. Je možné zadat Tuzemský platební příkaz s budoucí splatností? Internetové bankovnictví v současné chvíli funkci budoucí splatnosti nepodporuje, a proto není možné tuto platbu zadat. 25. Nemohu zadat interní převod s konverzí měn kód chyby MWBONINCZ-CUTOF-002 Převody se směnou měn v rámci banky není možné zadat v pracovní den po 16:00 hod. a o víkendu. 26. Při zadávání platebního příkazu jsem udělal překlep v čísle účtu příjemce a peníze jsem odeslal. Lhůta pro storno již vypršela, jak mám tedy postupovat? Řešení 1: Pokud byly peníze odeslány na neexistující účet, platba se obvykle z přijímající banky druhý den (nebo maximálně během několika dní) automaticky vrátí zpět. Doporučujeme zkontrolovat pohyby na běžném účtu, případně kontaktovat bankéře na pobočce, která vede váš účet. Řešení 2: V případě, že byly peníze poslány na existující účet, banka nemůže postupovat samostatně, je pouze v roli zprostředkovatele informací a vrácení platby "je v rukou" neoprávněného příjemce peněz. V takovém případě je nutné poslat písemnou Žádost o vrácení platby, se kterou se můžete obrátit buď na naši banku, nebo přímo na banku, u které je veden účet, na který byla platba chybně nasměrována. Equa bank pak zprostředkuje doručení žádosti bance příjemce nebo rovnou příjemci, je-li jejím klientem. Žádost musí obsahovat kromě odůvodnění, že došlo k chybně autorizované dispozici klienta, také údaje nutné k jednoznačné identifikaci platby (tzn. shodné s údaji na platebním příkazu), tedy: údaje o plátci a příjemci včetně bankovního spojení částka

16 Stránka 16 z 18 identifikace k platbě datum splatnosti případné další podklady, které bude třeba k žádosti doložit, klientovi sdělí banka, u které žádost podá. Adresa pro zaslání žádost do Equa bank: Equa bank a.s. Odbor platebního styku a provozu Karloniská 661/ , Praha 8 Pokud však neoprávněný příjemce platby na výzvu nereaguje, máte nárok na zjištění osobních údajů neoprávněného příjemce platby. Banka příjemce je povinna poskytnout plátci jeho identifikační údaje (zákon neupravuje časové lhůty pro poskytnutí těchto údajů) a pak se můžete pokusit o přímý kontakt sami. Odmítáli vám příjemce platbu vrátit i poté, kdy jste jej kontaktovali přímo, nezbývá vám než peníze vymáhat soudní cestou pro bezdůvodné obohacení na straně neoprávněného příjemce platby. 27. Jaký je rozdíl v Internetovém bankovnictví mezi Detaily běžného účtu a Seznamem příkazů? V Detailech běžného účtu vidíte všechny pohyby na účtu (příchozí i odchozí platby provedené i mimo Internetové bankovnictví, např. karetní operace, výběry z bankomatu atd. V Seznamu příkazů vidíte jen odchozí platby, které jste provedl prostřednictvím Internetového bankovnictví. Autorizační SMS kód 28. Jak probíhá autorizace pomocí Autorizačního SMS kódu? Autorizační SMS kód je vyžadován jen u vybraných bankovních operací. Před dokončením operace budete vyzván k vygenerování Autorizačního SMS kódu, který bude následně doručen na Vámi předem určené číslo mobilního telefonu. Kód z SMS zprávy opíšete v příslušném formuláři aplikace do připraveného pole a potvrzením operaci dokončíte. Autorizační SMS kód je jednorázový, unikátní pro každou operaci a časová platnost je omezena na 10 minut. Pokud do té doby transakci nedokončíte, kód se zneplatní a budete muset vygenerovat nový. 29. Co se stane, když zadám nesprávný Autorizační SMS kód? Pokud zadáte nesprávný Autorizační SMS kód, zobrazí se v Internetovém bankovnictví chyba: Zadaný Autorizační SMS kód je nesprávný a budete muset vygenerovat nový kód. Pokud však zadáte Autorizační SMS kód pětkrát chybně, budete z aplikace z bezpečnostních důvodů odhlášen. 30. Vygeneroval jsem Autorizační SMS kód, ale na můj mobilní telefon mi žádná SMS nepřišla? Zkontrolujte si správnost čísla mobilního telefonu a jeho formát v menu Nastavení Kontakty. Číslo musí být zadáno v mezinárodním formátu, např xxx xxx xxx (může být i zahraniční telefonní

17 Stránka 17 z 18 číslo). Pokud je uvedené číslo neaktuální, případně v jiném formátu, budete se muset osobně dostavit na pobočku banky, kde si necháte telefonní číslo změnit. V závislosti na vytíženosti sítě mobilního operátora může být Autorizační SMS kód doručen s několika minutovým zpožděním. Doporučujeme, proto vyčkat. V případě, že SMS nedorazí ani po několika minutách, vygenerujte Autorizační SMS kód ještě jednou. Předchozí kód se tím zneplatní a možnost případného zneužiti tak nehrozí. 31. Provádím platbu přes Internetové bankovnictví, ale žádný SMS kód nemusím zadávat. Je vše v pořádku? ANO. Autorizační SMS kód je vyžadován jen u vybraných bankovních operací. HROMADNÉ PLATBY 32. Je možné provádět import hromadných plateb do Internetového bankovnictví z účetních programů, které mám k dispozici? Ano, lze používat formáty ABO, MultiCash, případně máte možnost si stáhnout šablonu ve formátu MS Excel, která je součástí aplikace Internetového bankovnictví (k dispozici v sekci Hromadné platby tlačítkem stáhnout ) Popis jednotlivých formátů je k dispozici na internetových stránkách banky v sekci Firmy / Internetové bankovnictví / Dokumenty ke stažení. 33. Načtení souboru hromadných plateb do Internetového bankovnictví nevidím symboly, které však platba obsahuje I přesto, že symboly nevidíte, přenášejí se do interního systému a po zpracování plateb je uvidíte v detailu platby. OBECNĚ 34. V Internetovém bankovnictví mám více firem, ale vidím účty pouze jedné z nich Vidíte vždy účty jen jedné firmy, kterou máte momentálně vybranou. Pokud chcete vidět účty další firmy, musíte ji vybrat v Nastavení Výběr klienta. 35. Kde naleznu informace o podmínkách k založení Internetového bankovnictví? Informaci vám poskytne pracovník pobočky, která spravuje vaše účty. Bližší informace a kontakty naleznete na internetových stránkách sekce O bance. 36. Jaké jsou technické požadavky na využívání služby Internetové bankovnictví? Využívání služby Internetové bankovnictví je podmíněno připojením k internetu (např. pomocí modemu, ISDN, DSL apod.) na počítači. Banka doporučuje rychlost alespoň 33,6 kbps. Banka negarantuje přístup do Internetového bankovnictví z mobilního telefonu. Další podmínkou je používání internetových prohlížečů umožňujících komunikaci s certifikáty:

18 Stránka 18 z 18 Internet Explorer 5,5 a novější verze Mozilla Firefox a novější verze Opera A v neposlední řadě používáním podporovaných operačních systémů: Windows 7, Vista, XP, 2000 Mac OS/X Linux Na jiných verzích nebo typech prohlížeče není služba garantována. 37. Jaký typ internetového prohlížeče je kompatibilní se službou Internetové bankovnictví? Prohlížeče umožňující komunikaci s certifikáty: Internet Explorer 5,5 a novější verze Mozilla Firefox a novější verze Opera Na jiných verzích nebo typech prohlížeče není služba garantována. 38. Jak změnit heslo v Internetovém bankovnictví? V sekci Nastavení Změna hesla zadejte do pole Staré heslo stávající heslo, do pole Nové heslo zadejte zvolené nové heslo a v poli Potvrzení nového hesla ho zopakujte. Po úspěšné změně hesla zavřete internetový prohlížeč (z důvodu vyššího zabezpečení) a poté znovu otevřete prohlížeč a přihlaste se pod novým heslem. 39. Jak změnit jazyk v Internetovém bankovnictví? Řešení 1: V sekci Nastavení Změna jazyka vyberte požadovaný jazyk a klikněte na tlačítko Potvrdit. Při každém dalším přihlášení bude aplikace zobrazena v právě nastaveném jazyce. Řešení 2: Kliknutím na ikonu "vlajky" na horní liště vpravo se jazyk změní. Takto provedená změna jazyka je však pouze přechodná, pouze po dobu přihlášení. Při dalším přihlášení bude aplikace nastavena v původním jazyce. Pro trvalou změnu jazyka je nutné aplikovat Řešení 1.

Uživatelská příručka aplikace. WebKlient klientská část

Uživatelská příručka aplikace. WebKlient klientská část Uživatelská příručka aplikace WebKlient klientská část Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s. Jeruzalémská 964/4, 110 00 Praha 1 Tel.: +420 255 721 111 E-mail: info@cmzrb.cz www: http://www.cmzrb.cz

Více

Uživatelská příručka pro obchodníky Mobito platba

Uživatelská příručka pro obchodníky Mobito platba Uživatelská příručka pro obchodníky Mobito platba 1 1. Úvod... 3 1.1. Účel dokumentu... 3 1.2. Připojení obchodníka k Mobito platbě... 3 1.3. Termíny a ustálené výrazy... 4 1.4. Popis Mobito portálu pro

Více

INTERNETOVÉ BANKOVNICTVÍ CITIBUSINESS DIRECT A VYBRANÉ PRODUKTY Citibank Europe plc, organizační složka

INTERNETOVÉ BANKOVNICTVÍ CITIBUSINESS DIRECT A VYBRANÉ PRODUKTY Citibank Europe plc, organizační složka INTERNETOVÉ BANKOVNICTVÍ CITIBUSINESS DIRECT A VYBRANÉ PRODUKTY Citibank Europe plc, organizační složka LEDEN 2014 OBSAH 1. ÚVOD... 3 2. PŘIHLÁŠENÍ DO IB... 4 2.1 SMS OTP OVĚŘENÍ... 5 2.2 OVĚŘENÍ SAFEWORD...

Více

Uživatelská příručka služby BUSINESS 24

Uživatelská příručka služby BUSINESS 24 Uživatelská příručka služby BUSINESS 24 moderní forma internetového bankovnictví nonstop k dispozici Služba BUSINESS 24 na internetové adrese www.business24.cz BUSINESS 24 Mobilní banka pro iphone nebo

Více

MultiCash 3.2 Základní funkce Obsah:

MultiCash 3.2 Základní funkce Obsah: MultiCash 3.2 Základní funkce Obsah: 1. Spuštění a přihlášení do programu... 2 2. Stažení informací z banky, jejich prohlížení a tisk... 3 2.1 Spuštění komunikace pro příjem dat z banky... 3 2.2 Přehled

Více

Uživatelská příručka služeb

Uživatelská příručka služeb Uživatelská příručka služeb Odteď máte nonstop k dispozici moderní formy internetového a telefonního bankovnictví. SERVIS 24 Internetbanking dostupný na internetové adrese: www.servis24.cz SERVIS 24 Telebanking

Více

Uživatelská příručka pro obchodníky Mobito web terminál

Uživatelská příručka pro obchodníky Mobito web terminál Uživatelská příručka pro obchodníky Mobito web terminál 1 1. Úvod... 3 1.1. Účel dokumentu... 3 1.2. Připojení obchodníka k Mobitu web terminálu... 3 1.3. Termíny a ustálené výrazy... 4 1.4. Popis Mobito

Více

ekomunikátor Uživatelská příručka programu

ekomunikátor Uživatelská příručka programu ekomunikátor Uživatelská příručka programu Infolinka 841 164 164 Obsah 1 Úvod...3 2 Instalační proces...4 2.1 Technické požadavky...4 2.2 Instalace ekomunikátoru...4 2.3 Upgrade ekomunikátoru...4 2.4 Poinstalační

Více

Sberbank Online Banking

Sberbank Online Banking Sberbank Online Banking JAK FUNGUJE SBERBANK ONLINE BANKING Sberbank Online Banking funguje na principu zabezpečené webové aplikace. Klient stanoví ve Smlouvě o elektronické komunikaci mezi bankou a klientem

Více

Uživatelská příručka BusinessNet UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.

Uživatelská příručka BusinessNet UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. Uživatelská příručka BusinessNet UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. BusinessNet Srpen 2014 OBSAH: 1 ÚVOD... 1 2 BEZPEČNOST NA PRVNÍM MÍSTĚ... 2 2.1 Bezpečnostní klíč TOKEN... 2 2.2 Mobilní

Více

Centrála: HVB Bank Czech Republic a.s. nám. Republiky 3a/2090, P. O. Box 48, 110 00 Praha 1 tel.: 800 122 224, www.hvb.cz, www.online.hvb.

Centrála: HVB Bank Czech Republic a.s. nám. Republiky 3a/2090, P. O. Box 48, 110 00 Praha 1 tel.: 800 122 224, www.hvb.cz, www.online.hvb. Centrála: HVB Bank Czech Republic a.s. nám. Republiky 3a/2090, P. O. Box 48, 110 00 Praha 1 tel.: 800 122 224, www.hvb.cz, www.online.hvb.cz B 19/1206 Uživatelská příručka Online Banking Internetové bankovnictví

Více

Portál elektronických služeb J&T Banky Příručka pro uživatele Internetbankingu

Portál elektronických služeb J&T Banky Příručka pro uživatele Internetbankingu Portál elektronických služeb J&T Banky Příručka pro uživatele Internetbankingu Portál elektronických služeb J&T Banky Příručka pro uživatele Internetbankingu OBSAH 1. Slovník používaných pojmů 4 2. Úvod

Více

Uživatelská příručka

Uživatelská příručka Uživatelská příručka BusinessNet Internetové bankovnictví UniCredit Bank Czech Republic, a.s. Aktualizace k 18.10.2007 Verze 1.40 Obsah: 1 Úvod... - 2-2 Bezpečnost na prvním místě... - 3-2.1 Bezpečnostní

Více

Příručka k užívání služby ČP INVEST online plus (dále jen Manuál )

Příručka k užívání služby ČP INVEST online plus (dále jen Manuál ) Příručka k užívání služby ČP INVEST online plus (dále jen Manuál ) 1 Úvod... 2 1.1 Co Vám přináší služba ČP INVEST online plus... 2 1.2 Jak získat službu ČP INVEST online plus... 2 2 Elektronický certifikát...

Více

Manuál internetového bankovnictví. verze 1 / září 2011December 2010

Manuál internetového bankovnictví. verze 1 / září 2011December 2010 Manuál internetového bankovnictví verze 1 / září 2011December 2010 Přihlášení Vstupní stránka pro přihlášení do internetového bankovnictví. Pokud jste klientem banky Equa bank od 19.9.2011, můžete rovnou

Více

Uživatelská dokumentace aplikace eportál

Uživatelská dokumentace aplikace eportál Uživatelská dokumentace aplikace eportál Strana 1 z 68 OBSAH 1. 2. 3. 1.1. 1.2. 1.3. 1.4. 2.1. 2.2. 2.3. 2.4. 2.5. 2.6. 2.7. 3.1. 3.2. 3.3. 3.4. 3.5. 3.6. 3.7. 3.8. Výchozí stránka - Přehled 5 Sekce profil

Více

Příručka pro uživatele služby Mobilní banka. Uživatelská příručka

Příručka pro uživatele služby Mobilní banka. Uživatelská příručka Příručka pro uživatele služby Mobilní banka Uživatelská příručka Obsah příručky 1. STRUČNÝ POPIS APLIKACE... 3 1.1. KOMU JE SLUŽBA URČENA... 3 1.2. ORIENTACE V APLIKACI A OVLÁDÁNÍ... 3 1.3. AKTIVACE SLUŽBY

Více

Global Payment Plus. Commerzbank AG, pobočka Praha UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA. Banka po Vašem boku

Global Payment Plus. Commerzbank AG, pobočka Praha UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA. Banka po Vašem boku Global Payment Plus UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Commerzbank AG, pobočka Praha Banka po Vašem boku Obsah PRVNÍ KROKY... 3 Krok č. 1 Přihlašovací údaje, USB token a čipová karta... 3 Krok č. 2 Spuštění aplikace...

Více

Příručka pro obsluhu aplikace Expresní linka Plus. Příručka pro obsluhu aplikace Expresní linka Plus

Příručka pro obsluhu aplikace Expresní linka Plus. Příručka pro obsluhu aplikace Expresní linka Plus Příručka pro obsluhu aplikace Expresní linka Plus Obsah příručky 1. Aktivace Expresní linky Plus... 4 2. Přihlášení do aplikace... 4 3. Orientace na obrazovce... 5 3.1. Horní část... 5 3.2. Menu aplikace...

Více

PŘÍLOHA Č. 2 NÁVOD K VYPLNĚNÍ ELEKTRONICKÉ PROJEKTOVÉ ŽÁDOSTI BENEFIT7. Řízená kopie elektronická Vydání: 1 Revize: 0 Strana 1 z 95

PŘÍLOHA Č. 2 NÁVOD K VYPLNĚNÍ ELEKTRONICKÉ PROJEKTOVÉ ŽÁDOSTI BENEFIT7. Řízená kopie elektronická Vydání: 1 Revize: 0 Strana 1 z 95 PŘÍLOHA Č. 2 NÁVOD K VYPLNĚNÍ ELEKTRONICKÉ PROJEKTOVÉ ŽÁDOSTI BENEFIT7 Řízená kopie elektronická Vydání: 1 Revize: 0 Strana 1 z 95 Obsah 1. Kde získat formulář žádosti... 4 Úvodní stránka... 13 Registrace

Více

E-ZAK, verze N-2 elektronický nástroj pro veřejné zakázky

E-ZAK, verze N-2 elektronický nástroj pro veřejné zakázky E-ZAK, verze N-2 elektronický nástroj pro veřejné zakázky uživatelská příručka pro dodavatele, verze 2.3 2010 QCM, s.r.o. Obsah Úvod...3 Požadavky na provoz systému E-ZAK...3 Zabezpečení...4 Přihlášení...4

Více

Systém mobilních plateb MOPET CZ (MPS) a pracovní postupy

Systém mobilních plateb MOPET CZ (MPS) a pracovní postupy Systém mobilních plateb MOPET CZ (MPS) a pracovní postupy Uživatelská příručka pro Obchodníky 18. 9. 2012 Obsah 1. Důležitá telefonní čísla a kontakty... 3 2. Cíl dokumentu... 4 3. Připojení obchodníka

Více

CS OTE. Dokumentace pro externí uživatele

CS OTE. Dokumentace pro externí uživatele CS OTE Podpora obnovitelných zdrojů energie 1/142 Obsah Použité zkratky... 4 1 Úvod... 5 2 Nastavení systému uživatele... 6 2.1 Konfigurace stanice... 6 2.2 Nastavení prohlížeče MS Internet Explorer...

Více

BankKlient. První kroky. verze 9.50

BankKlient. První kroky. verze 9.50 BankKlient První kroky verze 9.50 2 BankKlient Obsah Obsah... 2 Úvod... 3 Minimální doporučené požadavky systému BankKlient na váš počítač... 3 Popis architektury aplikace... 3 Typy instalace... 4 Před

Více

E-ZAK, verze N-2 elektronický nástroj pro veřejné zakázky

E-ZAK, verze N-2 elektronický nástroj pro veřejné zakázky E-ZAK, verze N-2 elektronický nástroj pro veřejné zakázky uživatelská příručka pro dodavatele, verze 2.4 2011 QCM, s.r.o. 1 Obsah Úvod... 4 Požadavky na provoz systému E-ZAK... 4 Zabezpečení... 4 Přihlášení...

Více

E-ZAK, verze 3 elektronický nástroj pro veřejné zakázky a elektronická aukční síň

E-ZAK, verze 3 elektronický nástroj pro veřejné zakázky a elektronická aukční síň E-ZAK, verze 3 elektronický nástroj pro veřejné zakázky a elektronická aukční síň uživatelská příručka pro dodavatele, verze 3.0 2014 QCM, s.r.o. 1 Obsah Úvod... 4 Požadavky na provoz systému E-ZAK...

Více

E-ZAK, verze 3 elektronický nástroj pro veřejné zakázky a elektronická aukční síň

E-ZAK, verze 3 elektronický nástroj pro veřejné zakázky a elektronická aukční síň E-ZAK, verze 3 elektronický nástroj pro veřejné zakázky a elektronická aukční síň uživatelská příručka pro dodavatele, verze 3.0 2014 QCM, s.r.o. 1 Obsah Úvod... 4 Požadavky na provoz systému E-ZAK...

Více

PŘÍLOHA Č. 5 PŘÍRUČKA PRO ŽADATELE A PŘÍJEMCE. Zlepšení prostředí v problémových sídlištích POKYNY PRO VYPLNĚNÍ

PŘÍLOHA Č. 5 PŘÍRUČKA PRO ŽADATELE A PŘÍJEMCE. Zlepšení prostředí v problémových sídlištích POKYNY PRO VYPLNĚNÍ PŘÍRUČKA PRO ŽADATELE A PŘÍJEMCE Zlepšení prostředí v problémových sídlištích PŘÍLOHA Č. 5 POKYNY PRO VYPLNĚNÍ ELEKTRONICKÉ PROJEKTOVÉ ŽÁDOSTI BENEFIT7 Vydání 01, platnost od 22. května 2009 OBSAH: 1.

Více

Smluvní podmínky pro poskytování platebních služeb.

Smluvní podmínky pro poskytování platebních služeb. Smluvní podmínky pro poskytování platebních služeb. Smluvní podmínky pro poskytování platebních služeb. INFORMACE České spořitelny, a.s. K PLATEBNÍM SLUŽBÁM Firemní a korporátní klientela OBSAH Tento dokument

Více

Příručka pro obsluhu aplikace MojeBanka. Příručka pro obsluhu aplikace MojeBanka

Příručka pro obsluhu aplikace MojeBanka. Příručka pro obsluhu aplikace MojeBanka Příručka pro obsluhu aplikace MojeBanka Obsah příručky 1. Přihlášení do aplikace... 6 1.1 Přihlášení certifikátem uloženým v prohlížeči... 6 1.2 Přihlášení certifikátem na čipové kartě... 6 2 Orientace

Více