U následujících nákaz je pro šíření rozhodující výskyt původce ve stolici nemocného/nosiče fekálně-orální přenos

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "U následujících nákaz je pro šíření rozhodující výskyt původce ve stolici nemocného/nosiče fekálně-orální přenos"

Transkript

1 1 NĚKTERÉ INFEKČNÍ NEMOCI jsou roztříděny dle typické, převažující brány infekce původce se však může dostat do organizmu i jinou než převažující cestou (např. v případě většiny nemocí šířených vzdušnou cestou vyvolá původce nemoc i vstupem sliznicí trávícího ústrojí) Alimentární nákazy vstup sliznice trávícího ústrojí otravy potravinami otrava toxinem bakterie stafylokok (častá) termostabilní z hnisavých ran na rukou personálu ink.doba: 2-4 h masivní zvracení, průjem, bolesti, bez horečky, krátký průběh otrava toxinem bakterie bac. cereus bacil a jeho spory půda, prach -> rýže, těstoviny spory přežijí var pomnoží se v potravině nepředvářet rýži apod.! ink.doba: 1-5 dní zvracení nebo průjem, bez horečky, krátký průběh otrava toxinem bakterie clostridium botulinum (botulizmus) termolabilní (100 st. 10 min.) clostridium v půdě (spory) nedostatečně tepelně upravená zelenina či maso (konzervy) ink.doba: 1-3 dny zvracení, suchost v ústech, dvojité vidění, poruchy řeči, dechový útlum, zástava srdce léčba výplach žaludku, aktivní uhlí, podání antitoxinu závažné onemocnění další možný vznik rána infikovaná sporami clostridia po vzklíčení spor a pomnožení bakterie začne produkovat toxin otrava toxinem cyanobakterií sinice vodní květ kontaminace vodních ploch termostabilní 1-2 dcl vody ink. doba: cca 1 h průjmy, zvracení; kožní projevy, zánět spojivek U následujících nákaz je pro šíření rozhodující výskyt původce ve stolici nemocného/nosiče fekálně-orální přenos salmonelozy původce: bakterie - salmonelly zdroj: salmonely se nacházejí v mase (drůbežím), vejcích, zmrzlinách, popř. voda. Přežívají i měsíce. přenos: nedostatečná tepelná úprava ke vzniku nemoci je nutné pomnožení ink.doba: 8-36 h zvracení, průjmy, bolesti břicha, horečka u oslabených jedinců nebezpečí z dehydratace

2 2 břišní tyfus původce: salmonella typhi zdroj: nemocný člověk nebo bacilonosič přenos: kontaminovaná potrava, voda nedostatky rozvodu vody či odpadů ink.doba: 7-14 dní průběh: bolesti hlavy, schvácenost, trvalá horečka, průjem či zácpa, růžová vyrážka na břiše (50%) celoživotní imunita, očkování vytváří krátkodobou imunitu závažné onemocnění bacilární úplavice (dyzenterie) původce: bakterie - shigelly zdroj: nemocný člověk přenos: kontaminovaná potrava, voda, ale také (na rozdíl od salmoneloz) stykem s nemocným prudce nakažlivé onemocnění ink.doba:: 1-5 dnů úporné průjmy (dehydratace!) příp.s hlenem a krví, zvracení, bolesti břicha u nás často probíhá mírně epidemiologicky závažné cholera původce: bakterie - vibrio cholerae, vyskytuje se endemicky (voda) zdroj: nemocný člověk přenos: přímý i nepřímý styk s nemocným, kontaminovaná potrava, voda ink.doba: 1-5 dnů úporné průjmy (dehydratace!) závažné onemocnění, dříve obávané epidemie v Evropě, dnes endemický výskyt výjimečně epidemie (např Peru 300 tis.případů) očkování krátkodobá imunita běžná průjmová onemocnění původce: různé mikroorganizmy vznikají např. při jejich přemnožení horečka se nemusí dostavit průběh zpravidla krátky virový zánět jater (hepatitida) typu A ( infekční žloutenka ) původce: virus hepatitidy A zdroj: nemocný člověk přenos: kontaminované potraviny a voda ink.doba: 2-6 týdnů infekčnost 2 t před a 4t po začátku onemocnění zpočátku mírné teploty, únava, nevolnost, manifestuje se tmavou močí, světlou stolicí a v 50% zežloutnutím očního bělma vice než 50% však probíhá bezpříznakově doživotní imunita, očkování dlouhodobá imunita závažné onemocnění možné trvalé poškození jater další typy hepatitid (B, C) se přenáší jen přímým stykem viz dále dětská obrna (poliomyelitida) původce: virus poliovirus zdroj: nemocný člověk přenos: kontaminovaná voda, potraviny, předměty, na počátku též kapénková infekce (virus se vyskytuje v hrdle, stolici, krvi)

3 3 inkubační doba: 1-2 týdny většinou (95%) bezpříznakový průběh, zbytek lehký - chřipkové příznaky. V 1% proniká virus do CNS rozvíjejí se obrny s celoživotními následky onemocnění zanechává imunitu v ČR povinné očkování nákazy parazity roup dětský (enterobius, oxyuris) enterobioza = nejčastější parazitární nákaza u nás vnímavost především děti, ale vyskytuje se i u dospělých červ jeho výhradním hostitelem je člověk zdroj: člověk vylučující se stolicí vajíčka roupa (setiny mm) přenos: kontaminovaná potrava, voda, styk (přímý i nepřímý) s nemocným (i autoinfekce) po pozření se ve střevě z vajíčka vylíhne červ (5-10mm), žije v tenkém střevě samička v okolí řitního otvoru klade vajíčka večer, v noci vajíčka se objeví po cca 5-8 týdnech od infekce vajíčka zrají na vzduchu 6h (možnost autoinfekce), kontaminují prádlo, potravu, přenášejí se v prachu (suchý úklid!), při škrábání se dostávají za nehty průběh: jediným projevem (kromě nálezu roupů ve stolici) je úporné svědění v okolí řiti, příp. průjem, únava, nespavost onemocnění spíše nepříjemné než nebezpečné (výjimečně - u žen vnikají roupy do rodidel nebo močové trubice) vajíčka odolávají běžným úklidovým prostředkům nutno užít dezinfekční přípr., hubí je suché teplo škrkavka dětská (askaris) askaridioza vnímavost především děti, ale vyskytuje se i u dospělých červ jeho hostitelem je člověk, ale i domácí zvířata (pes, kočka) endemický výskyt zdroj: člověk nebo zvíře vylučující se stolicí vajíčka škrkavky (setiny mm) přenos: kontaminovaná potrava (zelenina hnojení!), exkrementy, kontaminovaná půda vajíčko zraje d ve vnějším prostředí (proto se nelze nakazit stykem) vyvine se v něm larva infekční vajíčko. Při teplotě pod 12st a nad 38st se larva nevyvíjí, vajíčko vydrží 5 let, ničí je teplota pod 30 nebo nad 50st.C a silnější dezinfekční prostředky. ve střevě larva pronikne stěnou do krevního oběhu do plic cca po11dnech je ve sputu, vykašláním a polknutím se dostává zpět do trávícího traktu a ve střevě po cca 6-10 týdnech dorůstá v dospělou škrkavku (10-30 cm). Přijímá živiny a samička uvolňuje vajíčka ve stolici se objeví cca po 70 dnech od vstupu nákazy. průběh: plicní příznaky dle počtu larev od nevýrazných projevů (únava) až po horečku 40 st., krátkodechost, bolest na prsou střevní příznaky dle masivnosti nákazy vylučují toxické látky, odebírají živiny, při větším výskytu i neprůchodnost střevní, mohou vlézat do žlučovodu a vývodu slinivky. V noci mohou vylézat zpět žaludkem. Poškozují sliznici střevní. tasemnice (taenia) červ jeho životní cyklus probíhá na mezihostiteli (larvální stádium) - prase, skot, člověk - nakazí se pozřením vajíček (cysticerkoza). Larva vytváří boubel (cysticerkus).

4 4 definitivním hostiteli (dospělá tasemnice) člověk nakazí se pozřením boubele (taenioza). Tasemnice žije v tenkém střevě, vajíčka odcházejí se stolicí a dostávají se tak na mezihostitele tím se cyklus uzavírá. cysticerkoza zdroj: hostitel vepř nebo člověk vylučující se stolicí vajíčka tasemnice (setiny mm) přenos: kontaminovaná potrava (zelenina - hnojení!, mouchy) vajíčka - odolná proti nepříznivým vlivům (mráz i sucho) v půdě několik let. Hubí je teplota nad 50st.C a UV záření ve střevě se vylíhne larva (setiny mm), stěnou střevní do krve roznesena do svalů či různých orgánů (srdce, oko, mozek) larva vytváří boubel (řádu cm), do 3-6 let odumře, ztukovatí/zvápenatí průběh dle umístění boubele závažné: oko, mozek - boubel způsobuje útlak, příp.zánět (mozková cysticerkoza fatální v 50%). Ostatní případy v podstatě bezpříznakově. taenioza zdroj: mezihostitel (vepř, skot) přenos: potravina obsahující boubel (polo)syrové maso boubel ničí teplota nad 50 st.c ve střevě se z boubele vyvine za cca 10 týdnů dospělá tasemnice (několik metrů), čerpá živiny povrchem těla, uvolňuje články s vajíčky odcházejí se stolicí ve stolici se vajíčka objeví od cca 2 měs po pozření boubele průběh: většinou bezpříznakově, mírné zažívací potíže, příp. slabost, úbytek hmotnosti, zvýšená chuť k jídlu Nákazy šířené vzdušnou cestou vstup sliznice dýchacího ústrojí streptokoková angina původce: bakterie - streptokokus zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta (kapénky), přímý i nepřímý styk inkubační doba: 1-5 dnů průběh: zánět mandlí, horečka, zduření podčelist.uzlin, kašel. Možné komplikace revmatická horečka. spála původce: viz streptoková angina zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta, přímý i nepřímý styk prudce nakažlivé onemocnění inkubační doba: 1-5 dnů průběh: může začít jako angina (zánět mandlí), celkové onemocnění doprovázené celotělovou vyrážkou. Možné komplikace postižení srdečního svalu.

5 5 spalničky původce: virus - morbillivirus zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta (kapénky), přímý styk prudce nakažlivé onemocnění inkubační doba: dnů průběh:horečka, kašel, rýma, zánět spojivek, bělavé tečky na dásních, vyrážka (počíná v záhlaví, pak na celé tělo, narozd.od pl.neštovic nejsou puchýřky), vždy probíhá zjevně. Nebezpečné hlavně v prvním roce života. v ČR povinné očkování zarděnky původce: virus - rubivirus zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta inkubační doba: 2-3 týdny, na jaře epidemický výskyt průběh: kašel, rýma, pak skvrnitá vyrážka (začíná za ušima a v obličeji), zduření uzlin (krční a šíjové). Častý bezpříznakový průběh. nebezpečné pro vyvíjející se plod (v prvních 3 měs.) v ČR povinné očkování plané neštovice původce: virus varicella-zoster zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušnou cestou (kapénky, prach ze zaschlých krust), přímým stykem (puchýřky jsou infekční) prudce nakažlivé ink. doba: d průběh: horečka, únava, pak typická svědivá vyrážka z obličeje na trup (skvrnky -> zasychající puchýřky). Těžší průběh u novorozenců a pak u dospívajících a dospělých. Možné komplikace vzácně: progresivní průběh postižených dalších orgánů i CNS. zanechává trvalou imunitu, ale virus může latentně zůstávat v organizmu, při oslabení se projeví jako tzv. pásový opar virus se šíří podle nervů pravé neštovice celosvětově eradikováno od r.1977 se nevyskytuje původce: virus varioly zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušnou cestou (kapénky, prach ze zaschlých krust)), přímým stykem prudce nakažlivé ink.doba: d průběh: obávané epidemie, úmrtnost přes 50%. vysoká horečka, charakteristická vyrážka po celém těle neštovice, hojily se jizvou zdroj další infekce zanechávalo trvalou imunitu zlikvidováno plošným očkováním epidemický zánět příušních žláz (příušnice, parotitida) původce: virus paramyxovirus zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušnou cestou (kapénky), virus se též vylučuje močí infekciozita: 5d před a 10d po začátku onem. ink.doba: 2-3 týdny

6 6 průběh: horečka, zduření příušních/podčelistních žláz, častý bezpříznakové. Možné komplikace zánět varlat/vaječníků, zánět mozku v ČR povinné očkování záškrt (difterická angina) původce: bakterie - corynebakterie zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušnou cestou (kapénky) ink.doba: 1-12 d průběh: jde o otravu toxinem bakterie horečka, zánět mandlí, zduření podčelist.uzlin, otok mandlí neléčeno může vést až k zadušení. Může dojít ke komplikacím zánět srdečního svalu, ledvin. Podává se antitoxin. nákaza původcem může probíhat dle místa vniku např. kožní, ranná infekce apod. jde o závažné onemocnění s vysokou úmrtností epidemický výskyt možné nosičství léčí se antibiotiky v ČR povinné očkování chřipka původce: virus chřipky (řada kmenů, velká proměnlivost) přenos: vzdušná cesta (kapénky) prudce nakažlivé ink.doba: 2-3 d průběh: horečka, bolesti svalů, hlavy, rýma, kašel. Možné komplikace zánět plic, středního ucha, druhotná bakteriální invaze (rozrušené sliznice!) epidemický výskyt opatření (izolace doma nebo v nemocnici) v pandemii zemřelo 30 mil. osob očkování variabilita viru -> problematické akutní onemocnění horních cest dýchacích původce: celá řada jiných než chřipkových virů, ojediněle bakterie zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta (kapénky) ink.doba: jednotlivé dny průběh: tzv. chřipkové příznaky infekční mononukleoza původce: virus (Epsteina-Barrové) zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta (kapénky), přímý styk ( nemoc z líbání ), šíří se v kolektivech ink.doba: 1-3 t průběh: počíná jako angina, výraznější zduření podčelist.uzlin, postižení jater (u 1/10 zežloutnutí bělma), někdy chronický průběh onemocní hlavně lidé do 25(30) let, zanechává imunitu, očkování neexistuje meningoková nákazy původce: bakterie meningokok zdroj: nemocný člověk, nosič u 15% zdravé populace přenos: vzdušná cesta (kapénky) soubor onemocnění od zánětu horních cest dýchacích až po zánět mozkových blan a mozku

7 7 ink.doba: 2-10 dnů průběh: zánět horních cest dýchacích někdy (oslabení?) přejde zánět na mozkové pleny příp. se vyvine až zánět mozku.toxin může také způsobit selhání ledvin, dechu, celková sepse. Závažný stav často smrtící. kolektivy s horší hygienou (internáty, kasárna), u nás ohroženi zvláště mladiství a děti existuje očkovací látka TBC původce: bakterie mykobakterium zdroj: nemocný člověk, zvíře přenos: vzdušná cesta (u plicní TBC), kontaminované potraviny, přímý a nepřímý styk. v případě tuberkulozního skotu zejm. nepasterované mléko ink.doba: 6 týdnů průběh: zpočátku bezpříznaků, chřipkové příznaky primární ložiska v plicích TBC plic. Infekce se může sekundárně šířit do dalších orgánů (kůže, kosti, ledviny, CNS, ). bakterie může v organizmu setrvat i desítky let. pandemický charakter, 2mld infikováno, ročně cca 8 mil.nově onemocní, 3 mil.umírá v ČR povinné očkování Nákazy přenášené členovci (transmisivní nákazy) vstup kůže (cévní řečiště) Tyto nákazy mají endemický výskyt rezervoárem jsou infikovaná zvířata ve vymezených oblastech klíšťový zánět mozku původce: virus (arbovirus) zdroj: drobní hlodavci přenos: klíště infikované sáním na zdroji nakazí při sání krve člověka ink.doba: 7-14 d průběh: chřipkové příznaky, pak zvracení, bolest hlavy, poruchy rovnováhy, poruchy vědomí závažné onemocnění existuje očkovací látka Lymeská borelioza původce: bakterie - borelie zdroj: drobní hlodavci přenos: klíště infikované sáním na zdroji nakazí při sání krve člověka ink.doba: 1-2 týdny průběh: zarudnutí okolí vpichu, zvětšení uzlin, chřipkové příznaky, později rozšíření borelií krevní cestou zánět srdce, klubů, CNS, možné trvalé následky tularemie původce: bakterie francisella zdroj: drobní hlodavci (především zajíci, myši ), také srnci, lišky, divocí ptáci přenos: klíště/ovád infikované sáním na zdroji nakazí při sání krve člověka voda kontaminovaná močí zdroje

8 8 styk se zdrojem (stahování kůže, kuchyňské práce) plicní forma - vzdušná cesta zvířený prach (seno, obilí, cukrovka) infikované původcem ink.doba: 3 dny průběh: dle vstupu infekce kůží: místo vpichu či oděrka - vřed, zduření/hnisání mízních uzlin trávící trakt, plicní forma hnisavé procesy, zánět plic dále: náhle vysoká horečka, bolesti svalů očkují se rizikové skupiny malarie původce: prvok - plasmodium zdroj: komár přenos: prvok (řádu tisícin mm) dokončí svůj vývoj v samici komára Anophela, který nakazí při sání krve člověka ink.doba: 1-2 týdny (nebo i měsíce) průběh: prvok se množí v červených krvinkách nebo játrech. Chřipkové příznaky, nevolnost, pak malarický záchvat mrazení, třesavka (15 min), vysoká horečka (2-6 h), cyklicky se opakují. Komplikace - může dojít k poškození ledvin, anemii, otoku plic, jater (žloutenka, tmavá moč), často smrtelné očkování neexistuje pobyt v tropech pod clonou antimalarik skvrnitý tyfus (skvrnivka) původce: riketsie zdroj: nemocný člověk (výjimečně poletucha) přenos: veš šatní se infikuje sáním na zdroji a při sání infikuje dalšího člověka, kromě toho její výměty obsahují původce a škrábající se infikuje ink. doba: průběh: náhle vysoká horečka (trvá 8-10 d), bolesti hlavy, nechutenství, pak skvrnitá vyrážka na těle. Závažné onemocnění v epidemiích smrtnost 60%. Komplikace krvácení do mozku, postižení srdce šíří se dobře ve špatných hygien.a stísněných podmínkách (války, chudinské čtvrti) mor dýmějový a plicní původce: bakterie yersinie (pasteurella) zdroj: drobní hlodavci přenos: blecha po smrti hlodavce infikuje sáním člověka, při epidemii pak blechy šíří původce i mezi lidmy plicní forma - vzdušnou cestou prudce nakažlivé onemocnění šíří se i nepřímým stykem s nemocným, kontaminovanými potravinami v minulosti obávané epidemie (smrtnost u plicní formy 90%, do 48h), dnes se vyskytuje endemicky (Asie, sev. Afrika, Texas, Kalifornie), v devadesátých letech epidemie v Indii ink. doba: 2-3 dny (plicní), 2-5 dnů (dýmějový) průběh: únava, bolesti hlavy, vysoká horečka, kašel. Infekce se šíří do mízních uzlin zduření a provalení - tzv. bubonická (dýmějová) forma, pokračuje celkovou sepsí. Při průniku do plic kašel - vykašlávání původce šíření vzdušnou cestou u postižených vzniká plicní forma (mimořádně závažný stav). očkování zanechává přechodnou imunitu (při cestách do endem.oblastí)

9 9 Nákazy kůže a zevních sliznic (kontaktní nákazy) vstup poraněná kůže a sliznice tetanus (strnutí šíje) původce: bakterie (clostridium tetani) zdroj: spory původce v půdě, hnoji přenos: hluboké rány, zhmožděniny infikované sporami ink. doba: 7-14 d průběh: spora vzklíčí a původce produkuje toxin - dostává se do krve a do CNS. Onemocnění probíhá jako otrava toxinem. Křeče nejprve žvýkacích a šíjových svalů, zástava dýchání a oběhu (za plného vědomí), smrt. v ČR povinné očkování pohlavní (venerické) nákazy šíří se převážně pohlavním stykem tj. sliznicí pohlavního ústrojí syfilis (lues, příjice) původce: bakterie treponema zdroj: nemocný člověk v I.,II. stadiu nemoci - původce v ejakulátu, poševním sekretu, krvi a slinách. přenos: přímý styk těsný tělesný kontakt, především pohlavní, z matky na plod. ink.doba: 3 t průběh: I.stadium: bezbolestný tvrdý vřídek v místě vstupu infekce (pohl. orgány, ústní dutina atd.) II.stadium: malátnost, zduření uzlin, typický raš na trupu, ploskách dlaní a nohou, povlaky na sliznici ústní, výrustky na rozhraní kůže/sliznice vysoká nakažlivost III.stadium: po několika letech latence přichází (u 30%) závažné poškození CNS (progresivní paralyza), kardiovaskulárního syst.(výduť aorty), jater, kostí zanechává většinou imunitu gonorhea (kapavka) původce: bakterie gonokok zdroj: nemocný člověk přenos: přímý styk s nemocným, především pohlavní. Děti v domácnostech s nízkou hygienou, infekce očí může (u novorozenců) vést ke slepotě. Původce v hnisavém výtoku z postiž.sliznice, v poševním sekretu, v ejakulátu ink.doba 2-4 d průběh: dle místa vstupu infekce akutní zánět močové trubice (u mužů), děložního čípku (u žen), doprovázený výtokem (u žen nemusí být alarmující nebezpečí chronicity zdroj infekce) zánět sliznice konečníku zánět horních cest dýchacích (orální sex.styk!) příp. i zánět mandlí podobný angíně komplikace: sterilita, rozšíření infekce do uzlin, záněty velkých kloubů, zánět srdečního svalu AIDS (syndrom získaného selhání imunity) původce: virus HIV lidského imunodeficientu

10 10 zdroj: nemocný člověk, původce ve všech tělesných sekretech přenos: přímým stykem s nemocným, především pohlavním, společné užívání jehel, přenos krví (krvácivá zranění!) a krevními deriváty, dále z matky na plod. ink. doba: 6 měs 12 let infekciozita: od vstupu a pomnožení infekce až do smrti průběh: virus poškozuje v rostoucí míře funkci imunitního systému a otvírá tak organizmus nemocného tzv. oportunním infekcím, které by jinak byly zvládnuty. Onemocnění je vždy smrtelné. I.stadium akutní infekce nespecifické chřipkové příznaky, teploty II.stadium latence i několik let III.stadium plně rozvinutý AIDS imunitní systém silně oslaben nástup oportunních infekcí (záněty plic různé etiologie, jinak vzácné rakovinné bujení, různé parazitární, bakteriální, plísňové onemocnění), nedojde-li v tomto stadiu k úmrtí: IV.stadium postižení CNS očkovací látka zatím neexistuje virový zánět jater (hepatitida) typu B (dříve sérová žloutenka ) původce: virus hepatitidy B zdroj: nemocný člověk, původce ve všech tělesných sekretech přenos: přímým stykem s nemocným, především pohlavním, společné užívání jehel (narkomani!), nedostatečná sterilita nástrojů ve zdravotnictví, tetováž, přenos krví (krvácivá zranění!) a krevními deriváty, dále z matky na plod. ink.doba: 1-6 měs. průběh jako u hepatitidy A cca 10% přechází do chronického stadia závažné onemocnění možné trvalé poškození jater v ČR povinné očkování svrab (scabies) původce: parazit roztoč zákožka svrabová zdroj: nemocný člověk, výjimečně zvíře přenos: přímým i nepřímým stykem s nemocným (ložní prádlo, hotely, noclehárny, výjimečně tráva/písek na koupalištích). Mimo hostitele vydrží jen 2-3 dny přerušení infekce nepoužíváním předmětů. onemocnění se šíří ve špatných hygienických podmínkách ink.doba: 1-3 týdny průběh: samička zákožky (cca 0,4 mm) večer a v noci prokusuje v kůži chodbičky a klade vajíčka, což je doprovázeno prudkým svěděním. Vyhledává měkkou kůži (mezi prsty rukou, podpaždí, dvorce bradavek (u žen), předkožka (u mužů), kolem pupku a na stehnech. Nejméně záda, ne v obličeji. Škrábání zanáší do kůže další infekce. plísňová onemocnění (mykozy) původci: příslušníci kmene hub a plísní napadají především povrch těla, výjimečně i vnitřní orgány (plíce) při nádorových bujeních či AIDS dermatofytozy postihují kůži, vlasy, nehty zdroj: půda, zvíře, nemocný člověk přenos: přímý i nepřímý styk (umývárny!) ink.doba nelze určit

11 11 průběh: šupinatění kůže vlhké (zarudlé, macerované) nebo suché (moučnaté, bolestivé), drobné svědivé puchýřky. Prostory mezi prsty, vnitřní plochy dlaní, klenba nožní, genitálie. Jde o dosti úporná onemocnění. aspergiloza postihuje dýchací ústrojí zdroj: zbytky rostlin, obilí, potraviny, na nichž aspergilový kmen žije přenos: vzdušná cesta průběh: houby vytváření kolonie v dýchacím ústrojů, příznaky připomínají zápal plic Nákazy přenosné ze zvířat na lidi (antropozoonozy) rezervoárem jsou zvířata zpravidla volně žijící v přírodě, nákaza se přenese na člověka přímo od nich, nebo prostřednictvím hospodářských či domácích zvířat. vzteklina (lyssa, rabies) původce: virus vztekliny zdroj: nemocné zvíře (liška, pes, kočka, ale infikováno může být každé teplokrevné), původce ve slinách přenos: kousnutím/klovnutím nebo kontaminací kožních oděrek slinami (manipulace s uhynulým zvířetem). Zcela výjimečně aerosolem (američtí netopýři) ink.doba: 15 dnů -6 měs. infekciozita virus se ve slinách objeví ještě před prvními příznaky průběh: virus se šíří podél nervů do CNS. Zpočátku deprese, bolesti hlavy, závratě, teplota, pak stadium neklidu, křečí, slinění, pocení. Křeče postihují polykací svaly strach z napití. Dále obrny, zástava srdce a dechu. Nemoc končí vždy smrtí (2-10 dnů). u zvířat se objevuje střídání apatie a zuřivosti. pozor na zvířata, která ztratila plachost jedinou ochranou je očkování nutno zahájit před propuknutím choroby (1882 L.Pasteur) preventivní očkování jen rizikové skupiny provádí se očkování zvířat toxoplasmosa původce: prvok toxoplasma gondii jeho životní cyklus probíhá na mezihostiteli každý teplokrevný živočich (prase, skot, králík, člověk) nakazí se pozřením tzv.oocysty (setiny mm) z výkalů kočkovité šelmy. Ve střevě se vytvoří tzv.sporozoit (tisíciny mm), proniká do krevního oběhu a usídlí se v oku, mozku, svalstvu intenzivně se množí a je původcem onemocnění toxoplasmosou u člověka (viz dále) produkuje tzv. toxotoxin. definitivním hostiteli kočkovitá šelma nakazí se pozřením oocysty jiné kočky nebo sporozoitu pozřením mezihostitele. V jejím tenkém střevě se cyklus prvoka dokončí a ve stolici se objeví oocysty. přenos: člověk se nakazí: pozřením oocysty z výkalů kočky pozřením nedostatečně tepelně upraveného masa mezihostitele, vajec, nepasterovaného mléka prachem, aerosolem poraněnou kůží vrozená forma - z matky na plod (velmi závažné!) průběh: Získaná forma: většinou bezpříznakově. Dojde ke zduření mízních uzlin na krku, příp. i ostatních, zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, svalů. Výjimečně zánět jater, mozku, srdečního svalu.

12 12 Závažná je infekce vrozená může dojít k celé řadě vrozených vad (hydrocefalus) po překonání onemocnění se množení sporozoit v člověku zastaví (parazit dlouhodobě přežívá), při poklesu imunity (např. při AIDS) nemoc může znovu vzplanout onemocnění je rozšířeno po celém světě bruceloza (Bangova nemoc) původce: bakterie brucela zdroj: nemocné zvíře (prasata, skot, ovce, kozy) přenos: vstupní branou je poraněná kůže nebo trávící trakt - kontakt s nepasterovaným mlékem, masem nebo fekáliemi nemocného zvířete ink.doba: 5-21 dnů průběh: horečka, bolesti hlavy, kloubů, pocení, zduření mízních uzlin, může dojít k zánětu kloubů, mozku, varlat ohroženými skupinami pracovníci jatek, ošetřovatelé zvířat apod. v ČR očkování hovězího dobytka eradikováno, může být však zavlečeno ornitoza (ptačí nemoc) původce: bakterie chlamydie zdroj: nemocné zvíře (domácí i divocí ptáci, papoušci) přenos: nejčastěji vzdušná cesta prach z trusu, nebo přímý styk při krmení nebo zpracování (původce je i v hlenu z nozder) ink.doba: 7-14 dnů průběh: nespecifické příznaky chřipkového typu, zvracení, průjem, může vést k zánětu plic, srdečního svalu či jater. Neléčené je závažné, zvl. u osob nad 50 let. q-horečka původce: coxiela (druh riketsie) zdroj: nemocné zvíře (skot, ovce, kozy) přenos: vzdušnou cestou prach se ve stájích (zaschlá moč, výkaly), přímý styk se zvířetem, nebo nepřímý nepasterovaným mlékem. Prudce nakažlivé onem. ink.doba: 3-30 dnů průběh: většinou bezpříznakový nebo mírný. Vysoká horečka, bolesti hlavy, svalů, kašel (při vstupu vdechnutím), zvětšení jater. Chronická forma má špatnou prognozu (postižení jater, srdce). původce je vysoce odolný přežívá v půdě nakazí se domestifikovaná zvířata, onemocnění má globální výskyt, v ČR je ale vzácné může být zavlečeno (veterinární opatření!) snět slezinná (anthrax, uhlák) původce: bakterie bacil anthraxu zdroj: nemocné zvíře (býložravci). Původce se stolicí dostává do země (jeho spory jsou vysoce odolné (ničí se teplotou nad 100st.C) - zamoření luk trvá desítky let) a při pastvě se infikuje zdravý dobytek přenos: vzdušnou cestou (vdechnutím spor při práci s chlupy a kůží), oděrkami v kůži při styku se zvířetem (jatka, zprac.kůží), vzácně alimentárně (požitím masa, inf.vody) ink.doba: 1-5 dnů průběh: v místě vstupu vzniká vřed uprostřed zčernalý se zmodralým okolím, při vdechnutí zpoč. nevýrazný zánět plic, kašel (může přejít i ve vykašk.krve). Bacil však při množení produkuje toxin, který vyvolává zástavu srdce. Jde o závažné onemocnění. provádí se očkování zvířat. U lidí se očkují rizik. skupiny. dříve celosvětový výskyt (očkování!), dnes převážně Afrika, střední Asie, J.Amerika

MODUL č. V: MIKROBIOLOGIE

MODUL č. V: MIKROBIOLOGIE MODUL č. V: MIKROBIOLOGIE 1. Obecná bakteriologie Stavba bakteriální buňky, základní tvary bakterií, shlukování bakterií: Základní tvary bakterií: Shlukování bakterií: 1 Průkaz bakterií: mikroskopické

Více

Informace pro obyvatelstvo

Informace pro obyvatelstvo PŘÍLOHA č. 2 Informace pro obyvatelstvo ANTRAX se v ČR běžně nevyskytuje, nebezpečí hrozí při úmyslném zneužití. Tři formy onemocnění: Kožní - nákaza poraněnou kůží - místo svědí, vzniká pupínek, pak puchýř,

Více

INFEKČNÍ NEMOCI vybraná onemocnění, proti kterým lze očkovat. 8.4.2014 Jana Tichá

INFEKČNÍ NEMOCI vybraná onemocnění, proti kterým lze očkovat. 8.4.2014 Jana Tichá INFEKČNÍ NEMOCI vybraná onemocnění, proti kterým lze očkovat 8.4.2014 Jana Tichá Tetanus Klinika akutní onemocnění charakterizované ochrnutím kosterního svalstva. Křeče postihují nejprve obličejové svaly,

Více

Otázka č. 21 Virové onemocnění?

Otázka č. 21 Virové onemocnění? Otázka č. 21 Virové onemocnění? Nemoc Původce Příznaky Přenos a zajímavosti Infekční žloutenka (hepatitida) - Typ A, B, C virus zánětlivé onemocnění jater tmavá moč, světlá stolice zažloutlá kůže a bělmo

Více

Parazitární nemoci psů

Parazitární nemoci psů Parazitární nemoci psů Škrkavky, tasemnice, měchovec psí, kokcidióza, toxoplazmóza, giardióza, blechy, svrab, plicní parazité, klíšťata Parazité Žijí na úkor hostitele, obtěžují svojí přítomností (svědění

Více

Význam spolupráce orgánů ochrany veřejného zdraví s veterinární službou v prevenci infekčních onemocnění

Význam spolupráce orgánů ochrany veřejného zdraví s veterinární službou v prevenci infekčních onemocnění Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Zdravotně sociální fakulta Význam spolupráce orgánů ochrany veřejného zdraví s veterinární službou v prevenci infekčních onemocnění diplomová práce Autor práce:

Více

Popis Patogenů ADENOVIRUS

Popis Patogenů ADENOVIRUS Popis Patogenů ADENOVIRUS Adenovirus - čeleď Adenoviridae (DNA viry), rod Mastadenovirus. Značně rozšířený patogen člověka způsobující ARI, oční infekce, gastrointestinální a urogenitální infekce. Inkubační

Více

Růst = změna kvantitativní (přibývání cm a kg) Vývoj = změna kvalitativní (Dozrávání tělesných tkání, diferenciace, vývoj)

Růst = změna kvantitativní (přibývání cm a kg) Vývoj = změna kvalitativní (Dozrávání tělesných tkání, diferenciace, vývoj) Zápis přednášky předmětu : Biologie dítěte Autor : Jirka Stibor Obrázky převzaty z knihy: Machová Jitka : Biologie člověka pro učitele, Karolinum 2002 1.Růst a vývoj dítěte a jeho poruchy Růst = změna

Více

Ing. Zdeněk Vala, Ph.D.

Ing. Zdeněk Vala, Ph.D. Ing. Zdeněk Vala, Ph.D. v chovech je dána zákonem o veterinární péči a jeho prováděcími vyhláškami povinnost chovatele (myslivce) ohlásit podezření z onemocnění zvířat dále je nutné dodržovat ochranná

Více

POHLAVNÍ NEMOCI. od A do Z. základní informace 4. SVAZEK EDICE PREVENCE ČSAP

POHLAVNÍ NEMOCI. od A do Z. základní informace 4. SVAZEK EDICE PREVENCE ČSAP POHLAVNÍ NEMOCI od A do Z základní informace 4. SVAZEK EDICE PREVENCE ČSAP ČSAP 2006 Česká společnost AIDS pomoc Autoři: Vladimír Ondris Miroslav Hlavatý Recenze: Doc. MUDr. Marie Staňková, CSc. MUDr.

Více

ING. HANA BLÁHOVÁ 1 ÚVOD 3 1 PARAZITI 5

ING. HANA BLÁHOVÁ 1 ÚVOD 3 1 PARAZITI 5 ING. HANA BLÁHOVÁ Ing. Hana Bláhová se věnuje detoxikační medicíně přes deset let a o parazitech toho ví opravdu hodně. Přednáší na témata Jak nám škodí paraziti, kde uvádí souvislost parazitární zátěže

Více

Nemoci prasat 1. Protinákazová opatření, prostředí, zoohygiena 2. Virová onemocnění prasat 2.1. Chřipka (SI- Swine influenza) 2.1.1.

Nemoci prasat 1. Protinákazová opatření, prostředí, zoohygiena 2. Virová onemocnění prasat 2.1. Chřipka (SI- Swine influenza) 2.1.1. Nemoci prasat jsou nebezpečným fenoménem, který významně ovlivňuje užitkovost hospodářských zvířat/prasat, resp. ekonomiku jejich produkce zvláště v období - globalizace světa (bezbarieová prostupnost

Více

Neúrazové náhlé příhody u dětí

Neúrazové náhlé příhody u dětí Neúrazové náhlé příhody u dětí Náhlé příhody břišní NPB jsou akutní chirurgická onemocnění, která svou závažností a rychlým průběhem ohrožují život nemocného. Proto je velmi důležité jejich včasné rozpoznání

Více

ONEMOCNĚNÍ OVCÍ ORGÁNOVÉ NEMOCI... 1 VYPADÁVÁNÍ SRSTI... 1 AKUTNÍ NADMUTÍ /TYMPANIA RUMUNIS ACUTA/... 1

ONEMOCNĚNÍ OVCÍ ORGÁNOVÉ NEMOCI... 1 VYPADÁVÁNÍ SRSTI... 1 AKUTNÍ NADMUTÍ /TYMPANIA RUMUNIS ACUTA/... 1 ONEMOCNĚNÍ OVCÍ OBSAH ORGÁNOVÉ NEMOCI... 1 VYPADÁVÁNÍ SRSTI... 1 AKUTNÍ NADMUTÍ /TYMPANIA RUMUNIS ACUTA/... 1 NAKAŽLIVÉ KULHÁNÍ /NAKAŽLIVÁ HNILOBA PAZNEHTŮ/... 3 GANGRENÓZNÍ MASTITIDA... 4 ACIDÓZA BACHOROVÉHO

Více

Veterinární problematika chovu hrabavých

Veterinární problematika chovu hrabavých Veterinární problematika chovu hrabavých Pravidla prevence onemocnění Veterinární prohlídka před nebo po nákupu Karanténa po nákupu, výstavách, burzách ze známých bezpečných zdrojů min. 30 dní; z neznámých

Více

Úvod do oborů. Mikrobiologie studuje vlastnosti a funkce mikroorganismů ve vztahu k člověku. Podílí se na diagnostice infekčních onemocnění.

Úvod do oborů. Mikrobiologie studuje vlastnosti a funkce mikroorganismů ve vztahu k člověku. Podílí se na diagnostice infekčních onemocnění. Úvod do oborů Mikrobiologie studuje vlastnosti a funkce mikroorganismů ve vztahu k člověku. Podílí se na diagnostice infekčních onemocnění. Imunologie je poměrně mladý lékařský vědní obor, který se zpočátku

Více

VETERINA. Autor: Veronika Koubalová. V následujících řádcích se dozvíte něco o péči, základních nemocech, vakcinaci...

VETERINA. Autor: Veronika Koubalová. V následujících řádcích se dozvíte něco o péči, základních nemocech, vakcinaci... VETERINA Autor: Veronika Koubalová V následujících řádcích se dozvíte něco o péči, základních nemocech, vakcinaci... Pořízení štěněte Vyvarujte se pořízení štěněte na různých trzích, burzách, přes,,divné,,

Více

Infekce dýchacích cest (OD)

Infekce dýchacích cest (OD) OTÁZKY Z INFEKTOLOGIE, vypracovali Šárka Bohoňková, Dagmar Mocná, Markéta Lorenzová, Tereza Koňasová, Petr Grenar, Martina Panešová, 3.LF 2012 Infekce dýchacích cest (OD) 1. Chřipka: význam onemocnění

Více

ZDRAVOTNÍ TIPY PRO CESTOVATELE. Tyto rady Vám přináší Vaše centra

ZDRAVOTNÍ TIPY PRO CESTOVATELE. Tyto rady Vám přináší Vaše centra ZDRAVOTNÍ TIPY PRO CESTOVATELE Tyto rady Vám přináší Vaše centra Očkování a cestovní medicíny Avenier. Uvnitř brožury naleznete KONZULTAČNÍ KARTU pro bezplatnou konzultaci zdravotních rizik pro cestovatele.

Více

Informovanost vysokoškolské mládeže o zdravotních rizicích spojených s pobytem v zahraničí, znalosti a využívání možností prevence

Informovanost vysokoškolské mládeže o zdravotních rizicích spojených s pobytem v zahraničí, znalosti a využívání možností prevence Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Zdravotně sociální fakulta Informovanost vysokoškolské mládeže o zdravotních rizicích spojených s pobytem v zahraničí, znalosti a využívání možností prevence

Více

Šíření některých chorob v rámci globalizace

Šíření některých chorob v rámci globalizace Gymnázium Jana Nerudy Závěrečná práce studentského projektu Šíření některých chorob v rámci globalizace Evropský sociální fond Praha a EU Investujeme do vaší budoucnosti 2014 Karolína Peterková Kristýna

Více

Působení mikroorganizmů na vývoj plodu.

Působení mikroorganizmů na vývoj plodu. Projekt primární prevence vrozených vývojových vad Působení mikroorganizmů na vývoj plodu. Každá těhotná žena je v průběhu gravidity vystavena působení choroboplodných zárodků, či už běžných (rýma, zánět

Více

Prevence pohlavně přenosných onemocnění a metody antikoncepce. Edukační materiál pro pedagogy sexuální výchovy základních škol

Prevence pohlavně přenosných onemocnění a metody antikoncepce. Edukační materiál pro pedagogy sexuální výchovy základních škol Prevence pohlavně přenosných onemocnění a metody antikoncepce Edukační materiál pro pedagogy sexuální výchovy základních škol Číţková Petra 2011 OBSAH ÚVOD... 3 1 Anatomie pohlavních orgánů... 4 1.1 Anatomie

Více

Česká zemědělská univerzita v Praze

Česká zemědělská univerzita v Praze Česká zemědělská univerzita v Praze Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů Katedra obecné zootechniky a etologie ZDRAVOTNÍ PORUCHY MORČAT A MOŽNOSTI JEJICH PREVENCE Vedoucí bakalářské

Více

Nomenklatura česká i latinská vychází zejména z webu www.biolib.cz.

Nomenklatura česká i latinská vychází zejména z webu www.biolib.cz. 1 Obsah Slovo úvodem... 4 Hlavní domény života... 5 Systematika eukaryot... 8 Molekulární fylogenetika... 14 1. Viry, viroidy, priony a další nebuněčné částice... 18 2. Bakterie... 23 3. Sinice... 32

Více

Terapie Metronidazol, Niridazol, Chlorochin, Dehydroemetin (5 7 dní 750 3tab. 3Xdenně).

Terapie Metronidazol, Niridazol, Chlorochin, Dehydroemetin (5 7 dní 750 3tab. 3Xdenně). PARAZITOLOGIE KTERÁ SE DĚLÍ NA: Prvoky a Červy. PATOGENNÍ PRVOCI: Sem patří: améby trichomonády kokcidie leismanie trypanozomy bičíkovci Améby: Entaméba histolytika nákaza nejčastěji alimen. Cestou + endolimax

Více

POHLAVNÍ ONEMOCNĚNÍ A JEJICH PROJEVY NA KŮŽI

POHLAVNÍ ONEMOCNĚNÍ A JEJICH PROJEVY NA KŮŽI POHLAVNÍ ONEMOCNĚNÍ A JEJICH PROJEVY NA KŮŽI onemocnění přenášené z člověka na člověka přímým kontaktem (nejčastěji pohlavním stykem) KAPAVKA ( GONORRHOEA) nejrozšířenější pohlavní onemocnění původcem

Více

Vážená pacientko, vážený paciente,

Vážená pacientko, vážený paciente, Vážená pacientko, vážený paciente, do rukou se vám dostává souhrn informací, které se týkají léčby kolorektálního karcinomu a jejích nežádoucích účinků. Připravila je pro vás přední česká onkoložka paní

Více

Technická univerzita v Liberci

Technická univerzita v Liberci Technická univerzita v Liberci FAKULTA PŘÍRODOVĚDNĚ-HUMANITNÍ A PEDAGOGICKÁ Katedra: Studijní obor (kombinace) Geografie ZE -TV ŽIVOTNÍ ÚROVEN, EPIDEMIE A HYGIENICKÉ PROBLÉMY VE SVĚTOVÉM MĚŘÍTKU STANDARD

Více