U následujících nákaz je pro šíření rozhodující výskyt původce ve stolici nemocného/nosiče fekálně-orální přenos

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "U následujících nákaz je pro šíření rozhodující výskyt původce ve stolici nemocného/nosiče fekálně-orální přenos"

Transkript

1 1 NĚKTERÉ INFEKČNÍ NEMOCI jsou roztříděny dle typické, převažující brány infekce původce se však může dostat do organizmu i jinou než převažující cestou (např. v případě většiny nemocí šířených vzdušnou cestou vyvolá původce nemoc i vstupem sliznicí trávícího ústrojí) Alimentární nákazy vstup sliznice trávícího ústrojí otravy potravinami otrava toxinem bakterie stafylokok (častá) termostabilní z hnisavých ran na rukou personálu ink.doba: 2-4 h masivní zvracení, průjem, bolesti, bez horečky, krátký průběh otrava toxinem bakterie bac. cereus bacil a jeho spory půda, prach -> rýže, těstoviny spory přežijí var pomnoží se v potravině nepředvářet rýži apod.! ink.doba: 1-5 dní zvracení nebo průjem, bez horečky, krátký průběh otrava toxinem bakterie clostridium botulinum (botulizmus) termolabilní (100 st. 10 min.) clostridium v půdě (spory) nedostatečně tepelně upravená zelenina či maso (konzervy) ink.doba: 1-3 dny zvracení, suchost v ústech, dvojité vidění, poruchy řeči, dechový útlum, zástava srdce léčba výplach žaludku, aktivní uhlí, podání antitoxinu závažné onemocnění další možný vznik rána infikovaná sporami clostridia po vzklíčení spor a pomnožení bakterie začne produkovat toxin otrava toxinem cyanobakterií sinice vodní květ kontaminace vodních ploch termostabilní 1-2 dcl vody ink. doba: cca 1 h průjmy, zvracení; kožní projevy, zánět spojivek U následujících nákaz je pro šíření rozhodující výskyt původce ve stolici nemocného/nosiče fekálně-orální přenos salmonelozy původce: bakterie - salmonelly zdroj: salmonely se nacházejí v mase (drůbežím), vejcích, zmrzlinách, popř. voda. Přežívají i měsíce. přenos: nedostatečná tepelná úprava ke vzniku nemoci je nutné pomnožení ink.doba: 8-36 h zvracení, průjmy, bolesti břicha, horečka u oslabených jedinců nebezpečí z dehydratace

2 2 břišní tyfus původce: salmonella typhi zdroj: nemocný člověk nebo bacilonosič přenos: kontaminovaná potrava, voda nedostatky rozvodu vody či odpadů ink.doba: 7-14 dní průběh: bolesti hlavy, schvácenost, trvalá horečka, průjem či zácpa, růžová vyrážka na břiše (50%) celoživotní imunita, očkování vytváří krátkodobou imunitu závažné onemocnění bacilární úplavice (dyzenterie) původce: bakterie - shigelly zdroj: nemocný člověk přenos: kontaminovaná potrava, voda, ale také (na rozdíl od salmoneloz) stykem s nemocným prudce nakažlivé onemocnění ink.doba:: 1-5 dnů úporné průjmy (dehydratace!) příp.s hlenem a krví, zvracení, bolesti břicha u nás často probíhá mírně epidemiologicky závažné cholera původce: bakterie - vibrio cholerae, vyskytuje se endemicky (voda) zdroj: nemocný člověk přenos: přímý i nepřímý styk s nemocným, kontaminovaná potrava, voda ink.doba: 1-5 dnů úporné průjmy (dehydratace!) závažné onemocnění, dříve obávané epidemie v Evropě, dnes endemický výskyt výjimečně epidemie (např Peru 300 tis.případů) očkování krátkodobá imunita běžná průjmová onemocnění původce: různé mikroorganizmy vznikají např. při jejich přemnožení horečka se nemusí dostavit průběh zpravidla krátky virový zánět jater (hepatitida) typu A ( infekční žloutenka ) původce: virus hepatitidy A zdroj: nemocný člověk přenos: kontaminované potraviny a voda ink.doba: 2-6 týdnů infekčnost 2 t před a 4t po začátku onemocnění zpočátku mírné teploty, únava, nevolnost, manifestuje se tmavou močí, světlou stolicí a v 50% zežloutnutím očního bělma vice než 50% však probíhá bezpříznakově doživotní imunita, očkování dlouhodobá imunita závažné onemocnění možné trvalé poškození jater další typy hepatitid (B, C) se přenáší jen přímým stykem viz dále dětská obrna (poliomyelitida) původce: virus poliovirus zdroj: nemocný člověk přenos: kontaminovaná voda, potraviny, předměty, na počátku též kapénková infekce (virus se vyskytuje v hrdle, stolici, krvi)

3 3 inkubační doba: 1-2 týdny většinou (95%) bezpříznakový průběh, zbytek lehký - chřipkové příznaky. V 1% proniká virus do CNS rozvíjejí se obrny s celoživotními následky onemocnění zanechává imunitu v ČR povinné očkování nákazy parazity roup dětský (enterobius, oxyuris) enterobioza = nejčastější parazitární nákaza u nás vnímavost především děti, ale vyskytuje se i u dospělých červ jeho výhradním hostitelem je člověk zdroj: člověk vylučující se stolicí vajíčka roupa (setiny mm) přenos: kontaminovaná potrava, voda, styk (přímý i nepřímý) s nemocným (i autoinfekce) po pozření se ve střevě z vajíčka vylíhne červ (5-10mm), žije v tenkém střevě samička v okolí řitního otvoru klade vajíčka večer, v noci vajíčka se objeví po cca 5-8 týdnech od infekce vajíčka zrají na vzduchu 6h (možnost autoinfekce), kontaminují prádlo, potravu, přenášejí se v prachu (suchý úklid!), při škrábání se dostávají za nehty průběh: jediným projevem (kromě nálezu roupů ve stolici) je úporné svědění v okolí řiti, příp. průjem, únava, nespavost onemocnění spíše nepříjemné než nebezpečné (výjimečně - u žen vnikají roupy do rodidel nebo močové trubice) vajíčka odolávají běžným úklidovým prostředkům nutno užít dezinfekční přípr., hubí je suché teplo škrkavka dětská (askaris) askaridioza vnímavost především děti, ale vyskytuje se i u dospělých červ jeho hostitelem je člověk, ale i domácí zvířata (pes, kočka) endemický výskyt zdroj: člověk nebo zvíře vylučující se stolicí vajíčka škrkavky (setiny mm) přenos: kontaminovaná potrava (zelenina hnojení!), exkrementy, kontaminovaná půda vajíčko zraje d ve vnějším prostředí (proto se nelze nakazit stykem) vyvine se v něm larva infekční vajíčko. Při teplotě pod 12st a nad 38st se larva nevyvíjí, vajíčko vydrží 5 let, ničí je teplota pod 30 nebo nad 50st.C a silnější dezinfekční prostředky. ve střevě larva pronikne stěnou do krevního oběhu do plic cca po11dnech je ve sputu, vykašláním a polknutím se dostává zpět do trávícího traktu a ve střevě po cca 6-10 týdnech dorůstá v dospělou škrkavku (10-30 cm). Přijímá živiny a samička uvolňuje vajíčka ve stolici se objeví cca po 70 dnech od vstupu nákazy. průběh: plicní příznaky dle počtu larev od nevýrazných projevů (únava) až po horečku 40 st., krátkodechost, bolest na prsou střevní příznaky dle masivnosti nákazy vylučují toxické látky, odebírají živiny, při větším výskytu i neprůchodnost střevní, mohou vlézat do žlučovodu a vývodu slinivky. V noci mohou vylézat zpět žaludkem. Poškozují sliznici střevní. tasemnice (taenia) červ jeho životní cyklus probíhá na mezihostiteli (larvální stádium) - prase, skot, člověk - nakazí se pozřením vajíček (cysticerkoza). Larva vytváří boubel (cysticerkus).

4 4 definitivním hostiteli (dospělá tasemnice) člověk nakazí se pozřením boubele (taenioza). Tasemnice žije v tenkém střevě, vajíčka odcházejí se stolicí a dostávají se tak na mezihostitele tím se cyklus uzavírá. cysticerkoza zdroj: hostitel vepř nebo člověk vylučující se stolicí vajíčka tasemnice (setiny mm) přenos: kontaminovaná potrava (zelenina - hnojení!, mouchy) vajíčka - odolná proti nepříznivým vlivům (mráz i sucho) v půdě několik let. Hubí je teplota nad 50st.C a UV záření ve střevě se vylíhne larva (setiny mm), stěnou střevní do krve roznesena do svalů či různých orgánů (srdce, oko, mozek) larva vytváří boubel (řádu cm), do 3-6 let odumře, ztukovatí/zvápenatí průběh dle umístění boubele závažné: oko, mozek - boubel způsobuje útlak, příp.zánět (mozková cysticerkoza fatální v 50%). Ostatní případy v podstatě bezpříznakově. taenioza zdroj: mezihostitel (vepř, skot) přenos: potravina obsahující boubel (polo)syrové maso boubel ničí teplota nad 50 st.c ve střevě se z boubele vyvine za cca 10 týdnů dospělá tasemnice (několik metrů), čerpá živiny povrchem těla, uvolňuje články s vajíčky odcházejí se stolicí ve stolici se vajíčka objeví od cca 2 měs po pozření boubele průběh: většinou bezpříznakově, mírné zažívací potíže, příp. slabost, úbytek hmotnosti, zvýšená chuť k jídlu Nákazy šířené vzdušnou cestou vstup sliznice dýchacího ústrojí streptokoková angina původce: bakterie - streptokokus zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta (kapénky), přímý i nepřímý styk inkubační doba: 1-5 dnů průběh: zánět mandlí, horečka, zduření podčelist.uzlin, kašel. Možné komplikace revmatická horečka. spála původce: viz streptoková angina zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta, přímý i nepřímý styk prudce nakažlivé onemocnění inkubační doba: 1-5 dnů průběh: může začít jako angina (zánět mandlí), celkové onemocnění doprovázené celotělovou vyrážkou. Možné komplikace postižení srdečního svalu.

5 5 spalničky původce: virus - morbillivirus zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta (kapénky), přímý styk prudce nakažlivé onemocnění inkubační doba: dnů průběh:horečka, kašel, rýma, zánět spojivek, bělavé tečky na dásních, vyrážka (počíná v záhlaví, pak na celé tělo, narozd.od pl.neštovic nejsou puchýřky), vždy probíhá zjevně. Nebezpečné hlavně v prvním roce života. v ČR povinné očkování zarděnky původce: virus - rubivirus zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta inkubační doba: 2-3 týdny, na jaře epidemický výskyt průběh: kašel, rýma, pak skvrnitá vyrážka (začíná za ušima a v obličeji), zduření uzlin (krční a šíjové). Častý bezpříznakový průběh. nebezpečné pro vyvíjející se plod (v prvních 3 měs.) v ČR povinné očkování plané neštovice původce: virus varicella-zoster zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušnou cestou (kapénky, prach ze zaschlých krust), přímým stykem (puchýřky jsou infekční) prudce nakažlivé ink. doba: d průběh: horečka, únava, pak typická svědivá vyrážka z obličeje na trup (skvrnky -> zasychající puchýřky). Těžší průběh u novorozenců a pak u dospívajících a dospělých. Možné komplikace vzácně: progresivní průběh postižených dalších orgánů i CNS. zanechává trvalou imunitu, ale virus může latentně zůstávat v organizmu, při oslabení se projeví jako tzv. pásový opar virus se šíří podle nervů pravé neštovice celosvětově eradikováno od r.1977 se nevyskytuje původce: virus varioly zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušnou cestou (kapénky, prach ze zaschlých krust)), přímým stykem prudce nakažlivé ink.doba: d průběh: obávané epidemie, úmrtnost přes 50%. vysoká horečka, charakteristická vyrážka po celém těle neštovice, hojily se jizvou zdroj další infekce zanechávalo trvalou imunitu zlikvidováno plošným očkováním epidemický zánět příušních žláz (příušnice, parotitida) původce: virus paramyxovirus zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušnou cestou (kapénky), virus se též vylučuje močí infekciozita: 5d před a 10d po začátku onem. ink.doba: 2-3 týdny

6 6 průběh: horečka, zduření příušních/podčelistních žláz, častý bezpříznakové. Možné komplikace zánět varlat/vaječníků, zánět mozku v ČR povinné očkování záškrt (difterická angina) původce: bakterie - corynebakterie zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušnou cestou (kapénky) ink.doba: 1-12 d průběh: jde o otravu toxinem bakterie horečka, zánět mandlí, zduření podčelist.uzlin, otok mandlí neléčeno může vést až k zadušení. Může dojít ke komplikacím zánět srdečního svalu, ledvin. Podává se antitoxin. nákaza původcem může probíhat dle místa vniku např. kožní, ranná infekce apod. jde o závažné onemocnění s vysokou úmrtností epidemický výskyt možné nosičství léčí se antibiotiky v ČR povinné očkování chřipka původce: virus chřipky (řada kmenů, velká proměnlivost) přenos: vzdušná cesta (kapénky) prudce nakažlivé ink.doba: 2-3 d průběh: horečka, bolesti svalů, hlavy, rýma, kašel. Možné komplikace zánět plic, středního ucha, druhotná bakteriální invaze (rozrušené sliznice!) epidemický výskyt opatření (izolace doma nebo v nemocnici) v pandemii zemřelo 30 mil. osob očkování variabilita viru -> problematické akutní onemocnění horních cest dýchacích původce: celá řada jiných než chřipkových virů, ojediněle bakterie zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta (kapénky) ink.doba: jednotlivé dny průběh: tzv. chřipkové příznaky infekční mononukleoza původce: virus (Epsteina-Barrové) zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta (kapénky), přímý styk ( nemoc z líbání ), šíří se v kolektivech ink.doba: 1-3 t průběh: počíná jako angina, výraznější zduření podčelist.uzlin, postižení jater (u 1/10 zežloutnutí bělma), někdy chronický průběh onemocní hlavně lidé do 25(30) let, zanechává imunitu, očkování neexistuje meningoková nákazy původce: bakterie meningokok zdroj: nemocný člověk, nosič u 15% zdravé populace přenos: vzdušná cesta (kapénky) soubor onemocnění od zánětu horních cest dýchacích až po zánět mozkových blan a mozku

7 7 ink.doba: 2-10 dnů průběh: zánět horních cest dýchacích někdy (oslabení?) přejde zánět na mozkové pleny příp. se vyvine až zánět mozku.toxin může také způsobit selhání ledvin, dechu, celková sepse. Závažný stav často smrtící. kolektivy s horší hygienou (internáty, kasárna), u nás ohroženi zvláště mladiství a děti existuje očkovací látka TBC původce: bakterie mykobakterium zdroj: nemocný člověk, zvíře přenos: vzdušná cesta (u plicní TBC), kontaminované potraviny, přímý a nepřímý styk. v případě tuberkulozního skotu zejm. nepasterované mléko ink.doba: 6 týdnů průběh: zpočátku bezpříznaků, chřipkové příznaky primární ložiska v plicích TBC plic. Infekce se může sekundárně šířit do dalších orgánů (kůže, kosti, ledviny, CNS, ). bakterie může v organizmu setrvat i desítky let. pandemický charakter, 2mld infikováno, ročně cca 8 mil.nově onemocní, 3 mil.umírá v ČR povinné očkování Nákazy přenášené členovci (transmisivní nákazy) vstup kůže (cévní řečiště) Tyto nákazy mají endemický výskyt rezervoárem jsou infikovaná zvířata ve vymezených oblastech klíšťový zánět mozku původce: virus (arbovirus) zdroj: drobní hlodavci přenos: klíště infikované sáním na zdroji nakazí při sání krve člověka ink.doba: 7-14 d průběh: chřipkové příznaky, pak zvracení, bolest hlavy, poruchy rovnováhy, poruchy vědomí závažné onemocnění existuje očkovací látka Lymeská borelioza původce: bakterie - borelie zdroj: drobní hlodavci přenos: klíště infikované sáním na zdroji nakazí při sání krve člověka ink.doba: 1-2 týdny průběh: zarudnutí okolí vpichu, zvětšení uzlin, chřipkové příznaky, později rozšíření borelií krevní cestou zánět srdce, klubů, CNS, možné trvalé následky tularemie původce: bakterie francisella zdroj: drobní hlodavci (především zajíci, myši ), také srnci, lišky, divocí ptáci přenos: klíště/ovád infikované sáním na zdroji nakazí při sání krve člověka voda kontaminovaná močí zdroje

8 8 styk se zdrojem (stahování kůže, kuchyňské práce) plicní forma - vzdušná cesta zvířený prach (seno, obilí, cukrovka) infikované původcem ink.doba: 3 dny průběh: dle vstupu infekce kůží: místo vpichu či oděrka - vřed, zduření/hnisání mízních uzlin trávící trakt, plicní forma hnisavé procesy, zánět plic dále: náhle vysoká horečka, bolesti svalů očkují se rizikové skupiny malarie původce: prvok - plasmodium zdroj: komár přenos: prvok (řádu tisícin mm) dokončí svůj vývoj v samici komára Anophela, který nakazí při sání krve člověka ink.doba: 1-2 týdny (nebo i měsíce) průběh: prvok se množí v červených krvinkách nebo játrech. Chřipkové příznaky, nevolnost, pak malarický záchvat mrazení, třesavka (15 min), vysoká horečka (2-6 h), cyklicky se opakují. Komplikace - může dojít k poškození ledvin, anemii, otoku plic, jater (žloutenka, tmavá moč), často smrtelné očkování neexistuje pobyt v tropech pod clonou antimalarik skvrnitý tyfus (skvrnivka) původce: riketsie zdroj: nemocný člověk (výjimečně poletucha) přenos: veš šatní se infikuje sáním na zdroji a při sání infikuje dalšího člověka, kromě toho její výměty obsahují původce a škrábající se infikuje ink. doba: průběh: náhle vysoká horečka (trvá 8-10 d), bolesti hlavy, nechutenství, pak skvrnitá vyrážka na těle. Závažné onemocnění v epidemiích smrtnost 60%. Komplikace krvácení do mozku, postižení srdce šíří se dobře ve špatných hygien.a stísněných podmínkách (války, chudinské čtvrti) mor dýmějový a plicní původce: bakterie yersinie (pasteurella) zdroj: drobní hlodavci přenos: blecha po smrti hlodavce infikuje sáním člověka, při epidemii pak blechy šíří původce i mezi lidmy plicní forma - vzdušnou cestou prudce nakažlivé onemocnění šíří se i nepřímým stykem s nemocným, kontaminovanými potravinami v minulosti obávané epidemie (smrtnost u plicní formy 90%, do 48h), dnes se vyskytuje endemicky (Asie, sev. Afrika, Texas, Kalifornie), v devadesátých letech epidemie v Indii ink. doba: 2-3 dny (plicní), 2-5 dnů (dýmějový) průběh: únava, bolesti hlavy, vysoká horečka, kašel. Infekce se šíří do mízních uzlin zduření a provalení - tzv. bubonická (dýmějová) forma, pokračuje celkovou sepsí. Při průniku do plic kašel - vykašlávání původce šíření vzdušnou cestou u postižených vzniká plicní forma (mimořádně závažný stav). očkování zanechává přechodnou imunitu (při cestách do endem.oblastí)

9 9 Nákazy kůže a zevních sliznic (kontaktní nákazy) vstup poraněná kůže a sliznice tetanus (strnutí šíje) původce: bakterie (clostridium tetani) zdroj: spory původce v půdě, hnoji přenos: hluboké rány, zhmožděniny infikované sporami ink. doba: 7-14 d průběh: spora vzklíčí a původce produkuje toxin - dostává se do krve a do CNS. Onemocnění probíhá jako otrava toxinem. Křeče nejprve žvýkacích a šíjových svalů, zástava dýchání a oběhu (za plného vědomí), smrt. v ČR povinné očkování pohlavní (venerické) nákazy šíří se převážně pohlavním stykem tj. sliznicí pohlavního ústrojí syfilis (lues, příjice) původce: bakterie treponema zdroj: nemocný člověk v I.,II. stadiu nemoci - původce v ejakulátu, poševním sekretu, krvi a slinách. přenos: přímý styk těsný tělesný kontakt, především pohlavní, z matky na plod. ink.doba: 3 t průběh: I.stadium: bezbolestný tvrdý vřídek v místě vstupu infekce (pohl. orgány, ústní dutina atd.) II.stadium: malátnost, zduření uzlin, typický raš na trupu, ploskách dlaní a nohou, povlaky na sliznici ústní, výrustky na rozhraní kůže/sliznice vysoká nakažlivost III.stadium: po několika letech latence přichází (u 30%) závažné poškození CNS (progresivní paralyza), kardiovaskulárního syst.(výduť aorty), jater, kostí zanechává většinou imunitu gonorhea (kapavka) původce: bakterie gonokok zdroj: nemocný člověk přenos: přímý styk s nemocným, především pohlavní. Děti v domácnostech s nízkou hygienou, infekce očí může (u novorozenců) vést ke slepotě. Původce v hnisavém výtoku z postiž.sliznice, v poševním sekretu, v ejakulátu ink.doba 2-4 d průběh: dle místa vstupu infekce akutní zánět močové trubice (u mužů), děložního čípku (u žen), doprovázený výtokem (u žen nemusí být alarmující nebezpečí chronicity zdroj infekce) zánět sliznice konečníku zánět horních cest dýchacích (orální sex.styk!) příp. i zánět mandlí podobný angíně komplikace: sterilita, rozšíření infekce do uzlin, záněty velkých kloubů, zánět srdečního svalu AIDS (syndrom získaného selhání imunity) původce: virus HIV lidského imunodeficientu

10 10 zdroj: nemocný člověk, původce ve všech tělesných sekretech přenos: přímým stykem s nemocným, především pohlavním, společné užívání jehel, přenos krví (krvácivá zranění!) a krevními deriváty, dále z matky na plod. ink. doba: 6 měs 12 let infekciozita: od vstupu a pomnožení infekce až do smrti průběh: virus poškozuje v rostoucí míře funkci imunitního systému a otvírá tak organizmus nemocného tzv. oportunním infekcím, které by jinak byly zvládnuty. Onemocnění je vždy smrtelné. I.stadium akutní infekce nespecifické chřipkové příznaky, teploty II.stadium latence i několik let III.stadium plně rozvinutý AIDS imunitní systém silně oslaben nástup oportunních infekcí (záněty plic různé etiologie, jinak vzácné rakovinné bujení, různé parazitární, bakteriální, plísňové onemocnění), nedojde-li v tomto stadiu k úmrtí: IV.stadium postižení CNS očkovací látka zatím neexistuje virový zánět jater (hepatitida) typu B (dříve sérová žloutenka ) původce: virus hepatitidy B zdroj: nemocný člověk, původce ve všech tělesných sekretech přenos: přímým stykem s nemocným, především pohlavním, společné užívání jehel (narkomani!), nedostatečná sterilita nástrojů ve zdravotnictví, tetováž, přenos krví (krvácivá zranění!) a krevními deriváty, dále z matky na plod. ink.doba: 1-6 měs. průběh jako u hepatitidy A cca 10% přechází do chronického stadia závažné onemocnění možné trvalé poškození jater v ČR povinné očkování svrab (scabies) původce: parazit roztoč zákožka svrabová zdroj: nemocný člověk, výjimečně zvíře přenos: přímým i nepřímým stykem s nemocným (ložní prádlo, hotely, noclehárny, výjimečně tráva/písek na koupalištích). Mimo hostitele vydrží jen 2-3 dny přerušení infekce nepoužíváním předmětů. onemocnění se šíří ve špatných hygienických podmínkách ink.doba: 1-3 týdny průběh: samička zákožky (cca 0,4 mm) večer a v noci prokusuje v kůži chodbičky a klade vajíčka, což je doprovázeno prudkým svěděním. Vyhledává měkkou kůži (mezi prsty rukou, podpaždí, dvorce bradavek (u žen), předkožka (u mužů), kolem pupku a na stehnech. Nejméně záda, ne v obličeji. Škrábání zanáší do kůže další infekce. plísňová onemocnění (mykozy) původci: příslušníci kmene hub a plísní napadají především povrch těla, výjimečně i vnitřní orgány (plíce) při nádorových bujeních či AIDS dermatofytozy postihují kůži, vlasy, nehty zdroj: půda, zvíře, nemocný člověk přenos: přímý i nepřímý styk (umývárny!) ink.doba nelze určit

11 11 průběh: šupinatění kůže vlhké (zarudlé, macerované) nebo suché (moučnaté, bolestivé), drobné svědivé puchýřky. Prostory mezi prsty, vnitřní plochy dlaní, klenba nožní, genitálie. Jde o dosti úporná onemocnění. aspergiloza postihuje dýchací ústrojí zdroj: zbytky rostlin, obilí, potraviny, na nichž aspergilový kmen žije přenos: vzdušná cesta průběh: houby vytváření kolonie v dýchacím ústrojů, příznaky připomínají zápal plic Nákazy přenosné ze zvířat na lidi (antropozoonozy) rezervoárem jsou zvířata zpravidla volně žijící v přírodě, nákaza se přenese na člověka přímo od nich, nebo prostřednictvím hospodářských či domácích zvířat. vzteklina (lyssa, rabies) původce: virus vztekliny zdroj: nemocné zvíře (liška, pes, kočka, ale infikováno může být každé teplokrevné), původce ve slinách přenos: kousnutím/klovnutím nebo kontaminací kožních oděrek slinami (manipulace s uhynulým zvířetem). Zcela výjimečně aerosolem (američtí netopýři) ink.doba: 15 dnů -6 měs. infekciozita virus se ve slinách objeví ještě před prvními příznaky průběh: virus se šíří podél nervů do CNS. Zpočátku deprese, bolesti hlavy, závratě, teplota, pak stadium neklidu, křečí, slinění, pocení. Křeče postihují polykací svaly strach z napití. Dále obrny, zástava srdce a dechu. Nemoc končí vždy smrtí (2-10 dnů). u zvířat se objevuje střídání apatie a zuřivosti. pozor na zvířata, která ztratila plachost jedinou ochranou je očkování nutno zahájit před propuknutím choroby (1882 L.Pasteur) preventivní očkování jen rizikové skupiny provádí se očkování zvířat toxoplasmosa původce: prvok toxoplasma gondii jeho životní cyklus probíhá na mezihostiteli každý teplokrevný živočich (prase, skot, králík, člověk) nakazí se pozřením tzv.oocysty (setiny mm) z výkalů kočkovité šelmy. Ve střevě se vytvoří tzv.sporozoit (tisíciny mm), proniká do krevního oběhu a usídlí se v oku, mozku, svalstvu intenzivně se množí a je původcem onemocnění toxoplasmosou u člověka (viz dále) produkuje tzv. toxotoxin. definitivním hostiteli kočkovitá šelma nakazí se pozřením oocysty jiné kočky nebo sporozoitu pozřením mezihostitele. V jejím tenkém střevě se cyklus prvoka dokončí a ve stolici se objeví oocysty. přenos: člověk se nakazí: pozřením oocysty z výkalů kočky pozřením nedostatečně tepelně upraveného masa mezihostitele, vajec, nepasterovaného mléka prachem, aerosolem poraněnou kůží vrozená forma - z matky na plod (velmi závažné!) průběh: Získaná forma: většinou bezpříznakově. Dojde ke zduření mízních uzlin na krku, příp. i ostatních, zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, svalů. Výjimečně zánět jater, mozku, srdečního svalu.

12 12 Závažná je infekce vrozená může dojít k celé řadě vrozených vad (hydrocefalus) po překonání onemocnění se množení sporozoit v člověku zastaví (parazit dlouhodobě přežívá), při poklesu imunity (např. při AIDS) nemoc může znovu vzplanout onemocnění je rozšířeno po celém světě bruceloza (Bangova nemoc) původce: bakterie brucela zdroj: nemocné zvíře (prasata, skot, ovce, kozy) přenos: vstupní branou je poraněná kůže nebo trávící trakt - kontakt s nepasterovaným mlékem, masem nebo fekáliemi nemocného zvířete ink.doba: 5-21 dnů průběh: horečka, bolesti hlavy, kloubů, pocení, zduření mízních uzlin, může dojít k zánětu kloubů, mozku, varlat ohroženými skupinami pracovníci jatek, ošetřovatelé zvířat apod. v ČR očkování hovězího dobytka eradikováno, může být však zavlečeno ornitoza (ptačí nemoc) původce: bakterie chlamydie zdroj: nemocné zvíře (domácí i divocí ptáci, papoušci) přenos: nejčastěji vzdušná cesta prach z trusu, nebo přímý styk při krmení nebo zpracování (původce je i v hlenu z nozder) ink.doba: 7-14 dnů průběh: nespecifické příznaky chřipkového typu, zvracení, průjem, může vést k zánětu plic, srdečního svalu či jater. Neléčené je závažné, zvl. u osob nad 50 let. q-horečka původce: coxiela (druh riketsie) zdroj: nemocné zvíře (skot, ovce, kozy) přenos: vzdušnou cestou prach se ve stájích (zaschlá moč, výkaly), přímý styk se zvířetem, nebo nepřímý nepasterovaným mlékem. Prudce nakažlivé onem. ink.doba: 3-30 dnů průběh: většinou bezpříznakový nebo mírný. Vysoká horečka, bolesti hlavy, svalů, kašel (při vstupu vdechnutím), zvětšení jater. Chronická forma má špatnou prognozu (postižení jater, srdce). původce je vysoce odolný přežívá v půdě nakazí se domestifikovaná zvířata, onemocnění má globální výskyt, v ČR je ale vzácné může být zavlečeno (veterinární opatření!) snět slezinná (anthrax, uhlák) původce: bakterie bacil anthraxu zdroj: nemocné zvíře (býložravci). Původce se stolicí dostává do země (jeho spory jsou vysoce odolné (ničí se teplotou nad 100st.C) - zamoření luk trvá desítky let) a při pastvě se infikuje zdravý dobytek přenos: vzdušnou cestou (vdechnutím spor při práci s chlupy a kůží), oděrkami v kůži při styku se zvířetem (jatka, zprac.kůží), vzácně alimentárně (požitím masa, inf.vody) ink.doba: 1-5 dnů průběh: v místě vstupu vzniká vřed uprostřed zčernalý se zmodralým okolím, při vdechnutí zpoč. nevýrazný zánět plic, kašel (může přejít i ve vykašk.krve). Bacil však při množení produkuje toxin, který vyvolává zástavu srdce. Jde o závažné onemocnění. provádí se očkování zvířat. U lidí se očkují rizik. skupiny. dříve celosvětový výskyt (očkování!), dnes převážně Afrika, střední Asie, J.Amerika

Hygiena a školní zdravotnictví. Infekční onemocnění

Hygiena a školní zdravotnictví. Infekční onemocnění Hygiena a školní zdravotnictví Infekční onemocnění Základní pojmy Původci: bakterie, viry, červi (hlísti, hlístice), členovci Inkubační doba: interval od proniknutí původců nákazy do organismu po první

Více

VY_32_INOVACE_07_B_18.notebook. July 08, 2013

VY_32_INOVACE_07_B_18.notebook. July 08, 2013 1 Škola Autor Název Téma SOŠ a SOU Milevsko Mgr. Jaroslava Neumannová VY_32_INOVACE_07_B_18_ZDR Vzdušné nákazy Datum tvorby 6.5.2013 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0557III/2 Inovace a zkvalitněnívýuky

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Kód: Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu Imunita a infekční nemoci Anotace Pracovní list seznamuje žáka s druhy infekčních chorob a se způsoby jejich

Více

Obsah. IMUNOLOGIE... 57 1 Imunitní systém... 57 Anatomický a fyziologický základ imunitní odezvy... 57

Obsah. IMUNOLOGIE... 57 1 Imunitní systém... 57 Anatomický a fyziologický základ imunitní odezvy... 57 Obsah Předmluva... 13 Nejdůležitější pojmy používané v textu publikace... 14 MIKROBIOLOGIE... 23 Mikroorganismy a lidský organismus... 24 Třídy patogenních mikroorganismů... 25 A. Viry... 25 B. Bakterie...

Více

UKÁZKY Z VÝUKY LNÍ VÝCHOVY NA II. STUPNI ZŠZ. Téma: Pohlavní nemoci HIV / AIDS

UKÁZKY Z VÝUKY LNÍ VÝCHOVY NA II. STUPNI ZŠZ. Téma: Pohlavní nemoci HIV / AIDS UKÁZKY Z VÝUKY SEXUÁLN LNÍ VÝCHOVY NA II. STUPNI ZŠZ Téma: Pohlavní nemoci HIV / AIDS Ing.Eva Trynerová,, FZŠ Brdičkova, Praha 5 RVP ZV Vzdělávací oblast Člověk a zdraví je realizována s ohledem na věk

Více

NEBUNĚČNÁ ŽIVÁ HMOTA VIRY

NEBUNĚČNÁ ŽIVÁ HMOTA VIRY NEBUNĚČNÁ ŽIVÁ HMOTA VIRY Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje 11.3.2011 Mgr.Petra Siřínková Rozdělení živé přírody 1.nadříše.PROKARYOTA 1.říše:Nebuněční

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Téma / kapitola Mendelova 2. stupeň Základní Zdravověda

Více

Autor: Katka www.nasprtej.cz Téma: Bakterie Ročník: 2.

Autor: Katka www.nasprtej.cz Téma: Bakterie Ročník: 2. Baktérie - Doména - Jednobuněčné organismy - Je z prokaryotické buňky - Jsou vidět optickým mikroskopem 10-6 Prokaryotická buňka Obrázek 1: prokaryotická buňka DNA nukleoid (= jaderná hmota) o Nukleová

Více

Působení mikroorganizmů na vývoj plodu.

Působení mikroorganizmů na vývoj plodu. Projekt primární prevence vrozených vývojových vad Působení mikroorganizmů na vývoj plodu. Každá těhotná žena je v průběhu gravidity vystavena působení choroboplodných zárodků, či už běžných (rýma, zánět

Více

Informace pro obyvatelstvo

Informace pro obyvatelstvo PŘÍLOHA č. 2 Informace pro obyvatelstvo ANTRAX se v ČR běžně nevyskytuje, nebezpečí hrozí při úmyslném zneužití. Tři formy onemocnění: Kožní - nákaza poraněnou kůží - místo svědí, vzniká pupínek, pak puchýř,

Více

ANAMNESTICKÝ ZDRAVOTNÍ DOTAZNÍK

ANAMNESTICKÝ ZDRAVOTNÍ DOTAZNÍK ANAMNESTICKÝ ZDRAVOTNÍ DOTAZNÍK Pro účely preventivní sportovně-kardiologické prohlídky ve zdravotnickém zařízení ProCorde s.r.o. v Chomutově. Příjmení, jméno:............................... Rodné číslo:.....................

Více

Karanténa opatření zavedená z důvodů dalšího nešíření nákazy omezuje volnost pohybu jedince vystaveného kontaktu s nákazou

Karanténa opatření zavedená z důvodů dalšího nešíření nákazy omezuje volnost pohybu jedince vystaveného kontaktu s nákazou původ slova je odvozen z řeckých slov epi (nad, mezi) a démos (lid) a logos (slovo, věda, studium) studium toho, co je nad lidmi zakladatelem je považován řecký lékař Hippokratés. věda o vzniku a šíření

Více

Základy hygieny a epidemiologie CZ.1.07/1.3.44/02.0009

Základy hygieny a epidemiologie CZ.1.07/1.3.44/02.0009 Základy hygieny a epidemiologie CZ.1.07/1.3.44/02.0009 CZ.1.07/1.3.44/02.0009 Zdraví, je to nejcennější, co v životě máme, a chceme-li někomu popřát to nejlepší, přejeme mu co nejvíce zdraví. Většinou

Více

ALIMENTÁRNÍ PARAZITÁRNÍ NÁKAZY

ALIMENTÁRNÍ PARAZITÁRNÍ NÁKAZY ALIMENTÁRNÍ PARAZITÁRNÍ NÁKAZY Mgr. Aleš Peřina, Ph. D. Ústav preventivního lékařství LF MU aperina@med.muni.cz místnost 316 vizitkové URL: http://www.muni.cz/people/18452 Shrnutí Společným znakem parazitárních

Více

Člověk a příroda Biologie člověka Stavba a funkce lidského těla, 8.ročník. Žák si prohlubuje a získává informace o pohlavně přenosných nemocích.

Člověk a příroda Biologie člověka Stavba a funkce lidského těla, 8.ročník. Žák si prohlubuje a získává informace o pohlavně přenosných nemocích. VY_52_INOVACE_PCHA2_29_8A Vzdělávací oblast: Vzdělávací cíl: Kompetenční cíl: Autor: Člověk a příroda Biologie člověka Stavba a funkce lidského těla, 8.ročník Žák si prohlubuje a získává informace o pohlavně

Více

MODUL č. III. Epidemiologie a Hygiena

MODUL č. III. Epidemiologie a Hygiena MODUL č. III Epidemiologie a Hygiena Definice epidemiologie a rozdělení Definice: Epidemiologie je nauka o teoretických a praktických otázkách ochrany před chorobami (infekčními i neinfekčními). Rozdělení

Více

Strašák EBOLA TÝKÁ SE TAKÉ NÁS EVROPANY? Bc. Helena Marcinková

Strašák EBOLA TÝKÁ SE TAKÉ NÁS EVROPANY? Bc. Helena Marcinková Strašák EBOLA TÝKÁ SE TAKÉ NÁS EVROPANY? Bc. Helena Marcinková Ebola a Česká republika máme se bát? Jaké je riziko, že se Ebola dostane do České republiky a začne se tu šířit? Riziko pro turisty nebo obchodní

Více

PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK

PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK Očkování! Nejvýznamnější možnost prevence infekčních chorob! Lepší infekční chorobě předcházet než ji léčit! Významný objev v medicíně,

Více

INFEKČNÍ NEMOCI vybraná onemocnění, proti kterým lze očkovat. 8.4.2014 Jana Tichá

INFEKČNÍ NEMOCI vybraná onemocnění, proti kterým lze očkovat. 8.4.2014 Jana Tichá INFEKČNÍ NEMOCI vybraná onemocnění, proti kterým lze očkovat 8.4.2014 Jana Tichá Tetanus Klinika akutní onemocnění charakterizované ochrnutím kosterního svalstva. Křeče postihují nejprve obličejové svaly,

Více

VY_32_INOVACE_02.06 1/6 3.2.02.6 Viry a bakterie Viry život bez buňky

VY_32_INOVACE_02.06 1/6 3.2.02.6 Viry a bakterie Viry život bez buňky 1/6 3.2.02.6 Viry život bez buňky cíl - popsat stavbu těla viru a jeho rozmnožování - vyjmenovat příklady virových onemocnění - chápat význam hygieny a prevence - malé, pozorovatelné pouze elektronickým

Více

Ing. Zdeněk Vala, Ph.D.

Ing. Zdeněk Vala, Ph.D. Ing. Zdeněk Vala, Ph.D. v chovech je dána zákonem o veterinární péči a jeho prováděcími vyhláškami povinnost chovatele (myslivce) ohlásit podezření z onemocnění zvířat dále je nutné dodržovat ochranná

Více

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA HOREČKY PO NÁVRATU Z TROPŮ

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA HOREČKY PO NÁVRATU Z TROPŮ DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA HOREČKY PO NÁVRATU Z TROPŮ Interaktivní prezentace Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. Centrum očkování a cestovní medicíny Hradec Králové JAKÁ JSOU RIZIKA PRO CESTOVATELE V ZAHRANIČÍ?

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_PPM13860NÁP Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

RUMIŠTĚ A OKRAJE CEST; LIDSKÁ SÍDLA organismy provázející člověka

RUMIŠTĚ A OKRAJE CEST; LIDSKÁ SÍDLA organismy provázející člověka VY_32_INOVACE_PŘS_318 RUMIŠTĚ A OKRAJE CEST; LIDSKÁ SÍDLA organismy provázející člověka Autor: Karel Primas, Mgr. Použití: 7. třída Datum vypracování: 27. 1. 2013 Datum pilotáže: 28. 1. 2013 Metodika:

Více

Kapitola III. Poruchy mechanizmů imunity. buňka imunitního systému a infekce

Kapitola III. Poruchy mechanizmů imunity. buňka imunitního systému a infekce Kapitola III Poruchy mechanizmů imunity buňka imunitního systému a infekce Imunitní systém Zásadně nutný pro přežití Nezastupitelná úloha v obraně proti infekcím Poruchy imunitního systému při rozvoji

Více

Nebuněční Viry, viroidy, priony

Nebuněční Viry, viroidy, priony Nebuněční Viry, viroidy, priony Viry - Stavba virionu Virové kapsidy Nukleová kyselina viru a) DNA - dvouřetězcová - jednořetězcová (jen u virů) b) RNA -dvouřetězcová (jen u virů) - jednořetězcová Lytický

Více

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_100_Nervová soustava II. AUTOR: Naděžda Čmelová ROČNÍK,

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_100_Nervová soustava II. AUTOR: Naděžda Čmelová ROČNÍK, NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_100_Nervová soustava II. AUTOR: Naděžda Čmelová ROČNÍK, DATUM: 8., 27. 4. 2012 VZDĚL. OBOR, TÉMA: Přírodopis,

Více

Poznáváme homeopatii. Jak šetrně léčit psy a kočky. MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer

Poznáváme homeopatii. Jak šetrně léčit psy a kočky. MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer Poznáváme homeopatii Jak šetrně léčit psy a kočky Máme doma štěně, kotě Růst a dospívání Stáří Domácí homeopatická lékárna Ukázka knihy z internetového

Více

1/1.4 Povinná hlá ení o infekãních chorobách

1/1.4 Povinná hlá ení o infekãních chorobách str. 1 Povinná hlá ení o infekãních chorobách Mgr. Radek Policar Koncem září 2010 vydalo Ministerstvo zdravotnictví vyhlášku č. 275/2010 Sb., v důsledku které se mění vyhláška č. 473/2008 Sb. Jedná se

Více

Tel: 495 279 059, Fax: 495 279 059, E-mail: epodatelna.kvsh@svscr.cz, ID datové schránky: qk4aiki

Tel: 495 279 059, Fax: 495 279 059, E-mail: epodatelna.kvsh@svscr.cz, ID datové schránky: qk4aiki KRAJSKÁ VETERINÁRNÍ SPRÁVA PRO KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ Jana Černého 370, 503 41 Hradec Králové, Tel: 495 279 059, Fax: 495 279 059, E-mail: epodatelna.kvsh@svscr.cz, ID datové schránky: qk4aiki N A Ř Í ZE

Více

Kterým chorobám lze předejít očkováním a jak očkování funguje?

Kterým chorobám lze předejít očkováním a jak očkování funguje? SEKCE OČKOVÁNÍ Úvod Očkování je dle Světové zdravotnické organizace (WHO) nejúčinnějším preventivním opatřením, které je schopno zabránit rozvoji řady infekčních nemocí, ohrožujících především děti, ale

Více

Změna klimatu a lidské zdraví. Brno, 4. května 2010

Změna klimatu a lidské zdraví. Brno, 4. května 2010 Změna klimatu a lidské zdraví Brno, 4. května 2010 odborný konzultant v oblasti zdravotních a ekologických rizik e-mail: miroslav.suta (at) centrum.cz Světový den zdraví 2008 Globální hrozba pro zdraví

Více

Otázka č. 21 Virové onemocnění?

Otázka č. 21 Virové onemocnění? Otázka č. 21 Virové onemocnění? Nemoc Původce Příznaky Přenos a zajímavosti Infekční žloutenka (hepatitida) - Typ A, B, C virus zánětlivé onemocnění jater tmavá moč, světlá stolice zažloutlá kůže a bělmo

Více

1. CO JE PŘÍPRAVEK VIDAZA A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

1. CO JE PŘÍPRAVEK VIDAZA A K ČEMU SE POUŽÍVÁ PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE Vidaza 25 mg/ml prášek pro přípravu injekční suspenze Azacitidinum Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než vám začne být tento přípravek podáván.

Více

NÁZEV AKTIVITY NÁZEV PROGRAMU CÍLOVÁ SKUPINA CÍL HODINOVÁ DOTACE MÍSTO POMŮCKY FORMA VÝUKY, METODY ZAŘAZENÍ DO VÝUKY TEORETICKÁ PŘÍPRAVA POSTUP

NÁZEV AKTIVITY NÁZEV PROGRAMU CÍLOVÁ SKUPINA CÍL HODINOVÁ DOTACE MÍSTO POMŮCKY FORMA VÝUKY, METODY ZAŘAZENÍ DO VÝUKY TEORETICKÁ PŘÍPRAVA POSTUP NÁZEV AKTIVITY NÁZEV PROGRAMU CÍLOVÁ SKUPINA CÍL HODINOVÁ DOTACE MÍSTO POMŮCKY FORMA VÝUKY, METODY ZAŘAZENÍ DO VÝUKY TEORETICKÁ PŘÍPRAVA POSTUP Přehled základních infekčních onemocnění Infekce a paraziti

Více

EDUCAnet gymnázium a střední odborná škola Praha, s.r.o. Jírovcovo náměstí 1782, 148 00 Praha 4 www.praha.educanet.cz Mikrosvět II.

EDUCAnet gymnázium a střední odborná škola Praha, s.r.o. Jírovcovo náměstí 1782, 148 00 Praha 4 www.praha.educanet.cz Mikrosvět II. Mikrosvět II. Mikrobiologický projekt Třída se rozdělí na čtyři skupiny, každá ze skupin dostane zadání viz dále, na základě zadání vytvoří poster, který budou prezentovat ostatním, poster bude obsahovat

Více

Epidemie Q horečky v Nizozemí a situace v ČR

Epidemie Q horečky v Nizozemí a situace v ČR Epidemie Q horečky v Nizozemí a situace v ČR Kateřina Fabiánová, Čestmír Beneš SZÚ Praha 24. Pečenkovy epidemiologické dny, 15. 17. 9.2010 České Budějovice Epidemiologické charakteristiky Původce: Coxiella

Více

Nemoc - infekční onemocnění

Nemoc - infekční onemocnění Nemoc - infekční onemocnění Nemoc, nemoc, nemoc, už jen toto slovo v nás nevytváří příjemný pocit. Je to stav narušení vnitřní rovnováhy organismu, působením vnějšího nebo vnitřního prostředí, které se

Více

N A Ř Í Z E N Í č. 4 /2007

N A Ř Í Z E N Í č. 4 /2007 N A Ř Í Z E N Í č. 4 /2007 Č.j. 191/07-EPI-2397/2007 Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj ze dne 30. listopadu 2007 Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj, jako místně a věcně příslušný

Více

CO OČI NEVIDÍ. a přináší komplikace

CO OČI NEVIDÍ. a přináší komplikace CO OČI NEVIDÍ. a přináší komplikace Kazuistika Jarmila Kohoutová Oddělení nemocniční hygieny Krizové řízení Mezinárodní konference Medicína katastrof, Brno, 2.-3.února 2012 EMERGENCY 1/3 23.20 hod příjem

Více

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_17_BI2 NEMOCI CNS

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_17_BI2 NEMOCI CNS Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_17_BI2 NEMOCI CNS ONEMOCNĚNÍ CNS značně různorodé příčiny: vrozené cévní infekční degenerativní poškození CNS má vážné následky

Více

Masové akce a riziko infekčních onemocnění aneb FIS MS LIBEREC 2009. MUDr. Jana Prattingerová MEDICINA KATASTROF HRADEC KRÁLOVÉ 2009

Masové akce a riziko infekčních onemocnění aneb FIS MS LIBEREC 2009. MUDr. Jana Prattingerová MEDICINA KATASTROF HRADEC KRÁLOVÉ 2009 Masové akce a riziko infekčních onemocnění aneb FIS MS LIBEREC 2009 MUDr. Jana Prattingerová MEDICINA KATASTROF HRADEC KRÁLOVÉ 2009 Masové akce (Olympijské hry,hajj ) WHO Technical workshop Communicable

Více

Masové akce a riziko infekčních onemocnění aneb FIS MS LIBEREC 2009. MUDr. Jana Prattingerová 23.Pečenkovy epidemiologické dny Jihlava 2009

Masové akce a riziko infekčních onemocnění aneb FIS MS LIBEREC 2009. MUDr. Jana Prattingerová 23.Pečenkovy epidemiologické dny Jihlava 2009 Masové akce a riziko infekčních onemocnění aneb FIS MS LIBEREC 2009 MUDr. Jana Prattingerová 23.Pečenkovy epidemiologické dny Jihlava 2009 Masové akce (Olympijské hry,hajj ) WHO Technical workshop Communicable

Více

Průvodce použitím přípravku YERVOY (ipilimumab)

Průvodce použitím přípravku YERVOY (ipilimumab) Průvodce použitím přípravku YERVOY (ipilimumab) Informační brožura pro pacienty Yervoy podléhá dalšímu sledování, které umožní rychlé získávání nových informací o bezpečnosti. Pokud se u Vás vyskytne jakýkoli

Více

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA pohledem epidemiologa

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA pohledem epidemiologa KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA pohledem epidemiologa MUDr. Renata Vaverková Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Brně HVD - Hradec Králové 4. 10. 2013 KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA je nákazou s přírodní

Více

Praktické lékařství pro děti a dorost

Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro děti a dorost 1. Popáleniny u dětí Dispenzární péče Ikterus u novorozence 2. Malabsorpční syndrom Očkování závažné reakce po aplikaci očkovacích látek Neodkladná reusucitace novorozence

Více

Biologické příčiny nemocí z pitné vody nejběžnější a nejrozšířenější zdravotní riziko - asociované s pitnou vodou

Biologické příčiny nemocí z pitné vody nejběžnější a nejrozšířenější zdravotní riziko - asociované s pitnou vodou Biologické příčiny nemocí z pitné vody nejběžnější a nejrozšířenější riziko - asociované s pitnou vodou Infekční nemoci jsou způsobeny patogenními mikroorganismy infekční agens: patogenní bakterie, viry,

Více

Ostružina list. www.steza.cz. www.steza.cz. www.steza.cz

Ostružina list. www.steza.cz. www.steza.cz. www.steza.cz Droga obsahuje třísloviny (gallatoniny), organické kyseliny, vitamin C, flavonoidy, inosit, barviva, pektin, ale množství všech těchto látek je v droze poměrně nízké. Působí mírně svíravě, močopudně, staví

Více

Zdenka Manďáková Očkovací centrum a poradna pro cestovatele Zdravotní ústav se sídlem v Ústí n.l. Regionální pracoviště Praha

Zdenka Manďáková Očkovací centrum a poradna pro cestovatele Zdravotní ústav se sídlem v Ústí n.l. Regionální pracoviště Praha Zdenka Manďáková Očkovací centrum a poradna pro cestovatele Zdravotní ústav se sídlem v Ústí n.l. Regionální pracoviště Praha 90. léta - 457 miliónů mezinárodních příjezdů /rok rok 2005-783 milionů mezinárodních

Více

Maturitní témata. Předmět: Ošetřovatelství

Maturitní témata. Předmět: Ošetřovatelství Maturitní témata Předmět: Ošetřovatelství 1. Ošetřovatelství jako vědní obor - charakteristika a základní rysy - stručný vývoj ošetřovatelství - významné historické osobnosti ošetřovatelství ve světě -

Více

Nařízení Státní veterinární správy. mimořádná veterinární opatření. Čl. 1 Poučení o nákaze

Nařízení Státní veterinární správy. mimořádná veterinární opatření. Čl. 1 Poučení o nákaze Č. j.: SVS/2014/096566-L Nařízení Státní veterinární správy Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Liberecký kraj jako místně a věcně příslušný orgán podle ustanovení 49 odst.1 písm.

Více

Kouření vonných listů, kořeníči drog se vyskytuje v lidské společnosti tisíce let. Do Evropy se tabák dostal po roce 1492 v té době byl považován za

Kouření vonných listů, kořeníči drog se vyskytuje v lidské společnosti tisíce let. Do Evropy se tabák dostal po roce 1492 v té době byl považován za Mgr. Jakub Dziergas Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním školám - OP VK 1.5. Výuková sada OBČANSKÁ

Více

Témata. k profilové části maturitní zkoušky. Forma: ústní. Obor vzdělávání: VETERINÁRNÍ PREVENCE. Předmět: NEMOCI ZVÍŘAT. Školní rok: 2014/2015

Témata. k profilové části maturitní zkoušky. Forma: ústní. Obor vzdělávání: VETERINÁRNÍ PREVENCE. Předmět: NEMOCI ZVÍŘAT. Školní rok: 2014/2015 Témata k profilové části maturitní zkoušky Forma: ústní Obor vzdělávání: VETERINÁRNÍ PREVENCE Předmět: NEMOCI ZVÍŘAT Školní rok: 2014/2015 Třída: VP4 Zpracoval(a): MVDr. Hana Kuběnová Projednáno předmětovou

Více

KORONAVIROVÉ INFEKCE PRASAT

KORONAVIROVÉ INFEKCE PRASAT KORONAVIROVÉ INFEKCE PRASAT Jana Prodělalová Oddělení virologie Virové choroby prasat Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i., Brno Evoluce koronavirů: 8 100 př.n.l. rekombinace, mutace adaptace

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0437. Člověk a příroda

CZ.1.07/1.5.00/34.0437. Člověk a příroda GYMNÁZIUM TÝN NAD VLTAVOU, HAVLÍČKOVA 13 Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast CZ.1.07/1.5.00/34.0437 III/2- Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím IVT Člověk a příroda

Více

Interpretace výsledků bakteriologických vyšetření

Interpretace výsledků bakteriologických vyšetření Interpretace výsledků bakteriologických vyšetření Veškeré nálezy vyšetření je nutno hodnotit vzhledem k diagnóze, věku, zánětlivým parametrům, klinickému stavu pacienta, ev. k dalším důležitým anamnestickým

Více

Státní zdravotní ústav Praha

Státní zdravotní ústav Praha Zdravotní stav populace v ČR a EU MUDr. Věra Kernová Státní zdravotní ústav Praha 2009 Definice zdraví Stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, a ne jen pouhou nepřítomnost nemoci či slabosti (WHO

Více

Demografický vývoj, indikátory stárnutí

Demografický vývoj, indikátory stárnutí Demografický vývoj, indikátory stárnutí Ing.M.Chudobová, Mgr.V.Mazánková Lékařský dům Praha 19.listopad 2008 Hlavní rysy demografického vývoje (1) Počet obyvatel roste Podle prognózy ČSÚ do roku 2015 poroste,

Více

Mikrobiologie viry v potravinách příklady z praxe

Mikrobiologie viry v potravinách příklady z praxe Mikrobiologie viry v potravinách příklady z praxe Mgr. Petra Vašíčková, Ph.D. doc. MVDr. Renata Karpíšková, Ph.D. Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i. Standardy v rámci stravovacích služeb EU

Více

Akupuntura(akupresura) na cesty

Akupuntura(akupresura) na cesty Akupuntura(akupresura) na cesty 1. Základní body TS 4 v 1. meziprstním prostoru ve výši středu 1. záprstní kosti Ž 36 tři proporcionální cuny (palce) pod čéškou, jeden prst vně od hrany holenní kosti Bod

Více

Homeopatická první pomoc

Homeopatická první pomoc Homeopatická první pomoc MUDr. Petr Pudil Nakladatelství Alternativa MUDr. Petr Pudil, 2003 Vydalo Nakladatelství Alternativa Elišky Přemyslovny 380 Praha 5 Tel./fax: 257 922 331 e-mail: info@alternativa.cz

Více

Lněné semínko celé. www.steza.cz

Lněné semínko celé. www.steza.cz Lněné semínko celé LNĚNÉ semeno příznivě ovlivňuje zdravou funkci střev. Semena pomáhají při problémech se zažíváním a při zácpě. Zevně lze použít ve formě obkladů. Příprava a dávkování: 1 čajová lžička

Více

Zdraví, nemoc, úraz. Zdraví I 14 20:22 I 14 20:22 I 14 20:24 I 14 20:24. Zdravý pohyb I 14 20:24 I 14 20:24. Co prospívá našemu zdraví?

Zdraví, nemoc, úraz. Zdraví I 14 20:22 I 14 20:22 I 14 20:24 I 14 20:24. Zdravý pohyb I 14 20:24 I 14 20:24. Co prospívá našemu zdraví? Zdraví Registrační číslo: CZ.1.07/.4.00/21.0938 Název: Škola hrou Zdraví, nemoc, úraz 1. a 2. ročník Zdraví máme jenom jedno. Měli bychom si ho proto chránit. Základní škola a mateřská škola Hrubý Jeseník,

Více

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne:

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne: ; Označení materiálu: VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_03 Název materiálu: Vitamíny. Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Vitamíny. Očekávaný

Více

Onemocnění střev. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje. PhDr.

Onemocnění střev. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje. PhDr. Onemocnění střev Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Říjen 2010 PhDr. Markéta Bednářová Onemocnění střev Dle etiologie dělíme: A. Zánětlivá

Více

VERMOX tablety mebendazolum

VERMOX tablety mebendazolum Příbalová informace: informace pro uživatele VERMOX tablety mebendazolum Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat používat, protože obsahuje pro Vás důležité

Více

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE Příloha č. 1a) k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls68156/2012 PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE Priorix-Tetra inj. stříkačka, prášek pro přípravu injekčního roztoku s rozpouštědlem Vakcína

Více

Varilrix prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok Vakcína proti planým neštovicím

Varilrix prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok Vakcína proti planým neštovicím sp.zn.sukls158373/2012 PŘÍBALOVÁ INFORMACE - INFORMACE PRO UŽIVATELE Varilrix prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok Vakcína proti planým neštovicím Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve,

Více

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls109968/2010 PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE PRIORIX Prášek pro přípravu injekčního roztoku s rozpouštědlem Vakcína proti spalničkám,

Více

N A Ř Í Z E N Í č. 2 /2007

N A Ř Í Z E N Í č. 2 /2007 N A Ř Í Z E N Í č. 2 /2007 č.j. 164/07-EPI-1956/2007 Krajské veterinární správy ze dne 9. října 2007 Krajská veterinární správa, jako místně a věcně příslušný správní orgán podle 47 odst. (1) písm. b)

Více

Světové šetření o zdraví (9. díl) Pokrytí preventivní a léčebnou péčí

Světové šetření o zdraví (9. díl) Pokrytí preventivní a léčebnou péčí Aktuální informace Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky Praha 19.3.2004 12 Světové šetření o zdraví (9. díl) Pokrytí preventivní a léčebnou péčí V předchozí aktuální informaci jsme

Více

Pandemický plán Ústeckého kraje. MUDr. Josef Trmal Ph.D.

Pandemický plán Ústeckého kraje. MUDr. Josef Trmal Ph.D. Pandemický plán Ústeckého kraje MUDr. Josef Trmal Ph.D. Pandemický plán Ústeckého kraje Pandemický plán je zpracován v souladu s krizovým a havarijním plánováním a tvoří součást Krizového plánu Ústeckého

Více

NEZANEDBÁVEJTE PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY ANI V DOSPĚLOSTI

NEZANEDBÁVEJTE PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY ANI V DOSPĚLOSTI VĚK TYP VYŠETŘENÍ POZN. od 19 let každé dva roky dvakrát ročně preventivní prohlídka u praktického lékaře vyšetření u zubního lékaře jedenkrát ročně preventivní gynekologická prohlídka ženy ve 30, ve 40,

Více

CÍL 7: PREVENCE INFEKČNÍCH ONEMOCNĚNÍ

CÍL 7: PREVENCE INFEKČNÍCH ONEMOCNĚNÍ CÍL 7: PREVENCE INFEKČNÍCH ONEMOCNĚNÍ PODSTATNĚ SNÍŽIT NEPŘÍZNIVÉ DŮSLEDKY INFEKČNÍCH NEMOCÍ PROSTŘEDNICTVÍM SYSTEMATICKY REALIZOVANÝCH PROGRAMŮ NA VYMÝCENÍ, ELIMINACI NEBO ZVLÁDNUTÍ INFEKČNÍCH NEMOCÍ,

Více

Relaxační klasická masáž

Relaxační klasická masáž Relaxační klasická masáž Masáže jsou považovány za jeden z vůbec nejstarších osvědčených léčebných prostředků užívaných již o tisíciletí k odstranění bolesti zad, šíje, k nastolení dobré nálady a k uvolnění

Více

JAK ŘEŠIT CUKROVKU DIABETES MELLITUS II. TYPU

JAK ŘEŠIT CUKROVKU DIABETES MELLITUS II. TYPU JAK ŘEŠIT CUKROVKU DIABETES MELLITUS II. TYPU JAK SE PROBLÉMY S CUKROVKOU II. TYPU PROJEVUJÍ: Hormon řídící přeměnu cukru v těle se nazývá inzulín a je produkován slinivkou břišní. Lépe řečeno Langerhansovými

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Téma / kapitola Mendelova 2. stupeň Základní Zdravověda

Více

Nákazy přenášené klíšťaty

Nákazy přenášené klíšťaty Nákazy přenášené klíšťaty Jedná se o středoevropskou klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu. Přenašečem je klíště obecné - Ixodes ricinus i vývojová stadia klíštěte (4): 1. z vajíček se líhnou larvy

Více

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_92_PLÍCE AUTOR: NADĚŽDA ČMELOVÁ ROČNÍK, DATUM: 8., 31.

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_92_PLÍCE AUTOR: NADĚŽDA ČMELOVÁ ROČNÍK, DATUM: 8., 31. NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_92_PLÍCE AUTOR: NADĚŽDA ČMELOVÁ ROČNÍK, DATUM: 8., 31. 12. 2011 VZDĚL. OBOR, TÉMA: PŘÍRODOPIS, DÝCHACÍ SOUSTAVA

Více

Epidemický proces, importované nákazy, nebezpečné nákazy doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D. Problematika infekčních chorob Infekční choroby neztrácejí na významu Některé metly lidstva vymizely ( pravé

Více

Maturitní okruhy z Ošetřovatelské péče

Maturitní okruhy z Ošetřovatelské péče Maturitní okruhy z Ošetřovatelské péče Ošetřovatelský proces u nemocných s akutním onemocněním dýchacího systému Ošetřovatelský proces u nemocných s chronickým onemocněním dýchacího systému Ošetřovatelský

Více

www.pediatric-rheumathology.printo.it BEHCETOVA NEMOC

www.pediatric-rheumathology.printo.it BEHCETOVA NEMOC www.pediatric-rheumathology.printo.it BEHCETOVA NEMOC Co je to? Behcetův syndrom neboli Behcetova nemoc (BN) je systémová vaskulitida (zánět krevních cév) neznámé příčiny. Je pro ní charakteristický opakovaný

Více

ENCEPUR PRO DĚTI. Injekční suspenze

ENCEPUR PRO DĚTI. Injekční suspenze Příbalová informace - Rp Informace pro použití, čtěte pozorně! ENCEPUR PRO DĚTI Virus encephalitidis inactivatum purificatum (K 23) Injekční suspenze Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Novartis

Více

Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls16744/2009

Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls16744/2009 Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls16744/2009 PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE Infanrix injekční suspenze Vakcína proti difterii (D), tetanu (T), pertusi (acelulární

Více

Epidemiologie virových hepatitid, vakcinace

Epidemiologie virových hepatitid, vakcinace Epidemiologie virových hepatitid, vakcinace MUDr. Jan Smetana Katedra epidemiologie Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Hradec Králové Virové hepatitidy - zánětlivé onemocnění jater vyvolané

Více

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Kód: Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu Civilizační choroby (nemoci srdce) Anotace Pracovní list stručně shrnuje problematiku civilizačních chorob,

Více

STANDARDNÍ LÉČBA. MUDr. Evžen Gregora OKH FNKV Praha

STANDARDNÍ LÉČBA. MUDr. Evžen Gregora OKH FNKV Praha STANDARDNÍ LÉČBA MUDr. Evžen Gregora OKH FNKV Praha STANDARDNÍ LÉČBA OBECNĚ 1/ Cíl potlačení aktivity choroby zmírnění až odstranění příznaků choroby navození dlouhodobého, bezpříznakového období - remise

Více

Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Fakulta životního prostředí. Pracoviště Most. Očkování dětí Seminární práce

Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Fakulta životního prostředí. Pracoviště Most. Očkování dětí Seminární práce Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Fakulta životního prostředí Pracoviště Most Očkování dětí Seminární práce 2009 Lucie Čapková Obsah 1. Úvod 2. Historie očkování 3. Důležitost očkování 4. Povinnost

Více

Vyplňte, prosím, zodpovědně a úplně všechny požadované údaje a odpovězte pravdivě na všechny položené otázky. Správnou odpověď vždy zakroužkujte.

Vyplňte, prosím, zodpovědně a úplně všechny požadované údaje a odpovězte pravdivě na všechny položené otázky. Správnou odpověď vždy zakroužkujte. Dotazník pro dárce krve Příjmení: Jméno: Titul: Rodné číslo: Číslo odběru (vyplňujte) Vyplňte, prosím, zodpovědně a úplně všechny požadované údaje a odpovězte pravdivě na všechny položené otázky. Správnou

Více

Obsah a časové rozmezí všeobecné preventivní prohlídky dětí

Obsah a časové rozmezí všeobecné preventivní prohlídky dětí Obsah a časové rozmezí všeobecné preventivní prohlídky dětí Systém preventivních prohlídek v ČR je dlouhodobě propracovaný preventivní program, který umožňuje u Vašeho dítěte odhalit a včas léčit nejrůznější

Více

Zdravotní stav. obyvatel. Královéhradeckého kraje

Zdravotní stav. obyvatel. Královéhradeckého kraje Zdravotní stav obyvatel Královéhradeckého kraje Hradec Králové březen 2013 Předmluva Zpráva poskytuje přehled o zdravotním stavu obyvatel Královéhradeckého kraje ve vybraných ukazatelích. Ukazatele porovnává

Více

Příloha č. 1a) k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls112037/2011 PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Příloha č. 1a) k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls112037/2011 PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE Příloha č. 1a) k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls112037/2011 PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE inj. stříkačka, injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce Adsorbovaná vakcína

Více

Software. Medim spol. s r.o., Selská 80, 614 00 Brno

Software. Medim spol. s r.o., Selská 80, 614 00 Brno Software AM110-0356 3B ANATOMYtrainer 400 digitálních obrázků s vysokým rozlišením a 3000 relevantních anatomických struktur dává rychlý přístup k lidské anatomii; funkce kvizu výběr zkoušených oblastí,

Více

ALKOHOL A JEHO ÚČINKY

ALKOHOL A JEHO ÚČINKY ALKOHOL A JEHO ÚČINKY CO JE TO ALKOHOL? Alkohol je bezbarvá tekutina, která vzniká kvašením cukrů Chemicky se jedná o etanol Používá se v různých oblastech lidské činnosti např. v lékařství, v potravinářském

Více

Mikrobiální kontaminace živočišných produktů. Ing. Eva Vítová, Ph.D.

Mikrobiální kontaminace živočišných produktů. Ing. Eva Vítová, Ph.D. Mikrobiální kontaminace živočišných produktů Ing. Eva Vítová, Ph.D. Kontaminace = výskyt jakýchkoliv nežádoucích nebo škodlivých částic v potravině nebo v prostředí určeném ke zpracování potravin. Rizika

Více

RoACTEMRA pro systémovou juvenilní idiopatickou artritidu (sjia) CO BYSTE MĚLI VĚDĚT

RoACTEMRA pro systémovou juvenilní idiopatickou artritidu (sjia) CO BYSTE MĚLI VĚDĚT RoACTEMRA pro systémovou juvenilní idiopatickou artritidu (sjia) CO BYSTE MĚLI VĚDĚT Tato brožura poskytuje klíčové informace pomáhající pacientům se sjia a jejich rodičům/zákonným zástupcům porozumět

Více

Použití lymfodrenáže - lymfatické masáže :

Použití lymfodrenáže - lymfatické masáže : Hlavní přednosti lymfodrenáže: V čem vyniká lymfodrenáž: - lymfodrenáž podpora krev. oběhu a lymf. systému v oslabených, namáhaných částech rukou a nohou - aktivní vzduchová lymfodrenáž čtyřkomorovým systémem

Více

PRŮJMOVÁ ONEMOCNĚNÍ. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

PRŮJMOVÁ ONEMOCNĚNÍ. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové PRŮJMOVÁ ONEMOCNĚNÍ Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Průjmová onemocnění Enteritida Akutní zánět sliznice tenkého střeva Gastroenteritida Akutní zánět tenkého střeva společně se zánětem sliznice

Více