U následujících nákaz je pro šíření rozhodující výskyt původce ve stolici nemocného/nosiče fekálně-orální přenos

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "U následujících nákaz je pro šíření rozhodující výskyt původce ve stolici nemocného/nosiče fekálně-orální přenos"

Transkript

1 1 NĚKTERÉ INFEKČNÍ NEMOCI jsou roztříděny dle typické, převažující brány infekce původce se však může dostat do organizmu i jinou než převažující cestou (např. v případě většiny nemocí šířených vzdušnou cestou vyvolá původce nemoc i vstupem sliznicí trávícího ústrojí) Alimentární nákazy vstup sliznice trávícího ústrojí otravy potravinami otrava toxinem bakterie stafylokok (častá) termostabilní z hnisavých ran na rukou personálu ink.doba: 2-4 h masivní zvracení, průjem, bolesti, bez horečky, krátký průběh otrava toxinem bakterie bac. cereus bacil a jeho spory půda, prach -> rýže, těstoviny spory přežijí var pomnoží se v potravině nepředvářet rýži apod.! ink.doba: 1-5 dní zvracení nebo průjem, bez horečky, krátký průběh otrava toxinem bakterie clostridium botulinum (botulizmus) termolabilní (100 st. 10 min.) clostridium v půdě (spory) nedostatečně tepelně upravená zelenina či maso (konzervy) ink.doba: 1-3 dny zvracení, suchost v ústech, dvojité vidění, poruchy řeči, dechový útlum, zástava srdce léčba výplach žaludku, aktivní uhlí, podání antitoxinu závažné onemocnění další možný vznik rána infikovaná sporami clostridia po vzklíčení spor a pomnožení bakterie začne produkovat toxin otrava toxinem cyanobakterií sinice vodní květ kontaminace vodních ploch termostabilní 1-2 dcl vody ink. doba: cca 1 h průjmy, zvracení; kožní projevy, zánět spojivek U následujících nákaz je pro šíření rozhodující výskyt původce ve stolici nemocného/nosiče fekálně-orální přenos salmonelozy původce: bakterie - salmonelly zdroj: salmonely se nacházejí v mase (drůbežím), vejcích, zmrzlinách, popř. voda. Přežívají i měsíce. přenos: nedostatečná tepelná úprava ke vzniku nemoci je nutné pomnožení ink.doba: 8-36 h zvracení, průjmy, bolesti břicha, horečka u oslabených jedinců nebezpečí z dehydratace

2 2 břišní tyfus původce: salmonella typhi zdroj: nemocný člověk nebo bacilonosič přenos: kontaminovaná potrava, voda nedostatky rozvodu vody či odpadů ink.doba: 7-14 dní průběh: bolesti hlavy, schvácenost, trvalá horečka, průjem či zácpa, růžová vyrážka na břiše (50%) celoživotní imunita, očkování vytváří krátkodobou imunitu závažné onemocnění bacilární úplavice (dyzenterie) původce: bakterie - shigelly zdroj: nemocný člověk přenos: kontaminovaná potrava, voda, ale také (na rozdíl od salmoneloz) stykem s nemocným prudce nakažlivé onemocnění ink.doba:: 1-5 dnů úporné průjmy (dehydratace!) příp.s hlenem a krví, zvracení, bolesti břicha u nás často probíhá mírně epidemiologicky závažné cholera původce: bakterie - vibrio cholerae, vyskytuje se endemicky (voda) zdroj: nemocný člověk přenos: přímý i nepřímý styk s nemocným, kontaminovaná potrava, voda ink.doba: 1-5 dnů úporné průjmy (dehydratace!) závažné onemocnění, dříve obávané epidemie v Evropě, dnes endemický výskyt výjimečně epidemie (např Peru 300 tis.případů) očkování krátkodobá imunita běžná průjmová onemocnění původce: různé mikroorganizmy vznikají např. při jejich přemnožení horečka se nemusí dostavit průběh zpravidla krátky virový zánět jater (hepatitida) typu A ( infekční žloutenka ) původce: virus hepatitidy A zdroj: nemocný člověk přenos: kontaminované potraviny a voda ink.doba: 2-6 týdnů infekčnost 2 t před a 4t po začátku onemocnění zpočátku mírné teploty, únava, nevolnost, manifestuje se tmavou močí, světlou stolicí a v 50% zežloutnutím očního bělma vice než 50% však probíhá bezpříznakově doživotní imunita, očkování dlouhodobá imunita závažné onemocnění možné trvalé poškození jater další typy hepatitid (B, C) se přenáší jen přímým stykem viz dále dětská obrna (poliomyelitida) původce: virus poliovirus zdroj: nemocný člověk přenos: kontaminovaná voda, potraviny, předměty, na počátku též kapénková infekce (virus se vyskytuje v hrdle, stolici, krvi)

3 3 inkubační doba: 1-2 týdny většinou (95%) bezpříznakový průběh, zbytek lehký - chřipkové příznaky. V 1% proniká virus do CNS rozvíjejí se obrny s celoživotními následky onemocnění zanechává imunitu v ČR povinné očkování nákazy parazity roup dětský (enterobius, oxyuris) enterobioza = nejčastější parazitární nákaza u nás vnímavost především děti, ale vyskytuje se i u dospělých červ jeho výhradním hostitelem je člověk zdroj: člověk vylučující se stolicí vajíčka roupa (setiny mm) přenos: kontaminovaná potrava, voda, styk (přímý i nepřímý) s nemocným (i autoinfekce) po pozření se ve střevě z vajíčka vylíhne červ (5-10mm), žije v tenkém střevě samička v okolí řitního otvoru klade vajíčka večer, v noci vajíčka se objeví po cca 5-8 týdnech od infekce vajíčka zrají na vzduchu 6h (možnost autoinfekce), kontaminují prádlo, potravu, přenášejí se v prachu (suchý úklid!), při škrábání se dostávají za nehty průběh: jediným projevem (kromě nálezu roupů ve stolici) je úporné svědění v okolí řiti, příp. průjem, únava, nespavost onemocnění spíše nepříjemné než nebezpečné (výjimečně - u žen vnikají roupy do rodidel nebo močové trubice) vajíčka odolávají běžným úklidovým prostředkům nutno užít dezinfekční přípr., hubí je suché teplo škrkavka dětská (askaris) askaridioza vnímavost především děti, ale vyskytuje se i u dospělých červ jeho hostitelem je člověk, ale i domácí zvířata (pes, kočka) endemický výskyt zdroj: člověk nebo zvíře vylučující se stolicí vajíčka škrkavky (setiny mm) přenos: kontaminovaná potrava (zelenina hnojení!), exkrementy, kontaminovaná půda vajíčko zraje d ve vnějším prostředí (proto se nelze nakazit stykem) vyvine se v něm larva infekční vajíčko. Při teplotě pod 12st a nad 38st se larva nevyvíjí, vajíčko vydrží 5 let, ničí je teplota pod 30 nebo nad 50st.C a silnější dezinfekční prostředky. ve střevě larva pronikne stěnou do krevního oběhu do plic cca po11dnech je ve sputu, vykašláním a polknutím se dostává zpět do trávícího traktu a ve střevě po cca 6-10 týdnech dorůstá v dospělou škrkavku (10-30 cm). Přijímá živiny a samička uvolňuje vajíčka ve stolici se objeví cca po 70 dnech od vstupu nákazy. průběh: plicní příznaky dle počtu larev od nevýrazných projevů (únava) až po horečku 40 st., krátkodechost, bolest na prsou střevní příznaky dle masivnosti nákazy vylučují toxické látky, odebírají živiny, při větším výskytu i neprůchodnost střevní, mohou vlézat do žlučovodu a vývodu slinivky. V noci mohou vylézat zpět žaludkem. Poškozují sliznici střevní. tasemnice (taenia) červ jeho životní cyklus probíhá na mezihostiteli (larvální stádium) - prase, skot, člověk - nakazí se pozřením vajíček (cysticerkoza). Larva vytváří boubel (cysticerkus).

4 4 definitivním hostiteli (dospělá tasemnice) člověk nakazí se pozřením boubele (taenioza). Tasemnice žije v tenkém střevě, vajíčka odcházejí se stolicí a dostávají se tak na mezihostitele tím se cyklus uzavírá. cysticerkoza zdroj: hostitel vepř nebo člověk vylučující se stolicí vajíčka tasemnice (setiny mm) přenos: kontaminovaná potrava (zelenina - hnojení!, mouchy) vajíčka - odolná proti nepříznivým vlivům (mráz i sucho) v půdě několik let. Hubí je teplota nad 50st.C a UV záření ve střevě se vylíhne larva (setiny mm), stěnou střevní do krve roznesena do svalů či různých orgánů (srdce, oko, mozek) larva vytváří boubel (řádu cm), do 3-6 let odumře, ztukovatí/zvápenatí průběh dle umístění boubele závažné: oko, mozek - boubel způsobuje útlak, příp.zánět (mozková cysticerkoza fatální v 50%). Ostatní případy v podstatě bezpříznakově. taenioza zdroj: mezihostitel (vepř, skot) přenos: potravina obsahující boubel (polo)syrové maso boubel ničí teplota nad 50 st.c ve střevě se z boubele vyvine za cca 10 týdnů dospělá tasemnice (několik metrů), čerpá živiny povrchem těla, uvolňuje články s vajíčky odcházejí se stolicí ve stolici se vajíčka objeví od cca 2 měs po pozření boubele průběh: většinou bezpříznakově, mírné zažívací potíže, příp. slabost, úbytek hmotnosti, zvýšená chuť k jídlu Nákazy šířené vzdušnou cestou vstup sliznice dýchacího ústrojí streptokoková angina původce: bakterie - streptokokus zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta (kapénky), přímý i nepřímý styk inkubační doba: 1-5 dnů průběh: zánět mandlí, horečka, zduření podčelist.uzlin, kašel. Možné komplikace revmatická horečka. spála původce: viz streptoková angina zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta, přímý i nepřímý styk prudce nakažlivé onemocnění inkubační doba: 1-5 dnů průběh: může začít jako angina (zánět mandlí), celkové onemocnění doprovázené celotělovou vyrážkou. Možné komplikace postižení srdečního svalu.

5 5 spalničky původce: virus - morbillivirus zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta (kapénky), přímý styk prudce nakažlivé onemocnění inkubační doba: dnů průběh:horečka, kašel, rýma, zánět spojivek, bělavé tečky na dásních, vyrážka (počíná v záhlaví, pak na celé tělo, narozd.od pl.neštovic nejsou puchýřky), vždy probíhá zjevně. Nebezpečné hlavně v prvním roce života. v ČR povinné očkování zarděnky původce: virus - rubivirus zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta inkubační doba: 2-3 týdny, na jaře epidemický výskyt průběh: kašel, rýma, pak skvrnitá vyrážka (začíná za ušima a v obličeji), zduření uzlin (krční a šíjové). Častý bezpříznakový průběh. nebezpečné pro vyvíjející se plod (v prvních 3 měs.) v ČR povinné očkování plané neštovice původce: virus varicella-zoster zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušnou cestou (kapénky, prach ze zaschlých krust), přímým stykem (puchýřky jsou infekční) prudce nakažlivé ink. doba: d průběh: horečka, únava, pak typická svědivá vyrážka z obličeje na trup (skvrnky -> zasychající puchýřky). Těžší průběh u novorozenců a pak u dospívajících a dospělých. Možné komplikace vzácně: progresivní průběh postižených dalších orgánů i CNS. zanechává trvalou imunitu, ale virus může latentně zůstávat v organizmu, při oslabení se projeví jako tzv. pásový opar virus se šíří podle nervů pravé neštovice celosvětově eradikováno od r.1977 se nevyskytuje původce: virus varioly zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušnou cestou (kapénky, prach ze zaschlých krust)), přímým stykem prudce nakažlivé ink.doba: d průběh: obávané epidemie, úmrtnost přes 50%. vysoká horečka, charakteristická vyrážka po celém těle neštovice, hojily se jizvou zdroj další infekce zanechávalo trvalou imunitu zlikvidováno plošným očkováním epidemický zánět příušních žláz (příušnice, parotitida) původce: virus paramyxovirus zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušnou cestou (kapénky), virus se též vylučuje močí infekciozita: 5d před a 10d po začátku onem. ink.doba: 2-3 týdny

6 6 průběh: horečka, zduření příušních/podčelistních žláz, častý bezpříznakové. Možné komplikace zánět varlat/vaječníků, zánět mozku v ČR povinné očkování záškrt (difterická angina) původce: bakterie - corynebakterie zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušnou cestou (kapénky) ink.doba: 1-12 d průběh: jde o otravu toxinem bakterie horečka, zánět mandlí, zduření podčelist.uzlin, otok mandlí neléčeno může vést až k zadušení. Může dojít ke komplikacím zánět srdečního svalu, ledvin. Podává se antitoxin. nákaza původcem může probíhat dle místa vniku např. kožní, ranná infekce apod. jde o závažné onemocnění s vysokou úmrtností epidemický výskyt možné nosičství léčí se antibiotiky v ČR povinné očkování chřipka původce: virus chřipky (řada kmenů, velká proměnlivost) přenos: vzdušná cesta (kapénky) prudce nakažlivé ink.doba: 2-3 d průběh: horečka, bolesti svalů, hlavy, rýma, kašel. Možné komplikace zánět plic, středního ucha, druhotná bakteriální invaze (rozrušené sliznice!) epidemický výskyt opatření (izolace doma nebo v nemocnici) v pandemii zemřelo 30 mil. osob očkování variabilita viru -> problematické akutní onemocnění horních cest dýchacích původce: celá řada jiných než chřipkových virů, ojediněle bakterie zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta (kapénky) ink.doba: jednotlivé dny průběh: tzv. chřipkové příznaky infekční mononukleoza původce: virus (Epsteina-Barrové) zdroj: nemocný člověk přenos: vzdušná cesta (kapénky), přímý styk ( nemoc z líbání ), šíří se v kolektivech ink.doba: 1-3 t průběh: počíná jako angina, výraznější zduření podčelist.uzlin, postižení jater (u 1/10 zežloutnutí bělma), někdy chronický průběh onemocní hlavně lidé do 25(30) let, zanechává imunitu, očkování neexistuje meningoková nákazy původce: bakterie meningokok zdroj: nemocný člověk, nosič u 15% zdravé populace přenos: vzdušná cesta (kapénky) soubor onemocnění od zánětu horních cest dýchacích až po zánět mozkových blan a mozku

7 7 ink.doba: 2-10 dnů průběh: zánět horních cest dýchacích někdy (oslabení?) přejde zánět na mozkové pleny příp. se vyvine až zánět mozku.toxin může také způsobit selhání ledvin, dechu, celková sepse. Závažný stav často smrtící. kolektivy s horší hygienou (internáty, kasárna), u nás ohroženi zvláště mladiství a děti existuje očkovací látka TBC původce: bakterie mykobakterium zdroj: nemocný člověk, zvíře přenos: vzdušná cesta (u plicní TBC), kontaminované potraviny, přímý a nepřímý styk. v případě tuberkulozního skotu zejm. nepasterované mléko ink.doba: 6 týdnů průběh: zpočátku bezpříznaků, chřipkové příznaky primární ložiska v plicích TBC plic. Infekce se může sekundárně šířit do dalších orgánů (kůže, kosti, ledviny, CNS, ). bakterie může v organizmu setrvat i desítky let. pandemický charakter, 2mld infikováno, ročně cca 8 mil.nově onemocní, 3 mil.umírá v ČR povinné očkování Nákazy přenášené členovci (transmisivní nákazy) vstup kůže (cévní řečiště) Tyto nákazy mají endemický výskyt rezervoárem jsou infikovaná zvířata ve vymezených oblastech klíšťový zánět mozku původce: virus (arbovirus) zdroj: drobní hlodavci přenos: klíště infikované sáním na zdroji nakazí při sání krve člověka ink.doba: 7-14 d průběh: chřipkové příznaky, pak zvracení, bolest hlavy, poruchy rovnováhy, poruchy vědomí závažné onemocnění existuje očkovací látka Lymeská borelioza původce: bakterie - borelie zdroj: drobní hlodavci přenos: klíště infikované sáním na zdroji nakazí při sání krve člověka ink.doba: 1-2 týdny průběh: zarudnutí okolí vpichu, zvětšení uzlin, chřipkové příznaky, později rozšíření borelií krevní cestou zánět srdce, klubů, CNS, možné trvalé následky tularemie původce: bakterie francisella zdroj: drobní hlodavci (především zajíci, myši ), také srnci, lišky, divocí ptáci přenos: klíště/ovád infikované sáním na zdroji nakazí při sání krve člověka voda kontaminovaná močí zdroje

8 8 styk se zdrojem (stahování kůže, kuchyňské práce) plicní forma - vzdušná cesta zvířený prach (seno, obilí, cukrovka) infikované původcem ink.doba: 3 dny průběh: dle vstupu infekce kůží: místo vpichu či oděrka - vřed, zduření/hnisání mízních uzlin trávící trakt, plicní forma hnisavé procesy, zánět plic dále: náhle vysoká horečka, bolesti svalů očkují se rizikové skupiny malarie původce: prvok - plasmodium zdroj: komár přenos: prvok (řádu tisícin mm) dokončí svůj vývoj v samici komára Anophela, který nakazí při sání krve člověka ink.doba: 1-2 týdny (nebo i měsíce) průběh: prvok se množí v červených krvinkách nebo játrech. Chřipkové příznaky, nevolnost, pak malarický záchvat mrazení, třesavka (15 min), vysoká horečka (2-6 h), cyklicky se opakují. Komplikace - může dojít k poškození ledvin, anemii, otoku plic, jater (žloutenka, tmavá moč), často smrtelné očkování neexistuje pobyt v tropech pod clonou antimalarik skvrnitý tyfus (skvrnivka) původce: riketsie zdroj: nemocný člověk (výjimečně poletucha) přenos: veš šatní se infikuje sáním na zdroji a při sání infikuje dalšího člověka, kromě toho její výměty obsahují původce a škrábající se infikuje ink. doba: průběh: náhle vysoká horečka (trvá 8-10 d), bolesti hlavy, nechutenství, pak skvrnitá vyrážka na těle. Závažné onemocnění v epidemiích smrtnost 60%. Komplikace krvácení do mozku, postižení srdce šíří se dobře ve špatných hygien.a stísněných podmínkách (války, chudinské čtvrti) mor dýmějový a plicní původce: bakterie yersinie (pasteurella) zdroj: drobní hlodavci přenos: blecha po smrti hlodavce infikuje sáním člověka, při epidemii pak blechy šíří původce i mezi lidmy plicní forma - vzdušnou cestou prudce nakažlivé onemocnění šíří se i nepřímým stykem s nemocným, kontaminovanými potravinami v minulosti obávané epidemie (smrtnost u plicní formy 90%, do 48h), dnes se vyskytuje endemicky (Asie, sev. Afrika, Texas, Kalifornie), v devadesátých letech epidemie v Indii ink. doba: 2-3 dny (plicní), 2-5 dnů (dýmějový) průběh: únava, bolesti hlavy, vysoká horečka, kašel. Infekce se šíří do mízních uzlin zduření a provalení - tzv. bubonická (dýmějová) forma, pokračuje celkovou sepsí. Při průniku do plic kašel - vykašlávání původce šíření vzdušnou cestou u postižených vzniká plicní forma (mimořádně závažný stav). očkování zanechává přechodnou imunitu (při cestách do endem.oblastí)

9 9 Nákazy kůže a zevních sliznic (kontaktní nákazy) vstup poraněná kůže a sliznice tetanus (strnutí šíje) původce: bakterie (clostridium tetani) zdroj: spory původce v půdě, hnoji přenos: hluboké rány, zhmožděniny infikované sporami ink. doba: 7-14 d průběh: spora vzklíčí a původce produkuje toxin - dostává se do krve a do CNS. Onemocnění probíhá jako otrava toxinem. Křeče nejprve žvýkacích a šíjových svalů, zástava dýchání a oběhu (za plného vědomí), smrt. v ČR povinné očkování pohlavní (venerické) nákazy šíří se převážně pohlavním stykem tj. sliznicí pohlavního ústrojí syfilis (lues, příjice) původce: bakterie treponema zdroj: nemocný člověk v I.,II. stadiu nemoci - původce v ejakulátu, poševním sekretu, krvi a slinách. přenos: přímý styk těsný tělesný kontakt, především pohlavní, z matky na plod. ink.doba: 3 t průběh: I.stadium: bezbolestný tvrdý vřídek v místě vstupu infekce (pohl. orgány, ústní dutina atd.) II.stadium: malátnost, zduření uzlin, typický raš na trupu, ploskách dlaní a nohou, povlaky na sliznici ústní, výrustky na rozhraní kůže/sliznice vysoká nakažlivost III.stadium: po několika letech latence přichází (u 30%) závažné poškození CNS (progresivní paralyza), kardiovaskulárního syst.(výduť aorty), jater, kostí zanechává většinou imunitu gonorhea (kapavka) původce: bakterie gonokok zdroj: nemocný člověk přenos: přímý styk s nemocným, především pohlavní. Děti v domácnostech s nízkou hygienou, infekce očí může (u novorozenců) vést ke slepotě. Původce v hnisavém výtoku z postiž.sliznice, v poševním sekretu, v ejakulátu ink.doba 2-4 d průběh: dle místa vstupu infekce akutní zánět močové trubice (u mužů), děložního čípku (u žen), doprovázený výtokem (u žen nemusí být alarmující nebezpečí chronicity zdroj infekce) zánět sliznice konečníku zánět horních cest dýchacích (orální sex.styk!) příp. i zánět mandlí podobný angíně komplikace: sterilita, rozšíření infekce do uzlin, záněty velkých kloubů, zánět srdečního svalu AIDS (syndrom získaného selhání imunity) původce: virus HIV lidského imunodeficientu

10 10 zdroj: nemocný člověk, původce ve všech tělesných sekretech přenos: přímým stykem s nemocným, především pohlavním, společné užívání jehel, přenos krví (krvácivá zranění!) a krevními deriváty, dále z matky na plod. ink. doba: 6 měs 12 let infekciozita: od vstupu a pomnožení infekce až do smrti průběh: virus poškozuje v rostoucí míře funkci imunitního systému a otvírá tak organizmus nemocného tzv. oportunním infekcím, které by jinak byly zvládnuty. Onemocnění je vždy smrtelné. I.stadium akutní infekce nespecifické chřipkové příznaky, teploty II.stadium latence i několik let III.stadium plně rozvinutý AIDS imunitní systém silně oslaben nástup oportunních infekcí (záněty plic různé etiologie, jinak vzácné rakovinné bujení, různé parazitární, bakteriální, plísňové onemocnění), nedojde-li v tomto stadiu k úmrtí: IV.stadium postižení CNS očkovací látka zatím neexistuje virový zánět jater (hepatitida) typu B (dříve sérová žloutenka ) původce: virus hepatitidy B zdroj: nemocný člověk, původce ve všech tělesných sekretech přenos: přímým stykem s nemocným, především pohlavním, společné užívání jehel (narkomani!), nedostatečná sterilita nástrojů ve zdravotnictví, tetováž, přenos krví (krvácivá zranění!) a krevními deriváty, dále z matky na plod. ink.doba: 1-6 měs. průběh jako u hepatitidy A cca 10% přechází do chronického stadia závažné onemocnění možné trvalé poškození jater v ČR povinné očkování svrab (scabies) původce: parazit roztoč zákožka svrabová zdroj: nemocný člověk, výjimečně zvíře přenos: přímým i nepřímým stykem s nemocným (ložní prádlo, hotely, noclehárny, výjimečně tráva/písek na koupalištích). Mimo hostitele vydrží jen 2-3 dny přerušení infekce nepoužíváním předmětů. onemocnění se šíří ve špatných hygienických podmínkách ink.doba: 1-3 týdny průběh: samička zákožky (cca 0,4 mm) večer a v noci prokusuje v kůži chodbičky a klade vajíčka, což je doprovázeno prudkým svěděním. Vyhledává měkkou kůži (mezi prsty rukou, podpaždí, dvorce bradavek (u žen), předkožka (u mužů), kolem pupku a na stehnech. Nejméně záda, ne v obličeji. Škrábání zanáší do kůže další infekce. plísňová onemocnění (mykozy) původci: příslušníci kmene hub a plísní napadají především povrch těla, výjimečně i vnitřní orgány (plíce) při nádorových bujeních či AIDS dermatofytozy postihují kůži, vlasy, nehty zdroj: půda, zvíře, nemocný člověk přenos: přímý i nepřímý styk (umývárny!) ink.doba nelze určit

11 11 průběh: šupinatění kůže vlhké (zarudlé, macerované) nebo suché (moučnaté, bolestivé), drobné svědivé puchýřky. Prostory mezi prsty, vnitřní plochy dlaní, klenba nožní, genitálie. Jde o dosti úporná onemocnění. aspergiloza postihuje dýchací ústrojí zdroj: zbytky rostlin, obilí, potraviny, na nichž aspergilový kmen žije přenos: vzdušná cesta průběh: houby vytváření kolonie v dýchacím ústrojů, příznaky připomínají zápal plic Nákazy přenosné ze zvířat na lidi (antropozoonozy) rezervoárem jsou zvířata zpravidla volně žijící v přírodě, nákaza se přenese na člověka přímo od nich, nebo prostřednictvím hospodářských či domácích zvířat. vzteklina (lyssa, rabies) původce: virus vztekliny zdroj: nemocné zvíře (liška, pes, kočka, ale infikováno může být každé teplokrevné), původce ve slinách přenos: kousnutím/klovnutím nebo kontaminací kožních oděrek slinami (manipulace s uhynulým zvířetem). Zcela výjimečně aerosolem (američtí netopýři) ink.doba: 15 dnů -6 měs. infekciozita virus se ve slinách objeví ještě před prvními příznaky průběh: virus se šíří podél nervů do CNS. Zpočátku deprese, bolesti hlavy, závratě, teplota, pak stadium neklidu, křečí, slinění, pocení. Křeče postihují polykací svaly strach z napití. Dále obrny, zástava srdce a dechu. Nemoc končí vždy smrtí (2-10 dnů). u zvířat se objevuje střídání apatie a zuřivosti. pozor na zvířata, která ztratila plachost jedinou ochranou je očkování nutno zahájit před propuknutím choroby (1882 L.Pasteur) preventivní očkování jen rizikové skupiny provádí se očkování zvířat toxoplasmosa původce: prvok toxoplasma gondii jeho životní cyklus probíhá na mezihostiteli každý teplokrevný živočich (prase, skot, králík, člověk) nakazí se pozřením tzv.oocysty (setiny mm) z výkalů kočkovité šelmy. Ve střevě se vytvoří tzv.sporozoit (tisíciny mm), proniká do krevního oběhu a usídlí se v oku, mozku, svalstvu intenzivně se množí a je původcem onemocnění toxoplasmosou u člověka (viz dále) produkuje tzv. toxotoxin. definitivním hostiteli kočkovitá šelma nakazí se pozřením oocysty jiné kočky nebo sporozoitu pozřením mezihostitele. V jejím tenkém střevě se cyklus prvoka dokončí a ve stolici se objeví oocysty. přenos: člověk se nakazí: pozřením oocysty z výkalů kočky pozřením nedostatečně tepelně upraveného masa mezihostitele, vajec, nepasterovaného mléka prachem, aerosolem poraněnou kůží vrozená forma - z matky na plod (velmi závažné!) průběh: Získaná forma: většinou bezpříznakově. Dojde ke zduření mízních uzlin na krku, příp. i ostatních, zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, svalů. Výjimečně zánět jater, mozku, srdečního svalu.

12 12 Závažná je infekce vrozená může dojít k celé řadě vrozených vad (hydrocefalus) po překonání onemocnění se množení sporozoit v člověku zastaví (parazit dlouhodobě přežívá), při poklesu imunity (např. při AIDS) nemoc může znovu vzplanout onemocnění je rozšířeno po celém světě bruceloza (Bangova nemoc) původce: bakterie brucela zdroj: nemocné zvíře (prasata, skot, ovce, kozy) přenos: vstupní branou je poraněná kůže nebo trávící trakt - kontakt s nepasterovaným mlékem, masem nebo fekáliemi nemocného zvířete ink.doba: 5-21 dnů průběh: horečka, bolesti hlavy, kloubů, pocení, zduření mízních uzlin, může dojít k zánětu kloubů, mozku, varlat ohroženými skupinami pracovníci jatek, ošetřovatelé zvířat apod. v ČR očkování hovězího dobytka eradikováno, může být však zavlečeno ornitoza (ptačí nemoc) původce: bakterie chlamydie zdroj: nemocné zvíře (domácí i divocí ptáci, papoušci) přenos: nejčastěji vzdušná cesta prach z trusu, nebo přímý styk při krmení nebo zpracování (původce je i v hlenu z nozder) ink.doba: 7-14 dnů průběh: nespecifické příznaky chřipkového typu, zvracení, průjem, může vést k zánětu plic, srdečního svalu či jater. Neléčené je závažné, zvl. u osob nad 50 let. q-horečka původce: coxiela (druh riketsie) zdroj: nemocné zvíře (skot, ovce, kozy) přenos: vzdušnou cestou prach se ve stájích (zaschlá moč, výkaly), přímý styk se zvířetem, nebo nepřímý nepasterovaným mlékem. Prudce nakažlivé onem. ink.doba: 3-30 dnů průběh: většinou bezpříznakový nebo mírný. Vysoká horečka, bolesti hlavy, svalů, kašel (při vstupu vdechnutím), zvětšení jater. Chronická forma má špatnou prognozu (postižení jater, srdce). původce je vysoce odolný přežívá v půdě nakazí se domestifikovaná zvířata, onemocnění má globální výskyt, v ČR je ale vzácné může být zavlečeno (veterinární opatření!) snět slezinná (anthrax, uhlák) původce: bakterie bacil anthraxu zdroj: nemocné zvíře (býložravci). Původce se stolicí dostává do země (jeho spory jsou vysoce odolné (ničí se teplotou nad 100st.C) - zamoření luk trvá desítky let) a při pastvě se infikuje zdravý dobytek přenos: vzdušnou cestou (vdechnutím spor při práci s chlupy a kůží), oděrkami v kůži při styku se zvířetem (jatka, zprac.kůží), vzácně alimentárně (požitím masa, inf.vody) ink.doba: 1-5 dnů průběh: v místě vstupu vzniká vřed uprostřed zčernalý se zmodralým okolím, při vdechnutí zpoč. nevýrazný zánět plic, kašel (může přejít i ve vykašk.krve). Bacil však při množení produkuje toxin, který vyvolává zástavu srdce. Jde o závažné onemocnění. provádí se očkování zvířat. U lidí se očkují rizik. skupiny. dříve celosvětový výskyt (očkování!), dnes převážně Afrika, střední Asie, J.Amerika

Hygiena a školní zdravotnictví. Infekční onemocnění

Hygiena a školní zdravotnictví. Infekční onemocnění Hygiena a školní zdravotnictví Infekční onemocnění Základní pojmy Původci: bakterie, viry, červi (hlísti, hlístice), členovci Inkubační doba: interval od proniknutí původců nákazy do organismu po první

Více

VY_32_INOVACE_07_B_18.notebook. July 08, 2013

VY_32_INOVACE_07_B_18.notebook. July 08, 2013 1 Škola Autor Název Téma SOŠ a SOU Milevsko Mgr. Jaroslava Neumannová VY_32_INOVACE_07_B_18_ZDR Vzdušné nákazy Datum tvorby 6.5.2013 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0557III/2 Inovace a zkvalitněnívýuky

Více

KOTVA CZ.1.07/1.4.00/21.3537

KOTVA CZ.1.07/1.4.00/21.3537 KOTVA CZ.1.07/1.4.00/21.3537 Identifikátor materiálu EU: PRIR - 60 Anotace Autor Jazyk Vzdělávací oblast Vzdělávací obor PRIR = Oblast/Předmět Očekávaný výstup Speciální vzdělávací potřeby Prezentace žáka

Více

Mgr. Marcela Křiváková Ph.D. SZŠ Jaselská, Brno

Mgr. Marcela Křiváková Ph.D. SZŠ Jaselská, Brno Péče o dítě s infekčním onemocněním Mgr. Marcela Křiváková Ph.D. SZŠ Jaselská, Brno Imunita 1. Definice 2. Funkce rozpoznat škodlivé látky (zevní, vnitřní) mobilizovat obrané mechanizmy likvidovat škodliviny

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Kód: Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu Imunita a infekční nemoci Anotace Pracovní list seznamuje žáka s druhy infekčních chorob a se způsoby jejich

Více

VY_32_INOVACE_07_B_19.notebook. July 08, 2013

VY_32_INOVACE_07_B_19.notebook. July 08, 2013 1 Škola Autor Název Téma SOŠ a SOU Milevsko Mgr. Jaroslava Neumannová VY_32_INOVACE_07_B_19_ZDR Alimentární nákazy Datum tvorby 12.4.2013 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0557III/2 Inovace a zkvalitněnívýuky

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

Obsah. IMUNOLOGIE... 57 1 Imunitní systém... 57 Anatomický a fyziologický základ imunitní odezvy... 57

Obsah. IMUNOLOGIE... 57 1 Imunitní systém... 57 Anatomický a fyziologický základ imunitní odezvy... 57 Obsah Předmluva... 13 Nejdůležitější pojmy používané v textu publikace... 14 MIKROBIOLOGIE... 23 Mikroorganismy a lidský organismus... 24 Třídy patogenních mikroorganismů... 25 A. Viry... 25 B. Bakterie...

Více

Úvod. Salmonelóza. Prevence spočívá:

Úvod. Salmonelóza. Prevence spočívá: Úvod Ke vzniku alimentárních nákaz a onemocnění trávicího traktu přispívá nedodržování zásad hygieny při přípravě i konzumaci pokrmů a nerespektování odpovídajících technologických postupů při přípravě

Více

Parazitární nákazy s alimentárním přenosem. MUDr. Miroslava Zavřelová ÚOPZ LF MU

Parazitární nákazy s alimentárním přenosem. MUDr. Miroslava Zavřelová ÚOPZ LF MU Parazitární nákazy s alimentárním přenosem MUDr. Miroslava Zavřelová ÚOPZ LF MU Toxoplasmóza původce: Toxoplasma gondii formy nákazy: kongenitální - Sabinova triáda postnatální f. uzlinová, gynekologická,

Více

Inovace studia molekulární a buněčné biologie reg. č. CZ.1.07/2.2.00/07.0354

Inovace studia molekulární a buněčné biologie reg. č. CZ.1.07/2.2.00/07.0354 I n v e s t i c e d o r o z v o j e v z d ě l á v á n í Inovace studia molekulární a buněčné biologie reg. č. CZ.1.07/2.2.00/07.0354 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním

Více

NEBUNĚČNÁ ŽIVÁ HMOTA VIRY

NEBUNĚČNÁ ŽIVÁ HMOTA VIRY NEBUNĚČNÁ ŽIVÁ HMOTA VIRY Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje 11.3.2011 Mgr.Petra Siřínková Rozdělení živé přírody 1.nadříše.PROKARYOTA 1.říše:Nebuněční

Více

SAMOSTATNÁ PRÁCE 2012 jmeno a prijmeni

SAMOSTATNÁ PRÁCE 2012 jmeno a prijmeni ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI SAMOSTATNÁ PRÁCE 2012 jmeno a prijmeni ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI Příušnice Samostatná práce Informatika a výpočetní technika KIV/IFYER jmeno a prijmeni Obsah 1 Příušnice

Více

Přenosné nemoci v ČR v roce 2003

Přenosné nemoci v ČR v roce 2003 Aktuální informace Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky Praha 19.7.2004 45 Přenosné nemoci v ČR v roce 2003 V této Aktuální informaci jsou zpracována data Státního zdravotního ústavu

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

UKÁZKY Z VÝUKY LNÍ VÝCHOVY NA II. STUPNI ZŠZ. Téma: Pohlavní nemoci HIV / AIDS

UKÁZKY Z VÝUKY LNÍ VÝCHOVY NA II. STUPNI ZŠZ. Téma: Pohlavní nemoci HIV / AIDS UKÁZKY Z VÝUKY SEXUÁLN LNÍ VÝCHOVY NA II. STUPNI ZŠZ Téma: Pohlavní nemoci HIV / AIDS Ing.Eva Trynerová,, FZŠ Brdičkova, Praha 5 RVP ZV Vzdělávací oblast Člověk a zdraví je realizována s ohledem na věk

Více

Úvod do problematiky infekční onemocnění

Úvod do problematiky infekční onemocnění Úvod do problematiky infekční onemocnění Machartová V. 15.12. 212 Šafránkův pavilon, Plzeň Klinika pracovního lékařství LF UK a FN v Plzni Projekt Pracovní lékařství pro lékaře všech odborností Registrační

Více

I n f o r m a č n í l i s t o sexuálně přenosných infekcích

I n f o r m a č n í l i s t o sexuálně přenosných infekcích I n f o r m a č n í l i s t o sexuálně přenosných infekcích Sexuálně přenosné infekce (STS, angl. sexually transmitted infections) se mohou přenášet snadno, některé pouhým dotykem pokožky. Stoprocentní

Více

Nebezpečí infekce. Zpracoval: Ondráček Zdeněk 2008

Nebezpečí infekce. Zpracoval: Ondráček Zdeněk 2008 Zpracoval: Ondráček Zdeněk 2008 Infekce je proces, při kterém se choroboplodné mikroorganismy (bakterie, viry, paraziti) dostávají do styku s hostitelským makroorganismem a vyvolávají jeho onemocnění.

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

ANAMNESTICKÝ ZDRAVOTNÍ DOTAZNÍK

ANAMNESTICKÝ ZDRAVOTNÍ DOTAZNÍK ANAMNESTICKÝ ZDRAVOTNÍ DOTAZNÍK Pro účely preventivní sportovně-kardiologické prohlídky ve zdravotnickém zařízení ProCorde s.r.o. v Chomutově. Příjmení, jméno:............................... Rodné číslo:.....................

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Téma / kapitola Mendelova 2. stupeň Základní Zdravověda

Více

Zdravotní nauka 3. díl

Zdravotní nauka 3. díl Iva Nováková Zdravotní nauka 2. díl Učebnice pro obor sociální činnost Iva Nováková ISBN 978-80-247-3709-6 ISBN 978-80-247-3707-2 Grada Publishing, a.s., U Průhonu 22, 170 00 Praha 7 tel.: +420 234 264

Více

Nemoci dýchací soustavy

Nemoci dýchací soustavy Nemoci dýchací soustavy EU peníze středním školám Didaktický učební materiál Anotace Označení DUMU: VY_32_INOVACE_BI1.16 Předmět: Biologie Tematická oblast: Biologie člověka Autor: RNDr. Marta Najbertová

Více

Autor: Katka www.nasprtej.cz Téma: Bakterie Ročník: 2.

Autor: Katka www.nasprtej.cz Téma: Bakterie Ročník: 2. Baktérie - Doména - Jednobuněčné organismy - Je z prokaryotické buňky - Jsou vidět optickým mikroskopem 10-6 Prokaryotická buňka Obrázek 1: prokaryotická buňka DNA nukleoid (= jaderná hmota) o Nukleová

Více

Působení mikroorganizmů na vývoj plodu.

Působení mikroorganizmů na vývoj plodu. Projekt primární prevence vrozených vývojových vad Působení mikroorganizmů na vývoj plodu. Každá těhotná žena je v průběhu gravidity vystavena působení choroboplodných zárodků, či už běžných (rýma, zánět

Více

Informace pro obyvatelstvo

Informace pro obyvatelstvo PŘÍLOHA č. 2 Informace pro obyvatelstvo ANTRAX se v ČR běžně nevyskytuje, nebezpečí hrozí při úmyslném zneužití. Tři formy onemocnění: Kožní - nákaza poraněnou kůží - místo svědí, vzniká pupínek, pak puchýř,

Více

na sliznici dutiny ústní, jazyku, okraji nozder či mezi spárky afty typické slinění

na sliznici dutiny ústní, jazyku, okraji nozder či mezi spárky afty typické slinění Virová onemocnění Slintavka a kulhavka vysoce nakažlivé akutní horečnaté onemocnění sudokopytníků příznaky zvýšená tělesná teplota, nechutenství, kulhání, svlečení rohového pouzdra paznehtu (spárku) na

Více

Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Čáslav, Masarykova 248

Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Čáslav, Masarykova 248 Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Čáslav, Masarykova 248 M o d e r n í b i o l o g i e reg. č.: CZ.1.07/1.1.32/02.0048 TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM

Více

Přednáška byla vytvořena za finanční podpory společnosti GlaxoSmithKline, s. r. o. výrobce vakcín CZ/VAC/0067/13

Přednáška byla vytvořena za finanční podpory společnosti GlaxoSmithKline, s. r. o. výrobce vakcín CZ/VAC/0067/13 Duben květen 2013 Přednáška byla vytvořena za finanční podpory společnosti GlaxoSmithKline, s. r. o. výrobce vakcín CZ/VAC/0067/13 Plané neštovice - Varicella Onemocnění způsobuje - Virus varicella zoster

Více

Bakteriální choroby zvěře

Bakteriální choroby zvěře Bakteriální choroby zvěře MVDr. Pavel Forejtek, CSc, Středoevropský institut ekologie zvěře Brno Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a Státním rozpočtem ČR InoBio CZ.1.07/2.2.00/28.0018

Více

Karanténa opatření zavedená z důvodů dalšího nešíření nákazy omezuje volnost pohybu jedince vystaveného kontaktu s nákazou

Karanténa opatření zavedená z důvodů dalšího nešíření nákazy omezuje volnost pohybu jedince vystaveného kontaktu s nákazou původ slova je odvozen z řeckých slov epi (nad, mezi) a démos (lid) a logos (slovo, věda, studium) studium toho, co je nad lidmi zakladatelem je považován řecký lékař Hippokratés. věda o vzniku a šíření

Více

LÉČEBNÁ VÝŽIVA PŘI INFEKČNÍCH ONEMOCNĚNÍCH. CZ.1.07/3.2.07/04.0065 Podpora rozvoje dalšího vzdělávání ve zdravotnictví v Moravskoslezském kraji

LÉČEBNÁ VÝŽIVA PŘI INFEKČNÍCH ONEMOCNĚNÍCH. CZ.1.07/3.2.07/04.0065 Podpora rozvoje dalšího vzdělávání ve zdravotnictví v Moravskoslezském kraji Podpora rozvoje dalšího vzdělávání ve zdravotnictví v Moravskoslezském kraji LÉČEBNÁ VÝŽIVA PŘI INFEKČNÍCH ONEMOCNĚNÍCH Obsah... 2 3 1. Přehled nejznámějších infekčních onemocnění... 4 1.1 Nákazy přenášené

Více

Strašák EBOLA TÝKÁ SE TAKÉ NÁS EVROPANY? Bc. Helena Marcinková

Strašák EBOLA TÝKÁ SE TAKÉ NÁS EVROPANY? Bc. Helena Marcinková Strašák EBOLA TÝKÁ SE TAKÉ NÁS EVROPANY? Bc. Helena Marcinková Ebola a Česká republika máme se bát? Jaké je riziko, že se Ebola dostane do České republiky a začne se tu šířit? Riziko pro turisty nebo obchodní

Více

Základy hygieny a epidemiologie CZ.1.07/1.3.44/02.0009

Základy hygieny a epidemiologie CZ.1.07/1.3.44/02.0009 Základy hygieny a epidemiologie CZ.1.07/1.3.44/02.0009 CZ.1.07/1.3.44/02.0009 Zdraví, je to nejcennější, co v životě máme, a chceme-li někomu popřát to nejlepší, přejeme mu co nejvíce zdraví. Většinou

Více

Předškolní věk. Zpracovala: Jana Černá

Předškolní věk. Zpracovala: Jana Černá Předškolní věk Zpracovala: Jana Černá Charakteristika Růst a vývoj Nejčastější patologie Výživa u dětí Poruchy výživy Předškolní období období od 3 do 6 let Dítě zpravidla navštěvuje mateřskou školu Začínají

Více

Otázky. Pravidelné očkování se provádí : Mezi pravidelné očkování patří: Mezi zvláštní očkování patří: Při úrazech se vždy očkuje proti :

Otázky. Pravidelné očkování se provádí : Mezi pravidelné očkování patří: Mezi zvláštní očkování patří: Při úrazech se vždy očkuje proti : Otázky Klíčové buňky specifické imunity jsou: T lymfocyty vznikají v: B lymfocyty produkují : Mezi protilátky řadíme : Primární imunitní reakce je: Sekundární imunitní reakce je: Imunogeny jsou: Bakteriální

Více

Lidmila Hamplová a kol. Mikrobiologie, Imunologie, Epidemiologie, Hygiena pro bakalářské studium a všechny typy zdravotnických škol

Lidmila Hamplová a kol. Mikrobiologie, Imunologie, Epidemiologie, Hygiena pro bakalářské studium a všechny typy zdravotnických škol Lidmila Hamplová a kol. Mikrobiologie, Imunologie, Epidemiologie, Hygiena pro bakalářské studium a všechny typy zdravotnických škol Tato kniha ani žádná její část nesmí být kopírována, rozmnožována ani

Více

ALIMENTÁRNÍ PARAZITÁRNÍ NÁKAZY

ALIMENTÁRNÍ PARAZITÁRNÍ NÁKAZY ALIMENTÁRNÍ PARAZITÁRNÍ NÁKAZY Mgr. Aleš Peřina, Ph. D. Ústav preventivního lékařství LF MU aperina@med.muni.cz místnost 316 vizitkové URL: http://www.muni.cz/people/18452 Shrnutí Společným znakem parazitárních

Více

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Kód: Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu Pohlavně přenosné nemoci Anotace Pracovní list vede ke čtení s porozuměním, informuje žáka o druzích pohlavních

Více

PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK

PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK Očkování! Nejvýznamnější možnost prevence infekčních chorob! Lepší infekční chorobě předcházet než ji léčit! Významný objev v medicíně,

Více

Myslivost, umění myslivecké nebo lovecké, sluje soubor veškerých výkonů honebních i všeliké činnosti, kterou vyžaduje chov a ošetřování zvěře lovné.

Myslivost, umění myslivecké nebo lovecké, sluje soubor veškerých výkonů honebních i všeliké činnosti, kterou vyžaduje chov a ošetřování zvěře lovné. MYSLIVOST Myslivost, umění myslivecké nebo lovecké, sluje soubor veškerých výkonů honebních i všeliké činnosti, kterou vyžaduje chov a ošetřování zvěře lovné. Ottův slovník naučný Parazitární choroby zvěře

Více

Nákazy s přírodní ohniskovostí. MUDr. Miroslava Zavřelová ÚPL LF MU

Nákazy s přírodní ohniskovostí. MUDr. Miroslava Zavřelová ÚPL LF MU Nákazy s přírodní ohniskovostí MUDr. Miroslava Zavřelová ÚPL LF MU Přírodní ohnisko nákazy oblast s jedním biotopem (konkrétními přírodními podmínkami) přítomnost zdrojů nákazy (rezervoárových zvířat)

Více

Člověk a příroda Biologie člověka Stavba a funkce lidského těla, 8.ročník. Žák si prohlubuje a získává informace o pohlavně přenosných nemocích.

Člověk a příroda Biologie člověka Stavba a funkce lidského těla, 8.ročník. Žák si prohlubuje a získává informace o pohlavně přenosných nemocích. VY_52_INOVACE_PCHA2_29_8A Vzdělávací oblast: Vzdělávací cíl: Kompetenční cíl: Autor: Člověk a příroda Biologie člověka Stavba a funkce lidského těla, 8.ročník Žák si prohlubuje a získává informace o pohlavně

Více

virus chřipky nukleová kyselina

virus chřipky nukleová kyselina Infekční nemoci Infekční nemoci jsou způsobeny cizími organismy, které pronikly do lidského těla. Většina těchto organismů má celou řadu hostitelů a přenašečů. Infekční onemocnění způsobují: viry bakterie

Více

- na rozhraní mezi živou a neživou přírodou- živé jsou tehdy, když napadnou živou buňku a parazitují v ní nitrobuněční parazité

- na rozhraní mezi živou a neživou přírodou- živé jsou tehdy, když napadnou živou buňku a parazitují v ní nitrobuněční parazité Otázka: Charakteristické vlastnosti prvojaderných organismů Předmět: Biologie Přidal(a): Lenka Dolejšová Nebuněčné organismy, bakterie, sinice, význam Systém: Nadříše- Prokaryota Podříše - Nebuněční- viry

Více

NÁZEV AKTIVITY NÁZEV PROGRAMU CÍLOVÁ SKUPINA CÍL HODINOVÁ DOTACE MÍSTO POMŮCKY FORMA VÝUKY, METODY ZAŘAZENÍ DO VÝUKY TEORETICKÁ PŘÍPRAVA POSTUP

NÁZEV AKTIVITY NÁZEV PROGRAMU CÍLOVÁ SKUPINA CÍL HODINOVÁ DOTACE MÍSTO POMŮCKY FORMA VÝUKY, METODY ZAŘAZENÍ DO VÝUKY TEORETICKÁ PŘÍPRAVA POSTUP NÁZEV AKTIVITY NÁZEV PROGRAMU CÍLOVÁ SKUPINA CÍL HODINOVÁ DOTACE MÍSTO POMŮCKY FORMA VÝUKY, METODY ZAŘAZENÍ DO VÝUKY TEORETICKÁ PŘÍPRAVA POSTUP Principy šíření infekce Infekce a paraziti Žáci 1. stupně

Více

Doména: Bakterie (Bacteria) Milan Dundr

Doména: Bakterie (Bacteria) Milan Dundr Doména: Bakterie (Bacteria) Milan Dundr Bakteriální buňka (prokaryotická) Bakteriální buňka (prokaryotická) je malá (μm) nukleoid (jaderná hmota) 1 molekula DNA dvojšroubovice stočená do kruhu na bílkovinném

Více

Očkování proti TETANU. Pro všechny osoby bez rozdílu věku. TETAVAX, kombinované (Tetanus, Černý kašel, Záškrt): BOOSTRIX, ADACEL.

Očkování proti TETANU. Pro všechny osoby bez rozdílu věku. TETAVAX, kombinované (Tetanus, Černý kašel, Záškrt): BOOSTRIX, ADACEL. Očkování V době očkování nesmíte být akutně nemocní, či mít akutní projevy alergie. Po aplikaci je nutné minimálně 20 minutový pobyt v čekárně ordinace pro možností eventuální nežádoucí reakce na očkovací

Více

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Kód: Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu AIDS a virus HIV Anotace Pracovní list obsahuje základní informace o AIDS a o možnostech jeho přenosu,

Více

Bezpečnostně právní akademie Brno

Bezpečnostně právní akademie Brno Bezpečnostně právní akademie Brno Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Eva Hrobařová Název materiálu: Nemoci imunitního systému Označení materiálu:

Více

RUMIŠTĚ A OKRAJE CEST; LIDSKÁ SÍDLA organismy provázející člověka

RUMIŠTĚ A OKRAJE CEST; LIDSKÁ SÍDLA organismy provázející člověka VY_32_INOVACE_PŘS_318 RUMIŠTĚ A OKRAJE CEST; LIDSKÁ SÍDLA organismy provázející člověka Autor: Karel Primas, Mgr. Použití: 7. třída Datum vypracování: 27. 1. 2013 Datum pilotáže: 28. 1. 2013 Metodika:

Více

Infekční nemoci v České republice v letech 2010 2012. Infectious diseases in the Czech Republic in 2010 2012

Infekční nemoci v České republice v letech 2010 2012. Infectious diseases in the Czech Republic in 2010 2012 Aktuální informace Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky Praha 12. 8. 2013 33 Infekční nemoci v České republice v letech 2010 2012 Infectious diseases in the Czech Republic in 2010

Více

VYŠETŘENÍ TĚL ULOVENÉ ZVĚŘE. Inovace předmětu Registrační číslo projektu

VYŠETŘENÍ TĚL ULOVENÉ ZVĚŘE. Inovace předmětu Registrační číslo projektu Název inovace Inovace předmětu Registrační číslo projektu Název projektu Název příjemce podpory VYŠETŘENÍ TĚL ULOVENÉ ZVĚŘE H1DKZ - Hygiena a technologie drůbeže, králíků a zvěřiny CZ.1.07/2.2.00/15.0063

Více

DETOXIKAČNÍ MEDICÍNA A PENTAGRAM

DETOXIKAČNÍ MEDICÍNA A PENTAGRAM DETOXIKAČNÍ MEDICÍNA A PENTAGRAM Ing. Vladimír Jelínek 1 Čínská medicína rozeznává pět základních (mateřských) orgánů. Mozek (CNS), který je řídí, stojí uprostřed. 2 1. okruh SRDCE preparáty CorDren, CorHelp

Více

kmen: Hlísti (Nemathelminthes) Milan Dundr

kmen: Hlísti (Nemathelminthes) Milan Dundr kmen: Hlísti (Nemathelminthes) Milan Dundr hlísti dvouvrstevní (pseudocoel) tělo: protáhlé nečlánkované válcovité koběma koncům se zužuje hlísti pokožka jednovrstevná silná kutikula (ochrana) pružné a

Více

MODUL č. III. Epidemiologie a Hygiena

MODUL č. III. Epidemiologie a Hygiena MODUL č. III Epidemiologie a Hygiena Definice epidemiologie a rozdělení Definice: Epidemiologie je nauka o teoretických a praktických otázkách ochrany před chorobami (infekčními i neinfekčními). Rozdělení

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Mendelova 2. stupeň Základní Předmět Zdravověda Téma /

Více

Hrozba epidemie, pandemie chřipka, HIV

Hrozba epidemie, pandemie chřipka, HIV Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Člověk a příroda 8.ročník červenec 2012 Hrozba epidemie, pandemie chřipka, HIV Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_ Čap-Z 8.,9.26 Vzdělávací oblast: Autor:

Více

INFEKČNÍ NEMOCI vybraná onemocnění, proti kterým lze očkovat. 8.4.2014 Jana Tichá

INFEKČNÍ NEMOCI vybraná onemocnění, proti kterým lze očkovat. 8.4.2014 Jana Tichá INFEKČNÍ NEMOCI vybraná onemocnění, proti kterým lze očkovat 8.4.2014 Jana Tichá Tetanus Klinika akutní onemocnění charakterizované ochrnutím kosterního svalstva. Křeče postihují nejprve obličejové svaly,

Více

Kapitola III. Poruchy mechanizmů imunity. buňka imunitního systému a infekce

Kapitola III. Poruchy mechanizmů imunity. buňka imunitního systému a infekce Kapitola III Poruchy mechanizmů imunity buňka imunitního systému a infekce Imunitní systém Zásadně nutný pro přežití Nezastupitelná úloha v obraně proti infekcím Poruchy imunitního systému při rozvoji

Více

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA HOREČKY PO NÁVRATU Z TROPŮ

DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA HOREČKY PO NÁVRATU Z TROPŮ DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA HOREČKY PO NÁVRATU Z TROPŮ Interaktivní prezentace Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. Centrum očkování a cestovní medicíny Hradec Králové JAKÁ JSOU RIZIKA PRO CESTOVATELE V ZAHRANIČÍ?

Více

Nebuněč. Vira) Milan Dundr

Nebuněč. Vira) Milan Dundr Nebuněč ěční viry (Vira( Vira) Milan Dundr Základní charakteristika: nitrobuněč ěční parazité nemají vlastní metabolický aparát nemají aparát t pro syntézu bílkovinb je to holý genetický program uvnitř

Více

VY_32_INOVACE_02.06 1/6 3.2.02.6 Viry a bakterie Viry život bez buňky

VY_32_INOVACE_02.06 1/6 3.2.02.6 Viry a bakterie Viry život bez buňky 1/6 3.2.02.6 Viry život bez buňky cíl - popsat stavbu těla viru a jeho rozmnožování - vyjmenovat příklady virových onemocnění - chápat význam hygieny a prevence - malé, pozorovatelné pouze elektronickým

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz (tištěná SBN Grada 978-80-247-6020-9 Publishing, (elektronická verze) a.s. formátu 2011 PDF) U k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k

Více

Ing. Zdeněk Vala, Ph.D.

Ing. Zdeněk Vala, Ph.D. Ing. Zdeněk Vala, Ph.D. v chovech je dána zákonem o veterinární péči a jeho prováděcími vyhláškami povinnost chovatele (myslivce) ohlásit podezření z onemocnění zvířat dále je nutné dodržovat ochranná

Více

Pohlavní nemoci (mimo HIV) Reprodukční zdraví

Pohlavní nemoci (mimo HIV) Reprodukční zdraví MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA VÝCHOVY KE ZDRAVÍ Pohlavní nemoci (mimo HIV) Reprodukční zdraví Vypracovala: Marta Kaplánková Brno, 7. 11. 2013 Pohlavní nemoci obecně Jsou to infekční

Více

Seminář GPS IV. ročník NEMOCI A EPIDEMIE referát

Seminář GPS IV. ročník NEMOCI A EPIDEMIE referát Gymnázium Dr. J. Pekaře Mladá Boleslav Seminář GPS IV. ročník NEMOCI A EPIDEMIE referát Jméno a příjmení: Matěj CHUMLEN Třída: 4. A Datum: 2. 11. 2014 Nemoci a epidemie 1. Základní informace I přes progresivně

Více

OBSAH. Kolektiv autorů ŽIVÁ A MRTVÁ VODA...11

OBSAH. Kolektiv autorů ŽIVÁ A MRTVÁ VODA...11 OBSAH Kolektiv autorů ŽIVÁ A MRTVÁ VODA...11 ÚVOD...12 OBYČEJNĚ NEOBYČEJNÁ VODA...14 CO JE ŽIVÁ A MRTVÁ VODA...26 JAK AKTIVOVAT ŽIVOU A MRTVOU VODU...30 ZÁZRAKY UZDRAVENÍ...35 ZPŮSOB PŘÍPRAVY ŽIVÉ A MRTVÉ

Více

OČKOVÁNÍ A INFEKČNÍ NEMOCI DĚTÍ

OČKOVÁNÍ A INFEKČNÍ NEMOCI DĚTÍ MUDr. Martin Gregora OČKOVÁNÍ A INFEKČNÍ NEMOCI DĚTÍ Vydala Grada Publishing, a.s. U Průhonu 22, 170 00 Praha 7 tel.: +420 220 386 401, fax: +420 220 386 400 www.grada.cz jako svou 2368. publikaci Odpovědná

Více

Změna klimatu a lidské zdraví. Brno, 4. května 2010

Změna klimatu a lidské zdraví. Brno, 4. května 2010 Změna klimatu a lidské zdraví Brno, 4. května 2010 odborný konzultant v oblasti zdravotních a ekologických rizik e-mail: miroslav.suta (at) centrum.cz Světový den zdraví 2008 Globální hrozba pro zdraví

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_PPM13860NÁP Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

SOUHRNNÝ PŘEHLED SUBJEKTIVNÍCH HODNOCENÍ

SOUHRNNÝ PŘEHLED SUBJEKTIVNÍCH HODNOCENÍ Studie Mladý ječmen STUDIE NA MLADÝ JEČMEN / r. 2002 Studii vypracoval MUDr. Miloslav Lacina ve spolupráci se společností Green Ways s.r.o.. Probíhala v roce 2002 v období podzim-zima - v období velké

Více

NÁZEV/TÉMA: Virová onemocnění dětského věku

NÁZEV/TÉMA: Virová onemocnění dětského věku NÁZEV/TÉMA: Virová onemocnění dětského věku Vyučovací předmět: Základy epidemiologie a hygieny Škola: SŠZZE Vyškov Učitel: Mgr. Šárka Trávníčková Třída: 2. B Počet žáků: 20 Časová jednotka: 1 vyučovací

Více

Seznam šablon - Přírodopis

Seznam šablon - Přírodopis Seznam šablon - Přírodopis Autor: Mgr. Vlastimila Bártová Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Tematický celek: Člověk Ročník: 8 Číslo Označení Název Materiál Využití Očekávané výstupy Klíčové kompetence

Více

DĚTSKÁ INFEKČNÍ EXANTEMOVÁ ONEMOCNĚNÍ. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

DĚTSKÁ INFEKČNÍ EXANTEMOVÁ ONEMOCNĚNÍ. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové DĚTSKÁ INFEKČNÍ EXANTEMOVÁ ONEMOCNĚNÍ Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Scarlatina (spála) Etiologie 1 Dětské infekční onemocnění spojené s vyrážkou Nejčastěji postihuje děti předškolního a školního

Více

Otázka: Parazitismus jako životní strategie. Předmět: Biologie. Přidal(a): Firefly. Parazitismus jako životní strategie

Otázka: Parazitismus jako životní strategie. Předmět: Biologie. Přidal(a): Firefly. Parazitismus jako životní strategie Otázka: Parazitismus jako životní strategie Předmět: Biologie Přidal(a): Firefly Parazitismus jako životní strategie trofický vztah, žijí na úkor svého hostitele, jehož obvykle oslabují, ale neusmrcují

Více

Otázka 16 Žahavci, ploštěnci, hlísti Charakteristika jednotlivých tříd a jejich zástupců

Otázka 16 Žahavci, ploštěnci, hlísti Charakteristika jednotlivých tříd a jejich zástupců Otázka 16 Žahavci, ploštěnci, hlísti Charakteristika jednotlivých tříd a jejich zástupců kmen: Žahavci jsou to vodní organismy (většinou mořské) s paprsčitě souměrným tělem mají láčku (slepě končící trávicí

Více

Název: Bakterie. Autor: PaedDr. Pavel Svoboda. Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy. Předmět, mezipředmětové vztahy: biologie

Název: Bakterie. Autor: PaedDr. Pavel Svoboda. Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy. Předmět, mezipředmětové vztahy: biologie Název: Bakterie Výukové materiály Autor: PaedDr. Pavel Svoboda Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: biologie Ročník: 2. (1. vyššího gymnázia) Tematický

Více

Úvodní přednášky z předmětu TOXIKOLOGIE. VŠCHT Praha. Jedovatá stopa IV.

Úvodní přednášky z předmětu TOXIKOLOGIE. VŠCHT Praha. Jedovatá stopa IV. Úvodní přednášky z předmětu TOXIKOLOGIE VŠCHT Praha Jedovatá stopa IV. Bakteriální jedy Bakterie aktivně nebo při svém rozpadu uvolňují do okolí toxické látky, které poškozují hostitele a některé samy

Více

V roce 1981 byly v USA poprvé popsány příznaky nového onemocnění, které později dostalo jméno AIDS /Acquired Immune Deficiency Syndrome/ neboli

V roce 1981 byly v USA poprvé popsány příznaky nového onemocnění, které později dostalo jméno AIDS /Acquired Immune Deficiency Syndrome/ neboli Lenka Klimešová V roce 1981 byly v USA poprvé popsány příznaky nového onemocnění, které později dostalo jméno AIDS /Acquired Immune Deficiency Syndrome/ neboli Syndrom získaného imunodeficitu. V roce 1983

Více

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_100_Nervová soustava II. AUTOR: Naděžda Čmelová ROČNÍK,

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_100_Nervová soustava II. AUTOR: Naděžda Čmelová ROČNÍK, NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_100_Nervová soustava II. AUTOR: Naděžda Čmelová ROČNÍK, DATUM: 8., 27. 4. 2012 VZDĚL. OBOR, TÉMA: Přírodopis,

Více

VY_32_INOVACE_07_B_17.notebook. July 08, 2013. Bakterie

VY_32_INOVACE_07_B_17.notebook. July 08, 2013. Bakterie Bakterie 1 Škola Autor Název SOŠ a SOU Milevsko Mgr. Jaroslava Neumannová VY_32_INOVACE_07_B_17_ZDR Téma Bakterie Datum tvorby 14.4.2013 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0557III/2 Inovace a zkvalitněnívýuky

Více

SPECIÁLNÍ MIKROBIOLOGIE POHLAVNĚ PŘENOSNÉ CHOROBY

SPECIÁLNÍ MIKROBIOLOGIE POHLAVNĚ PŘENOSNÉ CHOROBY STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA A VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA ZDRAVOTNICKÁ ŽĎÁR NAD SÁZAVOU SPECIÁLNÍ MIKROBIOLOGIE POHLAVNĚ PŘENOSNÉ CHOROBY MGR. IVA COUFALOVÁ POHLAVNÍ CHOROBY choroby přenosné převážně pohlavním

Více

TRÁVICÍ SOUSTAVA - TLUSTÉ STŘEVO

TRÁVICÍ SOUSTAVA - TLUSTÉ STŘEVO Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_01_3_05_BI1 TRÁVICÍ SOUSTAVA - TLUSTÉ STŘEVO TLUSTÉ STŘEVO (INTESTINUM CRASSUM) dlouhé 1,5 m 5-7 cm široké tenčí než tenké střevo

Více

1/1.4 Povinná hlá ení o infekãních chorobách

1/1.4 Povinná hlá ení o infekãních chorobách str. 1 Povinná hlá ení o infekãních chorobách Mgr. Radek Policar Koncem září 2010 vydalo Ministerstvo zdravotnictví vyhlášku č. 275/2010 Sb., v důsledku které se mění vyhláška č. 473/2008 Sb. Jedná se

Více

Nebuněční Viry, viroidy, priony

Nebuněční Viry, viroidy, priony Nebuněční Viry, viroidy, priony Viry - Stavba virionu Virové kapsidy Nukleová kyselina viru a) DNA - dvouřetězcová - jednořetězcová (jen u virů) b) RNA -dvouřetězcová (jen u virů) - jednořetězcová Lytický

Více

KLASICKÁ MASÁŽ. regenerační, relaxační, sportovní. cca 30 min. - záda, šíje 250,-

KLASICKÁ MASÁŽ. regenerační, relaxační, sportovní. cca 30 min. - záda, šíje 250,- KLASICKÁ MASÁŽ regenerační, relaxační, sportovní cca 30 min. - záda, šíje 250,- cca 60 min. - záda, šíje + nohy, ruce nebo hlava (dle přání) 500,- cca 90 min. - záda, šíje, nohy + ruce nebo hlava (dle

Více

Ekologie živočichů, téma 24 : Parasitismus

Ekologie živočichů, téma 24 : Parasitismus Ekologie živočichů, téma 24 : Parasitismus Parazitismus: jedna z forem predace v širším pojetí parazit je na hostitele vázán jeho existence závisí na živém hostiteli Když hostitel uhyne: parazité se musí

Více

SVRAB CO JE SVRAB? Šíří se hlavně v komunitách, kde žijí lidé v těsném kontaktu ( domovy důchodců, nemocnice, sociální ústavy, jesle).

SVRAB CO JE SVRAB? Šíří se hlavně v komunitách, kde žijí lidé v těsném kontaktu ( domovy důchodců, nemocnice, sociální ústavy, jesle). SVRAB CO JE SVRAB? Svrab je velmi nakažlivé kožní onemocnění. Je rozšířen po celém světě, postihuje všechny rasy i vrstvy obyvatelstva, nevyhýbá se dospělým ani dětem. Šíří se hlavně v komunitách, kde

Více

Poučení podle 43 odst. 1 č. 1 zákonu o ochraně před infekcemi (IfSG)

Poučení podle 43 odst. 1 č. 1 zákonu o ochraně před infekcemi (IfSG) Poučení podle 43 odst. 1 č. 1 zákonu o ochraně před infekcemi (IfSG) Zdravotní informace pro manipulaci s potravinami Osoby, které za účelem obchodu vyráběji, ošetřují nebo dávají do provozu následující

Více

Doplňky výrobců Sinecura, Wanxi a MRL, používané k řešení průjmu v kostce:

Doplňky výrobců Sinecura, Wanxi a MRL, používané k řešení průjmu v kostce: Přípravky tradiční čínské medicíny na průjmová onemocnění v kostce - ZDRAVI-VITAMINY-DOPLNKY - vit Podle tradiční čínské medicíny může mít průjem - xiexie mnoho příčin. Hlavními orgány, zodpovědnými za

Více

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA pohledem epidemiologa

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA pohledem epidemiologa KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA pohledem epidemiologa MUDr. Renata Vaverková Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Brně HVD - Hradec Králové 4. 10. 2013 KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA je nákazou s přírodní

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Projekt CZ.1.07/1.5.00/34.0415 Inovujeme, inovujeme Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT (DUM) Tematická Odborná biologie, část biologie Společná pro

Více

POUČENÍ PODLE 43 ODSTAVEC 1 ČÍSLO 1 ZÁKONA O OCHRANĚ PŘED INFEKCEMI

POUČENÍ PODLE 43 ODSTAVEC 1 ČÍSLO 1 ZÁKONA O OCHRANĚ PŘED INFEKCEMI POUČENÍ PODLE 43 ODSTAVEC 1 ČÍSLO 1 ZÁKONA O OCHRANĚ PŘED INFEKCEMI Zdravotní informace pro zacházení s potravinami Osoby, které v rámci živnostenského oprávnění vyrábějí, zpracovávají a uvádějí do oběhu

Více

Ostružina list. www.steza.cz. www.steza.cz. www.steza.cz

Ostružina list. www.steza.cz. www.steza.cz. www.steza.cz Droga obsahuje třísloviny (gallatoniny), organické kyseliny, vitamin C, flavonoidy, inosit, barviva, pektin, ale množství všech těchto látek je v droze poměrně nízké. Působí mírně svíravě, močopudně, staví

Více

Kouření vonných listů, kořeníči drog se vyskytuje v lidské společnosti tisíce let. Do Evropy se tabák dostal po roce 1492 v té době byl považován za

Kouření vonných listů, kořeníči drog se vyskytuje v lidské společnosti tisíce let. Do Evropy se tabák dostal po roce 1492 v té době byl považován za Mgr. Jakub Dziergas Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním školám - OP VK 1.5. Výuková sada OBČANSKÁ

Více

Poznáváme homeopatii. Jak šetrně léčit psy a kočky. MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer

Poznáváme homeopatii. Jak šetrně léčit psy a kočky. MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer Poznáváme homeopatii Jak šetrně léčit psy a kočky Máme doma štěně, kotě Růst a dospívání Stáří Domácí homeopatická lékárna Ukázka knihy z internetového

Více