VY_05_Z7E_21. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/03.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "VY_05_Z7E_21. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/03."

Transkript

1 Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_21 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/ zeměpis sedmý Alpské země Školní atlas světa mapy: Střední Evropa obecně zeměpisná a administrativní mapa, učebnice Zeměpis pro 6. a 7. roč. str ZÁPIS DO SEŠITU Alpské země patří sem Rakousko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko - povrch tvoří především Alpy velmi vyspělé země, horské řeky - hydroelektrárny, zimní sporty, mléčné hospodářství, lanovky a tunely Rakousko - Wien (Vídeň) alpské zemědělství - chov skotu na mléko - sýry, jogurty, čokoláda, v Podunají i vinná réva hodně lesů - dřevo, nábytek, papír člen EU střediska: Wien (Vídeň) - Hofburg, Schönbrunn, Prater; Graz (Štýrský Hradec); Linz (Linec); Innsbruck - lyžování; Salzburg - W. A. Mozart Švýcarsko - Bern neutrální země, není členem EU, země červeného kříže, rozdělení na kantony optika, léky, hodinky, nože, sýry, čokoláda banky, finance, vysoká životní úroveň ledovcová jezera střediska: Bern; Zürich (Curych) banky; Geneve (Ženeva) mezinárodní organizace; Davos - lyže, klimatické lázně Lichtenštejnsko - Vaduz knížectví vydávání poštovních známek Strana 1 (celkem 16)

2 ÚKOLY 1) Na mapě Střední Evropa Rakousko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Najdi hlavní města těchto států. 2) Pomocí mapy Střední Evropa - administrativní mapa najdi těchto 9 spolkových zemí Rakouska: Dolní Rakousy, Horní Rakousy, Štýrsko, Burgenland, Korutany, Tyrolsko, Vorarlbersko, Salcbursko, Vídeň a pokus se určit hlavní města těchto zemí (červeně podbarvena). 3) Na stejné mapě si prohlédni mapu Švýcarska a pomocí legendy si zkus najít na mapě alespoň 5 kantonů. 4) Na mapě Střední Evropa - obecně zeměpisná mapa si ukaž tyto zeměpisné pojmy: Města: Wien (Vídeň), Graz (Štýrský Hradec), Linz (Linec), Salzburg - Mozart, Innsbruck, Bern, Zürich (Curych), Geneve (Ženeva) - mezinárodní organizace Jezera: Ženevské, Neuchatelské, Bodamské, Curyšské, Neziderské Řeky: Rýn, Dunaj, Inn Pohoří: Alpy (Penninské, Bernské, Vysoké Taury) - ledovce 5) Dokážeš najít nejvyšší hory Rakouska a Švýcarska? Jak se jmenují? 6) Přečti si text v učebnici. 7) Přečti si doplňující text a prohlédni si obrazový materiál. 8) Vypracuj zápis do sešitu (je možné vytisknout a vlepit). Správná odpověď: ad 5) Rakousko - Grossglockner, Švýcarsko - Matternhorn Doplňující text, obrazový materiál: Přibližně 60 % Rakouska je hornaté povahy Východní Alpy (především Střední Alpy, Vysoké Taury a Nízké Taury, Severní vápencové Alpy, Jižní vápencové Alpy a Vídeňský les). V Horních a Dolních Rakousech (severně od Dunaje) leží část starého pohoří Českého masivu, který zasahuje dále do Česka a Bavorska. Na východních hranicích leží pohoří Malé Karpaty. Nejvyšší horou v Rakousku je Grossglockner (3798 m n. m.) [1]. Strana 2 (celkem 16)

3 Obrázek 1: nejvyšší rakouská hora Grossglockner [2] Rakousko i ČR byly v minulosti součástí říše označované jako Rakousko Uhersko. Katastrofu pro Rakousko-Uhersko znamenala první světová válka, na jejímž konci roku 1918 se rozpadlo. První Rakouská republika se potýkala s obrovskými hospodářskými problémy bylo Rakousko zabráno nacistickým Německem (anšlus). Jakožto součást Třetí říše se Rakousko zúčastnilo druhé světové války a po pádu nacistické moci bylo podobně jako Německo obsazeno Spojenci a rozděleno do okupačních zón. Plnou suverenitu Rakousko získalo zpět až roku Poté se jako neutrální země velmi začlenilo mezi státy Západní Evropy, začalo se rychlým tempem rozvíjet jeho hospodářství [3]. Obrázek 2: Josef II. byl nejstarším synem rakouské, české a uherské panovnice Marie Terezie, byl osvíceným panovníkem - provedl velké množství reforem [4] Až do dnešních dnů si v kulturním dění Rakouska udržela výsadní místo klasická hudba. Rakousko se může ohlížet zpět do historie na hudební velikány světového významu. K nejznámějším skladatelům svého času se mimo jiné řadí Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn, Franz Schubert, Anton Bruckner, Johann Strauss starší, který zpopularizoval valčík, a Johann Strauss mladší, král valčíku [5]. Strana 3 (celkem 16)

4 Obrázek 3: Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756, Salzburg 5. prosince 1791, Vídeň) byl klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos; geniální hudebník, který za svého života vytvořil 626 děl světského i duchovního charakteru opery, operety, symfonie, koncerty, komorní hudbu, mše a chorály[6] Obrázek 4: Hofburg je hrad ve Vídni, někdejší zimní rezidence rakouského císaře, jeho část je dnes sídlem úřadu rakouského spolkového prezidenta [7] Obrázek 5: Schönbrunn je název barokního zámku ve Vídni. Schönbrunn byl od druhé poloviny 18. století do roku 1918 letní rezidencí rakouských císařů [8]. Strana 4 (celkem 16)

5 Obrázek 6: Uměleckohistorické muzeum (německy Kunsthistorisches Museum, zkráceně také KHM) ve Vídni patří mezi nejvýznamnější muzea umění v Evropě [9]. Obrázek 7: Vídeňské obří kolo (německy Wiener Riesenrad), nacházející se v zábavním parku Prátr, je jedním ze symbolů města a nejstarší atrakcí svého druhu na světě [10]. Obrázek 8: Vídeňský řízek je tence rozklepaný plátek z telecího masa, obalený v trojobalu (hladká mouka, rozšlehané vajíčko, strouhanka z bílého pečiva) a osmažený na přepuštěném másle. Patří ke specialitám Strana 5 (celkem 16)

6 rakouské kuchyně [11]. Obrázek 9: Graz (Štýrský Hradec ) - radnice [12] Obrázek 10: Innsbruck - Hofburg [13] Obrázek 11: hrad Salzburg [14] Strana 6 (celkem 16)

7 Obrázek 12: Švýcarské Alpy jsou velmi navštěvované turisty - na obrázku jsou vrcholky Matterhorn a Dent Blanche [15] Obrázek 13: Davos je město ve švýcarském kantonu Graubünden, je významným lyžařským a turistickým střediskem a klimatickými lázněmi [16]. Obrázek 14: Curyšské jezero s ostrovem Ufenau [17] Obrázek 15: Bodamské jezero se nachází na hranicích Německa, Rakouska a Švýcarsko[18]. Strana 7 (celkem 16)

8 Obrázek 16: Basilej - je město v severozápadní části Švýcarska při hranicích s Francií a 9Německem. Má významný farmaceutický a chemický průmysl [19]. Obrázek 17: Luzern [20] Obrázek 18: Glacier Express je slavný švýcarský horský vlak. Jezdí ze Svatého Mořice a Davosu do Zermattu a zpět. Vlak dostal jméno ledovcový, protože jeho trasa je vedena po nejvýše položených úzkorozchodných tratích v blízkosti některých velkých švýcarských ledovců [21]. Strana 8 (celkem 16)

9 Obrázek 19: Raclette je značka sýra a název pokrmu, který se z tohoto sýra vyrábí [22]. Obrázek 20: Rösti (z německého rösten, opékat) je tradiční švýcarský pokrm připravovaný z hrubě nastrouhaných brambor, buď vařených, nebo syrových, které se zapékají nebo smaží. Rösti byla původně běžná selská snídaně v kantonu Bern, ale rozšířily se do celého Švýcarska, kde se podávají v různých variacích jako hlavní jídlo (např. se sýrem) nebo příloha a jsou považovány za jeden ze švýcarských národních pokrmů [23]. Zajímavostí Lichtenštejnska je, že jako jedna z mála zemí má nulový státní dluh. Nejdůležitější oblastí hospodářství jsou strojírenská výroba přesné stroje, stroje, nástroje, vybavení (Hilti), automobilové komponenty (ThyssenKrupp Presta), zubařské vybavení a potřeby (Ivoclar Vivadent), zpracování potravin (Hilcona Schaan), elektronika (Unaxis Balzers). Lichtenštejnské hospodářství je orientováno na export [24]. Strana 9 (celkem 16)

10 Obrázek 21: Zámek Vaduz, dřívější hrad, sídlo Lichtenštejnů [25] OTÁZKY 1) Kolik spolkových zemí tvoří Rakousko? 2) Kolik kantonů tvoří Švýcarsko? 3) Do jaké jazykové skupiny patří obyvatel Rakouska? 4) Jakými jazyky se mluví ve Švýcarsku? 5) Která z alpských zemí není členem EU? 6) Co převládá v zemědělství alpských zemí (rostlinná nebo živočišná výroba)? 7) Jaká průmyslová odvětví jsou rozvinuta v Rakousku? Uveď příklady výrobků. 8) Jaká průmyslová odvětví jsou rozvinuta ve Švýcarsku? Uveď příklady výrobků. 9) Čím je zajímavé hospodářství Lichtenštejnska? 10) Proč turisté alpské země navštěvují. 11) Jak se jmenuje slavný hudební skladatel, který se narodil v Salzburgu? 12) Co je společné pro dějiny ČR a Rakouska? 13) Která z alpských zemí je knížectvím? 14) Ve kterém ze států je sídlo Mezinárodního červeného kříže? 15) Víš, co je to Prátr? Ve kterém městě jej najdeš? 16) Ve kterém rakouském městě se konaly zimní olympijské hry? 17) Který stát je známý velkým množstvím bank a pojišťoven? Strana 10 (celkem 16)

11 Správné řešení: 1) 9 2) 26 3) germánské 4) německy, francouzsky, italsky a rétorománsky 5) Švýcarsko 6) chov skotu 7) hutnický, strojírenský (dopravní prostředky, stavební a obráběcí stroje), dřevozpracující a potravinářský 8) strojírenský (hodinky, měřící technika, lékařské stroje), potravinářský (sýry a čokoláda), farmaceutický (léky) 9) Lichtenštejnsko nemá státní dluh 10) vysokohorská turistika, lyžování, památky 11) Wolfgang Amadeus Mozart 12) Rakousko Uhersko 13) Lichtenštejnsko 14) Ve Švýcarsku 15) Zábavní park - ve Vídni 16) V Innsbrucku 17) Švýcarsko Zapamatuj si: Rakousko i Švýcarsko patří mezi neutrální státy. Švýcarsko je často označováno jako země červeného kříže. Sídlí tu velké množství mezinárodních organizací, např. Mezinárodní červený kříž. Švýcarsko, Rakousko a Lichtenštejnsko patří k hospodářsky nejvyspělejším státům Evropy. Většinu povrchu těchto států tvoří Alpy. V Alpách je hodně krátkých a prudkých řek, na kterých jsou vybudovány vodní elektrárny. Všechny země mají velké příjmy z cestovního ruchu. DOMÁCÍ ÚKOL Tvým úkolem je doplnit pracovní list Úkoly pro bystré hlavičky (všichni žáci). Pomocí atlasu (mapa Střední Evropa, obecně zeměpisná) vyhledej tyto vrcholky a urči jejich nadmořskou výšku: Dachststein Grossglockner Monte Rosa Strana 11 (celkem 16)

12 Mattterhorn Pomocí atlasu (mapa Střední Evropy, administrativní) najdi hlavní města spolkových zemí Dolní Rakousy Horní Rakousy Štýrsko Burgenland Korutany Tyrolsko Vorarlbersko Salcbursko Vídeň Vídeň PROCVIČOVÁNÍ, TEST V každé otázce je jedna správná odpověď, najdeš ji? 1) Obyvatelé Rakouska patří do a. slovanské jazykové skupiny b. germánské jazykové skupiny c. románské jazykové skupiny 2) Lichtenštejnsko je: a. republika b. knížectví c. království 3) Správní celky ve Švýcarsku se nazývají: a. spolkové země b. okresy c. kantony 4) Z kolika spolkových zemí je tvořeno Rakousko? a. ze 7 b. z 8 c. z 9 5) Nejvyšší hora Rakouska se nazývá: a. Zugspitze b. Matterhorn c. Grossglockner Strana 12 (celkem 16)

13 6) Ve Vídeňské pánvi se nachází jezero: a. Bodamské b. Neziderské c. Curyšské 7) Sídlo Mezinárodního červeného kříže je ve městě: a. Geneve (Ženeva) b. Zürich (Curych) c. Bern 8) Ve kterém z uvedených měst se konaly zimní olympijské hry? a. Salzburg b. Linz c. Innsbruck Hodnocení: Za každou správnou odpověď máš 1 bod, klasifikace by vypadala následovně: 8 bodů bodů body body bodu 5 Správné řešení testu: Správné řešení DÚ z minulé vyučovací hodiny: ÚKOLY PRO BYSTRÉ HLAVIČKY (všichni žáci). 1) Bádensko - Wüttembersko a) Potsdam (Postupim) 2) Bavorsko b) Berlin 3) Berlín c) Bremen (Brémy) 4) Braniborsko d) Erfurt 5) Bremen e) Hamburg 6) Dolní Sasko f) Düsseldorf 7) Durynsko g) München (Mnichov) 8) Hamburg h) Mainz (Mohuč) 9) Hesensko i) Hannover 10) Meklenbursko - Přední j) Saarbrücken Strana 13 (celkem 16)

14 Pomořansko 11) Porýní - Falc k) Magdeburg 12) Sársko l) Kiel 13) Sasko m) Wiesbaden 14) Sasko - Anhaltsko n) Dresden (Drážďany) 15) Severní Porýní - Vestfálsko o) Schwerin 16) Šlesvicko - Holfštýnsko p) Stuttgart 1p, 2g, 3b, 4a, 5c, 6i, 7d, 8e, 9m, 10o, 11h, 12j, 13n, 14k, 15f, 16l Strana 14 (celkem 16)

15 Použité zdroje: Školní atlas světa. 1. vydání, 2.dotisk. Praha: Kartografie Praha, a.s., ISBN DEMEK, Jaromír a Ivan MALIŠ. Zeměpis pro 6. a 7. ročník základní školy: Zeměpis světadílů. dotisk 1. vydání. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, a.s., 2000, s ISBN X. [1] Rakousko: Povrch. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [2] Grossglockner from SW. In: SCHMID, Michael. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [3] Rakousko: Rakouská republika. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [4] Joseph II. In: HICKEL, Joseph. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [5] Rakousko: Hudba. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [6] Wolfgang-amadeus-mozart 1. In: KRAFFT, Barbara. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [7] Michaelerplatz, Wien, Österreich. In: BOSSI, Andrew. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [8] Wien Schoenbrunn Rueckseite. In: UMBRICHT, Alexander. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [9] Wien.Kunsthist02. In: JANSOONE, Georges. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [10] Wiener Riesenrad. In: MONNIAUX, David. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [11] Wiener-Schnitzel. In: KOBAKO. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [12] GrazerRathaus. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [13] Hofburg Innsbruck Austria. In: QEDQUID. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: Strana 15 (celkem 16)

16 [14] Salzburger Stadtansicht. In: KRAASCH, Reinhard. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [15] Pohled na Matterhorn a Dent Blanche. In: DRÁPALÍK, Petr. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [16] Luftbild Davos. In: DE:BENUTZER:FLYOUT. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [17] Zürichsee. In: ZUMBÜHL, Roland. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [18] Bodensee vor Ueberlingen. In: ACHIM. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [19] Basel Spalentor. In: SPALENTOR. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [20] Chapel-bridge-Luzern. In: AGUAMARGA. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [21] CH Landwasser. In: SCHWEN, Daniel. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [22] Raclette. In: EN:USER:GRCAMPBELL. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [23] Roesti. In: MUSSKLPROZZ, Benutzer. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [24] Lichtenštejnsko: Ekonomika. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [25] Schlossvaduz. In: GREDENBERG, Michael. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: Strana 16 (celkem 16)

Německo - Berlín (Berlin) 1) federativní republika, oficiální název Spolková republika

Německo - Berlín (Berlin) 1) federativní republika, oficiální název Spolková republika Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_20 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Více

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu ZÁPIS DO SEŠITU

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu ZÁPIS DO SEŠITU Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_9 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Více

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu ZÁPIS DO SEŠITU

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu ZÁPIS DO SEŠITU Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_5 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Více

VY_05_Z7E_16. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/03.

VY_05_Z7E_16. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/03. Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_16 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Více

VY_32_INOVACE_05_SPOLKOVÁ REPUBLIKA NĚMECKO_36

VY_32_INOVACE_05_SPOLKOVÁ REPUBLIKA NĚMECKO_36 VY_32_INOVACE_05_SPOLKOVÁ REPUBLIKA NĚMECKO_36 Autor: Mgr. Světlana Dlabajová Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu: Zkvalitnění ICT ve slušovské škole Číslo

Více

VLASTIVĚDA 4. ročník Test č.1 Naše nejbližší okolí, Orientace v krajině a na mapě Mgr. Marie Mašínová

VLASTIVĚDA 4. ročník Test č.1 Naše nejbližší okolí, Orientace v krajině a na mapě Mgr. Marie Mašínová VY_12_INOVACE_VL.4.B.01 VLASTIVĚDA 4. ročník Test č.1 Naše nejbližší okolí, Orientace v krajině a na mapě Mgr. Marie Mašínová 1. Jak se jmenuje náměstí v Kolíně? a) Husovo b) Karlovo c) Sokolovo 2. Co

Více

1) Státy střední Evropy 5.r.

1) Státy střední Evropy 5.r. 1) Státy střední Evropy 5.r. Česká republika sousedí se 4 státy. - na severu - - na západě - - na jihu - - na východě - Doplň názvy států do mapky: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/97/czech_republic_map_blank.png

Více

PRÁCE S MAPOU AFRIKY ZAJÍMAVOSTI, ČÍSELNÉ ÚDAJE

PRÁCE S MAPOU AFRIKY ZAJÍMAVOSTI, ČÍSELNÉ ÚDAJE Materiál pro domácí VY_03_Z6E_52 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

CZ.1.07/1.1.02/03.0064

CZ.1.07/1.1.02/03.0064 Materiál pro domácí VY_07_Vla5E_54 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 e-mail: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Mgr. Lenka Zemánková Místo, kde žijeme Západní Čechy Učební pomůcky:

Mgr. Lenka Zemánková Místo, kde žijeme Západní Čechy Učební pomůcky: Materiál pro domácí VY_07_Vla5E_31 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

Geografie 4. lekce Ostatní Evropa Obsah:

Geografie 4. lekce Ostatní Evropa Obsah: Geografie 4. lekce Ostatní Evropa Obsah: Obsah:... 1 STŘEDNÍ A JIHOVÝCHODNÍ EVROPA... 2 Spolková republika Německo... 2 Švýcarsko... 3 Rakousko...4 Slovensko... 5 Maďarsko... 6 Polsko... 7 Bulharsko...

Více

Vzdělávací materiál vznikl v rámci projektu Vzdělávání pro život, Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách, CZ.1.07/1.5.00/34.

Vzdělávací materiál vznikl v rámci projektu Vzdělávání pro život, Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách, CZ.1.07/1.5.00/34. Vzdělávací materiál vznikl v rámci projektu Vzdělávání pro život, Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách, CZ.1.07/1.5.00/34.0774 ANOTACE Číslo a název šablony: III/2 Inovace a zkvalitnění

Více

Mgr. Lenka Zemánková Místo, kde žijeme Severní Čechy Učební pomůcky:

Mgr. Lenka Zemánková Místo, kde žijeme Severní Čechy Učební pomůcky: Materiál pro domácí VY_07_Vla5E_28 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

CZ.1.07/1.1.02/03.0064

CZ.1.07/1.1.02/03.0064 Materiál pro domácí VY_07_Vla5E_36 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

ČLOVĚK A JEHO SVĚT. Irena Smolová, Zdeněk Szczyrba MÍSTO, KDE ŽIJEME. Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník základní školy

ČLOVĚK A JEHO SVĚT. Irena Smolová, Zdeněk Szczyrba MÍSTO, KDE ŽIJEME. Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník základní školy ČLOVĚK A JEHO SVĚT Irena Smolová, Zdeněk Szczyrba MÍSTO, KDE ŽIJEME Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník základní školy Recenzovali: PaedDr. Blanka Janovská, Mgr. Roman Kroufek Schválilo MŠMT čj. 9885/2008-22

Více

Rakousko. Dovolená na míru v Rakousku

Rakousko. Dovolená na míru v Rakousku Rakousko Hlavní město: Vídeň - (Wien) 1 616 240 obyvatel Jazyky: němčina (98%) Náboženství: katolíci (78%), protestanti (5%) Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů Dovolená na míru v Rakousku Rakousko je pohostinná

Více

Autor: Mgr. Věra Kratochvílová Období: říjen 2011 Ročník: 4. Vlastivěda: Naše vlast Škola: Základní škola Kolín V., Ovčárecká 374

Autor: Mgr. Věra Kratochvílová Období: říjen 2011 Ročník: 4. Vlastivěda: Naše vlast Škola: Základní škola Kolín V., Ovčárecká 374 VY_32_INOVACE_VL.4.A.01 Autor: Mgr. Věra Kratochvílová Období: říjen 2011 Ročník: 4. Vlastivěda: Naše vlast Škola: Základní škola Kolín V., Ovčárecká 374 Česká republika leží ve střední Evropě a je vnitrozemský

Více

ZEMĚPIS 7. ROČNÍK USA, KANADA

ZEMĚPIS 7. ROČNÍK USA, KANADA VY_52 _INOVACE_Z.7.B.01 1. Na jaké dvě části se dělí Severní Amerika?.... ZEMĚPIS 7. ROČNÍK USA, KANADA Mgr. Zuzana Benešová 2. K Severní Americe patří i zámořské území Dánska, pokryté ledovcem a nazýváme

Více

1. Neuschwanstein 2. Hohenschwangau 3. Drážďany

1. Neuschwanstein 2. Hohenschwangau 3. Drážďany Německo Rakousko Polsko Slovensko Berlín Vídeň Varšava Bratislava POLOHA Strategická ve středu Evropy prochází jím hlavní evropské dopravní tahy Na S přístup k Severnímu a Baltskému moři Modrý banán II.

Více

EVROPSKÉ STÁTY Obsah funguje jako odkazy stačí myškou najet na název státu a kliknout.

EVROPSKÉ STÁTY Obsah funguje jako odkazy stačí myškou najet na název státu a kliknout. EVROPSKÉ STÁTY Obsah funguje jako odkazy stačí myškou najet na název státu a kliknout. Obsah ITÁLIE - Řím... 2 RUSKO - Moskva... 3 POLSKO - Varšava... 4 SLOVENSKO - Bratislava... 4 ŠVÝCARSKO - Bern...

Více

První světová válka 1914 1918 Dohoda: Velká Británie, Francie, Rusko Ústřední mocnosti: Německo, Rakousko Uhersko

První světová válka 1914 1918 Dohoda: Velká Británie, Francie, Rusko Ústřední mocnosti: Německo, Rakousko Uhersko Materiál pro domácí VY_07_Vla5E_11 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy

ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14 MĚL BYCH ZNÁT: - Rozumět základním zeměpisným termínům - Umět pojmenovat různé typy krajin a jejich

Více

Již 24 let na cestách s Vámi. Slevy až 12 % za včasný nákup Slevy pro stálé zákazníky Slevy pro děti. www.kozaktour.cz

Již 24 let na cestách s Vámi. Slevy až 12 % za včasný nákup Slevy pro stálé zákazníky Slevy pro děti. www.kozaktour.cz 2015 Již 24 let na cestách s Vámi Slevy až 12 % za včasný nákup Slevy pro stálé zákazníky Slevy pro děti www.kozaktour.cz Úvod Vážení přátelé cestování, je nám velký potěšením předložit Vám nový katalog

Více

Poznávací zájezdy EXOTICKÉ ZÁJEZDY 24. Splňte si své sny! sezóna KRÁTKÉ POZNÁVACÍ ZÁJEZDY POZNÁVACÍ OKRUHY POBYTOVÉ ZÁJEZDY S POZNÁVACÍM PROGRAMEM

Poznávací zájezdy EXOTICKÉ ZÁJEZDY 24. Splňte si své sny! sezóna KRÁTKÉ POZNÁVACÍ ZÁJEZDY POZNÁVACÍ OKRUHY POBYTOVÉ ZÁJEZDY S POZNÁVACÍM PROGRAMEM 24. sezóna Poznávací zájezdy KRÁTKÉ POZNÁVACÍ ZÁJEZDY ZÁJEZDY PO ČECHÁCH A MORAVĚ POZNÁVACÍ OKRUHY POBYTOVÉ ZÁJEZDY S POZNÁVACÍM PROGRAMEM ZÁJEZDY S LEHKOU PĚŠÍ TURISTIKOU JEDNODENNÍ A ADVENTNÍ ZÁJEZDY

Více

FYZICKO-GEOGRAFICKÁ ANALÝZA MĚSTA BRNA A VÍDNĚ...

FYZICKO-GEOGRAFICKÁ ANALÝZA MĚSTA BRNA A VÍDNĚ... 1 ÚVOD...11 1.1 Data a metody zpracování...12 1.2 Řešená problematika v literatuře...12 1.3 Vymezení území...13 2 FYZICKO-GEOGRAFICKÁ ANALÝZA MĚSTA BRNA A VÍDNĚ...14 2.1 Fyzicko-geografická analýza Brna...14

Více

Německo. Motto: Spisovný jazyk, přesnost a dochvilnost, hrdost na německé schopnosti a dosažené úspěchy.

Německo. Motto: Spisovný jazyk, přesnost a dochvilnost, hrdost na německé schopnosti a dosažené úspěchy. Německo Oficiální název: Spolková republika Německo Počet obyvatel: 82,4 milionů Hlavní město: Berlín Německá specifika: Němci mohou působit velmi arogantně a drze. Opak je pravdou. Problémy se snaží řešit

Více

VY_32_INOVACE_06_NEJVĚTŠÍ NĚMECKÁ MĚSTA_36

VY_32_INOVACE_06_NEJVĚTŠÍ NĚMECKÁ MĚSTA_36 VY_32_INOVACE_06_NEJVĚTŠÍ NĚMECKÁ MĚSTA_36 Autor: Mgr. Světlana Dlabajová Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu: Zkvalitnění ICT ve slušovské škole Číslo projektu:cz.1.07/1.4.00/21.2400

Více

Alpy. Les Trois Vallées, Francie. Rough Guides Nakladatelství JOTA, s. r. o., for the Czech edition, 2012 ISBN: 978 80 7217 952 7

Alpy. Les Trois Vallées, Francie. Rough Guides Nakladatelství JOTA, s. r. o., for the Czech edition, 2012 ISBN: 978 80 7217 952 7 Alpy Les Trois Vallées, Francie Rough Guides Nakladatelství JOTA, s. r. o., for the Czech edition, 2012 ISBN: 978 80 7217 952 7 Gruppo dell Ortler, Itálie Obsah Francie Přímořské Alpy (Alpes Maritimes)

Více

cestujeme na vlastní pěst

cestujeme na vlastní pěst SEVEROZÁPADNÍ ČECHY na vlastní pěst turistický průvodce Jozef Petro cestujeme na vlastní pěst www.petro.cz Obsah Místo úvodu 2 Ústí nad Labem 4 Teplice 6 Děčín a České Švýcarsko 9 Říp 12 Litoměřice 13

Více