Jsem Viktorka a mám bratra Adama, autistu, kterému bude 5 let.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jsem Viktorka a mám bratra Adama, autistu, kterému bude 5 let."

Transkript

1 Vzkazy "Pečuji o autistu Jsem Viktorka a mám bratra Adama, autistu, kterému bude 5 let. Ahoj jmenuji se Viktorie, je mi dvanáct a mám čtyřletého bráchu Adama, který je autista. Byly mi tři roky, kdy jsem začala mít komplikace se zdravím a byla z toho cukrovka. Když to zjistili, že mám cukrovku, musel to být pro ně šok, asi jako pro mě. Pak se musela mamka a táta naučit mi píchat inzulín (díky inzulínu žiju), nebylo to asi snadné píchat svému dítěti injekce. To bylo asi vše, co bylo pro nás nejhorší, teď už si inzulín píchám sama (asi od deseti let) a snažím se o sebe starat sama. Není to lehké. Když mi bylo osm let, narodil se mi bráška (do porodnice jsem jela taky místo školy), měla jsem velkou radost, asi jako táta s mamkou. Ale když bráška vyrostl do svých tří let, zjistilo se, že má autismus. To naší rodinu položilo, hlavně mamku, byla z to ho úplně mimo, snažila jsem se mamce pomoci, ale nevěděla jsem jak. Ale bylo něco, co nám pomohlo. Byl to RIC (Rodinné integrační centrum - terénní sociální práce), i díky této pomoci je Adámek klidnější, už se toho hodně naučil, a to je dobře. Mně vůbec nevadí, že je můj bráška takhle postižený, beru ho takového jaký je. Samozřejmě jsem chtěla zdravého brášku, ale hlavní je, že pochopí srandu a dá se s ním hrát. Třeba teď má oblíbený značky mobilu např: Samsung, Panassonic, LG. Když jsme třeba v čekárně, každému bere mobil a zajímá ho značka mobilu. Já mám vždycky strach, jak budou lidi reagovat, vždy se stydím a cítím se trapně, ale co mám dělat, ať si lidi myslí, co chtěj. Život s autistou a já diabetik není lehké!

2 Vzkazy "Pečuji o autistu Jsem otec a pečuji o Jakuba, který je autista a je mu 10 let. Jsem otec a pečuji o desetiletého syna Jakuba, který je atypický autista a sedmiletou dceru Janičku, která má diagnózu ADHD. Jakub jako autista má svůj svět, kterému se musela celá rodina přizpůsobit. Zátěž, kterou přináší výchova autistického dítěte si málokterý rodič dokáže představit. Díky pomoci a péči, která je mu věnována už od školky, kdy navštěvoval speciální školku DRC Lentilka a v současné době navštěvuje speciální školu Svítání, se jeho stav zlepšuje. Sice v deseti letech stále moc nemluví, ale snaží se a má velkou chuť sdělovat, co zažil nebo viděl. Jeho nejbližší, rodiče i pedagogové atd. mají sice občas velký problém mu porozumět, ale díky gestům a obrázkům se s Jakubem už hezky dorozumíme. V ostatních ohledech udělal za poslední roky velké pokroky, hlavně v sebeobsluze, i když každá tato činnost musí mít kontrolu. Díky lékům skoro vymizely jeho záchvaty, i když občas nám dá najevo své postižení. Nemá rád moc velké změny v zaběhnutých režimech a po pár dnech na dovolené chce domů, ale jinak je to moc milý kluk a jsme rádi, že ho máme. V deseti letech je již moc hodný a poslušný, když byl malý, tak tomu tak nebylo. Ukázal nám svět i z jiného pohledu a pro ostatní bych chtěl vzkázat, že každé zlobivé dítě, které vidíte na hřišti nebo v obchodě nemusí být zlobivé, ale nemocné, a proto buďte tolerantnější k jeho doprovodu. I bez jizlivých poznámek to mají těžké.

3 istu Vzkazy "Pečuji o aut Jsem pedagog a pečuji o Michala, který je autista a je mu 12 let. Michal je milý, citlivý a kamarádský chlapec. Mezi spolužáky je oblíben pro svoje usměvavé, upřímné a dětské chování. Práce se nebojí, bez obav se na vše zeptá, když potřebuje, nevyžaduje pomoc asistentky. Se spolužáky ve skupinách, týmech i dvojicích pracuje rád, spolužáci ho v práci podpoří a poradí mu. Vyžaduje klidný a přátelský přístup. Při autoritativním jednání (např. při nezdaru) je bojácný a plačtivý. V situacích, kdy nechce pracovat, zdá se unaven, Michala do činností nenutím, pohovořím s ním, může relaxovat. Michal pracuje ve všech předmětech společně se všemi žáky, výjimky by těžko přijímal. Zadané úkoly se snaží plnit dobře, kritiku většinou přijme bez problémů, nechá si poradit a je rád, když najde chybu sám. Má radost z úspěchu. Jsem ráda, že prospěl s vyznamenáním. Jsem pedagog a pečuji o Vaška, který je autista a je mu 13 let. Je to takový milý, usměvavý kluk. Dokonce se dokáže i přitulit, pohladit druhého. Nikdo by nečekal, že z takového andílka dokáže být během chvilky vztekloun, který (ač moc nemluví) vystřídá několik nehezkých slov, či hází vším, co se ocitne v jeho blízkosti. A stačí k tomu málo. Například vidí na obrázku vánoční figurky, ozdoby nebo velikonoční vajíčka a teď hned by je chtěl. Ve škole to máme ještě dobré, ale chudák maminka cestou domů (především v době svátků vánočních a velikonočních) musí odolávat jeho záchvatům, protože vše koupit nemůže. A jak jistě všichni víme, v dnešní době je vánoční zboží v obchodech již od října. Tak vás moc prosím, až někde v obchodě nebo před nějakou výlohou uvidíte chlapečka, jak pláče, křičí na maminku, někdy používá i pěstičky nebo se válí po zemi a moc chce to, co je za výlohou nebo v regále, neodsuzujte maminku, má to velmi těžké a snaží se dělat vše co nejlépe!

4 porozumění autismu 2.dubna Vzkazy "Pečuji o autistu Jsem matka a pečuji o Sárku, která je autista - má Aspergerův syndrom a je jí 8 let. Jsem zároveň pedagog a pečuji o celou třídu autistických chlapců od věku předškolního až po chlapce, kterým puberta v této chvíli není cizí. Ale jsem také TERAPEUT, pečující o rodiče, kteří svádějí nepřetržitý každodenní boj s větrnými mlýny zvanými autismus. Autismus mi do života vstoupil neočekávaně. Jako nezvaný host. A když se dnes ohlédnu, vidím smysl svého života to vnitřní naplnění, které VY hledáte možná celý svůj život. Není to procházka růžovým sadem, jsou to nejen obrovské vnitřní boje, ale i boje s okolním netolerantním světem, které bych nejraději občas vzdala, ale protože vím, že čím více Vás se k nám přidá, bude se nám všem lépe žít.... Všem rodičům bych chtěla říct: ABY to ani v nejtěžších chvílích nevzdávali, protože jsem přesvědčena o tom, že příroda tyto děti naděluje pouze těm, o kterých si je jistá, že to zvládnou. Všem těm, kteří tyto děti, mladistvé i dospělé vzdělávají, nebo se je jinak snaží zapojit do našeho světa, patří VELKÝ DÍK především za to, že tuto práci, jako poslání DĚLAJÍ A DĚLAT CHTĚJÍ. A vám ostatním: Sama vím, že dokud se to člověka osobně netýká, nemá vůbec žádnou potřebu si hledat informace, snažit se vžívat do druhých, chápat věci nepochopitelné. Proto mám pro Vás ostatní jen jeden jediný vzkaz: ALESPOŇ TO MALOU CHVÍLI ZKUSTE, TŘEBA TEĎ HNED!!!

5 stu Vzkazy "Pečuji o auti Jsem maminka a pečuji o Matěje, je autista a je mu 13 let. Matěj je AUTÍK a přesto jsem přesvědčená, že se na tento svět narodil proto, aby nám všem něco dal, aby nám dokázal, že i lidé jako je ON, mají co nabídnout a že toho není málo. Pro mě, jako pro mámu je to ANDĚL, který rozdává radost, lásku a tuto radost a lásku posílá dál Vám všem Život nemá a zřejmě nikdy nebude mít tak lehký, jako zdravý člověk. Přesto věřím, že s VAŠÍ POMOCÍ zvládne mnoho a odměnou bude laskavý pohled a otevřené srdce, které Matěj má. ON je moje dítě, moje štěstí, ON je můj ANDĚL, moje všechno... Jsem matka pečující o Michala, je autista a je mu 16 let. Na první pohled vypadá stejně jako ostatní dospívající děti. On však nemluví, i když má svou vlastní, pro okolí nesrozumitelnou řeč. Někdy je klidný, ale někdy bývá dost hlučný a podrážděný. Na ulici nebo v prostředcích hromadné dopravy se setkáváme s různými projevy okolí. I když se jedná především o překvapené pohledy nechápajících lidí, najdou se mezi nimi i lidé pobouření a rozčilení. Chtěla bych jim vzkázat, že každý z nás je originál, a i když můj syn je hodně jiný, přesto má mít své místo ve společnosti. Chtěla bych jim říct: " Nevšímejte si nás a buďte tolerantní! I vy máte své starosti, neduhy a problémy, pouze nejsou vidět tolik, jako ty naše. Jsem matka a pečuji o Ondru, je autista a je mu 11 let. Možná jste nás někde potkali a říkali si, co to ten klacek vyvádí? Věřte, že za to opravdu nemůže. Zkuste si žít ve světě, kde nikomu a ničemu nerozumíte a nikdo nerozumí vám. Šílená představa, že? A tak protestuje po svém. Občas někoho kopne, plácne nebo něčím hodí. Libuje si také v různých živočišných zvucích. Šťastný je u vody, v lese a v autě. Tam naštěstí moc lidí nepotká. Odpusťte mu, prosím, jeho chování. Děkuji. Matka Ondřeje

6 2. ročník Světového dnu porozumění autistů Vzkazy "Pečuji o autistu" Jsem muzikoterapeut, pečuji o Honzíka je mu 13 let, má dětskou mozkovou obrnu a atypický autismus. Zhruba před rokem začal docházet se svou maminkou na muzikoterapeutické relaxace do našeho zařízení.toleroval mou hru na nástroje, ale bylo znát, že se nemůže zcela uvolnit, hlasitě vokalizoval, sledoval maminku a často ulpíval očima na dveřích. Postupem času jsme zjistili, že je velkým milovníkem bubnů jembe. Z vozíku jsme ho posadili na sedací pytel a před něj postavili buben. Od té doby už nepřestal bubnovat - a ačkoli je to chlapec, který nemluví, začal si prozpěvovat: Heja!.Maminka už na muzikoterapii nechodí, zvládáme to bez ní. Po roce práce, hledání vzájemné důvěry a cest dokážu rozpoznat, kdy zařadit relaxaci a kdy aktivní hru, aby to bylo pro maximální spokojenosti Honzy. Hrajeme spolu na bubny a zpíváme, při tom hmatatelně vnímám chlapcovu radost, jeho otevřenost k tomu, co dělá právě teď, jeho oční kontakt, společné vnímání naší hry a naladění. Je to, jako byste najednou rozuměli beze slov tomu, co vám dítě sděluje. Zcela přirozeně, jen nacítěním. Když hraji na další nástroje salašnickou fujaru, brumli, šamanský buben, tibetské mísy - Honza se vždy dotkne nástroje dlaní, kývne na souhlas a zaposlouchá se do zvuku, který by před rokem nebyl schopen v klidu vnímat. Při tom se usmívá, nebo si prozpěvuje - nápěvek, hloubku a výšku, sílu hlasu mění podle zvoleného nástroje. Je přítomný ve skutečné realitě, ne uzavřený ve svém světě. Otevřený radosti v bezpečném prostoru. Můj velký obdiv patří mamince, která se s láskou a starostlivě stará o svého syna. Nevzdává se a hledá cesty, jak ho posunovat dopředu.

7 Vzkazy "Pečuji o autistu Jsem pedagog a druhým rokem pečuji o pět chlapců s autismem s autismem (5, 9, 12, 12 a 15 let). Po prvním roce ve speciální škole jsem měla přestoupit do autistické třídy. Autistická třída?! Proč mám jít do autistické třídy?? Vždyť to neukřičím, neuběhám, nezvládnu! A tak mě každé ráno přepadal strach, co zase udělám špatně a kluci mi to vrátí i s úroky. Ale abych se nezbláznila, musela jsem změnit postoj k nim. A změnila jsem ho. Strach jsem vyměnila za zvědavost, která mě hnala dopředu, a každý den mi pomáhala najít cestu ke klukům. Dnes už se na kluky a jejich pohled na svět přes skleněné střípky těším, protože mě učí, že v některých věcech jsou dál než já. Já jim naopak nabídnu něco ze svých zkušeností. Tak kluci, co budeme dnes dělat?? Smát se, plakat, křičet nebo zpívat?? Ať to bude cokoli,tak Vám za to děkuji. Světu vzkazuji: Lidé s autismem jsou v lecčem jako my. Potřebují lásku, uznání a porozumění. Tak jim je dejme a oni nám otevřou kus sebe. Jsem speciální pedagog a pečuji o Jakuba, který je autista a je mu 7 let. Jakubovi je 77 let a navštěvuje 1. ročník Speciální základní školy. Kuba je velice chytrý a bystrý chlapec. V učení nemá žádné potíže. Hezky čte, píše a počítá. Ví, jak se jmenuje, kolik mu je let a zná místo svého bydliště. Správně se orientuje v prostoru. Jeho potíže startují tehdy, když se něco nepovede nebo věci nejsou na stejném místě. To se okamžitě dostává do afektu, hází věcmi, kope do všeho, co má kolem sebe. Toto chování je doprovázeno velkým křikem. Jakub si nehraje s ostatními spolužáky, pouze je pozoruje při hře. Komunikuje málo, pouze odpovídá na otázky, na které chce on sám odpovídat. Jeho afektivní chování startují i takové maličkosti, jako například špatně zasunutá židle k lavici. Proto se snažíme vždy tomuto chování předcházet.

8 stu Vzkazy "Pečuji o auti Jsme rodiče a pečujeme o Kamila, který je autista a je mu 12 let. Na veřejnosti chodí Kamil s kartičkou, na které je jeho fotografie a text "Jsem autista - promiňte mi mé chování." Díky tomu, že na Kamilovi není jeho handicap vidět na první pohled, dostávali jsme se do složitých situací, kdy se nám okolí snažilo Kamila usměrňovat a "dovychovávat". Nyní, když Kamil nosí kartičku, se už taková věc nestává. Lidé po přečtení kartičky nechávají řešení situace s Kamilem na nás a do našich postupů nezasahují. Děkujeme, že respektujete tuto omluvenku a Kamilkovo chování promíjíte. Jsem matka a pečuji o Jakuba, který má Aspergerův syndrom a je mu necelých 12 let. Život s Kubou, potažmo s dítětem s AS, bych shrnula do vyjádření: Je to houpačka Nahoře, když Kuba hýří nápady, vede inteligentní diskuse, zahrnuje nás dárky a pozornostmi, je to nádherné. Když se to pak ale zhoupne dolů a přijde jeho nepohoda, neschopnost zvládat negativní emoce, pocit vlastní nedostatečnosti a následuje afekt, agresivita, nadávky, dostáváme se do stavu naprostého zoufalství. Kdo to sám neprožil, nepochopí. Pro většinu pozorovatelů se může takové dítě jevit jako rozmazlený fracek, sobec, ufňukánek NESUĎTE PROSÍM NIKOHO DŘÍV, NEŽ POZNÁTE

9 Vzkazy "Pečuji o autistu Jsem matka a pečuji o Honzíka, který je autista a je mu 5 let. Jsem matkou pětiletého Honzíka, u kterého je už více než dva roky podezření na poruchu autistického spektra. Syn se mnou slovně téměř nekomunikuje, ke komunikaci používá znaky, které si sám vytváří. Pomocí obrázků a fotografií si říká o to, co by právě chtěl. Ve třech letech se naučil čísla a abecedu. Od té doby jsou pro něj právě čísla středem jeho světa. A pomalu, ale jistě se stávají také součástí mého života. Vždyť co potěší matku více, než spokojenost a radost v očích svého dítěte. Tu radost vidím pokaždé, když počítáme, kolik kostek má obrubník chodníku, kolik projelo kolem autobusové zastávky aut, kolik je pokladen v supermarketu, kolik stanovišť na parkovišti, kolik ramínek visí v šatně školky. A tak jediné, co nepočítám, jsou udivené pohledy kolemjdoucích, když zaregistrují, že syn dění kolem sebe komentuje pouze neurčitým zvukem a ukazováním. Takové neštěstí, (jak soucitně poznamenala starší paní cestující s námi v autobuse), tak krásně umí chlapec počítat, ale neřekne ani slovo, že?. A tak stále doufám, že mi Honzík jednou řekne to konkrétní slovo, které nám matkám zní tak krásně. Čekám, že mi jednoho dne řekne to prosté, ale o to krásnější slovo MAMINKO.

10 . istu Vzkazy "Pečuji o aut Jsem pedagog a pečuji o Dádu, který je autista a je mu 13 let. Již bylo napsáno: Vychovávat dítě s autismem je maratón, ne sprint opravdu je to dlouhá cesta a je zapotřebí vytrvalost, trpělivost a hlavně naděje. Dáda má ve třídě vytvořen strukturovaný prostor, ve kterém má svoje místo na učení, hru, svačinu. Strukturalizace pro něho znamená vnesení pevného řádu, přesné posloupnosti činností a jednoznačného uspořádání prostředí v jeho životě. Jen tak pro něho má svět logiku a řád. Toto mu nastoluje pocit jistoty a bezpečí, který mu umožní akceptovat nové úkoly, učit se a lépe snášet události, které jsou nepředvídatelné. Dádovými nejoblíbenějšími hračkami ve třídě jsou kostky stavebnic. Různě si s nimi otáčí, hýbe, jezdí i létá a se zájmem je prohlíží. Tyto mu jsou také odměnou za splněné úkoly. Při neočekávané situaci se zasekne a opakuje zatvrzele NE, NE, NE Při leknutí se kouše do ruky. Při projevu obrovské radosti tře ruce o sebe, poskakuje a vydává neurčité křiky. Moc rád jí i pomáhá s vařením (míchá, krájí, mixuje, ukládá na talíř). Jídlo si neuvěřitelně vychutnává. Vyžaduje stálost v určitých věcech, má své rituály a nesnáší změny, dokonce ani svého šatníku (nechce nové boty, kalhoty, nedávno to byl batůžek). V současnosti, kdy je Dádovi 13 let, pozoruji značný citový rozvoj. Chce se mazlit, pohladí, je přítulný. Začíná reagovat na pohádky, kde se objevuje dobro, zlo i shledání. Potřebuje klidné prostředí, vadí mu konflikty mezi dětmi ve třídě, je rozrušen, když někdo pláče. A mnohdy se na mne dlouze podívá, pohladí a jakoby říkal očima "Mám svůj svět, ale mám Vás rád".

11 Vzkazy "Pečuji o autistu Jsem muzikoterapeut a pečuji o Honzíka, který je autista a je mu 13 let. Ráda bych Vám přiblížila svou práci s chlapcem, který se jmenuje Honza. Je mu 13 let, má dětskou mozkovou obrnu a atypický autismus. Zhruba před rokem začal docházet se svou maminkou na muzikoterapeutické relaxace do našeho zařízení. Toleroval mou hru na nástroje, ale bylo znát, že se nemůže zcela uvolnit, hlasitě vokalizoval, sledoval maminku a často ulpíval očima na dveřích. Postupem času jsme zjistili, že je velkým milovníkem bubnů jembe. Z vozíku jsme ho posadili na sedací pytel a před něj postavili buben. Od té doby už nepřestal bubnovat - a ačkoli je to chlapec, který nemluví, začal si prozpěvovat: Heja! Maminka už na muzikoterapii nechodí, zvládáme to bez ní. Po roce práce, hledání vzájemné důvěry a cest dokážu rozpoznat, kdy zařadit relaxaci a kdy aktivní hru, aby to bylo pro maximální spokojenosti Honzy. Hrajeme spolu na bubny a zpíváme, při tom hmatatelně vnímám chlapcovu radost, jeho otevřenost k tomu, co dělá právě teď, jeho oční kontakt, společné vnímání naší hry a naladění. Je to, jako byste najednou rozuměli beze slov tomu, co vám dítě sděluje. Zcela přirozeně, jen nacítěním. Když hraji na další nástroje salašnickou fujaru, brumli, šamanský buben, tibetské mísy - Honza se vždy dotkne nástroje dlaní, kývne na souhlas a zaposlouchá se do zvuku, který by před rokem nebyl schopen v klidu vnímat. Při tom se usmívá, nebo si prozpěvuje - nápěvek, hloubku a výšku, sílu hlasu mění podle zvoleného nástroje. Je přítomný ve skutečné realitě, ne uzavřený ve svém světě. Otevřený radosti v bezpečném prostoru. Můj velký obdiv patří mamince, která se s láskou a starostlivě stará o svého syna. Nevzdává se a hledá cesty, jak ho posunovat dopředu.

12 2. ročník Světového dnu porozumění autistů Vzkazy "Pečuji o autistu" Jsem sociální pedagog a pečuji o Danečka, který je autista a jsou mu 4 roky. První setkání s Danečkem bylo na základě s maminkou domluvené úvodní návštěvy terénní sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra. Daneček velmi špatně snáší jakékoliv změny, má strach z neznámých osob a je velmi náročné s ním kamkoliv vstoupit. Vždy reaguje velmi úzkostlivě, křičí, snaží se od neznámého objektu utéct. Také naše první návštěvy probíhaly v podobném scénáři. Daneček dlouho křičel a schovával se. Takto probíhalo několik prvních návštěv v rodině, než si na mě malý úzkostný autista zvykl. S maminkou jsme se snažily vytvářet stejné podmínky návštěv, ale Daneček nám vždy dal najevo, kde jsme udělaly chybu. Jednou jsem si stáhla vlasy a neměla je rozpuštěné nebo maminka při mém příchodu nebyla na stejném místě jako jindy předtím a již to byl z našeho pohledu detail, ale pro Dandu velmi zásadní problém. Tyto změny opět doprovázely křik a úzkostné chování. Novou situaci tyto děti berou jako ohrožující a vzbuzuje v nich úzkost. Po roční práci v rodině trávím s Dandou bez problémů o samotě přes hodinu, kdy si spolu hrajeme, nacvičujeme alternativní komunikaci a pracujeme na strukturovaných úkolech. Již nejsem pro něho ohrožující osoba, ale kamarádka, na kterou se těší. Je pro mě velkou odměnou, když se mu při mém příchodu rozzáří oči, usměje se a někdy se i přitulí. Slibuji, Danečku, že Ti budeme s maminkou i dále ukazovat jak je krásné žít společně v našem světě, a že má smysl překonávat tvůj strach z neznámého.

13 2. ročník Světového dnu porozumění autistů Vzkazy "Pečuji o autistu" Jsem pedagog a pracuji s Míšou, který je autista a je mu 6 let. Každé z dětí je jiné, jedinečné a má svůj specifický pohled na svět, jinak jej prožívá a jiným způsobem své pocity vyjadřuje. Každé z dětí má svůj vlastní vnitřní svět, avšak každý z nich je rozdílný a někdy chvíli trvá, než vás do něj vpustí. Některé děti dělají rychle velké pokroky, u jiných dětí přijde pokrok o něco později, ale o to jich může být více, a o to větší radost pak přináší. Podobně tomu tak je u Míši, se kterým pracuji již druhý rok a pokroky byly v průběhu prvního roku jen drobné a pozvolné. Ačkoli Míša nemluví, dokáže si říci o předmět svého zájmu pomocí pohledu, gesty: ukázáním na věc, potřesením ramen, spojením rukou v náznak prosby, dovedením k předmětu nebo donesením kartičky. Zpočátku, pokud jsme si vzájemně neporozuměli, nebo se obával něčeho nového, neznámého, vyjadřoval se Míša velice často vztekem a křikem. Postupně, jak si navykal na obrázkový denní režim ve školce, na strukturu a na kartičky s fotografiemi předmětů, osob a činností, začal nabývat na jistotě a negativní chování začalo ustupovat. Mnohem snadněji se s ním nyní dorozumíme. Míša začal krásně navazovat oční kontakt a někdy vrhá i laškovné pohledy, často se během hry usmívá nebo směje. Míša udělal pokroky v mnoha oblastech a začal mít mnohem větší zájem o hračky (stavění věží z velkých i malých kostek, hry s autíčkem) a paralelní hru (posílání autíčka s druhou osobou), naučil se jezdit na odrážedle a houpat na houpačce, ví, že se musí držet, aby nespadl. Velké pokroky udělal v sebeobsluze, sám jí, čistí si zoubky, vydrží v tichosti čekat u stolu na druhé jídlo. Má rád pohlazení a někdy si ukazuje na své zoubky, a zajímá se, jestli je má i ten druhý. Chci vzkázat: Jen tak dál, Míšo!".

14 2. ročník Světového dnu porozumění autistů Vzkazy "Pečuji o autistu" Jsem osobní asistent a pracuji s Michalem, který je autista a je mu 6 let. Pracuji jako osobní asistent s dětmi s autismem. Tyto děti se na první pohled nezdají být jiné od normálních a veřejnost je často vnímá jako nevychované, což připisují selhání rodičů ve výchově. Málokdo už ale ví, co se za zjevnou neposlušností může skrývat. Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost práce s chlapcem Míšou, šestiletým autistou. V době, kdy jsem s ním pracovala, jako osobní asistent jsem si všímala jeho pokroků ve vývoji týden co týden. Častěji udržoval oční kontakt, rozšiřoval spektrum svých herních aktivit, chápal obrázkový systém, který mu umožňuje sledovat, co ho v průběhu dne čeká za činnosti - to mu dává do života řád - a může si sám ukázat, po čem jeho dětská duše touží. Míša už je mnohem spokojenější. Pochopení obrázkového systému je předpokladem k podstatně lepšímu dorozumívání se s okolím. Je neuvěřitelné pozorovat, jak někdo tak jedinečný jako je Míša, pomalu nachází sám sebe už v tak dost komplikovaném světě. Velice si vážím toho, že mám možnost i nadále objevovat kouzlo světa těchto dětí, ze kterých vyzařuje určitá moudrost a chovám nesmírnou úctu k jejich rodičům a rodinám, kterým z celého svého srdce fandím.

15 2. ročník Světového dnu porozumění autistů Vzkazy "Pečuji o autistu" Jsem speciální pedagog a starám se o Amálku, která je autista a je jí 6 let. Jsem speciální pedagog a pečuji o Amálku, která má diagnostikovaný autismus a je jí 6 let. Do třídy mateřské školy, ve které působím a kam dochází také Amálka, jsou zařazeny děti s různým typem postižení narušenou komunikační schopností, opožděným psychomotorickým vývojem a také s autismem. Amálka je velká pomocnice. Dětem s tělesným postižením se snaží pomáhat při sebeobsluze, dětem s narušenou komunikační schopností dorozumět se s ostatními kamarády. Všem dětem ze třídy je ochotná pomoci zapojit se do hry. A když by chtěl někdo někomu ublížit, bez váhání se ho zastane. Teď spolu s maminkou hledají základní školu, kam by Amálka od září nastoupila. Amálka udělala od té doby, co ji znám, velké pokroky. Stále však potřebuje pomoc dospělé osoby připravit se na situace, které jsou pro ni nové, neznámé a také pomoci zvládnout situace, které nečekaně přichází, na které se připravit nelze. Jenže ze zkušenosti vím, že nezáleží tolik na situacích, jako spíše na lidech, kteří dané situace vytváří. Přeju tedy Amálce, aby bylo v jejím životě vždy plno lidí se srdcem otevřeným k pochopení a pomoci, tak jako ona sama je nastavená druhým pomáhat.

16 Vzkazy "Pečuji o autistu Jsem osobní asistent a pečuji o Emmu, je jí 7 let, a je autista. Emma je nádherná 7letá holčička, s typickými projevy autismu a mentálního postižení. Uzavřená, špatně se adaptující, naprosto závislá na rituálech se stereotypním chováním, s téměř nulovým emočním projevem, která kromě zvuků, vyjadřujících souhlas či nesouhlas, vůbec nemluví. Navíc se špatnou motorikou, zejména pravé ruky, kterou jako levák téměř nepoužívá. S Emmou jsem pracovala vlastně jen pomocí hesel, které byly na kartách, a na které jsem musela vždy soustředit její pozornost. Třeba i tím, že jsem vzala její hlavu do dlaní, nasměrovala ji na daný předmět či kartu a opakováním výrazu ji přiměla se podívat a dotknout. Pak byla schopna požadovaný úkol provést. Její závislost na rituálech a stereotypech se projevila i ve chvíli, kdy jsem ji vzala za ruku a odvedla do šatny, že jdeme ven. Emma se začala projevovat zmateně, táhla mě zpátky a přecházela až do afektivního jednání. Důvod? Neměla možnost vzít si kartu se symbolem vycházky. Další chybou bylo, že jsem jí chtěla pomoci s oblékáním. Emma je schopná se oblékat sama. Bere na sebe věci v určitém pořadí a já tento stereotyp narušila svou nevhodnou pomocí. Podávala jsem jí věci opačně. Narušila jsem její jistotu! V tu chvíli jsem musela přehodnotit své postřehy a přístup. Kdyby k tomu nedošlo, snadno bych mohla sklouznout k tomu, abych potlačila to, co s ní zkušenější učitelé do té doby dokázali, a nechala se tzv. "ochočit" a dělala věci za ni. Musela jsem si uvědomit, že Emma se sice orientuje podle obrázků a rituálů, ale že právě toto dokonalé zvládnutí určitých postupů a stereotypů v ní udržuje pocit bezpečí a jistoty, a že tato neustálá přítomnost jistoty vyplývá ze skutečnosti, že všechno je jednoznačně popsáno, označeno, doplněno návodem a obrázkem. Dále jsem se naučila, že nemá cenu ji neustále směrovat k nějaké různorodé činnosti. Autismus je určitou formou jakési vnitřní slepoty, která okolní svět mění v chaos a ztěžuje dítěti orientaci v prostoru, čase i událostech. Avšak pokud jim je jejich asistent určitým průvodcem a nabídne jim něco, co svým smyslem vnímají jako příjemné, může se to stát jejich součástí navždycky.

17 Vzkazy "Pečuji o autistu Jsem učitelkou dvou autistických chlapců: Jirky (10 let) a Ríši (8 let). Každý je úplně jiný, i když na první pohled by se někomu mohli zdát velmi podobní. Mají svůj vlastní svět, kam jen tak někoho nepustí. A já mám konečně pocit, že mi začínají pozvolna pootvírat vrátka. Tak tedy nahlížím dovnitř a říkám si: jen opatrně, ať neskončíš s přiskřípnutými prsty. A vlastně musím oběma klukům poděkovat. Díky nim se stále učím něco nového, snažím se být klidná v každé situaci, být trpělivá a radovat se z každé drobnosti. Takže, Jirko a Ríšo, díky, že jste, a že vás mám ve své třídě! Jsem matka a pečuji o Ondru, který je autista a také trpí těžkou epilepsií. Je mu 11 let. Možná jste nás někde potkali a říkali si, co to ten klacek vyvádí? Věřte, že za to opravdu nemůže. Zkuste si žít ve světě, kde nikomu a ničemu nerozumíte a nikdo nerozumí vám. Šílená představa, že? A tak protestuje po svém. Občas někoho kopne, plácne nebo něčím hodí. Libuje si také v různých živočišných zvucích. Šťastný je u vody, v lese a v autě. Tam naštěstí moc lidí nepotká. Odpusťte mu, prosím, jeho chování. Děkuji. Matka Ondřeje

18 istu Vzkazy "Pečuji o aut Jsem pedagog a pečuji o HONZU, TÝNKU, ADAMA, KRISTÝNKU a DENISKU, kteří jsou autisté a jsou různě staří. Pokud jste ještě nikdy v životě nepotkali dítě, které lpí na nejnesmyslnějších věcech (kelímky od jogurtů, provázky, gumičky, kostičky, kolečka, šnečí ulity, oslovení, jedna konkrétní pohádka, přesné umístění kartáčku na zuby, židle, kazeťáku apod.), nevíte, co je to autismus. Pokud jste ještě nikdy v životě nepotkali dítě, které, válejíc se po chodníku, křičí jako na lesy, v záchvatu vzteku trhá jedno tričko za druhým, plive a kope kolem sebe, zakrývá si uši před projíždějícími auty či tluče hlavou o nejbližší rohy, nevíte, co je to autismus. Pokud jste ještě nikdy v životě nepotkali dítě, které celý den dokola opakuje stejné otázky, vyžaduje na ně stejnou odpověď a mluví neustále o svých tématech, ale když se zeptáte, co mělo dnes k obědu, není schopno vám odpovědět, nevíte, co je to autismus. Každé z nich je ale unikátní osobností, každé má své silné i slabé stránky, své zájmy a radosti, které nám obyčejným lidem připadají nesmyslné. A čím déle s těmito lidičkami trávím čas, tím více obdivuji jejich nadšení pro věc, urputnost, se kterou brání svůj svět, schopnosti, které nám připadají nepoužitelné. Na druhou stranu vidím jejich bezradnost v situacích, které nám připadají banální. Prosím, snažme se je pochopit. Vše v jejich světě má pro ně svůj hluboký význam, kterému ani my normální nemusíme vždy porozumět. Děkujeme za pomoc a spolupráci.

19 porozumění autismu 2.dubna Vzkazy "Pečuji o autistu Jsem tátou a pečuji o Filípka 13 let a Ondru 4 roky, kteří mají atypický autismus. Jsem tátou tří krásných dětí, dvojčat Filípka a Marečka, kteří se narodili před třinácti lety. A před čtyřmi lety jsme se rozrostli o třetího syna jménem Ondrášek. Aby život nebyl úplně jednoduchý, tak u Filípka i Ondráška byl postupem doby diagnostikován atypický autismus. Náš třetí syn Ondrášek přišel na svět s fyzickým hendikepem, narodil se nám s deformací obou chodidel. Díky mé ženě, která se nevzdala a sehnala velmi dobré odborníky, putoval Ondrášek z porodnice přímo na ortopedické oddělení fakultní nemocnice. Jeho první dny života byly poznamenány bolestí a utrpením. Nožičky se musely bolestivě rovnat a sádrovat, jako při zlomenině. Při pohledu na malé miminko se sádrami na nožičkách nám nebylo do smíchu. Toto celé martýrium musel Ondrášek absolvovat prvních šest měsíců svého života. Naštěstí se léčba vydařila a dnes není nic poznat. Zhruba ve dvou letech jsme začali pozorovat podobné příznaky atypického autismu jako u Filípka. Ondrášek měl rád své stereotypy při hře, při změně prostředí mu chvíli trvalo, než se aklimatizoval. Opravdu se osvědčila jeho včasná příprava na změnu, později jsme se jej začali i ptát, jestli chce jet třeba za babičkou, vždy odpověděl kladně a nebyl problém s převozem. Mluvení je vůbec problém, Ondřej nám rozumí, ale jeho vyjadřování je omezeno na pár slov. Jako výborný pomocník v naší komunikaci jsou kartičky s obrázky jednotlivých činností, občas však máme problém některou kartičku najít. Vždy je to obrázek s činností, kterou Ondřej nemá rád a přišel na to, jak na nás vyzrát. Tudíž ji najdeme pod matrací, schovanou v koši, či pohozenou v koutě zahrady. Od malička je velký kutil a šroubek, pokud něco dělám na zahradě, nebo na autě, tak jej mám hned u sebe a snaží se mi pomáhat a napodobovat moji práci. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak trávit společný čas. Ondrášek mi s vážnou tváří radí, jak to mám opravit a hledá při tom nová slova.povahy je veselé, dá se říct, že je velký šprýmař a bavič. Od září loňského roku chodí do mateřské školky Lentilka, kam chodí velmi rád a za těch pár měsíců udělal velké pokroky v komunikaci i v zatřídění v kolektivu dětí. Jeho nejoblíbenější kamarádkou je Justýnka, se kterou se vítá políbením a pohlazením po vlasech.velice obdivujeme přístup a obětavost pedagožek z Lentilky, které svoji nelehkou práci berou jako poslání a všem dětem věnují nesmírné množství energie. I když to není někdy jednoduchý život, určitě bychom neměnili, naše děti nám přináší obrovskou radost z každého sebemenšího pokroku, odměňují nás svojí čistou a bezelstnou láskou. To nás jako rodinu stmeluje a posiluje.

20 stu Vzkazy "Pečuji o auti Jsem matka a pečuji o Honzíka, který je autista a jsou mu 4 roky. Mě na autismu štve, že lidi nechtějí vědět a slyšet a já sama se před ním schovávám. Na veřejnosti se snažím mírnit Honzíčkovo problematické chování a jiné projevy autismu. Ne vždy zcela důsledně a úspěšně, ale za to empaticky vůči okolí, jemu i sobě. S heslem: Vlk se nažere a koza zůstane celá. Chtěla bych, aby mi bylo lhostejné, co si lidé o mně a mém synkovi myslí. Chtěla bych, abyste věděli, že to není nevychovanost, že já nejsem špatná matka. Ze zdravého dítěte, které se narodí, roste s přibývajícím věkem dítko s handicapem, jiné, své, a ne poslušné, které milujete a najednou bojujete proti všem a všemu. Za sebe a za něj. Vypadá to, že nikdo nechápe a ani se o to nesnaží. Můj syn mě z donucení a nevyhnutelnosti učí být pokornou, smířenou, láskyplnější, silnější, trpělivější, tolerantnější, lhostejnější ke svým potřebám, vnímavější k jeho. Učí mě být lepším člověkem. Nelze zcela úplně změnit takové dítě, to vy se musíte změnit a přizpůsobit. Nechcete, aby skákalo po posteli, trhalo, ničilo, škubalo, kousalo a křičelo. Přece si vážíte jen věcí, na které jste pracně vydělali. Chcete, aby vás aspoň podvacáté poslechl a nesmál se do obličeje, když se zlobíte. Jenže ono to nejde, vše bez odezvy. A tady je ten zlom, přizpůsobit se a změnit se musíte vy. Problematické chování dítěte omezit tím, že mu prostě povolíte - něco (ne všechno!!!), abyste se jednoduše nezbláznili. Přestěhujete, upravíte, omezíte. Nejde to jinak. Všechno jsou to nakonec jen hmotné statky. A co si budeme vykládat, věci zůstanou věcmi a nebudeme jednou vzpomínat na novou kuchyni, poličky a lampičky, které přežily, ale na lidi, co nám byli oporou, pomohli, neutekli, neodsoudili. A autistické dítě, je pořád jenom dítě, které potřebuje lásku, jistoty a zázemí.

Zvedám mobil a ve sluchátku se ozve jeho hlas. Je tichý a velice pomalý.

Zvedám mobil a ve sluchátku se ozve jeho hlas. Je tichý a velice pomalý. Dnes ráno se mi vstává líp. Hlava mě nebolí a dokonce se mi už ani nemotá. Jsem desátý den po otřesu mozku a stále špatně spím. V nákupním centru nás s dcerou napadl cizí vyšinutý chlap a poranil mi krční

Více

Kamila a Petr Kopsovi. Jak se krotí tygr. Knížka pro děti, rodiče i pedagogy

Kamila a Petr Kopsovi. Jak se krotí tygr. Knížka pro děti, rodiče i pedagogy Kamila a Petr Kopsovi Jak se krotí tygr Knížka pro děti, rodiče i pedagogy Edika Brno 2015 KDYŽ CHCI ZKROTIT TYGRA, MUSÍM HO NEJPRVE POZNAT Krotitel tygrů Chci se stát kvalifikovaným krotitelem tygrů!

Více

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 1. Chodí Vaše dítě do MŠ: a) velmi rádo 7x b) rádo 7x c) nerado 1x d) nevím Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 2. O dění v MŠ s Vámi dítě hovoří: a) každý den 10x b) občas 5x 3. MŠ

Více

Korpus fikčních narativů

Korpus fikčních narativů 1 Korpus fikčních narativů prózy z 20. let Dvojí domov (1926) Vigilie (1928) Zeměžluč oddíl (1931) Letnice (1932) prózy z 30. let Děravý plášť (1934) Hranice stínu (1935) Modrá a zlatá (1938) Tvář pod

Více

Předškolní a mimoškolní pedagogika Odborné předměty Speciální pedagogika - psychopedie

Předškolní a mimoškolní pedagogika Odborné předměty Speciální pedagogika - psychopedie VÝUKOVÝ MATERIÁL: VY_32_INOVACE_ DUM 7, S 20 JMÉNO AUTORA: DATUM VYTVOŘENÍ: 25.2. 2013 PRO ROČNÍK: OBORU: VZDĚLÁVACÍ OBLAST. TEMATICKÝ OKRUH: TÉMA: Bc. Blažena Nováková 2. ročník Předškolní a mimoškolní

Více

Mgr. Lucie Kopáčová sociální pedagog

Mgr. Lucie Kopáčová sociální pedagog Rodinné Integrační Centrum o.s. Centrum pro autismus z PASti Prodloužená 278, Pardubice 530 09 www.ric.cz, info@ric.cz Mgr. Lucie Kopáčová sociální pedagog DOTAZNÍK PRO ŘEDITELE ZŠ A MŠ PARDUBICE zkoumané

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

být a se v na ten že s on z který mít do o k

být a se v na ten že s on z který mít do o k být a se 1. 2. 3. v na ten 4. 5. 6. že s on 7. 8. 9. z který mít 10. 11. 12. do o k 13. 14. 15. ale i já 16. 17. 18. moci svůj jako 19. 20. 21. za pro tak 22. 23. 24. co po rok 25. 26. 27. oni tento když

Více

Kněz se usměje a objímá brigádníka kolem ramen. Pojedete domů už na Velikonoce. Sám vás tam zavezu a předám rodině. K těm šatům přidáme ještě dárky

Kněz se usměje a objímá brigádníka kolem ramen. Pojedete domů už na Velikonoce. Sám vás tam zavezu a předám rodině. K těm šatům přidáme ještě dárky Škaredá středa Středa svatého týdne, říká se jí také škaredá středa. Proč? Máme před očima Jidáše, jednoho z dvanácti apoštolů, jak se domlouvá s farizeji. Na čem? Farizejové se rozhodli Ježíše zahubit.

Více

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny?

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Nikdo si mě za celý týden ani nevšiml. Jsem jen další nová studentka na nové škole. Přestoupila jsem z té minulé z toho důvodu, že se

Více

Podpora samostatného bydlení

Podpora samostatného bydlení Život s podporou Podpora samostatného bydlení Každý člověk má mít možnost žít život podle svých představ Bydlet tam kde chce a s tím, koho si vybral a je mu s ním dobře Co je služba Podpora samostatného

Více

MŮJ STRACH. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza

MŮJ STRACH. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza MŮJ STRACH Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza Byla jsem hrozně vyděšená, hlavně z toho, že lidé, které jsem zázrakem potkala, mě jednoduše opustí. Proč by někdo

Více

Můj strach. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje.

Můj strach. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. Můj strach Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza Byla jsem hrozně vyděšená, hlavně z toho, že lidé, které jsem zázrakem potkala, mě jednoduše opustí. Proč by někdo

Více

1 ano/výborné 2 většinou ano/dobré 3 občas/ucházející. 4 většinou ne /nezáživné 5 vůbec ne/nepříjemné

1 ano/výborné 2 většinou ano/dobré 3 občas/ucházející. 4 většinou ne /nezáživné 5 vůbec ne/nepříjemné JÁ MOJE ŠKOLA vyhodnocení TŘÍDA 1.(odpovídalo 13 žáků) ŠKOLNÍ ROK 2014/2015 Zakroužkujte odpověď: 1 ano/výborné 2 většinou ano/dobré 3 občas/ucházející VZTAH KE ŠKOLE 4 většinou ne /nezáživné 5 vůbec ne/nepříjemné

Více

1. kapitola (Petra) No, já sama nevím, jak se ta zastávka jmenuje vím jen, že to kousek od Řešovské.

1. kapitola (Petra) No, já sama nevím, jak se ta zastávka jmenuje vím jen, že to kousek od Řešovské. 1. kapitola (Petra) Stojím na chodbě budovy FSV UK a snažím se zorientovat v plánku. Nervózně si přitom pohrávám s propiskou. Náhle za sebou uslyším povědomý hlas: Honzo, kolikrát jsem ti říkal, že nechci,

Více

Augustínek. MŠ a ZŠ sv. Augustina: Škola všemi smysly, rozumem a srdcem

Augustínek. MŠ a ZŠ sv. Augustina: Škola všemi smysly, rozumem a srdcem Augustínek MŠ a ZŠ sv. Augustina: Škola všemi smysly, rozumem a srdcem Letní tábor ve Sv. Dobrotivé, 2012 Školní družina 2 Augustínek, 2012 VYCHOVÁVAT MÁ BÝT RADOST! Milí rodiče a přátelé naší školy sv.

Více

Cambridžská škála depersonalizace

Cambridžská škála depersonalizace Cambridžská škála depersonalizace JMÉNO: VĚK: DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ: ZÁKLADNÍ / VYUČENA / STŘEDOŠKOLSKÉ / VYŠSÍ NEBO VYSOKÉ (prosím vyplňte a zakroužkujte) PROSÍME VÁS, ABYSTE SI POZORNĚ PŘEČETLA INSTRUKCE:

Více

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková v loňském roce jsem se zúčastnila projektu "ŠANCE PRO DĚČÍNSKO", který měl zvýšit možnosti mého uplatnění na trhu práce. Po úspěšném ukončení dvou vzdělávacích modulů tohoto projektu jsem získala certifikáty

Více

Základní škola a Mateřská škola G. A. Lindnera Rožďalovice. Moje rodina

Základní škola a Mateřská škola G. A. Lindnera Rožďalovice. Moje rodina Základní škola a Mateřská škola G. A. Lindnera Rožďalovice Moje rodina Jméno a příjmení: Michaela Želichovská Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Roman Kotlář ml. Datum odevzdání: 23.

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

na jeho límci. Mnohokrát jsem vynesla

na jeho límci. Mnohokrát jsem vynesla Jednoho dne na jeho límci. tento malý hmyz ven, měl učitel narozeniny. Ti lidé se zase předem domluvili: Co kdybychom vyhlásili soutěž o nejlepší oblečení jako dárek na učitelovy narozeniny? Musely ho

Více

Studijní materiál SOCIÁLNÍ A PERSONÁLNÍ DOVEDNOSTI

Studijní materiál SOCIÁLNÍ A PERSONÁLNÍ DOVEDNOSTI Rozvoj klíčových kompetencí pedagogů s důrazem na pozitivní přístup k práci i k životu CZ.1.07/1.3.48/02.0044 Studijní materiál ke kurzu SOCIÁLNÍ A PERSONÁLNÍ DOVEDNOSTI Tento projekt je spolufinancován

Více

MANUÁL ŠŤASTNÉHO RODIČE

MANUÁL ŠŤASTNÉHO RODIČE MANUÁL ŠŤASTNÉHO RODIČE VAŠE PRVNÍ LOUČENÍ Pokud jste se rozhodli, že nastal čas, aby Vaše dítě začalo objevovat nový svět a kamarády ve školce, potom si o tom s dítětem povídejte. Vysvětlete mu, že ve

Více

LENTILKA DĚTSKÉ REHABILITAČNÍ CENTRUM PARDUBICE

LENTILKA DĚTSKÉ REHABILITAČNÍ CENTRUM PARDUBICE LENTILKA DĚTSKÉ REHABILITAČNÍ CENTRUM PARDUBICE TŘÍDA PRO DĚTI S PORUCHOU AUTISTICKÉHO SPEKTRA NEBO/A INTEGRACE PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ PRO DĚTI S PORUCHOU AUTISTICKÉHO SPEKTRA V DĚTSKÉM REHABILITAČNÍM CENTRU

Více

Recenze klientů Lůžkového oddělení následné péče

Recenze klientů Lůžkového oddělení následné péče Recenze klientů Lůžkového oddělení následné péče r. 2015 - Zdravotnický personál dělá vše pro to, aby pacient opět dostal chuť do života podle stávajících možností. - Dodržování doby návštěv. Ve 14 hod.

Více

Deník mých kachních let. Září. 10. září

Deník mých kachních let. Září. 10. září Deník mých kachních let Září 10. září Kdybych začínala psát o deset dní dříve, bylo by zrovna 1. září. Den, na který jsem se těšila po několik let pravidelně, protože začínala škola. V novém a voňavém

Více

Dobrý den, Dobrý den vážení lidé,

Dobrý den, Dobrý den vážení lidé, Může se však stát, že takové štěstí mít nebudete a lékař vám oznámí, že narazil na zdravotní potíže onkologického charakteru a je třeba je řešit. Sám si dost těžko dokážu představit, co v této chvíli může

Více

Terapie dospělých osob s AS a VFA Poradenství pro blízké osoby dětí s AS a VFA

Terapie dospělých osob s AS a VFA Poradenství pro blízké osoby dětí s AS a VFA Terapie dospělých osob s AS a VFA Poradenství pro blízké osoby dětí s AS a VFA Roman Pešek Asociace pomáhající lidem s autismem, APLA Praha, Střední Čechy Terapeutické a sociálně rehabilitační středisko

Více

Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností

Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností 20. dubna 2012 Břevnov, 18. března 2012 1 Třídění důležitého z pohledu člověka Co mědrží nad vodou, co mězajímá, posiluje, co bych chtěl/a Po ránu hrnek kávy

Více

Výroční zpráva za rok 2013

Výroční zpráva za rok 2013 Výroční zpráva za rok 2013 Poděkování Nadační fond Algo patří k malým nadačním fondům disponujícím omezenými finančními prostředky. O to více se snaží o maximální využití těchto prostředků za účelem zcela

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Mendelova 2. stupeň ZŠ Základní Předmět Zdravověda Téma

Více

MÁM HLAD, MÁM CHUŤ. CUKROVKA A JÍDLO

MÁM HLAD, MÁM CHUŤ. CUKROVKA A JÍDLO MÁM HLAD, MÁM CHUŤ. CUKROVKA A JÍDLO K Výtvarné soutěži s Novo Nordiskem Postřehy dětí z různých věkových kategorií na téma jídlo v rámci letního tábora Štědronín 2015 Dívka, 10 let Mám hlad, mám chuť

Více

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz František Ber Jak Ježíšek naděloval radost e-kniha Copyright Fragment, 2014 Všechna práva vyhrazena. Žádná část této

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

DVOJČATA A JEJICH SOUROZENCI

DVOJČATA A JEJICH SOUROZENCI DVOJČATA A JEJICH SOUROZENCI Rodiny s dvojčaty jsou často předmětem zájmu a obdivu. Rodičům se gratuluje, že se jim podařily dvě děti najednou, dvojčata sama jsou okukována jako něco nového, něco, nad

Více

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE Leden 2012 Motto: Učíme se pro život Obsah : Beseda s policií.........1 Sportovní dopoledne..........2 INFO ze ZŠ a MŠ v nemocnici..3-4

Více

Jabok Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy. Muzikoterapie a autismus

Jabok Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy. Muzikoterapie a autismus Jabok Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy Muzikoterapie a autismus (muzikoterapeutický program) Autor: Lucie Sladká Předmět: Cílená muzikoterapie

Více

Ahoj kamarádi, tak co íkáte na ty dva hlupáky a vykutálence, kte í malému Jakubovi tak moc ublížili? Taky je vám z toho smutno? No aby nebylo!

Ahoj kamarádi, tak co íkáte na ty dva hlupáky a vykutálence, kte í malému Jakubovi tak moc ublížili? Taky je vám z toho smutno? No aby nebylo! Ahoj kamarádi, tak co říkáte na ty dva hlupáky a vykutálence, kteří malému Jakubovi tak moc ublížili? Taky je vám z toho smutno? No aby nebylo! Vždyť je to ostuda, když se lidi k sobě chovají tak surově

Více

Habermaaß-hra 4646. Chutná nebo nechutná?

Habermaaß-hra 4646. Chutná nebo nechutná? CZ Habermaaß-hra 4646 Chutná nebo nechutná? Chutná nebo nechutná? Hra podporující exekutivní funkce pro 2 4 hráče ve věku od 4 do 99 let. Využívá Fex-efekt na zvýšení stupně obtížnosti hry. Autoři: Markus

Více

20 proseb dětí. Příloha č. 1 MILÁ MAMINKO A MILÝ TATÍNKU

20 proseb dětí. Příloha č. 1 MILÁ MAMINKO A MILÝ TATÍNKU Příloha č. 1 20 proseb dětí MILÁ MAMINKO A MILÝ TATÍNKU 1) Nikdy nezapomeňte: jsem dítětem vás obou. Mám teď sice jen jednoho rodiče, u kterého převážně bydlím, a který se o mě většinu času stará. Ale

Více

Petra Soukupová. K moři

Petra Soukupová. K moři Petra Soukupová K moři Brno 2011 Petra Soukupová, 2007 Host vydavatelství, s. r. o., 2007, 2011 (elektronické vydání) ISBN 978 80 7294 420 0 Rodičům PETROVY DVĚ ŽENY 1/ Petr a Magda se potkávají Magda

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Zvířata domácí, divoká

Zvířata domácí, divoká ZÁŘÍ TÉMA: My se školy nebojíme Začíná škola Zvířata domácí, divoká tělo Přivítání dětí i jejich rodičů ve škole, navození atmosféry důvěry a pohody. Pomoci dětem i rodičům orientovat se v novém prostředí.

Více

VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKŮ SPOKOJENOSTI SE SLUŽBOU SOCIÁLNÍ REHABILITACE CENTRA ANIMA OPAVA ZA ROK 2012

VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKŮ SPOKOJENOSTI SE SLUŽBOU SOCIÁLNÍ REHABILITACE CENTRA ANIMA OPAVA ZA ROK 2012 ANIMA VIVA o. s. 1/14 VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKŮ SPOKOJENOSTI SE SLUŽBOU SOCIÁLNÍ REHABILITACE CENTRA ANIMA OPAVA ZA ROK 2012 1. METODIKA DOTAZNÍKOVÉHO ŠETŘENÍ Cíl dotazníkového šetření Cílem dotazníkového

Více

Ahoj kamarádi, rok se s rokem sešel a v našem lese je bílo až oči přecházejí. Všechny stromy se oblékly do nadýchaných jiskřivých kabátů, na kterých

Ahoj kamarádi, rok se s rokem sešel a v našem lese je bílo až oči přecházejí. Všechny stromy se oblékly do nadýchaných jiskřivých kabátů, na kterých Ahoj kamarádi, rok se s rokem sešel a v našem lese je bílo až oči přecházejí. Všechny stromy se oblékly do nadýchaných jiskřivých kabátů, na kterých šišky vypadají jako velké hnědé knoflíky. V lese zavládlo

Více

Příprava na přijímací pohovor

Příprava na přijímací pohovor JAZYKOVÁ LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351) Jazyková lekce 3 Obsah pracovních listů Úkoly a cvičení 2-5 Důležité fráze a

Více

Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. ÚVOD Odborný tým pracovníků Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ, o. p. s. se na základě svých odborných

Více

Náhradní rodinná péče v České republice a zkušenosti přímých aktérů

Náhradní rodinná péče v České republice a zkušenosti přímých aktérů Náhradní rodinná péče v České republice a zkušenosti přímých aktérů Život v náhradní rodinné péči z pohledu přijatých dětí a náhradních rodin www.nahradnirodina.cz www.nadacesirius.cz www.nadacesirius.cz

Více

Asistenční služba sv. Rafaela Diecézní charita Brno

Asistenční služba sv. Rafaela Diecézní charita Brno Co to je osobní asistence? Diecézní charita Brno Příručka pro zájemce o službu osobní asistence OSOBNÍ ASISTENCE je služba, která pomáhá, když někdo potřebuje pomoc. Pomáhá každý den, pomáhá u člověka

Více

ŘÍJEN. strana: 1 E_O-N

ŘÍJEN. strana: 1 E_O-N strana: 1 E_O-N V pátek 26.9. se šestka zúčastnila akce pořádané společností EON. Anička nám popsala, jak celá akce probíhala. V pátek jsme měli akci EON-trak. Chvíli jsme se učili a pak šli do EON-trucku.

Více

JAK NA POHODOVÉ RÁNO SE ŠKOLÁKEM. Lída Leinweberová

JAK NA POHODOVÉ RÁNO SE ŠKOLÁKEM. Lída Leinweberová JAK NA POHODOVÉ RÁNO SE ŠKOLÁKEM Lída Leinweberová JSEM V 1. TŘÍDĚ Vím, že jako prvňačka zrovna nevypadám, ale věřte mi, myslím to vážně. JSEM V PRVNÍ TŘÍDĚ asi tak po desáté sama jsem úspěšně absolvovala

Více

Základní škola Olomouc, příspěvková org. Gagarinova 19, Olomouc Droždín. Vyhodnocení dotazníku pro rodiče Listopad 2014

Základní škola Olomouc, příspěvková org. Gagarinova 19, Olomouc Droždín. Vyhodnocení dotazníku pro rodiče Listopad 2014 Základní škola Olomouc, příspěvková org. Gagarinova 19, Olomouc Droždín Vyhodnocení dotazníku pro rodiče Listopad 214 Rozdaných dotazníků: 76 Odevzdaných dotazníků: 7 Z toho: Počet odevzdaných dotazníků

Více

Nebojte, děti, nezapomněl jsem. Na začátku jsme se přeci domluvili, že se pořádně zamyslíte a napíšete, v čem se vaše Česká republika liší od

Nebojte, děti, nezapomněl jsem. Na začátku jsme se přeci domluvili, že se pořádně zamyslíte a napíšete, v čem se vaše Česká republika liší od Nebojte, děti, nezapomněl jsem. Na začátku jsme se přeci domluvili, že se pořádně zamyslíte a napíšete, v čem se vaše Česká republika liší od Ekvádoru? K tomu, co vymyslíte, můžete namalovat i obrázek.

Více

Typické výchovné procesy v rodině

Typické výchovné procesy v rodině Třetí kapitola Typické výchovné procesy v rodině Jestliže chcete někoho milovat, naučte se nejprve odpouštět. A. V. Vampilov Nyní se podíváme na třetí překážku na cestě k rodinnému štěstí, která spočívá

Více

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?...

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... Obsah 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... 5 4. Nechejte si poradit od odborníka... 6 www.anekamickova.cz 1 Zdravím

Více

Příprava na start 1: Nefér výhoda?

Příprava na start 1: Nefér výhoda? Příprava na start 1: Nefér výhoda? 29.12.2014 Než půjde naše dítě poprvé do školy, má za sebou již šest nebo sedm let vývoje, kdy je schopno se samo se učit, byť to bylo s naší pomocí jako rodičů, od kamarádů,

Více

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace Dotazník pro rodiče Vážení rodiče, zjistili jsme díky dotazníku Váš pohled a názor na úroveň naší školy. Vaše anonymní odpovědi jsou nám cenným vodítkem a inspirací ke zkvalitnění naší práce. Vrátilo se

Více

Dotazník - pro uživatele

Dotazník - pro uživatele Dotazník - pro uživatele Vážení uživatelé, připravili jsme pro Vás dotazník, abychom zjistili, zda plníme Veřejný závazek (poslání organizace, cíle organizace, zásady práce), který jsme si stanovili a

Více

1 NA CHALUPU, KAM NECHCI

1 NA CHALUPU, KAM NECHCI 1 NA CHALUPU, KAM NECHCI Za výzo jsem dostal od mámy a Richarda Nintendo. Chtěl jsem ho nechat doma, aby bylo jasný, že si mě za dárek, i když je suprovej, nemůžou koupit. Stejně to vymyslel on, mamka

Více

Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky

Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky 2. Lekce klavíru Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky klavíru, svírala noty a snažila se potlačit napjaté chvění, které před lekcemi cítívala. Windy! Pojď dál, pojď dál! Drobná, elegantně oblečená

Více

Pro Váš klid, během dne i noci, při námaze i odpočinku.

Pro Váš klid, během dne i noci, při námaze i odpočinku. Pro Váš klid, během dne i noci, při námaze i odpočinku. Novartis s. r. o., Pharma, Nagano III., U Nákladového nádraží 10, 130 00 Praha 3, tel.: 225 775 111, fax: 225 775 222, www.novartis.com FOR-04/003-10/2004

Více

PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková

PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková Copyright 2015 Lucie Michálková Grafická úprava a sazba Lukáš Vik, 2015 1. vydání Lukáš Vik, 2015 ISBN epub formátu: 978-80-87749-89-0 (epub) ISBN mobi formátu: 978-80-87749-90-6

Více

Předškoláci ve skautském oddíle. Eva Dvořáková

Předškoláci ve skautském oddíle. Eva Dvořáková Předškoláci ve skautském oddíle Eva Dvořáková 6. oddíl vodních skautů Šestka Třebíč Přístav VS,,Žlutá ponorka Třebíč Třebíč 2008 Obsah 1. Úvod... 3 2. Jak vůbec předškoláky získat aneb nábor... 4 3. Co

Více

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam FAJN TROCHU OČISTNÉ ANO Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam se chtěl zamyslet nad možnými důsledky. Ve světle její reakce považoval za nutné to probrat detailněji. Nekaz to kouzlo, požádala

Více

Název aktivity Deník malého poseroutky 1

Název aktivity Deník malého poseroutky 1 Název aktivity Deník malého poseroutky 1 Projekt Čtenář Úroveň čtenáře Čtenář-objevitel Dovednost Popis dovednosti Forma aktivity Časová dotace Zhodnocení textu Žák si všímá, jakým způsobem je text vystavěn,

Více

Výšlap s Líbou reportáž slovem i obrazem

Výšlap s Líbou reportáž slovem i obrazem Výšlap s Líbou reportáž slovem i obrazem Líba Fáryová organizuje Ondrovy výšlapy už několik let. Občas jsem měla touhu se přidat, ale já jsem více přemýšlivý než sportovní typ. V červnu 2012 jsem si přece

Více

Co na to řekne...? 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena

Co na to řekne...? 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena Co na to řekne...? 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz všechna práva vyhrazena Znáte nějakou situaci podobnou těm následujícím? chcete udělat něco bláznivého nebo neobvyklého, třeba si obarvit

Více

Najdete zde. Desatero pro prvňáčka

Najdete zde. Desatero pro prvňáčka Najdete zde - desatero pro prvňáčka - rady a informace pro rodiče prvňáčků - co by mělo umět dítě, které jde do školy - co potřebuje prvňák od rodičů - pomůcky pro žáky 1. ročníku ZŠ - školní zralost Desatero

Více

KURZY PRO PRACOVNÍKY MATEŘSKÝCH ŠKOL, PŘÍPRAVNÝCH TŘÍD A DALŠÍCH PŘEDŠKOL. ZAŘÍZENÍ NABÍDKA 1. POLOLETÍ, PLZEŇSKÝ KRAJ VE ŠKOLCE SE SPOLU DOMLUVÍME

KURZY PRO PRACOVNÍKY MATEŘSKÝCH ŠKOL, PŘÍPRAVNÝCH TŘÍD A DALŠÍCH PŘEDŠKOL. ZAŘÍZENÍ NABÍDKA 1. POLOLETÍ, PLZEŇSKÝ KRAJ VE ŠKOLCE SE SPOLU DOMLUVÍME KURZY PRO PRACOVNÍKY MATEŘSKÝCH ŠKOL, PŘÍPRAVNÝCH TŘÍD A DALŠÍCH PŘEDŠKOL. ZAŘÍZENÍ NABÍDKA 1. POLOLETÍ, PLZEŇSKÝ KRAJ VE ŠKOLCE SE SPOLU DOMLUVÍME PRÁCE S DĚTMI Z JAZYKOVĚ ODLIŠNÉHO PROSTŘEDÍ TERMÍN:

Více

Nikdy Zřídka Někdy Obvykle Vždy. Nikdy Zřídka Někdy Obvykle Vždy. Nikdy Zřídka Někdy Obvykle Vždy. Nikdy Zřídka Někdy Obvykle Vždy

Nikdy Zřídka Někdy Obvykle Vždy. Nikdy Zřídka Někdy Obvykle Vždy. Nikdy Zřídka Někdy Obvykle Vždy. Nikdy Zřídka Někdy Obvykle Vždy Po tom co dokončíte Váš Hledač záležitostí srdce, mužete se sem vrátit později a test si zopakovat, abyste viděli jak se změnili některé z Vašich odpovědí. Tohle může být skvělý způsob jak sledovat Váš

Více

Proč se mnoho lidí nemůže náklonnosti takřka ubránit,

Proč se mnoho lidí nemůže náklonnosti takřka ubránit, TAJEMSTVÍ PŘITAŽLIVOSTI SRDCE Přitažlivost Proč se mnoho lidí nemůže náklonnosti takřka ubránit, zatímco jiní o lásku usilují? Proč vás určitý typ muže nebo ženy skoro magicky přitahuje a jiný, ačkoli

Více

DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU

DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU Projekt MOTIVALUE Jméno: Třida: Pokyny Prosím vyplňte vaše celé jméno. Vaše jméno bude vytištěno na informačním listu s výsledky. U každé ze 44 otázek vyberte a nebo

Více

Dotazník pro (sebe)posouzení

Dotazník pro (sebe)posouzení 1 Dotazník pro (sebe)posouzení Kontaktní informace Jméno (stačí křestní) E-mail Tel. Věk Aktuálně využívaná podpora Aktuálně mi poskytuje podporu: Neplacená péče rodiny, přátel nebo sousedů Placená (z

Více

Význam ochrany přírody

Význam ochrany přírody Význam ochrany přírody 1. Velký, protože příroda představuje podmínky pro náš život a představuje přirozenou krásu pro náš duševní život. 2. Na světě nejsme sami, žijí s námi i jiné živočišné a rostlinné

Více

Emoce a škola. Jméno a Příjmení lektora Etická výchova, o.p.s. datum

Emoce a škola. Jméno a Příjmení lektora Etická výchova, o.p.s. datum Emoce a škola Jméno a Příjmení lektora Etická výchova, o.p.s. datum Člověk není rozumná bytost, která má emoce, ale emocionální bytost, která občas myslí. (F.Koukolík) Základní charakteristika Emočně inteligentní

Více

Pierre Franckh. způsobů, jak najít lásku

Pierre Franckh. způsobů, jak najít lásku Pierre Franckh 21 způsobů, jak najít lásku Důležité upozornění: Rady uveřejněné v této knížce byly autorem a nakladatelstvím pečlivě zpracovány a prověřeny, nemůže však za ně být převzata jakákoliv záruka.

Více

VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKU PRO RODIČE

VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKU PRO RODIČE Mateřská škola Duha Oslavany Školní rok: 2013/2014 VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKU PRO RODIČE Na začátku měsíce ledna bylo rozdáno na pracovišti MŠ Duha Oslavany Sportovní 12 celkem 85 dotazníků. Návratnost byla

Více

podporováno Swiss Life Select 2. čtvrtletí 2014 Zpravodaj

podporováno Swiss Life Select 2. čtvrtletí 2014 Zpravodaj 2. čtvrtletí 2014 Zpravodaj Invalidní vozík pro Michalku Michalčin příchod na svět nebyl příliš veselý. Ihned po porodu prodělala krvácení do mozku, které bohužel zapříčinilo celoživotní následky. Lékaři

Více

Projekt Odmalička Von klein auf

Projekt Odmalička Von klein auf Projekt Odmalička Von klein auf Zpráva o jazykové animaci Tandem Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Koordinierungszentrum Deutsch-Tschechischer Jugendaustausch Informace o realizované animaci

Více

ČTĚME DĚTEM 20 MINUT DENNĚ. KAŽDÝ DEN! To není JDI A ČTI SI, ale POJĎ, BUDU TI ČÍST

ČTĚME DĚTEM 20 MINUT DENNĚ. KAŽDÝ DEN! To není JDI A ČTI SI, ale POJĎ, BUDU TI ČÍST ČTĚME DĚTEM 20 MINUT DENNĚ. KAŽDÝ DEN! Naším cílem je prostřednictvím společného čtení budovat pevné vazby v rodině a podporovat širší přístup dětí a mládeže ke kulturním statkům. Předčítání rozvíjí paměť

Více

Klima školy - Dotazník pro rodiče žáků

Klima školy - Dotazník pro rodiče žáků 27. 07. 2014 19:47:43 Statistika respondentů 448 442 2 4 Počet návštěv Počet dokončených Počet nedokončených Pouze zobrazení 98,66% Celková úspěšnost Historie návštěv (21. 05. 2014-01. 07. 2014) Počet

Více

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání Ale já jsem se chtěla o Jirkovi Hrzánovi dozvědět něco bližšího. Tak jsem o něm začala psát sama. No, sama jak se to vezme. Pročetla jsem dostupné materiály, ale především jsem na něj nechala vzpomínat

Více

Můj pohled pozorování

Můj pohled pozorování Můj pohled pozorování Přemysl Vřeský Veselí nad Moravou 2013 Ájurvédská Instituce Dhanvantri, Praha ÚVOD Jmenuji se Přemysl Vřeský a ukončil jsem druhý ročník studia Ajurvédské instituce Dhanvantri obor

Více

Libor to slyší a otáčí se za sebe. Zadním sklem vidí blikající auto. Uvědomuje si, že je to stejné auto jako jejich. Pak poznává, že za volantem sedí

Libor to slyší a otáčí se za sebe. Zadním sklem vidí blikající auto. Uvědomuje si, že je to stejné auto jako jejich. Pak poznává, že za volantem sedí Vzrušení po ránu Čtvrteční ráno je plné otazníků. Jak se rozloučí Libor s tatínkem? Bude mít pozorování Lucčiny maminky v nemocnici dobrý konec? Pocítí Mirka při svátosti smíření uzdravující milost? Zaujme

Více

Heterosexuálové v průvodu Prague Pride. Proč se vlastně o toto téma zajímají?

Heterosexuálové v průvodu Prague Pride. Proč se vlastně o toto téma zajímají? Heterosexuálové v průvodu Prague Pride. Proč se vlastně o toto téma zajímají? Viktoria Valeeva Teplé léto si mohou užívat i heteráci takový transparent jsem viděla na letošním průvodu Prague Pride, ke

Více

Návštěvníci s mentálním postižením v muzeu. Mgr. Soňa Mertová, Muzeum bez bariér, 14.-15. 10. 2015

Návštěvníci s mentálním postižením v muzeu. Mgr. Soňa Mertová, Muzeum bez bariér, 14.-15. 10. 2015 Návštěvníci s mentálním postižením v muzeu Mgr. Soňa Mertová, Muzeum bez bariér, 14.-15. 10. 2015 mentální postižení vrozené nebo do 2 let získané postižení psychických schopností člověka nemožnost dosáhnout

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

LENTILKA-DĚTSKÉ REHABILITAČNÍ CENTRUM PARDUBICE

LENTILKA-DĚTSKÉ REHABILITAČNÍ CENTRUM PARDUBICE LENTILKA-DĚTSKÉ REHABILITAČNÍ CENTRUM PARDUBICE Děti s poruchami hybnosti, opožděným psychomotorickým vývojem, narušenou komunikační schopností a poruchami autistického spektra (PAS) Denní pobyt ve stacionáři

Více

Obsah. Dětský pohled Lillian Alnev 117 Jak mohu pomoci? Joanne Friday 121 Skutečné já Glen Schneider 125 Praxe s přítelem Elmar Vogt 129

Obsah. Dětský pohled Lillian Alnev 117 Jak mohu pomoci? Joanne Friday 121 Skutečné já Glen Schneider 125 Praxe s přítelem Elmar Vogt 129 Obsah ÚVOD DÍTĚ V NAŠEM NITRU 7 ČÁST PRVNÍ UČENÍ O LÉČBĚ A UZDRAVENÍ 1. Energie uvědomění 15 2. Jsme našimi předky i našimi dětmi 23 3. Prvotní strach, prvotní touha 33 4. Jak dýchat, chodit a nechat věci

Více

CENTRUM NA VERANDĚ BEROUN PŘEHLED MEDIÁLNÍCH VÝSTUPŮ ČERVEN 2015

CENTRUM NA VERANDĚ BEROUN PŘEHLED MEDIÁLNÍCH VÝSTUPŮ ČERVEN 2015 CENTRUM NA VERANDĚ BEROUN PŘEHLED MEDIÁLNÍCH VÝSTUPŮ ČERVEN 2015 ČERVNOVÉ TISKOVÉ ZPRÁVY 80 tisíc rodin pečuje nonstop o seniory. Co když potřebují vydechnout? PRAHA, 18. června 2015 V Česku žije kolem

Více

Zápis do 1. třídy ZŠ Slovanka. pátek 13. února 2015 14,00 18,00. Individuální termín lze dohodnou tel. 774 3056 75 ( např. při nemoci dítěte)

Zápis do 1. třídy ZŠ Slovanka. pátek 13. února 2015 14,00 18,00. Individuální termín lze dohodnou tel. 774 3056 75 ( např. při nemoci dítěte) Zápis do 1. třídy ZŠ Slovanka pátek 13. února 2015 14,00 18,00 Individuální termín lze dohodnou tel. 774 3056 75 ( např. při nemoci dítěte) Den otevřených dveří pátek 16.1. 2015 8,00 - prohlídka školy

Více

... ne, pane doktore, byla bych velmi nerada, kdybyste si mé povídání špatně vysvětloval,

... ne, pane doktore, byla bych velmi nerada, kdybyste si mé povídání špatně vysvětloval, ... ne, pane doktore, byla bych velmi nerada, kdybyste si mé povídání špatně vysvětloval, my jsme byly s maminkou vlastně šťastné, měly jsme, a teď já ovšem také mám, ty všední denní problémy, kdo je nemá,

Více

PRINCEZNY TO MAJÍ TĚŽKÉ JINDŘICH MALŠÍNSKÝ

PRINCEZNY TO MAJÍ TĚŽKÉ JINDŘICH MALŠÍNSKÝ PRINCEZNY TO MAJÍ TĚŽKÉ JINDŘICH MALŠÍNSKÝ JINDŘICH MALŠÍNSKÝ verše ALOIS KOLÁŘ PRINCEZNY TO MAJÍ TĚŽKÉ aneb POHÁDKY PRO ANIČKU 2015 Veškerá práva vyhrazena. Žádná část tohoto díla nesmí být přenášena

Více

INTEGRACE OČIMA ASISTENTA

INTEGRACE OČIMA ASISTENTA INTEGRACE OČIMA ASISTENTA ASISTENT PEDAGOGA versus OSOBNÍ ASISTENT Asistent je zaměstnancem školy výhody: je součástí pedagog.sboru je více zapojován do dění ve škole má práva i povinnosti jako ostatní

Více

Kruhů přátel o vzájemné podpoře vrstevníků a inkluzi

Kruhů přátel o vzájemné podpoře vrstevníků a inkluzi vytváření Kruhů přátel o vzájemné podpoře vrstevníků a inkluzi metodický průvodce Colin Newton a Derek Wilson Inclusive Solutions Česká verze je v České republice vydána a šířena občanským sdružením Rytmus.

Více

Moravské gymnázium Brno s. r.o.

Moravské gymnázium Brno s. r.o. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0743 Název školy Moravské gymnázium Brno s. r.o. Autor Mgr. Kateřina Proroková Tématická oblast Základy společenský věd Téma Druhy a efektivita učení Ročník 1. ročník Datum

Více

PROJEKTOVÉ TÉMA: U BABKY KOŘENÁŘKY

PROJEKTOVÉ TÉMA: U BABKY KOŘENÁŘKY PROJEKTOVÉ TÉMA: U BABKY KOŘENÁŘKY Toto téma jsme si z nabídky projektů Malého zahradníka vybrali proto, že naše zahrada nabízí mnoho druhů rostlin, ať už na potěšení oka a nebo na léčení. S dětmi často

Více

TEST - JSEM SÁM SEBOU?

TEST - JSEM SÁM SEBOU? BÝT SÁM SEBOU Být sám sebou, znamená zjistit a naplňovat svůj smysl života, ten opravdový, po kterém vnitřně toužíte. Někteří lidé ani nevědí, co je jejich smyslem života a je pro ně velice těžké ho definovat.

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více