12 nejúčinnějších a nejzákladnějších kroků,

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "12 nejúčinnějších a nejzákladnějších kroků,"

Transkript

1 12 nejúčinnějších a nejzákladnějších kroků, kterými začít s posilováním Verze 0.1

2 Zajímá tě, jak začít cvičit, aby to bylo maximálně efektivní a přitom udržitelné z hlediska zdraví? Níže Ti předám stručné a jednoduché informace, jak transformovat svoji postavu a přitom se cítit lépe a celé si to užít! Až si přečteš tento krátký ebook, pusť se do detailnějího studia každý z bodů v tomto e- booku je na stránkách rozpracovaný do samostatného článku. Dozvíš se tak, jakým způsobem tělo funguje, jak to využít ve svůj prospěch a jak dané metody efektivně zařadit do svého života. Potom Tě už nikdo nenapálí! Budeš si umět sám přebrat informace na internetu a oddělit tak zrno od plev. Kroky, které Ti níže doporučuji, jsou velice komplexní a pomůžou Tvému tělu fungovat lépe. Měl bys jimi tedy zlepšit kompozici těla (více svalů a méně tuku), zlepšit svůj metabolismus (přeměnu a využívání látek), mít více energie a být zdravější a silnější. Pokud máš nějaký konkrétní cíl, můžeš některý z kroků upřednostnit a na některý aspekt se zaměřit více. Mírně odlišně tedy může postupovat člověk, který má 100 kg a chce především zhubnout, a odlišně někdo, kdo má 65 kg a potřebuje nabrat svaly a zesílit. O konkrétních cílech ještě budu mít články na webu, zatím si ale dej práci s prvním krokem. #1 Ujasni si, co vlastně chceš a očekáváš. Jasně, první krok bylo stažení tohoto e-booku. Máš ale dostatečnou motivaci makat dál? Je ke změnám vůbec momentálně vhodná doba? Určitě Tě nebudu odrazovat, ve většině případů je určitě důležité hlavně začít, ale jsou i výjimky, kdy se menší odklad hodí! Čeká Tě totiž změna životního stylu a pokud se Ti právě narodila dvojčata, zrovna jsi nastoupil do nového zaměstnání a ještě Ti ukradli auto, možná bych s posilováním tak dva tři měsíce počkal, než se situace trochu ustálí. Měl by sis to zkrátka trochu promyslet a vědět, co Tě motivuje a co jsi ochotný obětovat. Žádné utrpení Tě rozhodně nečeká, ale nějakou energii tomu věnovat musíš. Někdy se na to budeš i chtít vykašlat. Sám sis ale zvolil svou cestu, není tu prostor na fňukání. Co očekáváš? Že zhubneš tuk, budeš mít kostky na břiše, zesílíš a budeš se cítit lépe? Že budeš mít více energie? Můžu Ti říct, že je to super stav. Sám se do toho zkus vžít. Nevím, na jaké jsi teď úrovni, ale za sebe říkám - rozhodně to za to stojí! Napiš si tedy na papír, co vlastně chceš a jak super to bude, až to získáš. A až to potom budeš chtít vzdát, najdeš svůj motivační spis černý na bílém. Neuhni od svého cíle a pamatuj, proč to vlastně děláš.

3 #2 Přidej do svého jídelníčku potraviny s vyšším obsahem bílkovin. Bílkoviny jsou stavební látky svalů a i pokud chceš především zhubnout, určitě u toho nechceš přijít o svaly - vypadal bys mnohem hůř, pokud by ses spolu s tukem zbavil i příliš mnoho svaloviny. Pokud zase chceš nabrat nějaké svaly navíc, musí mít ty svaly z čeho růst. Už jen samotné přidání více bílkovin v jídelníčku samo o sobě trochu pomůže zlepšení kompozice těla (více svalů a méně tuku), protože většina lidí jich má nedostatek. Bílkoviny získáš ideálně z masa a vajec. Můžeš je také doplnit z mléka a mléčných výrobků - tam ale pozor konzumuj je pouze pokud chceš především nabrat hmotu a nebotřebuješ shodit přebytečný tuku. Mléčné výrobky povzbuzují vylučování inzulínu, což je anabolický (stavební) hormon. Vhodné, pokud máš 60 kg a chceš 20 kg přibrat. Pokud se ale snažíš zhubnout a snížit hmotnost, mléčné výrobky doporučuji naopak co nejvíce omezit. Jestli jsi někde mezi a chceš prostě jen zkvalitnit, s mléčnými výrobky bych to nepřeháněl a také bych je spíše omezoval. Bílkoviny z rostlinných zdrojů nejsou pro člověka tak využitelné a nemají většinou komplexní spektrum aminokyselin, zaměř se tedy na živočišné zdroje, které jsem uvedl. #3 Přidej zeleninu. Zelenina je velmi užitečná hned z několika důvodů. V moderní zpracované stravě máme málo mikroživin - vitamínů a minerálů. I to samotné může bránit zlepšení kompozice těla. Pokud máš málo vitamínů a minerálů, tvé tělo nefunguje optimálně. Můžeš být unavený, nevýkonný, slabý, nemocný, můžeš ztrácet svaly a ukládat tuk. Další věcí jsou pak dlouhodobé následky nedostatku mikroživin - jejich nedostatkem se tělo pomalu ničí. Naše tělo je stále v kontaktu s mnoha vlivy, které naše tělo pravidelně poškozují, a bez vitamínů a minerálů se tělo nemůže bránit a poškození jsou tak nevratná, což je příčinou mnoha chorob. A další velkou výhodou zeleniny je, že pokud ji přidáš do jídelníčku, pravděpodobně úměrně ubereš něco jiného, co zrovna není pro tvé tělo prospěšné.

4 #4 Uber zpracované potraviny, především sladké. Uber zpracované potraviny, především sladkosti, ale i bílé pečivo. Příliš mnoho cukru je pro tělo toxické. Nejen že je to nezdravé a zaděláváš si na celou řadu zdravotních problémů (cukrovka, poruchy metabolismu, poškození DNA), ale také ti po sladkém přespříliš kolísá krevní cukr, takže máš brzy opět hlad a to sladké, které jsi spořádal, se ti uložilo jako tuk. Pro zdravé tělo a dobrou tělesnou kompozici je lepší, když krevní cukr moc nekolísá a je spíše nízký. Chceš tedy jíst potraviny, které ti nevyprovokují inzulín (hormon, který ukládá přebytečné látky do buněk, tedy i dělá zásoby tuku). Které to jsou? Všechny, které mají vysoký glykemický index nebo jsou sladké. A s nimi to nechceš přehánět. Nejvíce je tedy potřeba omezit sladkosti, sladké nápoje, pizzu, pečivo (některé je lepší, některé je horší, ale doporučuji vyřadit i to celozrnné"). Ze sladkého je v pořádku ovoce (nepřeháněj to s ním ale, pár kusů denně stačí) a kvalitní čokoláda (alespoň 70 % kakaa). #5 Přidej do svého jídelníčku potraviny obsahující hodně zdravého tuku. Co je to za tuk? Když ti řeknu hlavně mononenasycené mastné kyseliny a omega 3, asi ti moc nepomůžu. Tak ti dám příklady olivový olej, nesolené a nepražené oříšky, avokádo a ryby. Z tuku se celkově moc netloustne (ačkoliv si to asi mnoho lidí myslí), protože neprovokuje hormon inzulin. U tuku ani nevadí, že má vyšší kalorickou hodnotu, protože ho přirozeně sníš méně. Z čeho budeš ukládat přebytek podkožního tuku jsou spíše sladké potraviny nebo něco, co obsahuje hodně sacharidů. U tuku se tloustnutí bát moc nemusíš. Tuk má naopak výhodu, že nezpůsobuje kolísání krevního cukru. Nemáš tedy potom brzy hlad, necítíš se po něm ospalý a také díky stabilnímu krevnímu cukru netloustneš. Zařaď tedy do jídelníčku více tuku. Co můžu doporučit je dělat si pravidelně zeleninový salát (rajče, okurka, paprika, salát ) a vždy na to dát hromadu olivového oleje - odhadem třeba 4 polévkové lžíce, ale velikost porce nechám na Tobě. Taky tam můžeš pro dochucení dát pepř, sýr, bazalku, balzamikový ocet (super věc do salátů). Oříšky si dávej ve svačinách v průběhu dne a neboj se jich sníst klidně více.

5 Ještě ti poradím něco k jednotlivým olejům, situace je trochu složitější. Olivový olej - pokud je vystaven světlu, tak lehce oxiduje (žlukne). Žluknutý olej opravdu nechceš, je velmi nezdravý. Kupuj pouze extra panenský olivový olej ve tmavé lahvi. A dej si pozor, aby se tam nepsalo Pomace nebo Z pokrutin. To není olej lisovaný za studena, ale olej extrahovaný za tepla ze zbytků oliv z prvního studeného lisování. Kvalitní olej je sice dražší, ale pořád stojí Kč za lahev a to stojí za to, protože za večer ho určitě nevypiješ. Arašídy Nejsou to ve své podstatě ořechy, ale luštěniny. V tomto případě se jedná o alergenní látky, navíc jsou arašídy často napadeny plísněmi, nemají ani vhodné spektrum tuku je toho více, zvol raději skutečné ořechy (vlašské, kešu, mandle, makadamové atp.). Oříšky - Mrkni se třeba na mandle, vlašské ořechy nebo kešu. Doporučit mohu také makadamové, ale jsou dražší, vyplatí se objednat si třeba 1 kg. Jo a ještě zdůrazním, nechceš solené ani pražené, jen přírodní. Objednej si online větší balení - 1 kg kešu stojí třeba jen Kč, to je dobrá cena. Avokádo - zkus si najít ve svém okolí supermarket, kde se prodává. Začíná být stále běžnější a běžnější. Je to superovoce, má řadu zdravotních benefitů a je velmi tučné, takže i zasytí. Stojí cca 25 Kč a můžeš si to dát místo cheeseburgeru z mekáče. Jo jinak je občas trochu náročnější vychytat zralost, resp. není náročně to poznat, ale supermarkety se nám často snaží vnutít totálně nezralé, nebo naopak přezrálé. Pokud ještě nevíš, jak vypadá, zralé avokádo, možná se párkrát spálíš a koupíš špatné. Můžeš to zkusit vygooglit, třeba je někde na netu ukázka. Ryby a rybí olej - obsahují omega 3 a to je velmi důležitá skupina tuku. Z tuňáka v plechovce nic moc nedoplníš, chce to kupovat si pravidelně třeba lososa (já vím, je drahý) nebo se dají koupit v plechovce tresčí játra ve vlastním oleji. Jde o ten jejich olej, takže musíš brát pouze ve vlastním oleji, ne nějakém jiném. No a třetí možnost je koupit si doplněk stravy - rybí olej.

6 #6 Nepočítej kalorie a neřeš detaily. Důležité je uvědomit si, co je důležité. O tom je i tento ebook. Na nějaké počítání se alespoň zpočátku úplně vykašli. Proč počítat, kolik sníš kalorií, když nikdo neví, jaké je vlastně správné cílové číslo? Když sníš o 100 kalorií více, než sis vypočítal, je to chyba? Co když byl výpočet špatný a ve skutečnosti jsi měl spořádat o 200 kalorií více? A co bílkoviny? Je pro tebe ideální 150 g bílkovin denně nebo 250 g bílkovin denně? Mnohem důležitější než počítání detailů je CO jíš. Bílkoviny stačí odhadnout na desítky gramů a na kalorie se vykašlat úplně. Věnuj se důležitějším věcem než počítání. Mimochodem, pokud budeš jíst správné jídlo, tělo si samo řekne, kdy má dost. Viděl jsi někdy v přírodě obézní zvířata? Ne. Pokud jí člověk přirozenou stravu a dobře se hýbe, zdravé tělo má vlastní mechanismy, jak se se vším vypořádat. V první fázi tedy jez vhodného jídla, kolik chceš. Začni tím důležitým, počítání kalorií by byl zbytečný stres navíc. Teprve později, pokud by se ti hmotnost neměnila tak, jak chceš, můžeš zkusit být sofistikovanější. #7 Vykašli se na drahé a načančané doplňky stravy zaručující zhubnutí nebo zesílení. Jsou další zbytečnou věcí do začátku. Některé z nich mají látky podporující zlepšení kompozice těla, ale je to tak 5-10 % úspěchu. Vydej svou energii a peníze na zpočátku smysluplnější věci. Vím o čem mluvím, o doplňky stravy se zajímám už hodně dlouho. U vrcholových sportovců mají doplňky stravy smysl, protože ti už honí každý detail. Skutečnost je ale taková, že většinu doplňků stravy si koupí začátečníci a ještě utrácejí za ty nejdražší a nejhloupější. Je jen pár doplňků stravy, které můžou být rozumné i pro začátečníka a ty nestojí majlant.

7 #8 Začni hned se cvičením doma. Kdy jindy začít, když ne teď? Kliky, dřepy, mosty, přítahy na hrazdě, stojky, to všechno můžeš hned začít dělat doma! A dokonce jsou tyto cviky velmi užitečné a efektivní. Nejsou tolik využitelné v budování velkých, kulturistických svalů, ale ty ze začátku stejně nepotřebuješ (půjdeš pěkně postupně) nebo ani nechceš (stačí Ti atletické svaly a ne ty monstrózní). Zpočátku je pro Tebe důležité zesílit, naučit se správně pohybovat a zvyknout si na některé základní cviky. I cvičením s vlastní vahou můžeš vybudovat svaly, ale čistě to bych nebral jako cíl. Zatím bych se zaměřil na techniku a sílu, svaly potom přijdou lépe. Jak dělat dřepy? Doporučuji naučit se nejdříve dřep, při kterém jsi čelem ke zdi. Stoupneš si cca 20 cm od zdi s rukama v upažení (natažené do strany) a jdeš do hlubokého dřepu. Nesmíš přepadnout dozadu, musíš dělat dřep pomalu a kontrolovaně. Až tohle zvládneš, zkus jít blíže ke zdi a opět se naučit kontrolovaný dřep. Měl bys jich pak zvládnout alespoň tak 20 za sebou. Udělej třeba 5 sérií. Jak dělat kliky? Musíš být zpevněný a mít zatnutý zadek a břicho. Páteř v neutrální polože, jako když stojíš. Lokty pak při kliku nedávej do strany, ale tlač je co nejvíce k tělu. Jak na mosty? Začni nejdříve mostem na chodidlech a ramenou a teprve potom se snaž dostat na ruce a hlavu, až nakonec zvládneš kompletní most. Stojku u zdi jistě znáš. Doporučuji ji zatím jen tomu, kdo ji zvládne nějak bezpečně. Jinak se k ní můžeš vrátit až zesílíš na klicích. Při stojce u zdi ale můžeš také dělat kliky - posílíš tím hlavně tricepsy a ramena a to velmi výrazně. Zpočátku doporučuji jen ve stojce držet třeba s. Pokud Ti to nedělá problém, zkus jít trochu níže a zase se vrátit zpět. Na YouTube to najdeš pod hand stand push up. Přítahy na hrazdě jsou jeden z naprosto skvělých domácích cviků. Pouze musíte mít hrazdu. To ale není problém, hrazdu do dveří si koupíte za pár stovek.

8 #9 Začni se více hýbat v průběhu dne. Víš, že nejvíce tuku spaluješ, pokud je intenzita pohybu nízká? Pokud si jdeš na půl hodiny zaběhat a jsi tak zadýchaný, že ani nemůžeš mluvit, spaluješ hlavně cukr uložený ve svalech! Stresový hormon kortizol Ti letí nahoru, svaly se Ti pomalu rozpadají a Ty máš akorát chuť na sladké, abys zase doplnil svalový cukr. Mezitím v těle je mnoho škodlivých volných radikálů z oxidativního stresu. Testosteron a růstový hormon, dva skvělé hormony, jsou naopak potlačeny. Nic, co bys chtěl. Pro pálení tuků je potřeba aktivita, kde budeš zadýchaný maximálně tak, že si u toho stále můžeš s někým povídat. Rychlá chůze, uklízení nebo práce na zahradě jsou ideální! Zkus je zařadit do svého běžného dne. Je prokázáno, že za mnoha nemocemi a obezitou stojí především málo pohybu - a náročný běh dvakrát týdně, o kterém jsem mluvil výše, to nezachrání. Naopak! Zbytečný stres pro tělo navíc. Potřebuješ se hýbat dlouhou dobu s nízkou intenzitou, na to je člověk stavěný. Takže všude, kam můžeš, tam choď pěšky.

9 #10 Vrhni se brzy na posilovnu a měj správný tréninkový plán. Cvičení doma s vlastní vahou může být fajn, ale není to ideální pro budování svalů. Pokud chceš zlepšit kompozici postavy, hodí se začít používat i externí závaží. Pokud jsi začátečník, nejlepší bude trénink celého těla 3x týdně. Jako začátečník se z tréninku zvládneš zregenerovat během hodin, takže je možné odcvičit celé tělo opět o dva dny později. Celý trénink by neměl trvat déle než jednu hodinu, bude tedy intenzivní a mezi sériemi budou přestávky pouze maximálně tak 2 minuty. Cviky budeme volit pouze komplexní, tedy cílené na několik svalových skupin najednou. Kdybychom každý sval cvičili zvlášť, trval by nám takový trénink těla přes dvě hodiny a bylo by to zbytečně náročné. Komplexní cviky také navíc zajistí vhodnou hormonální odezvu - více testosteronu a růstového hormonu. Pokud bys něčemu nerozuměl, použij Google nebo YouTube! Nebudu tu popisovat a fotit každý jednotlivý cvik, když je toho na netu milion a stačí to vyhledat. Pondělí Tlak na hrudník a triceps (například benchpress, nebo podobný cvik na stroji) 4x8-12 Tlak na ramena (v sedě/stoje; s velkou činkou/jednoručkami/na stroji) 3x8-12 Komplexní cvik na nohy (některá z variací dřepů, legpress nebo hacken dřepy) 5x8-12 Vertikální přítahy na záda (shyby na hrazdě nebo stahování kladky dolu) 6x maximum mínus tři Středa Tlak na ramena (v sedě/stoje; s velkou činkou/jednoručkami/na stroji) 5x8-12 Horizontální přítahy na záda (přítahy činky, nebo ideálkně veslování na kladce) 5x8-12 Bicepsový zdvih (ideálně velká činka nebo stroj) 5x8-12 Komplexní cvik na nohy (některá z variací dřepů, legpress nebo hacken dřepy) 5x8-12 Pátek Tlak na hrudník a triceps (například benchpress, nebo podobný cvik na stroji) 5x8-12 Komplexní cvik na nohy (některá z variací dřepů, legpress nebo hacken dřepy) 5x8-12 Vertikální přítahy na záda (shyby na hrazdě nebo stahování kladky dolu) 6x maximum mínus tři U každé série máš na výběr 8 až 12 opakování. Je to proto, že není třeba striktně dodržovat konkrétní počet opakování, ale je důležité držet je v určitém rozsahu.

10 Navíc se budeš snažit progresivně přidávat váhy. Takže pokud s určitou hmotností zvládneš maximální počet opakování daného rozsahu (v tomto případě 12), tak přidáš o příštím tréninku váhu a půjdeš jen minimální počet opakování z daného rozsahu v tomto případě 8 opakování. Potom o dalších trénincích budeš zvyšovat počty opakování (třeba uděláš ve všech sériích 10 opakování, pak na dalším tréninku 11 opakování atp.) a až uděláš zase všechny série s maximem opakování (zde 12), zase přidáš váhu a snížíš počet opakování na 8. Tenhle trénink je na první tři měsíce ideální a dá se trénovat i relativně dlouhodobě. Stačí ho pak po několika měsících jen trochu upravit (v článku na webu popíši jak). Cviky s volnou vahou (tedy s činkou, kterou držíš sám, opakem je pak stroj, který koriguje dráhu cviku za tebe) jsou většinou náročnější. Trochu trvá, než se je naučíš, ale vyplatí se to. To mě přivádí k dalšímu bodu #11 Pokus se brzy propracovat k základním cvikům s činkou. Začneš tím, že budeš posilovat doma s vlastní vahou a občas půjdeš do posilovny, kde budeš makat se stroji, případně s činkami, ale pouze velmi jednoduché cviky. To je ok, nevyužíváš ale to nejúčinnější - komplexní cviky s velkou činkou jako je dřep, benchpress, mrtvý tah nebo military press. Tyto cviky ti dají nejvíce po všech stránkách - svaly, síla, kondice, mobilita, koordinace, hormonální odezva a další! Mají jediný háček - musíš se je SPRÁVNĚ naučit! Problém je, že většina lidí v posilovnách je cvičí špatně. Situace není ani o moc lepší s trenéry, většina z nich také neví, jak se správně provádí dřep nebo mrtvý tah. Co s tím? Napsal jsem o tom sérii článků na svých stránkách.

11 #12 Zlepšuj se a plánuj. Selhání v plánování je plánování selhání. Pokud budeš kontrolovat svoje zlepšení, půjde ti to mnohem lépe. Nepotřebuješ si dávat velké cíle, je dobré mít ze cvičení fajn pocit a nebrat to celé stylem musím do 2 měsíců vyrýsovat svaly. Ale cíl a plán Ti pomůže ve zlepšování a ukáže Ti cestu. Nebudeš potom tápat, ale budeš mít celou dobu jasno - vždy se zeptáš - je to v souladu s mým plánem? A pokud si často budeš odpovídat ne, potom je potřeba zamyslet se a něco změnit. Volně tím navazuji na tvůj první krok - ujasnění si motivace. Pro dobrý plán potřebuješ měřit zlepšování. Chceš lépe vypadat a jde ti o kompozici těla? Nech se změřit na diagnostickém přístroji (třeba InBody) nebo si měř různé části těla krejčovským metrem. Zatnutý biceps (ten chceš zvětšit), pas (ten chceš zmenšit), hrudník (ten chceš zvětšit) atp. Nebo chceš být silnější? Naplánuj si zlepšování v maximálce na benchpressu, počtu shybů na hrazdě, vah v tlacích na ramena atp. Případně Ti jde o lepší zdraví a více energie? Změň stravovací návyky a pravidelně je dále zlepšuj. Každou neděli si sedni a promysli, co zlepšíš v dalším týdnu, co zařadíš a co vyřadíš. Možnosti jsou téměř neomezené! Lidské tělo je dokonalý stroj, jen musíme umět pochopit, jak pracuje.

12 Bonusový krok #13 Poslední věc. Uvědom si, že se jedná o změnu životního stylu. Každý sníží svoji hmotnost, když bude držet dietu. Každý zesílí po měsíci navštěvování posilovny. Je to ale udržitelné jak fyzicky, tak psychicky? Po fyzické stránce ti nemusí vydržet zdraví. Nevhodná dieta a cvičení Tě může pěkně poničit. Po psychické stránce by Tě zase dieta neměla vysilovat a být Ti nepříjemná. Chceme si ten život přeci užít! Jde nám tu o zvýšení kvality života, ne o samotné kostky na břiše, velký biceps a k tomu bolesti, nemoci a odříkání. Kvalita života se Ti zvýší, když si to lepší tělo zvládneš užít! A lékaři se o nás v tomto směru nepostarají. Je na nás, abychom vzali zdraví a dobře vypadající a pohyblivé tělo do svých rukou. Lidé utrácejí miliony za domy a auta, ale ta nejlepší investice, kterou můžete udělat, je investice do sebe. Doporučuji se tedy dále vzdělávat a posouvat vpřed - zdravě, zábavně, udržitelně.

12 nejúčinnějších a nejzákladnějších kroků,

12 nejúčinnějších a nejzákladnějších kroků, 12 nejúčinnějších a nejzákladnějších kroků, kterými začít s posilováním Verze 0.2 Zajímá tě, jak začít cvičit, aby to bylo maximálně efektivní a přitom udržitelné z hlediska zdraví? Níže Ti předám stručné

Více

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY 6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY VODA // ODKYSELENÍ TĚLA (UDRŽENÍ SPRÁVNÝCH HODNOT PH V TĚLE) // BÍLKOVINY SACHARIDY TUKY VLÁKNINA MIKRO-ŽIVINY (VITAMÍNY, MINERÁLY, ENZYMY ) VODA NAPROSTO ZÁSADNÍ

Více

VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL. 4. 11. 8.2012 Jilemnice

VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL. 4. 11. 8.2012 Jilemnice VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL 4. 11. 8.2012 Jilemnice VÝŽIVA > stejně důleţitá sloţka přípravy jako trénování > výţiva není pouze o svalové tkáni, ale i ostatních tkáních a orgánech > sportovec musí

Více

ZPRAVODAJ ZHUBNĚTE DO PLAVEK SE SPRÁVNOU VÝŽIVOU

ZPRAVODAJ ZHUBNĚTE DO PLAVEK SE SPRÁVNOU VÝŽIVOU DUBEN 2014 NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ ZHUBNĚTE DO PLAVEK SE SPRÁVNOU VÝŽIVOU Několik jednoduchých změn ve vašem stravování dnes vám pomůže vypadat a cítit se perfektně, až přijde léto. Je to takhle: bezpečná a

Více

Stravování sestry v třísměnném a nepřetržitém provozu. Danuše Hrbková nutriční terapeutka

Stravování sestry v třísměnném a nepřetržitém provozu. Danuše Hrbková nutriční terapeutka Stravování sestry v třísměnném a nepřetržitém provozu Danuše Hrbková nutriční terapeutka Směnný provoz narušení cirkadiánního rytmu dopad na zdraví člověka vyšší riziko koronárního postižení nárůst hladiny

Více

CO JÍST PŘED POSILOVÁNÍM

CO JÍST PŘED POSILOVÁNÍM Autor: MUDr. Marie Skalská, Pro Fit Institut STRAVA PŘED CVIČENÍM A PO CVIČENÍ VÝZNAMNĚ OVLIVŇUJE VÝKON, RYCHLOST REGENERACE, PÁLENÍ TUKŮ, ZOTAVENÍ PO VÝKONU, NÁRŮST SVALOVÉ HMOTY, A TAKÉ TŘEBA TO, JESTLI

Více

GDA navigace ve světě živin a kalorií, http://www.gda.cz/data/sharedfiles/brozura_gda.pdf, cit., 26.4. 2011

GDA navigace ve světě živin a kalorií, http://www.gda.cz/data/sharedfiles/brozura_gda.pdf, cit., 26.4. 2011 Předmět Přírodověda Třída 5. Autor Dagmar Šnajdarová Anotace Práce s textem týkající se živin a kalorií v potravinách. Soubor obsahuje 5 stran pro žáky a 4 strany pro učitele s řešením. Očekávaný výstup

Více

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY VE VE VÝŽIVĚ DĚTÍ A SPORTUJÍCÍ MLÁDEŽE. Pavel Suchánek

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY VE VE VÝŽIVĚ DĚTÍ A SPORTUJÍCÍ MLÁDEŽE. Pavel Suchánek NEJČASTĚJŠÍ CHYBY VE VE VÝŽIVĚ DĚTÍ A SPORTUJÍCÍ MLÁDEŽE Pavel Suchánek Jaké jsou výkonnostní požadavky na sportovce? Rychlost, ryclost na větš Akcelerace, výbušnost Síla, vytrvalost Dlouhodobá vysoká

Více

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK Tréninkový deník na prázdniny 2014 Milý ragbisto, DOBŘE O SEBE PEČUJ Správný trénink jde ruku v ruce se správnou životosprávou a výživou. máš před sebou úžasné dva měsíce prázdnin. Zažiješ určitě spoustu

Více

Správná životospráva školáka

Správná životospráva školáka Správná životospráva školáka Co je správná životospráva Správná životospráva zahrnuje dostatečnou pohybovou aktivitu a vyvážený pestrý jídelníček. Kvalitní strava je v dětském věku velice důležitá k zajištění

Více

ZKONTROLUJ SVÉ BODY. Jídlo je fajn vychutnej si ho

ZKONTROLUJ SVÉ BODY. Jídlo je fajn vychutnej si ho g olf or w. coo n lf o o d p l a et. g or co w w et. ww w.efa d.o.eufic.org w ww rg Pamatuješ si, jaké to bylo učit se jezdit na kole? Nejdůležitější bylo dosáhnout správné rovnováhy. Jakmile se ti podařilo

Více

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu Obezita a její rizika Anotace Pracovní list informuje žáka o podstatě, příčinách a rizicích obezity. Zadané

Více

ZAZNAMNÍK JMÉNO DATUM KONTAKT NA VÝŽIVOVÉHO PORADCE

ZAZNAMNÍK JMÉNO DATUM KONTAKT NA VÝŽIVOVÉHO PORADCE Poradna pro zdravou výživu a odvykání kouření MOJE ZMĚNA ŽIVOTNÍHO STYLU ZAZNAMNÍK JMÉNO DATUM KONTAKT NA VÝŽIVOVÉHO PORADCE Výchozí hmotnost Cílová hmotnost Cíle krátkodobé: 1. měsíc... 2. měsíc... 3.

Více

ČERVEN 2014. Jídlo. energie

ČERVEN 2014. Jídlo. energie ČERVEN 2014 Jídlo a energie Záměna nezdravých, rychlých pochoutek jako jsou čokoládové tyčinky, šumivé nápoje a kofein za potraviny, které poskytují přirozenou vzpruhu Výživa pro lepší život Jídlo a energie

Více

Jak nakupovat kvalitní a nutričně hodnotné potraviny?

Jak nakupovat kvalitní a nutričně hodnotné potraviny? Jak nakupovat kvalitní a nutričně hodnotné potraviny? Jak nakupujete potraviny? Zamyslete se, co je vašimi hlavními kritérii při nákupu potravin cena složení výživové údaje přítomnost éček chuť vzhled

Více

Lipidy, důležité přírodní látky

Lipidy, důležité přírodní látky Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního

Více

Diabetes mellitus a stravování

Diabetes mellitus a stravování Diabetes mellitus a stravování Složení stravy Výživová hodnota (nutriční jakost) Energetická hodnota (výtěžnost) 1. Vitaminy 2. Minerální látky 3. Voda 1. Sacharidy 2. Bílkoviny 3. Tuky Rozdíly v diabetické

Více

DIETA ZLÍNSKÝ KRAJ. Odvětví / Vzdělávací oblast -- dle RVP.cz -- Obchodní akademie / Informační technologie

DIETA ZLÍNSKÝ KRAJ. Odvětví / Vzdělávací oblast -- dle RVP.cz -- Obchodní akademie / Informační technologie DIETA Název školy Obchodní akademie, Vyšší odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherské Hradiště Název DUMu VY_32_INOVACE_TEV2118 (Dieta) Autor Mgr. Radek Zimčík Datum 4. 4.

Více

Fyziologické aspekty cyklistiky

Fyziologické aspekty cyklistiky Fyziologické aspekty cyklistiky Správná intenzita tréninku, Spotřeba energie při MTB, Kontrola hmotnosti prostřednictvím MTB, Výživa a pitný režim v MTB, Psychika a MTB, Správná intenzita zátěže atrofie

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 1. 2. týden 1. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 2 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

FIGUACTIV OTÁZKY A ODPOVĚDI ČASTO KLADENÉ OTÁZKY K PRODUKTŮM LR FIGUACTIV

FIGUACTIV OTÁZKY A ODPOVĚDI ČASTO KLADENÉ OTÁZKY K PRODUKTŮM LR FIGUACTIV FIGUACTIV OTÁZKY A ODPOVĚDI ČASTO KLADENÉ OTÁZKY K PRODUKTŮM LR FIGUACTIV Obsah I. Co je Figuactiv? S 3 II. Jaké pokrmy lze nahradit produktem Figuactiv? S 3 III. Zasytí mě Figuactiv, nebo je povolena

Více

Katedra chemie FP TUL www.kch.tul.cz. Typy výživy

Katedra chemie FP TUL www.kch.tul.cz. Typy výživy Typy výživy 1. Dle energetických nároků (bazální metabolismus, typ práce, teplota okolí) 2. Dle potřeby živin (věk, zaměstnání, pohlaví) 3. Dle stravovacích zvyklostí, tradic, tělesného typu 4. Dle zdravotního

Více

Kalorické tabulky potravin

Kalorické tabulky potravin BMI, Body Mass Index - jednoduchým výpočtem zjistíte, jak jste na tom s vaší váhou. BMI = hmotnost (kg) / výška (m) 2 BMI je však pouhým statistickým nástrojem, u konkrétních osob se může klinický stav

Více

Mastné. kyseliny. omega-3 a omega-6. Výživa pro lepší život

Mastné. kyseliny. omega-3 a omega-6. Výživa pro lepší život SRPEN 2014 Mastné kyseliny omega-3 a omega-6 Esenciální mastné kyseliny naše tělo neumí produkovat v dostatečném množství. Podporují růst, zrak a správnou funkci mozku. & omega 3 omega 6 Mastné kyseliny

Více

VY_52_INOVACE_02_37.notebook May 21, 2014. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo.

VY_52_INOVACE_02_37.notebook May 21, 2014. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Inovace školství V/2 Inovace

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Název: Zdravý životní styl 2

Název: Zdravý životní styl 2 Název: Zdravý životní styl 2 Výukové materiály Autor: Mgr. Blanka Machová Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: Biologie Ročník: 4. a 5. (2. a 3. vyššího

Více

Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014)

Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014) Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014) Správným jídlem lze pozitivně ovlivnit schopnost koncentrace, duševní schopnosti a odolnost vůči stresu. Ing. Tereza

Více

Prevence obezity a výchova ke správné výživě pro ZŠ 1. stupeň

Prevence obezity a výchova ke správné výživě pro ZŠ 1. stupeň Centrum celoživotního vzdělávání Jezerka o.p.s. nabízí v rámci projektu Výchova ke zdraví v pedagogické praxi (CZ.1.07/1.3.46/01.0016) Metodické materiály k interaktivní pomůcce k tématu Prevence obezity

Více

Vliv zdravé stravy na sportovní výkon

Vliv zdravé stravy na sportovní výkon Vliv zdravé stravy na sportovní výkon Martin Poklop SCM soustředění - 27.10.2014 Kladky u Konice Motivace Program přednášky Sportovní výkon z pohledu výživy Co si tedy dát? Zajímavá témata z pohledu zdravé

Více

CUKROVKA /diabetes mellitus/

CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ Řadíme ji mezi neinfekční chronická onemocnění Na jejím vzniku se podílí nezdravý způsob života Významnou úlohu sehrává dědičnost Významným rizikovým

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 3. 4. týden 3. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 3 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

Základní zásady mého hubnutí

Základní zásady mého hubnutí Základní zásady mého hubnutí Jídelníčky a kombinace jídel Doporučuji 6 jídel denně pro rychlé nastartování metabolismu Snídaně Svačina Oběd (větší jídlo) Svačina Svačina Večeře (bez sacharidů) Příklady

Více

Člověk zdravá výživa. [cit. 2011-15-07]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: < https://en.wikipedia.org/wiki/file:obesity6.

Člověk zdravá výživa. [cit. 2011-15-07]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: < https://en.wikipedia.org/wiki/file:obesity6. Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_Přv-Z 5.,7.35 Vzdělávací oblast: Přírodověda - Autor: Mgr. Aleš Hruzík Jazyk: český Očekávaný výstup: žák správně definuje základní probírané pojmy a jejich vzájemné vztahy

Více

Svačinky naslano. Toto byla při hubnutí má nejčastější varianta.

Svačinky naslano. Toto byla při hubnutí má nejčastější varianta. Tady dávám na ukázku nachystané jídlo den předem. Jsou to 3 svačinky. Vždy 1 žitný chléb a různé variace uvnitř. Další krabička je plná zeleniny. Toto je ukázka, jak by mělo vypadat nachystané jídlo při

Více

Složky potravy a vitamíny

Složky potravy a vitamíny Složky potravy a vitamíny Potrava musí být pestrá a vyvážená. Měla by obsahovat: základní živiny cukry (60%), tuky (25%) a bílkoviny (15%) vodu, minerální látky, vitaminy. Metabolismus: souhrn chemických

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

EU peníze školám. Inovace školství. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Příprava pokrmů. Ing.

EU peníze školám. Inovace školství. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Příprava pokrmů. Ing. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Inovace školství V/2 Inovace

Více

TOP 10 DOPORUČENÍ PRO ZDRAVÍ, DOBROU POSTAVU, SÍLU A VITALITU. Justyna K. Macková

TOP 10 DOPORUČENÍ PRO ZDRAVÍ, DOBROU POSTAVU, SÍLU A VITALITU. Justyna K. Macková TOP 10 DOPORUČENÍ PRO ZDRAVÍ, DOBROU POSTAVU, SÍLU A VITALITU Justyna K. Macková 1 JESTLIŽE JE NĚCO TĚŽKÉ, MUSÍŠ ZESÍLIT! Síla je základ pro všechno ostatní. Pavel Tsatsouline přirovnává sílu ke sklenici,

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 5. 6. týden 5. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 3 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola Zpracoval (tým 1) U Studny, Karviná

Více

- Dobrou náladu, chuť se učit a dozvídat se nové a ověřené informace o výživě. Těšíme se na Vás! Za Institut dietologie a výživy,

- Dobrou náladu, chuť se učit a dozvídat se nové a ověřené informace o výživě. Těšíme se na Vás! Za Institut dietologie a výživy, Co si vzít na kurz s sebou? - Notebook (budete počítat jídelníčky v nutričním programu) - Kabelové připojení k internetu na pokojích stojí 100 Kč/den (v učebně, prostorech lobby a restaurace je k dispozici

Více

Datum: 19.2.2013 Třída: 8.B www.zdrava-vyziva.net www.wikipedia.cz

Datum: 19.2.2013 Třída: 8.B www.zdrava-vyziva.net www.wikipedia.cz Složka sady Autor Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Předmět Tematický okruh Téma VY_52_INOVACE_Pr.8.14 Michaela Gleichová Člověk a příroda Přírodopis Přírodopis Biologie člověka Zdravá výživa Ročník 8.

Více

Hygiena a školní zdravotnictví. Výživa a pitný režim

Hygiena a školní zdravotnictví. Výživa a pitný režim Hygiena a školní zdravotnictví Výživa a pitný režim Diskuse Proč je zdravá výživa důležitá? Jak byste definovali zdravou výživu? Zdravá výživa a populace České republiky. Jakým způsobem vést dítě ke zdravé

Více

ZDRAVÁ ŠKOLNÍ SVAČINA KOLEKTIV AUTORŮ

ZDRAVÁ ŠKOLNÍ SVAČINA KOLEKTIV AUTORŮ ZDRAVÁ ŠKOLNÍ SVAČINA KOLEKTIV AUTORŮ SPOLEČNOST PRO VÝŽIVU HYGIENICKÁ SLUŽBA STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV PROJEKT ZDRAVÁ ŠKOLNÍ SVAČINA TEORETICKÁ VÝCHOVA A PRAKTICKÁ APLIKACE KE SPRÁVNÉMU ŽIVOTNÍMU STYLU,

Více

ZNAČENÍ GDA NA OBALECH POTRAVIN. Navigace ve světě živin a kalorií

ZNAČENÍ GDA NA OBALECH POTRAVIN. Navigace ve světě živin a kalorií ZNAČENÍ GDA NA OBALECH POTRAVIN Navigace ve světě živin a kalorií 1 CO JE ZNAČENÍ GDA? Značení GDA je: na první pohled jasná informace o obsahu energie, procenty vyjádřený podíl doporučeného denního množství

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Mendelova 2. stupeň Základní Předmět Zdravověda Téma /

Více

Chcete jíst zdravěji? Zeptejte se mě jak.

Chcete jíst zdravěji? Zeptejte se mě jak. Chcete jíst zdravěji? Zeptejte se mě jak. Chcete jíst zdravěji? Zeptejte se mě jak. Řada Tesco Healthy Living nabízí širokou škálu výrobků pro podporu zdravého životního stylu. V nabídce najdete různé

Více

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Vitamíny a minerální látky

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Vitamíny a minerální látky Název školy: Základní škola Dukelských bojovníků a mateřská škola, Dubenec Autor: Mgr. Lucie Baliharová Název: VY_32_INOVACE_20/09_Zdravý životní styl Téma: Vitamíny a minerální látky Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1355

Více

rodiče sám - sama kupuji ji nikdo - nesvačím 3. Kdo ti připravuje svačinu?

rodiče sám - sama kupuji ji nikdo - nesvačím 3. Kdo ti připravuje svačinu? Dotazník pro žáky školy zdravý životní styl stravování zpracovali a vyhodnotili žáci z volitelného předmětu DOMÁCNOST SVAČINY: 1. Nosíš do každý den občas někdy vůbec školy svačinu? 1. tř. - 17 15 2 0

Více

ODVAHU! Knížka o přežití. Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice

ODVAHU! Knížka o přežití. Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice Dr. med. Claudia Croos-Müller ODVAHU! Knížka o přežití Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice 12 a ½ cvičení pro okamžitou pomoc pro získání klidu a odvahy V této knize najdeš následující cvičení:

Více

*Mléko a mléčné výrobky obsahují řadu bioaktivních

*Mléko a mléčné výrobky obsahují řadu bioaktivních www.bileplus.cz Mléko a mléčné výrobky obsahují řadu bioaktivních látek (vápník, mastné kyseliny, syrovátka, větvené aminokyseliny) ovlivňující metabolismus tuků spalování tuků Mléčné výrobky a mléčné

Více

Iva Hrnčiříková Fakulta sportovních studií MU VÝŽIVA V ZIMNÍCH SPORTECH - LYŽOVÁNÍ

Iva Hrnčiříková Fakulta sportovních studií MU VÝŽIVA V ZIMNÍCH SPORTECH - LYŽOVÁNÍ Iva Hrnčiříková Fakulta sportovních studií MU VÝŽIVA V ZIMNÍCH SPORTECH - LYŽOVÁNÍ VÝŽIVA Její role nezastupitelná Součástí tréninku Správná aplikace může snížit rizika přinášená specifickým tréninkovým

Více

Kde mohou pracovat lidé s postižením?

Kde mohou pracovat lidé s postižením? Kde mohou pracovat lidé s postižením? 30 Chráněné dílny Lidé s postižením pracují v chráněných dílnách. Většina lidí, kteří pracují v chráněných dílnách jsou lidé s postižením. V chráněné dílně ale také

Více

1. Nadváha a obezita jsou definovány jako abnormální nebo nadměrné. hromadění tuku, které může poškodit zdraví. WHO definuje nadváhu jako

1. Nadváha a obezita jsou definovány jako abnormální nebo nadměrné. hromadění tuku, které může poškodit zdraví. WHO definuje nadváhu jako Obezita a nadváha 10 skutečností o obezitě podle WHO 1. Nadváha a obezita jsou definovány jako abnormální nebo nadměrné hromadění tuku, které může poškodit zdraví. WHO definuje nadváhu jako BMI, které

Více

Diabetes neboli Cukrovka

Diabetes neboli Cukrovka Diabetes mellitus Diabetes neboli Cukrovka Skupina onemocnění s nedostatkem nebo sníženým účinkem hormonu inzulinu Diabetes mellitus 1. typu Diabetes mellitus 2. typu Narušený metabolismus- vstřebávání

Více

Pracovní listy Pro žáky 1. - 3. třídy

Pracovní listy Pro žáky 1. - 3. třídy Pracovní listy Pro žáky 1. - 3. třídy 1. Urči, které potraviny jsou rostlinného a které živočišného původu. Potraviny vybarvi, vystřihni a nalep. Potraviny rostlinného původu dej do koše, živočišného původu

Více

Co se v moderní a zdravé školní jídelně nenosí, aneb. co je OUT?

Co se v moderní a zdravé školní jídelně nenosí, aneb. co je OUT? Co se v moderní a zdravé školní jídelně nenosí, aneb co je OUT? Kombinace masová polévka + sladký pokrm + Gulášová polévka Honzovy buchty + Ruský boršč Šišky s mákem Proč out? Tuto klasiku jsme milovali.

Více

Sylabus pro předmět Úvod do nutrice člověka

Sylabus pro předmět Úvod do nutrice člověka Sylabus pro předmět Úvod do nutrice člověka Témata a obsah přednášek a cvičení 1. týden Základní pojmy spojené s lidskou výživou a vlivy ovlivňující výživu člověka. Historie výživy člověka. Vysvětlení

Více

Plánujeme dosažení cíle

Plánujeme dosažení cíle Plánujeme dosažení cíle vhodným způsobem Pracovní e-book k projektu STOBkolo na www.stobklub.cz PhDr. Iva Málková, Mgr. Jana Divoká Kniha podléhá autorským právům. Je dovoleno ji šířit jako celek, nikoli

Více

Třetí ročník projektu za podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Třetí ročník projektu za podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky. Třetí ročník projektu za podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky. Projekt Tancem proti obezitě vznikl v roce 2008, kdy se uskutečnil jeho první ročník. Od té doby se ho zúčastnilo cca 10 000

Více

Druhy a složení potravin

Druhy a složení potravin Druhy a složení potravin Přednáška 2 Doc. MVDr. Bohuslava Tremlová, Ph.D. Obsah přednášky Složení potravin, energetická a biologická hodnota potravin Význam jednotlivých složek potravin pro výživu Složení

Více

Pitný režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku

Pitný režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku Pitný režim Vítejte na našem dialyzačním středisku Proč musím omezovat příjem tekutin? Jednou z hlavních funkcí ledvin je udržet v těle rovnováhu tekutin. Pokud ledviny selžou, tělo se těžko zbavuje jejich

Více

ŠKOLNÍ STRAVOVÁNÍ ZDRAVĚ A CHUTNĚ AUTOMATY VE ŠKOLÁCH. Bc. Anna Packová

ŠKOLNÍ STRAVOVÁNÍ ZDRAVĚ A CHUTNĚ AUTOMATY VE ŠKOLÁCH. Bc. Anna Packová ŠKOLNÍ STRAVOVÁNÍ ZDRAVĚ A CHUTNĚ AUTOMATY VE ŠKOLÁCH Bc. Anna Packová V České republice jsou aktuální tato data: Děti ve věku od 6 do 12 let: 10 % dětí trpí nadváhou dalších 10 % je obézních Děti ve věku

Více

Jak změřit % podkožního tuku a svalovou hmotu

Jak změřit % podkožního tuku a svalovou hmotu FitPlan.cz/shop To nejnutnější pro rychlé hubnutí Jak změřit % podkožního tuku a svalovou hmotu VŠE CO JSTE KDY SLYŠELI O HUBNUTÍ BYLO NEJSPÍŠ ŠPATNĚ Tento podrobný návod a průvodce vám krok za krokem

Více

Načasování příjmu stravy s ohledem na sportovní výkon. Suchánek Pavel Institut klinické a experimentální mediciny, Praha

Načasování příjmu stravy s ohledem na sportovní výkon. Suchánek Pavel Institut klinické a experimentální mediciny, Praha Načasování příjmu stravy s ohledem na sportovní výkon. Suchánek Pavel Institut klinické a experimentální mediciny, Praha Požadavky Při načasování příjmu stravy a tedy zejména energie před výkonem je potřeba

Více

Chcete se cítit. lehčeji? Zeptejte se mě jak.

Chcete se cítit. lehčeji? Zeptejte se mě jak. Chcete se cítit lehčeji? Zeptejte se mě jak. Chcete se cítit lehčeji? Zeptejte se mě jak. Tesco Light Choices zahrnuje řadu výrobků se sníženým obsahem výživových hodnot. Například na našich Tesco Light

Více

Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu. EU peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512

Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu. EU peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512 Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512 Střední škola ekonomiky, obchodu a služeb SČMSD Benešov, s.r.o. ZDRAVOVĚDA Výživa

Více

DIETNÍ REŽIM HEMODIALYZOVANÝCH

DIETNÍ REŽIM HEMODIALYZOVANÝCH MOŽNOSTI ÚPRAVY DIETNÍHO REŽIMU HEMODIALYZOVANÝCH PACIENTŮ PŘI HOSPITALIZACI Mengerová O. 1, Duchková M. 1, Hanzlíková P. 1, Teplan V. 2 ÚOP 1, KN TC 2 ; IKEM Praha DIETNÍ REŽIM HEMODIALYZOVANÝCH Musí

Více

JAK TO CHODÍ NA PRACÁKU???

JAK TO CHODÍ NA PRACÁKU??? Informační příručka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 JAK TO CHODÍ NA PRACÁKU??? Projekt "Podpora uživatelů drog při uplatnění na trhu práce" Tento projekt je financován Evropským sociálním fondem - Operačním programem

Více

MÝTY O MLÉCE A MLÉČNÝCH VÝROBCÍCH. Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. Ústav analýzy potravin a výživy, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

MÝTY O MLÉCE A MLÉČNÝCH VÝROBCÍCH. Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. Ústav analýzy potravin a výživy, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze MÝTY O MLÉCE A MLÉČNÝCH VÝROBCÍCH Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. Ústav analýzy potravin a výživy, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze Častým terčem mýtů je mléko a mléčné výrobky, přesto že mléko

Více

Anketa školní jídelny celoškolní projekt Jíme zdravě s rozumem

Anketa školní jídelny celoškolní projekt Jíme zdravě s rozumem Anketa školní jídelny celoškolní projekt Jíme zdravě s rozumem 1. Při přípravě obědů ve školní jídelně bych uvítal(a) posun ve výběru surovin z dnešního pohledu k výživově vhodnějším: ANO - NE 2. Jsem

Více

Co je cholesterol? (10R,13R)-10,13-dimethyl-17-(6-methylheptan-2-yl)- 2,3,4,7,8,9,11,12,14,15,16,17- dodecahydro-1h-cyclopenta [a]phenanthren-3-ol

Co je cholesterol? (10R,13R)-10,13-dimethyl-17-(6-methylheptan-2-yl)- 2,3,4,7,8,9,11,12,14,15,16,17- dodecahydro-1h-cyclopenta [a]phenanthren-3-ol Co je cholesterol? - Cholesterol je steroidní látka, kterou lidský organismus potřebuje pro tvorbu hormonů a vitamínu D. - Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných

Více

TEXT A VEGETARIÁNSTVÍ

TEXT A VEGETARIÁNSTVÍ TEXT A VEGETARIÁNSTVÍ Vegetariánský způsob stravování patří k nejstarším a nejrozšířenějším z alternativních způsobů stravování. Jedná se o bezmasou stravu. Myšlenka bezmasé stravy sahá hluboko do historie,

Více

Zdravý životní styl v

Zdravý životní styl v Zdravý životní styl v TEST Poznej své silné a slabé stránky VÝŽIVA Chceš-li zdravě žít, musíš zdravě jíst POHYB Žij v pohybu, pohybu, pohybu WELLNESS Investuj do svého zdraví SPORT Poctivě trénuj, kvalitně

Více

recepty s Přírodním nápojem Natural Balance

recepty s Přírodním nápojem Natural Balance KOKTEJLY recepty s Přírodním nápojem Natural Balance KOKTEJLY Koktejly jsou lahodné nápoje vhodné pro spoustu příležitostí, které se snadno přizpůsobí každému mlsnému jazýčku. Milují je jak dospělí, tak

Více

CVIČENÍ PRO MUŽE. Plynulost pohybu dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se.

CVIČENÍ PRO MUŽE. Plynulost pohybu dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se. CVIČENÍ PRO MUŽE Tréninkový plán vychází z potřeby zpevnit svalový korzet v průběhu úvodních 3 měsíců. Ve 4. A 5. měsíci se změní trénink ze zpevňovacího na kruhový, který zvyšuje vytrvalost. Zvýšený podíl

Více

Výživa při onkologických onemocněních. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

Výživa při onkologických onemocněních. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Výživa při onkologických onemocněních Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Zásady výživy 1 energeticky bohatá zároveň vysoce biologicky hodnotná zajištěno pestrostí dieta proto: dostatek bílkovin

Více

50 ZPŮSOBŮ JAK BÝT SÁM SEBOU. Monika Mihaličková www.beyourself.cz

50 ZPŮSOBŮ JAK BÝT SÁM SEBOU. Monika Mihaličková www.beyourself.cz 50 ZPŮSOBŮ JAK BÝT SÁM SEBOU Monika Mihaličková www.beyourself.cz Jedinou povinností člověka je zjistit, co je jeho smyslem života. Tento e-book Vám pomůže, jak na to. 1 Zjisti, kdo jsi. Je to snadné.

Více

NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ. Dobrá výživa pro dobrý noční spánek. Výživa pro lepší život. Jezte správně, spěte sladce dosažení kvalitního nočního spánku

NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ. Dobrá výživa pro dobrý noční spánek. Výživa pro lepší život. Jezte správně, spěte sladce dosažení kvalitního nočního spánku BŘEZEN 2014 NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ Dobrá výživa pro dobrý noční spánek Jezte správně, spěte sladce dosažení kvalitního nočního spánku Tip na dobrou výživu pro dobrý noční spánek Vápník potřebný pro udržení

Více

DIETAMÍNOVÁ ŠKOŁA NEZDRAVÉ OBČERSTVENÍ. DIETETIK Mgr. ing. Agnieszka Podgórska

DIETAMÍNOVÁ ŠKOŁA NEZDRAVÉ OBČERSTVENÍ. DIETETIK Mgr. ing. Agnieszka Podgórska DIETAMÍNOVÁ ŠKOŁA NEZDRAVÉ OBČERSTVENÍ DIETETIK Mgr. ing. Agnieszka Podgórska NUTELLA: 1 lžička nutelly (15 g ) obsahuje 1 lžičku cukru 1 lžička nutelly obsahuje 5g tuku ¼ nutelly obsahuje karcinogení

Více

KLIKY VARIACE TŘÍČTVRTEČNÍ KLIK KLIK S ROZPAŽENÍM. Lze provádět od 2. týdne. Lze provádět od 7. týdne

KLIKY VARIACE TŘÍČTVRTEČNÍ KLIK KLIK S ROZPAŽENÍM. Lze provádět od 2. týdne. Lze provádět od 7. týdne KLIKY VARIACE TŘÍČTVRTEČNÍ KLIK POČET OPAKOVÁNÍ 0 INTENZITA střední Lze provádět od. týdne Začněte na všech čtyřech, pak přeneste váhu vpřed, tak, aby byla téměř celá na pažích. Pokrčte a překřižte nohy.

Více

Problematika dětské obezity. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

Problematika dětské obezity. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Problematika dětské obezity Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Obezita = nakupení tukové tkáně = rozdíl oproti obezitě dospělých Na nárůstu hmotnosti se podílí i rozvoj muskulosteletárního systému

Více

běh zpomalit stárnutí? Dokáže pravidelný ZDRAVÍ

běh zpomalit stárnutí? Dokáže pravidelný ZDRAVÍ Dokáže pravidelný běh zpomalit stárnutí? SPORTEM KU ZDRAVÍ, NEBO TRVALÉ INVALIDITĚ? MÁ SE ČLOVĚK ZAČÍT HÝBAT, KDYŽ PŮL ŽIVOTA PROSEDĚL ČI DOKONCE PROLEŽEL NA GAUČI? DOKÁŽE PRAVIDELNÝ POHYB ZPOMALIT PROCES

Více

duben 2015 týden 1.4. až 5.4.

duben 2015 týden 1.4. až 5.4. týden 1.4. až 5.4. středa 1.4.2015 Přesnídávka: Chléb, pomazánka se sardinek a sýru, zelenina ( 01, 04, 07 ) Polévka: Dršťková ( 01, 09 ) - / z hlívy ústřičné / Hlavní jídlo: Rýžová kaše sypaná čokoládou,

Více

snídaně Chléb (100 g) se sýrem, šunkou, zeleninová obloha, hrnek čaje

snídaně Chléb (100 g) se sýrem, šunkou, zeleninová obloha, hrnek čaje Atlas p rcí Právě se vám do rukou dostává brožurka nazvaná Atlas porcí. Jde o soubor fotografií jídel normálních porcí, které konzumuje průměrný zdravý člověk. K vytvoření této brožurky nás vedlo zjištění,

Více

Procvičování kloubů CX - 01

Procvičování kloubů CX - 01 Procvičování kloubů CX - 01 Typ produktu: Cvičení a relaxace Funkce: Posilování, rozvoj a zlepšování svalů ramen. Zlepšuje celkovou ohebnost kloubů ramen, zápěstí, loktů a klíčních kostí. Použití: Přidržte

Více

Volba potravin a jejich časování po sportovním výkonu

Volba potravin a jejich časování po sportovním výkonu výkonnost Volba potravin a jejich časování po sportovním výkonu Víte, kdy skutečně roste vaše výkonnost? A v jaké fázi se nejvíce rozhoduje o únavě znatelné na následujícím tréninku? Odpověď lze najít

Více

Jednotlivá patra pyramidy výživy pro děti

Jednotlivá patra pyramidy výživy pro děti Díl 4. Jednotlivá patra pyramidy výživy pro děti Abychom mohli pyramidu výživy pro děti správně používat, podrobněji se seznámíme s jednotlivými jejími patry. Základna pyramidy Základnu pyramidy tvoří

Více

Prevence relapsu poruchy příjmu potravy

Prevence relapsu poruchy příjmu potravy Prevence relapsu poruchy příjmu potravy OBSAH Co to je relaps poruchy příjmu potravy? Co znamená uzdravení? Prevence relapsu v bodech Prevence stresu v bodech Prevence relapsu z hlediska výživy Zásady

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

OČISTA PODLE ANTONIE MAČINGOVÉ

OČISTA PODLE ANTONIE MAČINGOVÉ 2014 WWW.CITITSEDOBRE.CZ OČISTA PODLE ANTONIE MAČINGOVÉ Detoxikační program a návrh jídelníčku MVDr. Zuzana Neřádová Antónia Mačingová - očista 28 dní Očista spočívá v konzumaci předepsaného jídla dle

Více

Vyhodnocení dotazníků Spokojenosti se stravováním v ŠJ

Vyhodnocení dotazníků Spokojenosti se stravováním v ŠJ Vyhodnocení dotazníků Spokojenosti se stravováním v ŠJ V měsíci květnu 2010 byl mezi žáky, studenty a zaměstnanci škol, pro které je poskytováno stravování proveden průzkum spokojenosti. Metoda průzkumu

Více

Základní pravidla hubnutí, bez nichž to prostě nepůjde!

Základní pravidla hubnutí, bez nichž to prostě nepůjde! Základní pravidla hubnutí, bez nichž to prostě nepůjde! Chcete zhubnout? Nikdy nesmíte hladovět. V případě hladovění tělo zaujme obranný postoj a ze strachu, že se hladovění bude opakovat, začne vše ukládat

Více

Úvod. Petr Fořt CO MÁME JÍST? Nejprve 13 lživých výživových tvrzení, která svět dělají nemocným a tlustým.

Úvod. Petr Fořt CO MÁME JÍST? Nejprve 13 lživých výživových tvrzení, která svět dělají nemocným a tlustým. Úvod Petr Fořt CO MÁME JÍST? Nejprve 13 lživých výživových tvrzení, která svět dělají nemocným a tlustým. 1. Vejce jsou nezdravá Ve skutečnosti jsou vejce nadupaná kvalitními bílkovinami a celou řadou

Více

Zdravé svačiny do škol. Projekt zdravého stravování studentů základních a středních škol

Zdravé svačiny do škol. Projekt zdravého stravování studentů základních a středních škol Zdravé svačiny do škol Projekt zdravého stravování studentů základních a středních škol Co nabízíme? Zdravé a pestré každodenní svačiny pro malé školáky i studenty středních škol Vyvážené menu plné výživově

Více

Pohybová aktivita Pohybem ke zvýšení kvality života

Pohybová aktivita Pohybem ke zvýšení kvality života Pohybová aktivita Pohybem ke zvýšení kvality života Pracovní e-book k projektu STOBkolo na www.stobklub.cz Bc. Nikola Hanyšová, Bc. Jitka Horáková Kniha podléhá autorským právům. Je dovoleno ji šířit jako

Více

Mýty o tucích ve výživě

Mýty o tucích ve výživě Mýty o tucích ve výživě Kongres IKEM 15.10.2014 Praha Doc. Ing. Jiří Brát, CSc. Česká společnost chemická Tuky z pohledu výživy velmi sledované a medializované téma spousta protichůdných doporučení povrchní

Více

Sport a PKU dieta. Dodržováním diety chrání žena své dítě avjeho zájmu by neměla jídelníček porušit až do jeho narození.

Sport a PKU dieta. Dodržováním diety chrání žena své dítě avjeho zájmu by neměla jídelníček porušit až do jeho narození. Strana 30 Po celou dobu těhotenství je žena s PKU v kontaktu s metabolickým centrem a svůj jídelníček upravuje podle pokynů dietní sestry. Cílem léčby dietou je udržovat hladinu PHE pod 6 mg/dl (360 mol/l).

Více