JAK SE VYDĚLÁVÁ A NAKUPUJE V ZAMBII?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "JAK SE VYDĚLÁVÁ A NAKUPUJE V ZAMBII?"

Transkript

1 JAK SE VYDĚLÁVÁ A NAKUPUJE V ZAMBII? Než se vydáme na trh či k nejrůznějším stánkům podél cest, podívejme se na měnu a kolik lidé běžně vydělávají. Čím se v Zambii platí? Za jeden americký dolar dostanete místní měny, která se jmenuje kwacha (čti: kvača). Když to převedeme na naše koruny, vyšla by 1 Kč na 275 kwacha. Životní měsíční minimum pro zambijské občany je stanovené na kwacha (jen asi 1090 Kč!), což zdaleka nestačí ani na pokrytí základních potřeb. Běžný měsíční plat řidiče auta se pohybuje kolem jednoho milionu kwacha (3.636 Kč). Zdravotní sestra má asi kwacha (5.455 Kč). Často najdete i lidi, kteří vykonávají běžné domácí práce za kwacha (1.600 Kč). Takto nízké platy nutí zaměstnané lidi, aby si přivydělávali jinde a jinak, často i na úkor svých pracovních povinností u zaměstnavatele. Je známo, že pracovních míst je málo a nezaměstnanost velká. Mnoho lidí nedosahuje ani minimálního příjmu hraničícího s chudobou - známý jeden dolar na den. A teď slíbené ceny v zambijské měně kwacha: 1 kg cukru l mléka kg soli l oleje kg banánů chleba kg rýže kg melimil (kukuřičná mouka na výrobu každodenního jídla nsima) pytel (20 kg) dřevěného uhlí (vystačí na 2 týdny topení) kg masa (vepřové, hovězí, skopové) kg ryby kg zeleniny (mrkev, cibule, petržel, ) kg kapenta (malé smažené rybky) kg fazolí lahev kokakoly (0,33 l) lahev piva Mosi (0,33 l) l vody l benzínu kus brýlí jízdní kolo (obyčejné) lepší motorka odběr elektřiny elektriky za měsíc v běžné domácnosti pitná voda v běžné domácnosti za měsíc obyčejné auto auto 4x

2 ZE ŽIVOTA BUDOUCÍCH KNĚŽÍ Počet povolání v Zambii stále roste, ale z nedostatku finančních prostředků není možné všechny zájemce přijmout. Studium a příprava trvá 13 let a vše je rozdělené do následujících etap: 5 let malý seminář (podobně jako naše středoškolské vzdělání) 1 rok duchovně-formační rok (srovnatelný s naším konviktem) 2 roky studium filosofie 2 roky studium teologie 1 rok pastorační praxe ve farnostech 1 rok studium teologie zakončené jáhenským svěcením 1 rok studium teologie zakončené kněžským svěcením Seminářů je v Zambii celkem deset. Bohoslovců stále přibývá a místní lidé jen těžko hledají možnosti, jak zajistit dostatek místa na studium, ubytování, toalety, učebny, knihovny apod. Časté je, že se biskupovi hlásí např. 40 zájemců, ale on jich může vzít jenom 5. Před dvěma lety musel např. biskup jedné diecéze odmítnout všechny kandidáty a to jen kvůli tomu, že by nezvládl zaplatit na místní poměry velmi vysoké školné. Seminaristé musí sami také na studium a pobyt v semináři přispívat. Samozřejmostí je, že ve svém volném čase pracují na zahradě, starají se o domácí zvířata nebo jinak pomáhají. Každý má přesně určený úkol, kterým se na zajištění chodu semináře podílí. Bez sportu a zábavy by nebyl studentský život úplný. Zambijští bohoslovci milují nejvíce fotbal a volejbal. Dobře znají naše fotbalisty, nejvíce Pavla Nedvěda. Papežské misijní dílo svatého Petra apoštola velice významným způsobem studium seminaristů podporuje. Pravidelně přispívá i na každého zambijského bohoslovce a navíc hradí například nutné opravy a stavby učeben, kaplí, dormitorií, knihoven apod. Příspěvek na roční studium bohoslovce v misiích prostřednictvím Papežského misijního díla sv. Petra apoštola činí Kč. Přispívat je možné jakoukoliv částkou. Nejlépe je přihlásit se u PMD jako sponzor misií. Při posílání finančních darů slouží členské číslo sponzora misií jako specifický symbol, variabilní symbol 30 pak určuje cíl daru: bohoslovce v misiích. Pracovníci národní kanceláře PMD rádi vystaví na požádání dárcům potvrzení pro daňové účely.

3 ZAMBIJŠTÍ KATECHISTÉ Když více než před 100 lety přišli na zambijské území první misionáři, začali si systematicky připravovat své spolupracovníky katechisty. Že to byl dobrý a potřebný nápad, dokazuje dnes velká řada katechistů, bez nichž si existenci a chod místní katolické církve nelze představit. Co katechisté dělají, jak žijí a co je jejich úkolem: Na úvod je dobré vysvětlit, že se nejedná o nám známé katechety. Jsou to laici, kteří nabízejí svůj život pro službu církve. Katechistou se zpočátku mohl stát jenom muž, ale v poslední době se v tomto povolání dává stále více prostor i ženám. Je mnoho manželských párů, které se tímto způsobem nasazují do pastorace a podporují život církve. Základní formace trvá 2 roky, kdy se kandidát stěhuje i s celou svou rodinou do formačního centra, kde po celý čas bydlí. Každý si v centru vaří sám. Vše potřebné k jídlu (kukuřici, fazole, buráky, zeleninu, ) si též musí vypěstovat sami. K tomuto účelu dostávají v centru políčka. Na závěr formace dostávají od biskupa kanonické mise. On s nimi uzavírá smlouvu na 20 let a vysílá je do konkrétních farností. Mají za úkol pomáhat kněžím, připravují lidi na přijetí křtu, biřmování, manželství a ostatních svátostí. Vedou bohoslužby slova, biblické hodiny, nedělní školy, formaci dětí i mládeže, pohřbívají zemřelé a ve spolupráci s farními radami zajišťují základní chod farností ve vzdálených místech, kam se kněz dostane třeba jen jednou za rok. Při této návštěvě kněz křtí, zpovídá, slaví mši svatou a zúročuje to, co katechisté připravili. Z důvodu chudoby stejně jako většina místních kněží nedostávají ani katechisté plat. Žijí z darů, které jim v rámci bohoslužeb přinesou věřící. Často se stává, že se z rodiny, kde je otec či matka katechistou, i děti vydávají po vzoru rodičů stejným životním směrem. Na stavbu a chod formačních center pro katechisty přispívají Papežská misijní díla. Pomáhají katechistům zajišťovat např. jízdní kola či motocykly, učební pomůcky, vybavení nejrůznějších dílen, léky a další. Oproti jiným rodinám jsou rodiny katechistů v nevýhodě, protože kvůli jejich nasazení pro dobro farnosti nemají dostatek finančních prostředků na studium svých dětí. O toto poslání, které přináší radost a naplnění života, je stále větší zájem. Katechisté mají velkou vážnost a respekt. Vzhledem k počtu kněží v Zambii je katechistů asi 3x více.

4 ZAMBIJŠTÍ MALÍ MISIONÁŘI I přes velkou bídu a problémy, se kterými se místní lidé potýkají, je vidět velký zájem na účasti v misiích světové církve. Do této činnosti se s velikou chutí a tvořivostí zapojují i ti nejmenší v rámci Papežského misijního díla dětí: Vzniklo v Zambii před deseti lety. Dnes má na členů dětí do 14 let. Členem se stává každé dítě při křtu. Dospělých animátorů, kteří se o práci s dětmi starají, je asi Kromě motta Děti pomáhají dětem mají řadu dalších sloganů: např. Misionář umí dávat, přijímat a dělit se. nebo Starejme se o to, aby semínko víry, které nám přinesli misionáři, rostlo. Denní modlitba Zdrávas Maria a ročně alespoň kwacha (asi 4 Kč) je úkol každého člena. Stalo se přirozenou součástí života místní církve, najdeme ho v každé farnosti a je nejoblíbenějším a často vyhledávaným společenstvím. Dospělí animátoři často s dětmi zpívají, hrají na nejrůznější hudební nástroje, tancují, skládají písně a básně. Vždy 6. ledna na svátek Zjevení Páně slaví v Zambii národní misijní den dětí. Kromě tohoto mají různé diecéze ještě své další oslavy. Místní národní kancelář PMD vede národní ředitel. Z toho místa jsou dětem a animátorům nabízeny nejrůznější misijní materiály. Trička a šátky v barvách kontinentů samozřejmě nechybí. Papežské misijní dílo dětí v Zambii spolupracuje s Dílem dětí v Česku. Důkazem přátelství jsou přáníčka od dětí. Stejně jako u nás i v Zambii děti podporují finančně projekty na pomoc nejchudším dětem. Do každé zambijské diecéze putuje základní finanční podpora na nejrůznější projekty Papežského misijního díla dětí. Staví a opravují se školy, nemocnice, ubytovny a formační centra. Dětem se dostává kvalitní lékařská pomoc, základní výživa, pitná voda, oblečení a další potřebné věci.

5 ZAMBIE VE ZKRATCE Území Zambie bylo obydleno už před několika milióny let. Původními obyvateli Zambie byli Khoinové a Sanové, byly ale vytlačeni expandujícími bantuskými kmeny na jih. Většina předků dnešních obyvatel přišla až s poslední velkou vlnou bantuských přistěhovalců. V roce 1851 navštívil poprvé Zambii skotský cestovatel, misionář a lékař David Livingstone. Jižní a západní Zambii prozkoumal v roce 1875 a český rodák Emil Holub. Je autorem první odborné etnografické knihy o říši Barotsů (Loziů) a první podrobné mapy okolí Viktoriiných vodopádů a toku řeky Zambezi. Objevené zásoby mědi přilákaly množství evropských kolonistů. V roce 1953 byla Severní Rhodésie spojena s Jižní Rhodésií (Zimbabwe) a Ňaskem (Malawi) do Federace Rhodesie a Ňaska. Ta byla zrušena v roce Zambijská republika vznikla v roce 1964, je to vnitrozemský stát, leží v jižní části afrického kontinentu a sousedí s osmi zeměmi: Konžská demokratická republika, Tanzanie, Malawi, Mosambik, Zimbabwe, Botswana, Namibie a Angola. Se svou rozlohou km2 je skoro desetkrát větší než Česko. Počet obyvatel převyšuje Hlavní město Zambie Lusaka má asi obyvatel. Úředním jazykem je angličtina, uslyšíte zde 73 jazyků, což odpovídá počtu místních kmenů. Nejvyšší místo v pohoří Manfinga Hills má m. n. m. Zambie je křesťanská země, katolíků je asi 30 %, celkem všech křesťanů je přibližně 75 %. Přítomno je též malé procento muslimů a hinduistů. Jsou tu však i svědci Jehovovi, satanisté a naleznete zde skupiny vyznávající tradiční animistické kulty. Nejznámější jsou Viktoriiny vodopády na řece Zambezi ležící asi 8 km od města Livingstone na hranicích se Zimbabwe. Jsou metrů dlouhé a necelých 100 metrů hluboké. Pro evropský svět je objevil 17. listopadu 1855 David Livingstone a pojmenoval je na počest tehdejší britské panovnice. V domorodém jazyku se vodopády nazývají Mosi-oa-tunya, tj. Hromový kouř. Kromě Viktoriiných vodopádů jsou významnými ještě vodopády Ngonye. Většina území státu je tvořena mírně zvlněnou náhorní plošinou ve výšce kolem m. n. m. na východě prolomenou riftovým údolím řeky Luangwa. Nejnižší místo země leží na řece Zambezi na hranicích s Mosambikem (329 m n. m.). Rozsáhlé bažiny jsou na severu v okolí jezer Mweru a Bangweulu a na západě v okolí řeky Zambezi. Do území Zambie zasahuje několik velkých jezer, např. část jezera Tanganika a Mweru. Podnebí je tropické, střídají se 3 roční období: období dešťů (listopad březen), chladné suché období (květen srpen) a horké suché období (září říjen). Průměrná teplota je v červenci 16 C a 24 C v říjnu. Mezi typická zvířata Zambie patří slon africký, prase bradavičnaté, lev, zebra, žirafa, krokodýl, opice, hyena skvrnitá nebo pes ušatý. Volně v přírodě rostou baobaby, opuncie nebo pryšce, k Zambii samozřejmě patří savany a řídké lesy. Nalézají se zde světově významná ložiska mědi, zinku, kobaltu a olova. Je největším světovým exportérem mědi (55 % zambijského vývozu), vyváží též kobalt, tabák, bavlnu a elektrickou energii. Je zde téměř km silnic (většina prašných), přes km úzkorozchodné (1.067 mm) železniční tratě, přes km vodních cest a km ropovodů, 111 letišť - z toho pouze 11 se zpevněnou dráhou. Najdeme zde přes deset národních parků (např. South Luangwa s asi nejpočetnější populací slonů v Africe), divoká příroda se lvy, hrochy, buvoly, zebrami a žirafami je považována za jednu z nejkrásnějších na světě vůbec.

6 ŠESTNÁCT TVÁŘÍ CHUDOBY Území Zambie bylo obydleno už před několika milióny let. Původními obyvateli Zambie byli Khoinové a Sanové, byly ale vytlačeni expandujícími bantuskými kmeny na jih. Většina předků dnešních obyvatel přišla až s poslední velkou vlnou bantuských přistěhovalců. V roce 1851 navštívil poprvé Zambii skotský cestovatel, misionář a lékař David Livingstone. Jižní a západní Zambii prozkoumal v roce 1875 a český rodák Emil Holub. Je autorem první odborné etnografické knihy o říši Barotsů (Loziů) a první podrobné mapy okolí Viktoriiných vodopádů a toku řeky Zambezi. Objevené zásoby mědi přilákaly množství evropských kolonistů. V roce 1953 byla Severní Rhodésie spojena s Jižní Rhodésií (Zimbabwe) a Ňaskem (Malawi) do Federace Rhodesie a Ňaska. Ta byla zrušena v roce Zambijská republika vznikla v roce 1964, je to vnitrozemský stát, leží v jižní části afrického kontinentu a sousedí s osmi zeměmi: Konžská demokratická republika, Tanzanie, Malawi, Mosambik, Zimbabwe, Botswana, Namibie a Angola. Se svou rozlohou km2 ja Většina lidí žije v bídě, ve vesnicích chybí základní infrastruktura, nedostává se finančních prostředků na zdravotnictví a školství. Ve školách chybí učební pomůcky a vybavení. Penály zejí prázdnotou, děti mají často jen jednu obyčejnou tužku. Pro mnohé studenty je shánění financí na uniformu a školné velkým problémem. Průměrnou délkou života 37,35 roku se Zambie řadí na 6. nejnižší příčku na světě. Obrovským problémem je HIV/AIDS, nakažen je přibližně každý šestý obyvatel, počet úmrtí na toto onemocnění dosahuje mnoha desítek tisíc za rok. Vzhledem k nedostatečnému hygienickému zázemí ohrožuje lidi tuberkulóza, tyfus i cholera. Poměrně častou příčinou úmrtí je též malárie. Velké těžkosti zažívají sirotci. Působí to hlavně smrt jejich nejbližších příbuzných na HIV/AIDS. Dříve se běžně o tyto děti starala širší rodina. Dnes to vzhledem k velké chudobě a častému úmrtí přestává být možné. Gramotnost dosahuje 79 % a nezaměstnanost 50 %. Porodnost je zde 4,1 %, úmrtnost 2,1 %, kojenecká úmrtnost 8,9 % novorozenců, jedné ženě se za život průměrně narodí 5,4 dětí. Vzhledem k nedostatku finančních prostředků zde většina kněží a katechistů nedostává plat. Jsou závislí na často skromných možnostech věřících. Špatná kvalita silnic, z nichž většina je prašných, způsobuje mnoho problémů. Velké výmoly a kluzký terén v období dešťů zdolají jen drahá vozidla s pohonem 4x4. Zemědělství je na nízkém stupni modernizace a z velké části samozásobitelské. Ačkoliv je zde nejvyšší počet vodních zdrojů v jihoafrickém regionu, nejsou téměř vůbec využívány k zavlažování. Živočišná výroba je rovněž velmi zaostalá chová se pouze nevýznamné množství skotu. Většina stavebních prací je prováděna ručně, protože stroje a technika jsou velmi drahé. Podél silnic běžně potkáte lidi, kteří kladivem drtí kameny, aby z nich vyrobili štěrk. Kopírovat na xeroxu si mohou dovolit jen ti zámožnější. Elektrický proud je zaveden jen ve velkých městech. Internetové připojení je k dispozici velice zřídka. Lidé na vesnicích často vaří na ohništích, která jsou umístěna do vyhozených automobilových disků. Tíživou situaci chudých lidí v Zambii pomáhají systematicky zlepšovat Papežská misijní díla. Je skoro desetkrát větší než Česko. Počet obyvatel převyšuje Hlavní město Zambie Lusaka má asi obyvatel. Úředním jazykem je angličtina, uslyšíte zde 73 jazyků, což odpovídá počtu místních kmenů. Nejvyšší místo v pohoří Manfinga Hills má m. n. m. Zambie je křesťanská země, katolíků je asi 30 %, celkem všech křesťanů je přibližně 75 %. Přítomno je též malé procento muslimů a hinduistů. Jsou tu však i svědci Jehovovi, satanisté a naleznete zde skupiny vyznávající tradiční animistické kulty. Nejznámější jsou Viktoriiny vodopády na řece Zambezi ležící asi 8 km od města Livingstone na hranicích se Zimbabwe. Jsou metrů dlouhé a necelých 100 metrů hluboké. Pro evropský svět je objevil 17. listopadu 1855 David Livingstone a pojmenoval je na počest tehdejší britské panovnice. V domorodém jazyku se vodopády nazývají Mosi-oa-tunya, tj. Hromový kouř. Kromě Viktoriiných vodopádů jsou významnými ještě vodopády Ngonye. Většina území státu je tvořena mírně zvlněnou náhorní plošinou ve výšce kolem m. n. m. na východě prolomenou riftovým údolím řeky Luangwa. Nejnižší místo země leží na řece Zambezi na hranicích s Mosambikem (329 m n. m.). Rozsáhlé bažiny jsou na severu v okolí jezer Mweru a Bangweulu a na západě v okolí řeky Zambezi. Do území Zambie zasahuje několik velkých jezer, např. část jezera Tanganika a Mweru. Podnebí je tropické, střídají se 3 roční období: období dešťů (listopad březen), chladné suché období (květen srpen) a horké suché období (září říjen). Průměrná teplota je v červenci 16 C a 24 C v říjnu. Mezi typická zvířata Zambie patří slon africký, prase bradavičnaté, lev, zebra, žirafa, krokodýl, opice, hyena skvrnitá nebo pes ušatý. Volně v přírodě rostou baobaby, opuncie nebo pryšce, k Zambii samozřejmě patří savany a řídké lesy. Nalézají se zde světově významná ložiska mědi, zinku, kobaltu a olova. Je největším světovým exportérem mědi (55 % zambijského vývozu), vyváží též kobalt, tabák, bavlnu a elektrickou energii. Je zde téměř km silnic (většina prašných), přes km úzkorozchodné (1.067 mm) železniční tratě, přes km vodních cest a km ropovodů, 111 letišť - z toho pouze 11 se zpevněnou dráhou. Najdeme zde přes deset národních parků (např. South Luangwa s asi nejpočetnější populací slonů v Africe), divoká příroda se lvy, hrochy, buvoly, zebrami a žirafami je považována za jednu z nejkrásnějších na světě vůbec.

7 PAPEŽSKÁ MISIJNÍ DÍLA POMÁHAJÍ V ZAMBII Diecéze Chipata Cheshire Home - domov pro děti s tělesným postižením ve věku od 5 do 14 let Vedoucí projektu, sr. Petronella Chanda, vysvětluje: Cheshire Home je pobytové zařízení, kde nabízíme: podporu postiženým sirotkům, jejichž rodiče zemřeli kvůli nákaze HIV/AIDS; fyzickou a sociální rehabilitaci; vzdělávání a vedení pro kluky a děvčata; partnerství v následné pomoci s ohledem na postižení. V domově máme 32 dětí, z nichž je 18 kluků a 14 děvčat. Tyto děti pocházejí ze všech koutů naší diecéze. Máme dalších 56 dětí, které žijí ve svých vlastních rodinách a účastní se navazujícího programu. Tímto sledujeme pokrok dětí po léčbě v domě. Všechny naše děti jsou určitým způsobem fyzicky znevýhodněny. Provádíme nutné operace (přibližně 40 dětí ročně), každodenní fyzioterapii a různé programy spojené s rehabilitací dětí. Naše vzdělávací struktura a aktivity jsou prostoupeny myšlenkou vštěpovat pozitivní pohled na život. Nabízíme dětem lásku a náklonnost. To významně přispívá léčebnému procesu a k udržování zdraví dětí v rovnováze. Zavázali jsme se zvyšovat povědomí a porozumění postižení v útlém věku tím, že budeme pracovat na integraci dětí s postižením do normálních škol. Naše misijní poselství klade důraz na pomoc lidem s postižením, vytvořit podmínky potřebné pro duchovní, fyzické a sociální zdraví. Zde je výčet některých našich aktivit: - staráme se o tělesně postižené a vyhledáváme je. To znamená, že zajišťujeme ubytování, tři jídla denně, oblečení, školní potřeby a další základní potřeby. - rozšiřujeme program do všech distriktů východní provincie Zambie, vyhledáváme a zvyšujeme citlivost lidí s postižením a jejich rodin na problémy týkající se různých postižení a obtíží. - máme vepřín a drůbežárnu, abychom alespoň částečně zajistili chod domova. Máme také kukuřičné pole jako úsilí o naši obživu. Ročně vyprodukujeme 25 až kg pytlů kukuřice. Poslední úroda nebyla dobrá kvůli dlouhotrvajícím dešťům. Toto množství nás určitě do další sezóny neuživí. Cíl projektu: nákup tří vozíčků, berlí a zaplacení denních potřeb chodu domova, kvalitního vzdělávání a péče o postižené děti, záchrana života Počet dětí: 88, cena projektu: USD, pomoc z ČR ZE STATISTIK PROJEKTŮ PMD NA POMOC ZAMBII Z Česka za 1 rok PAPEŽSKÉ MISIJNÍ DÍLO DĚTÍ posíláme prostřednictvím 12 projektů pomoc pro dětí v diecézích Lusaka a Mongu, na vybudování azylu pro předškolní děti (tři učebny, hala), pomoc sirotkům (strava, ubytování, šatstvo), formační aktivity místních malých misionářů, potravinovou a lékařskou pomoc, školní výchovu a rehabilitaci postižených (tělesnou i vzdělávací). PAPEŽSKÉ MISIJNÍ DÍLO SV. PETRA APOŠTOLA - přispíváme na studium 157 studentů v seminářích diecézí Lusaka, Mansa a Ndola, sponzorovali jsme např. rozšíření knihovny, přestavbu ubytovacích prostor, stavbu studny pro zajištění zásobování vodou, dále jsme podpořili bohoslovce posledního ročníku během pastoračního roku ve farnostech. PAPEŽSKÉ MISIJNÍ DÍLO ŠÍŘENÍ VÍRY - sponzorujeme katechetické programy, stavby a opravy v diecézi Chipata 6 projektů - podpora výstavby diecézního centra pro mládež a dvou far, oprava elektrické a vodovodní sítě a solárních panelů ve čtyřech farních komplexech, nákup vozidla pro práce v pastoraci; v arcidiecézi Lusaka 8 projektů - postavení a dokončení stavby čtyř kostelů, jednoho kláštera a noviciátu, oprava arcidiecézního formačního domu pro kněze. Celosvětová pomoc za 1 rok prostřednictvím PMD V jednom roce se do všech diecézí Zambie na více než 200 projektů posílá přibližně více než USD. V pomoci je započítáno též přibližně chudých dětí. Papežská misijní díla podporují školy, nemocnice, dispensária. Starají se o staré lidi, katechisty, sirotky a děti postižené, ohrožené a nakažené onemocněním AIDS. Financují charitativní a sociálních projekty, umožňují realizaci katechetických projektů, poskytují prostředky na stavby a opravy kostelů, spolupracují s biskupy, kněžími, řeholníky, katechety, bohoslovci a laicky, zajišťují kvalitní a systematickou péči o nejchudší i do míst, kam by se jinak pomoc nedostala. V samotné Zambii Místní lidé v Zambii se zapojují svojí spoluúčastí na projektech Papežských misijních děl. Kromě pravidelných finančních sbírek pořádaných ve všech farnostech dávají k dispozici své pozemky, vyrábí cihly a přináší potřebný materiál ke stavbám. Místní děti se stávají členy Misijního díla dětí, pomáhají potřebným, modlí se za děti světa apod. Všem dárcům za tolik potřebnou pomoc ze srdce děkujeme! Aktuální přehled projektů je k dispozici v národní kanceláři PMD.

8 ZAMBIJSKÉ ZAJÍMAVOSTI Josef Brůžek u počátků jezuitské misie v Zambii Na vzniku jezuitské misie v zambijské Katondwe (asi 300 km od Lusaky) se podílel pan Josef Brůžek z naší vlasti. Dostal se do Afriky v rámci vojenské služby. Dostal zde do vlastnictví 200 hektarů velkou farmu. Vzhledem k tomu, že na počátku 20. století nebyl v širokém okolí žádný katolický kněz a možnost bohoslužeb, chodil tento katolický věřící vždy na Velikonoční svátky mnoho set kilometrů do nejbližší farnosti v sousedním Mozambiku. Účastnil se bohoslužeb, zašel ke zpovědi a radoval se z přítomnosti misionářů. Když mu z jeho rodné Moravy napsala sestra, aby ji přijel navštívit, že prý se již 50 let neviděli, vydal se na cestu. Před odjezdem však svoji farmu v závěti odkázal jezuitům (ti do oblasti přišli v roce 1910), to pro případ, kdyby se s ním cokoliv stalo. Se sestrou se setkal, ale do Afriky se již nevrátil, protože během návštěvy doma, v roce 1926, zemřel. Bylo mu 73 let. V Zambii na jeho velkorysost a živou víru s vděčnosti vzpomínají. Dědictví, které zde zanechal, krásným způsobem přispělo např. ke stavbě nemocnice, školy a šíření radosti evangelia. Co nikdy nedělá žena a co muž Podle prastarých zvyků by zambijské ženy neměly nikdy utíkat, pískat, kácet stromy, lovit zvěř a stavět dům. Muži by naopak neměli nosit klestí a vodu, vařit a starat se o domácnost. Pokud to nedělají, hrozí jim pokárání od náčelníka kmene, kterého mají všichni v úctě. On dohlíží, zda je vše v pořádku. Farnost velká jako naše diecéze Na obrovském území Zambie (10x větším než ČR), které je rozděleno do 10 diecézí, pracuje asi 3x méně kněží než u nás. Jeden kněz tak například musí obstarat farnost o velikosti 100 x 250 km s mnoha desítkami kostelů a kaplí. Proto se bohoslužby na vzdálených místech konají jen několikrát za rok. Problémy působí velká cena pohonných hmot a nákup aut, jež by do těžko dostupných oblastí bezpečně dojely. Když si představíme, že většina kněží nepobírá žádný plat a jejich živobytí závisí na štědrosti věřících, je to obdivuhodné, jakým způsobem se místní věřící lidé snaží. Z úst kněží se dozvíte třeba i to, jak jsou farníci vynalézaví. Protože dary pro faráře se nosí v obětním průvodu během mše svaté, stává se, že koncem týdne kněze lidé navštěvují a nenápadně nakukují do jeho zásob v ledničce, aby mohli v neděli přinést právě to, co chybí. Stačí se při mši svaté podívat před oltář a docela dobře poznáte, co se bude následující týden vařit ve farní kuchyni. Samozřejmě, že se musí kněz rozdělit s katechisty a dalšími pomocníky.

9 DOPISY ZE ZAMBIE Ze srdce Vás zdravím z velkého semináře sv. Dominika! Chtěl bych Vám potvrdit přijetí grantu USD, který jste poslali na zajištění chodu našeho semináře pro akademický rok 2008/9 z Papežského misijního díla sv. Petra apoštola. Rád bych Vám poděkoval za to, že se s námi dělíte, a za štědrost, kterou jste nám ukázali. Toto je znamení Vaší lásky pro naši misijní církev. V příloze naleznete generální zprávu popisující aktivity v semináři a několik fotografií semináře a bohoslovců. Ať Vám dobrý Pán v tomto novém roce žehná. Se srdečným pozdravem, Váš v Kristu Dr. Benjamin Phiri, JCD. DPIE Rektor Děkuji Vám za poslání dopisu s CD, které mi připomíná Vaši tak krátkou misionářskou cestu do Zambie. Doufám, že Vás zase uvidím v těchto milovaných dvou zemích (Zambie a Malawi), na jejichž rozvoj tak velkoryse přispíváte. Buďte si jisti mými neustálými modlitbami za Vás a Vaše spolupracovníky a neváhejte mě kdykoliv kontaktovat! Mons. Nicola Girasoli Apoštolský nuncius pro Zambii a Malawi Zdravím Vás z diecéze Mansa, kde pracuji jako apoštolský administrátor od , když biskup Chisha odešel do důchodu. Chci Vám oznámit, že jsme přijali peněžní dar USD z Vaší kanceláře PMD skrze apoštolskou nunciaturu v Zambii. Tyto peníze jsou velmi potřebné, protože nám umožní zaplatit nějaké naše dluhy pro formaci 20 seminaristů. Velmi děkuji za příspěvek Papežským misijním dílům v Česku. Tato solidarita mezi církevními komunitami je znak jednoty a katolicity naší katolické církve. Atˇ Pán žehná našim dobrodincům a práci v národní kanceláři PMD. Vám oddaný v Kristu Rev. P. Michael Merizzi apoštolský administrátor Je mi 20 let. Studuji jako bohoslovec za diecézi Chipata. V současné době jsem v prvním ročníku studia teologie, což znamená, že jsem již ve čtvrtém roce své kněžské formace. Celkem to zde trvá osm let, než se z diecézního bohoslovce stane kněz. Dovolte mi Vám co nejsrdečněji poděkovat za Vaši lásku a zájem o církev v Zambii, zvláště za finanční pomoc bohoslovcům během našich studií. Vaši pomoci si vysoce ceníme. Váš věrný bohoslovec ze semináře sv. Dominika v arcidiecézi Lusaka. Martin Mawazga Chirwa bohoslovec Dovolujeme si Vás požádat o finanční prostředky na nákup tří vozíčků, berlí a zaplacení denních potřeb chodu domova. Peníze nám také pomohou poskytnout kvalitní vzdělávání a péči našim dětem. Naše místní spoluúčast je USD. Vážíme si jakékoli pomoci od lidí dobré vůle pro náš domov. Jsme nezisková organizace a plně závisíme na štědrosti lidí. Jsme Vám velmi vděční za Vaši štědrost. Bez Vaší pomoci bychom nebyli schopni pomoci tolika mladým, fyzicky znevýhodněným dětem. Je úžasné vidět tyto děti, které se k nám dostávají a nemohou chodit, či se přesouvají po zemi po čtyřech, jak opouštějí Chershire Home a chodí buď úplně samy nebo s pomocí berlí, s novou chutí do života. Ať Vám Bůh žehná a přeji Vám všechno dobré! sr. Petronella Chanda Vedoucí projektu Cheshire Home

MISIJNÍ NEDĚLE. Děti z Francovy Lhoty a Valašské Senice se zapojily do pečení cukroví na Misijní neděli.

MISIJNÍ NEDĚLE. Děti z Francovy Lhoty a Valašské Senice se zapojily do pečení cukroví na Misijní neděli. MISIJNÍ NEDĚLE Děti z Francovy Lhoty a Valašské Senice se zapojily do pečení cukroví na Misijní neděli. Díky šikovným dětičkám, několika maminkám a čtyřem ochotným chlapcům se podařilo napéct velké množství

Více

Feeding, vzdělácí a sociální programy pro nejchudší děti a mládež v Africe (Zambie)

Feeding, vzdělácí a sociální programy pro nejchudší děti a mládež v Africe (Zambie) Feeding, vzdělácí a sociální programy pro nejchudší děti a mládež v Africe (Zambie) Mgr. Monika Měrotská Zdravotně sociální fakulta Jihočeská universita v Českých Budějovicích Děti ulice Děti ulice: dítě,

Více

PASTORAČNÍ RADA FARNOSTI (podle stanov vydaných Biskupstvím královéhradeckým)

PASTORAČNÍ RADA FARNOSTI (podle stanov vydaných Biskupstvím královéhradeckým) PASTORAČNÍ RADA FARNOSTI (podle stanov vydaných Biskupstvím královéhradeckým) ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ: 1. Pastorační rada (PR) je poradním a pracovním orgánem faráře, administrátora farnosti (kán.517 1 Kodexu

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 e-mail: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Důsledky nedostatku pitné vody

Důsledky nedostatku pitné vody Důsledky nedostatku pitné vody Není možné žít bez pitné vody. Když člověk nemá pravidelný přísunu pitné vody dochází k postupné dehydrataci, jejímž prvním příznakem je pocit žízně je tedy logické, že dehydratovaný

Více

w w w. a d o p c e a f r i k a. c z Hlavní projekty:

w w w. a d o p c e a f r i k a. c z Hlavní projekty: je občanské sdružení, které vzniklo v roce 1995. Hlavní náplň činnosti představují projekty zahraniční rozvojové spolupráce a globální rozvojové výchovy. Tyto projekty jsou vedeny s velkým důrazem na dlouhodobou

Více

Inovace výuky Člověk a jeho svět

Inovace výuky Člověk a jeho svět Inovace výuky Člověk a jeho svět Vv4/07 Autor materiálu: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Tematický okruh: Cílová skupina: Klíčová slova: Očekávaný výstup: Mgr. Petra Hakenová Výtvarná výchova Výtvarná

Více

ZAJIŠTĚNÍ A ZPŘÍSTUPNĚNÍ VODNÍCH ZDROJŮ 2014

ZAJIŠTĚNÍ A ZPŘÍSTUPNĚNÍ VODNÍCH ZDROJŮ 2014 ZPRÁVA O POMOCI V ETIOPII ZAJIŠTĚNÍ A ZPŘÍSTUPNĚNÍ VODNÍCH ZDROJŮ 2014 ekvtisni.cz strana 1 / 5 Voda nad zlato Více než 700 milionů obyvatel planety nemá přístup k nezávadné pitné vodě. Téměř polovina

Více

Vzdělávání kazatelů a vedoucích

Vzdělávání kazatelů a vedoucích Vzdělávání kazatelů a vedoucích vzdělávání a přípravě vedoucích pracovníků. V roce 2011 požádal biskup Bernard Oringa naši církev o pomoc při Letos v létě oslavil Jižní Súdán první rok své svobodné existence.

Více

Když uvažujeme o misiích, nezapomínáme, že každý z nás je povolán k misijnímu dílu, a že naším primárním misijním územím je místo, kde žijeme?

Když uvažujeme o misiích, nezapomínáme, že každý z nás je povolán k misijnímu dílu, a že naším primárním misijním územím je místo, kde žijeme? Úvaha nad otázkou: Když uvažujeme o misiích, nezapomínáme, že každý z nás je povolán k misijnímu dílu, a že naším primárním misijním územím je místo, kde žijeme? předmět: Kultura a křesťanské misie v rozvojových

Více

STANOVY FARNÍ PASTORAČNÍ RADY ŘÍMSKOKATOLICKÉ FARNOSTI U KOSTELA SVATÉHO PROKOPA VE ŽĎÁŘE NAD SÁZAVOU

STANOVY FARNÍ PASTORAČNÍ RADY ŘÍMSKOKATOLICKÉ FARNOSTI U KOSTELA SVATÉHO PROKOPA VE ŽĎÁŘE NAD SÁZAVOU STANOVY FARNÍ PASTORAČNÍ RADY ŘÍMSKOKATOLICKÉ FARNOSTI U KOSTELA SVATÉHO PROKOPA VE ŽĎÁŘE NAD SÁZAVOU 1. Poslání a úkoly farní pastorační rady Farní pastorační rada (dále jen farní rada) je společenství

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Z D I V A P R O S I N E C 2 0 1 1

Z D I V A P R O S I N E C 2 0 1 1 1 Z D I V A P R O S I N E C 2 0 1 1 Úvodní slovo Vážení a milí čtenáři našeho farního zpravodaje Zdiva s troškou heřmánku. Rád bych o těchto Vánocích a na závěr roku 2011 poděkoval všem, kteří přispívají

Více

Pracovní list č. 1. Tipy do praxe

Pracovní list č. 1. Tipy do praxe Pracovní listy Pracovní list č. 1 Téma: Máme krásný úkol modlit se a milovat (sv. J.M. Vianney) V tichosti rozjímejte o jednotlivých částech modlitby Otče náš. Každý den projevte svou lásku k Bohu - modlitbou,

Více

Podpořené projekty z Postní almužny 2010

Podpořené projekty z Postní almužny 2010 Podpořené projekty z Postní almužny 2010 Podpořený projekt Částka Kč OCH Centrum PRO Boskovice - SAS 9 981 Blansko Domácí hospicová péče 18 907 Blansko Stacionář Emanuel 2 346 Blansko Stacionář Emanuel

Více

Mgr. Zdena Seidlová ZEMĚPIS SVĚTADÍLŮ - Afrika (Jižní Afrika) Učební pomůcky: Viz doplňování slov do textu ZÁPIS

Mgr. Zdena Seidlová ZEMĚPIS SVĚTADÍLŮ - Afrika (Jižní Afrika) Učební pomůcky: Viz doplňování slov do textu ZÁPIS Materiál pro domácí VY_03_Z6E_61 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

Prezentace akcí 2014 2015 WWW.BRNO.SIGNALY.CZ

Prezentace akcí 2014 2015 WWW.BRNO.SIGNALY.CZ Prezentace akcí 2014 2015 Kefasfest 27. 29. 6. 2014 - P. Bende a P. Helan. Žamboši, SBM a další -Prostor pro hudbu, divadlo a kulturu - www.kefasfest.cz Expedice Albánie země orlů 20. 31. 7. 2014 - Pokud

Více

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- Název projektu OPVK: Podpora výuky a vzdělávání na GVN J. Hradec CZ.1.07/1.5.00/34.0766 Klíčová aktivita: V/2 Číslo dokumentu: VY_52_INOVACE_ZE.S4.02 Typ výukového materiálu: Pracovní list pro žáka Název

Více

ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU. Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku. Číslo a název DUM: Autor: Antonín Krejčí

ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU. Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku. Číslo a název DUM: Autor: Antonín Krejčí OPVK Šablona klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU Název sady: Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku Číslo a název DUM: VY_32_INOVACE_11_Afrika

Více

respektování jedinečnosti každého člověka a úcta a porozumění vůči jeho osobě důraz na zachování důstojnosti člověka, a to v každé situaci

respektování jedinečnosti každého člověka a úcta a porozumění vůči jeho osobě důraz na zachování důstojnosti člověka, a to v každé situaci 2013 Diakonie Českobratrské církve evangelické je jednou z nestátních organizací poskytujících sociální, zdravotní, pastorační a vzdělávací služby v České republice. V přímé péči denně pomáhá tisícům klientů

Více

INFORMACE KE ZMĚNĚ ZÁKONA O DANI Z PŘÍJMŮ PRÁVNICKÝCH OSOB Č. 586/1992 SB. OD 1. 1. 2014 V OBLASTI BEZÚPLATNÝCH PŘÍJMŮ

INFORMACE KE ZMĚNĚ ZÁKONA O DANI Z PŘÍJMŮ PRÁVNICKÝCH OSOB Č. 586/1992 SB. OD 1. 1. 2014 V OBLASTI BEZÚPLATNÝCH PŘÍJMŮ INFORMACE KE ZMĚNĚ ZÁKONA O DANI Z PŘÍJMŮ PRÁVNICKÝCH OSOB Č. 586/1992 SB. OD 1. 1. 2014 V OBLASTI BEZÚPLATNÝCH PŘÍJMŮ PRO ŘÍMSKOKATOLICKÉ FARNOSTI A KAPITULY BRNĚNSKÉ DIECÉZE Biskupství brněnské 19. května

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA O VYUŽITÍ FINANČNÍHO DARU NADAČNÍHO FONDU VEOLIA

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA O VYUŽITÍ FINANČNÍHO DARU NADAČNÍHO FONDU VEOLIA ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA O VYUŽITÍ FINANČNÍHO DARU NADAČNÍHO FONDU VEOLIA DODÁVKA PITNÉ VODY PRO ETIOPII REKONSTRUKCE VRTU VE VESNICI HANSHA, OKRES ALABA page 1 / 6 1. ÚVOD Popis situace Přístup k nezávadným zdrojům

Více

VY_32_INOVACE_10_17_PŘ. Téma. Anotace Autor. Očekávaný výstup. Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slova

VY_32_INOVACE_10_17_PŘ. Téma. Anotace Autor. Očekávaný výstup. Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slova VY_32_INOVACE_10_17_PŘ Téma Anotace Autor Jazyk Očekávaný výstup Člověk jako ochránce i kazisvět Seznámení s vymíráním živočichů, ničení lesů, těžbou nerostných surovin, Mgr. Martina Mašterová čeština

Více

Přírodní poměry Afriky (SKUPINOVÁ PRÁCE)

Přírodní poměry Afriky (SKUPINOVÁ PRÁCE) Přírodní poměry Afriky (SKUPINOVÁ PRÁCE) 1. Podle následujících charakteristik doplň, jak se jednotlivé lokality jmenují. A Tento průplav byl prokopán mezi Rudým a Středozemním mořem. Jmenuje se. B Výška

Více

Ceuta Atlas. Káhira Suez. Asuánská přehrada. Súdán. pirátství. Serengeti Ngoro Ngoro Kilimanžáro. Zambezi. Madagaskar.

Ceuta Atlas. Káhira Suez. Asuánská přehrada. Súdán. pirátství. Serengeti Ngoro Ngoro Kilimanžáro. Zambezi. Madagaskar. Ceuta Atlas Káhira Suez Asuánská přehrada Súdán pirátství Serengeti Ngoro Ngoro Kilimanžáro Zambezi Madagaskar Kapské Město Atlas je pohoří v severozápadní Africe táhnoucí se v délce 2 400 km přes Maroko,

Více

Děkanát Kyjov. Tříletý plán práce s mládeží 2011 2013. On nás pobízí jít k druhým, zapaluje v nás oheň lásky, činí z nás misionáře Boží lásky.

Děkanát Kyjov. Tříletý plán práce s mládeží 2011 2013. On nás pobízí jít k druhým, zapaluje v nás oheň lásky, činí z nás misionáře Boží lásky. Děkanát Kyjov Tříletý plán práce s mládeží 2011 2013 Drazí mladí, Duch svatý dnes nadále v Církvi mocně působí, a jeho plody jsou hojné do té míry, do jaké jsme ochotni otevřít se jeho obnovující síle.

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Terénní exkurze Zambie 2016

Terénní exkurze Zambie 2016 Terénní exkurze Zambie 2016 Drazí kolegové, drahé kolegyně, Východoevropské vzdělávací a kulturní centrum, o.p.s. (EEECC) vás zve na Terénní exkurzi Zambie 2016. Exkurze vedená s důrazem na praktickou

Více

Výroční zpráva 2011. Občanské sdružení Borůvka

Výroční zpráva 2011. Občanské sdružení Borůvka Výroční zpráva 2011 Občanské sdružení Borůvka Úvodní slovo Vážení přátelé a příznivci, již tradičně touto dobou jarního sluníčka hodnotíme předešlý rok činnosti Občanského sdružení Borůvka. Rozsah naší

Více

Jmenuji se Daniel. a lidé přede mnou často zavírali oči.

Jmenuji se Daniel. a lidé přede mnou často zavírali oči. Nezavírejte oči.. Jmenuji se Daniel. a lidé přede mnou často zavírali oči. Znamená to, že by bylo lepší kdybych tady nebyl? Stejně tak jako mi to říkávala moje máma když mě prodávala, nebo můj táta když

Více

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje.

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. 1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. I. 2. Doplň: HOUBY Nepatří mezi ani tvoří samostatnou skupinu živých. Živiny čerpají z. Houby

Více

Oddíl B. Odpovědnost za výchovu a vzdělávání v církvi a jejich hospodářské zajištění

Oddíl B. Odpovědnost za výchovu a vzdělávání v církvi a jejich hospodářské zajištění ŘÁD VÝCHOVY A VZDĚLÁVÁNÍ V CÍRKVI OBSAH: Preambule Oddíl A. Výchova a vzdělávání v církvi Čl. 1 Zásady a cíle výchovy a vzdělávání v církvi Čl. 2. Obsah výchovy a vzdělávání v církvi Čl. 3. Zaměření výchovy

Více

K příležitosti Mezinárodního dne vody, který letos připadl na 22. března, se několik tříd ZŠ Lupáčova v průběhu druhého pololetí zapojilo do projektu

K příležitosti Mezinárodního dne vody, který letos připadl na 22. března, se několik tříd ZŠ Lupáčova v průběhu druhého pololetí zapojilo do projektu K příležitosti Mezinárodního dne vody, který letos připadl na 22. března, se několik tříd ZŠ Lupáčova v průběhu druhého pololetí zapojilo do projektu Mýdlo = hrdina dětí. Projekt uspořádal UNICEF s podporou

Více

Šablona č. 01. 10 ZEMĚPIS. Afrika nejteplejší kontinent

Šablona č. 01. 10 ZEMĚPIS. Afrika nejteplejší kontinent Šablona č. 01. 10 ZEMĚPIS Afrika nejteplejší kontinent Anotace: Prezentace seznamuje žáky s Africkým kontinentem, jeho polohou a rozlohou, členitostí, podnebím a vodstvem. Autor: Ing. Ivana Přikrylová

Více

ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU. Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku. Číslo a název DUM: Autor: Antonín Krejčí

ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU. Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku. Číslo a název DUM: Autor: Antonín Krejčí OPVK Šablona klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU Název sady: Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku Číslo a název DUM: VY_32_INOVACE_14_Severní

Více

Zeměpisná olympiáda 2011

Zeměpisná olympiáda 2011 Zeměpisná olympiáda 2011 Kategorie B okresní kolo Název a adresa školy: Okres: Jméno a příjmení: Třída: Datum:.. Práce bez atlasu Zeměpisná rozcvička I. Místopis 1. Podle charakteristiky poznej, o jakou

Více

30. listopadu 2009. Drazí přátelé,

30. listopadu 2009. Drazí přátelé, 30. listopadu 2009 Drazí přátelé, Posíláme Vám srdečné pozdravy z Bala Pragathi Kendra Services. Nejprve dovolte, abychom Vám popřáli veselé Vánoce a nový rok 2010 naplněný Boží milostí. Ať Pán pokoje

Více

based on Need-driven Grassroots Ownership Venkovské projekty, ve kterých místní vědí co chtějí a aktivně o to usilují

based on Need-driven Grassroots Ownership Venkovské projekty, ve kterých místní vědí co chtějí a aktivně o to usilují based on Need-driven Grassroots Ownership Venkovské projekty, ve kterých místní vědí co chtějí a aktivně o to usilují bongo Worldwide je nevládní nezisková organizace, která od roku 2005 podporuje několik

Více

ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU. Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku. Číslo a název DUM: Autor: Antonín Krejčí

ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU. Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku. Číslo a název DUM: Autor: Antonín Krejčí Základní škola Vimperk, Smetanova 405, okres Prachatice OPVK Šablona klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU Název sady: Využití internetu v učivu

Více

Mgr. Zdena Seidlová ZEMĚPIS SVĚTADÍLŮ - Afrika (vegetace, zvířata) Učební pomůcky:

Mgr. Zdena Seidlová ZEMĚPIS SVĚTADÍLŮ - Afrika (vegetace, zvířata) Učební pomůcky: Materiál pro domácí VY_03_Z6E_57 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

Pomáháme. aneb: Největší firemní dárce. Skupina ČEZ. www.cez.cz. prof. Úsporný

Pomáháme. aneb: Největší firemní dárce. Skupina ČEZ. www.cez.cz. prof. Úsporný Pomáháme aneb: Největší firemní dárce prof. Úsporný Osminásobný firemní dárce roku je největším firemním dárcem v České republice, což dokládá také osm ocenění Největší firemní dárce roku, udělovaných

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 MAĎARSKO JEDNA ZE ZEMÍ EU 2010 Ing. Andrea Sikorová, Ph.D. 1 MAĎARSKO jedna

Více

Věk v letech. Pohlaví. Jak dlouho jste členem/členkou starokatolické církve (v letech)? Věk v letech. Statistics

Věk v letech. Pohlaví. Jak dlouho jste členem/členkou starokatolické církve (v letech)? Věk v letech. Statistics Věk v letech Statistics Věk v letech N Mean Median 12 18 43,15 38,5 6 5 4 3 Věk v letech 2 1 16 21 25 28 31 34 38 42 45 5 55 59 62 65 68 74 78 Věk v letech Pohlaví muž žena pohlaví Frequency 62 51,7 51,7

Více

Afrika Severní region. Státy část I

Afrika Severní region. Státy část I Afrika Severní region Státy část I Severní Afrika Přiřaď státy do mapy severní Afriky Súdán Egypt Libye Alžírsko Tunisko Maroko Západní Sahara Hry a testy o Africe (EN) Alžírsko Alžírská demokratická a

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Evidenční číslo materiálu: 432 Autor: Silvie Lidmilová Datum: 26.3.2012 Ročník: 7. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Zeměpis Tematický okruh: Regiony světa

Více

I: Astronomicky a meteorologicky

I: Astronomicky a meteorologicky Rok spásy 2014 po Kristu ve farnosti Moutnice anno salutis bis millesimo quarto decimo post Christum natum parochiae moutniensis Přehled roku spásy MMXIV v moutnické farnosti, 31.12. 2014 I: Astronomicky

Více

STÁTY JIŽNÍ EVROPY pracovní list. Jméno: V jižní Evropě vznikaly v minulosti první evropské civilizace.

STÁTY JIŽNÍ EVROPY pracovní list. Jméno: V jižní Evropě vznikaly v minulosti první evropské civilizace. č. 8 název Státy jižní Evropy anotace V pracovních listech žáci poznávají jižní Evropu a její státy. Testovou i zábavnou formou si prohlubují znalosti na dané téma. Součástí pracovního listu je i správné

Více

13. 5. 2011, Brno Připravila: Vendula Jičínská NIKAZAM

13. 5. 2011, Brno Připravila: Vendula Jičínská NIKAZAM 13. 5. 2011, Brno Připravila: Vendula Jičínská NIKAZAM Posílení konkurenceschopnosti absolventů MENDELU v oblasti rozvojové spolupráce a managementu přírodních zdrojů v zemích třetího světa 13. 5. 2011,

Více

Křesťanství 2 VY_32_INOVACE_BEN33

Křesťanství 2 VY_32_INOVACE_BEN33 Křesťanství 2 M g r. A L E N A B E N D O V Á, 2 0 1 2 Podoby náboženství 1. Katolicismus - nejrozšířenější skupinou v křesťanství. V nejširším smyslu slova sem patří všechny církve, které si nárokují všeobecnost,

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČR Číslo projektu Název projektu školy Šablona III/2 EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.4.00/21.2146

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2007 - Bwindi Orphans, o.s.

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2007 - Bwindi Orphans, o.s. VÝROČNÍ ZPRÁVA 2007 2 ÚVODEM Občanské sdružení Bwindi Orphans bylo založeno v roce 2006 a výroční zpráva za rok 2007 je tedy první v naší historii. Koncem roku 2006 jsme měli v péči 30 dětí a během roku

Více

BOŽÍ DAR Bůh je milující. Bůh je štědrý a dávající.

BOŽÍ DAR Bůh je milující. Bůh je štědrý a dávající. BOŽÍ DAR Jaký je podle vás nejznámější verš z Bible? Většina lidí by jistě odpověděla, že jím je Jan 3:16 a skutečně je to tak! Tento verš by měli znát všichni křesťané. Nikdy se mi neomrzí, protože je

Více

Základní škola T. G. Masaryka, Studénka, ul. 2. května 500, okres Nový Jičín. Vzdělávací oblast: Člověk a společnost

Základní škola T. G. Masaryka, Studénka, ul. 2. května 500, okres Nový Jičín. Vzdělávací oblast: Člověk a společnost Základní škola T. G. Masaryka, Studénka, ul. 2. května 500, okres Nový Jičín Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1489 Autor: Milan Stiller Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_CASPO.9.12 Vzdělávací

Více

Health Centre Lusaka Czech Aid Adéla Kubičková Markéta Kaulichová

Health Centre Lusaka Czech Aid Adéla Kubičková Markéta Kaulichová Zahraniční stáž v Zambii 2007 Health Centre Lusaka Czech Aid Adéla Kubičková Markéta Kaulichová Popis instituce a místa studenti se podílejí na zdravotně sociálních projektech společnosti Czech Aid v Lusace

Více

Zachráníme kostel? Rok 2003

Zachráníme kostel? Rok 2003 Zachráníme kostel? Kostel sv. Wolfganga v Ostrohu je úzce spjat s hradem Seeberg a je významnou památkou celostátního významu, zapsanou v seznamu historických kulturních památek prvořadého významu a naše

Více

Kateřina Gutwirthová Ennerdale. 2. dopis 24. 10. 2009 Mnoho tváří JAR. Sanbonani z JAR,

Kateřina Gutwirthová Ennerdale. 2. dopis 24. 10. 2009 Mnoho tváří JAR. Sanbonani z JAR, Sanbonani z JAR, měsíc se s měsícem sešel a já už jsem skoro 2 měsíce v JAR. Zatímco k vám přišel podzim, k nám dorazilo jaro a s ním mnoho změn. S prvním jarním dnem k nám přišly 30 ti stupňové teploty,

Více

ŘÁD VÝCHOVY A VZDĚLÁVÁNÍ V CÍRKVI

ŘÁD VÝCHOVY A VZDĚLÁVÁNÍ V CÍRKVI ŘÁD VÝCHOVY A VZDĚLÁVÁNÍ V CÍRKVI OBSAH: Preambule Oddíl A. Výchova a vzdělávání v církvi Čl. 1 Zásady a cíle výchovy a vzdělávání v církvi Čl. 2. Obsah výchovy a vzdělávání v církvi Čl. 3. Zaměření výchovy

Více

Římskokatolická farnost Uničov POŘAD BOHOSLUŽEB V TÝDNU od 15. 11. do 22. 11. 2015 www.farnostunicov.cz Den Liturgická oslava Hodina Úmysl

Římskokatolická farnost Uničov POŘAD BOHOSLUŽEB V TÝDNU od 15. 11. do 22. 11. 2015 www.farnostunicov.cz Den Liturgická oslava Hodina Úmysl Římskokatolická farnost V TÝDNU od 15. 11. do. 11. 15 www.farnostunicov.cz 33. neděle v mezidobí Za živé a + farníky zvláště za všechny oslavence v měsíci listopadu 15 Sbírka na Charitu Mše svatá v ě Mše

Více

VODA MALAWI. Zkusme dát napít žíznivému než si o to řekne. Diecéze Zomba - Farnost sv. Anežky

VODA MALAWI. Zkusme dát napít žíznivému než si o to řekne. Diecéze Zomba - Farnost sv. Anežky mádzi kweza msinje boho kusodza VODA dříve, Zkusme dát napít žíznivému než si o to řekne. Diecéze Zomba - Farnost sv. Anežky AFRIK A Malawi diecéze Zomba Farnost sv. Anežky Zajištění pitné vody Projekt

Více

PO STOPÁCH SEŠITŮ, PASTELEK A BOTIČEK Z VIŠŇOVÉ PRO DĚTI V GAMBII. Dagmar Vacková, březen 2011

PO STOPÁCH SEŠITŮ, PASTELEK A BOTIČEK Z VIŠŇOVÉ PRO DĚTI V GAMBII. Dagmar Vacková, březen 2011 PO STOPÁCH SEŠITŮ, PASTELEK A BOTIČEK Z VIŠŇOVÉ PRO DĚTI V GAMBII Dagmar Vacková, březen 2011 TAKHLE TO VŠECHNO ZAČALO 2 plakátky ve školce na www.skolavisnova.cz CELKEM SE VE VIŠŇOVÉ VYBRALO 50 sešitů

Více

11 / 2013 ROČNIK XVII.

11 / 2013 ROČNIK XVII. MARTiNOViNy 11 / 2013 ROČNIK XVII. FARNOST SV. MARTINA PRAHA - ŘEPY...učte se ode mě, neboť jsem tichý a pokorný srdcem. Mt 11,29 KŘÍŽ STROM ŽIVOTA Listopad je měsíc, který začínáme slavením všech svatých

Více

Setkání poradců nejen z Poradců

Setkání poradců nejen z Poradců Setkání poradců nejen z Poradců Praha 18.1.2014 Jak jsme to dělali v minulém století? Doba přinesla nové možnosti Jezdíme podle navigací Používáme mobilní telefony Místo dopisů posíláme e-maily Místo tabulek

Více

PREZENTACE USHI A KAMALY O PRACOVNÍCH PODMÍNKÁCH DĚLNÍKŮ V TEXTILNÍM PRŮMYSLU, KTEROU PŘEDNESLY 13. ŘÍJNA PRO VEŘEJNOST V BARU KRÁSNÝ ZTRÁTY V PRAZE,

PREZENTACE USHI A KAMALY O PRACOVNÍCH PODMÍNKÁCH DĚLNÍKŮ V TEXTILNÍM PRŮMYSLU, KTEROU PŘEDNESLY 13. ŘÍJNA PRO VEŘEJNOST V BARU KRÁSNÝ ZTRÁTY V PRAZE, PREZENTACE USHI A KAMALY O PRACOVNÍCH PODMÍNKÁCH DĚLNÍKŮ V TEXTILNÍM PRŮMYSLU, KTEROU PŘEDNESLY 13. ŘÍJNA PRO VEŘEJNOST V BARU KRÁSNÝ ZTRÁTY V PRAZE, 14. ŘÍJNA NA VŠE PRO STUDENTY A 15. ŘÍJNA PRO VEŘEJNOST

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Mgr. Stanislav Zlámal 12. 11. 2013. sedmý

Mgr. Stanislav Zlámal 12. 11. 2013. sedmý Jméno Mgr. Stanislav Zlámal Datum 12. 11. 2013 Ročník sedmý Vzdělávací oblast Člověk a příroda Vzdělávací obor Zeměpis Tematický okruh Afrika Téma klíčová slova Východní Afrika doplňovačka s atlasem Anotace

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Opakování přírodních poměrů Afriky - pracovní list

Opakování přírodních poměrů Afriky - pracovní list Opakování přírodních poměrů Afriky - pracovní list MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_14_01

Více

NÍK NÍK LEDEN 2015 ČÍSLO RADOST MALÉ OHLÉDNUTÍ HVĚZDA NAD SUPERMARKETEM TÝDEN MODLITEB PÍŠETE NÁM LITURGIE PRO DĚTI

NÍK NÍK LEDEN 2015 ČÍSLO RADOST MALÉ OHLÉDNUTÍ HVĚZDA NAD SUPERMARKETEM TÝDEN MODLITEB PÍŠETE NÁM LITURGIE PRO DĚTI LEDEN 2015 ČÍSLO PŘÍVOZ 1 NÍK NÍK Z OBSAHU: RADOST MALÉ OHLÉDNUTÍ HVĚZDA NAD SUPERMARKETEM TÝDEN MODLITEB PÍŠETE NÁM LITURGIE PRO DĚTI Radost Bogdan Stępień, OSPPE Vstoupili jsme do nového časového úseku

Více

Farnost dne č.j. ZÁPIS K ŽÁDOSTI O CÍRKEVNÍ SŇATEK

Farnost dne č.j. ZÁPIS K ŽÁDOSTI O CÍRKEVNÍ SŇATEK Farnost dne č.j. ZÁPIS K ŽÁDOSTI O CÍRKEVNÍ SŇATEK Žadatel (jméno a příjmení): Předložený doklad totožnosti: Narozen kdy: kde: okr.: Náboženství (mix.rel., disp.cult., abiect.fid.cath.) kán. 1125, 1086,

Více

Misijní práce + další vzdělávání

Misijní práce + další vzdělávání Apoštolská církev ve spolupráci s NLI Europe Zakládání nových sborů Moravskoslezská oblast 2005-2011 Hlučín Jablunkov Opava Nový Jičín Orlová Příbor Zkušenosti i výzkumy ukazují, že nejefektivnější způsob

Více

Důstojnost seniora a jeho poslání v církvi a ve světě

Důstojnost seniora a jeho poslání v církvi a ve světě Důstojnost seniora a jeho poslání v církvi a ve světě Dokument Papežské rady pro laiky Marta Hošťálková, nemocniční kaplan ve FNOL Důstojnost seniora a jeho poslání v církvi a ve světě vznik v r. 1999:

Více

PROGRAM úterý 14. srpna

PROGRAM úterý 14. srpna PROGRAM úterý 14. srpna příjezd nabídka mše svaté v kostele sv. Prokopa (č. 4) 16.00 celebruje Mons. František Lobkowicz 17.30 celebruje Mons. Jiří Mikulášek 19.30 zahájení setkání, hlavní pódium u Zimního

Více

Zeměpis cestovního ruchu. Ročník: 1. Téma: Regionální a politická geografie světa. Datum: 8.3.2013

Zeměpis cestovního ruchu. Ročník: 1. Téma: Regionální a politická geografie světa. Datum: 8.3.2013 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Zeměpis cestovního ruchu Ročník: 1. Téma:

Více

PŘEHLED HOSPODAŘENÍ FARNOSTI A BOHOSLUŽEBNÝCH AKTIVIT V ROCE 2010 - PUSTKOVEC

PŘEHLED HOSPODAŘENÍ FARNOSTI A BOHOSLUŽEBNÝCH AKTIVIT V ROCE 2010 - PUSTKOVEC 1/2011 Příjemné čtení (a počítání). Úvodem Na přání Vás farníků bude první číslo Benjamína vycházet hned na začátku nového roku a přinese vyhodnocení hospodaření farnosti za uplynulý rok. Tak je tomu i

Více

Svět kolem nás IV. Riskuj!

Svět kolem nás IV. Riskuj! Svět kolem nás IV Riskuj! Převody Naše jednotek vlast Živočichové Mapa Naše Rostliny vesnice Lidské Stromy tělo Povolání Přísloví 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 3 3 3 3 3 4 4 4 4 4 5 5 5 5 5 Převody jednotek otázka

Více

PŘÍHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ Přijímací kancelář Moravcova 430/16 Kroměříž 767 01 574 141 451 www.cbikromeriz.cz

PŘÍHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ Přijímací kancelář Moravcova 430/16 Kroměříž 767 01 574 141 451 www.cbikromeriz.cz Zde prosím nalepte Vaši fotografii. PŘÍHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ Přijímací kancelář Moravcova 430/16 Kroměříž 767 01 574 141 451 www.cbikromeriz.cz Prosíme o čitelné vyplnění formuláře Důležité: Přijetí na školu

Více

Dotazník pro české starokatolíky

Dotazník pro české starokatolíky Milé sestry, milí bratři, Dotazník pro české starokatolíky tento dotazník slouží ke zmapování potřeb a přání českých starokatolíků a dále ke zjištění nedostatků a problémů, které věřící ve své církvi pociťují.

Více

4 7 bodů. 5 4 body. Celkem 40 bodů

4 7 bodů. 5 4 body. Celkem 40 bodů Celkem 40 bodů 4 7 bodů Doplňte chybějící pojmy do textu: Přírodní rekordy Jižní Ameriky Jižní Amerika se může pyšnit mnoha přírodními nej. Předně zde pramení Amazonka, řeka světa (7 062 km). Podél celého

Více

Svatý Otec Jan Pavel II. žehná korunovační klenoty pro milostnou sochu Panny Marie Křtinské (na nunciatuře v Praze 25. a 26.

Svatý Otec Jan Pavel II. žehná korunovační klenoty pro milostnou sochu Panny Marie Křtinské (na nunciatuře v Praze 25. a 26. ročník 8 2/1997 Svatý Otec Jan Pavel II. žehná korunovační klenoty pro milostnou sochu Panny Marie Křtinské (na nunciatuře v Praze 25. a 26. dubna 1997) Korunovace milostné sochy Panny Marie Křtinské Od

Více

Výroční zpráva za r. 2013. Občanské sdružení Otevřené srdce

Výroční zpráva za r. 2013. Občanské sdružení Otevřené srdce Výroční zpráva za r. 2013 Občanské sdružení Otevřené srdce Obsah 1.Fakta o občanském sdružení 2.O Azylovém domě pro matky s dětmi 3.Finanční zpráva 4.Hodnocení 5.Kontakty 1.Fakta o občanském sdružení 1.1

Více

VY_32_INOVACE_08-Brazílie_10

VY_32_INOVACE_08-Brazílie_10 VY_32_INOVACE_08-Brazílie_10 AUTOR: VĚRA JANSKÁ ŠKOLA: Základní škola SLUŠOVICE, okres Zlín, příspěvková organizace Datum: listopad 2011 Název projektu: Zkvalitnění ICT ve slušovské škole Číslo projektu:

Více

Název: Rozvojové problémy

Název: Rozvojové problémy Název: Rozvojové problémy Autor: Mgr. Petra Šípková Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: Zeměpis a jeho aplikace Ročník: 3. (1. ročník vyššího gymnázia)

Více

Filiální kostel sv. Vavřince v Horní Blatné

Filiální kostel sv. Vavřince v Horní Blatné Filiální kostel sv. Vavřince v Horní Blatné 17. prosince 2013 Úterý před Štědrým dnem 15 00 Vánoční SVATOST SMÍŘENÍ (zpověď) 23. prosince 2013 Pondělí před Štědrým dnem 14 30 15 30 Betlémské světlo 16

Více

Děkanát Svitavy. Tříletý plán práce s mládeží 2007 2010

Děkanát Svitavy. Tříletý plán práce s mládeží 2007 2010 Děkanát Svitavy Tříletý plán práce s mládeží 2007 2010 Drazí mladí, Duch svatý dnes nadále v Církvi mocně působí, a jeho plody jsou hojné do té míry, do jaké jsme ochotni otevřít se jeho obnovující síle.

Více

Přirozený pohyb obyvatelstva. Centre for Analysis of Regional Systems cenars.upol.cz

Přirozený pohyb obyvatelstva. Centre for Analysis of Regional Systems cenars.upol.cz Přirozený pohyb obyvatelstva Centre for Analysis of Regional Systems cenars.upol.cz Měření demografických jevů počty událostí (absolutní údaje) hrubé míry * specifické / diferenční míry pro různá pohlaví,

Více

Student v Indii. předmětů, estetické výchovy hudební a výtvarné, informační a finanční gramotnosti.

Student v Indii. předmětů, estetické výchovy hudební a výtvarné, informační a finanční gramotnosti. Student v Indii - Výukový projekt pro střední školy. Partnerská organizace: - Diecézní katolická charita Hradec Králové. Téma projektu: - porovnání života studenta v Indii a České republice. Zaměření projektu

Více

Tab. 111 Obyvatelstvo podle pohlaví a podle druhu pobytu, státního občanství, způsobu bydlení, národnosti a náboženské víry

Tab. 111 Obyvatelstvo podle pohlaví a podle druhu pobytu, státního občanství, způsobu bydlení, národnosti a náboženské víry Tab. 111 Obyvatelstvo podle pohlaví a podle druhu pobytu, státního občanství, způsobu bydlení, národnosti a náboženské víry Druh pobytu, státní občanství, způsob bydlení, národnost, náboženská víra Obyvatelstvo

Více

Tab. 112 Obyvatelstvo podle pohlaví a podle věku, rodinného stavu a nejvyššího ukončeného vzdělání

Tab. 112 Obyvatelstvo podle pohlaví a podle věku, rodinného stavu a nejvyššího ukončeného vzdělání Tab. 111 Obyvatelstvo podle pohlaví a podle druhu pobytu, státního občanství, způsobu bydlení, národnosti a náboženské víry Druh pobytu, státní občanství, způsob bydlení, národnost, náboženská víra Obyvatelstvo

Více

CÍRKEV SPOLEČENSTVÍ SVOLÁVANÉ PÁNEM DŮM SLOVA

CÍRKEV SPOLEČENSTVÍ SVOLÁVANÉ PÁNEM DŮM SLOVA Roční pastorační plán (říjen 2014 srpen 2015) CÍRKEV SPOLEČENSTVÍ SVOLÁVANÉ PÁNEM DŮM SLOVA Plakátek pastoračního roku PÍSMO Změňte smýšlení! A každý z vás ať se dá pokřtít ve jménu Ježíše Krista, aby

Více

Diecézní charita ostravsko-opavská S T A N O V Y. I. Preambule

Diecézní charita ostravsko-opavská S T A N O V Y. I. Preambule Diecézní charita ostravsko-opavská S T A N O V Y I. Preambule Posláním Charity je pomáhat lidem v hmotné, sociální, duševní a duchovní nouzi bez ohledu na rasu, náboženství nebo národnost. II. Název, sídlo,

Více

Výroční zpráva za r. 2011. Občanské sdružení Otevřené srdce

Výroční zpráva za r. 2011. Občanské sdružení Otevřené srdce Výroční zpráva za r. 2011 Občanské sdružení Otevřené srdce Obsah 1.Fakta o občanském sdružení 2.O Azylovém domě pro matky s dětmi 3.Finanční zpráva 4.Hodnocení 5.Kontakty 1.Fakta o občanském sdružení 1.1

Více

Slyš, Izraelův pastýři, skvěj se září, ty, který trůníš nad cheruby, probuď svou sílu a přijď nás zachránit. Žalm 80

Slyš, Izraelův pastýři, skvěj se září, ty, který trůníš nad cheruby, probuď svou sílu a přijď nás zachránit. Žalm 80 30. 11. 2014 Ročník XXI., číslo 48 první neděle adventní Zábřeh, Svébohov, Jedlí, Maletín, Zvole, Klášterec Štíty, Cotkytle, Horní Studénky Postřelmov, Lesnice, Dlouhomilov Tatenice, Hoštejn, Lubník Mohelnice,

Více

Křesťanská ZŠ a MŠ Jana Husa od roku 2008. Kde? Brno Líšeň, Masarova 11. Pro koho?

Křesťanská ZŠ a MŠ Jana Husa od roku 2008. Kde? Brno Líšeň, Masarova 11. Pro koho? Křesťanská ZŠ a MŠ Jana Husa od roku 2008 Kde? Brno Líšeň, Masarova 11 Pro koho? (tramvaj č. 8, autobus č. 55 a 78, trolejbus č. 26 a 27, mapa zde) Pro děti z křesťanských rodin Pro děti respektující křesťanský

Více

PASTORAČNÍ PÉČE ve zdravotnictví. Marta Hošťálková

PASTORAČNÍ PÉČE ve zdravotnictví. Marta Hošťálková PASTORAČNÍ PÉČE ve zdravotnictví Marta Hošťálková Úvod total pain - tzv. celková bolest tělesná bolest spjata a vzájemně se ovlivňuje s bolestí v oblasti psychické, sociální i duchovní koncept celostní

Více

Anděl Páně - Angelus Domini

Anděl Páně - Angelus Domini Ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého. Amen. Pane, děkujeme ti za naše společenství, kde můžeme prožívat chvíle společně. Děkujeme ti, že jsme se mohli znovu sejít. Ať sestoupí Duch Svatý mezi nás a obklopuje

Více

www.cerge-ei.cz/share Výsledky studie SHARE 50+ v Evropě

www.cerge-ei.cz/share Výsledky studie SHARE 50+ v Evropě www.cerge-ei.cz/share Výsledky studie SHARE 50+ v Evropě Co dále? Dalším krokem projektu SHARE 50+ v Evropě v roce 2008 a 2009 je sběr a připojení dat životní historie respondentů k již existující databázi

Více

Mgr. Stanislav Zlámal 2. 10. 2013. sedmý

Mgr. Stanislav Zlámal 2. 10. 2013. sedmý Jméno Mgr. Stanislav Zlámal Datum 2. 10. 2013 Ročník sedmý Vzdělávací oblast Člověk a příroda Vzdělávací obor Zeměpis Tematický okruh Afrika Téma klíčová slova Jižní Afrika doplňovačka s atlasem Anotace

Více

KONSTANTIN A METODĚJ

KONSTANTIN A METODĚJ VY_32_INOVACE_05_Konstantin a Metoděj KONSTANTIN A METODĚJ Použité zdroje : PhDr. Harna Josef, CSc. a kolektiv: Vlastivěda Obrazy ze starších českých dějin, Alter 1996 http://www.filaso.cz/katalog-znamky/889/1969-archeologicke-objevy-na-morave-a-na-slovensku

Více