JAK SE VYDĚLÁVÁ A NAKUPUJE V ZAMBII?

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "JAK SE VYDĚLÁVÁ A NAKUPUJE V ZAMBII?"

Transkript

1 JAK SE VYDĚLÁVÁ A NAKUPUJE V ZAMBII? Než se vydáme na trh či k nejrůznějším stánkům podél cest, podívejme se na měnu a kolik lidé běžně vydělávají. Čím se v Zambii platí? Za jeden americký dolar dostanete místní měny, která se jmenuje kwacha (čti: kvača). Když to převedeme na naše koruny, vyšla by 1 Kč na 275 kwacha. Životní měsíční minimum pro zambijské občany je stanovené na kwacha (jen asi 1090 Kč!), což zdaleka nestačí ani na pokrytí základních potřeb. Běžný měsíční plat řidiče auta se pohybuje kolem jednoho milionu kwacha (3.636 Kč). Zdravotní sestra má asi kwacha (5.455 Kč). Často najdete i lidi, kteří vykonávají běžné domácí práce za kwacha (1.600 Kč). Takto nízké platy nutí zaměstnané lidi, aby si přivydělávali jinde a jinak, často i na úkor svých pracovních povinností u zaměstnavatele. Je známo, že pracovních míst je málo a nezaměstnanost velká. Mnoho lidí nedosahuje ani minimálního příjmu hraničícího s chudobou - známý jeden dolar na den. A teď slíbené ceny v zambijské měně kwacha: 1 kg cukru l mléka kg soli l oleje kg banánů chleba kg rýže kg melimil (kukuřičná mouka na výrobu každodenního jídla nsima) pytel (20 kg) dřevěného uhlí (vystačí na 2 týdny topení) kg masa (vepřové, hovězí, skopové) kg ryby kg zeleniny (mrkev, cibule, petržel, ) kg kapenta (malé smažené rybky) kg fazolí lahev kokakoly (0,33 l) lahev piva Mosi (0,33 l) l vody l benzínu kus brýlí jízdní kolo (obyčejné) lepší motorka odběr elektřiny elektriky za měsíc v běžné domácnosti pitná voda v běžné domácnosti za měsíc obyčejné auto auto 4x

2 ZE ŽIVOTA BUDOUCÍCH KNĚŽÍ Počet povolání v Zambii stále roste, ale z nedostatku finančních prostředků není možné všechny zájemce přijmout. Studium a příprava trvá 13 let a vše je rozdělené do následujících etap: 5 let malý seminář (podobně jako naše středoškolské vzdělání) 1 rok duchovně-formační rok (srovnatelný s naším konviktem) 2 roky studium filosofie 2 roky studium teologie 1 rok pastorační praxe ve farnostech 1 rok studium teologie zakončené jáhenským svěcením 1 rok studium teologie zakončené kněžským svěcením Seminářů je v Zambii celkem deset. Bohoslovců stále přibývá a místní lidé jen těžko hledají možnosti, jak zajistit dostatek místa na studium, ubytování, toalety, učebny, knihovny apod. Časté je, že se biskupovi hlásí např. 40 zájemců, ale on jich může vzít jenom 5. Před dvěma lety musel např. biskup jedné diecéze odmítnout všechny kandidáty a to jen kvůli tomu, že by nezvládl zaplatit na místní poměry velmi vysoké školné. Seminaristé musí sami také na studium a pobyt v semináři přispívat. Samozřejmostí je, že ve svém volném čase pracují na zahradě, starají se o domácí zvířata nebo jinak pomáhají. Každý má přesně určený úkol, kterým se na zajištění chodu semináře podílí. Bez sportu a zábavy by nebyl studentský život úplný. Zambijští bohoslovci milují nejvíce fotbal a volejbal. Dobře znají naše fotbalisty, nejvíce Pavla Nedvěda. Papežské misijní dílo svatého Petra apoštola velice významným způsobem studium seminaristů podporuje. Pravidelně přispívá i na každého zambijského bohoslovce a navíc hradí například nutné opravy a stavby učeben, kaplí, dormitorií, knihoven apod. Příspěvek na roční studium bohoslovce v misiích prostřednictvím Papežského misijního díla sv. Petra apoštola činí Kč. Přispívat je možné jakoukoliv částkou. Nejlépe je přihlásit se u PMD jako sponzor misií. Při posílání finančních darů slouží členské číslo sponzora misií jako specifický symbol, variabilní symbol 30 pak určuje cíl daru: bohoslovce v misiích. Pracovníci národní kanceláře PMD rádi vystaví na požádání dárcům potvrzení pro daňové účely.

3 ZAMBIJŠTÍ KATECHISTÉ Když více než před 100 lety přišli na zambijské území první misionáři, začali si systematicky připravovat své spolupracovníky katechisty. Že to byl dobrý a potřebný nápad, dokazuje dnes velká řada katechistů, bez nichž si existenci a chod místní katolické církve nelze představit. Co katechisté dělají, jak žijí a co je jejich úkolem: Na úvod je dobré vysvětlit, že se nejedná o nám známé katechety. Jsou to laici, kteří nabízejí svůj život pro službu církve. Katechistou se zpočátku mohl stát jenom muž, ale v poslední době se v tomto povolání dává stále více prostor i ženám. Je mnoho manželských párů, které se tímto způsobem nasazují do pastorace a podporují život církve. Základní formace trvá 2 roky, kdy se kandidát stěhuje i s celou svou rodinou do formačního centra, kde po celý čas bydlí. Každý si v centru vaří sám. Vše potřebné k jídlu (kukuřici, fazole, buráky, zeleninu, ) si též musí vypěstovat sami. K tomuto účelu dostávají v centru políčka. Na závěr formace dostávají od biskupa kanonické mise. On s nimi uzavírá smlouvu na 20 let a vysílá je do konkrétních farností. Mají za úkol pomáhat kněžím, připravují lidi na přijetí křtu, biřmování, manželství a ostatních svátostí. Vedou bohoslužby slova, biblické hodiny, nedělní školy, formaci dětí i mládeže, pohřbívají zemřelé a ve spolupráci s farními radami zajišťují základní chod farností ve vzdálených místech, kam se kněz dostane třeba jen jednou za rok. Při této návštěvě kněz křtí, zpovídá, slaví mši svatou a zúročuje to, co katechisté připravili. Z důvodu chudoby stejně jako většina místních kněží nedostávají ani katechisté plat. Žijí z darů, které jim v rámci bohoslužeb přinesou věřící. Často se stává, že se z rodiny, kde je otec či matka katechistou, i děti vydávají po vzoru rodičů stejným životním směrem. Na stavbu a chod formačních center pro katechisty přispívají Papežská misijní díla. Pomáhají katechistům zajišťovat např. jízdní kola či motocykly, učební pomůcky, vybavení nejrůznějších dílen, léky a další. Oproti jiným rodinám jsou rodiny katechistů v nevýhodě, protože kvůli jejich nasazení pro dobro farnosti nemají dostatek finančních prostředků na studium svých dětí. O toto poslání, které přináší radost a naplnění života, je stále větší zájem. Katechisté mají velkou vážnost a respekt. Vzhledem k počtu kněží v Zambii je katechistů asi 3x více.

4 ZAMBIJŠTÍ MALÍ MISIONÁŘI I přes velkou bídu a problémy, se kterými se místní lidé potýkají, je vidět velký zájem na účasti v misiích světové církve. Do této činnosti se s velikou chutí a tvořivostí zapojují i ti nejmenší v rámci Papežského misijního díla dětí: Vzniklo v Zambii před deseti lety. Dnes má na členů dětí do 14 let. Členem se stává každé dítě při křtu. Dospělých animátorů, kteří se o práci s dětmi starají, je asi Kromě motta Děti pomáhají dětem mají řadu dalších sloganů: např. Misionář umí dávat, přijímat a dělit se. nebo Starejme se o to, aby semínko víry, které nám přinesli misionáři, rostlo. Denní modlitba Zdrávas Maria a ročně alespoň kwacha (asi 4 Kč) je úkol každého člena. Stalo se přirozenou součástí života místní církve, najdeme ho v každé farnosti a je nejoblíbenějším a často vyhledávaným společenstvím. Dospělí animátoři často s dětmi zpívají, hrají na nejrůznější hudební nástroje, tancují, skládají písně a básně. Vždy 6. ledna na svátek Zjevení Páně slaví v Zambii národní misijní den dětí. Kromě tohoto mají různé diecéze ještě své další oslavy. Místní národní kancelář PMD vede národní ředitel. Z toho místa jsou dětem a animátorům nabízeny nejrůznější misijní materiály. Trička a šátky v barvách kontinentů samozřejmě nechybí. Papežské misijní dílo dětí v Zambii spolupracuje s Dílem dětí v Česku. Důkazem přátelství jsou přáníčka od dětí. Stejně jako u nás i v Zambii děti podporují finančně projekty na pomoc nejchudším dětem. Do každé zambijské diecéze putuje základní finanční podpora na nejrůznější projekty Papežského misijního díla dětí. Staví a opravují se školy, nemocnice, ubytovny a formační centra. Dětem se dostává kvalitní lékařská pomoc, základní výživa, pitná voda, oblečení a další potřebné věci.

5 ZAMBIE VE ZKRATCE Území Zambie bylo obydleno už před několika milióny let. Původními obyvateli Zambie byli Khoinové a Sanové, byly ale vytlačeni expandujícími bantuskými kmeny na jih. Většina předků dnešních obyvatel přišla až s poslední velkou vlnou bantuských přistěhovalců. V roce 1851 navštívil poprvé Zambii skotský cestovatel, misionář a lékař David Livingstone. Jižní a západní Zambii prozkoumal v roce 1875 a český rodák Emil Holub. Je autorem první odborné etnografické knihy o říši Barotsů (Loziů) a první podrobné mapy okolí Viktoriiných vodopádů a toku řeky Zambezi. Objevené zásoby mědi přilákaly množství evropských kolonistů. V roce 1953 byla Severní Rhodésie spojena s Jižní Rhodésií (Zimbabwe) a Ňaskem (Malawi) do Federace Rhodesie a Ňaska. Ta byla zrušena v roce Zambijská republika vznikla v roce 1964, je to vnitrozemský stát, leží v jižní části afrického kontinentu a sousedí s osmi zeměmi: Konžská demokratická republika, Tanzanie, Malawi, Mosambik, Zimbabwe, Botswana, Namibie a Angola. Se svou rozlohou km2 je skoro desetkrát větší než Česko. Počet obyvatel převyšuje Hlavní město Zambie Lusaka má asi obyvatel. Úředním jazykem je angličtina, uslyšíte zde 73 jazyků, což odpovídá počtu místních kmenů. Nejvyšší místo v pohoří Manfinga Hills má m. n. m. Zambie je křesťanská země, katolíků je asi 30 %, celkem všech křesťanů je přibližně 75 %. Přítomno je též malé procento muslimů a hinduistů. Jsou tu však i svědci Jehovovi, satanisté a naleznete zde skupiny vyznávající tradiční animistické kulty. Nejznámější jsou Viktoriiny vodopády na řece Zambezi ležící asi 8 km od města Livingstone na hranicích se Zimbabwe. Jsou metrů dlouhé a necelých 100 metrů hluboké. Pro evropský svět je objevil 17. listopadu 1855 David Livingstone a pojmenoval je na počest tehdejší britské panovnice. V domorodém jazyku se vodopády nazývají Mosi-oa-tunya, tj. Hromový kouř. Kromě Viktoriiných vodopádů jsou významnými ještě vodopády Ngonye. Většina území státu je tvořena mírně zvlněnou náhorní plošinou ve výšce kolem m. n. m. na východě prolomenou riftovým údolím řeky Luangwa. Nejnižší místo země leží na řece Zambezi na hranicích s Mosambikem (329 m n. m.). Rozsáhlé bažiny jsou na severu v okolí jezer Mweru a Bangweulu a na západě v okolí řeky Zambezi. Do území Zambie zasahuje několik velkých jezer, např. část jezera Tanganika a Mweru. Podnebí je tropické, střídají se 3 roční období: období dešťů (listopad březen), chladné suché období (květen srpen) a horké suché období (září říjen). Průměrná teplota je v červenci 16 C a 24 C v říjnu. Mezi typická zvířata Zambie patří slon africký, prase bradavičnaté, lev, zebra, žirafa, krokodýl, opice, hyena skvrnitá nebo pes ušatý. Volně v přírodě rostou baobaby, opuncie nebo pryšce, k Zambii samozřejmě patří savany a řídké lesy. Nalézají se zde světově významná ložiska mědi, zinku, kobaltu a olova. Je největším světovým exportérem mědi (55 % zambijského vývozu), vyváží též kobalt, tabák, bavlnu a elektrickou energii. Je zde téměř km silnic (většina prašných), přes km úzkorozchodné (1.067 mm) železniční tratě, přes km vodních cest a km ropovodů, 111 letišť - z toho pouze 11 se zpevněnou dráhou. Najdeme zde přes deset národních parků (např. South Luangwa s asi nejpočetnější populací slonů v Africe), divoká příroda se lvy, hrochy, buvoly, zebrami a žirafami je považována za jednu z nejkrásnějších na světě vůbec.

6 ŠESTNÁCT TVÁŘÍ CHUDOBY Území Zambie bylo obydleno už před několika milióny let. Původními obyvateli Zambie byli Khoinové a Sanové, byly ale vytlačeni expandujícími bantuskými kmeny na jih. Většina předků dnešních obyvatel přišla až s poslední velkou vlnou bantuských přistěhovalců. V roce 1851 navštívil poprvé Zambii skotský cestovatel, misionář a lékař David Livingstone. Jižní a západní Zambii prozkoumal v roce 1875 a český rodák Emil Holub. Je autorem první odborné etnografické knihy o říši Barotsů (Loziů) a první podrobné mapy okolí Viktoriiných vodopádů a toku řeky Zambezi. Objevené zásoby mědi přilákaly množství evropských kolonistů. V roce 1953 byla Severní Rhodésie spojena s Jižní Rhodésií (Zimbabwe) a Ňaskem (Malawi) do Federace Rhodesie a Ňaska. Ta byla zrušena v roce Zambijská republika vznikla v roce 1964, je to vnitrozemský stát, leží v jižní části afrického kontinentu a sousedí s osmi zeměmi: Konžská demokratická republika, Tanzanie, Malawi, Mosambik, Zimbabwe, Botswana, Namibie a Angola. Se svou rozlohou km2 ja Většina lidí žije v bídě, ve vesnicích chybí základní infrastruktura, nedostává se finančních prostředků na zdravotnictví a školství. Ve školách chybí učební pomůcky a vybavení. Penály zejí prázdnotou, děti mají často jen jednu obyčejnou tužku. Pro mnohé studenty je shánění financí na uniformu a školné velkým problémem. Průměrnou délkou života 37,35 roku se Zambie řadí na 6. nejnižší příčku na světě. Obrovským problémem je HIV/AIDS, nakažen je přibližně každý šestý obyvatel, počet úmrtí na toto onemocnění dosahuje mnoha desítek tisíc za rok. Vzhledem k nedostatečnému hygienickému zázemí ohrožuje lidi tuberkulóza, tyfus i cholera. Poměrně častou příčinou úmrtí je též malárie. Velké těžkosti zažívají sirotci. Působí to hlavně smrt jejich nejbližších příbuzných na HIV/AIDS. Dříve se běžně o tyto děti starala širší rodina. Dnes to vzhledem k velké chudobě a častému úmrtí přestává být možné. Gramotnost dosahuje 79 % a nezaměstnanost 50 %. Porodnost je zde 4,1 %, úmrtnost 2,1 %, kojenecká úmrtnost 8,9 % novorozenců, jedné ženě se za život průměrně narodí 5,4 dětí. Vzhledem k nedostatku finančních prostředků zde většina kněží a katechistů nedostává plat. Jsou závislí na často skromných možnostech věřících. Špatná kvalita silnic, z nichž většina je prašných, způsobuje mnoho problémů. Velké výmoly a kluzký terén v období dešťů zdolají jen drahá vozidla s pohonem 4x4. Zemědělství je na nízkém stupni modernizace a z velké části samozásobitelské. Ačkoliv je zde nejvyšší počet vodních zdrojů v jihoafrickém regionu, nejsou téměř vůbec využívány k zavlažování. Živočišná výroba je rovněž velmi zaostalá chová se pouze nevýznamné množství skotu. Většina stavebních prací je prováděna ručně, protože stroje a technika jsou velmi drahé. Podél silnic běžně potkáte lidi, kteří kladivem drtí kameny, aby z nich vyrobili štěrk. Kopírovat na xeroxu si mohou dovolit jen ti zámožnější. Elektrický proud je zaveden jen ve velkých městech. Internetové připojení je k dispozici velice zřídka. Lidé na vesnicích často vaří na ohništích, která jsou umístěna do vyhozených automobilových disků. Tíživou situaci chudých lidí v Zambii pomáhají systematicky zlepšovat Papežská misijní díla. Je skoro desetkrát větší než Česko. Počet obyvatel převyšuje Hlavní město Zambie Lusaka má asi obyvatel. Úředním jazykem je angličtina, uslyšíte zde 73 jazyků, což odpovídá počtu místních kmenů. Nejvyšší místo v pohoří Manfinga Hills má m. n. m. Zambie je křesťanská země, katolíků je asi 30 %, celkem všech křesťanů je přibližně 75 %. Přítomno je též malé procento muslimů a hinduistů. Jsou tu však i svědci Jehovovi, satanisté a naleznete zde skupiny vyznávající tradiční animistické kulty. Nejznámější jsou Viktoriiny vodopády na řece Zambezi ležící asi 8 km od města Livingstone na hranicích se Zimbabwe. Jsou metrů dlouhé a necelých 100 metrů hluboké. Pro evropský svět je objevil 17. listopadu 1855 David Livingstone a pojmenoval je na počest tehdejší britské panovnice. V domorodém jazyku se vodopády nazývají Mosi-oa-tunya, tj. Hromový kouř. Kromě Viktoriiných vodopádů jsou významnými ještě vodopády Ngonye. Většina území státu je tvořena mírně zvlněnou náhorní plošinou ve výšce kolem m. n. m. na východě prolomenou riftovým údolím řeky Luangwa. Nejnižší místo země leží na řece Zambezi na hranicích s Mosambikem (329 m n. m.). Rozsáhlé bažiny jsou na severu v okolí jezer Mweru a Bangweulu a na západě v okolí řeky Zambezi. Do území Zambie zasahuje několik velkých jezer, např. část jezera Tanganika a Mweru. Podnebí je tropické, střídají se 3 roční období: období dešťů (listopad březen), chladné suché období (květen srpen) a horké suché období (září říjen). Průměrná teplota je v červenci 16 C a 24 C v říjnu. Mezi typická zvířata Zambie patří slon africký, prase bradavičnaté, lev, zebra, žirafa, krokodýl, opice, hyena skvrnitá nebo pes ušatý. Volně v přírodě rostou baobaby, opuncie nebo pryšce, k Zambii samozřejmě patří savany a řídké lesy. Nalézají se zde světově významná ložiska mědi, zinku, kobaltu a olova. Je největším světovým exportérem mědi (55 % zambijského vývozu), vyváží též kobalt, tabák, bavlnu a elektrickou energii. Je zde téměř km silnic (většina prašných), přes km úzkorozchodné (1.067 mm) železniční tratě, přes km vodních cest a km ropovodů, 111 letišť - z toho pouze 11 se zpevněnou dráhou. Najdeme zde přes deset národních parků (např. South Luangwa s asi nejpočetnější populací slonů v Africe), divoká příroda se lvy, hrochy, buvoly, zebrami a žirafami je považována za jednu z nejkrásnějších na světě vůbec.

7 PAPEŽSKÁ MISIJNÍ DÍLA POMÁHAJÍ V ZAMBII Diecéze Chipata Cheshire Home - domov pro děti s tělesným postižením ve věku od 5 do 14 let Vedoucí projektu, sr. Petronella Chanda, vysvětluje: Cheshire Home je pobytové zařízení, kde nabízíme: podporu postiženým sirotkům, jejichž rodiče zemřeli kvůli nákaze HIV/AIDS; fyzickou a sociální rehabilitaci; vzdělávání a vedení pro kluky a děvčata; partnerství v následné pomoci s ohledem na postižení. V domově máme 32 dětí, z nichž je 18 kluků a 14 děvčat. Tyto děti pocházejí ze všech koutů naší diecéze. Máme dalších 56 dětí, které žijí ve svých vlastních rodinách a účastní se navazujícího programu. Tímto sledujeme pokrok dětí po léčbě v domě. Všechny naše děti jsou určitým způsobem fyzicky znevýhodněny. Provádíme nutné operace (přibližně 40 dětí ročně), každodenní fyzioterapii a různé programy spojené s rehabilitací dětí. Naše vzdělávací struktura a aktivity jsou prostoupeny myšlenkou vštěpovat pozitivní pohled na život. Nabízíme dětem lásku a náklonnost. To významně přispívá léčebnému procesu a k udržování zdraví dětí v rovnováze. Zavázali jsme se zvyšovat povědomí a porozumění postižení v útlém věku tím, že budeme pracovat na integraci dětí s postižením do normálních škol. Naše misijní poselství klade důraz na pomoc lidem s postižením, vytvořit podmínky potřebné pro duchovní, fyzické a sociální zdraví. Zde je výčet některých našich aktivit: - staráme se o tělesně postižené a vyhledáváme je. To znamená, že zajišťujeme ubytování, tři jídla denně, oblečení, školní potřeby a další základní potřeby. - rozšiřujeme program do všech distriktů východní provincie Zambie, vyhledáváme a zvyšujeme citlivost lidí s postižením a jejich rodin na problémy týkající se různých postižení a obtíží. - máme vepřín a drůbežárnu, abychom alespoň částečně zajistili chod domova. Máme také kukuřičné pole jako úsilí o naši obživu. Ročně vyprodukujeme 25 až kg pytlů kukuřice. Poslední úroda nebyla dobrá kvůli dlouhotrvajícím dešťům. Toto množství nás určitě do další sezóny neuživí. Cíl projektu: nákup tří vozíčků, berlí a zaplacení denních potřeb chodu domova, kvalitního vzdělávání a péče o postižené děti, záchrana života Počet dětí: 88, cena projektu: USD, pomoc z ČR ZE STATISTIK PROJEKTŮ PMD NA POMOC ZAMBII Z Česka za 1 rok PAPEŽSKÉ MISIJNÍ DÍLO DĚTÍ posíláme prostřednictvím 12 projektů pomoc pro dětí v diecézích Lusaka a Mongu, na vybudování azylu pro předškolní děti (tři učebny, hala), pomoc sirotkům (strava, ubytování, šatstvo), formační aktivity místních malých misionářů, potravinovou a lékařskou pomoc, školní výchovu a rehabilitaci postižených (tělesnou i vzdělávací). PAPEŽSKÉ MISIJNÍ DÍLO SV. PETRA APOŠTOLA - přispíváme na studium 157 studentů v seminářích diecézí Lusaka, Mansa a Ndola, sponzorovali jsme např. rozšíření knihovny, přestavbu ubytovacích prostor, stavbu studny pro zajištění zásobování vodou, dále jsme podpořili bohoslovce posledního ročníku během pastoračního roku ve farnostech. PAPEŽSKÉ MISIJNÍ DÍLO ŠÍŘENÍ VÍRY - sponzorujeme katechetické programy, stavby a opravy v diecézi Chipata 6 projektů - podpora výstavby diecézního centra pro mládež a dvou far, oprava elektrické a vodovodní sítě a solárních panelů ve čtyřech farních komplexech, nákup vozidla pro práce v pastoraci; v arcidiecézi Lusaka 8 projektů - postavení a dokončení stavby čtyř kostelů, jednoho kláštera a noviciátu, oprava arcidiecézního formačního domu pro kněze. Celosvětová pomoc za 1 rok prostřednictvím PMD V jednom roce se do všech diecézí Zambie na více než 200 projektů posílá přibližně více než USD. V pomoci je započítáno též přibližně chudých dětí. Papežská misijní díla podporují školy, nemocnice, dispensária. Starají se o staré lidi, katechisty, sirotky a děti postižené, ohrožené a nakažené onemocněním AIDS. Financují charitativní a sociálních projekty, umožňují realizaci katechetických projektů, poskytují prostředky na stavby a opravy kostelů, spolupracují s biskupy, kněžími, řeholníky, katechety, bohoslovci a laicky, zajišťují kvalitní a systematickou péči o nejchudší i do míst, kam by se jinak pomoc nedostala. V samotné Zambii Místní lidé v Zambii se zapojují svojí spoluúčastí na projektech Papežských misijních děl. Kromě pravidelných finančních sbírek pořádaných ve všech farnostech dávají k dispozici své pozemky, vyrábí cihly a přináší potřebný materiál ke stavbám. Místní děti se stávají členy Misijního díla dětí, pomáhají potřebným, modlí se za děti světa apod. Všem dárcům za tolik potřebnou pomoc ze srdce děkujeme! Aktuální přehled projektů je k dispozici v národní kanceláři PMD.

8 ZAMBIJSKÉ ZAJÍMAVOSTI Josef Brůžek u počátků jezuitské misie v Zambii Na vzniku jezuitské misie v zambijské Katondwe (asi 300 km od Lusaky) se podílel pan Josef Brůžek z naší vlasti. Dostal se do Afriky v rámci vojenské služby. Dostal zde do vlastnictví 200 hektarů velkou farmu. Vzhledem k tomu, že na počátku 20. století nebyl v širokém okolí žádný katolický kněz a možnost bohoslužeb, chodil tento katolický věřící vždy na Velikonoční svátky mnoho set kilometrů do nejbližší farnosti v sousedním Mozambiku. Účastnil se bohoslužeb, zašel ke zpovědi a radoval se z přítomnosti misionářů. Když mu z jeho rodné Moravy napsala sestra, aby ji přijel navštívit, že prý se již 50 let neviděli, vydal se na cestu. Před odjezdem však svoji farmu v závěti odkázal jezuitům (ti do oblasti přišli v roce 1910), to pro případ, kdyby se s ním cokoliv stalo. Se sestrou se setkal, ale do Afriky se již nevrátil, protože během návštěvy doma, v roce 1926, zemřel. Bylo mu 73 let. V Zambii na jeho velkorysost a živou víru s vděčnosti vzpomínají. Dědictví, které zde zanechal, krásným způsobem přispělo např. ke stavbě nemocnice, školy a šíření radosti evangelia. Co nikdy nedělá žena a co muž Podle prastarých zvyků by zambijské ženy neměly nikdy utíkat, pískat, kácet stromy, lovit zvěř a stavět dům. Muži by naopak neměli nosit klestí a vodu, vařit a starat se o domácnost. Pokud to nedělají, hrozí jim pokárání od náčelníka kmene, kterého mají všichni v úctě. On dohlíží, zda je vše v pořádku. Farnost velká jako naše diecéze Na obrovském území Zambie (10x větším než ČR), které je rozděleno do 10 diecézí, pracuje asi 3x méně kněží než u nás. Jeden kněz tak například musí obstarat farnost o velikosti 100 x 250 km s mnoha desítkami kostelů a kaplí. Proto se bohoslužby na vzdálených místech konají jen několikrát za rok. Problémy působí velká cena pohonných hmot a nákup aut, jež by do těžko dostupných oblastí bezpečně dojely. Když si představíme, že většina kněží nepobírá žádný plat a jejich živobytí závisí na štědrosti věřících, je to obdivuhodné, jakým způsobem se místní věřící lidé snaží. Z úst kněží se dozvíte třeba i to, jak jsou farníci vynalézaví. Protože dary pro faráře se nosí v obětním průvodu během mše svaté, stává se, že koncem týdne kněze lidé navštěvují a nenápadně nakukují do jeho zásob v ledničce, aby mohli v neděli přinést právě to, co chybí. Stačí se při mši svaté podívat před oltář a docela dobře poznáte, co se bude následující týden vařit ve farní kuchyni. Samozřejmě, že se musí kněz rozdělit s katechisty a dalšími pomocníky.

9 DOPISY ZE ZAMBIE Ze srdce Vás zdravím z velkého semináře sv. Dominika! Chtěl bych Vám potvrdit přijetí grantu USD, který jste poslali na zajištění chodu našeho semináře pro akademický rok 2008/9 z Papežského misijního díla sv. Petra apoštola. Rád bych Vám poděkoval za to, že se s námi dělíte, a za štědrost, kterou jste nám ukázali. Toto je znamení Vaší lásky pro naši misijní církev. V příloze naleznete generální zprávu popisující aktivity v semináři a několik fotografií semináře a bohoslovců. Ať Vám dobrý Pán v tomto novém roce žehná. Se srdečným pozdravem, Váš v Kristu Dr. Benjamin Phiri, JCD. DPIE Rektor Děkuji Vám za poslání dopisu s CD, které mi připomíná Vaši tak krátkou misionářskou cestu do Zambie. Doufám, že Vás zase uvidím v těchto milovaných dvou zemích (Zambie a Malawi), na jejichž rozvoj tak velkoryse přispíváte. Buďte si jisti mými neustálými modlitbami za Vás a Vaše spolupracovníky a neváhejte mě kdykoliv kontaktovat! Mons. Nicola Girasoli Apoštolský nuncius pro Zambii a Malawi Zdravím Vás z diecéze Mansa, kde pracuji jako apoštolský administrátor od , když biskup Chisha odešel do důchodu. Chci Vám oznámit, že jsme přijali peněžní dar USD z Vaší kanceláře PMD skrze apoštolskou nunciaturu v Zambii. Tyto peníze jsou velmi potřebné, protože nám umožní zaplatit nějaké naše dluhy pro formaci 20 seminaristů. Velmi děkuji za příspěvek Papežským misijním dílům v Česku. Tato solidarita mezi církevními komunitami je znak jednoty a katolicity naší katolické církve. Atˇ Pán žehná našim dobrodincům a práci v národní kanceláři PMD. Vám oddaný v Kristu Rev. P. Michael Merizzi apoštolský administrátor Je mi 20 let. Studuji jako bohoslovec za diecézi Chipata. V současné době jsem v prvním ročníku studia teologie, což znamená, že jsem již ve čtvrtém roce své kněžské formace. Celkem to zde trvá osm let, než se z diecézního bohoslovce stane kněz. Dovolte mi Vám co nejsrdečněji poděkovat za Vaši lásku a zájem o církev v Zambii, zvláště za finanční pomoc bohoslovcům během našich studií. Vaši pomoci si vysoce ceníme. Váš věrný bohoslovec ze semináře sv. Dominika v arcidiecézi Lusaka. Martin Mawazga Chirwa bohoslovec Dovolujeme si Vás požádat o finanční prostředky na nákup tří vozíčků, berlí a zaplacení denních potřeb chodu domova. Peníze nám také pomohou poskytnout kvalitní vzdělávání a péči našim dětem. Naše místní spoluúčast je USD. Vážíme si jakékoli pomoci od lidí dobré vůle pro náš domov. Jsme nezisková organizace a plně závisíme na štědrosti lidí. Jsme Vám velmi vděční za Vaši štědrost. Bez Vaší pomoci bychom nebyli schopni pomoci tolika mladým, fyzicky znevýhodněným dětem. Je úžasné vidět tyto děti, které se k nám dostávají a nemohou chodit, či se přesouvají po zemi po čtyřech, jak opouštějí Chershire Home a chodí buď úplně samy nebo s pomocí berlí, s novou chutí do života. Ať Vám Bůh žehná a přeji Vám všechno dobré! sr. Petronella Chanda Vedoucí projektu Cheshire Home

VODA MALAWI. Zkusme dát napít žíznivému než si o to řekne. Diecéze Zomba - Farnost sv. Anežky

VODA MALAWI. Zkusme dát napít žíznivému než si o to řekne. Diecéze Zomba - Farnost sv. Anežky mádzi kweza msinje boho kusodza VODA dříve, Zkusme dát napít žíznivému než si o to řekne. Diecéze Zomba - Farnost sv. Anežky AFRIK A Malawi diecéze Zomba Farnost sv. Anežky Zajištění pitné vody Projekt

Více

ZPRAVODAJ AFRIKA, MÁ LÁSKA HLUBOCKÝ. Novoroční slovo starosty Srdeční záležitost rozhovor s kardiochirurgem Vojtěchem Kurfirstem

ZPRAVODAJ AFRIKA, MÁ LÁSKA HLUBOCKÝ. Novoroční slovo starosty Srdeční záležitost rozhovor s kardiochirurgem Vojtěchem Kurfirstem HLUBOCKÝ ČÍSLO 1 - LEDEN 2014 - CENA 15 KČ ZPRAVODAJ Novoroční slovo starosty Srdeční záležitost rozhovor s kardiochirurgem Vojtěchem Kurfirstem Veronika Zvánovcová pod tanzanskou malbou stylu Tinga Tinga.

Více

Olomoucký arcidiecézní informátor. Ročník 20 květen 2010. Arcibiskupství olomoucké Biskupské náměstí 2, 771 00 Olomouc www.ado.cz

Olomoucký arcidiecézní informátor. Ročník 20 květen 2010. Arcibiskupství olomoucké Biskupské náměstí 2, 771 00 Olomouc www.ado.cz 5 Olomoucký arcidiecézní informátor Ročník 20 květen 2010 Arcibiskupství olomoucké Biskupské náměstí 2, 771 00 Olomouc www.ado.cz 2 Z galerie zapomenutých kněží František Kutal (1882 1967) Mezi ty, kteří

Více

11/2009 LISTOPAD. Za komunistů to bylo. zápasu za pravdu a spravedlnost v naší zemi. dnes. Věděli jsme kdo je kdo, věděli jsme, proti

11/2009 LISTOPAD. Za komunistů to bylo. zápasu za pravdu a spravedlnost v naší zemi. dnes. Věděli jsme kdo je kdo, věděli jsme, proti 11/2009 LISTOPAD Obruče Za komunistů to bylo celkem jednoduché, zaslechnete možná ještě dnes. Věděli jsme kdo je kdo, věděli jsme, proti čemu se stavíme. Ano, železná opona a přítomný nesmrtelný režim

Více

Ročník 24 říjen 2014 číslo 10

Ročník 24 říjen 2014 číslo 10 Olomoucký arcidiecézní OLDIN informátor 10 / 2014 1 Ročník 24 říjen 2014 číslo 10 Arcibiskupství olomoucké Biskupské náměstí 2, 771 00 Olomouc www.ado.cz Dopis národního ředitele Papežských misijních děl

Více

MOZAIKA UDÁLOSTÍ ZE ŽIVOTA CHARITY V PRAŽSKÉ ARCIDIECÉZI

MOZAIKA UDÁLOSTÍ ZE ŽIVOTA CHARITY V PRAŽSKÉ ARCIDIECÉZI Milí přátelé, speciální vydání Bulletinu Arcidiecézní charity Praha vychází pololetně a přináší vám zprávy o tom nejzajímavějším, co se v naší Charitě v uplynulém období stalo. Na následujících stránkách

Více

NEHEMIA INFO JSOU KOŘENY MORAVSKÝCH BRATŘÍ JEŠTĚ ŽIVÉ? PŘINÁŠÍME ZMĚNU DO LIDSKÝCH ŽIVOTŮ

NEHEMIA INFO JSOU KOŘENY MORAVSKÝCH BRATŘÍ JEŠTĚ ŽIVÉ? PŘINÁŠÍME ZMĚNU DO LIDSKÝCH ŽIVOTŮ Nadační fond Nehemia, Selská 29, Havířov Bludovice www.nehemia.cz office@nehemia.cz tel. 595 173 715 DUBEN ČERVEN 2013 NEHEMIA INFO PŘINÁŠÍME ZMĚNU DO LIDSKÝCH ŽIVOTŮ JSOU KOŘENY MORAVSKÝCH BRATŘÍ JEŠTĚ

Více

Dopis národního ředitele Papežských misijních děl k Misijní neděli 20. října 2013 Milí přátelé misií, letos nás k podpoře Misijní

Dopis národního ředitele Papežských misijních děl k Misijní neděli 20. října 2013 Milí přátelé misií, letos nás k podpoře Misijní 10 Olomoucký arcidiecézní informátor Ročník 23 říjen 2013 Arcibiskupství olomoucké Biskupské náměstí 2, 771 00 Olomouc www.ado.cz Pastýřský list k volbám Drazí bratři a sestry, blíží se důležité parlamentní

Více

ARCIDIECÉZNÍ CHARITA PRAHA

ARCIDIECÉZNÍ CHARITA PRAHA ARCIDIECÉZNÍ CHARITA PRAHA Bulletin speciál Číslo 9 15. září 2014 Milí přátelé, bracím se na vás v krizové situaci, v níž se dnes nachází západní Afrika. Téměř tisíc obyvatel podlehlo viru ebola a další

Více

Misijní neděle 23. října 2011

Misijní neděle 23. října 2011 10 Olomoucký arcidiecézní informátor Ročník 21 říjen 2011 Arcibiskupství olomoucké Biskupské náměstí 2, 771 00 Olomouc www.ado.cz Dopis národního ředitele Papežských misijních děl k Misijní neděli 23.

Více

Význam dobrovolnictví při práci v salesiánské oratoři v Mexiku

Význam dobrovolnictví při práci v salesiánské oratoři v Mexiku UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE EVANGELICKÁ TEOLOGICKÁ FAKULTA Bakalářská práce Význam dobrovolnictví při práci v salesiánské oratoři v Mexiku Monika Madziová Katedra: Filosofie a Teologie Vedoucí práce: Mgr.

Více

Sdružení Česká katolická charita. CENA 10 Kč. Setkání národů (10) (14) Írán postihlo. zemětřesení. Cesta (8) po Jižní Americe.

Sdružení Česká katolická charita. CENA 10 Kč. Setkání národů (10) (14) Írán postihlo. zemětřesení. Cesta (8) po Jižní Americe. Sdružení Česká katolická charita CENA 10 Kč Setkání národů (10) (14) Írán postihlo zemětřesení (3) Téma: Cesta (8) po Jižní Americe Adopce na dálku Kalendář Přišel nepoznán Byla Stříbrná neděle; farář

Více

IKD Informace královéhradecké diecéze

IKD Informace královéhradecké diecéze 10/2009 Ročník XIX Říjen 2009 Cena 20 Kč IKD Informace královéhradecké diecéze Duch Svatý a církev u sv. Pavla Pokání vtesané do kamene Jiří Vitvar Když je radost s kým sdílet Světový den Hospicové a paliativní

Více

UNIVERZITA PARDUBICE FAKULTA FILOZOFICKÁ BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. 2010 Klára Sobotíková

UNIVERZITA PARDUBICE FAKULTA FILOZOFICKÁ BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. 2010 Klára Sobotíková UNIVERZITA PARDUBICE FAKULTA FILOZOFICKÁ BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2010 Klára Sobotíková Univerzita Pardubice Fakulta filozofická Vývoj gramotnosti dětí ve Východní Africe Klára Sobotíková Bakalářská práce 2010

Více

Lektor programu Zdravá mládež Patrik Müller při přednášce na základní škole

Lektor programu Zdravá mládež Patrik Müller při přednášce na základní škole Vaše práce se třídami dosáhla jak mezi žáky, tak i mezi učiteli značné popularity a opravdu má velmi kladný ohlas. Proto zájem o spolupráci trvá, a poněvadž se ve třídách stále nějaké problémy vyskytují,

Více

ČERSTVÉ ZPRÁVY NADACE MEZINÁRODNÍ POTŘEBY. jaro 2014. Zprávy z podporovaných zemí. Milí dárci a partneři nadace, Co v Čerstvých zprávách najdete:

ČERSTVÉ ZPRÁVY NADACE MEZINÁRODNÍ POTŘEBY. jaro 2014. Zprávy z podporovaných zemí. Milí dárci a partneři nadace, Co v Čerstvých zprávách najdete: ČERSTVÉ ZPRÁVY Nadace Mezinárodní potřeby Čerstvé zprávy NADACE MEZINÁRODNÍ POTŘEBY jaro 2014 International Needs (IN) spojuje partnery v rozvojových a rozvinutých zemích v nesení evangelia, učednictví

Více

Bohouš a Dáša. proti chudobě

Bohouš a Dáša. proti chudobě Bohouš a Dáša proti chudobě Bohouš a Dáša proti chudobě Bohouš a Dáša proti chudobě Člověk v tísni společnost při České televizi, o.p.s. Všechna práva vyhrazena. Autoři: Mgr. Ondřej Nádvorník, Mgr. Petr

Více

Přinášíme změnu do lidských životů

Přinášíme změnu do lidských životů Nadační fond Nehemia, Selská 29, Havířov Bludovice www.nehemia.cz office@nehemia.cz tel. 595 173 715 červenec září 2013 Nehemia Info Přinášíme změnu do lidských životů Misie na Ukrajině a v Rusku Na země

Více

IKD. Křesťan a Facebook. Rozhovor s Jiřím Zajícem. 20 Kč. Po diecézi Havlíčkův Brod a Humpolec. Zaměstnavatel: biskupství 1

IKD. Křesťan a Facebook. Rozhovor s Jiřím Zajícem. 20 Kč. Po diecézi Havlíčkův Brod a Humpolec. Zaměstnavatel: biskupství 1 20 Kč Informace královéhradecké diecéze ROČNÍK XXI/2011 IKD Křesťan a Facebook Rozhovor s Jiřím Zajícem Po diecézi Havlíčkův Brod a Humpolec Zaměstnavatel: biskupství 1 Karmelitánská knihkupectví Knihkupectví

Více

IKD. Téma: Misie. Rozhovor s Tomášem Enderlem. Mrtví z pole na Vysočině. 20 Kč. Zahraniční výpomoc. Informace královéhradecké diecéze ROČNÍK XX/2010

IKD. Téma: Misie. Rozhovor s Tomášem Enderlem. Mrtví z pole na Vysočině. 20 Kč. Zahraniční výpomoc. Informace královéhradecké diecéze ROČNÍK XX/2010 20 Kč Informace královéhradecké diecéze ROČNÍK XX/2010 IKD Téma: Misie Rozhovor s Tomášem Enderlem Mrtví z pole na Vysočině Zahraniční výpomoc 10 Karmelitánská knihkupectví Knihkupectví U sv. Ignáce, Chelčického

Více

ZAMBIE Lusaka, Kasisi, Chingola

ZAMBIE Lusaka, Kasisi, Chingola ZAMBIE Lusaka, Kasisi, Chingola Zambie je vnitrozemským státem v Jihostřední Africe. Sousedí se Zairem, Angolou, Namibií a naposledy s Mosambikem, Malawi a Tanzanií. Má 752.614 km². Republika působí, je

Více

ČERSTVÉ ZPRÁVY NADACE MEZINÁRODNÍ POTŘEBY JARO 2013 ZPRÁVY Z PODPOROVANÝCH ZEMÍ Z FILIPÍN. Co v Čerstvých zprávách najdete:

ČERSTVÉ ZPRÁVY NADACE MEZINÁRODNÍ POTŘEBY JARO 2013 ZPRÁVY Z PODPOROVANÝCH ZEMÍ Z FILIPÍN. Co v Čerstvých zprávách najdete: ČERSTVÉ ZPRÁVY NADACE MEZINÁRODNÍ POTŘEBY JARO 2013 International Needs (IN) spojuje partnery v rozvojových a rozvinutých zemích v nesení evangelia, učednictví a službě světu. Nadace Mezinárodní potřeby

Více

úvodní slovo Aby se lidé dokázali postavit na vlastní nohy Přes nesnáze ke hvězdám Díky vám, dobrovolníci! arcibiskupa olomouckého

úvodní slovo Aby se lidé dokázali postavit na vlastní nohy Přes nesnáze ke hvězdám Díky vám, dobrovolníci! arcibiskupa olomouckého úvodní slovo arcibiskupa olomouckého Aby se lidé dokázali postavit na vlastní nohy Charita ČR jednak zastřešuje činnost Charit v jednotlivých diecézích, jednak sama pomáhá v zahraničí. Nejznámější je humanitární

Více

1. PROVINCIÁLNÍ RADA JEDNALA

1. PROVINCIÁLNÍ RADA JEDNALA 119 20. 6. 2012 Milí přátelé, úvodník píši v den, kdy mi umřela ve věku 88 roků maminka. Zemřela pokojně a smířeně a její úmrtí jsme vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu očekávali. Přesto prožívám silné

Více

IKD. INFORMACE KRÁLOVÉHRADECKÉ DIECÉZE ročník XXV / 2015 25 Kč. 2 Jiří Vojáček: Ředitel, který dohlédne na druhý břeh

IKD. INFORMACE KRÁLOVÉHRADECKÉ DIECÉZE ročník XXV / 2015 25 Kč. 2 Jiří Vojáček: Ředitel, který dohlédne na druhý břeh IKD INFORMACE KRÁLOVÉHRADECKÉ DIECÉZE ročník XXV / 2015 25 Kč 2 Jiří Vojáček: Ředitel, který dohlédne na druhý břeh TIPY NA KNIHY Nakladatelství Portál Portál, s. r. o., Klapkova 2, 182 00 Praha 8 www.portal.cz

Více

Úvodní slovo prezidenta Charity ČR

Úvodní slovo prezidenta Charity ČR Úvodní slovo prezidenta Charity ČR Dobrý Bůh ať odmění Vaši obětavou lásku! Možná jste výroční zprávu za rok 2012 vzali do ruky a čtete ji z profesního zájmu. Někdo jiný touží zase poznat práci Charity

Více

AKTUALITY. únor 2014 ročník 2 XXIV. Stal se chudým, abychom zbohatli z jeho chudoby

AKTUALITY. únor 2014 ročník 2 XXIV. Stal se chudým, abychom zbohatli z jeho chudoby D I E C É Z N Í Č A S O P I S P R O K Ř E S Ť A N S K É S P O L E Č E N S T V Í AKTUALITY únor 2014 ročník 2 XXIV. Stal se chudým, abychom zbohatli z jeho chudoby (...) Bůh se neprojevuje prostřednictvím

Více

Nastavme výhybku v životě mladé generace! Program Zdravá mládež - přednášky na českých školách

Nastavme výhybku v životě mladé generace! Program Zdravá mládež - přednášky na českých školách Nastavme výhybku v životě mladé generace! Program Zdravá mládež - přednášky na českých školách Můžeš změnit osud jednoho dítěte. Program Dálková adopce PLUS Nepál, Filipíny, Srí Lanka a Uganda Služební

Více

Informace pro učitele >>Vietnam Vietnamská socialistická republika

Informace pro učitele >>Vietnam Vietnamská socialistická republika Vietnamská socialistická republika 1. Vietnamci a Vietnam: tradiční, ale neznámí příchozí a spoluobčané z neznámé země... 2 2. Geografie základní údaje... 3 Názvy... 3 Poloha... 3 Podnebí... 3 Počet obyvatel...

Více

Prachatický vikariátní měsíčník regionu sv. jana neumanna

Prachatický vikariátní měsíčník regionu sv. jana neumanna Číslo 7 Březen Ročník 2012 2013 sv. Jan Prachatický vikariátní měsíčník regionu sv. jana neumanna Dobrš Cena 25 Kč Z myšlenek P. Josefa Doubravy KNIHA MOZAIKA ŽIVOTA Tradiční víra je dědictví, živá víra

Více