Martin Mojžíš / fotografie a grafika

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Martin Mojžíš / fotografie a grafika"

Transkript

1 Martin Mojžíš / fotografie a grafika

2 uvnitř REJKOVICE, z cyklu Jiné krajiny. 100 x 67 cm, pigmentový tisk; Kč. na obálce: PODVEČER BABÍHO LÉTA, z cyklu Jiné krajiny. 100 x 67 cm, pigmentový tisk; Kč. 4 Prodejní galerie autorských fotografií 18 Reprodukce autorských originálů 20 Archiv ilustračních fotografií fotobanka 32 Šperky a hodinky 42 Produktová fotografie 48 Architektura a interiéry 56 Pracovní proces a výroba 62 Fotografická technika 64 Když dva dělají totéž Grafika a internet 80 Zákazníci a publikováno 82 O autorovi 84 Kontakty, výstavy a členství 3

3 Prodejní galerie autorských fotografií KRAKATIT, z cyklu Jiné krajiny. 100 x 65 cm, pigmentový tisk; Kč. 5

4 MLHA A NOC, z cyklu Deníky světla a stínu. Edice ; 30 x 30 cm, pigmentový tisk; 5750 Kč. TAK POJĎ, z cyklu Deníky světla a stínu. Edice ; 30 x 30 cm, pigmentový tisk; 5750 Kč.

5 Fotografie je složena z 18 snímků, každý o velikosti 24 megapixelů. Výsledné panorama má velikost přibližně 142 megapixelů. Na dvou fotografiích dole jsou zvětšené výřezy pro představu o množství detailů. Podání barev a ostrosti je přesto jen přibližné a méně kvalitní než originál. KRAJINA LOMEM ZMĚNĚNÁ, z cyklu Jiné krajiny. Limitovaná edice x 60 cm, pigmentový tisk; Kč.

6 PŘEDTUCHA, z cyklu Deníky. 70 x 47 cm, pigmentový tisk; 8050 Kč. STŘEDISKO 204, z cyklu Deníky. Limitovaná edice x 60 cm, pigmentový tisk; Kč.

7 JEDNOTLIVÉ GALERIE TVŮRČÍ CYKLY Jiné krajiny jsou projekcí vnímání, prožívání mého nitra. Oči vidí zelené louky, modré nebe, zbořený dům, šedé skály... Ale uvnitř, v mé duši, obsahuje tento obraz mnohem víc. Jsou tam vůně, zvuky, minulost, touhy, sny, radosti, zklamání... A protože vnitřní pohled nepoužívá běžných smyslů, které jsou spojeny s pomíjivým hmotným tělem, projeví se to na obraze posunem či změnou barev, kontrastu a celkové tonality. Všechny vjemy se spojí v jednom obraze, který pak pochopitelně nemůže vypadat stejně, jak jej vnímají tělesné oči, jeden z omezených tělesných smyslů... Poslední dobou čím dál tím více jen dokumentuji krásu stvoření a přidávám do fotografií stále méně... Deníky se od Jiných krajin liší jednak detailnějším, bližším pohledem, jednak i mírou niternosti jednotlivých fotografií. Proto jsou obrazem mnohdy jen jednoho ze záchvěvů nitra, jako je radost, smutek, stesk, láska, osamělost... personifikace je zde občas také přítomna, byť ji nenechávám, aby se stala naivním uměním v zjednodušujícím slova smyslu. Kolekce Vítejte v mém domě vznikala postupně po několik let. Několkrát jsem již v různých životních situacích dospěl k úvahám, co je vlastně k životu na této planetě opravdu nezbytné. Navíc, absurdní krása nábytku uprostřed pole mě nikdy nenechá přejít jen tak bez povšimnutí kolem. Kolekce fotografií Hledání 2006 vzniká v nelehkém období jmenovaného roku. Samostatný ateliér stál na počátku své existence a s tím bylo spojeno mnoho materiálních i myšlenkových překážek, které bylo nutno překonávat, a při tom neztratit aspoň základní lehkost a nadhled, tak nezbytné pro inspiraci i tvorbu. Převážně černobílé fotografie jsou výhradně v klasickém formátu 30 x 40 cm na lesklém papíře. Mimo výše uvedené okolnosti odrážejí především naději a pevnou víru v překonání všech problémů. Cítil jsem, že je to především sjednocení, spojení se silami přírody, které mi pomůže unést mnohdy ubíjející každodennost a přitom stále udržet hlavu aspoň trochu vzpřímenou. Hledal jsem, a k mému nezměrnému překvapení i nacházel, pravidla a zákonitosti v nejprostších dějích a okolnostech. Nejčastěji trojské nábřeží Vltavy a Císařský ostrov v Bubenči, v zimě tak opuštěné a zdánlivě bezvýznamné, se staly jevištěm pro zářivá vystoupení plná nevýslovných a zcela zásadních zjištění. Ostrov se pro mě stal osudovým v tom nejlepším slova smyslu a tak to navždy zůstane, ať už bude jeho budoucí osud jakýkoli... (uvažuje se zde o výstavbě další čistírny od- 2002, z cyklu Deníky. 53 x 80 cm, pigmentový tisk; 9200 Kč.

8 padních vod, která by toto fascinující místo mezi dvěma říčními rameny zcela zdevastovala)... Poznámka: stroje už kopou, devastace začala. Hledání 2009 volně navazuje na Hledání 2006, objevují se barvy a vícenásobné expozice. Útěky od fotografie k surrealistickým kolážím, byť s použitím vlastních fotografií. Deníky světla a stínu jsou černobílé, lehce ambrotypicky tónované fotografie, které vznikaly v průběhu let a až dosud odpočívaly v mém archivu. Nyní přišel čas na jejich zveřejnění. PRODEJNÍ GALERIE NA INTERNETU Fotografie jsou zde rozděleny do galerií dle jednotlivých cyklů. U každé fotografie naleznete základní informace: název, rok vytvoření, rozměry originálu a techniku, jakou byla zvětšenina vytvořena. Náhledy fotografií je možné snadno stáhnout do Vašeho počítače při dodržování práv k použití stránek. Galerie umožňují i spuštění automatického prohlížení fotografií. Přes velkou pečlivost při tvorbě náhledů fotografií se vždy jedná pouze o komprimovaná data ve formátu jpg, která nemohou obsáhnout tonalitu, barevnost a množství detailů originálního díla. Originály jsou vždy k vidění v ateliéru domluvte si návštěvu a přijďte se podívat. KDE JSI, z cyklu Jiné krajiny. 90 x 60 cm, pigmentový tisk; 9200 Kč. 15

9 TISK A ADJUSTACE Každou fotografii pro tisk připravuji osobně, jedná se o autorské originály, nikoli reprodukce (strana 18). Po úpravě na požadované rozměry je fotografie převedena do barevného prostoru, který odpovídá papíru a tiskárně, doostřena, ev. upravena barevnost a kontrast. Fotografie jsou tištěny na profesionálních pigmentových velkoformátových strojích Hewlett Packard nebo Canon. Po dokonalém proschnutí je na povrch aplikována ochranná vrstva Neschen Filmolux Photo, která chrání povrch fotografie před UV zářením a mechanickým poškozením. Následuje adjustace na kvalitní podkladové desky a rámování do dřevěných rámů Nielsen nebo Lira. Je možné se slevou zakoupit fotografii i nerámovanou. SIGNOVÁNÍ Každá fotografie je na zadní straně mnou podepsána signována. Na přání je možné se podepsat i přímo do fotografie, zpravidla pravého dolního rohu. CENY Ceny jsou smluvní, včetně DPH 15%. ZA SVÍTÁNÍ, z cyklu Jiné krajiny. 100 x 67 cm, pigmentový tisk; Kč.

10 Reprodukce autorských originálů FOTOGRAFIE ZA PŘÍZNIVÉ CENY Fotografie ve vysoké kvalitě a za příznivé ceny to jsou reprodukce originálních fotografií. Reprodukce jsou zhotovovány v menších rozměrech (nejvíce 30 cm delší strana), tisknou se ve větších sériích a jméno autora je vytištěno spolu s názvem na okraji snímku. Kvalita tisku je zaručena použitím podobných inkoustů a papírů jako u originálů. Reprodukce nejsou signované, paspartované ani rámované. CENÍK REPRODUKCÍ Aktuální ceník reprodukcí naleznete na mých internetových stránkách. 19

11 Archiv ilustračních fotografií fotobanka Mariánská Týnice. Mariánská Týnice s poutním kostelem Zvěstování Panny Marie je bývalé proboštství cisterciáckého kláštera Plasy v Mariánském Týnci u Kralovic. Pohled na jižní průčelí. Galerie Česká republika, kat. č.: HZK

12 Fotoarchiv fotobanka je zdroj ilustračních a reklamních fotografií ve vysokém rozlišení. Fotografie jsou určeny zejména dvěma skupinám zákazníků: zájem a rádi byste ji prodávali i v dalších zemích, vznikají Vám tím nemalé náklady za další licencování fotografií. U Royalty Free licence Vám tyto starosti odpadají. Jedinou výjimkou je zákaz prodeje těchto fotografií třetím osobám. Zámek Liblice. Pohled přes jezírko na jižní průčelí. Galerie Česká republika, kat. č.: HZK0116. ILUSTRAČNÍ FOTOGRAFIE PRO ČASOPISY, NOVINY, KNIHY, INTERNET APOD. Prodej práv k použití fotografií. Redakce nebo vydavatelství si zakoupí fotografie spolu s právy k jejich užití, která vymezují kdy, kde a jak dlouho je možné tyto fotografie používat. Po uplynutí stanovené doby je nutné buď dokoupit další licence, nebo fotografie přestat používat. Druhou možností, které dávám přednost i já, je nákup práv k použití fotografií v tzv. Royalty Free licenci. Cena této licence je sice nepatrně vyšší, ale zato opravňuje fotografii užívat bez jakýchkoli dalších omezení. Pokud tedy zakoupíte např. omezená práva k použití ilustračních fotografií do knihy, která byla původně určena jen k prodeji v České republice a později zjistíte, že je o knihu DEKORATIVNÍ FOTOGRAFIE DO INTERIÉRŮ Jako umělecký fotograf nedokáži a ani nechci vytvářet žádné snímky bez estetického a citového vkladu. Výjimkou nejsou ani archivní fotografie. Proto jsou vhodné i jako nástěnné obrazy v soukromých i firemních interiérech. Fotografie dodávám tištěné na fotografickém nebo uměleckém papíře, lněném plátně nebo adjustované za akrylovou deskou, dle přání paspartované a/nebo zarámované.

13 Krabička žiletek na zeleném pozadí. Galerie Věci, kat. č.: V0035. Starý měchový fotoaparát Voigtländer zavřený, detail tabulky hloubky ostrosti. Galerie Věci, kat. č.: V0016.

14 TECHNICKÁ KVALITA Kromě již zmíněné hodnoty umělecké považuji za samozřejmost také vysokou kvalitu technickou. Ta je zaručena několika faktory: tvorba fotografií stejným způsobem jako u náročných komerčních zakázek a volné tvorby: příprava, aranžování, svícení, retuše, ev. skládání expozic použití profesionální fotografické techniky zpracování zdrojových fotografií bez ztráty obrazových informací: 48 bitové soubory RAW jsou vyvolávány v Adobe Photoshop Lightroom, v této bitové hloubce také exportovány do formátu TIFF. Používám výhradně barevný prostor ProPhoto RGB, ve kterém také zákazník finální fotografii obdrží. CENY Aktuální ceníky fotografií v archivu (fotobance) naleznete na mých internetových stránkách. Tři bílé kulaté svíčky úhlopříčně za sebou, dvě hořící, jedna sfouklá kouřící. Galerie Věci, kat. č.: V0008.

15 Kostelík Sv. Václava v Praze 6 - Suchdole. Galerie Česká republika, kat. č.: HZK0015. Hrad Křivoklát. Galerie Česká republika, kat. č.: HZK

16 Břevnovský klášter v noci za deště. Galerie Česká republika, kat. č.: HZK0017. Kostel Narození Jana Křtitele v Roztokách u Prahy; vznikl přestavbou staršího špýcharu v letech Galerie Česká republika, kat. č.: HZK0029.

17 Šperky a hodinky Souprava z bílého zlata s diamantem, biwa, bílými a rúžovými mořskými perlami. JK Jitka Kudláčková. 33

18 TECHNICKÁ NÁROČNOST Fotografování šperků a hodinek je technicky nejnáročnějším odvětvím profesionální fotografie vůbec. Je to dáno samotnou povahou těchto krásných předmětů. Jsou zpravidla miniaturní, s množstvím nepatrných detailů, které mnohdy ani lidské oko již dobře nerozezná (jedním ze základních nástrojů zlatníků je velmi silná lupa nebo spíše speciální mikroskop). Dále. Šperky se lesknou. Ale co je lesk? Intenzivní odraz světla, zpravidla čistě bílý, RGB Tedy jinými slovy přepal, vyžraná plocha bez jakékoli struktury a kresby. Tato místa ale na fotografiích šperků být nesmějí. Zlato navíc velmi kvalitně a silně zrcadlí na svém povrchu vše, co se ocitne v jeho blízkosti. Odrazy na kovech nelze odstranit polarizačním filtrem a nelze použít ani speciální sprej pro zmatnění povrchu, protože by došlo k poškození drahého šperku, u přírodních perel dokonce k jejich úplnému zničení. Dalším úskalím je velikost výsledného snímku. Šperk musí být krásný nejen zmenšený na internetových stránkách, ale zejména na metrových a větších zvětšeninách v interiérech firmy nebo obchodů, na plakátech a obrovských venkovních reklamách. Z toho vyplývá nutnost využít celého rozlišení snímače a pracovat s tak kvalitní optikou, aby jednak její rozlišovací schopnost obsáhla všechny detaily, ale na druhou stranu zase difrakce, tedy lom světla na clonových lamelách, nedegradovala kresbu. FOTOGRAFIE Fotografuji všechny druhy šperků ze všech materiálů, včetně oceli, stříbra a bižuterie, s drahými i umělými kameny. Od výtvarných, složitě aranžovaných snímků, po čistě produktové fotografie na neutrálním pozadí. Katalogové fotografie i mnoha set šperků, vše v jednotné aranži, velikosti a stejném měřítku. Jakékoli retuše dle potřeby a přání zákazníka. Ořezové cesty, montáže, koláže,... Snímky v plném rozlišení TIFF 48 bit Kodak ProPhoto RGB nebo převod do CMYK Euro ISO Fogra 39. Prsten z bílého zlata s diamantem, cca 1ct. Mistr zlatník Vardan Nazaryan.

19 Souprava ze žlutého zlata s diamanty. JK Jitka Kudláčková. Zásnubní a snubní prsten z bílého zlata s diamanty. JK Jitka Kudláčková.

20 Snubní prsteny z bílého a žlutého zlata. JK Jitka Kudláčková. Zásnubní prsten ze žlutého zlata s diamantem. JK Jitka Kudláčková.

21 Náramek ze žlutého zlata s diamanty, celkem 3.88 ct. Inbar Diamond Center.

22 Produktová fotografie Artikulátor Amann Girrbach. 43

23 MALÉ I VELKÉ VĚCI Fotografuji veškeré produkty všech velikostí a ze všech materiálů. Od výtvarných, složitě aranžovaných snímků, po produktové fotografie na neutrálním pozadí. Katalogové fotografie i mnoha set produktů, vše v jednotné aranži, velikosti a stejném měřítku. Jakékoli retuše dle potřeby, ořezové cesty, montáže, koláže. Snímky v plném rozlišení TIFF 48 bit Kodak ProPhoto RGB nebo CMYK Euro ISO Fogra 39. TECHNICKÁ LÉKAŘSKÁ FOTOGRAFIE Fotografuji technické i reportážní medicínské fotografie vč. operací, ARO apod. Vzhledem k několikaleté praxi na téměř všech druzích operačních sálů (vč. mozkové neurochirurgie v nemocnici Na Homolce) ovládám zásady chování a práce ve sterilním prostředí. Nově je v nabídce také fotografie dentální. Malá sešívačka se sponkami.

24 Celokeramické korunky. Labdent, Česká republika.

25 Architektura a interiéry Trojský zámek. Praha, Česká republika. 49

26 BYTY, DOMY, PRŮMYSLOVÉ PROSTORY... Fotografuji veškeré domy a jejich interiéry, od bytových prostor přes kancelářské a kulturní, divadla, kina, až po průmyslové haly a komplexy. Korekce perspektivního zkreslení je samozřejmostí. Jakékoli retuše dle potřeby, ořezové cesty, montáže, koláže. Snímky v plném rozlišení TIFF 48 bit Kodak ProPhoto RGB nebo CMYK Euro ISO Fogra 39. Hotelový pokoj. Hotel Alqush, Praha, Česká republika.

27 Interiér dentální laboratoře. Labdent, Praha, Česká republika.

28 Reprezentativní prodejna šperků a hodinek. JK Jitka Kudláčková, Praha, Česká republika.

29 Pracovní proces a výroba Kutil. Ilustrační fotografie do katalogu. Izozek, Česká republika. 57

30 LIDÉ PŘI PRÁCI Pokud se s nějakou činností nebo procesem setkáváte denně, do jisté míry Vám zevšední a přestáváte je více vnímat. Pro Vaše zákazníky je ale nesmírně zajímavé a důležité vidět, jak produkt, o jehož nákupu uvažují, vzniká, jaké je prostředí uvnitř firmy, s kterou plánují uzavřít obchod. Pohled na lidi, kteří jsou odborníky v tom, co dělají, je mnohdy rozhodujícím faktorem při výběru nového dodavatele nebo obchodního partnera. Fotografuji lidi při práci, pracovní a výrobní procesy ve všech odvětvích průmyslu a služeb. Fotografování probíhá při plném provozu tak, aby nebyl narušen výrobní proces. Výsledné snímky jsou v tiskovém rozlišení, vhodné do časopisů, katalogů, prospektů a výročních zpráv, právě tak v rozlišení pro internet. Vše probíhá v přátelské, slušné a příjemné atmosféře. Snímky v plném rozlišení TIFF 48 bit Kodak ProPhoto RGB nebo CMYK Euro ISO Fogra 39. Výstavba plynovodu. Přibližně 1/4 z celkového počtu zhotovených fotografií. ASPP, Praha, Česká republika.

31 Prodej šperků. Ilustrační fotografie do katalogu. JK Jitka Kudláčková, Praha, Česká republika.

32 Fotografická technika PROFESIONÁLNÍ TECHNIKA NIKON Nikon D3X 24 Mpix, 14 bitová AD konverze, 16 bitové interní zpracování obrazu. Nikon D Mpix, 14 bitová AD konverze, 16 bitové interní zpracování obrazu. OBJEKTIVY NIKKOR AF Nikkor 28mm f/2.8d AF-S Nikkor 50mm f/1.4g AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8g IF-ED AF-S Nikkor 16-35mm f/4g ED VR AF-S Nikkor mm f/ g IF-ED VR PŘÍSLUŠENSTVÍ Nikon Speedlight SB-900 systémový blesk filtry LEE (Big Stopper + 6x ND Gradual) filtry Hoya HD a Kenko (CIR-Pol, UV a ND) paměťové karty Lexar Professional karbonový stativ Gitzo hořčíková stativová hlava Gitzo expozimetr Sekonic Flash Master VYVOLÁVÁNÍ A ZPRACOVÁNÍ SNÍMKŮ profesionální fotografická a grafická pracovní stanice, vlastní návrh, sestavení a vyladění monitor Dell U2711, 27, rozlišení 2560x1440, barevný prostor Adobe RGB Windows 7 Professional, 64 bitové Adobe Photoshop Lightroom, 64 bitový Adobe Creative Suite, 64 bitový profesionální pigmentová tiskárna HP ATELIÉR studiové záblesky i trvalá světla, příslušenství sada barevných pozadí 2.72 x 11 m atd. 63

33 Když dva dělají totéž není to vždy totéž. Díky možnosti zobrazení snímku na displeji a zdánlivě snadným počítačovým úpravám mají někteří lidé pocit, že fotografování např. produktů je vlastně nezáludné a snadné a není tedy důvod, proč by si třeba snímky i pro tištěný katalog svých produktů nevyfotografovali sami. Výsledek je pak zpravidla katastrofa. Velmi stručně a zjednodušeně vysvětlím několik věcí, které do procesu vstupují. (pouze na monitoru) odstraňují červenou, ale ve skutečnosti (ve snímku) přidávají zelenou. Při spatření krásně zelené pleti majitelky firmy na titulní straně vytištěného katalogu je ovšem již pozdě. Pak nezbývá, než celý náklad vyhodit, zaplatit za opravu barev tak, aby odpovídaly skutečnosti a zaplatit rovněž za nový tisk. Chtěli jste ušetřit, a přitom vám náklady stouply na dvojnásobek. Tedy takto ne. KALIBRACE BAREV Fotoaparát, počítač, tiskárna i monitor by měly pracovat s barvami tak, aby to odpovídalo příslušným normám. Každé zařízení a každá značka ale přitom používá trochu jinou technologii, což vede k různým odchylkám. Proto je nutné provést tzv. barevnou kalibraci celého řetězce tak, aby barvy, které vidíte na monitoru, se pak stejně vytiskly i v ofsetové tiskárně. Pokud toto není zajištěno, na monitoru se Vám snímek jeví např. do červena, ale ve skutečnosti je nazelenalý. Výsledné úpravy sice zdánlivě ZRADA JMÉNEM JPG Profesionálové (ne ovšem ti, kteří se za ně jen vydávají) používají pro ukládání svých snímků ve fotoaparátu formát RAW. Jedná se o čistá, neupravená obrazová data, která jsou pak dále zpracována (vyvolána) ve speciálním grafickém programu. Nefotografové používají zpravidla ukládání fotografií do formátu JPG, který sice není třeba vyvolávat a zabere poměrně málo místa, ale je to jen díky destruktivní ztrátové kompresi, kterou tento formát používá. 65

34 AD převodník, který má každý digitální fotoaparát, vytváří z analogového souboru dopadajícího na snímač soubor, sestávající z číselných informací. U formátu JPG je jich pro jeden obrazový bod 256, u formátu RAW ! (samozřejmostí je převod do 16 bitů na kanál). Takový rozdíl je již v souborech dobře viditelný a má také zásadní vliv na kvalitu při dalším zpracování. Navíc, díky zmíněné ztrátové kompresi, která z již tak nekvalitního souboru ještě vyhází vše, co uzná za zbytečné, je soubor JPG opravdovou troskou, zlomkem původního světla, které dopadlo na přední čočku objektivu. BAREVNÝ PROSTOR Barevný prostor je, zjedodušeně řečeno, počet barev, který bude obsahovat výsledná fotografie. Na obrázku spodní spektrum (podkova) představuje barvy, které vidí lidské oko. Snímek ve formátu JPG je uložen v prostoru srgb, jenž mnoho z těchto barev zahodí. Oproti tomu 48 bitový prostor ProPhoto RGB, který používám, obsahuje i barvy, které jsou již pro lidské oko neviditelné. Ano, ale k čemu tedy jsou? Odpověď je prostá: K výpočtům. Při úpravách fotografií pro tisk, kdy samozřejmě dochází ke ztrátě mnoha barev (např. profil 2200 Matt Paper, u lesklého papíru je to trochu lepší), má program k dispozici mnohonásobně větší množství dat pro přesné výpočty podání barev a jemné tonální přechody. Výsledkem jsou krásné, tonálně plné, správně kontrastní fotografie s čistými barvami. MNOHO SKEL A PLAST, NA KVALITU PAST Profesionální objektivy obsahují čočky, které jsou zhotovovány výhradně z nejušlechtilejšího optického skla. K výrobě některých se navíc používají skla s nízkým indexem lomu světla (např. ED skla), jiné zase minimalizují kruhové (sférické) zkreslení obrazu, apod. Nejkvalitnější objektivy jsou z principu monofokální (mají pouze jedno ohnisko, ne několik jako objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností, tzv. zoom). Konstrukce monofokálních objektivů, pokud je dobře navržena, umožňuje použít menší počet čoček a tak je celková vrstva skla, kterou světlo musí projít, poměrně tenká. Díky tomu dochází k jeho minimálnímu zkreslení a posunu barev. Oproti tomu běžné objektivy obsahují zpravidla jeden nebo i více členů z optického plastu, který má řádově horší optické vlastnosti než sklo. Týká se to nejen pevně zabudovaných objektivů kompaktních fotoaparátů, ale i levných modelů pro zrcadlovky. Navíc většina nefotografů používá i na statickou fotografii objektivy s proměnným ohniskem, protože jsou praktičtější a vyjdou levněji, než kolekce monofokálních objektivů. Tzv. zoomy mají velmi složitou optickou stavbu, nutnou ke korekci nejrůznějších vad, které se objevují při jejich nastavení na různé ohniskové vzdálenosti. Světlo tedy prochází silnou vrstvou nekvalitního plastu a skla, což způsobuje ztrátu kontrastu, detailkontrastu, ostrosti a barevný posun. Toto vše je pak doháněno softwarově. A samozřejmě, v destruktivním formátu JPG... Na každou práci je zkrátka třeba správných nástrojů.

35 Grafika a internet 69

36 KATALOGY Častým přáním zákazníků je zhotovení kompletního katalogu, tedy nejen vytvoření produktových a ilustračních fotografií, ale také grafický návrh, tvorba textů (včetně stylistiky a korektur), sazba, zlom, předtisková příprava, zajištění a kontrola tisku v tiskárně. Tuto službu poskytuji velmi rád, neboť mám pod kontrolou celý proces výroby a hlavně u fotografií mohu být klidný, že nebudou v tisku nekvalitní (neostré, barevně nepřesné apod.), díky práci nezkušeného fotografa nebo grafika. Pro zákazníka je tento postup velmi výhodný, protože odpadá nutnost synchronizace fotografického a grafického studia. Navíc, díky většímu objemu zakázky, lze poskytnout i zajímavou množstevní slevu.

37 GRAFICKÉ NÁVRHY A VÝROBA Zhotovuji grafické návrhy a podle nich následně vyrábím veškeré grafické prvky a tiskoviny: stran apod.) a vlastního tisku (denzity a celkové podání barev, odstranění ev. barevných nádechů, kontrola čistoty tiskových desek apod.) loga, manuály vizuální komunikace, dopisní papíry, vizitky, razítka, informační tiskoviny, výroční zprávy, prezentační tiskoviny, inzerce, kalendáře, pozvánky, pohlednice, billboardy, plakáty, pouliční a městské poutače, obaly, etikety, tašky, vlajky, jídelní lístky, diplomy, mediální prezentace, knižní obálky a vazby, vnitřní úpravy publikací, knižní edice, ilustrace, informační systémy, prodejny, dopravní prostředky, noviny a časopisy (hlavičky, vnitřní grafické řešení), cd, bd-r, dvd, cd-r (obálka, inlay, vnitřní booklet), dárkové předměty, atd. Veškeré grafické návrhy jsou originálním autorským dílem a mají tak i svou výtvarnou hodnotu. Zajišťuji kompletní výrobu včetně tisku. U většiny zakázek dohlížím přímo v tiskárně u stroje na kvalitu přípravy (montáž, spasování, pořadí

38

39 INTERNET A MULTIMÉDIA Grafické návrhy internetových stránek Vytvářím autorské návrhy internetových stránek. Mé návrhy jsou originály, na rozdíl od mnoha firem nepoužívám žádné hotové šablony apod. Výstupem jsou soubory ve formátu PSD s vrstvami ve složkách pojmenovaných dle jednotlivých funkčních částí, které se pak snadno převádějí do podoby k použití na internetu. Předmětem návrhu je většinou titulní a jedna vnitřní stránka, dle dohody. Programování internetových stránek Ve spolupráci se zkušeným programátorem programujeme internetové stránky ve formátech html, flash a php s použitím css a java skriptů. K dispozici je také řada funčních prvků, jako jsou např. návštěvní knihy, formuláře pro psaní objednávek nebo zpráv, ochrana části stránek jednostranně šifrovanými hesly, galerie, reklamní bannery 2D i 3D, převod pdf dokumentů do podoby knihy s možností listování, obrázkové prezentace, kalendáře, přehrávače apod. Internetová reklama Vytvářím grafické návrhy a programuji internetové reklamní prvky. Elektronické novinky pro Vaše zákazníky Řada firem nabízí zákazníkům objednat si možnost dostávat elektronickou poštou novinky a informace o zajímavých slevách apod. Jedná se vlastně o elektronický leták. Vytvářím jejich grafické návrhy a programuji je. Animované prezentace pro přehrávání na monitorech nebo internetu Pro použití na běžných TV monitorech (dekorace v prodejně, na výstavě apod.) i obřích venkovních obrazovkách (City Chanel, Nuselský most, Praha apod. ) vytvářím animované prezentace ve formátu swf, avi apod. Prezentaci je také možné nahrát na server YouTube apod. a poté vložit přímo na Vaše internetové stránky.

40

41 ZÁKAZNÍCI (v abecedním pořadí) PUBLIKOVÁNO (v abecedním pořadí) 3A CZ Adidas Affinity Media Alter Babylon Restaurant Bonaparte Caravan Point Praha Creative Manufacture Diana Emirates Airlines Galén Goldtime Immedia Indické restaurace Masala Incheba Jan Drahoňovský Studio Šperk JK Jitka Kudláčková K4 Architects & Engineers Kateřina Šindelářová KMD Plus Labdent Mitsubishi Motors Rádio Impuls Sanoma Magazines Scanquilt Smart Hero SPT Telecom Studio Pink a další... Agent Bom Brands & Stories City Channel Development News Elle Expres Radio Forbes Glanc Golf & Style Gourmet Plus Grand Princ Hodinky & šperky Hospodářské noviny Květy Marianne Marriage Guide Metro Mladá Fronta Dnes Perfect Woman Právo Rádio Impuls Royal Report Sports Illustrated Story Stránky pro muže.cz Stránky pro ženy.cz Yellow Žena.cz a další... 81

42 Martin Mojžíš stručně o autorovi Narodil jsem se v Praze, na jaře roku Vždy, pokud si vzpomínám, jsem chtěl mít povolání, kde budu co nejvíce svobodný a nezávislý na ostatních. Možností bylo více, ale již na gymnáziu jsem tušil, že to bude cosi z oblasti umělecké. Skládal jsem již tehdy hudbu a texty, zpíval, hrál na trubku, na kytaru, na klavír a klávesy, psal básně i prózu, maloval a také fotografoval. Později jsem se začal živit jako grafik, fotograf a příležitostný kameraman. V roce 2006 jsem za pomoci mého kamaráda Jana Pischnotha založil vlastní fotografický a grafický ateliér. Začal jsem fotografovat především technickou fotografii: šperky, produkty, domy a interiéry. Měl jsem i módní a portrétní období, ale zase mě to pustilo... nicméně to stále umím a občas toho někteří zákazníci využijí. Také jsem pokračoval v grafických návrzích, sazbě a zlomu, vznikají katalogy, různé tiskoviny, navrhuji a programuji internetové stránky, apod. Tehdy, v mrazivých měsících let 2006 a 2007, také začínám fotografovat svoji volnou tvorbu. Nejprve kolekce Hledání, pak následují Momenty a Útěky. Soubory Prolínání a Hledání 2010 později vyústily ve tři nejzásadnější a největší projekty: Jiné krajiny, Deníky a Vítejte v mém domě, přičemž první jmenovaný je nejrozsáhlejší a momentálně pro mě zcela osudový. Moje práce je mojí láskou, vášní a touhou. Jsem šťasten, že ji mohu dělat a nesmírně si toho vážím. Když nefotografuji, čtu si odborné články, studuji zajímavé technologie a učím se, zpravidla v angličtině, nové tvůrčí postupy. Kromě fotografie a výtvarného umění jsou mojí velkou zálibou všechny další umělecké obory. Dále také přírodní vědy, zejména astronomie a meteorologie. Nalezl jsem smysl života v usilování o pravdu, upřímnost, poctivost a myšlenkovou čistotu. Moje tvorba mi přinesla to nejcennější, co jsem dlouho marně hledal: sílu a odvahu být sám sebou. 83

43 MARTIN MOJŽÍŠ Kontakty, výstavy a členství adresa ateliéru Finkovská 7, Praha 6, Česká republika (návštěvy prosím pouze po předchozím objednání) telefon (pondělí pátek ) www martinmojzis.com, martinmojzis.cz photographer-fine-art.com VÝSTAVY 2006 Palác Flóra, Praha Artoteque, Londýn (Diploma of Excellence) 2014 Palác Langhans, Praha stálá výstava 1x.com, Švédsko ČLENSTVÍ NPS Who Is Who Nikon Professional Services klub osobností Who Is Who World Society 85

44 koncept, fotografie, grafický návrh a realizace Martin Mojžíš, 2015 uvedené ceny jsou smluvní, včetně DPH 15% martinmojzis.cz martinmojzis.com photographer-fine-art.com

Dan Merta galerista Galerie Jaroslava Fragnera

Dan Merta galerista Galerie Jaroslava Fragnera ARCHINEWS 2 2011 Polyfunkční dům Ostrava-Vítkovice dynamický výraz objektu reaguje na své okolí. Pilová střecha budovy se zakusuje do panoramatu vítkovických Hradčan POSTŘEH > REALIZACE > Nejlepším kritériem

Více

Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077

Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077 Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077 Obsah Úprava a správa fotografií...5 1 Úvod...5 1.1 Obrazové formáty...5 1.2 Rozlišení...7 1.3 Tisk...8 2 Popis prostředí

Více

České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební Katedra mapování a kartografie DIPLOMOVÁ PRÁCE. Filip Antoš

České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební Katedra mapování a kartografie DIPLOMOVÁ PRÁCE. Filip Antoš České vysoké učení technické v Praze Fakulta stavební Katedra mapování a kartografie DIPLOMOVÁ PRÁCE Filip Antoš Problematika skenování historických map a jejich následné prezentace na internetu Problematics

Více

ICTKOORDINÁTOR. Soutěž o ceny! ZDARMA ZIMA 2012. Více na str. 17. časopis pro ICT koordinátory a ředitele všech typů škol v ČR. Samsung Smart School

ICTKOORDINÁTOR. Soutěž o ceny! ZDARMA ZIMA 2012. Více na str. 17. časopis pro ICT koordinátory a ředitele všech typů škol v ČR. Samsung Smart School ICTKOORDINÁTOR časopis pro ICT koordinátory a ředitele všech typů škol v ČR ZIMA 2012 ZDARMA Soutěž o ceny! Více na str. 17 08 Samsung Smart School Rozšiřujte možnos komunikace mezi učiteli a studenty

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Jan Šedivý.

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Jan Šedivý. Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Jan Šedivý Analýza a návrh řešení prezentace obrazových dat v prostředí Internetu Bakalářská

Více

Použití vyvážení bílé a stylů. Picture Styles. O barevných prostorech

Použití vyvážení bílé a stylů. Picture Styles. O barevných prostorech Použití vyvážení bílé a stylů Picture Styles Jednou z velkých výhod digitální fotografie je možnost dosáhnout přesného barevného vyjádření jak přímo během focení, tak i při tisku fotek. Nastavení správných

Více

Zoner Photo Studio 15

Zoner Photo Studio 15 Zoner Photo Studio 15 Obsah Zoner Photo Studio 15 7 Úvodem... 7 Minimální... systémové požadavky 7 Upozornění... 7 Instalace... programu 7 Odinstalování... programu 8 Řešení... problémů se ZPS 8 Podporované...

Více

SVĚT V HLEDÁČKU UMĚNÍ A PRAXE FILMAŘINY PRO ZAČÁTEČNÍKY. Petr Špetla

SVĚT V HLEDÁČKU UMĚNÍ A PRAXE FILMAŘINY PRO ZAČÁTEČNÍKY. Petr Špetla SVĚT V HLEDÁČKU UMĚNÍ A PRAXE FILMAŘINY PRO ZAČÁTEČNÍKY Petr Špetla Všechna práva vyhrazena 2014 Petr Špetla email: doppetrspetla@gmail.com mobil: (+420) 736 270 070 web: http://petrspetla.cz eshop: http://eshop.petrspetla.cz/

Více

číslo 2 podzim 2013 www.activa.cz VINOHRADSKÝ PAVILON RÁJEM DESIGNU CHRÁNIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ JE ZPŮSOB ŽIVOTA PODLE ZDRAVÉHO ROZUMU

číslo 2 podzim 2013 www.activa.cz VINOHRADSKÝ PAVILON RÁJEM DESIGNU CHRÁNIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ JE ZPŮSOB ŽIVOTA PODLE ZDRAVÉHO ROZUMU číslo 2 podzim 2013 www.activa.cz VINOHRADSKÝ PAVILON RÁJEM DESIGNU CHRÁNIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ JE ZPŮSOB ŽIVOTA PODLE ZDRAVÉHO ROZUMU Butiky BIBELOT: OD Kotva, Praha 1, Pasáž Myslbek, Praha 1, Centrum Chodov,

Více

Migrace organizace z Microsoft Office na 602Office 1

Migrace organizace z Microsoft Office na 602Office 1 Migrace organizace z Microsoft Office na 602Office 1 Migrace organizace z Microsoft Office na 602Office Migrace organizace z Microsoft Office na 602Office 2 Obsah Záměry a cíle projektu... 4 Podobnosti

Více

JAK NAPSAT BAKALÁŘSKOU PRÁCI

JAK NAPSAT BAKALÁŘSKOU PRÁCI Mendelova univerzita v Brně Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií JAK NAPSAT BAKALÁŘSKOU PRÁCI Jana Borůvková Brno 2010 Obsah 1 ÚVOD... 7 2 ÚVOD DO TYPOGRAFIE... 9 2.1 ODSTAVEC... 9 2.2 PÍSMO...

Více

Zoner Photo Studio 12

Zoner Photo Studio 12 Zoner Photo Studio 12 Obsah Zoner Photo Studio 12 7 Úvodem... 7 Minimální... systémové požadavky 7 Upozornění... 7 Instalace... programu 7 Odinstalování... programu 8 Přehled... funkcí a novinek 8 Řešení...

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta informatiky a statistiky

Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta informatiky a statistiky Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Hlavní specializace: Informační management Název diplomové práce: Manažerské hry jako součást elektronického vzdělávání Vypracoval: Vedoucí

Více

Jak se dělá školní časopis. aneb. Školní časopisy pod lupou

Jak se dělá školní časopis. aneb. Školní časopisy pod lupou Jak se dělá školní časopis aneb Školní časopisy pod lupou Návodný a prakticky zaměřený text Jak se dělá školní časopis aneb Školní časopisy pod lupou vydala Základní škola, Mendelova v Karviné - Hranicích

Více

Založeno roku 1919. 12. října 2011 Ročník XXII. číslo 36 Cena: 12 Kč

Založeno roku 1919. 12. října 2011 Ročník XXII. číslo 36 Cena: 12 Kč Založeno roku 1919 12. října 2011 Ročník XXII. číslo 36 Cena: 12 Kč Dny otevřených dveří Sociální služby města Velké Meziříčí 12. 10., 9 16 hodin Domov pro seniory 12. 10., 10 17 hodin Wellmez 12. 10.

Více

Deset je víc. Možná. Rozlišení D-SLR do detailu. test. snímače digitálních zrcadlovek

Deset je víc. Možná. Rozlišení D-SLR do detailu. test. snímače digitálních zrcadlovek Deset je víc. Možná Rozlišení D-SLR do detailu Nikon D80, Sigma 18 125 mm F3,5 5,6 DC, ohnisko 100 mm, F16, 1/125 s, ISO 100 test Tomáš Slavíček: Během fotografování moc nepřemýšlím nad tím, kolik má snímač

Více

Informační příručka o aplikacích termografie v průmyslu

Informační příručka o aplikacích termografie v průmyslu Využití termografie v průmyslu Informační příručka o aplikacích termografie v průmyslu Obsah page 1. Termokamera a princip jejich funkce 6 2. Jaké je využití termografie? 8 3. Využití termokamer v průmyslu

Více

Změny v projektu přístavby školy Rozhovor s vedoucím Technických služeb města Řevnice Jak proběhly oslavy výročí Sokola?

Změny v projektu přístavby školy Rozhovor s vedoucím Technických služeb města Řevnice Jak proběhly oslavy výročí Sokola? Změny v projektu přístavby školy Rozhovor s vedoucím Technických služeb města Řevnice Jak proběhly oslavy výročí Sokola? Listopad 201 4 Zpravodaj města Řevnic / 25. ročník Zdarma V zastupitelstvu bude

Více

Jiří Hlavenka. Dělejte. Jak využít Internet k prospěchu firmy i jednotlivce

Jiří Hlavenka. Dělejte. Jak využít Internet k prospěchu firmy i jednotlivce Jiří Hlavenka Dělejte Dělejte byznys na na Internetu Internetu Jak využít Internet k prospěchu firmy i jednotlivce Jiří Hlavenka Dělejte byznys na Internetu Computer Press Praha 1999 Jiří Hlavenka Dělejte

Více

Jak kupovat dalekohled

Jak kupovat dalekohled Jak kupovat dalekohled Už jsme si zvykli, že nabídka zboží i u nás značně převyšuje poptávku. A týká se to dokonce i takové exotické oblasti, jako jsou astronomické dalekohledy. I když řada lidí nemá ráda

Více

Univerzita Pardubice. Fakulta ekonomicko-správní Ústav podnikové ekonomiky a managementu

Univerzita Pardubice. Fakulta ekonomicko-správní Ústav podnikové ekonomiky a managementu Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko-správní Ústav podnikové ekonomiky a managementu Řízení změn v podniku Veronika Gajdošíková Bakalářská práce 2013 PROHLÁŠENÍ Prohlašuji, že jsem tuto práci vypracovala

Více

DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT. Návod k použití

DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT. Návod k použití DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT Návod k použití Cz Děkujeme Vám za zakoupení digitální jednooké zrcadlovky Nikon. Abyste mohli plně využít všech vlastností fotoaparátu, přečtěte si důkladně celý návod k obsluze a

Více

UNICORN COLLEGE. Vývoj ap ikací pro p a formu io. Autor BP: Daniel Honzík. : Mgr. Peter Buchlák. 2012 Praha

UNICORN COLLEGE. Vývoj ap ikací pro p a formu io. Autor BP: Daniel Honzík. : Mgr. Peter Buchlák. 2012 Praha UNICORN COLLEGE Katedra informačních chno o ií Vývoj ap ikací pro p a formu io Autor BP: Daniel Honzík V doucí : Mgr. Peter Buchlák 2012 Praha Čestné prohlášení Prohlašuji, že jsem svou bakalářskou práci

Více

ROZVOJ DOBROVOLNICTVÍ

ROZVOJ DOBROVOLNICTVÍ METODIKA programu ROZVOJ DOBROVOLNICTVÍ František Klepaè M E T O D I K A p r o g r a m u R O Z V O J D O B R O V O L N I C T V Í M g r. F r a n t i š e k K l e p a č 2 0 0 6 Realizační tým procesu analýzy

Více

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Úplné pokrytí potřeb malého podnikatele open source softwarem. Full coverage of small businesses needs by open source software

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Úplné pokrytí potřeb malého podnikatele open source softwarem. Full coverage of small businesses needs by open source software BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Úplné pokrytí potřeb malého podnikatele open source softwarem Full coverage of small businesses needs by open source software Unicorn College 2010 Unicorn College, V Kapslovně 2767/2,

Více

Řízení vztahů se zákazníky a tvorba hodnoty a přidané hodnoty produktu

Řízení vztahů se zákazníky a tvorba hodnoty a přidané hodnoty produktu Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra managementu firem a institucí Řízení vztahů se zákazníky a tvorba hodnoty a přidané hodnoty produktu Bakalářská práce Autor: Petr Pavlas Bankovní management

Více

Partnerský program jako zdroj růstu IT byznysu

Partnerský program jako zdroj růstu IT byznysu Linksys se vrací na podnikovou scénu Společnost Belkin dokončila akvizici divize Linksys od firmy Cisco... Více na straně 6 15 17 October 2014 PRAGUE, CZECH REPUBLIC www.natoexhibition.org Zpětný rabat

Více

MYSTIFIKACE JAKO MOŽNÁ FORMA EXISTENCE ČLOVĚKA V PROSTORU

MYSTIFIKACE JAKO MOŽNÁ FORMA EXISTENCE ČLOVĚKA V PROSTORU Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze Diplomová práce BcA. Pavel Svoboda MYSTIFIKACE JAKO MOŽNÁ FORMA EXISTENCE ČLOVĚKA V PROSTORU Katedra scénografie Studijní obor: Scénografie Vedoucí diplomové

Více

Obchodní podmínky vydavatelství Axel Springer Praha, a. s.

Obchodní podmínky vydavatelství Axel Springer Praha, a. s. Obchodní podmínky vydavatelství Axel Springer Praha, a. s. 2010 SVĚT MOTORŮ Chcete oslovit ty, kteří se rozhodují nad koupí aut a produktů s nimi spojených? Pak musíte sáhnout po Světu motorů, nejpopulárnějším

Více