CZBR CHAM NEWSLETTER HLAVNÍ EKONOMICKÉ A POLITICKÉ ZPRÁVY Z BRAZÍLIE

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "CZBR CHAM NEWSLETTER HLAVNÍ EKONOMICKÉ A POLITICKÉ ZPRÁVY Z BRAZÍLIE 7.-16.11.2010"

Transkript

1 CZBR CHAM NEWSLETTER HLAVNÍ EKONOMICKÉ A POLITICKÉ ZPRÁVY Z BRAZÍLIE Nízký dolar a daňové vydání: výzvy pro novou vládu V oblasti ekonomiky nyní existuje několik výzev pro paní Rousseffovou, novou brazilskou prezidentku, která převezme funkci od 1. ledna V pondělí (1. listopadu) při jejím prvním projevu po vyhlášení výsledku voleb, pí. Rouseffová poukázala na některé problémy: světová ekonomika stagnuje a proto Brazílie bude muset pohnout kupředu vlastními silami. Hovořila o posílení vnitřního trhu. Vzhledem k tomu, že dolar neustále padá, zahraniční výrobky jsou levnější a to hrozí poklesem národní produkce a ztrátou pracovních míst. Nová prezidentka bude muset také čelit fiskální situaci země. K tomu je třeba snížit náklady státu. Něco už řekla o zmírnění růstu mezd na veřejném sféře. Ve spojení s tím se uvažuje o daňové reformě na počátku mandátu, neboť vláda má většinu ve sněmovně a v senátu. Ale k tomu bude také třeba jednat s guvernéry jednotlivých států, kde opozice získala silné mandáty. Cena potravin opět tlačí inflaci Ceny potravin znovu táhly nahoru inflaci. Na druhou stranu, posilování realu vůči dolaru pomáhá kompenzovat rostoucí ceny. Existují smíšené signály, které komplikují rozhodnutí o měnové politice. V období posledních 12 měsících, končícím v říjnu, je inflace ve výši 5,2%, to znamená nad cílem centrální banky, který činí 4,5% ročně. Tento týden byl zveřejněn inflační index IGP-DI v listopadu, ve vyšší 1,03%.

2 Mezinárodní setkání podnikatelů se zabývá sustained development pro malé firmy Diskuse na téma sustained development bude středobodem při XIV Mezinárodním setkání podnikatelů, které se bude konat od úterý 16. až do pátku v Rio de Janeiru. Konference se koná každé dva roky. Přednášky se budou zabývat efektivními obchodními modely pro malé podniky v rámci sustainability. To obsahuje hledání energetické účinnosti, uplatňování koncepce udržitelnosti v urbanistické a architektonické koncepci a problémy podnikatelů v užívání vody v jejich podnikání. Součástí výstavy bude rovněž zkoumání pojmu udržitelné zemědělské produkce a úlohy lesů v rámci udržitelného hospodářského rozvoje. Dilma chce obnovit ekonomické reformy navržené bývalý ministr Palocci Zvolená prezidentka Dilma Rousseffová chce vyhovět staré prosbě výrobního sektoru ke zmírnění mezd a sociálních dávek zaměstnancům. Toto prohlášení pochází od ministra planování Paulo Bernardo, jednoho z nejbližších spolupracovníků Dilmy. Toto opatření by mělo sloužit také jako brazilská zbraň v měnové válce mezi státy, protože snižuje náklady pro podniky. Bernardo tvrdí, že nová prezidentka bude obnovovat mikroekonomické reformy jako konkrétní opatření ke zvýšení produktivity v ekonomice. Pro kabinet Dilmy, snížení daní jsou v souladu s fiskálním úsilím plánovaným v roce 2011, neboť budou vytvářet větší příjmy tím, že bude stimulována ekonomika. Nová vláda plánuje rozšířit například regulaci pojistného trhu, a to nejen pro velké infrastrukturální projekty, ale také pro soukromé pojištění. Na posouzení je fakt, že nově vznikající třída C je zcela bez ochrany, což znamená velký potenciální trh.

3 Hypoteční úvěry banky Banco do Brasil (největší brazilská banka) se zvyšují ve 3. čtvrtletí o 90% Hypotéky dosáhly největšího růstu v úvěrovém portfoliu Banco do Brasil (také nazýván BB ) ve třetím čtvrtletí roku. Expanze byla 90%ní ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, se zůstatkem 2,5 miliardy realů. V ostatních úvěrových liniích pro domácnosti, růst dosáhl 24%. Portfolia vozidel, například, vzrostla o 31% za posledních 12 měsíců. V portfoliu pro malé a střední podniky byl růst nižší než u hlavních soukromých konkurentů Banco do Brasil, který činil v průměru 30% nárůstu. Segment skončil září ve výši 48,5 miliard realů, to znamená 17,8% růstu za 12 měsíců a 2,4% růstu ve srovnání s druhým čtvrtletím. Zůstatek úvěrového portfolia u zemědělství činil 74 miliard realů, to je 8,7% růst za posledních 12 měsíců. Podle BB, jejich bankovní operace představují 62% všech bankovních úvěrů pro zemědělství v Brazílii. Nová vybavení pro domov Brazilců Interiéry Brazilských domů patřící k třídám C a D jsou vybavenější a hezčí. Kvůli růstu jejich kupní síly, hlavní obchodní řetěze v sektoru nábytek začaly zmírňovat úvěry a investovat do kvalitnějších druhů nábytků, podobné (v designu) těm, které se prodává vyšším třídám. Tato spotřební skupina chce vlastnit právě to, co vidí v reklamách. Kuchyně teď musí být plánovány a moderní. V jídelnách vládne lehčí styl, kde je třeba sklo. Skříně v pokojích musí mít posuvné dveře a box postele jsou prodávány i v supermarketech. Úspěch také mají domácí kanceláře a domácí kina. Dokonce i toalety musí mít moderní design.

4 Jeden úspěšný investiční fond mimo Rio de Janeiro a Sao Paulo V 80. letech, kdy byl termín private equity v zemi skoro neznámý, manažeři fondu CRP Companhia de Participacoes se dohodli koupit, spolu s dalšími dvěma investory, 30% podíl v jedné malé metalurgické firmě ve státu Rio Grande do Sul. Dnes firma Lupatech patří mezi jedničku v zařízení a službách pro ropný a plynárenský průmysl. A stejně jako firma Lupatech, CRP chce také patřit mezi velké firmy z oboru private equity, které působí v zemi. V tomto směru letos založila fond ve výši 300 milionů realů, primárně určené pro středně-velké firmy s výnosy mezi 100 milionů a 500 milionů realů. Kromě toho začala hledat investory pro fond specializující se na energii, který má být otevřen v roce V počtu CRP, tato iniciativa musí shromáždit prostředky ve výši až 500 milionů realů, směřující do podniků nacházejících se na jihu Brazílie, a poskytujících produkty nebo služby v řetězci odvětví výroby a distribuce elektřiny. Čistý příjem firmy TAM (největší brazilská aerolinie) vrostl ve 3. čtvrtletí o 224% Čistý zisk společnosti TAM ve třetím čtvrtletí tohoto roku dosáhl 740 milionů realů, což představuje nárůst o 224% oproti zisku ve stejném období loňského roku. Čisté příjmy z letecké činnosti činily 2,938 miliardy realů v stejném období, což představuje narůst o 23,4% ve stejném srovnání. Údaje vycházejí z mezinárodních účetních standardů IFRS. Dne 13. srpna TAM podepsala memorandum o porozumění s chilskou společností LAN Airlines S.A. pro spojení podniků v jednu mateřskou společnost, Latam Airlines Group S.A. Nová společnost, až bude schválená orgány obou zemí, se stane největší leteckou společností v Latinské Americe.

5 Cukrárny a bio-dieselové společnosti zvýší investice do výroby energie Velké společnosti v sektoru zvyšují své investice v oblasti energetické kogenerace spálením třtinového zbytku z výroby etanolu (brazilský bio-diesel). Podle ředitele společnosti ETH, Luiz Pereira de Araujo Filho, dodatečný příjem kogenerace je až 15% z obratu jednotky, ale celkový přínos je nad 25%. Generální ředitel společnosti COSAN, Pedro Mizutani, poukazuje však na to, že optimismus ohledně kogenerace energie z biomasy může mít krátký život, pokud ceny, které platí stát na aukce energie, nebudou upraveny. "V poslední aukci cena dosáhla 135 realů za MW, což činí výrobu nemožnou. Proto jsme se rozhodli neprodávat energii v té dražbě," prohlásil.podle pana Mizutaniho, na pokrytí nákladů by měla stačit cena za 165 realů/mw. Bude třeba dalších 40 plovoucích plošin k těžbě nových ropných rezerv z Pre-sal (jak jsou nazývané v Brazílii) Ředitel firmy Petrobras (brazilská ropová společnost) pro průzkum a výrobu, Tuerto Amaral Rolim, řekl, že bude třeba objednat asi 40 plovoucích plošin k těžbě rezerv z Pre-salu, kromě těch 8, které už byly objednány u firmy Engevix. Podle Rolima, bude společnost i nadále dávat přednost zvýšení místních objednávek. "Prioritou je vnitrostátní trh," řekl. "Petrobras pracuje na zvýšení objednávek u místních firem, ale s ohledem na konkurenceschopnost," prohlásil v průběhu Národního fóra, pořádaného bývalým ministrem plánování panem Joao Paulo dos Reis Velloso, v Rio de Janeiru.

6 Americká General Electric (GE) bude investovat 500 milionů dolarů v Brazílii General Electric (GE) tento týden oznámila investice ve výši 500 miliónů dolarů v zemi. Cílem je rozšířit své působení v Brazílii, urychlit technologické partnerství s brazilskými společnostmi a spojit různé průmyslové oblasti. Oznámení bylo učiněno ve městě Rio de Janeiro, které bylo vybráno, aby hostilo nové multidisciplinární centrum pro výzkum a vývoj společnosti. Nové výzkumné centrum, s počáteční investicí ve výšší 100 miliónů dolarů, bude umístěn v kampusu UFRJ (Federální univerzity z Rio de Janeiru). Nové výzkumné centrum se zaměří na pokročilé technologie pro těžbu ropy a zemního plynu, obnovitelných zdrojů energie, důlní, železniční a letecké dopravy. Kromě toho, bude GE investovat dalších 400 milionů dolarů v průběhu příštích tří let v oblasti technologií, vývoje nových produktů, nových zařízení, vybavení a lidského kapitálu. Tento objem zahrnuje 200 milionů dolarů na zvýšení kapacity továrem a vývoj nových produktů pro podnikání v oblasti energie, ropy a plynu. Společnost bude alokovat dalších 200 milionů dolarů na rozšíření kapacit a budování nových výrobních linek v jednotce GE Healthcare a GE Transportation, obě ve městě Contagem (stát Minas Gerais - MG), a GE Aviation v městě Petrópolis (stát Rio de Janeiro - RJ). Brazílie se snaží o dohodu v rámci ochrany a podpory Nárůst investic brazilských nadnárodních společností v zahraničí motivoval federální vládu k tomu, aby začala znovu zvažovat mezitím zastavená mezinárodní jednání o ochraně a podpoře. Zatím země nemá žádnou podobnou dohodu. První taková dohoda by se měla brzy uskutečnit s Chile. Specialisté prohlašují, že v těchto dohodách je třeba (například) zamezit dvojímu zdanění. Vláda má v úmyslu využít možnou dohodu s Chile jako model pro ostatní smlouvy o ochraně investic. "Brazílie je velmi stabilní. Země nikdy neškodila zahraničním investorům. Dohoda bude jen další zárukou," řekl ministr zahraničního obchodu, pan Welber Barral.

CZBR CHAM NEWSLETTER HLAVNÍ EKONOMICKÉ A POLITICKÉ ZPRÁVY Z BRAZÍLIE 17.11. - 9.12.2010

CZBR CHAM NEWSLETTER HLAVNÍ EKONOMICKÉ A POLITICKÉ ZPRÁVY Z BRAZÍLIE 17.11. - 9.12.2010 CZBR CHAM NEWSLETTER HLAVNÍ EKONOMICKÉ A POLITICKÉ ZPRÁVY Z BRAZÍLIE 17.11. - 9.12.2010 Trh předpovídá vyšší inflaci, ale udrží předpověď na úrokové sazby V týdnu, kdy Brazilská Centrální Banka (BC) rozhoduje

Více

Aktuální ekonomický vývoj a hospodářská politika zemí uskupení BRIC a jejich vyhlídky

Aktuální ekonomický vývoj a hospodářská politika zemí uskupení BRIC a jejich vyhlídky Aktuální ekonomický vývoj a hospodářská politika zemí uskupení BRIC a jejich vyhlídky Ing. Marcela Cupalová, Ph.D. Srovnávací studie č. 2.096 listopad 2011 PI 2.096 2 Obsah: ÚVOD... 2 CHARAKTERISTIKA JEDNOTLIVÝCH

Více

Krize se nás zásadně nedotkla. Rostli jsme na úkor konkurence a zvyšovali jsme výrobu,

Krize se nás zásadně nedotkla. Rostli jsme na úkor konkurence a zvyšovali jsme výrobu, únor 2011 89 Kč 3,2 www.svetprumyslu. cz BMW a PSA budou společně vyrábět součástky pro hybridní vozy IEA: Ropný trh kvůli Egyptu není v nouzové situaci Krize se nás zásadně nedotkla. Rostli jsme na úkor

Více

Ekonomické výhledy. 2014: Spotřebitelům pomůže nulová inflace. EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 24. října 2013

Ekonomické výhledy. 2014: Spotřebitelům pomůže nulová inflace. EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 24. října 2013 EKONOMICKÝ A STRATEGICKÝ VÝZKUM 24. října 213 Čtvrtletní zpráva a report Ekonomické výhledy 214: Spotřebitelům pomůže nulová inflace Jan Vejmělek (42) 222 8 568 jan_vejmelek@kb.cz Jiří Škop (42) 222 8

Více

Pololetní zpráva 2015. Mezinárodní standardy pro účetní výkaznictví, konsolidované, neauditované

Pololetní zpráva 2015. Mezinárodní standardy pro účetní výkaznictví, konsolidované, neauditované Pololetní zpráva 2015 Mezinárodní standardy pro účetní výkaznictví, konsolidované, neauditované 2015 Obsah Makroekonomický vývoj České republiky v 1. pololetí 2015 2 Konsolidované hospodářské výsledky

Více

V Bruselu dne 28.11.2014 COM(2014) 902 final

V Bruselu dne 28.11.2014 COM(2014) 902 final EVROPSKÁ KOMISE V Bruselu dne 28.11.2014 COM(2014) 902 final SDĚLENÍ KOMISE SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANCE, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU, VÝBORU REGIONŮ

Více

ODDĚLENÍ POLITIKY MSP, FINANČNÍCH NÁSTROJŮ A MALOOBCHODU ZPRÁVA O VÝVOJI MALÉHO A STŘEDNÍHO PODNIKÁNÍ A JEHO PODPOŘE V ROCE 2013

ODDĚLENÍ POLITIKY MSP, FINANČNÍCH NÁSTROJŮ A MALOOBCHODU ZPRÁVA O VÝVOJI MALÉHO A STŘEDNÍHO PODNIKÁNÍ A JEHO PODPOŘE V ROCE 2013 ODDĚLENÍ POLITIKY MSP, FINANČNÍCH NÁSTROJŮ A MALOOBCHODU ZPRÁVA O VÝVOJI MALÉHO A STŘEDNÍHO PODNIKÁNÍ A JEHO PODPOŘE V ROCE 2013 2014 ODDĚLENÍ POLITIKY MSP, FINANČNÍCH NÁSTROJŮ A MALOOBCHODU ODBOR INOVAČNÍHO

Více

Národní protikrizový plán vlády

Národní protikrizový plán vlády II. Národní protikrizový plán vlády Národní protikrizový plán vlády Ministerstvo financí ČR Obsah 1. Předkládací zpráva... 3 2. Realizovaná a schválená opatření... 5 3. Navrhovaná opatření... 19 4. Dlouhodobá

Více

Dlouhodobé vztahy se zákazníky a dalšími partnery patří k hlavním pilířům strategie Komerční banky. Výroční zpráva 2009 Komerční banka, a.s.

Dlouhodobé vztahy se zákazníky a dalšími partnery patří k hlavním pilířům strategie Komerční banky. Výroční zpráva 2009 Komerční banka, a.s. 2009 Dlouhodobé vztahy se zákazníky a dalšími partnery patří k hlavním pilířům strategie Komerční banky Výroční zpráva 2009 Komerční banka, a.s. 2 700 Počet zákazníků celé Skupiny KB přesáhl 2,7 milionu.

Více

Státní rozpočet 2014 v kostce

Státní rozpočet 2014 v kostce Státní rozpočet 2014 v kostce Informační příručka Ministerstva financí České republiky 1 2 ÚVODEM Pro mnohé občany je státní rozpočet velkou neznámou, ačkoli jsou s ním velmi úzce spojeni prostřednictvím

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 Komerční banka, a.s.

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 Komerční banka, a.s. VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 Komerční banka, a.s. Charakteristika za období 2007 2011 Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) Konsolidované údaje (mil. Kč) 2011 2010 1 2009 1 2008 1 2007 1 Finanční

Více

Jak je na tom česká ekonomika. 2013? Tedy v době, kdy volby do Poslanecké sněmovny

Jak je na tom česká ekonomika. 2013? Tedy v době, kdy volby do Poslanecké sněmovny www.abiaqr.cz Ročník Roãník 12 17 č. ã. 9 10/ 5/20082013 Informace pro pro top top management / náklad firem 16 000 / cílená výtisků distribuce / www.podnikatel-info.cz / www.epod.cz Témata měsíce: Automobilový

Více

Výroční zpráva 2013 Komerční banka, a.s.

Výroční zpráva 2013 Komerční banka, a.s. Výroční zpráva 2013 Komerční banka, a.s. Charakteristika za období 2009 2013 Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) Konsolidované údaje (mil. Kč) 2013 2012 1 2011 2010 2009 Finanční

Více

Politika a výzvy v oblasti energetiky

Politika a výzvy v oblasti energetiky Politika a výzvy v oblasti energetiky Příspěvek Komise k zasedání Evropské rady dne 22. května 2013 Politika a výzvy v oblasti energetiky Příspěvek Komise k zasedání Evropské rady dne 22. května 2013 Tento

Více

banky Výroční zpráva 2010 Komerční banka, a.s.

banky Výroční zpráva 2010 Komerční banka, a.s. banky am ac ms am hm mm rm vc ss pp lm mt op he af mt tt mp Výroční zpráva 2010 Komerční banka, a.s. charakteristika za období 2006 2010 Podle Mezinárodních standardů pro finanční výkaznictví (IFRS) Konsolidované

Více

SMARTstavebnictví. Daňové úlevy v oblasti vlastnického bydlení v zemích EU-27. Jak zelená je vaše budova?

SMARTstavebnictví. Daňové úlevy v oblasti vlastnického bydlení v zemích EU-27. Jak zelená je vaše budova? SMARTstavebnictví Strategický Management Analýzy Rozhovory Trendy červen 2011 Jak zelená je vaše budova? Zelené budovy developerům peníze vydělávají a uživatelům šetří str. 12 Hledání nových trhů jako

Více

partnerství dlouhodobost odpovědnost Výroční zpráva 2012 Komerční banka, a.s.

partnerství dlouhodobost odpovědnost Výroční zpráva 2012 Komerční banka, a.s. partnerství dlouhodobost odpovědnost Výroční zpráva 2012 Komerční banka, a.s. Charakteristika za období 2008 2012 Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) Konsolidované údaje (mil. Kč)

Více

Pololetní zpráva 2014 Komerční banka, a.s.

Pololetní zpráva 2014 Komerční banka, a.s. Pololetní zpráva 2014 Komerční banka, a.s. Komerční banka, a.s. Pololetní zpráva 2014 Obsah O společnosti 1 Profil Skupiny Komerční banky Přehled 1. pololetí 2014 Strategie a výsledky společnosti Správa

Více

Zpráva o činnosti 2013

Zpráva o činnosti 2013 Zpráva o činnosti 2013 Banka EU spolehlivý inovátor: inovativní projekty podporující vznik nových pracovních míst inovativní řešení v oblasti financování inovativní partnerství pro dosažení co nejlepších

Více

pololetní zpráva Dlouhodobé vztahy se zákazníky a dalšími partnery patří k hlavním pilířům strategie Komerční banky Komerční banka, a.s.

pololetní zpráva Dlouhodobé vztahy se zákazníky a dalšími partnery patří k hlavním pilířům strategie Komerční banky Komerční banka, a.s. 2010 pololetní zpráva Dlouhodobé vztahy se zákazníky a dalšími partnery patří k hlavním pilířům strategie Komerční banky Komerční banka, a.s. 2 700 000 Počet zákazníků celé Skupiny KB dosáhl 2,7 milionu.

Více

V Bruselu dne 26.11.2014 COM(2014) 903 final

V Bruselu dne 26.11.2014 COM(2014) 903 final EVROPSKÁ KOMISE V Bruselu dne 26.11.2014 COM(2014) 903 final SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANCE, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU, VÝBORU REGIONŮ A EVROPSKÉ

Více

Nové formy podpory exportu v ČR

Nové formy podpory exportu v ČR Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra ekonomických a sociálních věd Nové formy podpory exportu v ČR Bakalářská práce Autor: Adéla Popelková bankovní management Vedoucí práce: Ing. Petr Soukup, CSc.

Více

Globální ekonomický výhled

Globální ekonomický výhled LISTOPAD 2011 Výhled od skupiny Franklin Templeton Fixed Income Group Christopher Molumphy Michael Materasso Roger Bayston Michael Hasenstab John Beck USA NESKLOUZLI ZPĚT DO RECESE ČÍNA ZATÍM NEČELÍ TVRDÉMU

Více

Finanční řešení pro čistou energii pro střední a východní Evropu

Finanční řešení pro čistou energii pro střední a východní Evropu Finanční řešení pro čistou energii pro střední a východní Evropu Cambridgeský program pro vedení v udržitelnosti (CPSL) ve spolupráci s Regionálním centrem pro výzkum energetické politiky (REKK) na Korvínově

Více

Konvergenční program České republiky

Konvergenční program České republiky Konvergenční program České republiky leden 2010 Obsah: Úvod... 5 1 Hospodářská politika... 6 1.1 Fiskální politika... 6 1.2 Měnová politika... 7 1.3 Strukturální politiky... 7 2 Makroekonomický scénář...

Více

Komerční banka, a.s. Zpráva o hospodaření k 30. červnu 2006

Komerční banka, a.s. Zpráva o hospodaření k 30. červnu 2006 Komerční banka, a.s. Zpráva o hospodaření k 30. červnu 2006 Můj svět. Moje banka. Hlavní události Červencové oznámení o koupi dodatečného podílu ve společnosti Modrá pyramida stavební spořitelna až do

Více

KB zajišťovala v roce 2007 služby pro 1,58 milionu

KB zajišťovala v roce 2007 služby pro 1,58 milionu STRATEGIE HODNOTY LIDÉ VÝSLEDKY PERSPEKTIVY ČÍSLA A DATA Komerční banka, a.s. Výroční zpráva 2007 KB zajišťovala v roce 2007 služby pro 1,58 milionu klientů www.kb.cz Můj svět. Moje banka. Různí lidé,

Více

Výroční zpráva 2014. Komerční banka, a.s. Komerční banka, a.s.

Výroční zpráva 2014. Komerční banka, a.s. Komerční banka, a.s. 12 13 Výroční zpráva 2014 Komerční banka, a.s. Komerční banka, a.s. Charakteristika za období 2010 2014 Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) Konsolidované údaje (mil. Kč) 2014 2013

Více

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ EVROPSKÁ KOMISE V Bruselu dne 5.3.2014 COM(2014) 130 final SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ Jak pokračuje Evropa 2020: strategie

Více

ZELENÁ KNIHA DLOUHODOBÉ FINANCOVÁNÍ EVROPSKÉ EKONOMIKY. (Text s významem pro EHP) {SWD(2013) 76 final}

ZELENÁ KNIHA DLOUHODOBÉ FINANCOVÁNÍ EVROPSKÉ EKONOMIKY. (Text s významem pro EHP) {SWD(2013) 76 final} EVROPSKÁ KOMISE V Bruselu dne 25.3.2013 COM(2013) 150 final ZELENÁ KNIHA DLOUHODOBÉ FINANCOVÁNÍ EVROPSKÉ EKONOMIKY (Text s významem pro EHP) {SWD(2013) 76 final} CS CS 1. ÚVOD Evropa v současnosti čelí

Více