PRO ZAČÍNAJÍCÍ CHOVATELE KOZ

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PRO ZAČÍNAJÍCÍ CHOVATELE KOZ"

Transkript

1 PRO ZAČÍNAJÍCÍ CHOVATELE KOZ Kapitoly: 1. Koza bílá nebo rohatá? Ze slavného rodu nebo chudého původu, mladá či stará? 2. Povinné papírování 3. Ubytování v pětihvězdičkovém hotelu 4. Co ji dát, aby byla už konečně spokojená? 5. Kozí životní rytmus 6. Radostná událost, aby byla 1.

2 Koza bílá nebo rohatá? Ze slavného rodu nebo chudého původu, mladá či stará? Uvažujete o pořízení kozičky. Pěkná myšlenka, což o to. Máte ale spoustu nezodpovězených otázek a sami moc nevíte co s tím. Rozhodnutí prvé: Co od kozy očekáváte, jakou má ve vašem životě plnit úlohu? Chcete ji jako zajímavého společníka nebo od ní něco očekáváte? Budete chtít zpracovávat mléko, chovat kozy na maso nebo na vlnu? Pokud máte kozičku jako společníka a nic od ní nechcete, navrhuji se pustit do chovu kamerunských koz. Jsou to malé opice, vzhledově líbivé a určitě se s nimi nebudete nudit. Ohledně vlny jeu tu převážné koza mohérová a kašmírová. Většina asi odpoví následujícím způsobem: Rádi bychom si pořídili jednu kozu, mohla by spásat zahradu, dělat nám společníka a my bychom měli aspoň mléko pro sebe a pro děti. Budeme se tedy věnovat více tomuto příkladu. Rozhodnutí druhé: Víme už, že toužíte po vlastním mléku a tak se podíváme na možnosti mléčných plemen. Plemena o kterých stojí za to něco psát, tzn. že je v ČR můžete pořídit, jsou tato: Koza bílá krátkosrstá, koza hnědá krátkosrstá a anglonubijská koza. Jejich charakteristiky si můžete přečíst na internetu a tak si to jenom krátce shrneme. Koza bílá nejrozšířenější, pravá vesnická koza, máloco ji překvapí, nádoj kolem 1100l za rok, bílkovina kolem 3,2% ( tady pozor, bílkovina bude pro vás zajímavá při výrobě sýrů) Koza hnědá méně rozšířená, i v bahnivém počasí vypadá čistě, nádoj průměrně menší než koza bílá, ale bílkovinu o to větší. Anglonubijská koza minimálně rozšířená, chov v počátcích, v současné době potíže s dostupností kvalitních zvířat. Zkušenosti ze zahraničí hovoří o tom, že má vyšší nádoj než

3 koza bílá i s vyšší bílkovinou (okolo 5%). Vyskytuje se v různých barevných variacích a mnohá zbarvení jsou velice líbivá. Mléko je lahodnější, někdo ho přirovnává více k ovčímu. Je důležité, aby jste se rozhodli, zda si pořídíte kozičku s průkazem původu (Pop potvrzení o původu) nebo půjdete do koziček bez PP nebo do kříženek. Můj názor je jasný a volila bych chov koz s PP. Pokud se pustíte do bílých nebo hnědých, můžete za každou kozičku brát dotace a to dle aktuální finanční politiky (okolo 1000/rok). Výhody jsou docela jasné. Máte plemenné zvíře, víte všechno o jeho předcích, víte jaké má předpoklady, že pochází z chovu prostého nákazy, nedochází ke generativnímu křížení, že mléko nebude zapáchat kozinou atd. atd. Rozhodnutí třetí: Gratuluji! Nejhorší máme za sebou. Víme teď, že chcete kozičku na mléko, vybrali jste si zda s původem nebo bez, jestli bílou nebo flekatou. Na jaře si můžete pořídit kůzle. Chcete kozičku na mléko, tak s co největším předstihem si vyberte svého chovatele a zajeďte se podívat na rodiče svého budoucího kůzlátka. Informujte se o nádoji matky a na hodnoty otce a pokud možno, ochutnejte maminino mléko. Mléko vyzkoušejte od více koza a najděte si to, které vám bude vyhovovat nejlépe. Buďte opatrní a všechny své pochyby konzultujte s chovatelem.

4 Pokud se rozhodnete už pro kozu starší, dojící, nezapomeňte si zjistit její hodnoty, ochutnat mléko a informujte se o jejím posledním porodu a o důvodu prodeje kozy. Když si pořídíme kůzle + máte doma malé kůzle, na které máte čas si zvyknout + dojení vás čeká nejdříve za rok a tak máte spoustu času na otrkání + kůzle je malé a nijak nepoznamenané, máte tedy jedinečnou možnost zkazit si ho sami + můžete mu věnovat individuální péči a sami dohlížet na jeho výživu + malé kůzle je roztomilé, snáze se mu odpustí nějaká ta neplecha - máte doma mimino a čeká vás ještě dlouhá cesta k vysněnému mléku - kůzle se při změně prostředí často podrazí a na krátký čas se zastaví v růstu (většinou to po aklimatizaci dožene) - i když jsou rodiče výborní a mamina skvělá dojnice, neznamená to ještě, že máte doma také superdojnici. Ne vždy se děti vyvedou. Když si pořídíme starší kozu + máte hned mléko a znáte jeho chuť + máte jistotu, že koza je schopna zabřeznout - pořádně se vyptejte na důvod prodeje, zjistěte si zda dokáže lehce zabřeznout a jak u ní probíhají porody Samozřejmě, že chcete pouze jednu kozu! I tak máte z toho plnou hlavu, hledáte informace kde se dá, nemáte vůbec představu, co vlastně ta koza bude potřebovat a jestli nenajde maličkou díru v plotě, kterou jste ještě neopravili. Natož, aby jste přemýšleli o kozách dvou A L E je nutné si uvědomit, že každopádně jsou lepší kozy dvě. Koza je zvíře stádové a pokud nebude mít společnici/ka, bude smutná, bude prostě sama.

5 2. Povinné papírování Ať už máte jednu nebo celé stádo, základní papírování je pro všechny stejné. Papírovat prostě musíte. Nejdříve registrujete hospodářství a pak jednotlivá zvířata. Každá koza musí mít v obou uších známky, číslo známky nahlásíte na centrální registr do Hradištka. Bližší postup najdete na Nezapomeňte na povinnou evidenci při používání pastevních ploch! A ještě můžete: Pokud vlastníte papírové kozičky nebo kozlíka, můžete si zažádat o dotace na plemenná zvířata. Dotace zprostředkovává SCHOK (Svaz chovatelů ovcí a koz) Dotace se poskytuje jednou za rok a to na kozy, které jsou s PP a daný rok porodily nebo na kozlíky s PP. (U koz je to kolem 1000Kč a u kozlů je částka spočítána na krmný den a je to přibližně 16Kč/den) Pokud máte pozemky a budete i pást, můžete si zažádat o dotace na pozemky a případně na spásání a další informace najdete na SZIFu a to V případě, že si zahráváte s myšlenkou, že by jste si pořídili sýrárnu, mlékárnu nebo jiné technické zázemí, můžete zkusit dotace v rámci programu EU Rozvoj venkova všechno také najdete na SZIFu.

6 3. Ubytování v pětihvězdičkovém hotelu Ideální je pro kozu suchý, světlý, prostorný, dobře větraný chlívek s celodenním volným přístupem do výběhu nebo na pastvinu. Na pastvině by měl být přístřešek proti dešti. Nu a tuhle myšlenku si každý musí přiupravit na jeho možnosti. Pár chybných mýtů Koza nesmí zmoknout nesmysl, samozřejmě, že může Problém je v tom, že pokud hodně zmokne, věnuje dost energie na vyschnutí a má tedy méně mléka. U obzvlášť citlivých jedinců, může dojít až k výraznému snížení dojivosti. Koza nesmí mít v zimě pod nulu nesmysl, samozřejmě, že může Tento mýtus pravděpodobně vznikl v době, kdy lidé začali kozy zavírat do zděných chlévů, kde opravdu nemrzlo a pak když kozu vytáhli v zimě ven, nachladila se. Je důležité, aby koza měla přístřešek, místo, kde by na ni nepršelo a nebyl tam průvan. Hlavně mějte na paměti, že pokud kozu ubytujete v zatepleném chlívku, na noc ji mírně přitopíte a v létě ji pořídíte klimatizace, s vysokou pravděpodobností si vychováte choulostivého mazlíka, který bude častým klientem vašeho veterinárního lékaře. Takže pozor na průvan a zajistěte místo, kam se nedostanou dešťové ani sněhové kapky. Koza nesmí ven, pokud je tam sníh nesmysl, samozřejmě, že může Krapet je potíž v tom, že se jí moc nechce. Koza není hloupá a ví, že pokud je venku sníh, nenajde nic k obživě a tak samozřejmě radši zůstane doma, kde na ni čeká voňavé seno. Pokud máte možnosti, neváhejte a vytáhněte kozu ven i když je sníh Alespoň na chviličku. Zaskotačí si, protáhne se a bude ji lépe chutnat Jen pozor, toto všechno platí v případě kdy můžete mít kozu na volno, představa uvázané kozy u kolíku v metrovém sněhu a v mínus pěti, je dost děsivá. Pokud musíte volit kolíkové uvázání a nemáte žádnou jinou možnost, nechte kozí pasení a výběh až na jaro. Zásada Jedna z nejdůležitějších věcí je pro kozu pastvina, pokud nemáte možnost pastviny, dopřejte kozičce alespoň výběh. Pokud ani jednu z možností nemáte a máte pouze chlívek, kozu si raději nepořizujte.

7 4. Co ji dát, aby byla už konečně spokojená? Jedna z nejdůležitějších podmínek je mít pastvinu. Pokud se bude moci koza pást a vybírat si tak sama dle libosti obsah své stravy máte půlku práce zajištěnou. V případě, že se dostane na rosu, máte i po starostech jak do ni dostat vodu. Máte-li kozičku na výživné pastvině, nepotřebuje již žádné další krmení. Pokud ovšem budete chtít mléko, bude pravděpodobně třeba přidávat trochu zrní (ječmen, ovesné vločky, kukuřici ) cca 0,5-1kg denně. Pokud budete ještě po návratu z pastvy přidávat seno, opět se kozičce krapet zvýší mléčná produkce. Sůl by měla být trvale k dispozici. V zimním období je to kvalitní seno, můžete přidávat řepu, ovesné vločky nebo brambory. Obzvlášť v zimně je potěšíte smrčky, vrbou nebo kůrou z olše. Pokud děláte prořízku, neváhejte a přihoďte větvičky i holkám, uvidíte jak se po nich zapráší. Před porodem je vhodné podávat lněné semínko.

8 5. Kozí životní rytmus Pár rad k výběru kůzlete aneb jak bych vybírala já. Pokud se má mé kůzle stát mým jediným vytouženým a nebo naopak zakladatelkou budoucího chovu, věnovala bych výběru zvýšenou pozornost. Zavoláte-li na farmu někdy v dubnu s tím, že chcete to nejlepší kůzle po špičkové matce, většinou máte smůlu. Nezapomínejte na zlaté pravidlo a to je, že nejlepší zůstává chovateli. Tedy, kůzle začněte shánět již na podzim. Zajeďte si k chovateli, podívejte na rodiče, prostudujte si kontrolu užitkovosti a rozhodněte se pro dvě až tři maminy, od kterých by vaše budoucí kůzle mohlo být. Domluvte se a kůzle si zarezervujte. Zjistěte si, jak stará kůzlata farmář odstavuje od matek a od mléka, praxe je většinou v rozmezí 14ti dní až půl roku. Čím déle je kůzle na mléčné stravě, tím pro jeho vývoj lépe. Pokud je kůzle narozené do března a je dostatečně narostlé, je možné mladou kozičku připustit již na podzim. Jen pozor, kozička by měla mít minimálně 35kg. Zabřeznutím se pozastavuje růst a pokud je mladá kozička malá a drobná, nikdy to už nedožene. V tom případě je lepší počkat a kozičku nechat připustit až následující podzim. Připouštěcí období trvá zpravidla od září do listopadu. V tomto období je připouštění nejvhodnější. Koza porodí za pět měsíců, takže porody vychází na únor až duben. Mladé kozičce, která poprvé porodila se říká prvnička. Prvničkám je třeba věnovat zvýšenou péči při rozdojování, dát si práci a laktaci co nejvíce podpořit. Nečekejte, že se dočkáte rekordních nádojů, na to si budete muset ještě rok nebo dva počkat. Pár tipů na rozdojení důležité je do kozy dostat vodu. Čím víc bude koza pít, tím bude více mléka. Vhodné je dávat teplé polévky (vývar) nebo teplou, jinak ochucenou (osolenou) vodu. Hladina vody se dá poprášit např. šrotem. Výborná je voda po těstovinách. V podstatě musíte přijít na to, co na vaši kozičku zabírá.

9 6. Radostná událost, aby byla Máte-li tedy doma mladou, hezky narostlou kozičku a cítíte, že už by jste přeci jen se chtěli do mléka pustit nebo se jen už nemůžete dočkat malého kůzlátka, budete se muset ohlédnout po tom pravém ženichovi. Nevíte-li o kozlíkovi sami, můžete zkontaktovat SCHOK (Svaz chovatelů ovcí a koz) kde je registr kozlů včetně jejich základních údajů. Registr je uveřejněn i na stránkách svazu. V den, kdy u kozy zjistíte říji (je neklidná, pomekává, je mazlivá, má nateklou pipinu) nasedněte do auta a vyjeďte na námluvy. Pokud se známky říje do měsíce neobjeví, máte jistotu a můžete očekávát. V druhém případě je nutné návštěvu zopakovat. Kozám zdar! Marta Čapková PS. Na další se můžete ptát v diskuzi na našich stránkách. Co budu vědět, ráda zodpovím.

CHOV OVCÍ V SYSTÉMU TRVALE UDRŽITELNÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ

CHOV OVCÍ V SYSTÉMU TRVALE UDRŽITELNÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ Mediální partner akce Studijní materiály CHOV OVCÍ V SYSTÉMU TRVALE UDRŽITELNÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ Vzdělávací akce je součástí projektu Šetrné hospodaření v krajině a územích soustavy NATURA 2000 Evropský zemědělský

Více

Navigace světem práce. Jak najít tu pravou?

Navigace světem práce. Jak najít tu pravou? Navigace světem práce Jak najít tu pravou? Evropská kontaktní skupina Dejvická 28, 160 00 Praha 6 www.ekscr.cz, info@ekscr.cz, facebook.com/ekscr Navigace světem práce. Jak najít tu pravou? Vydala: Evropská

Více

OBSAH: Proč zvolit vyšší limit POV... 15-16 Motivace k platbě a podepsání smlouvy... 16

OBSAH: Proč zvolit vyšší limit POV... 15-16 Motivace k platbě a podepsání smlouvy... 16 Manuál k hovoru OBSAH: Struktura hovoru... 1 CS možné situace... 2 Představení - bublina č. 1... 2 Představení - bublina č. 2... 2 Představení - bublina č. 3... 3 Získání informací o voze a potřebách klienta...

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

Zápis z jednání vedení Centra Kociánka s Radou rodičů a přátel Kociánky a zástupci uživatelů služeb

Zápis z jednání vedení Centra Kociánka s Radou rodičů a přátel Kociánky a zástupci uživatelů služeb Zápis z jednání vedení Centra Kociánka s Radou rodičů a přátel Kociánky a zástupci uživatelů služeb ze dne 21.10.2013 Proč rozvojový plán, co se bude rozvíjet? Název i struktura byla dána zřizovatelem.

Více

romano VIP Časopis pro celou rodinu 1/2014 Ročník 8, leden vydalo občanské sdružení IQ Roma servis, o. s. Časopis vznikl s finanční podporou:

romano VIP Časopis pro celou rodinu 1/2014 Ročník 8, leden vydalo občanské sdružení IQ Roma servis, o. s. Časopis vznikl s finanční podporou: romano VIP Časopis pro celou rodinu 1/2014 Ročník 8, leden vydalo občanské sdružení IQ Roma servis, o. s. Časopis vznikl s finanční podporou: S finanční podporou z programu Evropské unie Základní práva

Více

Produkty českých komerčních bank

Produkty českých komerčních bank Univerzita Karlova v Praze Právnická fakulta Produkty českých komerčních bank Studentská vědecká odborná činnost Kategorie: magisterské studium 2011 Autor: Martin Procházka IV. ročník Konzultant: Ing.

Více

JAK OPRAVDU VYDĚLÁVAT NA KLIKAČKÁCH? PRINCIP BUDOVÁNÍ SÍTĚ A DUPLIKACE!

JAK OPRAVDU VYDĚLÁVAT NA KLIKAČKÁCH? PRINCIP BUDOVÁNÍ SÍTĚ A DUPLIKACE! JAK OPRAVDU VYDĚLÁVAT NA KLIKAČKÁCH? PRINCIP BUDOVÁNÍ SÍTĚ A DUPLIKACE! Také patříte k těm podnikavcům jako já, kteří mají zájem vydělat si nějaké peníze navíc, třeba pomocí internetu nebo MLM? Nejlépe

Více

Optimalizace chovu masných plemen skotu a ovcí v marginálních oblastech trvale udržitelného zemědělství

Optimalizace chovu masných plemen skotu a ovcí v marginálních oblastech trvale udržitelného zemědělství JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH ZEMĚDĚLSKÁ FAKULTA CERTIFIKOVANÁ METODIKA doc. Ing. Jan Brouček, DrSc. a kolektiv Optimalizace chovu masných plemen skotu a ovcí v marginálních oblastech trvale

Více

Kniha, která mění pohled na život. OVLIVŇOVÁNÍ REALITY. díl XI: Osvobozujeme vnímání: začínáme vidět, kam máme jít. Vadim Zeland.

Kniha, která mění pohled na život. OVLIVŇOVÁNÍ REALITY. díl XI: Osvobozujeme vnímání: začínáme vidět, kam máme jít. Vadim Zeland. Kniha, která mění pohled na život. OVLIVŇOVÁNÍ REALITY díl XI: Osvobozujeme vnímání: začínáme vidět, kam máme jít. Vadim Zeland. Živá strava a energie. Základní principy zvýšení energie. Pravé příčiny

Více

15 SKVĚLÝCH TIPŮ, JAK ZAČÍT POUŽÍVAT JEDNODUCHÉ A VYZKOUŠENÉ METODY A STRATEGIE PRO BUDOVÁNÍ ÚSPĚŠNÉHO PODNIKU HNED OD ZAČÁTKU.

15 SKVĚLÝCH TIPŮ, JAK ZAČÍT POUŽÍVAT JEDNODUCHÉ A VYZKOUŠENÉ METODY A STRATEGIE PRO BUDOVÁNÍ ÚSPĚŠNÉHO PODNIKU HNED OD ZAČÁTKU. 15 SKVĚLÝCH TIPŮ, JAK ZAČÍT POUŽÍVAT JEDNODUCHÉ A VYZKOUŠENÉ METODY A STRATEGIE PRO BUDOVÁNÍ ÚSPĚŠNÉHO PODNIKU HNED OD ZAČÁTKU. SPECIÁLNÍ UPOZORNĚNÍ: Informace v této publikaci byly napsány s cílem pomoci

Více

Československý. vlčák

Československý. vlčák Československý vlčák Ing. Karel Hartl Jindřich Jedlička Brno 2002 Obsah Československý vlčák Úvod........................................................................ iii Co jsme věděli o vlku.........................................................

Více

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE Ve spolupráci zpracovaly AXIAL PERSONNEL AGENCY, s. r. o. & Fond dalšího vzdělávání, p. o. MPSV 2 OBSAH 1. ÚVOD...4 2. ZPŮSOBY HLEDÁNÍ

Více

Založení živnosti krok za krokem

Založení živnosti krok za krokem Založení živnosti krok za krokem Projekt Podporujme podnikatelky Polabí! www.podnikatelky-polabi.cz Čelákovice, září 2013 Tato publikace vznikla v rámci projektu Podporujme podnikatelky Polabí!, který

Více

Hubert Herrmann Chov masného skotu pro odborníky jiných profesí aneb I pasení krav má své zákonitosti

Hubert Herrmann Chov masného skotu pro odborníky jiných profesí aneb I pasení krav má své zákonitosti Chov masného skotu pro odborníky jiných profesí Hubert Herrmann aneb I pasení krav má své zákonitosti Aktivity každého člověka lze zjednodušeně rozdělit na ty, které člověka, případně i jeho rodinu, živí,

Více

Yorkšírský teriér. Armin Kriechbaumer Jürgen Grünn. Jak o něj. správně pečovat a rozumět mu. Rady odborníků pro správný chov

Yorkšírský teriér. Armin Kriechbaumer Jürgen Grünn. Jak o něj. správně pečovat a rozumět mu. Rady odborníků pro správný chov Armin Kriechbaumer Jürgen Grünn Yorkšírský teriér Jak o něj správně pečovat a rozumět mu Rady odborníků pro správný chov Příručka vhodná i pro začátečníky Armin Kriechbaumer Yorkšírský teriér Jak o něj

Více

Fandíme tátům. Příručka pro rodiče. Překlad a adaptace textů pro rodiče od Fatherhood Institute

Fandíme tátům. Příručka pro rodiče. Překlad a adaptace textů pro rodiče od Fatherhood Institute Fandíme tátům Příručka pro rodiče Překlad a adaptace textů pro rodiče od Fatherhood Institute 1 Obsah: Kapitola 1 Proč jsou tátové důležití? 3 Kapitola 2 - Stanu se tátou 13 Kapitola 3 - Stal jsem se otcem

Více

2009 Lenka Černá. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha 4. www.mujvztah.cz. www.mamdepku.cz. www.mujkouc.cz. www.mezdravi.

2009 Lenka Černá. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha 4. www.mujvztah.cz. www.mamdepku.cz. www.mujkouc.cz. www.mezdravi. 2009 Lenka Černá Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha 4 www.mujvztah.cz www.mamdepku.cz www.mujkouc.cz www.mezdravi.cz www.jak-zhubnout.net www.rozvod-manzelstvi.cz www.fit-porod.cz

Více

FINANČNÍ GRAMOTNOST PRACOVNÍ SEŠIT 2.ČÁST CZ.1.07/1.2.00/14. 1.2/0052 BEZ OBAV ZVLÁDNU TO

FINANČNÍ GRAMOTNOST PRACOVNÍ SEŠIT 2.ČÁST CZ.1.07/1.2.00/14. 1.2/0052 BEZ OBAV ZVLÁDNU TO FINANČNÍ GRAMOTNOST PRACOVNÍ SEŠIT 2.ČÁST CZ.1.07/1.2.00/14. 1.2/0052 BEZ OBAV ZVLÁDNU TO Kolektiv autorů Euforall o.s. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České

Více

BONUS. Affiliate marketing na Facebooku: Jak vydělat FB stránky. Samuel Hornek

BONUS. Affiliate marketing na Facebooku: Jak vydělat FB stránky. Samuel Hornek BONUS Affiliate marketing na Facebooku: Jak vydělat FB stránky Samuel Hornek Affiliate na sociálních sítích facebookové stránky Vydělávat jako affiliate partner na své vlastní stránce není nic těžkého,

Více

Úvod. Vážený budoucí majiteli vlastní nemovitosti,

Úvod. Vážený budoucí majiteli vlastní nemovitosti, Úvod Vážený budoucí majiteli vlastní nemovitosti, právě držíte v ruce brožuru, která Vás připraví na to, jak si bez zdravotní úhony pořídit hypotéku nebo jak se starat o hypotéku, kterou už máte, a nepřijít

Více

Za tým Národního informačního centra pro mládež a Eurodesku Mgr. Šárka Kušková a Ing. Lucie Jarolímková

Za tým Národního informačního centra pro mládež a Eurodesku Mgr. Šárka Kušková a Ing. Lucie Jarolímková Práce v zahraničí Tato publikace je součástí třídílné řady brožur o práci, studiu a dobrovolnictví v zahraničí. Jedná se o aktualizované druhé vydání zaměřené na možnosti práce v zahraničí. Při tvorbě

Více

01 Metodika zlepšení podmínek pro výuku praktického vyučování v malém hospodářském dvoře u oborů Agropodnikání a Opravář zemědělských

01 Metodika zlepšení podmínek pro výuku praktického vyučování v malém hospodářském dvoře u oborů Agropodnikání a Opravář zemědělských 01 Metodika zlepšení podmínek pro výuku praktického vyučování v malém hospodářském dvoře u oborů Agropodnikání a Opravář zemědělských strojů Oldřich Baloun, Ing. Václav Švarc, Tomáš Fiala, Ing. Jarmila

Více

Tato akce je spolufinancována Evropskou unií, MMR a Moravskoslezským krajem.

Tato akce je spolufinancována Evropskou unií, MMR a Moravskoslezským krajem. Tato akce je spolufinancována Evropskou unií, MMR a Moravskoslezským krajem. Pr vodce džunglí samostatného života aneb Jak se nenechat sežrat AKLUB Centrum vzdělávání a poradenství Krnov 2007 Průvodce

Více

chci změnit životní styl

chci změnit životní styl chci změnit životní styl zn.: v práci richard husovský 2013 richard husovský Máte povolení tuto e-knihu emailovat, tisknout, kopírovat, nebo posílat zdarma komukoli se vám zlíbí, pokud nebudete zasahovat

Více

Podnikání v USA. Chudý Honza, bohatý John. John Vanhara

Podnikání v USA. Chudý Honza, bohatý John. John Vanhara Podnikání v USA Chudý Honza, bohatý John John Vanhara John Vanhara Podnikání v USA Chudý Honza, bohatý John John Vanhara, 2009 EastBiz Corporation, 2009 Editace: Petr Hyťha, DiS. Jazyková korektura: Dušan

Více

Po přečtení ebooku ohodnotťe prosím přínos získaných informací zasláním částky na můj účet 2400223149/2010 děkuji vám za podporu.

Po přečtení ebooku ohodnotťe prosím přínos získaných informací zasláním částky na můj účet 2400223149/2010 děkuji vám za podporu. Po přečtení ebooku ohodnotťe prosím přínos získaných informací zasláním částky na můj účet 2400223149/2010 děkuji vám za podporu. Jsem snílek, či co je tohle za způsob platby ebooku? Přátelé a čtenáři.

Více

ZDRAVÍ. Očkování. Nežádoucí reakce na vakcinaci. 1. očkování D, H, P, Pi, L, (T, B) 2. očkování za 1 měsíc D, H, P, Pi, L, R, (T)

ZDRAVÍ. Očkování. Nežádoucí reakce na vakcinaci. 1. očkování D, H, P, Pi, L, (T, B) 2. očkování za 1 měsíc D, H, P, Pi, L, R, (T) NÁVOD KPOUŽITÍ ZDRAVÍ Očkování Jedna z prvních povinností, které člověka po odběru štěněte čekají, je očkování. Obecné vakcinační schéma pro štěně: 1. očkování ve věku 6 týdnů ještě u chovatele 2. očkování

Více

CO SE DOZVÍTE? 1. BÝT NEZAMĚSTNANÝ/Á NEMUSÍ BÝT VAŠE CHYBA... 3 2. JAK BYSTE MĚL/A K HLEDÁNÍ NOVÉHO ZAMĚSTNÁNÍ PŘISTUPOVAT?... 7

CO SE DOZVÍTE? 1. BÝT NEZAMĚSTNANÝ/Á NEMUSÍ BÝT VAŠE CHYBA... 3 2. JAK BYSTE MĚL/A K HLEDÁNÍ NOVÉHO ZAMĚSTNÁNÍ PŘISTUPOVAT?... 7 CO SE DOZVÍTE? 1. BÝT NEZAMĚSTNANÝ/Á NEMUSÍ BÝT VAŠE CHYBA... 3 2. JAK BYSTE MĚL/A K HLEDÁNÍ NOVÉHO ZAMĚSTNÁNÍ PŘISTUPOVAT?... 7 3. UJASNĚTE SI, CO OD NOVÉHO ZAMĚSTNÁNÍ ČEKÁTE... 9 4. JAKOU PRÁCI HLEDÁTE?...

Více

ÚVOD DO SVĚTA OBCHODOVÁNÍ

ÚVOD DO SVĚTA OBCHODOVÁNÍ PROFITY.cz kurzy obchodování na světových burzách ÚVOD DO SVĚTA OBCHODOVÁNÍ Bašty 416/8 602 00 Brno +420 730 69 22 55 1 Úvod do světa obchodování Úvod do světa obchodování komodit Úvod V tisku, na internetu

Více