GRAFIKA PRO POKROČILÉ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "GRAFIKA PRO POKROČILÉ"

Transkript

1 GRAFIKA PRO POKROČILÉ Jiří Vaníček: Vybrané kapitoly z učebnice informatiky pro ZŠ a víceletá gymnázia Vektorová grafika náročné úlohy v Callistu V Callistu již dokážete vytvářet objekty, upravovat jejich tvar a barvy, dát jim správné pořadí a seskupovat je. Nyní si vyzkoušíte některé další nástroje pro tvorbu obrázků, které počítačovému malíři usnadní práci. Úloha - Hrací karta V této úloze nakreslíte hrací kartu pro hru prší, žolíky nebo uno. V obrázku využijete tvar, který jste nakreslili v cvičení 2 (nebo který máte uložen z loňska). Naučíte se používat nástroje zarovnání objektů a rozmístění objektů. Bez nich byste znaky na kartě dokázali pravidelně rozmístit jen s obtížemi. Přečtěte a vyzkoušejte nejprve nápovědu k používání těchto nástrojů; najdete ji v užším sloupci. Na této stránce budeme vytvářet kartu "zelená desítka", vy si ovšem můžete vybrat kartu jiné hodnoty nebo s jiným karetním symbolem. Vyzkoušejte: Stín Vytvořte si nový objekt (např. kružnici, hvězdu nebo čtyřlístek). Otevřete si galerii Stín (nabídka Galerie / Stín). V okně galerie vyzkoušejte přidat objektu jeho stín. Můžete měnit barvu stínu a jeho tvar (vyzkoušejte měkký stín, jednobarevný stín). Teprve po stisknutí tlačítka Použít se vybraný stín doplní k označenému objektu. Důležité je nastavit, z jaké strany objektu se stín bude zobrazovat. Posunutí stínu nastavíte v polích X a Y. Pokud do pole X napíšete záporné číslo, stín bude posunut doleva. Nula v polích X a Y znamená, že stín leží přesně pod objektem. Zarovnání objektů Nakreslete si dva různě velké a různobarevné obdélníky. Otevřete si z nabídky galerii Zarovnání objektů. Vyberte oba objekty (např. s klávesou Shift). Tlačítka v galerii dokážou zarovnat objekty buď vodorovně, nebo svisle (zkratka Horiz. znamená vodorovně, Vert. znamená svisle). Vyzkoušejte vždy jedno tlačítko z galerie a pak použijte tlačítko Zpět. Vyzkoušejte zarovnání pro více objektů (nezapomeňte, musí být označeny). Rozmístění objektů V galerii Rozmístění objektů lze nastavit stejné rozestupy mezi více objekty. Vytvořte tři kruhy, označte je a umístěte tak, aby byly stejně vysoko na stránce (můžete použít galerii

2 Zarovnání). Objekty označte a otevřete okno galerie (v nabídce Galerie / Rozmístění objektů). Vyzkoušejte tlačítka v okně. Postup: 1. Otevřete si soubor, v němž máte uložen obrázek karetního znaku (srdíčko, list, žalud, kára, trefy apod.) Pokud takový obrázek uložen nemáte, vytvořte a upravte jeho tvar 2. Zmenšete karetní znak (na kartě bude takových obrázků pět pod sebou). Nastavte jeho výplň a měkký stín. 3. Vytvořte na ploše další 4 kopie karetního znaku 4. Všech pět kopií znaku označte a zarovnejte, aby byly všechny pod sebou (nabídka Galerie/Zarovnání objektů). 5. Stále ještě označené karetní znaky pravidelně rozmístěte pomocí galerie Rozmístění objektů. Jsou-li znaky ve sloupci rozmístěny podle vašich představ, vytvořte z nich skupinu, která bude držet pohromadě. 6. Máte hotový jeden sloupec znaků. Druhý vytvořte jako jeho kopii. Rozmístěte oba sloupce tak, jak budou umístěny na hrací kartě. 7. Oba sloupce vyberte a zarovnejte svisle. Poté je opět seskupte do jedné skupiny. Pokud nyní pohnete s kterýmkoliv znakem, obrázek by se neměl zbortit. 8. Vytvořte kartu. Nakreslete nový obdélník ze zaoblenými rohy (zaoblení rohů nastavíte na horním panelu nástrojů). Obdélník přesuňte dozadu, aby byly karetní znaky viditelné. 9. Nastavte velikost obdélníka tak, aby karta dobře vypadala. Můžete nastavit světle šedou nebo béžovou výplň obdélníka a přidat měkký stín. 10. Vyberte obdélník i seskupené karetní znaky a zarovnejte je vodorovně i svisle. Utvořte jednu skupinu. Karta je hotová Náměty na rozšíření úlohy: 1. Doprostřed karty můžete vložit nějaký obrázek, který jste sami nakreslili, nebo zkopírovat přes schránku nějaký obrázek z Internetu. Nezapomeňte obrázek zarovnat na střed karty.

3 2. Na kartu můžete také napsat římskou číslici vyjadřující hodnotu karty (pro psaní textu použijte tlačítko s písmenem A). 3. Vytvořte kopii karty a změňte počet a rozmístění znaků na kartě (vyrobte devítku, sedmičku, eso). 4. Udělejte balíček karet. Vytvořte řadu kopií téže karty, naskládejte je na sebe, karty můžete trochu pootočit. Úloha Pastelka Nakreslíte ostře ořezanou pastelku. Naučíte se používat vodicí linky a logické operace s objekty. Zopakujete si použití nástrojů, které již znáte (seskupování, pořadí objektů, otočení a zkosení, překlopení, stín atd.) V knize budeme kreslit červenou pastelku, vy si můžete vybrat jinou barvu. Pastelku budete kreslit ležící, teprve potom ji otočíte. Vyzkoušejte: Vodicí linky Jsou to pomocné čáry, které umožňují přesnější nastavení polohy objektů na kreslicí ploše. Nahoře a vlevo od plochy je pravítko. Uchopte jej myší a snažte se jej přetáhnout do plochy. Tím vytvoříte vodicí linku. Tuto linku můžete znovu myší uchopit a přesunout jinam (nebo vrátit na pravítko). Nastavte si jednu svislou a jednu vodorovnou vodicí linku. Vytvořte nový obdélník a posouvejte jej směrem k vodicím linkám. Všimněte si, že linky fungují jako magnety, umožní vám sesadit objekty přesně k sobě. Vyzkoušejte pro víc objektů. Logické operace Tyto nástroje dokáží ze dvou objektů udělat jeden. Jsou to jiné nástroje než vytvoření skupiny (skupina je pořád více objektů pohromadě). Najdete je v galerii Logické operace. Podívejte se na obrázek, jak logické operace pracují. Spojení objektů vznikne všude tam, kam zasahoval alespoň jeden z objektů. Průnik objektů vznikne tam, kde se oba objekty překrývaly.

4 Abyste tyto nástroje použili, musíte mít vybrány oba objekty (je možné vytvořit spojení nebo průnik i více než dvou objektů, jsou-li vybrány najednou). Můžete také vyříznout tvar jednoho objektu do druhého (jako když se vykrajuje vánoční cukroví). K vyříznutí slouží svě tlačítka. Levým tlačítkem označíte, který objekt bude "vykrajovátko" objekt zmizí, místo něj se objeví pouze vyřezávací čára. Potom stiskem druhého tlačítka do jiného vybraného objektu tento tvar vyříznete. Zkuste nakreslit písmeno C jako na obrázku. Jistě poznáte, který objekt byl řezací nástroj a ze kterého se vyřezávalo. Pokud chcete, složitou výplň nastavíte v galerii Výplň, tlačítko Editace. Postup tvorby pastelky: Zadní stěna 1. Nakreslete zadní stěnu pastelky. Vytvořte šestiúhelník postavený na špičku (tlačítko trojúhelník, nastavte 6 cípů, při jeho tvorbě táhněte šipku dolů). Vyberte výplň barvy dřeva. 2. Do šestiúhelníku vložte menší kruh. Zarovnejte oba objekty na střed (galerie Zarovnání objektů). Výplň kruhu vyberte podle barvy tuhy, kterou bude pastelka kreslit. 3. Seskupte oba objekty do skupiny. Potom tuto stěnu označte a zmenšete její šířku. Boky pastelky 4. Nejprve se pustíme do čelní stěny. Vytvořte obdélník s rohy co nejvíce zaoblenými (nastavte u obdélníka co největší zaoblení; vznikne tak ovál). Nastavte barvu výplně oválu podle barvy kruhu v zadní stěně. 5. Je potřeba uříznout pravý oblouk oválu. Překryjte pravý konec oválu novým obdélníkem a použijte nástroj Oříznout objekty v galerii Logické operace. 6. Složte obě hotové stěny tužky k sobě. Aby bylo složení přesné, použijte vodicí linky. Nastavte vodicí linky podle obrázku (zvětšete si přitom obrázek lupou). 7. Přesuňte čelní stěnu k šestiúhelníku sama "dosedne" na správné místo. Poté upravte její výšku (uchopte její prostřední úchopový bod a táhněte jej k vodicí lince). 8. Vytvořte kopii čelní stěny pastelky (pozor, kopie se vytvoří přesně na původním místě, obě kopie budou ležet na sobě). Kopii posuňte nahoru a usaďte na své místo. 9. Horním vrcholem šestiúhelníka veďte novou vodicí linku. Snižte výšku stěny tužky k této vodicí lince. Poté stěnu zkoste doprava (dalším klepnutím na stěnu se objeví úchopové body pro otáčení a zkosení).

5 10. Vytvořte kopii horní stěny, převraťte ji (tlačítko na panelu nástrojů), přesuňte na místo a upravte. Všechny objekty seskupte. Zbytečné vodící linky ukliďte na pravítko. Hrot pastelky 11. Hrot pastelky bude tvořit trojúhelník. Nakreslete jej jako nový mnohoúhelník. Umístěte vrcholy trojúhelníka podle obrázku. Dejte si záležet, aby strany trojúhelníka plynule navazovaly na oblouky. Trojúhelník přesuňte dospodu pod ostatní objekty. 12. Jak vytvořit a obarvit samotný hrot pastelky? Podle obrázku překryjte pastelku elipsou (a všechny objekty označte a zarovnejte vodorovně). Otevřete okno galerie Logické operace, zaškrtněte políčko Zachovat původní objekty. Označte elipsu jako řezací objekt, poté označte trojúhelník a vyřízněte. 13. Smažte elipsu. Vzniklou špičku pastelky obarvěte barvou tuhy. 14. Celou pastelku seskupte. Otočte ji, aby vypadala, jako že píše. Náměty na rozšíření úlohy: 1. Přidejte k tužce měkký stín. Nastavte posunutí stínu 0 cm ve směru X i Y, aby stín začínal na hrotu pastelky. Nastavte zkosení stínu 40, stín bude vypadat jako vržený na papír. 2. Můžete nakreslit čáru, kterou pastelka právě kreslí. Použijte nástroj Křivky. 3. Pastelka na sobě může nést nějaký nápis (pastelka může nést vaše jméno nebo třeba jméno vašeho oblíbence). 4. Vytvořte více kopií stejné pastelky, různě je obarvěte a "nastrkejte" do stojánku nebo hrníčku. Projekt: Obal na CD V této úloze vytvoříte potisk na krabičku od CD, který po vytištění budete moci vystřihnout a opravdu použít. Naučíte se nastavit přesné rozměry objektů, vkládat bitmapové obrázky stažené z Internetu, upravovat ozdobné písmo a vkládat a upravovat symboly z obrázkových písem. Vyzkoušejte: Přesný rozměr objektu Vytváříte-li nový tvar, třeba obdélník, jeho přesnou velikost nastavíte tak, že místo táhnutí myší pouze klepnete do plochy. Objeví se okno, v němž přesný rozměr nastavíte. Později ovšem nesmíte tahat za úchopové body objektu přesnost by se ztratila. Rozměry hotových objektů lze dodatečně měnit v galerii Transformace. Převést na křivky Máte-li vytvořený nový objekt (např. obdélník, hvězdu, čtyřlístek, kruh atd.), nemůžete měnit jeho tvar úplně libovolně, jako to můžete provádět s vlastní vytvořenou

6 křivkou. Objekt je jakoby "uzamčen". Tlačítko Převést na křivky na panelu nástrojů obsahuje kladívko, které "rozbije" objekt na křivky, které pak lze dále upravovat (podobně jako jste upravovali karetní symbol). Vytvořte nový objekt, třeba čtyřlístek. Stiskněte tlačítko Tvarování objektů - na horním panelu nástrojů se objeví tlačítko s kladívkem Převést na křivky. Stiskněte jej objekt se "rozbije" na křivky. Měňte tvar objektu (uchopte některý z uzlových bodů). Zkuste si nakreslit bumerang. Nejprve vytvoříte kruh a převedete jej na křivky. Poté odtáhněte horní a dolní bod kruhu podle obrázku. Tvář divé zvěře: základem je kytička se 3 cípy. Chcete-li vyřezat do obdélníku nějaký nápis, pak napsaný text musíte nejprve převést na křivky, potom jej můžete použít jako řezací nástroj viz obrázek. Vkládání obrázkových symbolů Některá písma mají místo tvarů písmen a číslic tvary různých obrázků. Tyto obrázky můžete vkládat do kreslicí plochy z galerie Symboly. Otevřete galerii Symboly. Z nabídky si vyberte některé obrázkové písmo (např. Wingdings, Webdings). Symbol, který se vám líbí, přetáhněte na plochu. Symboly lze na ploše dále upravovat: zvětšovat (obrázek stadionu), měnit barvy čar a pozadí (srdíčko). Lze je také kladívkem převést na křivky a upravovat jejich tvar (jízdní kolo). Symbol, který je rozbitý na křivky, lze vyříznout do jiného tvaru (např. do kruhu nebo čtyřlístku). Vyzkoušejte: velikonoční vajíčko 1. Vložte do pracovní plochy symbol z písma Webdings. 2. Převeďte symbol na křivky a upravujte jeho tvar. 3. Odstraňte všechny body, které se nacházejí kolem očí oči zmizí. Zůstane vyplněné vajíčko. 4. Vajíčko překlopte a opatřete vhodnou výplní.

7 Příprava projektu Budete potřebovat krabičku od CD. Vyberte si, jaký obal budete chtít vytvořit (pro kterou hudební skupinu, zpěváka, hudbu z filmu apod.). Najděte si na Internetu obrázky, které byste chtěli na obal dát (portréty interpretů, fotografie z koncertu nebo obrázky, které se hodí k názvu CD). Postup: Rozměry obalu 1. Vyjměte z krabičky vložený papírový obal a změřte jeho rozměry pravítkem. 2. Podle rozměrů, které naměříte, vytvořte nový obdélník nebo čtverec. Ten bude určovat okraj, podle něhož obal po vytištění vystřihnete. Všechny další objekty budete umísťovat dovnitř do tohoto tvaru. Nastavte kruhovou výplň ze světlých odstínů. Název CD 3. Napište nápis název CD, jméno interpreta. Vyberte umělecký tvar písma, můžete upravit i tvar základny. Umístěte nápis nad obdélník. 4. Vytvořte obdélník, který bude tvořit rámeček kolem nadpisu. Nastavte mu výplň lineární, vyberte pestré barvy. V okně galerie Výplň můžete použít tlačítko Editace a nastavit více barev výplně. 5. Nápis s názvem CD "rozbijte" na křivky. Použijte galerii Logické operace a vyřízněte nápis do obdélníku. Fotografie na obalu 6. Vytvořte obdélník nebo elipsu. Jako výplň použijte obrázek, který jste si stáhli z Internetu (galerie Výplň, bitmapová, tlačítko Ze souboru). Změňte rozměry objektu tak, aby postavy na fotografii nebyly příliš úzké ani široké. 7. Ozdobte tvar fotografie. Vytvořte nový tvar (kytičku, hvězdu), přemístěte ji nad fotografii a vyřízněte. Vytvářejte další okrasně tvarované obrázky s novými výplněmi, které jste stáhli z Internetu. 8. Můžete vložit vhodný symbol (galerie Symboly), který vystihuje téma nebo hudební žánr. Nastavte mu výplň s barevným přechodem. Dokončení obalu 9. Potřebujete-li napsat na obal nějaký další text, volte odstavcový text (tlačítko tvaru T) a obyčejný tvar písma. 10. Rozmístěte všechny vytvořené objekty na základní tvar obalu CD. Pro přesné umístění (na střed nebo pod sebe) můžete použít galerii Zarovnání nebo Rozmístění. U fotografií můžete zapnout stín. 11. Soubor uložte. Máte-li tiskárnu, vytiskněte jej, vystřihněte obal podle okrajových čar a vložte do krabičky.

8 Námět na rozšíření úlohy zadní strana obalu: boční stěny skupinu. 4. Boční stěnu zarovnejte se zadní stěnou doleva a dolů. (viz šipka na obrázku, použijte galerii Zarovnání) 5. Vytvořte kopii boční stěny, překlopte ji vodorovně i svisle a zarovnejte se zadní stěnou doprava a dolů. Vše seskupte. 6. Na zadní stěnu můžete přidat seznam písní, další obrázky podle vlastních nápadů. 1. Vytvořte si také zadní stranu obalu šířka 150 mm, výška 117 mm. Můžete ji umístit na stejnou stránku jako přední stranu a vytisknout obě najednou. 2. Boční stěnu obalu bude tvořit obdélník o šířce 6 mm a výšce 117 mm. 3. Napište název CD, který je vidět na boční stěně krabičky. Nápis otočte, přeneste na boční stěnu a zarovnejte s ní na střed. Udělejte z nápisu a Projekt Fotogalerie naší školy Vyfotografujte digitálním fotoaparátem vaši školu a život v ní. Vytvořte si fotogalerii vaší školy jako plakát. Budete potřebovat fotoaparát, IrfanView a Callisto. 1. Dohodněte se, co budete chtít vyfotografovat - například školní budovu, její prostory a okolí, - běžný život ve škole, vyučování, přestávky, družinu, kroužky - významný den v životě školy (soutěže, výlet nebo oslavy) - fotografie významných žáků nebo absolventů školy apod. 2. Fotografujte. Fotografovat můžete po skupinách. Dál už bude pracovat každý sám. Fotografovat může jedna skupinka, zatímco ostatní dělají jinou práci. 3. Z fotografií si vyberte několik, ze kterých vytvoříte fotogalerii. Fotografie upravte (výřez, jas a kontrast, změna velikosti, případně červené oči). 4. Do Callista vkládejte jednotlivé fotografie (tlačítkem Vkládání obrázků na levém panelu nástrojů nebo kopírováním z IrfanView) 5. Fotografie můžete natáčet, měnit jejich velikost a pořadí při překrývání, použít stín. 6. Doplňte nadpis celé galerie. Vytiskněte a umístěte na nástěnku. Z takovýchto fotogalerií můžete časem vytvořit školní obrazovou kroniku.

9 Projekt Třídní tablo Vytvořte si třídní tablo, které představí všechny žáky vaší třídy. 1. Poraďte se, na jaké téma tablo vytvoříte (např. Jedeme na školní výlet bude představovat autobus, za jehož okny sedí žáci třídy, tablo Školní budova bude obrázek školy, v jejíž oknech budou fotografie jednotlivých žáků apod.) 2. V Callistu nakreslete hlavní obrázek (okna vyřízněte pomocí logických operací). Pohrajte si s tvarem, protože ten bude pro úspěch práce velice důležitý. 3. Vyfotografujte se navzájem. Vyučující umístí vaše fotografie na síťový disk. Každý žák si upraví svoji fotografii (ořízne ji, případně zmenší, upraví jas a kontrast). Soubor s fotografií přejmenuje podle svého jména a podle pokynů vyučujícího uloží tak, aby k němu měl přístup každý žák. 4. Do nakresleného obrázku vkládejte upravené fotografie (v IrfanView otevřete fotku a zkopírujete ji do Callista). Změňte pořadí objektů tak, aby se hlavní obrázek nalézal před fotografiemi. Upravte velikost objektů. 5. Tablo můžete doplnit nápisem nebo dalšími ozdobnými prvky. Např. některé postavy mohou promluvit můžete k nim dokreslit bubliny s nějakou průpovídkou. 6. Hotové tablo můžete vytisknout nebo exportovat do bitmapového obrázku pro pozdější použití v prezentaci či ve vlastní webové stránce.

10 Projekt Sudičky Vždy, když se v pohádce narodilo nějaké princátko, sešly se u něj v noci tři sudičky a předpovídaly mu, co jej čeká a nemine. Zahrajte si také na sudičky, budete však věštit svůj vlastní osud. K projektu budete potřebovat svoji fotografii z úplného mládí, skener, Word a 1. Přineste z domácího alba a oskenujte svoji fotografii z body, kdy jste byli malá miminka. Fotku ořízněte, upravte a vložte do Wordu. 2. K dokumentu napište nadpis Tři sudičky a pokračujte psaním vaší věšťby, jako by opravdu tři sudičky rozhodovaly o vašem osudu. 3. První sudička řekne, jaké pěkné vlastnosti budete mít nebo co pěkného budete umět, když vám bude tolik let, kolik vám je právě teď. (např. bude mít krásné vlasy, bude umět nádherně zpívat, skvěle hrát fotbal, jezdit na snowboardu, bude mít výborné známky nebo dobrou partu) 4. Do druhého odstavce napište, co řekne druhá sudička jaké špatné vlastnosti budete mít, až vám bude let (např. bude odmlouvat, bude se často hádat nebo nebude pečovat o svůj zevnějšek, bude líný nebo zapomnětlivý) 5. Třetí sudička předpovídá, že nakonec to všechno dobře dopadne. Do třetího odstavce napište, co byste si opravdu přáli, aby se vám v životě vyplnilo (např. vystuduje vysokou školu a stane se lékařkou; bude pracovat jako překladatel a jezdit po celém světě; postaví si domek s velkou zahradou a bude chovat koně; objeví nový lék na velmi nebezpečnou chorobu; vezme si nejsprávnějšího kluka ve městě ) 6. Celou věšťbu můžete doplnit úvodem pohádky (jak se narodila princezna Štěpánka Nováková a jak k ní v noci přišly sudičky). Můžete také v některém grafickém editoru nakreslit obrázek sudiček a přidat jej k napsanému textu.

11 Projekt Pravý a levý obličej Obličej člověka není úplně souměrný. Levá a pravá tvář se trochu liší. Když sestavíte k sobě dvě levé a dvě pravé tváře, dostanete dva různé obličeje. Jeden z nich je třeba příjemnější, milý, druhý tvrdší, zamyšlený, nepřístupný. Podívejte se na svoje levé a pravé obličeje. Budete potřebovat fotoaparát, IrfanView a Malování (dvakrát otevřené). 1. Vyfotografujte se přímo zepředu. Dívejte se přímo do fotoaparátu, hlava nesmí být ani trochu otočená ani nakloněná na stranu. 2. Fotografii otevřete v IrfanView a zmenšete tak, aby se vám na obrazovku vešly dva obličeje vedle sebe. 3. Zkopírujte obličej do Malování. Nástrojem Výběr přesně vyberte třeba pravou polovinu obličeje (hranice výběru musí přecházet přesně středem nosu). Tuto část obličeje vystřihněte (Úpravy / Vystřihnout) a zkopírujte do druhého Malování. Vložte ještě jednu kopii, překlopte ji vodorovně a co nejpřesněji přiložte k druhé. Vznikne tak obličej složený ze dvou pravých půlek obličeje. 4. Vraťte se do prvního Malování a podobným postupem vytvořte levý obličej. 5. Zkopírujte jeden z obličejů k druhému. Oba obličeje umístěte vedle sebe. Soubor uložte. Který z obličejů je ten hezčí?

12 Želví projekt Živá fotogalerie Vytvořte si v Imagine obrazovou galerii, která bude interaktivní, živá. Když klepnete na některý z vystavených obrázků, ukáže se v pravé části jeho zvětšenina. Postupujte podle návodu: 1. Nejprve si připravte fotografie (nebo jiné obrázky, které budete chtít do galerie umístit). Nastavte jejich velikost nanejvýš 400 bodů na šířku nebo 400 bodů na výšku. Bude šikovné, pokud budou mít přibližně stejný tvar. Můžete použít obrázky ze složky Fotky / Svět zmenšené. 2. Spusťte Imagine a želvě vyberte tvar z některé fotogragie (v rodném listu Načti tvar). Nastavte jí automatické táhnutí a zdvihněte pero. 3. Zmenšete velikost obrázku na želvě: v rodném listu želvy vyberte záložku Tvar a v poli ZvětšeníX vyplňte Vytvořte novou želvu, nastavte jí automatické táhnutí a zdvihněte jí pero. Přejmenujte tuto želvu na velká (v rodném listu vyplňte pole Jméno). 5. Želvě ž1 přidejte událost přinajetímyši. Jako reakci na událost napište velká tvar! tvar (což znamená, že želva jménem velká převezme tvar od želvy, na kterou najede myš) 6. Želvu ž1 zkopírujte do schránky a vkládejte další kopie této želvy (pomocí pravého tlačítka myši, klepnutím do stránky). Vytvoříte tak mnoho želv, které se budou chovat stejně jako ž1. 7. Každé nové želvě načtěte jiný obrázek z vašich fotografií. Želvy rozmístěte po ploše a vyzkoušejte, jak reagují. Náměty na rozšíření projektu: 1. Nechte obrázky, ať se pohybují. Spusťte procesy každých 20 [dopředu 1] každých 2000 [směr! lib] 2. Příkazem odteď můžete ovládat, která želva bude pohyblivá, a která ne. Např. odteď všechny, odteď [velká], odteď [ž1 ž2]. Vždy je ale potřeba nejprve ukončit předchozí procesy a potom je opět spustit. 3. Můžete do obrázku přidat další želvy - návštěvnice, které budou jen tak běhat po obrazech. Tvary želv mohou být brouk nebo obrázky klauna.

V tomto kurzu vytvoříte logo smyšlené kavárny. Výsledné logo bude vypadat takto:

V tomto kurzu vytvoříte logo smyšlené kavárny. Výsledné logo bude vypadat takto: Vytvoření loga Vítá vás aplikace CorelDRAW, komplexní profesionální program pro grafický návrh a práci s vektorovou grafikou. V tomto kurzu vytvoříte logo smyšlené kavárny. Výsledné logo bude vypadat takto:

Více

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS Word MÍRNĚ POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS Word MÍRNĚ POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS Word MÍRNĚ POKROČILÍ Formátování textu Text formátujeme (určujeme jeho vlastnosti) na pásu karet DOMŮ. U textu můžeme formátovat font, velikost písma, řez, barvu písma, barvu

Více

Modul 2. Druhá sada úkolů:

Modul 2. Druhá sada úkolů: Zadání Druhá sada úkolů: Modul 2 Všechny potřebné složky a soubory pro splnění následující sady úkolů se nachází ve složce sada2. 1. Ve složce Ulohy vytvořte šest nových složek (podle obrázku) a pojmenujte

Více

MS Wodrd pro pokročilé

MS Wodrd pro pokročilé MS Wodrd pro pokročilé 1.11.5 ÚPRAVA VLOŽENÉHO OBRÁZKU Jak jsme si již uvedli, vybraný obrázek se vloží do dokumentu na místo, kam jste umístili (zanechali) kurzor myši. Takto vložený obrázek má statickou

Více

Veškeré formátovací úpravy buněk vždy platí pouze pro buňky, které si označíte.

Veškeré formátovací úpravy buněk vždy platí pouze pro buňky, které si označíte. Veškeré formátovací úpravy buněk vždy platí pouze pro buňky, které si označíte. Přesun kurzoru Šipky:,,, o jeden znak, řádek, buňku daným směrem Ctrl + / na konec / začátek řádku buněk Ctrl + / na konec

Více

Vítá vás Corel PHOTO-PAINT, výkonná aplikace pro úpravu rastrových obrázků, která umožňuje retušovat fotografie a vytvářet originální grafiku.

Vítá vás Corel PHOTO-PAINT, výkonná aplikace pro úpravu rastrových obrázků, která umožňuje retušovat fotografie a vytvářet originální grafiku. Maskování obrázků Vítá vás Corel PHOTO-PAINT, výkonná aplikace pro úpravu rastrových obrázků, která umožňuje retušovat fotografie a vytvářet originální grafiku. Co se naučíte V tomto kurzu se naučíte vytvořit

Více

VKLÁDÁNÍ OBJEKTŮ - obrázek

VKLÁDÁNÍ OBJEKTŮ - obrázek VKLÁDÁNÍ OBJEKTŮ - obrázek Autor: Mgr. Dana Kaprálová Datum (období) tvorby: srpen 2013 Ročník: šestý Vzdělávací oblast: Informatika a výpočetní technika 1 Anotace: Žák se orientuje v prostředí aplikace

Více

Informace o zdroji učebního textu a poučení o jeho užívaní. Petr Broža, Libor Kříž, Roman Kučera, Pavel Nygrýn

Informace o zdroji učebního textu a poučení o jeho užívaní. Petr Broža, Libor Kříž, Roman Kučera, Pavel Nygrýn Informace o zdroji učebního textu a poučení o jeho užívaní Informace o zdroji: Autor: Název díla: Vydavatelství: Petr Broža, Libor Kříž, Roman Kučera, Pavel Nygrýn Microsoft Office 2007 - Průvodce pro

Více

Jak namalovat obraz v programu Malování

Jak namalovat obraz v programu Malování Jak namalovat obraz v programu Malování Metodický text doplněný praktickou ukázkou zpracovanou pro moţnost promítnutí v prezentačním programu MS PowerPoint PaedDr. Hana Horská 20. 7. 2006, aktualizováno

Více

Popis základního prostředí programu AutoCAD

Popis základního prostředí programu AutoCAD Popis základního prostředí programu AutoCAD Popis základního prostředí programu AutoCAD CÍL KAPITOLY: CO POTŘEBUJETE ZNÁT, NEŽ ZAČNETE PRACOVAT Vysvětlení základních pojmů: Okno programu AutoCAD Roletová

Více

Vytvoření pozvánky. Michaela Maginot. O autorovi

Vytvoření pozvánky. Michaela Maginot. O autorovi Vytvoření pozvánky Michaela Maginot O autorovi Michaela Maginot žije v Unterhachingu v Německu kousek od Mnichova. Vystudovala školu Deutschen Meisterschule für Mode (německá přední škola zabývající se

Více

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě VY_32_INOVACE_INF_BU_20 Sada: Digitální fotografie Téma: DVD promítání a tisk fotografií Autor: Mgr. Miloš Bukáček Předmět: Informatika Ročník: 3. ročník osmiletého gymnázia, třída 3.A Využití: Prezentace

Více

742 Jak prohlížet seznam dat pomocí formuláře. další záznamy pomocí formuláře

742 Jak prohlížet seznam dat pomocí formuláře. další záznamy pomocí formuláře Formuláře 742 Jak prohlížet seznam dat pomocí formuláře pokročilý Pokud si přejete prohlížet seznam dat po jednotlivých záznamech ve formulářovém zobrazení, pak postupujte takto: Klepněte myší kamkoliv

Více

Nápověda k ESSELTE EaSY print

Nápověda k ESSELTE EaSY print Nápověda k ESSELTE EASY PRINT Obsah 1. Požadavky na systém 3 1.1. Prohlížeč internetu 3 1.2. Acrobat Reader 3 2. Registrace, přihlášení a můj účet 4 2.1. Proč se registrovat? 4 2.2. Jak se registrovat?

Více

Práce se soubory a složkami

Práce se soubory a složkami Práce se soubory a složkami Co jsou soubory a složky? Soubor je něco jako vytištěný dokument, jaký můžete najít na svém psacím stole nebo v deskách. Mezi příklady souborů v počítači patří textové dokumenty,

Více

Google Apps. dokumenty 3. verze 2012

Google Apps. dokumenty 3. verze 2012 Google Apps dokumenty verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Prezentace... Popis prostředí... Menu a panely nástrojů... Menu a panely nástrojů... Vytvoření prvního snímku... Nový snímek... 7 Úprava objektu...

Více

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě VY_32_INOVACE_INF_BU_18 Sada: Digitální fotografie Téma: Vkládání obrázků a textů do obrázku Autor: Mgr. Miloš Bukáček Předmět: Informatika Ročník: 4. ročník osmiletého gymnázia, třída 4.A Využití: Prezentace

Více

MALUJEME v MALOVÁNÍ. Základní nabídka. a) tažením úchytů umístěných v pravém dolním rohu a na spodním okraji obrázku

MALUJEME v MALOVÁNÍ. Základní nabídka. a) tažením úchytů umístěných v pravém dolním rohu a na spodním okraji obrázku Vytvoření nového obrázku a jeho uložení MALUJEME v MALOVÁNÍ Po otevření programu se automaticky otevře i čistá bílá plocha, na které budeme malovat. Velikost této kreslící čtvrtky si můžeme libovolně změnit.

Více

Vkládání prvků do dokumentu MS Word

Vkládání prvků do dokumentu MS Word Vkládání prvků do dokumentu MS Word 1. Vkládání Do dokumentu můžeme vložit celou řadu prvků, počínaje čísly stránek a obrázky konče. 1.1. Konec stránky Pokud chceme, aby odstavec byl vždy posledním na

Více

Nastavení vzhledu listů a tisk tabulek

Nastavení vzhledu listů a tisk tabulek Nastavení vzhledu listů a tisk tabulek 5 Práce s listy Nastavení vzhledu listu Nastavení zobrazení listu Tisk Další možnosti tisku Microsoft Excel 2010 Rychle hotovo! Práce s listy List sešitu je podobný

Více

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 4. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 4. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28. Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT Kurz MS Excel kurz 4 1 Obsah Rozdělení textu do sloupců... 3 Rozdělení obsahu na základě oddělovače... 3 Rozdělení obsahu na základě hranice sloupců... 5 Odebrat

Více

Google Apps. dokumenty 4. verze 2012

Google Apps. dokumenty 4. verze 2012 Google Apps dokumenty verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Tabulky... Popis prostředí... Menu a panely nástrojů... Uložení a nastavení sešitu... Tvorba a formátování tabulky... Vložení vzorce a funkce... Pravé

Více

Google Apps. dokumenty 2. verze 2012

Google Apps. dokumenty 2. verze 2012 Google Apps dokumenty verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Textový dokument... Popis prostředí... Tvorba dokumentu a jeho základní formátování... Vložení a úprava obrázku... Vložení a úprava tabulky... Vložení

Více

Uživatelská příručka. Čeština

Uživatelská příručka. Čeština Uživatelská příručka 1 Práce se skenerem Tato příručka popisuje používání plochého skeneru dokumentů HP Scanjet 8270 a jeho příslušenství, řešení problémů při instalaci a kontaktování oddělení podpory

Více

Praktická cvičení v grafickém editoru GIMP. březen 2012

Praktická cvičení v grafickém editoru GIMP. březen 2012 Praktická cvičení v grafickém editoru GIMP březen 2012 Tento výukový materiál vznikl jako součást grantového projektu Gymnázia Kroměříž s názvem Beznákladové ICT pro učitele realizovaného v letech 2009

Více

FORMÁTOVÁNÍ 1. Autor: Mgr. Dana Kaprálová. Datum (období) tvorby: září, říjen 2013. Ročník: sedmý. Vzdělávací oblast: Informatika a výpočetní technika

FORMÁTOVÁNÍ 1. Autor: Mgr. Dana Kaprálová. Datum (období) tvorby: září, říjen 2013. Ročník: sedmý. Vzdělávací oblast: Informatika a výpočetní technika Autor: Mgr. Dana Kaprálová FORMÁTOVÁNÍ 1 Datum (období) tvorby: září, říjen 2013 Ročník: sedmý Vzdělávací oblast: Informatika a výpočetní technika 1 Anotace: Žáci se seznámí se základní obsluhou tabulkového

Více

1. Základní obsluha PC, z čeho se PC skládá, správné držení myši, správné sezení u PC

1. Základní obsluha PC, z čeho se PC skládá, správné držení myši, správné sezení u PC Počítačový kurz Lektorky, autorky materiálů: J. Valentová, V. Iblová Obsah kurzu: 1. Základní obsluha PC, z čeho se PC skládá, správné držení myši, správné sezení u PC 2. Trénink pohybů ruky při ovládání

Více

Tvorba interaktivních souborů

Tvorba interaktivních souborů 190 LEKCE Začínáme Pozvěte své diváky do akce za pomoci tlačítek, nabídek a dalších interaktivních prvků, které vybízejí k dalšímu průzkumu webových stránek. Díky spolupráci symbolů a ActionScriptu lze

Více

SMART Notebook v.10 PRO PEDAGOGY - orientace v programu

SMART Notebook v.10 PRO PEDAGOGY - orientace v programu SMART Notebook v.10 PRO PEDAGOGY - orientace v programu Mgr. Magda Sováková ESF PROJEKT OP VK ČÍSLO PROJEKTU CZ.1.07/1.1.07/11.0047 EFEKTIVNÍ VYUŽÍVÁNÍ ICT VE VÝUCE VŠEOBECNĚ VZDĚLÁVACÍCH A ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ

Více

PREZENTACE MS POWERPOINT

PREZENTACE MS POWERPOINT PREZENTACE MS POWERPOINT PREZENTACE Prezentace Je sdělování informací pomocí slovních i vizuálních (obrazových) prostředků. Počítačová prezentace Jedna z moderních forem sdělování informaci. Programy pro

Více

11. Elektronická prezentace grafika na snímku

11. Elektronická prezentace grafika na snímku 11. Elektronická prezentace grafika na snímku Kvalitní grafická úprava má v PowerPointu (jakožto v prezentačním manažeru) naprosto nezastupitelné místo. Má-li být prezentace opravdu na úrovni a je-li ještě

Více

Tvorba článků na knihožroutu: Slovo úvodem... 2 Přihlášení... 3 Tvorba tabulky... 5 Vložení obrázků... 8 Vložení hypertextového odkazu...

Tvorba článků na knihožroutu: Slovo úvodem... 2 Přihlášení... 3 Tvorba tabulky... 5 Vložení obrázků... 8 Vložení hypertextového odkazu... Tvorba článků na knihožroutu: Slovo úvodem... 2 Přihlášení... 3 Tvorba tabulky... 5 Vložení obrázků... 8 Vložení hypertextového odkazu... 9 Slovo úvodem Editaci článků provádějte v prohlížeči MOZILLA FIREFOX!

Více

Stručný manuál pro webový editor. Ukládáni základních informací, tvorba menu

Stručný manuál pro webový editor. Ukládáni základních informací, tvorba menu Stručný manuál pro webový editor Ukládáni základních informací, tvorba menu Po přihlášení ( zadejte zaslané přihlašovací jméno a heslo ) se Vám zobrazí stránka, kde jsou následující údaje: 1. blok, který

Více

1. Tužka. 5 Lupa a a a 6 s j ýb ý výběr. 8 ans a

1. Tužka. 5 Lupa a a a 6 s j ýb ý výběr. 8 ans a Obsah a Tužka a a a a 2 3 s s a a 4 h h h a h a alby a b 5 Lupa a a a 6 s j ýb ý výběr 7 Ob Elipsa 8 ans a 1. Tužka Nástroj Pencil (Tužka) je vhodný pro kreslení náčrtků. Pokud budete chtít nakreslit rovnou

Více

Vítá vás Corel PHOTO-PAINT, výkonná aplikace pro úpravu rastrových obrázků, která umožňuje retušovat fotografie a vytvářet originální grafiku.

Vítá vás Corel PHOTO-PAINT, výkonná aplikace pro úpravu rastrových obrázků, která umožňuje retušovat fotografie a vytvářet originální grafiku. Retušování obrázků Vítá vás Corel PHOTO-PAINT, výkonná aplikace pro úpravu rastrových obrázků, která umožňuje retušovat fotografie a vytvářet originální grafiku. V tomto kurzu se naučíte retušovat naskenované

Více

Prezentace. Prezentace. 6. InDesign obtékání textu, zarovnání. Vytvořil: Tomáš Fabián vytvořeno 14. 11. 2012. www.isspolygr.cz

Prezentace. Prezentace. 6. InDesign obtékání textu, zarovnání. Vytvořil: Tomáš Fabián vytvořeno 14. 11. 2012. www.isspolygr.cz 6. InDesign obtékání textu, zarovnání www.isspolygr.cz Vytvořil: Tomáš Fabián vytvořeno 14. 11. 2012 Strana: 1 Škola Ročník 4. ročník (SOŠ, SOU) Název projektu Interaktivní metody zdokonalující proces

Více

Práce s programem Malování Mgr. Petr Koníř

Práce s programem Malování Mgr. Petr Koníř Práce s programem Malování Mgr. Petr Koníř konir@zsjesenice.cz 1. Téma: program malování Cíl: žáci umí používat vybraná tlačítka z panelu nástrojů, smazat obraz, vrátit se o krok zpět, změnit velikost

Více

Word základní ovládání a práce v programu I.

Word základní ovládání a práce v programu I. Předmět: Ročník: Vytvořil: Datum: Informační a 1. a 2. Ing. Andrea komunikační (podle oboru Duben 2013 Modrovská technologie zaměření) Název zpracovaného celku: Textový procesor Word základní ovládání

Více

MS Excel 2010. Lekce 1. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU

MS Excel 2010. Lekce 1. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU MS Excel 2010 Lekce 1 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU Registrační číslo: CZ.1.07/2.2.00/15.0224, Oblast podpory: 7.2.2

Více

3) Pomocí tl. Výběr vyber barevnou krabici a přetáhni ji do větší bílé krabice.

3) Pomocí tl. Výběr vyber barevnou krabici a přetáhni ji do větší bílé krabice. Pracovní list Zadání: Pracovní list obsahuje celkem 3 úkoly k programu Malování. Každý úkol má své zadání, podle kterého postupuj, abys dosáhl stejného nebo podobného výsledku. Úkol č. 1 Cílem je vyzkoušet

Více

Práce s textem KAPITOLA 4. Textový nástroj

Práce s textem KAPITOLA 4. Textový nástroj Práce s textem KAPITOLA 4 V této kapitole: Možnosti úpravy textu Tvorba atraktivních textových efektů Pokročilá úprava textu a písma pomocí cest Obrázková forma mnohdy nestačí a je nutné využít formy textové.

Více

Powerpoint pro začátečníky. Zbyněk Sušil

Powerpoint pro začátečníky. Zbyněk Sušil Zbyněk Sušil Průběh lekce Seznámení s PP Základní funkce Vytvoření nové prezentace Nejčastější chyby Zadávání a úpravy textu Přesouvání kurzoru, Výběr části textu, Kopírování / Přesun Vložení informací

Více

Maximální rozměr fotografie 305x305 mm (větší foto může být použito v případě výkonnějšího počítače).

Maximální rozměr fotografie 305x305 mm (větší foto může být použito v případě výkonnějšího počítače). Návod k použití ÚVOD Děkujeme Vám, že jste si vybrali program od firmy Universal Laser Systems. Autorizovaný program je vytvořen k snadnému a efektivní mu zpracování fotek a k jejich přípravě na laserové

Více

Modul 2. První sada úkolů:

Modul 2. První sada úkolů: Zadání První sada úkolů: Modul 2 Všechny potřebné složky a soubory pro splnění následující sady úkolů se nachází ve složce sada1. 1. Ve složce Ulohy vytvořte čtyři nové složky (podle obrázku) a pojmenujte

Více

Naučte se víc... Microsoft Office PowerPoint 2007 PŘÍKLADY

Naučte se víc... Microsoft Office PowerPoint 2007 PŘÍKLADY Naučte se víc... Microsoft Office PowerPoint 2007 PŘÍKLADY Autor: Lukáš Polák Příklady MS PowerPoint 2007 Tato publikace vznikla za přispění společnosti Microsoft ČR v rámci iniciativy Microsoft Partneři

Více

1 Tvorba WWW stránek pomocí programu Microsoft FrontPage

1 Tvorba WWW stránek pomocí programu Microsoft FrontPage 1 Tvorba WWW stránek pomocí programu Microsoft FrontPage Pomocí tohoto programu můžete vytvářet WWW stránky s minimální znalostí HTML kódu. Bohužel takto vytvořené stránky obsahují množství chyb a nejsou

Více

8. Formátování. Úprava vzhledu tabulky

8. Formátování. Úprava vzhledu tabulky 8. Formátování Úprava vzhledu tabulky Výšku řádku nastavíme tak, že kurzorem najedeme na rozhraní mezi políčky s čísly řádků. Kurzor se změní na křížek s dvojšipkou. Stiskneme levé tlačítko a tahem myší

Více

Tisk do souboru se provádí podobně jako tisk na papír, směřování tisku do souboru je dáno nastavením v ovladači tiskárny:

Tisk do souboru se provádí podobně jako tisk na papír, směřování tisku do souboru je dáno nastavením v ovladači tiskárny: Tisk do souboru Tisk do souboru tiskárny Tisk do souboru se provádí podobně jako tisk na papír, směřování tisku do souboru je dáno nastavením v ovladači tiskárny: Vytištěný soubor potom můžete předat k

Více

sloučení dokumentů Zadání: TÉMA: Sledování změn a komentářů, revize, porovnání dokumentů,

sloučení dokumentů Zadání: TÉMA: Sledování změn a komentářů, revize, porovnání dokumentů, TÉMA: Sledování změn a komentářů, revize, porovnání dokumentů, sloučení dokumentů Sekretářka společnosti Naše Zahrada napsala článek věnovaný kompostování a nechala jej zkontrolovat majitelce společnosti.

Více

aneb Malířem snadno a rychle

aneb Malířem snadno a rychle MALUJEME V MALOVÁNÍ aneb Malířem snadno a rychle Počítačová grafika nás dnes obklopuje na každém kroku veškeré tiskoviny, noviny, časopisy, knihy, letáky, billboardy apod. už se dnes bez retušování a úprav

Více

Úvod do problematiky ÚPRAVY TABULKY

Úvod do problematiky ÚPRAVY TABULKY Úvod do problematiky ÚPRAVY TABULKY Zaměříme se na úpravy, které určují finální grafickou úpravu tabulky (tzv. formátování.). Měnit můžeme celou řadu vlastností a ty nejdůležitější jsou popsány v dalším

Více

Tabulkový kalkulátor

Tabulkový kalkulátor 1.1.1 GRAF Vhodným doplněním textů a tabulek jsou grafy. Graf je v podstatě obrázek graficky zobrazující hodnoty údajů z tabulky. Je vhodným objektem pro porovnávání údajů a jejich analýzu. Graf můžeme

Více

Elektronická příručka uživatele Selection CAD

Elektronická příručka uživatele Selection CAD Elektronická příručka uživatele Selection CAD Verze: 1.0 Název: CZ_AutoCAD_V1.PDF Témata: 1 Základy Selection CAD (AutoCAD)...2 2 Uživatelské rozhraní AutoCAD...2 2.1 Funkce menu...2 2.2 Funkce ikon AutoCAD...4

Více

Informatika 6. ročník/9. Malování IV

Informatika 6. ročník/9. Malování IV Malování IV Text v obrázku Malování je program určený pro malování. Pro psaní textů existují jiné, mnohem lepší programy. I v Malování máme možnost určitým způsobem vložit text. Důležité je uvědomit si,

Více

Tabulkový procesor Microsoft Excel

Tabulkový procesor Microsoft Excel Tabulkový procesor Microsoft Excel Úvod Tabulkový procesor Microsoft Excel spolu s Microsoft Word, Access, Outlook, PowerPoint a FrontPage tvoří programový balíku Microsoft Office. Tabulkový procesor Microsoft

Více

MS OFFICE PUBLISHER 2010

MS OFFICE PUBLISHER 2010 Škola: Autor: DUM: Vzdělávací obor: Tematický okruh: Téma: Masarykovo gymnázium Vsetín Mgr. Petr Koňařík MGV_VT_SS_1S2-D19_Z_OFF_PUB.docx Informatika MS Office MS Publisher MS OFFICE PUBLISHER 2010 ÚVOD

Více

zoom-driver Manuál k redakčnímu systému zoom-driver created by virtual-zoom s.r.o.

zoom-driver Manuál k redakčnímu systému zoom-driver created by virtual-zoom s.r.o. zoom-driver Manuál k redakčnímu systému zoom-driver created by virtual-zoom s.r.o. 1 Obsah 1. Přihlášení 2. Výpis sekcí 3. Vytvoření nové sekce 4. Editace sekce 4.1. Výběr sekce k editaci 5. Editace hlavičky

Více

Vyúčtování daně z příjmu ve Mzdách Profi 2015

Vyúčtování daně z příjmu ve Mzdách Profi 2015 Vyúčtování daně z příjmu ve Mzdách Profi 2015 Rozsáhlý formulář Vyúčtování daně se dosud podával klasicky na tištěném formuláři, přičemž program Mzdy Profi pro něj sestavil a vytisknul podklad pro vyplnění.

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona Autor Název materiálu / Druh CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT

Více

Word základní ovládání a práce v programu II. (pokračování) Obsah:

Word základní ovládání a práce v programu II. (pokračování) Obsah: Předmět: Ročník: Vytvořil: Datum: Informační 1. a 2. Ing. Andrea a komunikační (podle oboru Květen 2013 Modrovská technologie zaměření) Název zpracovaného celku: Textový procesor Word základní ovládání

Více

Tiskový manažer - Printman

Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer je program, který je součástí programu Praktik. Používá se v případě, pokud máte připojenou tiskárnu přes USB port (nebo vaše tiskárna není v seznamu podporovaných

Více

Zakládání nové nebo úprava existující stránky

Zakládání nové nebo úprava existující stránky NÁVOD KTERAK UPRAVOVATI OBSAH WEBU PP. PRO PLZEŇSKÉ PANENKY VYROBIL PŘEMEK 2008 Zakládání nové nebo úprava existující stránky Např. když je nový program na měsíc nebo aktualita, nebo když je někde něco

Více

SolidWorks. Otevření skici. Mřížka. Režimy skicování. Režim klik-klik. Režim klik-táhnout. Skica

SolidWorks. Otevření skici. Mřížka. Režimy skicování. Režim klik-klik. Režim klik-táhnout. Skica SolidWorks Skica je základ pro vytvoření 3D modelu její složitost má umožňovat tvorbu dílu bez problémů díl vytvoříte jen z uzavřené skici s přesně napojenými entitami bez zdvojení Otevření skici vyberte

Více

GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek

GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek Projekt Využití ICT ve výuce na gymnáziích, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.1.07/02.0030 MS Word Metodický materiál pro základní

Více

Úprava stránek. Obsah 1. Popis ikon editoru použitých v šabloně 2. Psaní a formátování textu pro web 3. Odkazy 4. Tabulky 5. Obrázky 6.

Úprava stránek. Obsah 1. Popis ikon editoru použitých v šabloně 2. Psaní a formátování textu pro web 3. Odkazy 4. Tabulky 5. Obrázky 6. Úprava stránek Obsah 1. Popis ikon editoru použitých v šabloně 2. Psaní a formátování textu pro web 3. Odkazy 4. Tabulky 5. Obrázky 6. Média 1. Popis ikon editoru použitých v šabloně krátký popis detaily

Více

INTERSTENO 2013Ghent Mistrovstvísvta v profesionálním word processingu

INTERSTENO 2013Ghent Mistrovstvísvta v profesionálním word processingu POUŽITÝ OPERAČNÍ SYSTÉM POUŽITÝ SOFTWARE PRO WORD PROCESSING SOUTĚŽNÍ ID A 1 Instrukce pro účastníky Otevřete dokument TRANSPORT.DOC, ihned uložte jako TRANSPORTXXX.DOCneboDOCX,kde XXX je Vašesoutěžní

Více

Manuál k programu KaraokeEditor

Manuál k programu KaraokeEditor Manuál k programu KaraokeEditor Co je KaraokeEditor? Program slouží pro editaci tagů v hudebních souborech formátu mp3. Tagy jsou doprovodné informace o písni, uložené přímo v mp3. Aplikace umí pracovat

Více

Up & Down Opce. Manuál. Obsah

Up & Down Opce. Manuál. Obsah Up & Down Opce Manuál Obsah 1 Přihlášení do platformy... 2 2 Rozhraní platformy... 3 2.1 Změna modulu z Forex na Opce... 3 2.2 Market Watch... 4 2.3 Click & Trade okno... 7 2.4 Okno Obchodního portfolia...

Více

Nastavení dokumentu. Do dokumentu nastavujeme vždy čistý formát dokumentu! Zvolíme typ dokumentu (tisk, Web, Interaktivní...

Nastavení dokumentu. Do dokumentu nastavujeme vždy čistý formát dokumentu! Zvolíme typ dokumentu (tisk, Web, Interaktivní... QuakXPress 9 Nastavení dokumentu Do dokumentu nastavujeme vždy čistý formát dokumentu! Přednastavený formát vlastní formát Zvolíme typ dokumentu (tisk, Web, Interaktivní... Název dokumentu Vzdálenost textových

Více

Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty a baterky Zapnutí telefonu a PIN Vložení paměťové karty Kontakty Kopírování ze SIM karty do telefonu

Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty a baterky Zapnutí telefonu a PIN Vložení paměťové karty Kontakty Kopírování ze SIM karty do telefonu 1 5. 6. 7. 8. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty a baterky Zapnutí telefonu a PIN Vložení paměťové karty Kontakty Kopírování ze SIM karty do telefonu Založení nového kontaktu Upravení kontaktu

Více

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - POKROČILÍ Pozadí snímku Pozadí snímku můžeme nastavit všem snímkům stejné nebo můžeme volit pro jednotlivé snímky různé pozadí. Máme několik možností: Pozadí snímku

Více

Rotační součástka. Projekt SIPVZ 2006 3D Modelování v SolidWorks. Autor: ing. Laďka Krejčí

Rotační součástka. Projekt SIPVZ 2006 3D Modelování v SolidWorks. Autor: ing. Laďka Krejčí Střední odborná škola a Střední odborné učiliště strojírenské a elektrotechnické, Brno, Trnkova 113 Rotační součástka Projekt SIPVZ 2006 3D Modelování v SolidWorks Autor: ing. Laďka Krejčí 2 Obsah úlohy

Více

KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU

KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU KLÍČOVÉ POJMY textové editory formát textu tabulka grafické objekty odrážky a číslování odstavec CÍLE KAPITOLY Pracovat s textovými dokumenty a ukládat je v souborech různého

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT EU-OVK-VZ-III/2-ZÁ-208

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT EU-OVK-VZ-III/2-ZÁ-208 Číslo a název šablony Číslo didaktického materiálu Druh didaktického materiálu Autor Jazyk Téma sady didaktických materiálů Téma didaktického materiálu Vyučovací předmět Cílová skupina (ročník) Úroveň

Více

Tvorba šipek k vlastním písním do programu StepMania

Tvorba šipek k vlastním písním do programu StepMania Tvorba šipek k vlastním písním do programu StepMania V tomto návodu naleznete nejjednodušší způsob, jak vytvořit kroky (šipky) pro vaše oblíbené písně, abyste je mohli využít v programu StepMania. Cílem

Více

OFFICE MS EXCEL SEZNÁMENÍ S PROGRAMEM

OFFICE MS EXCEL SEZNÁMENÍ S PROGRAMEM Škola: Autor: DUM: Vzdělávací obor: Tematický okruh: Téma: Masarykovo gymnázium Vsetín Mgr. Petr Koňařík MGV_VT_SS_1S2-D12_Z_OFF_EX_UVOD Informatika MS Office MS Excel - úvod OFFICE MS EXCEL SEZNÁMENÍ

Více

1. Základní okno programu

1. Základní okno programu 1. Základní okno programu Po spuštění PowerPointu se zobrazí základní okno programu, které je podobné základnímu oknu ve Wordu či Excelu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1. záhlaví = titulní lišta obsahuje název

Více

Zemětřesení a sopečná činnost

Zemětřesení a sopečná činnost Zemětřesení a sopečná činnost V tomto cvičení vytvoříte interaktivní webovou mapu, která bude zobrazovat výskyt zemětřesení a sopečné činnosti a dávat je do souvislosti s hranicemi litosférických desek.

Více

Ovládání programu Měření délky

Ovládání programu Měření délky Ovládání programu Měření délky Program Měření délky je jednoduchý program pro měření rozměrů na fotografii podle předem známého měřítka. Tento program umožňuje zjistit rozměry jednotlivých objektů (velikost

Více

Microsoft Word (opakování formátování, práce s objekty atd.)

Microsoft Word (opakování formátování, práce s objekty atd.) Základní škola a Mateřská škola Dolní Hbity, okres Příbram Microsoft Word (opakování formátování, práce s objekty atd.) Mgr. Radka Hlaváčová VY_32_INOVACE_Inf.Hl.20-1 - Předmět: Informatika Stupeň vzdělávání:

Více

Zóny a pravidla UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

Zóny a pravidla UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Zóny a pravidla UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Verze 4.1.30 10/2014 Obsah Zóny... 2 Omezení modulu Zóny a pravidla... 2 Vstup do modulu Zóny a pravidla... 3 Karta zóny... 3 Vytvoření nové zóny... 3 Editace zóny...

Více

Matematika 3. ročník (Rovinné obrazce)

Matematika 3. ročník (Rovinné obrazce) Matematika 3. ročník (Rovinné obrazce) Jméno a příjmení autora e-mail Název práce Lenka Jeřábková Ondřej Černý sipvz@gym-ul.cz Rovinné obrazce Zaměření zde uveďte číslo a název části modulu, kam řadíte

Více

Tablet. Rychlý průvodce instalací

Tablet. Rychlý průvodce instalací Tablet CZ Rychlý průvodce instalací Windows Vista, Vista x64, XP, XP x64, 2000 Macintosh OS X v10.3.9. nebo vyšší Důležité: pro plné využití všech funkcí pera a tabletu je NUTNÁ instalace ovládacího programu

Více

Popis základní obrazovky Wordu 2013

Popis základní obrazovky Wordu 2013 Popis základní obrazovky Wordu 2013 Marie Franců (http://www.m-skoleni.cz) 5 Vyberte složku, ve které je soubor uložený, a označte ho. Poté klepněte na tlačítko Otevřít nebo na soubor poklepejte. Poslední

Více

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu sq Program ZK EANPRINT verze 1.20 Uživatelská dokumentace programu Úvod Základní vlastnosti programu Jednoduchost ovládání - umožňuje obsluhu i málo zkušeným uživatelům bez nutnosti většího zaškolování.

Více

O několik kliknutí později je objednávka připravena k tisku. V závislosti na místě svého bydliště a typu navrženého produktu můžete:

O několik kliknutí později je objednávka připravena k tisku. V závislosti na místě svého bydliště a typu navrženého produktu můžete: Vítejte! HP Photo Creations společnosti RocketLife přináší rychlý a snadný způsob, jak vytvářet profesionálně vyhlížející dárky z vašich fotografií. Během několika vteřin vytvoříte elegantní fotoalba,

Více

Nápověda. ZWCAD Touch je první mobilní CAD (počítačem podporované. navrhování) aplikace s Cloudovou službou (jako je Dropbox), což je

Nápověda. ZWCAD Touch je první mobilní CAD (počítačem podporované. navrhování) aplikace s Cloudovou službou (jako je Dropbox), což je Nápověda Úvod ZWCAD Touch je první mobilní CAD (počítačem podporované navrhování) aplikace s Cloudovou službou (jako je Dropbox), což je speciálně vyrobeno v ZWCAD Software Co., Ltd. založené na mobilní

Více

AutoPEN, Ing. Lubomír Bucek, Halasova 895, 460 06 Liberec 6 www.autopen.net, autopen@volny.cz 481 120 160, 606 638 253.

AutoPEN, Ing. Lubomír Bucek, Halasova 895, 460 06 Liberec 6 www.autopen.net, autopen@volny.cz 481 120 160, 606 638 253. AutoPEN, Ing. Lubomír Bucek, Halasova 895, 460 06 Liberec 6 www.autopen.net, autopen@volny.cz 481 120 160, 606 638 253 DS Strojař 1 Uživatelský manuál obsah Kapitola Stránka 1 Instalace 2 2 Nastavení 3

Více

ZEBU webdesign s.r.o. Technologická 372/2 +420 597 305 937 70800 Ostrava Pustkovec info@zebu.cz

ZEBU webdesign s.r.o. Technologická 372/2 +420 597 305 937 70800 Ostrava Pustkovec info@zebu.cz DIČ: CZ24704091 Strana: 1 / 18 Obsah 1. Úvod... 3 2. Přihlášení... 4 2.1. Zapomenuté heslo... 4 3. Redakční systém... 5 3.1. Sekce Stránky... 5 3.1.1. Přidání přesměrování... 6 3.1.2. Přidání překladu...

Více

Inkscape v (mojí) praxi. Linux Days 2014

Inkscape v (mojí) praxi. Linux Days 2014 Inkscape v (mojí) praxi Linux Days 2014 Inkscape v (mojí) praxi Používám ho cca 8 let Identity loga, jejich varianty, použití, manuály, QR Pro web ikony, celé www, nestandardní tvary + WF Pro tisk Letáky,

Více

Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN Kontakty Kopírování ze SIM karty do telefonu Založení

Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN Kontakty Kopírování ze SIM karty do telefonu Založení 1 6. 7. 8. 9. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN Kontakty Kopírování ze SIM karty do telefonu Založení nového kontaktu Upravení kontaktu - změna

Více

Ladibug Software pro vizuální prezentaci Visual Presenter Návod k použití

Ladibug Software pro vizuální prezentaci Visual Presenter Návod k použití Ladibug Software pro vizuální prezentaci Visual Presenter Návod k použití Obsah 1. Úvod... 2 2. Systémové požadavky... 2 3. Instalace Ladibug... 3 4. Připojení... 6 5. Začínáme používat Ladibug... 7 6.

Více

Microsoft Office Excel 2003

Microsoft Office Excel 2003 Microsoft Office Excel 2003 Školení učitelů na základní škole Meteorologická Maturitní projekt SSPŠ 2013/2014 Vojtěch Dušek 4.B 1 Obsah 1 Obsah... 2 2 Seznam obrázků... 3 3 Základy programu Excel... 4

Více

Průvodce nastavením hardwaru

Průvodce nastavením hardwaru Rozbalení Odstraňte veškeré ochranné materiály. Ilustrace použité v tomto návodu se vztahují k podobnému modelu. Třebaže se od vašeho konkrétního modelu mohou lišit, způsob používání je stejný. Odstraňte

Více

Tato stručná uživatelská příručka vám pomůže začít používat produkt IRIScan TM Mouse 2.

Tato stručná uživatelská příručka vám pomůže začít používat produkt IRIScan TM Mouse 2. Tato stručná uživatelská příručka vám pomůže začít používat produkt IRIScan TM Mouse 2. Popisy uvedené v této příručce jsou založeny na operačních systémech Windows 7 a Mac OS X Mountain Lion. Přečtěte

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

Tabulky. V té to ka pi to le:

Tabulky. V té to ka pi to le: 7 Tabulky V té to ka pi to le: Vytvoření tabulky Výběr oblastí v tabulce Vkládání hodnot a objektů do tabulky Formátování tabulky Řazení dat v tabulce Výpočty v tabulce Kapitola 7 Tabulky Tabulky jsou

Více

VYÚČTOVÁNÍ DANĚ ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI, SRÁŽKOVÉ DAŃE

VYÚČTOVÁNÍ DANĚ ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI, SRÁŽKOVÉ DAŃE , VYÚČTOVÁNÍ DANĚ ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI, SRÁŽKOVÉ DAŃE Návod lze analogicky použít i pro ostatní podání na Českou daňovou správu (DPH, výpis z evidence 92, souhrnné hlášení, ). 1) Postavte se do firmy roku,

Více

Stažení programu. JBB on-line na počítači. On-line knihovna. výukových souborů. pro mobily, tablety a internet nyní zdarma. Registrace/přihlášení

Stažení programu. JBB on-line na počítači. On-line knihovna. výukových souborů. pro mobily, tablety a internet nyní zdarma. Registrace/přihlášení Stažení programu Program Jazyky bez bariér pro smartphone, iphone, tablety s operačním systémem Android a ipad si můžete zdarma stáhnout www.jazyky-bez-barier.cz/download pro mobily, tablety a internet

Více