Albánie - Tiranë (Tirana)

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Albánie - Tiranë (Tirana)"

Transkript

1 Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Autor: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_24 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/ zeměpis sedmý Mgr. Marie Šimáčková Albánie, Rumunsko, Bulharsko Školní atlas světa mapy: Balkán - obecně zeměpisná mapa a Itálie, Slovinsko, Chorvatsko - obecně zeměpisná mapa, učebnice Zeměpis pro 6. a 7. roč. str ZÁPIS DO SEŠITU velmi chudá země těžba přírodního asfaltu Albánie - Tiranë (Tirana) Rumunsko - Bucuresti (Bukurešť) přístup k Černému moři Transylvánská vysočina (Dracula), Jižní Karpaty, Východní Karpaty, Apusenské hory vnitrozemské podnebí románská jazyková skupina ropa, zemní plyn, barevné kovy významné zemědělství (pšenice, kukuřice, zelenina, vepři) - Valašská (Rumunská) nížina delta Dunaje - jezera, plovoucí ostrovy střediska: Constanta (Konstanta), Brasov (Brašov), Timisoara (Temešvár), Plojesti (Ploješť) Bulharsko - Sofia mořská rekreace u Černého moře - Varna, Burgas, horská turistika zelenina, ovoce, vinná réva, tabák - vývoz chov bource morušového (hedvábí), pěstování růží (oleje, mýdla, parfémy) slovanská jazyková skupina hnědá keramika, obrácené kývání hlavou než v ČR ano-ne střediska: Sofija (Sofie), Plovdiv, Ruse, Varna, Burgas Strana 1 (celkem 13)

2 ÚKOLY 1) Na mapě Balkán obecně zeměpisná mapa si ukaž hranice těchto států: Bulharsko, Rumunsko, Albánie a Kosovo (nemusí být na každé mapě) a zopakuj si jejich hlavní města. 2) Prohlédni si pozorně povrch těchto států. Ukaž si na mapě tato pohoří: Jižní Karpaty, Farakaš, Východní Karpaty, Transylvánská vysočina, Apusenské hory, Stará planina =Balkán, Rila, Pirin, Rodopy. 3) Ukaž si na této mapy celý tok Dunaje. Kterými státy Dunaj protéká? Dokážeš odpovědět, co jsou to Železná vrata? 4) Ukaž s na mapě nížiny: Velká Uherská, Valašská= Rumunská nížina, Hornothrácká nížina. 5) Jak se jmenuje oblast v Rumunsku kolem Černého moře? 6) Ukaž si na mapě velké námořní přístavy: Constanta, Varna, Burgas. 7) Ukaž si na mapě říční přístavy: Ruse a Galati - na které řece tyto přístavy leží? 8) Pomocí mapy Evropa hospodářství najdi, jaké nerostné suroviny se v těchto státech těží. 9) Na mapě Evropa zemědělství urči, jaké zemědělské plodiny se v této oblasti pěstují. 10) Na mapě Evropa průmysl urči, zda je v těchto zemích rozvinutý průmysl. 11) Prohlédni si mapu Evropa zahraniční obchod a zjisti, zda tyto země patří k velkým vývozcům. 12) Přečti si článek v učebnici na str ) Pročti si doplňující text. 14) Vypracuj zápis do sešitu. Úkol 3) Protéká (Německem - tam i pramení, Rakouskem, Slovenskem - hranice), Maďarskem, Srbskem, Rumunskem a Bulharskem (hranice), přehrada na Dunaji Úkol 5) Dobrudža. Úkol 8) polymetalické rudy, černé uhlí a ropa Úkol 9) vinná réva, pšenice, kukuřice, brambory, ovoce, zelenina, slunečnice, tabák Úkol 10) Průmysl je rozvinutý málo Úkol 11) nepatří Strana 2 (celkem 13)

3 Doplňující text: Mezi lety 1945 a 1990 měla Albánie jeden z nejtvrdších režimů v Evropě a ocitla se v mezinárodní izolaci; nejprve přerušila kontakty se západem a později i s východními zeměmi. V letech 1990 až 1992 byla ukončena komunistická vláda a zřízena demokracie. Transformace se ukázala být obtížnou, protože se vláda musí vypořádávat s vysokou nezaměstnaností, korupcí, zničenou infrastrukturou, velkou sítí organizovaného zločinu s napojením na vládní úředníky a roztříštěnou politickou opozicí. Došlo k nepokojům i silným ekonomickým propadům [1]. Obrázek 1: bunkry z dob socialistické Albánie [2] Albánie patří mezi deset nejchudších evropských zemí s polovinou obyvatelstva zabývající se zemědělstvím. Země se potýká s vysokou nezaměstnaností, korupcí dosahující až na nejvyšší místa a organizovaným zločinem[1]. Obrázek 2: rekonstrukce obytných domů v Tiraně [3] Rumunsko bylo jednou z chudších zemí ze soustavy socialistických států a dodnes se řadí k méně rozvinutým zemí Evropy. Může za to především dlouholetá autoritativní Strana 3 (celkem 13)

4 vláda diktátorského prezidenta Nicolae Ceauşesca, která naprosto znemožnila rozvoj rumunské ekonomiky. Patrně nejvýznamnější je pro rumunskou ekonomiku výroba aut značky Dacia, která je součást francouzského koncernu Renault. Nerostné suroviny jsou zpracovávány jen částečně. Rumunsko má poměrně vhodné podmínky pro zemědělství - v Rumunské (neboli Valašské) nížině se pěstují plodiny jako pšenice, slunečnice, kukuřice, brambory, zelenina či ovoce. Z živočišné výroby je významný chov vepřů, ovcí či skotu, mimo jiné pro zemědělské účely pak chov koní. Rumunsko má velký potenciál pro cestovní ruch, turisty lákají především Karpaty, ale vzhledem ke slabé úrovni služeb pro turisty jsou příjmy z něj velmi malé [4]. Obrázek 3: Dacia Sandero [5] Obrázek 4: hlavní město Rumunska Bukurešť - budova parlamentu [6] Transylvánie je spojena s knížetem Draculou. Vlad III. Dracula ( ) řečený též Napichovač, byl valašským knížetem, který proslul především svou krutostí. Zatímco Strana 4 (celkem 13)

5 v Rumunsku je pokládán za národního hrdinu, ve zbytku světa je znám spíš jako předloha pro hororového upíra Draculu. O krutosti knížete se vypráví mnoho historek. Jisté je, že jeho oblíbeným způsobem popravy bylo kruté, pomalé a bolestivé narážení na kůl. Jindy údajně sezval všechny chudáky v zemi na svůj hrad na velkou hostinu. Všechny je upálil a prohlásil, že tím snížil chudobu v zemi a ukončil všem trápení. Členům tureckého poselstva nařídil, aby smekli turbany, když odmítli) nedovolovala jim ro víra), nařídil jim turbany přibít na hlavu hřeby. Říka se, že týral i zvířata. Vlad je znám především díky románu Drákula Brama Stokera, kde je popisován jako upír. Podle moderních výzkumů Stoker o skutečném knížeti Vladovi mnoho nevěděl a svůj příběh sestavil z jiných legend nemajících s Vladem nic společného [8]. Obrázek 5: portrét Vlada III Draculy [9] Bulharsko je průmyslově-zemědělský stát. Hlavní průmyslová odvětví jsou hutnictví, strojírenství, chemie, textilní průmysl a potravinářství. Těží se hnědé uhlí a barevné kovy. Nejdůležitější průmyslová centra jsou Sofie, Plovdiv, Burgas, Pernik a Stara Zagora. V zemědělství převládá rostlinná produkce nad živočišnou. Pěstuje se obilí, brambory, cukrová řepa, zelenina, broskve, melouny, vinná réva, tabák Chovají se ovce, prasata, skot, buvoli, koně, osli, kozy a drůbež. Rumunsko produkuje vlnu, med a rybí výrobky. V posledních letech příjmy z turistického ruchu v Bulharsku rapidně vzrostly. Přímořská letoviska (Sozopol, Nesebar, Zlaté písky, Slunečné pobřeží, Primorsko, Albena, Varna, Burgas, Kranevo a Balčik) se stávají oblíbenými pro turisty ze západních evropských zemí i pro turisty z Česka, v zimní sezoně jsou populární lyžařská střediska Bansko v Pirinu, Pamporovo v Rodopech a Borovec v Rile [10]. Strana 5 (celkem 13)

6 Obrázek 6: Obrázek 7: Slunečné pobřeží je významné přímořské letovisko u Černého moře v Bulharsku, nacházející asi 35 km severně od Burgasu [11] Obrázek 7: Sozopol je bulharské město, ve starověku známé jako Apollonia, v současnosti je významným černomořským turistickým střediskem [12] Obrázek 8: Nesebar je starobylé město v Bulharsku na březích Černého moře, patří do světového dědictví UNESCO [13] Strana 6 (celkem 13)

7 Obrázek 9: Primorsko (bulharsky Приморско) je malé město v jihovýchodním Bulharsku. Průměrná teplota v červenci je 27 C. Je to jeden z nejoblíbenějších cílů českých turistů [14] Kosovo je území na Balkánském poloostrově, o jehož postavení se stále vedou spory na mezinárodní půdě. Podle své deklarace nezávislosti tvoří stát Republika Kosovo. Hlavním městem je Priština. Kosovo bylo dlouho součástí Srbska. Po roce 1990 se objevily snahy osamostatnit se od závislosti na Srbsku. Následoval válečný konflikt, proto od 12. června 1999 byla oblast spravována OSN a Kosovu byla v rezoluci přiznána autonomie v rámci Srbska, fakticky ale Srbsko ztratilo nad Kosovem kontrolu. Zdejší Albánci zde záhy vytvořili místní parlament, vládu, jakož i další nezávislé instituce. Kosovský parlament vyhlásil dne 17. února 2008 nezávislost na Srbsku a prohlásil Kosovo za demokratický, světský a multietnický stát, oficiální orgány a představitelé Srbska však nezávislost odmítají uznat a považují oblast nadále za součást Srbska. Postoj ostatních států je nejednotný - některé státy uznávají Kosova jako suverénní stát, některé ne [15]. Obrázek 10: Národní divadlo v Prištině [16] Strana 7 (celkem 13)

8 OTÁZKY 1) Jaké podnebí převládá v Rumunsku? 2) V které části Rumunska žije nejvíce obyvatel? 3) Jakých nerostných surovin má Rumunsko zásoby? 4) Na co je zaměřen průmysl v Rumunsku? 5) Jaké plodiny se v Rumunsku pěstují? Na co se zaměřuje živočišná výroba? 6) Jaké podnebí převládá v Bulharsku? 7) Na co je zaměřen průmysl v Bulharsku? 8) Co převažuje v bulharském zemědělství? 9) K čemu slouží pěstování růží? 10) Jak se jmenuje největší rumunský námořní přístav? 11) Jak se jmenuje největší námořní bulharský přístav? Správné odpovědi: 1) vnitrozemské 2) ve Valašské nížině 3) ropa, zemní plyn, černé uhlí, rudy barevných kovů, soli 4) hutnictví a strojírenský í (auta), chemický 5) pšenice, kukuřice, zelenina, chov ovcí a prasat 6) subtropické 7) strojírenství (lodě, zemědělské stroje), potravinářský 8) rostlinná výroba - ovoce (meruňky a broskve), zelenina, růže, tabák 9) oleje, kosmetika 10) Constanta 11) Varna Zapamatuj si: Rumunsko, Bulharsko, Albánie i Kosovo patří mezi hospodářsky méně vyspělé státy. V jejich hospodářství převládá zemědělství. V Rumunsku i Bulharsku se postupně rozvíjí cestovní ruch soustředěný na pobřeží Černého moře a do hor. DOMÁCÍ ÚKOL Zopakuj si učivo Jihovýchodní Evropa.: PROCVIČOVÁNÍ, TEST Strana 8 (celkem 13)

9 Dokážeš najít správné dvojice (číslo a písmeno)? A Moldoveanu H auto značky Dacia B bunkry v Albánii I Primorsko C Bulharsko Slunečné pobřeží J Bucuresti D Priština K Bělehrad E Rijeka L Dracula F Černá Hora Kotorská zátoka M Sarajevo G Tirana N Plitvická jezera Strana 9 (celkem 13)

10 V každé otázce je jedna správná odpověď, najdeš ji? 1) Kníže Dracula patří k? a) Rumunsku b) Bulharsku c) Albánie 2) Kosovo bylo dříve součástí: a) Slovinska b) Srbsko c) Maďarska 3) Které moře omývá břehy Bulharska a Rumunska? a) Jadranské b) Černé c) Egejské 4) Které z měst se nenachází v Bulharsku? a) Varna b) Burgas c) Constanta 5) Které z měst se nenachází v Rumunsku? a) Brasov (Brašov) b) Ruse c) Timisoara (Temešvár) 6) Které z uvedených měst je hlavní město Kosova? a) Bucuresti (Bukurešť) b) Sofija (Sofie) c) Priština 7) Které z uvedených měst je hlavním městem Albánie? a) Tiranë (Tirana) b) Priština c) Bucuresti (Bukurešť) 8) Diktátorský režim prezidenta Nicolae Ceauşesca brzdil vývoj hospodářství: a) Bulharska b) Kosova c) Rumunska Hodnocení: Za každou správnou odpověď máš 1 bod, klasifikace by vypadala následovně: 8 bodů bodů body body bodu 5 Správné řešení testu: Strana 10 (celkem 13)

11 Doplň hlavní města: 1) Rumunsko 2) Slovinsko 3) Makedonie 4) Bulharsko 5) Kosovo 6) Albánie 7) Chorvatsko 8) Srbsko 9) Černá Hora 10) Bosna a Hercegovina Jedno ze slov nepatří mezi ostatní (každý řádek přestavuje určitý stát Jihovýchodní Evropy). Dokážeš najít slovo, které svým významem s ostatními nesouvisí (souvisí prokazatelně s jiným státem)? a) Brasov (Brašov) - Constanta - Ruse - Timisoara (Temešvár) b) Burgas - Ploiesti (Plojesť) - Varna - Sozopol c) Split - Dubrovnik - Rijeka - Sarajevo d) Istrijský poloostrov - Dalmatské ostrovy - Valašská nížina - Velebit e) Transylvánská vysočina - Rodopy - Jižní Karpaty - Východní Karpaty f) Ljubljana - strojírenský průmysl - Triglav - dříve součást SSSR g) občanská válka - království - Sarajevo - minová pole h) tabák - Podgorica - vnitrozemský stát - chudá země i) Rila - Dinárské hory -Rodopy - Pirin Strana 11 (celkem 13)

12 Vyber správné dvojice 1) Dracula a) Černá Hora 2) Priština b) Chorvatsko 3) Podgorica c) Bulharsko 4) Plitvická jezera d) Albánie 5) Stara Zagora e) Kosovo 6) Tiranë (Tirana) f) Makedonie 7) Skopje g) Slovinsko 8) Beograd (Bělehrad) h) Rumunsko 9) Alpy, Karavanky ch) Bosna a Hercegovina 10) Sarajevo i) Srbsko Doplň název státu (můžeš používat školní atlas) 1) Fagaraš 2) Hornothrácká nížina 3) Moldoveanu 4) Hvar 5) Dobrudža 6) Kapela 7) Makarska 8) Kotorská zátoka (Boka Kotorska) 9) Primorsko 10) Apusenské hory Strana 12 (celkem 13)

13 Použité zdroje: Školní atlas světa. 1. vydání, 2.dotisk. Praha: Kartografie Praha, a.s., ISBN DEMEK, Jaromír a Ivan MALIŠ. Zeměpis pro 6. a 7. ročník základní školy: Zeměpis světadílů. dotisk 1. vydání. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, a.s., 2000, s ISBN X. [1] Albánie. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [2] Albania bunkers. In: MORELL, Marc. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [3] Colorful building in Tirana. In: LYYTINEN, Joonas. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [4] Rumunsko: Ekonomika. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [5] DOERFER. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [6] Palace of the Parliament. In: CORNELLÀ, Ferran. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [7] Moldoveanu from Vistea Mare.jpg. In: BÁTHORYPÉTER. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [8] Vlad III. Dracula. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [9] Vlad Tepes. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [10] Bulharsko. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [11] Bulgaria-Sunny Beach. In: NFOBGV. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [12] Sozopol. In: LAZAROV, Nenko. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [13] Bulgaria-Nesebar. In: INFOBGV. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [14] Town of Primorsko aerial Boby Dimitrov. In: DIMITROV, Boby. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [15] Kosovo. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [16] Narodno pozorište. In: ORIGINAL UPLOADER WAS РАДОСАВ СТОЈАНОВИЋ AT SR.WIKIPEDIA. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: OBRAZOVÝ MATERIÁL ZE VZDĚLÁVACÍHO MATERIÁLU VY_04_Z7_23 (VY_05_Z7E_23). Strana 13 (celkem 13)

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu ZÁPIS DO SEŠITU

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu ZÁPIS DO SEŠITU Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_9 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Více

VY_05_Z7E_21. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/03.

VY_05_Z7E_21. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/03. Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_21 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Více

Německo - Berlín (Berlin) 1) federativní republika, oficiální název Spolková republika

Německo - Berlín (Berlin) 1) federativní republika, oficiální název Spolková republika Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_20 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Více

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu ZÁPIS DO SEŠITU

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu ZÁPIS DO SEŠITU Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_5 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Více

VY_07_Vla5E_62. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu.

VY_07_Vla5E_62. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu. Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Autor: Téma učivo: Učební pomůcky: Zápis z vyučovací hodiny: Obrázek 3: Sachrův dort [3]

Více

VY_05_Z7E_16. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/03.

VY_05_Z7E_16. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/03. Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_16 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Více

Střední škola logistiky a chemie. Téma: Blízký východ. Jméno: Dominik Vavrous. Třída: 4.PA

Střední škola logistiky a chemie. Téma: Blízký východ. Jméno: Dominik Vavrous. Třída: 4.PA Střední škola logistiky a chemie Téma: Blízký východ Jméno: Dominik Vavrous Třída: 4.PA Ročník: 2006/2007 Obsah: ÚVOD ZEMĚ BLÍZKÉHO VÝCHODU:... 4 1 HISTORIE ÚZEMÍ:... 5 2 PŘÍRODNÍ PODMÍNKY... 6 2.1 POVRCH:...

Více

Regionální hospodářské rozdíly a etnické minority v Bulharsku

Regionální hospodářské rozdíly a etnické minority v Bulharsku Regionální hospodářské rozdíly a etnické minority v Bulharsku Hana Grulichová Abstract The work is based on research realised in 2014 in Bulgaria and partially and partly follows the bachelor thesis on

Více

EVROPSKÉ STÁTY Obsah funguje jako odkazy stačí myškou najet na název státu a kliknout.

EVROPSKÉ STÁTY Obsah funguje jako odkazy stačí myškou najet na název státu a kliknout. EVROPSKÉ STÁTY Obsah funguje jako odkazy stačí myškou najet na název státu a kliknout. Obsah ITÁLIE - Řím... 2 RUSKO - Moskva... 3 POLSKO - Varšava... 4 SLOVENSKO - Bratislava... 4 ŠVÝCARSKO - Bern...

Více

Zeměpisná olympiáda 2012

Zeměpisná olympiáda 2012 Zeměpisná olympiáda 2012 Kategorie C okresní kolo Název a adresa školy: Okres: Jméno a příjmení: Třída: Datum:.. Práce s atlasem 1) S pomocí atlasu vyplň tabulku pro dva evropské státy. Indicie: Germánská

Více

Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383

Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383 Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383 Projekt OP VK oblast podpory 1.4 Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3526 Název projektu:

Více

OBSAH. Evropa 6 Asie 110 Austrálie a Oceánie 210

OBSAH. Evropa 6 Asie 110 Austrálie a Oceánie 210 OBSAH Evropa 6 Asie 110 Austrálie a Oceánie 210 EVROPA 7 EVROPA Rozloha: 9 909 000 km 2 (6,7 % souše) Nejvyšší bod: Mont Blanc 4808 m n. m. Střední výška pevniny: 290 m n. m. Nejnižší bod: Kaspická proláklina

Více

SLOVENSKÁ REPUBLIKA. Doplňte do mapy názvy všech měst, pohoří, řek a vodních nádrží.

SLOVENSKÁ REPUBLIKA. Doplňte do mapy názvy všech měst, pohoří, řek a vodních nádrží. EVROPA STÁTY Použité zdroje: Školní atlas světa, Kartografie Praha 2006 Zeměpis světa 3, Jeřábek Vilímek, Nakladatelství ČGS, Praha 2001 Evropa, Vilímek Nováková, Scientia, Praha 1994 https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/

Více

PRÁCE S MAPOU AFRIKY ZAJÍMAVOSTI, ČÍSELNÉ ÚDAJE

PRÁCE S MAPOU AFRIKY ZAJÍMAVOSTI, ČÍSELNÉ ÚDAJE Materiál pro domácí VY_03_Z6E_52 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

ČLOVĚK A JEHO SVĚT. Irena Smolová, Zdeněk Szczyrba MÍSTO, KDE ŽIJEME. Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník základní školy

ČLOVĚK A JEHO SVĚT. Irena Smolová, Zdeněk Szczyrba MÍSTO, KDE ŽIJEME. Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník základní školy ČLOVĚK A JEHO SVĚT Irena Smolová, Zdeněk Szczyrba MÍSTO, KDE ŽIJEME Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník základní školy Recenzovali: PaedDr. Blanka Janovská, Mgr. Roman Kroufek Schválilo MŠMT čj. 9885/2008-22

Více

STANDARDY PRO ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Zeměpis (Geografie)

STANDARDY PRO ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Zeměpis (Geografie) STANDARDY PRO ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ Zeměpis (Geografie) Pracovní verze z 30. 4. 2013 Zpracováno dle upraveného RVP ZV platného od 1. 9. 2013 Vypracovala skupina pro přípravu standardů vzdělávacího oboru

Více

Otázky k výstupnímu testu ze zeměpisu 9.ročník (bez použití atlasu, mapy či glóbu)

Otázky k výstupnímu testu ze zeměpisu 9.ročník (bez použití atlasu, mapy či glóbu) Otázky k výstupnímu testu ze zeměpisu 9.ročník (bez použití atlasu, mapy či glóbu) (U otázek s odpověďmi a., b., c., d. je vždy jedna správná odpověď.) 1. Který z uvedených údajů se nejvíce blíží současnému

Více

Severní Afrika a Blízký Východ

Severní Afrika a Blízký Východ Severní Afrika a Blízký Východ Severní Afrika-geografie Severní Afrika Africká litosférická deska, která tvoří většinu kontinentu, se na severu stýká s Euroasijskou deskou a podsouvá se pod ní (ve Středozemním

Více

LIDÉ NA PLANETĚ. Otázky a úkoly ke kapitole: - Najděte v mapě Bangladéš a napište jeho polohu a jméno hlavního města...

LIDÉ NA PLANETĚ. Otázky a úkoly ke kapitole: - Najděte v mapě Bangladéš a napište jeho polohu a jméno hlavního města... LIDÉ NA PLANETĚ Obyvatelstvo světa: - na Zemi dnes ţije 7 miliard obyvatel (11/2011). - obyvatelstvo světa je rozmístěno velmi nerovnoměrně. Více neţ polovina lidstva ţije na pobřeţí a v níţinách. - Ukazatelem

Více

Zeměpis 9.r. Opakovací otázky II. Str. 29-61

Zeměpis 9.r. Opakovací otázky II. Str. 29-61 2 Zeměpis 9.r Otázky a odpovědi II. 2009 str.29 61 (Obsahuje nejzákladnější otázky a odpovědi daného učiva, což znamená že neobsahuje všechny požadované vědomosti, ale jen určitý výběr) Učebnice Současný

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI FILOZOFICKÁ FAKULTA KATEDRA ASIJSKÝCH STUDIÍ. Jarmila HORŇÁKOVÁ

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI FILOZOFICKÁ FAKULTA KATEDRA ASIJSKÝCH STUDIÍ. Jarmila HORŇÁKOVÁ UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI FILOZOFICKÁ FAKULTA KATEDRA ASIJSKÝCH STUDIÍ Jarmila HORŇÁKOVÁ ČÍNA V UČEBNÍCH OSNOVÁCH ANALÝZA UČEBNIC ZEMĚPISU ČÍNY PRO ZÁKLADNÍ A STŘEDNÍ ŠKOLY V ROZMEZÍ LET 1990 2004

Více

SPOLKOVÁ REPUBLIKA NĚMECKO

SPOLKOVÁ REPUBLIKA NĚMECKO SPOLKOVÁ REPUBLIKA NĚMECKO CÍL: Seznámení se Spolkovou republikou Německo. Spolupráce učitel-žák, zapojení žáků při výkladu nové látky. Využití vlastivědné mapy a práce na PC. Zapojení zábavných prvků

Více

VY_12_INOVACE_Vl.4A325 Cestujeme po Evropě 1.notebook

VY_12_INOVACE_Vl.4A325 Cestujeme po Evropě 1.notebook VY_12_INOVACE_Vl.4A325 Cestujeme po Evropě 1.notebook Naše vlast Člověk a jeho svět Forma: práce třídy : interaktivní tabule : CHALUPA, Petr, ŠTIKOVÁ, Věra. Vlastivěda 5: učebnice pro 5. ročník. Brno:

Více

Zeměpis - 6. ročník Vzdělávací obsah

Zeměpis - 6. ročník Vzdělávací obsah Zeměpis - 6. ročník Časový Téma Učivo Ročníkové výstupy žák podle svých schopností: Poznámka Září Země - vesmírné těleso Planeta Země jako součást Sluneční soustavy Tvar a pohyby Země Vysvětlí pojmy hvězda

Více

ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy

ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14 MĚL BYCH ZNÁT: - Rozumět základním zeměpisným termínům - Umět pojmenovat různé typy krajin a jejich

Více

ROZŠÍŘENÍ EU O ZEMĚ ZÁPADNÍHO BALKÁNU: NEBOJTE SE ZAPOJIT I VY!

ROZŠÍŘENÍ EU O ZEMĚ ZÁPADNÍHO BALKÁNU: NEBOJTE SE ZAPOJIT I VY! ROZŠÍŘENÍ EU O ZEMĚ ZÁPADNÍHO BALKÁNU: NEBOJTE SE ZAPOJIT I VY! foto: Evropská komise úprava, předloha a motivy: Lazar Backovic Evropa: Historie rozšiřování EU strana 2 3 Balkán: Několik poznámek k historii

Více

VLASTIVĚDA 4. ročník Test č.1 Naše nejbližší okolí, Orientace v krajině a na mapě Mgr. Marie Mašínová

VLASTIVĚDA 4. ročník Test č.1 Naše nejbližší okolí, Orientace v krajině a na mapě Mgr. Marie Mašínová VY_12_INOVACE_VL.4.B.01 VLASTIVĚDA 4. ročník Test č.1 Naše nejbližší okolí, Orientace v krajině a na mapě Mgr. Marie Mašínová 1. Jak se jmenuje náměstí v Kolíně? a) Husovo b) Karlovo c) Sokolovo 2. Co

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt MŠMT ČR EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3349 Název projektu I nejvyšší věž

Více

Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu

Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu [ Česká republika [ Armáda České republiky [ Ministerstvo obrany ČR Agentura vojenských informací a služeb, 2005 [ Výcviková

Více

VY_32_INOVACE_08-Brazílie_10

VY_32_INOVACE_08-Brazílie_10 VY_32_INOVACE_08-Brazílie_10 AUTOR: VĚRA JANSKÁ ŠKOLA: Základní škola SLUŠOVICE, okres Zlín, příspěvková organizace Datum: listopad 2011 Název projektu: Zkvalitnění ICT ve slušovské škole Číslo projektu:

Více