Gymnázium J. K. Tyla. Projekt. Exotické ovoce. prosinec Zpracovali studenti Semináře ze zeměpisu. pod vedením Mgr.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Gymnázium J. K. Tyla. Projekt. Exotické ovoce. prosinec 2010. Zpracovali studenti Semináře ze zeměpisu. pod vedením Mgr."

Transkript

1 Gymnázium J. K. Tyla Projekt Exotické ovoce prosinec 2010 Zpracovali studenti Semináře ze zeměpisu pod vedením Mgr. Miroslava Čapka

2 Opuncie (Opuncie mexická, Opuncia ficus indica, Kaktusové fíky) Popis: Opuncie je kaktus, dorůstající výšky aţ 4 metrů. Plod roste na konci plochých oválných listů a skutečně se tvarem podobá fíku. Barva plodu přechází od zelené přes červenou aţ po ţlutou. Listy i plody mají na sobě trsy jemných a velice ostrých ostnů. Velikost plodu je 5-10 cm. Původ: Pochází ze Střední Ameriky Pěstování: V současné době se nejvíce pěstují právě v původním Mexiku, kde se nachází nejvíce druhů opuncií, v Brazílii, Bolívii, USA, ale také v Itálii; v severní i jiţní Africe a v Indii. Složení a konzumace: Konzumuje se pouze duţnina, která je šťavnatá, ale křehká. Plod je moţné rozkrojit na poloviny a vyjíst lţičkou, nebo opatrně oloupat a jíst jako banán. Chuť je sladká a poměrně exotická, ale duţnina je plná velkých tvrdých peciček, asi jako u Granátového jablka. Vláknina, konkrétně pektin, rostlinný sliz a gumy, které opuncie také obsahuje, navozují intenzivní pocit sytosti, pokud jsou uţity před jídlem. Pomáhají tak sníţit příjem kalorií. Zajímavosti: V Izraeli se setkáváme s pokusy pěstovat opuncie v hydroponii. V Austrálii se opuncie po svém dovezení kriticky rozšířila a musel být dovezen přirozený hmyzí škůdce z Mexika.

3 Pitahaya červená Pitahaya, Dračí ovoce (Dragon fruit, Drachenfrucht), Strawberry Pear. Květu se říká Měsíční květy nebo Královny noci, Hylocereus undatus Popis: Rostliny rodu Hylocereus jsou kaktusy původem ze Střední Ameriky. Tvoří bobule, jeţ mají jedlou duţninu. Bobule mívají nejčastěji zeleno-červenou barvu (mohou však být i ţluté) s bílou duţninou (můţe být i růţová) podobnou kiwi a malými černými peckami. Původ: Zemí původu těchto kaktusů je zřejmě Mexiko, Střední a Jiţní Amerika. V Sonorské poušti (Nové Mexiko - USA) bývaly plody těchto kaktusů významným zdrojem potravy pro domorodé obyvatelstvo. Pěstování: Pitahaya dnes roste v zemích Střední a Jiţní Ameriky, jihovýchodní Asii zejména ve Vietnamu, v Thajsku, na Filipínách, v Malajsii, ale také na Tchaj-wanu, v jiţní Číně a dokonce i v Izraeli. Složení a konzumace: Nejčastěji se ovoce konzumuje čerstvé. Duţnina je nasládlá a nízkokalorická, chutí podobná kiwi. Výborný zdroj vitamínu C. Obsahuje karoteny, vápník, ţelezo, vlákninu. Zralé plody se velmi lehce loupou - uřízne se konec a slupka se stáhne směrem dolů. Můţou se také rozříznout a lţičkou vydlabat duţinu. Chuť se můţe zvýraznit limetkovou nebo citrónovou šťávou. Zajímavosti: Vyrábí se z ní ovocné nápoje, šťávy i víno. Pouţívá se na ozdobu moučníků a zmrzlin.

4 Salak Salacca edulis, Salak; Snake Fruit (Hadí ovoce) Popis: Salak je aţ 5 m vysoká palma, která tvoří houštiny nebo souvislé husté porosty. Kmeny jsou zakrnělé a velmi krátké. Původ: Salak pochází z baţinatých oblastí Sumatry a Jávy Pěstování: Pěstuje se v Indii, Thajsku, Barně, Masalajsii, Indonésii a na Filipínách. Palmy lze nalézt v severní Austrálii a na pacifických ostrovech. Složení a konzumace: Chutná duţnina zralých plodů se nejčastěji konzumuje syrová. Lze ji uţívat k dochucení pokrmů nebo k zavařování. Nezralé plody mají kyselou svíravou chuť a nakládají se nejčastěji jako zelenina. Směs čerstvého salaku a medu je doporučována proti pálení ţáhy a pro pravidelné vyprazdňování. Odvar z listů se pije proti hemoroidům. Při poţívaní netrpíme na nedostatek ţeleza, protoţe 100 g porce bohatě pokryje doporučenou denní dávku. Zajímavosti: Salak není šťavnatý a nevytéká z něj šťáva, kdyţ se zmáčkne např. v tašce. Díky tomu, ţe ho lze jednoduše bez zašpinění oloupat a sníst, je toto ovoce praktické na cesty.

5 Nashi Popis: Plody nashi jsou ţluté a pevné, podobají se jablku. Mají nejčastěji kulovitě oválný tvar. Slupka suchá a silná. Duţnina je bílá, křupavá, ale zároveň šťavnatá, sladká a málo kyselá. Pěstuje se na stromu vysokém cca 2 m, podobné jabloním. Špatně snáší mráz. Chuť: Chutná jako sladká hruška. Původ: Pěstuje se v Číně (Pyrus ussuriensis), Japonsku (Pyrus pyrifolia). Pěstuje se v sadech. Japonský typ se rozšířil na Nový Zéland, do Austrálie, Čile a USA (Kalifornie a Washington). Vliv na zdraví člověka: Nashi má diuretický efekt, podporuje trávení, zmírňuje kašel, oddaluje ţízeň a eliminuje účinky alkoholu, ale obsahuje málo vitamínů. Konzumace: Podobně jako klasická hruška. Neoloupané nebo se dají pouţit v salátech, kompotech, marmeládách, dezertech, ale také se hodí ke zvěřině.

6 Rambutan Popis: Plody jsou velké 2,5-5cm, kulaté, oranţové aţ tmavě červené nebo ţluté. Na povrchu mají měkké ostny červené nebo ţlutooranţové barvy. Rambutan je vysoký, rozloţitý, stále zelený strom do 18m. Kvete a rodí ovoce dvakrát ročně. Plody visí pohromadě ve skupině po plodech na stonku. Chuť: Duţina pikantně sladkokyselá a aromatická, téměř jako ananas s lehkou meruňkovou příchutí. Chuť podobná liči, ale sladší. Původ: Pochází z jihovýchodní Asie Malajsie, Thajsko, Indonésie (vlhké tropy). Nyní se pěstuje v Africe, Kambodţi, Karibiku, Střední Americe, Indii, Filipínách, Srí Lance a poslední dobou také v částech Austrálie. Vliv na zdraví člověka: Rambutan tvoří z 80% voda. Dále obsahuje víceméně zanedbatelné mnoţství ţivin. Za zmínku stojí obsah vitamínu C, jehoţ je ve 100 g ovoce 30 mg. Konzumace: Nařízneme slupku rambutanu a plod rozdělíme na dvě poloviny. Konzumuje se pouze duţnina. Jí se syrový i konzervovaný do kompotů a dţemů. Semena se dají jíst, ale aţ po upraţení. Zajímavosti: Z ovoce se pouţívají i semena a to k výrobě olejů a mýdla. Semena se také vyuţívají v kosmetice. Kořeny, kůra a listy Rambutanu se pouţívají k léčivým účelům v asijském lidovém léčitelství. Vyuţívají se také jako barvivo.

7 Sweetie Popis: Sweetie je kříţencem bílého grepu a pomela. Svým vzhledem se podobá grapefruitu, ale chutí a šťavnatostí - sladkostí se blíţí spíše Pomelu. Kůra je na začátku sezóny tmavě zelená a postupně se mění na jasně ţlutou. Chuť: Chutná jako Pomelo s příchutí grapefruitu. Původ: Sweetie bylo vyšlechtěno v Izraeli (Pomelito, Jaffa Sweetie, Pomelit). Izrael je také největším pěstitelem tohoto druhu ovoce. Vliv na zdraví člověka: Šťáva Sweetie má zvláštní schopnost sniţovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi a zvyšovat antioxidační aktivitu krve. I přes svoji sladkost sweetie obsahuje pouze 24 aţ 40 kalorií v jednom plodu. Sladkost není totiţ způsobena přebytkem cukrů, ale nedostatkem kyseliny. Konzumace: Sweetie se konzumuje syrové, bez slupky a to většinou přímo, nebo se přidává do ovocných salátů i do marmelád pro zpestření chuti. Zajímavosti: V roce 2006 byla sklizeň v Izraeli 160 tisíc tun.

8 Kokosový ořech Popis: rostlina - Kokosovník ořechoplodý je aţ 30 m vysoká palma s více neţ 5 m dlouhými listy plod dutý, s tvrdou skořápkou na povrchu, bílou duţinou a kokosovou vodou uvnitř Původ: Neví se přesně, odkud kokosové palmy pocházejí (spekuluje se, zda pochází z jihovýchodní Asie nebo z Jiţní Ameriky, nejstarší fosílie byly objeveny na Novém Zélandu) Pěstování: tropy Složení: plod 65% tuku, 20% glycidů, 8% proteinu, 6% vody kokosová voda draslík, vitamin B a C Sklizeň: kokosovník ořechoplodý dává plody aţ po sedmi letech růstu, z jedné palmy se sklízí aspoň šedesát plodů Konzumace: Dostat se dovnitř lze jen násilím. Existují různé metody pila, sekera, palice, vrták... Doporučuje se ořech naříznout jemnou pilkou a pak tvrdou skořápku oddělit. Noţem odříznout část duţiny, vypít nebo přelít kokosové mléko. Dále skořápku rozbít a vyloupat bílou duţinu. Jiný způsob - kokosy vloţte do trouby vyhřáté na 180 C asi na půl hodinky. Kokos buď praskne, takţe z něj můţete snadno vyndat duţinu, nebo se zahřeje natolik, ţe stačí jen malá rána do skořápky, aby se tato snadno rozpadla. Zajímavosti: Čistá kokosová voda je i jedním z nejlepších elektrolytů, které se ve volné přírodě vyskytují, z duţiny čerstvě sklizených kokosových ořechů se získává velmi ceněný kokosový olej.

9 Karambola Averrhoa karambola, Čínská hvězdice Popis: rostlina - stálezelený strom nebo větší keř s krátkým kmenem a rozvětvenou korunou, dorůstá do výšky 6 aţ 9 metrů plod zelené aţ ţluté, oválné, cm velké s hvězdicovitým průřezem Původ: jihovýchodní Asie Pěstování: Brazílie, Izrael, Kolumbie a Thajsko Složení: vitamíny - především vitamín C; minerální látky - zejména vápník, ţelezo, hořčík a fosfor Vliv na zdraví člověka: v Indii se sušené karamboly nebo šťáva z karambol pouţívají proti horečkám. Kompotované karamboly pomáhají proti ţlučníkovým kamenům, močovým potíţím a odstraňují následky po nadměrném poţití alkoholu. Konzumace: Nejčastěji se jí čerstvá v exotických ovocných salátech nebo jako ozdoba pohárů a nápojů. Před konzumací se z karamboly odstraní hnědá ţebra a plod se nakrájí na plátky. Semena nejsou jedlá, proto je odstraníme.

10 Ananas Popis: Jedná se o tropické ovoce, plod ananasovníku chocholatého. Zdřevnatělá osa je tvořena splynutím sousedních bobulí. Ananas je pokryt tuhou koţovitou voskovitou kúrou (tvoří šestiúhelníkovou strukturu jeho povrchu). Původ: Jiţní Amerika Pěstování: Ananasovníky se pěstují obvykle na plantáţích. I kdyţ rostliny snášejí periodická období sucha, plantáţe se zavlaţují, aby bylo dosaţeno maximální sklizně. Sklizeň se provádí v okamţiku, kdy plody začínají ţloutnout. Pro ananasy určené k přímé konzumaci se sklízí dříve; pokud mají být zpracovány na kompoty a šťávu, nechávají se více dozrát. Konzumace: Odkrojit vršek s listy a spodek. Svisle rozkrojit na čtvrtiny. Z kaţdé čtvrtiny odkrojit vnitřní sloupec tvrdé. Vzniklé části nakrájet na prouţky a vykusovat. Složení: Ananas je ovoce bohaté na vitaminy a minerály. Obsahuje např. vitaminy skupiny B, vitamin C a betakaroten, z minerálních látek draslík, hořčík, vápník, zinek, ţelezo, mangan, sodík, síru a fosfor. Vliv na zdraví člověka: ananas je plný manganu - tvorba zdravých kostí působí protizánětlivě sniţuje vysokou hladinu fibrinogenu (to ohroţuje srdce a mozek) chrání ţaludeční sliznici ananasová šťáva se pouţívá při horečce a depresích nejúčinnější spalovač tuků

11 Datle Popis: Ovoce, které roste na datlovníku pravém (Phoenix dactylifera). Jedná se o tmavě hnědé oválné plody, které jsou dlouhé 3 aţ 7 cm a široké 2 aţ 3 cm. Datlovník pravý je palma dorůstající aţ 30 m. Listy mohou být aţ 2 metry dlouhé. Plod tvoří bobule s jedním semenem a sladkou duţinou. patří mezi nejstarší známé druhy ovoce a jsou zmiňovány jiţ v Bibli a v Koránu. Plody lze jiţ dnes uţ běţně zakoupit v obchodě. Zajímavosti: Posilnili se jimi Mojţíš, Buddha i Jeţíš. V některých kulturách se věří, ţe datle mají afrodiziakální účinky. Původ: Pochází Blízkého východu, jedná se o jednu ze základních sloţek zdejší potravy. Mezi největší producenty datlí na světě patří Irák, Egypt, Španělsko a Maroko. Složení: Datle mají ze všeho ovoce patrně nejvyšší energetickou hodnotu. Uvádí se, ţe z libry (453 g) datlí získá lidské tělo kalorií. Datle jsou bohaté draslíkem a chudé sodíkem. Mají vysoký obsah sacharidů a jsou bohaté na draslík a chlór. Vliv na člověka: Datle, i přes svou velkou sladkost, nezvyšují hladinu glukózy v krvi a pomáhají chránit proti ucpávání tepen. Datle také redukují riziko vzniku srdečních chorob a rakovin. Konzumace: Většinou se konzumují rovnou celé, bez loupání, ovšem pozor na pecku. Datle se dají zpracovat jako stolní (čerstvé) nebo jako sušené ovoce, ze sušených datlí se mele mouka, z čerstvých přezrálých bobulí se vykapává sladký sirup, tzv. datlový med. Pozor: existuje i dekorativní (nejedlá) varianta datlí!

12 Fík Popis: Ovoce, které roste na fíkovníku smokvoni (Ficus carica). Jedná se o opadavý keř nebo malý strom, dorůstající v přírodě 3 5 metrů. Stejně jako datle jsou i fíky prastaré ovoce, zmiňované uţ v Bibli. Plody jsou 2 5 cm velké, při zralosti červenají. Plod fíku není v pravém slova smyslu ovoce, ale invertované květenství. Je produktem jednoho z nejzajímavějších symbiotických vztahů v přírodě opylován zevnitř zvláštním druhem včel. Doporučujeme: =selectfeed&utm_medium=rss Původ: Fíky pocházejí původně z Orientu. V dnešní době se uţ ale pěstují v teplých evropských zemích - v Řecku, Portugalsku, Turecku, na Kypru, v jiţní Itálii, v jiţní Francii a ve Španělsku. Fíky si můţeme pěstovat i u nás, ale fíkovník musíme na zimu přemístit domů. Konzumace: Sušené fíky se jí celé bez loupání. Čerstvý fík se odspodu oběma palci rozloupne na dvě poloviny. Vnitřní duţina se vykusuje, slupka se nejí. Zajímavosti: Jeden jediný fík za hodinu zaţene hlad na celé dopoledne nebo odpoledne, skvěle vyţivuje jak nervy, tak i mozek vitální silou a ještě pomáhá zbavit se nadbytečných kilogramů. Složení: Čerstvé fíky obsahují aţ 70-80% vody a kolem 25% sacharidů. Jsou bohaté na provitaminy vitaminu A, dále obsahují vitaminy skupiny B, menší mnoţství vitaminu C a draslík. V sušených i čerstvých fících najdeme poměrně velké mnoţství bílkovin, aminokyselin, pektinu a vlákniny, kombinace obsaţených látek z nich činí zdraví velmi prospěšné ovoce. Vliv na člověka: Fíky obsahují hodně vlákniny, a sice pektin (coţ je rozpustná vláknina, která sniţuje krevní hladinu cholesterolu) a nerozpustnou vlákninu (která usnadňuje průchod jídla střevy a tak chrání před zácpou jiným střevními poruchami). Vysoký obsah látek, jenţ vytvářejí slizy způsobuje to, ţe fíky jsou mnohem lepší a hlavně přírodní laxativum (projímadlo) neţ léky z lékárny, jenţ mají neţádoucí vedlejší účinky na náš organismus. Mnoho naţek ve fících působí ve střevech jako vláknina. Několik fíků denně udělá pro vaši zdravou střevní flóru opravdu zásluţný čin.

13 Maracuja Popis: Mučenka jedlá (Passiflora edulis), zvaná téţ jako Maracuja. Tento strom je tropická, popínavá liána, vyţadující velký prostor. Roste bujně. Má nádherné, různobarevné květy, připomínající Kristovu koruna. Od toho pochází i název celé rostliny Mučenka. Plodí tmavě fialové, kulaté plody, velké asi jako golfový míček. vzdáleně připomíná meruňky s hroznovým cukrem. Často se přidává do tropických dţusů. Zajímavosti: Skoro v kaţdé zemi se tomuto ovoci říká jinak. Například v Argentině, Paraguaji a Uruguaji se tomuto ovoci říká mburucuyá, na Havaji je to lilikoi, anglický termín je passion fruit, v Nizozemí potom passievrucht, Původ: Maracuja pochází z tropických oblastí v Americe. Pěstuje se v severozápadní části Jiţní Ameriky, v Indii, na Novém Zélandu, v Karibiku, Brazílii, v jiţní Floridě, na Havaji, v Austrálii, ve východní Africe, v Izraeli a v Jihoafrické republice. Složení: Duţnina obsahuje přes 75 procent vody a energetická hodnota je pouhých 90 kcal ve 100 gramech duţniny. Vliv na člověka: Plody maracuji jsou bohaté na betakaroten a vitaminy C. Jsou také výborným zdrojem vitaminu B3 důleţitý pro tvorbu sexuálních hormonů estrogenu, progesteronu, testosteronu, ale i dalších hormonů, jako je například kortizon a inzulin. Obsahují také vitamin B2, který je důleţitý pro dobrý stav kůţe, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Jelikoţ riboflavin má významný vliv na metabolizmus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organizmu a je nezbytný pro základní buněčný metabolizmus. Maracuja má i vitamin B6, ţelezo, draslík, hořčík a fosfor a vysoký podíl vlákniny. Konzumace: Pod tuhou koţovitou slupkou se nachází rosolovitá duţnina plná jedlých semen. Konzumuje se duţnina, kterou můţeme vysrknout nebo vydlabat a přidat do ovocného salátu. Její příjemná navinulá chuť

14 Anona cherimoya čerimoja, smetanové jablko, Graveola (portugalsky) Plod: Pod pokoţkou zralého plodu je koţovitá sladkokyselá duţnina. V duţnině se nacházejí četná, leskle černá, 1-2 cm velká semena, která jsou jedovatá. Duţnina plodu obsahuje velmi mnoho hroznového cukru (aţ 20 %), 3 % vlákniny, provitamín A, vitamín C, vápník, fosfor a pektin. Původ: Jiţní Amerika. Annonu cherimoyu pěstovali Jihoameričtí Indiáni. Výskyt: Největšími producenty Cherimoyi jsou Keňa, Brazílie, Izrael a Chile. K nám se dováţí ze Španělska, Izraele nebo Kanárských ostrovů. Konzumace: Plod rozřízneme na polovinu a měkkou šťavnatou duţninu vybíráme lţičkou. Chuť: Zralé ovoce voní po banánech a chutí připomíná kombinaci jahod s banány. Pozor: semena jsou ve větším množství jedovatá!!

15 Kumquat Fortunella Hindsii Popis rostliny: Rostlina kumquat je stálezelený keř nebo cca 3 metry vysoký strom. Plod: Kumquat patří mezi nejmenší citrusové plody a je jen 2-4 cm dlouhý. Plody, duţina i slupka jsou oranţové a jedlé. Semena se nejí. Kumquat je poměrně bohatý na vitamín C a obsahuje hodně draslíku a měď. Původ: Kumquat pochází z Východní Asie a Jiţní Číny. Jsou zde známy jiţ od 12 století. Výskyt: Čína, řecké Korfu a další destinace. Konzumace: Kumquat dobře umyjeme, nakrájíme na kolečka a můţeme jíst. Je téţ moţné jíst vcelku. Jí se i se slupkou. Semena se nejí. Chuť: Připomíná něco mezi citronem a mandarinkou, má výrazné aroma. Využití: Často se jí čerstvý. Jsou delikatesou ke grilovanému masu, drůbeţi, zvěřině nebo třeba fondue. Vcelku jsou plody často pouţívány také k ozdobě koktejlů.

16 Physalis Mochyně peruánská, Physalis peruviana Další názvy: Ţidovská třešeň, Kapská srstka, Ananasová třešeň, Zemní třešeň, Měchýřovitá třešeň Popis rostliny: Physalis peruviana je asi metrová, jednoletá, v noci kvetoucí plstnatá bylina. Plod: Zelenoţlutá aţ ţlutooranţová třešnička uzavřena v papírově tenkém, ţebrovaném kalichu, který má po uzrání šedozelenou barvu. Physalis obsahuje aţ 30 mg vitamínu C ve 100 g, provitamín A, z minerálních látek především draslík, fosfor, vápník a další prvky. Původ: Jihoamerické Peru. Výskyt: V mnoha tropických a subtropických zemích (pěstuje se v Jiţní Africe, Keni, Kolumbii a Novém Zélandu.). Zřídka se pěstovala i ve Střední Evropě. Konzumace: Kalich se odstraní a jí se bobule. Nezralé plody, stejně jako zbytek rostliny jsou jedovaté!!! Chuť: Šťavnatá, sladkokyselá a příjemně kořeněná chuť, vzdáleně připomína ananas, ale těţko ji s něčím srovnávat.

17 Rodina banánů Musaceae Popis: Jedná se o prastarou bylinu, která se mnoţí bezpohlavně. Banány mívají obvykle hmotnost mezi g. Z této váhy asi 80 % představuje jedlou část a zbývajících 20 % připadá na koţovitou slupku. Nezralý jsou zelený a naopak zralý mají ţlutou barvu. Banánovník má mnoho desítek druhů a odrůd. Roste velice rychle a jiţ za 9 měsíců dorůstá 4-6 metrů a plodí. Původ: Amerika (Ekvádor) Pěstování: Nejvíce se banány pěstují ve Střední a Jiţní Americe. Je to nejrozšířenější ovoce na světě. Složení: Banány obsahují veliké mnoţství vitamínů a prvků potřebných pro náš ţivot. Největší zastoupení má vitamín C a z prvků je to draslík. Zajímavosti: Banány dodávané na trh mírného pásma (tedy i k nám) jsou sklízené tak, ţe dozrávají během dopravy. Sníţení teploty během dopravy zvyšuje ţivotnost plodů, ale to ovlivňuje jejich kvalitu a chuť. Kvůli genetické podobnosti mezi odrůdami jsou banánovníky snadným cílem epidemií.

18 Mango Mangifera Popis: Mango je stálezelený tropický strom, který se doţívá aţ tři sta padesáti let a dorůstá do výšky kolem třiceti metrů. Květenství tvoří velké mnoţství drobných ţlutočervených kvítků, ze kterých vyrůstá v trsu jeden aţ pět plodů ledvinovitého tvaru. Původ: Jeho původ není přesně znám, ale zdá se, ţe pochází z jiţní a jihovýchodní Asie. Pěstování: Mango se pěstuje v tropických oblastech. Složení: Mango je bohaté na vitamíny. Největší zastoupení má vitamín C a A. Z prvků je důleţitý fosfor a draslík. Obsahuje málo tuku a sodíku. Konzumace: Obvykle se nejprve oloupe slupka (např. běţnou škrabkou na brambory) a pak se z plodu odkrajují plátky. Mango se také pouţívá jako příloha k masům a omáčkám. Zajímavosti: Mango má spoustu léčivých účinků. Pomáhá při zrakové únavě a šerosleposti a působí preventivně proti infekcím a nemocem z nachlazení.

19 Liči Litchi Popis: Liči je tropický stálezelený strom a jeho plody jsou oranţové aţ červené. Pod svrchní skořápkou se nachází bělavá a šťavnatá duţina s peckou velikosti fazole. Liči je sladké, jemné, chuťově podobné kompotovaným mandarinkám. Původ: Asie, Čína a Indočína Pěstování: Liči se pěstuje v zemích subtropického pásu, hlavně v celé jihovýchodní Asii, v Indii, na Srí Lance, ale také v jiţní Africe, na Madagaskaru, v Brazílii, na Floridě, Havaji. Složení: Poţivatelná duţina má pouze průměrný obsah vitamínu C a různých minerálních prvků, jako draslíku, sodíku a vápníku. Konzumace: Prsty oloupeme tvrdou slupku a sníme. Liči se můţe konzumovat jak čerstvé, tak i kompotované nebo sušené. (Někdy dokonce téţ obalované jako řízek.) Výborné do salátů nebo koktejlů. Zajímavosti: V Číně liči pro svou sladkost a aróma platí za nejjemnější ovoce a za pokrm lásky. Nesmí se vařit, jinak jeho duţina zhouţevnatí.

20 GRANÁTOVÉ JABLKO Popis:Granátové jablko je aromatické ovoce se sladkokyselou chutí. Má tvrdý, dřevnatý obal, pod kterým se skrývá velké mnoţství peciček obalených duţinou. Je to plod granátovníku obecného (= marhaník granátový), coţ je opadavý keř nebo strom, který dosahuje výšky kolem 6 metrů. Původ a pěstování:granátové jablko pochází ze Středomoří, kde se také stále pěstuje. Dále ho můţeme najít v Indii, Argentině, USA a po celé Asii. Za nejkvalitnější jsou povaţovány plody z Íránu. Složení:Toto ovoce obsahuje aţ 77% vody, velké mnoţství sodíku a cukrů. Významně jsou zastoupeny vitamíny B a C. Energetická hodnota se pohybuje okolo 60 kcal na 100g. Konzumace:Sklizeň probíhá v září aţ listopadu. Je velmi náročné na přípravu před konzumací. Je třeba rozříznout a podél vnitřních blan rozloupat. Dále vydlabat pecičky obalené červenou duţinou. Jí se pouze červená duţina. Při konzumaci je třeba dávat si pozor na oblečení červená barva je dost intenzivní a špiní. Zajímavost:Granátová jablka výrazně sniţují riziko rakoviny a pomáhají při jejím léčení. Dále pak posilují imunitní systém a sniţují pravděpodobnost vzniku osteoporózy.

21 KIWI Popis: Kiwi je plod aktinidie ovocné, která můţe dosahovat výšky aţ osm metrů. Kiwi má hnědou a chlupatou slupku, uvnitř je zelená duţina. Původ a pěstování: Kiwi pochází z Číny. Od začátku 20. století se také pěstuje na Novém Zélandu, kde kiwi dostalo svůj nový název (původně čínský angrešt ) podle národního ptáka - kiwi. V současné době kvůli zmatkům, zda se při vyslovení kiwi jedná o ovoce nebo o ptáka, prodává Nový Zéland kiwi pod značkou Zespri, coţ je také ochranná známka. Do ČR se dováţí kiwi z Itálie, protoţe jsou levnější, dostupnější a dají se lépe skladovat. Složení: Jen málokteré ovoce obsahuje tolik vitamínu C jako kiwi. Obsahem aţ 1 miligram vitamínu C v 1 gramu pokrývá konzumace 1 kusu kiwi příjem denní dávky. V kombinaci s hořčíkem podporuje látkovou výměnu, zpevňuje cévy a ţíly, posiluje imunitu a zlepšuje vidění. Konzumace: Kiwi můţeme jíst syrové nebo tepelně upravené. Většina lidí si kiwi před konzumací oloupe, ale není to důleţité slupka není zdravotně závadná a dá se jíst. Zajímavost: Kiwi nemusí být jen zelené, jsou i jiné druhy zlaté a červené kiwi.

22 POMELO Popis:Pomelo je jeden z největších citrusových plodů. Je to plod stejnojmenného stálezeleného stromu. Pomelo dorůstá aţ 5 kg, ale více jsou vidět s hmotností okolo 1 kg. Samotné jádro tvoří pouze polovinu objemu, zbytek tvoří slupka. Duţinu má pomelo bledě ţlutou, oranţovou aţ červenou. Původ:Pomelo pochází z Jihovýchodní Asie, dnes se ale pěstuje také v USA, Číně, Mexiku a Španělsku. Složení:Toto ovoce obsahuje hlavně vitamíny C a A, draslík, ţelezo a velké mnoţství vody. Má velmi málo tuku, sodíku, cholesterolu a kalorií - energetická hodnota je cca 30 kcal na 100g. Konzumace:Jeho konzumace je časově náročná. Nejprve se oloupe jako pomeranč, pak se prsty rozdělí na menší dílky a duţina, která se jí, se vyloupe z blan. Musíte si dát pozor, protoţe veškeré vnitřní blány jsou velmi hořké a nejsou vhodné ke konzumaci sladkou duţinu je třeba pečlivě vyloupat. Konzumuje se syrové nebo se přidává do ovocných salátů i do marmelád pro zpestření chuti. Zajímavost:Pomelo pomáhá proti vysokému cholesterolu a srdečním nemocem.

23 Avokádo Avokádo Americké (Persea americana) Popis: Avokádo je plodem hruškovce přelahodného, coţ je stálezelený tropický ovocný strom dorůstající výšek okolo 30m. Plod má hruškovitý tvar, obvykle je 10-13cm velký a váţí g. Na povrchu je zelené barvy, uvnitř bílá aţ zelená duţina, která na vzduchu hnědne. Uprostřed hnědé semeno s tvrdou slupkou. Původ: Avokádo pochází ze středu Jiţní Ameriky. Španělé avokádo dovezli do Západní Indie, na Kanárské ostrovy a na některé ostrovy v Atlantiku. hodnotou. Je bohaté na proteiny a vitamíny. Zejména to jsou vitamíny A,B1, B2, B6, C a E. Avokádo je téţ bohaté na minerály jako jsou ţelezo, vápník, fosfor a draslík. Vliv na člověka: Zelený plod obsahuje hodně lecitinu, který sniţuje hladinu cholesterolu a zlepšuje paměť. V avokádu je aţ 30% tuků, které jsou z valné části zastoupeny ve formě zdraví velmi prospěšných nenasycených mastných kyselin. Vzhledem ke svým vyţivovacím kvalitám se doporučuje osobám s kardiovaskulárními problémy a nemocemi nervového systému. Pěstování: Velké plantáţe na pěstování avokáda vznikly v Kalifornii začátkem 20. století. Dodnes je Kalifornie jedním z největších producentů avokáda. Avokáda, která se prodávají na evropských trzích, pocházejí především ze Španělska a Izraele. Konzumace: Pro konzumaci avokádo rozřízneme na polovinu, vyjmeme pecku a obsah vydlabeme lţící. Pak můţeme duţinu pokrájet na menší kousky nebo rozmačkat vidličkou a namazat na pečivo stejným způsobem, jako se maţe máslo - a posolit. Duţinu je dobré hned po vyjmutí ze slupky pokapat citrónovou šťávou, aby nezhnědla a neztratila své cenné látky. Chuť a složení: Chuťově je avokádo velice rozmanité, hodně záleţí na dané odrůdě. Můţe připomínat ořechy či lískový oříšek. Pokud je avokádo nezralé, je hořké a ke konzumaci je nevhodné. Zralé avokádo má měkkou máslovitou duţinu se skvělou výţivovou

24 Papája Popis:Papája je aţ deset metrů vysoká bylina, která se pěstuje pro oválné plody váţící aţ 2.5 kilogramu, které mají zelenou, oranţovou nebo ţlutou barvu s duţinou připomínající chutí ananasové melouny. zvyšuje imunitu, zlepšuje vidění a mimo jiné zlepšuje stav bílkovin v buňkách. Původ:Původ má ve střední Americe, ale dnes se pěstuje v tropech po celém světě. Složení: Nejvíce ceněnou sloţkou papáji jsou její enzymy, které tento plod s tenkou slupkou potřebuje k ochraně před hmyzem v době zrání. Dále obsahuje vitaminy B1, B2, B3, vápník a ţelezo. Konzumace:Papája je k dostání celý rok. Při stisknutí nesmí být příliš měkká. Plod zpracujeme tak, ţe jej rozkrojíme, odstraníme semena a vydlabeme duţinu. Pojídáme ji hlavně čerstvou, nebo z ní připravíme kompot. Zajímavosti:Tento blahodárný plod má mnoho ozdravných účinků pro člověka. Kladně působí na krevní oběh a srdce,

25 Guave Popis: Guave je druh z čeledi Guava (Pisdium) z rodiny myrtových rostlin (Myrtaceae). Původ má v tropické Americe, dnes se ovšem pěstuje v celé tropické oblasti, hlavně v Jiţní Africe a v Indii. Jeto keř, případně strom, který dorůstá do výšky aţ několika metrů,má bílé květy, ze kterých se pak vytváří bobule kulového nebo vejcovitého tvaru o délce aţ dvanáct centimetrů. Chuť: Slupka zralých plodů je světle zelená nebo ţlutá. Uvnitř se nachází šťavnatá dřeň chutnající podobně jako směs hrušek, kdoulí a fíků. Složení:Guave obsahuje mnoţství vitaminu C, dále pak provitamin A,vitamin B, ţelezo, vápník a fosfor. Konzumace:Má příjemnou sladkokyselou chuť. Duţina ukrývá velké mnoţství semínek, která jsou většinou jedlá. Konzumuje ji oloupanou, případně pocukrovanou a dochucenou citronovou šťávou nebo z ní připravíme kompot.

26 Cukrové melouny Popis: Jednoletá poléhavou rostlinu, která dorůstá aţ 150 cm. Po odkvetení vzniká plod, který můţe mít různou velikost a tvar v závislosti na druhu a dlouhý aţ 1 metr. Povrch plodu má pak korkovitě síťovaný vzor s hrbolky připomínající bradavice, ale můţe být také zcela hladký. Původ: Španělsko, Brazílie, Jiţní Afrika Konzumace: Podélně rozkrojit na poloviny. Lţící vydlabat vnitřní pecičky (nejí se). Poté poloviny dál podélným řezem rozdělit na čtvrtiny. Ty pak příčně nakrájet na plátky, které se vykusují se. Chuť: Sladší neţ vodní melouny. Energetická hodnota je téměř dvakrát větší neţ u melounů vodních. Meloun žlutý: Kůra zářivě ţlutá. Duţina je pastelově zelená. Chuť je sladká a velmi harmonická. Jako předkrm s parmskou šunkou. Dováţí se ze Španělska Izraele, Brazílie a Jiţní Afriky. Meloun Cantraloupe: Malé plody o váze 1kg.Nazelenalá barva kůry, Oranţová duţina má síťovanou kresbu, sladkou a aromatickou chuť připomínající ananas. Sklízí se ve Francii, Senegalu a ve Španělsku. Meloun Galia: Kulatý tvar zelenoţlutá kůra. Duţinu má světlezelené barvy a je velmi osvěţující Sklízí se ve Španělsku, Itálii, Řecku, Izraeli a Jiţní Africe.

27 Granadilla Popis: jedná se o jednu z mnoha jedlých mučenek. Je to popínavá liána. Květy má bílopurpurové a listy srdcovitého tvaru. Plodí oranţovohnědé kulaté aţ oválné plody. Původ: Jiţní Americe V Jihoafrické republice se ji říká právě Granadilla. Konzumace: Podélně se rozkrojí na půlky. Vnitřní duţina se vydlabe lţičkou nebo vypije. Duţina se jí i s jadérky. Tvrdá slupka se nejí. Chuť: Vnitřek plodu tvoří tmavá semena, obalená šťavnatým pouzdrem. Šťáva plodu je silně aromatická, příjemně navinuté chuti. Složení: obsahuje asi 17% sacharidů a mnoho provitamínu A, vitamíny B, vitamín C, vápník,fosfor,ţelezo a vlákninu Zajímavosti:Granadilla se pěstuje k výrobě dţusu, často bývá míchána s dţusy z jiných druhů ovoce pro zdůraznění chutě, ale můţe se také jíst čerstvá.

28 Kaki (Tomel japonský) Popis rostliny a plodu: Tomel japonský je subtropický opadavý strom. Má rozkladitou korunu, ve své domovině dosahuje aţ patnácti metrů do šíře i výšky. Listy jsou široce oválné, krátce řapíkaté. Kaki je lesklý zářivě oranţový plod.. Tvarem připomíná rajče, velikost je okolo 5-8 cm. Kaki typické svým výrazným kalichem sestaveným ze čtyř lístků u stopky plodu. Chuť je lehce nasládlá podobné brokvi či meruňce. Původ: Pochází z jihovýchodní Asie, konkrétně z Číny.D nes je rozšířený v subtropech téměř celého světa a ve středozemí či Zakavkazku. Nutriční hodnoty: Energetická hodnota 100 g kaki je cca 293 kj (70 kcal). Duţnina obsahuje velké mnoţství vitaminu C a aţ 20% jednoduchých cukrů, takţe můţe slouţit jako rychlý zdroj energie. Konzumace: Různé zdroje mají trochu odlišné doporučené způsoby konzumace. Jednoznačně však kaki můţete jíst syrové i bez doslazování. Můţeme kaki podélně rozříznout a vydlabat lţičkou či naporcovat na plátky a vykusovat. Lze i pokapat citronovou šťávou nebo prosladit či usušit. Zajímavosti I přes to, ţe v Číně je kaki pěstováno uţ přes 2000 let, poprvé bylo odborně popsáno aţ roku Strom Tomel japonský lze pěstovat i jako bonsaj.

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL. Název školy SOUpotravinářské, Jílové u Prahy, Šenflukova 220

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL. Název školy SOUpotravinářské, Jílové u Prahy, Šenflukova 220 DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0763 Název školy SOUpotravinářské, Jílové u Prahy, Šenflukova 220 Název materiálu Autor INOVACE_32_Sur.2,3/ xx/08 Ing. Eva Hrušková Obor; předmět,

Více

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0130 Šablona: III/2 Ověřeno ve výuce dne: 12.11.2013

Více

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne:

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne: Označení materiálu: VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_04 Název materiálu: Ovoce I Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Ovoce I. Očekávaný

Více

EXOTICKÉ OVOCE A ZELENINA. 1. datle

EXOTICKÉ OVOCE A ZELENINA. 1. datle 1. datle Datle Datlovník pravý patří k nejstarším pěstovaným rostlinám, zmínky o něm nalézáme v Bibli archeologické výzkumy dokládají jeho úmyslné pěstění už v mladší době kamenné. Datle Datlová semena

Více

BRUSINKA. americká hopsinka. Klikva neboli cranberry

BRUSINKA. americká hopsinka. Klikva neboli cranberry 1 BRUSINKA americká hopsinka 2 3 BRUSINKY POCHÁZEJÍ ZE SEVERNÍ AMERIKY A OBLÍBILI SI JE JIŽ PŮVODNÍ INDIÁNI. ROSTOU NA NÍZKÉM PLAZIVÉM KEŘÍKU, KTERÝ DORŮSTÁ VÝŠKY 10 AŽ 20 CM. PROTOŽE JSOU UVNITŘ DUTÉ,

Více

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi. Vzdělávání pro konkurenceschopnost

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi. Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt: MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi Registrační č.: CZ.1.07/1.5.00/34.0903 Operační program: Vzdělávání pro konkurenceschopnost Škola: Hotelová škola, Vyšší odborná škola hotelnictví

Více

Tato prezentace seznamuje žáky s rozdělením ovoce, jeho složením a využitím ve výživě. Materiál je určen pro výuku v předmětu Potraviny a výživa.

Tato prezentace seznamuje žáky s rozdělením ovoce, jeho složením a využitím ve výživě. Materiál je určen pro výuku v předmětu Potraviny a výživa. Název školy Střední odborná škola Luhačovice Číslo projektu Autor Název šablony Název DUMu Stupeň a typ vzdělání Vzdělávací obor CZ.107/1.5.00/34.0370 Mgr. Alena Marková III/2 Inovace a zkvalitnění výuky

Více

SKOŘICE JE KŮRA SKOŘICOVNÍKŮ.

SKOŘICE JE KŮRA SKOŘICOVNÍKŮ. SKOŘICOVNÍK SKOŘICE JE KŮRA SKOŘICOVNÍKŮ. TYTO STROMY SE PĚSTUJÍ NA PLANTÁŽÍCH V TROPECH A SUBTROPECH (V ČÍNĚ, THAJSKU, INDONÉSII, CEJLONU, MADAGASKARU, BRAZÍLII, NA JÁVĚ, SUMATŘE). EXISTUJE SKOŘICOVNÍK

Více

Nově pěstované rostliny a jejich využití

Nově pěstované rostliny a jejich využití 1. Schisandra Plody věčného mládí Posiluje srdce, podporuje trávení Uvolňuje kašel, posiluje zrak Odstraňuje únavu a stimuluje výkonnost Schisandra Léčivá rostlina čínské přírodní medicíny Z usušených

Více

A. kolomikta. A. arguta

A. kolomikta. A. arguta Užitkové rostliny IIIa Vít Grulich Ovoce Zdroj vitamínů a minerálních látek Sacharidy, bílkoviny, tuky Ovocné rostliny často vedlejší produkty Oleje, zelenina, textilní vlákna, stavební materiál, palivo

Více

Složky potravy a vitamíny

Složky potravy a vitamíny Složky potravy a vitamíny Potrava musí být pestrá a vyvážená. Měla by obsahovat: základní živiny cukry (60%), tuky (25%) a bílkoviny (15%) vodu, minerální látky, vitaminy. Metabolismus: souhrn chemických

Více

VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL. 4. 11. 8.2012 Jilemnice

VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL. 4. 11. 8.2012 Jilemnice VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL 4. 11. 8.2012 Jilemnice VÝŽIVA > stejně důleţitá sloţka přípravy jako trénování > výţiva není pouze o svalové tkáni, ale i ostatních tkáních a orgánech > sportovec musí

Více

kapitola 08 - tabulková část

kapitola 08 - tabulková část 0800 00 00 00/80 JEDLÉ OVOCE A OŘECHY; KŮRA CITRUSOVÝCH PLODŮ NEBO MELOUNŮ 0801 00 00 00/80 Kokosové ořechy, para ořechy, a kešu ořechy, čerstvé nebo sušené, též bez skořápky nebo vyloupané 0801 11 00

Více

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0130 Šablona: III/2 Ověřeno ve výuce dne: 12.11.2013

Více

EU peníze středním školám

EU peníze středním školám EU peníze středním školám Název projektu Registrační číslo projektu Název aktivity Název vzdělávacího materiálu Číslo vzdělávacího materiálu Jméno autora Název školy Moderní škola CZ.1.07/1.5.00/34.0526

Více

Andělika lékařská kořen

Andělika lékařská kořen Andělika lékařská kořen Andělika bývá v Číně používána za bylinu gynekologického významu, používanou při bolestivé menstruci a při problémech v přechodu ženy. Dále bývá používána Uklidnění a posílení nervové

Více

8FTFLRJ*jaaddd+ VITALITY drink

8FTFLRJ*jaaddd+ VITALITY drink příchuť hruška & jablko & skořice vitaminy, zinkem, slazený cukrem a sladidlem. DOPORUČENÉ DÁVKO- VÁNÍ: 15,6 g směsi na 1 l vody. 100 ML NÁPOJE PRŮMĚRNĚ OBSAHUJE (% DENNÍ DOPORUČENÉ DÁVKY): energetická

Více

Ovoce a zelenina. Nebojte se exotiky. Poznávejme spolu, co je dobré. Jak na exotické ovoce. Tipy na zpracování a využití

Ovoce a zelenina. Nebojte se exotiky. Poznávejme spolu, co je dobré. Jak na exotické ovoce. Tipy na zpracování a využití Nebojte se exotiky Poznávejme spolu, co je dobré Jak na exotické ovoce Tipy na zpracování a využití Na co máte chuť? Exotické ovoce patří do naší nabídky po celý rok. Abychom nabízeli jen to nejkvalitnější

Více

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0130 Šablona: III/2 Ověřeno ve výuce dne: 26.11.2013

Více

http://www.zlinskedumy.cz

http://www.zlinskedumy.cz Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast Autor Ročník 4., 3. Obor CZ.1.07/1.5.00/34.0514 Datum 25. 11. 2012 Anotace Použité zdroje a odkazy III/2 Inovace a zkvalitnění výuky

Více

www.zlinskedumy.cz Střední odborná škola Luhačovice Mgr. Alena Marková III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

www.zlinskedumy.cz Střední odborná škola Luhačovice Mgr. Alena Marková III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název školy Číslo projektu Autor Název šablony Název DUMu Stupeň a typ vzdělání Vzdělávací obor Tematický okruh Druh učebního materiálu Cílová skupina Anotace Klíčová slova Střední odborná škola Luhačovice

Více

síla zelených rostlin Neuveritelná ˇˇ

síla zelených rostlin Neuveritelná ˇˇ Ale ať jsou zelenina a saláty či dokonce hořké plané rostliny jakkoli zdravé, nejsou příliš oblíbené. Moc nechutnají. Jen málokdo dnes zkonzumuje denní doporučené množství. Saláty, zeleninu a ovoce bychom

Více

KATALOG JAKOSTNÍCH VÍN. Víno s chutí tradice

KATALOG JAKOSTNÍCH VÍN. Víno s chutí tradice KATALOG JAKOSTNÍCH VÍN Jakostní vína Gold Premium Jedná se o jakostní vína, pocházející z hroznů vypěstovaných na místních vinicích. Vína pocházející z této krajiny jsou charakteristicky plné, osobité,

Více

MINERÁLNÍ A STOPOVÉ LÁTKY

MINERÁLNÍ A STOPOVÉ LÁTKY MINERÁLNÍ A STOPOVÉ LÁTKY Následující text podává informace o základních minerálních a stopových prvcích, jejich výskytu v potravinách, doporučených denních dávkách a jejich významu pro organismus. Význam

Více

ZÁKLADNÍ ZEMĚDĚLSKÉ PRODUKTY

ZÁKLADNÍ ZEMĚDĚLSKÉ PRODUKTY L 289/II/1924 CS Úřední věstník Evropské unie 30.10.2008 PŘÍLOHA XIII protokolu I Produkty pocházející z Jihoafrické republiky, na které se ustanovení o kumulaci podle článku 4 vztahují po 31. prosinci

Více

EU peníze školám. Inovace školství. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Příprava pokrmů. Ing.

EU peníze školám. Inovace školství. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Příprava pokrmů. Ing. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Inovace školství V/2 Inovace

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola Zpracoval (tým 3) Borovského žáky

Více

ROSTLINY A ČLOVĚK - KOŘENÍ

ROSTLINY A ČLOVĚK - KOŘENÍ Koření = části rostlin, které používáme k ochucování jídel Svou charakteristickou chutí a vůní působí na smysly a povzbuzují k činnosti trávicí ústrojí Pestrá paleta koření využívaného v přiměřených dávkách

Více

SBÍRKA ZÁKONŮ ČESKÉ REPUBLIKY. Profil aktualizovaného znění:

SBÍRKA ZÁKONŮ ČESKÉ REPUBLIKY. Profil aktualizovaného znění: SBÍRKA ZÁKONŮ ČESKÉ REPUBLIKY Profil aktualizovaného znění: Titul původního předpisu: Vyhláška kterou se stanoví požadavky pro čerstvé ovoce a čerstvou zeleninu, zpracované ovoce a zpracovanou zeleninu,

Více

Název: Místo konání: Datum a čas: Charakteristika:

Název: Místo konání: Datum a čas: Charakteristika: Název: Místo konání: Datum a čas: Charakteristika: Plánovaná délka: Rozpočet: Cíle: Prostředky: Tropická kafírna. klubovna Poutníků; Rooseveltova 101, Olomouc. 31.1.2007; od 18:30. odpočinkový večer s

Více

VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_12

VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_12 materiálu: VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_12 Název materiálu: Brambory Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Brambory. Očekávaný výstup:

Více

JAK ZAČÍT S SCD PĚT FÁZÍ POSTUPU

JAK ZAČÍT S SCD PĚT FÁZÍ POSTUPU JAK ZAČÍT S SCD JAK ZAČÍT S SCD PĚT FÁZÍ POSTUPU ÚVOD ÚVOD Představujeme vám plán postupu nasazování potravin při SCD. Je skvělou pomůckou při zavádění této výživy. Tělo přechází na zcela nový režim a

Více

kapitola 20 - tabulková část

kapitola 20 - tabulková část 2000 00 00 00/80 PŘÍPRAVKY ZE ZELENINY, OVOCE, OŘECHŮ NEBO JINÝCH ČÁSTÍ ROSTLIN 2001 00 00 00/80 Zelenina, ovoce, ořechy a jiné jedlé části rostlin, připravené nebo konzervované v octě nebo kyselině octové

Více

Moderní odborníci na výživu věří, že plody jujuby jsou bohaté na vitamíny a mají vysokou nutriční a medicínskou hodnotu.

Moderní odborníci na výživu věří, že plody jujuby jsou bohaté na vitamíny a mají vysokou nutriční a medicínskou hodnotu. Datlový sirup TIENS Datlový sirup Čínští lékaři věří, že Jujuba Udržuje lidi fit Doplňuje energii Posiluje játra, slezinu a žaludek Vyživuje krev Zklidňuje nervy Moderní odborníci na výživu věří, že plody

Více

ZHODNOCENÍ STÁVAJÍCÍHO JÍDELNÍČKU

ZHODNOCENÍ STÁVAJÍCÍHO JÍDELNÍČKU ZHODNOCENÍ STÁVAJÍCÍHO JÍDELNÍČKU Příjem - Potraviny jednotlivě 10.4.2011-16.4.2011 Datum Název Množství Energetický Sacharidy Jednoduché Vláknina (g) Bílkoviny Živočišné Rostlinné Tuky Živočišné Rostlinné

Více

Bílá a růžová vína. Tormaresca Chardonnay, Puglia IGT Tormaresca, Puglia, Itálie. Villa Antinori Bianco Toscana IGT Antinori, Toscana, Itálie

Bílá a růžová vína. Tormaresca Chardonnay, Puglia IGT Tormaresca, Puglia, Itálie. Villa Antinori Bianco Toscana IGT Antinori, Toscana, Itálie Bílá a růžová vína. Tormaresca, Puglia IGT Tormaresca, Puglia, Itálie Výrazná vůně s tóny sladkého vyzrálého ovoce, suché trávy a bylinek. V závěru se otevírají ovocné tóny připomínající nektarinky a broskve.

Více

Žák si upevní znalosti o ovoci pěstovaném v tropických oblastech.

Žák si upevní znalosti o ovoci pěstovaném v tropických oblastech. Název projektu: Pořadové číslo projektu: Název klíčové aktivity: Modernizace vzdělávání CZ.1.07/1.4.00/21.3811 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY V OBLASTI PŘÍRODNÍCH VĚD Číslo klíčové aktivity: V/2 Název DUM:

Více

Růže šípková Růže šípková patří do čeledi Růžovité (Rosaceae).

Růže šípková Růže šípková patří do čeledi Růžovité (Rosaceae). Šípkobraní Růže šípková Růže šípková patří do čeledi Růžovité (Rosaceae). Popis Růže šípkové Šípková růže je trnitý bohatě větvený keř, dorůstající výšky až 3 metry s každoročními prutovitými výhonky.

Více

Káva, čaj, thein, kofein, kávoviny Prezentace pro výklad látky a opakování učiva téma maso a vnitřnosti.

Káva, čaj, thein, kofein, kávoviny Prezentace pro výklad látky a opakování učiva téma maso a vnitřnosti. Název školy Odborné učiliště a Praktická škola, Plzeň, Vejprnická 56 Název projektu Číslo projektu Číslo šablony Digitalizace výuky CZ.1.07/1.5.00/34.0977 VY_32_inovace_ZB59 Číslo materiálu 59 Autor Mgr.

Více

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne:

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne: ; Označení materiálu: VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_03 Název materiálu: Vitamíny. Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Vitamíny. Očekávaný

Více

Tipy pro odšťavování. Recepty z ochutnávky

Tipy pro odšťavování. Recepty z ochutnávky Tipy pro odšťavování Recepty z ochutnávky Kořeněný zázvorem 4 mrkve 2 pomeranče 1 limeta 6 plátků zázvoru Okraj skleničky ozdobíme 1/4 plátku limety nebo pomeranče. Nápoj obsahuje vitamíny B a C, karotenoidy,

Více

Česká republliika bííllá víína 0,,750 ll Vellttllíínsské zellené,, jjakossttníí -- ssuché 2011 160,,- Zlatavá barva, delikátní, ovocně - trávové aroma v pozadí se objevují tóny mandlí, chuť je svěží, sametová,

Více

Definice pojmu VLÁKNINA. Zdroje a význam vlákniny. Doporučený příjem vlákniny děti, dospělí

Definice pojmu VLÁKNINA. Zdroje a význam vlákniny. Doporučený příjem vlákniny děti, dospělí Mgr. Jana Petrová Mgr. Jana Stávková Definice pojmu VLÁKNINA Zdroje a význam vlákniny Doporučený příjem vlákniny děti, dospělí Souhrnný název pro jedlé části rostlin nebo analogické (obdobné) sacharidy,

Více

Muller Thurgau Moravské zemské víno, suché. Zbytkový cukr 3 g/l, kyseliny 6 g/l. Cuvée Klárka

Muller Thurgau Moravské zemské víno, suché. Zbytkový cukr 3 g/l, kyseliny 6 g/l. Cuvée Klárka Moravské zemské víno Muller Thurgau - Moravské zemské víno, suché. Zbytkový cukr 3 g/l, kyseliny 6 g/l. Víno se světlou barvou a zelenožlutým odstínem, muškátovou vůni s ovocnými odstíny kopřivy a broskve,

Více

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi. Vzdělávání pro konkurenceschopnost

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi. Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt: MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi Registrační č.: CZ.1.07/1.5.00/34.0903 Operační program: Škola: Předmět: Vzdělávání pro konkurenceschopnost Hotelová škola, Vyšší odborná škola

Více

Stravování sestry v třísměnném a nepřetržitém provozu. Danuše Hrbková nutriční terapeutka

Stravování sestry v třísměnném a nepřetržitém provozu. Danuše Hrbková nutriční terapeutka Stravování sestry v třísměnném a nepřetržitém provozu Danuše Hrbková nutriční terapeutka Směnný provoz narušení cirkadiánního rytmu dopad na zdraví člověka vyšší riziko koronárního postižení nárůst hladiny

Více

OSVĚŽENÍ MLÉKEM. Karolína Hlavatá

OSVĚŽENÍ MLÉKEM. Karolína Hlavatá OSVĚŽENÍ MLÉKEM Karolína Hlavatá Mléko v dobách našich předků Mléko a mléčné výrobky jsou součástí výživy člověka již od mladší doby kamenné, kdy se člověk usadil a začal pěstovat obilí a chovat dobytek

Více

Význam, funkce a kritéria rozdělení plodů

Význam, funkce a kritéria rozdělení plodů PLODY Význam, funkce a kritéria rozdělení plodů Plod - rozmnožovací orgán krytosemenných rostlin - je přeměněný semeník rostliny, který uzavírá a chrání jedno nebo více semen. - je kryt oplodím (perikarp),

Více

EU peníze středním školám

EU peníze středním školám EU peníze středním školám Název projektu Registrační číslo projektu Název aktivity Název vzdělávacího materiálu Číslo vzdělávacího materiálu Jméno autora Název školy Moderní škola CZ.1.07/1.5.00/34.0526

Více

Hluchavka květ celá. www.steza.cz. www.steza.cz

Hluchavka květ celá. www.steza.cz. www.steza.cz Hluchavka květ celá při zánětech horních cest dýchacích, chronické bronchitidě apod. upravuje střevní činnost a reguluje stolici protizánětlivé a mírně diuretické účinky zevně: koupele a obklady při mokvavých

Více

Marokánka. Kokosový věneček s polevou. Katalog Vánočního cukroví 2015 Bezlepík s.r.o. Kokosový věneček v cukru. www.bezlepik.cz

Marokánka. Kokosový věneček s polevou. Katalog Vánočního cukroví 2015 Bezlepík s.r.o. Kokosový věneček v cukru. www.bezlepik.cz Katalog Vánočního cukroví 2015 Bezlepík s.r.o. Kokosový věneček s polevou Tvarovaný světle kokosový kroužek přestříkaný čokoládou Místo výroby: Provozovna U Bezlepíka, 5. května 9, 741 01 Nový Jičín www.bezlepik.cz

Více

Proteinová tyčinka s obsahem cukru a sladidla, s čokoládovou příchutí.

Proteinová tyčinka s obsahem cukru a sladidla, s čokoládovou příchutí. ČOKOLÁDOVÁ TYČINKA Proteinová tyčinka s obsahem cukru a sladidla, s čokoládovou příchutí. kj 1556 622 Kcal 373 149 Bílkoviny (g) 32,7 13,1 Asimilovatelné sacharidy (g) 23,9 9,6 z toho polyoly 16,3 6,5

Více

Název materiálu: Káva, kávoviny Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Káva,

Název materiálu: Káva, kávoviny Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Káva, Označení materiálu: VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_18 Název materiálu: Káva, kávoviny Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Káva, kávoviny.

Více

SKLADOVÁNÍ OVOCE A ZELENINY. Zdroj: VŠCHT Praha, Ústav konzervace potravin a technologie masa

SKLADOVÁNÍ OVOCE A ZELENINY. Zdroj: VŠCHT Praha, Ústav konzervace potravin a technologie masa SKLADOVÁNÍ OVOCE A ZELENINY Zdroj: VŠCHT Praha, Ústav konzervace potravin a technologie masa ČERSTVÉ OVOCE A ZELENINA ŽIVÝ DÝCHAJÍCÍ MATERIÁL SPOTŘEBA KYSLÍKU A ZÁSOBNÍCH LÁTEK UVOLŇOVÁNÍ CO 2, TEPLA,

Více

Rostlinná výroba. VY_32_INOVACE_Z.2.12 PaedDr. Alena Vondráčková 1.pololetí školního roku 2013/2014. 4. ročník vyššího gymnázia

Rostlinná výroba. VY_32_INOVACE_Z.2.12 PaedDr. Alena Vondráčková 1.pololetí školního roku 2013/2014. 4. ročník vyššího gymnázia Název vzdělávacího materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vzdělávací předmět: Tematická

Více

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne:

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne: Označení materiálu: VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_05 Název materiálu: Ovoce II Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Ovoce II. Očekávaný

Více

TÉMA: Stromy. (listnaté) Vytvořil: Mgr. Aleš Sucharda Dne: 30. 10. 2011 VY_32_inovace/7_402

TÉMA: Stromy. (listnaté) Vytvořil: Mgr. Aleš Sucharda Dne: 30. 10. 2011 VY_32_inovace/7_402 TÉMA: Stromy (listnaté) Vytvořil: Mgr. Aleš Sucharda Dne: 30. 10. 2011 VY_32_inovace/7_402 1 Anotace: Výukový materiál prezentace seznamuje žáky s listnatými stromy Jazyk: Český jazyk Očekávaný výstup:

Více

Předmět: Potraviny a výživa Ročník: první Téma: Technologie v souvztažnosti s předmětem Potraviny a výživa

Předmět: Potraviny a výživa Ročník: první Téma: Technologie v souvztažnosti s předmětem Potraviny a výživa Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-41-L/01 Gastronomie Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Potraviny a výživa Ročník: první Téma: Technologie

Více

Kalorické tabulky potravin

Kalorické tabulky potravin BMI, Body Mass Index - jednoduchým výpočtem zjistíte, jak jste na tom s vaší váhou. BMI = hmotnost (kg) / výška (m) 2 BMI je však pouhým statistickým nástrojem, u konkrétních osob se může klinický stav

Více

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY 6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY VODA // ODKYSELENÍ TĚLA (UDRŽENÍ SPRÁVNÝCH HODNOT PH V TĚLE) // BÍLKOVINY SACHARIDY TUKY VLÁKNINA MIKRO-ŽIVINY (VITAMÍNY, MINERÁLY, ENZYMY ) VODA NAPROSTO ZÁSADNÍ

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

DIETNÍ REŽIM HEMODIALYZOVANÝCH

DIETNÍ REŽIM HEMODIALYZOVANÝCH MOŽNOSTI ÚPRAVY DIETNÍHO REŽIMU HEMODIALYZOVANÝCH PACIENTŮ PŘI HOSPITALIZACI Mengerová O. 1, Duchková M. 1, Hanzlíková P. 1, Teplan V. 2 ÚOP 1, KN TC 2 ; IKEM Praha DIETNÍ REŽIM HEMODIALYZOVANÝCH Musí

Více

restaurace & penzion s trhanými saláty, hoblinkami parmazánu Grana Padano a limetkou, ochucené bazalkovým pestem a balzamikovým glazé

restaurace & penzion s trhanými saláty, hoblinkami parmazánu Grana Padano a limetkou, ochucené bazalkovým pestem a balzamikovým glazé Předkrmy 80g Carpaccio z hovězí svíčkové 135,- s trhanými saláty, hoblinkami parmazánu Grana Padano a limetkou, ochucené bazalkovým pestem a balzamikovým glazé 90g Nugety čerstvého kozího sýru 125,- balené

Více

Českou hrušku dej si hned, vždyť je sladká jako med.

Českou hrušku dej si hned, vždyť je sladká jako med. Českou hrušku dej si hned, vždyť je sladká jako med. Hrušky jsou ovocem, které pomáhá tvému tělu zbavit se škodlivin. Zralé hrušky jsou šťavnaté a zdají se být hodně sladké. Ve skutečnosti však obsahují

Více

Ceník potravin. Sladkosti, sušené ovoce a ořechy. Cena s DPH (AKCE) Info o produktech. Výrobek Hmotnost Výrobce

Ceník potravin. Sladkosti, sušené ovoce a ořechy. Cena s DPH (AKCE) Info o produktech. Výrobek Hmotnost Výrobce Objednávající: Kontakt: Ceník potravin Výrobek Hmotnost Výrobce Cena s DPH (AKCE) Info o produktech Sladkosti, sušené ovoce a ořechy Lifefood Chocolate 80% cacao BIO 70g Lifefood 53 Kč http://goo.gl/huv

Více

EU peníze školám. Inovace školství. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Příprava pokrmů. Ing.

EU peníze školám. Inovace školství. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Příprava pokrmů. Ing. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Inovace školství V/2 Inovace

Více

Borůvka nať- řezaná. www.steza.cz. www.steza.cz

Borůvka nať- řezaná. www.steza.cz. www.steza.cz Borůvka nať- řezaná Nať borůvky je velmi ceněnou drogou, chránící proti volným radikálům a mající silné protizánětlivé účinky. Listy obsahují glukokininy (myrtilin) a proto se nálev z nich používá při

Více

Mastné. kyseliny. omega-3 a omega-6. Výživa pro lepší život

Mastné. kyseliny. omega-3 a omega-6. Výživa pro lepší život SRPEN 2014 Mastné kyseliny omega-3 a omega-6 Esenciální mastné kyseliny naše tělo neumí produkovat v dostatečném množství. Podporují růst, zrak a správnou funkci mozku. & omega 3 omega 6 Mastné kyseliny

Více

Exkluzivní dovozce čajů značky HEWA

Exkluzivní dovozce čajů značky HEWA Exkluzivní dovozce čajů značky HEWA Čaje značky HEWA jsou rodinnou tradicí na Srí Lance již od roku 1838. Čtvrtá generace rodiny Hewakandamby pěstuje tyto čaje v monsunovém klimatu vysokých hor, kde jsou

Více

Výstava kamélií v Kroměříži Kamélie v novém

Výstava kamélií v Kroměříži Kamélie v novém Výstava kamélií v Kroměříži Kamélie v novém Velmi cennou součástí sbírky rostlin pěstovaných v Květné zahradě v Kroměříži je také kolekce kamélií čítající 40 vzrostlých stromů a stejný počet menších rostlin

Více

KATALOG VÝBĚROVÝCH VÍN. Víno s chutí tradice

KATALOG VÝBĚROVÝCH VÍN. Víno s chutí tradice KATALOG VÝBĚROVÝCH VÍN Výběrová vína St. Antonius vinum Název této kolekce je odvozen od významného poutního místa Jižní Moravy, kaple Sv. Antonína, která je blatnickou dominantou. Výhled do krajiny z

Více

GOJI ORIGINAL NEJZDRAVĚJŠÍ OVOCE NA ZEMI. Elixír mládí, zdraví a krásy

GOJI ORIGINAL NEJZDRAVĚJŠÍ OVOCE NA ZEMI. Elixír mládí, zdraví a krásy GOJI ORIGINAL NEJZDRAVĚJŠÍ OVOCE NA ZEMI Elixír mládí, zdraví a krásy GOJI [goudží] Nejprospěšnější rostlina na světě Elixír zdraví a dlouhověkosti, ovoce nesmrtelnosti, nejzdravější ovoce na světě, červené

Více

PŘEDKRMY BEZMASÉ POKRMY

PŘEDKRMY BEZMASÉ POKRMY PŘEDKRMY 50g Ravioli z červené řepy plněné kozím sýrem 126,- dekorované opečenými piniovými oříšky doplněné rozpečenou francouzskou bagetkou 100g Krevetový koktejl s grilovanými toasty 84,- 1ks Topinka

Více

Bezlepkové výrobky. POEX Velké Meziříčí, a.s. Třebíčská 384 594 01 Velké Meziříčí tel.: 566502706 www.poex.cz

Bezlepkové výrobky. POEX Velké Meziříčí, a.s. Třebíčská 384 594 01 Velké Meziříčí tel.: 566502706 www.poex.cz Bezlepkové výrobky POEX Velké Meziříčí, a.s. Třebíčská 384 594 01 Velké Meziříčí tel.: 566502706 www.poex.cz Snídaňové cereálie vhodné také jako rychlá svačina, do školy, snack na cesty, jako alternativa

Více

R E S TA U R A C E R E S TA U R A C E VINNÝ LÍSTEK

R E S TA U R A C E R E S TA U R A C E VINNÝ LÍSTEK RESTAURACE VINNÝ LÍSTEK BÍLÁ VÍNA SUCHÁ SYLVÁNSKÉ ZELENÉ ČR Morava Vinařství Dobrovolný Nový Šaldorf Víno světle žluté barvy, nasládlé svěží ovocné chuti s podtónem zralého angreštu. 250 Kč RULANDSKÉ ŠEDÉ

Více

Chcete jíst zdravěji? Zeptejte se mě jak.

Chcete jíst zdravěji? Zeptejte se mě jak. Chcete jíst zdravěji? Zeptejte se mě jak. Chcete jíst zdravěji? Zeptejte se mě jak. Řada Tesco Healthy Living nabízí širokou škálu výrobků pro podporu zdravého životního stylu. V nabídce najdete různé

Více

Instantní proteinový nápoj s vitamíny, s příchutí cappuccino.

Instantní proteinový nápoj s vitamíny, s příchutí cappuccino. CAPPUCCINO SE STÉVIÍ obsahem cukrů, s cukrem a přírodním sladidlem, určený k regulaci tělesné hmotnosti. Instantní proteinový nápoj s vitamíny, s příchutí cappuccino. kj 1582 395 Kcal 373 93 Bílkoviny

Více

Co bychom mohli vědět. PaedDr. & Mgr. Hana Čechová

Co bychom mohli vědět. PaedDr. & Mgr. Hana Čechová Co bychom mohli vědět o vaření PaedDr. & Mgr. Hana Čechová Magdalena Dobromila Rettigovápovýšila vdobě obrozenecké vaření nad rámec kulinářského díla jako výraz osobnosti a národní hrdosti. Učila, aby

Více

Ovoce a zelenina. Čerstvé šťávy. Vymačkejte si šťávy z ovoce a zeleniny. Recepty, tipy a nápady pro zdraví

Ovoce a zelenina. Čerstvé šťávy. Vymačkejte si šťávy z ovoce a zeleniny. Recepty, tipy a nápady pro zdraví Ovoce a zelenina Čerstvé šťávy Vymačkejte si šťávy z ovoce a zeleniny Recepty, tipy a nápady pro zdraví Vymačkejte šťávu a pochutnejte si. Ovoce a zelenina Čerstvá šťáva, vymačkaná z ovoce nebo zeleniny,

Více

Chardonnay. D.O.C. Friuli Colli Orientali. Odrůdy: 100% Chardonnay. Sklizeň období: Druhý týden v září. Alkohol: 13,00 % objemových.

Chardonnay. D.O.C. Friuli Colli Orientali. Odrůdy: 100% Chardonnay. Sklizeň období: Druhý týden v září. Alkohol: 13,00 % objemových. Chardonnay 100% Chardonnay Druhý týden v září Barva slámově žlutá se zelenkavými odlesky, s přibývající intenzitou v průbehu stárnutí. Na konci můžeme cítit tóny hlohu, jablka a křupavého chleba. Chuť

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Instantní směs v prášku pro přípravu nákypu s vitamíny, s citronovou příchutí.

Instantní směs v prášku pro přípravu nákypu s vitamíny, s citronovou příchutí. CHLAZENÝ CITRONOVÝ NÁKYP a sníženým obsahem cukrů, s cukrem a sladidlem, určený k regulaci tělesné hmotnosti. Instantní směs v prášku pro přípravu nákypu s vitamíny, s citronovou příchutí. kj 1598 400

Více

Ovoce a zelenina. Čerstvé šťávy. Vymačkejte si šťávy z ovoce a zeleniny. Recepty, tipy a nápady pro zdraví

Ovoce a zelenina. Čerstvé šťávy. Vymačkejte si šťávy z ovoce a zeleniny. Recepty, tipy a nápady pro zdraví Ovoce a zelenina Čerstvé šťávy Vymačkejte si šťávy z ovoce a zeleniny Recepty, tipy a nápady pro zdraví Vymačkejte šťávu a pochutn Čerstvá šťáva, vymačkaná z ovoce nebo zeleniny, je nejenom výborné osvěžení,

Více

2012 Katalog produktů

2012 Katalog produktů 2012 Katalog produktů 1 Obsah Maxi Nuta Fly Dezertní Maxi Nuta Pražené mandle...3 Pistácie & Brusinky...3 Maxi Fruta...4 Borůvka...4 Jahoda...5 Kešu...5 Konopné semínko...6 Meruňky & Mandle...6 Slunečnice

Více

NABÍDKOVÝ LIST. SENDVIČE - Světlý chléb zadělávaný mlékem KÓD PRODUKT GRAMÁŽ / OBSAH CENA VČ DPH

NABÍDKOVÝ LIST. SENDVIČE - Světlý chléb zadělávaný mlékem KÓD PRODUKT GRAMÁŽ / OBSAH CENA VČ DPH NABÍDKOVÝ LIST Svacinari.cz s.r.o. S.K.Neumanna 1135/22 Praha 8 182 00 IČ: 02785064 DIČ: CZ02785064 SENDVIČE - Světlý chléb zadělávaný mlékem KÓD PRODUKT GRAMÁŽ / OBSAH CENA VČ DPH ITALSKÝ (bazalkové pesto,

Více

Zdravé svačiny do škol. Projekt zdravého stravování studentů základních a středních škol

Zdravé svačiny do škol. Projekt zdravého stravování studentů základních a středních škol Zdravé svačiny do škol Projekt zdravého stravování studentů základních a středních škol Co nabízíme? Zdravé a pestré každodenní svačiny pro malé školáky i studenty středních škol Vyvážené menu plné výživově

Více

Art. V23044075NU01 VINO DELL'AMORE PELATO MOSCATO STILL BOTTEGA

Art. V23044075NU01 VINO DELL'AMORE PELATO MOSCATO STILL BOTTEGA Art. V23044075NU01 VINO DELL'AMORE PELATO MOSCATO STILL BOTTEGA PŮVOD: Colli Euganei (Padova, Benátsko) ODRŮDA: Muškát BARVA A VZHLED: Brilantní. Slámově žlutá OBSAH ALKOHOLU: 9 BOUQUET: Čistý, charakteristická

Více

Název: Zdravý životní styl 2

Název: Zdravý životní styl 2 Název: Zdravý životní styl 2 Výukové materiály Autor: Mgr. Blanka Machová Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: Biologie Ročník: 4. a 5. (2. a 3. vyššího

Více

Sbírka zákonů ČR Předpis č. 157/2003 Sb.

Sbírka zákonů ČR Předpis č. 157/2003 Sb. Sbírka zákonů ČR Předpis č. 157/2003 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví požadavky pro čerstvé ovoce a čerstvou zeleninu, zpracované ovoce a zpracovanou zeleninu, suché skořápkové plody, houby, brambory a

Více

Vinařství Dufek / Svatobořice Mistřín

Vinařství Dufek / Svatobořice Mistřín Vinařství Dufek / Svatobořice Mistřín Datem založení firmy Dufek je rok 2003, avšak v rodině se vinaří již více než 100 let. Filozofií rodinného vinařství je motto: Všechno se podřizuje kvalitě. Od jarních

Více

GDA navigace ve světě živin a kalorií, http://www.gda.cz/data/sharedfiles/brozura_gda.pdf, cit., 26.4. 2011

GDA navigace ve světě živin a kalorií, http://www.gda.cz/data/sharedfiles/brozura_gda.pdf, cit., 26.4. 2011 Předmět Přírodověda Třída 5. Autor Dagmar Šnajdarová Anotace Práce s textem týkající se živin a kalorií v potravinách. Soubor obsahuje 5 stran pro žáky a 4 strany pro učitele s řešením. Očekávaný výstup

Více

Náhradní mléčná výživa versus kravské mléko Mléko jako zdroj vápníku

Náhradní mléčná výživa versus kravské mléko Mléko jako zdroj vápníku Náhradní mléčná výživa versus kravské mléko Mléko jako zdroj vápníku Mateřské mléko Nejlepší způsob výživy je mateřské mléko složení je přizpůsobeno výživovým potřebám v různých fázích vývoje Složení mateřského

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

SU HONG s.r.o. 818 RESTAURANT. Oběd. 11.00 14.00 hod. Večeře. 17.00 20.00 hod. NA PŘÁNÍ ZHOTOVÍME ČÍNSKÉ SPECIALITY

SU HONG s.r.o. 818 RESTAURANT. Oběd. 11.00 14.00 hod. Večeře. 17.00 20.00 hod. NA PŘÁNÍ ZHOTOVÍME ČÍNSKÉ SPECIALITY SU HONG s.r.o. 818 RESTAURANT Oběd 11.00 14.00 hod Oběd švédský stůl Děti do 8 let 159,--Kč/osoba 89,--Kč Večeře 17.00 20.00 hod. Večeře švédský stůl Děti do 8 let 199,--Kč/osoba 129,--Kč NA PŘÁNÍ ZHOTOVÍME

Více

Jarní raw menu raw food seminář

Jarní raw menu raw food seminář Jarní raw menu raw food seminář 7. a 8. březen 2014 v IC Zahrada na Žižkově Živé jídlo je takové jídlo, které nám dává příroda syrové ovoce, zelenina, semínka, ořechy, byliny, atd. Nevaříme ho s nepečeme

Více

Předkrmy. Dětská jídla

Předkrmy. Dětská jídla Předkrmy 517 150g 2 topinky (na sucho) s kuřecí směsí a sýrem 68 Kč Kuřecí prsa, meruňky, eidam, česnek 458 100g Minitataráček z pravé svíčkové 159 Kč Koření, vejce, 4 topinky Dětská jídla 590 100g Kuřecí

Více

Hroznovy olej - TO NEJLEPŠÍ Z VINIC -

Hroznovy olej - TO NEJLEPŠÍ Z VINIC - Hroznovy olej WELLNESS KOSMETIKA KULINÁŘSTVÍ DOPLŇKY STRAVY - TO NEJLEPŠÍ Z VINIC - Naše filozofie Při výrobě hroznového oleje zúročujeme dlouholetou praxi z výroby kvalitních vín, kdy se snažíme přenést

Více

Kurz živé stravy. 4 hod. praktický raw food seminář

Kurz živé stravy. 4 hod. praktický raw food seminář IC Zahrada na Žižkově 31. ŘÍJNA 2015 v Kurz živé stravy 4 hod. praktický raw food seminář Společně si uděláme: Ovocný salát na přípitek Praví raw indiánci Krémová kari polévka Pikantní tataráček ;-) Slané

Více

Přírodní látky pracovní list

Přírodní látky pracovní list Přírodní látky pracovní list VY_52_INOVACE_199 Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Chemie Ročník: 9 Přírodní látky pracovní list 1)Doplňte křížovku Tajenkou je název skupiny přírodních

Více

V naší školní jídelně zařazujeme v rámci zdravé výživy i méně obvyklé suroviny

V naší školní jídelně zařazujeme v rámci zdravé výživy i méně obvyklé suroviny V naší školní jídelně zařazujeme v rámci zdravé výživy i méně obvyklé suroviny BULGHUR Bulghur je předvařená, nalámaná celozrnná pšenice. Získává se z pšenice tvrdé, kdy se zrno umyje, uvaří, usuší a podrtí

Více